Przedawnienie roszczeń. Kiedy BANK musi BŁAGAĆ o zwrot kredytu? Frankowicze.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 26

  • @arturzaborowski1814
    @arturzaborowski1814 9 หลายเดือนก่อน +3

    Nareszcie ktoś poruszył temat przedawnienia roszczenia. To oczywiste że przedawnienie roszczenia banku jest 3 letnie, liczone od realizacji bezprawnie wypłaconego kapitału. Nawet w tych nieważnych umowach. Banki umieszczały taki zapis.😅

  • @urcourbecki
    @urcourbecki 9 หลายเดือนก่อน +1

    współczuję sytuacji Tobie i sobie.Identyczna

  • @andrzejjastrzebski1913
    @andrzejjastrzebski1913 3 หลายเดือนก่อน +2

    Powszechnie prawnicy i wierzyciele głoszą, że dług przedawniony staje się wierzytelnością naturalną i nadal istnieje, chociaż nie może być dochodzona w sądzie. Otóż takie twierdzenia są prawniczą herezją, bzdurą po prostu, naciąganiem dłużników. O tym, że jest to herezja prawna świadczy treść art. 117 par. 2 k.c., z którego wynika jednoznacznie, iż dłużnik ma prawo po zgłoszeniu zarzutu przedawnienia odmówić zapłaty. A jeśli tak - wszelkie wzywania do zapłaty po takim oświadczeniu należy traktować, jako próby doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy wprowadzeniu w błąd, co jest klasycznym czynem zabronionym opisanym w art 286 k.k.
    Jedynie można nazywać dług przedawniony zobowiązaniem naturalnym, gdy dłużnik nie powoła się skutecznie na zarzut przedawnienia, i ewentualnie taki przedawniony dług spłaci.
    To proste, jak 2+2=4.

  • @dariusztomczykiewicz7482
    @dariusztomczykiewicz7482 9 หลายเดือนก่อน +7

    Niestety, gdyby nie TSUE to banki miałyby zapewnioną ochronę w polskich sądach. Nawet jeżeli na poziomie sądów okręgowych byłyby wyroki korzystne dla kredytobiorców to - podkreślam jeszcze raz, gdyby nie TSUE - to Sąd Najwyższy szybko by to spacyfikował. Na szczęście tym sędziom z SN najzwyczajniej nie wypada orzekać w kontrze ro TSUE bo to byłoby ośmieszające. Nawet ta uchwała z 7 maja 2021 (chyba), mająca moc zasady prawnej, która wprowadziła tę koncepcję bezskuteczności zawieszonej to nic innego jak sporych rozmiarów parasol ochronny rozpostarty nad bankami, zarówno w zakresie odsetek za opóźnienie jak i przedawnienia roszczeń banków. I trzeba było czekać 1,5 roku, żeby TSUE tę koncepcję obalił.

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  9 หลายเดือนก่อน +1

      Ta nieszczęsna uchwała SN jest sprzeczna z wyrokiem TSUE C-472/11, pkt 36... Konsument nie musi się oświadczać. A teraz, tj. w 2023r., TSUE jeszcze raz to powiedział... Dopiero po powtórce w SN zaczyna dobra zmiana...

  • @tomaszkawnik3553
    @tomaszkawnik3553 6 หลายเดือนก่อน +2

    Często sądy pytają "od kiedy powziął Pan wiedzę, że w posiadanej umowie kredytowej jest coś nie tak"... Skoro przedawnienie dla konsumenta biegnie z chwilą powzięcia informacji, że coś jest nie tak z jego umową, to sytuacją symetryczną będzie bieg przedawnienia banku od (1) wpisania klauzul abuzywnych do rejestru, lub nawet (2) od momentu zastosowania wobec banku pierwszego prawomocnego wyroku unieważniającego unmowę kredytową z powodu tychże klauzul abuzywnych.

