The source of mass, or how mass without mass is created

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 38

  • @jacekbednarz9854
    @jacekbednarz9854 9 หลายเดือนก่อน +9

    Trafiłem przez przypadek, komentarz dla zasięgu, bo kanał powinien być bardziej popularny. Powodzenia i szacunek za wiedzę i za umiejętność jej przekazywania. Czy da się prosto wytłumaczyć gdzie w tym wszystkim jest bozon higgsa i jak ma się do masy?

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  9 หลายเดือนก่อน

      Zdecydowana większość masy atomów i otaczającej nas materii nie ma związku z bozonem Higgsa. Pole Higgsa jest odpowiedzialne za masy elektronów i kwarków. Wspominam o tym pod koniec filmu.

  • @karolciuraj5542
    @karolciuraj5542 ปีที่แล้ว +6

    Szacunek za wkład pracy w materiały

  • @tmekamil4640
    @tmekamil4640 29 วันที่ผ่านมา

    Obejrzałem kilka filmów i wszystkie są super.
    Trudne rzeczy opisane w prosty i przystępny sposób. Jedyne co to tempo mowy jest tak szybkie że ciężko nie raz zrozumieć o co chodzi. Trochę wolniej i będzie piąteczka 😊

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  29 วันที่ผ่านมา

      Dziękuję za komentarz. Rzeczywiście, moje tempo mowy jest dość szybkie. Gdy nagrywam, to staram się zwalniać, ale nie zawsze się udaje.

  • @mm-rz9wr
    @mm-rz9wr 3 หลายเดือนก่อน +2

    Świetny materiał. Zaszokowała mnie informacja o różnicy masy elektronów i nukleotydów w moim ciele 😊

    • @archibaldpl9741
      @archibaldpl9741 21 วันที่ผ่านมา

      Nukleotydy to pojęcie biologiczne - to cząsteczki chemiczne... Protony i neutrony to nukleony, a nie nukleotydy...

    • @mm-rz9wr
      @mm-rz9wr 21 วันที่ผ่านมา

      @archibaldpl9741 Sorry rzeczywiście chyba słownik mi w komórce głupio podpowiedział 😁

  • @cacper72
    @cacper72 ปีที่แล้ว +3

    Zaskakująco dobry i ciekawy materiał

  • @jandec4923
    @jandec4923 6 หลายเดือนก่อน +1

    Prosto, łopatologicznie, super wyjaśnione. 99% nie zrozumie😂

  • @bpatryk17
    @bpatryk17 7 หลายเดือนก่อน +2

    Wspaniały kanał szqcun

  • @pawepawe4654
    @pawepawe4654 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję za materiał.

  • @LilrIco-re3pp
    @LilrIco-re3pp ปีที่แล้ว +5

    Jestem pod wrażeniem umiejętności przekazywania wiedzy w każdym materiale. Czy jest szansa ze pojawi się film zgłębiający bardziej siłę Coriolisa ( tzn. w przypadku np. rzutów w różnych płaszczyznach )?

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za opinię. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie właśnie taki głębszy film o sile Coriolisa, ale nie wiem czy i kiedy uda mi się to sfinalizować.

  • @rafaj600
    @rafaj600 ปีที่แล้ว +1

    Witam, jest możliwość, aby Pan przestawił efekt Casimira wraz z matematyką kryjąca się za tym pojęciem?

  • @moriq22
    @moriq22 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał i dziękuję. Zastanawia mnie tylko, gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla bozonu Higgsa o którym tak często się słyszy/czyta, że bierze udział w nadawaniu cząstkom masy?

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  ปีที่แล้ว +3

      Zdecydowana większość masy otaczającej nas materii nie ma związku z polem Higgsa. Pole Higgsa jest odpowiedzialne za masy elektronów i kwarków. Proszę zobaczyć na ostatnie 20 sekund filmu, gdzie o tym wspominam.

