Mladé Buky / Bukáček & Čápata & Tatínkové (2.díl - náhradní krmení)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2021
  • Mladé Buky / Bukáček & Čápata & Tatínkové / 2 / 9 hodinový záznam „náhradního krmení“ v jednotlivých dílech „1,2,3.“ ↓↓↓ viz. níže ↓↓↓
    -------------------------------------------------------
    Jde o unikátní experiment sledovaný prostřednictvím webové kamery ornitology z celé republiky a také veřejností pochopitelně hlavně z ČR, ale také z Polska, Ruska, Spojených států, Německa i dokonce z Japonska či Brazílie. Tento experiment je bezesporu pilotním projektem jak lze přistupovat k záchraně mladých čápů v krizové situaci a zachovat jim přirozené podmínky pro jejich vývoj. Velkou zásluhu na zdárném vyhnízdění mají dobrovolníci (teď již celebrity) Šándor Havrán a Jiří Zeman, kteří v nejsložitějším období 3x denně pomáhali samci s krmením mláďat.
    -----------------------------------------------------
    Výčet událostí:
    Náhradní krmení přímo do hnízda: 23.5. - 30.6.2021
    Náhradní krmení na přilehlý komín: 1.7. - 13.7.2021
    Barunka (samice) / úhyn 23.5.2021 / cca 9.30h. (dráty VN 900m od hnízda)
    Kroužkování 12.6.2021 / 18.20h. (kroužkovatel p. Petr Kafka - ELZA odečítací kroužky)
    1.čápě - *14.5.2021 / Pankrác (CE887)
    2.čápě - *15.5.2021 / Servác (CE886)
    3.čápě - *16.5.2021 / Bonifác (CE885) / úhyn 29.7.2021 / 14.08h. (dráty VN 300m od hnízda)
    4.čápě - *17.5.2021 / no name / úhyn 28.5.2021 / 7.59h. (eliminace)
    -----------------------------------------------------
    Příběh mladobuckých čápat je v mnohém výjimečný a v Čechách naprosto ojedinělý pokus jak zasáhnout do života čápů co nejméně. Mláďata zůstala ve svém přirozeném prostředí se samcem (Bukáček), který u čápů zajišťuje víceméně stejnou péči jako samice. Cílem tedy bylo částečně suplovat uhynulou matku, zejména v raném hnízdním období, kdy je nezbytná péče obou rodičů. Mláďata přišla v neděli dopoledne 23.5.2021 o matku (Barunka) ve velmi raném věku - bylo jim 5-8 dní a v té době bylo ještě k tomu velmi deštivé a chladné počasí. Okamžitě bylo jasné, že čápata nemají bez pomoci žádnou šanci. V tomto věku je nezbytné, aby jim rodič kromě potravy zajišťoval také teplo a ochranu před nepříznivým počasím. Bylo třeba udělat rozhodnutí co nejdříve. Variant se nabízelo několik od ponechání čápat svému osudu, přes jejich odebrání a pokus adoptovat je do náhradních hnízd k jiným čápatům, až po to pro čapí rodinu nejpřirozenější, tedy pomoci jim přímo na hnízdě. Vzhledem k tomu, že za úhyn samice mohl jednoznačně člověk, rozhodli se ochranáři pro pomoc přímo na hnízdě. Pan Havrán a Zeman se na konečném řešení dohodli s experty (David Číp - JARO Jaroměř a specialista na čápi - ornitolog Petr Kafka), a přislíbili zajistit obstarávání potravy a pravidelné přikrmování. Zohlednilo se hlavně to, že je hnízdo dobře dostupné a našli se dobrovolníci, kteří si vzali přikrmování na triko. Obrovskou pomocí byla také velká solidarita veřejnosti a ve sbírce na podporu se vybralo cca 650.000 Kč, díky níž bylo možné shánět potřebné množství potravy. Čápata byla v neustálém kontaktu se svým otcem (Bukáček), ten ihned bez problémů pomoc přijal a hlavně v prvních 10 dnech náhradního dokrmování měl tolik potřebný klid a mohl se plně věnovat svým potomkům, aniž by musel řešit existenční potíže. Také nedošlo k nafixování na lidi jako na své rodiče. Na příchod člověka-krmiče reagovala mláďata od počátku zcela jinak, než na vlastního čapího otce Bukáčka. Velká čápata se člověka mohou polekat natolik, že předčasně seskočí z hnízda v době, kdy ještě neumí létat. Což pro ně pak může mít zcela tragické následky. Proto dobrovolníci po více než měsíci nelezli už přímo na hnízdo, ale nechávali potravu k dispozici samci na blízkém komíně, odkud ji úspěšně přijímal a mláďata jí krmil. Vše se podařilo na výbornou a všechna mláďata byla úspěšně dovedena k prvnímu letu z hnízda.
    Odkaz na webkameru (hnízdo): • Živá kamera - Mladé Bu...
    Odkaz na Facebook (skupina): / 2878416389153586

