Radost pohledět. Budu li se vytahovat, konečně na netu mohu chrastit virtuální svalovinou, doporučuji k šutru 1000/3000 dokoupit šutry 8000 a 10 000 zrnitost a i ten obtahovací řemen. Ano, uznávám, že pro kuchyňské použití stačí zrnitost do 3000 a obtáhnout na řemeni, ale ten krásný obřad, kdy přecházíte až na 10 000, ten klid a odpočinek při broušení, testování ostří na jemném cigaretovém papírku, či pokusy o seříznutí vlasu, to stojí za to (zvlášť shánění vlasu, jste li plešatí jako já) . Pravé osvícení po broušení přichází zpravidla druhý až třetí den, když vidíte svou krásnou a hodnou dívku, manželku, milenku, kterak bere nůž, a krájí kus žvance proti talíři, či plechu. To si hned uvědomíte, jak moc ji milujete , a ona vás, a těšíte se a děkujete, že můžete opět znovu obnovovat ostří a meditovat při ostření nožů. U mě kameny nestíhají schnout :o) . Děkuji za video a přeji všem dosažení osvícení (ne ovšem uranem, či plutoniem) .
Super videonávod. Děkuji za něj. Sám používám břitvu na holení, tak jsem měl radost, že tam vidím část břitevnické výbavy :-) Sice broušení vyžaduje čas, ale pokud čas promrhám např. na facebooku, bude ze mě jen a jen budižkničemu. Pokud ale investuji čas do něčeho takového, zase se něco nového naučím a něco víc ze mě bude ;-) A ono donést nože nabrousit nebo rovnou zahodit a koupit nové, vyžaduje vlastně větší časovou investici, než broušení stávajících.
Pěkné video. Já osobně ostřím nože jídelním talířem-porcelán. Pokud je nůž skutečně hodně tupý tak, že papír při řezu jen žvýká, trvá proces cca 5 minut. Při pravidelném ostření cca minutu. Pravidelně myslím 1xtýden. S nožem se oholím. Důležitá je i kvalita oceli nože, úhel při ostření. Vím, žádná hitparáda na ostření tesařského dláta, nebo břitvy, ale nemám v kuchyni žádný další krámy a je to gratis.Zdar
Dobrý den, to by mě zajímalo jak? O spodek talíře , tam co je protiskluz, nebo o glazuru. Možná se ptám jako tydýt, neberte prosím dotaz jako provokaci, vážně mě to zajímá. Děkuji Vám.
Ach strejdo Docela zajímavý video. Dobre jsi řekl do kuchyne staci! Jen nechapu proc z toho kamene utiras jak rikas blaticko? Toto blaticko je vlastne brusna emulze,potřebuješ co nejjemnejsi brouseni a toto blaticko ti v tom pomuze. Potom uz staci jen bridlicovej brousek na kterym ostri dohladis,samozrejme jehlu kterou vytvoris brousenim lehce strhnout o drevo,bo mekky prouzek plastu. A ne ze na takto nabrouseny nuz vemes ostrou ocilku,ostrou myslim hrubou! To je po nozi! Na ocilce se nebrousi,ale pouze obtahuje ostri. Samozrejme kdyz citis ze nůž prestava rezat obtahnes na ostrejsi ocilce a pak znova na jemne. Mas zajimavej zpusob obtahovani na ocilce,to jsem jeste nevidel a to uz jsem toho za bezmala 40let co se nozem zivim videl dost. Nic uz dam pokoj,at nam noze rezou ahoj a pustte se do me😎.
@@jindrasvitavy já ale nedělám videa o broušení nožů...? A promiň jestli jsem se tě nějak dotknul, to jsem nechtěl. Z tvého postu jsem pochopil, že tomu rozumíš, tak jsem se chtěl něco naučit od profesionála.
@@jindrasvitavy můžu se zeptat zdali víte jaký je kamenný ekvivalent zelené brusné pasty? Na internetu jsem našel hodnoty zrnitosti 7/5 což nevím co znamená, nebo hrubost 3 mikrony. Nebo pokud víte co znamená to číslo na kameni. Třeba jestli to není počet zrn děleno plochou v mm^2 či něco takovýho.
Velmi pěkné video, děkuji. Jen bych podotkl, že pro ten specifický typ broušení (odebírání materiálu na brusné ploše), jímž vytváříme ostří (na rozdíl třeba od broušení hrubého povrchu pro jeho vyleštění), máme v češtině samostatné slovo: ostření (ostřit, naostřit…).
Tak som nôž brúsil pred tridsiatimi rokmi a nechápal som prečo ho musím stále brúsiť a kamarátov nôž rezal aj bez častého brúsenia. Tak som sa ho na to spýtal a tu je vysvetlenie. Keď sa chceme nožom holiť, možno je dobré naostriť ho na 30 stupňov. Ale musíme potom počítať s tým že nôž budeme musieť brúsiť často, lebo čím ostrejší uhol nabrúsime, tým skôr sa nám ostrie zatupí (poolamuje). Nechcelo sa mi veriť keď mi povedal že nôž brúsi až na 60 stupňov. Myslel som si že to nemôže ani rezať. Vyskúšal som a od vtedy brúsim nože do 60 stupňov. V kuchyni nepotrebujem nôž jak britvu a brúsiť ho každý deň.
Za mne díky za některé zajímavé tipy a triky. A pokud konstruktivní kritika (chci pomoci...) - chtělo by to trošku svižněji, mít lépe promyšleno, co chceš říci (a raději třeba nastříhat po částech, které si promyslíš). Jak říkala moje babička - leze to z tebe, jako z chlupaté deky... Ale zase ti bylo dobře rozumět...
@@nevimtotok uvědomte si, že spousta lidí neví o broušení absolutně nic.. pro ty je takový tutoriál úplně ideální, dozvědí se vše o broušení a jak to všechno funguje... nikdy se nemůtete stát mistrem pokud neznáte a neumíte základy a to platí v čemkoliv.. byl by na hovno tutoriál o broušení když by někdo chtěl nabrousit superostré ostří na dvoustovce kameni který má doma po dědovi :D takový člověk by tu pak fiflal že to doma zkoušel a nejde mu to ! za mě je toto video jako tutoriál naprosto OK !
