Par smadzenēm un pašregulāciju dzīvei trauksmainā pasaulē - psihiatrs ŅIKITA BEZBORODOVS

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 มิ.ย. 2024
  • Šajā sarunā psihiatrs Ņikita Bezborodovs stāsta par pieaugušo un bērnu grūtībām ar uzmanības noturību un trauksmi, ar ko saskaramies, dzīvojot mūsdienīgu dzīvi. Dakteris skaidro, kā nodrošināt, lai mūsu smadzenes varētu pilnvērtīgi darboties un kādu ietekmi uz mūsu pašregulācijas spējām atstāj piesaiste, traumas un vide, kurā atrodamies.
    Starp citu, par sev piemītošu uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu (UDHS) pieaugušie nereti uzzina nejauši, piemēram, kad ved uz konsultācijām savu bērnu un speciālistu skaidrojumā ierauga sevi. Cilvēki tad var izjust arī atvieglojuma sajūtu, ko paši raksturo, kā "tātad, es neesmu "saplīsis" cilvēks, man tikai jārēķinās ar to, kā funkcionē manas smadzenes".
    Dakteris sarunas laikā dod arī ieteikumus, kā uzlabot pašregulāciju, esot jau pieaugušā vecumā, un piedāvā veidus, kā mazināt trauksmi ikdienā.
    Ņikita Bezborodovs ir bērnu psihiatrs un Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs. Viņš ir izveidojis un turpina attīstīt Pusaudžu resursu centru pusaudzucentrs.lv/, kur ir daudz vērtīgas informācijas, kā arī jaudīga komanda ar 100 speciālistiem: klīniskie psihologi, ārsti- bērnu psihiatri, ārsti-pusaudžu narkologi, uztura speciālisti, mentori, sociālie darbinieki, psihoterapeiti, KBT terapeiti, sporta treneri, fizioterapeiti, apzinātības un mākslas grupu vadītājas.
    Mūsu pirmā saruna ar Ņikitu: ugunsskola.lv/cilvekjauda137/ bija par to, kā saprast pusaudzi un to, kas ar cilvēku notiek pusaudža vecumā, kad pieaugušie no pusaudža sagaida pieauguša cilvēka uzvedību un atbildību, bet viņa tiesības ierobežo bērna līmenī.
    Vairāk informācijas sarunas lapā šeit: ugunsskola.lv/cilvekjauda157
    SARUNAS PIETURPUNKTI:
    0:00 Ievads
    3:21 Ieviešam skaidrību terminos - psihologs, psihoterapeits, psihiatrs - kas par ko atbild
    12:03 “Pašregulācija ir lielākā daļa no tā, ko mēs ikdienā darām”
    28:27 Kādēļ bērniem ASV pašregulācijas spēju attīstības traucējumi ir divas reizes vairāk izplatīti
    36:19 Diagnoze UDHS - ko tas nozīmē un ko ar to iesākt
    52:41 Kā nodrošināt, lai mūsu smadzenes varētu pilnvērtīgi darboties. Jaunākie atklājumi cilvēka anatomijā
    1:02:47 Kādu ietekmi uz mūsu pašregulācijas spējām atstāj piesaiste, traumas un vide, kurā atrodamies
    1:19:28 “Kritiskais periods mūsu vadības funkciju attīstībai ir pirmie divi, trīs gadi”
    1:27:09 Ieteikumi, kā uzlabot pašregulāciju, esot jau pieaugušā vecumā
    1:35:54 Veidi, kā mazināt trauksmi ikdienā

ความคิดเห็น • 31

  • @inesekarpovica7540
    @inesekarpovica7540 4 หลายเดือนก่อน +1

    Labdien. Vairākas resizes noklausījos. Tās ir veins no ārstiem kas redzami var palīdzēt citiem. Liels paldies.

