Fundusze obligacji: od czego zależy zysk? [Maciej Samcik]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 4

  • @kikuczijo
    @kikuczijo ปีที่แล้ว +2

    Faktycznie bardzo potrzebny materiał edukacyjny wobec braku nauczania tego typu prostych mechanizmów chocby w szkołach. Jednak mam kilka uwag:
    - nie używałbym sformułowań "fabryka obligacji", potrafię sobie wyobrazic, że ktoś edacy laikiem w temacie rzeczywiście pomyśli, że coś takiego istnieje. Można było powiedzieć, że np. na rynku istnieje tylko jedna firma, która emituje obligacje.
    - doprecyzowalbym jak to się wlasciwie dzieje, że obligacje kupione na wyższy procent są bardziej wartościowe od tych emitowanych później na niższy procent (ten rosnący wozek). Prosty przykład, że jeśli obligacja jest dajmy na to na rok, to jeśli była na 10%, a potem emitowane są obligacje na 5%, to ta na 10% jest więcej warta dlatego, że jej cena rynkowa wzrośnie, gdzieś do poziomu 105 (jeśli przyjmiemy nominalna cenę 100). Wynika to z tego, że jakby ktoś chciał sprzedać taka obligacje, to nie zrobi tego za 100 (wtedy kupiec zarabialby 10%), tylko zrobi to za ok. 105, żeby kupiec zarobił te ok. 5%, bo takie sa aktualnie warunki rynkowe na nowoemitowanych obligacjach (10% odsetek, ale straci 5% na nominale, kupując za 105 obligacje, która przy wykupie sprzeda za 100)
    - przy końcowym wykresie i wnioskach z niego dałbym zastrzeżenie, że to dotyczy sytuacji, gdy mówimy o obligacjach o stałym oprocentowaniu - gdyby obligacje były zmiennie oprocentowane, to zależność byłaby odwrotna - na obligacjach zarabiałoby się więcej gdy stopy rosną, a nie spadają.

  • @NiebieskiWilkPL
    @NiebieskiWilkPL ปีที่แล้ว +2

    Dobre i potrzebne wideo. A czy można prosić materiał o samych obligacjach skarbowych notowanych na rynku?

  • @adriandis
    @adriandis ปีที่แล้ว +1

    A co to znaczy "dojechać z obligacjami do mety"? Kupując jednostki funduszu nie mamy możliwości doczekania do wykupu danej serii obligacji, jesteśmy skazani na rynkowe wahania kursu funduszu.