VW pierze nam mózgi tymi informacjami , koszt produkcji elektryka jest obecnie niższy niż auta podobnej klasy wielkości z silnikiem diesla 2.0 . Oni w coś pogrywają, ale na pewno nie podają do wiadomości samej Prawdy . Obecne baterie LFP bez problemu zrobią 300tys km z degradacją na poziomie 8-9% , rzecz jasna głównie te o większej pojemności powyżej 50kWh
Może i niższy. Lecz liczy się sprzedaż. Tu VW kuleje. Poza tym Tesla zabrała spory kawał chleba Niemcom. Jak dla mnie super. Nie to że nie lubię niemieckich marek. Ponieważ większość życia przejeżdżałem autami BMW. Lecz Tesla pokazała że Niemcy karmili nas wieloma przyciskami na desce. Za każdy przycisk czyli funkcje , trzeba było słono dopłacać na etapie produkcujnym. Gdzie Tesla , większość dodatkowych funkcji załatwia aktualizacja systemu. Wspomniane aktualizacje są wysyłane na auta użytkowników średnio raz w miesiącu.
Jeśli to prawda to dlaczego marki które produkują tylko samochody elektryczne np. Tesla na tak drogo swoje produkty a nie są w stanie zaproponować nic poniżej rozsądnej kwoty? Twierdzą że Chińczycy dotują swoje auta elektryczne. A wtedy Tesla zawyża ceny?
@@Bemx2k Tesla ma inną polityke prowadzenia firmy. Tam nie ma zatrudnionych pierdylion ludzi od wszytskiego. Mozliwe ze nie wyrabiaja teraz z wyplatami poniewaz w autach elektrycznych nie placi sie za kazda dodatkowa funkcje z osobna . WMozliwe ze przez to VW zarabia mniej na elektrykach. Dlatego muszą wywalic część ludzi. Do tego doprowadziła Tesla. Jak dla mnie bomba. Tansze lepsze auta. W końcu !
Ostatnio też smart summon. Wiadomo, że nie jest to autonomiczna jazda po drogach publicznych, ale jednak taki mały przedsmak dla europejczyków jak by to mogło wyglądać, ponieważ jest oparte na FSD.
dotacja powinna być zależna od wielkości akumulatora w EV i także dla pluginów np. 10tys + 1tys/kWh i na outlandera phev zgarniesz 32,7tys na renault 5 ponad 60tys i na dostawczaki taka sama zasada.
Tylko problemy z tymi akumulatorami, ja też wlasnie muszę wymienić i to już po 6 latach 😢 co prawda 12V 85Ah w moim 17 letnim aucie na F i koszt to 400 zl z przesyłką ale jednak chyba się tez liczy 😂😂😂
Odpowiedz sztucznej inteligencji : "Rozumiem, że wymiana akumulatora to zawsze dodatkowy wydatek, zwłaszcza po kilku latach użytkowania. 6 lat to już całkiem dobry czas dla akumulatora, ale niestety, wszystko ma swoją żywotność. Ceny akumulatorów mogą być zróżnicowane w zależności od marki i specyfikacji, więc 400 zł za 12V 85Ah to w miarę standardowa cena, chociaż zawsze warto porównać oferty. Warto też pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu akumulatora, żeby uniknąć niespodzianek w przyszłości. Może rozważysz także zakup akumulatora, który ma dłuższą gwarancję lub lepsze parametry, co może zminimalizować koszty w przyszłości?"
Większość posiadaczy spalinówek krytykujących auta elektryczne zapomina, że bez baterii i prądu nigdzie nie pojadą. Krytykują zatem silniki elektryczne które są proste w budowie i mają 3x lepszą sprawność niż spalinowe.
@@MARIUSZ555 Proste to są silniki elektryczne w przemyśle te w motoryzacji to niestety przekombinowane są i w efekcie bardzo wadliwe. Pada chłodzenie, łożyska, uszczelnienie i sama elektronika tam umieszczona. Wie to nie jeden posiadacz Tesli i innych elektrycznych aut.
Kupujac elektryka nawet nie rozważał bym VW czy innego niemieckiego producenta, no chyba ze porsche. Jako pierwsze auto to albo tesla Y, albo chinczyka xaomi, bo te chinskie auta wygladaja petarda i mam wrazenie ze sa lepiej rozwiniete technologicznie
Wymiana baterii w elektrykach ma sens i tu ma rację ten prezes. Oczywiście w osobowych autach to się nie przyjmie, ale w przypadku transportu ciężarowego jest to najlepsze rozwiązanie. Zresztą to pokazałeś na filmiku. W przypadku flot aut ciężarowych zdecydowanie łatwiej jest o standaryzację i jednocześnie żaden właściciel floty aut ciężarowych nie będzie przywiązywał się do baterii, tak jak to może być w przypadku aut osobowych (nie po to dbam o idealne ładowanie mojej baterii, żebym komuś ją oddawał na stacji wymiany...) Natomiast w przypadku aut ciężarowych - one mają zarabiać, nikt z nimi ślubu nie bierze ;) Wobec tego tak jak napisałem we wstępie - tylko wymiana baterii pozwoli zelektryfikować transport ciężarowy. Wiele standaryzacji już jest w "TIRach" - np. siodło czyli zaczep do naczepy - tutaj jest standard i nikt z tym nie dyskutuje.
