Случайно наткнулся на это видео. Было очень интересно послушать польскую речь, особенно когда речь идёт о погонах нашего государства - Российская империя, Советский союз. К сожалению, не на 100% всё понятно, но многое. Я бы сказал, процентов 50 + по контексту понятно о чём идёт речь, что помогает в понимании польского языка. Польский язык тяжелее понять, чем украинский или белорусский, потому что в нём очень много шипящих звуков и Вы говорите очень быстро, но все равно было очень интересно послушать этот красивый и мелодичный язык. Спасибо....
Кстати, от себя скажу, что польский текст достаточно хорошо можно понимать, если иметь какое-то представление о польской грамматике - то есть уметь читать по-польски, знать архаизмы русского языка. Ведь в польском языке есть слова, которые в русском являются архаизмами. Вспоминаешь русский архаизм - и проще становится понять эти польские слова. С поляками в игры играю, там пишу по-русски транскрипцией, а они пишут по-польски и мы находим общий язык. Я привык уже к тексту польскому и могу читать по-польски. Понимаю более 3\4 текста и смысл предложений. Но речь беглая уже тяжелее понятна - шипящие, как я сказал выше. Многие слова просто пролетают мимо ушей. Но если говорят чётко и медленно, то нормально.
Przepraszam, ale dopiero. od tygognia trafiłem na Twój ślad. Ale,ale nie o tym w moich oczach jestes czarodziejem i mistrzem. Twoja wiedza mnie powala. I mozesz uczyć laików takich jak ja. Dla mnie bomba i 6 za merytoryczną wiedzę. SZacunek Panie .
У автора очень хорошие знания по советской униформистике , ставлю ,,отлично,,👍👍👍 .. Жаль , я плохо понимаю беглую польскую речь .. Хочу только добавить , что у офицера на 43:О4 погоны возможно изготовлены в Германии по репарации по типу погон , которые делали до войны для Болгарской армии тоже в Германии .. Поэтому на них зигзаги на галунах , характерные для Болгарской кавалерии (по типу русских гусарских погон) .. Такие погоны немцы после войны делали по репарации и для Красной Армии ...
Bardzo dziękuję za film, a szczególnie za bardzo ciekawy sposób zaprezentowania tematu. No i ta "wisienka na torcie" na koniec filmu... (edytowałem swój komentarz, żeby nie spojlerować innym widzom tej niespodzianki).
Zdziwienie przeciętnego żołnierza wprowadzeniem pagonów nieźle ujął Efraim Sevela w swojej satyrze "Monia Cackes". Z resztą książkę (czy raczej książeczkę - za długa nie jest) bardzo polecam. Niezła satyra na tego typu absurdy w Armii Czerwonej.
Хороший учитель, все понятно и доступно для всех, спасибо.👍 ps. Ciekawy byłby też film o stopniach wojskowych w armii chińskiej, ale nie licz na komentarz po chińsku 😉
@@WidmaHistorii haahha najlepiej,a tak serio tych 40 minut minęło mi jak 40 sekund bardzo dobrze się Ciebie słucha , proszę o więcej odcinków haha, życzę dużo zdrówka, powodzenia :P , kiedyś tam jak się wszystko rozhula zastanów się nad jakimś patronem :D
Gwoli dopełnienia. Zwyczaj niezapinania najniższego guzika mankietu rękawa munduru paradnego (galowego), tak jak jest to przedstawione na obrazie Aleksandra II w 8:33, pochodzi z początku XIX wieku i zapoczątkował go w bardzo specyficzny sposób imperator Aleksander I. Gdy car wizytował jeden z pułków gwardyjskich, nieopatrznie zapomniał zapiąć ostatnie guziki na mankiecie. Gdy jeden z oficerów ośmielił się zwrócić mu uwagę, iż jest nieprzepisowo umundurowany, Aleksander odrzekł: "Nie, to gwardia jest nieprawidłowo umundurowana, nie imperator." Dlatego aż do 1917 roku paradne mundury pułków gwardii armii rosyjskiej szyto z celowo zaszytą ostatnią pętlą na guzik mankietu.
@jan kowalski "Gwardia" o której Pan mówi to właśnie powrót do tradycji (przynajmniej w samym nazewnictwie) Imperatorskiej Lejb-Gwardii, utworzonej przez Piotra Wielkiego. Gdy latem i jesienią 1941 roku Armia Czerwona była wdeptywana w ziemię i istnienie Związku Sowieckiego zdawało się stawać pod znakiem zapytania, bolszewicy zapotrzebowali od narodu zjednoczenia i ostatecznego wysiłku. Dlatego Stalin złagodził wtedy represje wobec cerkwi prawosławnej, odwołał się do zwycięstw Aleksandra Newskiego, Suworowa, Kutuzowa i Nachimowa. Oraz właśnie do Gwardii, najbardziej elitarnych formacji okresu imperatorskiego. Stąd też nadawanie dywizjom i armiom miana "Gwardyjskich".
Z giergijewskim kriestem był ten problem, że nigdy nie udało się go do końca zdyskredytować. Dlatego, dowództwo AC zwyczajnie przymykało oba oczy na ten "drobiazg". No bo i sami dowódcy byli dumni z tego, że je posiadali. PS: Symbol węża i kielicha na pagonach personelu medycznego żołnierze tłumaczyli po swojemu: "Chytry jak wąż i od kielicha nie stroni."
