Bardzo fajne rozwiÄ zanie. PamiÄtajmy Åže oprÃģcz grzaÅek moÅžemy na przyklad ogrzaÄ wodÄ w buforze kominkiem z pÅaszczem wodnym. I robimy to co waÅžne na przyklad w dzieÅ a caÅÄ noc ogrzewanie domu dziaÅa ze skumulowanej energii z bufora. Dodam Åže przy fotowoltaice to rewelacyjne rozwiÄ zanie. Pozdrawiam wszystkich.
Zbiornik i grzaÅka zaÅÄ czana zegarem w 2 taryfie, pompka do wymuszania obiegu sterowania termostatem. CaÅa filozofia. A pomysÅ na zarabianie kasy extra. Szacun.
Powiem tak, od 10 lat jestem posadaczem takiego rozwiÄ zania. Jeszcze jak Pan Jacek i jego Ojciec dopiero co to opatentowali. Do tej pory instalacja chodzi bez zarzutu. Mam zbiornik z 2 wÄzownicami 700l. Jedna solarna, druga do wody uÅžytkowej. GrzaÅki 3 fazowe 22,5kW i jeszcze kominek z pÅaszczem wodnym. Do tego 4 kolektory solarne. Wszytko ciepÅo w 1 miescu, czyli buforze firmy NOEL. Polecam wszytkim. A niedowiarkom mogÄ powiedzieÄ, Åže sobie zaÅoÅžyli i siÄ przekonali.
Super podoba mi siÄ, napsialem emaila o kontakt, dostaÅem zapytanie o wymiary domu itd, odpisaÅem, kolejny email na temat szerokoÅÄ odpisaÅem 3 stycznia i nic. Wiec szukam innej firmy
WÅaÅnie jestem w trakcie budowy zbiornika kumulacyjnego 1200 l.Izolowany 10 cm styropianem.Zbiornik poÅÄ czony z piecem co 22KW.W zbiorniku wÄÅžownica(wymiennik ciepÅa) z rury miedzianej o dÅugoÅci 20 m poÅÄ czonej z instalacjÄ grzewczÄ .Druga wÄÅžownica(wymiennik ciepÅa) w przyszÅoÅci poÅÄ czona z kolektorami sÅonecznymi.ZobaczÄ co z tego wyjdzie.Do tej pory miaÅem maÅy piec i pÅomieÅ czÄsto grzaÅ komin.Teraz przy duÅžym piecu liczÄ ,Åže pÅomieÅ bÄdzie tylko w piecu "taÅcowaÅ" i moÅže bÄdÄ oszczÄdnoÅci.No i kolektory sÅoneczne w cieplejsze dni jesienne i wiosenne bÄdzie dogrzewaÅ wodÄ w zbiorniku.W sytuacji kiedy gnÄbiÄ nas kosztami trzeba kombinowaÄ.
WszÄdzie podawane sÄ wartoÅci zuÅžycia w kW. kW jest jednostkÄ mocy, zuÅžycie moÅžemy interpretowaÄ w przeliczeniu na jednostkÄ czasu, czyli kWh. Pisanie w tabelce 22:03 informacji o zuÅžyciu 2000-3000kW - pytanie w jakim czasie? w piku?
Szacunek za zaangaÅžowani. Dla mnie, jednakowoÅž, jest to w dalszym ciÄ gu zabawa z serii - "kto bogatemu zabroni". CaÅkowicie pomijajÄ c aspekt ekonomiczny, to dlaczego nie.
Drodzy uÅžytkownicy TH-cam czytajcie komentarze pod filmem zanim cokolwiek kupicie od tych panÃģw. MoÅžna sobie zaoszczÄdziÄ wielkiego rozczarowania.
Z moich obliczeÅ wynika, Åže 700 l wody ogrzewanej do 95 stopni i schÅadzanej wÄÅžownicÄ do 45 stopni magazynuje ok. 40,6 kWh. Przy mocy ogrzewania domu na poziomie 5kW (powiedzmy, Åagodna zima w okolicach zera stopni Celsjusza, niewielki, dobrze izolowany dom) to wystarczy na ok. 8 godzin ogrzewania w czasie, kiedy energia jest droÅžsza. Faktem jest, Åže najlepszym sposobem na oszczÄdnoÅÄ jest ocieplenie domu. To jest wieloryb w tym akwarium. Wszystkie inne duperelki, jak solary, PV, drugie trayfy, akumulatory i pompy ciepÅa, inne takie to rybki, wiÄksze, czy mniejsze, ale rybki. Jedne wielkoÅci rekina czy tuÅczyka, inne - pÅotki.
Jak duÅžy masz dom Åže starcza Co to na 8h? Daj teÅž znaÄ jaki masz rodzaj ogrzewania (podÅogÃģwka, grzejniki - jakie?). Ja wstawiam 2000 litrÃģw (grzane 230mkw). W teorii wyglÄ da na to Åže siÄ sprawdzi.
@@BulkazMaslem PoliczyÅem, po prostu policzyÅem. ZaÅoÅžyÅem moc ogrzewania na poziomie 5 kW. MÃģj kocioÅ ma moc 14 kW i przy minus 20-stu kilku stopniach na zewnÄ trz jedzie peÅnym gazem, Åžeby utrzymaÄ te 19 stopni. No to w poÅowie tego zakresu temperatur bÄdzie miaÅ tak z 7 kW mocy. Ogrzewanie wyÅÄ cznie grzejnikami podokiennymi, pow. domu ok. 180 metrÃģw kwadratowych. Moje obliczenia sÄ oparte o prosty model fizyczny, zakÅadajÄ cy maksymalnÄ sprawnoÅÄ wszystkiego i daje tylko rzÄ d wielkoÅci czasu dziaÅania. To moÅže byÄ minus, powiedzmy, dwie godziny. Natomiast energia zgromadzona w zasobniku jest policzona ÅciÅle. Jak masz 2 tony wody, to bÄdziesz miaÅ zasobnik o pojemnoÅci niemal 3 razy wiÄkszej niÅž w moim przykÅadzie, czyli ok. 120 kWh. IloÅÄ energii wpakowanej w dom dziennie (w kWh) praktycznie nie zaleÅžy od rodzaju ogrzewania a tylko od jego izolacji i rÃģÅžnicy temperatur na polu (jestem spod Krakowa) i wewnÄ trz. Nie mam Åžadnego systemu poza kotÅem kondensacyjnym gazowym i prosumenckÄ 3,5 kW fotowoltaikÄ , ktÃģrej uÅžywam tylko do zasilania elektryki, bez grzania czegokolwiek. WodÄ i dom grzejÄ gazem.
Witam zainstalowaÅem u siebie piec indukcyjny od lipca grzejÄ CWU narazie przed okresem zimowym w fazie obserwacji zobaczymy jak to pracuje i ile zuÅžyje prÄ du .Posiadam takÅže instalacje fotowoltaiczna o mocy 8,12kwp
CzeÅÄ, mam taki bufor 1000 litrÃģw z 4 grzaÅkami, ÅÄ cznie 11,2 KW. Od dwÃģch tygodni robiÄ wygrzewanie wylewki ogrzewaniem podÅogowym, no i jak to rozruch w takiej instalacji - wyglÄ da sÅabo :) W tej chwili juÅž puszczam maksymalnÄ temperaturÄ na podÅogÄ 45-47 stopni i niestety bufor nie wystarcza, np. o 19 godzinie juÅž jest wychÅodzony do 37 stopni. Bufor grzejÄ do 80 stopni, ogrzewam okoÅo 90 m2. W ciÄ gu 2 tygodni bufor zeÅžarÅ ~870 kWh, a nawet troszkÄ wiÄcej, bo miÄdzy 13-15 pracuje teÅž fotowoltaika na dachu (nie mam licznika wpiÄtego w bufor, patrzÄ w ten od PGE). SzacowaÅem, Åže na CO pÃģjdzie mi ~8000 kWh w drugiej taryfie (podobnie to wyglÄ da w tabelce w filmiku), ale teraz juÅž taki optymistyczny nie jestem :)
@@kkojott CzÄÅÄ, i jak wyglÄ da sytuacja po czterech miesiÄ cach ? TeÅž myÅlÄ o podobnym rozwiÄ zaniu . A w sieci rÃģÅžne opinie , gÅÃģwnie osÃģb ktÃģre sprzedajÄ .lub jeszcze nie majÄ . Podzielisz siÄ refleksjami jako praktyk ? Pozdrawiam
â@@kulinarnegraszki CzeÅÄ, ciÄÅžko mnie okreÅliÄ jako praktyk, bo jeszcze nie mieszkam w tym domu, ale ogrzewam go i zuÅžycie KW widzÄ :) OdpowiedÅš jak zwykle: to zaleÅžy. Mnie montaÅž bufora ze sterownikami i elektrykÄ kosztowaÅ 7600 zÅ (a myÅlaÅem, Åže w 5k zÅ siÄ zmieszczÄ), gdybym miaÅ zapÅaciÄ kilkanaÅcie tysiÄcy zÅotych - wybraÅbym pompÄ ciepÅa. W tych pieniÄ dzach jednak bufor ma sens, jeÅli masz nowy dom i niewielkÄ powierzchniÄ ogrzewania, np. 140 m2. Wtedy rÃģÅžnica w zÅotÃģwkach za ogrzewanie bÄdzie niewielka, powiedzmy kilkaset zÅotych na rok i inwestycja w PC mija siÄ z celem, masz wygodne i niezawodne ogrzewanie. JeÅli jednak powierzchnia jest wiÄksza, albo dom sÅabo zaizolowany, albo masz fotowoltaikÄ, wtedy korzyÅci z PC rosnÄ i trzeba to zwyczajnie przekalkulowaÄ, kiedy inwestycja w niÄ siÄ zwrÃģci. Ja szacowaÅem, Åže mÃģj stary dom bÄdzie pobieraÅ 3x wiÄcej prÄ du niÅž nowy. Teraz myÅlÄ, Åže pobiera 5 razy wiÄcej. To duÅžo, bo jak mÃģj kolega ogrzaÅ podobny metraÅž za 2000 zÅ gazem, to ja u siebie wyÅoÅžyÅbym 10 tys. zÅ! Przed kolejnym sezonem grzewczym postaram siÄ wymieniÄ drzwi i ociepliÄ gÃģrÄ, ale jak dopÅata do prÄ du bÄdzie spora to rozwaÅžÄ montaÅž PC w ten bufor (niech se grzeje 1000l), bo zrobienie elewacji moÅže nie przynieÅÄ takiej korzyÅci. JeÅli masz pytania to ÅmiaÅo pisz.
Jak wszystko ma to swoje wady i zalety. GÅÃģwnÄ wadÄ i wrÄcz dyskwalifikujÄ cÄ pomysÅ jest to Åže taryfa nocna w kaÅždej chwili moÅže ulec zmianie. Inwestycja okazaÄ moÅže sie nieekonomiczna po roku. przykÅad z opÅatami staÅym dla prosumentÃģw. RosnÄ one o 100% rocznie. Czy z taryfÄ nocnÄ nie moÅže byÄ podobnie? Najbardziej ekologiczne i pewne ogrzewanie domu to posadziÄ sobie jakiÅ las i zainstalowaÄ piec na zrÄbki lub drewno. Nie ma opcji by ekonomicznie przebiÄ to rozwiÄ zanie. Na dodatek gwarantuje nam Åže bÄdzie dziaÅaÅo przez dziesiÄciolecia, a moÅže i setki lat. Ja mam takÄ opcje wdroÅžonÄ , choÄ na razie z niej nie korzystam.
29:50 jeÅželi grzanie trwaÅo 1h20 min to zuÅžycie byÅo rÃģwne mocy grzaÅki razy 1h20 ð podajecie zuÅžycie okoÅo 100kWh w tym czasie to grzaÅka musiaÅyby mieÄ 75kW mocy ðððð Ciekawe kto ma takie przyÅÄ cze do domku jednorodzinnego? ð CoÅ grubymi niÄmi to szyte... W duÅžym skrÃģcie do ogrzania litra wody o jeden stopieÅ potrzeba 1Wh energii wiÄc przy grzaniu 75kW przez 1,33 godziny wody od 7 do 70 stopni(63° rÃģÅžnicy) wychodzi zbiornik okoÅo 1500l i to jedyna realna rzecz w tej wypowiedzi...
TeÅž na to zwrÃģciÅem uwagÄ. Aby 700l wody nagrzaÄ w 1h:20 z 7 do 70 stopni potrzeba ciÄ gÅej pracy grzaÅki 40kW. Ale wtedy zuÅžycie energii wyjdzie ok. 52kWh, a nie 100 jak zeznaje autor. KtoÅ tu ostro Åciemnia. Chyba, Åže mierzyÅ temp. wody tylko na gÃģrze...
Witam ciekawe rozwiÄ zanie, dwa pytania Jaka moc maja grzaÅki ? Jak siÄ taka instalacja ma do foli infrared grzewczej pod parkietem i zwykÅego Boilera z grzaÅka ? Pozdrawiam
Hydraulik przy wykonywaniu mojej instalacji powiedziaÅ Åže miedÅš jest nie zdrowa i siÄ jej nie stosuje do wody uÅžytkowej, jak rozumiem jest tu karbowana miedziana wÄÅžownicÄ ...nierdzewna byÅa by moÅže pewniejsza? Gdzie leÅžy prawda?
Sam budujÄ aktualnie dom, okoÅo 175 m2 z garaÅžem. Aktualne ceny pomp ciepÅa i ich dostÄpnoÅÄ pozostawiajÄ wiele do Åžyczenia. BÄdÄ decydowaÅ siÄ na bufor z grzaÅkami i do tego wepnÄ kominek z pÅaszczem wodnym. W cenie przeciÄtnej powietrznej pompy ciepÅa bÄdÄ miaÅ 2 ÅšrÃģdÅa (grzaÅki oraz kominek). W przyszÅoÅci doÅoÅžÄ instalacjÄ fotowoltaicznÄ i rachunki bÄdÄ mieÄ praktycznie zerowe - bÄdÄ pobieraÅ prÄ d w drugiej taryfie, a sprzedawaÅ nadwyÅžki z fotowoltaiki wedÅug stawki rynkowej ;) A nawet jak prÄ du nie bÄdzie, to wystarczy niewielki magazyn energii Åžeby zasiliÄ pompki obiegowe i bÄdÄ miaÅ ogrzewanie + ciepÅÄ wodÄ z kominka.
