Hej, stworzyłem już specjalną playlistę o historii I wojny światowej. Na razie tylko trzy filmy, ale tak, będzie ich więcej! Miłej niedzieli, ja idę skorzystać z opadów śniegu.
4:05 Niemiecy generałowie w czasie I WŚ nie spodziewali się że ich uniwersalne narzędzia do zwalczania czołgów tak dobrze sprawdzą się niemal 100 lat póżniej w promowaniu sponsora odcinka letyshops
Hej, mógłbyś zrobić film o nawigacji i kartografii w czasie wojen? Jak piloci namierzali cele podczas nocnych bombardowań, skąd brano mapy danego kraju szykując się do inwazji i jak dokładne były, jka i kiedy przygotowywano mapy i sektory do naprowadzania wsparcia artyleryjskiego itp.
To nie jest tak że on to wszystko wie i mówi z pamięci, do każdego tematu musi przeczytać dziesiątki artykułów, książek, posłuchać wypowiedzi historyków itd. Taka ilość informacji jest nie do zapamiętania dla 1 człowieka, dlatego cały czas się trzeba dokształcać.
Nie komentuję, ale tutaj muszę: wreszcie coś nowego, nie powielającego inne materiały (w tym dostępną literaturę - przeczytałem raczej sporo i dotarłem do punktu ''wszystko już było'). Dziękuję i czekam na każdy następny odcinek.
Panie Grzegorzu, jako miłośnik broni pancernej z okresu I wojny światowej daję temu materiałowi znak jakości i czekam na więcej ;-) Jedyny drobiazg jest taki, że pod Cambrai Niemcy użyli do zwalczania czołgów artylerii przeciwlotniczej kaliber 7,7 cm, a nie 8,8 cm. Ten drugi kaliber pojawił się później, bo na wiosnę 1918 r. Co warte uwagi, pod Cambrai artyleria przeciwlotnicza została użyta przeciw czołgom po raz pierwszy w historii. Nie jest więc prawdą to, co swego czasu krążyło po sieci i pewnie jeszcze nie raz wróci, to znaczy grafika z tekstem, iż pionierami w tym zakresie byli Polacy we wrześniu 1939 r. i Niemcy nauczyli się tego od nas. Co więcej, pod Cambrai była to samochodowa artyleria przeciwlotnicza (w dwóch wersjach: 1. podwozie Ehrhardt i armata Krupp, 2. podwozie Daimler i armata firmy zwanej później skrótowo Rheinmetall, ale wówczas nazwa brzmiała Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik AG). Podczas całej wojny niemiecka artyleria przeciwlotnicza zniszczyła 52 czołgi, z tego 50 zniszczyły działa samochodowe, a 2 działa ciągnięte przez konie. Zdecydowana większość lub nawet wszystkie były czołgami brytyjskimi, nie trafiłem na informację, by zniszczono tak również czołgi francuskie i amerykańskie. Pozdrawiam serdecznie!
Świetnie się to ogląda, też wtedy kiedy film leci w tle jako podcast, a skupiając na nim 100% uwagi jest jeszcze lepiej. Jedyne o co mogę prosić, to żebyś tam pogłaskał Arasza żeby częściej wrzucał.
Świetnie, że jesteś taki produktywny, bo już wszystko obejrzałem na Twoim kanale i czekam z utęsknieniem na każdy nowy odcinek. Wielkie dzięki i wielki szacunek za to co robisz. Jesteś perfekcjonistą i profesjonalistą, a przy okazji bije od Ciebie wielka kultura. Tak trzymaj. Pozdrawiam.
Do momentu odkrycia Pana kanału brakowało mi czegoś w filmach o historii. Teraz każdy odcinek, oglądam bez mrugnięcia okiem i nie mogę doczekać się na kolejnego. Świetna robota!!!
Bardzo lubię oglądać ten kanał. Mam wrażenie, że od czasu odejścia z TVGry robisz się tylko lepszy i lepszy. Dziś nawet nie zauważyłem jak odcinek mi minął.
Bardzo sobie cenie dobre materialy o Wielkiej Wojnie (II WW juz mi sie troche "przejadla") wiec wielki PLUS i oby wiecej podobnych materialow.👍 Pozdrawiam
I Wojna to w ogóle u nas temat ciut zapomniany/traktowany po macoszemu. A niesłusznie, bo to fascynujący i bardzo złożony konflikt, pełen zupełnie niesamowitych historii.
