Akumulator kwasowy do magazynu energii ? Sprawność elektryczna i energetyczna

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • Czy sprawność energetyczna akumulatorów kwasowo-ołowiowych przy zastosowaniu w magazynach energii jest na tyle mała ze wyklucza to jego zastosowanie ?
    Prócz znanych i szeroko głoszonych wad "kwasów" w wykorzystaniu w magazynach energii, dorzuca się jeszcze bardzo niską sprawność energetyczną - czy tak faktycznie jest ?
    Tego dowiecie się w powyższego materiału.
    #enerblock #europower

ความคิดเห็น • 108

  • @kamilbogus
    @kamilbogus ปีที่แล้ว +2

    Świetny Odcinek

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +9

    Tak na szybko zrobiłem podsumowanie ostatnio testowanych akumulatorków, wartości średnie wyliczone ze wszystkich pomiarów.
    Enerblock EVM12-7.5, prąd rozładowania 1h = 4,5A, cut off 10,5V
    1) Sprawność elektryczna 100,32%
    2) Sprawność energetyczna 87,24%
    Enerblock EVM12-15, prąd rozładowania 5h = 2,4A, cut off 10,5V
    1) Sprawność elektryczna 99,74%
    2) Sprawność energetyczna 88,64%
    LogicPower LPM-MG 12V - 7.5 Ah, prąd rozładowania 1h = 4,5A, cut off 9,6V
    1) Sprawność elektryczna 100,69%
    2) Sprawność energetyczna 87,78%
    Urządzenie testowe to EBC-A20, które w przeciwieństwie do Wh dość osobliwie nalicza wpompowane Ah. Dlatego tak naprawdę pod uwagę należy brać wyłącznie sprawność energetyczną.

    • @jakubm1875
      @jakubm1875 ปีที่แล้ว

      Czyli rozumiem że sprawność energetyczna w twoim przypadku oznacza że np Przy ładowaniu zużyłes 7.2ah, a przy rozładowaniu uzyskałeś 7.2*0.87 = 6.2 ah ?

    • @jakubm1875
      @jakubm1875 ปีที่แล้ว

      No i dlaczego sprawność wyszła ci ponad 100% ? Możesz podać wartości liczbowe ile ah weszło do evm 12-7.5?
      Pytam bo wyszły ci magiczne wyniki dla obu aku😮.... Nawet dużo lepsze niż to co podaje producent- a on raczej nie zaniża wartości swoich produktów

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki ปีที่แล้ว +1

      Tak jak było wspomniane jakość pomiarowa nie jest najlepsza. Z moich własnych testów na MW Power rozładowanie C20 prawie się równała temu co pokazała ładowarka modelarska. Co prawda błąd pomiarowy duży ale w tych 80% się mieściło wszytko.
      Nie ma tragedii jak ogniwa są zdrowe i dobrze wykonane.
      Największa wada dla AGM jest taka że przy 1C LiFePo4 ma taką samą pojemność jak C20 a AGM dostaje w kość przy 1C

    • @jakubm1875
      @jakubm1875 ปีที่แล้ว +1

      @@SzymonHawlicki czyli przy prądzie 20h uzyskałeś sprawność 80% ? Czyli np władowales 10 ah a uzyskałeś 8 ah ?

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki ปีที่แล้ว

      @@jakubm1875 mniej więcej tak.
      Więc nie ma takiej tragedii. Strata 20% procesy chemiczne a głównie wydzielanie ciepła. Jak bym bardzo powoli lądował to ta sprawność mogła by być lepsza np 90% jak bym lądował dwa razy dłużej niższym prądem.
      A w rzeczywistości przy magazynie oznacza to dodanie jeszcze jednego aku równolegle by prąd był na dwa ogniwa rozdzielony. Ale trzeba zaś pamiętać że np ładując z PV mamy ograniczoną ilość godzin dostępnego darmowego ładowania.

  • @arturgorniak3741
    @arturgorniak3741 ปีที่แล้ว +1

    Ja też jestem zwolennikiem kwasiaków.
    Pozdrawiam 🍀👍

  • @wiktorsalamon1491
    @wiktorsalamon1491 ปีที่แล้ว +4

    Dlaczego sprawność jest ważna przy energii mimo że jest ona za darmo .
    Ponieważ każdy kto nie ma banku energii przed zakupem banku energii porównuje magazynowanie w stosunku do magazynowania w sieci za darmo czyli bez inwestycji dodatkowej.
    Tak jak w moim przypadku potrzebuje głównie energie w nocy .
    Wszystko co tylko można urzywam w czasie dnia . Taryfa g12w cena energii z przesyłem 0,95gr za kWh.
    Cena odkupu średnio 50gr za kWh.
    Sprawność wychodzi 50% bez rzędnych inwestycji i kłopotów i ograniczeń co do pojemności i obciążenia.
    A sprawność magazynu energii w przypadku pobierania nocą małych obciążeń rzędu 100 Wh jest kosmicznie niska że względu na zużycie własne falownika z rzędu od 50 do 150 Wh.

