Pani Ewa niezwykle czarująca, komunikatywna i świetnie opowiada o życiu emeryta w Panamie. Mnóstwo bardzo praktycznych spostrzeżeń. Świetny wywiad! Dzięki.
Ale co to znaczy bardzo trudny ? 🤔 Majac na uwadze polozenie geograficzne, to co to znaczy bardzo trudny ? Nie bedac zgryzliwy, to mozna by sparafrazowac i powiedziec, ze wszedzie dobrze, bo nas tam nie ma... 😂😂😂
Pani Ewa, informacje bezcenne !!! Wprawdzie do Panamy nie mam planow sie przeprowadac bo mieszkam w cieplym miejscu :) ale interesuja mnie zycie w roznych czesciach swiata. Marek, kanal super bo wlasnie fajnie ze masz wywiady z osobami z roznych krajow !!!
pracuję w mobilnej służbie zdrowia w Austrii i tutaj naprawdę można dożyć w dobrobycie i spokoju ostatnich dni z uwagi na najlepszą służbę zdrowia i służbę socjalna na świecie dostępną dla wszystkich, nie tylko dla bogatych. Moimi pacjentami są osoby w wieku 85 plus, zastanawiam się jakby wyglądało życie takiego emeryta w Panamie? Czy będzie do niego przychodzić pomoc domowa, pielęgniarz,lekarz do domu ? Czy będzie miał zapewnioną stałą opiekę zdrowotną? Nie chodzi o słońce i koszty życia, chodzi o sytuację kiedy już nie będę w stanie sama zrobić zakupow, posprzątać mieszkania, kiedy dostanę ranę na nodze, czy będę codziennie potrzebować tlenu- czy to wszystko dostanę w Panamie? Póki człowiek jest mobilny i samodzielny jest ok, ale co jak już nie da rady i zależy od innych ? Jakie są warunki dla ludzi chorych i niedołężnych w Panamie?
Po pierwsze to jak jesteś niedołężny, to lepiej nigdzie się nie przenoś. Ale jak już Ci się przydarzyło, że poważne problemy zdrowotne pojawiły się gdy już mieszkasz w Ameryce Łacińskiej, to w niektórych przypadkach nie mogłeś trafić lepiej. Ja tutaj znam kilka osób które przyjechały właśnie dlatego, że jedno z małżonków wymagało stałej opieki i po prostu nie było już ich stać na porządną opiekę medyczną w Ameryce Północnej. Te 20-minutowe wizyty pielęgniarki w domu, albo depresyjne domy starców (bez względu jak dobrze się reklamują) to chyba nie to o czym każdy marzy. Osoby jakie poznałem akurat były ze Stanów i Kanady. Nie wiem jak jest w Austrii. Ale wiem jak jest w Polsce i Ameryce Północnej i na miejscu każdego emeryta który wymaga stałej opieki, nie wyobrażam sobie lepszego miejsca niż Ameryka Łacińska, gdzie może taką opiekę otrzymać za bardzo rozsądne pieniądze. Powiem tak: jak mam "brain tumor" to się zawijam i wracam z skąd przyjechałem (choć czasami warto tutaj zostać nawet w takim przypadku). Ale jak nie jest to coś tak poważnego i po prostu wymagam tylko całodobowej opieki, to nie mogłem trafić lepiej i zostaję tutaj. Każda osoba starsza zmienia swój styl życia, i to ich najbardziej dobija. Większość naszych znajomych tutaj to emeryci, i najlepiej to widać wśród tych co przylatują tutaj regularnie od wielu lat na 6 miesięcy każdego roku. Sami mówią że "odżywają" po przylocie do tego klimatu, plaży i tego zupełnie innego stylu życia niż mają u siebie. I najczęściej spotykany ich komentarz to: gdyby nie dzieci i wnuki to już bym tam nie wracał(-a) i mieszkał(-a) tutaj na stałe. Choć wielu z nich jest tu na stałe od wielu lat i jakoś te problemy medyczne schodzą na plan dalszy. Inaczej żyje się tam gdzie jest zawsze piękna pogoda i po prostu jak widzi się radosne twarze każdego dnia, to jest dużo łatwiej. Zgaduję że w Austrii o to chyba ciężko... Ale powodzenia, każdy sobie wybiera takie miejsce w życiu jakie mu odpowiada.
@@PolacywAmeryceLacinskiej Witam serdecznie z Austrii z pieknego Wiednia gdzie mieszkam juz ponad 30 lat na wysokosci Gloriette w Schönbrunnie. chetnie zmienilabym juz miejsce zamieszkania ze wzgledu na klimat, takze miedzyludzki. zaciekawil mnie Pana kanal gdyz od dluzszego czasu rozmyslam gdzie by tu cieplejszego i slonecznego miejsca dla siebie poszukac. jestem osoba samotna, samodzielna 75-letnia emerytka, zdrowa i energiczna. Prosze mie podpowiedziec p.Marku gdzie znajde wiecej szczegolowych informacji na temat kosztow zamieszkania w takim apartamencie (np, na razie na okres 6-ciu miesiecy), codziennego utrzymania (auta nie mam) i czy w ogole mam szanse na takie zmiany. Z gory dziekuje za odpowiedz. Prowadzi Pan bardzo ciekawy kanal za co tez dziekuje.
