Leon podoba mi się u Ciebie to że nie masz kija w miejscu gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę oraz to że wspolpracujesz i promujesz inne ekipy. W eksploracyjnym półświadku to rzadkość.
Ciągle ktoś pisze o deszczu w szybie. To nie jest żaden efekt kondensacji ani obieg zamknięty. Kiedyś szyb nie był tak zawodniony a woda była ujęta w rynienki okapowe. Rura szybowa przecina poziomy wodonośne które były drenowane przez całe lata pompowania wody i eksploatacji węgla. Kopalnia to ogromna studnia która wytwarza potężny lej depresji nie rzadko o promieniu kilkunastu / kilkudziesięciu kilometrów. Po zaprzestaniu eksploatacji i odwadniania dochodzi do odtworzenia horyzontów wodonośnych i woda wciska się we wszystkie możliwe szczeliny w starym nie eksploatowanym szybie, wyposażenie szybu powoduje rozprysk wody potęgując efekt " deszczu". Woda spływa w dół szybu i za kilka/kilkadziesiąt lat szyb zostanie całkowicie zatopiony.
Ale jeśli woda wypływa ze ścian to jak może się odbić 2 metry na sam środek. No i czy przy krawędziach nie powinien być wodospad w takim razie? Szkoda, że nie zmierzyli temperatury. W 6:00 ewidentnie widać, że woda "wisi" w powietrzu, a nie się się rozbryzguje.
@@Adiounys Jeśli woda płynie dużą strugą z dużej wysokości i trafi na płaski dźwigar szybowy to się rozpryskuje na wszystkie strony, nawet na środek szybu. Widziałeś kiedyś wodospad? To właśnie tak działa, a co do "zawieszonych kropel wody" w szybie może być jakiś delikatny ruch powietrza i drobno rozpylone krople wody utrzymują się w powietrzu. Nie dopatrój się tutaj zjawisk nadprzyrodzonych ani magii bo tu ich nie znajdziesz. A trudno jest wszystko zrozumieć i wytłumaczyć osobie która widziała szyb tylko na filmie. Bez urazy oczywiście.
@@tomski7328 tez mi się wydaje ze od 1996(likwidacja) woda już zdążyła się ustabilizować (+/- sezonowe wahania) także raczej nigdy nie dojdzie do zalania całego szybu
Proponuję się zająć sprawą tunelu koło Biecza w woj. małopolskim, blisko granicy z podkarpackim. Legendy głoszą, że tunelem uciekała Królowa Jadwiga przed Tatarami. Podobno również, drugie wejście i wyjście jest w Ciężkowicach (nie wiem gdzie) a trzecie w okolicach góry Liwocz, koło jasła. Podobno były sprawdzane te tunele w latach 70,80 lecz z obawy przed pułapkami zakończono ich badanie. Byłem osobiście pod samym wejściem, Baaardzo mocno i chłodne powietrze z krat okiennic czuć. okno ma tylko kratę założoną. Powiem szczerze, aż sam w strachu byłem, dlatego pozostawiam temat odważniejszym :) Wejście do tunelu znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej obok domu nr 25, drzwi w skale. Link: www.google.com/maps/@49.7266247,21.2442705,3a,84.4y,288.99h,78.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9G7P1_E2z75xz_R4IP6wUg!2e0!7i13312!8i6656 To tak z ciekawostek, ale gdybyś się zajął tematem, proszę o informacje :)
Świetny materiał. Należę do, jak myślę wąskiego grona osób, którym górniczy tród bardzo imponował. Ach jak by się chciało jeszcze raz zjechać na dół i pojechać osobowym z Julii na 8 Wschód, albo na Chwalibóg. Leonie, Marcinie dzięki za ten film. To zasubskrybuję, jak nic do tej pory.
Nie ma już tego górnictwa co kiedyś, tego etosu, tych tradycji, jest tylko korpodziadostwo, tabelki i pogoń za wynikiem finansowym. Górnictwo, to prawdziwe skończyło się w Polsce w latach 90 tych. Teraz liczy się tylko ekonomia. To se nevrati - jak mawiają nasi sąsiedzi z południa.
Ponujaca cisza nie ujmujac spadajacej wody ma tajemnicza atmosfere.Wilka przygoda bylo wychodzenie po drabinach strona ewakuacyjna w trakcie zywotnosci kopalni...Swietna jakosci filmy.
Jestem tu pierwszy raz, ale zostawiam suba i "łapkę w górę" głównie z szacunku dla Ciebie za skromność i chęć dzielenia się widzami z chłopakami z RD Eksploracja. Bycie szczerze uprzejmym jest (przynajmniej według mnie) bardziej "klikbajtowe" niż szpan i udawanie gwiazdora. Szacunek dla Was i współpracujcie dalej, fajnie Wam to wychodzi :)
Pięknie. I obmurze i widok w dół.. Te "kominy" to dyfuzory. Prowadnik szoli /nie windy! - to jest w blokach../ dębowy. Dźwigary w miejscu szybu gdzie jest sucho - ok, w miejscu gdzie jest woda, nie jest najgorzej. Gdyby woda była słona - było by już gorzej.. Gdybym miał mięcej $ to bym chętnie się opuścił z butlą na plecach i poszedł w to podszybie.. Dobra fachowa robota! Szkoda że wieżę zlikwidowano - taki piękny obiekt Architektury Stali!
Nie wszędzie stosuje się prowadniki dębowe , w niektóry stalowe i rolki mosiężne to co pamiętam takie były na szybie 5 KWK Jas-Mos. Dodatkowo jak się nie mylę na KWK Budryk już są prowadniki linowe i to samo ma być na szybie Bzie Dębina KWK Zofiówka .
W kopalni Budryk w #III prowadniki są stalowe i dla przedziału N i przedziału S. W #VI przedział N ma prowadniki stalowe do głębokości ok 1000m, natomiast przedział S ma prowadniki linowe i jest to związane z klatką jaka porusza się w tym przedziale do poziomu 1290. Jest to autorski projekt firmy wykonującej głębienie szybu, gdzie zastąpiono "kibel" (który również korzystał z tych prowadników) właśnie tą klatką.