    • @gepardchester6495
      @gepardchester6495 ปีที่แล้ว

      @wiktorsalamon1491
      pobor własny inverterowa minimum te 40- 50-W tu masz rację

  • @piterstg
    @piterstg ปีที่แล้ว

    świetny materiał

  • @pasiczer
    @pasiczer ปีที่แล้ว

    Może jemu chodziło o ogólną sprawność. Jeżeli doliczymy straty na przewodach i przetwornicy to faktycznie może się okazać, że 30% energii się rozpłynęło😮 Ja właśnie testuję lifepo4 Li time 100Ah. Przy 10A obciążeniu ma pojemność 106,4 Ah. Bardzo przyzwoity akumulator za 1240 zł. Wiem, że mieliśmy nie pisać o cenach ale lifepo4 bardzo zbliżają się cenowo do agm. Moja ładowarka niestety pokazuje tylko ile Ah weszło w akumulator i nie mogę sprawdzić sprawności energetycznej. Świetny filmik😊

  • @mikhailmorfikov4400
    @mikhailmorfikov4400 ปีที่แล้ว

    Mam jeszcze jedna zagadke.😊 Mamy 2 aku 6V polaczone szeregowo w ciagniku. Są to 195Ah. Podładowaliśmy je prostownikiem 12V. Aku mają korki wiec sprawdiiśmy gęstość elektrolitu. W aku1 mamy gęstość na poiomie 1,29-1,30 na wszystkich 3 celach. Natomiast na aku2 w dwóch celach jest podobna gęstość ale w jednej (tej najbliżej -) gętość jest na poiomie 1,25. Podłaczyliśmy ten aku2 pod prostownik 6V i próbowaliśmy podładować. Prąd był na poiomie 7A (najmniejszy jaki dawała ta kulka 6/12V). I mimo ładowania przez dwa dni gęstość w tej celi nie ruszyła się. Elektrolit jest w miare przejrzysty (nie jest brązowy) po mocnym wstrząśnięciu. Co może być pryczyną braku gęstości w tej celi?

  • @marekb1988
    @marekb1988 ปีที่แล้ว +3

    Świetny film. te 60% krąży jak miejska legenda - fajnie że to zweryfikowałeś, jakbyś jeszcze dodatkowo sprawdził to na jakimś klasycznym kwasiaku z elektrolitem płynnym to byłby już komplet, cena agmów jednak zancznie wyższa i może ktoś się pokusi robić bank na kwasiakch płynnych.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +1

      Przez chwilę sam się zastanawiałem nad zrobieniem takiego testu, nawet zacząłem poszukiwania odpowiedniego pacjenta do eksperymentu. Ostatecznie jednak zrezygnowałem z pomysłu. Dlaczego? Bo ze względu na ograniczoną żywotność nikt świadomie nie będzie budował magazynu energii opartego na nowych, standardowych akumulatorach z płynnym elektrolitem. Jest grono osób które takie magazyny posiadają, ale są one oparte na pozyskiwanych budżetowo używanych egzemplarzach, których kondycja i tym samym sprawność jest bardzo różna. W tym szczególnym przypadku nie ma to większego znaczenia, gdyż taki magazyn w celu przedłużenia jego żywotności jest wykorzystywany w ograniczonym zakresie dostępnej pojemności. Tutaj przede wszystkim liczy się cena zakupu i co jeszcze taka używka ma do zaoferowania. Reszta ma już marginalne znaczenie.

    • @Krystian_D
      @Krystian_D ปีที่แล้ว

      Ta legenda jest prawdziwa bo sprawność prostownika to jakieś 75%, ładowarki elektronicznej około 80%, co łącznie daje trochę ponad 60 % całkowitej energii odebranej od pobranej z gniazdka

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +3

      ​@@Krystian_DDyskusja na forum dotyczyła tylko i wyłącznie sprawności samego magazynu energii, bez urządzeń towarzyszących. A nie sprawności całego procesu.

    • @marekb1988
      @marekb1988 ปีที่แล้ว +1

      Wyciągnełem dane z vrm.victronenergy z pewnej instalacji na AGMach, pracuje dopiero miesiąc - praca cykliczna 100% - 50% - 100% SOC raz na dobę - bateria 1 - wpakowane 553.7kWh - wyciągnięte 486.9kWh (sprawność 88%), bateria druga wpakowane 627kWh wyciągnięte 550kWh (sprawność 88%), więc pokrywa się to z wynikami w filmie. Ładowarki użyte sprawność w/g DTR 97% zmierzone 95%. Jestem pozytywnie zaskoczony sprawnością AGMów - myślałem ze będzie znacznie gorzej, gdyby jeszcze wytrzymywały tyle cykli co Litowe.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      @@aldente_ Nie to jest przedmiotem filmu. Rozpatrywana jest sprawność akumulatora kwasowego, czyli stosunek energii przekazanej do akumulatora do energii wyjętej . Ale energii którą przyjął i oddał tylko i wyłącznie akumulator. Nie rozważamy sprawności całego układu, bo ta zależeć będzie od zastosowanych elementów. Dwie różne sprawy i temat na zupełnie inny film.

  • @prostownikdwupoowkowy2420
    @prostownikdwupoowkowy2420 ปีที่แล้ว +1

    Pozdro. 🖐️

  • @elektrofan7051
    @elektrofan7051 ปีที่แล้ว +1

    Kolejny bardzo dobry film!😊

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron ปีที่แล้ว +1

    A ja tak w temacie ale z nieco innej beczki. Dosłownie na dniach nabyłem na własne potrzeby (jakieś wypady, wycieczki itp) dwa power banki, tej samej firmy, marki, w zasadzie ten sam model tylko jeden ma 10000mAa/37Wh a drugi 20000mAh/74Wh. Przyszło mi do głowy zrobić taki test, że ładuję do pełna ten większy a rozładowuję do zera ten mniejszy. I tak też zrobiłem. A na koniec z tego większego naładowałem ten mniejszy przez miernik energii USB. Mały naładował się do 100%, duży rozładował się do 0% ... a miernik energii zliczył 45Wh. Ładowanie odbywało się z mocą 18W na 12V w trybie PD.
    Same ogniwa litowe mają faktycznie całkiem dobrą sprawność energetyczną ale cały system przetwarzania takiego czy innego magazynu energii generuje mocno zauważalne straty.
    Podejrzewam, że w tematyce akumulatorów kwasowych będzie podobnie. Same akumulatory AGM są w sumie nie tak dużo gorsze energetycznie od litówek ale biorąc pod uwagę cały system przetwarzania energii co było w 0:16 nazwane własnie jako magazyn energii (najpierw przetwarzanie na potrzeby ładowania a potem przetwarzanie w czasie rozładowania)... jakoś wcale bym się nie zdziwił jakby to wynosiło około tych 60%.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  ปีที่แล้ว