@jolantapetra8500 75 lat to już poważny wiek. Oczywiście że gdy wziełoby się pod uwagę tylko wynajem, to jest to bardzo do zrobienia na kolejne 5-10 lat. Nie wiem co w tym jest, ale jakoś jest tutaj zdecydowanie więcej starszych samotnych kobiet niż starszych samotnych mężczyzn. Tutaj sugeruję wybrać tylko jakieś fajne community aby było miło i aby było trochę życia towarzyskiego. Ale tylko w rejonie plaż w okolicach Coronado jest 25 takich communities i to tylko tych nad brzegiem, więc jest w czym wybierać. Najlepiej przylecieć na jakieś 2-3 miesiące i przyjrzeć się samej jak to wygląda na miejscu. Dopiero wtedy planować zostać na dłużej.
@@PolacywAmeryceLacinskiej Witam p.Marku serdecznie i dziekuje za szybka odpowiedz i miejsce poszukiwan. tez tak pomyslalam aby najpierw zrobic 2-3 mce rekonesans a pozniej decyzja. prosze mi jeszcze podpowiedziec gdzie i jak moge zdobyc wiecej szczegolowszych informacji aby realizowac od wielu lat tkwiace we mnie pragnienia zwiazane z Panama. Wiek na papierze nie zawsze odpowiada biologicznemu i odwrotnie, styl zycia i bycia robi swoje. Kobiety samotne nie bez powodu sa same i potrzebuja wypoczynku tak jak mezczyzni ciaglego zajecia. Raz jeszcze serdecznie dziekuje p.Marku za odpowiedz i podpowiedz i pozdrawiam z pieknego, dzisiaj slonecznego ale zimnego Wiednia. PS. Wspanialy kanal pan prowadzi p.Marku co pozwala poznawac swiat i rodakow przez wymiane zyciowych doswiadczen. Duzo serdecznosci i powodzenia w dalszym rozwoju kanalu i nie tylko.
#ParaguayLive bardzo fajnie Marku, dzięki za super kanał. Również dla Pani Ewy, cenne informacje. Tak jak mówisz wydaje mi się iż za dużo ludzi "czeka" na emeryturę ... ale czas leci, wiek emerytalny idzie w górę a życie mamy tylko jedno :) Trzeba działać a nie tylko marzyć, moim zdaniem. Pozdrawiamy z Paragwaju Gosia i Zbyszek
Jak zwykle Marek nie zawiódł i przeprowadził bardzo wnikliwy i ciekawy wywiad. Mieszkając na pół "etatu" w Panamie i mając możliwości zaznajomienia się z tym krajem, całkowicie zgadzam się z obserwacjami Ewy. Do miłego spotkania się z Wami w Panamie :)
Dziekuje, ja mieszkam w South Carolina i zaczynam się rozglądać za miejscem na emeryturę , myślałem o Ekwadorze, lub Tajlandii , teraz zaczynam się rozglądać właśnie tym rejonie ( Ameryka Środkowa), z tego co wiem $2000 miesięcznie wystarczy na spokojną emeryturę w Panamie.
$2K powinno być OK. Jak to tego kupi się to w czymś się mieszka, to wtedy $2K starczy właściwie wszędzie. Ale jak $2 ma starczyć też na wynajem, to wtedy sie nie poszaleje i trzeba już szukać albo czegoś tańszego i może być trochę dalej od plaży, albo trzeba już szukać w górach (np. w Boquete). Ale jak dwie osoby mają po $2K na głowę, to wtedy nie ma problemu gdziekolwiek by się mieszkało.
@@PolacywAmeryceLacinskiejDzień dobry .Prowadzisz bardzo fajny program i cieszę się że wpadłem na niego .Mieszkamy w Kanadzie prowincji Ontario .Za 3 lata przechodzimy na emeryturę i czas rozejrzeć się za jakimś spokojnym miejscem. Na początku przyszłego roku chcemy przyjechać do Panama i przyjrzeć się jej z bliska. Zwracam się z prośbą do ,,miejscowego eksperta ,, co byś nam polecił żebyśmy tego wyjazdu nie zmarnowali Pozdrawiam
A to łatwa odpowiedź. Wpadnijcie na jakieś 2 tygodnie do Panamy. Wynajmijcie sobie tutaj najlepiej przy plaży (jest 25 różnych osiedli do wyboru) jakieś mieszkanie. Najlepiej tydzień w jakiejś średniej community (jak np. Coronado Golf albo Royal Palm lub Bajia w Nueva Gorgona). Drugi tydzien może w lepszej community (RioMar, albo Bijao -> tutaj tylko w budynkach przy plaży). Wtedy będziecie mieli dobre zozeznamie jak się tutaj mieszka. Rozmawiajcie w mieszkańcami którzy są tutaj na stałe. Możecie też wziąść jakiegos agenta aby Wam pokazał kilka properties. Na początek nie macie wyjścia bo i tak przyjeżdżacie na krótko, więc trzeba wynająć na internecie. Najlepiej AirBnB albo Encuentra24. Jak już się będziecie rozglądali na miejscu, to pamiętajcie że jak kupujecie/wynajmujecie property przez agenta, to kosztuje to Was jakieś 10-15% więcej i nie ważne czy płacicie Wy czy właściciel, więc najlepsze deale macie bezpośrednio od właścicieli, a prawnik załatwi Wam wszystkie formalności razem z rezydencją. Powodzenia !!!