Nie wiem dlaczego akurat dziś kiedy na dworze szaruga natrafiłem na ten materiał. Bez zbędnego kadzenia stwierdzam ,że nawet najciekawszy kryminał nie trzymał mnie przed monitorem jak ten Wasz film. Wielkie dzięki za to,że mogłem raz w życiu zajrzeć do opuszczonej kopalni gdzie praktycznie życie przestało istnieć i jeszcze do tego ten niski poziom tlenu ! Pozdrawiam Was serdecznie znad wielkiej wody.
9:19 kable teletechniczne na pierwszym planie, po lewej energetyczny 12:57 podszybie i resztki żółtego kabla do oświetlenia... To były czasy jak się jeździło na rewizje szybów....
Polaki chyba nie maja pojecia ze sa na poziomie 3 klas szkoly podcawowej= ekran handlowy nazywaja ze to jest telewizor Nie wiedza ze 90% towaru zywnosci w sklepie nie powinni konsumowac Bo jako tako nauczyli sie pisac a czytac ze zrozumieniem to masakra brak inteligecji i logicznego myslenia nie sa samowladni bardzo wolno myslacy jako czyjes parobki wciaz tak samo.. Po co marnuja i marnowali czas rok za rokiem aby dostac nic nie znaczace swiadectwa szkolne ? jesli u obcych pracuja i od obcych wszystkie towary obcej produkcji kupuja Jako slepe malutkie kocieta nie widza w swoim kraju agresora ? . 45 lat po wojnie Ruskie pokojowo tu byli do zadnej wojny nas nie wpuscili z zakladow nie ogolocili A usa przybyli w 45 miesiecy wszytkie przywlaszczyli do wojen napadow jako nato tumanili gonili ? Nie chronia polakow -traktorow przed spadajacymi rakietami co ich to obchodzi ? Oni tu nie przyszli z wlasna wodka i zakaska jako majacy honor Goscie ochrona ? tylko jako cwaniaki frajerow wykorzytywac doic z kasy.
Leon jak zwykle wymiatasz swoimi filmikiem lubię słuchać cię bo umiesz wszystko dokładnie wytłumaczy co z kąd się wzięło itd pozdrawiam czekam na następne materiały..
Jeśli to szyb wydechowy był przy innych szybach wdechowych to mógł to być odejście powietrza itd z nad poziomu (warsztatów, rozdzieli, komór materiałów wybuchowych itd kategorii A metanowych itd.
Witam wszystkich Leon ty tez jesteś kozak każdego oglądam was wszystkich i pełny mam dla was szacunek! Pracowałem kiedyś na kopalni dolny Śląsk to co kamera widzi to mogę wam powiedzieć dotarliście do pokładu gdzie się winda zatrzymuje dalej jest żapie które pompy pompują po niżej klatki by się szyb nie zalał .Te odcinki przedziały które widzicie to są śluzy przechodzi się nimi i wchodzi się na chodnik transportowy ,wiedz za tymi śluzami na milion procent jest chodnik kopalniany ,Mam jeden temat do panów obojgu! jest pewien szyb miedzy kraśnikiem górnym a Bolesławcem w lesie się on znajduje osobiście tam byłem ,za czasów wojny ponoć do szybu wpadła bomba i rozebrała szyb jest teraz tylko wielka dziura i woda ponoć nurkowie nawet nie dotarli do dna ,jak będę teraz w Polsce to mam zamiar odwiedzić to miejsce ,mój mail szihan781@wp.pl niech ktoś się odezwie bo chciałbym lokalizacje wskazać:)Pozdrowienia dla wszystkich.
Początek materiału pokazuje skuteczność kamuflażu brytyjskiego DPM :) Film wymiata rany ale czad ten spadający poziom tlenu..Leon nie myśl nawet by tam zejść...
Chmury nie ma a deszcz pada.Musi być ujście podziemnej rzeki. W latach epoki Edka postępowała komasacja gruntów jak również w ramach gigantomani łączenie małych osiedli do dużych miastach Kamieńsk włączono do Jedliny Zdrój.
cześć interesowałeś się kiedyś kopalnią Nowa Ruda W Nowej Rudzie polem słupiec i polem piast. Pytam bo kiedyś tam pracowałem i chętnie bym zobaczył co z tego zostało "pod ziemią" Pozdrawiam .
W latach 1990 z szybu woda była wypompowywana na górę do wodociągów Wałbrzych i po przefiltrowaniu i zachlorowaniu szła do sieci. I tak było do puki nie zalało pompowni.
Leon świetny materiał, bardzo dobra jakość. Czy mógłbyś nakręcić podobny film w takiej jakości ale z wnętrza szybu "południowego" dawnej kopalni Miechowice. Ten szyb ma w sobie coś zagadkowego, ma swój klimat. Pozdrawiam.
Nieźle like ;) ciekawe jak wyglada skład wody czy zdatna do picia i co by powiedzieli w sanepidzie na temat prozby zbadania próbki takie pytanie po prostu mi sie nasuneło...nie mieli lekko kiedys tam pracownicy....
Na filmie widać, że w szybie cały czas pada, a nawet na samym dole ścieka po ścianie woda. Skąd ona się tam bierze, i co się potem z nią dzieje? Powoli szyb się nią wypełnia, czy przesiąka gdzieś głębiej?