wymiana baterii jest bezplatna jesli oplaca sie miesieczny abonament za dzierzawe baterii . Aktualnie wynosi ok 900 zl/ miesiac + oczywiscie koszt pobranego pradu. 900 zl / miesiac - to 150 l-paliwa czyli ok 2200 km /miesiac . dla zdecydowanej wiekszosci taki elektryk jest ekonomicznie nieuzasadniony, gdyz za sam koszt abonamentu mozna jezdzic spalinowo wiecej niz dla wielu to jest konieczne. Za to samochod jest tanszy , gdyz kupuje sie bez baterii , jest ona dzierzawiona. jeszcze dlugo bedziemy jezdzic spalinowo , a dopoki polski mix energetyczny wynosi prawie 70% wegla , przejscie na elektryki nie zmniejsza emisyjnosci co2. Podstawa jest przejscie na elektrownie jadrowe , do czego nie dojdzie u nas w perspektywie dziesiecioleci a nawet perspektywa sie oddala . Slowacji udalo sie calkowicie odejsc od spalania wegla. Jest wydobywany wylacznie na potrzeby przemyslu chemisznego.
cześć, ubezpieczenie Tesla Y na TAXI proszę o info ile kosztuje ubezpieczenie nowej Tesli Y na TAXI uber/bolt przy zakupie nowej za około 220 000PLN może ktoś już przeszedł taką ścieżkę, czy Tesla w Warszawie ma taką usługę? Multiagenta, jaki to jest koszt? Proszę o info, dzięki, pozdrawiam a
Polska elektromobilność w 2024 r. znajduje się miejscu bardzo dalekim od oczekiwanego. Obecny udział samochodów całkowicie elektrycznych na rynku nowych pojazdów osobowych wynosi zaledwie ok. 3 proc. To plasuje nas na 3. miejscu od końca w UE. Ponadto, po raz pierwszy w historii sprzedaż zarówno osobowych, jak i dostawczych BEV spadła rok do roku. Według regulacji AFIR do końca 2025 roku przy drogach stanowiących sieć bazową TEN-T, co 60 km musi działać przynajmniej jeden punkt ładowania o mocy 150 kW dla aut osobowych. Dla ciężarówek wymagane jest 350 kW co 120 km. Niestety przy obecnym tempie budowy sieci w naszym kraju, zadanie to może okazać się nie tyle trudne do wykonania, co nawet nierealne. Na ten moment zaplanowano zaledwie 166 nowych lokalizacji, z czego 145 to Miejsca Obsługi Podróżnych. Same plany to zaledwie wstęp do realizacji realnych inwestycji, a czasu stale ubywa. Dlatego jak zauważa Stowarzyszenie - zapowiedziany niedawno program znany pod nazwą "Mój elektryk 2.0" nie przyniesie spodziewanych efektów rynkowych. W odróżnieniu od pierwszej wersji programu, druga edycja jest skierowana wyłącznie do osób fizycznych oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ze wsparcia wykluczono natomiast przedsiębiorstwa. To oznacza, że nie będzie mogła z niego skorzystać nawet połowa potencjalnych beneficjentów. Nie jest tajemnicą, że w pierwszej edycji programu to właśnie firmy najchętniej i najliczniej korzystały ze wsparcia. Dla przeciętnego Polaka nie ma bowiem znaczenia czy samochód kosztuje 200 czy po dopłacie 160 tys. zł. I tak tego auta nie kupi. Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności dalekie jest jednak od przekreślenia szans na rozwój elektromobilności w naszym kraju. Zdaniem Stowarzyszenia, jeśli zmiany regulacyjne przyspieszające rozbudowę infrastruktury zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w korelacji z zapowiedzianym systemem subsydiów, liczba nowo zainstalowanych punktów ładowania może w 2026 r. wzrosnąć do niemal 9 tys. W scenariuszu uwzględniającym również kontynuację programu "Mój elektryk" do 2030 r. rynkowy udział osobowych pojazdów BEV w Polsce może wzrosnąć do prawie 20 proc. rynku nowych pojazdów. Warunek jest jednak jeden - rząd musi wspierać rozwój elektromobilności. Bez potężnych środków finansowych przeznaczonych na dopłaty, rozwój infrastruktury ładowania oraz przebudowę całego systemu energetycznego Polski, wciąż w większości opartego na węglu, nie ma szans, by auta na baterie stanowiły konkurencję dla samochodów spalinowych.