Fajny wywiad. Dużo informacji. Dużo mówicie delikatnie o bezpieczeństwie. O co chodzi z tym i tymi ośmioma kradzieżami domu? Tak mocno kradną i jest taka wysoka przestępczość?
Zależy gdzie się mieszka. U nas na osiedlu nie było żadnej kradzieży od 10 lat odkąd tutaj mieszkamy. Ale jak niektórzy wybiorą miejsce po jest super tanie, to wtedy mają problemy...
od tamtej pory wiele sie zmienilo POLITYCZNIE. ja jestem z wyzu o 10 lat w plecy 1980😒ale juz walcze o papierologie w PARAGWAJU 🤘juz za pare miesiecy cos ogarne. wszedzie dobrze ale po za UE lepiej👊wolnosc tomku w swoim domku 😆🤪 bylem w Panamie chyba w 2016 za bardzo z amerykizowana (? pisownia ) ja chce mieszkac troche po za miastem. Mieszkanie NIGDY.
Niestety ludzie zeby dostawac emeryture z kanady to musza pol roku w ciagu roku przebywac na terenie kraju, dla tego duzo ludzi na emeryturze spedza czas w poludniowej ameryce tylko przez pol roku, drugie por roku musza przymusowo siedziec w kanadzie.
@postale99 Oczywiście że może. Tutaj jest dużo więcej emerytów z Kanady niż ze Stanów. Ale każdy szuka wytłumaczenia dla swojej sytuacji, więc chyba stąd te komentarze. Są dwie przyczyny dla których część emerytów spędza pół roku w Kanadzie. Jedna to jest to, że tam mają darmową służbę zdrowia i nie stać ich aby opłacić panamskiego medical (choć ceny bardzo przystępne). Drugą przyczyną jest że mają w Kanadzie rodziny, więc czują się tam pewniej.
Dziękujemy za kolejny świetny wywiad. Jesteśmy ciekawi ile średnio kosztuje dwupokojowy apartament w takim gated community, i ile wynosi miesięczny czynsz ? Z góry dziękujęmy.
Pilipiny tańsze , klimat super też, dalej się zastanawiam gdzie wyląduje… $2000 powinno wystarczyć , czynsz, jedzenie, opłaty plus internet. Samochód jest niepotrzebny moim zdaniem.
Z perspektywy lekarza wygląda to fajnie, ale zwykły fizyczny może sobie pomarzyć o takim sielskim życiu na emeryturze, rozważam wyjazd (do emerytury jeszcze 5 lat) ,ale bardziej do Azji gdzie finansowo bardziej będzie mi po drodze.
Panama nie do zwiedzania dlaczego?Kwestia co kto lubi .Panama ma piekna przyrode i jak wszystkie kraje Ameryki Lacinskiej zawilo historie i rzady dyktatorskie mocno wspierane przez USA.Obecna Panama na pocztku byla to Columbia.Ciekawa historia Kanalu Panmskiego.I lepsza sluzba zdrowia niz w Canadzie ?A jak dziala sluzba zdrowia w USA,wizyta u lekarza,w szpitalu pytanie o ubezpieczenie.Emerytura twoich gosci jak sa po za Canda wiecej niz 6 miesiecy traca ubezpieczenie,i dodatki do emerytury.A Panamczyk pracujacy w sklepie ,jako ochroniarz tez moze pozwolic sobie na takie same zakupy?Dla wszytkich emerytow z Ameryki Polnocnej,Europy zachodniej,Ameryka Lacinska jest tania +Dominika Republik,zakup mieszkania domu,o wiele taniz niz Floryda.
Pani chyba żyje z kanadyjskiej emerytury a nie z Polskiej, co daje większe możliwości w sprawie poprawy jakości życia.. Polski emeryt może sobie poprawić np. czapkę na głowie.
No niestety tak jest. Ostatnio zresztą bardzo pogorszyły się emerytury w Kanadzie, i to nie to samo co było jeszcze 15-20 lat temu. Ale taki tręd jest chyba na całym świecie.
P.S ,mieszkaliscie w Canadzie ,nie pamietacie tekstow posrednikow, "po co komus placi za wynajecie mieszkania jak mozesz mieszkac na swoim w domu,condo".Tylko nie powie ci dom bedzie twoj jak splacisz krdytu w banku.
Super wypowiedź pani Ewy ja mam tylko pytanie co to za miejscowość gdzie pani Ewa mieszka ile takie mieszkanie kosztuje gdybym jako emeryt chciał tam zamieszkać
Ceiesze się, ze pani Ewa z grubsza opisała plusy i minusy życia w Panamie. A jak jest z opieką medyczną dla obcokrajowcow? Przypuszczam, ze jest płatna.
