Jako instalator kotłów saunier duval bardzo polecam montaż kotłów gazowych bo zwyczajnie nie musimy się martwić jak w przypadku PC czy nam wydoli na dom bo nawet thelia condens przy ogrzewaniu podłogowy i temperaturze na zasilaniu 30/35°C bez problemu da radę na domek 100/150m i ma się wywalone na wszystko. Co do nagrania, to wyłapałem jednego "babola" a mianowicie o pompce do cyrkulacji którą nazwałeś "pomocniczą gdyby kocioł nie dawał rady włóczyć na piętro" bo generalnie jak sam na wstępie powiedziałeś, to masz kocioł jednofunkcyjny i ma tylko jedną funkcję: "grzanie" bez wymiennika, tylko bezpośrednio z palnika leci ci na wężownicę w boilerze, a przez kocioł nie przepływa ci woda z sieci, a sama pompka powoduje obrót wody z dalszych punktów np. umywalka czy zlew i po odkręceniu możesz cieszyć się od razu ciepłą wodą.
To ja podam swoje doświadczenia. Całą instalację mam przygotowaną pod PC gruntową + PV przyszłościowo ale ze względów finansowych oraz że mam gazociąg w drodze zdecydowałem się na kocioł gazowy Termeta 25kW. Dwa sezony (1 techniczny gdzie nie mieszkałem, wygrzewałem jastrych itd i 1 po zamieszkaniu) za mną. Kocioł pracuje bez problemów, mam go ożenionego z automatyką podłogówki od danfossa. Wszystko mam sterowane ze smarfona po P2P zarówno piec jak i podłogówkę). Podczas tej łagodnej zimy z ustawionej krzywej grzewczej nie przekroczyłem 34 stopni zasilania na podłogówkę. Zbiornik CWU 100l (tylko tyle bo piec 25kW grzeje go w moment a dzięki małej pojemności są niewielkie straty) z temperaturą zadaną 50 stopni i histerezą 5 stopni, rodzina 2+2, dom 180m2 użytkowej a 275m2 ogrzewanej. Temperatury ustawione różnie od 22 w salonie po 17 w pomieszczeniach jeszcze nieużywanych po 12 w garażu. Zużycie gazu (CWU, podłogówka, gotowanie) od 10.09.22 do dziś = ok 900 m3 * 11 współczynnik konwersji * 0,23 netto cena za kWh * 1,23 VAT = ok 2800 zł plus do tego abonamenty (spadłem do W2 więc na ten moment mam tanio póki 1200m3 nie przekroczę). Po podwyżkach cen prądu to jest dużo taniej niż PC. PC ma sens ale raz jak ma się PV na starych zasadach - mówię to na dzień dzisiejszy (bo nie wiadomo co przyniesie przyszłość). Wracając do automatyki grzewczej jedni powiedzą że bez sensu a ja powiem, że u mnie sprawdza się rewelacyjnie. Walczyłem o jak najniższą temp. zasilania, jak najgęstsze ułożenie rur i jak najmniejszą bezwładność stąd cieniutki (5,5cm) jastrych anhydrytowy. Reakcja na zmiany jest jak na ogrzewanie podłogowe bardzo szybka, w ciągu ok 4h jestem w stanie podnieść/obniżyć o 1 stopień (a kubatura jest duża). Praktykuję harmonogramy grzania, w pokojach dzieci jak ich nie ma się nie grzeje, w nocy się nie grzeje, automatyka steruje algorytmem PWM+ i znając harmonogram z góry, włącza/wyłącza z wyprzedzeniem. Co więcej dzięki automatyce nie muszę biegać i korygować przepływów na rotametrach - ustawiłem je mniej więcej zgodnie z projektem i tyle, resztę załatwia automatyka. Z całą instalacją mam jedynie problem w okresach przejściowych jak jest na dworze >10
Jak to jest,że 25kW kocioł ? Ja mam 146m2 ale całkowitej 173m2 i ciepło właściwe pokazuje mi kocioł gazowy min 6kW max 8kW... pan ma wiedzę i doświadczenie, co Pan mi doradzi? Pzdr,serdecznie
@@ukaszszut8065 najwazniejsze to modulacja mocy od jak najnizeszej wartosci. oczywiscie ze kociol jest przewymiarowany, u mnie obciazenie cieplne max 12kW. wzialem 25kW bo ten model mimo tal duzej mocy ma sensowna moc minimalna 2.8kW, a duża moc maksymalna szybko grzeje zasobnik cwu (tu tez wazna moc wezownicy zasobnika). Reasumujac celuj w kociol z jak najmniejsza moca minimalna do ktorego masz w okolicy dobry serwis.
@@ukaszhajdo3666 no właśnie myślę o takim : Viessmann kocioł Vitodens 100-W typ B1HF kondensacyjny jednofunkcyjny w zakresie mocy 3,2-19 kW, wbudowany regulator E3 do, asystent pierwszego uruchomienia oraz zintegrowany moduł WIFI, Palnik Matrix z systemem Lambda Pro z zasobnikiem Vitocell 100-W o pojemności 100l wraz z czujnikiem C.W.U.
Sprawność powyżej 100% wynika z odzysku ciepła utajonego pary wodnej powstającej w wyniku spalania metanu. Z 1 m3 gazu ziemnego powstaje 2m3 pary wodnej z której po skropleniu daje 1,6 litra wody. Ciepło zawarte w parze wodnej można wykorzystać, schładzając spaliny do temperatury niższej niż temperatura punktu rosy. Para wodna skrapla się i oddaje ciepło utajone powierzchni kotłowego wymiennika ciepła, a pośrednio - wodzie kotłowej. Czynnikiem, który schładza spaliny, jest woda powracająca do kotła z instalacji. Para wodna nieskroplona na powierzchni wymiany ciepła w obrębie kotła może częściowo wykraplać się w kominie, a także trafiać przez komin do atmosfery.
Nikt nie wspomina też o tym na etapie sprzedaży i instalacji pompy ciepła, że koszty napraw mogą wyrwać z butów. Przykładowo sprężarka, która przy dzisiejszej jakości komponentów padnie tuż po gwarancji może nas kosztować między 8 a 15 tyś zł. w zależności od mocy pompy. Pompa ciepła (przynajmniej te, które mi są znane) posiada 4 płyty elektroniczne, dwie w jednostce wewnętrznej i dwie w zewnętrznej. Lobby na pompy ciepła jest wręcz niewiarygodne, a po tyłku w eksploatacji ostatecznie dostanie klient (użytkownik). Jeżeli chodzi o kotły to nie sądzę, że te chore wymysły wychodzące ostatnimi czasy z Brukseli przejdą w takiej postaci. Co raz więcej nowych kotłów ma możliwość pracy z domieszką nawet do 30% biogazów lub wodoru i myślę, że to jest sensowne rozwiązanie w transformacji energetycznej, tym bardziej, że można do tego wykorzystać infrastrukturę gazową już istniejącą. Na koniec muszę dodać, że jak widzę reklamę pomp ciepła jako ekologiczne źródło ogrzewania :) to się śmieję ponieważ prąd do pomp ciepła pochodzi z elektrowni zasilanych węglem..... jak by chodziło o ekologię to od trochę innej strony powinno zaczynać się te przemiany. Moim zdaniem dokonał Pan słusznego wyboru....
Kocioł wpompowuje CWU na piętro, sory ale teraz to już nic głupszego powiedzieć się nie dało. Twoją ciepłą wodę na piętro to pompują wodociągi do których jesteś podpięty. Przy tym kotle i sterowniku należało by go ustawić wg. krzywej grzewczej i sterować pogodowe, nie musiał byś podnosić ręcznie temperatury kotła, no i jeszcze by pewnie parę m3 gazu poszło mniej.
@@kukeszko3534 z tym że kocioł nie pompuje CWU, kocioł podgrzewa wodę w zasobniku. Ta pompka jest od cyrkulacji CWU, tzn. jej praca powoduje napełnienie instalacji pomiędzy zasobnikiem a punktem czerpnym podgrzaną woda, po to aby nie czekać po odkręceniu kranu aż ciepła woda z zasobnika doleci do kranu. Zbyteczna gdy pomiędzy zasobnikiem a kranem masz małą odległość lub cwu jest często używana wtedy woda w rurach nie zdąży ostygnąć. Kocioł przy podgrzewaniu zasobnika używa swojej max mocy w celu jak najszybszego podgrzania.
@@dariuszgrabowski507 Kocioł może ale nie musi używać swojej mocy maksymalnej do grzania CWU, zależnie od modelu i dokonanych nastaw choć faktycznie domyślnie większość tak robi. Przedstawiona na filmie instalacja ma jeden mały problem a mianowicie zasobnik nie ma króćca dla cyrkulacji i jest ona podłączona na zasilanie do zimnej wody. Powoduje to zbyteczne mieszanie się zimnej z ciepłą wodą i częstsze uruchamianie grzania podczas gdy np. z góry zbiornika skąd jest pobierana jeszcze tej wody troszkę jest. Nie jest to duży błąd ale jeśli ktoś planuje instalację z cyrkulacją, lepie brać zasobnik do tego przystosowany. Sugerowałbym podpięcie jednak pompki do prądu i cykliczne uruchamianie bo się może rozwijać w tej stojącej wodzie coś niekoniecznie zdrowego (podobnie zresztą w naczyniu przeponowym stąd ja wybrałem reflex flowjet montowany bezpośrednio na rurze gdzie ciągle zachodzi niewielki ruch wody przez naczynie), dwa pompka może się "zastać" i potem nieruszy złaszcza te energooszczędne grundfosy (moje Alphy 2 do CO stanęły po lecie obie bo nie ustawiłem ich w tryb letni i wypiąłem z zasilania i musiałem je potem rozkręcić i rozruszać).
Kolejny rzetelny i bardzo przystępnie przeprowadzony odcinek. Gaz wychodzi cenowo ok i myślę, że jeszcze długi czas tak będzie. Przy wyborze mojej instalacji nie było dyskusji bo gaz przechodzi w drodze .Przy wyborze kotła posiłkowałem się wiedzą dobrego hydraulika ,który ogarniał mi temat. Jest mnóstwo firm działających w tej branży ale na prawdziwego fachowca warto poczekać nawet kosztem wstrzymania prac budowlanych. Pozdrawiam i życzę cierpliwości w tych niepewnych czasach.
