Esetleg arra volt már próbálkozás, hogy a kifutópályához vezető guruló útba beépíteni egy mérleget (olyasmit mint amit ipari cégeknél a kamionoknál alkalmaznak), ott a gép megáll, lemérik és a kalkulált súllyal összehasonlítva csak akkor kap engedélyt tovább haladni, ha a kalkulált és mért súly között nincs x%-nál nagyobb eltérés, ha pedig van akkor újra kell számítani a dolgokat. Szerintem ez egyszerű, költséghatékony és gyorsan kivitelezhető lenne.
Köszönöm szépen Balázs a feltöltést , rég kommenteltem köszönetemet az értékes tartalmakért . Egyedülálló mint repülés történeti , mint modern teknikai , informatív csatorna a repülés szerelmeseinek. 👍😃👨✈️
Érdekes és izgalmas videó, mint mindig :) Egy ötlet a tömegmérésre: a gép összes futóműve hidraulikus csillapítású - itt csak mérni kellen állóhelyzetben a nyomást, és máris meglenne a tömege a gépnek... A futóműveken mért nyomásból számított tömegeket összeadni, és kész vagyunk. Ez az érzékelő (ami gyanítom amúgy is kell legyen, mert mondjuk ha elmegy az olaj / nyomás, akkor jelez amúgy is - hiszen csillapítás nélkül összeszakadna a gép leszállásnál) összességében nem egy nagy túlsúly, de ha már amúgy is benne van, akkor csak szoftveres kérdés az egész ...
Beteg világ az, ahol a valóság sértő. Ostoba ember aki inkább lezuhan minthogy a súlyát (jááájjj húúú húúú) valaki megtudja. Én nem szégyellem, hogy 85 kiló vagyok. Ennyi vagyok és kész. Inkább kiírom a hátamra, hadd lássa a világ, minthogy leessen alattam a repülőgép. Minden csak közvélekedés kérdése! Ha az emberek többségét nem zavarja, akkor nyugodtan lehetne mindenkinek a súlyát akár nyilvánosan is megmérni, ugyanúgy, ahogy félig levetkőztetnek a repülőtéren, meg a csomagomat is kinyitják -- TUDOMÁSUL VESZEM! Itt a MÉDIA A BŰNÖS, amely már évek óta súlykolja az emebrek fejébe a sok polkorrekt hánydékot.
2006-ban a Maldív szigeteken a belföldi járatnál simán rá kellett állnom a mérlegre, legalább 5 dolgozó és ki tudja hány utas látta a tömegem. Fel is írták egy papírra. A végén összeadták és amit még bírt a gép azt megrakták banánnal. Na jó az egy Dash 8-200-s gép volt. Senkit sem érdekelt a személyiségi jog. Engem se. Aki szégyenli a tömegét az maradjon otthon. A legcélszerűbb az lenne, ha egyszerre mérnék meg az összes utast, vagy legalább is nagyobb csoportokat.
Érdekes nagyon. Én kamionsofőr vagyok, és a mai kamionokban már két gombnyomással megjeleníthető az aktuális súlya a szerelvénynek, nem csak az összsúly, hanem azon belül számos változó, például a tengelyenkénti terhelés eloszlás, guminyomás, stb stb, ezért érthetetlen, hogy a légi közlekedésben miért engednek teret a PC-nek. Ezeken még nálunk is életek múlhatnak, nem hogy fent a levegőben. A technológia abszolút rendelkezésre áll, rengeteg érzékelő küldi a jelet a központi számítógépnek. Értsd kiírja a kijelző, sőt figyelmeztet is, ha valami kritikus értéket mér. Az pedig a másik furcsaság, hogy 1 tonnával nehezebb volt a gép, és nehezséget okozott, mert szintén a kamionból kiindulva 1 tonna különbséget nem is lehet érezni. Mindegy neki hogy 8 vagy 9 tonna van rajta, nincs különbség menetdinamikában. Az 5 és 25 tonna között persze már jelentős. De 1 tonnát észre sem vesz.
Olyat nem lehet csinálni, hogy beszáláskor nem egyesével mérik le az utasokat, hanem egyszerre pl. 10 utast? Így nem lenne gond a személyiségi dolgokkal, viszont akár grammra pontosan tudnák az utasok tömegét.
egy nagy hídmérleg a repülő alatt a beszállás helyén? vagy akár az utasokat is meg lehet mérni egy folyosó padlójába épített mérleggel, menet közben, amikor szállnak be
Én csak azt kérdezném, ha zuhannánk a túlsúly miatt, ki reklamálna az adatkezelési szabályzat miatt.. Vélemenyem, hogy ezzel a védjük jogaink / GDPR sztorival átestünk ama bizonyos ló túloldalára.. Mert ugye mi a fontos? A nyvadt kis eletem, vagy az adataim kezeléséhez való jogom? Kérdezem úgy, hogy maszkban, meg tesztekkel és lassan pelenkában - nehogy elkapj vmit a toaletten- utazunk.. Egy szó, mint száz, a kapuknál simán lehetne mérleg..
Nagyon jók ezek a videók csak így tovább! De az elég aggasztó szerintem,hogy egy ilyen nagy baleset után sem oldották meg,hogy pontos tömeget kapjanak az utasok súlyáról. Pedig amit az úriember mondott,szerintem egész jó ötletnek tűnnek.
Én csak arra lennék kíváncsi, hogy vajon hogyan különböztette meg az említett hibás foglalási rendszer a fiúgyerekeket a felnőtt férfiaktól megszólítás alapján.
Nem terveztek egy olyan videot csinalni amikor az LHU akciozik? Pl mikor megjon valahonnan par szazezer vakcinaval, a kiszolgalasarol stb? En nagyon kivancsi lennek ra es szerintem masok is, azt a gepet sem sokan ismerik, eleg uj a hazai "flottaban" :)
Bevezethetnének egy mérőszőnyeget, ami nem ismerteti az egyedi rálépők tömegét, csak szépen halmozza a tömeget, és a végén jelzi, szerinte mennyivel van a bevitt felett esetleg alatt az utasok+kézipoggyászaik tömege.
Nem hiszem el, hogy ha futóműben van hidraulikus lengéscsillapító, akkor annak nyomásérzékelése akkora plusz műszaki kihívás lenne. De ha ez gond lenne, akkor a terhelés hatására létrejövő “leülés” mértéke is mérhető lehetne akár csuklópontba beépülő szögjeladóval, akár a teleszkópos lengéscsillapító mellé integrált útjeladóval. De ha keréknyomás mérése közuti járművek esetén már megoldott, akkor itt is ki lehetne próbálni annak módosított változatát. Lehet valamit nem veszek figyelembe, amikor nem túl bonyolult műszaki kihívásnak érzem ezt az egészet. Üdv T
A cargo 747-esekben rendelhető opció az említett "mérleg". A kijelző a loadmasternek van, és a két rakodórendszert kezelő panel felett van a gép orrajtaja mellett, illetve a főfedélzeti oldalajtó mellett. A kijelzőn a gép aktuális súlya illetve az MAC%, a gép súlyponti helyzete van megjelenítve, így elkerülhető, hogy a gép ki- illetve berakodás közben véletlenül "tail-tip" áldozata legyen. Van olyan légitársaság, akik Budapestre is járnak ilyen gépekkel, és nagy segítség, ha rakodás közben az ember ellenőrizni tudja, hogy a gép az előre kitalált és kiszámolt rakodási sorrendnek megfelelő súlyponti helyzettel rendelkezik a kritikus fázisokban.
Én eléggé polkorrekt vagyok meg olyan, amit libsi-nek titulálnának, de makszimálisan egyetértek veled. Mellesleg ezt meg lehet csinálni diszkréten is: a biztonsági ellenőrzéskor rá kellene állni egy mérlegre, ami nem mutatja ki a súlyt ,csak egy zöld jelzést ad, ha sikerült megmérni a súlyt. Csomaggal mindennel együtt. És a pilóta is nyilván össztömeget lánta, sőt, a helyjegyek miatt akár a megoszló terhelést is láthatná... Szóval egyetértek. A tököm a hisztis ...-ba. Inkább ne repüljenek, mint hogy lezuhanjak, mert sok volt a bigmac és nem akar szembesülni vele . Akkor menjen vonattal meg hajóval. Ott nem probléma, a zsír úszik a vízen... ... :D
A beton talapzatba kell építeni a mérés technikàt,ahol parkol a gèp,vagy gurulás közben felszàllás előtt álljon meg egy mérési ponton…Így nem kell a gépeknek plusz terhet viselni..
Még egy érdekes videó szakértőktől szakértelemmel készítve. Újabb élmény a ma "műsorai" között. A súly: Az útba helyezett mérlegekkel már a falvak között is meg tudják mérni nem tesz-e sok árut az Ifa sofőre a platóra. Már rozsdásodó megfakult kombájnok is kiló pontossággal mérik a gyomrukban lévő termény súlyát. Egyszer egy AN2-essel repülhettem utasként. Ejtőernyősöket vittünk fel ugrani. Utasként is lehetett érezni amikor 2 férfi tandemben kilépett a gépből. Rendesen egy pillanatra bele kellett korrigáljon a pilóta. Pedig közelről az AN2 is jó nagy dög.
Fura hogy minden videóban a törvényszerűség szeretetét làtom ..kicsit màsabb mint az autósvilàgban (jóval..speedzona stb) itt viszont a jól komponàltsàgot az emberek közt .