Jak to jest z plażą, tam gdzie Pani Ewa mieszka bo mówi że Panama ? miasto? nie ma plaży? w jakim miejscu , Pani wymieniła nazwę gdzie mieszka , te 3 wieże to budynki z apartamentami, czy tak.? Pozdrawiam ciepło ze Szwajcarii
Trochę sprostowania: tutaj się używa zwrotu "Panama" mówiąc o Panama City. Dlatego to jest trochę mylące. Tam nie ma plaży, bo to duże miasto i tam się głownie pracuje a wypoczywa się daleko za miastem. Zrzuty były zrobione z róznych communities. Tam gdzie mieszka pani Ewa jest jedna wieża. Właściwie tylko RioMar ma 3 wieże, więc i większą ilość osób mieszkających tam. Większość communities tutaj ma tylko jedną wieże albo żadnej, w zależności kiedy community była wybudowana. Oczywiście w wieżach są same mieszkania. Ale jest to też wyższy standart niż np. w porównaniu jak ma się tutaj dom. W domu pomimo zatrudnienia ogrodnika, kogoś do basenu, i sprzątania, i tak nie da się tak bardzo wszystkiego "dopieścić" niż tam gdzie są wieże. Czysta ekonomia: składa się więcej osób i wtedy jest budżet na kilka basenów, 30 ogrodników i wszystko jest wypielęgnowane na maxa. Oczywiście zależy to też od community, bo są te bardziej na budżet i te bardzo luksusowe. Dlatego też często zakup domu jest tańszą inwestycją niż zakup dużego condo w lepszej community. Trochę to odbiega od typowo europejskiego rozumowania, bo po prostu w Europie nie ma tego typu communities.
@krzysztofkrzesowski4065 Zależy to od jakości community. Rpzbicie jest bardzo duże. Od $40 miesięcznie do $600 miesięcznie. Oczywiście czym więcej się płaci tym lepsza community/miejsce.
Mnie absolutnie nie pasowala pogoda w Panamie, za goraco i straszna wilgoc. Pani Ewa opowiada o zyciu tam w samych superlatywach dla emerytow z Kanady ale tez chyba dla tych co maja wysoka emeryture. Panama posiada swoja walute Bilboe ale bardziej popularny jest $ US. I tak np. chleb kosztuje $1.90 , woda mineralna $ 1.40 to napewno jest taniej niz w Kanadzie ale nie jak w Polsce. Nie zachecalabym polskich emerytow do wyjazdu do Panamy. Acha znajomi ktorzy maja tam dom co roku musza go malowac, nawet klamki im rdzewieja od soli a dwa razy byli okradzeni. Mnie nie podobaly sie uzbrajeni ochroniarze przed kazdym sklepem.
@margaretraj993 typowy komentarz turysty, który był w Panama City i może w jeszcze tylko jednym miejscu. Komentarz o walucie też błędny, bo Balboa to inna nazwa dolara. Tutaj nie mają własnej waluty i w obiegu jest USD (za wyjątkiem monet). No nie wim czy pogoda jest łądniejsza w Polsce czy w Panamie.... Do Panamy trzeba mieć trochę $$, więc się zgadza, jak polski emeryt nie ma funduszy to nie powinien tutaj przyjeżdżać. Ale już co innego emeryci ze Stanów czy Kanady. Odnośnie domów to się zgadza. Kupują Ci co nie wiedzą że można było zrobić inaczej. Kiedyś były tu tylko domy i po prostu nie było innych opcji. Malowanie co roku to reguła ...na całym świecie, bo jak się mieszka przy plaży to zawsze powietrze jest słone, obojętnie czy w Panamie, czy na Cyprze. Ale coś-za-coś.
Mam pytanie i do pana Marka i do pani Ewy Czy nie będąc emerytem i nie mając100 000 $ na wpłacenie w celu pozyskania wizy jest jakaś inna możliwość dłuższego pobytu?
Pani Ewa niezwykle czarująca, komunikatywna i świetnie opowiada o życiu emeryta w Panamie. Mnóstwo bardzo praktycznych spostrzeżeń. Świetny wywiad! Dzięki.
Zgadzam sie 100%. Pani Ewa bardzo mila. Bardzo madre wskazowki i spostrzezenia.
super rozmowa,,,a pani Ewa pieknie sie smieje,,,,milo sluchac,,Pozdrawiam
Bardzo ciekawy wywiad z pania Ewa. Dziekuje za naswietlenie przez pania zycia w Panamie.
fenomenalny kanał pozdrawiam
Świetny gość. Brawo.
Ewa jejku taka cudowna osoba! ❤ dziękuję wam za ten wywiad! Dobra robota
Dziękuję za materiał, przemiła Pani, rozumiem że sąsiadka, świetnie się słucha i ogląda, pozdrawiam :)
Dziekuje
Dziękuję Pan Ewo. Bardzo miło się Pani słucha❤Cudowny wywiad, potrzebne informacje.Pozdrawiam z Anglii❤
Super program, super potrzebny...
DLACZEGO TAK KRÓTKO. WSPANIAŁA PANI E W A .
Przesympatyczna rozmówczyni. Bardzo ciekawa rozmowa. Cudowny śmiech!
Swietny program,👍 natomiast nie usłyszałem od nikogo jak załatwić sprawę wywozu swojego posiadania .Legalnego wywozu.!.
Będziemy pytać w kolejnych wywiadach o takie sprawy.
wszedzie dobrze gdzie nas nie ma, klimat bardzo trudny.
Ale co to znaczy bardzo trudny ?
🤔
Majac na uwadze polozenie geograficzne, to co to znaczy bardzo trudny ?
Nie bedac zgryzliwy, to mozna by sparafrazowac i powiedziec, ze wszedzie dobrze, bo nas tam nie ma...
😂😂😂
Pani Ewa, informacje bezcenne !!! Wprawdzie do Panamy nie mam planow sie przeprowadac bo mieszkam w cieplym miejscu :) ale interesuja mnie zycie w roznych czesciach swiata. Marek, kanal super bo wlasnie fajnie ze masz wywiady z osobami z roznych krajow !!!