      Zgadza się - więcej strat mamy przy konwersji napięcia niż na samych ogniwach. Ale idąc tym tokiem rozumowania, to w przypadku litówek też nie można mówić o sprawności w okolicach 94% 😉

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +2

      Owe mityczne 60% zapewne zaczerpnięte jest z Wikipedii, gdzie pod hasłem "Akumulator elektryczny" znajdziemy taki oto fragment: "Sprawność akumulatora, czyli stosunek energii oddanej podczas pracy do energii włożonej do akumulatora w procesie ładowania, jest zawsze mniejsza od jedności. W większości akumulatorów sprawność jest rzędu 60% [potrzebny przypis]". Jak widzimy brak przypisu, skąd więc Wikipedysta wziął taką a nie inną wartość - tego nie wiemy. Ale nie bądźmy leniwi i sprawdźmy, co twierdzą w innych językach ;-)
      "Das Verhältnis der entnehmbaren zu der beim Laden aufzuwendenden Energie wird als Ladewirkungsgrad bezeichnet" :-D
      Brzmi groźnie, jak Messerschmitt, ale w skrócie oznacza to samo, co napisano o sprawności w języku polskim.
      I co tu podali? "Bleiakkumulator", czyli kolokwialnie kwasiak po naszemu, ma 60-70 % (stan na rok 2007). Jest i odnośnik, prowadzący do szwajcarskiej strony zatytułowanej "wszystko o akumulatorach", której autorem jest Matthias Frehner. Kim jest Matthias? Radioamatorem, jak można wywnioskować z treści jego prywatnej strony. I to w zasadzie wszystko.
      Materiał źródłowy jak widać jest "bardzo naukowy", spuśćmy więc nad nim (nie, nie wodę...) zasłonę milczenia i zobaczmy co mamy w języku Szekspira. Ano pod hasłem "Rechargeable battery" nie mamy nic o % sprawności. To może "Lead-acid battery"? Bingo. Charge/discharge efficiency 50%-95%, jest i przypis. Przekierowuje on do instrukcji obsługi akumulatorów AGM firmy Power-Sonic i rozdziału o ładowaniu, gdzie dowiadujemy się jak wyliczyć sprawność procesu ładowania. Dzielimy ilość Ah uzyskanych w procesie rozładowania w pełni naładowanego akumulatora przez ilość Ah przekazanych do akumulatora w procesie ładowania. Tadam! Ależ to szalenie proste ;-)
      Się trochę rozpisałem, a zagadka 60% nadal pozostaje nierozwiązana. Jaka jest więc rzeczywista sprawność każdy musi sprawdzić sam - najważniejsza jest bowiem praktyka i dowody, a nie powielanie bzdur wyssanych z palca lub butelki z % 🙂

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy Tomek, tutaj prawidłowo przeanalizowałeś tą sprawność samego akumulatora i dobrze (odpowiednio) dobrałeś tytuł filmu.
      Być może to o czym wspominałeś na początku, że ktoś coś pisał w komentarzach itp dotyczyło całego magazynu czyli akumulatorów wraz z całą elektroniką przetwarzającą energię z akumulatora na taką jaka jest aktualnie potrzebna do zasilenia odbiornika.
      Może to trochę wygląda jak czepianie się słówek ale być może własnie w tym tkwi nieporozumienie.
      Ja ciągle pamiętam opinie na temat ładowarki z Lidla. Można przeczytać skrajnie różne opinie na jej temat - robi gęstość i dobrze ładuje lub też to badziew, podładowywaczka która nie jest nic warta. Bez podania kontekstu, dodatkowych założeń ładowania to ... oba stwierdzenia są prawdziwe ... ale nie jednocześnie.
      Tu może być podobnie.
      Faktycznie godny uwagi jest wątek sprawności elektrycznej liczonej wg Ah w przypadku akumulatorów litowych. Ja w swoich testach też zauważyłem, że wynosi nieco ponad 100% ... :).

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  ปีที่แล้ว

      ​@@inspektorelektronnie, pytanie i komentarz do którego się odniosłem dotyczyły samego magazynu energii. W kwestii sprawności elektrycznej akumulatora LFP to mnie nieco zaskoczyłeś, bo sądziłem że to u mnie tylko takie wyniki 😮

  • @arturpodkowinski8622
    @arturpodkowinski8622 11 หลายเดือนก่อน

    100% testów robi sie po to by udowodnić jakąś tezę. Przyjmuje się założenia by ta teza sie potwierdziła. To samo dzieje się z e statystyką . Na podstawie tych samych danych można można udowodnić kilka sprzecznych ze sobą prawd. Otóż modelując takimi danymi jak prąd ładowania, prąd rozładowania, głębokość rozładowania, temperatura otoczenia, czas trwania testu( ile cykli) itp. itd. możemy uzyskać wyniki skrajnie różne od siebie, w zasadzie takie jakie są nam potrzebne do udowodnienia danej tezy. POZDRAWIAM

  • @dziczkupl8674
    @dziczkupl8674 ปีที่แล้ว +2

    Jak czytam komentarze to się zastanawiam czy dziś logiczne myślenie to pakiet który trzeba wykupić 😂
    Na filmie człowiek powiedział w prost ze pomiary były bezpośrednio na Aku a więc kwasiak ma 86% SE. Po podłączeniu przewodów itd ona spada jeszcze. więc obstawiam że przy dobrym kwasiaku można uzyskać te 75% sprawności energetycznej. A jeśli ktoś kupił kwasowe Aku i je zmęczył to te 60% będzie miał :) Nie ma co oszczędzać na Aku