Te rury co wchodzą w tą wnękę (11:23) to prawdopodobnie rury "podsadzkowe" tzn. tymi rurami lano wymieszany piasek z wodą i wypełniano taką mieszaniną puste komory z których wybrany został już urobek. Robiono to po to aby strop równomiernie opadał pod wpływem ciężaru skał. Takie coś praktykuje się w kopalniach do dzisiaj. Ten poziom co wypatrzyłeś to wydaje mi się że to jest poziom główny wydobywczy kopalni a to co poniżej pod wodą to tzw. rząp który ma za zadnie zbierać lejącą się wodą z szyby. Pozdrawiam
Wow pierwszy raz widzę tego typu filmik, robi wrażenie i tworzy parę pytań :D Jakim cudem nie dociera tam tlen? I skąd tam tyle deszczu? Jak on powstaje w takich ilościach, i gdzieś musi być ujście skoro szyb się nie napełnia :D Masakra, strasznie to ciekawe :D
Pod ziemią trochę inaczej działa ciśnienie, przez to dyfuzja gazów jest zasadniczo ograniczona. W chodnikach poziomych Tlen samoczynnie jest w stanie pokonać około 20 metrów, to dlatego wentylacja jest tak ważna w kopalniach ;)
Ciekawe czy w takich warunkach istnieje jakiś szczególny dla tego miejsca mikroekosystem składający się z drobnoustrojów, które zamiast oddychania komórkowego opierają się na fermentacji (brak tlenu).
Ja uważam, że jeżeli byłby w dobrym stanie, to by tam wody nie było, a skoro jest woda, to i jest RUDA, nawet jak z butlą się tam wejdzie wraz ze sprzętem nurkowym, to trzeba na to wszystko uważać, bo może się okazać że jak staniesz, to nagle lecisz z paniką w dół. To jest tylko ładny Krajobraz tego Szybu.
Leon,możesz wyjaśnić zjawisko deszczu w szybie?rozumiem ,że chodzi o kondensacje pary w warunkach niskiego ciśnienia przy niskich temperaturach,może powiesz coś więcej?obieg wody jest tam zamknięty?
To jest dopływ spoza obmurza szybu, z poziomów wodonośnych które przecina rura szybowa. Kiedy była eksploatacja węgla i kopalnie były czynne i odwadniane, poziom wód gruntowych był znacznie niższy i szyb zapewne nie był tak mocno zawodniony. Teraz po zaprzestaniu odwadniania poziomy wodonośne uległy odtworzeniu i woda wycieka każdą możliwą szczeliną, uzbrojenie szybu powoduje to że woda rozpryskuje się na wszystkie strony dając efekt podobny do deszczu. Obieg wody nie jest zamknięty bo nikt jej z szybu nie pompuje.
Zastanawia mnie fakt że pompy nie pracują a woda leje się non-stop a mimo to wszystko nie jest zalane ,czyli woda gdzieś odpływa ,tylko na tej głębokości gdzie, ?,pozdrawiam.
ale jeżeli pokazala sie woda w szybie to po przekopach i przodkach tez jest woda i gdzie ona spływa . Lub też woda pokazała się nie dawno i nie wypełniła kopalni . w każdej kopalni jest woda ktura pompuje się na powierzchnie
Dono szybu to inaczej rząp. Woda z nich jest wypompowywana za pomoca pomp OW lub OS na inny, wyzszy poziom do chodnikow wodnych lub bezposrednio na powierzchnie.To zawsze najglebszy punkt na kopalni ponizej wszystkich poziomow.Zjechac sie tam nie da, trzeba dojsc pochylnią tzw. upadową Pozdro
Niewyobrażalna ilość wody. Czyli główny szyb do dna plus boczne chodniki 205 i 333 są zalane wodą? Czy woda kiedyś dojdzie i zaleje też poziom 440? I też tak wygląda normalnie działająca, funkcjonująca kopalnia (w sensie, że "pada deszcz")?
Dolne poziomy powinny być otamowane, ale niewykluczone że są już zalane. Woda raczej nie zaleje poziomu 440 ponieważ na szybie stoi już ujęcie wody :) Nie, deszcz nie pada w normalnych szybach :)
Cześć Leon. Oglądam Twoje filmy i są bardzo ciekawe, ale ciekawi mnie kwestia samej likwidacji wyrobisk górniczych tzn. Tego co było pod ziemią. Nie znam się zupełnie na tym a bardzo mnie to interesuje. Nie wiem jak to się robiło w Wałbrzychu. Górnicy ostatniego dnia kończyli pracę i co się działo z kopalnią z chodnikami pod ziemią, sprzętem jakoś opuszczano tamy i zalewano to wszystko woda? Zupełnie nie mam pojęcia. Gdybyś mógł kiedyś przedstawić chociaż po krótce sposób likwidacji takiej kopalni to byłbym wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie.
Cześć, w zasadzie to kopalnię pozostawiano samą sobie ;) Po wyłączeniu pomp woda samoczynnie wszystko zalewała. Ciężko mówić o zalewaniu sprzętu, bowiem poza podziemnymi kolejkami, sprzętu wydobywczego nie było. Węgiel był eksploatowany ręcznie- przy pomocy kilofa. W tamy raczej też się nikt nie bawił. Woda, która wypełniała chodniki stawiała opór hmmm powierzchni, przez co ograniczono zapadanie się gruntu, ale oczywiście w mniejszym stopniu nadal do tego dochodzi. Szyby były zasypywane i korkowane. Niektóre chodniki ponadto były podsadzane (zasypywane ) jeśli na powierzchni stało coś ważnego, tak żeby to coś się nie zapadło. To tak w dużym skrócie :)
@@wyprawyleonayt Już rozumiem. Dzięki Leon za odpowiedź, właśnie o to mi chodziło, czyli po prostu przestawano wypompowywać wodę i zalewała ona powoli kopalnie. Wiesz czemu pytam, bo jestem z okolic Legnicy i w tamtych latach 1998-2000 bardzo często mówiło się o tym, że wałbrzyskie kopalnie są w każdej chwili możliwe do uruchomienia, bo ich nie zalewano. Mi to trochę nie pasowało, bo przecież logiczne, że woda musiała je zalać. Czyli reasumując wałbrzyskie górnictwo zamordowano bezpowrotnie. Super, że prowadzisz taki kanał, czasem mnie aż ciarki przechodzą jak gdzieś wchodzisz, ale widać, że masz wiedzę i wiesz co robisz. O wiele lepiej oglądać Twoje materiały niż jakichś patostremerów. Będę chciał Cie również wesprzeć niewielka kwota, bo na wielka nie mogę sobie pozwolić, bardzo szanuję takich ludzi jak Ty. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź i wyjaśnienie.
