Powiem szczerze, że to nie jest wiedza, którą chciałem zdobyć, ale z czasem okazało się, że muszę. 😊 Rozmowy z instalatorami były mówiąc najdelikatniej mało konstruktywne a Twoje materiały pozwoliły na zrozumienie istoty zagadnienia. Poza tym świetny poziom prowadzenia i bardzo dobrze wyważone propozycje 'kondensacji' informacji. 😉 Dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo dziękuję, że Pan chce i dzieli się swoją wiedzą. Zmieniłam kocioł dwufunkcyjny Imergaz z zamkniętą komorą na Saunier Duval Thelia Condens dwa tygodnie temu. Kocioł pracował na temp. 68 stopni. Pana rady są dla mnie bardzo pomocne. Na podstawie Pana filmików zrobiłam sama ustawienia-teraz pracuje w temp.40-50 stop. - jeszcze nie wiem czy dobrze. Będę wracać do filmików, bo to są wiadomości niełatwe, ale z Pana pomocą do ogarnięcia. Dziś będę robić test kondensacji wg. Pana wskazówek. Pozdrawiam serdecznie.☀♥
@@damiankicilinski1816 siba.thomas@gmail.com, uprzedzając jak już pisałem w kilku miejscach - ja tu nie prowadzę jakiegoś helpdesku żeby drzwiami i oknami do mnie walić z pytaniami i problemami. Mogę pomóc tak jak każdy serwis - komercyjnie.
Rewaleacja, szkoda że nie wszyscy tak podchodzą do roboty. Instalator mi tak nie poustawiał, ale może dlatego że jest starszej daty :) Skorzystałem z rad, dziękuję.
Witam dziękuję za film, moja pierwsza zima na gazie. Zmierzyłem ilość kondesatu wyszło 0,85litra z m3 gazu, woda na kotle 35stopni. Same kaloryfery, będę testował dalej. Pozdrawiam Pozdrawiam
@@piotrm7894 trochę mało jak na tak takich niskich temperaturach ale ostatnio też wilgotność powietrza niska, to zawsze obniża wartość. Polecam jeszcze popróbować na większej próbie.
Gratuluje. Wreszcie ktoś wytłumaczyl jak działa piec kondensacyjny i jak można oszczędzić drogocenny gaz. Wszystkie inne porady na YT można sobie między bajki włożyć. Też mam dom ok. 160 mkw, ale parterówka więc straty ciepła chyba wyższe niż przy domach piętrowych. Na stropie betonowym 40 cm wełny a styropian na elewacji 25 cm ale biały. Posadzka anhydrytowa. To dopiero mój drugi zamieszkały sezon grzewczy i zamierzam dokładniej przeanalizować zużycie gazu doprowadzając do maksymalnych oszczędności nie rezygnując zbytnio z komfortu. Wszędzie mam podłogówkę a piec to jednofunkcyjny Buderus 24 kW i zasobnik CWU 120 l. Na pewno nie zejdę do 18 stopni w sypialniach bo jednak jest to dla nas za zimno. Na głównym sterowniku, który jest w korytarzu, mniej więcej środek domu, zadałem 21.5 stopnia. W nocy 20.5. Spróbuje zejść do 21 w dzień. Dodatkowo mogę sterować temperaturą w pomieszczeniach bo mam automatykę domową, ale oczywiście polega to na zamykaniu lub otwieraniu poszczególnych pętli podłogówki. Jest też rekuperacja, która z jednej strony pomaga w dystrybucji powietrza, ale z drugiej ogranicza możliwość obniżenia temperatury w nieużywanych pomieszczeniach. Pompka obiegowa jest w trybie auto i widzę, że często działa na wyższych obrotach bo w tym sezonie znacznie już obniżyłem maksymalną temperaturę zasilania. No i jeszcze cyrkulacja CWU. Aktualnie włącza się na 15 min gdy ktoś wejdzie do łazienki. Standardowo gdy mieszkają 3 osoby jest to optymalne rozwiązanie, ale podczas wizyty gości, cyrkulacja częściej się załącza i szybciej wychładza wodę w zasobniku, a grzeję ją 3 razy w ciągu dnia do 55 stopni. Jak widać jest jeszcze potencjał do oszczędności. Dla porównania zapytam jakie ma Pan obecnie roczne zużycie gazu na liczniku?
@@drwredman rozliczam się w okresie rocznym więc na wiosnę przychodzi wyrównanie, na bieżąco nie śledzę. Ale raczej bez zmian, jak mowione w materiale nizej sie nie da zejść.
Dziękuję za poświęcony czas na przygotowanie filmu. Zastanawia mnie jakie jest zużycie prądu przez piec, gdy w jednej opcji schodzimy do temperatury gdy piec pracuje praktycznie non stop. W drugiej opcji dajemy wyższą temperaturę w zamian piec pracuje okresowo. Będę wdzięczny za odpowiedz i zbadanie sprawy
@@ThePaczkowski nie wiem jaki model kotła czy są dodatkowy pompki w instalacji itp. sam kocioł max 50-70W. Zawsze można za parę złotych kupić licznik energii wpiąć i zmierzyć dokładnie.
Szefie, dzięki za te filmy. Po ustawieniu KG zresztą też na podstawie twoich filmów. Dziś zrobiłem w końcu test kondensatu, pięć Vaillant vc 15cs zasobnik 120l. WYNIK dla 1m3 gazu to 1.472L !! Jest jak w laboratorium! jesteś Wielki Gościu:) Pozdrawiam !
Dzięki za pozytywny komentarz. Miło przeczytać komentarz który nie jest kolejną prośbą o analizę kotłowni. Twój wynik zaskakuje. Aż tak laboratoryjnie nie powinno się zdarzyć ale tak czy inaczej dobrze że fajnie kondensuje.
Ciekawy, przydatny i merytoryczny film. U mnie zainstalowany został Viessmann vitodens 050w na kominie 10m (14m licząc wejście do łazienki z każdym kolankiem jako dodatkowy metr według instrukcji producenta) w miejsce starego Vilanta z otwartą komorą. Nie mogę się doczekać zimy żeby zrobić test kondensacji ;) Ustawienia tutaj wyglądają trochę inaczej ale sens jest podobny, jedynie zastanawiam się nad ustawieniem mocy całego pieca, ktora jest podawana w skali 0-100%, ale w sumie tak jak pan wspomniał jeżeli temperatura wody jest niższa to i tak nigdy nie użyje 100% mocy nawet gdyby taka była ustawiona. Nie
@@jhsdfugs76cgbu3bdyub7d dziękuję za pozytywny komentarz. Według mnie długi komin zawsze na plus, bo jeszcze resztkowe ciepło spalin da radę ogrzać zasysane powietrze, przez co zyskujemy jeszcze te małe procenty sprawności. Niestety im dłuższy komin tym większy opory (jeszcze zależy jaką srednice rur zastosowali). Więc i tak polecałbym obniżenie mocy jeśli jest taka opcja.
Też posiadam teraz ten kocioł. Od jakich nastawów zaczynasz grzanie tej zimy. ? Ja na razie ustawione mam tylko 42 na grzanie wody i 52 stopnie ustawił mi serwisant na grzejniki. Jeszcze nie wiem co tam ustawić w trybie serwisanta i jakich nastawów używać na sterowniku pokojowym. Może jakieś wskazówki ?
Dziś wreszcie zebrałem się aby sprawdzić ilość kondensatu w moim Junkersie 14kw. Wyszło 1,1l na M3. Instalacja miedziana i stare żeliwne kaloryfery .Temperatura zasilania 35 stopni.
No to nie jest źle. Żeliwne kaloryfery mają same zalety (duża bezwładność, akumulacja) niestety słabo oddają ciepło. Więc gdy już się nagrzeją to kondensacja spada.
@@tomtech1500 Chyba muszę pogrzebać w menu serwisowym. Kocioł jak podgrzewa CO temperatura zasilania nigdy nie przekroczyła 47stopni. Natomiast do grzania CWU temp zasilania dochodzi do 80 a z komina lecą kłęby pary.
Dobrze wytlumaczone. Samo życie. U mnie instalator zostawił kocioł na ustawieniach fabrycznych. Sam się spostrzegłem że coś nie tak bo grzał do 60 stopni.
@@jandlugosz3846 52 na grzejniki to za dużo. Raz dwa nabije temperaturę w domu i się wyłączy. Ja staram się nie przekraczać 42 stopni. Dodatkowo skręciłem moc z 18 kw na 13kw i w minioną zimę tylko przez 3 dni grzał na 100%.
@@jerry76-jc5mg dzięki. Czyli lepiej aby wygrzewał dłużej,niż szybko i szybko ostygł i tak klika razy na dobę.? Rozumiem że zużycie wtedy może być większe niż równa praca. Grzejesz cały czas czy w nocy masz mniej ustawione ?
@@jandlugosz3846 To jest mój 2 sezon z kotem kondensacyjnym. Jeżeli kocioł grzeje to i odczucie ciepła jest inne. U mnie caly czas ktoś jest w domu i jezeli zmniejszam temperaturę to o stopień albo dwa na dzień i noc ale w sterowniku mam funkcję przewidywania i kocioł wczesniej sam się odpala żeby o 6.30 było już 21 stopni czy ile tam jest ustaeione.
Kocioł junkers cerapur zsb14c skręcona maksymalna temp. i moc kw, c.o plus c.w.u też skręciłem,wynik - z 246 metrów gazu w listopadzie zszedłem do 147 metrów w grudniu czyli 100 metrów mniej. A kocioł wcześniej też chodził na sterowniku z pogodówka i krzywa grzewcza i mimo to takie zużycie było. Dom 115 metrów plus garaż. Temperatury na sterowniku 21 stopni dzień, 20 w nocy.
@@kamil3812 super, ja kazdemu zadowolonemu z obecnego spalania powtarzam że nigdy nie jest tak dobrze zeby nie koglo byc lepiej. Sam zszedlem 100% a może i wiecej przez lata z tego co mi instalator zostawił domyślnie.
Dodam że to nowy dom z bloczków komórkowych, pod wylewką 16 cm styropianu na parterze, elewacja styropian 20 cm, na poddaszu piana 25-30 cm na skosy i strop i do szczytu na strychu 15 cm między krokwiami. Pierwszy sezon grzewczy.
15:07 Co do temperatury na grzejniki dodał bym pewną ważna informację. Jeżeli kocioł gazowy kondensacyjny podłączony jest do starej instalacji w mieszkaniu czy domu, w którym są małe grzejniki zaprojektowane na wysokie temperatury to ogrzewanie niską temperaturą będzie nieskuteczne i jeszcze bardziej kosztowne. Należy najpierw dołożyć grzejniki zgodnie z utratą mocy grzewczej po zmniejszeniu temperatury zasilania i powrotu. Ja mam w mieszkaniu kocioł gazowy z zamkniętą komorą bez kondensacji i 2 tygodniowy test przy podobnej pogodzie wykazał, że przy 55°C temperatury zasilania więcej zużyłem gazu niż przy 60°C. Przy przejściu na kocioł kondensacyjny musiałbym dołożyć grzejniki aby efektywnie korzystać z kondensacji.
@@aleksander766 tak, zgadza się. Nie wspominam bo i tak filmik przydlugi a musialby trwac wyklad 2h ze wszystkim. Stare grzejniki, gdzie promieniowanie podczerwone ma duży udział w oddawaniu energii nie dadzą rady. Na szczescie to jakaś nisza, kumaty instalator wymieni całą instalację. Co do twojego testu to moim zdaniem 5st różnicy to za mało żeby cos stwierdzić, do tego dochodzi czynnik pogody. Wynik może być przypadkowy. Co nie zmienia faktu że faktycznie kotły weglowe czy gazowe nie kondensacyjne maja ograniczoną (lub żadną) modulację więc powinny krocej chodzić zeby było oszczędniej
Witam serdecznie. W końcu konkretne informacje. Gratuluje wiedzy. Od tygodnia jestem posiadaczem Thelia Condens. Próbuje go zrozumieć i się nauczyć. Instalator poradził mi żeby na razie sobie chodził, a później się zastanowić nad pogodówką lub sterownikiem pogodowym. Budynek stary, częściowo docieplony, instalacja na grzejnikach aluminiowych. W którymś filmie mówił Pan ,że jest Pan z Małopolski zachodniej. Ja jestem z okolic Oświęcimia. Mogę kontakt do Pana, chętnie zamówił bym Pańską wizytę, żeby wykorzystać pełne możliwości tego pieca przy ekonomicznym zużyciu gazu.
@@tomtech1500 też jestem z okolic Oświęcimia. Od 2 miesięcy mam kocioł gazowy termet dwufunkcyjny gold plus 20kw . Ogrzewanie tylko grzejniki, zużycie dobowe 10m przy 40 stopniach na kotle. Jak czytać to spalanie, czy to dużo? Pozdrawiam
Jeśli mogę dopytać to grzeje Pan grzejnikami czy podłogówką? Jaka powierzchnia jest ogrzewana i jakie ma Pan zużycie gazu? Jestem świeżo po montażu takiego kotła i chcę go ustawić jak najlepiej. Pozdrawiam
Zaczynam grzać gazem i się dokształcać. U mnie ustawiono tylko temp. 42 stopnie na grzanie wody i 52 na grzejniki. Mam tylko jeden obieg grzewczy. Kocioł vitodens 050. Jeszcze nie szaleję z temp w domu i mam pytanie bo bede tez testował. Czy w pomieszczeniach jak pokoje niezamieszkałe oplaca się skręcać gaz termostatem i czy faktycznie dwa stopnie mniej w nocy daje korzyść.?
Mieszkanie 68m2, stara 100 letnia cegła. Kocioł Thelia Condens, sterownik Salus bezprzewodowy. CWU na 42st i CO 47st . Serwisant, bardzo ogarnięty gość polecił mi odkręcić w wannie gorącą wodę na ful i ustawić temp tak, żeby nie mieszać baterią tylko mieć idealną dla mnie gorącą wodę przy maksymalnym wysterowaniu baterii na ciepłe i 42st jest idealnie. Jeżeli chodzi o CO to robiłem nieco inne testy, po pierwsze gdzie latałem z Salusem po mieszkaniu i testowałem gdzie ma być, żeby w sypialni było 19-21 stopni, u dzieciaka 21, w salonie 22 i łazience 23. Wyszło tak, że jak Salus jest u dzieciaka to po każdym cyklu grzania mam temperatury idealnie jak chciałem przy dodatkowo ustawionej temp CO na 47st. Piec i tak wahluje temperaturą między 32, a 52, ale to norma. Wydaje mi się, że jest wszystko dobrze, rachunki bardzo znośne, ciepło w mieszkaniu przy histerezie 0,5 na mniej więcej stałym poziomie tak jak sobie zaorogramowałem. Oczywiście druga sprawa to ustawienie głowic w kaloryfeach i kryzowanie tego.
@@INyguZI Thelia 2f - z tym ustawieniem wody do kąpania to są takie postawy, czy nawet bym kogoś za to nie pochwalił 😉 serwis który takich rzeczy nie robi, jest wręcz dla mnie jest zdyskwalifikowany. trzeba sobie wysoko stawiać poprzeczkę. A czy serwisant zaproponował ci chociaż pogodówkę? Widzę że w twojej sytuacji byłaby bardzo wskazana. Obejrzyj resztę filmików na kanale bo akurat o Thelii jest najwięcej.
@@tomtech1500pytał czy będę montował pogodówkę, ale powiedziałem, że nie to polecił mi Salusa. Wkładał sondy do komina, ogólnie z 2 godziny coś badał, latał po tym piecu. I d71 mam na 60st.
@@INyguZI analiza spalin (sondy do komina) jest obowiązkowa ale technicznie zbędna - kotly są fabrycznie ustawione i jesli poprawnie zamontowane to nic sie nie reguluje. Ale wyglada fajnie i klienci sie cieszą. Co innego pogodówka. W twoim wypadku podręcznikowo potrzebna, ale klient nie musi o tym wiedzieć, od tego gosc dostaje wynagrodzenie od firmy. Salus to nawet nie jest automatyka tylko termostat za 200zl z ktorym teraz chodzisz po domu. No i ustawianie d71 nic nie daje bo i tak z palca ustawiasz temp. W 2h mozna bylo zdziałać więcej.. nie po to to piszę aby kogoś krytykować, ale poziom uslug jest slaby i to ja potem odpowiadam na komentarze/maile czy poprawiam po nieudolnym serwisie za ulamek tego co zgarnęli początkowo. Odwiedzasz mój kanał, więc wnioskuję ze też masz pewien niedosyt. Proponuję jednak przejrzeć filmy.
@@tomtech1500 A nie nie, na filmy natrafiłem totalnie przypadkiem szukając instrukcji do Salusa bo zapomniałem jak się ustawia harmonogram i akurat patrzę, że jest film o moim piecu i no gość fajnie gada. Jak mówiłem jestem bardzo zadowolony bo jak na ten metraż rachunki mam stosunkowo niskie, a komfort w domu idealny. Ale jeżeli jest opcja jeszcze bardziej coś urwać od gazowni to mnie zaciekawiłeś. Czyli mówisz, że pogodówka byłaby mocno zalecana? Bo w styczniu mam przegląd pieca i mogę z gościem pogadać na ten temat. Piec zamontowany raptem rok temu to sam wolę przy nim nie grzebać.