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +1

      W dobie TikToka ciężko jest u niektórych przykuć uwagę na dłużej niż minutę, więc potem są efekty takie, że oglądają i słuchają bez zrozumienia. A na koniec "hurr durr" bez związku z tematem. Niestety póki co logika nie jest i pewnie długo nie będzie dostępna w modelu abonamentowym, pozostaje więc tylko bycie pobłażliwym lub ignorowanie 😉

  • @mikolaj98p47
    @mikolaj98p47 ปีที่แล้ว

    wg. mnie ważniejsze pytanie to nie jaka jest sprawność czy cena, a zastosowanie i czego oczekujemy od takiego magazynu, np. jak oczekujemy że podtrzyma nam zasilanie przez np 30 minut to lepszym pomysłem będzie kwasiak, natomiast jak oczekujemy że będzie nam trzymał energię przez np 3~4 miesiące bez ładowania to lepiej wyjdzie akumulator litowy. sposoby ładowania akumulatorów też są istotne, kwasiaki z tego co kojarzę nie powinny przekraczać prądu C/4 natomiast litowe spokojnie przyjmą większy prąd jak C/2 co przy akumulatorach po 100Ah będzie przeważać na korzyść litowych, dla przykładu mamy kamper i mamy słabą pogodę to chcemy by w każdej luce co przebije się więcej słońca było w stanie naładować z jak największą mocą akumulatory.

    • @mikoaj4404
      @mikoaj4404 ปีที่แล้ว

      jaki akumulator wytrzyma 3-4 miesiące bez ładowania? Chyba że chcesz ładować tylko telefon takim aku 100Ah 12v na działce to może tak. Błędne założenie że litowy się nadaje na takie trzymanie miesiącami, one najszybciej się zwrócą jak będziesz robił najlepiej ze 2 cykle na dobę-przy lfp. Kwasowe wbrew pozorom nie tracą tak dużo w czasie jak leżą, zresztą jak się rzadko używa to co za problem go lekko doładować raz na kilka miesięcy.

    • @mikoaj4404
      @mikoaj4404 ปีที่แล้ว

      @@aldente_ pytanie czy wodę chcesz gotować raz na 2 tygodnie na działce, czy powiedzmy co 2-3 dni? Lodówka bierze bardzo mało mocy, natomiast potrzeba dużej przetwornicy stosunkowo żeby kompresor ruszył na starcie, ale jeśli czajnik 2kw ogarnia przetwornica to lodówka nie zrobi na nim wrażenia. Lodówka, zależy też jak duża, ale na aku 100Ah/24v lekko dobę wytrzyma większość, na mniejszej 2 doby do zrobienia. Zasada jest raczej jedna, częste ładowanie/rozładowanie -> lit, rzadko -> kwas. I jeśli masz duże obciążenie jak ten czajnik to jeśli chodzi o kwas warto kupić trochę większej pojemności niż odpowiednik litowych(bo napięcie może mocniej przysiąść i przetwornica wyłączy Ci w połowię grzania wody) + koniecznie konkretne kable i zaciski, żeby ograniczyć spadek napięcia na przewodach.

    • @mikoaj4404
      @mikoaj4404 ปีที่แล้ว

      @@aldente_ Mierzyleś napięcie jakimś zwykłm multimetrem? Do jakich wartości spada napięcie bezposrednio na aku i na zaciskach w przetwornicy? Miałeś je na pewno naładowane i sprawne? Przetwornice zwykle do 21V chodzą, niektóre nawet do 20v . Testowałem, ale na 12V i aku z auta, ale doładowany przed i bez problemu zagotowałem wodę w czajniku 1.6kw na kwasie 65ah 12v z przetwornicą swipower 2kw. Lodówka ma prąd udarowy wysoki przez ułamek sekundy, tutaj ważniejsza jest przetwornica niż akumulator(ona rozłącza nie przez spadek napięcia na aku tylko z powodu przeciążenia najczęściej), później ciągły pobór to jakies 100-200W. No i jeśli robiłeś to zimą, przy 0 stopniach to też co innego.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  ปีที่แล้ว

      ​@@aldente_szanuje Twoje doświadczenie, ale z całym szacunkiem - dałeś się naciąć na tanie akumulatory AGM i wrzucasz do jednego worka. Żeby nie było - absolutnie się zgadzam że wytrzymałość LFP przy większych obciążeniach jest nieporównywalnie większa niż AGM - nie ma o czym dyskutować, ale masz skrajnie złą opinię - oczywiście potwierdzoną Twoim doświadczeniem - na temat wszystkich kwasów.
      Powtarzasz to co wszyscy wokół, tymczasem ja wielokrotnie udowodniłem że nie wszystko co ma w nazwie AGM nadaje się do kosza.
      Poszukaj sobie u mnie na kanale testu akumulatora Inerge - to coś pokroju Twoich aku, a poszukaj sobie testu akumulatora Enerblock EVM i spróbuj wyciągnąć wnioski 😉

