Moc díky, nedávno jsem našel a zpracoval 25 výhod. Myslím, že ortodoxní zastánci spalovacích aut budou mít stále svůj jasný pohled. Nulovou zkušenost, ale jasný pohled.
ปีที่แล้ว +5
No, je dobrý si uvědomit, že vyhrocení situace a rozdělení mezi "ortodoxní" zastánce spalovacích a nespalovacích aut tomu nepomůže. Taky si o některých neustálých obdivovatelích Elona Muska myslím svý a oni často extrémně nesnáší kohokoliv jinýho (ať to jsou řidiči spalovacích aut nebo ti, kteří si dovolí říct, že Tesla není jediná a ideální zbožštělá možnost elektrovozu). A říkat o nich, že mají svůj jediný pohled - byť tam často ten jediný směr pohledu je, mi taky nepřijde ok.
@ Vývoj elektromobility jde tak rychle dopředu, že změny které to přináší není určitá část občanů vůbec schopna chápat. Buď to neřeší, nebo se drží svých konzervativních názorů, prezentují ten svůj svět jako jediný možný a vše nové odmítají. Konflikt pak ale vzniká, když jsou vystaveni realitě, kterou nedokážou přijmout.
To samozřejmě doufám,už každý viděl ;) kanál se vám pěkně rozjel,dáváte tomu hodně času a úsilí..a máte stejnou motivaci jako já něco točit, vadí mi nepravdy vtkloukané ze všech stran a rád lidem ukážu ,,realitu,, jen je to boj něco kvalitně natočit,nejprve technika z aliexpressu nestačila ;) a těd se peru s nedostatkem talentu ;) . Lidé jsou často jak bez vlastní hlavy. Kolikrát už jsem slyšel,že baterie ev je na výměnu co rok až dva a to stačil jeden článek autoforum..Problém je cena,ale to už není problém ev,ale naší soc. situace bohužel..Ev naopak auta postupně zlevní,teď se platí vývoj pak už nebude jak u spalovacích motorů potřeba ,,obcházet,, emise
Parádní video. Vše bylo už řečeno a pěkně logicky vysvětleno. Nevidím v tom žádnou nevýhodu, i když mám stále spalovák, prahnu už po EV. Uvidím, co nabídne trh kolem roku 2025. Rýsuje se ID2 a Tesla model 2. Uvidím, s čím ještě přijde Škodovka.
vela veci o elektromobilite je polopravda aby si nebol sklamaný čitaj a počuvaj z porozumením a pozor ak budeš aktívne používať auto može sa ti stať že už po 3r stratíš cca 15-20% kapacity teda aj dojazdu ;) inač je elektromobil plne použitelné auto min. obmedzujúce na používanie hlavne ak máš denný rádius do 200Km to skoro nepoznáš rozdiel od spalovaku :)
@@peter27ful no myslím že ak má rádius do 200km a kúpi solídne EV, tak rozdiel od spaľováku práveže pozná - a to teda radikálne. Lebo EV používané v rámci svojho dojazdu sú jednoducho s tým svojim štýlom fungovania parádna záležitosť, tam je to samá výhoda, spaľovák je tu úplne k ničomu. Len na to treba mať, treba model čo tých 200km zvládne aj v zime po diaľnici, takže istota je 64kWh+ batéria...
Jako majitele bev mně nepřekvapilo nic😉 Za mě je nejvyšší výhoda 12. Nezávislost. To že většinu paliva z 40 tis. km ročně nabíjí z domácí zásuvky a nemusím k pumpě je super.
@@jaroslavsehan7064 vychází mi to kolem 4700 km. Zbytek se dobíjí doma že zásuvky. T3 bych zvažoval SR s lifepo baterií. To auto vydrží věky. My máme ID3 s 58 kWh baterií. Bohatě to stačí i na zahraniční cestování.
Co to tady mele o ekologii ten chytrolín.Takovým nesmyslům snad věří jenom Metelkové a další (nebudu jmenovat) Co vše předchází tomu než se svezete těch pár kilometrů v elektropekáči?Ať nám popíše těžbu surovin k výrobě baterie a potom celou technologii výrobního procesu.Celá ta jeho ekologie se sesype jako bábovička z písku.Opak je pravdou.Elektromobily jsou neekologická auta.Protože o ty ekošunky není zájem ( hlavní kriteria cena a malý dojezd) ale i tak se najde dost zelených a nebo jiných magorů kteří vám je budou vychvalovat.Dneska jsou spalovací motory na takové úrovni,že nějaká elektroauta jsou obyčejné hajtry.
@@Guarrdian1984 No to jistě vy elktrošamtalové.Zlodějské Emisní povolenky zlikvidují výrobu z uhlí a potom bude el.energie nedostatek.Zatím se jenom žvaní o dostavbě Temelína a Dukovan,ale ještě se ani nekoplo. A dnešní vládní žvanilové nepostaví ani psí boudu natož aby zajistili dostatek el.energie.
8:41 - vážne si mám kúpiť auto za 50.000Eur (aby malo spomenutý dojazd 400km) na to aby som sa vozil 40km denne? Na to mi stačí auto v úplne inej cene... Toto je jedna veľká "teória" o tom aké EV auto stačí do mesta. Po meste mi stačí pravda aj model čo má dojazd 100km. Akurát keď nemám ani zásuvku (skoro všetky činžiaky kde je problém aj zaparkovať, nie ešte nabíjať) tak kde to mám každý deň dobíjať? Je to starosť navyše... Keď si predstavím plné sídlisko malobaterkáčov... Plné sídlisko veľkobaterkáčov si predstaviť neviem, na to tí ľudia tam zväčša nemajú...