Nigdy dotąd nie spotkałem się z takim opisem korpusówki medycznej :) Z tego, co wiem, to większość wojaków starała się jednak trzymać z dala od szpitali, ale jak już tam dotarli, to do lekarzy odnosili się raczej z pełnym szacunkiem.
@@WidmaHistorii To tylko znaczy, że Tomasz dokładnie czytuje W. Suworowa. O ile pamiętam, tutaj chodzi o płk. Marczuka? A'propos polskiego węża Eskulapa słuchaczy WAM - "wojskowej akademii MAGICZNEJ" - oznaczał specjalność "tresura węża". Bardzo rzadko też "glista na szpilce". (ze wspomnień własnych...)
Fajny materiał. Co do powodu wprowadzenia pagonów to ja się spotkałem w wspomnieniach rzolnierzy spotkałem się dwukrotnie z powodem bardziej praktyczny. Czerwone pietlice przyciągały kule. To spowodowało że wielu frontowych żołnierzy miało je poprostu odprówać. A oficerzy mieli problemy z ich maskowaniem.
Dziękuję. W chwili, gdy Niemcy zaatakowali ZSRR, w Armii Czerwonej obowiązywały już maskujące pietlice oraz zielone wpinki na nich - zarówno dla żołnierzy, jak i oficerów.
@@WidmaHistorii Były ale w 1941 wspomnienia pochodziły z roku 1942 wtedy brakowało wszystkiego. (podoficer przedpola Stalingradu z tego co pamiętam) drugie to chyba były spisane po wojnie wspomnienia jakiegoś oficera ale dokładniej nie pamiętam. Pozdrawiam
Świetny odcinek, duzo szczegółów, glos iscie lektorski. Niesamowita praca pasjonaty. Zawsze cos czulem, ze ci Sowieci maja skomplikowany system tych pagonow ale zeby az tak? :)
34:36 a ten Sierżant Gwardii ma pośród swoich odznaczeń mongolski Medal Za Odwagę (trójkątna zawieszka). Nadano ich około 10 tysięcy. Brzmi jak temat na dobry i długi film
34:25 Jaki krzyż ma oficer po lewej? Swoją drogą żołnierz na następnym zdjęciu ma dwa medale Za Odwagę - radziecki i mongolski. Mongolia nadała ich 25 tysięcy podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. P.S nagraj coś dłuższego o radzieckich odznaczeniach, płacę w lajkach
А по поводу того что неможешь понять и перевести некоторые звания ( должности то дам подсказку ) Повседневный: тоисть на каждый день КомБриг: командир бригады. Комбат: командир бригады
Dzień dobry. Normalnie " końmi " by mnie nie zagonili żeby ogladąć materiał o RKKA . A tu proszę obejrzalem gwiazdki , żolnierski stół , sztukę okpową RKKA , szpital a teraz pagony...eh Pan to by chyba nawet pewnego znanego akwarelistę namówił do oglàdania 😅
Ledwo trzysta już czterysta. Gratulacje!!! Idziemy dalej. Mogę mieć prośbę? Dało by radę zrobić taki sam film o stopniach w SS i armii niemieckiej? To ostatni punkt z którym miałem problem i ostatnia cegiełka żeby zakończyć rozdział armii niemieckiej. Bardzo zależy mi na zgłębieniu tematu żeby wreszcie pójść do armii radzieckiej. I jeszcze pytanie drugie. Kiedy będzie discord?
Dziękuję. SS to nie moja bajka. Stopnie niemieckie są opisane i omówione w tak wielu miejscach w literaturze, internecie, nawet na YT, że nie ma sensu powielać tej wiedzy. Na Discord, to raczej zbyt mała grupa odbiorców, ale dzięki za pamięć :)
Rozumiem. Co do discorda to uważam, że się mylisz. Na pewno dużo osób chce podyskutować o militarce, a discord jest do tego idealny. Zawsze mogę pomóc. Pozdrawiam!
@@erwin9694 źle widziane co to za medal,to po pierwsze, a po drugie nie wiem po co ten żołnierz powiesił medal z prawej strony, według zasad wojskowych w Wojsku Radzieckim medale wieszano z lewej strony wiki.wargaming.net/ru/Navy:Правила_ношения_орденов_и_медалей_СССР#:~:text=Медали%20располагаются%20после%20орденов%20в,медаль%20«Партизану%20Отечественной%20войны»%20II
Gratulacje Panie Medyk. Po tej prelekcji na pewno bardziej rozeznaję się w "czarnej magii" ;) W kwestii "trwogobologii": Ta była na tyle skuteczna, że pod dziś dzień w Rosji eksport komunistycznych idei poprzez wojnę uważa się za obronę ojczyzny;)
To fakt, ale proszę przyznać, czy w bliższych nam dziejowo czasach, jakakolwiek wojna nie rozgrywała się w imię obrony czegoś tam? Obrona ojczyzny, demokracji, praw przedstawicieli własnego narodu na obczyźnie, praw cudzego narodu... itp.
