Pogłębianie szybu „Janina VI” w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu - TAURON Wydobycie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ส.ค. 2014
  • W Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu w czerwcu bieżącego roku rozpoczęto pogłębianie szybu „Janina VI”. Prace związane z pogłębieniem zostały powierzone Generalnemu Wykonawcy, firmie KOPEX - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. na podstawie umowy zawartej w sierpniu 2013 roku.
    Po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych związanych z budową infrastruktury do pogłębiania szybu i wykonaniu całego zakresu prac budowlanych i montażowych, dokonano wymaganych odbiorów technicznych. Na ich podstawie Dyrektor Techniczny Zakładu Górniczego Janina Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego Janina Leszek Gąsiorek wydał zezwolenie na drążenie szybu, co stanowi realizację jednego z planowanych na II kwartał 2014r. kamieni milowych projektu. Do 10 lipca br. wydrążono 12 metrów szybu. W przodku szybu pracuje zwykle sześciu pracowników.
    Szyb „Janina VI” będzie pogłębiony o 300m tj. do głębokości 822m i ma udostępniać nowobudowany poziom 800m. Budowa nowego poziomu w warunkach Zakładu Górniczego Janina posiada kluczowe znaczenie w kontekście częściowej likwidacji eksploatacji podpoziomowej, co jest widziane jako pozytywne działanie zmierzające do poprawy bezpieczeństwa pracy ludzi. Jest to również kierunek wskazywany, jako „właściwy” w przepisach dotyczących prowadzenia ruchu zakładu górniczego oraz artykułach Prawa geologicznego i górniczego dotyczących postępowania na wypadek wystąpienia określonych zagrożeń naturalnych.
    Poprawa bezpieczeństwa pracy będzie osiągana poprzez:
    skrócenie dróg dojścia złogi do stanowisk pracy oraz skrócenie dróg transportowych do nowych rejonów eksploatacyjnych,
    ograniczenie zagrożenia pożarowego w czynnych wyrobiskach będącego efektem skrócenia czasu likwidacji ścian,
    zmniejszenie wypadkowości w skutek ograniczenia niekontrolowanego, pieszego ruchu załogi na dole kopalni na trasie przejazdu zestawów transportowych.
    Drążenie szybu wykonywane jest tradycyjną metodą tj. przy użyciu materiałów wybuchowych. Obudowa zaprojektowana została jako obudowa betonowa dwuwarstwowa. Obecnie cykl wykonywanych robót przy drążeniu szybu obejmuje: wiercenie otworów strzałowych przy użyciu wiertarek udarowych pneumatycznych, ładowanie otworów strzałowych materiałem wybuchowym, wykonywanie robót strzałowych, wybieranie urobku przy pomocy ładowarki i wyciągu szybowego z dwoma kubłami urobkowymi, zabudowę szalunku stalowego, wykonanie zewnętrznej obudowy betonowej czterometrowego odcinka szybu. Po wykonaniu tą metodą 16 metrów szybu zostanie zabudowany specjalny pomost roboczy, do którego zostanie zawieszona docelowa ładowarka o dużej pojemności oraz wysoko wydajna wiertnica do wiercenia otworów. Zmiana technologii znacznie przyspieszy wykonywanie prac na dnie szybu. Zakłada się, że cykl pracy po zabudowie docelowych urządzeń będzie się odbywał w ciągu trzech dni. Taki sposób drążenia będzie prowadzony na odcinku 230 metrów szybu, po czym zostanie wykonana obudowa ostateczna szybu jako druga wewnętrzna warstwa obudowy betonowej. W przypadku wystąpienia problemów geologiczno-górniczych na odcinku drążonego szybu, górotwór będzie wzmacniany środkami chemicznymi w wyniku sklejania luźnych skał.
    Pogłębianie szybu „Janina VI” jest jednym z najważniejszych elementów strategicznego projektu inwestycyjnego dla Obszaru Wydobycia, realizowanego w latach 2013 - 2019 w Zakładzie Górniczym Janina.
    Szyb „Janina VI” zgłębiony został w 1993 r. do poziomu 500 metrów i miał udostępniać poziomy 350 i 500 metrów. Szyb ma przekrój kołowy i średnicę 7,5 m. Wykonany został w obudowie betonowej. Jest wyposażony w przedział drabinowy od zrębu do poz. 500 m z wyjściem na poz. 350 m. Został również wyposażony w rurociągi odwadniające i rurociąg przeciwpożarowy oraz kable energetyczne i teletechniczne. Nie jest natomiast wyposażony w urządzenia wyciągowe i urządzenia przyszybowe. Całkowita głębokość szybu wraz z rząpiem wynosi 522,0 m. Szyb posiada wykonane dwustronne wloty na poziomie 350 m i na poziomie 500 m i pełni obecnie funkcję wentylacyjną.
    Po pogłębieniu i zabudowie docelowej infrastruktury na powierzchni szyb „Janina VI” będzie dodatkowo służył do transportu załogi, a z uwagi na wyposażenie w klatkę wielkogabarytową również do transportu maszyn, urządzeń i materiałów.
    Jacek Szyndler
    #jaworzno
  • ภาพยนตร์และแอนิเมชัน

ความคิดเห็น • 21

  • @inoutphoto
    @inoutphoto 9 ปีที่แล้ว +9

    W sierpniu DWA TYSIĄCE trzynastego się mówi...