samochodow o napedzie wylacznie elektrycznym w Polsce jest zarejestrowanych na ten czas prawie 70 000. wszystkich samochodow osobowych jest zarejestrowanych ok 27 milionow. Czyli czystych elektrykow mamy 0,26%. Gdyby przyjac , ze nie wszystkie zerejestrowane jezdza a tylko ok 20 milionow, to udzial BEV wynosi ok 0,35% ( a wiec bez znaczenia) . Zachod ma srednio kilka % , czyli udzial srednio ok 10-15 Razy wyzszy. To swiadczy o pragmatycznym podejsciu Polakow do elektromobilnosci. Elektromobilnosc w Polsce rozwija sie prawidlowo , reguluja to prawa ekonomi , czy sie nam podoba czy nie. Nie ma jakiegos wskaznika podanego przez naczelna transcendentna przyczyne sprawcza , jakie tempo rozwoju jest jedynie sluszne i prawidlowe. Transformacja potrwa pare dziesiatkow lat ( trwa juz ok 10 ) . Wprowadzenie samochodow elektrycznych nie bedzie mialo zadnego wplywu na obnizenie tempa ocieplania klimatu. Spadek bedzie wynosil z tego powodu 0,0004C. Natomiast dotychczasowe statystyki wskazuja , ze bedzie wiecej wypadkow i beda one grozniejsze oraz drozsze w skutkach ( ze wzgledu na wieksza mase pojazdu a tym samym jego energie kinetyczna i wyzszy moment obrotowy). Mimo wprowadzania samochodow elektrycznych emisja co2 corocznie w skali globu bije nowe rekordy , wydobycie ropy rosnie. Oczekiwac mozna sobie wszystkiego , czego tylko dusza zapragnie - decyduja uwarunkowania ekonomiczne. Ideologie jak sie po czasie okazuje prowadza do katastrof. Zreszta ocieplenie klimatu to przyslowiowy dar niebios , nalezy sie jedynie dostosowac do zmienionych warunkow. Za 100 lat prawdopodobnie ludzkosc bedzie walczyc z oziebienie klimatu.
Nie wiem czy bym nazwał Y crossover skoro tam prześwit jak z większości sedanów. Co do 400V vs 800 czy 900V - to nie ma znaczenia - jak masz akusa 70kWh to nie przeskoczysz fizyki jeśli nie można ogniw ładować dłużej z większą mocą niż 3C aby utrzymać długą ich żywotność.
napiecie jest bardzo wazne. Przy tej samej mocy wyzsze napieciem pozwala na ladowanie pradem o nizszym natezeniu ( dostarczaniu pradu o nizszym natezeniu ) . To oznacza mniej wydzielanego ciepla czyli nizsze straty pradowe (Prawo Joula - Lenza). Glowna przyczyna degradacji sa procesy utleniania na katodach , a te zachodza intensywniej wraz ze wzrostem temperatury. Oznacza to, ze przy tej samej mocy ladowania ale wyzszym napieciu mamy nizsza temperature w otoczeniu baterii a tym samym wewnatrz ogniw, czyli wolniejsza degradacje. Ilosc wydzielonego ciepla nie zalezy od napiecia a zalezy od kwadratu natezenia przeplywajacego pradu i czasu przeplywu Slowem podnoszenie napiecia pozwala przy tej samej mocy na nizsze straty i mniejsza degradacje. Okablowanie moze tez byc lzejsze o mniejszych przekrojach. Wyzsze napiecie to korzysci , ale ryzyko porazenia wieksze.
Nie do końca zobacz że złącze CCS2 jest certyfikowane na 500A, tesla tylko na SC daje 650A. Na 500A dla 400V daje to nędzne 200kW, dla 800V i 500A masz 400kW czyli kosmos dla aut osobowych...
@@emceh "chemia ogniw" moze przyjac stala okreslona moc , ale zwiekszajac liczbe ogniw zwiekszamy zapotrzebowanie mocy dla baterii ogniw , a tutaj podnoszac napiecie dostarczymy wieksza moc bez podnoszenia strat na przeplyw pradu ( wydzielanie ciepla) . Ale rozumem uwage poczatkowa. Daniel sadzi, ze im wieksze napiecie , tym prad plynie szybciej - czyli jakoby dzieki temu bateria szybciej sie ladowala . Szybkosc ladowania nie zalezy od napiecia. Przeciez paluszka naladujemy napieciem 2 V szybciej niz cala beterie w tesli napieciem 400 V.
@@kapelmaisterful dalej fizyka jest nieubłagana - jak chcesz zmieścić w tej samej puszcze więcej ogniw? Masz akusa 400V - zazwyczaj to jest konfiguracja 96S4P powiedzmy to nam daje akusa o pojemności 70kWh - teraz robisz akusa 800V - 192S - ale w puszcze zmieści się tyle samo ogniw więc schodzisz z 4P na 2P - więc nic to nie zmienia. Bo jak ładowałeś przy 400V 500A - to teraz przy 800V możesz ładować tylko 250A - jakbyś chciał zrobić ogniwa co wezmą 800V i 500A to musisz mieć układ 192S4P - a to oznacza dużo większą puchę z akusem pod podłogą auta na co i tak już teraz nie ma miejsca.
gdyby nie ten "chory" pomysl uni , to samochodow elektrycznych poza naszym melexem do dzisiaj bysmy nie mieli. Dzieki czemu pare % uzytkownikow samochodow poczulo sie szczesliwszymi.