@@WidmaHistorii Zawsze w obronie czegoś tam... ZGODA ;) Jednak tylko utopijne dyktatury mają tendencję aby w pewnym, niezbyt korzystnym dla nich momencie, zakłamywać cel ;) To również przydarzyło się pewnemu Austriakowi który zmienił cel z aryjskiej hegemonii na obronę niemieckiej suwerenności :)))) Ps: Po dziś dzień rodzi to pewne zakłamanie, jakoby to nazizm był domeną jedynie niemiecką ;) Pss: Zapomniałem podziękować za serduszko, a więc niniejszym dziękuję i Pozdrawiam, a ku zachęcie nadmienię: Tak trzymać ;)
@@ferdynandkowalski1986 Z niemiecką domeną pełna zgoda. O utopijności dyktatur i innych teoretycznie mniej utopijnych ustrojach można długo dyskutować, ale to już nie ta godzinka ;) Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Pozdrawiam.
Съемные шестиугольные погоны для всех офицеров Вооруженных Сил СССР были введены Техническими условиями ТУ ТК ГИУ ВС № 1486, утвержденными 9 октября 1946 г. До этого офицеры Красной Армии носили пятиугольные погоны, в отличие от офицеров ВМФ, МГБ и МВД СССР. vedsimvol.mybb.ru/viewtopic.php?id=4479
Pytanie które nurtuje mnie a nawet mialem jedna bezsenna noc przez nie. Dlaczego za czasow carkiej rosji mowilo sie na porucznika porucznik, podporucznik jak u nas. A bolszewicy zastapili te stopnie "zzachodnialymi" odpowiednikami, młdszy lejnant, lejnant.
Zasadniczo o armii carskiej nie wiem nic, ale warto zauważyć, że u Rosjan w wojsku co chwila mieszały się dwa pojęcia: stopień wojskowy (jako ranga) i stanowisko (pełniona funkcja). Ma to swoje odzwierciedlenie w języku i nazwach. Porucznik od słowiańskiego "poruczyć" - powierzyć, polecić. I to wiązano z funkcją pomocnika oficera (zastępcy kapitana), posłańca rozkazów od oficerów do zwykłych żołnierzy. Lejtnant z francuskiego i chyba łaciny lieu tenant - locum tenens - trzymający pozycję (miejsce), trzymający linię. O ile dobrze pamiętam, to w stopniach carskich mozna znaleźć młodszego porucznika, porucznika, ale w stopniach generalskich był generał-porucznik lub czasem widziałem ten sam stopień opisany jako generał-lejtnant. Wszystko wywodziło się od pełnionych funkcji, a stopnie jako zaszczytne rangi powstały dużo później. Bolszewicy nie zamienili poruczników na lejtnantów. Oni w 1917 roku całkowicie zlikwidowali wszystkie stopnie (rangi) i ustanowili funkcje (żołnierz, dowódca (kamandir) drużyny, dowódca kompanii, dowódca batalionu itp). Dopiero w 1935 roku wróciły stopnie w znaczeniu rang, choć i tak ważniejsza dalej była pełniona funkcja niż stopień na kołnierzu. Dlaczego wtedy nie wrócili do poruczników, tylko powołali stopień lejtnanta? Nie mam pojęcia. Może słowiańskie określenie porucznik w języku rosyjskim się zdezaktualizowało? Może dlatego, że lejtnant był stopniem powszechnym w wielu znaczących armiach? Tego niestety nie powiem z głowy, musiałbym głębiej pokopać w rosyjskiej literaturze tematycznej. Faktem jest, że RKKA z 1935 roku, to był już całkiem inny twór niż zbieranina z rewolucji 1917.
@@WidmaHistorii wiem, ze wszesniej rangi (1917-1935) rangi powstawaly od pelnoony fukcji. Co do armi carkiej to nie bylo mlodszego porucznik tylko podporucznik (tak jak nas), tylko ze w armi carkiej to byl drugi stopien oficerski po chorazym (praporczyk). Ciekawe jest to co dzialo sie ze stopniami generalskimi, Bo tam jescze dluzej utrzymywala sie komunistyczna nomenklatura, kowdiw, kombryg...
@@bartsekacz6421 Kurica nie ptica, praporczyk nie oficer. Znane? (poza niedoborami tranpozycji fonetycznej - nie zamierzałem chwalić się cyrylicą...) - nie bierze się znikąd. Tłumaczę: "prapor", wcześniej "charunżyj" to mniej-więcej odpowiednik niemieckiego offizieranwarter. W skrócie.
A mnie zadziwiło jedno: Wielka duma bije z oblicz bojców w mundurach z pagonami. Widać, że jeśli Stalin chciał dzięki nim podnieść morale armii, to trafił idealnie.
Warto wziąć poprawkę na to, że sporo zdjęć było robione do materiałów propagandowych (oczywiście nie licząc tych prywatnych u fotografów) i trudno się spodziewać, że bojec na takiej focie będzie miał zrezygnowaną minę lub niechęć na twarzy. Czy same pagony podnosiły w jakiś sposób morale? Trudno ocenić. Myślę, że połączenie sukcesów na frontach i lekko poprawionych warunków w armii dało również efekt w postaci wyższego morale. Wiadomo, że w każdej armii żołnierz najpierw chce przeżyć, potem najeść się, wyspać i nie marznąć, a dopiero gdzieś później jest kwestia własnych pagonów i lansu :)
@@WidmaHistorii Ale to wcale nie jest jakaś tam kwestia kompletnie marginalna. Dostojny mundur z ładnymi epoletami dodaje żołnierzowi klasy. Dlatego Amerykanie nie zrezygnowali z munduru galowego. Żołnierz po prostu potrzebuje takich wyróżnień by czuć się lepiej. Pagon to element typowo wojskowy, więc to coś, co wyróżnia i dodaje mundurowi poloru.