Super przekaz od Ewy.
pracuję w mobilnej służbie zdrowia w Austrii i tutaj naprawdę można dożyć w dobrobycie i spokoju ostatnich dni z uwagi na najlepszą służbę zdrowia i służbę socjalna na świecie dostępną dla wszystkich, nie tylko dla bogatych. Moimi pacjentami są osoby w wieku 85 plus, zastanawiam się jakby wyglądało życie takiego emeryta w Panamie? Czy będzie do niego przychodzić pomoc domowa, pielęgniarz,lekarz do domu ? Czy będzie miał zapewnioną stałą opiekę zdrowotną? Nie chodzi o słońce i koszty życia, chodzi o sytuację kiedy już nie będę w stanie sama zrobić zakupow, posprzątać mieszkania, kiedy dostanę ranę na nodze, czy będę codziennie potrzebować tlenu- czy to wszystko dostanę w Panamie? Póki człowiek jest mobilny i samodzielny jest ok, ale co jak już nie da rady i zależy od innych ? Jakie są warunki dla ludzi chorych i niedołężnych w Panamie?
Po pierwsze to jak jesteś niedołężny, to lepiej nigdzie się nie przenoś. Ale jak już Ci się przydarzyło, że poważne problemy zdrowotne pojawiły się gdy już mieszkasz w Ameryce Łacińskiej, to w niektórych przypadkach nie mogłeś trafić lepiej.
Ja tutaj znam kilka osób które przyjechały właśnie dlatego, że jedno z małżonków wymagało stałej opieki i po prostu nie było już ich stać na porządną opiekę medyczną w Ameryce Północnej. Te 20-minutowe wizyty pielęgniarki w domu, albo depresyjne domy starców (bez względu jak dobrze się reklamują) to chyba nie to o czym każdy marzy.
Osoby jakie poznałem akurat były ze Stanów i Kanady. Nie wiem jak jest w Austrii. Ale wiem jak jest w Polsce i Ameryce Północnej i na miejscu każdego emeryta który wymaga stałej opieki, nie wyobrażam sobie lepszego miejsca niż Ameryka Łacińska, gdzie może taką opiekę otrzymać za bardzo rozsądne pieniądze.
Powiem tak: jak mam "brain tumor" to się zawijam i wracam z skąd przyjechałem (choć czasami warto tutaj zostać nawet w takim przypadku). Ale jak nie jest to coś tak poważnego i po prostu wymagam tylko całodobowej opieki, to nie mogłem trafić lepiej i zostaję tutaj.
Każda osoba starsza zmienia swój styl życia, i to ich najbardziej dobija. Większość naszych znajomych tutaj to emeryci, i najlepiej to widać wśród tych co przylatują tutaj regularnie od wielu lat na 6 miesięcy każdego roku. Sami mówią że "odżywają" po przylocie do tego klimatu, plaży i tego zupełnie innego stylu życia niż mają u siebie. I najczęściej spotykany ich komentarz to: gdyby nie dzieci i wnuki to już bym tam nie wracał(-a) i mieszkał(-a) tutaj na stałe. Choć wielu z nich jest tu na stałe od wielu lat i jakoś te problemy medyczne schodzą na plan dalszy. Inaczej żyje się tam gdzie jest zawsze piękna pogoda i po prostu jak widzi się radosne twarze każdego dnia, to jest dużo łatwiej. Zgaduję że w Austrii o to chyba ciężko...
Ale powodzenia, każdy sobie wybiera takie miejsce w życiu jakie mu odpowiada.
Niemieccy emeryci są już na granicy ubóstwa. Austrie czeka to już niedługo.
@@PolacywAmeryceLacinskiej Witam serdecznie z Austrii z pieknego Wiednia gdzie mieszkam juz ponad 30 lat na wysokosci Gloriette w Schönbrunnie. chetnie zmienilabym juz miejsce zamieszkania ze wzgledu na klimat, takze miedzyludzki. zaciekawil mnie Pana kanal gdyz od dluzszego czasu rozmyslam gdzie by tu cieplejszego i slonecznego miejsca dla siebie poszukac. jestem osoba samotna, samodzielna 75-letnia emerytka, zdrowa i energiczna.
Prosze mie podpowiedziec p.Marku gdzie znajde wiecej szczegolowych informacji na temat kosztow zamieszkania w takim apartamencie (np, na razie na okres 6-ciu miesiecy), codziennego utrzymania (auta nie mam) i czy w ogole mam szanse na takie zmiany. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Prowadzi Pan bardzo ciekawy kanal za co tez dziekuje.
@jolantapetra8500 75 lat to już poważny wiek. Oczywiście że gdy wziełoby się pod uwagę tylko wynajem, to jest to bardzo do zrobienia na kolejne 5-10 lat. Nie wiem co w tym jest, ale jakoś jest tutaj zdecydowanie więcej starszych samotnych kobiet niż starszych samotnych mężczyzn.
Tutaj sugeruję wybrać tylko jakieś fajne community aby było miło i aby było trochę życia towarzyskiego. Ale tylko w rejonie plaż w okolicach Coronado jest 25 takich communities i to tylko tych nad brzegiem, więc jest w czym wybierać.
Najlepiej przylecieć na jakieś 2-3 miesiące i przyjrzeć się samej jak to wygląda na miejscu. Dopiero wtedy planować zostać na dłużej.
