Tak wygląda Czarna Dziura w centrum Drogi Mlecznej - Sagittarius A*

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 พ.ค. 2022
  • To co widzicie to samo serce naszej galaktyki, masywny potwór cementujący jej jądro. Dookoła niego jak zaczarowane krążą wszystkie znajdujące się tam gwiazdy. To Sagittarius A*, centralna supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej o masie czterech i pół miliona mas Słońca. Do tej pory mogliśmy jedynie domyślać się jak wygląda. Ale teraz, po raz pierwszy w historii możemy spojrzeć na obraz, który ujawnia jak faktycznie wygląda nasza lokalna Gargantua. W dzisiejszym odcinku pokażemy w jaki sposób powstał. Co dokładnie przedstawia i czym różni się od poprzedniego obrazu supermasywnej czarnej dziury w galaktyce M87.
    WIĘCEJ:
    👑 Film o czarnych dziurach - • Czarne Dziury: Władcy ...
    👑 Nasz Patronite - patronite.pl/astrofaza
    eventhorizontelescope.org/array
    www.cfa.harvard.edu/facilitie...
    www.eso.org/public/poland/ima...
    • FIRST EVER Photo of Ou...
    en.wikipedia.org/wiki/Messier_87
    www.ru.nl/astrophysics/news-a...
    www.eso.org/public/blog/spot-...
    www.eso.org/public/images/eso...
    en.wikipedia.org/wiki/Sagitta...
    www.bbc.com/news/science-envi...
    👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
    Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na TH-cam pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
    ❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
    ✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
    🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
    Więcej szczegółów na profilu w linku.
    ❤️ Dołącz do Wspierających na TH-cam. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
    ✔️ rozwinięcia odcinków,
    ✔️ dodatkowe streamy na żywo,
    ✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
    ✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
    🔔 / @astrofaza
    ❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
    🔔 astroszop.pl​
    🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
    ✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
    ➡️ / astrofaza.pl​
    ✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
    ➡️ / astrofazapl​​
    ✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
    ➡️ / discord
    ✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
    ➡️ / astromisie
    ✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
    ✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
    ⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
    A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
    ➡️ th-cam.com/users/astrofaza?sub_co...
    DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
    🎥 EKIPA 🎥
    - prowadzenie: Piotr Kosek
    - zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
    - opracowanie: Dawid Kułakowski Patrycja Stępniak
    🎵 MUZYKA 🎵
    Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 289

  • @Grzesszm
    @Grzesszm 2 ปีที่แล้ว +15

    Szybko się uwinęliście z tematem👏 brawo i dzięki za świetny materiał🙂

  • @Varkiss2
    @Varkiss2 2 ปีที่แล้ว +2

    Dzieki astrofaza. Od dziś 10 kwietnia będzie mi się kojarzyć z czymś przyjemnym jak zrobienie zdjeć naszej kochanej czarnej dziurze 😉

  • @samueljones8244
    @samueljones8244 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek 👍
    Dziękuję i pozdrawiam.

  • @bijgomeza3949
    @bijgomeza3949 2 ปีที่แล้ว +16

    Polska czarna dziura budżetowa w tym roku będzie Saggitariusem A z ośmioma gwiazdkami.
    A tak serio, to Veritassium wytłumaczył dlaczego wizualizacja czarnej dziury jest taka a taka. Tutaj też to powinno zostać dokładnie opisane - skąd są te wszystkie zawiłe pierścienie, gdzie i jak biegnie światło i jak my to potem widzimy. W Filmie o czarnych dziurach była ta wizualizacja, ale bardzo by się przydał dokładny opis. Ludzie generalnie lubią ten temat.

    • @pioootrek76
      @pioootrek76 2 ปีที่แล้ว

      Zgadzam się. Sam się trochę zawiodłem, ogólnie odcinek jako infoflesh, a temat jest chyba na 2h+
      ...

    • @karolwojtyla3047
      @karolwojtyla3047 2 ปีที่แล้ว

      To po prostu "budżet polski *" (z gwiazdką). :D

  • @jerzy4218
    @jerzy4218 2 ปีที่แล้ว

    Znakomite, gratulacje, wspaniały zespół.

  • @dHempfler
    @dHempfler 2 ปีที่แล้ว

    Sztos odcinek :) takie newsy to ja kocham!

  • @zbigniewwegrzyn5961
    @zbigniewwegrzyn5961 2 ปีที่แล้ว

    Naprawde super . Bardzo dziekuje.

  • @november1199
    @november1199 2 ปีที่แล้ว +15

    W trakcie trwania materiału zwróciłem uwagę, że gdy w 10:15 opisywałeś części składowe całego obiektu Sagittariusa A, podawałeś kierunki takie jak wschód czy zachód. Czy w lokalizowaniu/orientacji obiektów we wszechświecie faktycznie używa się kierunków geograficznych (czy to tylko takie uproszczenie), a jeśli tak, to czy ustala się je relatywnie do położenia Ziemi czy istnieje jakiś inny sposób ich określania w przestrzeni kosmicznej?

    • @Hemerlok
      @Hemerlok 2 ปีที่แล้ว +8

      Kolego, raczej uproszczenie. Jesteśmy przyzwyczajeni, że patrząc na mapę ziemi (albo na płaski obraz fragmentu przestrzeni), z lewej strony mamy zachód a z prawej wschód. Jest to wystarczający opis lokalizacji obiektów o których mówimy (chociaż bardziej jednoznaczne było by określenie na lewo od centrum obrazu albo na prawo). A co do drugiej części pytania to weź do ręki globus (lub mapę). I obróć ją "do góry nogami". Gdzie wówczas masz wschód a gdzie zachód (pomijając cykl dnia i nocy bo w odniesieniu np. do czarnej dziury nie ma to wogle sensu)? Wszystko jest umowne, tak by używając sformułowania np. barbarzyńskie orki ze wschodu, każdy rozmówca wiedział o jaki kierunek chodzi. Inny przykład. Wielka czerwona plama na Jowiszu znajduje się "umownie" na południe od równika Jowiańskiego. A jak dam Ci model planety (albo "mapę") "do góry nogami", to plama dalej będzie na południu? Pozdrawiam.

