SZYB BARTOSZ - NAJSTARSZA PAROWA MASZYNA WYDOBYWCZA W POLSCE

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ส.ค. 2024
  • Powolutku wracamy do starego i dobrego zwyczaju w naszych dotychczasowych eksploracjach, jakim jest zróżnicowanie przedstawianych obiektów. Z niedalekich lasów i pól obfitujących w malownicze porzucone chałupki schodzimy na bardzo głębokie południe Polski, gdzie czekają i się uśmiechają śląskie cuda techniki wydobywczej. W tym tygodniu skupimy swoją uwagę na pewnej maszynie uznawanej za najstarszą i najdłużej działającą swego czasu w naszym pięknym Kraju.
    Pamiętacie Kochani nasz niedawny wypad do Siemianowic, gdzie wspólnie z Krzysztofem, Radkiem (Redman), Karolem (The Madness of Photography), Sewerynem (Fresh View) i Jakubem (Wąski Z Wydobycia) uwiecznialiśmy tamtejsze nieczynne kino? Jeśli tak, to informujemy, że tamtejszy dzień na samej "Tęczy" się nie skończył i wybraliśmy się jeszcze do sąsiednich Katowic, a ściślej do Muzeum Śląskiego. Można rzec, że ta eksploracja jest zarówno urbexowa, jak i stricte turystyczna, ponieważ maszynownia, mimo usytuowania na terenie muzeum, nie jest wykorzystywana w celach komercyjnych póki co. Cały teren stanowią w głównej mierze niezwykle cenne zabudowania po nieistniejącej KWK Katowice. Zanim jednak nazwaną ją w ten sposób, jej historia sięga samych początków niezwykle rozwojowego dla przemysłu XIX wieku.
    Pierwsza kopalnia, jaka została tutaj powołana do życia z inicjatywy emerytowanego rotmistrza Ignacego Ferdinanda von Beyma w 1822 roku, została ochrzczona jego imieniem, "Ferdynand". Już zaledwie rok później rozpoczęto wydobywanie surowca z płytkich szybów, natomiast wydrążenie głównego szybu, którego maszynownię macie okazję dzisiaj poznać, nastąpiło w roku 1834. Szyb "Beniamin", a obecnie "Bartosz", był kilkukrotnie pogłębiany w trakcie funkcjonowania kopalni. W 1840 roku wyposażono go w pierwszą pompę odwadniającą oraz pogłębiono do 300 m. W miarę upływu czasu "Beniamin" wzbogacono infrastrukturę o przebudowane w latach 1893-1895 nadszybie, jednozastrzałową wieżę wyciągową i budynek maszynowni z oryginalną niemiecką maszyną parową, powstałą w 1892 roku w hucie Issellburgerhuette. Maszyna ta posiada dwubębnowy nośnik liny o średnicy 7000 mm, poruszana była bliźniaczym silnikiem parowym o cylindrach 1100 mm średnicy każdy, zaś skok tłoka wynosił 2000 mm. Pracowała nieprzerwanie do 1996 roku.
    Sama kopalnia wielokrotnie zmieniała nazwę oraz właścicieli. W trakcie wojny przekształcenie było nieznaczne, ponieważ Niemcy z dotychczasowego "Ferdynanda" zmienili tylko jedną literkę, czego efektem był trwający do 1945 roku "Ferdinand". Po wojnie, gdy tzw. Polska Ludowa zaczynała swój mozolny proces podnoszenia z gruzów odbudowywania przemysłu, nazwa została zmieniona na "Katowice" i wiązała się z przyłączeniem zakładu do Katowickiego Zjednoczonego Przemysłu Węglowego. W latach 80-tych obiekt przechodził z rąk do rąk wśród różnorakich zrzeszeń, a w roku 1993, czyli po upadku PRL-u, stanowił część Katowickiego Holdingu Węglowego. W 1997 roku, czyli dokładnie rok po wyłączeniu najstarszej i najdłużej działającej maszyny wyciągowej w szybie "Bartosz", KHW podjął decyzję o mariażu kopalń "Katowice" i "Kleofas". Połączona KWK "Katowice-Kleofas" podziałała jeszcze dwa lata i ostatecznie w 1999 roku zakończono wydobycie, uruchamiając jednocześnie proces likwidacji. W dobie obecnej prężnie tutaj działa wspomniane Muzeum Śląskie, którego władzom jesteśmy niezmiernie wdzięczni za umożliwienie nam zwiedzania i uwieczniania tej cudownej maszynowni.
    SPONSOR KANAŁU URBEX TEAM KWIDZYN:
    wrtransport.pl
    Zapraszamy na nasze media społecznościowe:
    / urbexteamkwi. .
    / urbexteamkw. .
    Pamiętaj #urbextoniewandalizm