  • @lukiwalkowicz2428
    @lukiwalkowicz2428 11 หลายเดือนก่อน +2

    A moze wywiad z Bernatowiczem??

  • @bartosznapiorkowski7375
    @bartosznapiorkowski7375 หลายเดือนก่อน

    Czy na kanale znajduje się film tłumaczący dlaczego w modelu atomu wodoru elektron nie spada na proton? Gdybym ja, prosty inżynier niefizyk miał rozpisać taki układ, to wyszłoby mi kulombowskie przyciąganie dwóch cząstek i tyle. Jestem fanem kanału, pozdrawiam.

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  หลายเดือนก่อน +1

      Na kanale nie ma (jeszcze) dyskusji tego zagadnienia. Dwie uwagi.
      1) To, że dwa obiekty się przyciągają nie oznacza jeszcze, że się zderzą. Przykładem jest Ziemia i Słońce. Mamy siłę grawitacyjną, która zakrzywia trajektorię Ziemi, ale Ziemia nie porusza się w kierunku Słońca.
      2) To nie pozwala zrozumieć trwałości atomu. Elektron poruszający się po orbicie kołowej wokół jądra powinien wypromieniować energię i spaść na jądro. Okazuje się, że atom to nie jest taki mały układ planetarny i tutaj potrzebna jest już mechanika kwantowa. Bez mechaniki kwantowej nie da się zrozumieć trwałości atomu.

    • @bartosznapiorkowski7375
      @bartosznapiorkowski7375 หลายเดือนก่อน

      @@fizyka.nietylkodlaorlow ad 1) - czy nie jest tak, że ruch Ziemi po orbicie w końcu zaniknie poprzez utratę energii kinetycznej na skutek np. zderzeń (tarcia?) planety z losowymi cząstkami znajdującymi się na jej drodze w przestrzeni kosmicznej?

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  หลายเดือนก่อน +1

      Uważa się, że efekt ten jest zupełnie zaniedbywalny. Ziemia raczej oddala się od Słońca co wynika z faktu, że masa Słońca cały czas maleje. Ten efekt to jest jakieś kilka centymetrów na rok. To się może zmienić w dalekiej przyszłości jak Słońce wybuchnie.

    • @bartosznapiorkowski7375
      @bartosznapiorkowski7375 หลายเดือนก่อน

      @@fizyka.nietylkodlaorlow dziękuję za odpowiedź 🫡

  • @adamsienko5548
    @adamsienko5548 11 หลายเดือนก่อน +1

    O ile dobrze rozumiem fizykę, to masa każdego atomu zależy od ilości dodatnich i neutralnych składników jądra, które są do niego napakowane a także ich elektronowej przeciwwagi a związana z tą masą bezwładność ma charakter energetyczno-żyroskopowy i wynika ze stabilności energetyczno-przestrzennej całego atomu, kreowanej zarówno przez ilość składników atomu jak i siłę oddziaływania między nimi. Same elektrony na pewno "składają się" z ruchu (spinu). A co w nich konkretnie wiruje? Może zamknięta w koło (zapętlona) fala energii (mityczny wąż połykający własny ogon?), której ruch krążący wokół jądra również może być falowo zaburzony? Właściwie elektrony mogłyby być traktowane jako rodzaj antymaterii w odniesieniu do materii jądra.

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  11 หลายเดือนก่อน +1

      Tak, masa atomu zależy głównie od ilości protonów i neutronów. Na masę ma również wpływ liczba elektronów i energia oddziaływania pomiędzy składnikami atomu. W filmie wyjaśniam pochodzenie masy protonu i neutronu. Pytanie o naturę spinu jest bardzo trudne i myślę, że współczesna fizyka nie ma tutaj wiele do powiedzenia. Podobnie można się zastanawiać nad tym czym jest ładunek elektryczny. W fizyce odkrywamy pewne cechy obiektów i jak one wpływają na zachowanie tych obiektu. To pozwala nam opisywać i przewidywać zachowanie obiektów w różnych sytuacjach.