Случайно наткнулся на это видео. Было очень интересно послушать польскую речь, особенно когда речь идёт о погонах нашего государства - Российская империя, Советский союз. К сожалению, не на 100% всё понятно, но многое. Я бы сказал, процентов 50 + по контексту понятно о чём идёт речь, что помогает в понимании польского языка. Польский язык тяжелее понять, чем украинский или белорусский, потому что в нём очень много шипящих звуков и Вы говорите очень быстро, но все равно было очень интересно послушать этот красивый и мелодичный язык. Спасибо....
Кстати, от себя скажу, что польский текст достаточно хорошо можно понимать, если иметь какое-то представление о польской грамматике - то есть уметь читать по-польски, знать архаизмы русского языка. Ведь в польском языке есть слова, которые в русском являются архаизмами. Вспоминаешь русский архаизм - и проще становится понять эти польские слова.
С поляками в игры играю, там пишу по-русски транскрипцией, а они пишут по-польски и мы находим общий язык. Я привык уже к тексту польскому и могу читать по-польски. Понимаю более 3\4 текста и смысл предложений. Но речь беглая уже тяжелее понятна - шипящие, как я сказал выше. Многие слова просто пролетают мимо ушей. Но если говорят чётко и медленно, то нормально.
И наоборот, это тоже так. в русском языке есть слова, которые в польском являются архаизмами. Например "являются". Спасибо и Тебе хорошего дня.
Pozdrowienia dla Rosjan 😊
Очень глубокое проникновение в тему. Узнал для себя кое-что новое. Спасибо.
Mądrego to miło posłuchać. Szacunek bza włożoną pracę 👍
Спасибо за видео очень познавательное
Возможно я не все понял, но большую часть очень даже хорошо понял.
Спасибо, интересное видео! Про камуфляжные с изнанки погоны узнал впервые.
Wielki trud i wspaniały film!
Przepraszam, ale dopiero. od tygognia trafiłem na Twój ślad. Ale,ale nie o tym w moich oczach jestes czarodziejem i mistrzem. Twoja wiedza mnie powala. I mozesz uczyć laików takich jak ja. Dla mnie bomba i 6 za merytoryczną wiedzę. SZacunek Panie .
Jak ja cię dobry człowieku szanuję.
Dziękuję bardzo.
Szanuje za włożony trud w ten filmik. Ruskie stopnie i pagony to czarna magia ;) Ale jak bd miał z nimi problem to będę tutaj zaglądał
Dziekuje bardzo, jak długo czekałem na tak wyczerpujacy materiał. Pełen szacunek.
У автора очень хорошие знания по советской униформистике , ставлю ,,отлично,,👍👍👍 .. Жаль , я плохо понимаю беглую польскую речь .. Хочу только добавить , что у офицера на 43:О4 погоны возможно изготовлены в Германии по репарации по типу погон , которые делали до войны для Болгарской армии тоже в Германии .. Поэтому на них зигзаги на галунах , характерные для Болгарской кавалерии (по типу русских гусарских погон) .. Такие погоны немцы после войны делали по репарации и для Красной Армии ...
Большое спасибо за эту информацию.
@@WidmaHistorii Ещё одно дополнение : офицерские погоны Сухопутных войск стали 6-угольными после 49 года , а не 46 , как говорит автор ...
ten kanał to złoto!
Bardzo ciekawe
Ciekawy Odcinek👍😆😉😉
Pełen szacunek! Mega mega mega!!!
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuje za poszerzenie mojej wiedzy.
Bardzo dziękuję za film, a szczególnie za bardzo ciekawy sposób zaprezentowania tematu. No i ta "wisienka na torcie" na koniec filmu... (edytowałem swój komentarz, żeby nie spojlerować innym widzom tej niespodzianki).
Genialne. To jest praca doktorska. Skąd Ty się wziąłeś człowieku ?
Niesamowita wiedza gratuluje😊
To się nazywa dobra robota. Szacun!
U nich zawsze wszystko było inne , kaliber amunicji , napięcie w bateriach radiostacji u nas prościej , stopni w wojsku nauczyłem się w pięć min.
Wreszcie jakiś odpowiedni film do porannej kawy...albo pięciu ;)
Jakiej kawy jakiej porannej jest środek nocy
Nie tym razem ;) to nie irytujący historyk że ci filma o 2 w nocy wrzuci :-DD
Prawda ale to nie moja wina że o drugiej w nocy uznałem że czas poznać historie ruskich pagonów
Świetnie zrobiony filmik, świetny materiał ilustracyjny, wielkie dzięki :-)
Zdziwienie przeciętnego żołnierza wprowadzeniem pagonów nieźle ujął Efraim Sevela w swojej satyrze "Monia Cackes". Z resztą książkę (czy raczej książeczkę - za długa nie jest) bardzo polecam. Niezła satyra na tego typu absurdy w Armii Czerwonej.