Tutaj naprawdę nie chodzi o to które auto jest tańsze i o ile. Jeździłem Teslą Y i podobnym gabarytowo BYD Seal U. Przy chińskim aucie tesla się totalnie chowa, nie ma podejścia - pod KAŻDYM względem jest dużo gorsza. To jak porównywanie Fiata 126p do jakiegoś BMW albo Audi
po jednej czy paru jazdach nie mozna jeszcze nic konkretnego powiedziec. Prawda okazuje sie po przejechaniu parudziesieciu tysiecy km. Obawiam sie , ze za 10 lat o wielu markach chinskich nikt wiecej nie bedzie pamietal. Oby BYD okazal wyjatkiem- fabryka na Hu dobrze rokuje. Wydaje sie , ze Orban szanse w odroznieniu od nas wykorzystal.
@kapelmaisterful jeśli po jednej jeździe jakimś autem jedyne na co mam ochotę to jak najszybciej skończyć i uciec jak najdalej, to myślę że to coś znaczy. Tesla ładnie wygląda z zewnątrz ale uważam że komfort i wrażenia z jazdy są tragiczne. Dla odmiany wsiadając do BYD miałem wrażenie auta premium za które u niemieckich producentów trzeba zapłacić grube setki tysięcy zł. Pooglądaj recenzje BYD zrobione przez profesjonalnych recenzentów motoryzacyjnych,
VW ma problemy ale wszystkie rozwiązania jakie ogłasza są w czasie przyszłym. Przeniesienie produkcji np do Meksyku nie dzieje się w jeden dzień. Firma beton ale z dobrym działem PR.
@@DanielGrzyb kupujac w lumpeksie czynimy wiecej dla ekologii , niz jezdzac samochodem elektrycznym. Moze zona poprowadzi kanal "jak dobrze ubrac sie w lumpeksie ?" - mysle ze szybciej osiagnelaby 100 tys subow.
@@DanielGrzyb z pewnością jest jakaś metka , to model i kolor idealny dla mnie , dlatego zapytałem . Tak na marginesie Daniel dzięki Tobie kupiłem Megane E-tech 60 , szukałem kompaktowe auto , Teslą była za długa i stanęło na Megane - po roku jest ok 👍
Dobre. Będę miał w domu CPN. Jeszcze jednostke straży pożarnej będę potrzebował.. (chyba że się uda tą niepalną kupić.. najważniejszy parametr baterii)
@@c3bik lepiej kupować Niemieckie auta i Rosyjskie surowce. Co Ruski i Niemiec wydali to Polak wciągnie. Czy Polacy zawsze mają być podludźmi? Na szczęście są w tym kraju ludzie żyjący z godnością. \
Gratulacje !!! Brawo, 100 tyś. subskrypcji, zasłużyłeś !!! 🙂🙂🙂
@@jacekkotlewski4220 dziękuję! 😊
Gratuluję 100tyś 🤟👌💪
@@marcinfilip598 dziękuję! Bez Ciebie by się nie udało 💪
Gratuluje 100 000 Subow Daniel. 🥳
Gratki za 100 tys subów 🎉🎉🎉
Gratki za 100 tyś! 🙂
@@JakubStuglik dzięki! Bez Ciebie by się nie udało 😊
tys. nie tyś, gdzie masz w słowie tysięcy "ś"?
@@hajerprzodowy133 Racja, poprawię się na przyszłość. Gratuluję wytrwałości w tropieniu takich okropieństw językowych.
Gratuluje Daniel, za to co robisz komisja UE powinna ci dac medal vitruti emobility
@@shiffo69g93 haha dzięki! 😀
Zeekr 7X w Chinach kosztuje około 131 000 PLN :)
*_Danielu, się mi to podobało, ze względu iż, aż dotrwałem do końca._*
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 😃👍😁 Hura Hura niech żyje 100 tyś
@@pawekalisz9064 dzięki! ⚡️
VW pierze nam mózgi tymi informacjami , koszt produkcji elektryka jest obecnie niższy niż auta podobnej klasy wielkości z silnikiem diesla 2.0 . Oni w coś pogrywają, ale na pewno nie podają do wiadomości samej Prawdy . Obecne baterie LFP bez problemu zrobią 300tys km z degradacją na poziomie 8-9% , rzecz jasna głównie te o większej pojemności powyżej 50kWh
Wywierają presję na rząd, by wprowadził cła, bo nie są w stanie konkurować technologią :)
Może i niższy. Lecz liczy się sprzedaż. Tu VW kuleje. Poza tym Tesla zabrała spory kawał chleba Niemcom. Jak dla mnie super. Nie to że nie lubię niemieckich marek. Ponieważ większość życia przejeżdżałem autami BMW. Lecz Tesla pokazała że Niemcy karmili nas wieloma przyciskami na desce. Za każdy przycisk czyli funkcje , trzeba było słono dopłacać na etapie produkcujnym. Gdzie Tesla , większość dodatkowych funkcji załatwia aktualizacja systemu. Wspomniane aktualizacje są wysyłane na auta użytkowników średnio raz w miesiącu.