  • @tamaragzibovska2135
    @tamaragzibovska2135 ปีที่แล้ว +7

    Paldies par sarunu!
    Mani uzrunāja un dziļāk apstiprināja atziņas par-
    Piesaisti.
    Vidi.
    Plasticitāti. Regularitāti.
    Treniņu.
    Agrīno vecumu.
    "Paņemt pauzi."
    Bērniem nav jāaug bērnu namos!
    Ļooooti vērtīgi!

  • @intazalite6600
    @intazalite6600 ปีที่แล้ว +7

    Brīnišķīgi! Sēdēju kā lekcijā ar pierakstu kladi! Aicinājumu - nenovērsties - sadzirdēju skaidri! Paldies! ❤ Noderēja skaidrojums par šo UDHS!

  • @ievakonstantinova9264
    @ievakonstantinova9264 ปีที่แล้ว +15

    Paldies, ļoti vērtīgi! Vienmēr interesanti uzzināt ko vairāk par to, kā darbojas mūsu prāts, tas palīdz sevi labāk izprast :)

  • @VITA_Vietniece
    @VITA_Vietniece ปีที่แล้ว +12

    Brīnišķīgs speciālists! Es tikai tagad, otrā bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā, apzinos, ka man vispirms ir jāpalīdz sev, lai es varētu palīdzēt savām meitām!

  • @AlexAyBer
    @AlexAyBer 3 หลายเดือนก่อน +1

    Ļoti patīkami klausīties paldies.

  • @ineseofkante
    @ineseofkante ปีที่แล้ว +5

    ❤lielisks speciālists,kas spēj smagas tēmas pasniegt ar tādu vieglumu un pozitīvismu! Paldies un gribu vēl dzirdēt, kā mēs pieaugušie varam tik galā ar saviem smadzeņu dēmoniem

  • @ingazeltina-uspele1485
    @ingazeltina-uspele1485 ปีที่แล้ว +4

    Lieliska tēma un fantastisks runātājs! Paldies, Laura un Ņikita!

  • @user-qe2ec4fp6s
    @user-qe2ec4fp6s 11 หลายเดือนก่อน +3

    Liels paldies par brīnišķīgi noderīgo un izglītojošo sarunu! Atklājju priekš sevis, ka neapzināti esmu izveidojusi trauksmi mazinošus mehānismus savā ikdienā, par kuriem runājāt. Labprāt gribētu dzirdēt tēmu par ēšanas traucējumiem, kas attiecas uz bērniem/pusaudžiem un kā vecākiem palīdz't saviem bērniem.

  • @initatreija1229
    @initatreija1229 ปีที่แล้ว +3

    Paldies par interesanto sarunu 🙏 par izskaidrojošo un iedrošinošo informāciju kā palīdzēt sev dzīvot pilnvērtīgāk. Paldies, ka esiet šādi savas jomas profesionāļi - Ņikita un Laura 💚

  • @marijaandersone705
    @marijaandersone705 ปีที่แล้ว +3

    Paldies Laurai par lielo darbu! Tēma ir ļoti aktuāla, Paldies dakterim par vienkāršo stāstījumu, lai jebkurš var saprast!

  • @MissLivena
    @MissLivena 11 หลายเดือนก่อน +2

    Ļoti interesanti! Paldies! Man vēl būtu interesanti dzirdēt Ņikitas domas no psihiatra skatu punkta par dzimumu maiņas atļaušanu bērniem no 7 gadu vecuma ASV.

  • @Maich7
    @Maich7 9 หลายเดือนก่อน +1

    Paldies par man jaunu informāciju. Lielākais mans ieguvums - labāka cilvēku saprašana un to pieņemšana. Es zinu vienu cilvēki spēka gados, kurš regulāri zaudē darbus, jo nespēj no rītiem piecelties. Gudrs cilvēks ar labu izglītību! Vienmēr esmu uzskatījusi, ka viņam nav rakstura. Tagad saprotu, kas varētu būt par vainu.... Paldies par iespēju saprast, ka cilvēki ir dažādi!