Nagyon super lett. Még lesz Ikonikus típusok videó. Amúgy meg még a,, USAIR EXPRESS járatán volt hogy e Beechcraft 1900D gépen hátramozdult a súly (mert egyébkén a Légikataszrófákban AZ a cīme hogy TÚLSÚLY.) felszállás után egy hangárba csapódott.
Remek rész ismét. Amúgy azon töprengtem Gábort hallgatva, mi lenne ha a check in pult előtti padlórész, ahová az utas amúgy is automatikusan beáll, és a jegyét bemutatja, egy földalatti mérlegként funkcionálna, a padlón pedig nagy sárga négyzet jelölné a mérési területet. Lenne adat, nem okozna eseményt a mérés ténye, mégcsak meg sem akasztaná a check in folyamatát, viszont ruhában, kabátban, TÉNYLEGES tömegmérés történne utasonként. Akit meg ez zavarna, ne repüljön. A mérés az együttműködés hivatalos eleme lehetne, mellesleg az sem lenne baj, ha pl. az ideális súlypont érdekében maga az ültetés az extra olcsó járatokon szintén részét képezné a feltételeknek. Fillérekért viszünk el - ha oda ülsz, ahová a check in súlyadataid alapján mondjuk, hogy ne növeljük a fogyasztást a trimm túlságosan nagy kitérítésével. (Tkp. a beszállítás előtti időben ez az adatsor el tudna készülni, és a tényleges beszállítás előtt készülnének el a beszállókártyák a rendszer által kijelölt székekhez hozzárendelve a "járat szempontjából ideális súlyú utast" a neve alapján ). Nagyszerű rész, érdekes, izgalmas, STG szokás szerint remek mind mindíg - csak így tovább. Kránitznak sugárzó televíziót kellene alapítania. Amúgy kedves emlékem, amikor AN-2-essel repültünk valahová Hegedűs Dezső akkori MRSZ főtitkárral - én riporterként voltam a fedélzeten, - , aki nem volt épp pehelysúlyú, ráadásul mindehhez remek CV-értékkel rendelkezett, ennél már csak a mosolya meg a jókedve volt látványosabb. Felszálltunk Budaörsről, aztán kisvártatva a pilóta, Nagy Tamás könnyedén hátraszólt: Dezső bácsi legyen szíves jöjjön előre a szárny fölé, kissé nehezen tudom kitrimmelni a gépet...kitört a nevetés, Dezső bá' előre araszolt az Ancsán, azonnal érezhető is volt a változás a gép viselkedésében, amint főtitkárunk elfoglalta helyét a súlypont környékén. Később azzal viccelődtünk, hogy Ő maga volt :-) a súlypont, márcsak a Repülőszövetségben betöltött pozíciója alapján is.
Piezoelektromos lemezeket leteríteni a kerekek alá és az egész gépet mérni, kamionok tengejsúját menet közben is megtudják így mérni! A technologia adott, csak alkalmazni kellene
Amíg bizsut meg parfümöt próbálnak ránk sózni repülés közben, elég röhejes arra hivatkozni, hogy a plusz súly miatt nincs súly mérő berendezés építve a gépbe. Ugyanez igaz a külső kamerákra. Amennyire tudom, az sincs, pedig ha baj van, biztos többet mondana a pilótának, mint ha a műszerek értékeiből kéne kitotózni, hogy mi van.
Telepített mérlegen àllva lehetne tankolni, beszàllni, poggyàszt rakodni, és 100kg pontossàggal meglenne a tényleges súly. Költséges az biztos, de sokkal pontosabban lehetne számolni a szükséges üza mennyiséget, tolóerőt, stb.
Alapvetoen ez megoldhato lenne. A problema ott van, ha a gep tulsujos, vagy keves az uzemanyag akkor visszagurul a terminalhoz kirakodni, tankolni? Ez rengeteg ido veszteseg es + logisztika.
Nekem az jutott még eszembe, hogy azért nem méricskélik a futóműnél sem az összterhelést, mert ezeknek a számításoknak már a beszállítást megelőzően el kell készülnie. Feltételezem. Ha azután kezdenének mérni, miután az összes utas beszállt, akkor még egy csomó időt elvenne a szükséges üzemanyag számítása, tankolás, stb. Egyszerűbb az egészet felülről becsülni. Manapság a legkomolyabb incidens ami túlterhelés miatt történik, az az, hogy valakinek itthon hagyja a poggyászát egy fapados cég. Ráadásul jó ideje már nem lehet repülőjegyet venni anélkül, hogy a születési dátumodat meg ne adnád, így a Miss, Ms, Mrs, Mr. stb megszólítások is feleslegessé válnak. Ha tudjuk az utas nemét, életkorát és állampolgárságát, akkor már nagyon jól lehet ezekkel az átlagokkal becsülni.
Ahogy Mentour Pilot nagyon jól megfogalmazta egy K-V videójában: mi az utasszámból és cég által meghatározott átlagsúlyokból indulunk ki, de ha látom, hogy egy rögbicsapat száll fel a gépre, újraszámolom.
A "miért nem lehet"-re a válasz: Az idoveszteség. Bár technikai akadálya valóban nem lenne, gondoljunk bele abba, amikor 200-240 főt kéne egyenként lemérni a becsekkolásnál. Esetleg beszállítás után a valós adatra várni, ami alapján elkészül a terhelési lap. Minden perc számít, és minden perc pénz. Ezért számolunk átlagsúlyokkal. A videóban bemutatott eset kivételes volt. Poggyászok esetében ma már szinte mindenhol valós, mért súlyokkal számolunk. Az utasok atlagsulyaval kapcsolatban meg bőven van annyi tartalék egy repülőgépben, amivel gond nélkül kezelni lehet ezeket az eltéréseket. Persze ettől még nem ártana mondjuk 5 évente új mérésekkel felülvizsgálni ezeket a számokat.
Nekem eddig magától értetődő volt, hogy a futómű bizonyos részeibe vannak nyúlásmérő bélyegek beépítbe. Ezek szerint nem? Ez most meglepett! (oké, ezek szerint ez nem csak nekem jutott eszembe ...)
Én az összeadós verzió híve lennék, mert a gépet mérni a 3 alátámasztás miatt nehéz. A csomogokat lehet mérni berakodás közben. Minden utas valamelyik ajtón száll be kezében a cuccaival, itt kell egy kb 1x1 méteres mérleget a padlóban nem láthatóan elhelyezni. Rálép, üdvözöljük, mosolygunk, ÉS bingó tudom (majdnem pontosan), mennyit kell tankolni. Szerintem ennyi.
Le lehetne mérni az utast úgy is, h még a monitoron sem látják a súlyát... Csak mondjuk egy visszajelzés, lemérve, mehet. Csak egy összesítés lenne a végén. És akkor polkorrekt, de pontos.
Vagy lehetne mindenkinel egy mikrocsip ami fojamatosan minden adatot kozvetit a viselojerol. Mind a kutyáknak. Ja van ugynevezik mobiltelefon . Meg oltási igazolvány
Szerintem sokkal fontosabb lenne minden emberélet miatt a súlymérés, mint a személyi jogok védelme! Azt hiszem, ezt minden normális ember megértené az egész világon.
Számomra azért furcsa ez a testsúllyal való intimitás, mivel az ügyvédünk tudja hány embert öltünk meg, és az orovosunk hogy milyen nemi betegségeink vannak. Ez a két példa bizalmasabb információ, mint a testsúlyunk.
Nagyon sajnalom hogy a 2020 februar 18 an a Ferihegyrol indult Ryanair jaratott nem emlitettek.. Grand Canariara mentunk es 5 tonna volt a tulsullyunk.. A kapitany ugydontott hogy nem indul.. majd kb 3 ora varakozas utan.. elkezdtunk egy felre eso helyen uzemanyagot egetni es 6 ora es 20 percet kesessel elindultunk .. az amugy tervezett direct flight bol lett egy plusz le es felszallas Madridban hogy uzenanyagot vetelezzunk.. a tulsullyt az okozta hogy egy 10 eves regebbi repulogepet allitottak be aznap es annak kevesebb volt a terhelhetosege.. alitolag.. 6 oran keresztul nem volt kiszolgalas a fedelzeten mert valamiert a foldon nem tehette meg a legenyseg...szoval 12 es fel ora kesessel ugyan de megerkeztunk..
a repulesben is létezik a kamu muszaki vizsga, MINT AZ AUTÓKNÁL.Hamis,azaz alá vizsgáztatják a gépeket,(mint a 7.5 T iVECOT 3,5 T ra) hogy ne kelljen annyi illetéket fizetni a légitársaságnak. Ez a spúrság vezetett ahhoz, hogy a vizsga szerinti súly felett voltatok.
Vajon miért nem használnak gurulópályákba épített mérlegeket, a hídmérlegekhez hasonlóan? Közvetlenül felszállás előtt látná a pilóta, hogy mivel kell számolnia.
A gurulóutakon már késő mérni. Addigra a számítógépet már fel kell programozni, az üzemanyag-szükséglet számításához is figyelembe kell venni a rakomány súlyát.
A repülőgép valódi tömegét az induláskor mérhető gyorsulás mérésével lehetne elég pontosan meghatározni ... Ez alapján akár egy automata rendszer is letilthatná a felszállást, mielőtt még eléri a gép a "V1" sebességet ... Mi a baj ezzel a módszerrel? Nem elég pontos a sebesség/gyorsulás mérése?