@@INyguZI No tak pogodówka jest zalecana właśnie do takich nieocieplonych grzejnikowych mieszkań. Temperatura 47 ° nie jest optymalna dla tego kotła. Z grubsza to tak jakbyś jeździł cały czas samochodem na 3500obr. Co do kosztów to nie ma dolnego limitu ja zaczynałem od ponad 2000zl a zszedłem do 1200zl za samo ogrzewanie. Rocznie. Ale to tyle, nie chcę reklamować kanału ale jeśli chcesz więcej to oglądaj filmiki. pisanie tutaj za długo byłoby nie fair w stosunku do tych wszystkich którym pisze że w komentarzach się nie doktoryzuje
Witam TomTECH, Świetne materiały odnośnie do pracy kotłów kondensacyjnych. Wszytsko klarownie wyjasnione. Jakie ma Pan zdanie odnośnie do regulacji pompy w kotle? Np. w odniesień do kotla Thali Condens, czy zostawia Pan ustawienia fabryczne (Auto) czy zmniejsza bądź zwiększa obroty. ? Z Mojego kotła Immergas uzyskuje około 1,2 l kondensatu zarówno przy sterowniku Opentherm, jak i on/off działającym w trybie PID. (Polecam tego typu sterowanie, po przejściu z histerezy spalanie jest podobne, ale komfort jest nieporównywalny, grzejniki cały czas są cieple.). Pozdrawiam :)
@@mat_dako3116 akurat o Thelii mam najwięcej materiałów bo sam mam w domu. Dopiero nowsze modele mają funkcję auto. Zresztą w Thelii można regulować ciśnienie płynnie za pomocą śrubki i bypassa
@@tomtech1500 zadałem pytanie o pompe ponieważ spotkalem sie z wieloma opiniami na forach w niemczech, że wiszace kotły kondensacyjne działaja najefektywniej przy duzych przepływach oraz jal najniższej wartości detlaT , czyli lepiej na parametrach np. 42°C/37°C oraz Przeplywie 1000 L/h , niż na parametrach 45°C/35°C i przepływ 500 L/h. , spotkał sie Pan kiedys z taka teorią ? Lub może napisać coś z wlasnego doświadczenia ?
@@mat_dako3116 ma pan na myśli jak najwyższą deltę (bo z reszty wypowiedzi tak wnioskuję, a napisał pan jak najniższą)? Tak owszem jak najwyższa Delta a właściwie chodzi głównie o jak najniższą temperaturę powrotu bo to ona schładza spaliny. No i do tego jak najwyższy przepływ. Tylko to jest czysta fizyka po prostu wtedy najwięcej energii jest odbierane w jednostce czasu. W realnym świecie te parametry się nawzajem wykluczają. Jeśli ustawi pan wysoki przepływ to będzie miał pan niską deltę, np. mając dom 4 grzejniki nie ustawi pan przepływu wysokiego bo ciepła woda szybko wróci i kocioł się wyłączy-będzie traktował. Więc ustawienie pompki nic tu specjalnie nie da, ewentualnie poszukiwanie jakiegoś "złotego środka", na co nikt nie ma czasu więc każdy woli ustawić automat. Rozwiązaniem jest poprawienie odbioru energii czyli nowoczesne, przewymiarowanie grzejniki, podłogówka. Dlatego w takich warunkach kotły chodzą na największej sprawności.
Super wytłumaczone. Zacząłem się interesować, bo mam problemy z ogrzewaniem. Całość to podłogówka i piec mocno taktuje. Próbowałem zacząć od sprawdzenia krzywej grzewczej z innego filmiku i ku zaskoczeniu mając identyczny model pieca nie mam w ogóle parametru d43 oraz d45. Sprawdziłem sterownik, czy sparowany jest z bezprzewodowym czujnikiem temperatury zewnętrznej i wszystko jest ok. W instrukcji niczego istotnego nie znalazłem. Czy spotkał się Pan z taką sytuacją?
@@domijet wszystko jest w innych filmikach a ludzie zasypują mnie lawiną pytań po minucie obejrzenia jakiegokolwiek materiału. Proszę obejrzeć wszystko związane ze sterownikiem. Natomiast taktowanie nie ma z tym nic wspólnego. Problem leży gdzie indziej. Można się ze mną skontaktować siba.thomas@gmail. com na jakiejś komercyjne doradztwo
Mam piec Martin na piecu ustawiam 44 C ,a sterownik (progowe 16 , 19 C ) i program dla godzin wskazanych ,kocioł włączy się poza programem jeżeli sterownik wyczuje temp < +16C . Kocioł grzeje tylko pomieszczenia a drugi obieg grzania wody wyłączony . Mam drugi piecyk, który grzeje wodę dla łazienek . Mam tylko problem ,że sterownik ma kiepski czujnik i wskazuje różnicę o 1 C . Termometr pokojowy wskazuje np. +18 C ,a sterownik niecałe 17 C. Pozdrawiam
Dzień dobry, dziękuję za bardzo ciekawe nagranie. Zastanawia mnie natomiast czy zawsze najniższa możliwa (dająca uzyskać w pokoju komfortową temperaturę) temperatura wody na zasilaniu wychodzi najekonomiczniej? Z punktu widzenia kotła, w przeliczeniu na zużyty m3, rozumiem, że tak, bo im niższa temperatura zasilania tym większa kondensacja. Natomiast czy przy instalacji grzejnikowej też najniższa możliwa temperatura zasilania wychodzi najtaniej? Skoro przy niskiej temp zasilania grzejniki mają małą moc, to czy przypadkiem nie maleje wtedy sprawność grzejników/całego układu c.o. i być może wpływa to na większe zużycie gazu?
To zalezy tak naprawdę tylko od instalacji. Różne grzejniki mają różne charakterystyki delta temp/oddawana moc. Nowe grzejniki konwekcyjne przystosowane do ogrzewania niskotemperaturowego, lepiej gdy przewymiarowane, dadzą radę, bo tam wzrost temp wcale nie przekłada się liniowo na wzrost mocy. Stare grzejniki gdzie więszość ciepła to promieniowanie nie dadza rady przy nawet 40st, ale i tak lepiej trzymac je na min temp. Ad: w najnowszym materiale udowadniam, że grzanie kotłem condens nawet dużo dłużej ale mniejsza mocą i temp finalnie powoduje mniejsze zuzycie. th-cam.com/video/3C7mUezV6NA/w-d-xo.html
Witam. Ten sam piec ( AS 30-A H-PL. E1 ) Był serwisant na pierwszym uruchomieniu u teściów. Sprawdziłem paramet d71 nie zmieniony. Po pana nagraniu parametr został zmieniony na 57- grzejniki.Pozdrawiam
@@TomTom-ug7kq niestety odwiedzając ludzi i słysząc wasze opinie to chyba nikt tego nie zmienia oprócz mnie.. jeszcze doradzę że skoro raz to zrobiłeś to możesz ustawiać im nawet 45° na jesieni i wiosnę a tylko w zimie podciągać do 50. Zawsze wygeneruje to pewne oszczędności. Jeśli chodzi o Thelie kto obejrzyj bardzo dużo filmików na temat tego kotła. Jeśli oczywiście chcesz się angażować u teściów 😏
@@tomtech1500 Mam vailant ekotec plus ale niestety zupełnie inne menu, przeglądałem już wszystko ale nie wiem jak się dostać do zmiany parametru d71? Czy możesz pokierować gdzie tego szukać?
Witam. Cieszę się, że znalazłem Pana kanał, bardzo dużo fachowej wiedzy. Niestety, jeszcze nie zrobiłem testu, muszę znaleźć jakieś duże naczynie, żeby starczyło na 24 godziny :) Test zrobiony, wyszło 1,22 L. 100% podłogówka, 200m2, Vaillant 146/5, modulacja 3,3-15kWh, sprzęgło, dwa obiegi, dwie pompy, temp. parter 22, piętro 21, krzywa grzewcza 0,2, bez problemu daje radę na temp. zasilaniu 27 - 29. Zazwyczaj temp. powrotu ok. 2 - 3, czasem 4 stopni mniejsza. Co można zrobić by ta różnica była większa ? Obniżyć bieg pompy co ? Przepływy wszędzie 1,5L na rotametrach. Mam dwie na każde piętro, Wilo Pico 25/1-4 ustawione ma maxa na podłogówkę. Spalanie średnio 6m3 na dobę. Co do podgrzewania CWU, czy ma sens zmniejszanie mocy kotła ? Po obliczeniach czasu grzania 150L zasobnika z 36 na 43 stopnie z mocą 15kWh wychodzi 0,11m3 gazu, czas 4 minuty. Po przeliczeniu z mocą 9kWh wychodzi również 0,11m3, czas 7 minut. Zużycie takie samo. Użyłem do tego tych dwóch kalkulatorów: https ://czips.pl/kalkulator-zuzycia-godzinowego-gazu-przez-kociol-kondensacyjny/ https ://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php Temp. w obu przypadkach dochodzi do 70 stopni, tak więc brak kondensacji. Dobrze myślę czy źle ? ;) Obecnie testuję ustawienia Tyboxa 137+ na PID 45 minut, póki co, widzę, że się uczy domu. Histereza 0,2 za duże wahania temp. miała ;/ Według mnie, nie ma sensu ograniczać mocy w trybie CO, testowałem to na piecu, po odpaleniu od razu wskakuje ja min moc, przy ustawieniu mocy na auto, tak więc ograniczenie jest zbędne. Pytanie, czy lepiej aby grzało długo, ok. 14h na dobę na 0,2 KG czy krócej na 0,3 KG? Musiałbym porobić testy, tylko zima się kończy. Pozdrawiam
Mam pytanie odnośnie twojej instalacji. Czy obiegi posiadają mieszacze. Posiadam podobna instalacje w całości podłogówka i nie wiem czy muszę stosować mieszacze
Pytam ponieważ zgodnie z schematami vailant przy jednym obiegu nie ma mieszacza a przy dwóch i wiecej już są na każdym obiegu i to mnie zastanawia po co.@@Hartke7
@@adrianlason1117 ale na logikę, po co mieszacz w instalacji 100% podłogowej ? Chyba tylko w razie bezpieczeństwa, gdyby ktoś chciał przypadkiem puścić na podłogę 60`C. Mieszacz montuję się głównie, gdy ma się grzejniki i podłogówkę, aby w podłogę szła chłodniejsza woda niż w grzejniki. Jeśli planujesz tak jak ja, mieć dwa obiegi podłogówki, piętro i parter, to mieszacz jest zbędny, bo nie chcesz puszczać różnych temperatur na każdy obieg, tylko tą samą. Różnice w osiągnięciu różnych temperatur na piętrze i parterze uzyskujesz poprzez sterowanie pompami. Np. u góry chce 21, a na dole 22, ja mam rozwiązane to tak, że pod pompy na obiegach mam podłączone Tyboxy 137, ustawioną mam na nich chcianą temp., gdy na górze spada temp. do 20,9 załącza się pompa piętra, osiągnie 21,1 wyłącza się, tak samo na dole. Proste i skuteczne, polecam takie rozwiązanie.
Część dziś robiłem pomiar Viessmann 19 kw z 1m3 gazy 1.5 litra 100 %podlogowki. W domu 22 stopnie. Zaznaczam że to 1,5litra tylko na c.o. bez cwu bo akurat nie było wymogu grzania
Pisaliście czasem takie rezultaty i powtórzyłem dogłębnie wyliczenia, bo było to w sprzecznosci z wyliczeniami z materiału. Faktycznie gdy uwzględni się rzeczywistą gęstość metanu pod ciśnieniem sieciowym (a nie jako gaz doskonały) to wynik max może wynieść do 1.6l wody z 1m3. Pozdrawiam
Temperatura powyżej 65 C stopni jest potrzebna do termicznej dezynfekcji przed bakteriami LEGIONELLI!! Oczywiście można ten zabieg wykonać dwa-trzy razy w roku,ale należy o tym pamiętać.
Dramatyzowanie. Legionella rozwija się w ZASTOJACH wodnych w temp najlepiej 35-40st. Więc jeśli zasobnik 150l rodzina zużywa 1 dziennie to nie ma ryzyka. Tak samo jeśli temp wynosi 50st to już rozpoczyna się wymieranie. Do tego namnażanie trwa kilka dni. Więc jeśli dezynfekcja miałaby mieć sens, to raz na tydzień, inaczej wcale nie ma to sensu. Twoje 2-3 razy w roku to bardziej w celu pielęgnacji kamienia kotłowego :)
Może się mylę :D ale w filmie 6:04 mamy jak wyliczyć wydajność kondensacji w litr/m3 a mamy podzielić ilość gazu w m3 przez litr więc jak dzielimy m3/l to otrzymujemy m3/l a nie l/m3 a to duuża różnica sprawdziłem u siebie zużyłem 0,62m3 gazu zrobiło 0,71litra kondensatu według wzoru na filmie to 0,873 z m3 a według logiki czyli litr/m3 otrzymujemy 1,145 l/m3
@@marw8620 tak w środku filmu jest błąd jeśli chodzi o jednostki -powinno być na odwrót względem tego co jest powiedziane. Natomiast ja to liczyłem z proporcji więc obliczenia powinny być dobre.
Witam serdecznie , niedawno wprowadziliśmy się do mieszkania w bloku 56m2 . Blok z 2018 r . Posiadamy piec gazowy Beretta Quadra Green 25 C.S.I. + sterownik bezprzewodowy Beretta BeSmart Alpha 7D. Serwisant ustawił na piecu 60 stopni na grzejniki , 45 na wode . Zaczalem sie tym troszke interesować i czytam , ze ponad 57 stopni nie dochodzi do kondensacji . Na sterowniku BeSmart ustwilem sobie stałą temperaturę 21.4 i póki co nikt nie narzeka w domu . Mógłby Pan podpowiedzieć jak ustawić ten piec aby grzał efektywnie i co najwazniejsze ekonomicznie . Głowice przy grzejnikach rozkrecone na 4 .
@@ccyyppeell cieszę sie że trafiłeś na moj kanał, ale nie sluzy on do jakiegoś doradztwa i analizowania kazdego przypadku tak jakby wiele osób sobie życzyło, robie to komercyjnie bo z tego sie utrzymuję. Nie jestem też ekspertem od kazdego kotła. Dodam tylko ze temp 22 stopnie są zdexydowanie za wysokie - w PL panuje falszywe przekonanie ze to odpowiednia temp (a potem narzekanie na koszty utrzymania) gdzie na "biednym" zachodzie Europy jest to 18-19st.
@@tomtech1500 Bywałem tez na zachodzie tzn w Niemczech i tacy ludzie o takich poglądach jak ty maja 18 19 C . Jednak starsi ludzie np w altes heimach mają temperaturę komfortową tzn 22C. Uważam ze temp 18 19 jest zdecydowanie za niska., szczególnie dla ludzi starszych i reumatycznych. Będziesz starszy zrozumiesz.
@@porazentyporazenty1971Nie jestem stara ;) Ale przy temperaturze poniżej 22°C jest mi zimno. Pracuję z domu przy komputerze, więc przez te 8h mało ruchu i to też ma wpływ, ale nie wyobrażam sobie mieszkac w 19C. Nigdy nie ma tak, że jeden parametr będzie odpowiedni dla każdego człowieka.
Obejrzałem większość twoich filmów i jestem pod wrażeniem jak dobrze wszystko wytłumaczone. Mam nowy dom z ogrzewaniem podłogowym. Podsumuwując 1. Pogodówka umożliwia ustawienie krzywych grzewczych i jest zalecana 2. Sterownik Exacontrol rozbuduje system o wpływ temp. wewnętrznej ale zlikwiduje możliwość regulacji punktu początkowego krzywej 3. Wywnioskowałem, ze przy takim układzie warto byłoby ustawić w piecu górną temperaturę na wyjściu w granicach 40-45 stopni. Czy dobrze rozumiem?
Ok faktycznie dużo mi to rozjaśniło. Czy warto iść w exacontrol przy podłogówce? Czy lepiej wybrać inny sterownik np. Tech a może pozostać tylko przy pogodówce?
Taki też wniosek wyciągnąłem. Wczoraj zadzwoniłem na infolinię saunier duval i Pan stwierdził, że sterownik exacontrol e7c ma stałą histerezę 0,3 stopnia. Czy zgadzasz się z tym ?
Lepiej jest ustawić kocioł na np. 38 stopni aby grzał do temperatury zadanej przez pogodowe w powiedzmy 2 godziny czy lepiej dać mu 32-33 stopnie aby kocioł chodził i grzał do tej samej temperatury przez powiedzmy 5 godzin?
Prosiłbym Pana o nagranie filmiku na temat instrukcji użytkowania i ustawień termostatu pokojowego Comfort WT-18 jest Pan jedynym którego da się zrozumieć i chodzi mi również o instukcję obsługi kotła gazowego beretta mynute x bardzo Pana proszę
@@WiesławŁukaszewski-y8f bardzo bym chciał natomiast na rynku jest kilkadziesiąt jak nie kilkaset modeli kotłów i sterowników, wszystkich nie dam rady przetesować i nagrać 😃
@@WiesławŁukaszewski-y8f jesli jest pan niezadowolony ze sterownika to czasem lepiej po prostu wymienić. Sprawdziłem i ten Comfort kosztuje 150zl bezprzewodowy (tańszego jeszcze nie widziałem, Auraton z mojego materiału kosztuje ok 200zł). Mala strata niz sie męczyć. Co do kotła może serwis pomoze w ustawieniach. A zasady ogolne są takie jakie przedstawiam w materiałach.