Tylko, Åže cena prÄ du w drugiej taryfie bÄdzie 1 zÅ / 1 kWh!! Skoro dom 175 m 2 i przyjÄ Ä Åže zapotrzebowanie energii jest wg wymogÃģw 70 kWh/m2/r to znaczy, Åže 175 m2 * 70 kWh= 12.250 kWh zapotrzebowanie co daje koszt ogrzewania domu nawet w drugiej taryfie 12.000 PLN (przy buforze) ogrzewaniu grzaÅkami COP 1:1. UwaÅžasz, Åže to maÅy koszt?? Temat PV - totalnie dzisiaj nieprzewidywalny bo moÅže faktycznie na nowych zasadach byÅ super ale teÅž moÅže byÄ totalna lipa (jak bÄdzie godzinowe rozliczaie) bo jakÄ masz gwarancjÄ, Åže sprzedawaÄ np. bÄdziesz po bardzo wysokiej cenie a kupowaÄ po niskiej??? Åŧadnej. Bo moÅže siÄ okazaÄ, Åže latem jest nadmiar prÄ du (energii) i cena bÄdzie groszowa a zimÄ bÄdÄ braki energii i cena bÄdzie wysoka. A pompa zmniejsza to zuÅžycie o 2,5 - 3 razy. Ja posiadam pompÄ (fakt gruntowÄ ) przez ponad 10 lat - zaoszczÄdziÅem wg bufora 150.000 kWh (koszt inwestycji dawno mi siÄ wrÃģciÅ) - realny SCOP to przez 10 lat 4,22 pompa pompie nie rÃģwna:).
Witam, mam pytanie: czy ktoÅ z widzÃģw zdecydowaÅ siÄ zamontowaÄ taki system akumulacyjno-buforowy w swoim domu? TeÅž siÄ waham, czy wymieniÄ pieca olejowego na taki bufor, bo mam dom starszego typu bez ogrzewania podÅogowego..i bojÄ siÄ Åže to moÅže drogo kosztowaÄ...
JeÅli codziennie potrzeba na cwu 15 kwh to rocznie 5475 kwh . WedÅug moich szacowaÅ rodzina czteroosobowa uÅžywajÄ c zwykÅego bojlera na grzaÅkÄ zuÅžyÅa by na potrzeby cwu okoÅo 8 kwh w ciÄ gu dnia , ( doby jak zwaÅ tak zwaÅ ) .
15kw na dobe dla cwu to sporo. Gdy jeszcze wynajmowalem dom bojler kospela 140l na rodzine 2+2. Z grzaÅkÄ elektryczna 2kw i timerem wychodziÅ Årednio 4-6 bez timera 10-16 a instalacja bojlera to ok 1200 zl
@@PompaCiepÅaiPV Jakbym otwieral myjnie albo coÅ podobnego to super. A tak. Bufor 1000l 2w z grzalkami 2x9kw to 6 tys zbiornik cwu 300l 2w to 2100zl solary ok 7 tys za 2x30 Rur heat pipe, sterowanie pompy i zawory z 5 tys i za 20 tys masz cwu prawie za darmo a nadwyzka z solara idzie w bufor do ktorego masz opcje podlaczyc i kociol na pellet i pompe ciepÅa
3.5m2 wÄÅžownicy przy Årednicy 20mm daje 55m rury miedzianej albo 35m przy rurce 32mm. Teraz pytanie czy lepiej jeÅli woda pÅynie szybciej dÅuÅžszÄ rurkÄ czy wolniej grubszÄ ...
A nie daÅoby siÄ poÅÄ czyÄ bufora ciepÅa z solarami i fotowoltaikÄ ? Wtedy to dopiero mogÅoby byÄ coÅ ciekawego. Ogrzewanie w wiÄkszej czÄÅci z solarÃģw.
# Hmm. MoÅže Åšle zrozumiaÅem. Ale podgrzanie wody od 7 do 70 stopni w 1h i 20 min i wyszÅo mniej wiÄcej 100kw/h zuÅžycie, to liczÄ c , grzaÅka musiaÅa by mieÄ moc o okoÅo 77kw (77.000watt)?? To by znaczyÅo pobÃģr prÄ du 380V (siÅa, 3 fazowa) 200 AmperÃģw?? Czy siÄ mylÄ. ProszÄ o info
Dla Waldi upka za robotÄ .Do pieca jakoÅ jestem sceptycznie nastawiony pomimo wielu pozytywnych aspektÃģw ;).Niestety wspÃģÅczynnik cop 1:1 jakoÅ mnie nie przekonuje.
Ale bufor to nie ÅšrÃģdÅo ciepÅa tylko bateria . A ÅšrÃģdÅem mogÄ byÄ choÄby kolektory sÅoneczne. Nawet pompa ciepÅa duÅžo lepiej pracuje z duÅžym buforem choÄby pracowaÅa non stop
@@oneferrdek3346 Jako bateria ok tylko te gabaryty i jej " Åadowanie". KiedyÅ moÅže sprÃģbuje jakis 500 litrowy jak sie sprawdzi pomysle o wiÄkszym ;)
Takie bufory to sÄ stosowane od dziesiÄ tek lat a nazywajÄ siÄ bojlery. Sama mam taki i faktycznie po wygaszeniu pieca grzejniki sÄ kilka godzin ciepÅe dopuki nie zabiorÄ caÅego ciepÅa z bojlera. Gdy zakrÄcam bojler to grzejjiki stygnÄ szybciej.
zrobiles super sprawe ze zapytales nas o pytania do firmy noel,moze zapytaj drugi raz widzow tym razem o to w jaki sposob usprawnili by taki bufor tak zeby byl jeszcze bardziej oplacalny.pozdrawiam i dzieki za bardzo pomocny filmik
a jak baniak z grzaÅkÄ za 30 tys moÅže byÄ bardziej opÅacalny ? PrzecieÅž od tegop cuda wszystko jest bardziej opÅacalne ;) szanowny przedstawiciel firmy Noel uprawia propagandÄ jak Kurski w TVP. JeÅželi sa ludzie ktÃģrzy siÄ na to ÅapiÄ to gratulujÄ umiejÄtnoÅci marketingowo-negocjacyjnych a tym klientom wspÃģÅczujÄ braku umiejÄtnoÅci analizy i liczenia
jak grzanie wody 1:1 moze byc bardziej oplacalne? zakladajac ze wiekszosc budowanych dzis domow jest dosc ocieplona i ma srednio 120m2 i podlogowke, to pompa ciepla 7-9KW od niedrogiego producenta zrobi robote za porownywalna kase 20kPLN i swobodnie osiaga 3x wieksza sprawnosc. Nad czym tu rozprawiac? JEDYNE co by mialo sens to polaczenie bufora z pompa ciepla i fotowoltaika przez sterowanie, ktore pozwoli na bliska 100% autokonsupmcje wlasnego pradu :) tylko tutaj trzeba sprawdzic czy dla ludzi z obecna umowa prosumencka 80% odkupu ma to sens, czy jest przeinwestowaniem. Na przyszlosc sens pewnie bedzie gdy stawka 80% prosumenta zniknie.
A pro po , do ogrzewania zbiornika wody o pojemnoÅci. 1000 l do temperatury 100 °C potrzeba energii elektrycznej 100 kWh , przy temperaturze poczÄ tkowej wody = 14°C ,a to siÄ = 86000 kcal , rÃģwnowaÅžnika ciepÅa . ,
Witam Åmiem twierdziÄ , Åže przy ostatnim pytaniu o zuÅžycie energii do zagrzania bufora padÅa odpowiedÅš 100kwh . Panowie jeÅli mamy grzaÅki o mocy 12kw i czas grzania to 1,5 h to licznik powinien wskazaÄ 18kwh.
PowstajÄ co raz to nowsze rozwiÄ zania, ktÃģre jak dla mnie nie wnoszÄ nic nowego jeÅli chodzi o koszta ogrzewania. UrzÄ dzenia stajÄ siÄ praktycznie bezobsÅugowe, ale to jest juÅž "norma". Ale dla prawie kaÅždego uÅžytkownika liczÄ siÄ koszta, a te wedÅug mnie nie rÃģÅžniÄ siÄ bardzo mocno miÄdzy sobÄ . Ja czekam na jakÄ Å rewolucjÄ, ktÃģra na prawdÄ zrobi szaÅ i nie bÄdzie wymagaÅa inwestycji ogromnych pieniÄdzy :) pozdrawiam
CzujÄ Åže jeszcze sobie poczekasz, bo sÄ dzÄ Åže jeÅli ktoÅ coÅ takiego wymyÅli, to prÄdzej w niewyjaÅnionych okolicznoÅciach zginie, niÅž coÅ wprowadzi na rynek. Energetyka prÄ d, wÄgiel, gaz to PODATKI, coÅ co by nie kosztowaÅo nie przynosiÅoby podatkÃģw, czyli byÅoby ZÅE.
OczywiÅcie, Åže te nowsze rozwiÄ zania coÅ wnoszÄ . A to Åže nie wnoszÄ rewolucji? No bÅagam... RewolucjÄ to byÅyby u nas elektrownie atomowe(tania energia elektryczna bez kolejnych podatkÃģw) i gdyby politycy zluzowali swoje plany wytÄpienia wszelkich nieodnawialnych ÅšrÃģdeÅ energii. Gdyby w koÅcu zaczÄli wydobywaÄ u nas gaz Åupkowy, to teÅž byÅaby rewolucja. Ale to gdybanie o rewolucji jest na tÄ chwilÄ w sferze marzeÅ, a temat planowania domu i ogrzewania jest zbyt powaÅžny dla kogoÅ kto musi wziÄ Ä na to kredyt na kilkanaÅcie lub kilkadziesiÄ t lat. A co do rozwiÄ zaÅ ogrzewania, to tym ich wiÄcej tym lepiej moÅžna dopasowaÄ rozwiÄ zanie do danego domu, lokalizacji i zasobnoÅci portfela.
@@omen_1218 ewentualnie gaz Browna czyli HHO Rosjanie nad tym pracowali juÅž przed II wojnÄ ...to by byÅa rewolucja ale tego lobby paliwowe nie przepuÅci
@@a.g.4034 Wszystko moÅžna opodatkowaÄ i obrzydziÄ podatkami, ale to nie zmienia faktu, Åže sÄ lepsze i gorsze ÅšrÃģdÅa energii elektrycznej, a w przypadku atomu bylibyÅmy uniezaleÅžnieni od zewnÄtrznych dostawcÃģw surowcÃģw. BÄdzie trochÄ paniki o energiÄ tej zimy i prawdopodobnie sporo blackout'Ãģw, to jeszcze wspomnisz moje sÅowa siedzÄ c przy Åwieczkach. Dotychczas atom i wÄgiel byÅy najtaÅszymi i najbardziej stabilnymi ÅšrÃģdÅami energii(energia sÅoneczna zaleÅžna od nasÅonecznienia i pory dnia oraz energia wiatrowa zaleÅžna od siÅy wiatru stabilnymi i caÅodobowymi ÅšrÃģdÅami zdecydowanie nie sÄ ). Ale z wÄgla i atomu to ten pierwszy podroÅžaÅ i jest problem z zapasami, wiÄc energia atomowa jest dziÅ najlepsza bezdyskusyjnie.
Mam wraÅženie Åže zasada dziaÅania to duÅžy zbiornik z duÅžÄ grzaÅkÄ + timer ktÃģry robi wÅÄ cz/wyÅÄ cz w godzinach taÅszej taryfy. Gdyby tylko prÄ d byÅ taÅszy 10x np. z atomu.
I jeszcze raz. Bufor czyli magazyn OK. Ale nie za te pieniÄ dze. Grzanie grzaÅkÄ 1;1 PORAÅŧKA. Automatyka z SONOFA zrobi praktycznie to samo za 10 procent ceny. Generalnie pomysÅ fajny (bufor). Ale mam wraÅženie Åže to kolejna jaskÃģÅka co swÃģj ogonek chwali. Kochani dopracujcie pomysÅ i myÅlÄ Åže coÅ z tego bÄdzie.
@@pawekosinski9671 A piec na gaz siÄ zwrÃģci? Napewno pompa ciepÅa spali mniej wÄgla w elektrowni niÅž grzaÅka. Niekoniecznie bÄdzie najtaÅsza. NajtaÅszy to bÄdzie kominek na drewno i co godzinÄ dokÅadaÄ
@@bartekpyzik9375 jaka jest rÃģÅžnica miÄdzy kotÅem gazowym a PC lub grzaÅkÄ ? Gdyby byÅo mniej niÅž 5000 to moÅžna siÄ zastanawiaÄ, ale podejrzewam Åže rÃģÅžnica jest znacznie wiÄksza i nigdy siÄ nie zwrÃģci w porÃģwnaniu do czegoÅ taÅszego a rÃģwnie bezobsÅugowego.
@@pawekosinski9671 znam osoby ktÃģre za przyÅÄ cze gazowe, instalacje i kocioÅ gazowy zapÅacili ponad 30 000 zÅ. Ile zapÅacili by za pompÄ? Nie wiem. Przypuszczam Åže podobnie. Ja wiem Åže niektÃģrzy siÄ ÅmiejÄ z tego argumentu, ale odpada Ci jeszcze budowa komina. To teÅž kilka tysiÄcy liczÄ c z obrubkami i ociepleniem przy dachu. No i odpadajÄ opÅaty abonamentowe za gaz.
@@pawekosinski9671 to zaleÅžy do czego porÃģwnujesz grzaÅkÄ do grzania cwu ? to pompÄ ciepÅa tylko cwu moÅžna kupic ze zbiornikiem 200l za 5-6 tyÅ zÅ i to sie zwraca w 5 lat a jeÅli grzaÅkÄ chcesz grzaÄ dom to jeszcze szybciej. GrzaÅka nie opÅaca siÄ w porÃģwnaniu do pompy ciepÅa nigdy .
Jak wyglÄ da sprawa przy konfiguracji pompa ciepÅa +bufor ciepÅa ktÃģry jest Åadowany tylko w 2 taryfie G12W. Ogrzewanie w 100% podÅogÃģwka koszt 1kwh w G12W to okoÅo 30gr brutto . Czy jesteÅmy wstanie ogrzaÄ dom korzystajÄ c z prÄ du tylko w taÅszej taryfie tj. 22.00-6.00 i 13.00-15.00 i jakiej pojemnoÅci dobraÄ bufor do domu 150m2 nowe budownictwo
to jaka jest ta woda w buforze konkretnie, techniczna czy sieciowa?? Czy ta cena nie jest jakoÅ bardzo zbliÅžona do PC? Mamy juz tu w sieci jak zbudowaÄ takÄ kotÅowniÄ za 10k. na gotowo, ze sterowaniami. Rozumiem Åže bufor cyrkulacyjny inaczej siÄ zachowuje i grzaÅki mogÄ siÄ uszkodziÄ, ale finalnie to dywagacja na zasadzie zrobiÄ ci ogrzewanie w cenie PC ale nie PC i za duÅžo wiÄksze rachunki za prÄ d bo jednak cop jest 1 a nie np 4
Cena instalacji zabija , samemu moÅžna sobie zainstalowaÄ taki bufor sÄ filmiki na YT gotowe bufory z gÃģrnej pÃģÅki sÄ za 6 tysi hydraulika ogarniÄtego bierzesz masz . MÃģwiÄ ze tam nie ma siÄ co zepsuÄ 10 lat gwarancji to jest nic .
