Dlaczego jedna bomba atomowa nie zakończyła II wojny światowej
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- Wypróbuj Speakly za darmo przez 7 dni i uzyskaj 75% zniżki, jeśli dołączysz do rocznej subskrypcji: speakly.app.li...
Dlaczego po atomowym ataku na Hiroshimę Japonia natychmiast nie poprosiła o zawieszenie broni? Jak oczami Japończyków wyglądał proces analizy wydarzeń z 6 sierpnia? Czy miasto Nagasaki mogło uniknąć zniszczenia?
Sponsorem odcinka jest Speakly.
Wesprzyj kanał i kup książkę: www.wojnaoczam...
Wybrana bibliografia:
Barak Kushner, The Thought War. Japanese Imperial Propaganda
Noriko Kawamura, Emperor Hirohito and the Pacific war
Robert J. C. Butow , Japan’s Decision to Surrender
Tristan Grunow, A Reexamination of the "Shock of Hiroshima": The Japanese Bomb Projects and the Surrender Decision
Japan in the Fascist Era, redakcja: E. Bruce Reynolds
Mój instagram:
/ grzegorz.bobrek
Mój twitter:
/ grzegorzbobrek
Współpraca:
grzegorz.bobrek@gmail.com
Czy to jest pierwszy bezpośredni "sequel" na kanale? Rok temu od razu pomyślałem o materiale, który ukazywałby oczami Japończyków proces analizy wydarzeń w Hiroshimie. Czy zniszczenia Nagasaki dałoby się uniknąć? Zapraszam na film! PS. Przez ostatnich kilka miesięcy pracowałem mocno nad pobocznym projektem, ale ciężko powiedzieć, kiedy będę mógł pochwalić się jego efektem. Droga jeszcze daleka. W końcu jednak mogę nieco odsapnąć i wrócić do normalności (czyli robienia częściej filmów). Kolejny już prawie napisany!
Ten film sprzed roku jest fenomenalny. Puszczałem go nie raz uczniom na lekcjach zastępczych. Oglądają z zapartym tchem. Oczy im się otwierają, że można stracić wszystko w jeden dzień. Świetnie zrobiony materiał.
Zawsze później im dodaje, żeby też nie ulegali propagandzie rosyjskiej, która chce nas zastraszyć bombą atomową, abyśmy spełniali życzenia Rosji. Użycie bomby atomowej jest bardzo mało skuteczne z wojskowego punktu widzenia.
Propozycję na następne materiały
Operacja upadek
Jak blisko było do wojny ZSRR z aliantami?
@@Arhius
Słyszał Pan o tym, że Japonia była sojusznikiem Niemiec i Włoch? Że ich zbrodnie dorównują niemieckim? Płacze Pan nad losem Niemców w bombardowanym Monachium czy Berlinie?
Wspominasz Tolanda mimo że w opisie go nie ma. Była wzmianka o nim w którejś z książek czy użyłeś jego pozycji i po prostu zapomniałeś/przeoczyłeś dodanie jej?
@@andrzejkurowski1575 nie rozumiem skąd te pytanie.
Tłumacze uczniom tylko, aby nie ulegali za bardzo strachowi, ale też żeby wiedzieli, że mogą stracić w sekundę wszystko co mają, tak samo jak mieszkańcy Hiroszimy 7 sierpnia 1945 roku.
A zbrodnie Japończyków to już zupełnie inny temat.
Chętnie obejrzałbym materiał o rozliczaniu się Aliantów z Japończykami po II wojnie światowej. Dużo wiemy o dezanyfikacji III Rzeszy, a mało o tym co działo się później z Japonią. Odcinek jak zawsze pełna klasa, pozdrawiam i dziękuję!
kanał po wojnie nagrał o tym materiał "Proces Tokijski. Sąd nad zbrodniarzami wojennymi w Azji."
@@OfficialArczi naczelnym winnym został gen. Hideki Tojo, on i kilku innych dostali stryczek. Cesarz był kryty przez Amerykanów podobnie jak naukowcy z jednostki 731, reszta dostawała krótkie wyroki więzienia. Inaczej to wyglądało w krajach azjatyckich, gdzie jeśli nie dochodziło do samosądów to nie miał kto sądzić, bo kolonialne władze upadły, a nowe jeszcze się nie wyłoniły.