@tomtech1500 ze sterownika jestem zadowolony tylko kwestia instrukcji obsługi bo w tym roku była założona instalacja gazowa a instrukcję fabryczna zrozumieć to po prostu porażka
Dzień dobry. Wynik 0,6 litra😮 Piec Beretta uruchomiony w lipcu w nowym "bliżniaku". (Ogrzewanie podlogowe, czujnik pogodowy) Jak mogę skontaktować się z Panem aby umowic sie na Pana wizytę? Pozdrawiam Tomek
A czy na pewno można ruszać te parametry w trybie "mode"? Bo serwisant mówił, by absolutnie nie ruszać. Nie będzie miała wpływu taka samowolka na gwarancje, przeglądy coroczne?
u siebie na instalacji (tylko grzejniki, Beretta Mynute X 20R, tem zew. +2, pogodynka) -> 1.36 l/m3. PS. gdy CWU na full idzie to 0.76 l/m3. Dziękuję za bardzo dobry film. Czy planuje Pan kolejny film np. o pompach do CO (szczególnie PWM)?@@tomtech1500
@@buhdab dzieki. Raczej staram się wbić w niszę i celuję w wartosć dodaną a nie trzaskanie minut, a filmików o elementach CO wydaje mi się jest sporo :)
Jaką moc kotła ustawił byś na TeliaCondens 25 jesli jest zamontowany w mieszkaniu 35m2 i zasila tylko 4 grzejniki ( w tym jeden to drabinka w łazience) Temperature z d71 ustawilem na 52 stopnie, kociał sterowany jest sterownikiem Tech'a ST-292V2
@@tomtech1500 a co jesli dol grzejnikow alumiowych malo goracy w porownaniu z gora, moze pompa za wolno pcha, duzo wody w starej instalacji ktora idzie jeszcze piwnica
Witam. Mam piec Vaillant eco tec plus vc206/5 R6. Dom jeszcze nieocieplony. Aktualnie temp zadana CO jest na 42 stopnie ale niestety średnio dogrzewa. Jaką temperaturę na kotle ustawić aby pracował najwydajniej i oszczędnie? Jedyna opcja jaką mogę zmienić to jest tylko temperatura zadania CO.
Jest sens ustawiać osobne temp na dzień i noc ? przecież rano wchodząc na temp dzienną to piec i tak będzie musiał nadrobić z nocy aby dobić do zadanej temp. dziennej.
Jeśli ustawisz na kotle max temp. 40 stopni to nie zużyje wiecej tylko będzie dłużej dogrzewał do danej temperatury. Jak ustawisz na dzień 20 a noc 18 to rano nim dogrzeje do 20 powiedzmy będzie 16. Ekonomiczniej to wychodzi niż ustawienie na piecu 55 i nagrzanie do 20 stopni do 12 w południe. Ogarniasz ? 🙂 inaczej jeśli ustawisz 20 stopni w pokoju piec utrzymując tą temperatury będzie grzał 20h dziennie a jeśli ustawisz na noc 18 będzie grzał 16h z tą samą mocą. Jaśniej się nie da 😅
Mój instalator (z długoletnim stażem) ustawił mi w 2017 r. na 2 funkcyjnym kotle Termet 72 st., zaznaczając, że tak powinno być, a tu widzę takie kwiatki. Znaczy powinnam to jak najszybciej zmienić? Proszę mi podpowiedzieć.
Po ponad miesiącu walki z tym kotłem ( THEMA Condens) udało mi się zejść z dobowego zużycia było 8-10m3 gazu z grzaniem CWU na 4-5m3 doba głównie za zmianą nastawy d00 + Nasuwa mi się pytanie jak zejdę powiedzmy do 6-7kw czy to wpłynie jakoś negatywnie na piec? chodzi cichutko w zasadzie szumi lekko nie startuje tak mocno jak przed, gazu bierze zdecydowanie mniej, komfort w mieszkaniu bez zmian nie odczułem nic na gorsze .
Witaj, posiadam taki piec jak na filmiku dwufunkcyjny z czujnikiem pogodowym,jak w nim ustawić niższą temperature wody użytkowej? Minimalna wartość jaką mogę ustawić to 45°
@tomtech1500 masz racje, z rozpędu napisałem dwufunkcyjny, a piec jest jednak jednofunkcyjny, próbuję zmieniać nastawy, dobrać optymalnie i oszczędnie.
To ja - jako zupełny laik (nowicjusz w dziedzinie ogrzewania gazem)- mam pytanie : Czy lepiej dać kocioł o nieco większej mocy (i grzać na minimum) czy nieco za mały (i wygrzewać kocioł wyższą temp.) Będę miał do ogrzania 280m2. - grzejniki na ścianie, dom średnio izolowany. Jaką MOC kotła dobrać?
Witam. No muszę się pochwalić,ze zainteresowało mnie ten filmik i sprawdzilemjak to umnie wygląda.No i szok 1,55L z 1m3 gazu.Nie wiem co o tym sądzić.Czyzbym pobił wynik laboratoryjny? Pozdrawiam
Nawet nie laboratoryjny co analityczny! Ale dostawałem już takie raporty. Być może jakiś bug pomiarowy jednak ci się wkradł. Inna opcja to robiłeś pomiar w mocnym deszczu i to co napada do rurki wylotu spalin (60 lub 80mm) finalnie też spływa do syfonu kondensatu.
@@PrzemekCieslak-j5r paliwo to gaz ziemny? Bo na LPG inne równanie. W innym wypadku nie jest to możliwe. Analitycznie wyszło jak w materiale a mój test też był na najniższych temp więc bliski ideałowi. Spróbuj jeszcze raz.
Informuję uprzejmue poraz n-ty że nie jestem infolinią producenta. Poza tym proszę pytania zadawać swoim serwisantom którzy biorą niemałe pieniądze za przeglądy. To ze prowadzę kanal pro bono nie znaczy ze mam codziennie czas rozpatrywać i odpisywac na indywidualne zapytania ehh
@@tomtech1500Przepraszam. Bardzo doceniam Pana filmy i wiedzę, która jest w nich przekazywana. Niestety serwisanci są jacy są. Człowiek zamontował kocioł i zostawił mnie z ustawieniami fabrycznymi. Po obejrzeniu Pańskich materiałów mocno mi się rozjaśniło w głowie, za co bardzo dziękuję.
To u mnie z m3 wyszło 400ml przy 0C na zewnątrz, zatem jakoś słabo. Wszędzie podłogówka na 150m2. Kocioł 20kW grzeje też CWU. Ustawiony na niski zakres i modulację na podłogówce. Jedyne co tu z filmiku mi nie pasuje do mojego przypadku, to spadek na powrocie. Mając na zasilaniu 27C, nigdy nie widziałem żeby na powrocie było aż 5C niżej. Z czego to może wynikać? Pompa za bardzo kręci? Przy niższym ustawieniu nie dogrzewa na najdalszych pętlach więc nie może być mniej.
@@tomtech1500 Nie ma ręcznikowca. Czysta podłogówka. Faktycznie jednak, niektóre pętle będą bardzo krótkie w porównaniu do innych, jak np. łazienka na dole. Zmniejszenie przepływu na rotametrze spowoduje chyba, że będzie chłodniejsza? Popróbuję jednak, bo generalnie dążyłem do 2l/min na łazienkach i 1l/min w pozostałych pomieszczeniach. P.S. Po zmniejszeniu przepływu na łazienkach bez utraty komfortu idzie teraz prawie 900ml z m3. Jak dla mnie super. Dzięki
@@tomtech1500 Pytam bo ustawiać chcę wszystko na tip top. Maksymalną serwis ustawił na 70. Zmieniłem na 55. Minimalna była na 15 ustawili na 25. KG mam na 0.9 - tylko grzejniki.
@@tomtech1500 TNX. A mi serwis mówił, że jak było 15 to kocioł - pompka miesza niepotrzebnie zimną wodę i dlatego ustawił 25. Krzywą grzewczą automatyka sama zrobiła na 0,9. Czy mam szukać i schodzić na niższą. Mam 100 grzejniki aluminiowe. Dom ocieplony. Gazu schodzi mało. Ale zawsze może być lepszy wynik.
@@V1RUS-nx4tcoglądałeś w ogóle jakieś jeszcze inne moje materiały? wszystko w nich jest (krzywa, histereza, jak ma pracować kocioł). O krzywych mam takie zarąbiste filmiki, a 99% ludzi obejrzy kawałek jednego filmiku a potem ciągnie te prywatne dyskusje w nieskończoność..
a serwisant z pieczątką Saunier, na moje pytanie czy da się ustawić temp maksymalną jaką osiąga piec (miałem często temperatury ponad 60 czasami prawie 70 stopni) mówił, że nie da się jej zmniejszyć poniżej 65 stopni (i że taką ustawił) ...wchodząc w ustawienia okazało, że cały czas było ustawione 75 stopni
Mój piec nie grzeje w nocy. Na pogodowe mam ustawione 21.4 stopnie z funkcją hołd, a w nocy temperatura spada do 20 stopni i narzeczoną krzyczy że jej zimno. Dom kupiony z drugiej ręki i może coś pan pomoże na to. Na piecu dwufunkcyjnym ustawiona temperatura.max 43
Pytanie.Jak ustawić kocioł Niedżwiedż .Na kotle trochę inny sterownik niż na filmiku.Jakie kody zastosować .Mimo pogodówki i sterownika Exakontrol kociół grzeje z tem.57-72 C.Brak kondensacji.Proszę o podpowiedż,dziękuję.
Niedźwiedź super kocioł nawet dzisiaj podłączony i skonfigurowany. Szkoda że materiału nie udało się nakręcić bo kotłownia troszeczkę "nie reprezentacyjna". siba.thomas@gmail.com może pan pisać ale od razu zaznaczam że nie prowadzę darmowej infolinii.
Nie wiem jaki kocioł, sterownik itp ale też nie będę się w to zagłębiał. Pisałem wielokrotnie, że jest to prywatny, hobbistyczny kanał dla pasjonatów a nie jakiś chat serwisowy i choć czasem wypowiem się w ciekawym lub prostym zapytaniu to jednak celem komentarzy nie jest ciągle zadawanie i odpowiadanie na pytania.
Zrobiłem test u siebie. 1,15 litra kondensatu na 1m3 gazu. Nie jest źle. Dopiero teraz trafiłem na filmik dzięki propozycjom YT. Dla potomnych jak u mnie wygląda system ogrzewania. Piec Ariston Genus, dom 120m2 z poddaszem użytkowym. Na dole podłogówka, na górze grzejniki przewymiarowane (na niskie temperatury). Na grzejnikach regulatory automatyczne ustawione w nocy na 19 stopni, rano na 21, później ponownie 19 (bo nikogo nie ma w domu poza mną), od 14 do 20.30 21 stopni. W łazienkach około 23 stopnie. Tam gdzie podłogówka od 21 do 22 stopni. Ale UWAGA, u mnie trochę spierdzielona podłogówka ponieważ monter namówił mnie na rozdzielacz Gorgiel, który ma swoją pompkę i obsługuje podłogówkę oraz kaloryfery (właściwie jeden kaloryfer w łazience). Jak się dokształciłem to się okazało, że ten rozdzielacz jest z mieszaczem i służy do obsługi zwykłych kotłów wysokotemperaturowych i na nim zawsze jest spadek temperatury na podłogówkę o 10 stopni od tej wypadającej z pieca. I dlatego na piecu minimalnie musi być z 36 stopni żeby podłoga cokolwiek odczuła tego ciepła. Ustawienia temperatury na piecu to od 38 stopni (gdy jest ciepło jak teraz czyli około 5-8 stopni na zewnątrz w plusie) do około 50 stopni w mrozy i wiatry. Regulator pokojowy na dole gdzie podłogówka steruje tylko pompką obiegową tego rozdzielacza i praktycznie cały dzień coś tam mieli a w nocy od około 23 do 4 rano nie działa czyli podłogówka nie miesza wody. Na razie spalam jakieś 1100 m3 gazu rocznie więc dla mnie ok (średnia z 8 lat). Mam nadzieję, że sytuacja jasna. Kiedyś jak mnie cena gazu przydusi to będę musiał tego Gorgiela wywalić i dać na podłogówkę wodę prosto z pieca i wtedy zejdę z temperaturą.
Zrób sobie test spalania gazu ze stałymi temperaturami dzień noc. W kilku odcinkach wspominam że czasami lepiej wychodzi utrzymywać stałą temperaturę. Co do przeróbki instalacji to w układzie mieszanym obowiązkowo sprzęgło hydrauliczne. Wszystkie inne rozwiązania to takie trochę druciarstwo - może działać ale najczęściej działa połowicznie jak u ciebie. Są na ten temat osobne filmiki więc nie kręciłem. Spalanie jak na taki dom powiedziałbym że do najniższych nie należy ale to już temat rzeka. Pamiętaj że też zaczynałem od dużych rachunków a teraz 300 m ³ rocznie za dom 180 m2 (bez CWU).
@@tomtech1500 Dzięki za podpowiedź. Poszukam u Ciebie filmu o sprzęgle bo nic mi to nie mówi na razie:) A ten test ze stałą temperaturą to na grzejnikach i podłogowe ustawić mam np 21 stopni? To się w nocy ugotuję
@@Marcin-offgrid poleciłbym ci kanał Afriso ale zaczęli zżynać ode mnie tematy filmów więc foch :D Ja do spania mam 18 st a do "życia " 20 st. Więc polecam ci wybrać dolne widełlki twoich nastawów. Chodz po prostu o to żeby kocioł nie musiał potem chodzić 5h zeby dojśc do temp. Są o tym materiały u mnie, polecam ci obejrzeć.
@@tomtech1500 OK. Wieczorem zaczynam dokształcanie. Że też człowiek musi sam do wszystkiego dojść. Najpierw fotowoltaika, później magazyn energii a teraz CO:) Ale twoje zużycie 300m mnie zabolało. Wśród znajomych zawsze miałem najmniejsze a tu takie zaskoczenie, że można jeszcze mniej
@@Marcin-offgrid jest filmik o moich rachunkach dla niedowiarków ;) może to jest 450 m3, tak czy inaczej wychodzi 1200zl sezon samo ogrzewanie bez CWU. Twoje spalanie nie należy do najniższych, takie standardowe minus. Studiuj filmiki, niestety ja też musiałem sam dochodzić do tego chociaż rodzina robiła mi CO.
Niedawno zakupiłem kociol gazowy Całe życie piec kaflowy więc jestem kompletnie nie kumaty. Serwisant ustawil mi temp na grzejniki 55... ustawiłem na 50 bo wszedzie mowia im mniejsza to lepiej. Moje pytanie wiem ze glupie. Po czym stwierdzic ze temp na kotle jest za niska. Po prędkość dojcia to porzadanej temp np 21? Czy np ze mimo ze jest te 21 nie czuje tego ciepla? Całe życie piec kaflowy wiec on promieniował cieplem. Mieszkanie 80 m, 7 grzejników kamienica ponad 150 lat ocieplona styropian z każdej strony. Sasiedzi z dolu gory ogrzewają. Jaka mam dac temp na kociol bo juz zglupialem
@@colnagoJG pytanie może nie głupie ale przydługie. A skoro uważasz się za nie kumatego to polecam obejrzenie reszty materiałów u mnie czy na innych kanałach.
Ok moze za długie...obejrzalem mase tych filmów w każdym najlepiej 40 50 ... tylko co jest takim wyznacznikiem ze moc zasilania jest za mała i trzeba dołożyć @@tomtech1500
Może Pan podpowie, bo nie mam pojęcia czemu tak jest, dlaczego ustawiając temperaturę obiegu grzewczego na np 45 stopni kocioł i tak podaje na zasilaniu np 70 stopni. Takie informacje widzę u siebie w panelu - jest to nowe urządzenie z zeszłego roku. Czy w takim wypadku zmniejszenie temperatury „obiegu grzewczego” coś daje?
Jeśli coś takiego się wyświetla zaraz po grzaniu wody to jest to normalne ponieważ kocioł do zagrzania wody musiał się rozgrzać do wyższych temperatur. W innym przypadku jest to jakaś anomalia i trzeba by rozpatrywać to indywidualnie.
@@tomtech1500 praca kotła wygląda tak, że ‚nabija’ on temperaturę właśnie do tych 70 stopni, potem palnik się wyłącza i temperatura spada do 25~ stopni i tak w kółko. Mam kocioł viessmana wiec ustawienia mogą być inne ale w ustawieniach znalazłem 2 parametry. Jeden to temperatura wymagana na zasilaniu przy zapotrzebowaniu z zewnątrz, ustawiony na 70 stopni ograniczenie maksymalnej temperatury na zasilaniu obiegu grzewczego ustawiony na 82! stopnie. Mam ogrzewanie podłogowo grzejnikowe, wiem ze układ układowi nie równy, ale czy myśli Pan że oba te parametry powinienem zmniejszyć w okolice 55 stopni? Z góry dziękuję za odpowiedź. Chętnie zaprosił bym fachowca jak Pan do obsługi i przejrzenia mojego układu, ten który montował instalacje nie wiele powiedział, wyjaśnił, próbuje teraz dojść sam.
@@qq_sliver7568 mogę rozpatrzyć instalację natomiast no nie prowadzę firmy hobbistycznie ;) jakbyś chciał zamówić usługę to zapraszam do kontaktu siba.thomas@gmail.com
@@tomtech1500 A Immergas też Pan może oglądnąć ;) ? Albo polecić właśnie na zachodnią małopolskę kogoś ?
13 วันที่ผ่านมา
Witam mam piec saunier Duval themis condens w mieszkaniu o powierzchni jakieś 35m2 był ustawiony przez miesiąc na 50 stopni i rachunek przyszedł 600 zł. Jak go ustawić żeby było ciepło ale rachunek był mniejszy?
Witam, mam kocioł saunier duval thelia condens 25-a i do tego sterownik przewodowy Salus, jednak chciałbym sensor pogodowy, jaki wybrać? Przewód już mam rozciągnięty, czy wystarczy sam sensor czy jeszcze coś potrzebuję?