  • @Robert-cz9rr
    @Robert-cz9rr 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek , pozdrawiam :)

  • @PaulusFPV
    @PaulusFPV 2 ปีที่แล้ว +5

    Wyobraźcie sobie jaki kosmos (wszechświat) jest ogromny. Tyle gwiazd, tyle galaktyk i takie odległości. Ludzie zdołali jedynie poza plutona wysłać dwie sondy. A wiecie, że są ludzie, którzy wierzą, iż po śmierci My (nasze ciało astralne) w mgnieniu oka bedzie mogło przedostawać się w pobliże gwiazd i innych układów planetarnych! Czyż nie byłoby to piękne? Moglibyśmy odkrywać i dowiadywać się rzeczy, które od wieków nas ciekawią. Przy takiej wierze nawet śmierć nie jest straszna. Czasami zastanawiam sie czy może (nie do końca wierzyć) ale wmawiać sobie, że tak jest. Wspaniałe to by było. Pozdrawiam serdecznie.

    • @WikiNieWiki
      @WikiNieWiki 2 ปีที่แล้ว

      Właściwie to wiara jest wmawianiem sobie, że jest tak jak wiara mówi czy dana wiara ma rację czy nie. No i ludzie chcą wierzyć w to co jest dla nich wygodniejsze, a nic po śmierci im się nie podoba i wolą wierzyć, że po śmierci osiągną najlepsze możliwe szczęście. Chociaż wolę wierzyć w prawdę czy jest bolesna czy nie to w sumie takich ludzi można zrozumieć. Być może religie powstały przez podświadomość ludzką, którzy nie byliby w stanie wytrzymać z myślą, że po śmierci jest nic. Tak mogł powstać pomysł na niebo z religii chrześcijańskiej.
      Religia to czasem trochę delikatny temat, więc od razu piszę, że nie chciałam urazić żadnej religii. Nigdzie nie napisałam, że któraś ze stron nie ma racji lub ją ma.

    • @PaulusFPV
      @PaulusFPV 2 ปีที่แล้ว

      @@WikiNieWiki Dokładnie tak jest jak mówisz. Najlepiej jest być ateistą nieateistycznym 😄

    • @Nerphex
      @Nerphex 2 ปีที่แล้ว +1

      Śmierć to samoistnie przejście w niekorzystna materia (chaos), a życie to utrzymywanie korzystnej materii (harmonia). Aby utrzymywać się przy życiu - wymaga dostarczenie energii i materiałów budulcowych - i dlatego musimy ciągle pracować, żeby utrzymać korzystną materię, która rozpada się samoistnie na niekorzystną. Jesteśmy istotami, które ciągle uciekamy przed chaosem, który stopniowo nas pożera. Poprzednie pokolenia zostały pożarte przed ten chaos. Wcale natura (chaos) nie jest taki dobry. Aż dziw bierze, że człowiek walczy z drugim człowiekiem, niż z naturą (chaosem). Niszczymy się nawzajem (tracimy czas) - a chaos (asteroidy, burze słoneczne, itd.) rośnie w siłę. I jeszcze najzabawniejsze w tym, że naturę (chaos) określamy za Boga, a asteroidę - za karę boską. Daruj sobie to, że natura (chaos) byłaby taka dobra, żeby ocalić nasze dusze - ona chce tylko cię "zjeść" - jej obojętnie to, czy będziesz żyć czy nie, jej to nic nie obchodzi, jej celem jest powrót wszystkiego do chaosu. Tylko życie oszukało przeznaczenie natury.

    • @WikiNieWiki
      @WikiNieWiki 2 ปีที่แล้ว

      @@Nerphex Podobnie patrzę na wszechświat. Mam mu za złe, że wszystko próbuje mnie zabić, choć wszechświat sam w sobie nie jest żywy i mu wszystko jedno czy go obrażamy i klniemy czy czcimy jak Boga. W sumie śmierć nie jest zła, najgorszy jest ból i w sumie całe nieszczęście. Na nikogo nie możemy zwalić winy całego naszego nieszczęścia.

    • @WikiNieWiki
      @WikiNieWiki 2 ปีที่แล้ว

      @@PaulusFPV Kto to jest ateista nieateistyczny? W sensie "de facto ateista"? Agnostyk, któremu jest bliżej ateizmowi?

  • @janmurawko8186
    @janmurawko8186 2 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle klasa. Czas chyba zostać patronem , bo za dużo dobrego dostaje od Was za darmo. (W sensie ramach samego oglądania reklam).

  • @PAN_CYGA_PRZEJMUJE_INTERESY
    @PAN_CYGA_PRZEJMUJE_INTERESY 2 ปีที่แล้ว +8

    Nie da sie tego jakos Opodatkowac? Dla kolegi pytam, Mateusz Morawiecki sie nazywa.

  • @nujron4762
    @nujron4762 2 ปีที่แล้ว +1

    Robi wrażeniee, to prawdziwy potwór!

    • @maciejsalamonski9043
      @maciejsalamonski9043 2 ปีที่แล้ว +1

      Ten potwór ma masę wielkości ponad 4 milionów słońc! Skąd wiem? Bo sprawdziłem!