Ahoj, teď řeším brusný kámen co mají v Lidlu. Ale mají jen 400/800 a potom 1000/6000 Za mě by byl asi optimální 1000 / 3000 ale možná se pletu. Mam to já relativně nové a zatím ostré nože a na nože které ještě řežou ale už mají něco za sebou.
kameny myju normálně ve vodě s jarem nebo jiným smáčedlem. Hlavně se chci zbavit kovu z nože. Značku jsem nikdy neřešil pouze velikost zrna. čím vyšší číslo tím jemnější broušení.
Diky za videjko tak podle tohoto videjka jsem nabrousil svuj prvni nuz chci se zeptat zdali by nebyla nejaka soutez treba o brusne kameny z drzak diky Tankvej
Velmi dobré zkušenosti mám s břidličným finišerem, ovšem ne ve vodě, lubrikuje se jemným olejem, zrnitost je cca 6000,takže se dá většinou použít i na břitvy.
Jeden skromný dotaz, k čemu je dobré žiletkové ostří na noži, který nebude ležet ve futrálu, ale který chci taky používat? Kolik času zabere toto ostří získat a kolik řezů vydrží? Mi to přijde strašný nepoměr a proto preferuji brousek od fiskarsu, který dostatečně nabrousí několikerým protáhnutím. Nejsem totiž kuchař v asijské restauraci, kde bych žiletkové ostří jako v jednom z mála příkladů opravdu využil na přípravu sushi.
@@michalhruska5090 Nejde o to mít na noži žiletkové ostří, tomu taky odporuje úhel břitu nože, jde o to mít břit co nejvíce "čistý"-t.j. nejméně i mikroskopických vrypů, takové ostří se pomaleji tupí.
Nože se brousí jen při výrobě, ostatní je ostření.. U zrnitosti je důležité uvést, jestli se jedná o počet zrn na centimetr čtvereční nebo na palec čtvereční.
@@inozrameroz4374 To je stoprocentní pravda.Nůž lze ostřit na brousku jen určitý čas, protože jakmile se dostanete na větší šíři nože, nezbývá,než jej zeslabit na celé výšce, aby nebyl úhel fazety příliš velký. Případně lze znovu vykovat, stojí-li materiál za to. Jednostranný úhel 15 stupňů je už hodně neboť to znamená vrcholový 30 stupňů. Je to rozsáhlé téma a dalo by se o tom hovořit dlouho. Jde o to že ve videu je zaměněno ostření za broušení. Děkuji .
Nikdo není dokonalý. Jen jsem chtěl upozornit na radikální rozdíly, které přinesou zklamání, pakliže kupujete brusek přes internet. Přirozeně jde i o další věci, jako je plnivo a materiál zrna. Nicméně děkuji za zpřesnění diskuze.
Tak!!! Video supr! Já mám dotaz... Stejně jako vy, jedu na ocílce i kůži (vytahuji) ale já tak i brousím... myslím, že tím dochází k menšímu úbytku... Proč teda všichni ( u brusu i vy) se snaží nevytahovat ale ,,jít do toho,, a to i u ocílky!!!! Je možné mi nějak krátce odpovědět? Jak je níže, blátíčko je brusná pasta, nestírám... otřep či grot otírám o korek...
Takhle dlouho kdyby brousil reznik pri zabijacce nuz tak to dela tyden:-)To je vzdy fofr jak to u nas reznik brousil a verim ze ten nuz byl ostry jak britva.Myslim ze to jen vytahoval ocilkou.
@CoolRecenzeCZ Dobrý večer, pan Jožo nepřehání, viděl to v Americkém filmu o Japonských mečích, moderoval to Chuck Puck Noris , ale platí to jen o těch, co mají špičku tanto!!😂
Problém je v základním zpracování oceli. Tvrdá kalená vrstva na čepeli, která tvoří vlastní ostří, má tloušťku jen několik mikrometrů. Podle složení oceli se může při výrobě čepel cementovat nebo nitridovat. Pokud budete ostří brousit, tuto kalenou a "superfajnovou" mikrovrstvičku po velmi krátké době strhnete a pak můžete mít na břitu již jen méně kvalitní, i když ocelové, jádro. Když výrobce k nožům přidá ocílku nebo brusný kámen, já si tuto sadu nebo nůž nekoupím !!! K broušení nebo obtahování ostří se užívá řada technologií s diamantovými přídavky, lapovacími pastami, textilními kotouči pro strojní technologie. Zajímavým řešením je mít místo brusných kamenů velmi tvrdé kuličky z ložisek. Technickým uložením nevznikne "brusná" mezera a zde protažením z ostří nic neubíráme, vytváříme extrémně hladkou plochu, ale materiál vlastně tváříme za studena. Tím bychom docílíme i vysoké trvanlivosti nože. Příklad ze strojírenství: eluc.kr-olomoucky.cz/verejne/lekce/1204 Právě proto se musí nože intenzivně brousit, aby se z kvalitní vrstvy na břitu stala německá "Scheissenstahl" a musel se koupit nůž nový. Do současné spotřební společnosti se dlouhá trvanlivost výrobku vážne prostě nehodí.
Ještě doplňuji: Dobrý nůž nepatří do zásuvky s dalšími noži, do dřezu ani do myčky. Po použití se lehce otře a uloží do stojanu. Zajímavý je i exkurz do čínského feng-šui ... je transkripcí více ... Špička nože musí směřovat do země a ostří ven z bytu nebo domu.
@@rudolfcarvan7559 já si teda neumím představit, jak by kuličky z ložiska mohly ubrousit zuby nebo hrboly na ostří. A většina nožů je z nerezu, ten taky může být kalený?