Super odcinek. Muszę podziękować bo dzięki tym odcinkom zainteresowałem się kulisami pierwszej wojny światowej i zabrałem się za literaturę pierwszo wojenną.
Mam prośbę. Zrobisz film o zaopatrzeniu podczas drugiej wojny światowej? Wiesz... ile dziennie było trzeba paliwa, jak je dostarczano wraz z amunicja i bronią, ile to kosztowało i jak się trzymały gospodarki danych krajów.
Dzienny koszt prowadzenia 2WŚ to około 250 milionów dolarów dziennie. Całkowity koszt, wszystkich państw biorących udział w wojnie. Wyposażenie, paliwo, żywność, uzbrojenie, wypłaty robotnikom, robocizna, materiały opatrunkowe, surowce, energia elektryczna, projekty naukowe, szkolenia, produkcja słowem wszystko co jest potrzebne do prowadzenia wojny.
@@krystianwichrowski208 4 700 000 żołnierzy. Racja polowa pakiet żywnościowy Wehrmachtu wersja na zimno 750g chleba, 150g tłuszczu (smalec, margaryna bądź masło), 120g kiełbasa (świeża lub puszka lub inna konserwa mięsna) ewentualnie ser. do 200g marmolady lub sztucznego miodu. Razem 1220g 1,22kg. Najlżejsza normalna racja, wersja na gorąco była ciut cięższa. Dane z "Wojna widziana z kuchni... i kuchnia na wojnie" Krzysztofa Mroczkowskiego i Leszka Kawy. 1,22 razy 4 700 000 to razem 5734 ton jedzenia dziennie. A podejrzewam że dziennie szła większa ilość, żeby jakieś zapasy były, plus część na pewno szła na straty, zepsuło, się, rozsypało, szczury zjadły, kucharz sprzedał za wódkę et cetera.
MMM, kolejny świetny materiał. Naprawdę utworzenie tego kanału to był doskonały pomysł. A patrząc na komentarze - nawet nie musisz szukać specjalnie natchnienia do kolejnych. :)
Kocham to westchnięcie na początku każdego filmu. Dokładnie tak wyobrażałem sobie że również i ten film się rozpocznie. To takie durne a tak specyficzne. No dobra, wracamy do filmu. Będzie na pewno będzie dobrze ;]
Ciekawskim tematu polecam "Era czołgów" na NETFLIX. Można tam uzupełnić temat. Fajnie, że sięgasz do tematów z czasów Wielkiej Wojny. Oby więcej tematów dotyczących tego okresu.
Jeszcze nie oglądałem, może później rzucę okiem. Ale chciałem zostawić komentarz: "nie trzeba było ich niszczyć. Same się niszczyły. Był tak niesomowicie awaryjne, że było dobrze jak przejechały kawałek linii frontu. Tak czy inaczej wielka wojna charakteryzowała się tak małym ruchem linii frontu, że to i tak było baaardzo dużo. I po ulepszeniu technologii to właśnie czołgi i piechota zmotoryzowana odegrały największą rolę podczas drugiej wojny. To włąśnie podczas drugiej wojny nastąpił niesamowity postęp technologiczny i ostatecznie wpłynął na życie codzienne - pojawiło się więcej samochodów, powstały samoloty odrzutowe, noktowizory, rozwój komputerów, elektroniki i wszystkiego co dziś uważamy za współczesne. Niestety wielu ludzi musiało za ten postęp zapłacić życiem. Smutne.
@@RPD49tak, to żadna wiedza tajemna nie jest. Chociaż nie do końca wiem, co to znaczy "atakować czołg na koniu" w warunkach nowoczesnej wojny... Szarżować na szable? Podjeżdżać i strzelać? Zająć na koniach dogodną pozycję do natarcia pieszo, skrócić dystans na poziomie całego pododdziału, a potem użyć broni ppanc. i karabinów? Ale domyślam się, że chodziło o szarżę jak w filmie Wajdy, co oczywiście nie miało miejsca w kampanii wrześniowej
Bardzo fajny odcinek panie Grzegorzu :) jest on też o tyle ciekawy, że przy swojej recenzji filmu "Na zachodzie bez zmian" (2022) wskazywałem na dziwne pokazanie walki niemieckiej piechoty z francuskimi czołgami w 1918 r. (!). Dziwne, bo Niemcy do tego czasu zetknęli się nie jednokrotnie z czołgami i zdążyli wdrożyć pewne działania przeciwpancerne, a w filmie wyglądało to jak pierwsze zetknięcie się z tą bronią. Czołgom Mark I, II, III czy IV często zarzuca się, że nie radziły sobie w terenie... Myślę, że w takim terenie problem z przejechaniem miałyby nawet konstrukcje II wojenne - szczególnie te z pierwszej fazy wojny. Jedynie, niektóre z ostatniej fazy może by sobie jakoś poradziły.