Poplątane z pomieszanym Ale szacunku 👍
Super kanał👌😁
Świetny materiał. Jedna tylko uwaga. 34:41. To nie jest młodszy sierżant.
Potęga wiedzy, super film.
Zamiast komentarza 👍👍👍
Gratuluje. Wspaniały materiał.
Kurcze,fajny kanał.Mamy dużo fajnych kanałów irytujący, Olaf,sensację xx wieku.I ty ;), dziękuję jutubie że się wyświetliłeś.
Co do krzyża Świętego Jerzego- było to odznaczenie carskie, ale także pierwsze, które mógł dostać każdy niezależnie od stopnia. (Halo, wola równości)
В 43 году в МВД были тоже пятиугольные погоны , а не шестиугольные .. Правда , перед этим у офицеров МВД погоны предполагалось ввести особой формы ...
В 1943 году в СССР не было МВД, а был НКВД.
Хороший учитель, все понятно и доступно для всех, спасибо.👍
ps. Ciekawy byłby też film o stopniach wojskowych w armii chińskiej, ale nie licz na komentarz po chińsku 😉
A już zaczynałem robić research... ;)
Посмотрел несколько ваших видео-высшая похвала!
Спасибо
Świetny materiał. Oglądałem z zaciekawieniem :p
3:52 Tak też i było. Salutowanie i np. tytuł "podchorąży". Wprost z Królestwa Polskiego. Pozdrawiam.
ale wypocząłem przy tym odcinku , dziękuje :P
Tak się dobrze przy tym śpi? :)
@@WidmaHistorii haahha najlepiej,a tak serio tych 40 minut minęło mi jak 40 sekund bardzo dobrze się Ciebie słucha , proszę o więcej odcinków haha, życzę dużo zdrówka, powodzenia :P , kiedyś tam jak się wszystko rozhula zastanów się nad jakimś patronem :D
zajebiście dopracowany materiał, robisz elegancką robotę tak trzymaj a na pewno się opłaci :)
Zajebiste są zajeby.
@@joe-ob3se ?
Gwoli dopełnienia. Zwyczaj niezapinania najniższego guzika mankietu rękawa munduru paradnego (galowego), tak jak jest to przedstawione na obrazie Aleksandra II w 8:33, pochodzi z początku XIX wieku i zapoczątkował go w bardzo specyficzny sposób imperator Aleksander I. Gdy car wizytował jeden z pułków gwardyjskich, nieopatrznie zapomniał zapiąć ostatnie guziki na mankiecie. Gdy jeden z oficerów ośmielił się zwrócić mu uwagę, iż jest nieprzepisowo umundurowany, Aleksander odrzekł: "Nie, to gwardia jest nieprawidłowo umundurowana, nie imperator." Dlatego aż do 1917 roku paradne mundury pułków gwardii armii rosyjskiej szyto z celowo zaszytą ostatnią pętlą na guzik mankietu.
Świetna historia! Dziękuję.
@jan kowalski "Gwardia" o której Pan mówi to właśnie powrót do tradycji (przynajmniej w samym nazewnictwie) Imperatorskiej Lejb-Gwardii, utworzonej przez Piotra Wielkiego. Gdy latem i jesienią 1941 roku Armia Czerwona była wdeptywana w ziemię i istnienie Związku Sowieckiego zdawało się stawać pod znakiem zapytania, bolszewicy zapotrzebowali od narodu zjednoczenia i ostatecznego wysiłku. Dlatego Stalin złagodził wtedy represje wobec cerkwi prawosławnej, odwołał się do zwycięstw Aleksandra Newskiego, Suworowa, Kutuzowa i Nachimowa. Oraz właśnie do Gwardii, najbardziej elitarnych formacji okresu imperatorskiego. Stąd też nadawanie dywizjom i armiom miana "Gwardyjskich".
Szkoda wysiłku, to jakiś troll plącze się po sekcjach komentarzy i wszędzie zostawia smrodek ;)
Nikt nie chce oglądać filmu o pagonach trwającego dwie godziny? Człowieku ja bym o tym marze!!
Z giergijewskim kriestem był ten problem, że nigdy nie udało się go do końca zdyskredytować. Dlatego, dowództwo AC zwyczajnie przymykało oba oczy na ten "drobiazg". No bo i sami dowódcy byli dumni z tego, że je posiadali.
PS: Symbol węża i kielicha na pagonach personelu medycznego żołnierze tłumaczyli po swojemu: "Chytry jak wąż i od kielicha nie stroni."
Nigdy dotąd nie spotkałem się z takim opisem korpusówki medycznej :) Z tego, co wiem, to większość wojaków starała się jednak trzymać z dala od szpitali, ale jak już tam dotarli, to do lekarzy odnosili się raczej z pełnym szacunkiem.
@@WidmaHistorii To tylko znaczy, że Tomasz dokładnie czytuje W. Suworowa. O ile pamiętam, tutaj chodzi o płk. Marczuka? A'propos polskiego węża Eskulapa słuchaczy WAM - "wojskowej akademii MAGICZNEJ" - oznaczał specjalność "tresura węża". Bardzo rzadko też "glista na szpilce". (ze wspomnień własnych...)