Stan techniczny o którym mowa jest tak dobry nie dlatego że takie wspaniałe materiały użyto do budowy ale przez tak niski poziom tlenu poniżej 5 % . Jak wiecie nawet ruda nie lubi takich miejsc ona lubi oddychać pełna rdzą. Ten sam motyw zachodzi pod wodą, statki które zatonęły nie rdzewieją jedynie pokrywają je podwodne żyjątka. Fajny filmik :)
Trochę rdzy, ale korozji nie ma. Nie przy tak niskiej zawartości tlenu która bardzo służy takim instalacjom, fakt ten jest raczej optymistyczny bo gwarantuje że instalacja szybu zachowa się jeszcze przez długie lata. Można powiedzieć że konstrukcje stalowe są w sile wieku, rdzawe nacieki pochodzą głównie z podziemnych źródeł. Ciekawy materiał. Myślę że tam przy lustrze może być nawet ciut poniżej 5% O2, te sondy mają zakres liniowości być może nieco powyżej minimalnych wskazań.
Tak widziałem, że jest tam głęboko ale to 2005 rok był jak pracowałem w Nissanie szefo tam miał prywatne muzeum. Z tego co widzę teraz jest po remoncie nie wiem co tam robili, może zasypali. Można tam wejść do tego muzeum informacja jak to zrobić jest na drzwiach (była tam taka tabliczka z informacją).
W programie "Górnicy PL" robili oględziny czynnego szybu wentylacyjnego i woda też się tak lała. Pytanie od laika, skoro ta woda tak się leje i leje to jej poziom powinien się podnosić, czy może ma gdzieś ujście chodnikami np. do szybu Chwalibóg i sztolni Fryderyk Wilhelm?
Leon podoba mi się u Ciebie to że nie masz kija w miejscu gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę oraz to że wspolpracujesz i promujesz inne ekipy. W eksploracyjnym półświadku to rzadkość.
zgadzam się
Bo Leon to jest pozytywny gość.
Zgadza się, równy gość z niego.
Rewelacja jak to wszystko zbudowane i mimo warunków atmosferycznych wszystko jest jak w momencie zakończenia budowy. Majstersztyk !
😱Niesamowity widok dla laików, czyli dla mnie, zaryzykuję słowa ,,piękny szyb,, Dzięki, że umożliwiliście nam obejrzenie tego.🤔
Pozdrawiam👍
Świetna narracja, miło się słucha.
Łapa dla Leona i łapa dla RDExploracja. Przyjemny materiał.
Dla nas mega filmik. Fajne wspólne działania. Nasze uszanowanie Leon
Ciągle ktoś pisze o deszczu w szybie. To nie jest żaden efekt kondensacji ani obieg zamknięty. Kiedyś szyb nie był tak zawodniony a woda była ujęta w rynienki okapowe. Rura szybowa przecina poziomy wodonośne które były drenowane przez całe lata pompowania wody i eksploatacji węgla. Kopalnia to ogromna studnia która wytwarza potężny lej depresji nie rzadko o promieniu kilkunastu / kilkudziesięciu kilometrów. Po zaprzestaniu eksploatacji i odwadniania dochodzi do odtworzenia horyzontów wodonośnych i woda wciska się we wszystkie możliwe szczeliny w starym nie eksploatowanym szybie, wyposażenie szybu powoduje rozprysk wody potęgując efekt " deszczu". Woda spływa w dół szybu i za kilka/kilkadziesiąt lat szyb zostanie całkowicie zatopiony.
Mądrego to i miło poczytać 👍
Ale jeśli woda wypływa ze ścian to jak może się odbić 2 metry na sam środek. No i czy przy krawędziach nie powinien być wodospad w takim razie? Szkoda, że nie zmierzyli temperatury. W 6:00 ewidentnie widać, że woda "wisi" w powietrzu, a nie się się rozbryzguje.
@@Adiounys Jeśli woda płynie dużą strugą z dużej wysokości i trafi na płaski dźwigar szybowy to się rozpryskuje na wszystkie strony, nawet na środek szybu. Widziałeś kiedyś wodospad? To właśnie tak działa, a co do "zawieszonych kropel wody" w szybie może być jakiś delikatny ruch powietrza i drobno rozpylone krople wody utrzymują się w powietrzu. Nie dopatrój się tutaj zjawisk nadprzyrodzonych ani magii bo tu ich nie znajdziesz. A trudno jest wszystko zrozumieć i wytłumaczyć osobie która widziała szyb tylko na filmie. Bez urazy oczywiście.
Czy po tylu latach wod anie powinna osiągnąć już poziomu "maksymalnego"?
@@tomski7328 tez mi się wydaje ze od 1996(likwidacja) woda już zdążyła się ustabilizować (+/- sezonowe wahania) także raczej nigdy nie dojdzie do zalania całego szybu
Proponuję się zająć sprawą tunelu koło Biecza w woj. małopolskim, blisko granicy z podkarpackim. Legendy głoszą, że tunelem uciekała Królowa Jadwiga przed Tatarami. Podobno również, drugie wejście i wyjście jest w Ciężkowicach (nie wiem gdzie) a trzecie w okolicach góry Liwocz, koło jasła. Podobno były sprawdzane te tunele w latach 70,80 lecz z obawy przed pułapkami zakończono ich badanie.
Byłem osobiście pod samym wejściem, Baaardzo mocno i chłodne powietrze z krat okiennic czuć. okno ma tylko kratę założoną. Powiem szczerze, aż sam w strachu byłem, dlatego pozostawiam temat odważniejszym :)
Wejście do tunelu znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej obok domu nr 25, drzwi w skale.
Link: www.google.com/maps/@49.7266247,21.2442705,3a,84.4y,288.99h,78.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9G7P1_E2z75xz_R4IP6wUg!2e0!7i13312!8i6656
To tak z ciekawostek, ale gdybyś się zajął tematem, proszę o informacje :)
Świetny materiał. Należę do, jak myślę wąskiego grona osób, którym górniczy tród bardzo imponował. Ach jak by się chciało jeszcze raz zjechać na dół i pojechać osobowym z Julii na 8 Wschód, albo na Chwalibóg. Leonie, Marcinie dzięki za ten film. To zasubskrybuję, jak nic do tej pory.