Wojna, 100 lat temu czy teraz, jest tak samo potworna... Strach, ból, krew, zimno lub upał, niewyspanie, nieustająca czujność, to niszczy i fizycznie i psychicznie każdego człowieka. Niezależnie od tego jaką bronią dysponuje każda ze stron konfliktu.
Przede wszystkim śmierć lub kalectwo - w IWŚ kilka milionów w okopach... dopiero ci, którzy przetrwali mieli inne problemy - tzw. shell shock jak to wtedy nazwano th-cam.com/video/GY3arl60Hm8/w-d-xo.html
Mmmmm, pierwsza wojna światowa, pyszności. Kocham zapach gazu musztardowego o poranku... zakładam moją pikelhaubę, biorę do ręki pałkę i jedziemy z tematem.
Tutaj są opowiedziane tylko ich taktyki przeciwpancerne z 1916 i 1917 roku, to co zbudowało ich legendę to ofensywa Kaiserschlacht z wiosny 1918 roku, wtedy jako pierwsi na świecie dostali pistolety maszynowe.
Bardzo dobry film. Ciekawostką jest to, że po wojnie zastanawiano się nad przeznaczeniem czołgów, gdyż te w czasie IWS działały jako wsparcie piechoty. Podczas 2WS tworzono już samodzielne dywizje pancerne
Odcinek jest super i w ogóle profesjonalny jak każdy aczkolwiek spodziewałem się w filmie również francuskich Renault FT-17 i dobrą wisienką na torcie była by ciekawostka o obecności sytuacji stawienia sobie czoła czołgów obu stron czy doszło do takiej sytuacji czy nie a jeśli tak to jak to wyglądało?
Pełen szacunek, te informacje niełatwo znaleźć, a niemowlęcy okres rozwoju każdej broni jest niezmiernie ciekawy z uwagi na mnogość popełnianych błędów. co prawda generalicja I wojny światowej jest klasą samą w sobie jeśli chodzi o nieudolność dowodzenia.
01:20 względne w istocie. Feldmarszałek, tak jak większość oficerów Brytyjskich wysokiej szarży posiadających bardzo osobisty stosunek do armii, porównywał obiekty wojskowe do swojej żony. Gdzieś czytałem iż było to bardzo powszechne i ujmy nikomu nie czyniło.
Wkradł się pewien błąd, bez znaczenia dla właściwej narracji ale zawsze. HMS Hampshire zatonął na minie a nie od torpedy (choć mina postawiona była przez okręt podwodny).
Miałem okazję trzymać Tankgewehra w muzeum broni pancernej w Paroli. Chyba nawet oddałem suchy strzał, a na pewno "strzeliłem" z Lahti L-39. Nie jestem pewien, ale też na jednym konkursie chyba był polski UR.
Sposób w jaki tematy są przedstawione jest niesamowicie wciągający,dosłownie powinny być puszczane w szkołach. To jest złoto. Dziękuję 🫡 P.S.: Szefie,rzeczywiście masz umiejętności pozwalające by być świetnym nauczycielem /wykładowcą.
Mogles zrobic wiekszy przeglad czolgow- za duzo ich nie bylo. Wspomniec cos o meskich i zenskich odmianach w brytyjskim mark. Mozna bylo tez przy okazji powiedziec skad sie wziela nazwa " tank " ( zbiornik ) :)
Szefie bardzo mi się podoba jak tworcy z tv gry poszli w swoją stronę i Robia dobre jak nie lepsze materiały. Ale co się stało? Wypalenie zawodowe? Ludzie chcieli zająć się na własną rękę karierą czy jakiś Beef?
Pierwszym totalnie improwizowanym użyciem artylerii przeciw czołgom było strzelanie pociskami z opóźnionym zapalnikiem, albo wymontowanie go w ogóle żeby sama masa robiła robotę.