@@PawelTSW a potem jak to zamontować, skonfigurować.. itp czyli jak z jednej grzecznosciowej odpowiedzi mam 10 pytań bo przecież każdy odwiedzający oczekuje że nie mam nic do roboty tylko siedzieć i odpisywać na chatcie. Siba.thomas@gmail.com proszę o info na priv to pomogę. Usługa oczywiście płatna ale na pewno mniej niż serwis który to powinien zamontować.
Chyba nie oglądałeś filmu o tym jak działa kocioł :) komora jest zamknięta - cokolwiek jest w kotłowni nie powinno mieć wpływu na działanie. Wilgotność zewnętrzna może wpływać mocniejszemu odparowywaniu, ale nie brałem tego pod uwagę. Wiadomo i tak ze nigdy nie uzyska się max.
@@tomtech1500 oczywiście miałem na myśli wilgotność powietrza na zewnątrz 😊 Jak to procentowo może wpływać na ilość kondensatu? Bo rozumiem, że im wilgotniejsze powietrze by stałej temperaturze tym większa entalpia, a co za tym idzie więcej energii musimy zużyć? Czy dobrze to rozumiem?
@@tomaszpiwowar7657 nie jestem aż takim naukowcem :D zresztą to tylko taki zgrubny test do zrobienia w domu wiadomo że jak ktoś ma 1l a ktoś 1.2 l to coś mówi to o instalacji. Dla dokładności pomiaru trzeba by jeszcze zamontować czujnik temperatury na wylocie spalin z komina i wyliczyć objętościowo jaki jest wzrost temperatury powietrza zasysanego vs spaliny, zbadać kaloryczność gazu itp.
Witam. Mam dylemat związany z kupnem pieca kondensacyjnego. Pierwszym wyborem był Saunier Duval Thelia Condens ( modulacja 5.1-18 kw) ale odradzają go z powodu małego zakresu modulacji. Drugi mój wybór to Vaillant VC 20CS/1-5 ( modulacja 2.8-21 kw). Co Pan sądzi? Czy warto dołożyć do Valianta?
@@TheCzezio Ale jakiego Śląska? Bo zachodniej Małopolski bliżej do Katowic niż do Krakowa 🙂 Bielsko-Biała, Sosnowiec, Mysłowice to na co dzień, dalej okazyjnie też się wybieram
Mam Saunier Duval Isotwin Condens T26-Cs/1 , pogodówkę i MIPRO Sense SRC 720F, nie mam dostępu do parametru d45 z kotła (nie ma go tak jak i d43) rozumiem, że z tym regulatorem nie ustawię przesunięcia krzywej grzewczej, czy tak ?
Witam, czy w pokoju, w ktorym mam regulator pogodowy do pieca kondensacyjnego potrzebny jest zawor z glowica termostatyczna na kaloryferze ? Czy w tym pomieszczeniu lepiej otworzyc go na 5. ?
@tomtech1500 tak pokojowy z czujnikiem pogodowym SRC 720 bezprzewodowy. To mieszkanie 70 m2 w domu ocieplonym dwulokalowym. Piec thelia condens. Czy w innych pomieszczeniach są wskazane głowice termostatyczne?
@@tomtech1500okolice Andrychowa Pan obsługuje? Może Pan powiedzieć mi jedna rzecz. Mianowicie od pewnego czasu cwu grzeje mi na raty. Tzn. Włącza się kocioł się na max ok minuty, później się wyłącza na ok 40 sek i znów się załącza i tak idzie te.kilka.min do końca zadanej temp. Czasami nawet 2 lub 3 przerwy zrobi. Zauważyłem że wtedy przegrzewa wężownice do ponad 80 stopni i chyba się awaryjnie wyłącza. Normalnie grzeje cwu wężownica na 60 lub 75 stopni. Tak zauważyłem. I zauważyłem.jesacze że jak w ciągu 10.min grzania 60 stopniami nie osiągnie temp zadanej zasobnika to wchodi ponownie na max moc tak jak przy starcie i podnosi wężownice do 75 stopni. CZY DA SIE TE 10 MINUT WYDLUZYC DO 15? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
@@pawegroc864 zależy jakie konkretne okolice ale na pewno nie na zasadzie darmowego helpdesku. Proszę napisać na maila detale to możemy się umówić na serwis.
Tak, ale żeby o tym się przekonać wystarczy zerknąć w instrukcję. I byłoby to szybciej. Odblokowałem komentarze ale serio dostaje znowu codziennie po 3 pytania :/
@@Remik-iw6gh generalnie nie jest moją rolą siedzieć tu na czacie i odpisywać na zawiłe pytania bo po prostu prowadzę hobbystycznie kanał a nie jestem help deskiem producenta, ale jak już zacząłem to dokończę: zdecydowana większość użytkowników ma regulatory czy sterowanie pogodowe. W takim wypadku nie ma możliwości ręcznego ustawienia temperatury a kocioł będzie pracował z taką jaką pozwalają mu nastawy fabryczne czyli 75°. Jest o tym zresztą w innych materiałach.
@@tomtech1500 generalnie dziękuję za odpowiedź generalnie jak się prowadzi kanał i publikuje jakąś wiedzę to należy spodziewać się pytań generalnie jak chcesz mieć święty spokój to zablokuj możliwość komentowania. Przepraszam za moją złośliwość ale wkurwia mnie taka postawa ....nie chcesz nie odpowiadaj .
@@Remik-iw6gh ciekawe, bo śledzę wiele kanałów i jakoś pod żadnym nie widzę dziesiątek pytań tylko sympatyczne komentarze i sugestie. Więc nie, nie zgodzę się z tobą że prowadzenie kanału automatycznie oznacza gromady bezczelnych natrętów szukających darmowej infolinii zadając kolejne pytania. I tak, możliwość komentarzy była długo zablokowana ale dałem szansę widocznie niepotrzebnie, co widać po ludziach jak ty.
A czy jeżeli w okresie jesień i wiosna wystarczy mi na kotle ok.40 st. to muszę pakować się w termostaty pokojowe i zew.? Spalanie mam ok. 0,5 m3 na h. Nie piszę jak zimą, bo to pierwszy sezon.
Witam Pana.w filmiku o krzywej grzewczej spytałem jak to jest z temp.min i max.zasilania.Pan powiedział żeby obejrzeć ten filmik i że krzywa nie ma znaczenia przy tym zadanym przeze mnie pytaniu.. A tu Pan mówi że pogodowa ma znaczenie przy tym ustawieniu.a pogodowka steruje krzywa grzewcza Czy coś nie rozumie.pozdrawiam
Witam, piszę do autora filmu z prośbą o komentarz... U mnie wyszło: 1.2L kondensatu na1m3 gazu Kocioł nastawiony na 45stopni, powrót 36stopni W domu same grzejniki, sterownik pokojowy u nas na górze nastawiony na 24 stopnie, (histereza 0.2) u teściów na dole jest 22.5 stopnia.
Wynik poprawny zważywszy na takie temperatury. Właściwie to chyba ja będę musiał powtórzyć mój test bo odnotowałem tylko trochę lepszy wynik niż to co mi tu w większości piszecie przy teoretycznie rekordowych warunkach kondensacji. Są też osoby które mają kondensacji 0,7 l.
@@maciekmach462 jeśli powrót osiąga 47-50st i do tego komin jest przez ścianę to kondensacja już jest bliska zeru. Teoretycznie przy 54st kondensacja ustaje i kocioł pracuje ze sprawnością atmosferyka, czyli te 90%. Tyle z suchej teorii.
@@maciekmach462 mam jeszcze tylko nadzieję że te 24 st to miałeś tylko na testy. To jest skrajnie niezdrowa temp (już nie mówię że nieekonomiczna i -logiczna). Przy takiej temp w zimie masz wilgotność w domu 20-30%, wysychają śluzówki. W "biednej" Polsce wychowanej na wąglu panuje głupie przekonanie że 23st to temp do życia, gdzie w reszcie bogatej Europy temp zimowe w domach to 17-19st.
Witam po obejrzeniu Pana filmiku aby zmniejszyć parametr d 71 do 42stopni,.Zrobiłem to po czym chciałem ustawić krzywą grzewczą też według Pana info ale niestety nie są dostępne parametry d 41 i d 43.nie wiem czy zniknely po ustawieniu parametru d71 na 42 stopnie czy jak proszę o info
Dom 100m² ocieplony 15 cm styropianu. Kocioł 24 kW jednofunkcyjny z podgrzewaniem bojlera zdławiony do 15 kW. Temperatura wody zasilającej kaloryfery 38 °C Temperatura dzienna na sterowniku pokojowym 20°C a nocna 19,2 °C z histerezą 0,2. Ilość wytworzonego kondensatu 6650ml na dobę przy spaleniu 4,3m³ gazu ( w tym podgrzewanie(max temp. wody w wężownicy 87 °C) wody cwu do 44 °C z histerezą chyba 2 z) Przy okazji zapytam co zrobić z gwiazdami w zaworach gdy termostaty są przydławione.
@TomTECH a ja mam piec Junkers Cerapur GC2200W 20/25C jak mogę ograniczyć tą moc maksymalną? Mam też przy piecu tylko głupi sterownik salus 091FLV2 który dałem i tak na manual bo piec i tak pracuje ciągle to już wolałem go dać na manual przy piecu i sterować termostatami na grzejnikach. Odpisz proszę jak ograniczyć moc maksymalną w moim piecu
Filmik Ok, podszedłeś merytorycznie ale kilka nieścisłości w filmiku jest min. woda wrze nie tylko w temp. 100 C, może to być np 20C jak i 200C. Od czego zależy odsyłam do literatury. Inny przykład - przy spalania gazu w mojej ocenie nie dochodzi do straty niecałkowitego spalania, raczej jest to spalanie niezupełne. Niemniej dzięki za filmik.
Nie trzeba odsyłać do literatury. Nie chcę zabrzmieć nieskromnie ale nie robiłbym filmiku z obliczeniami na takim poziomie, jakbym nie wiedział rzeczy typu "od czego zależy temp WRZENIA (nie to samo co PAROWANIE) wody". Filmik dotyczy raczej normalnych warunków, aczkolwiek nie pamiętam już w którym miejscu padło stwierdzenie o wrzeniu w 100 stopniach C, więc możesz mieć rację że było użyte nieprecyzyjnie. Co do spalania to również wyrażenie niecałkowite i niezupełne nie są równoznaczne, natomiast w jednym i w drugim przypadku jest tracone energia ponieważ węgiel nie reaguje całkowicie z tlenem. Jeśli jest złe ustawienie mieszanki to obserwowałem w analizie i czad i sadzę. Niemniej dzięki za uwagi lubię inteligentne konwersacje a nie tylko pytania w stylu infolinii.
Czy na kocioł dwufunkcyjny działa tak wszystko to samo jak w tym filmie? A jeśli chodzi o instrukcję to mogliby ją lepiej napisać, bo coś jej nie rozumiem. No chyba, że nie umiem czytać :/
Najmądrzejsze co można znaleźć w sieci. Super robota. Dziękuję
@@marcinkoterba6026 o to ja dziękuję za taki komplement, materiał choć amatorski to przybliza zasadę
Powiem szczerze, że to nie jest wiedza, którą chciałem zdobyć, ale z czasem okazało się, że muszę. 😊
Rozmowy z instalatorami były mówiąc najdelikatniej mało konstruktywne a Twoje materiały pozwoliły na zrozumienie istoty zagadnienia. Poza tym świetny poziom prowadzenia i bardzo dobrze wyważone propozycje 'kondensacji' informacji. 😉
Dziękuję i pozdrawiam.
cieszę się ze pomogło
Bardzo dziękuję, że Pan chce i dzieli się swoją wiedzą. Zmieniłam kocioł dwufunkcyjny Imergaz z zamkniętą komorą na Saunier Duval Thelia Condens dwa tygodnie temu. Kocioł pracował na temp. 68 stopni. Pana rady są dla mnie bardzo pomocne. Na podstawie Pana filmików zrobiłam sama ustawienia-teraz pracuje w temp.40-50 stop. - jeszcze nie wiem czy dobrze. Będę wracać do filmików, bo to są wiadomości niełatwe, ale z Pana pomocą do ogarnięcia. Dziś będę robić test kondensacji wg. Pana wskazówek. Pozdrawiam serdecznie.☀♥
@@KATARZYNA11-bg3by bardzo się cieszę z takich komentarzy: oglądający zrozumiał, docenił, nie zadaje miliona dodatkowych "pytanek", jest zadowolony 😉
@@tomtech1500witam czy można prosić do Pana jakiś kontakt mam kilka pytań odnośnie kotła Vaillant ecoTEC pro. Z góry bardzo dziękuję
@@damiankicilinski1816 siba.thomas@gmail.com, uprzedzając jak już pisałem w kilku miejscach - ja tu nie prowadzę jakiegoś helpdesku żeby drzwiami i oknami do mnie walić z pytaniami i problemami. Mogę pomóc tak jak każdy serwis - komercyjnie.
Rewaleacja, szkoda że nie wszyscy tak podchodzą do roboty. Instalator mi tak nie poustawiał, ale może dlatego że jest starszej daty :) Skorzystałem z rad, dziękuję.
Cholera. Jedyny człowiek co mi coś w końcu wyjaśnił . Chapeau bas!!!
@@RobertRobert-sb6wg takie komentarze chce się dostawać
Konkretna i praktyczna wiedza. Zaadoptuję ustawienia dla swoich potrzeb. Podziekowania
Witam dziękuję za film, moja pierwsza zima na gazie. Zmierzyłem ilość kondesatu wyszło 0,85litra z m3 gazu, woda na kotle 35stopni. Same kaloryfery, będę testował dalej. Pozdrawiam Pozdrawiam
@@piotrm7894 trochę mało jak na tak takich niskich temperaturach ale ostatnio też wilgotność powietrza niska, to zawsze obniża wartość. Polecam jeszcze popróbować na większej próbie.
Dziś wyszło 1.05 litra kondesatu
Brawo dla Pana serwisanta za dobre porady 👌👌😎😎👍👍
Rewelacyjny kanał! Jestem pod wrażeniem! ❤
Film kozacki, kąpiel napewno dobra była, świry jakich mało pozdro
Gratuluje. Wreszcie ktoś wytłumaczyl jak działa piec kondensacyjny i jak można oszczędzić drogocenny gaz. Wszystkie inne porady na YT można sobie między bajki włożyć.
Też mam dom ok. 160 mkw, ale parterówka więc straty ciepła chyba wyższe niż przy domach piętrowych. Na stropie betonowym 40 cm wełny a styropian na elewacji 25 cm ale biały. Posadzka anhydrytowa.
To dopiero mój drugi zamieszkały sezon grzewczy i zamierzam dokładniej przeanalizować zużycie gazu doprowadzając do maksymalnych oszczędności nie rezygnując zbytnio z komfortu.
Wszędzie mam podłogówkę a piec to jednofunkcyjny Buderus 24 kW i zasobnik CWU 120 l.
Na pewno nie zejdę do 18 stopni w sypialniach bo jednak jest to dla nas za zimno. Na głównym sterowniku, który jest w korytarzu, mniej więcej środek domu, zadałem 21.5 stopnia. W nocy 20.5. Spróbuje zejść do 21 w dzień.
Dodatkowo mogę sterować temperaturą w pomieszczeniach bo mam automatykę domową, ale oczywiście polega to na zamykaniu lub otwieraniu poszczególnych pętli podłogówki.
Jest też rekuperacja, która z jednej strony pomaga w dystrybucji powietrza, ale z drugiej ogranicza możliwość obniżenia temperatury w nieużywanych pomieszczeniach.
Pompka obiegowa jest w trybie auto i widzę, że często działa na wyższych obrotach bo w tym sezonie znacznie już obniżyłem maksymalną temperaturę zasilania.
No i jeszcze cyrkulacja CWU. Aktualnie włącza się na 15 min gdy ktoś wejdzie do łazienki. Standardowo gdy mieszkają 3 osoby jest to optymalne rozwiązanie, ale podczas wizyty gości, cyrkulacja częściej się załącza i szybciej wychładza wodę w zasobniku, a grzeję ją 3 razy w ciągu dnia do 55 stopni.
Jak widać jest jeszcze potencjał do oszczędności.
Dla porównania zapytam jakie ma Pan obecnie roczne zużycie gazu na liczniku?
@@drwredman jest materiał o zużyciu, choc troche nieaktualny
@tomtech1500 oglądałem, ale ciekaw jestem jak jest teraz.
@@drwredman rozliczam się w okresie rocznym więc na wiosnę przychodzi wyrównanie, na bieżąco nie śledzę. Ale raczej bez zmian, jak mowione w materiale nizej sie nie da zejść.
Dziękuję za poświęcony czas na przygotowanie filmu. Zastanawia mnie jakie jest zużycie prądu przez piec, gdy w jednej opcji schodzimy do temperatury gdy piec pracuje praktycznie non stop. W drugiej opcji dajemy wyższą temperaturę w zamian piec pracuje okresowo. Będę wdzięczny za odpowiedz i zbadanie sprawy
@@ThePaczkowski nie wiem jaki model kotła czy są dodatkowy pompki w instalacji itp. sam kocioł max 50-70W. Zawsze można za parę złotych kupić licznik energii wpiąć i zmierzyć dokładnie.
Szefie, dzięki za te filmy. Po ustawieniu KG zresztą też na podstawie twoich filmów. Dziś zrobiłem w końcu test kondensatu, pięć Vaillant vc 15cs zasobnik 120l.
WYNIK dla 1m3 gazu to 1.472L !!
Jest jak w laboratorium! jesteś Wielki Gościu:) Pozdrawiam !
Dzięki za pozytywny komentarz. Miło przeczytać komentarz który nie jest kolejną prośbą o analizę kotłowni. Twój wynik zaskakuje. Aż tak laboratoryjnie nie powinno się zdarzyć ale tak czy inaczej dobrze że fajnie kondensuje.