@@zofiakobiela6639 PoprzedniÄ zimÄ ogrzewaÅem koparkami kryptowalut. MogÄ z tego zdaÄ relacjÄ. Ta zima bÄdzie ogrzewana systemem jaki opisaÅem. Podsumowanie obecnego systemu bedzie wiec w styczniu (bo okresy rozliczeniowe tak mam)
@marcin marcin Co zaleÅžy bo nie kumam? jak dasz 30cm styropianu na sciany w dwÃģch warstwach klejonych naprzemiennie, oraz w dach 40cm weÅny, maÅe okna 3-szybowe i rekuperacje, to nachuchasz i wystarczy. Ja jednak w takim domu nie chciaÅ bym mieszkaÄ, bo mikroklimat jest fatalny. Doprecyzuj pytanie, bo albo rozmawiamy o ogrzewaniu, albo o dociepleniu.
WracajÄ c do Patentu nie jedno znaczÄ Åže uÅžytkownicy chcÄ wykonaÄ to na wÅasnÄ rÄkÄ lecz potrzebujÄ dowodÃģw z funkcjonowania tego rozwiÄ zania. Najlepszym sposobem jest wspomniany monitoring u kilku uÅžytkownikÃģw co przekona ich do zakupu tego rozwiÄ zania. W przedstawionym filmie mowa o suchych danych co z cenÄ zakupu niekoniecznie siÄ spina. Nie mniej jednak rozwiÄ zanie super, ÅžyczÄ powodzenia w rozwoju. Pozdrawiam.
Witam jaki jest koszt gotowej kotÅowni takiego buforu posiadam piec na ekogroszek i chciaÅ bym zmieniÄ ,dom z 2014r dobrze ocieplony grzejniki i. A Åazienki podÅogowaka .
bufor 1000l + grzaÅki 9KW + osobny bojler 120l do CWU , koszt grzania rocznie dom 84m2 ok 2200zÅ + 600zÅ CWU , koszt instalacji ok 6tys zÅ + 1k bojler CWU , nie trzeba przegladÃģw i jest bezawaryjne nie ma sie co psuc , ew wymiana grzaÅki to 250-600zÅ zalezy od mocy
Åadnie to siÄ opowiada i sÅucha. Ale mam nadziejÄ Åže trochÄ Åledzicie to co ma siÄ wydarzyÄ w "naszej" energetyce. Odchodzenie o wÄgla, wyÅžsze ceny gazu, na razie brak alternatyw dla paÅstwa na zastÄ pienie wÄglÃģwek... Tak tak atom, ale za 20 lat... JuÅž w 2025r koÅczÄ siÄ jakieÅ pozwolenia czy koncesje na CO2 dla niektÃģrych elektrowni. WiÄc myÅlÄ Åže za te trzy lata juÅž odczujemy pokaÅšny wzrost cen prÄ du. I co do taryf, to rÃģÅžnica teÅž siÄ raczej zatrze... A co bÄdzie w 2030r. Jak paÅstwo siÄ deklaruje na transformacjÄ energetyki w kraju gdzie wiÄkszoÅÄ to pozostaÅoÅÄ po prl bez konkretnych moÅžliwoÅci zastÄ pienia wÄglÃģwek? :/ TrochÄ sÅabo to widzÄ... A Åžeby to zrÃģwnowaÅžyÄ panelkami i wiatrakami, to trzeba chyba bÄdzie z rolnictwa zrezygnowaÄ bo miejsca braknie :/ I akurat mam przykÅad w swej pracy jeÅždÅžÄ sporo "tras" i widzÄ teraz teren obstawiony panelami i wiatrakami. Istny szok, jeden wielki Åmietnik :/ JeÅli to uroÅnie do skali krajowego popytu , to ja wolÄ nie myÅleÄ jak bÄdzie wyglÄ daÅ krajobraz kraju :/
30min filmu pan twierdzi Åže w 1h20min zuÅžyÅ 100kwh? :) czyli co moc grzania to 75KW? :) coÅ tu chyba siÄ rypnol :) rÄka w gÃģrÄ kto ma takie przyÅÄ cze Energi w domu :) to sÄ iloÅci z jakiÅ duÅžych zakÅadÃģw produkcyjnych w domu max to 40KW czyli 3x63A :) a to juÅž jest bardzo duÅžo :)
@@ireneuszerfort4448 niby ok, tylko skÄ d grzaÅka w buforze o mocy 75KW, no i te bufory sÄ do domkÃģw jednorodzinnych a nie przyÅÄ czy przemysÅowych... Mam wraÅženie Åže, osoba w tym wywiadzie zwyczajnie coÅ pomyliÅa... UwierzyÅbym Åže, te 700l nagrzaÄ do temp 7-70 stopni zuÅžyje okoÅo 100kwh ale pewnie potrwaÅo by to z 13 godzin... GdyÅž doÅÄ popularna grzaÅka 3 fazowa ma okoÅo 7,5KW i to by siÄ bardziej trzymaÅo kupy... Taki bufor ma dziaÅaÄ w domku przy grzaÅce 7,5KW jest to normalne gdyby to miaÅo byÄ 75KW to raczej nie realne... ChoÄby nawet z uwagi na przekroje przewodÃģw w domowych instalacjach...
@@sebastianjacek9330 na chÅopski rozum to wystÄ piÅ tu skrÃģt myÅlowy bo do CWU wystarczy nagrzaÄ bufor do wysokoÅci wymiennika w gÃģrnej czÄÅci zbiornika co zapewne da siÄ ogarnÄ Ä w 1h20minut a naÅadowanie caÅego bufora wciÄ gnie 100kwh i potrwa znacznie dÅuÅžej ;D
O ile dobrze zrozumiaÅem to jest to ogrzewanie na prÄ d. (podgrzewanie wody w bojlerze/buforze) Czy tak? Czyli bÄdziemy zaleÅžni od prÄ du. Drugie pytanie: poniewaÅž reklamujecie siÄ "piec drugiej taryfy" czy jest to rÃģwnieÅž dla osÃģb, ktÃģre korzystajÄ z jednej caÅodobowej taryfy G11 ?
DuÅža wada to przy czÄstym braku prÄ du nie bardzo widzÄ zasiliÄ to agregatem...a przynajmniej koszt takiego agregatu bÄdzie spory...przy pc potrzebujemy 3-4 krotnie mniejsze moce choÄ lepszy prÄ d musi z agregatu wychodziÄ...lepsza sinusoida
Koszt 20-30 tys zÅ za to rozwiÄ zanie automatycznie eliminuje je wg mnie vs PC powietrze woda czy powietrze powietrze... Mamy koszty inwestycji takie same a koszty eksploatacji przynajmniej 2 krotnie wyÅžsze (zakÅadajÄ c ta sama taryfÄ dla pc i bufora). Nie widzÄ zalet , niby ewentualnÄ awaria pc ... Ale to tez proste urzÄ dzenie :) doliczajÄ c hipotetyczna awariÄ pc i tak bÄdzie taniej. RzÄ d z racji tego Åže mamy energetykÄ oparta na wÄglu bÄdzie podnosiÄ opÅatÄ mocowa dla wampirÃģw energetycznych czyli pokazanego rozwiÄ zania oraz podobnych opartych o grzanie oporowe wiÄc inwestycja wg mnie nie perspektywiczna
@@pawelp1431 napisaÅem hipotetycznie...po drugie patrzÄ w perspektywie 40 kolejnych lat...wolÄ mieÄ efektywne ÅšrÃģdÅo ciepÅa ktÃģre da siÄ zasiliÄ awaryjnie
@@PompaCiepÅaiPV ile przy zuÅžyciu normalnym....8..12 godzin ? Zerwana linia energetyczna i np 4 dni bez prÄ du...ja nie widzÄ tu plusÃģw bufora chyba Åže cena inwestycji do 10K... Za 20-30K nie rozumiem inwestorÃģw ktÃģrzy w to idÄ ...jedyny argument hipotetyczna awaryjnosc PC...kiepsko
Witam, a ja bardziej ze strony papierkowej. Pozwolenie b. Wydane 2018 ogrzewanie w pozwoleniu pellet. Od dÅuÅžszego czasu jestem zainteresowany buforem w drugiej taryfie. Pytanie czy da siÄ to zaÅatwiÄ wpisem do dziennika budowy?
Witam a tak z innej beczki jeÅželi mÃģwimy o taryfach prÄ du, to jeÅželi mam fotowoltaike i taryfÄ G 11 a chciaÅbym przejÅÄ na G12 ( po zamontowaniu bufora) to czy wtedy stracÄ umowÄ producenta i bÄdÄ musiaÅ przejÅÄ na nowe przepisy ktÃģre juÅž tak niesÄ dla nas opÅacalne.
CiÄ g dalszy do pytania 29:10' bufor 700l i na ile czasu wystarczy nam tej ciepÅej wody 2 taryfa 22-6 i 13-15 od 6.00 do 13.00 7h 15 do 22 teÅž 7h i czy na te 7h wystarczy nam tej wody w buforze na ogrzanie domu 150mÂē gdzie w instalacji jest 200l (bez bufora)
Ciekawe rozwiÄ zanie, ale wÄ tpiÄ Åžeby byÅo opÅacalne. Problem takich instalacji jak bufor czy choÄby pompa ciepÅa jest to Åže sÄ drogie, przeciÄtnego Kowalskiego raczej nie staÄ na takie rozwiÄ zania.
Zamiast pÅaciÄ rachunki za media moÅžesz pÅaciÄ mini ratkÄ. 5 lat i potem oszczÄdzasz. PowiedziaÅbym, Åže nie staÄ mnie na to Åžeby nie instalowaÄ foto.
PrzydaÅ by Ci siÄ bufor ciepÅa (zbiornik 300-1000l) ale po to Åžeby w dzieÅ go ÅadowaÄ pompÄ (wyÅžszy COP) i tak uzyskane cieplo kierowaÄ na grzejniki. Po zaÅadowaniu bufora pompÄ bÄdzie ÅadowaÄ podÅogÃģwkÄ- to teÅž bufor ciepÅa ale z niÅžsza temperaturÄ oraz CUW. Jestem pewien, Åže takie rozwiÄ zanie zwiÄkszy ekonomiÄ twojego systemu. Sam robiÄ take rozwiÄ zanie u siebie. Jedyne utrudnienie to zrobienie 3 osobnych obiegÃģw oraz ich sterowanie. Ja potrzebuje dla podÅogÃģwki 24-32°C, grzejniki 35-45°C i wodÄ 40-50°C. Takie mam doÅwiadczenia z 6 lat na ekogroszku. Na piecu nigdy nie miaÅem wiÄcej niÅž 45°C.
WymieniÄ grzaÅkÄ w buforze bez zlewania wody siÄ da. WÅaÅnie przedwczoraj zamontowaÅem grzaÅkÄ do mojego bufora, ledwo 2l wody wyleciaÅo. WiÄc bzdura, Åže trzeba wodÄ spuszczaÄ. Byle serwis wiÄcej kosztowaÅ, co nie? :)
Czy bufor do pompy ciepÅa gruntowej ma sens w taryfie G11? Czy moÅžna to jakoÅ poÅÄ czyÄ by zaoszczÄdziÄ lub podnieÅÄ temp wody c.o.? Mam grzejniki i przy duÅžych mrozach pompa trochÄ nie daje rady.
Witam. WspomnieliÅcie, Åže bufor jest zasilany prÄ dem trÃģjfazowym. Pytanko...jaki przekrÃģj przewodu jest wymagany...5 razy 2,5 kwadrat czy moÅže 5 razy 4,0 kwadrat ? Pozdrawiam.
Od 1 stycznie 2023 nie bÄdzie taryf. BÄdÄ chwilowe ceny prÄ du zmienne co 15 minut. Do 2028 80% gospodarstw domowych ma mieÄ inteligentne liczniki ktÃģre majÄ rejestrowaÄ zuÅžycie wg. chwilowych cen prÄ du. Taki duÅžy bufor to Åwietna sprawa. Nawet do pomp ciepÅa montujÄ bufory ponad 500 litrÃģw na dom przy podÅogÃģwce. A jak sÄ grzejniki/klimakonwektory to dodajÄ 400 litrÃģw na maÅy dom i nawet 700 litrÃģw na duÅžy dom. WÅaÅnie po to Åžeby pompa ciepÅa nagrzaÅa bufor w okresach taniego prÄ du na resztÄ dnia. W G12 moÅžna wtedy uzyskaÄ ÅredniÄ cenÄ prÄ du 0,50 zÅ/1kWh. Czyli koszt 1 kWh ciepÅa wynosi 0,50 zÅ/1kWh podzieliÄ na 3 (COP pompy) = 0,166 zÅ/1kWh. Niby Åžadna rÃģÅžnica w porÃģwnaniu z tym rozwiÄ zaniem ale jeÅželi wszyscy na dzielnicy lub wiosce bÄdÄ mieli grzaÅki to wysadzÄ w kosmos sieÄ energetycznÄ w zimie. Pompa ciepÅa obciÄ Åža sieÄ 3 razy mniejszÄ mocÄ elektrycznÄ niÅž grzaÅka. I to jest jedyny powÃģd Åžeby jednak wybraÄ pompÄ ciepÅa.
@@PompaCiepÅaiPV To juÅž jest postanowione w EU. 1 stycznia 2023 powstanie wspÃģlny rejon bilansowania energii. Polska, SK,CZ,DE,DK,SE,FIN,EST,LV,LT - caÅa energia elektryczna w tym obszarze bÄdzie wspÃģlna i kaÅždy obywatel i firma bÄdzie mogÅa kupowaÄ prÄ d od dowolnego sprzedawcy prÄ du z tego rejonu. Wszystkie elektrownie w tym obszarze bÄdÄ zaopatrywaÅy wszystkich odbiorcÃģw. Polska jest jedynym krajem w tym obszarze gdzie gieÅdowa-hurtowa cena prÄ du jest od 100-200 zÅ/1MW wyÅžsza niÅž w tych krajach.
Grzanie latem cwu nie wychodzi za dobrze , tyle co zwykÅym " bojlerem " , pomimo , ze internauci obawiali siÄ iÅž bÄdzie droÅžej . Solary do takiego bufora to Åwietna sprawa . Podgrzewanie latem cwu przez PC jest bezkonkurencyjne ( oczywiÅcie pomijajÄ c solary )
Brak dotacji z programu czyste powietrze. Cena urzÄ dzenia delikatnie mÃģwiÄ c jest za wysoka. O co tu chodzi? Bufor mam fajna rzecz . Czekam na audyt i rozmowÄ z tÄ firmÄ ale na razie cisza ð.