Za moich czasów szczytem "szpanu" było naramiennik st. szer. lub kaprala wyskubane z majora lub płk. .
Swietnie zrobione subskrybuje.
Tutaj byłem Tony Halik 2O24
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie !
Jak chce Pan to z chęcią pomogę w sprawach rkka
Dziękuję! Każdą pomoc przyjmę z wdzięcznością, proszę tylko napisać w prywatnej wiadomości, w jakim zakresie ta pomoc mogłaby być realizowana.
@@WidmaHistorii napisze na facebooku
Fajny materiał. Co do powodu wprowadzenia pagonów to ja się spotkałem w wspomnieniach rzolnierzy spotkałem się dwukrotnie z powodem bardziej praktyczny. Czerwone pietlice przyciągały kule. To spowodowało że wielu frontowych żołnierzy miało je poprostu odprówać. A oficerzy mieli problemy z ich maskowaniem.
Dziękuję. W chwili, gdy Niemcy zaatakowali ZSRR, w Armii Czerwonej obowiązywały już maskujące pietlice oraz zielone wpinki na nich - zarówno dla żołnierzy, jak i oficerów.
@@WidmaHistorii Były ale w 1941 wspomnienia pochodziły z roku 1942 wtedy brakowało wszystkiego. (podoficer przedpola Stalingradu z tego co pamiętam) drugie to chyba były spisane po wojnie wspomnienia jakiegoś oficera ale dokładniej nie pamiętam. Pozdrawiam
żołnierzy*
Już 500!!! Kanał idzie jak burza. Nie mogę doczekać się następnego filmu!!
Czy zastanawiasz się jednak nad Discordem?
Jak prawdziwy czerwono armista , po pijaku na pierwszy test odpowiedział bezbłędnie, ale przy drugim już się pogubiłem
Trzeba poprawić... kolejnym stakanem ;)
05:20 - czerwone swastyki też
Świetny odcinek, duzo szczegółów, glos iscie lektorski. Niesamowita praca pasjonaty. Zawsze cos czulem, ze ci Sowieci maja skomplikowany system tych pagonow ale zeby az tak? :)
34:36 a ten Sierżant Gwardii ma pośród swoich odznaczeń mongolski Medal Za Odwagę (trójkątna zawieszka). Nadano ich około 10 tysięcy. Brzmi jak temat na dobry i długi film
Merytorycznie
Mam nadzieję , że Twoi polscy widzowie , docenią Twój trud ! ...
Rosjanie docenią Cię na pewno .
Serdecznie pozdrawiam ! Alexander Dubinin .
34:25 Jaki krzyż ma oficer po lewej?
Swoją drogą żołnierz na następnym zdjęciu ma dwa medale Za Odwagę - radziecki i mongolski. Mongolia nadała ich 25 tysięcy podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
P.S nagraj coś dłuższego o radzieckich odznaczeniach, płacę w lajkach
Super robita
Huh... genialne
А по поводу того что неможешь понять и перевести некоторые звания ( должности то дам подсказку )
Повседневный: тоисть на каждый день КомБриг: командир бригады.
Комбат: командир бригады
комбат не командир батальона?
Biez wodku i ogórca nie razbieriosz
A myślałem że chemia jest skomplikowana, myliłem się.
Oj też tak myślałem haha
Super!
Zawsze mnie zastanawiało ock w tych pagonach.
Ujmę to tak dobrze że jesteśmy Polakami nie wiem jak można było się w tym połapać
Блин, я один тут русский:(
Maladiec😻
Привет. Вы говорите по-польски?
@@WidmaHistorii нет, но понять могу :)
Блин... Зачем хамить?
33.55 Санітарний інструктор протитанкової батареї. Емблема протитанкової артилерії на лівому рукаві . За них казали : "Довгий ствол - коротке життя ."
Dzień dobry.
Normalnie " końmi " by mnie nie zagonili żeby ogladąć materiał o RKKA . A tu proszę obejrzalem gwiazdki , żolnierski stół , sztukę okpową RKKA , szpital a teraz pagony...eh Pan to by chyba nawet pewnego znanego akwarelistę namówił do oglàdania 😅
Jak na chłopsko - robotniczą armię, Armia Czerwona miała więcej pozłacanych i posrebrzanych elementów niż inne armie świata 🤔
Taktyczny
Ledwo trzysta już czterysta. Gratulacje!!!
Idziemy dalej. Mogę mieć prośbę? Dało by radę zrobić taki sam film o stopniach w SS i armii niemieckiej? To ostatni punkt z którym miałem problem i ostatnia cegiełka żeby zakończyć rozdział armii niemieckiej. Bardzo zależy mi na zgłębieniu tematu żeby wreszcie pójść do armii radzieckiej. I jeszcze pytanie drugie. Kiedy będzie discord?
Dziękuję.
SS to nie moja bajka. Stopnie niemieckie są opisane i omówione w tak wielu miejscach w literaturze, internecie, nawet na YT, że nie ma sensu powielać tej wiedzy. Na Discord, to raczej zbyt mała grupa odbiorców, ale dzięki za pamięć :)
Rozumiem. Co do discorda to uważam, że się mylisz. Na pewno dużo osób chce podyskutować o militarce, a discord jest do tego idealny. Zawsze mogę pomóc.