@@1975pawello Ile fachowców tyle opinii. U mnie gość mówi, że Viessmann to strzał w kolano. Wg. niego Brotje WHBS to numer jeden wśród kotłów. Znajomi i rodzina mają Vaillanty, Termety i inne cuda i działają BDB. Więc trudny temat jaki kocioł kupić.
@@kukeszko3534 Posiadam Termet ecodens Integra 2 plus 20kw z pompą PWM wbudowany zasobnik 48L, rozwiązanie ze względu na to, że kocioł zamontowany jest na piętrze w łazience. Kocioł pracuje w domu w zabudowie szeregowej osobiście jeśli dzisiaj miałbym taką możliwość wybrałbym dokładnie ten sam kocioł jak Ty, lub przynajmniej taki z szerokim zakresem modulacji i maksymalną mocą 15KW. Mój kocioł moduluje w zakresie 3.0 Kw - 20 kw ale ogólnie ustawiony jest na moc max 25% mocy i nie ma najmniejszego problemu z dogrzaniem wody bo również wystarcza nam, nawet mniej jak u Ciebie bo 45C i to nawet wtedy jak w zasobniku kończy się woda, ogrzewa przepływowow bez namniejszego problemu ale już konieczne jest aby identyczna jak u Ciebie pompa obiegowa chodziła w trakcie brania kąpieli. W przypadku C.O. o jest podobnie jak U ciebie zapotrzebowanie przy -22 to około 6kw, jednak minimalna modulacja 3.0kw to nieco przydużo, ponieważ u mnie w mazowieckim, najniższa temeperatura ubiegłej zimy to było -10 stopni w nocy. Oczywiście jasną sprawą, że trzeba wyjaśnić, że praca pieca na samej podłogówce a systemie grzenikowym to zupełnie inna sytuacja, u mnie neistety jest to system mieszany - parter podłogówka na mieszaczu - piętro grzejniki + podłogówka przy piecu w łazience, a kocioł ustawiony na ogrzewanie podłogowe i nie ma najmniejszego problemu z funkcjonowaniem i jest komfortowo. Miałem nawet elektroniczne głowice termostatyczne, które pozostały mi po poprzednim mieszkaniu w bloku, jednak ich montaż mijał się z celem i dokonałem jedynie kryzowania grzejników, zmniejszając ich przepływy. Dodam, że kocioł pracuje na systemie tzw. pogodowym z aplikacją mobilna termet comfort ale bez regulatora temperatury w pomieszczeniu. Regulator temepratury w moim przypadku nie ma sensu, ze względu na bezwładnosc podłogówki na parterze, musiałbym mieć zamontowany zestaw na mieszaczu regulujący temperaturę + na górze regulator temperatury ( ogrzewanie grzejnikowe) Na minus: - zarówno kocioł jak i aplikacja nie posiada wskazań zużycia poziomu gazu -aplikacja nawet nie umożliwia ustawienia przedziału godzinowego dla danej temeperatury grzewczej ( jedynie obniżenie czasowe ogrzewana na noc) - ustawienie pieca termet i jego alegorytm, moze inaczej - zależność związana z nastawami delty pompy i histerezy to jakaś zemsta projektanta i na infolini termetu nie potrafią sobie nawet poradzić z niektórymi sprawami, a niestety jest ograniczona liczba serwisantów, a bynajmniej kogoś kto ma pojęcie w regulacji tego typu kotłów ( Integra 2 Plus to po części temet gold ale niby z wymiennikiem od sławnego już kotła Termet Silwer ( nieco ograniczony elektronicznie kocioł kondensacyjny, ale bynajmniej pracuje u ludzi po kilkanaście bez problemów) - mieszany system ogrzewania ( żebym miał taka możliwość to dzisiaj szedłbym jedynie w ogrzewanie podłogowe. Sorki za rozpisanie się. Świetny nagrałeś materiał. Mam nadzieję, że mój wpis również pomoże komuś w wyjaśnieniu pewnych kwestii. Piona!
Zgadzam się że kociol 1 funkcyjny zużywa mniej gazu w zimie ale za to więcej zużywa poza sezonem grzeczym przez obieg i odległość doprowadzenia ciepłej wody oraz ciągle podtrzymywanie odpowiedniej temp wody. Problem ten rozwiązałem montując 2 piece gazowe 2 funkcyjne w dwóch lazienkach ale podłączone w jednej instalcji. W sezonie grzewczym 1 piec pracuje tylko w funkcji grzania CO, co wyklucza ciagle jego wylaczanie oraz zalaczanie, a drugi pracuje w funkcji CWU. Poza sezonem grzewczym obydwa pracują w funkcji CWU. Jednocześnie w razie awarii jednego kotła drugi służy jako zapasowy. Kotły oczywiście krajowe.
przerost formy nad treścią, osobiście twierdzę że lepiej zainwestować w alternatywne źródło grzania typu klimatyzacja z funkcją grzania ( 2 w jednym bo i chłodzenie latem i alternatywa z grzaniem, a nowoczesne klimatyzacje to przecież pompy ciepła i naprawde są ekonomiczne) Mówimy tu tylko o alternatywie
@@binabalbina107 przereklamowane szwabskie kotły... ja teraz zamontowałem Termet ecocondens gold plus,elegancko chodzi w cenie za polowe od szwaba!! Warto wspierać polską marke
Świetny film , śmiało montować gaz jeskinjest blisko domu ,, w drodze,, tylko jednofunkcyjny , wydaje mi zie że podgrzewanie nim wody jest tańsze niż bieżącą wodę w dwufunkcyjnym. Strzał w 10 co do wyboru pieca marki której są serwisanci w okolicy . Nawet bym brał wirme która montuje cała instalacje daje na to gwarancje i ma swojego serwisanta .są takie firmy .w takim przypadku prędzej przyjedzie do swjmojego klienta na gwarancje i też po gwarancji z racji iż jest to jego ex klient . Serwisanci często pytają najpierw a co się dzieje z piecem....? Sprawdzają ile zarobią na wizycie .jeśli kasa słaba to wolinjechac rivic grubsze fuchy a tobie powie ze przyjedzie za 2 tygodnie w środku zimy. Też tak bywa jeśli serwisantów nie ma dużo w okolicy . Co do mocy kotła tak samo za duży nie ma sensu bo itai on nie pracuje w niskiej mocy a często są obniżane moce przez serwisantów przy pierwszej regulacji aby było oszczędniej. Do domku małego max 1000m2 wystarczy nawet tani kociołek 10kw za 4 tyś zł . Pozdrawiam
Zapomniałes wspomnieć o histerezie :) Móglbys powiedzieć jaką masz ustawioną dla boilera ? Ja mam identyczny zestaw ( bosch, ale jak patrzę na sterownik, wyswietlacz, boiler to mam wrażenie że to jedna firma klepie, tylko pod innymi markami sprzedawana ), ale wydaje mi się że zbyt często załącza się piec. Powodem tego jest cwu, temp spada i się załącza piec. Może mam nieodpowiednią histereze ustawioną.
Z ciekawości jaki model. Ja od 2015 roku użytkuje GB072 i ani jednej awarii. Z tego co wiem Buderus tak jak każda firma robi też serie marketowe niestety.
@@gkolawa mogło tak być. Po 2015 roku piece miały pompy elektroniczne. Jak nie było filtra magnetycznego w instalacji zwłaszcza starej to piec był załatwiony po chwili. Znam taki przypadek. Ja mam ostatni model z pompa starego typu.
@@leszekholec8005 wiekszosc kotlow w starych domach leci przez wymiennik , na krotkim czystym swoim obiegu , wiec farmazony pieprzysz gosciu , 70 proc domow w pl ma system otwarty po starych kopciuchach ! rzadko kto to przerabia , stosujesz wymiennik wpinasz sie w w stara hydraulike i masz czysciutki kociol gazowy
Skorzystałem z podanej strony do dobrania mocy kotła, mam też już dwie propozycje instalatorów. Kalkulator jest trzeba przyznać świetny. Mamy dom z 1984 roku, nieocieplony i algorytm wyliczył prawie idealnie wartość zużytej energii w kWh w porównaniu do prawdziwej wartości z faktuŕ. Teraz mam tylko laickie pytanie, jeśli przecietne wyliczył 15.6 kw, to zakładam, że dla dolnych wartości granicy modulacji pieca, nie ma znaczenia czy będzie to 3.3 czy 3.7 w moim przypadku?
@@kukeszko3534 Dołączam się do tematu. U mnie brak sieci gazowej. Jedyna opcja to zewnętrzy zbiornik na gaz. Koszt na gotowo, wraz z UDT i odbiorem (zbiornik na własność), przyłącze z wejściem do kotłowni budynku to 12-14k. Dom parterowy z poddaszem użytkowym 123m2 pow. użytkowej. Czy uważasz, że gaz w moim przypadku to nadal dobry i opłacalny pomysł? Czy może pompa ciepła ale bez fotowoltaiki?
Za pompę z montażem dasz 40 tys za średnią półkę. Jak przyjdzie sroga zima to nie wiesz czy Ci ogrzeje dom, w najlepszym wypadku będzie zachowywała się jak grzalka. Prąd wiadomo po ile jest. W razie usterki ściągasz serwisanta i może się okazać, że będziesz czekał 2 tygodnie na cześci.
Mam do ciebie pytanie jak montowałeś wełnę do ocieplenia stropu drewnianego widziałem że strych masz z płyt osb z dziurami nie pamiętam jaki to film, czy zostawiłeś jakieś szczeliny między płytą osb a wełną między pasem dolnym wiązarów? , a najlepiej zrób film jak to robiłeś albo opowiedz o tym .
z tego co sie orientuje to jest to przeciwskazane, aby wodą ze zmiękczacza zapełniać układ C.O. a najlepiej to przeczyścić i zalać jakimś glikolem lub specjalnie przeznaczonym do tego płynem.
Woda po zmiękczaczu do zasobnika CWU jest ok, oczywiście dobierając st. twardości na wyjściu z złoża ze względu na zdrowie użytkownika i towar z jakiego wykonany jest rurarz. W przypadku CO- wymiennik kotła, o którym wspominasz, wykonany jest z AlSi i nie dopuszczone przez producenta jest zalewanie instalacji wodą miękką.