Hej, stworzyłem już specjalną playlistę o historii I wojny światowej. Na razie tylko trzy filmy, ale tak, będzie ich więcej! Miłej niedzieli, ja idę skorzystać z opadów śniegu.
tylko uważaj na siebie miszczuniu
A gdzie śnieg pada? Bo u mnie zimno, smutno i śniegu brak.
mam takie pytanie, z okazji zbliżających się świąt może nagrał byś film o rozejmie bożonarodzeniowym z 1 wojny światowej? z góry dzięki
Nieprzyjemne warunki na kopanie okopów :)
Ja również korzystałem z opadów śniegu. Jadąc na łopacie słuchałem Twojego materiału. Dzięki !
4:05 Niemiecy generałowie w czasie I WŚ nie spodziewali się że ich uniwersalne narzędzia do zwalczania czołgów tak dobrze sprawdzą się niemal 100 lat póżniej w promowaniu sponsora odcinka letyshops
🤣
Hej, mógłbyś zrobić film o nawigacji i kartografii w czasie wojen? Jak piloci namierzali cele podczas nocnych bombardowań, skąd brano mapy danego kraju szykując się do inwazji i jak dokładne były, jka i kiedy przygotowywano mapy i sektory do naprowadzania wsparcia artyleryjskiego itp.
Dołączam do prośby. To bardzo ciekawy temat.
oj bardzo ciekawy temat
Znakomity temat!
Popieram dobry temat
Tak samo jak dziś, mapa, zegarek i kompas
Nie umiem wyrazić słowami jak ogromny mam szacunek do poziomu wiedzy i sposobu opowiadania historii Grzesiu!!!Super i bardzo dziękuję
Autentycznie widać i słychać pasję Grzegorza do tych tematów. Strasznie dobrze się tego słucha.
To nie jest tak że on to wszystko wie i mówi z pamięci, do każdego tematu musi przeczytać dziesiątki artykułów, książek, posłuchać wypowiedzi historyków itd. Taka ilość informacji jest nie do zapamiętania dla 1 człowieka, dlatego cały czas się trzeba dokształcać.
@@bartekobarteko Skąd wiesz? Często zdarza ci się tak fantazjować o innych?
@@borsuk3798 tak właśnie fantazjowalem o Grześku czytającym mi bajki o hitlerze do spania🥰
@@borsuk3798 A ty co, może myślisz ze on to z pamieci wszystko mówi i to bez scenariusza, normalnie nadczłowiek XD
I WŚ nareszcie doczekała się należnego zainteresowania. Cieszy mnie coraz większa aktywność w tym temacie. Pozdrawiam!
Niedziela południe i humor gituwa, dzięki Szefowi
Nie komentuję, ale tutaj muszę: wreszcie coś nowego, nie powielającego inne materiały (w tym dostępną literaturę - przeczytałem raczej sporo i dotarłem do punktu ''wszystko już było'). Dziękuję i czekam na każdy następny odcinek.
Panie Grzegorzu, jako miłośnik broni pancernej z okresu I wojny światowej daję temu materiałowi znak jakości i czekam na więcej ;-)
Jedyny drobiazg jest taki, że pod Cambrai Niemcy użyli do zwalczania czołgów artylerii przeciwlotniczej kaliber 7,7 cm, a nie 8,8 cm. Ten drugi kaliber pojawił się później, bo na wiosnę 1918 r. Co warte uwagi, pod Cambrai artyleria przeciwlotnicza została użyta przeciw czołgom po raz pierwszy w historii. Nie jest więc prawdą to, co swego czasu krążyło po sieci i pewnie jeszcze nie raz wróci, to znaczy grafika z tekstem, iż pionierami w tym zakresie byli Polacy we wrześniu 1939 r. i Niemcy nauczyli się tego od nas.
Co więcej, pod Cambrai była to samochodowa artyleria przeciwlotnicza (w dwóch wersjach: 1. podwozie Ehrhardt i armata Krupp, 2. podwozie Daimler i armata firmy zwanej później skrótowo Rheinmetall, ale wówczas nazwa brzmiała Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik AG). Podczas całej wojny niemiecka artyleria przeciwlotnicza zniszczyła 52 czołgi, z tego 50 zniszczyły działa samochodowe, a 2 działa ciągnięte przez konie. Zdecydowana większość lub nawet wszystkie były czołgami brytyjskimi, nie trafiłem na informację, by zniszczono tak również czołgi francuskie i amerykańskie.
Pozdrawiam serdecznie!
Świetnie się to ogląda, też wtedy kiedy film leci w tle jako podcast, a skupiając na nim 100% uwagi jest jeszcze lepiej. Jedyne o co mogę prosić, to żebyś tam pogłaskał Arasza żeby częściej wrzucał.