  • @piotrpochopien7779
    @piotrpochopien7779 2 ปีที่แล้ว +7

    Zapowiada się bardzo ciekawy film jak zawsze :)

  • @DonMakabra
    @DonMakabra 2 ปีที่แล้ว +2

    Super odcinek, prawie tak super jak ekipa astrofazy.
    P.S. Kurde nie pomyślałbym, że takie śliczne panie tam macie.

    • @DonMakabra
      @DonMakabra 2 ปีที่แล้ว

      @@Ziutecki3
      Sorki, ale chyba mylisz mnie z twoim ojcem. No, ale skoro ty tam na swojej wsi masz takie zabawy to życzę udanego weekendu.

  • @adamjedraszczyk9713
    @adamjedraszczyk9713 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki :)

  • @dawidlatawiec8259
    @dawidlatawiec8259 2 ปีที่แล้ว +5

    Świetny odcinek, porządnie zrobiony i to w tak krótkim czasie 👍. Ciekawi mnie tylko czy do EHT należało jakieś obserwatorium w Rosji.

    • @Astrofaza
      @Astrofaza  2 ปีที่แล้ว +5

      Zdaje się, że nie :) A tryb ekspres, bo zaczęliśmy o 11:30, taki eksperyment czy damy radę odpalić odcinek jakościowo i szybko w razie właśnie takich nagłych newsów :)

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      nie w Rosji

  • @piteress2529
    @piteress2529 2 ปีที่แล้ว

    Dobry materiał.

  • @MrRGBable
    @MrRGBable 2 ปีที่แล้ว +1

    Tak, teleskop o średnicy ziemi. To ja i znajomy w Australii tworzymy osobę o średnicy ziemi.

  • @pawcio_7176
    @pawcio_7176 2 ปีที่แล้ว +1

    Ze zdjęcia mogłoby wynikać, że dysk akrecyjny obraca się prostopadle do dysku Drogi Mlecznej, w innym przypadku dysk akrecyjny zasłaniałby część samej dziury od przodu.

  • @markippo
    @markippo 2 ปีที่แล้ว +3

    Generalnie już dzisiaj tę narrację słyszałem, łącznie z pytaniami i... Odpowiedziami... Nawet pączek na księżycu się znalazł... Cóż za zbieżność... Życzę większej oryginalności, bo umiejętność przetłumaczenia to jednak za mało...

    • @paintmar5663
      @paintmar5663 2 ปีที่แล้ว

      Można prosić o odnośnik do tej pierwotnej narracji? Bo tak trochę bez dowodu ta teza

  • @AA-vw9cq
    @AA-vw9cq 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy odcinek. Ciekaw jestem czy Event Horizon Telescope mógłby zrobić film tej czarnej dziury np. generując jedną klatkę z obrazów zebranych z pewnego okna czasowego.
    Jeszcze jestem ciekaw czy Webb mógłby zobaczyć co jest za Saggitarius A* wykorzystując soczewkowanie grawitacyjne.

  • @m_afol
    @m_afol 2 ปีที่แล้ว +1

    Ale wielka ta czarna dziura... 😲

  • @sesjastarogard
    @sesjastarogard 2 ปีที่แล้ว +1

    Słuchałem Leszka w RMF :)

  • @bartolo420
    @bartolo420 2 ปีที่แล้ว +1

    10:15 mówisz że coś jest po stronie zachodniej, wschodniej. nie wiedziałem że w kosmosie można się posługiwać tak na określanie kierunku. jak to interpretować?

  • @Soniak238
    @Soniak238 2 ปีที่แล้ว

    Moja reakcja na tego newsa: :O
    No i tradycyjnie materiał prima sort!

  • @MrSanta15
    @MrSanta15 2 ปีที่แล้ว

    Taki odcinek w moje urodziny 😂

  • @Ivuk7
    @Ivuk7 2 ปีที่แล้ว +9

    Wspaniała robota, sporo się dowiedziałem. Swoją drogą ładne macie miejsce pracy, byleby się astrofaza rozwijała, śledzę Piotrze twoją pracę od 30k subów, kawał czasu!

    • @Astrofaza
      @Astrofaza  2 ปีที่แล้ว +4

      Dziękujemy, faktycznie już lata :)

  • @dahnikasd4512
    @dahnikasd4512 2 ปีที่แล้ว +3

    Świetna robota. Mam tylko jeszcze jedno pytanie - EHT działało jako współpraca kilkunastu radioteleskopów na całym świecie wirtualnie tworząc aperturę o średnicy całej planety. Sam teleskop Jamesa Weba nie byłby wstanie zobaczyć tej czarnej dziury, ale czy nie mógł by wspomóc całego programu EHT? "Trochę" zwiększyło by to aperturę :-)

    • @tloczyciel87
      @tloczyciel87 2 ปีที่แล้ว

      JW nie jest radio teleskopem więc chyba nie da rady

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      poza tym obawiam się ze współpracujące teleskopy musza być połączone sztywno (bez wzajemnych ruchów), a wiec nie mogą być na jakiś orbitach.

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      następna sprawa - apertura nie ma średnice całe planety. Apertura w tym wypadku to dystans od bieguna południowego do Hiszpanii.

  • @edwardlewandowski2512
    @edwardlewandowski2512 หลายเดือนก่อน

    🌌👀?!🤚 Kosmos zadziwia i szokuje

  • @RamaNaBana
    @RamaNaBana 2 ปีที่แล้ว

    Niesamowite jaka wielka masa w porównaniu do wielkości.