Nie ma już tego górnictwa co kiedyś, tego etosu, tych tradycji, jest tylko korpodziadostwo, tabelki i pogoń za wynikiem finansowym. Górnictwo, to prawdziwe skończyło się w Polsce w latach 90 tych. Teraz liczy się tylko ekonomia. To se nevrati - jak mawiają nasi sąsiedzi z południa.
A ja dalej na 10 Wschód
Niesamowite ile cegieł zużyto by ten szyb obudować i jak mozolna i długa była to praca.
Ponujaca cisza nie ujmujac spadajacej wody ma tajemnicza atmosfere.Wilka przygoda bylo wychodzenie po drabinach strona ewakuacyjna w trakcie zywotnosci kopalni...Swietna jakosci filmy.
Fascynujące jak pod ziemią można zaobserwować podziemną ulewę. Bardzo ciekawe zjawisko!
Jestem tu pierwszy raz, ale zostawiam suba i "łapkę w górę" głównie z szacunku dla Ciebie za skromność i chęć dzielenia się widzami z chłopakami z RD Eksploracja. Bycie szczerze uprzejmym jest (przynajmniej według mnie) bardziej "klikbajtowe" niż szpan i udawanie gwiazdora. Szacunek dla Was i współpracujcie dalej, fajnie Wam to wychodzi :)
Dziękuję za polecenie kanału RD eksploracja
Dobrze ze jestes👍zawsze profeska jak to Leon🤘
17:21 skąd ta para w prawym dolnym rogu?
to duch Utopka :)
Pięknie. I obmurze i widok w dół..
Te "kominy" to dyfuzory.
Prowadnik szoli /nie windy! - to jest w blokach../ dębowy. Dźwigary w miejscu szybu gdzie jest sucho - ok, w miejscu gdzie jest woda, nie jest najgorzej. Gdyby woda była słona - było by już gorzej..
Gdybym miał mięcej $ to bym chętnie się opuścił z butlą na plecach i poszedł w to podszybie..
Dobra fachowa robota!
Szkoda że wieżę zlikwidowano - taki piękny obiekt Architektury Stali!
Nie wszędzie stosuje się prowadniki dębowe , w niektóry stalowe i rolki mosiężne to co pamiętam takie były na szybie 5 KWK Jas-Mos. Dodatkowo jak się nie mylę na KWK Budryk już są prowadniki linowe i to samo ma być na szybie Bzie Dębina KWK Zofiówka .
W kopalni Budryk w #III prowadniki są stalowe i dla przedziału N i przedziału S. W #VI przedział N ma prowadniki stalowe do głębokości ok 1000m, natomiast przedział S ma prowadniki linowe i jest to związane z klatką jaka porusza się w tym przedziale do poziomu 1290. Jest to autorski projekt firmy wykonującej głębienie szybu, gdzie zastąpiono "kibel" (który również korzystał z tych prowadników) właśnie tą klatką.
@@mesing Dzięki za informację i poprawienie, bo ja osobiście tego nie sprawdzałem tylko słyszałem.
Prowadniki linowe są też na kopalni w Rudzie Śląskiej, dokładnie na KWK Bielszowice.. ;-)
PROWADNIK TO FIRAG
Bywam w Jedlinie Zdroju co jakiś czas 😀Piękna miejscowość 🙂
Nie wiem dlaczego akurat dziś kiedy na dworze szaruga natrafiłem na ten materiał. Bez zbędnego kadzenia stwierdzam ,że nawet najciekawszy kryminał nie trzymał mnie przed monitorem jak ten Wasz film. Wielkie dzięki za to,że mogłem raz w życiu zajrzeć do opuszczonej kopalni gdzie praktycznie życie przestało istnieć i jeszcze do tego ten niski poziom tlenu ! Pozdrawiam Was serdecznie znad wielkiej wody.
Russischen sind lien
9:19 kable teletechniczne na pierwszym planie, po lewej energetyczny 12:57 podszybie i resztki żółtego kabla do oświetlenia... To były czasy jak się jeździło na rewizje szybów....
Wspaniały szyb. Łza się w oku kręci, że to już nieczynne. A kiedyś fedrowali tu Ludzie...
Polaki chyba nie maja pojecia ze sa na poziomie 3 klas szkoly podcawowej= ekran handlowy nazywaja ze to jest telewizor Nie wiedza ze 90% towaru zywnosci w sklepie nie powinni konsumowac Bo jako tako nauczyli sie pisac a czytac ze zrozumieniem to masakra brak inteligecji i logicznego myslenia nie sa samowladni bardzo wolno myslacy jako czyjes parobki wciaz tak samo.. Po co marnuja i marnowali czas rok za rokiem aby dostac nic nie znaczace swiadectwa szkolne ? jesli u obcych pracuja i od obcych wszystkie towary obcej produkcji kupuja Jako slepe malutkie kocieta nie widza w swoim kraju agresora ? . 45 lat po wojnie Ruskie pokojowo tu byli do zadnej wojny nas nie wpuscili z zakladow nie ogolocili A usa przybyli w 45 miesiecy wszytkie przywlaszczyli do wojen napadow jako nato tumanili gonili ? Nie chronia polakow -traktorow przed spadajacymi rakietami co ich to obchodzi ? Oni tu nie przyszli z wlasna wodka i zakaska jako majacy honor Goscie ochrona ? tylko jako cwaniaki frajerow wykorzytywac doic z kasy.
Świetny film
Świetny film chłopaków ;)
Leon jak zwykle wymiatasz swoimi filmikiem lubię słuchać cię bo umiesz wszystko dokładnie wytłumaczy co z kąd się wzięło itd pozdrawiam czekam na następne materiały..
Spodnie tak sie zlały z liśćmi ze wygladalo jak bys nóg nie miał hehe pozdrawiam
Nooo 😂
Bo dziś film nie do końca Leona więc jest widoczne pół Leona na początku :) )))))
A dobrze że koszulki nie miał w podobny wzorek jak spodnie :) )))
Tylko po co?! Czyżby Leon był szpiegiem? Albo realizował jakieś ważne tajne zadanie?