Zbiornik na wode uzytkowa 120l ,ale nie napisales ze to jest nowy dom i zapewne jest 3 rurka w którwj jest ciagle ciepla woda i woda jest w kranie juz po chwili...
Z tego co ja slyszalem to wprowadzono poprawke do tej ustawy i bedzie mozna montowac kotly gazowe po 2027 rok tylko beda musialy spelniac okreslone normy (parametry) no i beda drosze oczywiscie
@@kukeszko3534 każdy obecny kocioł z elektronicznym zaworem gazu jest w stanie spełnić te wymagania.... A te starsze po przezbrojeniu też spokojnie będą spalać wszystko.
A jak kocioł się zepsuje, to mogę wymienić po wprowadzeniu zakazu? Czy będę mógł zostawić istniejący kocioł gazowy, jeśli modernizuję dom, np termomodernizacja lub przebudowa?
Witam, posiadam kocioł Termet miniterm ma około 12 lat. Kilka razy miałem alarm czadu i kominiarz zalecił wymianę mojego kotła na kondensacyjny. Jaki byłbyś w stanie polecić? Wujek ma Brotje i sobie chwali, ze jest ekonomiczny i cichy. Ja myślałem o Vaillant, Viessmann lub DE Dietrich. Nie chce już Termet. Będę wdzięczny za informacje.
i ja mialem alarm czadu, komiarz poprawil mocowanie odprowadzenia spalin do komina bo servisant !!! go poluzowal przy kontroli. Wszystko smiga dzieki szczelnosci odprowadzenia spalin do komina. Przypadek ?
Kupisz nowy bo zakaz jest instalacji pieców gazowych w nowych domach a nie wymiany pieców na nowy gdy Ci się zepsuję w domu gdzie już używasz kotla gazowego
@@alabama4659 nie ma się co martwić na zapas Niemcy mają połączenie z Rosją z gazem większość firm potrzebuje tego gazu nawet teraz na rynku gaz jest najtańszy od wielu lat wojna się wkoncu skończy kiedyś i gaz wroci do łask
Myślę, że taka opcja z bojlerem jest super bo mnie się zdarzyło, że w trakcie kąpieli piec nagle przestał grzać wodę i zostałam z pianą na głowie i nie miałam jej czym spłukać 🤷♀ a tak to bym mogła spokojnie dokończyć kąpiel i pewnie bym się nie zorientowała, że on akurat w tym momencie się zepsuł.
Policzyłem sobie tym programem ciepło właściwe. I zastanawiam się dlaczego instalatorzy czy sklep proponuje mocniejsze kotły. Ponoć za duży kocił to też nie dobrze na efektywność. Ale nie znam się dopiero się wdrażam. Bo na jesień będę zakładał gaz po latach biegania z szufelką o 6 rano.
Juz widze, jak w Polsce wycofamy sie z gazy. Znaczna czesc sieci elektroenergetycznej pamieta lata 70 i jezeli w kazdym budynku zainstalowac pompe ciepła to ta siec wywinie kopyta. Pamietacie 2017? Jak sie wykrzaczył kawal sieci w kujawsko- pomorskim i pomorskim to nagle okazalo sie, ze mamy bardzo niewydolną sieć. Wiem, ze wiele sie od tego czasu zmienilo, ale nadal nasza energetyka nie jest w zadowalajacym stanie. Nie radzi sobie nawet z wszechobecną fotowoltaiką. Dodajmy do tego auta elektryczne i mamy przepis na energetyczną katastrofę. I to nie jest problem wylacznie Polski ale tez bardziej rozwinietych panstw. W tej kwestii polityka Unii jest wrecz samobójcza. Pytanie tylko jakie lobby na tym zarabia?
Niby czym zasilisz wentylatory albo pompę CO (żeby nie wspomnieć o płycie sterującej z elektroniką)? Aktualnie nie ma pieca na gaz bez zasilania elektrycznego. Chyba zrobiony amatorsko bez żadnego sterowania (ale gazownia nie dopuści do jego użytkowania).
@@KABELEK69 Piec nie będzie działał (zarówno pompa jak i "dostawa" gazu do komory spalania). Nastanie cisza. Wtedy można awaryjnie podłączyć agregat prądotwórczy (np taki z castoramy na benzynę) i piec znów będzie pracował. Albo inwerter (przetwornicę) z 12v (akumulator) na 230V ale z faktycznym sinusem i odpowiednią mocą. Wtedy też do czasu rozładowania akumulatora będzie pracował.
Polecam przeczytac zasady Fit for 55 na ktore sie zgodzil nasz rzad i potem wyliczac oplacalnosc spalania gazu w przyszlosci. W skrocie trzeba doliczyc okolo 400 zl/MWh do energii spalanego gazu za emisje CO2 za ktora gospodarstwa domowe beda placic. Glownie dlatego w nowych domach slabym pomyslem jest instalowanie gazu.
@@kukeszko3534 bym powiedział nawet że straszą tym zakazem montowania kotla głównego aby jak najwięcej pomp ciepła montować już teraz bo trzeslk dupami przed zimą że gazu zabraknie w Europie. Poprostu już teraz straszą i promują pompy ciepła i wiele ludzi to zrobi że zamontuje już teraz pompę aby mieć z głowy tylko ze zanim zakaz montażu kotła gazowego wejdzie to ta jego pompa ciepła padnie i w 2030 kupi już drugą za gruby szmal.
Witam .Dom ok. 80m ogżewam gazem.Kocioł Junkers 1-14 dom z 1960r sredni😊o docieplony, za ogżewanie ciepłą wodę i kuchenkę gazową za rok spalam około 900 m gazu i narazie nie myśle o innym ogżewaniu.
Zazdroszczę twojej żonie, że ma takiego faceta, który to WSZYSTKO ogarnia. Mój ludzi leczy uczciwie i z dużym sukcesem... chciał dom za miastem... i NA NICZYM "nie chce" (bo nie wierzę, że tego nie da się ogarnąć) się znać. Od dwóch dni kocioł wyłączony. Dzieci u rodziców. Serwisant coś przemyka o nowym kotle (ten dwufunkcyjny ma 8 lat), a na wyświetlaczu błąd 02. Słucham, czytam, oglądam i zazdroszczę. Nasze rachunki to 2 - 2,5 rada wyższe niż Twoje. Czekam, aż znowu będzie mógł przyjechać, a BYŁ na przeglądzie 2 godz. przed kilkakrotnym wyłączanie się kotła. Testowałem, zaskakiwał i znowu na ekranie KLUCZ i 02. CZEKAM, aż będzie mógł przyjechać.
Mam gaz w przy działce, mam też możliwość podpięcia ale nie wiem czy iść w to czy może w pompę ciepła. Po odliczeniu dotacji wyjdzie cenowo praktycznie to samo cenowo...
Najgorsze jak ktoś tłumaczy rzeczy które zasłyszał gdzieś a ich nie rozumie i uważa organoleptycznie się że ma w związku z tym prawo wprowadzać innych w bład. Dla przykładu autor zdecydował ja w sklepie z „cukierkami „ że zamiast 200l. zbiornika CWU zainstaluje 120 l. dla rodziny 2+2 . Do tego należy wziąć pod uwagę że w/g autora jego piec gazowy będzie pracował z mocą 5,5 kW dla nagrzania ciepłej wody(ciekawe ile czasu mu to zajmie)bo to jest podstawowy wykładnik czyli czas osiągnięcia zadanej temperatury (min 52 C baktlegionelli) dla tego moc z którą należy uwzględnić przy doborze pieca po zdecydowaniu się na piec jedno funkcyjny to moc wężownicy tego zbiornika CWU by zapewnić minimalne warunki czasu uzupełnienia temperatury zbiornika. Poza tym dlatego jest 115l objętość wody CWU bo od całkowitej objętości 120l. odejmuje się objętość wężownicy wewnętrznej -dodatkowo bzdury o pompie powroty CWU by w kolejnym zdaniu o niej zaprzeczyć innym nonsensem. Jeszcze jeden aspekt w kontekście mocy dobranego kotła oraz aspektu jedno czy dwufunkcyjny a w tym konkretnym podłączeniu hydraulicznym u autora ( bez mieszacza na CO bo sobie nastawił temp 32C) to nie działa prawidłowo bo piec ma pierwszeństwo dla CWU w takim układzie a wydłużony czas dla osiągnięcia temp CWU w zbiorniku spowoduje brak zasilania CO . Dodatkowo praca zbiornika będzie wymagana rankiem i wieczorem kiedy wszyscy domownicy korzystają z CWU ale właśnie o tej porze jest najchłodniej na zewnątrz zimą a dom potrzebuje bezwzględnie ogrzewania (a 32C zajmie kolejny czas by osiągnąć komfortową temperaturę w domu po opóźnionym wyłączenie CWU)
Kolego, nie masz racji, bo w wielu kotłach 2-funkcyjnych da się bez problemu zrobić cyrkulację ciepłej wody i przez to nie musimy czekać na ciepłą wodę. Dla przykładu ja tak właśnie mam zrobione, a co ciekawsze kocioł sam się uczy zachowania domowników, zapamiętując o jakich porach dnia i w jakich godzinach zazwyczaj używana jest ciepła woda i tylko wtedy w obiegu cyrkulacji krąży woda podgrzana. Kiedy kocioł wie, że nie będzie rozbioru wody to niepotrzebnie nie podgrzewa tego obiegu. Dzięki temu straty ciepła są ograniczone do miniumum i kocioł nie grzeje, kiedy w domu nikogo nie ma. Jezeli chodzi o wydajność ciepłej wody to jest on ograniczony w zależności od mocy kotła. W moim przypadku kocioł jest w stanie produkować ciepłą wodę o temperaturze 40 stopni Celsjusza z wydajnością 15l/min. Pozwala to na jednoczesne korzystanie z 2 ujęc ciepłej wody np. 2 pryszniców. Aby ograniczyć wahania temperatury, na wyjściu ciepłej wody z kotła zamontowany jest zawór mieszający. Zaletą takiego kotła jest dostarczanie ciepłej wody przez dowolnie wybrany czas i praktycznie może się wykapać cała kompania ludzie jeden po drugim bez czekania na ciepłą wodę. Zasobniki zapewniają stabilniejszą temperaturę, niezależnie od wielkości strumienia, ale posiadają ogrzniczoną ilość dostepnej w danej chwili wody. Bywa, że przy mniejszych zasobnikach, kolejne kąpiące się po sobie osoby muszą chwilę poczekać na dogrzanie kolejnej porcji ciepłej wody. Jeżeli chodzi o koszty ogrzewania gazowego to na chwilę obecną cena montażu ogrzewania gazowego jest jedną z niższych. Praktycznie niższa o połowę od kosztów montażu powietrznej pompy ciepła. Koszty eksploatacji kotła gazowego i powietrznej pompy ciepła są porównywalne. Natomiast pompa ciepła + fotowoltaika nie ma żadnego sensu ekonomicznego. O wiele lepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła + prąd w tańszej taryfie, zwłaszcza jak w domu są same podłogówki. P.S. Masz zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej przy tym kotle? Regulacja pogodowa to podstawa przy ogrzewaniu podłogowym.