Oni tam się w ogóle nie rozliczyli. Bo to było niewygodne dla samych Amerykanów, którzy bali się że Japonia wpadnie w radzieckie wpływy (tylko lewica chciała rozliczeń) oraz Jankesi szukali w obecnej klasie politycznej sojuszników do walki z ruskimi
Czyli w skrócie: Atom - Japonia ofiarą- ofiar się nie sądzi...
google nie gryzie, wcale nie malo o tym nakrecono w te ~circa 80 lat
nie wiem jak wam ale mi świetnie się zasypia do tych filmów. włączam sobie jakiś stary odcinek i od razu sny jakieś lepsze (w śnie bombardujemy Drezno)
Teraz by się przydało palestynę
Muszę sam potwierdzić super nastrój i miłe zasypianie. Zwłaszcza gdy opowiada o sławnych ludziach sztuki. Na przykład akwarelistach.
@@berakfilip aha...
@@Satomi-yc4fl pewnie że tak
@@berakfilip słuchaj ja tu nie będę pierdolić o polityce dwóch kultów którzy się nienawidzą od lat, bo to głupie, dla mnie mogą się pozabijać nawzajem, nic to nie zmieni i nawet bym się kłócił że byłoby plusem dla całego świata
Lubię historię wykładaną na poważnie i interesująco.
Ogladam dla starczego "aaahhh" na początku, lapka w górę
To nieodłączny element, bez niego filmy nie były by takie same ;D
Trzeba skompilować wszystkie fragmenty z początkowym wejściem Grzegorza że wszystkich jego filmów
No właśnie troszkę nie rozumiem, czemu zawsze na początku jest to stęknięcie - więc pomysł jak najbardziej dobry :)
No tak, i w końcu kiedyś dla zaskoczenia wyjdzie zza węgła i powie a kuku !
Eeehh
@@ArturJK Jak będziesz w wieku Grzegorza to zrozumiesz skąd to stękanie 🙂
pewnego dnia wyskoczy i zamiast "AAAAHH" będzie "jamete kutasaiii"
0:01 Grzegorz zrzuca balast i jazda z materiałem.
💩
Nosa pudrowal 😂
Albo kończy robić loda kamerzyscie...
Jak zwykle świetnie przedstawione fakty i znakomita analiza.
Super odcinek. Panie Grzesiu, imienniku mój. Jesteś znakomity. Śledzę ten kanał i staram sie nie opuścić. żadnego odcinka.
Gratuluje dobrej pracy, dziekuję i serdecznie pozdrawiam.
Ahhh...
Grzegorz Mruczek....😉
I dalej: zacznijmy od początku 😏👍
Na cel ataku 9 sierpnia amerykanie wybrali miasto Kokura leżące w północnej części wyspy Kiusiu (dziś jest to dzielnica miasta Kitakiusiu). Gdy jednak samolot z bombą nadleciał nad Kokurę, miasto było przykryte gęstą warstwą chmur, a piloci nie zdecydowali się zrzucić bomby "na ślepo", nie widząc celu. Po kilkudziesięciu minutach krążenia nad miastem i poszukiwania choćby jednej przerwy w chmurach odlecieli w kierunku celu rezerwowego - Nagasaki.
Do dziś w Japonii o nieświadomym uniknięciu wielkiej tragedii mówi się: "szczęście Kokury".
Nad Nagasaki Amerykanie też najpierw natrafili na chmury, ale w przerwie między nimi wypatrzyli miasto - i zrzucili bombę.
I przy Nagadaki była to destynacja nr.2.
Celem byla Yokoshima, lecz popsuły to zła pogoda + brak wsparcia innych samolotów am.
Mnie rozwala jak do lat 80 stany kłamały że nie celowały w miasta tylko w jednostki wojskowe
o akurat o tym gadałem niedawno z kolegami, zastanawialiśmy się czemu Japonia się nie poddała po pierwszej bombie, chętnie obejrzę
Relacje świadków że bomba spadała na spadochronie to efekt Mandeli. Bomba spadała z 9500 metrów leciała 43 sekundy i eksplodowała na około 500bmetrach. Łatwo policzyć, że to był spadek swobodny
Tylko że rzeczywiście podczas zrzucania bomb stosowano spadochron. Chodziło o to żeby jedynie opóźnić sam spadek i dać zrzucającym czas na ucieczkę.