Z gÃģry przepraszamy za czas oczekiwania na rozmowy/odpowiedzi , przyszÅo bardzo duÅžo maili zainteresowanych naszym system grzewczym. Z programu czyste powietrze jest dotacja na ogrzewanie elektryczne: akumulacyjny piec elektryczny.
To nic innego jak zbiornik z grzaÅkami. Sam moÅžesz sobie taki zrobiÄ. Jedyna zaletÄ jest to, Åže nie ma siÄ tam co zepsuÄ a ewentualnÄ naprawa bÄdzie kosztowaÄ grosze.
Problem z 2 taryfÄ polega na tym, iÅž wg. tego co podaje portal Wysokie NapiÄcie, nie bÄdzie ona na zawsze. To znaczy Åže cena energii elektrycznej bÄdzie staÅa przez caÅÄ dobÄ a to odbije siÄ na rachunkach. W przypadku bufora NOEL to i tak jest grzanie 1 do 1, czyli za 1kWh energii otrzymujemy 1kWh energii cieplnej. WiÄc lepiej dla naszego portfela by byÅa to tylko pewna skÅadowa przy ogrzewaniu domu, podstawÄ powinno zostaÄ ÅšrÃģdÅo ciepÅa najtaÅsze dla nas a zbiornik NOEL powinien pozostaÄ tylko buforem. Pytanie brzmi jak to ustrojstwo pracuje w poÅÄ czeniu z powietrzno-wodnÄ pompÄ ciepÅa? Pompa potrzebuje duÅžego przepÅywu wody by dziaÅaÄ, wiÄc czy ta woda jest pobierana bezpoÅrednio z bufora, czy trzeba dodatkowego zbiornika buforowego na potrzeby pompy ciepÅa? JeÅželi tak, to sÅabo wyglÄ da sens montaÅžu tego urzÄ dzenia, bo korzyÅÄ polegajÄ ca na przepÅywowym podgrzewaniu wody, to trochÄ za maÅo by uzasadniaÅo wydanie ponad 10 tys. wiÄcej w stosunku do zwykÅego bufora. Kiedy siÄ taki wydatek zamortyzuje? Wszystko rozbija siÄ o pieniÄ dze.
U mnie wycena przez firmÄ Noel wyniosÅo 27 tyÅ netto przy 150 M2 zrezygnowaÅem . Ale przez innÄ firmÄ montujÄ takie ustrojstwo w miejscowoÅci KÅodzko .mam nadziejÄ Åže bÄdzie to dziaÅaÅo tak jak myÅlÄ ,wÄgla uÅžywaÅem 3-4 tony ,ale mam doÅÄ.
pieca na ekogroszek/pelet: 40-50 tyÅ. zÅ usiadÅem na dupÄ i miaÅem duÅže szczÄÅcie kupiÅem piec 3 lata temu i piec na pellet lazar plus pompki sterowniki czujniki itp koszt nie przekroczyÅ 19 tysi z montaÅžem Waldek za pompÄ pÅaciÅ 34tys z montaÅžem a oni twierdzÄ Koszty zakupu wraz z montaÅžem pompy ciepÅa: 50-60 tyÅ. zÅ rozumiem trochÄ te ceny co najmniej podwÃģjnie zawyÅžone bo nikt by za bufor nie zapÅaciÅ prawie tyle co za pompÄ ciepÅa
PrÃģbowaÅem z tym panem porozmawiaÄ i siÄ nie daÅo wrÄcz odpychaÅ od swojego produktu po zadaniu kilku technicznych pytaÅ. Daje do myÅlenia i radzÄ 2 razy to sprawdziÄ
@@PompaCiepÅaiPV Panie Waldku, dziÄkujÄ za odpowiedÅš, choÄ ja sam zauwaÅžyÅem, Åže ten Pan wyraÅšnie powiedziaÅ, Åže ma takÄ instalacjÄ. Czy mÃģgÅbyÅ udostÄpniÄ te faktury za prÄ d i pokazaÄ co to za dom?
Panie Waldku za promkÄ na yt zapytaj o moÅžliwoÅÄ montaÅžu bufora u siebie w domu na testy, z obecnÄ taryfÄ G12W. Potem poprosimy o wiÄcej filmikÃģw z dziaÅania tego cuda.
Nie chyba tylko napewno;) montaÅž przed sezonem zimowym 2021/2022 da nam wszystkim rzetelne informacje. PorÃģwnamy ten sam dom na rÃģÅžnych ÅšrÃģdÅach ogrzewania. Dla firmy Noel ktÃģra musi walczyÄ z gigantami boilerow-buforÃģw na polskim rynku jest to niesamowita okazja potwierdziÄ w teorii swoje zapewnienia. Pana kanaÅ ma coraz wiÄksza oglÄ dalnoÅÄ. ÅŧyczÄ udanych negocjacji ;)
Bufor to nie ÅšrÃģdÅo ciepÅa to bateria ciepÅa. ÅđrÃģdÅem moÅže byÄ grzaÅka ktÃģra jest zasilana z sieci lub paneli. Ale rÃģwnie dobrze piec na drzewo czy pompa ciepÅa . Bo ludzie zacznÄ patrzeÄ na bufor tylko przez pryzmat grzaÅki a to duÅžo szerszy ma zakres wspÃģÅpracy .
Nazewnictwo kaÅždy przyjmuje na wÅasny sposÃģb, a chodzi bardziej o efektywnoÅÄ magazynowanie w ten sposÃģb energii, czy to z pieca na palet, czy teÅž gazu, paneli PV itp.
@@arturjezak8574 no pewnie Åže bÄdzie .jak chcesz moÅžesz grzaÄ bufor grzaÅka zasilana rowerem na pedaÅa . Byle podgrzaÄ wodÄ .tylko duÅža powierzchnia wymiennika Åžeby byÅa to i odbiÃģr ciepÅa bÄdzie duÅžy . W piecu z kaÅždej strony jest odbiÃģr
Ciekawy wywiad . OsobiÅcie do samego ogrzewania domu i wody uÅžytkowej w ten sposÃģb to nie jestem na 100 % przekonany ale z ciekawosciÄ czekam na odcinek o samych buforach przy innych piecach. Standardowo bufor zalecany jest przez producenta piecÃģw zgazowujÄ cych drewno ale moim zdaniem w poÅÄ czeniu z innymi piecami tez powinien dobrze dziaÅaÄ magazynujÄ c energiÄ na czas gdy mamy zwykÅy piec zasypowy a nie zawsze zdÄ Åžymy z jego uzupeÅnieniem praca , wyjazd itd...
DuÅžo tych komentarzy i moÅže juÅž ktoÅ pytaÅ, a ja tylko powtÃģrzÄ: czy przy liczeniu kosztÃģw ogrzewania w âdrugiej taryfieâ nie powinniÅmy doliczaÄ rÃģÅžnicy kosztÃģw prÄ du w dzieÅ (cena prÄ du w pierwszej taryfie minus cena prÄ du w taryfie staÅej) x iloÅÄ kWh zuÅžywanych przez gospodarstwo (kuchenka, tv, oÅwietlenie)? PrzecieÅž przejÅcie na dwutaryfowy prÄ d, to nie tylko taÅszy prÄ d w nocy, ale rÃģwnie droÅžszy w dzieÅ (noc i dzieÅ przyjÄta tak dla uproszczenia).
Bardzo fajne rozwiÄ zanie. PamiÄtajmy Åže oprÃģcz grzaÅek moÅžemy na przyklad ogrzaÄ wodÄ w buforze kominkiem z pÅaszczem wodnym. I robimy to co waÅžne na przyklad w dzieÅ a caÅÄ noc ogrzewanie domu dziaÅa ze skumulowanej energii z bufora. Dodam Åže przy fotowoltaice to rewelacyjne rozwiÄ zanie. Pozdrawiam wszystkich.
Zbiornik i grzaÅka zaÅÄ czana zegarem w 2 taryfie, pompka do wymuszania obiegu sterowania termostatem. CaÅa filozofia. A pomysÅ na zarabianie kasy extra. Szacun.
Powiem tak, od 10 lat jestem posadaczem takiego rozwiÄ zania. Jeszcze jak Pan Jacek i jego Ojciec dopiero co to opatentowali. Do tej pory instalacja chodzi bez zarzutu. Mam zbiornik z 2 wÄzownicami 700l. Jedna solarna, druga do wody uÅžytkowej. GrzaÅki 3 fazowe 22,5kW i jeszcze kominek z pÅaszczem wodnym. Do tego 4 kolektory solarne. Wszytko ciepÅo w 1 miescu, czyli buforze firmy NOEL. Polecam wszytkim. A niedowiarkom mogÄ powiedzieÄ, Åže sobie zaÅoÅžyli i siÄ przekonali.
Super podoba mi siÄ, napsialem emaila o kontakt, dostaÅem zapytanie o wymiary domu itd, odpisaÅem, kolejny email na temat szerokoÅÄ odpisaÅem 3 stycznia i nic. Wiec szukam innej firmy
WÅaÅnie jestem w trakcie budowy zbiornika kumulacyjnego 1200 l.Izolowany 10 cm styropianem.Zbiornik poÅÄ czony z piecem co 22KW.W zbiorniku wÄÅžownica(wymiennik ciepÅa) z rury miedzianej o dÅugoÅci 20 m poÅÄ czonej z instalacjÄ grzewczÄ .Druga wÄÅžownica(wymiennik ciepÅa) w przyszÅoÅci poÅÄ czona z kolektorami sÅonecznymi.ZobaczÄ co z tego wyjdzie.Do tej pory miaÅem maÅy piec i pÅomieÅ czÄsto grzaÅ komin.Teraz przy duÅžym piecu liczÄ ,Åže pÅomieÅ bÄdzie tylko w piecu "taÅcowaÅ" i moÅže bÄdÄ oszczÄdnoÅci.No i kolektory sÅoneczne w cieplejsze dni jesienne i wiosenne bÄdzie dogrzewaÅ wodÄ w zbiorniku.W sytuacji kiedy gnÄbiÄ nas kosztami trzeba kombinowaÄ.
WszÄdzie podawane sÄ wartoÅci zuÅžycia w kW. kW jest jednostkÄ mocy, zuÅžycie moÅžemy interpretowaÄ w przeliczeniu na jednostkÄ czasu, czyli kWh. Pisanie w tabelce 22:03 informacji o zuÅžyciu 2000-3000kW - pytanie w jakim czasie? w piku?
w latach kurwa Åwietlnych... kaÅždy kto posiada mÃģzg siÄ domyÅla, Åže chodzi o godziny
@@JooeV7 lata Åwietlne sÄ jednostkÄ miary odlegÅoÅci a nie czasu.
Szacunek za zaangaÅžowani. Dla mnie, jednakowoÅž, jest to w dalszym ciÄ gu zabawa z serii - "kto bogatemu zabroni". CaÅkowicie pomijajÄ c aspekt ekonomiczny, to dlaczego nie.
DziÄki za komentarz.
Drodzy uÅžytkownicy TH-cam czytajcie komentarze pod filmem zanim cokolwiek kupicie od tych panÃģw. MoÅžna sobie zaoszczÄdziÄ wielkiego rozczarowania.
Po obejrzeniu tego odcinka wyklarowaÅo mi siÄ kilka kwestii i czekam na nastÄpne filmy.
Zapraszam ponownie
Z moich obliczeÅ wynika, Åže 700 l wody ogrzewanej do 95 stopni i schÅadzanej wÄÅžownicÄ do 45 stopni magazynuje ok. 40,6 kWh. Przy mocy ogrzewania domu na poziomie 5kW (powiedzmy, Åagodna zima w okolicach zera stopni Celsjusza, niewielki, dobrze izolowany dom) to wystarczy na ok. 8 godzin ogrzewania w czasie, kiedy energia jest droÅžsza.
Faktem jest, Åže najlepszym sposobem na oszczÄdnoÅÄ jest ocieplenie domu. To jest wieloryb w tym akwarium. Wszystkie inne duperelki, jak solary, PV, drugie trayfy, akumulatory i pompy ciepÅa, inne takie to rybki, wiÄksze, czy mniejsze, ale rybki. Jedne wielkoÅci rekina czy tuÅczyka, inne - pÅotki.
Jak duÅžy masz dom Åže starcza Co to na 8h? Daj teÅž znaÄ jaki masz rodzaj ogrzewania (podÅogÃģwka, grzejniki - jakie?).
Ja wstawiam 2000 litrÃģw (grzane 230mkw). W teorii wyglÄ da na to Åže siÄ sprawdzi.
@@BulkazMaslem PoliczyÅem, po prostu policzyÅem. ZaÅoÅžyÅem moc ogrzewania na poziomie 5 kW. MÃģj kocioÅ ma moc 14 kW i przy minus 20-stu kilku stopniach na zewnÄ trz jedzie peÅnym gazem, Åžeby utrzymaÄ te 19 stopni. No to w poÅowie tego zakresu temperatur bÄdzie miaÅ tak z 7 kW mocy. Ogrzewanie wyÅÄ cznie grzejnikami podokiennymi, pow. domu ok. 180 metrÃģw kwadratowych. Moje obliczenia sÄ oparte o prosty model fizyczny, zakÅadajÄ cy maksymalnÄ sprawnoÅÄ wszystkiego i daje tylko rzÄ d wielkoÅci czasu dziaÅania. To moÅže byÄ minus, powiedzmy, dwie godziny. Natomiast energia zgromadzona w zasobniku jest policzona ÅciÅle. Jak masz 2 tony wody, to bÄdziesz miaÅ zasobnik o pojemnoÅci niemal 3 razy wiÄkszej niÅž w moim przykÅadzie, czyli ok. 120 kWh. IloÅÄ energii wpakowanej w dom dziennie (w kWh) praktycznie nie zaleÅžy od rodzaju ogrzewania a tylko od jego izolacji i rÃģÅžnicy temperatur na polu (jestem spod Krakowa) i wewnÄ trz. Nie mam Åžadnego systemu poza kotÅem kondensacyjnym gazowym i prosumenckÄ 3,5 kW fotowoltaikÄ , ktÃģrej uÅžywam tylko do zasilania elektryki, bez grzania czegokolwiek. WodÄ i dom grzejÄ gazem.
DziÄkujÄ za komentarz
@@pokrec a jaka temperatura zasila grzejniki by "grzaÅy"?
@@BulkazMaslem u mnie to chyba 50 stopni max. Jak na polu jest zero, to grzejniczki majÄ po jakieÅ 35 stopni. Na rÄkÄ sÄ ciepÅe.
Fajne te rozwiÄ zania.
Fajne, fajne.
Bardzo fajny odcinek pozdrawiam Panowie.