  • @futureterritory9681
    @futureterritory9681 2 ปีที่แล้ว

    Absolutely jaw dropping how inconceivably huge these supermassive black holes are.

  • @kuzior3088
    @kuzior3088 2 ปีที่แล้ว

    to już jest dla mnie za mocne....gratulacje za zaciętość w boju

  • @dagon6469
    @dagon6469 2 ปีที่แล้ว +4

    Te zdjęcie przez materię dookoła wygląda jak oko Saurona

    • @DamianMicua
      @DamianMicua 2 ปีที่แล้ว

      Przypadek 🤔

    • @czarnykruk1627
      @czarnykruk1627 2 ปีที่แล้ว

      Bardziej jak odbyt saurona 😆

    • @Mariousz1
      @Mariousz1 2 ปีที่แล้ว +1

      To zdjęcie. Te zdjęcia. Jakaś dziwna moda się wkrada od paru lat do języka polskiego.

    • @jaro931027
      @jaro931027 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Mariousz1 poza tym nie zdjęcie a obraz. To jest różnica.

  • @kSmolarkowa
    @kSmolarkowa 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki za referencje! Szkoda, że w żaden sposób nieopisane :( ale dobre i to

  • @krzysztofzielinski6770
    @krzysztofzielinski6770 2 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam

  • @michalskrzypek7588
    @michalskrzypek7588 2 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie do kolejnego odcinka omawiającego Sgr A*. Dlaczego zdjęcie tej czarnej dziury wygląda jakby było robione pod sporym kątem? Układ Słoneczny znajduje się w dysku galaktycznym a nie w halo, więc dysk akrecyjny powinien być widziany z boku jako pasek a nie jako okrąg. Czy jest możliwe, że dysk akrecyjny nie leży w płaszczyźnie Galaktyki? Czy może to jakiś rodzaj złudzenia optycznego? Zagięcie promieniowania pod wpływem grawitacji dawałoby chyba kształt pieroga czy miski z pokrywką.
    Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
    Edyta:
    Chyba znalazłem odpowiedź w filmie Veritasium. O ile dobrze zrozumiałem, ze względu na ugięcie promieni w polu grawitacyjnym zawsze będziemy obserwować okrągły obiekt z cieniem w środku, nie kształt pieroga, bo chodzi tu nie tyle o dysk akrecyjny co światło od niego wokół horyzontu zdarzeń, który jest sferyczny.
    Byłbym jednakże bardzo wdzięczny Piotrowi, jeśli omówiłby tę sprawę po polsku.
    Jeszcze jeden edyt:
    W swoim filmie na ten temat Dr. Becky (tak! z kropką) pokazuje artykuł zespołu, który pracował nad zdjęciem Sgr A*, w którym szacuje się, że nasza czarna dziura jest nachylona pod kątem około 30 stopni do płaszczyzny Galaktyki (czyli dysk akrecyjny takoż).

  • @born2live61
    @born2live61 2 ปีที่แล้ว +1

    moja ulubiona tematyka. Czarne dziury mają tak ogromną moc przyciągania że nawet ja nie jestem w stanie od nich uciec. :)

    • @bogaczew
      @bogaczew 2 ปีที่แล้ว

      w zasadzie nie mają. jak gwiazda zmieni się w czarną dziurę to jej moc przyciągania się nie zmieni. jakby coś ją orbitowało, to ta orbita by się nie zmieniła

    • @born2live61
      @born2live61 2 ปีที่แล้ว

      @@bogaczew ja mówiłem o bliskim sąsiedztwie czarnej dziury a nie o odległościach mierzonych w dziesiatkach czy setkach miliomów kilometrów. W tym bliskim sąsiedztwie czarnej dziury jej grawitacja jest w stanie rozpędzić materię dysku akrecyjnego do gigantycznych prędkości. Sama czarna dziura nie jest w stanie wyemitować spod horyzontu zdarzeń choćby jednego fotonu światła. Gwiazda już to potrafi i robi to na okrągło. Tu masz uproszczone porównanie studni grawitacyjnych tych samych pod względem masy obiektów. Gwiazda i czarna dziura która po tej gwieździe powstała będą miały te same masy (powiedzmy 1 nasze słońce) ale w ich pobliżu pola pływowe się drastycznie zmienią a im blizej obydwu obiektów się znajdziesz tym różnice coraz bardziej kolosalne będą się stawiać. Ciężko więc tu powiedzieć że czarna dziura ma taką samą moc przyciągania jak słońce kiedy ze słońca podróżuje do twojego oka światło a z czarnej dziury nie doleci do twojego oka nic :)

    • @judlex7300
      @judlex7300 2 ปีที่แล้ว

      @@bogaczew

    • @bogaczew
      @bogaczew 2 ปีที่แล้ว

      @@judlex7300 nie wiem co te obrazki oznaczają

    • @judlex7300
      @judlex7300 2 ปีที่แล้ว

      @@bogaczew wysłałem o tak bo chciałem coś napisać ale się rozmyśliłem

  • @krzysiekkowal209
    @krzysiekkowal209 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki zrobie co moge

  • @krzysztof5414
    @krzysztof5414 ปีที่แล้ว +1

    Czy w obrębie tych 3 lat świetlnych istnieją jakieś cywilizację? Jak tak to nie zazdroszczę ìm, muszą szukać nowego domu.