A ganderi balesetnél, ha a földtől el tudott szakadni a gép, akkor miért nem tudta a biztonságos emelkedéshez hiányzó sebességet megszerezni "lebegés" közben, kilométereken keresztül? Ott kisebb a súrlódás, mint a futópályán, nem?
Van egy fontos eltérés a betonon guruló gép és az elemelkedett között! Ha a gép elemelkedett, megnő az állásszöge evvel ugyan nő a felhajtóerő, (hiszen ez az elemelkedés lényege) de nő a légellenállás, így ha probléma lép fel, akár a hajtóművek teljesítményeben, akár a szárnyakon jegesedés miatt, az komoly bajhoz vezethet. Ebben az esetben több tolóerő kellett volna, hiszen a felszállósúly a kalkuláltnál nagyobb volt több tonnával, sőt még az engedélyezett felszálló tömegnél is nagyobb volt.
Alacsonyabb sebességen nagyobb állásszög szükséges, ami nagyobb légellenállással jár. Ez csökkenti a sebességet, ami még nagyobb állásszöget igényel, végül a gép átesik.
@@baksatibi Értem, köszi. Tehát akkor az az opció nincs is meg egy normál rotációs sebesség után, hogy elemelkedés után "visszabillentse" az orrát a gép, és kb. vízszintesen repüljön földközelben? Mármint normál körülmények között sem, ha nincs semmi elszámolva?
Az ellenkezője is probléma. Zuhant már le repülőgép azért, mert kifogyott az üzemanyaga félúton. Túl keveset tankoltak, mert különböző típusoknál és különböző országokban különböző mértékegységekben számoltak. Így összetévesztették a kilogrammot a fonttal a litert a gallonnal. Mert súlyosbítja a helyzetet, hogy ahogyan a videóban is benne van a repülőgépet az üzemanyag tömege érdekeli, miközben a tartálykocsi térfogatot szállít és tölt. Így tehát a tankolásnál a számok jók voltak. Csak nem az volt a mértékegység, ami kellett volna.
Miért nem lehet beépíteni pl a gép küszöbébe egy észrevétlen kis mérleget, amire rá kellene lépni beszálláskor?! Nem mutatna értéket, csak összeadná megmutatná a pilótáknak a végösszeget és még felszállás előtt lehetne korrigálni.... Akár küszöbnek álcázni ;) de kötelező rálépni...
@@strobi0001 Egy kamion 40 tonna max( kivéve a speciális vontatmányokat), méretben azonosak. Egy 747-es meg ugye nem 40 tonna, és a kerekek helyzete sem hasonló egy kisebb gépéhez. Természetesen megoldható, de vannak problémái( pl.: hova teszed, mekkora legyen, több pályás reptéren több kellene, míg felépítik a forgalmat akadályozza stb.)
Egy kamion 40t vagy annal tobb, pl.60t lehet, egy 747 400t alatt jon ki. Nem tunik megoldhatatlannak. Ha akarnak, egesz vonatokat meg tudnak merni. Ja igen, egy budapesti repuloteren kellene 2-3 ilyen merleg. Nagysagrendileg valamivel dragabb volna, mint egy falusi szovetkezet merlegje, de biztos sokkal gyorsabb es olcsobb, mint minden beszallo kapunal merleget felallitani es veszekedni minden tizedik utassal. Es a repulore se kell semmit szerelni. Csak megall utkozben a palya fele 10 masodpercre, beirja a szamot a kijelzorol es mehet is tovabb. Nem aranyat mernenek ezzel se, nem kell dekara pontosan mernie. Az a 40 tonnas merleg mondjuk 40 kilot tevedhet. 400kg tevedes egy 747-nel nem tesz sokat.
Most nem akarom feltalálni a spanyolviaszt. De kis logika. Kamionos vagyok. Tisztában kell lennem a szerelvény tömegével. Üresen, fél tankkal 15,5 tonna. Ugye maximálisan 40 tonna lehet egy szerelvény össztömege. Ez úgy van, hogy 16-nak van számolva a szerelvény és 24 tonna rakomány pakolható fel nagyságrendileg. Így ha olyan az áru, mondjuk precízen lemért vastekercsek, és 24,3 tonna, akkor is nyugodtan elhozom, ha félig van a tank csak. Mert ugye 1000 literes a 2 üzemanyagtartály. A gázolaj ugye kisebb fajsúlyú a víznél, de valahol 500 és 1000 kg közt lehet ez a mennyiség. Az én szerelvényemben van mérleg. Ami minden tengelyt mér. Vontató és pótkocsi. Légrugó terhelést érzékel úgy tudom. Viszont nem pontos, csaj irányszám. 40 tonna helyett mondjuk 42 amit jelez. Tehát általában túlzottan óvatos. Ezért nem lenne jó megoldás ez a repülőgép futóművébe, pontatlan. De lehet létezik precízebb technika is. Ami szerintem a megoldás az az aszfaltba épített mérleg. 10 kg pontosságú is lehet akár, de 100 kilóra mindenképpen pontos 40 tonna esetén. Nyilván a repülőgép kerekei távolabb vannak egymástól. De mondjuk 3 ilyen mérleg megoldaná ezt. Nyilván van a nyomtávra valami tól-ig intervallum. Meg az orrfutómű helyzetére is. Így egy háromszög alakban aszfaltba épített mérleg kombináció megoldás lenne a repülőgép felszállás előtti konkrét ellenőrzésére. Elég lenne egy helyre építeni, és minden startoló gépnek át kéne menni rajta, pár másodperc megállással. Mert álló helyzetben pontos a mérés.
Nekem is ez volt az első gondolatom, hallva Gábor elmélkedését a tömegmérésről. De. Egyrészt minden repülőtéren ki kellene építeni ilyen mérőállást (Afrikában meg egyéb elmaradottabb helyeken is - nem egyszerű), másrészt nagyon komoly méretkülönbségek vannak az egyes géptípusok méretében és a megengedett terheléseikben. Ez utóbbi miatt egy mérlegállás nem is lenne elegendő, mert nem közvetlenül felszállás előtt táplálják be a számítógépbe ezeket az adatokat, hanem már a szükséges üzemanyagot is ehhez számolják és tankolják. Ha viszont minden reptér minden beszállási/berakodási pontján ki kell ezeket a mérlegállásokat alakítani, az jelentős többletköltség és plusz karbantartási és kalibrálási munka a repülőtereknek, miközben a jelenlegi átlagokon alapuló számítások sem jelentenek azért akkor nagy, elviselhetetlen kockázatot.
Tehát a túlzott spórolási kedv vezetett volna a bajhoz, kár a súlyváltozással magyarázni mikor több tonna üzemanyagot szinten spórolásból visznek magukkal a gépek rövidebb fordulási idő miatt …
A Qatar Airways 7kg többletsúlyra 288.-€ pótdíjat számolt és fizettetett meg velem. A gép közel sem volt tele, egyes utasok, jónéhány hármas ülésen, keresztben fekve aludtak. Ez az összeg, akkor egy jegy, fél ára volt...☹️ Jó ügyfelünk voltam, de ez sem számított 😪 Nem voltak jó fejek...
7 kg túlsúly egy poggyásznál azért nem csekély. Ha a csekines beírja a csomag súlyát a rendszerbe, az eleve nem enged tovább, amíg nincs kifizetve. Ha viszont nem a valódi súly kerül beírásra, az a repülőgép biztonságát veszélyezteti, és joggal reklamál a többi utas, hogy neki is a maximális súly legyen beírva, hogy ne kelljen fizetni, ez pedig jelentős túlsúlyt tud eredményezni. A másik, ne keverjük a földi kiszolgálást és a légitársaságot. Lehet, hogy a Qatarnak valaki jó ügyfele, de nem a Qatar légitársaság végzi a csekint, hanem az általa megbízott földi kiszolgáló személyzet. 7 kiló túlsúly nem jófejség kérdése. A repülés biztonsága mindennél előbbre való.
Nem kötözködésből irom és a legmélyebb tiszteletem Somogyi Tóth Gábornak, de nem lehetett volna egy "praktizáló"forgalmistát és egy szerelőt is meginterjúvolni? Mert ők napi szinten ezzel foglalkoznak.
Annyi történt, hogy két héttel ezelőtt megnyithatott az Aeropark és indulnak a reptérlátogatások. Ezért pár napig nem tudtam a készülő videókkal olyan tempóban haladni, ahogy szoktam. :D
@@aeroparkbudapest mit nem adnék azétt hogy egyszer a strato lancher (remélem jól irtam a nevét) repülőről is készülne 1 videó, olyan keveset tudok róla .. 🙂
Azt mondja már meg valaki, miért nem a gép méri meg magát? Csak x darab nyomás szenzor kell a futómű tagokra, aztán sípol, ha mondjuk 5%-nál nagyobb eltérés van a mért és számított súly és súlypont között, mert az utóbbi sem mindegy! Ezzel meg lehetne előzni a téves üzemanyag számításokat és tankolásokat is.
Jajjj, Balázs, már napok óta úgy izgultam, hogy miért nincs videó! Gondoltam én covidra, meg mindenre, hogy netán abba hagytad a filmezést. De hál'Istennek nem! Van remény! 🙏❤
Nagyon kedves vagy! Semmi nem állt meg, mi sem állunk meg. Annyi történt csak, hogy kinyithatott az Aeropark, indulnak a reptérlátogatások, és emiatt a filmkészítésre átmenetileg kevesebb idő jutott. De négy új epizód már párhuzamosan készül! :)
@@aeroparkbudapest Köszönöm a megnyugtató választ! Szerintem sok rajongónak esett le a kő a szívéről az új epizód megjelenésekor! Sok sikert az Aeroparkos újrainduláshoz! Amint lehet, Én is megyek!