@@nyku2 Co do VW to po obniżce ID7 zaczął się sprzedawać , niech obniżą ID4 AWD do ceny Tesli Model 3 to też będzie schodził 2x bardziej niż obecnie
Jeśli to prawda to dlaczego marki które produkują tylko samochody elektryczne np. Tesla na tak drogo swoje produkty a nie są w stanie zaproponować nic poniżej rozsądnej kwoty? Twierdzą że Chińczycy dotują swoje auta elektryczne. A wtedy Tesla zawyża ceny?
@@Bemx2k Tesla ma inną polityke prowadzenia firmy. Tam nie ma zatrudnionych pierdylion ludzi od wszytskiego. Mozliwe ze nie wyrabiaja teraz z wyplatami poniewaz w autach elektrycznych nie placi sie za kazda dodatkowa funkcje z osobna . WMozliwe ze przez to VW zarabia mniej na elektrykach. Dlatego muszą wywalic część ludzi. Do tego doprowadziła Tesla. Jak dla mnie bomba. Tansze lepsze auta. W końcu !
odebrałem tydzień temu ydm i jestem zadowolony
Daniel dlaczego milczysz o Omodzie E5 ?
i za opcje V2H/V2G jako buforowanie sieci, szczegolnie w domach z PV dodatkowe 10tys dotacji
Ostatnio też smart summon. Wiadomo, że nie jest to autonomiczna jazda po drogach publicznych, ale jednak taki mały przedsmak dla europejczyków jak by to mogło wyglądać, ponieważ jest oparte na FSD.
Wreszcie jakieś dobre informacje o bateriach =] a jaka masa i rozmiar tego ?
Zeeker oj zrobi zamieszanie... w Szwecji juz zrobił...
dotacja powinna być zależna od wielkości akumulatora w EV i także dla pluginów
np. 10tys + 1tys/kWh
i na outlandera phev zgarniesz 32,7tys
na renault 5 ponad 60tys
i na dostawczaki taka sama zasada.
samochody elektryczne powinni rozdawac za darmo !
Tylko problemy z tymi akumulatorami, ja też wlasnie muszę wymienić i to już po 6 latach 😢 co prawda 12V 85Ah w moim 17 letnim aucie na F i koszt to 400 zl z przesyłką ale jednak chyba się tez liczy 😂😂😂
Odpowiedz sztucznej inteligencji :
"Rozumiem, że wymiana akumulatora to zawsze dodatkowy wydatek, zwłaszcza po kilku latach użytkowania. 6 lat to już całkiem dobry czas dla akumulatora, ale niestety, wszystko ma swoją żywotność. Ceny akumulatorów mogą być zróżnicowane w zależności od marki i specyfikacji, więc 400 zł za 12V 85Ah to w miarę standardowa cena, chociaż zawsze warto porównać oferty. Warto też pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu akumulatora, żeby uniknąć niespodzianek w przyszłości. Może rozważysz także zakup akumulatora, który ma dłuższą gwarancję lub lepsze parametry, co może zminimalizować koszty w przyszłości?"
Większość posiadaczy spalinówek krytykujących auta elektryczne zapomina, że bez baterii i prądu nigdzie nie pojadą. Krytykują zatem silniki elektryczne które są proste w budowie i mają 3x lepszą sprawność niż spalinowe.
@@MARIUSZ555 Proste to są silniki elektryczne w przemyśle te w motoryzacji to niestety przekombinowane są i w efekcie bardzo wadliwe. Pada chłodzenie, łożyska, uszczelnienie i sama elektronika tam umieszczona. Wie to nie jeden posiadacz Tesli i innych elektrycznych aut.
Kupujac elektryka nawet nie rozważał bym VW czy innego niemieckiego producenta, no chyba ze porsche.
Jako pierwsze auto to albo tesla Y, albo chinczyka xaomi, bo te chinskie auta wygladaja petarda i mam wrazenie ze sa lepiej rozwiniete technologicznie
Wymiana baterii w elektrykach ma sens i tu ma rację ten prezes. Oczywiście w osobowych autach to się nie przyjmie, ale w przypadku transportu ciężarowego jest to najlepsze rozwiązanie. Zresztą to pokazałeś na filmiku. W przypadku flot aut ciężarowych zdecydowanie łatwiej jest o standaryzację i jednocześnie żaden właściciel floty aut ciężarowych nie będzie przywiązywał się do baterii, tak jak to może być w przypadku aut osobowych (nie po to dbam o idealne ładowanie mojej baterii, żebym komuś ją oddawał na stacji wymiany...) Natomiast w przypadku aut ciężarowych - one mają zarabiać, nikt z nimi ślubu nie bierze ;) Wobec tego tak jak napisałem we wstępie - tylko wymiana baterii pozwoli zelektryfikować transport ciężarowy. Wiele standaryzacji już jest w "TIRach" - np. siodło czyli zaczep do naczepy - tutaj jest standard i nikt z tym nie dyskutuje.