Dzięki za merytoryczny film ;)
Dzięki za miły komentarz który nie jest kolejnym pytaniem ;)
@@tomtech1500 a co z biegami pompki obiegowej na jakim biegu powinna pracowac???
Ciekawy, przydatny i merytoryczny film. U mnie zainstalowany został Viessmann vitodens 050w na kominie 10m (14m licząc wejście do łazienki z każdym kolankiem jako dodatkowy metr według instrukcji producenta) w miejsce starego Vilanta z otwartą komorą. Nie mogę się doczekać zimy żeby zrobić test kondensacji ;)
Ustawienia tutaj wyglądają trochę inaczej ale sens jest podobny, jedynie zastanawiam się nad ustawieniem mocy całego pieca, ktora jest podawana w skali 0-100%, ale w sumie tak jak pan wspomniał jeżeli temperatura wody jest niższa to i tak nigdy nie użyje 100% mocy nawet gdyby taka była ustawiona.
Nie
@@jhsdfugs76cgbu3bdyub7d dziękuję za pozytywny komentarz. Według mnie długi komin zawsze na plus, bo jeszcze resztkowe ciepło spalin da radę ogrzać zasysane powietrze, przez co zyskujemy jeszcze te małe procenty sprawności. Niestety im dłuższy komin tym większy opory (jeszcze zależy jaką srednice rur zastosowali). Więc i tak polecałbym obniżenie mocy jeśli jest taka opcja.
Też posiadam teraz ten kocioł. Od jakich nastawów zaczynasz grzanie tej zimy. ? Ja na razie ustawione mam tylko 42 na grzanie wody i 52 stopnie ustawił mi serwisant na grzejniki. Jeszcze nie wiem co tam ustawić w trybie serwisanta i jakich nastawów używać na sterowniku pokojowym. Może jakieś wskazówki ?
Dziś wreszcie zebrałem się aby sprawdzić ilość kondensatu w moim Junkersie 14kw. Wyszło 1,1l na M3. Instalacja miedziana i stare żeliwne kaloryfery .Temperatura zasilania 35 stopni.
No to nie jest źle. Żeliwne kaloryfery mają same zalety (duża bezwładność, akumulacja) niestety słabo oddają ciepło. Więc gdy już się nagrzeją to kondensacja spada.
@@tomtech1500 Chyba muszę pogrzebać w menu serwisowym. Kocioł jak podgrzewa CO temperatura zasilania nigdy nie przekroczyła 47stopni. Natomiast do grzania CWU temp zasilania dochodzi do 80 a z komina lecą kłęby pary.
Jest na to jakiś sposób?
Dobrze wytlumaczone. Samo życie. U mnie instalator zostawił kocioł na ustawieniach fabrycznych. Sam się spostrzegłem że coś nie tak bo grzał do 60 stopni.
Czyli jak mam ustawione 52 na grzejniki na piecu to będzie grzał z większą temp jak nie sprawdzę tego w trybie serwisanta. ?
@@jandlugosz3846 52 na grzejniki to za dużo. Raz dwa nabije temperaturę w domu i się wyłączy. Ja staram się nie przekraczać 42 stopni. Dodatkowo skręciłem moc z 18 kw na 13kw i w minioną zimę tylko przez 3 dni grzał na 100%.
@@jerry76-jc5mg dzięki. Czyli lepiej aby wygrzewał dłużej,niż szybko i szybko ostygł i tak klika razy na dobę.? Rozumiem że zużycie wtedy może być większe niż równa praca. Grzejesz cały czas czy w nocy masz mniej ustawione ?
@@jandlugosz3846 To jest mój 2 sezon z kotem kondensacyjnym. Jeżeli kocioł grzeje to i odczucie ciepła jest inne. U mnie caly czas ktoś jest w domu i jezeli zmniejszam temperaturę to o stopień albo dwa na dzień i noc ale w sterowniku mam funkcję przewidywania i kocioł wczesniej sam się odpala żeby o 6.30 było już 21 stopni czy ile tam jest ustaeione.
Problem pojawia się w momencie instalacji grzewczej mieszanej, podłogowa dół + góra łazienka i góra grzejniki. Ciężko to dobrze ustawić
Kocioł junkers cerapur zsb14c skręcona maksymalna temp. i moc kw, c.o plus c.w.u też skręciłem,wynik - z 246 metrów gazu w listopadzie zszedłem do 147 metrów w grudniu czyli 100 metrów mniej. A kocioł wcześniej też chodził na sterowniku z pogodówka i krzywa grzewcza i mimo to takie zużycie było. Dom 115 metrów plus garaż. Temperatury na sterowniku 21 stopni dzień, 20 w nocy.
@@kamil3812 super, ja kazdemu zadowolonemu z obecnego spalania powtarzam że nigdy nie jest tak dobrze zeby nie koglo byc lepiej. Sam zszedlem 100% a może i wiecej przez lata z tego co mi instalator zostawił domyślnie.
@@tomtech1500 ilość kondensatu ok. 1,4 litra co daje współczynnik 0,7 [l/m3]
Dodam że to nowy dom z bloczków komórkowych, pod wylewką 16 cm styropianu na parterze, elewacja styropian 20 cm, na poddaszu piana 25-30 cm na skosy i strop i do szczytu na strychu 15 cm między krokwiami. Pierwszy sezon grzewczy.
15:07 Co do temperatury na grzejniki dodał bym pewną ważna informację. Jeżeli kocioł gazowy kondensacyjny podłączony jest do starej instalacji w mieszkaniu czy domu, w którym są małe grzejniki zaprojektowane na wysokie temperatury to ogrzewanie niską temperaturą będzie nieskuteczne i jeszcze bardziej kosztowne. Należy najpierw dołożyć grzejniki zgodnie z utratą mocy grzewczej po zmniejszeniu temperatury zasilania i powrotu. Ja mam w mieszkaniu kocioł gazowy z zamkniętą komorą bez kondensacji i 2 tygodniowy test przy podobnej pogodzie wykazał, że przy 55°C temperatury zasilania więcej zużyłem gazu niż przy 60°C. Przy przejściu na kocioł kondensacyjny musiałbym dołożyć grzejniki aby efektywnie korzystać z kondensacji.
@@aleksander766 tak, zgadza się. Nie wspominam bo i tak filmik przydlugi a musialby trwac wyklad 2h ze wszystkim. Stare grzejniki, gdzie promieniowanie podczerwone ma duży udział w oddawaniu energii nie dadzą rady. Na szczescie to jakaś nisza, kumaty instalator wymieni całą instalację. Co do twojego testu to moim zdaniem 5st różnicy to za mało żeby cos stwierdzić, do tego dochodzi czynnik pogody. Wynik może być przypadkowy. Co nie zmienia faktu że faktycznie kotły weglowe czy gazowe nie kondensacyjne maja ograniczoną (lub żadną) modulację więc powinny krocej chodzić zeby było oszczędniej
Witam serdecznie.
W końcu konkretne informacje. Gratuluje wiedzy.
Od tygodnia jestem posiadaczem Thelia Condens. Próbuje go zrozumieć i się nauczyć.
Instalator poradził mi żeby na razie sobie chodził, a później się zastanowić nad pogodówką lub sterownikiem pogodowym.
Budynek stary, częściowo docieplony, instalacja na grzejnikach aluminiowych.
W którymś filmie mówił Pan ,że jest Pan z Małopolski zachodniej. Ja jestem z okolic Oświęcimia. Mogę kontakt do Pana, chętnie zamówił bym Pańską wizytę, żeby wykorzystać pełne możliwości tego pieca przy ekonomicznym zużyciu gazu.
też jestem z Okolic Owięcimia. Proszę napisać na siba.thomas@gmail.com swój nr to oddzwonię
łukasz ile Ci m3 gazu na dobe bieze i na jakiej temperaturze w domu?
@@tomtech1500 też jestem z okolic Oświęcimia. Od 2 miesięcy mam kocioł gazowy termet dwufunkcyjny gold plus 20kw . Ogrzewanie tylko grzejniki, zużycie dobowe 10m przy 40 stopniach na kotle. Jak czytać to spalanie, czy to dużo? Pozdrawiam
U mnie wyszło 1,3 l z 1 m3 gazu. Temperatura na kolte ustawiona 40° a na zewnątrz było +7°. Kocioł Vaillant eco tech pro 7 letni.
Jeśli mogę dopytać to grzeje Pan grzejnikami czy podłogówką? Jaka powierzchnia jest ogrzewana i jakie ma Pan zużycie gazu? Jestem świeżo po montażu takiego kotła i chcę go ustawić jak najlepiej. Pozdrawiam
Mieszkanie 65 m2,podłogówka tylko w łazience i 4 grzejniki.Zużycie gazu za listopad 92m3.
Zaczynam grzać gazem i się dokształcać. U mnie ustawiono tylko temp. 42 stopnie na grzanie wody i 52 na grzejniki. Mam tylko jeden obieg grzewczy. Kocioł vitodens 050. Jeszcze nie szaleję z temp w domu i mam pytanie bo bede tez testował. Czy w pomieszczeniach jak pokoje niezamieszkałe oplaca się skręcać gaz termostatem i czy faktycznie dwa stopnie mniej w nocy daje korzyść.?
Mieszkanie 68m2, stara 100 letnia cegła. Kocioł Thelia Condens, sterownik Salus bezprzewodowy. CWU na 42st i CO 47st . Serwisant, bardzo ogarnięty gość polecił mi odkręcić w wannie gorącą wodę na ful i ustawić temp tak, żeby nie mieszać baterią tylko mieć idealną dla mnie gorącą wodę przy maksymalnym wysterowaniu baterii na ciepłe i 42st jest idealnie.
Jeżeli chodzi o CO to robiłem nieco inne testy, po pierwsze gdzie latałem z Salusem po mieszkaniu i testowałem gdzie ma być, żeby w sypialni było 19-21 stopni, u dzieciaka 21, w salonie 22 i łazience 23. Wyszło tak, że jak Salus jest u dzieciaka to po każdym cyklu grzania mam temperatury idealnie jak chciałem przy dodatkowo ustawionej temp CO na 47st. Piec i tak wahluje temperaturą między 32, a 52, ale to norma.
Wydaje mi się, że jest wszystko dobrze, rachunki bardzo znośne, ciepło w mieszkaniu przy histerezie 0,5 na mniej więcej stałym poziomie tak jak sobie zaorogramowałem. Oczywiście druga sprawa to ustawienie głowic w kaloryfeach i kryzowanie tego.
@@INyguZI Thelia 2f - z tym ustawieniem wody do kąpania to są takie postawy, czy nawet bym kogoś za to nie pochwalił 😉 serwis który takich rzeczy nie robi, jest wręcz dla mnie jest zdyskwalifikowany. trzeba sobie wysoko stawiać poprzeczkę. A czy serwisant zaproponował ci chociaż pogodówkę? Widzę że w twojej sytuacji byłaby bardzo wskazana. Obejrzyj resztę filmików na kanale bo akurat o Thelii jest najwięcej.
@@tomtech1500pytał czy będę montował pogodówkę, ale powiedziałem, że nie to polecił mi Salusa. Wkładał sondy do komina, ogólnie z 2 godziny coś badał, latał po tym piecu. I d71 mam na 60st.
@@INyguZI analiza spalin (sondy do komina) jest obowiązkowa ale technicznie zbędna - kotly są fabrycznie ustawione i jesli poprawnie zamontowane to nic sie nie reguluje. Ale wyglada fajnie i klienci sie cieszą. Co innego pogodówka. W twoim wypadku podręcznikowo potrzebna, ale klient nie musi o tym wiedzieć, od tego gosc dostaje wynagrodzenie od firmy. Salus to nawet nie jest automatyka tylko termostat za 200zl z ktorym teraz chodzisz po domu. No i ustawianie d71 nic nie daje bo i tak z palca ustawiasz temp. W 2h mozna bylo zdziałać więcej.. nie po to to piszę aby kogoś krytykować, ale poziom uslug jest slaby i to ja potem odpowiadam na komentarze/maile czy poprawiam po nieudolnym serwisie za ulamek tego co zgarnęli początkowo. Odwiedzasz mój kanał, więc wnioskuję ze też masz pewien niedosyt. Proponuję jednak przejrzeć filmy.
@@tomtech1500 A nie nie, na filmy natrafiłem totalnie przypadkiem szukając instrukcji do Salusa bo zapomniałem jak się ustawia harmonogram i akurat patrzę, że jest film o moim piecu i no gość fajnie gada. Jak mówiłem jestem bardzo zadowolony bo jak na ten metraż rachunki mam stosunkowo niskie, a komfort w domu idealny. Ale jeżeli jest opcja jeszcze bardziej coś urwać od gazowni to mnie zaciekawiłeś. Czyli mówisz, że pogodówka byłaby mocno zalecana? Bo w styczniu mam przegląd pieca i mogę z gościem pogadać na ten temat. Piec zamontowany raptem rok temu to sam wolę przy nim nie grzebać.
@@INyguZI No tak pogodówka jest zalecana właśnie do takich nieocieplonych grzejnikowych mieszkań. Temperatura 47 ° nie jest optymalna dla tego kotła. Z grubsza to tak jakbyś jeździł cały czas samochodem na 3500obr. Co do kosztów to nie ma dolnego limitu ja zaczynałem od ponad 2000zl a zszedłem do 1200zl za samo ogrzewanie. Rocznie. Ale to tyle, nie chcę reklamować kanału ale jeśli chcesz więcej to oglądaj filmiki. pisanie tutaj za długo byłoby nie fair w stosunku do tych wszystkich którym pisze że w komentarzach się nie doktoryzuje
Witam TomTECH,
Świetne materiały odnośnie do pracy kotłów kondensacyjnych. Wszytsko klarownie wyjasnione.
Jakie ma Pan zdanie odnośnie do regulacji pompy w kotle? Np. w odniesień do kotla Thali Condens, czy zostawia Pan ustawienia fabryczne (Auto) czy zmniejsza bądź zwiększa obroty. ?
Z Mojego kotła Immergas uzyskuje około 1,2 l kondensatu zarówno przy sterowniku Opentherm, jak i on/off działającym w trybie PID. (Polecam tego typu sterowanie, po przejściu z histerezy spalanie jest podobne, ale komfort jest nieporównywalny, grzejniki cały czas są cieple.).
Pozdrawiam :)
@@mat_dako3116 akurat o Thelii mam najwięcej materiałów bo sam mam w domu. Dopiero nowsze modele mają funkcję auto. Zresztą w Thelii można regulować ciśnienie płynnie za pomocą śrubki i bypassa
@@tomtech1500 zadałem pytanie o pompe ponieważ spotkalem sie z wieloma opiniami na forach w niemczech, że wiszace kotły kondensacyjne działaja najefektywniej przy duzych przepływach oraz jal najniższej wartości detlaT , czyli lepiej na parametrach np. 42°C/37°C oraz Przeplywie 1000 L/h , niż na parametrach 45°C/35°C i przepływ 500 L/h. , spotkał sie Pan kiedys z taka teorią ? Lub może napisać coś z wlasnego doświadczenia ?
@@mat_dako3116 ma pan na myśli jak najwyższą deltę (bo z reszty wypowiedzi tak wnioskuję, a napisał pan jak najniższą)? Tak owszem jak najwyższa Delta a właściwie chodzi głównie o jak najniższą temperaturę powrotu bo to ona schładza spaliny. No i do tego jak najwyższy przepływ. Tylko to jest czysta fizyka po prostu wtedy najwięcej energii jest odbierane w jednostce czasu. W realnym świecie te parametry się nawzajem wykluczają. Jeśli ustawi pan wysoki przepływ to będzie miał pan niską deltę, np. mając dom 4 grzejniki nie ustawi pan przepływu wysokiego bo ciepła woda szybko wróci i kocioł się wyłączy-będzie traktował. Więc ustawienie pompki nic tu specjalnie nie da, ewentualnie poszukiwanie jakiegoś "złotego środka", na co nikt nie ma czasu więc każdy woli ustawić automat. Rozwiązaniem jest poprawienie odbioru energii czyli nowoczesne, przewymiarowanie grzejniki, podłogówka. Dlatego w takich warunkach kotły chodzą na największej sprawności.
Super wytłumaczone. Zacząłem się interesować, bo mam problemy z ogrzewaniem. Całość to podłogówka i piec mocno taktuje. Próbowałem zacząć od sprawdzenia krzywej grzewczej z innego filmiku i ku zaskoczeniu mając identyczny model pieca nie mam w ogóle parametru d43 oraz d45. Sprawdziłem sterownik, czy sparowany jest z bezprzewodowym czujnikiem temperatury zewnętrznej i wszystko jest ok. W instrukcji niczego istotnego nie znalazłem. Czy spotkał się Pan z taką sytuacją?
@@domijet wszystko jest w innych filmikach a ludzie zasypują mnie lawiną pytań po minucie obejrzenia jakiegokolwiek materiału. Proszę obejrzeć wszystko związane ze sterownikiem.
Natomiast taktowanie nie ma z tym nic wspólnego. Problem leży gdzie indziej. Można się ze mną skontaktować siba.thomas@gmail. com na jakiejś komercyjne doradztwo
@@tomtech1500 dzięki z
Mam piec Martin na piecu ustawiam 44 C ,a sterownik (progowe 16 , 19 C ) i program dla godzin wskazanych ,kocioł włączy się poza programem jeżeli sterownik wyczuje temp < +16C . Kocioł grzeje tylko pomieszczenia a drugi obieg grzania wody wyłączony . Mam drugi piecyk, który grzeje wodę dla łazienek . Mam tylko problem ,że sterownik ma kiepski czujnik i wskazuje różnicę o 1 C . Termometr pokojowy wskazuje np. +18 C ,a sterownik niecałe 17 C. Pozdrawiam
W sterowniku powinna być regulacja różnicy pomiędzy sterownikiem a termometrem w pokoju.