Pozdrawiam!
No juz bardziej sie nie dalo skomplikowac stop i przynaleznosci ruscy to potrafia perfekcyjnie
Ma Pan jakaś stronę na FB ?
Wie ktoś gdzie można kupić takie emblematy rodzajów wojsk ???
Oryginały, czy repliki?
@@WidmaHistorii repliki
@@rodorodo27 Las Rzeczy - sklep internetowy. Znany sklep dla rekonstruktorów na N. Znany portal aukcyjny na A lub E ;)
@@WidmaHistorii dzięki
jak doczepić pagony?
Ktoś wie co oznacza skrót "CA" bo czasami pojawia się na pagonach?
Sowietskaja Armija - Litery SA w cyrylicy.
TOWARZYSZE SLUCHAJCIE I UCZCIE SIE BO NIGDY ZA DUZO WIEDZY
Film pierwej sort
JA JAKO RUSOFIL BARDZO DOCENIAM TWOJA PRACE PZDR
🤔👍👍👍👏🎖️
Bo.ciekawy materiał, dziękuję za yrud o udostępnienie 👍
Kiedy kolejny odcinek ?
Prace trwają i może zająć trochę dłużej, bo szykuje się chyba wycieczka w plener. Zobaczymy :)
36:20 a mnie tu intryguje medal na prawej piersi
@@wodekkop238 obok wisi medal na zawieszce
@@erwin9694 źle widziane co to za medal,to po pierwsze, a po drugie nie wiem po co ten żołnierz powiesił medal z prawej strony, według zasad wojskowych w Wojsku Radzieckim medale wieszano z lewej strony
wiki.wargaming.net/ru/Navy:Правила_ношения_орденов_и_медалей_СССР#:~:text=Медали%20располагаются%20после%20орденов%20в,медаль%20«Партизану%20Отечественной%20войны»%20II
@@wodekkop238 wiem, znam regulamin. Widziałem jeszcze kilka takich zdjęć i jestem ciekaw
Fajny materiał ale zabrakło omówienia wszystkich stopni zasrr
> Logika
> Armia Czerwona
Czy masz doświadczenia z radzieckimi mundurami zwłaszcza chodzi o gimnastiorki?
Wyślij proszę wiadomość na Facebook, albo mail.
@@WidmaHistorii a jaki jest twój mail
@@grzesiukaa6803 widmahistorii@gmail.com
Kosmos.
Gratulacje Panie Medyk. Po tej prelekcji na pewno bardziej rozeznaję się w "czarnej magii" ;)
W kwestii "trwogobologii": Ta była na tyle skuteczna, że pod dziś dzień w Rosji eksport komunistycznych idei poprzez wojnę uważa się za obronę ojczyzny;)
To fakt, ale proszę przyznać, czy w bliższych nam dziejowo czasach, jakakolwiek wojna nie rozgrywała się w imię obrony czegoś tam? Obrona ojczyzny, demokracji, praw przedstawicieli własnego narodu na obczyźnie, praw cudzego narodu... itp.
@@WidmaHistorii Zawsze w obronie czegoś tam... ZGODA ;) Jednak tylko utopijne dyktatury mają tendencję aby w pewnym, niezbyt korzystnym dla nich momencie, zakłamywać cel ;) To również przydarzyło się pewnemu Austriakowi który zmienił cel z aryjskiej hegemonii na obronę niemieckiej suwerenności :))))
Ps: Po dziś dzień rodzi to pewne zakłamanie, jakoby to nazizm był domeną jedynie niemiecką ;)
Pss: Zapomniałem podziękować za serduszko, a więc niniejszym dziękuję i Pozdrawiam, a ku zachęcie nadmienię: Tak trzymać ;)
@@ferdynandkowalski1986 Z niemiecką domeną pełna zgoda. O utopijności dyktatur i innych teoretycznie mniej utopijnych ustrojach można długo dyskutować, ale to już nie ta godzinka ;)
Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Pozdrawiam.
Pagon jest rosyjski a rogatywka turecka. Czy jest w umundurowaniu coś polskiego?
Rogatywkę przed nami miało wiele ludów, jej pochodzenie jest niejednoznaczne
Шестиугольные погоны у офицеров были введены в 49 году , а не в 46 ...
Съемные шестиугольные погоны для всех офицеров Вооруженных Сил СССР были введены Техническими условиями ТУ ТК ГИУ ВС № 1486, утвержденными 9 октября 1946 г. До этого офицеры Красной Армии носили пятиугольные погоны, в отличие от офицеров ВМФ, МГБ и МВД СССР.
vedsimvol.mybb.ru/viewtopic.php?id=4479
CA - Canada Army. 😜
Te ruskie pagony są tak wielkie jak plandeka od stara
Jak już to pogon, nie pagon.
34.31 сержант .
Спасибо. Исправил ошибку письменно.
Pytanie które nurtuje mnie a nawet mialem jedna bezsenna noc przez nie. Dlaczego za czasow carkiej rosji mowilo sie na porucznika porucznik, podporucznik jak u nas. A bolszewicy zastapili te stopnie "zzachodnialymi" odpowiednikami, młdszy lejnant, lejnant.