  • @mariothepudzilla4794
    @mariothepudzilla4794 2 ปีที่แล้ว +1

    Pisiory już zamknęły tą kopalnie czy jeszcze nie?

  • @kris_dluzniewski67
    @kris_dluzniewski67 5 ปีที่แล้ว +3

    Pozdrowienia dla Jarka Jankowskiego. Szczęść Boże !

  • @urbex4x4pl
    @urbex4x4pl 3 ปีที่แล้ว +5

    I tak powinno być z każdą kopalnią, zamiast zamykać trzeba rozbudowywać

    • @kedmax1055
      @kedmax1055 3 ปีที่แล้ว +1

      Nie opłaca się rozbudowywać

  • @przemekcimek3432
    @przemekcimek3432 3 ปีที่แล้ว +1

    Sam woziłem tam beton w 2015roku

  • @-dj-d4r065
    @-dj-d4r065 2 ปีที่แล้ว

    3.600.000 ton na dobę 😱

    • @erickvandame5428
      @erickvandame5428 ปีที่แล้ว

      Na rok kopalnia daje średnio 20tys ton węgla na dobę przy 5scianach wysokości 3m

  • @erickvandame5428
    @erickvandame5428 ปีที่แล้ว

    Na rok a nie na dobę kolega 3 600 000 ton wegla

  • @rats6627
    @rats6627 5 ปีที่แล้ว

    1000000/300=333000pln/mb kopania.

  • @user-ii9vd5ly1k
    @user-ii9vd5ly1k 9 ปีที่แล้ว

    Привет проходчикам) Скорость 2 м/с?

    • @qqs2w342
      @qqs2w342 8 ปีที่แล้ว

      +Олег Простов да 2 м / с ограниченные условия, полный 6 м / с, cyrlica не моя сильная сторона

  • @bartekochojski7460
    @bartekochojski7460 5 ปีที่แล้ว +1

    DWA TYSIĄCE TRZYNASTEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ciekawe kiedy się urodził narrator? Może w TYSIĄCDZIEWIĘĆSETNYM siedemdziesiątym? A może w TYSIĄC DZIEWIĘĆSET siedemdziesiątym? Nie oglądam dalej bo już mnie uszy bolą jak słyszę taką próbę wysławiania się w języku polskim. Usłyszę jeszcze trzy daty i ogłuchnę. (Dla przypomnienia: Bitwa pod Grunwaldem odbyła się w TYSIĄĆCZTERYSETNYM dziesiątym :D ) Wróć do podstawówki bo za dużo wagarowałeś.

  • @aleksykleks7137
    @aleksykleks7137 ปีที่แล้ว

    to też ciekawy materiał th-cam.com/video/Nkbq85YcOzs/w-d-xo.html :)

  • @sharuga7268
    @sharuga7268 ปีที่แล้ว +1

    Ten film powinien obejrzeć każdy, kto twierdzi, że za Tuska tylko likwidowano kopalnie.

  • @gladek800
    @gladek800 5 ปีที่แล้ว +2

    Gdzie Ci goście mają szelki bezpieczeństwa jadąc w kuble. Zapięte do zawiesia kubła. Gdzie BHP?

  • @stanislawsanocki8193
    @stanislawsanocki8193 7 ปีที่แล้ว

    kiedy przyjedziesz do USA.

  • @Byneq
    @Byneq 6 ปีที่แล้ว +1

    2:45 to w życiu nie jedzie 2 m/s, chyba się dziadkowi coś potegowało...

    • @eddie24riopless
      @eddie24riopless 5 ปีที่แล้ว +2

      A czemu by nie? Zwykła klatka zapiernicza 10m/s a i na nieczynnej KWK Krupiński naczynia do transportu ludzi i materiałów przy transporcie mat. gnały 16m/s...

    • @Byneq
      @Byneq 5 ปีที่แล้ว +1

      Bo przy 2 m/s te poziome belki które mijają tylko by mignęły, jadą max 1m/s. Może maszyna jedzie 2 m/s, przy zawieszeniu 2:1 podest pojedzie 1m/s. Pracuję na codzień przy konserwacji i modernizacjach dźwigów, wiem na oko jak wygląda jazda przy 2 m.

    • @pete7433
      @pete7433 5 ปีที่แล้ว

      @@Byneq chuja widać jak daleko te belki są co je mijają . na moje mogą mieć te 2 m s to nie jest tak szybko jak na kolejkę 1 m na s to by było slimacze tempo ...