Dzień dobry, dziękuję za bardzo ciekawe nagranie. Zastanawia mnie natomiast czy zawsze najniższa możliwa (dająca uzyskać w pokoju komfortową temperaturę) temperatura wody na zasilaniu wychodzi najekonomiczniej?
Z punktu widzenia kotła, w przeliczeniu na zużyty m3, rozumiem, że tak, bo im niższa temperatura zasilania tym większa kondensacja.
Natomiast czy przy instalacji grzejnikowej też najniższa możliwa temperatura zasilania wychodzi najtaniej? Skoro przy niskiej temp zasilania grzejniki mają małą moc, to czy przypadkiem nie maleje wtedy sprawność grzejników/całego układu c.o. i być może wpływa to na większe zużycie gazu?
To zalezy tak naprawdę tylko od instalacji. Różne grzejniki mają różne charakterystyki delta temp/oddawana moc. Nowe grzejniki konwekcyjne przystosowane do ogrzewania niskotemperaturowego, lepiej gdy przewymiarowane, dadzą radę, bo tam wzrost temp wcale nie przekłada się liniowo na wzrost mocy. Stare grzejniki gdzie więszość ciepła to promieniowanie nie dadza rady przy nawet 40st, ale i tak lepiej trzymac je na min temp.
Ad: w najnowszym materiale udowadniam, że grzanie kotłem condens nawet dużo dłużej ale mniejsza mocą i temp finalnie powoduje mniejsze zuzycie. th-cam.com/video/3C7mUezV6NA/w-d-xo.html
A w termecie jak to zmienić ? Pozdrawiam 😊
Witam.
Ten sam piec ( AS 30-A H-PL. E1 )
Był serwisant na pierwszym uruchomieniu u teściów. Sprawdziłem paramet d71 nie zmieniony. Po pana nagraniu parametr został zmieniony na 57- grzejniki.Pozdrawiam
@@TomTom-ug7kq niestety odwiedzając ludzi i słysząc wasze opinie to chyba nikt tego nie zmienia oprócz mnie.. jeszcze doradzę że skoro raz to zrobiłeś to możesz ustawiać im nawet 45° na jesieni i wiosnę a tylko w zimie podciągać do 50. Zawsze wygeneruje to pewne oszczędności.
Jeśli chodzi o Thelie kto obejrzyj bardzo dużo filmików na temat tego kotła. Jeśli oczywiście chcesz się angażować u teściów 😏
@@tomtech1500 Mam vailant ekotec plus ale niestety zupełnie inne menu, przeglądałem już wszystko ale nie wiem jak się dostać do zmiany parametru d71? Czy możesz pokierować gdzie tego szukać?
ok, już znalazłem :)
Witam.
Cieszę się, że znalazłem Pana kanał, bardzo dużo fachowej wiedzy.
Niestety, jeszcze nie zrobiłem testu, muszę znaleźć jakieś duże naczynie, żeby starczyło na 24 godziny :)
Test zrobiony, wyszło 1,22 L.
100% podłogówka, 200m2, Vaillant 146/5, modulacja 3,3-15kWh, sprzęgło, dwa obiegi, dwie pompy, temp. parter 22, piętro 21, krzywa grzewcza 0,2, bez problemu daje radę na temp. zasilaniu 27 - 29. Zazwyczaj temp. powrotu ok. 2 - 3, czasem 4 stopni mniejsza. Co można zrobić by ta różnica była większa ? Obniżyć bieg pompy co ? Przepływy wszędzie 1,5L na rotametrach. Mam dwie na każde piętro, Wilo Pico 25/1-4 ustawione ma maxa na podłogówkę.
Spalanie średnio 6m3 na dobę.
Co do podgrzewania CWU, czy ma sens zmniejszanie mocy kotła ? Po obliczeniach czasu grzania 150L zasobnika z 36 na 43 stopnie z mocą 15kWh wychodzi 0,11m3 gazu, czas 4 minuty.
Po przeliczeniu z mocą 9kWh wychodzi również 0,11m3, czas 7 minut. Zużycie takie samo.
Użyłem do tego tych dwóch kalkulatorów:
https ://czips.pl/kalkulator-zuzycia-godzinowego-gazu-przez-kociol-kondensacyjny/
https ://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php
Temp. w obu przypadkach dochodzi do 70 stopni, tak więc brak kondensacji. Dobrze myślę czy źle ? ;)
Obecnie testuję ustawienia Tyboxa 137+ na PID 45 minut, póki co, widzę, że się uczy domu. Histereza 0,2 za duże wahania temp. miała ;/
Według mnie, nie ma sensu ograniczać mocy w trybie CO, testowałem to na piecu, po odpaleniu od razu wskakuje ja min moc, przy ustawieniu mocy na auto, tak więc ograniczenie jest zbędne.
Pytanie, czy lepiej aby grzało długo, ok. 14h na dobę na 0,2 KG czy krócej na 0,3 KG? Musiałbym porobić testy, tylko zima się kończy.
Pozdrawiam
Mam pytanie odnośnie twojej instalacji. Czy obiegi posiadają mieszacze. Posiadam podobna instalacje w całości podłogówka i nie wiem czy muszę stosować mieszacze
@@adrianlason1117 żadnych mieszaczy, tylko kocioł, sprzęgło, dwie pompy. Mieszacz montujesz gdy masz podłogówkę i grzejniki.
Pytam ponieważ zgodnie z schematami vailant przy jednym obiegu nie ma mieszacza a przy dwóch i wiecej już są na każdym obiegu i to mnie zastanawia po co.@@Hartke7
@@adrianlason1117 ale na logikę, po co mieszacz w instalacji 100% podłogowej ? Chyba tylko w razie bezpieczeństwa, gdyby ktoś chciał przypadkiem puścić na podłogę 60`C. Mieszacz montuję się głównie, gdy ma się grzejniki i podłogówkę, aby w podłogę szła chłodniejsza woda niż w grzejniki. Jeśli planujesz tak jak ja, mieć dwa obiegi podłogówki, piętro i parter, to mieszacz jest zbędny, bo nie chcesz puszczać różnych temperatur na każdy obieg, tylko tą samą. Różnice w osiągnięciu różnych temperatur na piętrze i parterze uzyskujesz poprzez sterowanie pompami. Np. u góry chce 21, a na dole 22, ja mam rozwiązane to tak, że pod pompy na obiegach mam podłączone Tyboxy 137, ustawioną mam na nich chcianą temp., gdy na górze spada temp. do 20,9 załącza się pompa piętra, osiągnie 21,1 wyłącza się, tak samo na dole. Proste i skuteczne, polecam takie rozwiązanie.
Ok.Tak zrobię.Dzięki
Część dziś robiłem pomiar Viessmann 19 kw z 1m3 gazy 1.5 litra 100 %podlogowki. W domu 22 stopnie. Zaznaczam że to 1,5litra tylko na c.o. bez cwu bo akurat nie było wymogu grzania
Pisaliście czasem takie rezultaty i powtórzyłem dogłębnie wyliczenia, bo było to w sprzecznosci z wyliczeniami z materiału. Faktycznie gdy uwzględni się rzeczywistą gęstość metanu pod ciśnieniem sieciowym (a nie jako gaz doskonały) to wynik max może wynieść do 1.6l wody z 1m3. Pozdrawiam
Temperatura powyżej 65 C stopni jest potrzebna do termicznej dezynfekcji przed bakteriami LEGIONELLI!! Oczywiście można ten zabieg wykonać dwa-trzy razy w roku,ale należy o tym pamiętać.
Dramatyzowanie. Legionella rozwija się w ZASTOJACH wodnych w temp najlepiej 35-40st. Więc jeśli zasobnik 150l rodzina zużywa 1 dziennie to nie ma ryzyka. Tak samo jeśli temp wynosi 50st to już rozpoczyna się wymieranie. Do tego namnażanie trwa kilka dni. Więc jeśli dezynfekcja miałaby mieć sens, to raz na tydzień, inaczej wcale nie ma to sensu. Twoje 2-3 razy w roku to bardziej w celu pielęgnacji kamienia kotłowego :)
Naczytałeś się na forach internetowych i siejesz zament 😂
Może się mylę :D ale w filmie 6:04 mamy jak wyliczyć wydajność kondensacji w litr/m3 a mamy podzielić ilość gazu w m3 przez litr więc jak dzielimy m3/l to otrzymujemy m3/l a nie l/m3 a to duuża różnica sprawdziłem u siebie zużyłem 0,62m3 gazu zrobiło 0,71litra kondensatu według wzoru na filmie to 0,873 z m3 a według logiki czyli litr/m3 otrzymujemy 1,145 l/m3
@@marw8620 tak w środku filmu jest błąd jeśli chodzi o jednostki -powinno być na odwrót względem tego co jest powiedziane. Natomiast ja to liczyłem z proporcji więc obliczenia powinny być dobre.
Witam serdecznie , niedawno wprowadziliśmy się do mieszkania w bloku 56m2 . Blok z 2018 r . Posiadamy piec gazowy Beretta Quadra Green 25 C.S.I. + sterownik bezprzewodowy Beretta BeSmart Alpha 7D.
Serwisant ustawił na piecu 60 stopni na grzejniki , 45 na wode . Zaczalem sie tym troszke interesować i czytam , ze ponad 57 stopni nie dochodzi do kondensacji . Na sterowniku BeSmart ustwilem sobie stałą temperaturę 21.4 i póki co nikt nie narzeka w domu .
Mógłby Pan podpowiedzieć jak ustawić ten piec aby grzał efektywnie i co najwazniejsze ekonomicznie . Głowice przy grzejnikach rozkrecone na 4 .
@@ccyyppeell cieszę sie że trafiłeś na moj kanał, ale nie sluzy on do jakiegoś doradztwa i analizowania kazdego przypadku tak jakby wiele osób sobie życzyło, robie to komercyjnie bo z tego sie utrzymuję. Nie jestem też ekspertem od kazdego kotła. Dodam tylko ze temp 22 stopnie są zdexydowanie za wysokie - w PL panuje falszywe przekonanie ze to odpowiednia temp (a potem narzekanie na koszty utrzymania) gdzie na "biednym" zachodzie Europy jest to 18-19st.
@@tomtech1500 Bywałem tez na zachodzie tzn w Niemczech i tacy ludzie o takich poglądach jak ty maja 18 19 C . Jednak starsi ludzie np w altes heimach mają temperaturę komfortową tzn 22C. Uważam ze temp 18 19 jest zdecydowanie za niska., szczególnie dla ludzi starszych i reumatycznych. Będziesz starszy zrozumiesz.
@@porazentyporazenty1971Nie jestem stara ;) Ale przy temperaturze poniżej 22°C jest mi zimno. Pracuję z domu przy komputerze, więc przez te 8h mało ruchu i to też ma wpływ, ale nie wyobrażam sobie mieszkac w 19C. Nigdy nie ma tak, że jeden parametr będzie odpowiedni dla każdego człowieka.
Czy kazdy kocioł ma takie same kody ustawień. I czy te ustawienia to tylko z sterownikiem pogodowym czy takze pokojowym?
Można zastosować te ustawienia też w isotwin condense t31?
Obejrzałem większość twoich filmów i jestem pod wrażeniem jak dobrze wszystko wytłumaczone. Mam nowy dom z ogrzewaniem podłogowym.
Podsumuwując
1. Pogodówka umożliwia ustawienie krzywych grzewczych i jest zalecana
2. Sterownik Exacontrol rozbuduje system o wpływ temp. wewnętrznej ale zlikwiduje możliwość regulacji punktu początkowego krzywej
3. Wywnioskowałem, ze przy takim układzie warto byłoby ustawić w piecu górną temperaturę na wyjściu w granicach 40-45 stopni.
Czy dobrze rozumiem?
@@Szubidubidancing a obejrzałeś film o histerezie? Bo tam są ważne informacje w twojej kwestii.
Jeszcze nie, w takim razie już nadrabiam zaległości
Ok faktycznie dużo mi to rozjaśniło. Czy warto iść w exacontrol przy podłogówce? Czy lepiej wybrać inny sterownik np. Tech a może pozostać tylko przy pogodówce?
@@Szubidubidancing z filmiku wynika żeby unikać sterowników z "wysoką" histerezą, czyli zostaje tech
Taki też wniosek wyciągnąłem. Wczoraj zadzwoniłem na infolinię saunier duval i Pan stwierdził, że sterownik exacontrol e7c ma stałą histerezę 0,3 stopnia. Czy zgadzasz się z tym ?
Kwaśna woda, mozna stosowac na podlewanie borowki tak przy okazji? 😊
Nie ryzykowałbym. Edit ale jak sprawdzisz to daj znać, mam 4 dorodne 15letnie krzaki 😉
Lepiej jest ustawić kocioł na np. 38 stopni aby grzał do temperatury zadanej przez pogodowe w powiedzmy 2 godziny czy lepiej dać mu 32-33 stopnie aby kocioł chodził i grzał do tej samej temperatury przez powiedzmy 5 godzin?
zajebiste.
Prosiłbym Pana o nagranie filmiku na temat instrukcji użytkowania i ustawień termostatu pokojowego Comfort WT-18 jest Pan jedynym którego da się zrozumieć i chodzi mi również o instukcję obsługi kotła gazowego beretta mynute x bardzo Pana proszę
@@WiesławŁukaszewski-y8f bardzo bym chciał natomiast na rynku jest kilkadziesiąt jak nie kilkaset modeli kotłów i sterowników, wszystkich nie dam rady przetesować i nagrać 😃
@tomtech1500 dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@@WiesławŁukaszewski-y8f jesli jest pan niezadowolony ze sterownika to czasem lepiej po prostu wymienić. Sprawdziłem i ten Comfort kosztuje 150zl bezprzewodowy (tańszego jeszcze nie widziałem, Auraton z mojego materiału kosztuje ok 200zł). Mala strata niz sie męczyć. Co do kotła może serwis pomoze w ustawieniach. A zasady ogolne są takie jakie przedstawiam w materiałach.
@tomtech1500 ze sterownika jestem zadowolony tylko kwestia instrukcji obsługi bo w tym roku była założona instalacja gazowa a instrukcję fabryczna zrozumieć to po prostu porażka
Dzień dobry.
Wynik 0,6 litra😮
Piec Beretta uruchomiony w lipcu w nowym "bliżniaku".
(Ogrzewanie podlogowe, czujnik pogodowy)
Jak mogę skontaktować się z Panem aby umowic sie na Pana wizytę?
Pozdrawiam Tomek
@@TomaszStrzelec niestety nie jestem specem od Beretty. Moze pan napisać na priv siba.thomas@gmail.com to uzgodbimy jakąś formę wsparcia.
A na ile trzeba ustawić d.78? Nastawiłem d.77 na 9kw i mam temp. 70 st. Nie lepiej nastawić d.78na np. 55 st?
A czy na pewno można ruszać te parametry w trybie "mode"? Bo serwisant mówił, by absolutnie nie ruszać. Nie będzie miała wpływu taka samowolka na gwarancje, przeglądy coroczne?
@@rainywizard jak serwisant dupa to problemów kupa. Zmianą parametrów nie mozna uszkodzić urządzenia.
we wzorze 6:06 jednostki się Panu nie zgadzają? czy licznik z mianownikiem powinien być na odwrót?
powinien być. czeski błąd którego już po publikacji filmiku nie poprawiałem bo mam nadzieję nie wpływa na całość przekazu.
u siebie na instalacji (tylko grzejniki, Beretta Mynute X 20R, tem zew. +2, pogodynka) -> 1.36 l/m3. PS. gdy CWU na full idzie to 0.76 l/m3. Dziękuję za bardzo dobry film. Czy planuje Pan kolejny film np. o pompach do CO (szczególnie PWM)?@@tomtech1500
@@buhdab dzieki. Raczej staram się wbić w niszę i celuję w wartosć dodaną a nie trzaskanie minut, a filmików o elementach CO wydaje mi się jest sporo :)
u mnie na kotle na zielono tez jest 1,2 bara a każdy razem z serwisantem radzi mieć w okolicach 1,8-2 bary ?
Jaką moc kotła ustawił byś na TeliaCondens 25 jesli jest zamontowany w mieszkaniu 35m2 i zasila tylko 4 grzejniki ( w tym jeden to drabinka w łazience) Temperature z d71 ustawilem na 52 stopnie, kociał sterowany jest sterownikiem Tech'a ST-292V2
Witam. Szacun za ogromną wiedzę.
Jaką prędkość ustawić na pompie obiegowej? Zakres 1-9 immergas victrix teraz 24 .pozdrawiam
Zależy od instalacji, nie kotła. W dużym skrócie ustawia się taką żeby ciepło dochodziło do każdego grzejnika a nie było szumów.
@@tomtech1500 a co jesli dol grzejnikow alumiowych malo goracy w porownaniu z gora, moze pompa za wolno pcha, duzo wody w starej instalacji ktora idzie jeszcze piwnica
@@marekk1337na dole zawsze będzie chłodniejszy
Witam. Mam piec Vaillant eco tec plus vc206/5 R6. Dom jeszcze nieocieplony. Aktualnie temp zadana CO jest na 42 stopnie ale niestety średnio dogrzewa. Jaką temperaturę na kotle ustawić aby pracował najwydajniej i oszczędnie? Jedyna opcja jaką mogę zmienić to jest tylko temperatura zadania CO.
Jak zresetować wszystkie ustawienia do ustawień fabrycznych na tym kotle ?