  • @user-kt7it6th2w
    @user-kt7it6th2w ปีที่แล้ว +3

    Paldies jums abiem. Vērtīgi. Ļoti saprotami izskaidroja. Norezonēja un palīdz saprast labāk savus bērnus un arī sevi. Milzīgs paldies!

  • @Heidijaa
    @Heidijaa ปีที่แล้ว +3

    Paldies par sarunu, ļoti vērtīga intervija. 🙏🏼 Tieši šobrīd ir aktuāla informācija par emociju pašregulāciju 3gadniekam un arī pašai, guvu vairākas labas atziņas priekš sevis.

  • @SaulesPuke11
    @SaulesPuke11 11 หลายเดือนก่อน +3

    Mīļš, paldies, par sarunu! Visvairāk man patika, ka Ņikita pastāstīja tieši fizioloģiskās īpatnības. Par to kā strādā mūsu smadzenes, kā reaģē ķermenis. Tas palīdz labāk saprast, ko es varu vai nevaru izdarīt. Vai kā es varu palīdzēt sev pilnveidoties un apzināties situācijas, kurās tīri fizioloģiski es prasu no sevis reakciju, kas tajā brīdī pat nav iespējama. Piemēram, tik svarīgā pauze stresa situācijā. Tik daudz "birkas" salīmētas gan sev , gan citiem. Šī saruna man palīdzēja uz dažādām situācijām paskatīties no cita skatu punkta. Paldies, Laura, par to ko dari. Paldies, par iedvesmojošām sarunām. 🩷💜🩷

  • @agnetakibilde6007
    @agnetakibilde6007 ปีที่แล้ว +1

    Paldies, paldies paldies🙏

  • @ilzeambote1129
    @ilzeambote1129 7 หลายเดือนก่อน

    ‘Lifechanging’ jeb dzīvi mainoša saruna! Paldies!

  • @inesesedleniece
    @inesesedleniece 7 หลายเดือนก่อน

    Paldies, ļoti, ļoti!!! Divas reizes noklausījos, ļoti noderīgi! Par mijiedarbi ar darbarīku, par ekrāniem, par institucionālo audzināšanau, par piesaisti, par vides nozīmi...viss viss ļoti noderīgi! Paldies!

  • @user-wc4zq4yr3r
    @user-wc4zq4yr3r 9 หลายเดือนก่อน +3

    Patiesi vērtīga saruna, noskatījos to, tverot katru vārdu. Kaut arī tajā bija sen zināmas patiesības - miegs, atpūta, veselīgs (laikā) ēdiens un fiziskās aktivitātes, tās parādījās vēl citā gaismā.

  • @elinamiscenko
    @elinamiscenko 6 หลายเดือนก่อน

    Pateicos par sarunu🙏

  • @ilzeozola2994
    @ilzeozola2994 ปีที่แล้ว +3

    Tiešām paldies. Šis laikam ir pirmais komentārs ko ugunsskolai sūtu.
    Šobrīd ir pašai 7 gadīgs puika. Domājam par UDHT. Aizdomas radās jau 4 gadu vecumā, bet tad bija par jaunu. Dzimis novembrī. Skolotāji pierunāja, ka jāiet 6 gadu vecumā uz pirmo klasi... Tagad turpinām sarunas par UDHT... došos pie klīniskā psihologa. Jo ir grūti. Saprotu, ka man pašai visticamāk arī ir UDHT.. Un tagad es nezinu kā lai es sev palīdzu, kā lai bērnam palīdzu. Cik saprotu UDHT bērniem lielāka nosliece uz atkarībām. Un tās arī ir gēnos.. Un es vienkārši nsaprotu, ko lai es daru.. Ko darīt, kad saproti, ka kaut kas jau ir nokavēts? Jo pēc dēla piedzimšanas pašai bija problēmas.. teiktu uz depresiju. Šobrīd jau esmu uz sava sakārtošanas ceļa. Ir darbs, kurā dabūju iekdienas dopamīnu veicot daudzus atķeksējienus ar izdarītajiem darbiem, ir rutīna un rāmis kurā jāiekļaujas, lietoju arī vieglus antidepresantus, kuru iedarbību nu jau jūtu pastāvīgi un dzīve iet uz augšu. Bet tos bērna pirmos 2-3 gadus.. es palaidu garām. Un es redzu ka viņam ir grūti. Bet man arī ir grūti.. un ko man darīt turpmāk. Ir kāda soļu recepte? Vai vienkārši turpini iet meklējot labāko...