@@mireknovacek9680 Zubaté ostří typu nože na chléb bys těžko nabrousil i na kameni. Já jsem měl na mysli pouze ostří hladké. Aby se kalením austenitické oceli získala martenzitická struktura, je nutné některé oceli kalit mražením - tzv.kryogenní postup. Na čepeli pak vidíš nápis Martfrost nebo Frosthard. Tyto nože se nesmí používat na horké potraviny, aby se kalený materiál nepopustil. Vodítkem typu nerezového materiálu např. u Poldi Anricorro je, zda se jedná o ocel magnetickou. Tepelné zpracování je obrovská oblast mistrovského řemesla. V Poldi Kladno se dělaly úžasné kusy a proto tradiční značka Poldi musela po hadrovém převratu demokratický odejít do karasu, aby nekonkurovala ocelárenských patlalům od nás na západ.
@@mireknovacek9680 To už je zkažený nůž. :-( Buď jej budeš dále ostřit třískovým obráběním, a budeš ostřit stále nebo pořídíš nový, o který se budeš řádně starat. Popsaný postup je pouze pro nové ještě nesbroušené nože.
A kdo brousí těsně před jídlem, je zapomětlivec. :-) Já před krájením masa jen lehce stáhnu ocílkou - pár tahů, nic víc. Větší prošení dávám plánovitě v rámci servisu nožů, když se mi nikdo nemotá v kuchyni pod nohama.
Ukázka, jak se dá sáhodlouze kecat i u obyčejného broušení nože.
4 ปีที่แล้ว +1
Pripomína mi to prednášky z vysokej školy, škoda, že som si počas videa nerobil poznámky. (vysvetlenie: na môj vkus moc zdĺhavé a tým veľmi nudné. Chcelo by to prestrihať a zbytočne nenaťahovať.. Video o brúsení noža by mohlo mať max 2 min.) Inak vďaka za info, nech len nefrflem ;)
ty toho naděláš ty otřepe :) od čeho je ocilka ? řezat do dřeva :) nevím ja otřep neotíram dřevem :) a všechny kudly mam jak skalpel :) navíc na ocilce se nuž vytahuje proti ruce :) ne OD .. :P
ocilka je vzdy navrzena tak aby se prsty sevrely pod plast,drevo a jine materialy ze kterych je delana rukojet prave pro to aby nedoslo k poraneni pri obtahovani. Kdo se veme pres celou ruku tomu to nepatri do ruky a mel by ocilku nechat nekomu kdo to umi. Stejne tak jako u brouseni je pri obtahovani velice dulezity uhel pri kterem je nuz brouseny. Pokud budu nuz brouseny pri nakych 15° brat na ocilce pri 45 jak to vetsina lidi dela ostri po par tahach bude v haji. U ocilky taky hodne zalezi na hrubosti. Zkratra chce to trochu vedet a ne slepe je ten nuz uz kraji nak blbe kde mam vocilku lup lup a divit se ze je to horsi nez lepsi. Jsem kuchar a noze me vicemene zivi a neni nic horsi nez tupej nuz nebo blbec co snim neumi zachazet.
priste by si mohl ukazat takovy ty brousky ze supermarketu , nejlepsi jsou takovy ty ctyri kolecka proti sobe , to nabrousi nuz raz dva , staci parkrat project a je to :-) , doufam ze se ti najezili chlupy i na palci u nohy kdyz si docetl :-) , samozrejme vtip , ale zase na supermarketovy noze patri supermarketovej brousek , kdyz jsou lidi blby tak at si vyhazujou prasule do kanalu :-) , neni nad jeden kvalitni nuz na celej zivot , jinak to co tam brousis neni " damasek " je to platovanej nuz , stred je patrne VG 10 pokud je to Cina , tvrdost kolem 50 HRC coz je naprosto dostacujici a hlavne si ho clovek sam nabrousi dle tveho navodu , lepsi noze s tvrdosti HRC 53+ jsou sice super , ale uz je jen tak lehce doma nenabrousite , a ten kdo se o to pokusil nuz vzdycky znicil , vytrhanej material kolikrat i 1 desetina , pokud si nekdo koupite kvalitni muz za 10 a vice tisic tak si ho nechte nabrousit u profika , tech stovek jednou rocne se vyplati .
Suhlasim, noz sa da odprezentovat za pat minut. Ale polovica bushcrafterovych youtuberov ta vie tak otravit nekonecnym okecavanim o nozi, ze musis vypnut odber.
hm.. tak to by mě zajímala tvoje specealizace.. protože každý kdo se okolo oceli motá ví, že čím kvalitnější nůž, tím tvrdší ocel a tím pádem i delší doba broušení, pokud za tu dobu nabrousíš 8 nožů, tak to asi používáš nože kvality příborák z plechu ! :D protože ty opravdu stačí přetáhnout párkrát po kameni, 3x po ocelce a jsou jako břitva ! vždycky miluju tyto rádoby odborníky ! :D
@@flegosek86 Promiň, nerad bych vy**ral, ale s tou tvrdostí? Pokud vím, tak někde cca 52-54 HRC je maximální tvrdost pro jakýkoli materiál, protože pak už se ostří láme a je velmi háklivé. Nebo jestli máš jiný postup? Díky.