@@FLOW7774 Każdy kocioł, który posiada tzw. funkcję komfortu ciepłej wody tzn. utrzymuje w sobie porcię ciepłej wody. Zatem są to wszystkie kotły z wbudowanym niewielkim zasobnikiem ciepłej wody oraz kotły z wymiennikami biwalentnymi. Wymienniki biwalentne to takie, któe potrafią podgrzewać gazem zarówno wodę obiegu CO jak i wodę oboegu CWU. Zobacz sobie oferty np. marki Thermagen oraz ACV Kompakt. Jeżeli szukasz kotła pancernego, którego jest naprawdę trudno popsuć to wybierz ww.
Nie piece na gaz i nie pompy ciepła bo to produkty niemieckich firm tylko węgiel. Polska ma olbrzymie złoża dobrego węgla ale kooliduje to z interesem niemieckich firm. Dlatego jest to cale gadanie o ekologii jak polska wydobywa wegiel to jest trucie srodowiska jak niemcy wydobywaja wegiel do już trucia srodowiska nie ma.
Przecież tam jest wszystko wyjaśnione, że 109% jest dlatego, że kiedyś zupełnie inaczej liczono wydajność kotła, na podstawie starych kotłów i sposoby liczenia mimo ,że mamy kotły kondensacyjne się nie zmienił. Tadeusz, zanim ocenisz to sam się do edukuj nt kotłów gazowych a później pisz komentarze...
Jak mnie wkurwia to takie bezsensowne pierdolenie w tych filmach... Jeszcze brakuje tylko historii kotła gazowego na początku... To nie jest praca licencjacka ani magisterka do jasnej cholery i jak nagrywacie filmy dotyczące czegoś konkretnego to gadajcie o konkretach, a nie pierdolicie 3 po 3 o wszystkim wkoło i z 10 minutowego filmu poświęcacie może pół minuty na właściwy temat... Ludzie włączając taki film oczekują szybkiej i w miarę szczegółowej informacji, a nie chcą słuchać o tym, że trawa jest zielona albo że niebo jest niebieskie... Ludzie nie są idiotami i potrafią się domyślić, że im bliżej pieca są punkty poboru wody tym szybciej będzie ona ciepła... Robicie porównania kotłów gazowych to powiedzcie o doświadczeniach z naprawami tych urządzeń, i które się najczęściej psują żeby ktoś kto może być laikiem wiedział którego badziewia unikać a przy okazji może i zweryfikować firmę, która takie gówna wypuszcza na rynek.... Wiadomo że jak są nowe to każdy chodzi... Po około 2 latach zaczynają się kwiatki typu wady elektroniki, wady wymienników ciepła ( bo są np źle skonstruowane) czy inne kosztowne problemy ... Tego oczekujemy w filmach, które nagrywacie, a nie kręcenia i mielenia mózgów pomiędzy reklamami ...
Rozśmieszyłeś mnie. Perpetuum mobie? No nie wprowadzaj w błąd. Suma energii jest stała. Nie może układ będący w spoczynku pomnażać energii. Pomimo wykorzystania energii spalin - i tak zawsze ZAWSZE energia uzyskana będzie mniejsza. Nawet nasze słońce kiedyś? przestanie świecić. Te 104% sprawności to tak trochę naciągnięte ? No nie? .. No, ale dla przeciętnych jest to przekaz wystarczający.
Fajny filmik. Materiał wyczerpujący. Dziękuję.
Jako instalator kotłów saunier duval bardzo polecam montaż kotłów gazowych bo zwyczajnie nie musimy się martwić jak w przypadku PC czy nam wydoli na dom bo nawet thelia condens przy ogrzewaniu podłogowy i temperaturze na zasilaniu 30/35°C bez problemu da radę na domek 100/150m i ma się wywalone na wszystko. Co do nagrania, to wyłapałem jednego "babola" a mianowicie o pompce do cyrkulacji którą nazwałeś "pomocniczą gdyby kocioł nie dawał rady włóczyć na piętro" bo generalnie jak sam na wstępie powiedziałeś, to masz kocioł jednofunkcyjny i ma tylko jedną funkcję: "grzanie" bez wymiennika, tylko bezpośrednio z palnika leci ci na wężownicę w boilerze, a przez kocioł nie przepływa ci woda z sieci, a sama pompka powoduje obrót wody z dalszych punktów np. umywalka czy zlew i po odkręceniu możesz cieszyć się od razu ciepłą wodą.
To ja podam swoje doświadczenia. Całą instalację mam przygotowaną pod PC gruntową + PV przyszłościowo ale ze względów finansowych oraz że mam gazociąg w drodze zdecydowałem się na kocioł gazowy Termeta 25kW. Dwa sezony (1 techniczny gdzie nie mieszkałem, wygrzewałem jastrych itd i 1 po zamieszkaniu) za mną. Kocioł pracuje bez problemów, mam go ożenionego z automatyką podłogówki od danfossa. Wszystko mam sterowane ze smarfona po P2P zarówno piec jak i podłogówkę). Podczas tej łagodnej zimy z ustawionej krzywej grzewczej nie przekroczyłem 34 stopni zasilania na podłogówkę. Zbiornik CWU 100l (tylko tyle bo piec 25kW grzeje go w moment a dzięki małej pojemności są niewielkie straty) z temperaturą zadaną 50 stopni i histerezą 5 stopni, rodzina 2+2, dom 180m2 użytkowej a 275m2 ogrzewanej. Temperatury ustawione różnie od 22 w salonie po 17 w pomieszczeniach jeszcze nieużywanych po 12 w garażu. Zużycie gazu (CWU, podłogówka, gotowanie) od 10.09.22 do dziś = ok 900 m3 * 11 współczynnik konwersji * 0,23 netto cena za kWh * 1,23 VAT = ok 2800 zł plus do tego abonamenty (spadłem do W2 więc na ten moment mam tanio póki 1200m3 nie przekroczę). Po podwyżkach cen prądu to jest dużo taniej niż PC. PC ma sens ale raz jak ma się PV na starych zasadach - mówię to na dzień dzisiejszy (bo nie wiadomo co przyniesie przyszłość).
Wracając do automatyki grzewczej jedni powiedzą że bez sensu a ja powiem, że u mnie sprawdza się rewelacyjnie. Walczyłem o jak najniższą temp. zasilania, jak najgęstsze ułożenie rur i jak najmniejszą bezwładność stąd cieniutki (5,5cm) jastrych anhydrytowy. Reakcja na zmiany jest jak na ogrzewanie podłogowe bardzo szybka, w ciągu ok 4h jestem w stanie podnieść/obniżyć o 1 stopień (a kubatura jest duża). Praktykuję harmonogramy grzania, w pokojach dzieci jak ich nie ma się nie grzeje, w nocy się nie grzeje, automatyka steruje algorytmem PWM+ i znając harmonogram z góry, włącza/wyłącza z wyprzedzeniem. Co więcej dzięki automatyce nie muszę biegać i korygować przepływów na rotametrach - ustawiłem je mniej więcej zgodnie z projektem i tyle, resztę załatwia automatyka.
Z całą instalacją mam jedynie problem w okresach przejściowych jak jest na dworze >10
Jak to jest,że 25kW kocioł ? Ja mam 146m2 ale całkowitej 173m2 i ciepło właściwe pokazuje mi kocioł gazowy min 6kW max 8kW... pan ma wiedzę i doświadczenie, co Pan mi doradzi? Pzdr,serdecznie
@@ukaszszut8065 najwazniejsze to modulacja mocy od jak najnizeszej wartosci. oczywiscie ze kociol jest przewymiarowany, u mnie obciazenie cieplne max 12kW. wzialem 25kW bo ten model mimo tal duzej mocy ma sensowna moc minimalna 2.8kW, a duża moc maksymalna szybko grzeje zasobnik cwu (tu tez wazna moc wezownicy zasobnika). Reasumujac celuj w kociol z jak najmniejsza moca minimalna do ktorego masz w okolicy dobry serwis.
@@ukaszhajdo3666 no właśnie myślę o takim : Viessmann kocioł Vitodens 100-W typ B1HF kondensacyjny jednofunkcyjny w zakresie mocy 3,2-19 kW, wbudowany regulator E3 do, asystent pierwszego uruchomienia oraz zintegrowany moduł WIFI, Palnik Matrix z systemem Lambda Pro z zasobnikiem Vitocell 100-W o pojemności 100l wraz z czujnikiem C.W.U.
Sprawność powyżej 100% wynika z odzysku ciepła utajonego pary wodnej powstającej w wyniku spalania metanu. Z 1 m3 gazu ziemnego powstaje 2m3 pary wodnej z której po skropleniu daje 1,6 litra wody. Ciepło zawarte w parze wodnej można wykorzystać, schładzając spaliny do temperatury niższej niż temperatura punktu rosy. Para wodna skrapla się i oddaje ciepło utajone powierzchni kotłowego wymiennika ciepła, a pośrednio - wodzie kotłowej. Czynnikiem, który schładza spaliny, jest woda powracająca do kotła z instalacji. Para wodna nieskroplona na powierzchni wymiany ciepła w obrębie kotła może częściowo wykraplać się w kominie, a także trafiać przez komin do atmosfery.