Rozbawiła mnie końcówka Twego komentarza
Świetnie, że jesteś taki produktywny, bo już wszystko obejrzałem na Twoim kanale i czekam z utęsknieniem na każdy nowy odcinek. Wielkie dzięki i wielki szacunek za to co robisz. Jesteś perfekcjonistą i profesjonalistą, a przy okazji bije od Ciebie wielka kultura. Tak trzymaj. Pozdrawiam.
Do momentu odkrycia Pana kanału brakowało mi czegoś w filmach o historii.
Teraz każdy odcinek, oglądam bez mrugnięcia okiem i nie mogę doczekać się na kolejnego. Świetna robota!!!
Bez mrugnięcia okiem, czyli z taką zimną krwią, obojętnością wręcz?
kocham twoje filmy o 1 wojnie swiatowej rob ich wiecej prosze
Wkońcu Cię słyszę Grzesiu!!!Aż się chce żyć słuchając Ciebie
Bardzo lubię oglądać ten kanał. Mam wrażenie, że od czasu odejścia z TVGry robisz się tylko lepszy i lepszy. Dziś nawet nie zauważyłem jak odcinek mi minął.
Więcej materiałów o WW I bo II już się przejadła a bardzo ciężko o dobry materiał jak ten. Pozdrawiam
Bardzo sobie cenie dobre materialy o Wielkiej Wojnie (II WW juz mi sie troche "przejadla") wiec wielki PLUS i oby wiecej podobnych materialow.👍
Pozdrawiam
Ileż można słuchać o normandii :)
I Wojna to w ogóle u nas temat ciut zapomniany/traktowany po macoszemu. A niesłusznie, bo to fascynujący i bardzo złożony konflikt, pełen zupełnie niesamowitych historii.
1 Wojna to temat fascynujacy ze wzgledu na innowacyjnosc pola walki , pierwsze czolgi i samoloty.Dzieki za material.
Pierwsze samoloty używane były w wojnie jakieś 3 lata wcześniej ;)
Super odcinek. Muszę podziękować bo dzięki tym odcinkom zainteresowałem się kulisami pierwszej wojny światowej i zabrałem się za literaturę pierwszo wojenną.
Mam prośbę. Zrobisz film o zaopatrzeniu podczas drugiej wojny światowej? Wiesz... ile dziennie było trzeba paliwa, jak je dostarczano wraz z amunicja i bronią, ile to kosztowało i jak się trzymały gospodarki danych krajów.
Dzienny koszt prowadzenia 2WŚ to około 250 milionów dolarów dziennie. Całkowity koszt, wszystkich państw biorących udział w wojnie. Wyposażenie, paliwo, żywność, uzbrojenie, wypłaty robotnikom, robocizna, materiały opatrunkowe, surowce, energia elektryczna, projekty naukowe, szkolenia, produkcja słowem wszystko co jest potrzebne do prowadzenia wojny.
❤😊
@@prasaite, o kurde 😮 jestem też ciekaw ile ton jedzenia trzeba było na Barbarossę, dziennie, na początku
@@krystianwichrowski208 4 700 000 żołnierzy. Racja polowa pakiet żywnościowy Wehrmachtu wersja na zimno 750g chleba, 150g tłuszczu (smalec, margaryna bądź masło), 120g kiełbasa (świeża lub puszka lub inna konserwa mięsna) ewentualnie ser. do 200g marmolady lub sztucznego miodu. Razem 1220g 1,22kg. Najlżejsza normalna racja, wersja na gorąco była ciut cięższa. Dane z "Wojna widziana z kuchni... i kuchnia na wojnie" Krzysztofa Mroczkowskiego i Leszka Kawy. 1,22 razy 4 700 000 to razem 5734 ton jedzenia dziennie. A podejrzewam że dziennie szła większa ilość, żeby jakieś zapasy były, plus część na pewno szła na straty, zepsuło, się, rozsypało, szczury zjadły, kucharz sprzedał za wódkę et cetera.
Super. Nowy odcinek. Fajnie, że skupiasz się nie tylko na II wojnie światowej, bo historia w Twoim wydaniu jest genialna. 😃
MMM, kolejny świetny materiał. Naprawdę utworzenie tego kanału to był doskonały pomysł. A patrząc na komentarze - nawet nie musisz szukać specjalnie natchnienia do kolejnych. :)
Kocham to westchnięcie na początku każdego filmu. Dokładnie tak wyobrażałem sobie że również i ten film się rozpocznie.