  • @sawomirbartosiak2487
    @sawomirbartosiak2487 2 ปีที่แล้ว

    Teoretycznie jest możliwa podróż w przyszłość ale nie w przeszłość. Wszystko co widzimy na gwizdzistym niebie jest daleką przeszłością. Gdyby słońce nagle zgasło byśmy o tym wiedzieli po ok 8 minutach. Tyle czasu światło dociera ze słońca na ziemię

  • @kp-ql7wp
    @kp-ql7wp 2 ปีที่แล้ว

    4:34 "bliższej odległości"?? Jeśli już to mniejszej. Pozdrawiam.

  • @buliusz
    @buliusz 2 ปีที่แล้ว +1

    Mistrzu kiedy nowe koszulki z webbem na sklepie? :D

  • @PavbloDomTV
    @PavbloDomTV 2 ปีที่แล้ว

    A na konkurencyjnym kanale są dostępne napisy.

  • @manhattan4411
    @manhattan4411 2 ปีที่แล้ว +2

    Siema. Pokaz kiedyś swoje biuro jak i studio.. Takie behind scenes proszę bardzo

    • @karcow996
      @karcow996 2 ปีที่แล้ว +1

      Obejrzyj 100 odcinek astro kawy na drugim kanale Astrochillout

    • @manhattan4411
      @manhattan4411 2 ปีที่แล้ว

      @@karcow996 Dzięki wielkie!

  • @grzesiekbiskowski
    @grzesiekbiskowski 2 ปีที่แล้ว

    Czy przy założeniu o wieeeele szybszego internetu i o wieeeele mocniejszych maszyn obliczeniowych uważasz, że dałoby się również obrazować skubańca w czasie rzeczywistym? Jakby nie patrzeć teraz trzeba było te dane wozić dyskami i sklejać, ale gdyby połączyć to w system i sklejać algorytmicznie w jakimś rozsądnym tempie, to teoretycznie istniałaby szansa, na obserwowanie tego w pewnym sensie w czasie rzeczywistym (bo na pewno trzeba byłoby się dostosować do urządzenia, które przesyła sygnał z danej chwili jako ostatnie)

  • @mcmiczo9151
    @mcmiczo9151 2 ปีที่แล้ว

    Hej czy jak czarna dziura miałaby masę np. Jowisza to również nie odbijała by światła? Skoro światło może uciec od grawitacji Jowisza to od czarnej dziury o takiej samej masie tez powinno
    Pozdrawiam

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว +2

      nie ucieknie a to dlatego ze nie tylko masa się liczy ale i promień. Czarna dziura o masie Jowisza byłaby wielkości cytryny lub nawet mniej - dlatego grawitacja koło niej byłaby ogromna, nie byłaby grawitacją Jowisza.

  • @marcinhildebrandt7989
    @marcinhildebrandt7989 2 ปีที่แล้ว

    👏

  • @tandex3414
    @tandex3414 2 ปีที่แล้ว

    wiem że ten obraz czarniej dzury jest robiony w podczerwieni. więc czemu jest pomarańczowy a nie poprostu szary? I czy jest możliwa lepsza jakość tego obrazu gdy ten zestaw teleskopów będzie nadal na ziemi a nie na większej średnicy?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      podczerwień trzeba jakoś sztucznie zabarwić bo inaczej nic byś nie widział

  • @F3iNOfficial
    @F3iNOfficial 2 ปีที่แล้ว +1

    Hmm.. ale to nie jest chyba tak, że ten obiekt sam w sobie przyciąga wszystkie gwiazdy i tylko on odpowiada za ruch spiralny drogi mlecznej. Czarna dziura jest rdzeniem, która przyciąga gwiazdy w pobliżu, razem z tymi gwiazdami tworzy większy obiekt grawitacyjny, a z następnymi jeszcze większy itd itd. Taki efekt lawiny. Gdyby gwiazd między czarną dziurą, a nami nie było, to ta czarna dziura raczej by na nas nie oddziaływała.

    • @Astrofaza
      @Astrofaza  2 ปีที่แล้ว +1

      no więc obracają się wokół niego :)

  • @leiziru9642
    @leiziru9642 2 ปีที่แล้ว +2

    Z Gwiazdką! Ciekawe, czy ją dostał na pierwszą gwiazdkę?
    Nie zapominajmy, że jest głodny!

    • @pawcio_7176
      @pawcio_7176 2 ปีที่แล้ว

      To gwiazdka Michelin

  • @armadildo6475
    @armadildo6475 2 ปีที่แล้ว +1

    widać że zrobione w paincie...

  • @sajmon9448
    @sajmon9448 2 ปีที่แล้ว

    Jaka nazwa muzyki w tle ???

  • @adamganski2012
    @adamganski2012 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @ShockwaveMX1
    @ShockwaveMX1 2 ปีที่แล้ว

    7:42 A co z dylatacją czasu dla tej gwiazdy.. Nie powinna zwolnić z naszej perspektywy?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      nie rozumiesz dylatacji czasu

    • @prezescinas222
      @prezescinas222 2 ปีที่แล้ว

      Nie wiesz o czym piszesz

  • @adamjo5287
    @adamjo5287 2 ปีที่แล้ว +1

    Jakos nie jestem podekscytowany tymi zdjeciami dziur. Poczekam kilkadziesiąt lat na zdjecia w 1080p gdzie bedzie cokolwiek widac.

  • @whatsthis3574
    @whatsthis3574 2 ปีที่แล้ว +1

    Pomysł na film nr 1: Co gdyby misja dart się nie powiodła i ta sonda jakoś tak uderzyła że ta kometa czy coś tam (xD) się przechyliło w stronę ziemi.
    Pomysł nr 2 jak wyglądałaby transformacja Marsa.
    Pomysł na film nr 3: Polska agencja kosmiczna, czyli Polsa, jakieś osiągnięcia i plany, oraz czy mają szansę podbić kosmos.