Két dolog: 1. Mi a francért megszólítást kell használni? Ez például csak az angolszász világban működik úgy, ahogy. Német nyelvterületen egy regisztrációkor a megszólítás lehet nemsemleges: prof., mag., dr., ing., egyéb tudományos fokozatok például. Orosz nyelvterületen sem szokás a mister vagy miss jellegű megszólítás. Egy űrlapon a herr vagy frau megszólítást általában csak akkor adják meg, ha nincs fokozat. Ha azt adom meg, hogy ing., akkor mi van? Mennyit nyom egy mérnök? 2. Túlsúlyos vagyok. Nem zavar, ha lemérnek, az sem zavarna, ha a gépre becsekkoláskor meg kellene adnom a súlyom vagy rá kéne állnom egy mérlegre. Régen, a repülés kezdetekor is le kellett mérni az utasokat, szerintem nincs ebben semmi problematikus, amíg ezeket nem tárolják névre szólóan. 2021-ben már teljesen reális egy olyan szoftvert létrehozni, ami a becsekkoláskor rögzíti a gépre felszálló utasok súlyát anélkül, hogy ezt névre szólóan tárolná, így pontos pillanatnyi adatokkal is lehetne számolni.
Pontosan ezen agyaltam én is, hogy miért nem lehet un. súlymérő bélyegekkel ezt megoldani. Tömegük elenyésző, a központi vezérlő egységé sem több pár dkg-nál. Valamiért mégsem használják ezeket.
Szerintem az a gond, hogy a repülőgép szárnya plusz-minusz felhajtóerőt termel. Álló gép és szél esetén. Ezt mind figyelembe venni (szél nagyság, irány, a gép állóhelyén!) elég bonyolult/lehetetlen feladat.
88 kg? Szerintem kevés 😁. Manapság egy meglett férfi ennél több főleg ha pogyász is játszik. Főleg hogy divat lett a testépítés. Egy ilyennel hobbi szinten foglalkozó személy 88 kg-nál több.
Leginkább zajt tudott produkálni, meg tonnaszámra ette a kerozint. Na jó, viccet félretéve, mindegy mekkora tolóerő van, ha rövid a pálya, vagy túlsúlyos a gép. Esetleg mindkettő egyszerre. És a hőmérséklet emelkedésével egyre hosszabb és hosszabb pályára van szükség.
Nem lenne pontos. Egyrészt a főfutón van a legtöbb súly, másrészt a gép hátuljában a csomag és utas forgatónyomatékot fejt ki, így pont hogy annyival könnyebb az orrfutónál a gép.
ez megvalósította a klasszikus viccet: "hogyan tudsz rövidlátó pilótaként egyáltalán felszállni?" "mikor a másodpilóta azt mondja: Te szentséges atyaúristen" akkor felhúzom a gépet"...
88 kg? Szerintem kevés 😁. Manapság egy meglett férfi ennél több főleg ha pogyász is játszik. Főleg hogy divat lett a testépítés. Egy ilyennel akár csak hobbi szinten foglalkozó személy 88 kg-nál több.
ugy tudom volt olyan baleset is ahol a fontot meg a kg ot nem váltották át a pilóták.az teher szállitó repülö volt.a amerikaiak meg a legelhizottab nemzet.mérni kell mindenkit és kész
Üdv! A videóban súlyról beszélnek, de kg-ot, pontosabban kilót használnak mértékegységként. Pl. szóba kerül a 88 kiló, ami alapból értelmezhetetlen, mert a kiló nem mértékegység. De ha már mindenáron súly kell szerepeljen, akkor jó közelítéssel mondhatnának 880 N-t. Jó lenne, ha későbbi videókban ez a hiba már nem lépne fel. Köszönöm!
Ezen törtem a fejemet elég sokat a felvétel előtt; tudtam, hogy lesz, aki rámutat a pongyolaságra. De bevállaltam: nem akartam azzal hergelni a követőinket, hogy utas-súly helyett utas-tömegről beszéljek; vagy ezeket a átlagsúlyokat, amelyeket a világ minden részén kilogrammban adnak meg, kilonewtonban fejezzem ki. Abból több kritikai komment született volna :-)
@@stgk69 Szerintem ez jó döntés volt... A nézők többsége valószínűleg nem profi, számukra ez a mélység elegendő is, és szórakozásból nézi a videókat. Aki pedig jobban benne van a repülésben, pontosan tudja, hogyan értelmezze az elhangzottakat. Köszönjük a videókat és a rengeteg beletett munkátokat!
@@TheVektast Ráadásul igaza sincs. Ugyan is nem azt állította a hapsi, hogy a kiló az mértékegység. Hanem, hogy ennyi meg annyi kiló a súlya az embereknek. Nagyon hivatalosan kiló helyett kilógrammot lehetne használni, de szerintem mindenki értette, és sokkal gyorsabb a beszéd, ha nem a hivatalos nyelvezetet használjuk. Az ilyen Attila fajta seggfejeket jó lenne Észak-Koreába száműzni, mert túl nagy a pofájuk, rossz indulatúak és csak akkor érzik jól magukat, ha másoknak keresztbe tehetnek. Ott valószínűleg megtanítanák ezeket az embereket viselkedni!
Ekkora baromságot!!! hát mi a fontosabb! A repülés biztonság? Vagy pedig jaj!!!!! hány tonnát nyomok!!!???? Írom ezt úgy hogy nem keveset repdesek. Akinek ez nem teszik. az menjen gyalog. Itt a biztonságnak, mindent, de mindent felűl kell írnia!
Esetleg arra volt már próbálkozás, hogy a kifutópályához vezető guruló útba beépíteni egy mérleget (olyasmit mint amit ipari cégeknél a kamionoknál alkalmaznak), ott a gép megáll, lemérik és a kalkulált súllyal összehasonlítva csak akkor kap engedélyt tovább haladni, ha a kalkulált és mért súly között nincs x%-nál nagyobb eltérés, ha pedig van akkor újra kell számítani a dolgokat. Szerintem ez egyszerű, költséghatékony és gyorsan kivitelezhető lenne.
Na most onnan vissza fordítani gépet túlsúly miatt? ... Hát blődség lenne. Jóval hamarabb kellene mérni...
Köszönöm szépen Balázs a feltöltést , rég kommenteltem köszönetemet az értékes tartalmakért . Egyedülálló mint repülés történeti , mint modern teknikai , informatív csatorna a repülés szerelmeseinek. 👍😃👨✈️
A repülésben nincs bocsánat!
Mindenkit,és mindent le kell mérni.
Akinek ez nem tetszik,az menjen busszal.
Érdekes és izgalmas videó, mint mindig :) Egy ötlet a tömegmérésre: a gép összes futóműve hidraulikus csillapítású - itt csak mérni kellen állóhelyzetben a nyomást, és máris meglenne a tömege a gépnek... A futóműveken mért nyomásból számított tömegeket összeadni, és kész vagyunk. Ez az érzékelő (ami gyanítom amúgy is kell legyen, mert mondjuk ha elmegy az olaj / nyomás, akkor jelez amúgy is - hiszen csillapítás nélkül összeszakadna a gép leszállásnál) összességében nem egy nagy túlsúly, de ha már amúgy is benne van, akkor csak szoftveres kérdés az egész ...
Beteg világ az, ahol a valóság sértő. Ostoba ember aki inkább lezuhan minthogy a súlyát (jááájjj húúú húúú) valaki megtudja. Én nem szégyellem, hogy 85 kiló vagyok. Ennyi vagyok és kész.
Inkább kiírom a hátamra, hadd lássa a világ, minthogy leessen alattam a repülőgép.
Minden csak közvélekedés kérdése! Ha az emberek többségét nem zavarja, akkor nyugodtan lehetne mindenkinek a súlyát akár nyilvánosan is megmérni, ugyanúgy, ahogy félig levetkőztetnek a repülőtéren, meg a csomagomat is kinyitják -- TUDOMÁSUL VESZEM!
Itt a MÉDIA A BŰNÖS, amely már évek óta súlykolja az emebrek fejébe a sok polkorrekt hánydékot.
Milyen Igaza van pont ezen gondolkozom most én is !
2006-ban a Maldív szigeteken a belföldi járatnál simán rá kellett állnom a mérlegre, legalább 5 dolgozó és ki tudja hány utas látta a tömegem. Fel is írták egy papírra. A végén összeadták és amit még bírt a gép azt megrakták banánnal. Na jó az egy Dash 8-200-s gép volt. Senkit sem érdekelt a személyiségi jog. Engem se. Aki szégyenli a tömegét az maradjon otthon. A legcélszerűbb az lenne, ha egyszerre mérnék meg az összes utast, vagy legalább is nagyobb csoportokat.