To takie durne a tak specyficzne.
No dobra, wracamy do filmu. Będzie na pewno będzie dobrze ;]
Jeśli kogoś nie interesują te materiały. Jest albo nienormalny zwłaszcza w obecnych czasach.
Jak i jest to merytoryczne złoto.
Pozdrawiam
Ciekawskim tematu polecam "Era czołgów" na NETFLIX. Można tam uzupełnić temat. Fajnie, że sięgasz do tematów z czasów Wielkiej Wojny. Oby więcej tematów dotyczących tego okresu.
Tyle już czekam na nowe odcinki że w poprzednią noc wyśniłem sobie odcinek
Dokładnie nad tym zastanawiałem się oglądając ten nowy "Na Zachodzie bez zmian" na Netflicks
Twoje programy to majstersztyk
dzięki dla szefa za uratowanie niedzieli
Jeszcze nie oglądałem, może później rzucę okiem. Ale chciałem zostawić komentarz: "nie trzeba było ich niszczyć. Same się niszczyły. Był tak niesomowicie awaryjne, że było dobrze jak przejechały kawałek linii frontu. Tak czy inaczej wielka wojna charakteryzowała się tak małym ruchem linii frontu, że to i tak było baaardzo dużo. I po ulepszeniu technologii to właśnie czołgi i piechota zmotoryzowana odegrały największą rolę podczas drugiej wojny. To włąśnie podczas drugiej wojny nastąpił niesamowity postęp technologiczny i ostatecznie wpłynął na życie codzienne - pojawiło się więcej samochodów, powstały samoloty odrzutowe, noktowizory, rozwój komputerów, elektroniki i wszystkiego co dziś uważamy za współczesne. Niestety wielu ludzi musiało za ten postęp zapłacić życiem. Smutne.
Każdy kto grał w ,,Cywilizacje" wie, że czołgi można zniszczyć za pomocą konnicy i procaży.
Koń kopał właz, ten się otwierał i potem procarz walił kamieniami po głowach 👌 nie ma za co
Skoro w '39 ułani niszczyli całe jednostki pancerne... Czemu nie?
Tylko ze zazwyczaj sporo ich bylo potrzeba. No ale dalo sie :)
@@szymong312 Ale wiesz, że ułani dysponowali bronią przeciwpancerną i nie atakowali czołgów na koniach?
@@RPD49tak, to żadna wiedza tajemna nie jest. Chociaż nie do końca wiem, co to znaczy "atakować czołg na koniu" w warunkach nowoczesnej wojny... Szarżować na szable? Podjeżdżać i strzelać? Zająć na koniach dogodną pozycję do natarcia pieszo, skrócić dystans na poziomie całego pododdziału, a potem użyć broni ppanc. i karabinów? Ale domyślam się, że chodziło o szarżę jak w filmie Wajdy, co oczywiście nie miało miejsca w kampanii wrześniowej
Piszę teraz komentarz, żeby w tym czasie odtworzyły się obie reklamy, bo tak szanuję, że zainteresowałeś mnie tematyką wojen. Dziękuję!
Dobry ruch z podkładem muzycznym 👍🏻
O właśnie,musisz koniecznie opowiedzieć o lotnictwie w I wś !
Bardzo fajny odcinek panie Grzegorzu :) jest on też o tyle ciekawy, że przy swojej recenzji filmu "Na zachodzie bez zmian" (2022) wskazywałem na dziwne pokazanie walki niemieckiej piechoty z francuskimi czołgami w 1918 r. (!). Dziwne, bo Niemcy do tego czasu zetknęli się nie jednokrotnie z czołgami i zdążyli wdrożyć pewne działania przeciwpancerne, a w filmie wyglądało to jak pierwsze zetknięcie się z tą bronią.
Czołgom Mark I, II, III czy IV często zarzuca się, że nie radziły sobie w terenie... Myślę, że w takim terenie problem z przejechaniem miałyby nawet konstrukcje II wojenne - szczególnie te z pierwszej fazy wojny. Jedynie, niektóre z ostatniej fazy może by sobie jakoś poradziły.