@@krazownik3139 ale nie tym razem, być może chodziło o inne bomby, jeśli wierzyć AI i filmowi dokumentalnemu BBC pt. Hiroshima to spadochronu nie było, były zapalniki ciśnieniowe
@@krazownik3139 Podkreślę to jeszcze raz, bomba spadała 43 sekundy, w tym czasie przebyła 9066 metrów ( w rzeczywistości ciut mniej, bo to ze wzoru który pomija atmosferę i jest dla poziomu morza) Nie ma tu miejsca dla działania spadochronu. Co więcej przez pierwsze 15 sekund lotu, bomba była połączona fizycznie z samolotem linką. Linka ta wyrywała "zawleczkę", która odbezpieczała zapalnik ciśnieniowy, a ten na wysokości około dwóch kilometrów odbezpieczał ostateczny zapalnik radarowy. Zrzut bomby na spadochronie byłby absurdem, niósłby ryzyko zwiania bomby gdzieś na przedmieścia, gdzie efekt niszczący byłby słabszy, w dodatku wymagałby wymiany celownika bombardiera na jakiś specjalny, bo bomba na spadochronie miałby inną trajektorię spadku.
Na spadochronach opadała aparatura pomiarowa zrzucona z jednego towarzyszącego bombowca (The Great Artiste).
@@rybieudko9163 zgadza się Necessary Evil sfilmował i sfotografował moment zrzutu
Dodatkowo można by było wspomnieć o ogromnej indoktrynacji, byłem w muzeum gdzie 10-latek marzył aby wbić bagnet w amerykańskiego żołnierza ku chwale Japonii. Kto był przeciw wojnie od razu zajmowała się nim specjalna policja, definitywnie Japończycy chcieli walczyć do ostatniego obywatela i dopiero jak zobaczyli że mogą zostać zmiecieni z planszy zaczęli się układać z Amerykanami. Cesarz powinien zostać powieszony za swoje decyzje zamiast tego dożył starości.
To oczywiste kłamstwo.
Ideologia Kokutai w Japonii nie odnajdowała się w samych interesach japońskiej burżuazji która tą ideologię stworzyła na potrzeby lojalności proletariatu względem niej.
Japonia proponowała zawieszenie broni Czang Kaj Szekowi oraz USA od września 1944, a kapitulację z jedynym warunkiem zachowania cesarza od stycznia 1945 roku.Stąd brak wybitnego gniewu względem Konfederacji Poczdamskiej w politycznych skrzydłach rządu.
Pokój na Dalekim Wschodzie tak więc mógł zostać osiągnięty wiele miesięcy przed zawieszeniem flagi ojczyzny proletariatu na dachu Reichstagu.
Było to nie na rękę natomiast w ówczesnym interesie amerykańskiego faszyzmu, który chciał za wszelką cenę bezwarunkowej kapitulacji i zgodził się na nią kiedy mógł stracić bazę imperializmu jaką była południowa część Półwyspu Koreańskiego.
@@spetsnaz4122 jak bombardujesz czyjeś bazy wojskowe to musisz się liczyć że dostaniesz mocny wpierdziel. Jak widać nie przewidzieli że nie będą mogli wyrzynać jak koreańców i chińczyków. Japończycy w Azji to był odpowiednik Rosji który chciał wprowadzać swój mir do wszystkich krajów i rozumiejąc tylko język siły.
@@Shus93 Te bombardowanie przed którym Japonia też chciała złożyć pisemną deklarację wojny ale USA przewidując to z premedytacją odrzucała japońskie delegacje aby zgrywać ofiarę? Amerykański mir jak zawsze z rakiem.
@@Shus93zniuansowana jankeska analiza geopolityczna z obowiązkowym komentarzem o mirze na wschodzie który w dużej mierze został rozpętany przez zachód, tak jak bez wspominki, że Pearl harbor zwolnił praktycznie tylko Amerykanów od własnych prowokacji.
@@spetsnaz4122 no jak widzę że ktoś zaczyna bronić onucarzy to dalsza dyskusja nie ma sensu.
16:32 Ktoś ewidentnie majstruje przy Matriksie.
Jeszcze 10 tys i kanał osiągnie 300 tys subskrybucji 😎
Yaaaa... i weekend od razu staje sie lepszy :) Oglądamy :D
Bardzo podoba mi się tematyka Twoich filmów - zawsze ciekawa perspektywa na dane zagadnienia! Robisz robotę Miszczu! 😉
Panie Grzegorzu, bardzo potrzebowałem tego tematu na TH-cam. Mówię tu na prawdę poważnie. Dzięki za materiał!
Dla każdego zainteresowanego polecam książkę Jakuba Polita: "Japońska polityka zagraniczna 1895 - 1945". Autor do pewnego stopnia odsłania kulisy władzy, a w zasadzie kto tak naprawdę rządził w Japonii tego okresu.
Jeszcze dla równowagi polecam książkę Johna Tolanda "Wschodzące Słońce". Polit ma tendencje do bycia bardzo pro Chińskim/Amerykańskim autorem co widać w jego książkach. Nie powoduje, że są ona słabe oczywiście.