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  6 หลายเดือนก่อน +1

      Powinniśmy pytać sądy: "kiedy Sąd poweźmie wiedzę o konieczności działania z urzędu, w celu ochrony konsumenta?" ;)

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  6 หลายเดือนก่อน

      zawsze można odpowiedzieć sądowi: "uzasadnione podejrzenie o wadach umowy powziąłem wtedy, lecz wiedzę dopiero powezmę w dniu uzyskania wyroku" :)

  • @abbeyaventura3208
    @abbeyaventura3208 8 หลายเดือนก่อน +2

    Dzięki za ciekawy materiał. Współczuje ci sytuacji z twoim bankiem. Ale ja też mam ciekawą sytuację, bank wypowiedział mi umowę, wystawił BTE i sprzedał mój dom. Między czasie podałem bank do sądu, sąd zabezpieczył środki ze sprzedaży do wyjaśnienia sprawy. Nikt nie wie co się stanie po unieważnieniu umowy i BTE, kto zapłaci koszta komornicze, to 170 tys zł. Czy zostanie mi oddana kwota ze sprzedaży domu z odsetkami ? (Mija 5 lat) Czy zwrócą mi co wpłaciłem z odsetkami ? Czy zwrot kapitału będzie przedawniony ? Generalnie masakra :) No nic, zobaczymy :)
    Wszystkim zdrówka i wytrwałości 💪🏻👍🏻

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  8 หลายเดือนก่อน +2

      w niedzielę planuję wypuścić kolejny filmik, w którym znajdziesz sygnaturki wyroków TSUE przydatnymi w takiej zagmatwanej sprawie :)

  • @atph9389
    @atph9389 9 หลายเดือนก่อน +3

    Dziekuje za ciekawe spostrzeżenia ww.temacie...mam kolejny. Ile może żądać eksfrankowicz za uzyczenie kapitału 😊?

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  9 หลายเดือนก่อน +2

      wkrótce będę nagrywać o tym odcinek tj. "wynagrodzenie z korzystanie z kapitału kredytobiorcy", bo robiłem już takie kalkulacje kalkulacje. Dodam, że banki mają różne pomysły na wyliczenia, kancelarie frankowe także. W zeszłym tygodniu uzyskałem nowe zaświadczenie z banku, więc planuję modyfikację swojego pozwu i dodanie żądania w zakresie KZK :)

    • @arturzaborowski1814
      @arturzaborowski1814 9 หลายเดือนก่อน +1

      Również doszedłem do tego wniosku: że "biedny"sektor bankowy skredytował swoje zyski, kapitałem kredytobiorcy. A teraz płacze że chce za swoje nadużycie prawa, odsetki, waloryzacje, cuda wianki... Banda oszustów.

  • @tomaszkawnik3553
    @tomaszkawnik3553 6 หลายเดือนก่อน +1

    Jakie są skutki przegrzania z bankiem procesu o zwrot kapitału?
    Trzeba pewnie zapłacić koszty zastępstwa procesowego, ale czy to prawda że kredytobiorca również musi zwrócić bankowi opłatę sądową?! Przecież to aż 5% kapitału kredytu.

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  5 หลายเดือนก่อน +1

      Sąd krajowy w pierwszej kolejności powinien zbadać wymagalność roszczenia i kwestie przedawnienia roszczeń, w przypadku „fakupu” powoda pozew powinien zostać odrzucony ze względów formalnych , chyba że wezwać do uzupełnia braków pod rygorem… lecz w przypadku przedawnienia to raczej nie wchodzi w rachubę. Jednak polskie sądy wielokrotnie… polecam filmiki o TSUE I SN, a także „sędzia bankster 2 bratanki”. Natomiast skutki rozegrania procesu zazwyczaj sa takie jak opisałeś - kosztowne. Dodam że TSUE wypowiadał się też w kwestii obciążania konsumenta kosztami procesu, lecz to nie był wyrok w polskiej sprawie, więc raczej sądy nadwiślańskie mogą wykazać jego nieznajomością.