Zasadniczo o armii carskiej nie wiem nic, ale warto zauważyć, że u Rosjan w wojsku co chwila mieszały się dwa pojęcia: stopień wojskowy (jako ranga) i stanowisko (pełniona funkcja). Ma to swoje odzwierciedlenie w języku i nazwach. Porucznik od słowiańskiego "poruczyć" - powierzyć, polecić. I to wiązano z funkcją pomocnika oficera (zastępcy kapitana), posłańca rozkazów od oficerów do zwykłych żołnierzy. Lejtnant z francuskiego i chyba łaciny lieu tenant - locum tenens - trzymający pozycję (miejsce), trzymający linię. O ile dobrze pamiętam, to w stopniach carskich mozna znaleźć młodszego porucznika, porucznika, ale w stopniach generalskich był generał-porucznik lub czasem widziałem ten sam stopień opisany jako generał-lejtnant. Wszystko wywodziło się od pełnionych funkcji, a stopnie jako zaszczytne rangi powstały dużo później.
Bolszewicy nie zamienili poruczników na lejtnantów. Oni w 1917 roku całkowicie zlikwidowali wszystkie stopnie (rangi) i ustanowili funkcje (żołnierz, dowódca (kamandir) drużyny, dowódca kompanii, dowódca batalionu itp). Dopiero w 1935 roku wróciły stopnie w znaczeniu rang, choć i tak ważniejsza dalej była pełniona funkcja niż stopień na kołnierzu. Dlaczego wtedy nie wrócili do poruczników, tylko powołali stopień lejtnanta? Nie mam pojęcia. Może słowiańskie określenie porucznik w języku rosyjskim się zdezaktualizowało? Może dlatego, że lejtnant był stopniem powszechnym w wielu znaczących armiach? Tego niestety nie powiem z głowy, musiałbym głębiej pokopać w rosyjskiej literaturze tematycznej. Faktem jest, że RKKA z 1935 roku, to był już całkiem inny twór niż zbieranina z rewolucji 1917.
@@WidmaHistorii wiem, ze wszesniej rangi (1917-1935) rangi powstawaly od pelnoony fukcji. Co do armi carkiej to nie bylo mlodszego porucznik tylko podporucznik (tak jak nas), tylko ze w armi carkiej to byl drugi stopien oficerski po chorazym (praporczyk). Ciekawe jest to co dzialo sie ze stopniami generalskimi, Bo tam jescze dluzej utrzymywala sie komunistyczna nomenklatura, kowdiw, kombryg...
@@bartsekacz6421 PRAPORSZCZYK to nie był oficer. Nawet w carskiej armii.
@@januszgrzywacz6597 był
@@bartsekacz6421 Kurica nie ptica, praporczyk nie oficer. Znane? (poza niedoborami tranpozycji fonetycznej - nie zamierzałem chwalić się cyrylicą...) - nie bierze się znikąd. Tłumaczę: "prapor", wcześniej "charunżyj" to mniej-więcej odpowiednik niemieckiego offizieranwarter. W skrócie.
Ja pierdziu ale bajzel !
Kolaborujesz z księżmi
mają burdel z tymi stopniami
Szkoda, że zabrakło generalskich. Trzeba było chociaż krótko wymienić nazwy stopni i pokazać typowe pagony.
A mnie zadziwiło jedno: Wielka duma bije z oblicz bojców w mundurach z pagonami. Widać, że jeśli Stalin chciał dzięki nim podnieść morale armii, to trafił idealnie.
Warto wziąć poprawkę na to, że sporo zdjęć było robione do materiałów propagandowych (oczywiście nie licząc tych prywatnych u fotografów) i trudno się spodziewać, że bojec na takiej focie będzie miał zrezygnowaną minę lub niechęć na twarzy. Czy same pagony podnosiły w jakiś sposób morale? Trudno ocenić. Myślę, że połączenie sukcesów na frontach i lekko poprawionych warunków w armii dało również efekt w postaci wyższego morale. Wiadomo, że w każdej armii żołnierz najpierw chce przeżyć, potem najeść się, wyspać i nie marznąć, a dopiero gdzieś później jest kwestia własnych pagonów i lansu :)
@@WidmaHistorii Ale to wcale nie jest jakaś tam kwestia kompletnie marginalna. Dostojny mundur z ładnymi epoletami dodaje żołnierzowi klasy. Dlatego Amerykanie nie zrezygnowali z munduru galowego. Żołnierz po prostu potrzebuje takich wyróżnień by czuć się lepiej. Pagon to element typowo wojskowy, więc to coś, co wyróżnia i dodaje mundurowi poloru.
jestem harcerze i wszyscy ludzie w harcerstwie nawet tacy jak komędant hufca czy szczepu mówią pagon. LOL
Rusycyzm, który u nas jest już traktowany jako norma językowa. Kwestia estetyki, co się komu podoba - pagon, naramiennik - wszyscy wiedzą o co chodzi.
Jaka armia-takie pagony.
1941 to nie były regularne przepyachanki , to był regularny Wpierdol :D
kogo to obchodzi spadaj gościu na raki