Polecam De Dietrich, przez ostatnie 7 lat zero awarii, jakiś problemów, resetów. Wszystko śmiga perfekcyjnie
Nikt nie wspomina też o tym na etapie sprzedaży i instalacji pompy ciepła, że koszty napraw mogą wyrwać z butów. Przykładowo sprężarka, która przy dzisiejszej jakości komponentów padnie tuż po gwarancji może nas kosztować między 8 a 15 tyś zł. w zależności od mocy pompy. Pompa ciepła (przynajmniej te, które mi są znane) posiada 4 płyty elektroniczne, dwie w jednostce wewnętrznej i dwie w zewnętrznej. Lobby na pompy ciepła jest wręcz niewiarygodne, a po tyłku w eksploatacji ostatecznie dostanie klient (użytkownik). Jeżeli chodzi o kotły to nie sądzę, że te chore wymysły wychodzące ostatnimi czasy z Brukseli przejdą w takiej postaci. Co raz więcej nowych kotłów ma możliwość pracy z domieszką nawet do 30% biogazów lub wodoru i myślę, że to jest sensowne rozwiązanie w transformacji energetycznej, tym bardziej, że można do tego wykorzystać infrastrukturę gazową już istniejącą. Na koniec muszę dodać, że jak widzę reklamę pomp ciepła jako ekologiczne źródło ogrzewania :) to się śmieję ponieważ prąd do pomp ciepła pochodzi z elektrowni zasilanych węglem..... jak by chodziło o ekologię to od trochę innej strony powinno zaczynać się te przemiany. Moim zdaniem dokonał Pan słusznego wyboru....
Kocioł wpompowuje CWU na piętro, sory ale teraz to już nic głupszego powiedzieć się nie dało.
Twoją ciepłą wodę na piętro to pompują wodociągi do których jesteś podpięty.
Przy tym kotle i sterowniku należało by go ustawić wg. krzywej grzewczej i sterować pogodowe, nie musiał byś podnosić ręcznie temperatury kotła, no i jeszcze by pewnie parę m3 gazu poszło mniej.
W przenośni. Chodzi o to że kocioł wystarcza
@@kukeszko3534 z tym że kocioł nie pompuje CWU, kocioł podgrzewa wodę w zasobniku. Ta pompka jest od cyrkulacji CWU, tzn. jej praca powoduje napełnienie instalacji pomiędzy zasobnikiem a punktem czerpnym podgrzaną woda, po to aby nie czekać po odkręceniu kranu aż ciepła woda z zasobnika doleci do kranu. Zbyteczna gdy pomiędzy zasobnikiem a kranem masz małą odległość lub cwu jest często używana wtedy woda w rurach nie zdąży ostygnąć.
Kocioł przy podgrzewaniu zasobnika używa swojej max mocy w celu jak najszybszego podgrzania.
@@dariuszgrabowski507 Kocioł może ale nie musi używać swojej mocy maksymalnej do grzania CWU, zależnie od modelu i dokonanych nastaw choć faktycznie domyślnie większość tak robi. Przedstawiona na filmie instalacja ma jeden mały problem a mianowicie zasobnik nie ma króćca dla cyrkulacji i jest ona podłączona na zasilanie do zimnej wody. Powoduje to zbyteczne mieszanie się zimnej z ciepłą wodą i częstsze uruchamianie grzania podczas gdy np. z góry zbiornika skąd jest pobierana jeszcze tej wody troszkę jest. Nie jest to duży błąd ale jeśli ktoś planuje instalację z cyrkulacją, lepie brać zasobnik do tego przystosowany. Sugerowałbym podpięcie jednak pompki do prądu i cykliczne uruchamianie bo się może rozwijać w tej stojącej wodzie coś niekoniecznie zdrowego (podobnie zresztą w naczyniu przeponowym stąd ja wybrałem reflex flowjet montowany bezpośrednio na rurze gdzie ciągle zachodzi niewielki ruch wody przez naczynie), dwa pompka może się "zastać" i potem nieruszy złaszcza te energooszczędne grundfosy (moje Alphy 2 do CO stanęły po lecie obie bo nie ustawiłem ich w tryb letni i wypiąłem z zasilania i musiałem je potem rozkręcić i rozruszać).
Świetny film, dużo rzeczowych informacji.Proszę o podanie modelu tego zestawu.
Ciekawy filmik. Dzięki 😊
:)
Ja też zdecydowałem się na gaz. Dzięki za ten film
Pozdrawiam😉
Kolejny rzetelny i bardzo przystępnie przeprowadzony odcinek. Gaz wychodzi cenowo ok i myślę, że jeszcze długi czas tak będzie. Przy wyborze mojej instalacji nie było dyskusji bo gaz przechodzi w drodze .Przy wyborze kotła posiłkowałem się wiedzą dobrego hydraulika ,który ogarniał mi temat. Jest mnóstwo firm działających w tej branży ale na prawdziwego fachowca warto poczekać nawet kosztem wstrzymania prac budowlanych. Pozdrawiam i życzę cierpliwości w tych niepewnych czasach.
Pozdrawiam
Czy mógłbyś powiedzieć jaki kocioł doradził ci twój fachowiec i czy jesteś z niego zadowolony bo stoję też przed wyborem własnego kotła . Dzięki
@@marek162 Viessmann VITODENS 100-W 19 kW Pakiet Kocioł + zasobnik .Cenowo wychodzi dobrze ,dobry dostęp do serwisantów,
@@1975pawello Dzięki za info. Pozdrawiam
@@1975pawello Ile fachowców tyle opinii. U mnie gość mówi, że Viessmann to strzał w kolano. Wg. niego Brotje WHBS to numer jeden wśród kotłów. Znajomi i rodzina mają Vaillanty, Termety i inne cuda i działają BDB. Więc trudny temat jaki kocioł kupić.
Niektóre kotły dwu funkcyjne mają 2 zbiorniki po 20 l i ciepła wodą jest zawsze przygotowana mam taki kocioł i dodatkowe miejsce w kotłowni 🙂
Saunier dval isotwin condens taki mam i ma to o czym mówisz.
@@tomo19811 własnie mam taki 😁 ISOtwin condens chyba 31 b
@@KING666i mam 30b ,wiem że Termet też ma taki wynalazek z zasobnikiem.
Słyszałem o takich rozwiązaniach, także dobre rozwiązanie
@@kukeszko3534 Posiadam Termet ecodens Integra 2 plus 20kw z pompą PWM wbudowany zasobnik 48L, rozwiązanie ze względu na to, że kocioł zamontowany jest na piętrze w łazience. Kocioł pracuje w domu w zabudowie szeregowej osobiście jeśli dzisiaj miałbym taką możliwość wybrałbym dokładnie ten sam kocioł jak Ty, lub przynajmniej taki z szerokim zakresem modulacji i maksymalną mocą 15KW. Mój kocioł moduluje w zakresie 3.0 Kw - 20 kw ale ogólnie ustawiony jest na moc max 25% mocy i nie ma najmniejszego problemu z dogrzaniem wody bo również wystarcza nam, nawet mniej jak u Ciebie bo 45C i to nawet wtedy jak w zasobniku kończy się woda, ogrzewa przepływowow bez namniejszego problemu ale już konieczne jest aby identyczna jak u Ciebie pompa obiegowa chodziła w trakcie brania kąpieli. W przypadku C.O. o jest podobnie jak U ciebie zapotrzebowanie przy -22 to około 6kw, jednak minimalna modulacja 3.0kw to nieco przydużo, ponieważ u mnie w mazowieckim, najniższa temeperatura ubiegłej zimy to było -10 stopni w nocy. Oczywiście jasną sprawą, że trzeba wyjaśnić, że praca pieca na samej podłogówce a systemie grzenikowym to zupełnie inna sytuacja, u mnie neistety jest to system mieszany - parter podłogówka na mieszaczu - piętro grzejniki + podłogówka przy piecu w łazience, a kocioł ustawiony na ogrzewanie podłogowe i nie ma najmniejszego problemu z funkcjonowaniem i jest komfortowo. Miałem nawet elektroniczne głowice termostatyczne, które pozostały mi po poprzednim mieszkaniu w bloku, jednak ich montaż mijał się z celem i dokonałem jedynie kryzowania grzejników, zmniejszając ich przepływy. Dodam, że kocioł pracuje na systemie tzw. pogodowym z aplikacją mobilna termet comfort ale bez regulatora temperatury w pomieszczeniu. Regulator temepratury w moim przypadku nie ma sensu, ze względu na bezwładnosc podłogówki na parterze, musiałbym mieć zamontowany zestaw na mieszaczu regulujący temperaturę + na górze regulator temperatury ( ogrzewanie grzejnikowe) Na minus: - zarówno kocioł jak i aplikacja nie posiada wskazań zużycia poziomu gazu -aplikacja nawet nie umożliwia ustawienia przedziału godzinowego dla danej temeperatury grzewczej ( jedynie obniżenie czasowe ogrzewana na noc) - ustawienie pieca termet i jego alegorytm, moze inaczej - zależność związana z nastawami delty pompy i histerezy to jakaś zemsta projektanta i na infolini termetu nie potrafią sobie nawet poradzić z niektórymi sprawami, a niestety jest ograniczona liczba serwisantów, a bynajmniej kogoś kto ma pojęcie w regulacji tego typu kotłów ( Integra 2 Plus to po części temet gold ale niby z wymiennikiem od sławnego już kotła Termet Silwer ( nieco ograniczony elektronicznie kocioł kondensacyjny, ale bynajmniej pracuje u ludzi po kilkanaście bez problemów) - mieszany system ogrzewania ( żebym miał taka możliwość to dzisiaj szedłbym jedynie w ogrzewanie podłogowe. Sorki za rozpisanie się. Świetny nagrałeś materiał. Mam nadzieję, że mój wpis również pomoże komuś w wyjaśnieniu pewnych kwestii. Piona!
Zgadzam się że kociol 1 funkcyjny zużywa mniej gazu w zimie ale za to więcej zużywa poza sezonem grzeczym przez obieg i odległość doprowadzenia ciepłej wody oraz ciągle podtrzymywanie odpowiedniej temp wody. Problem ten rozwiązałem montując 2 piece gazowe 2 funkcyjne w dwóch lazienkach ale podłączone w jednej instalcji. W sezonie grzewczym 1 piec pracuje tylko w funkcji grzania CO, co wyklucza ciagle jego wylaczanie oraz zalaczanie, a drugi pracuje w funkcji CWU. Poza sezonem grzewczym obydwa pracują w funkcji CWU. Jednocześnie w razie awarii jednego kotła drugi służy jako zapasowy. Kotły oczywiście krajowe.
przerost formy nad treścią, osobiście twierdzę że lepiej zainwestować w alternatywne źródło grzania typu klimatyzacja z funkcją grzania ( 2 w jednym bo i chłodzenie latem i alternatywa z grzaniem, a nowoczesne klimatyzacje to przecież pompy ciepła i naprawde są ekonomiczne) Mówimy tu tylko o alternatywie
Głupoty piszesz.