ความคิดเห็น • 19

  • @UrbexChorzow
    @UrbexChorzow ปีที่แล้ว +3

    Elegancko się oglądało z przebitkami ze starych kaset VHS.
    Maszyna bardzo dobrze mi znana ale fajno było znowu ją zobaczyć.
    Montaż i muzyka 👌👌
    Pozdro 🤜🤛

    • @UrbexTeamKwidzyn
      @UrbexTeamKwidzyn  ปีที่แล้ว

      Cieszymy się, że spodobała Ci się nasza wersja tej niesamowitej maszynowni. My również oglądaliśmy Twój film, jak i większość z tego, co masz u siebie do zaoferowania. Cenimy sobie tematy górnicze i mamy nadzieję, że uda nam się kiedyś zrobić crossa. Pozdrowienia dla Ciebie i dzięki za dobre słowo. :)

  • @urbexmozell
    @urbexmozell ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał bardzo nam się podoba. Pozdrawiamy serdecznie 👍

    • @UrbexTeamKwidzyn
      @UrbexTeamKwidzyn  ปีที่แล้ว

      Pozdrawiamy Was i dziękujemy za miły komentarz. :)

  • @BIEGAMPOWSI
    @BIEGAMPOWSI ปีที่แล้ว +2

    Archiwalne fragmenty robią robotę. Ciekawe miejsce. Serdecznie pozdrawiamy ☘️

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody ปีที่แล้ว +2

    Mega ujęte , pozdrawiam

  • @urbexwolf
    @urbexwolf ปีที่แล้ว +3

    Cześć Melon świetny odcinek ładne ujęcia do tego bardzo ciekawie opowiedziana historia, a ten pomysł z archiwalnymi nagraniami normalnie super bomba, trąba kawał dobrej roboty zrobiłeś leci duża łapka. Pozdrawiam

    • @UrbexTeamKwidzyn
      @UrbexTeamKwidzyn  ปีที่แล้ว +1

      Hej Tomek. Przekażemy mu Twoje słowa. Dzięki wielkie brachu i jeszcze raz chcemy powiedzieć, że było nam miło Ciebie widzieć niedawno. Pozdrowionka i do zobaczenia. ;)

  • @barbaraograbisz6378
    @barbaraograbisz6378 ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał 👋Pozdrawiam serdecznie 👍😃

    • @UrbexTeamKwidzyn
      @UrbexTeamKwidzyn  ปีที่แล้ว

      Dziękujemy Basiu i pozdrowionka dla Ciebie. :)

  • @bartoszmaciesza
    @bartoszmaciesza ปีที่แล้ว +2

    Dobry materiał. Pozdro

  • @dorotaowczarzak8025
    @dorotaowczarzak8025 ปีที่แล้ว +2

    Kawał historii👏Kiedyś to były maszyny 💪aż chce się patrzeć👀 Pozdrawiam 🙋‍♀️

    • @UrbexTeamKwidzyn
      @UrbexTeamKwidzyn  ปีที่แล้ว

      Bardzo nam miło Dorotko. Pozdrawiamy serdecznie i miłego dnia! ;)

  • @ralfdieter8286
    @ralfdieter8286 4 หลายเดือนก่อน +2

    KWK Katowice 1976-1988🇩🇪

  • @pawewieczorkowski5089
    @pawewieczorkowski5089 ปีที่แล้ว +2

    Na tym Śląsku to jeszcze jakieś kopalnie w ogóle działają?.Czy już wszystkie pozamykali.

    • @UrbexTeamKwidzyn
      @UrbexTeamKwidzyn  ปีที่แล้ว +1

      Działają, ale nie można powiedzieć, że są niezagrożone przez nieodpowiedzialną politykę niestety. :/ Pozdrawiamy.