DziÄkujÄ bardzo
Hej kto uÅžywa bufora elektrycznego do ogrzewania i jak Wam siÄ to sprawdza???
MoÅže jakieÅ wyliczenia? Wszystkie sugestie mile widziane.
Witam zainstalowaÅem u siebie piec indukcyjny od lipca grzejÄ CWU narazie przed okresem zimowym w fazie obserwacji zobaczymy jak to pracuje i ile zuÅžyje prÄ du .Posiadam takÅže instalacje fotowoltaiczna o mocy 8,12kwp
@@adampaska1091 Witam, a czy przy piecu indukcyjnym teÅž zainstalowaÅeÅ bufor?
CzeÅÄ, mam taki bufor 1000 litrÃģw z 4 grzaÅkami, ÅÄ cznie 11,2 KW. Od dwÃģch tygodni robiÄ wygrzewanie wylewki ogrzewaniem podÅogowym, no i jak to rozruch w takiej instalacji - wyglÄ da sÅabo :) W tej chwili juÅž puszczam maksymalnÄ temperaturÄ na podÅogÄ 45-47 stopni i niestety bufor nie wystarcza, np. o 19 godzinie juÅž jest wychÅodzony do 37 stopni. Bufor grzejÄ do 80 stopni, ogrzewam okoÅo 90 m2. W ciÄ gu 2 tygodni bufor zeÅžarÅ ~870 kWh, a nawet troszkÄ wiÄcej, bo miÄdzy 13-15 pracuje teÅž fotowoltaika na dachu (nie mam licznika wpiÄtego w bufor, patrzÄ w ten od PGE).
SzacowaÅem, Åže na CO pÃģjdzie mi ~8000 kWh w drugiej taryfie (podobnie to wyglÄ da w tabelce w filmiku), ale teraz juÅž taki optymistyczny nie jestem :)
@@kkojott
CzÄÅÄ, i jak wyglÄ da sytuacja po czterech miesiÄ cach ? TeÅž myÅlÄ o podobnym rozwiÄ zaniu . A w sieci rÃģÅžne opinie , gÅÃģwnie osÃģb ktÃģre sprzedajÄ .lub jeszcze nie majÄ .
Podzielisz siÄ refleksjami jako praktyk ?
Pozdrawiam
â@@kulinarnegraszki CzeÅÄ, ciÄÅžko mnie okreÅliÄ jako praktyk, bo jeszcze nie mieszkam w tym domu, ale ogrzewam go i zuÅžycie KW widzÄ :) OdpowiedÅš jak zwykle: to zaleÅžy. Mnie montaÅž bufora ze sterownikami i elektrykÄ kosztowaÅ 7600 zÅ (a myÅlaÅem, Åže w 5k zÅ siÄ zmieszczÄ), gdybym miaÅ zapÅaciÄ kilkanaÅcie tysiÄcy zÅotych - wybraÅbym pompÄ ciepÅa. W tych pieniÄ dzach jednak bufor ma sens, jeÅli masz nowy dom i niewielkÄ powierzchniÄ ogrzewania, np. 140 m2. Wtedy rÃģÅžnica w zÅotÃģwkach za ogrzewanie bÄdzie niewielka, powiedzmy kilkaset zÅotych na rok i inwestycja w PC mija siÄ z celem, masz wygodne i niezawodne ogrzewanie. JeÅli jednak powierzchnia jest wiÄksza, albo dom sÅabo zaizolowany, albo masz fotowoltaikÄ, wtedy korzyÅci z PC rosnÄ i trzeba to zwyczajnie przekalkulowaÄ, kiedy inwestycja w niÄ siÄ zwrÃģci.
Ja szacowaÅem, Åže mÃģj stary dom bÄdzie pobieraÅ 3x wiÄcej prÄ du niÅž nowy. Teraz myÅlÄ, Åže pobiera 5 razy wiÄcej. To duÅžo, bo jak mÃģj kolega ogrzaÅ podobny metraÅž za 2000 zÅ gazem, to ja u siebie wyÅoÅžyÅbym 10 tys. zÅ! Przed kolejnym sezonem grzewczym postaram siÄ wymieniÄ drzwi i ociepliÄ gÃģrÄ, ale jak dopÅata do prÄ du bÄdzie spora to rozwaÅžÄ montaÅž PC w ten bufor (niech se grzeje 1000l), bo zrobienie elewacji moÅže nie przynieÅÄ takiej korzyÅci.
JeÅli masz pytania to ÅmiaÅo pisz.
Jak wszystko ma to swoje wady i zalety. GÅÃģwnÄ wadÄ i wrÄcz dyskwalifikujÄ cÄ pomysÅ jest to Åže taryfa nocna w kaÅždej chwili moÅže ulec zmianie. Inwestycja okazaÄ moÅže sie nieekonomiczna po roku. przykÅad z opÅatami staÅym dla prosumentÃģw. RosnÄ one o 100% rocznie. Czy z taryfÄ nocnÄ nie moÅže byÄ podobnie? Najbardziej ekologiczne i pewne ogrzewanie domu to posadziÄ sobie jakiÅ las i zainstalowaÄ piec na zrÄbki lub drewno. Nie ma opcji by ekonomicznie przebiÄ to rozwiÄ zanie. Na dodatek gwarantuje nam Åže bÄdzie dziaÅaÅo przez dziesiÄciolecia, a moÅže i setki lat. Ja mam takÄ opcje wdroÅžonÄ , choÄ na razie z niej nie korzystam.
DziÄkujÄ za komentarz
Mam bufor nie mam pojÄcia jakiej firmy ale dziaÅa.
350m2 domu ogrzewam buforem 1500litrÃģw.
Kosz w 2020r 5300zÅ
Dom szkieletowy wiÄc ciepÅy.
29:50 jeÅželi grzanie trwaÅo 1h20 min to zuÅžycie byÅo rÃģwne mocy grzaÅki razy 1h20 ð podajecie zuÅžycie okoÅo 100kWh w tym czasie to grzaÅka musiaÅyby mieÄ 75kW mocy ðððð Ciekawe kto ma takie przyÅÄ cze do domku jednorodzinnego? ð CoÅ grubymi niÄmi to szyte... W duÅžym skrÃģcie do ogrzania litra wody o jeden stopieÅ potrzeba 1Wh energii wiÄc przy grzaniu 75kW przez 1,33 godziny wody od 7 do 70 stopni(63° rÃģÅžnicy) wychodzi zbiornik okoÅo 1500l i to jedyna realna rzecz w tej wypowiedzi...
TeÅž na to zwrÃģciÅem uwagÄ. Aby 700l wody nagrzaÄ w 1h:20 z 7 do 70 stopni potrzeba ciÄ gÅej pracy grzaÅki 40kW. Ale wtedy zuÅžycie energii wyjdzie ok. 52kWh, a nie 100 jak zeznaje autor. KtoÅ tu ostro Åciemnia. Chyba, Åže mierzyÅ temp. wody tylko na gÃģrze...
Witam ciekawe rozwiÄ zanie, dwa pytania
Jaka moc maja grzaÅki ? Jak siÄ taka instalacja ma do foli infrared grzewczej pod parkietem i zwykÅego Boilera z grzaÅka ?
Pozdrawiam
Hydraulik przy wykonywaniu mojej instalacji powiedziaÅ Åže miedÅš jest nie zdrowa i siÄ jej nie stosuje do wody uÅžytkowej, jak rozumiem jest tu karbowana miedziana wÄÅžownicÄ ...nierdzewna byÅa by moÅže pewniejsza? Gdzie leÅžy prawda?
OczywiÅcie zachÄcam do komentowania i zadawania dodatkowych pytaÅ odnoÅnie tych rozwiÄ zaÅ.
16:50 Czy Pan myli kW z kWh? 15kW na 3-4 osoby na dobÄ, ale chyba chodzi o 15kWh.
Sam budujÄ aktualnie dom, okoÅo 175 m2 z garaÅžem. Aktualne ceny pomp ciepÅa i ich dostÄpnoÅÄ pozostawiajÄ wiele do Åžyczenia. BÄdÄ decydowaÅ siÄ na bufor z grzaÅkami i do tego wepnÄ kominek z pÅaszczem wodnym. W cenie przeciÄtnej powietrznej pompy ciepÅa bÄdÄ miaÅ 2 ÅšrÃģdÅa (grzaÅki oraz kominek). W przyszÅoÅci doÅoÅžÄ instalacjÄ fotowoltaicznÄ i rachunki bÄdÄ mieÄ praktycznie zerowe - bÄdÄ pobieraÅ prÄ d w drugiej taryfie, a sprzedawaÅ nadwyÅžki z fotowoltaiki wedÅug stawki rynkowej ;) A nawet jak prÄ du nie bÄdzie, to wystarczy niewielki magazyn energii Åžeby zasiliÄ pompki obiegowe i bÄdÄ miaÅ ogrzewanie + ciepÅÄ wodÄ z kominka.
Tylko, Åže cena prÄ du w drugiej taryfie bÄdzie 1 zÅ / 1 kWh!!
Skoro dom 175 m 2 i przyjÄ Ä Åže zapotrzebowanie energii jest wg wymogÃģw 70 kWh/m2/r
to znaczy, Åže 175 m2 * 70 kWh= 12.250 kWh zapotrzebowanie
co daje koszt ogrzewania domu nawet w drugiej taryfie 12.000 PLN (przy buforze) ogrzewaniu grzaÅkami COP 1:1.
UwaÅžasz, Åže to maÅy koszt??
Temat PV - totalnie dzisiaj nieprzewidywalny bo moÅže faktycznie na nowych zasadach byÅ super ale teÅž moÅže
byÄ totalna lipa (jak bÄdzie godzinowe rozliczaie)
bo jakÄ masz gwarancjÄ, Åže sprzedawaÄ np. bÄdziesz po bardzo wysokiej cenie a kupowaÄ po niskiej???
Åŧadnej.
Bo moÅže siÄ okazaÄ, Åže latem jest nadmiar prÄ du (energii) i cena bÄdzie groszowa a zimÄ bÄdÄ braki energii
i cena bÄdzie wysoka.
A pompa zmniejsza to zuÅžycie o 2,5 - 3 razy.
Ja posiadam pompÄ (fakt gruntowÄ ) przez ponad 10 lat - zaoszczÄdziÅem wg bufora 150.000 kWh
(koszt inwestycji dawno mi siÄ wrÃģciÅ) - realny SCOP to przez 10 lat 4,22
pompa pompie nie rÃģwna:).
Witam, mam pytanie: czy ktoÅ z widzÃģw zdecydowaÅ siÄ zamontowaÄ taki system akumulacyjno-buforowy w swoim domu? TeÅž siÄ waham, czy wymieniÄ pieca olejowego na taki bufor, bo mam dom starszego typu bez ogrzewania podÅogowego..i bojÄ siÄ Åže to moÅže drogo kosztowaÄ...
super, istniejÄ te 2 nowe odcinki co miaÅy byÄ,bo nie umie znaleÅšÄ ?
Dawkujesz informacje w maÅych porcjach. Ale to dobrze, za duÅžo na raz byÅoby ciÄÅžko i nudno. Åapa w gÃģrÄ oczywiÅcie.
DziÄkujÄ bardzo
JeÅli codziennie potrzeba na cwu 15 kwh to rocznie 5475 kwh . WedÅug moich szacowaÅ rodzina czteroosobowa uÅžywajÄ c zwykÅego bojlera na grzaÅkÄ zuÅžyÅa by na potrzeby cwu okoÅo 8 kwh w ciÄ gu dnia , ( doby jak zwaÅ tak zwaÅ ) .
DziÄki za komentarz.
15kw na dobe dla cwu to sporo. Gdy jeszcze wynajmowalem dom bojler kospela 140l na rodzine 2+2. Z grzaÅkÄ elektryczna 2kw i timerem wychodziÅ Årednio 4-6 bez timera 10-16 a instalacja bojlera to ok 1200 zl
Ale iloÅÄ wody ograniczona, a tutaj ma byÄ nieograniczona ðĪ
@@PompaCiepÅaiPV Jakbym otwieral myjnie albo coÅ podobnego to super. A tak. Bufor 1000l 2w z grzalkami 2x9kw to 6 tys zbiornik cwu 300l 2w to 2100zl solary ok 7 tys za 2x30 Rur heat pipe, sterowanie pompy i zawory z 5 tys i za 20 tys masz cwu prawie za darmo a nadwyzka z solara idzie w bufor do ktorego masz opcje podlaczyc i kociol na pellet i pompe ciepÅa
Czym siÄ ten bufor rÃģÅžni, cÃģÅž takiego ma wiÄcej, w czym jest lepszy od buforÃģw z Galmetu, Viessmanna, czy Elektrometu?
Jest polski. To tak okiem laika
@@fhusuleks A Galmet i Elektromet to jest niby jakie?
Viessmann teÅž?
@@fhusuleks Lepszy jest od Viessmanna, bo jest polski, a od Galmetu i Elektrometu jest lepszy bo?
=))))
3.5m2 wÄÅžownicy przy Årednicy 20mm daje 55m rury miedzianej albo 35m przy rurce 32mm. Teraz pytanie czy lepiej jeÅli woda pÅynie szybciej dÅuÅžszÄ rurkÄ czy wolniej grubszÄ ...
A nie daÅoby siÄ poÅÄ czyÄ bufora ciepÅa z solarami i fotowoltaikÄ ?
Wtedy to dopiero mogÅoby byÄ coÅ ciekawego.
Ogrzewanie w wiÄkszej czÄÅci z solarÃģw.
# Hmm. MoÅže Åšle zrozumiaÅem. Ale podgrzanie wody od 7 do 70 stopni w 1h i 20 min i wyszÅo mniej wiÄcej 100kw/h zuÅžycie, to liczÄ c , grzaÅka musiaÅa by mieÄ moc o okoÅo 77kw (77.000watt)?? To by znaczyÅo pobÃģr prÄ du 380V (siÅa, 3 fazowa) 200 AmperÃģw?? Czy siÄ mylÄ. ProszÄ o info
dla 3f zasilania przy 400V to okÅo 105A na fazÄ ...goÅÄ chyba nie wie o czym gada ....nie wspominajÄ c ceny inwestycji porÃģwnywalnej z PC
Kieliszki w stÃģÅ... Bum... butelki Bum ... dobra oglÄ dam dalej
Dla Waldi upka za robotÄ .Do pieca jakoÅ jestem sceptycznie nastawiony pomimo wielu pozytywnych aspektÃģw ;).Niestety wspÃģÅczynnik cop 1:1 jakoÅ mnie nie przekonuje.
Nie wszystko jest dla kaÅždego ð Pozdrawiam Serdecznie
To i tak chyba wiÄkszy cop niÅž przy kotle na groszek czy pellet.