Kolejny świetny materiał opowiadający o fragmencie historii o którym większość ludzi się nie zastanawia nawet :o
Każdy Twój film to absolutnie top klasa, trzymam kciuki za kolejne! Twórz nam jak najdłużej! :D
Szacun. Dobry materiał
Dziekuję za ten materiał. Rzuca on więcej światła na postawę Japończyków i zawiłości ich polityki wewnętrznej. Czekam z niecierpliwością na następne filmy na kanale
Moim zdaniem największe znaczenie miało to, że użycie bomb atomowych i inwazja Sowietów miały miejsce w bardzo krótkim przedziale czasu nie dając Japończykom czasu na wytchnienie. Warto też wspomnieć, że dla żołnierzy Japonii większe znaczenie w poddaniu się miało włączenie się Sowietów bowiem praktycznie niwelowało strategię "wykrwawienia" oponenta, podczas gdy cywile byli bardziej zaniepokojeni bombami.
Japonia już była przed zrzuceniem bomb gotowa podpisać kapitulacje,ale usa sie nie zgodzilo,wazniejsze bylo szybkie przeprowadzenie testow na zywej tkance,to gady i mordercy,w d...e mieli ludzi...
@@LenPolskito częściowo prawda. Faktycznie Japonia dusiła się ekonomicznie i nie była w stanie dłużej prowadzić wojny, a bomby to były testy USA, natomiast rzeczywiście część establishmentu w Japonii nie chciała się poddać, chociaż inni próbowali kontaktować się z Aliantami w celu podpisania kapitulacji.
@@LenPolskity w ogóle oglądałeś odcinek że takie głupoty opowiadasz?
@@wampiirr666 Wiem to ze zródeł histori pacanku
@@LenPolski to nie do mnie chyba
Tylko kilku ludzi w Polsce odwala taką (prawie) źródłową robotę bez powielania mitów, kontrmitów z internetów i dowalania dowcipasami oraz ideolo.
Podaj kogoś jeszcze. Chętnie posłucham
Serdecznie dziękuję za wspaniały wykład. 💐
niezwykły materiał historyczny, jak ja uwielbiam te Twoje filmy!
Z politycznego punktu widzenia po Hiroszimie chyba i tak byłoby "po wszystkim". Może trzeba było poczekać, aż te wszystkie japońskie komisje i instytucje uzgodnią ze sobą, że są "w głębokiej d...". Ale.... Projekt Manhattan to przecież były dwie różne bomby. 6 sierpnia użyta była bomba uranowa, a 9 sierpnia bomba plutonowa. I obie trzeba było jakoś przetestować (nie na poligonie, ale w polu). Moim zdaniem Amerykanie najzupełniej spokojnie (wiedząc, że Japończycy będą zwlekac z decyzją) z zimną krwią planowali zrzucenie obu bomb. Po prostu musieli mieć wyniki siły rażenia każdego z tych typów. Ja wiem. To straszne, ale chyba tak było!
Dziękuję za kolejny wykład historyczny o kraju kwitnącej wiśni, z każdym odcinkiem mam wrażenie, że historia w ten sposób wykładana jest nie tyle, co ciekawa, ale pouczająca i usiana różnej maści dyktatorami.
Może pora powiedzieć coś o naszym podwórkowym satrapie Piłsudskim?
To osądzenie wyszło tak bardzo średnio, patrząc na to, że dziś świadomość zbrodni armii Japońskiej w trakcie II WŚ wśród Japończyków jest marginalna.
podobnie jak i u nas
@@skandalsky66
Fakt, mało Japończyków było sądzonych w naszym kraju...😂
@@grzegorzgnich5213hehe, no tak, odniosłem się do swiadomosci o japonskich zbrodniach, ale nie skonkretyzowalem.
Przez mocne słońce niewiele widziałem, komentarz miał być na szybko
Ilu znasz Japończyków, albo jakie japońskie media czytasz?
To typowe wśród zbrodniczych narodów. To się tyczy do Niemców i Rosjan a wcześniej także do Francuzów którzy nadal czczą swojego antychrysta, który tak naprawdę był pełnej krwi Włochem !!
Świetny materiał, tym bardziej że wczoraj oglądałem oppenheimera!
Dobre. Czekam na więcej.
apparently youtube recomend me this channel I don't sepak polish (from france)
Good channel. CC - subitles polish (autogenerated) then autotranslate to French. Just try and check the quality of information.