W Brukselskim Królewskim Muzeum Historii Wojny stoi piękny egzemplarz mark 4 i robi wrażenie polecam to miejsce dwa dni zwiedzania 😆
Wow zamiast przypominać rzeczy sobie na próbną maturę z polskiego to słucham o historii i nie żałuję 🤣🤣. Szacun za wiedzę i to jak ją przekazujesz
I jak poszła? XD
@@komiks42 a weź szkoda gadać za 2 tygodnie kolejna.. Już ostatnia ://
@@lukashd7597 E tam, matura, w śierpniu wyniki, wpierdol od rodziców i luz
Alles gut !!
Pozdrawiam serdecznie !!
Trzymasz wysoki poziom, oby tak dalej
Bardzo podobają mi się Twoje podcasty. Pozdrawiam z rodzinką.
Wojna, 100 lat temu czy teraz, jest tak samo potworna... Strach, ból, krew, zimno lub upał, niewyspanie, nieustająca czujność, to niszczy i fizycznie i psychicznie każdego człowieka. Niezależnie od tego jaką bronią dysponuje każda ze stron konfliktu.
Przede wszystkim śmierć lub kalectwo - w IWŚ kilka milionów w okopach... dopiero ci, którzy przetrwali mieli inne problemy - tzw. shell shock jak to wtedy nazwano th-cam.com/video/GY3arl60Hm8/w-d-xo.html
Przede wszystkim totalny brud wżarty w skórę i nie dające się skutecznie usunąć robactwo - wszy, pchly i pluskwy.
Mmmmm, pierwsza wojna światowa, pyszności. Kocham zapach gazu musztardowego o poranku... zakładam moją pikelhaubę, biorę do ręki pałkę i jedziemy z tematem.
Ja bym chętnie zobaczył coś o tych grupach szturmowych
Tutaj są opowiedziane tylko ich taktyki przeciwpancerne z 1916 i 1917 roku, to co zbudowało ich legendę to ofensywa Kaiserschlacht z wiosny 1918 roku, wtedy jako pierwsi na świecie dostali pistolety maszynowe.
Bardzo dobry film. Ciekawostką jest to, że po wojnie zastanawiano się nad przeznaczeniem czołgów, gdyż te w czasie IWS działały jako wsparcie piechoty. Podczas 2WS tworzono już samodzielne dywizje pancerne
Odcinek jest super i w ogóle profesjonalny jak każdy aczkolwiek spodziewałem się w filmie również francuskich Renault FT-17 i dobrą wisienką na torcie była by ciekawostka o obecności sytuacji stawienia sobie czoła czołgów obu stron czy doszło do takiej sytuacji czy nie a jeśli tak to jak to wyglądało?
Pełen szacunek, te informacje niełatwo znaleźć, a niemowlęcy okres rozwoju każdej broni jest niezmiernie ciekawy z uwagi na mnogość popełnianych błędów. co prawda generalicja I wojny światowej jest klasą samą w sobie jeśli chodzi o nieudolność dowodzenia.
Piękny kanał :) Prosiłbym o jakąś historię morską jeśli czuje się Pan na siłach.
W tym temacie Niemilitarysci nie maja konkurencji. Morskie opowiesci tez daja rade.
No ale interpretację Grzegorza o bitwie o przesmyk Drobak to bym posłuchał
Prosze wiecej o broni maszynach wojennych porownania ich itp
Ooo. Soundtrack z Warhammer40000: Legions. Fajnie pasuje do takich materiałów 😁
Bardzo dobry merytorycznie kanał YT.
Jeden z moich ulubionych historycznych kanałów
Ciekawie opowiadasz duża dawka ciekawej wiedzy
Szefuńcio klasycznie poprawia dzień
01:20 względne w istocie. Feldmarszałek, tak jak większość oficerów Brytyjskich wysokiej szarży posiadających bardzo osobisty stosunek do armii, porównywał obiekty wojskowe do swojej żony. Gdzieś czytałem iż było to bardzo powszechne i ujmy nikomu nie czyniło.
Wkradł się pewien błąd, bez znaczenia dla właściwej narracji ale zawsze. HMS Hampshire zatonął na minie a nie od torpedy (choć mina postawiona była przez okręt podwodny).
Miłego oglądania💪 akurat zapowiada się świetny materiał idealny na niedzielne popołudnie🙂
Danke
Panie, co rusz mi Twoje filmy wyskakują. Ja się oderwać od ekranu nie mogę, opamiętaj się Pan! :D
Oglądając twoje filmy dowiedziałem sie więcej niż na lekcji histori 😂
najlepsza reklama lety shops jaką dotychczas widziałem :o
Interesujący materiał, dziękuję.