Coś co mnie interesuje hehe
Jest sens ustawiać osobne temp na dzień i noc ? przecież rano wchodząc na temp dzienną to piec i tak będzie musiał nadrobić z nocy aby dobić do zadanej temp. dziennej.
Jeśli ustawisz na kotle max temp. 40 stopni to nie zużyje wiecej tylko będzie dłużej dogrzewał do danej temperatury. Jak ustawisz na dzień 20 a noc 18 to rano nim dogrzeje do 20 powiedzmy będzie 16. Ekonomiczniej to wychodzi niż ustawienie na piecu 55 i nagrzanie do 20 stopni do 12 w południe. Ogarniasz ? 🙂 inaczej jeśli ustawisz 20 stopni w pokoju piec utrzymując tą temperatury będzie grzał 20h dziennie a jeśli ustawisz na noc 18 będzie grzał 16h z tą samą mocą. Jaśniej się nie da 😅
Mogę się dowiedzieć jak ustawić piec by grzał na grzejniki a nie ogrzewał wody .Nie zamieszkuję jeszcze więc woda nie musi być podgrzewana.Pozdrawiam
@@wendywieczorkiewicz8385 przełączasz w tryb ogrzewania.
Mój instalator (z długoletnim stażem) ustawił mi w 2017 r. na 2 funkcyjnym kotle Termet 72 st., zaznaczając, że tak powinno być, a tu widzę takie kwiatki. Znaczy powinnam to jak najszybciej zmienić? Proszę mi podpowiedzieć.
Zmienić na max 56 stopni w bardzo zimne dni, 50 gdy na zewnątrz ok. 0 stopni, jeśli nie pogodowego sterowania
Czy serwisem obsługuje pan okolice Alwerni
tak, siba.thomas@gmail.com
Po ponad miesiącu walki z tym kotłem ( THEMA Condens) udało mi się zejść z dobowego zużycia było 8-10m3 gazu z grzaniem CWU na 4-5m3 doba głównie za zmianą nastawy d00 + Nasuwa mi się pytanie jak zejdę powiedzmy do 6-7kw czy to wpłynie jakoś negatywnie na piec? chodzi cichutko w zasadzie szumi lekko nie startuje tak mocno jak przed, gazu bierze zdecydowanie mniej, komfort w mieszkaniu bez zmian nie odczułem nic na gorsze .
@@LukiHr85 nie
Dziękuje za film. Mój wynik to 1,44 litra. Nie bardzo rozumiem jak to interpretować przy drugim wzorze z wynikiem 16,83 [kg/m3]
Dobra kondensacja to zysk ciepła zamiast puszczanie w komin. Tak jak na filmiku 7:00
Witaj, posiadam taki piec jak na filmiku dwufunkcyjny z czujnikiem pogodowym,jak w nim ustawić niższą temperature wody użytkowej? Minimalna wartość jaką mogę ustawić to 45°
@@LukiHr85 jest o tym w innych dedykowanych materiałach do tego kotla. Nie da sie jesli kocio jednofunkcyjny a ty pewnie taki masz.
@tomtech1500 masz racje, z rozpędu napisałem dwufunkcyjny, a piec jest jednak jednofunkcyjny, próbuję zmieniać nastawy, dobrać optymalnie i oszczędnie.
To ja - jako zupełny laik (nowicjusz w dziedzinie ogrzewania gazem)- mam pytanie : Czy lepiej dać kocioł o nieco większej mocy (i grzać na minimum) czy nieco za mały (i wygrzewać kocioł wyższą temp.)
Będę miał do ogrzania 280m2. - grzejniki na ścianie, dom średnio izolowany.
Jaką MOC kotła dobrać?
Pooglądaj filmiki - o wszystkim jest już wspomniane.
@@tomtech1500 Yes Serrrrrr.
@@dariuszdeptua5415SIR.
Witam.
No muszę się pochwalić,ze zainteresowało mnie ten filmik i sprawdzilemjak to umnie wygląda.No i szok 1,55L z 1m3 gazu.Nie wiem co o tym sądzić.Czyzbym pobił wynik laboratoryjny?
Pozdrawiam
Nawet nie laboratoryjny co analityczny! Ale dostawałem już takie raporty. Być może jakiś bug pomiarowy jednak ci się wkradł. Inna opcja to robiłeś pomiar w mocnym deszczu i to co napada do rurki wylotu spalin (60 lub 80mm) finalnie też spływa do syfonu kondensatu.
Robiłem pomiar dzisiaj od godz.14,40 pogoda mroźna bez opadów.
@@PrzemekCieslak-j5r paliwo to gaz ziemny? Bo na LPG inne równanie. W innym wypadku nie jest to możliwe. Analitycznie wyszło jak w materiale a mój test też był na najniższych temp więc bliski ideałowi. Spróbuj jeszcze raz.
Ok.jak jutro mi się to ponowie test oczywiscie na niskich temperaturach kotła.
Tak gaz ziemny
Dzień dobry. Jakie ustawienia zastosować, żeby zminimalizować taktowanie?
Informuję uprzejmue poraz n-ty że nie jestem infolinią producenta. Poza tym proszę pytania zadawać swoim serwisantom którzy biorą niemałe pieniądze za przeglądy. To ze prowadzę kanal pro bono nie znaczy ze mam codziennie czas rozpatrywać i odpisywac na indywidualne zapytania ehh
@@tomtech1500Przepraszam. Bardzo doceniam Pana filmy i wiedzę, która jest w nich przekazywana. Niestety serwisanci są jacy są. Człowiek zamontował kocioł i zostawił mnie z ustawieniami fabrycznymi. Po obejrzeniu Pańskich materiałów mocno mi się rozjaśniło w głowie, za co bardzo dziękuję.
@@wujot1000 nie da sie na to odpowiedzieć dobrze jednym zdaniem ale na początek parametr d.02 na 40-60 min
A jak się ma moc maxymalna kotla i ustawienia w stosunku do sterownika modulacyjnego? Warto to skręcać czy zostawić na auto a sterownik sam dobierze?
@@pauloend8411 jest o tym szczegolowo w innych materiałach.
Kocioł Junkers cerapur MIDI grzejniki Purmo mieszkanie 90m2. Ustawiona wyjściowa 40st. Kondensatu po 1m3 gazu zaledwie 150ml. Jakaś kicha??
Coś nie tak.
co to znaczy ( kondensatu 150 ml ) to ciecz w rurce odpływu ? ja to mam na sztywno do rury spustowej !
Ummnie na p.41 jest 37 i nie da sie tego regulowac, za kazdym razem kiedy wciskam plus, lub minus wyskakuje no
To u mnie z m3 wyszło 400ml przy 0C na zewnątrz, zatem jakoś słabo. Wszędzie podłogówka na 150m2. Kocioł 20kW grzeje też CWU. Ustawiony na niski zakres i modulację na podłogówce. Jedyne co tu z filmiku mi nie pasuje do mojego przypadku, to spadek na powrocie. Mając na zasilaniu 27C, nigdy nie widziałem żeby na powrocie było aż 5C niżej. Z czego to może wynikać? Pompa za bardzo kręci? Przy niższym ustawieniu nie dogrzewa na najdalszych pętlach więc nie może być mniej.
@@yaro137 wraca za szybko na krótkich pętlach lub np. ręcznikowcu
@@tomtech1500 Nie ma ręcznikowca. Czysta podłogówka. Faktycznie jednak, niektóre pętle będą bardzo krótkie w porównaniu do innych, jak np. łazienka na dole. Zmniejszenie przepływu na rotametrze spowoduje chyba, że będzie chłodniejsza? Popróbuję jednak, bo generalnie dążyłem do 2l/min na łazienkach i 1l/min w pozostałych pomieszczeniach. P.S. Po zmniejszeniu przepływu na łazienkach bez utraty komfortu idzie teraz prawie 900ml z m3. Jak dla mnie super. Dzięki
Na ile ustawiać minimalną temp. zasilania. O ile max. ustawiłem na 54 jak u Ciebie. Ale na ile minimalna?
@@V1RUS-nx4tc a po co?
@@tomtech1500 Pytam bo ustawiać chcę wszystko na tip top. Maksymalną serwis ustawił na 70. Zmieniłem na 55. Minimalna była na 15 ustawili na 25. KG mam na 0.9 - tylko grzejniki.
@@V1RUS-nx4tc temperatura minimalna nie ma żadnego znaczenia.
@@tomtech1500 TNX. A mi serwis mówił, że jak było 15 to kocioł - pompka miesza niepotrzebnie zimną wodę i dlatego ustawił 25. Krzywą grzewczą automatyka sama zrobiła na 0,9. Czy mam szukać i schodzić na niższą. Mam 100 grzejniki aluminiowe. Dom ocieplony. Gazu schodzi mało. Ale zawsze może być lepszy wynik.
@@V1RUS-nx4tcoglądałeś w ogóle jakieś jeszcze inne moje materiały? wszystko w nich jest (krzywa, histereza, jak ma pracować kocioł). O krzywych mam takie zarąbiste filmiki, a 99% ludzi obejrzy kawałek jednego filmiku a potem ciągnie te prywatne dyskusje w nieskończoność..
a serwisant z pieczątką Saunier, na moje pytanie czy da się ustawić temp maksymalną jaką osiąga piec (miałem często temperatury ponad 60 czasami prawie 70 stopni) mówił, że nie da się jej zmniejszyć poniżej 65 stopni (i że taką ustawił) ...wchodząc w ustawienia okazało, że cały czas było ustawione 75 stopni
@@Agent_of_Hydra co zrobic, ale za to na pewno prosto i schludnie przybił pieczątkę 😃
Mój piec nie grzeje w nocy. Na pogodowe mam ustawione 21.4 stopnie z funkcją hołd, a w nocy temperatura spada do 20 stopni i narzeczoną krzyczy że jej zimno. Dom kupiony z drugiej ręki i może coś pan pomoże na to. Na piecu dwufunkcyjnym ustawiona temperatura.max 43
Mogę się zająć tą sprawą. siba.thomas@gmail.com
A ogrzewając gazem LPG, jak sobie to przeliczyć? Ile litrów kodensatu na ile litrów LPG (propan)?
@@trawqad7723 można sobie to przeliczyć ten sam sposób co w materiale podstawiając tylko odpowiednie dane.
Pytanie.Jak ustawić kocioł Niedżwiedż .Na kotle trochę inny sterownik niż na filmiku.Jakie kody zastosować .Mimo pogodówki i sterownika Exakontrol kociół grzeje z tem.57-72 C.Brak kondensacji.Proszę o podpowiedż,dziękuję.
Niedźwiedź super kocioł nawet dzisiaj podłączony i skonfigurowany. Szkoda że materiału nie udało się nakręcić bo kotłownia troszeczkę "nie reprezentacyjna". siba.thomas@gmail.com może pan pisać ale od razu zaznaczam że nie prowadzę darmowej infolinii.
Mam pytanie
Czy lepiej ustawic recznie temp wody np na 65st c czy może zostawić to zadanie dla openterm?
Nie wiem jaki kocioł, sterownik itp ale też nie będę się w to zagłębiał. Pisałem wielokrotnie, że jest to prywatny, hobbistyczny kanał dla pasjonatów a nie jakiś chat serwisowy i choć czasem wypowiem się w ciekawym lub prostym zapytaniu to jednak celem komentarzy nie jest ciągle zadawanie i odpowiadanie na pytania.
Zrobiłem test u siebie. 1,15 litra kondensatu na 1m3 gazu. Nie jest źle.
Dopiero teraz trafiłem na filmik dzięki propozycjom YT.
Dla potomnych jak u mnie wygląda system ogrzewania.
Piec Ariston Genus, dom 120m2 z poddaszem użytkowym. Na dole podłogówka, na górze grzejniki przewymiarowane (na niskie temperatury).
Na grzejnikach regulatory automatyczne ustawione w nocy na 19 stopni, rano na 21, później ponownie 19 (bo nikogo nie ma w domu poza mną), od 14 do 20.30 21 stopni. W łazienkach około 23 stopnie.
Tam gdzie podłogówka od 21 do 22 stopni.
Ale UWAGA, u mnie trochę spierdzielona podłogówka ponieważ monter namówił mnie na rozdzielacz Gorgiel, który ma swoją pompkę i obsługuje podłogówkę oraz kaloryfery (właściwie jeden kaloryfer w łazience). Jak się dokształciłem to się okazało, że ten rozdzielacz jest z mieszaczem i służy do obsługi zwykłych kotłów wysokotemperaturowych i na nim zawsze jest spadek temperatury na podłogówkę o 10 stopni od tej wypadającej z pieca. I dlatego na piecu minimalnie musi być z 36 stopni żeby podłoga cokolwiek odczuła tego ciepła.
Ustawienia temperatury na piecu to od 38 stopni (gdy jest ciepło jak teraz czyli około 5-8 stopni na zewnątrz w plusie) do około 50 stopni w mrozy i wiatry.
Regulator pokojowy na dole gdzie podłogówka steruje tylko pompką obiegową tego rozdzielacza i praktycznie cały dzień coś tam mieli a w nocy od około 23 do 4 rano nie działa czyli podłogówka nie miesza wody.
Na razie spalam jakieś 1100 m3 gazu rocznie więc dla mnie ok (średnia z 8 lat).
Mam nadzieję, że sytuacja jasna. Kiedyś jak mnie cena gazu przydusi to będę musiał tego Gorgiela wywalić i dać na podłogówkę wodę prosto z pieca i wtedy zejdę z temperaturą.
Zrób sobie test spalania gazu ze stałymi temperaturami dzień noc. W kilku odcinkach wspominam że czasami lepiej wychodzi utrzymywać stałą temperaturę. Co do przeróbki instalacji to w układzie mieszanym obowiązkowo sprzęgło hydrauliczne. Wszystkie inne rozwiązania to takie trochę druciarstwo - może działać ale najczęściej działa połowicznie jak u ciebie. Są na ten temat osobne filmiki więc nie kręciłem. Spalanie jak na taki dom powiedziałbym że do najniższych nie należy ale to już temat rzeka. Pamiętaj że też zaczynałem od dużych rachunków a teraz 300 m ³ rocznie za dom 180 m2 (bez CWU).
@@tomtech1500 Dzięki za podpowiedź. Poszukam u Ciebie filmu o sprzęgle bo nic mi to nie mówi na razie:)
A ten test ze stałą temperaturą to na grzejnikach i podłogowe ustawić mam np 21 stopni? To się w nocy ugotuję
@@Marcin-offgrid poleciłbym ci kanał Afriso ale zaczęli zżynać ode mnie tematy filmów więc foch :D Ja do spania mam 18 st a do "życia " 20 st. Więc polecam ci wybrać dolne widełlki twoich nastawów. Chodz po prostu o to żeby kocioł nie musiał potem chodzić 5h zeby dojśc do temp. Są o tym materiały u mnie, polecam ci obejrzeć.
@@tomtech1500 OK. Wieczorem zaczynam dokształcanie. Że też człowiek musi sam do wszystkiego dojść. Najpierw fotowoltaika, później magazyn energii a teraz CO:) Ale twoje zużycie 300m mnie zabolało. Wśród znajomych zawsze miałem najmniejsze a tu takie zaskoczenie, że można jeszcze mniej
@@Marcin-offgrid jest filmik o moich rachunkach dla niedowiarków ;) może to jest 450 m3, tak czy inaczej wychodzi 1200zl sezon samo ogrzewanie bez CWU. Twoje spalanie nie należy do najniższych, takie standardowe minus. Studiuj filmiki, niestety ja też musiałem sam dochodzić do tego chociaż rodzina robiła mi CO.
Proszę coś na temat kotła Saunier Duval IsoTwin Condens T26-CS/1
Taki jest plan, na jesieni miałem dużo uruchomień ale akurat teraz nie mam nowych ani serwisów.
Niedawno zakupiłem kociol gazowy Całe życie piec kaflowy więc jestem kompletnie nie kumaty.
Serwisant ustawil mi temp na grzejniki 55... ustawiłem na 50 bo wszedzie mowia im mniejsza to lepiej. Moje pytanie wiem ze glupie. Po czym stwierdzic ze temp na kotle jest za niska. Po prędkość dojcia to porzadanej temp np 21? Czy np ze mimo ze jest te 21 nie czuje tego ciepla? Całe życie piec kaflowy wiec on promieniował cieplem.
Mieszkanie 80 m, 7 grzejników kamienica ponad 150 lat ocieplona styropian z każdej strony. Sasiedzi z dolu gory ogrzewają. Jaka mam dac temp na kociol bo juz zglupialem
@@colnagoJG pytanie może nie głupie ale przydługie. A skoro uważasz się za nie kumatego to polecam obejrzenie reszty materiałów u mnie czy na innych kanałach.
Ok moze za długie...obejrzalem mase tych filmów w każdym najlepiej 40 50 ... tylko co jest takim wyznacznikiem ze moc zasilania jest za mała i trzeba dołożyć @@tomtech1500
Może Pan podpowie, bo nie mam pojęcia czemu tak jest, dlaczego ustawiając temperaturę obiegu grzewczego na np 45 stopni kocioł i tak podaje na zasilaniu np 70 stopni. Takie informacje widzę u siebie w panelu - jest to nowe urządzenie z zeszłego roku. Czy w takim wypadku zmniejszenie temperatury „obiegu grzewczego” coś daje?
Jeśli coś takiego się wyświetla zaraz po grzaniu wody to jest to normalne ponieważ kocioł do zagrzania wody musiał się rozgrzać do wyższych temperatur. W innym przypadku jest to jakaś anomalia i trzeba by rozpatrywać to indywidualnie.