Bardzo dobrze mi się słucha, jak wymawiasz japońskie imiona, nazwiska i nazwy, choć zauważyłam dwa potknięcia: Michihiko nie wymawia się Michiko, tam jest jeszcze HI (Michiko brzmi jak imię żeńskie, nie męskie 😅), a w przypadku Arisue U nie jest nieme (choć może być skrócone i brzmieć bardziej jak przerwa pomiędzy S a E), więc nie czyta się tego nazwiska Arise.
Propozycja na film: Dlaczego M16 nie poradziło sobie w Wietnamie
Lecz odpowiedź na to pytanie jest wszystkim wiadoma. Był reklamowany jako coś lepszego od Kałasznikowa, a okazał się niedopracowaną konstrukcją, która w warunkach klimatu Wietnamu, potrzebowała czyszczenia, praktycznie non stop. Ten karabin natomiast reklamowany był, że jest na tyle nowoczesny, że czyścić go nie trzeba. Tutaj się pojawiły wszelkie problemy... O czym to kręcić film?
Głównie przez to że było zaprojektowane pod inną amunicję. Używano amunicji cywilnej, plus to że ta amunicja była dobrze przechowywana.
Wendigoon bardzo dobrze przedstawił ten temat w jednym z jego nowszych filmów. Wprawdzie jest on po angielsku, ale fajnie on to opowiada
@@arcadiologanoff5164Czy niedopracowany? Nie koniecznie. Po prostu broń była konstruowana na inne sprawy.
@@Revvnar To ten naziolek jankeski?
Piękny odcinek! Takie historie, kulisy, są niczym dobry serial ;)
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 😮🎉😮🎉😮🎉😮🎉😮
Uwielbiam to aaaaaa na początku 😂
Czyli wszystko przez to, że Amerykanie nie mieli Speakly!
Jesteś wszędzie.. I zawsze z celnym komentarzem.
@@czeremisCzasem odpalam filmik sprzed np. 5 lat a tam top komentarz od Koprolitów
@@czeremis
Dzięki za tak miłą opinię:)
@@jacek1929popieram
Jak to jest że pod każdym filmikiem jaki oglądam jest twój komentarz?
Jest jakiś odcinek na temat projektu bomby atomowej Japończyków? Pierwsze słyszę o ich programie atomowym.
Kiedy oglądam Twoje filmy nie mogę oderwać wzroku, ani uwagi. Świetna robota, gorąco pozdrawiam!
Spokojnie moglbys pracowac w TV, material seiro na najwyzszym poziomie. powodzenia
Aahhhhh trzeba napisać komentarz dla zasięgu 🤘🏼
Swietny kanał. Trafilem tu z kanału TZO a do nich z kanalu Kacpra PituPitu Pitali. Nigdy nie lubilem historii ale widzę że swietnie przedstawiona historia jest mega ciekawa i przyjemna. Przez najbliższych kilka/kilkanaście dni bede katowal twoje filmy. Dzięki
Kolejny świetny materiał, pozdrawiam.
Jak zawsze świetnie
Błąd w materiale, deklaracją poczdamska nie została wydrukowana w japońskich gazetach w całości, została ocenzurowana.
Wycięto fragmenty o tym że alianci chcą demokratyzacji i że nie zagrażają narodowi Japonii
I w ramch tego spuscili dwie bombki, taki to porzadny amerykanski policjant swiata!!! No przeciez bomby atomowe w zaden sposob nie zagrazaja narodowi Japonii, a demokracje zaprowadzili.... Im, tez wprowadza...
Zgadza się- na kanale WW2 o tym mówili
To no żeś mnie zachęcił na te naukę języka
Boże, nareszcie. Panie Grzegorzu dziękujemy
Tak dla zasięgu😉
Jest Pan genialny, druga bomba zawsze mi się wydawała niezrozumiała z punktu widzenia "obozu sprawców". Teraz rozumiem. Jednak może mogli poczekać np tydzień, a nie 3 dni .. 😢
Świetny materiał.
jak miło się słucha hiro >SI< ma ❤
Zawsze piszę Hirośima, żeby Polakom unaocznić, jak źle mówią ze słuchu.
@@JacekJankowskiExOriente powinno być hirośma
Super. Fajnie na ten temat mówiła też Sinisterium
Jako ciekawostkę polecam poznać losy Tsutomu Yamaguchi.
Człowieka który przeżył dwa ataki nuklearne ;)
Proszę o losy Niemców, którzy (niestety) przeżyli bombardowanie np. Monachium.