Érdekes nagyon. Én kamionsofőr vagyok, és a mai kamionokban már két gombnyomással megjeleníthető az aktuális súlya a szerelvénynek, nem csak az összsúly, hanem azon belül számos változó, például a tengelyenkénti terhelés eloszlás, guminyomás, stb stb, ezért érthetetlen, hogy a légi közlekedésben miért engednek teret a PC-nek. Ezeken még nálunk is életek múlhatnak, nem hogy fent a levegőben. A technológia abszolút rendelkezésre áll, rengeteg érzékelő küldi a jelet a központi számítógépnek. Értsd kiírja a kijelző, sőt figyelmeztet is, ha valami kritikus értéket mér. Az pedig a másik furcsaság, hogy 1 tonnával nehezebb volt a gép, és nehezséget okozott, mert szintén a kamionból kiindulva 1 tonna különbséget nem is lehet érezni. Mindegy neki hogy 8 vagy 9 tonna van rajta, nincs különbség menetdinamikában. Az 5 és 25 tonna között persze már jelentős. De 1 tonnát észre sem vesz.
Repülőgép futóin miért nem lehet súlyt mérni rögtön kiderülne a probléma.
amiért a mavnál a sínre szarunk,és amiért a posta olvashatatlan elázott értesítőt dob be email helyett
Létezik beépített tengelysúlymèrő. Kamionokba is van ès sokat segít. Kiváló video ismèt! ♥️
Olyat nem lehet csinálni, hogy beszáláskor nem egyesével mérik le az utasokat, hanem egyszerre pl. 10 utast? Így nem lenne gond a személyiségi dolgokkal, viszont akár grammra pontosan tudnák az utasok tömegét.
Nagyon érdekes videó. COVID után biztos frissíteni kell azokat az átlag súlyokat:)))
Nagyon érdekes és tartalmas videó lett !
Örök követő vagyok 😉😌
egy nagy hídmérleg a repülő alatt a beszállás helyén? vagy akár az utasokat is meg lehet mérni egy folyosó padlójába épített mérleggel, menet közben, amikor szállnak be
Én csak azt kérdezném, ha zuhannánk a túlsúly miatt, ki reklamálna az adatkezelési szabályzat miatt..
Vélemenyem, hogy ezzel a védjük jogaink / GDPR sztorival átestünk ama bizonyos ló túloldalára..
Mert ugye mi a fontos? A nyvadt kis eletem, vagy az adataim kezeléséhez való jogom?
Kérdezem úgy, hogy maszkban, meg tesztekkel és lassan pelenkában - nehogy elkapj vmit a toaletten- utazunk..
Egy szó, mint száz, a kapuknál simán lehetne mérleg..
Nagyon jók ezek a videók csak így tovább!
De az elég aggasztó szerintem,hogy egy ilyen nagy baleset után sem oldották meg,hogy pontos tömeget kapjanak az utasok súlyáról.
Pedig amit az úriember mondott,szerintem egész jó ötletnek tűnnek.
Nagyon jó tartalom ismét. Köszi!!
Én csak arra lennék kíváncsi, hogy vajon hogyan különböztette meg az említett hibás foglalási rendszer a fiúgyerekeket a felnőtt férfiaktól megszólítás alapján.
Nem terveztek egy olyan videot csinalni amikor az LHU akciozik? Pl mikor megjon valahonnan par szazezer vakcinaval, a kiszolgalasarol stb? En nagyon kivancsi lennek ra es szerintem masok is, azt a gepet sem sokan ismerik, eleg uj a hazai "flottaban" :)
Jó ötlet! Én is szívesen látnék ilyet.
Megint szuper videó! Az Aeroparkban található gépek újjászületését pedig egy újabb Aeroparkos látogatással fogom támogatni :)
Köszönjük!
Milyen kellemes ezt magyarul meghalgatni
Na végre egy új videó. 😎👍
Bevezethetnének egy mérőszőnyeget, ami nem ismerteti az egyedi rálépők tömegét, csak szépen halmozza a tömeget, és a végén jelzi, szerinte mennyivel van a bevitt felett esetleg alatt az utasok+kézipoggyászaik tömege.
Nem hiszem el, hogy ha futóműben van hidraulikus lengéscsillapító, akkor annak nyomásérzékelése akkora plusz műszaki kihívás lenne. De ha ez gond lenne, akkor a terhelés hatására létrejövő “leülés” mértéke is mérhető lehetne akár csuklópontba beépülő szögjeladóval, akár a teleszkópos lengéscsillapító mellé integrált útjeladóval. De ha keréknyomás mérése közuti járművek esetén már megoldott, akkor itt is ki lehetne próbálni annak módosított változatát. Lehet valamit nem veszek figyelembe, amikor nem túl bonyolult műszaki kihívásnak érzem ezt az egészet. Üdv T
Még egy. Ha csoportosan 10-20 beszállót egyszerre mérnek, akkor nincs személyre visszavezethető érték. Bár további kérdés a súlyeloszlás a fedélzeten.
A repcsi miért nem tudja saját magát mérni? 🤔 Erre már a kamionok is képesek méghozzá olyannyira hogy tengelyenként is tudják a súlyt mutatni.
Szuper tartalom, köszi!
A cargo 747-esekben rendelhető opció az említett "mérleg". A kijelző a loadmasternek van, és a két rakodórendszert kezelő panel felett van a gép orrajtaja mellett, illetve a főfedélzeti oldalajtó mellett. A kijelzőn a gép aktuális súlya illetve az MAC%, a gép súlyponti helyzete van megjelenítve, így elkerülhető, hogy a gép ki- illetve berakodás közben véletlenül "tail-tip" áldozata legyen. Van olyan légitársaság, akik Budapestre is járnak ilyen gépekkel, és nagy segítség, ha rakodás közben az ember ellenőrizni tudja, hogy a gép az előre kitalált és kiszámolt rakodási sorrendnek megfelelő súlyponti helyzettel rendelkezik a kritikus fázisokban.
Indonéziában a belföldi járatnál mértek minket kézipoggyásszal. Szerintem a biztonság fontosabb, mint az adatkezelési kérdés.
Én eléggé polkorrekt vagyok meg olyan, amit libsi-nek titulálnának, de makszimálisan egyetértek veled. Mellesleg ezt meg lehet csinálni diszkréten is: a biztonsági ellenőrzéskor rá kellene állni egy mérlegre, ami nem mutatja ki a súlyt ,csak egy zöld jelzést ad, ha sikerült megmérni a súlyt. Csomaggal mindennel együtt. És a pilóta is nyilván össztömeget lánta, sőt, a helyjegyek miatt akár a megoszló terhelést is láthatná... Szóval egyetértek. A tököm a hisztis ...-ba. Inkább ne repüljenek, mint hogy lezuhanjak, mert sok volt a bigmac és nem akar szembesülni vele . Akkor menjen vonattal meg hajóval. Ott nem probléma, a zsír úszik a vízen... ... :D
A beton talapzatba kell építeni a mérés technikàt,ahol parkol a gèp,vagy gurulás közben felszàllás előtt álljon meg egy mérési ponton…Így nem kell a gépeknek plusz terhet viselni..
Egy egyszerű mérleg a kifutó elé... (hasonlóan, mint ahogy a kamionokat mérik)Nem missis meg Miss...
Még egy érdekes videó szakértőktől szakértelemmel készítve. Újabb élmény a ma "műsorai" között.
A súly:
Az útba helyezett mérlegekkel már a falvak között is meg tudják mérni nem tesz-e sok árut az Ifa sofőre a platóra.
Már rozsdásodó megfakult kombájnok is kiló pontossággal mérik a gyomrukban lévő termény súlyát.
Egyszer egy AN2-essel repülhettem utasként. Ejtőernyősöket vittünk fel ugrani. Utasként is lehetett érezni amikor 2 férfi tandemben kilépett a gépből. Rendesen egy pillanatra bele kellett korrigáljon a pilóta. Pedig közelről az AN2 is jó nagy dög.
Fura hogy minden videóban a törvényszerűség szeretetét làtom ..kicsit màsabb mint az autósvilàgban (jóval..speedzona stb) itt viszont a jól komponàltsàgot az emberek közt .
Nagyon super lett. Még lesz Ikonikus típusok videó. Amúgy meg még a,, USAIR EXPRESS járatán volt hogy e Beechcraft 1900D gépen hátramozdult a súly (mert egyébkén a Légikataszrófákban AZ a cīme hogy TÚLSÚLY.) felszállás után egy hangárba csapódott.
Nem értem kinek mi a problémája azzal hogy bisztonsági szempontból lemérik az utas súlyát?
Remek rész ismét. Amúgy azon töprengtem Gábort hallgatva, mi lenne ha a check in pult előtti padlórész, ahová az utas amúgy is automatikusan beáll, és a jegyét bemutatja, egy földalatti mérlegként funkcionálna, a padlón pedig nagy sárga négyzet jelölné a mérési területet. Lenne adat, nem okozna eseményt a mérés ténye, mégcsak meg sem akasztaná a check in folyamatát, viszont ruhában, kabátban, TÉNYLEGES tömegmérés történne utasonként. Akit meg ez zavarna, ne repüljön. A mérés az együttműködés hivatalos eleme lehetne, mellesleg az sem lenne baj, ha pl. az ideális súlypont érdekében maga az ültetés az extra olcsó járatokon szintén részét képezné a feltételeknek. Fillérekért viszünk el - ha oda ülsz, ahová a check in súlyadataid alapján mondjuk, hogy ne növeljük a fogyasztást a trimm túlságosan nagy kitérítésével. (Tkp. a beszállítás előtti időben ez az adatsor el tudna készülni, és a tényleges beszállítás előtt készülnének el a beszállókártyák a rendszer által kijelölt székekhez hozzárendelve a "járat szempontjából ideális súlyú utast" a neve alapján ). Nagyszerű rész, érdekes, izgalmas, STG szokás szerint remek mind mindíg - csak így tovább. Kránitznak sugárzó televíziót kellene alapítania.