@@PolacywAmeryceLacinskiej
Witam p.Marku serdecznie i dziekuje za szybka odpowiedz i miejsce poszukiwan. tez tak pomyslalam aby najpierw zrobic 2-3 mce rekonesans a pozniej decyzja. prosze mi jeszcze podpowiedziec gdzie i jak moge zdobyc wiecej szczegolowszych informacji aby realizowac od wielu lat tkwiace we mnie pragnienia zwiazane z Panama.
Wiek na papierze nie zawsze odpowiada biologicznemu i odwrotnie, styl zycia i bycia robi swoje. Kobiety samotne nie bez powodu sa same i potrzebuja wypoczynku tak jak mezczyzni ciaglego zajecia.
Raz jeszcze serdecznie dziekuje p.Marku za odpowiedz i podpowiedz i pozdrawiam z pieknego, dzisiaj slonecznego ale zimnego Wiednia.
PS. Wspanialy kanal pan prowadzi p.Marku co pozwala poznawac swiat i rodakow przez wymiane zyciowych doswiadczen.
Duzo serdecznosci i powodzenia w dalszym rozwoju kanalu i nie tylko.
Umilił mi ten wywiad popołudnie😊jedna smutniejsza refleksja:bezpieczny i komfortowy świat jest tylko dla wybranych w zamkniętych zonach.
#ParaguayLive bardzo fajnie Marku, dzięki za super kanał. Również dla Pani Ewy, cenne informacje. Tak jak mówisz wydaje mi się iż za dużo ludzi "czeka" na emeryturę ... ale czas leci, wiek emerytalny idzie w górę a życie mamy tylko jedno :) Trzeba działać a nie tylko marzyć, moim zdaniem. Pozdrawiamy z Paragwaju Gosia i Zbyszek
Jak zwykle Marek nie zawiódł i przeprowadził bardzo wnikliwy i ciekawy wywiad. Mieszkając na pół "etatu" w Panamie i mając możliwości zaznajomienia się z tym krajem, całkowicie zgadzam się z obserwacjami Ewy. Do miłego spotkania się z Wami w Panamie :)
Dziekuje, ja mieszkam w South Carolina i zaczynam się rozglądać za miejscem na emeryturę , myślałem o Ekwadorze, lub Tajlandii , teraz zaczynam się rozglądać właśnie tym rejonie ( Ameryka Środkowa), z tego co wiem $2000 miesięcznie wystarczy na spokojną emeryturę w Panamie.
$2K powinno być OK. Jak to tego kupi się to w czymś się mieszka, to wtedy $2K starczy właściwie wszędzie. Ale jak $2 ma starczyć też na wynajem, to wtedy sie nie poszaleje i trzeba już szukać albo czegoś tańszego i może być trochę dalej od plaży, albo trzeba już szukać w górach (np. w Boquete).
Ale jak dwie osoby mają po $2K na głowę, to wtedy nie ma problemu gdziekolwiek by się mieszkało.
@@PolacywAmeryceLacinskiejDzień dobry .Prowadzisz bardzo fajny program i cieszę się że wpadłem na niego .Mieszkamy w Kanadzie prowincji Ontario .Za 3 lata przechodzimy na emeryturę i czas rozejrzeć się za jakimś spokojnym miejscem. Na początku przyszłego roku chcemy przyjechać do Panama i przyjrzeć się jej z bliska. Zwracam się z prośbą do ,,miejscowego eksperta ,, co byś nam polecił żebyśmy tego wyjazdu nie zmarnowali Pozdrawiam
A to łatwa odpowiedź. Wpadnijcie na jakieś 2 tygodnie do Panamy. Wynajmijcie sobie tutaj najlepiej przy plaży (jest 25 różnych osiedli do wyboru) jakieś mieszkanie. Najlepiej tydzień w jakiejś średniej community (jak np. Coronado Golf albo Royal Palm lub Bajia w Nueva Gorgona). Drugi tydzien może w lepszej community (RioMar, albo Bijao -> tutaj tylko w budynkach przy plaży). Wtedy będziecie mieli dobre zozeznamie jak się tutaj mieszka. Rozmawiajcie w mieszkańcami którzy są tutaj na stałe. Możecie też wziąść jakiegos agenta aby Wam pokazał kilka properties. Na początek nie macie wyjścia bo i tak przyjeżdżacie na krótko, więc trzeba wynająć na internecie. Najlepiej AirBnB albo Encuentra24.
Jak już się będziecie rozglądali na miejscu, to pamiętajcie że jak kupujecie/wynajmujecie property przez agenta, to kosztuje to Was jakieś 10-15% więcej i nie ważne czy płacicie Wy czy właściciel, więc najlepsze deale macie bezpośrednio od właścicieli, a prawnik załatwi Wam wszystkie formalności razem z rezydencją.
Powodzenia !!!
@@PolacywAmeryceLacinskiej Dziękuję bardzo za cenne informacje
@@stancholko361 dolaczam sie do pytania.
Fajny wywiad. Dużo informacji.
Dużo mówicie delikatnie o bezpieczeństwie. O co chodzi z tym i tymi ośmioma kradzieżami domu? Tak mocno kradną i jest taka wysoka przestępczość?