Ale bufor to nie ÅšrÃģdÅo ciepÅa tylko bateria . A ÅšrÃģdÅem mogÄ byÄ choÄby kolektory sÅoneczne. Nawet pompa ciepÅa duÅžo lepiej pracuje z duÅžym buforem choÄby pracowaÅa non stop
@@ukaszs8798 Trudno siÄ nie zgodziÄ tam z 90% idzie w komin ;)
@@oneferrdek3346 Jako bateria ok tylko te gabaryty i jej " Åadowanie". KiedyÅ moÅže sprÃģbuje jakis 500 litrowy jak sie sprawdzi pomysle o wiÄkszym ;)
Takie bufory to sÄ stosowane od dziesiÄ tek lat a nazywajÄ siÄ bojlery. Sama mam taki i faktycznie po wygaszeniu pieca grzejniki sÄ kilka godzin ciepÅe dopuki nie zabiorÄ caÅego ciepÅa z bojlera. Gdy zakrÄcam bojler to grzejjiki stygnÄ szybciej.
jak siÄ to ma do pompy ciepÅa ze Årednim cop powiedzmy 3.0?
zrobiles super sprawe ze zapytales nas o pytania do firmy noel,moze zapytaj drugi raz widzow tym razem o to w jaki sposob usprawnili by taki bufor tak zeby byl jeszcze bardziej oplacalny.pozdrawiam i dzieki za bardzo pomocny filmik
DziÄkujÄ bardzo za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
a jak baniak z grzaÅkÄ za 30 tys moÅže byÄ bardziej opÅacalny ? PrzecieÅž od tegop cuda wszystko jest bardziej opÅacalne ;) szanowny przedstawiciel firmy Noel uprawia propagandÄ jak Kurski w TVP. JeÅželi sa ludzie ktÃģrzy siÄ na to ÅapiÄ to gratulujÄ umiejÄtnoÅci marketingowo-negocjacyjnych a tym klientom wspÃģÅczujÄ braku umiejÄtnoÅci analizy i liczenia
jak grzanie wody 1:1 moze byc bardziej oplacalne? zakladajac ze wiekszosc budowanych dzis domow jest dosc ocieplona i ma srednio 120m2 i podlogowke, to pompa ciepla 7-9KW od niedrogiego producenta zrobi robote za porownywalna kase 20kPLN i swobodnie osiaga 3x wieksza sprawnosc. Nad czym tu rozprawiac?
JEDYNE co by mialo sens to polaczenie bufora z pompa ciepla i fotowoltaika przez sterowanie, ktore pozwoli na bliska 100% autokonsupmcje wlasnego pradu :) tylko tutaj trzeba sprawdzic czy dla ludzi z obecna umowa prosumencka 80% odkupu ma to sens, czy jest przeinwestowaniem. Na przyszlosc sens pewnie bedzie gdy stawka 80% prosumenta zniknie.
A pro po , do ogrzewania zbiornika wody o pojemnoÅci. 1000 l do temperatury 100 °C potrzeba energii elektrycznej 100 kWh , przy temperaturze poczÄ tkowej wody = 14°C ,a to siÄ = 86000 kcal , rÃģwnowaÅžnika ciepÅa . ,
Witam
Åmiem twierdziÄ , Åže przy ostatnim pytaniu o zuÅžycie energii do zagrzania bufora padÅa odpowiedÅš 100kwh . Panowie jeÅli mamy grzaÅki o mocy 12kw i czas grzania to 1,5 h to licznik powinien wskazaÄ 18kwh.
Pan sÅaby z matematyki, ale dobrze liczy prowizjÄ wziÄtÄ od naiwniakÃģw
ByÄ moÅže razy 3 fazy, to juÅž 36 kw razy 1,5 godz to juÅž 54 kw, ale jeszcze daleko do 100 kw, no, ciekaweðĪðĪðĪðĪ
Super !!!
ð
PowstajÄ co raz to nowsze rozwiÄ zania, ktÃģre jak dla mnie nie wnoszÄ nic nowego jeÅli chodzi o koszta ogrzewania. UrzÄ dzenia stajÄ siÄ praktycznie bezobsÅugowe, ale to jest juÅž "norma". Ale dla prawie kaÅždego uÅžytkownika liczÄ siÄ koszta, a te wedÅug mnie nie rÃģÅžniÄ siÄ bardzo mocno miÄdzy sobÄ . Ja czekam na jakÄ Å rewolucjÄ, ktÃģra na prawdÄ zrobi szaÅ i nie bÄdzie wymagaÅa inwestycji ogromnych pieniÄdzy :) pozdrawiam
CzujÄ Åže jeszcze sobie poczekasz, bo sÄ dzÄ Åže jeÅli ktoÅ coÅ takiego wymyÅli, to prÄdzej w niewyjaÅnionych okolicznoÅciach zginie, niÅž coÅ wprowadzi na rynek. Energetyka prÄ d, wÄgiel, gaz to PODATKI, coÅ co by nie kosztowaÅo nie przynosiÅoby podatkÃģw, czyli byÅoby ZÅE.
OczywiÅcie, Åže te nowsze rozwiÄ zania coÅ wnoszÄ . A to Åže nie wnoszÄ rewolucji? No bÅagam... RewolucjÄ to byÅyby u nas elektrownie atomowe(tania energia elektryczna bez kolejnych podatkÃģw) i gdyby politycy zluzowali swoje plany wytÄpienia wszelkich nieodnawialnych ÅšrÃģdeÅ energii. Gdyby w koÅcu zaczÄli wydobywaÄ u nas gaz Åupkowy, to teÅž byÅaby rewolucja. Ale to gdybanie o rewolucji jest na tÄ chwilÄ w sferze marzeÅ, a temat planowania domu i ogrzewania jest zbyt powaÅžny dla kogoÅ kto musi wziÄ Ä na to kredyt na kilkanaÅcie lub kilkadziesiÄ t lat.
A co do rozwiÄ zaÅ ogrzewania, to tym ich wiÄcej tym lepiej moÅžna dopasowaÄ rozwiÄ zanie do danego domu, lokalizacji i zasobnoÅci portfela.
@@omen_1218 ewentualnie gaz Browna czyli HHO Rosjanie nad tym pracowali juÅž przed II wojnÄ ...to by byÅa rewolucja ale tego lobby paliwowe nie przepuÅci
@@omen_1218 ha ha .. jak znam Åžycie to taniÄ energiÄ atomowÄ obarczÄ podatkiem od skÅadowania bÄ dz utylizacji zuÅžytego paliwa jÄ drowego ...
@@a.g.4034 Wszystko moÅžna opodatkowaÄ i obrzydziÄ podatkami, ale to nie zmienia faktu, Åže sÄ lepsze i gorsze ÅšrÃģdÅa energii elektrycznej, a w przypadku atomu bylibyÅmy uniezaleÅžnieni od zewnÄtrznych dostawcÃģw surowcÃģw. BÄdzie trochÄ paniki o energiÄ tej zimy i prawdopodobnie sporo blackout'Ãģw, to jeszcze wspomnisz moje sÅowa siedzÄ c przy Åwieczkach. Dotychczas atom i wÄgiel byÅy najtaÅszymi i najbardziej stabilnymi ÅšrÃģdÅami energii(energia sÅoneczna zaleÅžna od nasÅonecznienia i pory dnia oraz energia wiatrowa zaleÅžna od siÅy wiatru stabilnymi i caÅodobowymi ÅšrÃģdÅami zdecydowanie nie sÄ ). Ale z wÄgla i atomu to ten pierwszy podroÅžaÅ i jest problem z zapasami, wiÄc energia atomowa jest dziÅ najlepsza bezdyskusyjnie.
Mam wraÅženie Åže zasada dziaÅania to duÅžy zbiornik z duÅžÄ grzaÅkÄ + timer ktÃģry robi wÅÄ cz/wyÅÄ cz w godzinach taÅszej taryfy. Gdyby tylko prÄ d byÅ taÅszy 10x np. z atomu.
Inaczej bez obsÅugowo nie zagrzejesz wody prÄ dem.
@@Przemyslaw85 W porzÄ dku, tylko zauwaÅžyÅem Åže takie proste urzÄ dzenie.
Bardzo ciekawy odcinek
I jeszcze raz. Bufor czyli magazyn OK. Ale nie za te pieniÄ dze. Grzanie grzaÅkÄ 1;1 PORAÅŧKA. Automatyka z SONOFA zrobi praktycznie to samo za 10 procent ceny. Generalnie pomysÅ fajny (bufor). Ale mam wraÅženie Åže to kolejna jaskÃģÅka co swÃģj ogonek chwali. Kochani dopracujcie pomysÅ i myÅlÄ Åže coÅ z tego bÄdzie.
Jest moÅžliwoÅÄ podpiÄ Ä dodatkowo np. heat pipe?
Bufor tak, ale grzaÅki zastÄ piÄ pompÄ ciepÅa. GrzaÄ w taryfie nocnej tak jak Bartek z kanaÅu Bartek Buduje.
dorzucenie PC do tego ma ekonomiczne uzasadnienie, zwrÃģci siÄ szybko?
@@pawekosinski9671 A piec na gaz siÄ zwrÃģci? Napewno pompa ciepÅa spali mniej wÄgla w elektrowni niÅž grzaÅka. Niekoniecznie bÄdzie najtaÅsza. NajtaÅszy to bÄdzie kominek na drewno i co godzinÄ dokÅadaÄ
@@bartekpyzik9375 jaka jest rÃģÅžnica miÄdzy kotÅem gazowym a PC lub grzaÅkÄ ? Gdyby byÅo mniej niÅž 5000 to moÅžna siÄ zastanawiaÄ, ale podejrzewam Åže rÃģÅžnica jest znacznie wiÄksza i nigdy siÄ nie zwrÃģci w porÃģwnaniu do czegoÅ taÅszego a rÃģwnie bezobsÅugowego.
@@pawekosinski9671 znam osoby ktÃģre za przyÅÄ cze gazowe, instalacje i kocioÅ gazowy zapÅacili ponad 30 000 zÅ. Ile zapÅacili by za pompÄ? Nie wiem. Przypuszczam Åže podobnie. Ja wiem Åže niektÃģrzy siÄ ÅmiejÄ z tego argumentu, ale odpada Ci jeszcze budowa komina. To teÅž kilka tysiÄcy liczÄ c z obrubkami i ociepleniem przy dachu. No i odpadajÄ opÅaty abonamentowe za gaz.
@@pawekosinski9671 to zaleÅžy do czego porÃģwnujesz grzaÅkÄ do grzania cwu ? to pompÄ ciepÅa tylko cwu moÅžna kupic ze zbiornikiem 200l za 5-6 tyÅ zÅ i to sie zwraca w 5 lat a jeÅli grzaÅkÄ chcesz grzaÄ dom to jeszcze szybciej. GrzaÅka nie opÅaca siÄ w porÃģwnaniu do pompy ciepÅa nigdy .
Jak wyglÄ da sprawa przy konfiguracji pompa ciepÅa +bufor ciepÅa ktÃģry
jest Åadowany tylko w 2 taryfie G12W. Ogrzewanie w 100% podÅogÃģwka koszt
1kwh w G12W to okoÅo 30gr brutto . Czy jesteÅmy wstanie ogrzaÄ dom
korzystajÄ c z prÄ du tylko w taÅszej taryfie tj. 22.00-6.00 i 13.00-15.00
i jakiej pojemnoÅci dobraÄ bufor do domu 150m2 nowe budownictwo
to jaka jest ta woda w buforze konkretnie, techniczna czy sieciowa??
Czy ta cena nie jest jakoÅ bardzo zbliÅžona do PC?
Mamy juz tu w sieci jak zbudowaÄ takÄ kotÅowniÄ za 10k. na gotowo, ze sterowaniami. Rozumiem Åže bufor cyrkulacyjny inaczej siÄ zachowuje i grzaÅki mogÄ siÄ uszkodziÄ, ale finalnie to dywagacja na zasadzie zrobiÄ ci ogrzewanie w cenie PC ale nie PC i za duÅžo wiÄksze rachunki za prÄ d bo jednak cop jest 1 a nie np 4
Waldi pokaÅžcie klienta co to juÅž ma . Jego odczucia opinie zuÅžycia itd
Dojdziemy i do tego ð
Cena instalacji zabija , samemu moÅžna sobie zainstalowaÄ taki bufor sÄ filmiki na YT gotowe bufory z gÃģrnej pÃģÅki sÄ za 6 tysi hydraulika ogarniÄtego bierzesz masz . MÃģwiÄ ze tam nie ma siÄ co zepsuÄ 10 lat gwarancji to jest nic .
Zawsze moÅžna tak zrobiÄ. Pozdrawiam Serdecznie
@@PompaCiepÅaiPV Ja mam tak zrobione, ale bufor nabija PC a nie grzaÅka. Bufor 1000L wystarcza mi na dom 250m^2
@@marcomek1 napisz coÅ wiÄcej jak z uÅžyciem prÄ du zimÄ
@@zofiakobiela6639 PoprzedniÄ zimÄ ogrzewaÅem koparkami kryptowalut. MogÄ z tego zdaÄ relacjÄ. Ta zima bÄdzie ogrzewana systemem jaki opisaÅem. Podsumowanie obecnego systemu bedzie wiec w styczniu (bo okresy rozliczeniowe tak mam)
@marcin marcin Co zaleÅžy bo nie kumam? jak dasz 30cm styropianu na sciany w dwÃģch warstwach klejonych naprzemiennie, oraz w dach 40cm weÅny, maÅe okna 3-szybowe i rekuperacje, to nachuchasz i wystarczy. Ja jednak w takim domu nie chciaÅ bym mieszkaÄ, bo mikroklimat jest fatalny. Doprecyzuj pytanie, bo albo rozmawiamy o ogrzewaniu, albo o dociepleniu.
ZapomniaÅem postawiÄ znak zapytania?
Jakub na pewno odpowie w komentarzu.
Swietnie. Poczekam na kolejkÄ pytaÅ i napisze peÅne treÅciwe, to moÅže siÄ pojawi i uzyskam odpowiedÅš
Spoko, czekam na twoje pytania. Pozdrawiam.
Witam jakiej wielkoÅci zabezpieczenia trzeba mieÄ na tablicy elektrycznej Åžeby bezpieczniki nie wyleciaÅy ?? Czy 25 amper wystarczy??
40 lub 50 amper
@@NOEL-vj3hgu mnie gÅÃģwne zabezpieczenie ma 20A. Chyba musiaÅbym zaÅatwiÄ z Tauronem, aby zaÅoÅžyli mi wiÄksze bezpieczniki.