@@jaromirjust534 ano máš pravdu běžná tvrdost je do 55 HRC pak jsi psal už je ta větší tvrdost na úkor kvality, nůž může být křehčí ALE japonské nože z damascénské oceli - tudíž překládané oceli mají tvrdost i 60 HRC a dokonce jsem nedávno četl že moderní nožířské oceli dosahují už běžně i 64 - 68 HRC ale upřímně - pokud chceš skutečně kvalitně naostřit kuchyňský nůž tak to neuspěcháš a už i tato běžná ocel je dost tvrdá na to aby jsi nabrousil za 9 minut 8 nožů, upřímně bych toho odborníka rád viděl jak za 8 minut nabrousí 8 nožů aniž by nezkurvil ostří xD ono to má svůj důvod, když si najdeš někde úplné video výroby nože tak uvidíš že to všichni brousí na strojích a né na kameni, protože broušení na kameni je prostě pomalejší :) tady si to můžete spočítat - obě strany na obou stranách kamane... je to profi brusič :) th-cam.com/video/XIiyq7UvChM/w-d-xo.html
@@flegosek86 Pokud se budeme bavit o opravdu výkonném noži, např. pro řezníka, který bude krájet maso, čistou svalovinu, tak lze uvažovat i výrobě nože z nástrojových ocelí, avšak s požadovanou tepelnou úpravou. Takže ano, kdysi v učení a po vyučení jsme taktéž experimentovali v této oblasti a zkoušeli jsme různé druhy nožů. A mimo jiné jsme dělali i nože z materiálu 19 312 a 19 436 (byly to druhy nástrojových ocelí ne nejvhodnější, ale pro nás dostupné a dostupná byla správná tepelná úprava. Jasně, tyto nože museli být strojně, geometricky přesně, (v přípravcích) naostřeny a pak řezaly, měly vysokou trvanlivost ostří, ale byly ostřeny na konkrétní použití, ale jinak byly velmi háklivé. A tyto nože měli tvrdosti kolem 60 HRC, ale byly opravdu regulérně opakovaně popuštěny tak, jak měly být, takže tam byla dosažena i dostatečná pevnost. Tvrdost nože v dnešních dobách může být matoucí, protože nic nevypovídá o tom, jestli je, obecně díl, který má na povrchu tvrdost více jak 60 HRC je takto prokalen v celém průřezu, nebo má pouze jakoukoli úpravu tvrdosti povrchu (povrchové kalení, nitridace, povlakování) na "relativně měkké" (45 -53 HRC) jádro. Přizná se ale, že doby, kdy jsme se tímto s partou kámošů, vyučených nástrojařů bavili, jsou dávno pryč. Takže kam se posunuly, zejména materiálové možnosti dnes, netuším. Ale vím, že je dnes spousta "odborníků" na výrobu a ostření nožů, ale tito lidé jasně neznají a nechápou základy. Viz třeba spam "ostrá pošta" Podle zveřejněných videí se nože takhle, seriozně neostří. Jasně mají tam i to, jak řežou papír, což jení problém "kouskem neodjehleného plechu" ale to rozhodně není o tom, jak dobře umí ostřit nůž.
Tam je kumšt ve správným naklepání a brousek už stačí břidlicový. Pro zajímavost, sedláci zapichovali kosu na zimu do hnoje aby se vytvrdila - tuším nitridovala ve čpavku z toho hnoje.
No, potkal jsem i blbce, co se pokoušeli dokázat, že je země placatá. Vojákům na brigádě v lese jsem říkal, že se stromky sází tím zeleným nahoru..... :o)
Radost pohledět. Budu li se vytahovat, konečně na netu mohu chrastit virtuální svalovinou, doporučuji k šutru 1000/3000 dokoupit šutry 8000 a 10 000 zrnitost a i ten obtahovací řemen. Ano, uznávám, že pro kuchyňské použití stačí zrnitost do 3000 a obtáhnout na řemeni, ale ten krásný obřad, kdy přecházíte až na 10 000, ten klid a odpočinek při broušení, testování ostří na jemném cigaretovém papírku, či pokusy o seříznutí vlasu, to stojí za to (zvlášť shánění vlasu, jste li plešatí jako já) . Pravé osvícení po broušení přichází zpravidla druhý až třetí den, když vidíte svou krásnou a hodnou dívku, manželku, milenku, kterak bere nůž, a krájí kus žvance proti talíři, či plechu. To si hned uvědomíte, jak moc ji milujete , a ona vás, a těšíte se a děkujete, že můžete opět znovu obnovovat ostří a meditovat při ostření nožů. U mě kameny nestíhají schnout :o) .
Děkuji za video a přeji všem dosažení osvícení (ne ovšem uranem, či plutoniem) .
:) Přesně tak, úhlavním nepřítelem ostrého nože je ženská. Ta co nejvíc pyskotá, proč jsou ty nože tak tupý a proč to nenabrousíš.
Diky za ten prispevek, protoze presne tak!😂
😂😂😂
Super videonávod. Děkuji za něj. Sám používám břitvu na holení, tak jsem měl radost, že tam vidím část břitevnické výbavy :-) Sice broušení vyžaduje čas, ale pokud čas promrhám např. na facebooku, bude ze mě jen a jen budižkničemu. Pokud ale investuji čas do něčeho takového, zase se něco nového naučím a něco víc ze mě bude ;-) A ono donést nože nabrousit nebo rovnou zahodit a koupit nové, vyžaduje vlastně větší časovou investici, než broušení stávajících.
Perfektne vysvetlené a ešte aj ukázané. Veľké vďaka a verím že mnohým to pomôže. 👍
Pěkné video. Já osobně ostřím nože jídelním talířem-porcelán. Pokud je nůž skutečně hodně tupý tak, že papír při řezu jen žvýká, trvá proces cca 5 minut. Při pravidelném ostření cca minutu. Pravidelně myslím 1xtýden. S nožem se oholím. Důležitá je i kvalita oceli nože, úhel při ostření. Vím, žádná hitparáda na ostření tesařského dláta, nebo břitvy, ale nemám v kuchyni žádný další krámy a je to gratis.Zdar
Dobrý den, to by mě zajímalo jak? O spodek talíře , tam co je protiskluz, nebo o glazuru. Možná se ptám jako tydýt, neberte prosím dotaz jako provokaci, vážně mě to zajímá.
Děkuji Vám.
@@grandfatherandfatmanparkou3486 O spodek, kde není glazura.
Bezvadné vysvětlující a poučné video. Nádhera!!!
Ach strejdo
Docela zajímavý video. Dobre jsi řekl do kuchyne staci! Jen nechapu proc z toho kamene utiras jak rikas blaticko? Toto blaticko je vlastne brusna emulze,potřebuješ co nejjemnejsi brouseni a toto blaticko ti v tom pomuze. Potom uz staci jen bridlicovej brousek na kterym ostri dohladis,samozrejme jehlu kterou vytvoris brousenim lehce strhnout o drevo,bo mekky prouzek plastu. A ne ze na takto nabrouseny nuz vemes ostrou ocilku,ostrou myslim hrubou! To je po nozi! Na ocilce se nebrousi,ale pouze obtahuje ostri. Samozrejme kdyz citis ze nůž prestava rezat obtahnes na ostrejsi ocilce a pak znova na jemne. Mas zajimavej zpusob obtahovani na ocilce,to jsem jeste nevidel a to uz jsem toho za bezmala 40let co se nozem zivim videl dost. Nic uz dam pokoj,at nam noze rezou ahoj a pustte se do me😎.
lepe bych to nenapsal jako reznik , je to napsane presne tak jak nas to ucili neni co dodat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
když jsi takovej expert, kde můžu vidět tvoje videa?