Zależy gdzie się mieszka. U nas na osiedlu nie było żadnej kradzieży od 10 lat odkąd tutaj mieszkamy. Ale jak niektórzy wybiorą miejsce po jest super tanie, to wtedy mają problemy...
od tamtej pory wiele sie zmienilo POLITYCZNIE. ja jestem z wyzu o 10 lat w plecy 1980😒ale juz walcze o papierologie w PARAGWAJU 🤘juz za pare miesiecy cos ogarne. wszedzie dobrze ale po za UE lepiej👊wolnosc tomku w swoim domku 😆🤪 bylem w Panamie chyba w 2016 za bardzo z amerykizowana (? pisownia ) ja chce mieszkac troche po za miastem. Mieszkanie NIGDY.
Niestety ludzie zeby dostawac emeryture z kanady to musza pol roku w ciagu roku przebywac na terenie kraju, dla tego duzo ludzi na emeryturze spedza czas w poludniowej ameryce tylko przez pol roku, drugie por roku musza przymusowo siedziec w kanadzie.
Ale jak to?To emeryt nie może wyprowadzić się z Kanady?Przecież Pani która udziela wywiadu się przeprowadziła.
@postale99 Oczywiście że może. Tutaj jest dużo więcej emerytów z Kanady niż ze Stanów. Ale każdy szuka wytłumaczenia dla swojej sytuacji, więc chyba stąd te komentarze. Są dwie przyczyny dla których część emerytów spędza pół roku w Kanadzie. Jedna to jest to, że tam mają darmową służbę zdrowia i nie stać ich aby opłacić panamskiego medical (choć ceny bardzo przystępne). Drugą przyczyną jest że mają w Kanadzie rodziny, więc czują się tam pewniej.
@@PolacywAmeryceLacinskiej dziękuję za wyjaśnienie.PS bardzo lubię oglądać Pana kanał.🌻Dalszego powodzenia🍀!
Super ciekawa rozmowa, dzięki! A jaki kraj tańszy i bliżej dla Polaków, bo akurat szukam 😊
Taniej i bliżej (rozumiem że Polski) to już jest chyba tylko Europa.
Madera, perła Atlantyku.
@@starozytnawiarasw.onufrego8727 Oj tak, fajnie tam, fantastyczny klimat, piękna przyroda, ale ceny nieruchomości zaporowe...
@@PolacywAmeryceLacinskiej No tak, dzięki, nie chcę wyprowadzać się poza Europę, akurat to wiem. Tylko do jakiego kraju...
@@Malgosia07zostaje ci tylko Albania. Tam jest taniej.
Dziękujemy za kolejny świetny wywiad.
Jesteśmy ciekawi ile średnio kosztuje dwupokojowy apartament w takim gated community, i ile wynosi miesięczny czynsz ?
Z góry dziękujęmy.
Ceny są mniej-więcej od $200K do pół miliona USD, ale to tylko za 2-pokojowe. Oczywiście cena jest proporcjonalna do jakości i standartu community.
Pilipiny tańsze , klimat super też, dalej się zastanawiam gdzie wyląduje… $2000 powinno wystarczyć , czynsz, jedzenie, opłaty plus internet. Samochód jest niepotrzebny moim zdaniem.
Wszędzie jest tak jak ludzie sobie "zbudują"... wydaje mi się.
Z perspektywy lekarza wygląda to fajnie, ale zwykły fizyczny może sobie pomarzyć o takim sielskim życiu na emeryturze, rozważam wyjazd (do emerytury jeszcze 5 lat) ,ale bardziej do Azji gdzie finansowo bardziej będzie mi po drodze.
Odnośnie kompletów mebli...polecam te włoskiej produkcji, najczęściej są wykonane z bdb jakosci tworzywa. Pozdrawiam!
przepraszam ale duzo slow malo tresci jakie sa ceny zywnosci pradu internetu restauracji condo fee opieka medyczna dentystyczna etc
Pojedz a raczej polec to sie dowiesz
Nie będę zwiedzała kilkunastu lub dziesięciu krajów. Bez sensu.Poza ty w tydzień i tak się nie dowiem
Panama nie do zwiedzania dlaczego?Kwestia co kto lubi .Panama ma piekna przyrode i jak wszystkie kraje Ameryki Lacinskiej zawilo historie i rzady dyktatorskie mocno wspierane przez USA.Obecna Panama na pocztku byla to Columbia.Ciekawa historia Kanalu Panmskiego.I lepsza sluzba zdrowia niz w Canadzie ?A jak dziala sluzba zdrowia w USA,wizyta u lekarza,w szpitalu pytanie o ubezpieczenie.Emerytura twoich gosci jak sa po za Canda wiecej niz 6 miesiecy traca ubezpieczenie,i dodatki do emerytury.A Panamczyk pracujacy w sklepie ,jako ochroniarz tez moze pozwolic sobie na takie same zakupy?Dla wszytkich emerytow z Ameryki Polnocnej,Europy zachodniej,Ameryka Lacinska jest tania +Dominika Republik,zakup mieszkania domu,o wiele taniz niz Floryda.
Szkoda że pani Ewa tak mało widać tylko woda.
Pani chyba żyje z kanadyjskiej emerytury a nie z Polskiej, co daje większe możliwości w sprawie poprawy jakości życia.. Polski emeryt może sobie poprawić np. czapkę na głowie.
No niestety tak jest. Ostatnio zresztą bardzo pogorszyły się emerytury w Kanadzie, i to nie to samo co było jeszcze 15-20 lat temu. Ale taki tręd jest chyba na całym świecie.