    • @mikoaj4404
      @mikoaj4404 ปีที่แล้ว

      @@aldente_ ​ 17A na 24v, dla 12v i z czajnikiem 1.6kw pobór prądu masz koło 160A, a to nie jest mało, ja miałem roczny aku yuasa do systemów start stop i on jest cholernie drogi, ale to był tylko test z ciekawości, robiłem to na przewodach długości jakieś 20cm 70mm2 i miałem straty koło 0.8V na całym połączeniu + to było w domu przy 22 stopniach.
      To napięcie mierzyłeś na zaciskach przetwornicy, że odcina przy 21v, a na terminalach aku ile wtedy było? Bo to jest mega ważne przy kwasie, jaka jest strata na przewodach, bo kwasiaki mają inną charakterystyke i tutaj kable robią dużą robotę. Dobrze to widać na opornicach samochodowych, tam dla przykładu obciążenie 600A i spadek do 9-9.5V od razu jest super wynikiem, o ile nie leci szybko w dół tylko trzyma. Z kwasiaka wyciągniesz dużo mocy, ale napięcie siądzie też znacznie, a przetwornice tego nie lubią i się wyłączą mimo iż on by podołał przez te 2min, tylko spadnie na nim napięcie do 10V, to na przetwornicy będzie z 9v. A taki LFP przy obciążeniu 150A myślę, że napięcie drgnie koło 0,5V max(z 12.8 zrobi się 12.2V), więc ten spadek dodatkowy na przewodach nie ma takiego znaczenia dla przetwornicy, bo ~11v wystarczy i tu nie chodzi o to, że kwas jest do niczego tylko inaczej trzeba do niego podejść. + kolejna sprawa, że im zimniej tym napięcie jeszcze mocniej leci.
      Skoro Tobie napięcie szybko odbiło do 25,4V to znaczy, że aku miałeś całe naładowane, a zabił je duży prąd, ciężko wróżyć czemu, dobrze jest znać rezystancję wewnętrzną akumulatorów , jeśli się chce je katować dużymi prądami, można od razu wywnioskować czy to się nada. Ale jak miałeś nowy 24v i 100Ah to bez problemu powinien dać radę na dobrych kablach.
      Tak jak pisałem wyżej, z powodu różnej charakterystki rozładowania dla kwasu dobrze jest brać większe pojemności lub połączyć dwa mniejsze równolegle, bo inaczej przetwornica odetnie za szybko.
      No i całe połączenie ma znaczenie, nie tylko miedź w przewodzie, ale duża powierzchnia styku na klemach i śrubach do przetwornicy i też solidnie trzeba zacisnąć konektory.
      Co do rozładowania małym prądem to żaden akumulator kwasowy tego nie lubi, bo wtedy go rozładowujesz najgłębiej, ale fakt rozruchowe dostają w tyłek najbardziej.

  • @husc7775
    @husc7775 ปีที่แล้ว

    Wiem że to nie do końca w temacie bo tutaj mówimy o sprawnosci samego akumulatora ale dla posiadacza magazynu energii ( zapewne w połączeniu z fotowoltaika) najbardziej istotna będzie sprawność calego ukladu panele => falownik => akumulator => przetwornica => odbiornik i tutaj może się okazać że sprawnosć jest duzo nizsza. Sławek na kanale panele fotowoltaiczne robił kiedyś podobny test dla LiFePo4 i wyszło mu 61%

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +1

      Oczywiście, że sprawność całego układu będzie niższa niż samego akumulatora i jak słusznie zauważyłeś nie to jest tematem filmu, ale pokazanie tego w sposób uniwersalny jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Ktoś będzie miał 10-letnie albo starsze panele poly Trina, jeszcze ktoś nowe mono Jinko, tamten falownik Easun a drugi PowMr, u jednego przetwornicą będzie falownik hybrydowy, a u drugiego osobne urządzenie. Do tego dojdą indywidualne rozwiązania przy podłączeniu, takie jak długość przewodów, ich przekrój, zabezpieczenia, ilość i rodzaj akumulatorów, oraz ostatecznie sposób eksploatacji, ze szczególnym naciskiem na obciążenie. Wszystkie te czynniki sprawią, że rozrzut procentowy dla poszczególnych instalacji będzie znaczący. Powtórzę to, co już napisałem w innym komentarzu - łączne straty każdy musi sobie opomiarować i policzyć samodzielnie, bo będą one indywidualne w zależności od tego jakie urządzenia i rozwiązania w całej instalacji zastosował. Tego nie wtłoczysz w jeden szablon obejmujący dziesiątki różnych scenariuszy.

    • @husc7775
      @husc7775 ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 czy dokonywałeś kiedyś podobnych pomiarów i jakie miałeś wyniki w procentach ? Jaki jest maks dla takich instalacji ?

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +1

      @@husc7775 Testowałem sprawność konwersji DC - AC, przy mniejszym obciążeniu wynosiła ona ok. 86%, przy większym ok. 92%. Wynik ten plasuje się w średnim pułapie, dla urządzeń dobrej jakości wynosi 90-95%, niższa półka to 75-85%. Od powyższych wyników należy jeszcze odjąć jakieś 8% uwzględniając sprawność LiFePO4 na poziomie +/-92% (zależy od jakości ogniw, obciążenia itp.) lub mniej więcej 13% dla AGM przy sprawności +/- 87%. Ale to wszystko jest bardzo płynne i zmienia się dynamicznie w zależności od rodzaju i ilości podłączonych urządzeń oraz typu posiadanych akumulatorów, więc ja się nie pokuszę o jakieś bardzo ścisłe definicje 😉

    • @husc7775
      @husc7775 ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 dzięki za odpowiedz jestem raczej amotorem w te klocki