  • @gallanonim6092
    @gallanonim6092 9 หลายเดือนก่อน +4

    A czym się niby bank różni od innego przedsiębiorcy? Jeśli jemu nie może się przedawnić, to i innym przedsiębiorcom również. Czy zatem w imię ochrony interesów banków wyrzucamy do kosza konstytucyjną zasadę równości wszystkich wobec prawa, jak również wyrzucamy Kodeks cywilny?

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  9 หลายเดือนก่อน +2

      wielu obserwatorów stwierdza, że w tzw. sprawach frankowych sądy wymyślają koło na nowo... a przecież bank to nie jest święta krowa, a Polska to nie Indie :/

    • @gallanonim6092
      @gallanonim6092 9 หลายเดือนก่อน +5

      @@ZenonFrankster Patrząc na to co Trzaskowski z SN zrobił z "bezskutecznością zawieszoną" i jak inni sędziowie ochoczo to podchwycili to jednak Indie i to najniższa kasta.

  • @dariusztomczykiewicz7482
    @dariusztomczykiewicz7482 9 หลายเดือนก่อน +2

    Czy mógłbym prosić o wyjaśnienia jak w księgach banku jest księgowana ta kreacja pieniądza na potrzeby kredytu? Jeżeli bank tworzy depozyt - w ramach kreacji pieniądza - to jest to aktywo, które potem jest zamieniane na należność od kredytobiorcy z tytułu udzielonego kredytu. Jeżeli następnie kredytobiorca spłaca kredyt to bankowi przybywa środków pieniężnych - bo pieniądz wpłacany przez kredytobiorcę jest przecież pieniądzem prawdziwym a nie wykreowanym - co powoduje zmniejszenie tej należności z tytuły kredytu a odsetki to oczywiście dochód odsetkowy (zysk) banku. I to jest dla mnie jasne ale co się dzieje po drugiej stronie bilansu (pasywa) w momencie kreacji pieniądza czyli utworzenia depozytu po stronie aktywów?

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  9 หลายเดือนก่อน

      frankowicz.info/wp-content/uploads/2019/01/NBP_Kreacja.jpg

    • @dariusztomczykiewicz7482
      @dariusztomczykiewicz7482 9 หลายเดือนก่อน

      @@ZenonFrankster Dzięki, ale dalej nie wiem jak wygląda w księgach banku księgowanie po stronie pasywów czyli po stronie "Ma". Po stronie aktywów, czyli "Winien" to rozumiem, że zostaje zaksięgowany ten depozyt, czyli wykreowany pieniądz

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  9 หลายเดือนก่อน

      @@dariusztomczykiewicz7482Polecam zapoznać się z opracowaniem Banku Anglii (www.bankofengland.co.uk/-/media/boe/files/quarterly-bulletin/2014/money-creation-in-the-modern-economy ) i książeczkami z serii "Poczytaj mi mamo o Rachunkowość bankowej" :)

    • @dariusztomczykiewicz7482
      @dariusztomczykiewicz7482 9 หลายเดือนก่อน +2

      @@ZenonFrankster Bardzo dziękuję. Teraz już wszystko jest dla mnie zupełnie jasne. Wcześniej przyjąłem niewłaściwe założenie, że ten wykreowany depozyt jest po stronie aktywnej bilansu :( Jak mawiają jeden obraz wart więcej niż 1000 słów :). Jeszcze raz dziękuję.

  • @atph9389
    @atph9389 9 หลายเดือนก่อน

    Nie wiem, co jest..ale ucina glos co kilka minut ...sprawdz prosze, bo to troche dyskomfortu

    • @ZenonFrankster
      @ZenonFrankster  9 หลายเดือนก่อน +1

      Mam nadzieję, że to tylko kwestia słabego internetu u Ciebie. Bo dźwięk był sprawdzany 2 3 razy, a także była poprawka przed załadunkiem filmu na YT.... Jedne co, to że po nagraniu nie jestem w stanie poprawić przejęzyczeń, które czasami się zdarzają :)

    • @oniak
      @oniak 8 หลายเดือนก่อน +1

      Wszystko jest ok, masz coś nie tak z netem lub z urządzeniem.