Amúgy kedves emlékem, amikor AN-2-essel repültünk valahová Hegedűs Dezső akkori MRSZ főtitkárral - én riporterként voltam a fedélzeten, - , aki nem volt épp pehelysúlyú, ráadásul mindehhez remek CV-értékkel rendelkezett, ennél már csak a mosolya meg a jókedve volt látványosabb. Felszálltunk Budaörsről, aztán kisvártatva a pilóta, Nagy Tamás könnyedén hátraszólt: Dezső bácsi legyen szíves jöjjön előre a szárny fölé, kissé nehezen tudom kitrimmelni a gépet...kitört a nevetés, Dezső bá' előre araszolt az Ancsán, azonnal érezhető is volt a változás a gép viselkedésében, amint főtitkárunk elfoglalta helyét a súlypont környékén. Később azzal viccelődtünk, hogy Ő maga volt :-) a súlypont, márcsak a Repülőszövetségben betöltött pozíciója alapján is.
Piezoelektromos lemezeket leteríteni a kerekek alá és az egész gépet mérni, kamionok tengejsúját menet közben is megtudják így mérni!
A technologia adott, csak alkalmazni kellene
Amíg bizsut meg parfümöt próbálnak ránk sózni repülés közben, elég röhejes arra hivatkozni, hogy a plusz súly miatt nincs súly mérő berendezés építve a gépbe.
Ugyanez igaz a külső kamerákra. Amennyire tudom, az sincs, pedig ha baj van, biztos többet mondana a pilótának, mint ha a műszerek értékeiből kéne kitotózni, hogy mi van.
Az reptéren a guruló útba is lehetne építeni mérő pontokat , mint ahogy tengely az autóknál a tengelysúly mérés. Nem túl bonyolult szerintem...
Telepített mérlegen àllva lehetne tankolni, beszàllni, poggyàszt rakodni, és 100kg pontossàggal meglenne a tényleges súly. Költséges az biztos, de sokkal pontosabban lehetne számolni a szükséges üza mennyiséget, tolóerőt, stb.
Ha az úttestbe be tudnak építeni súlymérő érzékelőt, akkor a gurulópályába miért nem?
Alapvetoen ez megoldhato lenne.
A problema ott van, ha a gep tulsujos, vagy keves az uzemanyag akkor visszagurul a terminalhoz kirakodni, tankolni?
Ez rengeteg ido veszteseg es + logisztika.
Kamionoknal van beépített mérleg hogy a sofőr tudja hogy áll a rakodás. Ilyet repülőknèl nem próbálták meg? 😃
Nekem az jutott még eszembe, hogy azért nem méricskélik a futóműnél sem az összterhelést, mert ezeknek a számításoknak már a beszállítást megelőzően el kell készülnie. Feltételezem. Ha azután kezdenének mérni, miután az összes utas beszállt, akkor még egy csomó időt elvenne a szükséges üzemanyag számítása, tankolás, stb. Egyszerűbb az egészet felülről becsülni. Manapság a legkomolyabb incidens ami túlterhelés miatt történik, az az, hogy valakinek itthon hagyja a poggyászát egy fapados cég.
Ráadásul jó ideje már nem lehet repülőjegyet venni anélkül, hogy a születési dátumodat meg ne adnád, így a Miss, Ms, Mrs, Mr. stb megszólítások is feleslegessé válnak. Ha tudjuk az utas nemét, életkorát és állampolgárságát, akkor már nagyon jól lehet ezekkel az átlagokkal becsülni.
Ahogy Mentour Pilot nagyon jól megfogalmazta egy K-V videójában: mi az utasszámból és cég által meghatározott átlagsúlyokból indulunk ki, de ha látom, hogy egy rögbicsapat száll fel a gépre, újraszámolom.
A "miért nem lehet"-re a válasz: Az idoveszteség. Bár technikai akadálya valóban nem lenne, gondoljunk bele abba, amikor 200-240 főt kéne egyenként lemérni a becsekkolásnál. Esetleg beszállítás után a valós adatra várni, ami alapján elkészül a terhelési lap. Minden perc számít, és minden perc pénz. Ezért számolunk átlagsúlyokkal. A videóban bemutatott eset kivételes volt. Poggyászok esetében ma már szinte mindenhol valós, mért súlyokkal számolunk. Az utasok atlagsulyaval kapcsolatban meg bőven van annyi tartalék egy repülőgépben, amivel gond nélkül kezelni lehet ezeket az eltéréseket. Persze ettől még nem ártana mondjuk 5 évente új mérésekkel felülvizsgálni ezeket a számokat.
Nekem eddig magától értetődő volt, hogy a futómű bizonyos részeibe vannak nyúlásmérő bélyegek beépítbe. Ezek szerint nem? Ez most meglepett! (oké, ezek szerint ez nem csak nekem jutott eszembe ...)
Én az összeadós verzió híve lennék, mert a gépet mérni a 3 alátámasztás miatt nehéz.
A csomogokat lehet mérni berakodás közben. Minden utas valamelyik ajtón száll be kezében a cuccaival, itt kell egy kb 1x1 méteres mérleget a padlóban nem láthatóan elhelyezni. Rálép, üdvözöljük, mosolygunk, ÉS bingó tudom (majdnem pontosan), mennyit kell tankolni. Szerintem ennyi.
Le lehetne mérni az utast úgy is, h még a monitoron sem látják a súlyát... Csak mondjuk egy visszajelzés, lemérve, mehet. Csak egy összesítés lenne a végén. És akkor polkorrekt, de pontos.
Vagy lehetne mindenkinel egy mikrocsip ami fojamatosan minden adatot kozvetit a viselojerol. Mind a kutyáknak. Ja van ugynevezik mobiltelefon . Meg oltási igazolvány
@@sandorkovacs8248 Meg magyar nyelv is, csak számodra ismeretlen. Meg alufólia sisak is, neked :)
@@gaborszabo6406 A marxizmus eszmèi gyönyörűek de láttuk már gyakorlatban.
@@sandorkovacs8248 megmondja a mobilom, hogy milyen nehéz vagyok?
@@FFmybest A google accountod azt is megmondja hogy mi a kedvenc zenèd olvasd csak el mielott le okèzgatod máskor a private policy kat
Szerintem sokkal fontosabb lenne minden emberélet miatt a súlymérés, mint a személyi jogok védelme! Azt hiszem, ezt minden normális ember megértené az egész világon.
Számomra azért furcsa ez a testsúllyal való intimitás, mivel az ügyvédünk tudja hány embert öltünk meg, és az orovosunk hogy milyen nemi betegségeink vannak. Ez a két példa bizalmasabb információ, mint a testsúlyunk.
Ez a kedvenc zeném
Szintúgy
Melyik?
Egy hosszabb verziót nem lehetne csinálni...? 😊
Bár lehet hogy hülye kérdés,mert nem értek hozzá de miért nincs a futóműben valami szenzor ami leméri az egész gép aktuális súlyát?
Nagyon sajnalom hogy a 2020 februar 18 an a Ferihegyrol indult Ryanair jaratott nem emlitettek.. Grand Canariara mentunk es 5 tonna volt a tulsullyunk.. A kapitany ugydontott hogy nem indul.. majd kb 3 ora varakozas utan.. elkezdtunk egy felre eso helyen uzemanyagot egetni es 6 ora es 20 percet kesessel elindultunk .. az amugy tervezett direct flight bol lett egy plusz le es felszallas Madridban hogy uzenanyagot vetelezzunk.. a tulsullyt az okozta hogy egy 10 eves regebbi repulogepet allitottak be aznap es annak kevesebb volt a terhelhetosege.. alitolag.. 6 oran keresztul nem volt kiszolgalas a fedelzeten mert valamiert a foldon nem tehette meg a legenyseg...szoval 12 es fel ora kesessel ugyan de megerkeztunk..
a repulesben is létezik a kamu muszaki vizsga, MINT AZ AUTÓKNÁL.Hamis,azaz alá vizsgáztatják a gépeket,(mint a 7.5 T iVECOT 3,5 T ra) hogy ne kelljen annyi illetéket fizetni a légitársaságnak. Ez a spúrság vezetett ahhoz, hogy a vizsga szerinti súly felett voltatok.
Micsoda környezettudatos megoldás,nem leszivatni a plusz üzemanyagot hanem elégetni!
A pálya előtt egy földbe beépített mérleg...nincs ennyi pénz a repülésben?
Betonba épített mérleg mint a tüzéptelepen.
A futóművekbe épített piezoelektromos mérleg pontosan meg tudná mérni a repülőgép összsúlyát. Miért nem alkalmazzák?
Vajon miért nem használnak gurulópályákba épített mérlegeket, a hídmérlegekhez hasonlóan? Közvetlenül felszállás előtt látná a pilóta, hogy mivel kell számolnia.
Nem kell a pályába építeni semmit, a gép le tudná mérni magát, ugyanúgy, ahogy a fürdőszobai mérleg sem a padlóba van építve.
A gurulóutakon már késő mérni. Addigra a számítógépet már fel kell programozni, az üzemanyag-szükséglet számításához is figyelembe kell venni a rakomány súlyát.