    • @Nerphex
      @Nerphex 2 ปีที่แล้ว +1

      Nr2 Myślę, że wokół Marsa będą krążyć olbrzymie stacje kosmiczne (dysponującą szklarniami z roślinami), a zaś na Marsie będą kopalnie.

    • @whatsthis3574
      @whatsthis3574 2 ปีที่แล้ว

      @@Nerphex dobrze myślisz. Według mnie powstaną nowoczesne budowle tylko pytanie co z promieniowaniem marsjańskim

  • @daniellugo4417
    @daniellugo4417 2 ปีที่แล้ว

    W pl też mamy dużo teleskopów a nawet o tym nie wiemy, codzinnie jak idę przez miasto to widzę teleskopy u ludzi na balkonach tylko takie trochę mniejsze XD

  • @jerzyskrzypniak4642
    @jerzyskrzypniak4642 2 ปีที่แล้ว

    to jest magnetar

  • @exik12
    @exik12 2 ปีที่แล้ว

    Dlaczego materia w dysku akrecyjnym wiruje zgodnie z ruchem wskazówek zegara? A nie w przeciwnym kierunku, lub chaotycznie?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      skąd pomysł ze wiruje tylko w jedna stronę?

  • @szymonmichalak2685
    @szymonmichalak2685 2 ปีที่แล้ว

    Zastanawia mnie jedna rzecz, która pewnie jest dość oczywista ale nie znam na nią odpowiedzi, droga mleczna jest ogromna, więc skąd wiedzieli w którą stronę patrzeć żeby znaleźć tę czarną dziurę?

    • @michalskrzypek7588
      @michalskrzypek7588 2 ปีที่แล้ว +1

      Sgr A* jest bardzo jasnym źródłem radiowym na niebie i od dawna była typowana na kandydatkę na centralną czarną dziurę w naszej galaktyce.

  • @erebus-qv5xz
    @erebus-qv5xz 2 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie czy horyzont zdarzeń ma kształt kuli ?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      Tak, idealniej kuli chyba ze czarna dziura wiruje wtedy jest lekkie spłaszczenie

  • @airsoftowymtb9531
    @airsoftowymtb9531 2 ปีที่แล้ว +1

    Hmmm... czyżby każda galaktyka miała w swoim centrum taką czarną dziure?🤔 Są zdjęcia galaktyk z tego co mi się wydaje i nie widać w centrum chyba ciemnej plamy a przecież są tak ogromne( tak wiem... gazy, pyły itp.) ale mimo wszystko wydaje mi się, że w wielu sprawach naukowcy się mylą tak jak było to wcześniej wielokrotnie w historii a dopiero za jakiś wyjdzie gdzie się mylili

    • @jakubsmaga6843
      @jakubsmaga6843 2 ปีที่แล้ว +2

      Nie, nie każda galaktyka ma w sowim centrum supermasywną czarną dziurę. Znaczna część ma, natomiast odkryto i takie, w których centrum one nie występują. Są to M33 (Galaktyka Trójkąta) oraz niejaka A2261-BCG.

    • @airsoftowymtb9531
      @airsoftowymtb9531 2 ปีที่แล้ว +1

      @@jakubsmaga6843 ok🙂

    • @prezescinas222
      @prezescinas222 2 ปีที่แล้ว +2

      Użyj trochę wyobraźni uświadom sobie rozmiar galaktyki i rozmiar nawet największej SMCD a następnie przemyśl to a później zastanów się co z tego wynika

    • @airsoftowymtb9531
      @airsoftowymtb9531 2 ปีที่แล้ว

      @@prezescinas222 dobrze Panie Profesorzu🙃

  • @oskarskalski2982
    @oskarskalski2982 2 ปีที่แล้ว

    Jakby ktoś był zainteresowany dokładnym wytłumaczeniem jak działa VLBI to veritassium zrobił fajny materiał na ten temat.

  • @michaelrogalski
    @michaelrogalski 2 ปีที่แล้ว

    Czarna dziura czarną dziurą... mnie fascynuje co innego. Jak to jest, że kierują gigantyczną antenę na fizyczny obiekt i na podstawie zbieranych fal radiowych, tworzą obraz... przyznaję bez bicia, że ja mimo zaledwie 39 lat, już nie ogarniam otaczającej mnie techniki...

    • @Ciekawosc
      @Ciekawosc 2 ปีที่แล้ว

      to jest zadanie algorytmu CHIRP, ktory wyluskuje (z mniejsza lub wieksza dokladnoscia) pojedyncze, pasujace do naszego wyobrazenia czarnej dziury sygnaly i uklada je w obraz. Obrazowo mowiac z bezkresnego szumu audio wylapuje pojedyncze tony i stara sie je ulozyc w znana nam melodie (a raczej jej bardzo ograniczony fragment).

  • @amon3128
    @amon3128 2 ปีที่แล้ว

    A czy polski radioteleskop z Piwnic uczestniczył w którymś z tych projektów?

  • @cesarz987655
    @cesarz987655 2 ปีที่แล้ว

    Czy jest w naszej galaktyce gwiazda, która jest większa (nie bardziej masywna) od Sagittariusa A?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว +1

      Przecież UY Scuti jest większa, tylko to trochę dziwnie porównywać rozmiary bo w końcu czarna dziura nie ma prawdziwych rozmiarów poza (umownym) horyzontem zdarzeń.