ความคิดเห็น • 15

  • @vieralipova7729
    @vieralipova7729 2 ปีที่แล้ว +3

    Nádherné, ďakujem za návrat krásnych spomienok 🍀🌈

  • @noahnakuru475
    @noahnakuru475 2 ปีที่แล้ว +6

    Nadherni vzpominky kdo sledoval deni na hnizde az do posledni vteriny odletu Marketky💛💛💛 Tesme se na dalsi pribeh na tomhle hnizde.Jen se divim, ze kde jsou pratele i milovniky capu a vubec tolik emoci v pribehu spojeno !

  • @impijordan8385
    @impijordan8385 2 ปีที่แล้ว +2

    Fantástico
    Obrigado pelo video maravilhoso.

  • @jugisek1372
    @jugisek1372 2 ปีที่แล้ว +3

    Hezký večer, krásné vzpomínky na čapíky, Bukáčka a náhradní tatínky. Moc hezké , na tuto čapí sezónu se nedá jen tak zapomenout. Děkujeme Vám za video, Zdena s rodinou. 👏👏😘😘💓💓.

    • @helenasouckova8737
      @helenasouckova8737 2 ปีที่แล้ว +1

      Sledovala jsem Bukáčka čapíky od jara do odletu zanechalo to krásnou spomínku Dékuji moc a moc Mam to stále u srdíčka Havlovic

  • @kathleenmccaffery1313
    @kathleenmccaffery1313 2 ปีที่แล้ว +2

    Greetings from New York.. Loved this 😊❤️‼️

  • @jayhouse3149
    @jayhouse3149 2 ปีที่แล้ว +3

    It's a good thing that kind man is supplementing the storklets' primary food source, parents aren't providing enough!

  • @jarmilakustarova1786
    @jarmilakustarova1786 2 ปีที่แล้ว +2

    nádherné okamihy vývinu mláďat a teší ma možnosť návratu sledovania tej krásy

  • @capioniechannelworldofbird4835
    @capioniechannelworldofbird4835  2 ปีที่แล้ว