A repülőgép valódi tömegét az induláskor mérhető gyorsulás mérésével lehetne elég pontosan meghatározni ... Ez alapján akár egy automata rendszer is letilthatná a felszállást, mielőtt még eléri a gép a "V1" sebességet ... Mi a baj ezzel a módszerrel? Nem elég pontos a sebesség/gyorsulás mérése?
mindent a kenyelemert. rohely. barmikor hagynam magam lemerni....
Jókor jön ez a film. A múltkor már alig tudtam felszállni a buszra.
Mr Farago - és kérték a jegyeket-bérleteket? 😃
Tőlem simán megkérdezik a születési dátumomat jegyvásárlásnál. Kis matekkal kiderül gyerek vagyok-e.
A ganderi balesetnél, ha a földtől el tudott szakadni a gép, akkor miért nem tudta a biztonságos emelkedéshez hiányzó sebességet megszerezni "lebegés" közben, kilométereken keresztül? Ott kisebb a súrlódás, mint a futópályán, nem?
Igen, de valószínűleg a jegesedés is közrejátszott.
Van egy fontos eltérés a betonon guruló gép és az elemelkedett között! Ha a gép elemelkedett, megnő az állásszöge evvel ugyan nő a felhajtóerő, (hiszen ez az elemelkedés lényege) de nő a légellenállás, így ha probléma lép fel, akár a hajtóművek teljesítményeben, akár a szárnyakon jegesedés miatt, az komoly bajhoz vezethet. Ebben az esetben több tolóerő kellett volna, hiszen a felszállósúly a kalkuláltnál nagyobb volt több tonnával, sőt még az engedélyezett felszálló tömegnél is nagyobb volt.
Alacsonyabb sebességen nagyobb állásszög szükséges, ami nagyobb légellenállással jár. Ez csökkenti a sebességet, ami még nagyobb állásszöget igényel, végül a gép átesik.
@@baksatibi Értem, köszi. Tehát akkor az az opció nincs is meg egy normál rotációs sebesség után, hogy elemelkedés után "visszabillentse" az orrát a gép, és kb. vízszintesen repüljön földközelben? Mármint normál körülmények között sem, ha nincs semmi elszámolva?
Az ellenkezője is probléma. Zuhant már le repülőgép azért, mert kifogyott az üzemanyaga félúton. Túl keveset tankoltak, mert különböző típusoknál és különböző országokban különböző mértékegységekben számoltak. Így összetévesztették a kilogrammot a fonttal a litert a gallonnal. Mert súlyosbítja a helyzetet, hogy ahogyan a videóban is benne van a repülőgépet az üzemanyag tömege érdekeli, miközben a tartálykocsi térfogatot szállít és tölt. Így tehát a tankolásnál a számok jók voltak. Csak nem az volt a mértékegység, ami kellett volna.
Miért nem lehet beépíteni pl a gép küszöbébe egy észrevétlen kis mérleget, amire rá kellene lépni beszálláskor?! Nem mutatna értéket, csak összeadná megmutatná a pilótáknak a végösszeget és még felszállás előtt lehetne korrigálni.... Akár küszöbnek álcázni ;) de kötelező rálépni...
Tegyük rá az egész repülőt egy mérlegre inkább, mint a kamionokat
@@strobi0001 Egy kamion 40 tonna max( kivéve a speciális vontatmányokat), méretben azonosak. Egy 747-es meg ugye nem 40 tonna, és a kerekek helyzete sem hasonló egy kisebb gépéhez. Természetesen megoldható, de vannak problémái( pl.: hova teszed, mekkora legyen, több pályás reptéren több kellene, míg felépítik a forgalmat akadályozza stb.)
Egy kamion 40t vagy annal tobb, pl.60t lehet, egy 747 400t alatt jon ki. Nem tunik megoldhatatlannak. Ha akarnak, egesz vonatokat meg tudnak merni. Ja igen, egy budapesti repuloteren kellene 2-3 ilyen merleg. Nagysagrendileg valamivel dragabb volna, mint egy falusi szovetkezet merlegje, de biztos sokkal gyorsabb es olcsobb, mint minden beszallo kapunal merleget felallitani es veszekedni minden tizedik utassal. Es a repulore se kell semmit szerelni. Csak megall utkozben a palya fele 10 masodpercre, beirja a szamot a kijelzorol es mehet is tovabb. Nem aranyat mernenek ezzel se, nem kell dekara pontosan mernie. Az a 40 tonnas merleg mondjuk 40 kilot tevedhet. 400kg tevedes egy 747-nel nem tesz sokat.
Jegyvásárláskor,amikor lemérik a csomagunkat.Utasokat is mérnének.
Ott helyben,láthatatlan mérlegen, amit egy automata osszeadva gépbe továbbít!
Most nem akarom feltalálni a spanyolviaszt.
De kis logika.
Kamionos vagyok. Tisztában kell lennem a szerelvény tömegével. Üresen, fél tankkal 15,5 tonna.
Ugye maximálisan 40 tonna lehet egy szerelvény össztömege. Ez úgy van, hogy 16-nak van számolva a szerelvény és 24 tonna rakomány pakolható fel nagyságrendileg.
Így ha olyan az áru, mondjuk precízen lemért vastekercsek, és 24,3 tonna, akkor is nyugodtan elhozom, ha félig van a tank csak. Mert ugye 1000 literes a 2 üzemanyagtartály. A gázolaj ugye kisebb fajsúlyú a víznél, de valahol 500 és 1000 kg közt lehet ez a mennyiség.
Az én szerelvényemben van mérleg. Ami minden tengelyt mér. Vontató és pótkocsi. Légrugó terhelést érzékel úgy tudom. Viszont nem pontos, csaj irányszám. 40 tonna helyett mondjuk 42 amit jelez. Tehát általában túlzottan óvatos.
Ezért nem lenne jó megoldás ez a repülőgép futóművébe, pontatlan. De lehet létezik precízebb technika is.
Ami szerintem a megoldás az az aszfaltba épített mérleg.
10 kg pontosságú is lehet akár, de 100 kilóra mindenképpen pontos 40 tonna esetén.
Nyilván a repülőgép kerekei távolabb vannak egymástól. De mondjuk 3 ilyen mérleg megoldaná ezt. Nyilván van a nyomtávra valami tól-ig intervallum. Meg az orrfutómű helyzetére is. Így egy háromszög alakban aszfaltba épített mérleg kombináció megoldás lenne a repülőgép felszállás előtti konkrét ellenőrzésére. Elég lenne egy helyre építeni, és minden startoló gépnek át kéne menni rajta, pár másodperc megállással. Mert álló helyzetben pontos a mérés.
Nekem is ez volt az első gondolatom, hallva Gábor elmélkedését a tömegmérésről. De. Egyrészt minden repülőtéren ki kellene építeni ilyen mérőállást (Afrikában meg egyéb elmaradottabb helyeken is - nem egyszerű), másrészt nagyon komoly méretkülönbségek vannak az egyes géptípusok méretében és a megengedett terheléseikben. Ez utóbbi miatt egy mérlegállás nem is lenne elegendő, mert nem közvetlenül felszállás előtt táplálják be a számítógépbe ezeket az adatokat, hanem már a szükséges üzemanyagot is ehhez számolják és tankolják. Ha viszont minden reptér minden beszállási/berakodási pontján ki kell ezeket a mérlegállásokat alakítani, az jelentős többletköltség és plusz karbantartási és kalibrálási munka a repülőtereknek, miközben a jelenlegi átlagokon alapuló számítások sem jelentenek azért akkor nagy, elviselhetetlen kockázatot.
Tehát a túlzott spórolási kedv vezetett volna a bajhoz, kár a súlyváltozással magyarázni mikor több tonna üzemanyagot szinten spórolásból visznek magukkal a gépek rövidebb fordulási idő miatt …
lehetne egy nagy sulymérö a start poziciónál.és a felszálló repülö bepakolva gyorsan leelenörizhetné a összsulyt
Amikor napi 7-8 járatlábat teljesít egy gép, ez nem igazán kivitelezhető.
Nem kéne a mért értékeket eltárolni, csak a végösszeget. A pilótával pedig tudatni kell, ha minden utas, katona, terhes, sumo birkózó, stb.
A Qatar Airways 7kg többletsúlyra 288.-€ pótdíjat számolt és fizettetett meg velem. A gép közel sem volt tele, egyes utasok, jónéhány hármas ülésen, keresztben fekve aludtak.
Ez az összeg, akkor egy jegy, fél ára volt...☹️
Jó ügyfelünk voltam, de ez sem számított 😪
Nem voltak jó fejek...
7 kg túlsúly egy poggyásznál azért nem csekély. Ha a csekines beírja a csomag súlyát a rendszerbe, az eleve nem enged tovább, amíg nincs kifizetve. Ha viszont nem a valódi súly kerül beírásra, az a repülőgép biztonságát veszélyezteti, és joggal reklamál a többi utas, hogy neki is a maximális súly legyen beírva, hogy ne kelljen fizetni, ez pedig jelentős túlsúlyt tud eredményezni. A másik, ne keverjük a földi kiszolgálást és a légitársaságot. Lehet, hogy a Qatarnak valaki jó ügyfele, de nem a Qatar légitársaság végzi a csekint, hanem az általa megbízott földi kiszolgáló személyzet. 7 kiló túlsúly nem jófejség kérdése. A repülés biztonsága mindennél előbbre való.
Nem kötözködésből irom és a legmélyebb tiszteletem Somogyi Tóth Gábornak, de nem lehetett volna egy "praktizáló"forgalmistát és egy szerelőt is meginterjúvolni? Mert ők napi szinten ezzel foglalkoznak.