Jestem na etapie budowy domu, ale na 100% wjedzie sprzęt gazowy od De dietrich. Dzięki za filmik 😁
Pozdrawiam
Teście zamontowali kocioł tej firmy 4 awarie w 2 lata....12 tysi +osprzęt...nie jestem pewien tego kotla
De dietrich jest słaby, sąsiadowi po gwarancji płyta główna padła..... załamany
@@junglaman Po gwarancji to jeszcze nie tak źle bo mojej siostrze coś się zepsuło po 2 tygodniach od założenia, a piec jakieś 1600€ kosztował 🤷♀
@@binabalbina107 przereklamowane szwabskie kotły... ja teraz zamontowałem Termet ecocondens gold plus,elegancko chodzi w cenie za polowe od szwaba!! Warto wspierać polską marke
Witam jaki polecasz kocioł gazowy do domu 100 m
Materiał konkretny, dobrze przedstawiony.
Ile masz pętli podlogowki,parter i piętro, jakie przepływy osiagasz na samym piecu?
U mojej mamy ciagle jest zimno,junkers wlacza sie o danych godzinach wtedy kaloryfery cieple ale po czasie staja sie zimne no i w mieszkaniu zimno.
trzeba ustawić na ręczne musi to zrobić monter z uprawnieniami
3:30 - a to nie uzywa sie wtedy bufora ciepla z zasobnikiem cwu?
@Kukeszko Czy ma Pan przy ogrzewaniu podłogowym w całym domy dodatkowo grzejniki w łazienkach?
Mnie całość wyniosła 16400 zł z papierami ze wszystkim. Kocioł Beretta 20 kW kondesat zasobnik 100 l jestem bardzo zadowolony.
Świetny film , śmiało montować gaz jeskinjest blisko domu ,, w drodze,, tylko jednofunkcyjny , wydaje mi zie że podgrzewanie nim wody jest tańsze niż bieżącą wodę w dwufunkcyjnym.
Strzał w 10 co do wyboru pieca marki której są serwisanci w okolicy . Nawet bym brał wirme która montuje cała instalacje daje na to gwarancje i ma swojego serwisanta .są takie firmy .w takim przypadku prędzej przyjedzie do swjmojego klienta na gwarancje i też po gwarancji z racji iż jest to jego ex klient . Serwisanci często pytają najpierw a co się dzieje z piecem....? Sprawdzają ile zarobią na wizycie .jeśli kasa słaba to wolinjechac rivic grubsze fuchy a tobie powie ze przyjedzie za 2 tygodnie w środku zimy. Też tak bywa jeśli serwisantów nie ma dużo w okolicy . Co do mocy kotła tak samo za duży nie ma sensu bo itai on nie pracuje w niskiej mocy a często są obniżane moce przez serwisantów przy pierwszej regulacji aby było oszczędniej. Do domku małego max 1000m2 wystarczy nawet tani kociołek 10kw za 4 tyś zł . Pozdrawiam
Dzięki za komentarz,pozdrawiam
Zapomniałes wspomnieć o histerezie :) Móglbys powiedzieć jaką masz ustawioną dla boilera ? Ja mam identyczny zestaw ( bosch, ale jak patrzę na sterownik, wyswietlacz, boiler to mam wrażenie że to jedna firma klepie, tylko pod innymi markami sprzedawana ), ale wydaje mi się że zbyt często załącza się piec. Powodem tego jest cwu, temp spada i się załącza piec. Może mam nieodpowiednią histereze ustawioną.
Bosch, Junkers i Buderus jest to wszystko praktycznie to samo. (Bosch wykupił).
Ustaw grzanie CWU na ECO.
Za Buderusa podziękuje rocznik 2019 do dzisiaj 5 awari 5 awaria poskutkowała jego natychmiastowym usunięciem …
Z ciekawości jaki model. Ja od 2015 roku użytkuje GB072 i ani jednej awarii. Z tego co wiem Buderus tak jak każda firma robi też serie marketowe niestety.
@@leszekholec8005 mam to samo w domu rodzinnym.
Tamten Pan pewnie miał kiepskiego serwisanta/instalatora i montaż bez dodatkowych zabezpieczeń.
@@gkolawa mogło tak być. Po 2015 roku piece miały pompy elektroniczne. Jak nie było filtra magnetycznego w instalacji zwłaszcza starej to piec był załatwiony po chwili. Znam taki przypadek. Ja mam ostatni model z pompa starego typu.
@@leszekholec8005 wiekszosc kotlow w starych domach leci przez wymiennik , na krotkim czystym swoim obiegu , wiec farmazony pieprzysz gosciu , 70 proc domow w pl ma system otwarty po starych kopciuchach ! rzadko kto to przerabia , stosujesz wymiennik wpinasz sie w w stara hydraulike i masz czysciutki kociol gazowy
@@amimenamimen8599pan chyba nie umie czytać ze zrozumieniem.
Wiecie może czy już wznowione są podłączenia nowych budynków do gazu?
Przecież już dawno są wznowione...
Skorzystałem z podanej strony do dobrania mocy kotła, mam też już dwie propozycje instalatorów. Kalkulator jest trzeba przyznać świetny. Mamy dom z 1984 roku, nieocieplony i algorytm wyliczył prawie idealnie wartość zużytej energii w kWh w porównaniu do prawdziwej wartości z faktuŕ.
Teraz mam tylko laickie pytanie, jeśli przecietne wyliczył 15.6 kw, to zakładam, że dla dolnych wartości granicy modulacji pieca, nie ma znaczenia czy będzie to 3.3 czy 3.7 w moim przypadku?
Witam mam takie pytanie czy wyliczone złużycie gazu w programie ciepło wlasciwe jest takie samo jak w rzeczywistości ? Czy może różni się?
A co sądzisz o dużych zewnętrznych butlach na gaz? Czy nadal może to się opłacać w kontrze do pompy ciepła? Pozdrawiam
Sytuacja bardziej złożona, trzeba by butle kupić na własność, bo inaczej firma od której dzierżawisz narzuca ceny gazu, taniej pompa ciepła wyjdzoe
@@kukeszko3534 Dołączam się do tematu. U mnie brak sieci gazowej. Jedyna opcja to zewnętrzy zbiornik na gaz. Koszt na gotowo, wraz z UDT i odbiorem (zbiornik na własność), przyłącze z wejściem do kotłowni budynku to 12-14k. Dom parterowy z poddaszem użytkowym 123m2 pow. użytkowej. Czy uważasz, że gaz w moim przypadku to nadal dobry i opłacalny pomysł? Czy może pompa ciepła ale bez fotowoltaiki?
Jaka duży zbiornik??
@@tomektofik5975 2700 l
Za pompę z montażem dasz 40 tys za średnią półkę. Jak przyjdzie sroga zima to nie wiesz czy Ci ogrzeje dom, w najlepszym wypadku będzie zachowywała się jak grzalka. Prąd wiadomo po ile jest. W razie usterki ściągasz serwisanta i może się okazać, że będziesz czekał 2 tygodnie na cześci.
Z chęcią zobaczyłbym analizę projektu Twojego domu/willi marzeń, zakładając, że nie ma żadnych hamulców finansowych :)
Ani hamulcow jeśli chodzi o wz czy mpzp
Hehe pomyśle o takim nagraniu😉
@@kukeszko3534 chętnie zobaczymy, myślę że nie tylko my
Nie wspomniałeś, jaka jest powierzchnia użytkowa domu do którego wystarcza kocioł o tej mocy. Czy np. garaż jest ogrzewany (jeśli jest garaż).
Gaz jest super na ocieplony dom i podlowke, ale wtedy kazdy system da rade. Na grzejnikach jest drogo i zimno do tego.
Mam do ciebie pytanie jak montowałeś wełnę do ocieplenia stropu drewnianego widziałem że strych masz z płyt osb z dziurami nie pamiętam jaki to film, czy zostawiłeś jakieś szczeliny między płytą osb a wełną między pasem dolnym wiązarów? , a najlepiej zrób film jak to robiłeś albo opowiedz o tym .
nie robiłem szczelin, ale to błąd, wtedy nie wiedziałem.
Mam taki sam piec gazowy i zasobnik. Masz zmieczacz wody. Jaką ustawić twardość wody aby nie było kamienia i nie uszkodzić pieca?
z tego co sie orientuje to jest to przeciwskazane, aby wodą ze zmiękczacza zapełniać układ C.O. a najlepiej to przeczyścić i zalać jakimś glikolem lub specjalnie przeznaczonym do tego płynem.
@@michakazimierczuk9609 Wszystko zależy od towaru z jakiego wykonany jest wymiennik spalina-woda źródła.
Woda po zmiękczaczu do zasobnika CWU jest ok, oczywiście dobierając st. twardości na wyjściu z złoża ze względu na zdrowie użytkownika i towar z jakiego wykonany jest rurarz.
W przypadku CO- wymiennik kotła, o którym wspominasz, wykonany jest z AlSi i nie dopuszczone przez producenta jest zalewanie instalacji wodą miękką.
@@michakazimierczuk9609 jakim glikolem? Co za głupoty.
@@rghost1647 Niektórzy stosują płyn niezamarzający na bazie glikolu (np : Glikotec E) . Więc nie są to głupoty.
Zbiornik na wode uzytkowa 120l ,ale nie napisales ze to jest nowy dom i zapewne jest 3 rurka w którwj jest ciagle ciepla woda i woda jest w kranie juz po chwili...
Czy trzeba budowac komin tradycyjny do kotla gazowego?
Nie trzeba, wystarczy rura przez ścianę
Pytanie mowisz ze inwestycja 20tys piec kosztowal 7 tys to instalacja pochlonela 13tys ??
