Еволюцията - Наука или Идеология

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 1

  • @ivanivanov-zn2ct
    @ivanivanov-zn2ct 10 วันที่ผ่านมา +2

    Благодаря на лектора за информацията! ❤❤❤
    Добре правите като показвате сложността на живата клетка. Бих искал да направя няколко допълнения за бактериалния двигател, известен като флагелум, който върти камшичето на бактериите. Той представлява истински електрически двигател, защото се задвижва от протони, а те са заредени частици и както знаем движението на заредени частици е електрически ток. Двигателя има статор, ротор, вал и два лагера. Ротора може да се върти с честота f =300-1200 Hz, което отговаря на 18 000 до 72 000 об/мин. И нещо много важно, двигателя е реверсивен, тоест може да се върти както по посока на часовата стрелка, така и в обратна посока. Превключването на посоката на въртене е доста сложно и се управлява от хемотактична система. В действителност въртящият момент на ротора се предава от статорните единици, които са около него. Тези статорни единици представляват малки мотори, които се въртят и предават въртеливо движение на ротора. Тъй като ротора е с диаметър около 60 nm, а диаметъра на статорните единици е ~ 5−7,5 nm, този механизъм е много сходен с редуктор, като например този на ръчна дрелка. Двигателя се върти с по-високи обороти и чрез редукция задвижва патронника на дрелката. По този начин се повишава въртящият момент. Друг важен аспект в работата на флагелума е добавяне и отнемане на статорни единици/малки мотори. Добавянето на статорни единици води до повишаване на въртящия момент, което е еквивалентно на превключване на скоростите на автомобил. Експериментално е потвърдено, че флагелума на бактерията Escherichia coli работи с 1 до 11 статорни единици, тоест има 11 степенна скоростна кутия. Друга бактерия Campylobacter jejuni има 17 степени на превключване чрез 17 статорни единици.
    Двигателя на археите е по различен, той се нарича архелум. Той също е реверсивен, но не е електрически, а химически. Задвижва се от хидролизата на молекули аденозин трифосфат (АТФ). Експериментално е потвърдено, че са необходими 12 молекули АТФ за един оборот.
    Архелум и флагелум са два различни типа молекулярни ротационни двигатели, които имат функционално сходство. И двата двигателя се въртят както по посока на часовниковата стрелка, така и обратно на часовниковата стрелка.