Mi történt hogy 2 hétig nem volt vodeo
Anyag gyüjtés? 😃
Talán de ezt e kommentet sokan like-ojlák, hogy eljusson Balázshoz
Annyi történt, hogy két héttel ezelőtt megnyithatott az Aeropark és indulnak a reptérlátogatások. Ezért pár napig nem tudtam a készülő videókkal olyan tempóban haladni, ahogy szoktam. :D
@@utalomAlibbantakat Közben az is történt, nem is kevés :)
@@aeroparkbudapest mit nem adnék azétt hogy egyszer a strato lancher (remélem jól irtam a nevét) repülőről is készülne 1 videó, olyan keveset tudok róla .. 🙂
Azt mondja már meg valaki, miért nem a gép méri meg magát? Csak x darab nyomás szenzor kell a futómű tagokra, aztán sípol, ha mondjuk 5%-nál nagyobb eltérés van a mért és számított súly és súlypont között, mert az utóbbi sem mindegy! Ezzel meg lehetne előzni a téves üzemanyag számításokat és tankolásokat is.
Ha megnézed a videót figyelmesen, megtudod a választ
Jajjj, Balázs, már napok óta úgy izgultam, hogy miért nincs videó!
Gondoltam én covidra, meg mindenre, hogy netán abba hagytad a filmezést. De hál'Istennek nem!
Van remény! 🙏❤
Nagyon kedves vagy! Semmi nem állt meg, mi sem állunk meg. Annyi történt csak, hogy kinyithatott az Aeropark, indulnak a reptérlátogatások, és emiatt a filmkészítésre átmenetileg kevesebb idő jutott. De négy új epizód már párhuzamosan készül! :)
@@aeroparkbudapest Köszönöm a megnyugtató választ!
Szerintem sok rajongónak esett le a kő a szívéről az új epizód megjelenésekor!
Sok sikert az Aeroparkos újrainduláshoz!
Amint lehet, Én is megyek!
Két dolog:
1. Mi a francért megszólítást kell használni? Ez például csak az angolszász világban működik úgy, ahogy. Német nyelvterületen egy regisztrációkor a megszólítás lehet nemsemleges: prof., mag., dr., ing., egyéb tudományos fokozatok például. Orosz nyelvterületen sem szokás a mister vagy miss jellegű megszólítás. Egy űrlapon a herr vagy frau megszólítást általában csak akkor adják meg, ha nincs fokozat. Ha azt adom meg, hogy ing., akkor mi van? Mennyit nyom egy mérnök?
2. Túlsúlyos vagyok. Nem zavar, ha lemérnek, az sem zavarna, ha a gépre becsekkoláskor meg kellene adnom a súlyom vagy rá kéne állnom egy mérlegre. Régen, a repülés kezdetekor is le kellett mérni az utasokat, szerintem nincs ebben semmi problematikus, amíg ezeket nem tárolják névre szólóan. 2021-ben már teljesen reális egy olyan szoftvert létrehozni, ami a becsekkoláskor rögzíti a gépre felszálló utasok súlyát anélkül, hogy ezt névre szólóan tárolná, így pontos pillanatnyi adatokkal is lehetne számolni.
Pontosan ezen agyaltam én is, hogy miért nem lehet un. súlymérő bélyegekkel ezt megoldani. Tömegük elenyésző, a központi vezérlő egységé sem több pár dkg-nál. Valamiért mégsem használják ezeket.
Szerintem az a gond, hogy a repülőgép szárnya plusz-minusz felhajtóerőt termel. Álló gép és szél esetén. Ezt mind figyelembe venni (szél nagyság, irány, a gép állóhelyén!) elég bonyolult/lehetetlen feladat.
88 kg? Szerintem kevés 😁. Manapság egy meglett férfi ennél több főleg ha pogyász is játszik. Főleg hogy divat lett a testépítés. Egy ilyennel hobbi szinten foglalkozó személy 88 kg-nál több.
Érdekes az utolso pàr mondat. Mert a TU154 nek volt toloereje rendesen.
Leginkább zajt tudott produkálni, meg tonnaszámra ette a kerozint. Na jó, viccet félretéve, mindegy mekkora tolóerő van, ha rövid a pálya, vagy túlsúlyos a gép. Esetleg mindkettő egyszerre. És a hőmérséklet emelkedésével egyre hosszabb és hosszabb pályára van szükség.
Erre mondták, hogy hatékonyan tudja a kerót hanggá alakítani?
Damaszkuszból is hajnalban jártunk haza a malévvel!
Simán vannak repterek ahol gond nélkül mérik a poggyászt és az utast is.
a pushback truck is mérhetné, ha már úgyis megemeli az első futót
Nem lenne pontos. Egyrészt a főfutón van a legtöbb súly, másrészt a gép hátuljában a csomag és utas forgatónyomatékot fejt ki, így pont hogy annyival könnyebb az orrfutónál a gép.
Ez az IL76 is egy "kicsit" tulsulyos lehetett 😃
th-cam.com/video/ThoZNxy2JZk/w-d-xo.html
baaazmeg. nagyon durva
ez megvalósította a klasszikus viccet:
"hogyan tudsz rövidlátó pilótaként egyáltalán felszállni?"
"mikor a másodpilóta azt mondja: Te szentséges atyaúristen" akkor felhúzom a gépet"...
88 kg? Szerintem kevés 😁. Manapság egy meglett férfi ennél több főleg ha pogyász is játszik. Főleg hogy divat lett a testépítés. Egy ilyennel akár csak hobbi szinten foglalkozó személy 88 kg-nál több.
ugy tudom volt olyan baleset is ahol a fontot meg a kg ot nem váltották át a pilóták.az teher szállitó repülö volt.a amerikaiak meg a legelhizottab nemzet.mérni kell mindenkit és kész
ha jól tudom, beértük őket... :(
Nem minden amerikaira igaz
Ez "jo" egyszeru technikai problema mely feladja a lecket a 21.sz ban 1 kiemelt iparagban. 🤣
Remélem hogy valami tévedés van ennél a katonás történetnél. Vagy lehetséges (volt) hogy katonák fegyverekkel együtt légitársasággal repüljenek?
1985-ben történt. Katonai charter járat volt.
Az amerikai hadsereg csapatszállítását gyakran oldották/oldják meg légitársaságtól bérelt utasszállítóval.
@@aeroparkbudapest Létezik még a katonai charter intézménye?
Mikor mi jöttünk haza ĶAIA ból konkrétan mérlegre álltunk......katonaigép volt...
2:30 ez pont ma volt téma öcsémmel
Üdv!
A videóban súlyról beszélnek, de kg-ot, pontosabban kilót használnak mértékegységként. Pl. szóba kerül a 88 kiló, ami alapból értelmezhetetlen, mert a kiló nem mértékegység. De ha már mindenáron súly kell szerepeljen, akkor jó közelítéssel mondhatnának 880 N-t. Jó lenne, ha későbbi videókban ez a hiba már nem lépne fel.
Köszönöm!
Ezen törtem a fejemet elég sokat a felvétel előtt; tudtam, hogy lesz, aki rámutat a pongyolaságra. De bevállaltam: nem akartam azzal hergelni a követőinket, hogy utas-súly helyett utas-tömegről beszéljek; vagy ezeket a átlagsúlyokat, amelyeket a világ minden részén kilogrammban adnak meg, kilonewtonban fejezzem ki. Abból több kritikai komment született volna :-)
"mert a kiló nem mértékegység" :D Szörszálhasogatás.
@@stgk69 Szerintem ez jó döntés volt... A nézők többsége valószínűleg nem profi, számukra ez a mélység elegendő is, és szórakozásból nézi a videókat. Aki pedig jobban benne van a repülésben, pontosan tudja, hogyan értelmezze az elhangzottakat.
Köszönjük a videókat és a rengeteg beletett munkátokat!
@@TheVektast Ráadásul igaza sincs. Ugyan is nem azt állította a hapsi, hogy a kiló az mértékegység. Hanem, hogy ennyi meg annyi kiló a súlya az embereknek. Nagyon hivatalosan kiló helyett kilógrammot lehetne használni, de szerintem mindenki értette, és sokkal gyorsabb a beszéd, ha nem a hivatalos nyelvezetet használjuk.
Az ilyen Attila fajta seggfejeket jó lenne Észak-Koreába száműzni, mert túl nagy a pofájuk, rossz indulatúak és csak akkor érzik jól magukat, ha másoknak keresztbe tehetnek. Ott valószínűleg megtanítanák ezeket az embereket viselkedni!
@@tamasaradi1331 a te hozzászólásod sokkal szélsőségesebb mint az övé, akkor most ki menjen Észak-Koreába?
Magyarországon sok ember 100 kg felett van ezek szerint ennyire el vagyunk hízva? Ezzel senkit sem szeretnék megsértemi tudom érzékeny téma ez.
De mar mindennap jarok futni 😂 🏃♀️🏃♀️🏃♀️
@@laszloperesztegi holnaptól én is sportolok: sakkozni fogok.
Ekkora baromságot!!! hát mi a fontosabb! A repülés biztonság? Vagy pedig jaj!!!!! hány tonnát nyomok!!!???? Írom ezt úgy hogy nem keveset repdesek. Akinek ez nem teszik. az menjen gyalog. Itt a biztonságnak, mindent, de mindent felűl kell írnia!
hú
Mi hú?