Kamuflarz 100 % : D
Bez kitu ja myślałem ze lewituje skubany hehe
zajebioza najlepszy youtuber. naprawde chlopaki pelen profesjonal. zawsze lapka w gore. swietny material. respect
Ta "wnęka " w 11 min to tzw. luneta , przekop którym poprowadzone są rurociągi z pompowni odwadniającej poziom.
Andrzej Józek Dokładnie to samo miałem napisać
Jeśli to szyb wydechowy był przy innych szybach wdechowych to mógł to być odejście powietrza itd z nad poziomu (warsztatów, rozdzieli, komór materiałów wybuchowych itd kategorii A metanowych itd.
Witam wszystkich Leon ty tez jesteś kozak każdego oglądam was wszystkich i pełny mam dla was szacunek! Pracowałem kiedyś na kopalni dolny Śląsk to co kamera widzi to mogę wam powiedzieć dotarliście do pokładu gdzie się winda zatrzymuje dalej jest żapie które pompy pompują po niżej klatki by się szyb nie zalał .Te odcinki przedziały które widzicie to są śluzy przechodzi się nimi i wchodzi się na chodnik transportowy ,wiedz za tymi śluzami na milion procent jest chodnik kopalniany ,Mam jeden temat do panów obojgu! jest pewien szyb miedzy kraśnikiem górnym a Bolesławcem w lesie się on znajduje osobiście tam byłem ,za czasów wojny ponoć do szybu wpadła bomba i rozebrała szyb jest teraz tylko wielka dziura i woda ponoć nurkowie nawet nie dotarli do dna ,jak będę teraz w Polsce to mam zamiar odwiedzić to miejsce ,mój mail szihan781@wp.pl niech ktoś się odezwie bo chciałbym lokalizacje wskazać:)Pozdrowienia dla wszystkich.
Początek materiału pokazuje skuteczność kamuflażu brytyjskiego DPM :)
Film wymiata rany ale czad ten spadający poziom tlenu..Leon nie myśl nawet by tam zejść...
Oglądałem kilka twoich eksploracji odważny kolo z ciebie ! super filmiki
dzieki Leonowi tu trafilem i spoko filmik zobaczylem. :) Zastanawia mnie ta para w 17:22 filmiku i potem.
Cześć Leon
Super Konstrukcja, tego szybu.
W super stanie wszystko.....
😎😁👍
Chmury nie ma a deszcz pada.Musi być ujście podziemnej rzeki. W latach epoki Edka postępowała komasacja gruntów jak również w ramach gigantomani łączenie małych osiedli do dużych miastach
Kamieńsk włączono do Jedliny Zdrój.
cześć
interesowałeś się kiedyś kopalnią Nowa Ruda W Nowej Rudzie polem słupiec i polem piast. Pytam bo kiedyś tam pracowałem i chętnie bym zobaczył co z tego zostało "pod ziemią"
Pozdrawiam .
A czy tam nie ma się coś dziać w przyszłym roku? Jakieś plany ponoć gruube były :D
Coś Australijczycy kombinują ale dokładnie nie wiem bo już 25 lat tam nie mieszkam
Oni w Miłkowie odwierty robili, planowali dostać się do bogatych pokładów Wacława :]
Totalny kozak z Ciebie Leo
Cuda! Cuda! Deszcz pada a chmur niema!? 😳
W latach 1990 z szybu woda była wypompowywana na górę do wodociągów Wałbrzych i po przefiltrowaniu i zachlorowaniu szła do sieci.
I tak było do puki nie zalało pompowni.
Dziękuję za informację. Też słyszałem, że woda była pobierana, ale osoba bliżej związana z tym obiektem powiedziała mi, że to nieprawda
Leon w tych spodniach na tle tego trawnika z liśćmi wygląda jak byś od pasa w dół nie istniał ;) Mega fajny film . Brawo tak trzymaj
ciekawe czy są jakieś trupy na dnie
Są
Ufo
Super filmik o by więcej takich. Czemu ta woda tak pada?
Chyba tak samo jak z chmur, spada to co wyparowalo.
Tak zwane płuca Wałbrzycha ? :)
Czesc Leon,czy to jest ta Jedlina w ktorej wisza te stare gacie Lenina?
Nareszcie odcinek. Pozdrawiam
Super filmik!
Dziękuję :)
Leon świetny materiał, bardzo dobra jakość. Czy mógłbyś nakręcić podobny film w takiej jakości ale z wnętrza szybu "południowego" dawnej kopalni Miechowice. Ten szyb ma w sobie coś zagadkowego, ma swój klimat. Pozdrawiam.
Nieźle like ;) ciekawe jak wyglada skład wody czy zdatna do picia i co by powiedzieli w sanepidzie na temat prozby zbadania próbki takie pytanie po prostu mi sie nasuneło...nie mieli lekko kiedys tam pracownicy....
W dobrych i cudwych latach gornictwa walbrzyskiego bywalem tam dosc czesto jako pompiarz KWK Thorez odz 24
Pozdrawiam
też w latach 90tych zajeżdżałem na Pokoju, pracowałem na wentylacji O/34 Chwalibóg
Leon witaj jesiennie słodziaku . :*
kiedy będzie zejście na dno tego szybu?
Extra film, fajnie by bylo tam zejsc ;) trzeba by przygotowac to :)
Tam na dole nie ma tlenu. Bez butli to trup na miejscu by był.
Wiem, dlatego napisalem zeby sie przygotowac ;)
Leci łapka
To ci dopiero urbex ..... super :)
Nieźle!
Stary, zjedz bułkę albo banana, ten wiatr wyglądał jak gdyby mógł cię ponieść do ciepłych krajów. A tak poza tym to spoczko :)
Prewinelem do przodu
Na filmie widać, że w szybie cały czas pada, a nawet na samym dole ścieka po ścianie woda. Skąd ona się tam bierze, i co się potem z nią dzieje? Powoli szyb się nią wypełnia, czy przesiąka gdzieś głębiej?