  • @ekologwroclaw
    @ekologwroclaw ปีที่แล้ว

    Sprawność konwersji w banku energii jeśli wynosi 61% to nie oznacza ze strata jest tylko w akumulatorze.trzeba doliczyć straty na kablach oraz straty w falowniku. Obie te ostatnie straty trzeba pomnożyć przez dwa, bo najpierw są straty przy ładowaniu a potem straty przy rozładowaniu. Do tego dochodzą straty linii wewnętrznej które staramy sie ograniczyć do 1 % .tak samo straty na połączeniu paneli z falownikiem no ale tu już te straty beda tylko raz w trakcie ładowania. ,Zatem jeśli komercyjne przemysłowe banki na nowoczesnych akumulatorach podają straty w zależnosci od technologii 15-20 %, to nikogo nie powinno dziwić że straty na kwasiakach są 30-40% %. Do tego mówimy o nowych akumulatorach a im starszy tym większe straty bo rośnie oporność wewnętrzna, odpada masa czyniąc większe samowyładowanie.
    Przy takich stratach to depozyt nawet w net-bilingu jest korzystniejszy. Czyli jak ktoś chce bank wykorzystywać do autokonsumpcji to ma straty około 40 % ale jak nie zużyje wszystkiego co w banku i będzie się go starał opróżnić przez odsprzedanie prądu to dochodzą opłaty za przesył 39 gr, choć dziś czytałem, że realne koszty przesyłu są 47 gr więc zapewne już się szykują do podwyżek.
    Ładowarki też są różne i np falowniki do off-gridu często zużywają 90W zatem i ich sprawność jest dużo gorsza niż typowego on-gridowego falwonika gdzie np. podawane są sprawności ok. 98%. Te 90-100W marnowane przez ładowarkę poraża, bo jeśli będzie włączona cała dobę to zeżre 2,4 kWh czyli tyle ile ma typowy akumulator do banku. Więc na tym sprzęcie trudno ocenić czy sprawność banku wynosi 30% czy lepiej.
    Zatem jak ktoś ma się zdecydować na tanie rozwiązania to czeka aż ktoś policzy łączne straty.
    Oddzielnym kosztem jest trwałość wiec do obliczeń można wydzielić koszt zakupu akumulatora i podzielić go na ilości cykli i tu z niepokojem przyglądam się promowaniu też że kwasiak mimo gorszej sprawności być może ma sens.
    Tu szczególnie cenne są filmy od osób zawiedzionych bo teoria teorią ale jeśli z wielu źródeł dochodzą sygnały że padają zarówno mokre jak i AGM szybciej niż użytkownik zakładał to trzeba się mocno zastanowić i sprawdzić czy to się da zareklamować.
    Niestety entuzjazm off-gridowców powoduje, że mało kto umie opomiarować i sklepy nie ponoszą kosztów bubli, więc to może napędzać biznes.
    Akumulatory od zawsze były bardziej awaryjne niż reklamowano.
    Skoro się poprawia sprzęt do pomiarów to może komuś sie uda wykazać że mokre akumulatroy z recyklingu zarobią na siebie

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      Łączne straty każdy musi sobie opomiarować i policzyć samodzielnie, bo będą one indywidualne w zależności od tego jakie urządzenia i rozwiązania w całej instalacji zastosował. Tego nie wtłoczysz w jeden szablon obejmujący dziesiątki różnych scenariuszy. Co do zarabiania na siebie akumulatorów z recyklingu to jak sobie wyobrażasz miarodajną opinię, skoro ich kondycja i stopień zużycia w momencie pozyskiwania są nieznane? Jeśli masz znajomego sprzedawcę, który ze zdawanych egzemplarzy wyłuska dla Ciebie jakieś godne uwagi sztuki i sprzeda przykładowo w cenie kaucji to sprawa jest prosta. W innym przypadku pełna losowość i taka sama będzie opłacalność.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 Kondycja używanych akumulatorów nie ma wielkiego znaczenia.Mówimy o spadku pojemnosci czy ewentualnie mniejszym prądzie rozruchowym. Jeśli mamy odpowiednią gęstość elektrolitu to nawet akumulator o mniejszej pojemności powinien oddawać tyle ile dostał. Zatem opomiarowane tego stosunku powie czy kwasiaki a szczególnie stare nadają się do czegokolwiek.Chodzi mi o to że nowych akumulatorów nikt nie opomiarowywuje bo wierzy że pochodzą. Jak ktoś chce użyć starych to i tak z dużej ilości i musi wybrać te najlepsze więc pierwsze co robi to ładowania kontrolne.Zatem czas jest drogi a przy takich testach można pomierzyc nie tylko pojemnosci ale i sprawności

  • @mateuszkolodziejczyk1190
    @mateuszkolodziejczyk1190 ปีที่แล้ว

    Fajny film 👍 liczyli ze stosunek ceny do ilosci cykli, lifepo4 wychodzi taniej ,

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  ปีที่แล้ว +3

      Zaczynają nas zalewać tanimi akumulatorami LiFePo4 - pytanie zasadnicze czy one będą miały faktycznie dedykowaną żywotność?

    • @elektrofan7051
      @elektrofan7051 ปีที่แล้ว +3

      @@TomaszHudy no i dobre pytanie, dobra zagwozdka... To jest problem- zalew tanich akumulatorów... Nie wiem na ile trzeba poświęcać uwagę akumulatorów w instalacjach fotowoltaicznych, na ile to jest powiedzmy automatyczne. Natomiast rozszerzając temat- żywotność takiego kwasiaka w aucie: "pan Henio" upiera się na najtańszy akumulator, chce jeszcze taki o mniejszej pojemności niż zalecił producent modelu pojazdu, do tego akumulator nie zobaczy prostownika nigdy, trasy 6km do pracy, a potem płacz że akumulator padł po 3-4 latach😉

  • @Marcin_Stykowski
    @Marcin_Stykowski 10 หลายเดือนก่อน

    Posiadam 12 sztuk agmów vpro solar na magazynie energii rok miną i działają ale już nie tak wydajnie jak wcześniej 🙂

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  10 หลายเดือนก่อน

      Osobiście nie mam dobrego zdania o tych akumulatorach.

    • @Marcin_Stykowski
      @Marcin_Stykowski 10 หลายเดือนก่อน

      Myśle ze zrobiłem błąd je kupując :) na wiosnę wymienię pewnie, zobaczymy co z nich zostało...

  • @Pawelh4
    @Pawelh4 ปีที่แล้ว

    Ciekawe jak taka sprawność wygląda dla akumulatora kwasowego z płynnym elektrolitem?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  ปีที่แล้ว

      To zależy czy chcesz od razu po naładowaniu odzyskać pełną pojemność, czy może poczekać kilka dni. W przypadku jeśli nie zależy Ci na czasie to sprawność będzie nieco mniejsza, jeśli akumulator ma być gotowy od razu do działania to sprawność będzie znacznie zmniejsza.
      Mowa oczywiście o gęstości elektrolitu i choć w akumulatorach do głębokiego rozładowania i trakcyjnych gęstość elektrolitu rośnie zdecydowanie szybciej niż w rozruchowych, to do odzyskania pełnej gęstości od razu - wymagane jest wyższe napięcie ładowania a co za tym idzie większe straty.