A ja polecam poczytać o losach Sadako Sasaki, brzmi jak scenariusz na film, a wydarzyło się naprawdę. W skrócie dziewczynka przeżyła wybuch w Hiroshimie, ale zachorowała na białaczkę. Przed śmiercią wyznaczyła sobie cel ułożenia tysiąca papierowych żurawi origami, bo według zasłyszanej legendy spełniłoby się jej marzenie o wyzdrowieniu. Przejmująca historia, symbolizująca bezsens tego konfliktu i właściwie każdej wojny, w której pierwszymi ofiarami są zawsze cywile
@@kobz2862
Bo się popłaczę...
@@andrzejkurowski1575 XD bo każdy cywil był za hitlerem? Teraz każdy Polak jest za Tuskiem? :D
@@tiger007pl00
Im dalej od wojny tym sprawcy coraz bardziej ofiarami. Nie ma na to mojej zgody.
Bardzo ciekawy material, pozdrawiam i dziekuje
Oglądając relacje z procesów w Norymberdze, zwłaszcza udokumentowane skutki egzekucji trudno nie dostrzec, że część skazanych na powieszenie jest strasznie zakrwawiona po egzekucji... Może ten temat, na kolejny film, dlaczego?
Kat niektórym źle przygotował pętle, a do tego (wg wikipedii) klapa w podłodze była za mała, dlatego niektórzy skazani uderzali głową i byli zakrwawieni. Do tego przez źle przygotowane pętle niektórzy umierali znacznie dłużej niż przy poprawnie przygotowanej, przykładowo Keitel potrzebował około 25 minut by umrzeć.
@Grzegorz Bobrek Witam Grzegorzu. BArdzo fajne i Ciekawe historyczne materiały tworzysz :) Takie pytanie: A może coś o łodziach podwodnych II wojny światowej? Jakieś porównanie niemieckich i innych nacji albo jak w tej serii Najgorsze w 2 wś. ?
Bardzo dobry odcinek.
dziękuję
Bardzo fajny i jak zwykle merytoryczny material.
Jedna uwaga. W japonskiej kulturze najpierw podaje sie nazwisko a dopiero pozniej imię
TAI!
Tak acz w przeważającej ilości przypadków odwracają szyk gdy używają języka europejskiego. A przynajmniej takie ma doświadczenie z kontaktu z nimi:
Gdzie w kanji i po angielsku/polski/ftancusku na modłe zachodnią odwracają.
Więc nie wydaje mi się to problem.
Teraz trzeba tylko czekać na wspólny film z panem Norbertem Bączykiem i polski historyczny YT miżna uznać za zamknięty. Super materał!
Ciekawostka, Tsutomu Yamaguchi to jedyny człowiek (zmarł w 2010 roku) , który przeżył wybuch tych dwoch bomb atomowych... Pracując dla koncernu Mitsubishi zostal wysłany do Hiroszimy z Nagasaki. 6 sierpnia w w dniu wybuchu doznał powaznych poparzeń, stracił częściowo słuch, włosy i czasowo oślepł. Nastepnego dnia powrócił do rodzinnego Nagasaki i przeżył drugą eksplozję ( drugiej)bomby atomowej. Akurat było to w momencie rozmowy z przełożonym, któremu opowiadał o skutkach tragedii w Hiroszimie. Taka historia. Taką lubię, historyk z wykształcenia, nie z zawodu😊.
Nie był jedyny, choć był najbardziej znany. Szacuje się, że takich osób było 165.
Elo! Dogadać się z Innym?! Znać Jego kulturę i potrafić wymienić myśli! Dzięki! Pozdrawiam!
Więcej o Azji proszę!
Artefakty przy ujęciu idącego cesarza w 16:32 to efekt animowania zdjęcia z pomocą AI?
Wchodzę tu tylko po to by usłyszeć to piękne "aghrrrr" xD
Może pojawi się jakiś odcinek o różnych tajnych lub mniej organizacjach w okresie III rzeszy jak np. Thule?
Świetny odcinek
może teraz cos o wojnie w korei?
mało tego na Polskim yt
Naprawdę zajebiste
A moze by tak historia komunikacji z I/II wojny? Mam na myśli fajne przykłady np przejecia informacji przez wroga i jej odczytania co zmieniła, lub generalnie w jaki sposób przechodziły informacje np z africa corps do samego hitlera na biurko i ile to trwało.
Co to za eksperyment z tylko jedną próbką badawczą? Te bomby atomowe to było ogromne skurysyństwo Amerykanów, mogli zakończyć wojnę bez tego, ale mogliby już nigdy nie mieć okazji użyć tej bomby na ludziach... USA kraj, który perfekcyjnie robi śmietnik na świecie w białych rękawiczkach...