@@tomtech1500 praca kotła wygląda tak, że ‚nabija’ on temperaturę właśnie do tych 70 stopni, potem palnik się wyłącza i temperatura spada do 25~ stopni i tak w kółko. Mam kocioł viessmana wiec ustawienia mogą być inne ale w ustawieniach znalazłem 2 parametry. Jeden to temperatura wymagana na zasilaniu przy zapotrzebowaniu z zewnątrz, ustawiony na 70 stopni ograniczenie maksymalnej temperatury na zasilaniu obiegu grzewczego ustawiony na 82! stopnie. Mam ogrzewanie podłogowo grzejnikowe, wiem ze układ układowi nie równy, ale czy myśli Pan że oba te parametry powinienem zmniejszyć w okolice 55 stopni? Z góry dziękuję za odpowiedź. Chętnie zaprosił bym fachowca jak Pan do obsługi i przejrzenia mojego układu, ten który montował instalacje nie wiele powiedział, wyjaśnił, próbuje teraz dojść sam.
@@qq_sliver7568 mogę rozpatrzyć instalację natomiast no nie prowadzę firmy hobbistycznie ;) jakbyś chciał zamówić usługę to zapraszam do kontaktu siba.thomas@gmail.com
@@tomtech1500 jasna sprawa, słowo zaprosił, być może było błędne jasna sprawa, że myślałem o usłudze odezwę się na mail
Jakie piece Pan serwisuje. Jaki rejon Polski Pan serwisuje
Te co filmiki czyli SD i Vaillant, zachodnia malopolska
@@tomtech1500 A Immergas też Pan może oglądnąć ;) ? Albo polecić właśnie na zachodnią małopolskę kogoś ?
Witam mam piec saunier Duval themis condens w mieszkaniu o powierzchni jakieś 35m2 był ustawiony przez miesiąc na 50 stopni i rachunek przyszedł 600 zł. Jak go ustawić żeby było ciepło ale rachunek był mniejszy?
Obejrzałeś materiał?
Oglądałem ale nie wiem gdzie pobrać skropliny żeby zrobić pomiar
Jak ustawisz na 45 stopni to raczej nie zamarzniesz 🙂 Jak chcesz mieć 23 stopnie to musisz zapłacić.
Witam, mam kocioł saunier duval thelia condens 25-a i do tego sterownik przewodowy Salus, jednak chciałbym sensor pogodowy, jaki wybrać? Przewód już mam rozciągnięty, czy wystarczy sam sensor czy jeszcze coś potrzebuję?
Jest tylko jeden dedykowany czujnik
I do tego Exacontrol E7C ? Bo z tego co widzę w opisach jest ten regulator wymagany
@@PawelTSW a potem jak to zamontować, skonfigurować.. itp czyli jak z jednej grzecznosciowej odpowiedzi mam 10 pytań bo przecież każdy odwiedzający oczekuje że nie mam nic do roboty tylko siedzieć i odpisywać na chatcie.
Siba.thomas@gmail.com proszę o info na priv to pomogę. Usługa oczywiście płatna ale na pewno mniej niż serwis który to powinien zamontować.
Czy wilgotność powietrza w pomieszczeniu kotłowni ma wpływ na ilość kondensatu ? Mam na myśli to, czy będzie różnica jeżeli powietrze ma 40%/50%/60% ?
Chyba nie oglądałeś filmu o tym jak działa kocioł :) komora jest zamknięta - cokolwiek jest w kotłowni nie powinno mieć wpływu na działanie. Wilgotność zewnętrzna może wpływać mocniejszemu odparowywaniu, ale nie brałem tego pod uwagę. Wiadomo i tak ze nigdy nie uzyska się max.
@@tomtech1500 oczywiście miałem na myśli wilgotność powietrza na zewnątrz 😊 Jak to procentowo może wpływać na ilość kondensatu? Bo rozumiem, że im wilgotniejsze powietrze by stałej temperaturze tym większa entalpia, a co za tym idzie więcej energii musimy zużyć? Czy dobrze to rozumiem?
@@tomaszpiwowar7657 nie jestem aż takim naukowcem :D zresztą to tylko taki zgrubny test do zrobienia w domu wiadomo że jak ktoś ma 1l a ktoś 1.2 l to coś mówi to o instalacji. Dla dokładności pomiaru trzeba by jeszcze zamontować czujnik temperatury na wylocie spalin z komina i wyliczyć objętościowo jaki jest wzrost temperatury powietrza zasysanego vs spaliny, zbadać kaloryczność gazu itp.
Witam. Mam dylemat związany z kupnem pieca kondensacyjnego. Pierwszym wyborem był Saunier Duval Thelia Condens ( modulacja 5.1-18 kw) ale odradzają go z powodu małego zakresu modulacji. Drugi mój wybór to Vaillant VC 20CS/1-5 ( modulacja 2.8-21 kw). Co Pan sądzi? Czy warto dołożyć do Valianta?
Nie.
Czy moc minimalna jest ważna czy zakres 5,1-18kw jak wystepuje w thelia condens jest na dobrym poziomie??@@tomtech1500
Skąd Pan jest? Potrzebowałbym takiego kogoś u mnie na domku w celu kontroli
@@TheCzezio zachodnia małopolska, siba.thomas@gmail.com
To niestety mamy do siebie kawałek. Jestem ze Śląska
@@TheCzezio Ale jakiego Śląska? Bo zachodniej Małopolski bliżej do Katowic niż do Krakowa 🙂 Bielsko-Biała, Sosnowiec, Mysłowice to na co dzień, dalej okazyjnie też się wybieram
@@tomtech1500 Dokładnie Zabrze
@@TheCzezio no pisz na priv co i jak (co za kocioł itp) bo akurat do Zabrza czasem jadę prywatnie
Ósma minuta - H2O a nie HO2 :)
Mam Saunier Duval Isotwin Condens T26-Cs/1 , pogodówkę i MIPRO Sense SRC 720F, nie mam dostępu do parametru d45 z kotła (nie ma go tak jak i d43) rozumiem, że z tym regulatorem nie ustawię przesunięcia krzywej grzewczej, czy tak ?
Witam, czy w pokoju, w ktorym mam regulator pogodowy do pieca kondensacyjnego potrzebny jest zawor z glowica termostatyczna na kaloryferze ? Czy w tym pomieszczeniu lepiej otworzyc go na 5. ?
@@klaudiadadej5339 rozumiem ze pokojowy a nie pogodowy? Lepiej 5.
@tomtech1500 tak pokojowy z czujnikiem pogodowym SRC 720 bezprzewodowy. To mieszkanie 70 m2 w domu ocieplonym dwulokalowym. Piec thelia condens. Czy w innych pomieszczeniach są wskazane głowice termostatyczne?
Witam. Jakis kontakt do Pana? Obszar działania? 2
Obszar małopolska zachodnia ale udzielam konsultacji zdalnych. Szczegóły siba.thomas@gmail.com
@@tomtech1500okolice Andrychowa Pan obsługuje? Może Pan powiedzieć mi jedna rzecz. Mianowicie od pewnego czasu cwu grzeje mi na raty. Tzn. Włącza się kocioł się na max ok minuty, później się wyłącza na ok 40 sek i znów się załącza i tak idzie te.kilka.min do końca zadanej temp. Czasami nawet 2 lub 3 przerwy zrobi. Zauważyłem że wtedy przegrzewa wężownice do ponad 80 stopni i chyba się awaryjnie wyłącza. Normalnie grzeje cwu wężownica na 60 lub 75 stopni. Tak zauważyłem. I zauważyłem.jesacze że jak w ciągu 10.min grzania 60 stopniami nie osiągnie temp zadanej zasobnika to wchodi ponownie na max moc tak jak przy starcie i podnosi wężownice do 75 stopni. CZY DA SIE TE 10 MINUT WYDLUZYC DO 15? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
@@pawegroc864 zależy jakie konkretne okolice ale na pewno nie na zasadzie darmowego helpdesku. Proszę napisać na maila detale to możemy się umówić na serwis.
Witam, mam pytanko czy w kotle Vaillant w ustawieniach zaczynających się na d, na przykład d71 oznacza to samo co w Twoim piecu?
Tak, ale żeby o tym się przekonać wystarczy zerknąć w instrukcję. I byłoby to szybciej. Odblokowałem komentarze ale serio dostaje znowu codziennie po 3 pytania :/
Ok dzięki i przepraszam za kłopot, pozdrawiam.
Po co zmieniac parametr 71 skoro na piecu jest ustawiona temp jak u mnie max 50 stopni? Jaki ma to sens?
Sens jest taki że fabryczna temperatura to 75 stopni (co z resztą jest napisane w instrukcji) i ktoś już ci to zmienił na 50.
@@tomtech1500 nie rozumiemy sie nie chodzi mi o temperaturę z poziomu d71 tylko chodzi mi o nastawy temperatury kotła które mam na panelu plus minus
@@Remik-iw6gh generalnie nie jest moją rolą siedzieć tu na czacie i odpisywać na zawiłe pytania bo po prostu prowadzę hobbystycznie kanał a nie jestem help deskiem producenta, ale jak już zacząłem to dokończę: zdecydowana większość użytkowników ma regulatory czy sterowanie pogodowe. W takim wypadku nie ma możliwości ręcznego ustawienia temperatury a kocioł będzie pracował z taką jaką pozwalają mu nastawy fabryczne czyli 75°. Jest o tym zresztą w innych materiałach.
@@tomtech1500 generalnie dziękuję za odpowiedź generalnie jak się prowadzi kanał i publikuje jakąś wiedzę to należy spodziewać się pytań generalnie jak chcesz mieć święty spokój to zablokuj możliwość komentowania. Przepraszam za moją złośliwość ale wkurwia mnie taka postawa ....nie chcesz nie odpowiadaj .
@@Remik-iw6gh ciekawe, bo śledzę wiele kanałów i jakoś pod żadnym nie widzę dziesiątek pytań tylko sympatyczne komentarze i sugestie. Więc nie, nie zgodzę się z tobą że prowadzenie kanału automatycznie oznacza gromady bezczelnych natrętów szukających darmowej infolinii zadając kolejne pytania. I tak, możliwość komentarzy była długo zablokowana ale dałem szansę widocznie niepotrzebnie, co widać po ludziach jak ty.
Ustawiłem tak i dałem temperaturę 35 stopni a i tak czasem pokazuje 37 dlaczego?
Bo jest tolerancja. U mnie jest ustawione na 40 a wył. 42 a wł. 38
A czy jeżeli w okresie jesień i wiosna wystarczy mi na kotle ok.40 st. to muszę pakować się w termostaty pokojowe i zew.? Spalanie mam ok. 0,5 m3 na h. Nie piszę jak zimą, bo to pierwszy sezon.
To bardzo duże spalanie....masz duży dom?
@@mariuszszpara7887
Jakieś 180m2 pow. użytkowej. Ale teraz przepaliłem dłużej niż zwykle i wyszło 0,35m/h.
Witam Pana.w filmiku o krzywej grzewczej spytałem jak to jest z temp.min i max.zasilania.Pan powiedział żeby obejrzeć ten filmik i że krzywa nie ma znaczenia przy tym zadanym przeze mnie pytaniu.. A tu Pan mówi że pogodowa ma znaczenie przy tym ustawieniu.a pogodowka steruje krzywa grzewcza
Czy coś nie rozumie.pozdrawiam
Pan pytał jakie znaczenie ma ustawienie temp min i max. Ja odpowiedziałem ze przy krzywej nie ma wiekszego znaczenia a nie ze krzywa nie ma znaczenia.
@@tomtech1500 no może źle sformułowałem pytanie.dziekuje.teraz wiem że ma
Witam, piszę do autora filmu z prośbą o komentarz... U mnie wyszło:
1.2L kondensatu na1m3 gazu
Kocioł nastawiony na 45stopni, powrót 36stopni
W domu same grzejniki, sterownik pokojowy u nas na górze nastawiony na 24 stopnie, (histereza 0.2) u teściów na dole jest 22.5 stopnia.
Wynik poprawny zważywszy na takie temperatury. Właściwie to chyba ja będę musiał powtórzyć mój test bo odnotowałem tylko trochę lepszy wynik niż to co mi tu w większości piszecie przy teoretycznie rekordowych warunkach kondensacji. Są też osoby które mają kondensacji 0,7 l.
@@tomtech1500 to 0.7l chyba dlatego że jest bardzo mała różnica między zadaną a powrotną temperaturą
@@maciekmach462 jeśli powrót osiąga 47-50st i do tego komin jest przez ścianę to kondensacja już jest bliska zeru. Teoretycznie przy 54st kondensacja ustaje i kocioł pracuje ze sprawnością atmosferyka, czyli te 90%. Tyle z suchej teorii.
@@tomtech1500 no logiczne, do tych moich wyników dochodzi komin jakieś 8m
@@maciekmach462 mam jeszcze tylko nadzieję że te 24 st to miałeś tylko na testy. To jest skrajnie niezdrowa temp (już nie mówię że nieekonomiczna i -logiczna). Przy takiej temp w zimie masz wilgotność w domu 20-30%, wysychają śluzówki. W "biednej" Polsce wychowanej na wąglu panuje głupie przekonanie że 23st to temp do życia, gdzie w reszcie bogatej Europy temp zimowe w domach to 17-19st.
Witam po obejrzeniu Pana filmiku aby zmniejszyć parametr d 71 do 42stopni,.Zrobiłem to po czym chciałem ustawić krzywą grzewczą też według Pana info ale niestety nie są dostępne parametry d 41 i d 43.nie wiem czy zniknely po ustawieniu parametru d71 na 42 stopnie czy jak proszę o info
Musi być czujnik zewn i brak sterownika - jest o tym w materiałach.
Dziękuję bardzo czyli trzeba zmontować czujnik pogodowy i dopiero wtedy mogę ustawić krzywą grzewczą.Dziękuję bardzo i pozdrawiam
Dom 100m² ocieplony 15 cm styropianu.
Kocioł 24 kW jednofunkcyjny z podgrzewaniem bojlera zdławiony do 15 kW.
Temperatura wody zasilającej kaloryfery 38 °C
Temperatura dzienna na sterowniku pokojowym 20°C a nocna 19,2 °C z histerezą 0,2.
Ilość wytworzonego kondensatu 6650ml na dobę przy spaleniu 4,3m³ gazu ( w tym podgrzewanie(max temp. wody w wężownicy 87 °C) wody cwu do 44 °C z histerezą chyba 2 z)
Przy okazji zapytam co zrobić z gwiazdami w zaworach gdy termostaty są przydławione.
To masz więcej konsensusu niż autor wyliczył teoretyczną maksymalna wartość.
Witam. Posiadam piec saunier duval isotwin condens t31. Od wczoraj piec pokazuje temp. 33 natomiast zadana to 29. Co może być przyczyną?
Nie jestem infolinią. Ktoś ten kocioł podbijał, serwisuje i bierze za to pieniądze. Ja tylko prowadzę kanał, na wolontariat nie mam czasu.
@TomTECH a ja mam piec Junkers Cerapur GC2200W 20/25C jak mogę ograniczyć tą moc maksymalną? Mam też przy piecu tylko głupi sterownik salus 091FLV2 który dałem i tak na manual bo piec i tak pracuje ciągle to już wolałem go dać na manual przy piecu i sterować termostatami na grzejnikach.
Odpisz proszę jak ograniczyć moc maksymalną w moim piecu
Niestety nie pracuję z kotłami Junkers. Nie pracuję też jako infolinia klienta a większość ludzi tak mnie chyba traktuje.
a ile płacicie za prąd bo piec bez pradu nie chodzi
@@renatatala1164 piec jest na gaz więc prądu nie pobiera 😃
Filmik Ok, podszedłeś merytorycznie ale kilka nieścisłości w filmiku jest min. woda wrze nie tylko w temp. 100 C, może to być np 20C jak i 200C. Od czego zależy odsyłam do literatury. Inny przykład - przy spalania gazu w mojej ocenie nie dochodzi do straty niecałkowitego spalania, raczej jest to spalanie niezupełne. Niemniej dzięki za filmik.
Nie trzeba odsyłać do literatury. Nie chcę zabrzmieć nieskromnie ale nie robiłbym filmiku z obliczeniami na takim poziomie, jakbym nie wiedział rzeczy typu "od czego zależy temp WRZENIA (nie to samo co PAROWANIE) wody". Filmik dotyczy raczej normalnych warunków, aczkolwiek nie pamiętam już w którym miejscu padło stwierdzenie o wrzeniu w 100 stopniach C, więc możesz mieć rację że było użyte nieprecyzyjnie.
Co do spalania to również wyrażenie niecałkowite i niezupełne nie są równoznaczne, natomiast w jednym i w drugim przypadku jest tracone energia ponieważ węgiel nie reaguje całkowicie z tlenem. Jeśli jest złe ustawienie mieszanki to obserwowałem w analizie i czad i sadzę. Niemniej dzięki za uwagi lubię inteligentne konwersacje a nie tylko pytania w stylu infolinii.
mam kocioł bereta dwufunkcyjny i nie grzeje ciepłą wodę co zrobić
Zaraz wyciągnę szklaną kulę i się dowiemy :) a tak na poważnie to jest to kanał dla pasjonatów a nie helpdesk serwisowy. Pozdrawiam
@@tomtech1500 nieładnie tak kobietę potraktować, pasjonacie !
Czy na kocioł dwufunkcyjny działa tak wszystko to samo jak w tym filmie? A jeśli chodzi o instrukcję to mogliby ją lepiej napisać, bo coś jej nie rozumiem. No chyba, że nie umiem czytać :/
Był filmik o budowie kotłów. Kocioł dwufunkcyjny nie różni się prawie niczym od kotła jednofunkcyjnego więc działanie mają takie samo.