  • @marcinmotylinski1796
    @marcinmotylinski1796 ปีที่แล้ว

    Mógłbyś wyjaśnić do czego przydaje się sprawność policzona z samego prądu/ładunku elektrycznego? Bo jakoś nie mam pomysłu. I czy termin "sprawność" jest tu poprawny? Bo definicja fizyczna sprawności to jednak stosunek energii wyprowadzonej do wprowadzonej do układu (lub mocy, czyli energii w jednostce czasu).
    Te 60% to nie legenda miejska. U Ciebie prąd ładowania czy rozładowania nie przekracza 1C, natomiast akumulator rozruchowy czy pracujący w UPSie jest rozładowywany w kilka minut co drastycznie wpływa na sprawność.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      Sprawność to stosunek ilości energii wychodzącej z procesu do ilości energii wchodzącej do procesu. Procesem może być cały układ lub tak jak tutaj sam akumulator. Dyskusja na forum dotyczyła tylko i wyłącznie sprawności samego akumulatora, a nie całego układu. Użytego jako typowy magazyn energii, stąd takie parametry testu. Rozruch w aucie czy UPS to zupełnie inne przypadki.

  • @mariuszpatycki
    @mariuszpatycki ปีที่แล้ว

    buduję teraz magazyn energii na akumulatorach agm, i trzeba tu pamiętać o kilku sprawach, agm made in china to zupełnie inny agm niż np Varta, akumulator zaprojektowany np do autobusu czy tira to zupełnie inny niż ten zaprojektowany do osobówki, choć te do systemów start&stop są całkiem przyzwoite, i jeszcze w temacie ilości cykli, no niestety chcemy mieć dużo cykli nie rozładowujemy magazynu agm do 10V , dla tych gorszych odcięcie na poziomie 12V przy prądzie 10C będzie odpowiednie, u mnie, na wydaje się dobrych jakościowo, odcinam przy 11,5V, po kilkunastu minutach napięcie stabilizuje się na ok 12,25V, tak ,wiem wykorzystuję tylko ok 50% magazynu, ale tak moim zdaniem należy magazyn agm traktować

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +2

      Jakość akumulatorów AGM Made in China zależy wyłącznie od intencji importera. Może wybrać dobre lub tanie, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jak wykazują testy, w ChRL klepią nie tylko kiepską masówkę, ale i aku o bardzo dobrych parametrach. Siłą rzeczy ma to później odzwierciedlenie w cenie.

    • @mariuszpatycki
      @mariuszpatycki ปีที่แล้ว

      @@aldente_ No dziś liczyłem, 960Ah przy 48V, mogę mieć za 12 800, pojemność nominalna 44kWh, przy rozładowaniu do 50% mocą 2,5kW mam 1200+ cykli, i dostępne 22kWh, jak padną oddaje do skupu za 3000zł,
      daj link do magazynu lifepo 22kWh za 10tyś, biorę od razu

    • @mariuszpatycki
      @mariuszpatycki ปีที่แล้ว

      @@aldente_ dajesz ten link ?
      roczne nieużywane agmy mam po 850 zł za ponad 230Ah 12V, a dziś znalazłem po 400 za 150Ah 12V bez zwrotu starych

    • @mariuszpatycki
      @mariuszpatycki ปีที่แล้ว

      @@aldente_ to czy będziesz miał 6000 cykli to się zobaczy,
      a ogniwa od pojazdów ,wiem ,mam dostęp ,bms , okabluj, opomiaruj, zabezpiecz,

    • @mariuszpatycki
      @mariuszpatycki ปีที่แล้ว

      @@aldente_ 3,6kW przez 1,5 godziny Vs. 4,8kW , przez 10 godzin, normalnie szok , zazdroszczę Ci ; ))) , Varta gwarantuje 800+ cykli przy rozładowaniu do 50% co daje 20MWh zmagazynowanej energii za 11 tyś zł , nawet jak pojemność spadnie o 50% to i tak mam dostępne więcej jak u Ciebie

  • @HeniekBmw
    @HeniekBmw ปีที่แล้ว

    👍

  • @mikhailmorfikov4400
    @mikhailmorfikov4400 ปีที่แล้ว

    cześć, może będziesz w stanie rozwikłać mała zagadkę na którą się ostatnio natknałem. Znalazłem stary (ma ze 30-40lat )prostownik transformatorowy w garażu u kumpla. Ma on jeden potencjometr do regulacji prądu ładowania. Nie reguluje sie w nim napięcia w żaden sposób. Po podłączeniu prostownika do prądu, multimetr pokazuje napięcie 12,2V. Gdy jednak podłaczy się ten prostownik do akumulatora, który ma napięcie 12,8V to ten prostownik w jakiś magiczny sposób zwiększa to napięcie ładowania do około 13,78V a prąd ladowania około 2A. Napięcie po czasie wzrosło do około 15,4V a prąd spadł do 1A. W późniejszym czasie pojawiło się napięcie 15,88V a prąd spadł do 0,8A i tak już się ustabilizowało. Gęstość elektrolitu była na poziomie 1,295. Wiesz może w jaki sposób ten prostownik mając tak niskie napięcie (12,2V) zwiększył je sobie do prawie 16 w procesie ładowania?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  ปีที่แล้ว

      Tak, zainteresuj się pojęciami napięcie średnie, szczytowe i co mierzą milimetry przy przebiegu wyprostowanym z transformatora 😉

    • @mikhailmorfikov4400
      @mikhailmorfikov4400 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudymamy drugi prostownik, nieco nowszy i on pokazuje napięcie 14,6V, gdy nie jest podłączony do aku. Wiec nie bardzo rozumiem czemu ten pierwszy pokazuje jedynie 12,2V