Musiałem przewinąć na początek bo nie usłyszałem legendarnego achhhh
thx
I w tym odcinku pada ważna teza. Co bardziej doprowadziło do zaprzestania działań wojennych przez Japonię. W wyniku ataku ZSRR Japonia poniosła wielkie straty i straciła wielkie "tyły". W ciągu kilku dni. Do końca świata jednak będzie przedmiotem sporu co bardziej skłoniło Japończyków do kapitulacji.
@@mikoajjakubbarski2551 w wyniku ataku ZSRR Japonia straciła mediacje sowieckie i tyle, musiała się poddać bo nie miała jak i z czym negocjować z USA złagodzenia żądań,
Jak bys dostal takie wpierdol, to bys wiedzial!
Admirał Chester Nimitz pisał, że kluczowe było wprowadzenie amerykańskich okrętów podwodnych na Morze Japońskie i w konsekwencji całkowita izolacją Wysp Japońskich od reszty świata.
Każdy ma własne racje
W wyniku ataku ZSRR Japonia straciła tylko możliwość mediacji, a sowieci nigdy nie rozbili armii Kwantuńskiej. Ta rozpadła się dopiero po oficjalnej kapitualcji Japonii poprzez masowe poddawanie się.
Czynników które skłoniły Japonię do kapitualcji bezwarunkowej było wiele. Zniszczenie gospodarki, głód, wspomniana strata mediatora, blokada morska. Najważniejszym natomiast była natomiast depesza sekretarza stanu Henrego Stimsona z 11 sierpnia 1945 w której za bezwarunkową kapitulację gwarantowano pozostawienie cesarza na tronie. Przekonało to nawet tych najbardziej twardogłowych ponieważ oznaczało to, że Amerykanie nie planują rozwiązać Cesarstwa.
Straty w Mandżurii przyczyniłyby się do kapitulacji tak jak strata Okinawy, czyli w ogóle. Tu nie ma żadnego sporu. Żadne straty w koloniach, nie wiadomo jako dotkliwe nie miały żadnego wpływu na chęć kapitulacji. Kolonie Japonia traciła od trzech lat, z wiadomym skutkiem.
Panie Grzegorzu kiedy nastepne materialy? To jest najlepszy kanal n'a rowni z irytujacym historykiem.tamten tez n'a wakacjach nie ma co ogladac😢
Mokusatsu według znających się znawców oznacza mniej więcej tyle, że ten, do którego jest to adresowane słyszał, ale udaje ze nie słyszał i oficjalnie ignoruje, ale ogólnie jest zainteresowany i czeka na lepszą propozycję. Jaką trzeba mieć porąbaną historię, że mieć jedno słowo na taka kombinację zachowań?
Czemu tego na Spotify nie ma?, dobrze się tego słucha i odbiór byłby większy.
Jak zwykle ciekawy temat i dobrze opowiedziany.
Wojnę zakończyła tak naprawdę Radziecka kampania w Mandżurii
7:00- 8:34 reklama
„Japonia jest najbardziej pokojowym krajem na świecie” :)
Dlaczego wszystkie dyktatury o mentalności imperialnej ciągle to powtarzają? Czy ktoś w ogóle bierze to poważnie? Połowa Azji wspomina okupację tego „pokojowego kraju”. To samo bełkocze teraz ruska propaganda.
Wspomina? W Indiach, Indonezji i Birmie Japończycy byli traktowani jak wyzwoliciele, japońscy kolaboranci jak Subhas Czandra Bose, czy Sukarno, to bohaterowie narodowi tych krajów. Chiny i Korea Południowa ''wspominają'' okupację dlatego, żeby uzyskiwać od Japonii to, co chcą (w przypadku Korei są to sumy pieniężne, w przypadku Chin - zrzeczenie się przez Japonię pretensji do wysp Senkaku). To jest czysta polityka, a nie jakieś żale o przeszłość, szczególnie że pojawiły się dopiero w latach 90. :-)
To tak, jakby Polakom nagle się przypomniały pretensje do Szwedów o potop szwedzki.
Może chodzi o nastroje pokojowe wewnątrz kraju oraz narodu, społeczeństwa? 😅 Chociaż i to nie ma często racji bytu... 😅
Droga do pokoju wiedzie wojenną ścieżką. Nastaje pokój tego, który wygrywa wojnę. O ile ją wygrywa.
@@Kar0lina-d5u Nie mogą istnieć „nastroje pokojowe” wewnątrz narodu pragnącego inwazji. Tak się po prostu nie da. Ludzie, którzy wolą pracować lub handlować nie rwą się do walki. Zresztą, ani Japończycy, ani ruski nigdy nie posiadali znaczącej frakcji pokojowej. To zwyczajna kpina.