WracajÄ c do Patentu nie jedno znaczÄ Åže uÅžytkownicy chcÄ wykonaÄ to na wÅasnÄ rÄkÄ lecz potrzebujÄ dowodÃģw z funkcjonowania tego rozwiÄ zania. Najlepszym sposobem jest wspomniany monitoring u kilku uÅžytkownikÃģw co przekona ich do zakupu tego rozwiÄ zania. W przedstawionym filmie mowa o suchych danych co z cenÄ zakupu niekoniecznie siÄ spina. Nie mniej jednak rozwiÄ zanie super, ÅžyczÄ powodzenia w rozwoju. Pozdrawiam.
DziÄkujÄ w imieniu wÅasnym i Jakuba. Pozdrawiam Serdecznie
Witam jaki jest koszt gotowej kotÅowni takiego buforu posiadam piec na ekogroszek i chciaÅ bym zmieniÄ ,dom z 2014r dobrze ocieplony grzejniki i. A Åazienki podÅogowaka .
Do jakiego metrazu podlogowki 1000l bufor moze byc zastosowany. Czy ma to racje bytu przy wylewce anhydrytowej.
bufor 1000l + grzaÅki 9KW + osobny bojler 120l do CWU , koszt grzania rocznie dom 84m2 ok 2200zÅ + 600zÅ CWU , koszt instalacji ok 6tys zÅ + 1k bojler CWU , nie trzeba przegladÃģw i jest bezawaryjne nie ma sie co psuc , ew wymiana grzaÅki to 250-600zÅ zalezy od mocy
dobry temat
DziÄkujÄ bardzo
Jakiej mocy sÄ grzaÅki?? Ile KW?
Åadnie to siÄ opowiada i sÅucha. Ale mam nadziejÄ Åže trochÄ Åledzicie to co ma siÄ wydarzyÄ w "naszej" energetyce. Odchodzenie o wÄgla, wyÅžsze ceny gazu, na razie brak alternatyw dla paÅstwa na zastÄ pienie wÄglÃģwek... Tak tak atom, ale za 20 lat... JuÅž w 2025r koÅczÄ siÄ jakieÅ pozwolenia czy koncesje na CO2 dla niektÃģrych elektrowni. WiÄc myÅlÄ Åže za te trzy lata juÅž odczujemy pokaÅšny wzrost cen prÄ du. I co do taryf, to rÃģÅžnica teÅž siÄ raczej zatrze... A co bÄdzie w 2030r.
Jak paÅstwo siÄ deklaruje na transformacjÄ energetyki w kraju gdzie wiÄkszoÅÄ to pozostaÅoÅÄ po prl bez konkretnych moÅžliwoÅci zastÄ pienia wÄglÃģwek? :/ TrochÄ sÅabo to widzÄ... A Åžeby to zrÃģwnowaÅžyÄ panelkami i wiatrakami, to trzeba chyba bÄdzie z rolnictwa zrezygnowaÄ bo miejsca braknie :/ I akurat mam przykÅad w swej pracy jeÅždÅžÄ sporo "tras" i widzÄ teraz teren obstawiony panelami i wiatrakami. Istny szok, jeden wielki Åmietnik :/ JeÅli to uroÅnie do skali krajowego popytu , to ja wolÄ nie myÅleÄ jak bÄdzie wyglÄ daÅ krajobraz kraju :/
DziÄkujÄ za komentarz
Bez pradu zadne ogrzewanie nie bedzie pracowac
Czy solanka w buforze nie byÅa by lepsza ma wiÄkszÄ gÄstoÅÄ.
Ja tam siÄ nie znam, ale sÃģl z metalem to chyba Årednie poÅÄ czenie ðĪ
30min filmu pan twierdzi Åže w 1h20min zuÅžyÅ 100kwh? :) czyli co moc grzania to 75KW? :) coÅ tu chyba siÄ rypnol :) rÄka w gÃģrÄ kto ma takie przyÅÄ cze Energi w domu :) to sÄ iloÅci z jakiÅ duÅžych zakÅadÃģw produkcyjnych w domu max to 40KW czyli 3x63A :) a to juÅž jest bardzo duÅžo :)
ðĪ
To byÅo u dewelopera, czyli maszynownia byÅa o duÅžej mocy przyÅÄ czeniowej.
@@ireneuszerfort4448 niby ok, tylko skÄ d grzaÅka w buforze o mocy 75KW, no i te bufory sÄ do domkÃģw jednorodzinnych a nie przyÅÄ czy przemysÅowych... Mam wraÅženie Åže, osoba w tym wywiadzie zwyczajnie coÅ pomyliÅa... UwierzyÅbym Åže, te 700l nagrzaÄ do temp 7-70 stopni zuÅžyje okoÅo 100kwh ale pewnie potrwaÅo by to z 13 godzin... GdyÅž doÅÄ popularna grzaÅka 3 fazowa ma okoÅo 7,5KW i to by siÄ bardziej trzymaÅo kupy... Taki bufor ma dziaÅaÄ w domku przy grzaÅce 7,5KW jest to normalne gdyby to miaÅo byÄ 75KW to raczej nie realne... ChoÄby nawet z uwagi na przekroje przewodÃģw w domowych instalacjach...
@@sebastianjacek9330 na chÅopski rozum to wystÄ piÅ tu skrÃģt myÅlowy bo do CWU wystarczy nagrzaÄ bufor do wysokoÅci wymiennika w gÃģrnej czÄÅci zbiornika co zapewne da siÄ ogarnÄ Ä w 1h20minut a naÅadowanie caÅego bufora wciÄ gnie 100kwh i potrwa znacznie dÅuÅžej ;D
Tam sÄ grzaÅki 22kw albo 30kw. ZaleÅžnie od wielkoÅci bufora
O ile dobrze zrozumiaÅem to jest to ogrzewanie na prÄ d. (podgrzewanie wody w bojlerze/buforze) Czy tak? Czyli bÄdziemy zaleÅžni od prÄ du. Drugie pytanie: poniewaÅž reklamujecie siÄ "piec drugiej taryfy" czy jest to rÃģwnieÅž dla osÃģb, ktÃģre korzystajÄ z jednej caÅodobowej taryfy G11 ?
DuÅža wada to przy czÄstym braku prÄ du nie bardzo widzÄ zasiliÄ to agregatem...a przynajmniej koszt takiego agregatu bÄdzie spory...przy pc potrzebujemy 3-4 krotnie mniejsze moce choÄ lepszy prÄ d musi z agregatu wychodziÄ...lepsza sinusoida
Koszt 20-30 tys zÅ za to rozwiÄ zanie automatycznie eliminuje je wg mnie vs PC powietrze woda czy powietrze powietrze... Mamy koszty inwestycji takie same a koszty eksploatacji przynajmniej 2 krotnie wyÅžsze (zakÅadajÄ c ta sama taryfÄ dla pc i bufora). Nie widzÄ zalet , niby ewentualnÄ awaria pc ... Ale to tez proste urzÄ dzenie :) doliczajÄ c hipotetyczna awariÄ pc i tak bÄdzie taniej. RzÄ d z racji tego Åže mamy energetykÄ oparta na wÄglu bÄdzie podnosiÄ opÅatÄ mocowa dla wampirÃģw energetycznych czyli pokazanego rozwiÄ zania oraz podobnych opartych o grzanie oporowe wiÄc inwestycja wg mnie nie perspektywiczna
Przy czÄstym braku prÄ du? To jak czÄsto u Ciebie tego prÄ du brakuje?
@@pawelp1431 napisaÅem hipotetycznie...po drugie patrzÄ w perspektywie 40 kolejnych lat...wolÄ mieÄ efektywne ÅšrÃģdÅo ciepÅa ktÃģre da siÄ zasiliÄ awaryjnie
No jest to problem, ale moÅžna zasiliÄ tylko pompki cyrkulacyjne a bufor trochÄ wytrzyma z energiÄ cieplnÄ .
@@PompaCiepÅaiPV ile przy zuÅžyciu normalnym....8..12 godzin ? Zerwana linia energetyczna i np 4 dni bez prÄ du...ja nie widzÄ tu plusÃģw bufora chyba Åže cena inwestycji do 10K... Za 20-30K nie rozumiem inwestorÃģw ktÃģrzy w to idÄ ...jedyny argument hipotetyczna awaryjnosc PC...kiepsko
Witam, a ja bardziej ze strony papierkowej. Pozwolenie b. Wydane 2018 ogrzewanie w pozwoleniu pellet. Od dÅuÅžszego czasu jestem zainteresowany buforem w drugiej taryfie. Pytanie czy da siÄ to zaÅatwiÄ wpisem do dziennika budowy?
A tego nie wiem, ale myÅlÄ Åže to jest tylko nieistotna formalnoÅÄ
PonoÄ zmiana nieistotna
Witam a tak z innej beczki jeÅželi mÃģwimy o taryfach prÄ du, to jeÅželi mam fotowoltaike i taryfÄ G 11 a chciaÅbym przejÅÄ na G12 ( po zamontowaniu bufora) to czy wtedy stracÄ umowÄ producenta i bÄdÄ musiaÅ przejÅÄ na nowe przepisy ktÃģre juÅž tak niesÄ dla nas opÅacalne.
Åŧeby grzaÄ wodÄ solarem w Noel 1200 litrÃģw jakiej mocy instalacjÄ solarÃģw potrzebujÄ?
P.S.
MÃģj Noel juÅž zamÃģwiony :)
CiÄ g dalszy do pytania 29:10' bufor 700l i na ile czasu wystarczy nam tej ciepÅej wody 2 taryfa 22-6 i 13-15 od 6.00 do 13.00 7h 15 do 22 teÅž 7h i czy na te 7h wystarczy nam tej wody w buforze na ogrzanie domu 150mÂē gdzie w instalacji jest 200l (bez bufora)
Czy grzaÅki sÄ jednofazowe i jakiej mocy?
Kumie chwalÄ nas. A kto? Wy mnie, a Jo was :} taka pÅenta odcinka.
Ciekawe rozwiÄ zanie, ale wÄ tpiÄ Åžeby byÅo opÅacalne. Problem takich instalacji jak bufor czy choÄby pompa ciepÅa jest to Åže sÄ drogie, przeciÄtnego Kowalskiego raczej nie staÄ na takie rozwiÄ zania.
Tak patrzÄ c to zawsze bÄdzie coÅ na co nie staÄ przeciÄtnego Kowalskiego
Zamiast pÅaciÄ rachunki za media moÅžesz pÅaciÄ mini ratkÄ. 5 lat i potem oszczÄdzasz. PowiedziaÅbym, Åže nie staÄ mnie na to Åžeby nie instalowaÄ foto.
bufor 1000l + grzaÅki + wszystkie elementy do montazu sterownik , pompa itp to ok 6tys zÅ brutto
@@Anonymous-PL 6000 zÅ to kiedyÅ teraz koÅo 10 k minimum
@@ogien2424 bzdury , zaleÅžy gdzie bufor kupisz i jaki , kupisz za 2.8 jak i 6k sam bufor
PrzydaÅ by Ci siÄ bufor ciepÅa (zbiornik 300-1000l) ale po to Åžeby w dzieÅ go ÅadowaÄ pompÄ (wyÅžszy COP) i tak uzyskane cieplo kierowaÄ na grzejniki. Po zaÅadowaniu bufora pompÄ bÄdzie ÅadowaÄ podÅogÃģwkÄ- to teÅž bufor ciepÅa ale z niÅžsza temperaturÄ oraz CUW. Jestem pewien, Åže takie rozwiÄ zanie zwiÄkszy ekonomiÄ twojego systemu. Sam robiÄ take rozwiÄ zanie u siebie. Jedyne utrudnienie to zrobienie 3 osobnych obiegÃģw oraz ich sterowanie. Ja potrzebuje dla podÅogÃģwki 24-32°C, grzejniki 35-45°C i wodÄ 40-50°C. Takie mam doÅwiadczenia z 6 lat na ekogroszku. Na piecu nigdy nie miaÅem wiÄcej niÅž 45°C.
WymieniÄ grzaÅkÄ w buforze bez zlewania wody siÄ da. WÅaÅnie przedwczoraj zamontowaÅem grzaÅkÄ do mojego bufora, ledwo 2l wody wyleciaÅo. WiÄc bzdura, Åže trzeba wodÄ spuszczaÄ. Byle serwis wiÄcej kosztowaÅ, co nie? :)
Czy bufor do pompy ciepÅa gruntowej ma sens w taryfie G11? Czy moÅžna to jakoÅ poÅÄ czyÄ by zaoszczÄdziÄ lub podnieÅÄ temp wody c.o.? Mam grzejniki i przy duÅžych mrozach pompa trochÄ nie daje rady.
Witam. Jestem zainteresowany takim ogrzewaniem.
ProszÄ o kontakt .
Pozdrawiam
Witam. WspomnieliÅcie, Åže bufor jest zasilany prÄ dem trÃģjfazowym. Pytanko...jaki przekrÃģj przewodu jest wymagany...5 razy 2,5 kwadrat czy moÅže 5 razy 4,0 kwadrat ? Pozdrawiam.
rozmawiaÅem z technikiem. Kabel 5 x 6 kwadrat. Zabezpieczenie 40 amper
Od 1 stycznie 2023 nie bÄdzie taryf. BÄdÄ chwilowe ceny prÄ du zmienne co 15 minut. Do 2028 80% gospodarstw domowych ma mieÄ inteligentne liczniki ktÃģre majÄ rejestrowaÄ zuÅžycie wg. chwilowych cen prÄ du. Taki duÅžy bufor to Åwietna sprawa. Nawet do pomp ciepÅa montujÄ bufory ponad 500 litrÃģw na dom przy podÅogÃģwce. A jak sÄ grzejniki/klimakonwektory to dodajÄ 400 litrÃģw na maÅy dom i nawet 700 litrÃģw na duÅžy dom. WÅaÅnie po to Åžeby pompa ciepÅa nagrzaÅa bufor w okresach taniego prÄ du na resztÄ dnia. W G12 moÅžna wtedy uzyskaÄ ÅredniÄ cenÄ prÄ du 0,50 zÅ/1kWh. Czyli koszt 1 kWh ciepÅa wynosi 0,50 zÅ/1kWh podzieliÄ na 3 (COP pompy) = 0,166 zÅ/1kWh. Niby Åžadna rÃģÅžnica w porÃģwnaniu z tym rozwiÄ zaniem ale jeÅželi wszyscy na dzielnicy lub wiosce bÄdÄ mieli grzaÅki to wysadzÄ w kosmos sieÄ energetycznÄ w zimie. Pompa ciepÅa obciÄ Åža sieÄ 3 razy mniejszÄ mocÄ elektrycznÄ niÅž grzaÅka. I to jest jedyny powÃģd Åžeby jednak wybraÄ pompÄ ciepÅa.