wymiana baterii jest bezplatna jesli oplaca sie miesieczny abonament za dzierzawe baterii . Aktualnie wynosi ok 900 zl/ miesiac + oczywiscie koszt pobranego pradu. 900 zl / miesiac - to 150 l-paliwa czyli ok 2200 km /miesiac . dla zdecydowanej wiekszosci taki elektryk jest ekonomicznie nieuzasadniony, gdyz za sam koszt abonamentu mozna jezdzic spalinowo wiecej niz dla wielu to jest konieczne. Za to samochod jest tanszy , gdyz kupuje sie bez baterii , jest ona dzierzawiona. jeszcze dlugo bedziemy jezdzic spalinowo , a dopoki polski mix energetyczny wynosi prawie 70% wegla , przejscie na elektryki nie zmniejsza emisyjnosci co2. Podstawa jest przejscie na elektrownie jadrowe , do czego nie dojdzie u nas w perspektywie dziesiecioleci a nawet perspektywa sie oddala .
Slowacji udalo sie calkowicie odejsc od spalania wegla. Jest wydobywany wylacznie na potrzeby przemyslu chemisznego.
Szwajcaria pozwoliła na testy na wszystkich drogach, włącznie z górskimi alpejskimi? 🙂
cześć, ubezpieczenie Tesla Y na TAXI proszę o info ile kosztuje ubezpieczenie nowej Tesli Y na TAXI uber/bolt przy zakupie nowej za około 220 000PLN może ktoś już przeszedł taką ścieżkę, czy Tesla w Warszawie ma taką usługę? Multiagenta, jaki to jest koszt? Proszę o info, dzięki, pozdrawiam a
Jeździłam et5 przez 2 miesiące i gdyby nie cena to pewnie już miałabym ten samochód w garażu. Onvo to moja nadzieja 😂😂😂
Polska elektromobilność w 2024 r. znajduje się miejscu bardzo dalekim od oczekiwanego. Obecny udział samochodów całkowicie elektrycznych na rynku nowych pojazdów osobowych wynosi zaledwie ok. 3 proc. To plasuje nas na 3. miejscu od końca w UE. Ponadto, po raz pierwszy w historii sprzedaż zarówno osobowych, jak i dostawczych BEV spadła rok do roku.
Według regulacji AFIR do końca 2025 roku przy drogach stanowiących sieć bazową TEN-T, co 60 km musi działać przynajmniej jeden punkt ładowania o mocy 150 kW dla aut osobowych. Dla ciężarówek wymagane jest 350 kW co 120 km. Niestety przy obecnym tempie budowy sieci w naszym kraju, zadanie to może okazać się nie tyle trudne do wykonania, co nawet nierealne. Na ten moment zaplanowano zaledwie 166 nowych lokalizacji, z czego 145 to Miejsca Obsługi Podróżnych. Same plany to zaledwie wstęp do realizacji realnych inwestycji, a czasu stale ubywa.
Dlatego jak zauważa Stowarzyszenie - zapowiedziany niedawno program znany pod nazwą "Mój elektryk 2.0" nie przyniesie spodziewanych efektów rynkowych. W odróżnieniu od pierwszej wersji programu, druga edycja jest skierowana wyłącznie do osób fizycznych oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ze wsparcia wykluczono natomiast przedsiębiorstwa. To oznacza, że nie będzie mogła z niego skorzystać nawet połowa potencjalnych beneficjentów. Nie jest tajemnicą, że w pierwszej edycji programu to właśnie firmy najchętniej i najliczniej korzystały ze wsparcia. Dla przeciętnego Polaka nie ma bowiem znaczenia czy samochód kosztuje 200 czy po dopłacie 160 tys. zł. I tak tego auta nie kupi.
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności dalekie jest jednak od przekreślenia szans na rozwój elektromobilności w naszym kraju.
Zdaniem Stowarzyszenia, jeśli zmiany regulacyjne przyspieszające rozbudowę infrastruktury zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w korelacji z zapowiedzianym systemem subsydiów, liczba nowo zainstalowanych punktów ładowania może w 2026 r. wzrosnąć do niemal 9 tys. W scenariuszu uwzględniającym również kontynuację programu "Mój elektryk" do 2030 r. rynkowy udział osobowych pojazdów BEV w Polsce może wzrosnąć do prawie 20 proc. rynku nowych pojazdów.
Warunek jest jednak jeden - rząd musi wspierać rozwój elektromobilności. Bez potężnych środków finansowych przeznaczonych na dopłaty, rozwój infrastruktury ładowania oraz przebudowę całego systemu energetycznego Polski, wciąż w większości opartego na węglu, nie ma szans, by auta na baterie stanowiły konkurencję dla samochodów spalinowych.
samochodow o napedzie wylacznie elektrycznym w Polsce jest zarejestrowanych na ten czas prawie 70 000.
wszystkich samochodow osobowych jest zarejestrowanych ok 27 milionow. Czyli czystych elektrykow mamy 0,26%. Gdyby przyjac , ze nie wszystkie zerejestrowane jezdza a tylko ok 20 milionow, to udzial BEV wynosi ok 0,35% ( a wiec bez znaczenia) . Zachod ma srednio kilka % , czyli udzial srednio ok 10-15 Razy wyzszy. To swiadczy o pragmatycznym podejsciu Polakow do elektromobilnosci.