P.S ,mieszkaliscie w Canadzie ,nie pamietacie tekstow posrednikow, "po co komus placi za wynajecie mieszkania jak mozesz mieszkac na swoim w domu,condo".Tylko nie powie ci dom bedzie twoj jak splacisz krdytu w banku.
No chyba zartujesz. Myslalem , ze bank kredyty i domy daje za darmo !!! A to skandal
Super wypowiedź pani Ewy ja mam tylko pytanie co to za miejscowość gdzie pani Ewa mieszka ile takie mieszkanie kosztuje gdybym jako emeryt chciał tam zamieszkać
Ceiesze się, ze pani Ewa z grubsza opisała plusy i minusy życia w Panamie. A jak jest z opieką medyczną dla obcokrajowcow? Przypuszczam, ze jest płatna.
Mareczku, Jeżeli chcesz od swojej żony słyszeć zdrobniałe Mareczku, to musisz do niej mówić Kasia, lub Kasiulek a nie Kaśka
To sie nazywa POCZUCIE HUMORU 😀
Jak to jest z plażą, tam gdzie Pani Ewa mieszka bo mówi że Panama ? miasto? nie ma plaży? w jakim miejscu , Pani wymieniła nazwę gdzie mieszka , te 3 wieże to budynki z apartamentami, czy tak.? Pozdrawiam ciepło ze Szwajcarii
Trochę sprostowania: tutaj się używa zwrotu "Panama" mówiąc o Panama City. Dlatego to jest trochę mylące. Tam nie ma plaży, bo to duże miasto i tam się głownie pracuje a wypoczywa się daleko za miastem.
Zrzuty były zrobione z róznych communities. Tam gdzie mieszka pani Ewa jest jedna wieża. Właściwie tylko RioMar ma 3 wieże, więc i większą ilość osób mieszkających tam. Większość communities tutaj ma tylko jedną wieże albo żadnej, w zależności kiedy community była wybudowana.
Oczywiście w wieżach są same mieszkania. Ale jest to też wyższy standart niż np. w porównaniu jak ma się tutaj dom. W domu pomimo zatrudnienia ogrodnika, kogoś do basenu, i sprzątania, i tak nie da się tak bardzo wszystkiego "dopieścić" niż tam gdzie są wieże. Czysta ekonomia: składa się więcej osób i wtedy jest budżet na kilka basenów, 30 ogrodników i wszystko jest wypielęgnowane na maxa. Oczywiście zależy to też od community, bo są te bardziej na budżet i te bardzo luksusowe. Dlatego też często zakup domu jest tańszą inwestycją niż zakup dużego condo w lepszej community. Trochę to odbiega od typowo europejskiego rozumowania, bo po prostu w Europie nie ma tego typu communities.
Ok, potwierdzasz moje przypuszczenia, dziękuję,Panama to też chyba duży port jak sądzę?
Jakie sa miesieczne oplaty za mieszkanie w tym kompleksie?
@krzysztofkrzesowski4065 Zależy to od jakości community. Rpzbicie jest bardzo duże. Od $40 miesięcznie do $600 miesięcznie. Oczywiście czym więcej się płaci tym lepsza community/miejsce.
Fajnie,ale ilu wykształconych za pieniądze podatnika Polaków wyjechało?
Mnie absolutnie nie pasowala pogoda w Panamie, za goraco i straszna wilgoc. Pani Ewa opowiada o zyciu tam w samych superlatywach dla emerytow z Kanady ale tez chyba dla tych co maja wysoka emeryture. Panama posiada swoja walute Bilboe ale bardziej popularny jest $ US. I tak np. chleb kosztuje $1.90 , woda mineralna $ 1.40 to napewno jest taniej niz w Kanadzie ale nie jak w Polsce. Nie zachecalabym polskich emerytow do wyjazdu do Panamy. Acha znajomi ktorzy maja tam dom co roku musza go malowac, nawet klamki im rdzewieja od soli a dwa razy byli okradzeni. Mnie nie podobaly sie uzbrajeni ochroniarze przed kazdym sklepem.
@margaretraj993 typowy komentarz turysty, który był w Panama City i może w jeszcze tylko jednym miejscu. Komentarz o walucie też błędny, bo Balboa to inna nazwa dolara. Tutaj nie mają własnej waluty i w obiegu jest USD (za wyjątkiem monet). No nie wim czy pogoda jest łądniejsza w Polsce czy w Panamie.... Do Panamy trzeba mieć trochę $$, więc się zgadza, jak polski emeryt nie ma funduszy to nie powinien tutaj przyjeżdżać. Ale już co innego emeryci ze Stanów czy Kanady.
Odnośnie domów to się zgadza. Kupują Ci co nie wiedzą że można było zrobić inaczej. Kiedyś były tu tylko domy i po prostu nie było innych opcji. Malowanie co roku to reguła ...na całym świecie, bo jak się mieszka przy plaży to zawsze powietrze jest słone, obojętnie czy w Panamie, czy na Cyprze. Ale coś-za-coś.
Mam pytanie i do pana Marka i do pani Ewy
Czy nie będąc emerytem i nie mając100 000 $ na wpłacenie w celu pozyskania wizy jest jakaś inna możliwość dłuższego pobytu?
@nwo12345 Jest kilka możliwości, ale to sporo tłumaczenia. Sugerowałbym zobaczyć odcinek o tym jak uzyskać pobyt. Jest tutaj na kanale.
A ja nigdy bym nie wyjechała z Polski