    Mladé Buky / Bukáček & Čápata & Tatínkové / 9-hour recording of "substitute feeding" in individual parts "1,2,3." ↓↓↓ viz. below ↓↓↓
    -------------------------------------------------- -----
    It is a unique experiment watched via an ornithology webcam from all over the country and also from the public, of course, mainly from the Czech Republic, but also from Poland, Russia, the United States, Germany and even from Japan and Brazil. This experiment is undoubtedly a pilot project on how to approach the rescue of young storks in a crisis situation and preserve their natural conditions for their development. Volunteers (now celebrities) Šándor Havrán and Jiří Zeman, who helped the males to feed the young 3 times a day during the most difficult period, have a great deal of credit for the successful nesting.
    -------------------------------------------------- ---
    List of events:
    Replacement feeding directly into the nest: 23.5. - 30.6.2021
    Replacement feeding on the adjacent chimney: 1.7. - 13.7.2021
    Barunka (female) / death 23.5.2021 / cca 9.30h. (high voltage wires 900m from the nest)
    Ringing 12.6.2021 / 18.20h. (ringer Mr. Petr Kafka - ELZA reading rings)
    1rd stork - * 14.5.2021 / Pankrác (CE887)
    2rd stork - * 15.5.2021 / Servác (CE886)
    3rd stork - * 16.5.2021 / Bonifác (CE885) / death 29.7.2021 / 14.08h. (high voltage wires 300m from the nest)
    4th stork - * 17.5.2021 / no name / death 28.5.2021 / 7.59h. (elimination)
    -------------------------------------------------- ---
    The story of the Storks in Mladé Buky is in many ways an exceptional and absolutely unique attempt in the Czech Republic to intervene in the lives of storks as little as possible. The young remained in their natural environment with the male (Bukáček), which provides more or less the same care for storks as the female. The aim was therefore to partially replace the dead mother, especially in the early breeding season, when the care of both parents is necessary. The young lost their mother (Barunka) at a very early age on Sunday morning, May 23, 2021 - they were 5-8 days old and at that time there was also very rainy and cold weather. It was immediately clear that storks had no chance without help. At this age, it is essential that the parent provides them with warmth and protection from adverse weather conditions in addition to food. A decision had to be made as soon as possible. The variant was offered several times from leaving the storks to their fate, through their removal and the attempt to adopt them into replacement nests to other storks, to the most natural for the stork family, ie to help them directly on the nest. Since the death of the female was clearly due to humans, the conservationists decided to help directly on the nest. Mr. Havrán and Zeman agreed on the final solution with experts (David Číp - JARO Jaroměř and stork specialist - ornithologist Petr Kafka), and promised to provide food and regular feeding. It was mainly taken into account that the nest is easily accessible and volunteers were found who took on feeding on a T-shirt. The great solidarity of the public was also a huge help, and approximately CZK 650,000 was raised in the collection for support, thanks to which it was possible to find the necessary amount of food. Čápata was in constant contact with his father (Bukáček), who immediately accepted help without any problems and especially in the first 10 days of substitute feeding he had much-needed peace and could fully devote himself to his offspring without having to deal with existential problems. There was also no fixation on people as on their parents. From the very beginning, the young reacted to the arrival of the human-feeder completely differently than to the stork father Bukáček's own. Large storks can be so frightened that they jump prematurely out of the nest when they are not yet able to fly. Which can have completely tragic consequences for them. Therefore, after more than a month, the volunteers no longer climbed directly to the nest, but left food available to the male on a nearby chimney, from where he successfully received it and fed the young. Everything went very well and all the chicks were successfully brought to the first flight from the nest.
    Link to webcam (nest): th-cam.com/video/3-UdOsBsyXQ/w-d-xo.html
    Link to Facebook (group): facebook.com/groups/2878416389153586

  • @user-sw2vh6bn9y
    @user-sw2vh6bn9y 7 หลายเดือนก่อน

    Nur noch 3 von 5

  • @jayhouse3149
    @jayhouse3149 2 ปีที่แล้ว +2

    Seems odd that parent threw away fresh fish especially when they're not bringing in adequate amount of food items for their chicks, really strange! Dumb Birds, Storks are Dorks!

  • @naimanr4118
    @naimanr4118 2 ปีที่แล้ว

    Птенчики дружно кушают, комки мамки

  • @galinaaimagambetova8244
    @galinaaimagambetova8244 2 ปีที่แล้ว

    Детки выжили , и мама не голодовала.

    • @brigittehuf4292
      @brigittehuf4292 2 ปีที่แล้ว

      Das war derVater, die Mutter ist ist am 23.5. durch einen Stromschlag ums Leben gekommen!