  • @riddick9547
    @riddick9547 2 ปีที่แล้ว

    Noo.. to jest prawie jak wyklarowanie rozmazanego obrazu poszukiwanego kryminalisty uciekającego F1 😉

  • @worldclassyoutuber2085
    @worldclassyoutuber2085 2 ปีที่แล้ว

    jak mogła powstać tak monstrualna czarna dziura ? nie chce mi się wierzyć, że powstała z jednego umierającego słońca a potem mogła pożreć tyle gwiazd i planet, odległości są ogromne miedzy ciałami w kosmosie ile taka dziura musiałaby istnieć i jak szybko sie przemieszczać ?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      Nikt nie zmusza do wierzenia w cokolwiek, możliwe procesy powstania takich olbrzymich czarnych dziur są opisane w literaturze naukowej

  • @ukaszkarpik3476
    @ukaszkarpik3476 2 ปีที่แล้ว +3

    Pozdrowienia dla ekipy Astrofazy!

  • @micharzaca1394
    @micharzaca1394 2 ปีที่แล้ว +1

    Hawking byłby dumny

  • @s3rverius
    @s3rverius 2 ปีที่แล้ว

    Jaka jest gęstość materii w czarnej dziurze? Czy wszystkie czarne dziury mają taką samą gęstość? Bo mi się nie chce liczyć :)

    • @kooboos89
      @kooboos89 2 ปีที่แล้ว

      Najwieksza

    • @s3rverius
      @s3rverius 2 ปีที่แล้ว +1

      @@kooboos89 Nobel gwarantowany.

    • @YTtomek
      @YTtomek 2 ปีที่แล้ว +1

      Czarna dziura nie ma żadnej gęstości, nieskończoną gęstość ma natomiast osobliwość. Niektóre teorie mówią, że osobliwością jest tzw "gwiazda plancka"

    • @s3rverius
      @s3rverius 2 ปีที่แล้ว +1

      @@YTtomek Jeśli słyszę, że ma masę iluś tam słońc i horyzont zdarzeń czyli promień, więc i objętość, to musi mieć gęstość.

  • @c-mos
    @c-mos 2 ปีที่แล้ว +1

    Nieostre to zdjęcie… ;-)

    • @jaro931027
      @jaro931027 2 ปีที่แล้ว +2

      bo to nie zdjęcie a obraz

  • @Pokojowa-Apokalipsa
    @Pokojowa-Apokalipsa 2 ปีที่แล้ว

    Serce to ma człowiek. Aczkolwiek papieża i paru innych żydów o to nie podejrzewam. A co z Wami kochani dzisiaj ogłoszę KONKURS !

  • @sebastiansierpinski7935
    @sebastiansierpinski7935 2 ปีที่แล้ว

    No dobra, a przecież już wiele lat temu w książkach i atlasach mieliśmy piekne zdjęcia i dokładne fotografie całej dorgi mlecznej i również planet. A tu co ja widzę, jakieś plamy :D

  • @robertandaralo6266
    @robertandaralo6266 2 ปีที่แล้ว

    Czy wspomniana M87 emituje dźwięk bo jest nagranie z przed kilku dni i zastanawiam się ile w tym prawdy.

  • @magnetic_free_energy
    @magnetic_free_energy 2 ปีที่แล้ว

    Jakość zdjęcia powala na kolana :D :P

  • @szepttrzustki7383
    @szepttrzustki7383 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawe jakie procesy fuzji zachodzą w tym dysku

  • @janekkrawiecki4654
    @janekkrawiecki4654 2 ปีที่แล้ว

    Słyszałem że niedługo będzie zaćmienie księżyca może dobry pomysł na odcinek

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      Zaćmienie Księżyca to banał, zbyt częste

  • @mateuszcielas3362
    @mateuszcielas3362 2 ปีที่แล้ว +1

    czyli juz wiadomo dokladnie ze w srodku naszej galaktyki jest czarna dziura, rozumiem?

  • @GunMeat
    @GunMeat 2 ปีที่แล้ว

    Czyli nie wygląda to tak jak pokazywano w filmie Interstellar !

  • @boleklolek578
    @boleklolek578 2 ปีที่แล้ว +1

    Widzę budżet Polski .

  • @niezatapialny7575
    @niezatapialny7575 2 ปีที่แล้ว

    Proszę

  • @brawe1982
    @brawe1982 2 ปีที่แล้ว

    Astrofaza spózniłaś się, TVP była pierwsza :)

  • @Krzysztof2622
    @Krzysztof2622 2 ปีที่แล้ว

    Czy webb jest w stanie sfotografować czarną dziurę?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      nie, żaden optyczny teleskop nie jest

    • @Astrofaza
      @Astrofaza  2 ปีที่แล้ว

      Dokładnie na to pytanie odpowiadamy przecież w odcinku ;)

  • @damianfox1531
    @damianfox1531 2 ปีที่แล้ว

    Astrofazo proszę bardziej skomplikowane tematy . Wszyscy ,którzy są stałymi widzami albo nie :D od tego mamy naszego wybitnego naukowca :) Cieszę się jest naturalny ,a nie udaję :)

  • @emel23423
    @emel23423 2 ปีที่แล้ว

    Zagadka: Ile osob potrzeba do przetlumaczenia artykulu i podlozenia grafik z nasa?
    Tylko powazne odpowiedzi

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      jedna kompetentna 😉

    • @emel23423
      @emel23423 2 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 a tu byla cala ekipa xD

  • @karolwojtyla3047
    @karolwojtyla3047 2 ปีที่แล้ว

    Najważniejsze, że z * gwiazdką. Pozdrawiam! ;)

  • @sjsjaidvisnsosbsihsxkz
    @sjsjaidvisnsosbsihsxkz 2 ปีที่แล้ว +1

    Szósty

  • @AdamKocun
    @AdamKocun 2 ปีที่แล้ว

    Jak ktos chce zobaczyc jak wyglada czarna dziura to obejzycie film Interstellar 🙂

  • @palaczos87
    @palaczos87 2 ปีที่แล้ว +1

    Doczekamy się czasów kiedy wszystkie ludzkie nadwyżki będziemy inwestować w naukę,a nie w uzbrojenie?