Miałem okazję trzymać Tankgewehra w muzeum broni pancernej w Paroli. Chyba nawet oddałem suchy strzał, a na pewno "strzeliłem" z Lahti L-39. Nie jestem pewien, ale też na jednym konkursie chyba był polski UR.
Czekam na top 5 najbardziej rewolucyjnych czolgow, samolotów, statków w historii :D
Sposób w jaki tematy są przedstawione jest niesamowicie wciągający,dosłownie powinny być puszczane w szkołach. To jest złoto. Dziękuję 🫡
P.S.: Szefie,rzeczywiście masz umiejętności pozwalające by być świetnym nauczycielem /wykładowcą.
Mam pomysł na odcinek!
"Higiena i dostęp do sanktuariów w czasie... Obu wojen światowych"
Daj znać jak skończysz :D
świetny odcinek, świetny montaż.
Bardzo dobry materiał,dzięki.
Dziękuję za materiał, szefie. :)
Mogles zrobic wiekszy przeglad czolgow- za duzo ich nie bylo. Wspomniec cos o meskich i zenskich odmianach w brytyjskim mark. Mozna bylo tez przy okazji powiedziec skad sie wziela nazwa " tank " ( zbiornik ) :)
fajnie jakbyś zrobił jakiś odcinek o generale macarthur albo wojnie na pacyfiku
Bardzo doceniam prace🧐🙂
Bitwa pod cambrai kojarzy mi się tylko z jednym Battlefield 1 "Błoto i krew"
Może tak omówić temat zespołu stresu bojowego czy jak to się nazywa.
Więcej materiałów z I Wojny Światowej!
Fajnie wiedzieć że ktoś się interesuje Wielką Wojną
Polecam "I młodzi pozostaną" Petera Jacksona
O,super.Tu o czołgach,a tam o wojnie trojańskiej.
Jeśli są tu jacyś uczjiowio niech polecą kanał swoim nauczycielom zwłaszcza w podstawówce. Chociaż i licea znajdą tu kilka smaczków.
jest jeszcze jakis konflikt badz okres historyczny ktory cie rownie ciekawi/pasjonuje ... chetnie bym ogladal :P
Świetny film. Bardzo szybko mi minął.
Lubię ten kanał. I też nazywam się Grzegorz.
Bardzo fajny materiał, Szefie. I cóż, stało się. Miałem nie zakładać konta na Letyshops bo nie wiedziałem co to, no ale w końcu namówiłeś :)
Jak to nie Żydzi ani nawet Chińczycy, to lepiej być podejrzliwym.
dzięki!
Mam nadzieję ze nie jedli fasoli bo jakby w takiej puszce poszedł gaz to bum. 😂 A tak serio to świetny materiał. Nadrabiam zaległości bo urlop. 😌
Dzięki
Fajna scena w "Na zachodzie bez zmian".
18:50 czy ja słyszę soundtrack z karcianki The Horus Heresey: Legions? Nieźle 😉☺
Kocham cię Grzesiu Bobrek
Pierwsze próby czołgów na terenie Hatfield House. Nieźle, mieszkam kilometr od tego miejsca.
dobre, dej mi tego wincyj. (kom dla zasięgów)
Zrobisz vlog gdzie odwiedzisz muzeum czołgów
I znów mam ochotę zagrać w BF 1
Dałoby radę zrobić materiał o czołgu T34 i jego wersjach np T34-85?
Pozdrawiam
Chyba było
Świetny materiał, idealny do obiadku ^^. Dasz jakieś linki do muzyki w materiale?
Ale że nowy film :D
Zapomniałem dać łapkę gdy oglądałem pierwszy raz, w ramach rekompensaty muszę obejrzeć drugi raz
Goraco polecam Bovington!
Szefie bardzo mi się podoba jak tworcy z tv gry poszli w swoją stronę i Robia dobre jak nie lepsze materiały. Ale co się stało? Wypalenie zawodowe? Ludzie chcieli zająć się na własną rękę karierą czy jakiś Beef?
9:50 jaka to była ofensywa ? Chętnie bym poczytał ale nie jestem w stanie wyłapać słowa.
Nic dodać nic ująć poprostu👍👍👍👍👍
Pierwszym totalnie improwizowanym użyciem artylerii przeciw czołgom było strzelanie pociskami z opóźnionym zapalnikiem, albo wymontowanie go w ogóle żeby sama masa robiła robotę.
Czy planujesz może wrzucać filmy/audio na Spotify, czy inne platformy?
Dobry film jak zawsze