To coś w stylu "Jestem spokojny ale..."
Moze odcinek o spotkaniach i relacjach Wielkiej Trójki? Albo o jakieś konferencji Teheran, Jałta, Poczdam?
Dzieki za film
Bardzo ładna wymowa Hiroshima
Kiedy oglądasz najpierw na kanale "World War II" jak Indy Neidell opowiada o zrzuceniu obu bomb na Japonię... a potem słyszysz to samo, równie dobrze opowiedziane z ust Szefa :)
Tyle że tam na końcu było przekłamanie
@@slapbass8494 z ciekawości, gdzie i u kogo? :)
czyli czesciowo rosjanie maja racje, ze ich ofensywa na Mandzurie zmienila koleje wojny.
Komentarz dla zasięgu zawierający przynajmniej siedem słów.
Pieknie
4:19 W sierpniu 1945 Churchill nie był już premierem, zastąpił go 26 lipca Clement Attlee.
Super!
Czekam na te odcinki bardziej niż moja kobieta na moją wypłatę 😅
Zrob odcinek o niemieckiej Panterze :D
Amerykanie nie uwzględnili tego, że Japończycy potrzebują czasu na przetrawienie i zrozumienie nowej sytuacji.
Kurwa oglądam to po raz 4 ty Brawo bobrze świetny materiał jak i reszta materiałów ....................uzależniłam się oby więcej oby częściej...............😄😄😄😄😄😄😄😄😄
A to ciekawe. Powiesz jak nazywała się bomba która miano zrzucić jako trzecią? Bo z tego co wiem, amerykanie posiadali na tym etapie TYLKO I WYŁĄCZNIE dwie sprawne bomby...
właśnie
@@jakubbiskup4494 trzecia byłaby gotowa na koniec sierpnia, ale McArthur kazał oszczędzać bombę na ew. inwazję na wyspy jesienią.
@@PominReklamy "byłaby". Zechcesz podać źródło bo jestem ciekawe czy to czcze przechwałki czy rzeczywiście się myliłem ;)
@@jakubbiskup4494 trzecia bomba byłaby gotowa na 24 sierpnia. A na koniec 1945 roku mieli trzy bomby w arsenale.
Wojenne historie na yt oraz filmy dokumentalne o projekcie Manhattan oraz wyścigu zbrojeń.
@@jakubbiskup4494Memarondum do szefa sztabu napisane przez Lesliego Grovesa z 10 sierpnia 1945 mówi, że trzecia plutonowa bomba będzie gotowa do wysyłki 12 lub 13 sierpnia i gotowa do zrzucenia przy pierwszej dobrej pogodzie po 17 lub 18 sierpnia.
Brzmiało ono tak:
"The next bomb of the implosion type had been scheduled to be ready for delivery on the target on the first good weather after 24 August 1945. We have gained 4 days in manufaoture and expect to ship from New Mexico on 12 or 13 August the final components. Providing there are no unforeseen difficulties in manufacture, in transportation to the theatre or after arrival in the theatre, the bomb should be ready for delivery on the first suitable weather after 17 or 18 August."
Czyli jeszce przed kapitualcją Japonii trzecia bomba była gotowa ale jeszce nie dostarczona na teatr działań.
Jakie ma pan zdanie o Piotrze Zychowiczu I,jego książkach.
Obecny
Amerykanie mieli wybór: albo zrzucenie bomb atomowych na japońskie miasta albo operacja "Downfall" z udziałem 5 milionów żołnierzy. Walki z japońskimi obrońcami, siłami kamikadze i fanatykami trwałaby dwa lata i zginęłoby pół miliona żołnierzy.
Pozostaje pytanie: a gdyby Amerykanie wykorzystali bombę atomową do ataku na cel w ZSRR w celu zatrzymania Stalina, skoro już było wiadomo, że Związek Radziecki z sojusznika stał się nowym wrogiem, a Stalin zamierza dokończyć planowany przez Lenina podbój świata i wprowadzenie komunistycznej władzy na świecie. Czy ZSRR upadłby już w 1945 roku?
Mieli także wybór poczekania na drugi front, który w tym czasie się ruszył a do tego bombardowanie konwencjonalne z niewielkimi własnymi stratami.
Zignorowanie, zostawienie bez komentarza, wymowne milczenie… te niuanse dla Aliantów były zupełnie bez znaczenia. Deklaracja Poczdamska była jasna: albo zgodzicie się na warunki, albo będą konsekwencje.
👏👏👏