    • @zz-ic6vy
      @zz-ic6vy 8 หลายเดือนก่อน +1

      Neesmu speciālists, bet varbūt pašai ir vērts aiziet pie psihoterapeita? Izklausās, ka varbūt nebija pareizākais lēmums laist skolā 6 gadu vecumā. Pati arī esmu palaidusi garām laiku ar bērnu, bet tas, ko varam darīt šobrīd ir apzināties un saprast, ka varam rīkoties tagad un uzlabot esošo situāciju ar skatu uz nākotni. Uzmeklējiet psiholoģi Simonu (Mīlēt izglītoti), pie viņas var aiziet uz konsultāciju.

  • @ilzepaegle4625
    @ilzepaegle4625 ปีที่แล้ว

    Paldies! Ļoti, ļoti vērtīgi!

  • @emilytaylor1001
    @emilytaylor1001 ปีที่แล้ว +2

    Fantastic and helpful information!!!
    Noklausijos abus Jūsu ierakstus. Man tie ir łoti aktuāli un lielākā dała informācijas bija kas galīgi jauns. klausos vairākas reizes. Vai varētu lūdzu kādu no nākošām epizodēm par šo tēmu: “Kāpēc sievietes/vīrieši iemīlas precētos/aizñemtos vīriešos/sievietēs? Kāpēc ir tik liela vilkme palikt šādā destruktīvā situācijā? Kādas ir sekas uz pašiem pieaugušiem un bērniem (ja tādi ir) un ko darīt lai izkłūtu no šīs situācijas?” Liels paldies jau iepriekš!😊

  • @pasakuvalstiba5969
    @pasakuvalstiba5969 ปีที่แล้ว +3

    Paldies 🙏par smadzeņu darbību skaidrojumiem.
    Interesē tēma par bērnu un pieaugušo smadzeņu darbību atšķirībām, kā arī "receptes", kas un kā vecākiem būtu jāpārzin, kas nepieciešams bērnam.
    Piem. Ko stāstījāt par nokrišanu un sasišanos, izcils piemērs.Lai mēs katrs kā vecāks ieraugām sevi- kā es rīkojos, cik tas ir atbilstoši pieaugušo rīcībai , un ko darīt, ja es saprotu, ka rīkojos "kā bērns", kā soli pa solim pilnveidoties.

  • @lienestoka9527
    @lienestoka9527 10 หลายเดือนก่อน

    Paldies par lielisko sarunu! 🎉

  • @krisle90
    @krisle90 ปีที่แล้ว +7

    Paldies par sarunu 🫶
    Ja iespējams, interesētu plašāka saruna par autismu, kas jaunāks tajā jomā, ja ir. Kāda situācija pasaulē, kas notiek Latvijā? Cik saprotu, LV pieaugušajiem joprojām nav iespējams noteikt/pārbaudīt, vai ir autisms? Jebšu ir kas mainījies? Paldies

  • @inesebelevica3227
    @inesebelevica3227 8 หลายเดือนก่อน

    Paldies par brīnišķīgo interviju, un par jūsu ieguldito laiku, ko veltat sabiedrības veselības uzlabošanai. Man ikviena intervija šķiet jēgpilna, jo tās ir par mums visiem, ikviena un visu sociumu kopumā. 🫶