@@rostislavkopecky7698 Nac sem cpat nejaky videa?Staci Tvoje.Ja si k tomu rekl svoje a to mi staci! S pozdravem svetu ostre nože se loucim😎
@@jindrasvitavy já ale nedělám videa o broušení nožů...? A promiň jestli jsem se tě nějak dotknul, to jsem nechtěl. Z tvého postu jsem pochopil, že tomu rozumíš, tak jsem se chtěl něco naučit od profesionála.
@@jindrasvitavy můžu se zeptat zdali víte jaký je kamenný ekvivalent zelené brusné pasty? Na internetu jsem našel hodnoty zrnitosti 7/5 což nevím co znamená, nebo hrubost 3 mikrony. Nebo pokud víte co znamená to číslo na kameni. Třeba jestli to není počet zrn děleno plochou v mm^2 či něco takovýho.
Velmi pěkné video, děkuji.
Jen bych podotkl, že pro ten specifický typ broušení (odebírání materiálu na brusné ploše), jímž vytváříme ostří (na rozdíl třeba od broušení hrubého povrchu pro jeho vyleštění), máme v češtině samostatné slovo: ostření (ostřit, naostřit…).
Ahoj. Má pravdu. Ten otřep se skutečně nejlíp sundá dřevem, je to prastarej brusičskej fígl
Ok
Dobře vysvětlené a ukázané ,doufám že se mi bude dařit. 👍👍👍
Pěkný návod. Díky za něj! :)
Tak som nôž brúsil pred tridsiatimi rokmi a nechápal som prečo ho musím stále brúsiť a kamarátov nôž rezal aj bez častého brúsenia. Tak som sa ho na to spýtal a tu je vysvetlenie. Keď sa chceme nožom holiť, možno je dobré naostriť ho na 30 stupňov. Ale musíme potom počítať s tým že nôž budeme musieť brúsiť často, lebo čím ostrejší uhol nabrúsime, tým skôr sa nám ostrie zatupí (poolamuje). Nechcelo sa mi veriť keď mi povedal že nôž brúsi až na 60 stupňov. Myslel som si že to nemôže ani rezať. Vyskúšal som a od vtedy brúsim nože do 60 stupňov. V kuchyni nepotrebujem nôž jak britvu a brúsiť ho každý deň.
30° je pořád normální úhel, víc mají už jen majzlíky :D
Treba to vyskúšať, 60°
@@pavelduris1028 Z jedné strany 30 , zdruhé strany 30° = 60°ne?
@@radislavkryl1157 presne tak
Presne tak, uhol je nepriamo úmerný potrebnej reznej sile a a trvanlivosti ostria (pevnosti ostria). Je treba voliť správny kompromis.
Za mne díky za některé zajímavé tipy a triky. A pokud konstruktivní kritika (chci pomoci...) - chtělo by to trošku svižněji, mít lépe promyšleno, co chceš říci (a raději třeba nastříhat po částech, které si promyslíš). Jak říkala moje babička - leze to z tebe, jako z chlupaté deky... Ale zase ti bylo dobře rozumět...
posunul jsem si video a bylo. Neřeším jak dlouho to natahoval, hihi
Úžasný!!! Díky. Kdybych to byl věděl že děláte taková videa nakoupil bych u vás. Příště :)
Děkuji za dobré rady
Brúsenie začína v 8:08 nie je zač
8:00 jsem vypl video
@@nevimtotok uvědomte si, že spousta lidí neví o broušení absolutně nic.. pro ty je takový tutoriál úplně ideální, dozvědí se vše o broušení a jak to všechno funguje... nikdy se nemůtete stát mistrem pokud neznáte a neumíte základy a to platí v čemkoliv.. byl by na hovno tutoriál o broušení když by někdo chtěl nabrousit superostré ostří na dvoustovce kameni který má doma po dědovi :D takový člověk by tu pak fiflal že to doma zkoušel a nejde mu to ! za mě je toto video jako tutoriál naprosto OK !
není kam spěchat, jsem rád, že jsem se v prvních 8 minutách dozvěděl spoustu zajímavých a užitečných informací
Ahoj, teď řeším brusný kámen co mají v Lidlu. Ale mají jen 400/800 a potom 1000/6000
Za mě by byl asi optimální 1000 / 3000 ale možná se pletu. Mam to já relativně nové a zatím ostré nože a na nože které ještě řežou ale už mají něco za sebou.
Díky za video, všemu rozumím jen nechápu to proč ne do myčky? Můžete mi to vysvětlit děkuji za odpověď.
Myslím, že je to kvůli soli... ;-)
Super video, moc díky za osvětu!
Díky moc, vůbec jsem si nebyl jistej, jak na to :)
1. akú značku brúsneho kameňa je optimálne kúpiť?
2. čím treba čistiť hrubozrnnejší kameň?
kameny myju normálně ve vodě s jarem nebo jiným smáčedlem. Hlavně se chci zbavit kovu z nože. Značku jsem nikdy neřešil pouze velikost zrna. čím vyšší číslo tím jemnější broušení.
2. čím treba čistiť hrubozrnnejší kameň? - rovnat a cistit lepsi pomoci prasku SiC
velmi dobre video
"Jehlu" sundávám bukovým dřevem a pak kontroluju hodinářskou lupou výsledek. Díky za video!
jste asi první kdo použil správnej výraz jehla :-)
@@KorbenDalasCZ Myslíte grot, jo?