Elektromobilnosc w Polsce rozwija sie prawidlowo , reguluja to prawa ekonomi , czy sie nam podoba czy nie. Nie ma jakiegos wskaznika podanego przez naczelna transcendentna przyczyne sprawcza , jakie tempo rozwoju jest jedynie sluszne i prawidlowe.
Transformacja potrwa pare dziesiatkow lat ( trwa juz ok 10 ) . Wprowadzenie samochodow elektrycznych nie bedzie mialo zadnego wplywu na obnizenie tempa ocieplania klimatu. Spadek bedzie wynosil z tego powodu 0,0004C. Natomiast dotychczasowe statystyki wskazuja , ze bedzie wiecej wypadkow i beda one grozniejsze oraz drozsze w skutkach ( ze wzgledu na wieksza mase pojazdu a tym samym jego energie kinetyczna i wyzszy moment obrotowy). Mimo wprowadzania samochodow elektrycznych emisja co2 corocznie w skali globu bije nowe rekordy , wydobycie ropy rosnie. Oczekiwac mozna sobie wszystkiego , czego tylko dusza zapragnie - decyduja uwarunkowania ekonomiczne. Ideologie jak sie po czasie okazuje prowadza do katastrof. Zreszta ocieplenie klimatu to przyslowiowy dar niebios , nalezy sie jedynie dostosowac do zmienionych warunkow. Za 100 lat prawdopodobnie ludzkosc bedzie walczyc z oziebienie klimatu.
jak maja taki servis jak tesla to omijać dalekim łukiem !!!!!!!!!!!!!!!111
Ostrze zęby na Zeekr 7x 100kWh ,żeby tylko był poniżej ceny nowego Modelu Y
Też liczę na jakąś wojnę cenową.
@@szym86 coś czuję, że Zeekr może nas pozytywnie zaskoczyć ceną
Ja czekam na cennik i jazdę testową BYD Sealion 7
@@tomekglinka7326 Też ciekawy pojazd
@@tomekglinka7326 Wersja AWD około 253tys zł , zadowolony ?
Nie wiem czy bym nazwał Y crossover skoro tam prześwit jak z większości sedanów. Co do 400V vs 800 czy 900V - to nie ma znaczenia - jak masz akusa 70kWh to nie przeskoczysz fizyki jeśli nie można ogniw ładować dłużej z większą mocą niż 3C aby utrzymać długą ich żywotność.
napiecie jest bardzo wazne. Przy tej samej mocy wyzsze napieciem pozwala na ladowanie pradem o nizszym natezeniu ( dostarczaniu pradu o nizszym natezeniu ) . To oznacza mniej wydzielanego ciepla czyli nizsze straty pradowe (Prawo Joula - Lenza). Glowna przyczyna degradacji sa procesy utleniania na katodach , a te zachodza intensywniej wraz ze wzrostem temperatury. Oznacza to, ze przy tej samej mocy ladowania ale wyzszym napieciu mamy nizsza temperature w otoczeniu baterii a tym samym wewnatrz ogniw, czyli wolniejsza degradacje. Ilosc wydzielonego ciepla nie zalezy od napiecia a zalezy od kwadratu natezenia przeplywajacego pradu i czasu przeplywu
Slowem podnoszenie napiecia pozwala przy tej samej mocy na nizsze straty i mniejsza degradacje. Okablowanie moze tez byc lzejsze o mniejszych przekrojach. Wyzsze napiecie to korzysci , ale ryzyko porazenia wieksze.
Nie do końca zobacz że złącze CCS2 jest certyfikowane na 500A, tesla tylko na SC daje 650A. Na 500A dla 400V daje to nędzne 200kW, dla 800V i 500A masz 400kW czyli kosmos dla aut osobowych...
@@takbo1128 nic to nie zmienia dopóki chemia ogniw nie jest w stanie przyjąć takich mocy nie ma sensu iść w 800V.
@@emceh "chemia ogniw" moze przyjac stala okreslona moc , ale zwiekszajac liczbe ogniw zwiekszamy zapotrzebowanie mocy dla baterii ogniw , a tutaj podnoszac napiecie dostarczymy wieksza moc bez podnoszenia strat na przeplyw pradu ( wydzielanie ciepla) . Ale rozumem uwage poczatkowa. Daniel sadzi, ze im wieksze napiecie , tym prad plynie szybciej - czyli jakoby dzieki temu bateria szybciej sie ladowala . Szybkosc ladowania nie zalezy od napiecia. Przeciez paluszka naladujemy napieciem 2 V szybciej niz cala beterie w tesli napieciem 400 V.