Te rury co wchodzą w tą wnękę (11:23) to prawdopodobnie rury "podsadzkowe" tzn. tymi rurami lano wymieszany piasek z wodą i wypełniano taką mieszaniną puste komory z których wybrany został już urobek. Robiono to po to aby strop równomiernie opadał pod wpływem ciężaru skał. Takie coś praktykuje się w kopalniach do dzisiaj. Ten poziom co wypatrzyłeś to wydaje mi się że to jest poziom główny wydobywczy kopalni a to co poniżej pod wodą to tzw. rząp który ma za zadnie zbierać lejącą się wodą z szyby. Pozdrawiam
Albo luneta rurowa do pompowni.
drobne uściślenie z mojej strony: nie rząp a rząpie - ale funkcja jak najbardziej poprawnie opisana. Pozdrawiam
Wow pierwszy raz widzę tego typu filmik, robi wrażenie i tworzy parę pytań :D Jakim cudem nie dociera tam tlen? I skąd tam tyle deszczu? Jak on powstaje w takich ilościach, i gdzieś musi być ujście skoro szyb się nie napełnia :D Masakra, strasznie to ciekawe :D
Pod ziemią trochę inaczej działa ciśnienie, przez to dyfuzja gazów jest zasadniczo ograniczona. W chodnikach poziomych Tlen samoczynnie jest w stanie pokonać około 20 metrów, to dlatego wentylacja jest tak ważna w kopalniach ;)
Cos pieknego...pozdrawiam z Lodzi
Super
Ciekawe czy w takich warunkach istnieje jakiś szczególny dla tego miejsca mikroekosystem składający się z drobnoustrojów, które zamiast oddychania komórkowego opierają się na fermentacji (brak tlenu).
Ja uważam, że jeżeli byłby w dobrym stanie, to by tam wody nie było, a skoro jest woda, to i jest RUDA, nawet jak z butlą się tam wejdzie wraz ze sprzętem nurkowym, to trzeba na to wszystko uważać, bo może się okazać że jak staniesz, to nagle lecisz z paniką w dół.
To jest tylko ładny Krajobraz tego Szybu.
Leon,możesz wyjaśnić zjawisko deszczu w szybie?rozumiem ,że chodzi o kondensacje pary w warunkach niskiego ciśnienia przy niskich temperaturach,może powiesz coś więcej?obieg wody jest tam zamknięty?
To jest dopływ spoza obmurza szybu, z poziomów wodonośnych które przecina rura szybowa. Kiedy była eksploatacja węgla i kopalnie były czynne i odwadniane, poziom wód gruntowych był znacznie niższy i szyb zapewne nie był tak mocno zawodniony. Teraz po zaprzestaniu odwadniania poziomy wodonośne uległy odtworzeniu i woda wycieka każdą możliwą szczeliną, uzbrojenie szybu powoduje to że woda rozpryskuje się na wszystkie strony dając efekt podobny do deszczu. Obieg wody nie jest zamknięty bo nikt jej z szybu nie pompuje.
Ciekawy materiał !👍👍
Zastanawia mnie fakt że pompy nie pracują a woda leje się non-stop a mimo to wszystko nie jest zalane ,czyli woda gdzieś odpływa ,tylko na tej głębokości gdzie, ?,pozdrawiam.
Brawo Leon za promocję innych kanałów tu film RD Eksploracja a ostatnio film z Urbex History ;)
ale jeżeli pokazala sie woda w szybie to po przekopach i przodkach tez jest woda i gdzie ona spływa . Lub też woda pokazała się nie dawno i nie wypełniła kopalni . w każdej kopalni jest woda ktura pompuje się na powierzchnie
Nieźle krosujesz Leonie ostatnio:)
Hahaha no w sumie tak. Kto ma być następny?
Ja myślę, że lokalne trio Kulawy+Heniek+Leon czyli promocja "regionu".
@@wyprawyleonayt ...a może jak Gummy Bear pisze...zróbcie coś wspólnie. Pozdrawiam z Mińska Mazowieckiego...
Dono szybu to inaczej rząp.
Woda z nich jest wypompowywana za pomoca pomp OW lub OS na inny, wyzszy poziom do chodnikow wodnych lub bezposrednio na powierzchnie.To zawsze najglebszy punkt na kopalni ponizej wszystkich poziomow.Zjechac sie tam nie da, trzeba dojsc pochylnią tzw. upadową
Pozdro
Rząpie a nie rząp.
Jak gleboki moze byc ten szyb? Ile szybu moze byc zatopione pod woda?
Mnie ciekawi jak taki szyb budowano?
W pierwszej scenie fajnie widać jak pracuje kamuflarz na twoich spodniach :)
6 lat temu??? chłop się w ogóle nie zmienia !
Komcio dla zasięgu :)
leon schodzimy tam razem ?, i do innych szybow na gornym slasku?
Kolega Marcin mówi że został zasypany. to został zasypany czy zamknięty ?
Czy nie można tam polecieć dronem?
Kawał fajnej roboty. masz talent i pasję. Nie gwiazdorzysz, bawisz się tematem. wszystko super. tak trzymaj!!!
Dzięki i pozdrawiam :)
ŁAPKA W GÓRĘ WITAM LEON W CHŁOPAKÓW RD TEŻ DAŁEM DZIĘKI ZA ICH NAMIAR POZDRAWIAM
A dało by się tam wejść z butlami z tlenem? czy panują tam takie warunki atmosferyczne że lepiej nie ryzykować
Wejść się da, tylko zanim zjedziesz w dół to już skończy Ci się tlen ;)
ja mam taki widok dzienie na kopalni ;D
Niewyobrażalna ilość wody. Czyli główny szyb do dna plus boczne chodniki 205 i 333 są zalane wodą? Czy woda kiedyś dojdzie i zaleje też poziom 440? I też tak wygląda normalnie działająca, funkcjonująca kopalnia (w sensie, że "pada deszcz")?