Diky za videjko tak podle tohoto videjka jsem nabrousil svuj prvni nuz chci se zeptat zdali by nebyla nejaka soutez treba o brusne kameny z drzak diky Tankvej
Dík,za dobrou radu.
Podľa mňa super, vysvetlené, ukazane
Super video
Paráda.
perfektná ukážka brúsenia noža len by bolo fajn natočiť video na konkrétny víbrus napríklad klinovy a skandy vybrus
Dík moc
Velmi dobré zkušenosti mám s břidličným finišerem, ovšem ne ve vodě, lubrikuje se jemným olejem, zrnitost je cca 6000,takže se dá většinou použít i na břitvy.
Jeden skromný dotaz, k čemu je dobré žiletkové ostří na noži, který nebude ležet ve futrálu, ale který chci taky používat? Kolik času zabere toto ostří získat a kolik řezů vydrží? Mi to přijde strašný nepoměr a proto preferuji brousek od fiskarsu, který dostatečně nabrousí několikerým protáhnutím. Nejsem totiž kuchař v asijské restauraci, kde bych žiletkové ostří jako v jednom z mála příkladů opravdu využil na přípravu sushi.
@@michalhruska5090 Nejde o to mít na noži žiletkové ostří, tomu taky odporuje úhel břitu nože, jde o to mít břit co nejvíce "čistý"-t.j. nejméně i mikroskopických vrypů, takové ostří se pomaleji tupí.
No ja si pamätám z detstva na p. holiča, ktorý britvu obťahoval, ako vy vravíte ako herci vo filme. A tie britvy mal brutálne ostré.
Nože se brousí jen při výrobě, ostatní je ostření.. U zrnitosti je důležité uvést, jestli se jedná o počet zrn na centimetr čtvereční nebo na palec čtvereční.
Když budete nůž jen ostřit, tak bude brzy pro práci nepoužitený, to znamená, že úhel ostří bude čím dál tím širší a nůž hůř použitelnější.
@@inozrameroz4374 To je stoprocentní pravda.Nůž lze ostřit na brousku jen určitý čas, protože jakmile se dostanete na větší šíři nože, nezbývá,než jej zeslabit na celé výšce, aby nebyl úhel fazety příliš velký. Případně lze znovu vykovat, stojí-li materiál za to. Jednostranný úhel 15 stupňů je už hodně neboť to znamená vrcholový 30 stupňů. Je to rozsáhlé téma a dalo by se o tom hovořit dlouho. Jde o to že ve videu je zaměněno ostření za broušení. Děkuji .
Omyl, jedná se o počet děr v sítu přes které se prosévá brusivo.
Nikdo není dokonalý. Jen jsem chtěl upozornit na radikální rozdíly, které přinesou zklamání, pakliže kupujete brusek přes internet. Přirozeně jde i o další věci, jako je plnivo a materiál zrna. Nicméně děkuji za zpřesnění diskuze.
Martin Nedvěd nemyslel jsem to zle, jen jsem chtěl jak říkáš upřesnit.
Tak!!! Video supr! Já mám dotaz... Stejně jako vy, jedu na ocílce i kůži (vytahuji) ale já tak i brousím... myslím, že tím dochází k menšímu úbytku...
Proč teda všichni ( u brusu i vy) se snaží nevytahovat ale ,,jít do toho,, a to i u ocílky!!!!
Je možné mi nějak krátce odpovědět?
Jak je níže, blátíčko je brusná pasta, nestírám... otřep či grot otírám o korek...
preco taky komplikovany nie prilis vypovedny nazov?
Video je super ale spousta z nás by určitě ocenila i video s broušením kapesních zavírachích nožů na kameni.Dík.
Zdravím, tohle jsem ještě neviděl, já sem vždycky brousil nože jemným šmirglpapírem. To je špatně?
mirek nováček není brousit se dá i o spodek talíře nebo hrnku když to člověk umí
Jo !!!
@@rudolfcarvan7559 a proč?
Náznakově jsem tu k tomu napsal příspěvek, je o několik řádek jinde.
Není to špatně. chce to jen pod ten šmirglpapír pevnou a hlavně rovnou podložku.
Vďaka za návod
👍👍👍
Takhle dlouho kdyby brousil reznik pri zabijacce nuz tak to dela tyden:-)To je vzdy fofr jak to u nas reznik brousil a verim ze ten nuz byl ostry jak britva.Myslim ze to jen vytahoval ocilkou.
hezke zrovna se to hodi ale , mala kritika na to, ze u damašku bud konkretnejsi jeto specificka ocel alejinak diky hodilo se mi to. :ps :kar-el
Nabroušený nůž je když po proudu vody pustíš list a ten se o čepel rozřízne bez toho aby změnil směr plutí...
@CoolRecenzeCZ Dobrý večer, pan Jožo nepřehání, viděl to v Americkém filmu o Japonských mečích, moderoval to Chuck Puck Noris , ale platí to jen o těch, co mají špičku tanto!!😂
opravdu dobře nabroušená čepel rozdělí proud vody na kyslík a vodík. ;-)
@@orwellfarm Dobrý večer, ano, vyhrál jste!!😂👍
@@jirkapelikan4638 chuck už rozrezal molekulu O2 na 2 x O
@@miloslavpesek5358 😁😋🥃
Problém je v základním zpracování oceli.
Tvrdá kalená vrstva na čepeli, která tvoří vlastní ostří, má tloušťku jen několik mikrometrů. Podle složení oceli se může při výrobě čepel cementovat nebo nitridovat.
Pokud budete ostří brousit, tuto kalenou a "superfajnovou" mikrovrstvičku po velmi krátké době strhnete a pak můžete mít na břitu již jen méně kvalitní, i když ocelové, jádro.
Když výrobce k nožům přidá ocílku nebo brusný kámen, já si tuto sadu nebo nůž nekoupím !!!
K broušení nebo obtahování ostří se užívá řada technologií s diamantovými přídavky, lapovacími pastami, textilními kotouči pro strojní technologie.
Zajímavým řešením je mít místo brusných kamenů velmi tvrdé kuličky z ložisek. Technickým uložením nevznikne "brusná" mezera a zde protažením z ostří nic neubíráme, vytváříme extrémně hladkou plochu, ale materiál vlastně tváříme za studena. Tím bychom docílíme i vysoké trvanlivosti nože.