Zobaczymy
od 1 stycznia 2023 roku nie bÄdzie niczego. :D
@@PompaCiepÅaiPV To juÅž jest postanowione w EU. 1 stycznia 2023 powstanie wspÃģlny rejon bilansowania energii. Polska, SK,CZ,DE,DK,SE,FIN,EST,LV,LT - caÅa energia elektryczna w tym obszarze bÄdzie wspÃģlna i kaÅždy obywatel i firma bÄdzie mogÅa kupowaÄ prÄ d od dowolnego sprzedawcy prÄ du z tego rejonu. Wszystkie elektrownie w tym obszarze bÄdÄ zaopatrywaÅy wszystkich odbiorcÃģw. Polska jest jedynym krajem w tym obszarze gdzie gieÅdowa-hurtowa cena prÄ du jest od 100-200 zÅ/1MW wyÅžsza niÅž w tych krajach.
@@1970wind to my w czymÅ jesteÅmy naj... ðĪðĪŠ
Ci ktÃģrzy nie bÄdÄ mieli jeszcze nowych licznikÃģw , bÄdÄ mieli taryfÄ G12 ? Na pewno od 2023 bezwzglÄdnie nie bÄdzie taryfy G 12 ?
Kominek nie moze byc jedynym zrÃģdlem ogrzewania? A to dlaczego? Gdzie to pisze? Prosze sie doinformowac. Pozdrawiam.
Grzanie latem cwu nie wychodzi za dobrze , tyle co zwykÅym " bojlerem " , pomimo , ze internauci obawiali siÄ iÅž bÄdzie droÅžej . Solary do takiego bufora to Åwietna sprawa .
Podgrzewanie latem cwu przez PC jest bezkonkurencyjne ( oczywiÅcie pomijajÄ c solary )
Solary sÄ ok. Zapraszam na film o tym rozwiÄ zaniu u mnie na kanale. th-cam.com/video/XYR-NJ7Btg4/w-d-xo.html
Solary wracajÄ . Tyle, Åže teraz jako inna kategoria. No i ceny: dziÅ 50% co 5 lat temu.
Brak dotacji z programu czyste powietrze. Cena urzÄ dzenia delikatnie mÃģwiÄ c jest za wysoka. O co tu chodzi? Bufor mam fajna rzecz . Czekam na audyt i rozmowÄ z tÄ firmÄ ale na razie cisza ð.
Z gÃģry przepraszamy za czas oczekiwania na rozmowy/odpowiedzi , przyszÅo bardzo duÅžo maili zainteresowanych naszym system grzewczym. Z programu czyste powietrze jest dotacja na ogrzewanie elektryczne: akumulacyjny piec elektryczny.
ProszÄ siÄ nie ociÄ gaÄ, bo widzowie sÄ nerwowi p. Jakubie ;-)
MoÅžna uzyskaÄ dotacjÄ tylko trzeba pozbyÄ siÄ starego ÅšrÃģdÅa ciepÅa (piec typu kopciuch)
Ale taki ruch musisz wykonaÄ przy kaÅždej formie dotacji, to chodzi o wyeliminowanie nieekologicznych ÅšrÃģdeÅ ogrzewania.
Czy taki bufor moÅže wspÃģÅpracowac z wymiennikiem ciepÅa, i jakie wytrzymuje ciÅnienie
ok.
To nic innego jak zbiornik z grzaÅkami. Sam moÅžesz sobie taki zrobiÄ. Jedyna zaletÄ jest to, Åže nie ma siÄ tam co zepsuÄ a ewentualnÄ naprawa bÄdzie kosztowaÄ grosze.
Problem z 2 taryfÄ polega na tym, iÅž wg. tego co podaje portal Wysokie NapiÄcie, nie bÄdzie ona na zawsze. To znaczy Åže cena energii elektrycznej bÄdzie staÅa przez caÅÄ dobÄ a to odbije siÄ na rachunkach. W przypadku bufora NOEL to i tak jest grzanie 1 do 1, czyli za 1kWh energii otrzymujemy 1kWh energii cieplnej. WiÄc lepiej dla naszego portfela by byÅa to tylko pewna skÅadowa przy ogrzewaniu domu, podstawÄ powinno zostaÄ ÅšrÃģdÅo ciepÅa najtaÅsze dla nas a zbiornik NOEL powinien pozostaÄ tylko buforem. Pytanie brzmi jak to ustrojstwo pracuje w poÅÄ czeniu z powietrzno-wodnÄ pompÄ ciepÅa? Pompa potrzebuje duÅžego przepÅywu wody by dziaÅaÄ, wiÄc czy ta woda jest pobierana bezpoÅrednio z bufora, czy trzeba dodatkowego zbiornika buforowego na potrzeby pompy ciepÅa? JeÅželi tak, to sÅabo wyglÄ da sens montaÅžu tego urzÄ dzenia, bo korzyÅÄ polegajÄ ca na przepÅywowym podgrzewaniu wody, to trochÄ za maÅo by uzasadniaÅo wydanie ponad 10 tys. wiÄcej w stosunku do zwykÅego bufora. Kiedy siÄ taki wydatek zamortyzuje? Wszystko rozbija siÄ o pieniÄ dze.
Jaka jest sprawnoÅÄ tego bufora na prÄ d ???
U mnie wycena przez firmÄ Noel wyniosÅo 27 tyÅ netto przy 150 M2 zrezygnowaÅem . Ale przez innÄ firmÄ montujÄ takie ustrojstwo w miejscowoÅci KÅodzko .mam nadziejÄ Åže bÄdzie to dziaÅaÅo tak jak myÅlÄ ,wÄgla uÅžywaÅem 3-4 tony ,ale mam doÅÄ.
Grunt Åžeby tylko dziaÅaÅo i ÅžebyÅ byÅ zadowolony. Pozdrawiam.
myÅlÄ Åže za pieniÄ dze jakÄ Å PC znajdziesz
Mozesz jakies namiary do tej firmy podesÅaÄ.
@@bronekniedworok6824 Firma Drago ze Åwidnicy
@@grzegorzstopa2001 jaka byla koncowa cena caÅoÅci? JesteÅ zadowolony z tego typu ogrzewania?
pieca na ekogroszek/pelet:
40-50 tyÅ. zÅ usiadÅem na dupÄ i miaÅem duÅže szczÄÅcie kupiÅem piec 3 lata temu i piec na pellet lazar plus pompki sterowniki czujniki itp koszt nie przekroczyÅ 19 tysi z montaÅžem Waldek za pompÄ pÅaciÅ 34tys z montaÅžem a oni twierdzÄ Koszty zakupu wraz z montaÅžem pompy ciepÅa: 50-60 tyÅ. zÅ
rozumiem trochÄ te ceny co najmniej podwÃģjnie zawyÅžone bo nikt by za bufor nie zapÅaciÅ prawie tyle co za pompÄ ciepÅa
Ale powiem Ci Åže jak szukaÅem pompy i zaproponowano mi Sauniera u mnie w rejonie to 50 przeszÅo im przez gardÅo, to pogoniÅem towarzystwo.
Witam ciekawe rozwiÄ zanie ciekawi mnie tylko czy Åžeby uÅžywaÄ ciepÅÄ wodÄ latem trzeba utrzymywac bufor z ciepÅa woda ?ð
osobny bojler dac na CWU wyjdzie taniej
WÄÅžownicÄ do CWU robi bardzo robotÄ.
Ale jest moÅžliwoÅÄ zarzÄ dzania buforem
gdzie mozna sie zapoznac z etykieta ERP tego bufora?
JeÅli na stronie nie ma, to moÅžna napisaÄ do chÅopakÃģw i pewnie udostÄpniÄ .
PrÃģbowaÅem z tym panem porozmawiaÄ i siÄ nie daÅo wrÄcz odpychaÅ od swojego produktu po zadaniu kilku technicznych pytaÅ. Daje do myÅlenia i radzÄ 2 razy to sprawdziÄ
I kolejna opinia Åže firma jest bez kompetencji facet nie wie o czym mÃģwi jest wiele firm ktÃģre robiÄ to duÅžo taniej i majÄ wiÄkszÄ wiedzÄ
Witam. Czy ten bufor moÅže obsÅugiwaÄ centralne ogrzewanie bez ÄwiczyÄ?
MoÅže, ale czemu tak? Woda cwu jest wszystkim potrzebna?
Witam. Pewnie, Åže potrzebna, ale po co przerabiaÄ zasobnik, ktÃģry funkcjonuje wiele lat i jest zasilany prÄ dem?
Czemu nie ppdpiÄ Ä fotovoltaiki do grzania takiego zbiornika? Co stoi na przeszkodzie, zeby uzyc slonca w dzien zamiast taryfy nocnej w nocy?
Hmmm, cena energii elektrycznej bÄdzie tylko rosÅa. OczywiÅcie gaz czy olej opaÅowy teÅž podroÅžeje.
I to jest przeraÅžajÄ ce ððĪ
gazu i oleju nie wyprodukujesz w domu
A czy ten Pan jak mÃģwiÅ Åže zdudowaÅ swÃģj dom to teÅž ma taki bufor u siebie a jeÅželi nie to dlaczego? Waldku zapytaj przy okazji i pozdrawiam.
Tak ma taki bufor, wiem bo oglÄ daÅem jego aplikacjÄ i fakturÄ zimowÄ .
@@PompaCiepÅaiPV Panie Waldku, dziÄkujÄ za odpowiedÅš, choÄ ja sam zauwaÅžyÅem, Åže ten Pan wyraÅšnie powiedziaÅ, Åže ma takÄ instalacjÄ.
Czy mÃģgÅbyÅ udostÄpniÄ te faktury za prÄ d i pokazaÄ co to za dom?
Panie Waldku za promkÄ na yt zapytaj o moÅžliwoÅÄ montaÅžu bufora u siebie w domu na testy, z obecnÄ taryfÄ G12W. Potem poprosimy o wiÄcej filmikÃģw z dziaÅania tego cuda.
Tak trzeba chyba uczyniÄ ðĪð
Nie chyba tylko napewno;) montaÅž przed sezonem zimowym 2021/2022 da nam wszystkim rzetelne informacje. PorÃģwnamy ten sam dom na rÃģÅžnych ÅšrÃģdÅach ogrzewania. Dla firmy Noel ktÃģra musi walczyÄ z gigantami boilerow-buforÃģw na polskim rynku jest to niesamowita okazja potwierdziÄ w teorii swoje zapewnienia. Pana kanaÅ ma coraz wiÄksza oglÄ dalnoÅÄ. ÅŧyczÄ udanych negocjacji ;)
@@hando8611 to bardzo dobry pomysÅ
DzieÅ dobry, mam bufor 800l z piecem zgazowujÄ cym 20kw.
I jak tam to funkcjonuje ðĪ
@@PompaCiepÅaiPV dobrze, na piecu 78+ °C, laddomat ustawiony na 72°C
Jaki czas zajmuje montaÅž i ile osÃģb to zrobi w kotÅowni jeÅli wszystko jest doprowadzone tylko trzeba to podkrÄcaÄ i uruchomiÄ?
OkoÅo 2 dni, wedÅug tego co sÅyszaÅem od Jakuba.
Jeden instalator ;)
Bufor to nie ÅšrÃģdÅo ciepÅa to bateria ciepÅa. ÅđrÃģdÅem moÅže byÄ grzaÅka ktÃģra jest zasilana z sieci lub paneli. Ale rÃģwnie dobrze piec na drzewo czy pompa ciepÅa . Bo ludzie zacznÄ patrzeÄ na bufor tylko przez pryzmat grzaÅki a to duÅžo szerszy ma zakres wspÃģÅpracy .
DokÅadnie tak, ale o tym w kolejnych odcinkach
Nazewnictwo kaÅždy przyjmuje na wÅasny sposÃģb, a chodzi bardziej o efektywnoÅÄ magazynowanie w ten sposÃģb energii, czy to z pieca na palet, czy teÅž gazu, paneli PV itp.
PodÅÄ czyÄ bufor do kominka z pÅaszczem wodnym czy to bÄdzie w miarÄ dziaÅaÅo mam takie plany ððĪ ð
@@arturjezak8574 no pewnie Åže bÄdzie .jak chcesz moÅžesz grzaÄ bufor grzaÅka zasilana rowerem na pedaÅa . Byle podgrzaÄ wodÄ .tylko duÅža powierzchnia wymiennika Åžeby byÅa to i odbiÃģr ciepÅa bÄdzie duÅžy . W piecu z kaÅždej strony jest odbiÃģr
No a taki sam bufor mozna przestawic na opalanie drewnem. Opalic se przez pare godzin, by pozniej starczylo na mycie sie i naczycn przez pare dni?
MoÅžna i tak, ale o tym w kolejnych odcinkach na ktÃģre Serdecznie zapraszamy
@@PompaCiepÅaiPV ja chce podÅÄ czyÄ bufor do kominka z pÅaszczem wodnym dom 130 m2 kaloryfery. Ile litrowy odpowiedni?
Ciekawy wywiad . OsobiÅcie do samego ogrzewania domu i wody uÅžytkowej w ten sposÃģb to nie jestem na 100 % przekonany ale z ciekawosciÄ czekam na odcinek o samych buforach przy innych piecach. Standardowo bufor zalecany jest przez producenta piecÃģw zgazowujÄ cych drewno ale moim zdaniem w poÅÄ czeniu z innymi piecami tez powinien dobrze dziaÅaÄ magazynujÄ c energiÄ na czas gdy mamy zwykÅy piec zasypowy a nie zawsze zdÄ Åžymy z jego uzupeÅnieniem praca , wyjazd itd...
Spokojnie, bÄdzie o tym niebawem odcinek.
Piec to cie moga plecy...to wszystko co mowisz to sa KOTÅY...nauczcie sie tego wreszcie...
do sedna sprawy... za ile ten odcinek zasponsorowaÅ Kolega z Noel ? ;)
DziÄkujÄ za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
DuÅžo tych komentarzy i moÅže juÅž ktoÅ pytaÅ, a ja tylko powtÃģrzÄ: czy przy liczeniu kosztÃģw ogrzewania w âdrugiej taryfieâ nie powinniÅmy doliczaÄ rÃģÅžnicy kosztÃģw prÄ du w dzieÅ (cena prÄ du w pierwszej taryfie minus cena prÄ du w taryfie staÅej) x iloÅÄ kWh zuÅžywanych przez gospodarstwo (kuchenka, tv, oÅwietlenie)? PrzecieÅž przejÅcie na dwutaryfowy prÄ d, to nie tylko taÅszy prÄ d w nocy, ale rÃģwnie droÅžszy w dzieÅ (noc i dzieÅ przyjÄta tak dla uproszczenia).
ten bojler dziala tylko w 2 giej taryfie. Czyli w nocy weekendy i swieta. W ciagu dnia wykorzystuje wode ogrzana w nocy z zasobnika
10 x taniej wyjdzie drewnem ogrzewac plus bufor niz tym co gosc poleca