@@kapelmaisterful dalej fizyka jest nieubłagana - jak chcesz zmieścić w tej samej puszcze więcej ogniw? Masz akusa 400V - zazwyczaj to jest konfiguracja 96S4P powiedzmy to nam daje akusa o pojemności 70kWh - teraz robisz akusa 800V - 192S - ale w puszcze zmieści się tyle samo ogniw więc schodzisz z 4P na 2P - więc nic to nie zmienia. Bo jak ładowałeś przy 400V 500A - to teraz przy 800V możesz ładować tylko 250A - jakbyś chciał zrobić ogniwa co wezmą 800V i 500A to musisz mieć układ 192S4P - a to oznacza dużo większą puchę z akusem pod podłogą auta na co i tak już teraz nie ma miejsca.
największym problemem są chore pomysły unii europejskiej...
gdyby nie ten "chory" pomysl uni , to samochodow elektrycznych poza naszym melexem do dzisiaj bysmy nie mieli. Dzieki czemu pare % uzytkownikow samochodow poczulo sie szczesliwszymi.
Zastanawia mnie brak rewolucji akumulatorów 12V, które mają inną rolę w elektrykach niż w klasycznym spaliniaku.
w nowszych modelach Tesla używa 16V akumulator litowy zamiast typowego kwasiaka 12V.
@@emceh Tak samo jest w niektórych BYDach, nie ma kwasiaka tylko akumulator litowy 12V
Tutaj naprawdę nie chodzi o to które auto jest tańsze i o ile. Jeździłem Teslą Y i podobnym gabarytowo BYD Seal U. Przy chińskim aucie tesla się totalnie chowa, nie ma podejścia - pod KAŻDYM względem jest dużo gorsza. To jak porównywanie Fiata 126p do jakiegoś BMW albo Audi
po jednej czy paru jazdach nie mozna jeszcze nic konkretnego powiedziec. Prawda okazuje sie po przejechaniu parudziesieciu tysiecy km. Obawiam sie , ze za 10 lat o wielu markach chinskich nikt wiecej nie bedzie pamietal. Oby BYD okazal wyjatkiem- fabryka na Hu dobrze rokuje. Wydaje sie , ze Orban szanse w odroznieniu od nas wykorzystal.
@kapelmaisterful jeśli po jednej jeździe jakimś autem jedyne na co mam ochotę to jak najszybciej skończyć i uciec jak najdalej, to myślę że to coś znaczy. Tesla ładnie wygląda z zewnątrz ale uważam że komfort i wrażenia z jazdy są tragiczne. Dla odmiany wsiadając do BYD miałem wrażenie auta premium za które u niemieckich producentów trzeba zapłacić grube setki tysięcy zł. Pooglądaj recenzje BYD zrobione przez profesjonalnych recenzentów motoryzacyjnych,
@@pawel753 znam to rowniez z autopsji. jest jak piszesz.
Wsiądź do BYD Sealion 7. Tam to dopiero widać różnicę w stosunku do Tesli. Oczywiście na korzyść BYD
@@tomekglinka7326 jak tylko pojawi się w PL to na pewno wsiądę
VW ma problemy ale wszystkie rozwiązania jakie ogłasza są w czasie przyszłym. Przeniesienie produkcji np do Meksyku nie dzieje się w jeden dzień. Firma beton ale z dobrym działem PR.
Ja myślałem, że w woltach to się napięcie podaje, a tu się okazuje, że jednak architekturę. Niesamowite !
w gorach mierza woltami sile okowity ;-)
👏👏👏👍👏
A ciekawe jak te nowe litowo jonowe sie palą. Dla mnie to nowy wskaźnik, który jest chyba najważniejszy.
🙃👌👍🎄
Ładną masz Daniel w tym odcinku koszulę , co to za marka ?
@@krzysztofp.8692 dzięki, nie wiem szczerze 😀 Coś od żony z lumpeksu
@@DanielGrzyb kupujac w lumpeksie czynimy wiecej dla ekologii , niz jezdzac samochodem elektrycznym.
Moze zona poprowadzi kanal "jak dobrze ubrac sie w lumpeksie ?" - mysle ze szybciej osiagnelaby 100 tys subow.
@@DanielGrzybżona prowadzi lumpeks?
@@DanielGrzyb z pewnością jest jakaś metka , to model i kolor idealny dla mnie , dlatego zapytałem . Tak na marginesie Daniel dzięki Tobie kupiłem Megane E-tech 60 , szukałem kompaktowe auto , Teslą była za długa i stanęło na Megane - po roku jest ok 👍
zrezygnowałem zsubrybkcji
A ja właśnie kliknąłem „subskrybuj”. 😂
@@przemekbudzynski780 i wszystko się zgadza, dzięki :)
A gdzie się klika zsubrybkcuj ? @ajnsztajnie1722
Co o tym sądzicie?
th-cam.com/users/shortsO9QPk7-oFTI
pierd... nie brakuje :)
Dobre.
Będę miał w domu CPN.
Jeszcze jednostke straży pożarnej będę potrzebował.. (chyba że się uda tą niepalną kupić.. najważniejszy parametr baterii)
@@c3bik lepiej kupować Niemieckie auta i Rosyjskie surowce. Co Ruski i Niemiec wydali to Polak wciągnie. Czy Polacy zawsze mają być podludźmi? Na szczęście są w tym kraju ludzie żyjący z godnością.
\