Příklad ze strojírenství: eluc.kr-olomoucky.cz/verejne/lekce/1204
Právě proto se musí nože intenzivně brousit, aby se z kvalitní vrstvy na břitu stala německá "Scheissenstahl" a musel se koupit nůž nový. Do současné spotřební společnosti se dlouhá trvanlivost výrobku vážne prostě nehodí.
Ještě doplňuji: Dobrý nůž nepatří do zásuvky s dalšími noži, do dřezu ani do myčky. Po použití se lehce otře a uloží do stojanu.
Zajímavý je i exkurz do čínského feng-šui ... je transkripcí více ... Špička nože musí směřovat do země a ostří ven z bytu nebo domu.
@@rudolfcarvan7559 já si teda neumím představit, jak by kuličky z ložiska mohly ubrousit zuby nebo hrboly na ostří. A většina nožů je z nerezu, ten taky může být kalený?
@@mireknovacek9680 Zubaté ostří typu nože na chléb bys těžko nabrousil i na kameni. Já jsem měl na mysli pouze ostří hladké.
Aby se kalením austenitické oceli získala martenzitická struktura, je nutné některé oceli kalit mražením - tzv.kryogenní postup. Na čepeli pak vidíš nápis Martfrost nebo Frosthard. Tyto nože se nesmí používat na horké potraviny, aby se kalený materiál nepopustil.
Vodítkem typu nerezového materiálu např. u Poldi Anricorro je, zda se jedná o ocel magnetickou.
Tepelné zpracování je obrovská oblast mistrovského řemesla. V Poldi Kladno se dělaly úžasné kusy a proto tradiční značka Poldi musela po hadrovém převratu demokratický odejít do karasu, aby nekonkurovala ocelárenských patlalům od nás na západ.
@@rudolfcarvan7559 Ale ne zubaté ostří, já myslel normální nůž, který je dýl používaný a tudíž má na ostří nadělané zuby nebo hrboly.
@@mireknovacek9680 To už je zkažený nůž. :-(
Buď jej budeš dále ostřit třískovým obráběním, a budeš ostřit stále nebo pořídíš nový, o který se budeš řádně starat.
Popsaný postup je pouze pro nové ještě nesbroušené nože.
a z tohoto videa plyne,budete-li brousit ,nejíte!!!,protože to nestihnete...
A kdo brousí těsně před jídlem, je zapomětlivec. :-)
Já před krájením masa jen lehce stáhnu ocílkou - pár tahů, nic víc.
Větší prošení dávám plánovitě v rámci servisu nožů, když se mi nikdo nemotá v kuchyni pod nohama.
a co plyne z vaší odpovědi ? že pokud nebrousíte tak taky najíte, protože nic neukrojíte ! :D
Dělej to je keců kolem
Ukázka, jak se dá sáhodlouze kecat i u obyčejného broušení nože.
Pripomína mi to prednášky z vysokej školy, škoda, že som si počas videa nerobil poznámky. (vysvetlenie: na môj vkus moc zdĺhavé a tým veľmi nudné. Chcelo by to prestrihať a zbytočne nenaťahovať.. Video o brúsení noža by mohlo mať max 2 min.) Inak vďaka za info, nech len nefrflem ;)
já mám enom tupé nože, abych se nepořezal
@@frantiseksilhan4753 a víc to bolí, já vím
A nejsnáz ze pořežš tupým nožem protože na něj moc tlačíš a když sjede ruku už nezastavíš, říkával mi děda když jsem vyráběl píšťalky z vrby
ty toho naděláš ty otřepe :) od čeho je ocilka ? řezat do dřeva :) nevím ja otřep neotíram dřevem :) a všechny kudly mam jak skalpel :) navíc na ocilce se nuž vytahuje proti ruce :) ne OD .. :P
nebo když už se bojíš pořezání .. tak aspoň otočit nuž ocilkou proti ostří ..
@@foycz1821 ja ked obtahujem noz na ocielke proti ostriu, vzdy ho super otupim. Ked to robim ako pan vo videu, ostrie noza udrzim.
ocilka je vzdy navrzena tak aby se prsty sevrely pod plast,drevo a jine materialy ze kterych je delana rukojet prave pro to aby nedoslo k poraneni pri obtahovani. Kdo se veme pres celou ruku tomu to nepatri do ruky a mel by ocilku nechat nekomu kdo to umi.
Stejne tak jako u brouseni je pri obtahovani velice dulezity uhel pri kterem je nuz brouseny. Pokud budu nuz brouseny pri nakych 15° brat na ocilce pri 45 jak to vetsina lidi dela ostri po par tahach bude v haji. U ocilky taky hodne zalezi na hrubosti. Zkratra chce to trochu vedet a ne slepe je ten nuz uz kraji nak blbe kde mam vocilku lup lup a divit se ze je to horsi nez lepsi. Jsem kuchar a noze me vicemene zivi a neni nic horsi nez tupej nuz nebo blbec co snim neumi zachazet.
tak si vezmi ocilku na dobre zakalenou rwlku a prijd nam rict jak jsi dopadl xDDDDDD
to je ubohot
priste by si mohl ukazat takovy ty brousky ze supermarketu , nejlepsi jsou takovy ty ctyri kolecka proti sobe , to nabrousi nuz raz dva , staci parkrat project a je to :-) , doufam ze se ti najezili chlupy i na palci u nohy kdyz si docetl :-) , samozrejme vtip , ale zase na supermarketovy noze patri supermarketovej brousek , kdyz jsou lidi blby tak at si vyhazujou prasule do kanalu :-) , neni nad jeden kvalitni nuz na celej zivot , jinak to co tam brousis neni " damasek " je to platovanej nuz , stred je patrne VG 10 pokud je to Cina , tvrdost kolem 50 HRC coz je naprosto dostacujici a hlavne si ho clovek sam nabrousi dle tveho navodu , lepsi noze s tvrdosti HRC 53+ jsou sice super , ale uz je jen tak lehce doma nenabrousite , a ten kdo se o to pokusil nuz vzdycky znicil , vytrhanej material kolikrat i 1 desetina , pokud si nekdo koupite kvalitni muz za 10 a vice tisic tak si ho nechte nabrousit u profika , tech stovek jednou rocne se vyplati .