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 2 ปีที่แล้ว

      Zbrojenia przyspieszają rozwój technologiczny

    • @palaczos87
      @palaczos87 2 ปีที่แล้ว

      @@ziomekzmiasta9292 MOZE W XX WIEKU tak bylo

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 2 ปีที่แล้ว

      @@palaczos87 rozwój technologiczny spowolnił po zakończeniu zimnej wojny, kiedy spadły wydatki na zbrojenia. W latach 60. było tylko 8 lat odstępu między człowiekiem na orbicie a człowiekiem na Księżycu, a przecież dotarcie na Księżyc i powrót z niego to o rząd wielkości większe wyzwanie. Pewnie gdyby nie międzynarodowe odprężenie już z 20 lat temu człowiek by wylądował na Marsie.

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 2 ปีที่แล้ว

      @@palaczos87 gdyby nie konkurencja między jednostkami i społeczeństwami pewnie po dziś dzień byśmy biegali z dzidami za mamutami, bo nikt z ludzi nie miałby interesu w tym żeby iść do przodu.

    • @palaczos87
      @palaczos87 2 ปีที่แล้ว

      @@ziomekzmiasta9292 my na wiosce dalej latamy z dzidami za mamutami

  • @Fifus92
    @Fifus92 2 ปีที่แล้ว +1

    a ja mam takie pytanie - jak to jest możliwe że "wszystkie" gwiazdy w galaktyce orbitują wokół takiej czarnej dziury? Przecież jej oddziaływanie grawitacyjne nie ma zasięgu 50tyś lat świetlnych. Czy bardziej patrzeć na to w ten sposób, że centrum galaktyki jest dość gęste i jest tam miliony gwiazd które orbitują bliżej tej czarnej dziury, a gwiazdy znajdujące się dużo dalej w "dysku galaktycznym" poruszają się wokół tej gęstej zbieraniny i tak dalej?

    • @Astrofaza
      @Astrofaza  2 ปีที่แล้ว +1

      Tak i geometrycznie się to obraca wokół tego miejsca :)

    • @Fifus92
      @Fifus92 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Astrofaza policzyłem sobie bardzo upraszczając że zeby słonće orbitowało z prędkością ~300km/s względem jakiegoś punktu w odległości ~25tyś ly to masa tego punktu byłaby tylko 100razy większa niż masa Sagittariusa A*. Czyli te miliony/miliardy gwiazd które wpływają na orbitę słońca można by zastąpić tylko setką takich dziurek....

  • @apologize7552
    @apologize7552 2 ปีที่แล้ว +1

    A to nie jest tak że to co widzimy w oddali widzimy kilka/kilkanaście lat wstecz?

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      tak jest, w tym wypadku to będzie to około 100 tys lat, no i co z tego?

    • @kooboos89
      @kooboos89 2 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 25 tysiecy

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      @@kooboos89 chyba tak 🥴

  • @czarnypiotrus6975
    @czarnypiotrus6975 2 ปีที่แล้ว

    Czy w każdej spiralnej galaktyce jest w środku czarna dziura?

  • @Hazok87
    @Hazok87 2 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe co za naszego życia jeszcze się dowiemy o czarnych dziurach

  • @kuncekuncol4894
    @kuncekuncol4894 2 ปีที่แล้ว +2

    Astrofaza, wasze programy i filmy powinny mieć ramówkę w publicznej, każdy by na tym skorzystał. Musielibyście tylko obniżyć trochę loty żeby dopasować się jakości TVxd

    • @Astrofaza
      @Astrofaza  2 ปีที่แล้ว +1

      A to w takim razie podziękujemy ;)

  • @Dorkolus
    @Dorkolus 2 ปีที่แล้ว

    A w ogóle to jaki kształt mają czarne dziury?

    • @rafalkrk
      @rafalkrk 2 ปีที่แล้ว

      Było w filmie: zawsze i z każdego miejsca obserwacji okrągły. To znaczy o horyzont zdarzeń Ci chodzi, tak? Bo sama osobliwość wewnątrz prawdopodobnie jest punktem.

    • @olasek7972
      @olasek7972 2 ปีที่แล้ว

      idealnie kulisty, za wyjątkiem tych bardzo szybko wirujących

  • @tomaszbukowski3561
    @tomaszbukowski3561 2 ปีที่แล้ว

    podejrzewam że wiesz więcej niż nam mówisz 😂 co ukrywasz ?

    • @janiemoge4269
      @janiemoge4269 2 ปีที่แล้ว +1

      Może słownik ortograficzny foliarzu?

    • @tomaszbukowski3561
      @tomaszbukowski3561 2 ปีที่แล้ว

      @@janiemoge4269 foliarzu ? Czy to język polski ? Przybłędo .

    • @janiemoge4269
      @janiemoge4269 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tomaszbukowski3561 Nie używamy spacji przed znakiem interpunkcyjnym. Wróć na zajęcia z polskiego.

  • @berylkerman3009
    @berylkerman3009 2 ปีที่แล้ว +1

    /dev/null odnaleziony :-)

  • @michasmarzewski3670
    @michasmarzewski3670 2 ปีที่แล้ว

    Paradoksy to są w einsteinowskiej teorii.