Instalacja 3,5 robocizna ,pozwolenia , mapki, dociągnięcie gazu do domu itp
@@kukeszko3534 dzięki bo właśnie mam stary gazowy i chce zmienić na nowy kondensacyjny i cena powyżej 3k by mnie zabiła ;)
Dzięki
Z tego co ja slyszalem to wprowadzono poprawke do tej ustawy i bedzie mozna montowac kotly gazowe po 2027 rok tylko beda musialy spelniac okreslone normy (parametry) no i beda drosze oczywiscie
Tak, będą musiały obsługiwać bioLPG
@@kukeszko3534 każdy obecny kocioł z elektronicznym zaworem gazu jest w stanie spełnić te wymagania.... A te starsze po przezbrojeniu też spokojnie będą spalać wszystko.
a co z milionami ludzi w blokach ? mam w mieszkaniu pompe ciepla na balkonie zainstalowac🙂
A jak kocioł się zepsuje, to mogę wymienić po wprowadzeniu zakazu? Czy będę mógł zostawić istniejący kocioł gazowy, jeśli modernizuję dom, np termomodernizacja lub przebudowa?
Jaki kocioł wybrać do grzania wody w bloku mieszkalnym
Z tą sprawnością o ile pamiętam to chodzi o odzysk odpadowego ciepła ze spalin.
Witam, posiadam kocioł Termet miniterm ma około 12 lat. Kilka razy miałem alarm czadu i kominiarz zalecił wymianę mojego kotła na kondensacyjny. Jaki byłbyś w stanie polecić? Wujek ma Brotje i sobie chwali, ze jest ekonomiczny i cichy. Ja myślałem o Vaillant, Viessmann lub DE Dietrich. Nie chce już Termet. Będę wdzięczny za informacje.
Hej, polecam ten co mam, naprawdę dobry kocioł
i ja mialem alarm czadu, komiarz poprawil mocowanie odprowadzenia spalin do komina bo servisant !!! go poluzowal przy kontroli. Wszystko smiga dzieki szczelnosci odprowadzenia spalin do komina. Przypadek ?
Ile litrów gazu zużyłeś w rozliczeniu rocznym?
Czekam na fakturę z odczytu i będzie jakoś film, bo już obiecałem że nagram
Fotowoltaikę mam ale oczywiście tylko dla siebie Nie chcę żadnych umów z tymi kurwami
kolego pytanie czy kotły gazowe będą produkowane bo to że masz to jedno ale czy jak wyzionie ducha to kupisz nowy na jego miejsce
Kupisz nowy bo zakaz jest instalacji pieców gazowych w nowych domach a nie wymiany pieców na nowy gdy Ci się zepsuję w domu gdzie już używasz kotla gazowego
@@mario-dy4un precyzyjnie zakup do domów już istniejących ma obowiązywać tylko 16 lat
@@mario-dy4un poza tym gaz od lipca będzie kosztował więcej o 47 procent jeśli będzie szło tak dalej porośniemy futrem
@@alabama4659 nie ma się co martwić na zapas Niemcy mają połączenie z Rosją z gazem większość firm potrzebuje tego gazu nawet teraz na rynku gaz jest najtańszy od wielu lat wojna się wkoncu skończy kiedyś i gaz wroci do łask
@@mario-dy4un przecież komuniści w kołchozie chcą wprowadzić zakaz używania gazu
Myślę, że taka opcja z bojlerem jest super bo mnie się zdarzyło, że w trakcie kąpieli piec nagle przestał grzać wodę i zostałam z pianą na głowie i nie miałam jej czym spłukać 🤷♀ a tak to bym mogła spokojnie dokończyć kąpiel i pewnie bym się nie zorientowała, że on akurat w tym momencie się zepsuł.
Jaka powierzchnia domu w którym pracuje ten kocioł ?
140m2
Policzyłem sobie tym programem ciepło właściwe. I zastanawiam się dlaczego instalatorzy czy sklep proponuje mocniejsze kotły. Ponoć za duży kocił to też nie dobrze na efektywność. Ale nie znam się dopiero się wdrażam. Bo na jesień będę zakładał gaz po latach biegania z szufelką o 6 rano.
Juz widze, jak w Polsce wycofamy sie z gazy. Znaczna czesc sieci elektroenergetycznej pamieta lata 70 i jezeli w kazdym budynku zainstalowac pompe ciepła to ta siec wywinie kopyta. Pamietacie 2017? Jak sie wykrzaczył kawal sieci w kujawsko- pomorskim i pomorskim to nagle okazalo sie, ze mamy bardzo niewydolną sieć. Wiem, ze wiele sie od tego czasu zmienilo, ale nadal nasza energetyka nie jest w zadowalajacym stanie. Nie radzi sobie nawet z wszechobecną fotowoltaiką. Dodajmy do tego auta elektryczne i mamy przepis na energetyczną katastrofę. I to nie jest problem wylacznie Polski ale tez bardziej rozwinietych panstw. W tej kwestii polityka Unii jest wrecz samobójcza. Pytanie tylko jakie lobby na tym zarabia?
A może zapalniczką podgrzejesz
tak tylko podam że dynamiczne przyspieszanie jest ekologiczne, zaś wolne spala więcej paliwa, Nie mówię o pałowaniu auta do odciny.
błąd myślowy! Przyspieszanie jest, ale nie dynamiczne ruszanie.
Witam 🖐
Tak dla sprostowania:
Dopiero od 2030 r. będzie brak możliwości montowania kotłów gazowych w nowych budynkach prywatnych.
Pozdrawiam 😉
czy ten piec dziala w 100% bez zasilania elektrycznego?
Nie, potrzebuje zasilania
Niby czym zasilisz wentylatory albo pompę CO (żeby nie wspomnieć o płycie sterującej z elektroniką)? Aktualnie nie ma pieca na gaz bez zasilania elektrycznego. Chyba zrobiony amatorsko bez żadnego sterowania (ale gazownia nie dopuści do jego użytkowania).
@@jozefminski2530 a co bedzie w razie przerwy w zasilaniu elektrycznym?
@@KABELEK69 Piec nie będzie działał (zarówno pompa jak i "dostawa" gazu do komory spalania). Nastanie cisza. Wtedy można awaryjnie podłączyć agregat prądotwórczy (np taki z castoramy na benzynę) i piec znów będzie pracował. Albo inwerter (przetwornicę) z 12v (akumulator) na 230V ale z faktycznym sinusem i odpowiednią mocą. Wtedy też do czasu rozładowania akumulatora będzie pracował.
Gazowe nie zostana zabronione ponieważ , nowe kotły bedą przygotowane do Wodoru
biometan już jest
Polecam przeczytac zasady Fit for 55 na ktore sie zgodzil nasz rzad i potem wyliczac oplacalnosc spalania gazu w przyszlosci. W skrocie trzeba doliczyc okolo 400 zl/MWh do energii spalanego gazu za emisje CO2 za ktora gospodarstwa domowe beda placic. Glownie dlatego w nowych domach slabym pomyslem jest instalowanie gazu.
Ale te przepisy nie przeszły w takim kształcie jak zakładano początkowo i jeszcze nie zostały w 100% zatwierdzone.
@@kukeszko3534 bym powiedział nawet że straszą tym zakazem montowania kotla głównego aby jak najwięcej pomp ciepła montować już teraz bo trzeslk dupami przed zimą że gazu zabraknie w Europie. Poprostu już teraz straszą i promują pompy ciepła i wiele ludzi to zrobi że zamontuje już teraz pompę aby mieć z głowy tylko ze zanim zakaz montażu kotła gazowego wejdzie to ta jego pompa ciepła padnie i w 2030 kupi już drugą za gruby szmal.
Witam .Dom ok. 80m ogżewam gazem.Kocioł Junkers 1-14 dom z 1960r sredni😊o docieplony, za ogżewanie ciepłą wodę i kuchenkę gazową za rok spalam około 900 m gazu i narazie nie myśle o innym ogżewaniu.
A sprzęgło jak by zamontował to robi duża robotę.
Zazdroszczę twojej żonie, że ma takiego faceta, który to WSZYSTKO ogarnia. Mój ludzi leczy uczciwie i z dużym sukcesem... chciał dom za miastem... i NA NICZYM "nie chce" (bo nie wierzę, że tego nie da się ogarnąć) się znać. Od dwóch dni kocioł wyłączony. Dzieci u rodziców. Serwisant coś przemyka o nowym kotle (ten dwufunkcyjny ma 8 lat), a na wyświetlaczu błąd 02. Słucham, czytam, oglądam i zazdroszczę. Nasze rachunki to 2 - 2,5 rada wyższe niż Twoje. Czekam, aż znowu będzie mógł przyjechać, a BYŁ na przeglądzie 2 godz. przed kilkakrotnym wyłączanie się kotła. Testowałem, zaskakiwał i znowu na ekranie KLUCZ i 02.
CZEKAM, aż będzie mógł przyjechać.
Tez zdecydowałem się na gaz
Dobra decyzja, pozdrawiam
Cześć, fajne filmiki nagrywasz. Mam pytanie czy zbiornik do CWU 120 litrów nie jest za mały? Czy do ciepłej wody masz zrobioną cyrkulację?
Nie mam cyrkulacji ciepłej wody. Dla nas 120l wystarcza, woda nagrzewa się szybko
@@kukeszko3534 masz cyrkulację tylko jej nie używasz, to ta pompa wyłączona z gniazdka 230V
No i elegancko
:)
Masz gadane na szkoleniowca w Buderusie. 😉
Siemka Łukasz. Pozdrowienia z Nl. Super filmiki :)
Pozdrawiam😉
Mam gaz w przy działce, mam też możliwość podpięcia ale nie wiem czy iść w to czy może w pompę ciepła. Po odliczeniu dotacji wyjdzie cenowo praktycznie to samo cenowo...
Rozumiem że modernizujesz a nie instalujesz w nowym domu?
Czy muszę zgłosić w administracji wymianę pieca na nowy?