S tými HRC si sa sekol o -10.
@@mbadhoc - jj, tak tak , je to kolem 60 , preklep , pisu a nectu to po sobe
Katastrofa! Brusit naproti ostria 🫣🫣🫣🫣
Ten toho narobí okolo brúsenia kuchynského noža. Nabudúce bude polhodinová inštruktáž o brúsení špendlíka. :-)
Je to jednoduché,nezapínat video.
Ak ma niečo položí, tak jedine iba to, ak niekto 1/2 hodinu kváka o noží.
Suhlasim, noz sa da odprezentovat za pat minut. Ale polovica bushcrafterovych youtuberov ta vie tak otravit nekonecnym okecavanim o nozi, ze musis vypnut odber.
říkáte "tenhle obtahovací nůž má na konci hák". to mi stačí
Základ je kvalitný nôž a nie tvoja prednáška ja za ten čas nabrusim osem nože.
přesně tak
hm.. tak to by mě zajímala tvoje specealizace.. protože každý kdo se okolo oceli motá ví, že čím kvalitnější nůž, tím tvrdší ocel a tím pádem i delší doba broušení, pokud za tu dobu nabrousíš 8 nožů, tak to asi používáš nože kvality příborák z plechu ! :D protože ty opravdu stačí přetáhnout párkrát po kameni, 3x po ocelce a jsou jako břitva ! vždycky miluju tyto rádoby odborníky ! :D
@@flegosek86 Promiň, nerad bych vy**ral, ale s tou tvrdostí? Pokud vím, tak někde cca 52-54 HRC je maximální tvrdost pro jakýkoli materiál, protože pak už se ostří láme a je velmi háklivé. Nebo jestli máš jiný postup? Díky.
@@jaromirjust534 ano máš pravdu běžná tvrdost je do 55 HRC pak jsi psal už je ta větší tvrdost na úkor kvality, nůž může být křehčí ALE japonské nože z damascénské oceli - tudíž překládané oceli mají tvrdost i 60 HRC a dokonce jsem nedávno četl že moderní nožířské oceli dosahují už běžně i 64 - 68 HRC ale upřímně - pokud chceš skutečně kvalitně naostřit kuchyňský nůž tak to neuspěcháš a už i tato běžná ocel je dost tvrdá na to aby jsi nabrousil za 9 minut 8 nožů, upřímně bych toho odborníka rád viděl jak za 8 minut nabrousí 8 nožů aniž by nezkurvil ostří xD ono to má svůj důvod, když si najdeš někde úplné video výroby nože tak uvidíš že to všichni brousí na strojích a né na kameni, protože broušení na kameni je prostě pomalejší :) tady si to můžete spočítat - obě strany na obou stranách kamane... je to profi brusič :) th-cam.com/video/XIiyq7UvChM/w-d-xo.html
@@flegosek86 Pokud se budeme bavit o opravdu výkonném noži, např. pro řezníka, který bude krájet maso, čistou svalovinu, tak lze uvažovat i výrobě nože z nástrojových ocelí, avšak s požadovanou tepelnou úpravou. Takže ano, kdysi v učení a po vyučení jsme taktéž experimentovali v této oblasti a zkoušeli jsme různé druhy nožů. A mimo jiné jsme dělali i nože z materiálu 19 312 a 19 436 (byly to druhy nástrojových ocelí ne nejvhodnější, ale pro nás dostupné a dostupná byla správná tepelná úprava. Jasně, tyto nože museli být strojně, geometricky přesně, (v přípravcích) naostřeny a pak řezaly, měly vysokou trvanlivost ostří, ale byly ostřeny na konkrétní použití, ale jinak byly velmi háklivé. A tyto nože měli tvrdosti kolem 60 HRC, ale byly opravdu regulérně opakovaně popuštěny tak, jak měly být, takže tam byla dosažena i dostatečná pevnost. Tvrdost nože v dnešních dobách může být matoucí, protože nic nevypovídá o tom, jestli je, obecně díl, který má na povrchu tvrdost více jak 60 HRC je takto prokalen v celém průřezu, nebo má pouze jakoukoli úpravu tvrdosti povrchu (povrchové kalení, nitridace, povlakování) na "relativně měkké" (45 -53 HRC) jádro.
Přizná se ale, že doby, kdy jsme se tímto s partou kámošů, vyučených nástrojařů bavili, jsou dávno pryč. Takže kam se posunuly, zejména materiálové možnosti dnes, netuším. Ale vím, že je dnes spousta "odborníků" na výrobu a ostření nožů, ale tito lidé jasně neznají a nechápou základy. Viz třeba spam "ostrá pošta" Podle zveřejněných videí se nože takhle, seriozně neostří. Jasně mají tam i to, jak řežou papír, což jení problém "kouskem neodjehleného plechu" ale to rozhodně není o tom, jak dobře umí ostřit nůž.
příšerně zdlouhavé 👎
strašně dlouhý na obsah!!!
To je blbost jak budes brousit kosu nebo srb 🤣
srp
srb je ostrý už od narození. ;-)
@@orwellfarm rus je ještě ostřejší
Tam je kumšt ve správným naklepání a brousek už stačí břidlicový. Pro zajímavost, sedláci zapichovali kosu na zimu do hnoje aby se vytvrdila - tuším nitridovala ve čpavku z toho hnoje.
A samozřejmě v materiálu kosy. Když do ní cvrnknete musí zvonit.
Heski kameni
Pravopis kaňa
Bože to je nudný video. Jakou důležitou informaci mi přinese to že mi řeknete že mám stát nohama na zemi????
No, potkal jsem i blbce, co se pokoušeli dokázat, že je země placatá. Vojákům na brigádě v lese jsem říkal, že se stromky sází tím zeleným nahoru..... :o)