Jak oceniać uczniów? | Prof. Jacek Pyżalski | Podcast EduAkcji #70

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ต.ค. 2024
  • Debata na temat stosowania ocen w szkołach jest szeroko dyskutowana i ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. O argumentach za i przeciw rozmawiamy z prof. Jackiem Pyżalskim, autorem szkolenia online "Motywacja i inspiracja. Najważniejsze narzędzia nauczyciela": www.edu-akcja....
    Decyzja o tym, czy stosować oceny w szkołach, zależy od wielu czynników, w tym od specyficznych potrzeb uczniów, celów edukacyjnych i kultury szkoły. Obie metody mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi powinien być przemyślany i dostosowany do kontekstu, w jakim są stosowane. Niektóre szkoły i systemy edukacyjne próbują znaleźć złoty środek, łącząc obie te metody. Mogą stosować oceny w niektórych obszarach, a jednocześnie wprowadzać inne formy oceniania, takie jak projekty, portfolia czy oceny opisowe, które dostarczają bardziej szczegółowych informacji zwrotnych.
    Poruszone tematy:
    02:00 Różne formy oceniania
    03:22 Jaką rolę pełni ocena?
    05:34 Dyskusja o ocenach trwa
    09:08 Czy ocena mówi coś o sukcesie w życiu?
    10:13 Ocenianie kształtujące
    13:19 Postawa nauczyciela wystawiającego oceny też jest ważna
    16:59 Oceniać efekt czy proces?
    20:14 Ocena z zachowania
    Gość EduAkcji: dr hab. prof. UAM Jacek Pyżalski - ekspert EduAkcji, pedagog specjalny, profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczyciel i wychowawca z wieloletnim doświadczeniem, ekspert w programie EduAkcja. Specjalizuje się między innymi w tematyce motywacji i przemocy rówieśniczej. Uczestnik i koordynator około 60 krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, głównie dotyczących funkcjonowania młodzieży (w tym uczenia się i zaangażowania społecznego, także w okresie edukacji zdalnej), zaangażowania online młodych ludzi i ich kompetencji cyfrowych (w tym koordynacja polskiej części badań EU Kids Online oraz badania ySkills) oraz kondycji psychicznej nauczycieli i ich kompetencji wychowawczych. Autor pierwszych na rynku polskim publikacji dotyczących agresji elektronicznej. Pomysłodawca i redaktor podręcznika “Edukacja w czasach pandemii COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele.”
    EduAkcja to nowoczesny program szkoleń online dla nauczycieli szkolnych, wychowania przedszkolnego oraz rodziców realizowany z wybitnymi ekspertami. Szkolenia zawierają pokazowe zajęcia z dziećmi, po zalogowaniu dostępne są przez 12 miesięcy 24h na dobę. Zarówno dostęp indywidualny lub grupowy dla całej kadry pedagogicznej do platform szkoleniowych można wykupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Po każdym szkoleniu wystawione jest zaświadczenie z jego ukończenia. Zapraszamy!
    Subskrybuj nasz kanał (i pamiętaj, aby kliknąć dzwoneczek) → / eduakcja
    Poznaj inne nasze szkolenia:
    przedszkolne: www.edu-akcja....
    szkolne: www.edu-akcja.....
    Zobacz więcej materiałów wideo na youtube:
    Szkoła | Spotkania z ekspertami:
    www.youtube.co....
    Przedszkole | Spotkania z ekspertami:
    www.youtube.co....
    Szkolenia dla szkół:
    www.youtube.co....
    Szkolenia dla przedszkoli:
    www.youtube.co....
    Konferencje EduAkcji:
    www.youtube.co....
    Napisz do nas → bok@edu-akcja.pl
    Obserwuj nas:
    Strona: www.edu-akcja.pl/
    Instagram: / programedua. .
    Facebook: / programeduakcja
    EduAkcja. Przyszłość stworzą dzieci
    #ocenianie #szkoła #edukacja #jacekpyżalski #nauczyciele @EduAkcja

ความคิดเห็น • 7

  • @agnessm.8103
    @agnessm.8103 3 หลายเดือนก่อน +1

    Mega ważna tematyka 😊

  • @sylwiakwiecien4271
    @sylwiakwiecien4271 3 หลายเดือนก่อน +1

    Oceny w przypadku rekrutacji na studia czy do pracy mozna zastapić spokojnie testem minimum niezbędnych w danym miejscu kompetencji. Tak zreszta to coraz czesciej wyglada w sytuacji uzyskiwania np certyfikatu w zakresie wąskich specjalizacji. Na kursach po prostu zdobywa sie wiedze niezbedną do wykonywania danej czynnosci. I tyle. Oceni rynek.
    W kontekscie umiejetnosci zas szkolne oceny sa kompletnie nieprzydatne.
    Szczerze mowiac nie interesuje mnie czy dany człowiek mial 5 czy 3 - grunt zeby przyzwoicie wykonal swoje zadanie/ pracę.
    Mysle ze okreslenie minimalnych kompetencji w roznych miejscach gdzie obecnie stosowane sa oceny, spokojnie zalatwi sprawę.

  • @Ania_pk
    @Ania_pk 3 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawa i wartościowa rozmowa! 🙂

    • @EduAkcja
      @EduAkcja  3 หลายเดือนก่อน

      Dziękujemy! :)

  • @iwonaboguszewska1542
    @iwonaboguszewska1542 3 หลายเดือนก่อน

    Ocena z zachowania jest oceną za np. wolontariat, pracę na rzecz szkoły i tutaj są to bardzo różne aktywności, akcje, pomoc koleżankom , kolegom w nauce, organizowanie zawodów sportowych, festynów, praca w bibliotece . Uważam, że motywuje uczniów do realizacji , bardzo ciekawych pomysłów , które siedzą w ich głowach. Praca w samorządzie uczniowskim i innych kółka zainteresowań , które są organizowane przez uczniów (np. kółko szachowe ). Uczniowie bardzo lubią angażować się w zycie szkoły , zamiast medali i pucharów, możemy poprzez ocenę z zachowania pokazać, że ta praca jest tak samo ważna jak oceny z przedmiotów.

    • @greatsouthernpansy
      @greatsouthernpansy 3 หลายเดือนก่อน +1

      A jeśli uczniowie nie mają żadnych aktywności? Nie w każdej szkole zachęca się do wolontariatów, nie każdy może i musi chcieć się udzielać. Nie każda aktywność jest widoczna dla oceniającego.
      A nawet jeśli mówimy o zachęcaniu do podejmowania takich aktywności, to czy ocena jest naprawdę najlepszą zachętą? Bo to tak samo jak puchary i medale jest to kształtowanie zachowań za pomocą motywacji zewnętrznych.

    • @iwonaboguszewska1542
      @iwonaboguszewska1542 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@greatsouthernpansy Ocena jest tylko dodatkiem , ale miłym dodatkiem. Właśnie dlatego, że nie każda aktywność jest widoczna, powinniśmy dążyć do tego, żeby była doceniona. Pracownik również lubi gdy jego praca jest po prostu zauważona przez innych i potrzebna. Jednych zmotywuje ocena, innych wyróżnienie albo medal czy cukierek.