Dolne poziomy powinny być otamowane, ale niewykluczone że są już zalane. Woda raczej nie zaleje poziomu 440 ponieważ na szybie stoi już ujęcie wody :)
Nie, deszcz nie pada w normalnych szybach :)
Cześć Leon. Oglądam Twoje filmy i są bardzo ciekawe, ale ciekawi mnie kwestia samej likwidacji wyrobisk górniczych tzn. Tego co było pod ziemią. Nie znam się zupełnie na tym a bardzo mnie to interesuje. Nie wiem jak to się robiło w Wałbrzychu. Górnicy ostatniego dnia kończyli pracę i co się działo z kopalnią z chodnikami pod ziemią, sprzętem jakoś opuszczano tamy i zalewano to wszystko woda? Zupełnie nie mam pojęcia. Gdybyś mógł kiedyś przedstawić chociaż po krótce sposób likwidacji takiej kopalni to byłbym wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie.
Cześć, w zasadzie to kopalnię pozostawiano samą sobie ;)
Po wyłączeniu pomp woda samoczynnie wszystko zalewała. Ciężko mówić o zalewaniu sprzętu, bowiem poza podziemnymi kolejkami, sprzętu wydobywczego nie było. Węgiel był eksploatowany ręcznie- przy pomocy kilofa. W tamy raczej też się nikt nie bawił. Woda, która wypełniała chodniki stawiała opór hmmm powierzchni, przez co ograniczono zapadanie się gruntu, ale oczywiście w mniejszym stopniu nadal do tego dochodzi. Szyby były zasypywane i korkowane.
Niektóre chodniki ponadto były podsadzane (zasypywane ) jeśli na powierzchni stało coś ważnego, tak żeby to coś się nie zapadło. To tak w dużym skrócie :)
@@wyprawyleonayt Już rozumiem. Dzięki Leon za odpowiedź, właśnie o to mi chodziło, czyli po prostu przestawano wypompowywać wodę i zalewała ona powoli kopalnie. Wiesz czemu pytam, bo jestem z okolic Legnicy i w tamtych latach 1998-2000 bardzo często mówiło się o tym, że wałbrzyskie kopalnie są w każdej chwili możliwe do uruchomienia, bo ich nie zalewano. Mi to trochę nie pasowało, bo przecież logiczne, że woda musiała je zalać. Czyli reasumując wałbrzyskie górnictwo zamordowano bezpowrotnie. Super, że prowadzisz taki kanał, czasem mnie aż ciarki przechodzą jak gdzieś wchodzisz, ale widać, że masz wiedzę i wiesz co robisz. O wiele lepiej oglądać Twoje materiały niż jakichś patostremerów. Będę chciał Cie również wesprzeć niewielka kwota, bo na wielka nie mogę sobie pozwolić, bardzo szanuję takich ludzi jak Ty. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź i wyjaśnienie.
Fajny film
Pozdrawiam
Witam
Filmik świetny
A co się dzieje z tą całą wodą która tam się leje i gdzie ona wypływa ?
Pozdrawiam
Też sobie zadaję to pytanie :)
Widocznie ma jeszcze ujście do wyrobisk. Przy takim laniu to w kilka tygodni szyb pełny.
Co jak co ale spodnie ładnie się komponują.
Stan techniczny o którym mowa jest tak dobry nie dlatego że takie wspaniałe materiały użyto do budowy ale przez tak niski poziom tlenu poniżej 5 % . Jak wiecie nawet ruda nie lubi takich miejsc ona lubi oddychać pełna rdzą. Ten sam motyw zachodzi pod wodą, statki które zatonęły nie rdzewieją jedynie pokrywają je podwodne żyjątka. Fajny filmik :)
rdzewieją, tylko znacznie wolniej...
Trochę rdzy, ale korozji nie ma. Nie przy tak niskiej zawartości tlenu która bardzo służy takim instalacjom, fakt ten jest raczej optymistyczny bo gwarantuje że instalacja szybu zachowa się jeszcze przez długie lata. Można powiedzieć że konstrukcje stalowe są w sile wieku, rdzawe nacieki pochodzą głównie z podziemnych źródeł. Ciekawy materiał. Myślę że tam przy lustrze może być nawet ciut poniżej 5% O2, te sondy mają zakres liniowości być może nieco powyżej minimalnych wskazań.
super
Czy szyb "Teresa" na terenie Nissan'a jest też zasypany? Jak kiedyś tam byłem (ok. 2005) to wyglądał na dość głęboki.
Z tego co wiem, to nie jest zasypany. Zajrzałeś w dół?
Tak widziałem, że jest tam głęboko ale to 2005 rok był jak pracowałem w Nissanie szefo tam miał prywatne muzeum. Z tego co widzę teraz jest po remoncie nie wiem co tam robili, może zasypali. Można tam wejść do tego muzeum informacja jak to zrobić jest na drzwiach (była tam taka tabliczka z informacją).
Zostawiam suba & 👍
Z kąd ta woda? I gdzie jej ujście?
W programie "Górnicy PL" robili oględziny czynnego szybu wentylacyjnego i woda też się tak lała. Pytanie od laika, skoro ta woda tak się leje i leje to jej poziom powinien się podnosić, czy może ma gdzieś ujście chodnikami np. do szybu Chwalibóg i sztolni Fryderyk Wilhelm?
Ja myśle ,że na dnie są Chiny ; ) pozdrawiam
Przed wejściem gdziekolwiek samym miernikiem tlenu bym się nie sugerował.
Przydał by się multimetr pokazujący: Tlen, siarkowodór, metan i CO / CO2.
Aż dziś bierze ze tam woda leci można ja puścić gdzieś indziej
Polecam wszystkim pięknie położony Zamek Książ
A mnie interesuje jaki jest skład atmosfery w szybie, oprocz azotu i odrobiny tlenu. CO2? CH4?
CO2. Metan jest lżejszy od powietrza. Za to woda w szybie gazowana :D
Przedział to masz wież gdzie hahaha
Wspaniałe miejsce na gustowny apartament
Pozdrawiam 👊👏🖒👌👍😎