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  ปีที่แล้ว +1

      @@mikhailmorfikov4400 podejrzewam że ten nowszy nie jest oparty na transformatorze i multimetr wskazuje poprawni. Przebieg napięcia jest z grubsza inny w obu przypadkach
      Może ten materiał nieco rzuci światła
      th-cam.com/video/16rEkYt66tk/w-d-xo.html

    • @mikhailmorfikov4400
      @mikhailmorfikov4400 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy dzięki za materiał, chyba rozumiem😃

  • @dominikwojtas2550
    @dominikwojtas2550 ปีที่แล้ว

    Cześć Tomku,
    Mam akumulator mercedesa z 2008 roku i jak zostawię auto na światłach na ok 30-60 minut auto już nie odpali.masz jakiś pomysł aby go reanimować.pozdrawiam serdecznie

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      Jest na urlopie 😉 Akumulator jak rozumiem ma 15 lat, więc to już praktycznie kres jego żywota. Ma korki, dolewałeś wody, ładowałeś prostownikiem?

    • @dominikwojtas2550
      @dominikwojtas2550 ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 woda destylowana była dolewana do poziomu max , spróbuję moze wypłukać go kilka razy ,zalać elektrolitem i ładować małym prądem i rozładowywać żarówka.
      Pożyczę prostownik z funkcją odsiarczania.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      @@dominikwojtas2550 Po tylu latach ten akumulator jest już po prostu wyeksploatowany i szczerze mówiąc nie wierzę, że zabiegi w postaci płukania przyniosą znaczący efekt. Mnie by było szkoda czasu. Do tego na koniec trzeba zalać świeżym elektrolitem, a według aktualnych przepisów sprzedaż tylko dla firm. Do odsiarczania wystarczy zwykły prostownik transformatorowy, nie potrzeba niczego wyrafinowanego.

  • @adamg9958
    @adamg9958 ปีที่แล้ว

    Witam! Szukam kogoś kto tak jak Pan mógłby odpowiedzieć na pytanie w sprawie procentowej liczby straty energii przy konwersji prądu? Chodzi mi o podpięcie panela pv do mikroinwertera a następnie zmagazynowane tej energii w banku i odbiór. Upraszczając wyglądałoby to tak DC-AC-DC-AC załóżmy że panel jest o mocy 500Wp i pracuje z pełną mocą ile otrzymam procent po takiej konwersji? Niektórzy mówią, że jest to zupełnie nie opłacalne a jak Pan to widzi?

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      Aby to dokładnie określić trzeba by było zrobić testy konkretnych modeli urządzeń o których wspominasz. Możesz jedynie oszacować straty na poszczególnych etapach bazując na zadeklarowanych sprawnościach - o ile producent danego urządzenia udostępnił taką informację w danych technicznych. Faktem jest, że opisywane przez Ciebie rozwiązanie zawiera niepotrzebny dodatkowy etap w postaci konwersji AC z mikroinwertera na DC potrzebne do ładowania magazynu energii. Chcąc osiągnąć maksymalny uzysk należałoby go wyeliminować.

    • @adamg9958
      @adamg9958 ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 No właśnie szukam orientacyjnych wyliczeń, ponieważ nie wiem czy wogóle brać się za ten temat bo może być tak , że rzeczywiście temat jest nieopłacalny.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      @@adamg9958 Temat czy też pomysł jest już na wstępie nieopłacalny choćby z tego powodu, że jeżeli interesuje Ciebie wyłącznie ładowanie magazynu, a następnie odbiór energii z niego, to zastosowanie mikroinwertera i ładowarki magazynu generuje niepotrzebne koszty zakupu. Zamiast 2 urządzeń (co gorsza z czego jedno najpierw podwyższa napięcie, po czym drugie je obniża) znacznie efektywniej a przede wszystkim taniej wyjdzie użycie regulatora MPPT. Inna rzecz, że standardowy mikroinwerter do działania potrzebuje przyłączenia do sieci, jakoś nie kojarzę wersji off-grid.

    • @adamg9958
      @adamg9958 ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 Enphase coś takiego ma ale jeśli to ma być jakoś bardzo kłopotliwe to faktycznie lepiej temat odpuścić. Mnie bardziej chodziło o względy bezpieczeństwa i łatwą możliwość dołożenia modułów

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      @@adamg9958 Ach, masz na myśli nową serię IQ8? Ale widziałeś ile kosztuje 1 sztuka? I że w praktyce 1 panel = 1 mikroinwerter, więc dołożenie kolejnego panela oznacza zakup następnego mikroinwertera? Nie do końca rozumiem argumentu dotyczącego bezpieczeństwa. Zakładam (bo o tym nie wspomniałeś), że celujesz w magazyn niskonapięciowy. Co jest więc bardziej bezpieczne przy ładowaniu takiego magazynu: zamiana energii z PV w prąd przemienny a następnie stały, czy też robienie tego od razu z kontrolera MPPT czy inwertera hybrydowego? Takie urządzenie dobrane z odpowiednim zapasem również umożliwi późniejsze dołożenie paneli. Przedstawiona przez Ciebie koncepcja jest na swój sposób interesująca jako temat do teoretycznych rozważań. Ogólnie nieszablonowa, ale dość skomplikowana, niezbyt praktyczna i przede wszystkim droga.

  • @holdek_silesia
    @holdek_silesia ปีที่แล้ว

    Wyniki nie mają nic wspólnego z zasadami metrologii. Ładowanie prądem większym a rozładowanie znacznie mniejszym to przyczyna wyników >od 100 %.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +4

      Tobie wyświetla chyba jakąś inną tabelkę 😉 Ładowanie odbywało się prądem 2A, rozładowanie 5A.

  • @ufjjdu
    @ufjjdu หลายเดือนก่อน

    to w koncu nadaje ssie kwasowy do paneli sam kwasówka bez agm

  • @tomaszt2730
    @tomaszt2730 ปีที่แล้ว

    👍