    • @jqanowalski2852
      @jqanowalski2852 6 หลายเดือนก่อน

      Masa w fizyce to taki generator sił i powinna być definiowana jako zdolność obiektu do generowania sił (bezwładności, grawitacji) natomiast masa w obliczeniach to tylko zwykły współczynnik proporcjonalności . Taki foton nie ma masy (spoczynkowej) pomimo tego że składa się z pary elektronowej

  • @ukaszs8798
    @ukaszs8798 7 หลายเดือนก่อน

    A czy prąd elektryczny ma masę?

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  7 หลายเดือนก่อน

      Prąd elektryczny to jest powolne przemieszczanie się elektronów w przewodzie i trudno jest mówić o masie prądu. Elektrony mają masę i atomy w przewodzie mają masę.

    • @ukaszs8798
      @ukaszs8798 7 หลายเดือนก่อน

      @@fizyka.nietylkodlaorlow sorry że truje dalej ale jak to powolne? Z jaką prędkością? Można to określić? Czyli przewód w którym płynie prąd ma taką samą masę jak przewód bez prądu? Czy jest różnica?

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  7 หลายเดือนก่อน +1

      Prędkość unoszenia elektronów można wyliczyć th-cam.com/video/tDpK3q1WdL8/w-d-xo.html Wynik pojawia się od 13:00. Płynie prąd ponieważ w przewodzie jest pole elektryczne. Pole elektryczne ma energię i ta energia daje wkład do masy. W teorii masa przewodu z polem elektrycznym (i prądem) jest większa od przewodu bez pola elektrycznego, ale jest to ekstremalnie mały efekt i praktycznie jest niemierzalny.

    • @ukaszs8798
      @ukaszs8798 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@fizyka.nietylkodlaorlow dziekuje 👍

  • @piotra.n.3299
    @piotra.n.3299 4 หลายเดือนก่อน

    Co rozumiesz pod pojęciem że, pole elektryczne jest realne ? Sam widzisz że trochę błądzisz po ogólnej wiedzy która jest sprzeczna sama w sobie.
    A tak poważnie to przesłuchaj sobie to co mówisz, zastanów się, i jeśli dojdziesz do wniosku że ten film nie ma sensu to znaczy że zacząłeś coś rozumieć o czym mówisz.

  • @waldekp1370
    @waldekp1370 3 หลายเดือนก่อน

    fizyka z ust kobiety. Faceci fizycy mnie zbyli. Skoro elektron przyciąga się z jądrem. Skoro Słońce przyciąga ziemię itp .... wszystko powinno spaść ... i koniec. Każdy z wymienionych przykładów posiada energię ..... i blady strach ..... zapłacą politycy, czy nie .... skąd się wzięła ta energia ? ...... dalej to bezkarnie można pieprzyć, światy równoległe, świat powstaje i znów sie budzi to jest fałszywa choroba ...... filozofia ..... Heinsenberg udowodnił ... nigdy nie poznamy spinu i położenia .... NIGDY !!!!

  • @nemesis8131
    @nemesis8131 ปีที่แล้ว

    To wszystko brzmi jak kuglarska sztuczka. Jakieś oszustwo, symulacja, hemoglobina. Taka sytuacja

    • @fizyka.nietylkodlaorlow
      @fizyka.nietylkodlaorlow  ปีที่แล้ว +5

      Im głębiej schodzimy w badaniach Natury, tym bardziej wydaje się nam absurdalna. Jak kiedyś napisał Richard Feynman, mam nadzieję, że Państwo zaakceptują Naturę, taką jaką jest.

    • @maciejmartynski949
      @maciejmartynski949 ปีที่แล้ว

      @@fizyka.nietylkodlaorlow Kiedyś nasz jeden z polityków powiedział zaakceptuj Rosję, taką jaką jest ;)