Najgorsze jak ktoś tłumaczy rzeczy które zasłyszał gdzieś a ich nie rozumie i uważa organoleptycznie się że ma w związku z tym prawo wprowadzać innych w bład. Dla przykładu autor zdecydował ja w sklepie z „cukierkami „ że zamiast 200l. zbiornika CWU zainstaluje 120 l. dla rodziny 2+2 . Do tego należy wziąć pod uwagę że w/g autora jego piec gazowy będzie pracował z mocą 5,5 kW dla nagrzania ciepłej wody(ciekawe ile czasu mu to zajmie)bo to jest podstawowy wykładnik czyli czas osiągnięcia zadanej temperatury (min 52 C baktlegionelli) dla tego moc z którą należy uwzględnić przy doborze pieca po zdecydowaniu się na piec jedno funkcyjny to moc wężownicy tego zbiornika CWU by zapewnić minimalne warunki czasu uzupełnienia temperatury zbiornika. Poza tym dlatego jest 115l objętość wody CWU bo od całkowitej objętości 120l. odejmuje się objętość wężownicy wewnętrznej -dodatkowo bzdury o pompie powroty CWU by w kolejnym zdaniu o niej zaprzeczyć innym nonsensem. Jeszcze jeden aspekt w kontekście mocy dobranego kotła oraz aspektu jedno czy dwufunkcyjny a w tym konkretnym podłączeniu hydraulicznym u autora ( bez mieszacza na CO bo sobie nastawił temp 32C) to nie działa prawidłowo bo piec ma pierwszeństwo dla CWU w takim układzie a wydłużony czas dla osiągnięcia temp CWU w zbiorniku spowoduje brak zasilania CO . Dodatkowo praca zbiornika będzie wymagana rankiem i wieczorem kiedy wszyscy domownicy korzystają z CWU ale właśnie o tej porze jest najchłodniej na zewnątrz zimą a dom potrzebuje bezwzględnie ogrzewania (a 32C zajmie kolejny czas by osiągnąć komfortową temperaturę w domu po opóźnionym wyłączenie CWU)
Kociol nie wpompowuje wody użytkowej na piętro...
Ok!
🤗🤗🤗
Kocioł gazowy to tylko vaillant. Bardzo, bardzo dobry piec
@@rafarafa7492 odbiega wszystkim Termet to badziew ale jak nie stać na Vaillanta to się kupuje termeta
Jak podajesz zużycie to mów o m3 a nie o kwotach .
Podam po roku
Wymienić nie, ale podatek płacić to już tak:(
Nie będą zakazane.. W jednym domku kocioł gazowy w drugim monoblok, oba de dietrich.
Kolego, nie masz racji, bo w wielu kotłach 2-funkcyjnych da się bez problemu zrobić cyrkulację ciepłej wody i przez to nie musimy czekać na ciepłą wodę. Dla przykładu ja tak właśnie mam zrobione, a co ciekawsze kocioł sam się uczy zachowania domowników, zapamiętując o jakich porach dnia i w jakich godzinach zazwyczaj używana jest ciepła woda i tylko wtedy w obiegu cyrkulacji krąży woda podgrzana. Kiedy kocioł wie, że nie będzie rozbioru wody to niepotrzebnie nie podgrzewa tego obiegu. Dzięki temu straty ciepła są ograniczone do miniumum i kocioł nie grzeje, kiedy w domu nikogo nie ma.
Jezeli chodzi o wydajność ciepłej wody to jest on ograniczony w zależności od mocy kotła. W moim przypadku kocioł jest w stanie produkować ciepłą wodę o temperaturze 40 stopni Celsjusza z wydajnością 15l/min. Pozwala to na jednoczesne korzystanie z 2 ujęc ciepłej wody np. 2 pryszniców. Aby ograniczyć wahania temperatury, na wyjściu ciepłej wody z kotła zamontowany jest zawór mieszający. Zaletą takiego kotła jest dostarczanie ciepłej wody przez dowolnie wybrany czas i praktycznie może się wykapać cała kompania ludzie jeden po drugim bez czekania na ciepłą wodę.
Zasobniki zapewniają stabilniejszą temperaturę, niezależnie od wielkości strumienia, ale posiadają ogrzniczoną ilość dostepnej w danej chwili wody. Bywa, że przy mniejszych zasobnikach, kolejne kąpiące się po sobie osoby muszą chwilę poczekać na dogrzanie kolejnej porcji ciepłej wody.
Jeżeli chodzi o koszty ogrzewania gazowego to na chwilę obecną cena montażu ogrzewania gazowego jest jedną z niższych. Praktycznie niższa o połowę od kosztów montażu powietrznej pompy ciepła. Koszty eksploatacji kotła gazowego i powietrznej pompy ciepła są porównywalne.
Natomiast pompa ciepła + fotowoltaika nie ma żadnego sensu ekonomicznego. O wiele lepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła + prąd w tańszej taryfie, zwłaszcza jak w domu są same podłogówki.
P.S.
Masz zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej przy tym kotle? Regulacja pogodowa to podstawa przy ogrzewaniu podłogowym.
Podasz przykładowe modele kotłów z możliwością cyrkulacji wody?
Jaki byś wybral typ kotła do:
Parter 77m2(grzejniki, kuchnia, 1 łazienka)+ piętro 42m2(grzejniki, 1 łazienka)
Kocioł będzie zamontowany w piwnicy
@@FLOW7774 Każdy kocioł, który posiada tzw. funkcję komfortu ciepłej wody tzn. utrzymuje w sobie porcię ciepłej wody. Zatem są to wszystkie kotły z wbudowanym niewielkim zasobnikiem ciepłej wody oraz kotły z wymiennikami biwalentnymi. Wymienniki biwalentne to takie, któe potrafią podgrzewać gazem zarówno wodę obiegu CO jak i wodę oboegu CWU. Zobacz sobie oferty np. marki Thermagen oraz ACV Kompakt.
Jeżeli szukasz kotła pancernego, którego jest naprawdę trudno popsuć to wybierz ww.
Macie chłopy jaja czy eunuchy Garstka ludzi.rzadzi zniewiescialymi durniami.
nie lej wody na temat kotla dwufuncyjnego jak sie na tym nieznasz
Ciekawe za jaką cenę będziesz ten gaz kupować po 2030...???
Nie bądź taki pewny co będzie można, a co nie.W tym dzikim kraju wszystko jest możliwe
Tylko gaz i oczywiście polski termet a co do eurokołchozu to do 2027 po tym syfie zostanie tylko nieprzyjemny smród
Nie piece na gaz i nie pompy ciepła bo to produkty niemieckich firm tylko węgiel. Polska ma olbrzymie złoża dobrego węgla ale kooliduje to z interesem niemieckich firm. Dlatego jest to cale gadanie o ekologii jak polska wydobywa wegiel to jest trucie srodowiska jak niemcy wydobywaja wegiel do już trucia srodowiska nie ma.
109 %?. perpetuum mobile. Szkoła podstawowa. A z zużycia jakiej energii bierze się ta para?Katastrofa.
Przecież tam jest wszystko wyjaśnione, że 109% jest dlatego, że kiedyś zupełnie inaczej liczono wydajność kotła, na podstawie starych kotłów i sposoby liczenia mimo ,że mamy kotły kondensacyjne się nie zmienił. Tadeusz, zanim ocenisz to sam się do edukuj nt kotłów gazowych a później pisz komentarze...
"Zbierzcie sie w grupe nie dajcie sie zastraszyc"
Mam ustawione na takim piecu temperature wody 45 a pokazuje ze ma 63 stopni dlaczego?
Ile metrów masz mieszkania ?
140
A kocioł to Buderus GB 122 ?
Tak
@@kukeszko3534 ja mam 165m2 na całości podlogowka da radę 122 czy brać GB 072?
Sprawność 109%. Jakaś nowa fizyka?
poczytaj jak to jest obliczane, skala była robiona gdy nie było kondensacji i do tej pory jest używana, dlatego taka sprawność wychodzi
Ty spadłeś z gwiazdki???
Głosząc te głupstwa ??
Dom 170 m*
i piec 6kw to jest ok???
😅😅😅😅
Tylko DeDietrich nic więcej.
sąsiad kupił i po 2 latach padła płyta główna..... po gwarancji ofc dramat
Wyjebane mam w pompy ciepła na 20 m2 nie opłaca mi się instalować żadnej totalny bezsens
kocioł nie pompuje ci ciepłej wody, same bzdury!
bardzo drogi są przecież tańsza twoje tłumaczenie jest strasznie nudne mówisz rzeczy które ludziom są zupełnie niepotrzebne
Jak mnie wkurwia to takie bezsensowne pierdolenie w tych filmach... Jeszcze brakuje tylko historii kotła gazowego na początku... To nie jest praca licencjacka ani magisterka do jasnej cholery i jak nagrywacie filmy dotyczące czegoś konkretnego to gadajcie o konkretach, a nie pierdolicie 3 po 3 o wszystkim wkoło i z 10 minutowego filmu poświęcacie może pół minuty na właściwy temat... Ludzie włączając taki film oczekują szybkiej i w miarę szczegółowej informacji, a nie chcą słuchać o tym, że trawa jest zielona albo że niebo jest niebieskie... Ludzie nie są idiotami i potrafią się domyślić, że im bliżej pieca są punkty poboru wody tym szybciej będzie ona ciepła... Robicie porównania kotłów gazowych to powiedzcie o doświadczeniach z naprawami tych urządzeń, i które się najczęściej psują żeby ktoś kto może być laikiem wiedział którego badziewia unikać a przy okazji może i zweryfikować firmę, która takie gówna wypuszcza na rynek.... Wiadomo że jak są nowe to każdy chodzi... Po około 2 latach zaczynają się kwiatki typu wady elektroniki, wady wymienników ciepła ( bo są np źle skonstruowane) czy inne kosztowne problemy ... Tego oczekujemy w filmach, które nagrywacie, a nie kręcenia i mielenia mózgów pomiędzy reklamami ...
A drugi powie - jak nagram tak jak piszesz - że nie dokładnie zgłębiłem temat,
Nie masz pojęcia o czym mówisz.
Bo? Bo ty tak uważasz?
Ja powiem tak jak pan majster. ,,No , Jasiu- powiedz panu co oni mogą mnie zrobić. Jasiu - No oni mogą panu majstrowi - SKOCZYĆ,, 😂
Rozśmieszyłeś mnie. Perpetuum mobie? No nie wprowadzaj w błąd. Suma energii jest stała. Nie może układ będący w spoczynku pomnażać energii. Pomimo wykorzystania energii spalin - i tak zawsze ZAWSZE energia uzyskana będzie mniejsza. Nawet nasze słońce kiedyś? przestanie świecić. Te 104% sprawności to tak trochę naciągnięte ? No nie? .. No, ale dla przeciętnych jest to przekaz wystarczający.
Baju baju będę w raju
Najgorszy kocioł Buderus