@@habrrecords8698 keď si to povie polovica sídliska tak nákupné centrum je bez šance a všetko ostatné ruší ten komfort nabíjania bez starostí doma zo zásuvky. Takže tak ako chodia venčiť na sílisku psa, tak budú chodiť venčiť (nabíjať) auto. Ja mám odskúšané ako ktoré riešenie v praxi funguje. Akurát je trochu problém že v menšom meste nie je (zatiaľ) často nákupák s nabíjaním, ale prepchaté sídliská s autami tam sú. No ale ešte je čas na zmeny a dobudovanie.
@@danielgago-sk no však ti co nemají nakupák, tak budou jezdit na čerpací stanici, která má nabíječku. Je jasné, že to pohodlné nabijení ze zásuvky je jen pro lidi kteří mají svůj dům nebo garáž se zásuvkou. Lidi ze sídliště budou jezdit na čerpací stanice nebo do těch nákupních center
@@habrrecords8698 a to pri "laciných ojetinách" (ktoré sa tu v inej časti diskusii odporúčajú pre tých čo nemajú na nové ) kľudne aj každý deň, nie? Ja keď som to povedal kolegovi na sídlisku tak mi poklepal po čele. A to má verejnú nabíjačku 200m od domu, len by musel preparkovať potom. Necháme to pekne na prirodzený vývoj.
Toto je a do budúcna bude asi naozaj zaujímavý faktor. Už najmenej od doby čo sa pridáva tá biozložka a robí to tam akurát tak problémy... Čerstvá skúsenosť z poslednej jazdy na bicykli - bolo krásne teplo, takže vybehli aj motorkári - to je neuveriteľné ako tie motorky smrdeli po degradovanom palive... To som nezažil už roky toto. Je to cítiť že sa jazdí na starý benzín (od jesene)... Doteraz sa to dalo eliminovať kúpou 100 oktánovej "prémiovky", ale už aj tam je 5% tej zložky, takže sme s palivom v prdeli... Teraz na jar som musel na rotavátore kvôli tomu dva kráť (druhý krát poriadne, lebo normálne to bolo málo) čistiť karburátor, čo ten motor stále nešiel na poriadnu zmes. Ešte že to rozoznám a viem vybaviť, lebo inak by som na chudobnú zmes ten dvojtakt v takej záťaži a otáčkach zadrel... (Kto má 4 takty od Hondy tak vraj musí nechať poriadne prečistiť tie karburátory občas.) S kosačkou to je podobné. Pokiaľ som mal normálne palivo tak (až) takéto problémy neboli. Kosačka išla normálne a rotavátor potreboval len prefúknuť trysky, aj to nie po každej odstávke. O tom že na to palivo nedokážu normálne jazdiť veterány ani nehovorím... A keď čítam o syntetickom palive, je mi z toho zle, to bude isto paráda pre niektoré stroje... Ale veď v podstate by sa mali tie spaľováky komplet vyradiť pravda...
S tou tepelnou pohodou je spojeno i to, že už nikdy nemusíte škrábat v zimě okna. Asi by mě napadlo více věcí, ale zatím nemám EVčko 😔
ปีที่แล้ว +1
Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně nabíjení "přes plot", u 230V, jaké je rozmezí ztrát pro 15m kabel ze zásuvky? (na rozmezí se ptám kvůli proměnlivé teplotě, možnost 1 nebo 2 fází, kvalitě i průměru kabelu...) Předem díky.
Jestli počítám dobře dle základních vzorečků, tak pro těch 1x 230 V / 16 A uvažovaných ve videu pro kabel 1,5mm2 mi vyšla ztráta 91 W, tj. 2,5 %. Není to ideální, ale nemyslím, že by to diskvalifikovalo tuto možnost, pokud jiná není.
Marně jsem hledal u tohoto videa, že se jedná o reklamní sdělení. Jde o to, že je to video v duchu prohlášení, které se časem vžije, jako se vžilo „Sorry jako“, a to je: „Fiala nelhal. Jen říkal něco, co nemohl udělat“. (zde spoustu již známých věcí záměrně zamlčuje) A toto video obsahuje všechny reklamní prvky. Pojďme si rozebrat proč, a hlavně komu je toto reklamní sdělení určeno. (Záměrně vynechávám firemní sféru, která může tvořit až 75% objemu nákupů nových vozidel. Zabývám se jen nákupem do osobního vlastnictví Sám autor uvádí, že 47% domácností žije v rodinném domě, ale už neuvádí, že FVE má tak 4% z tohoto počtu. Pokud bych byl objektivní, tak část lidí bez FVE z těchto domácností třeba může ev. nabíjet zdarma v zaměstnání nebo v obchodních centrech (kdo to ale platí a na úkor koho? To je stejné, jako byste řekli, že si můžete do svého auta natankovat benzín v práci zdarma, kdo asi může využívat tento benefit..). Když k tomuto všemu připočtu vysokou pořizovací cenu a rychlou ztrátu hodnoty těchto vozů, pak z toho jasně vychází cílová skupinka možných zákazníků, tj. lidé s vysokými příjmy. (jen pro porovnání, já své 13 let staré spalovací auto nižší střední třídy, po 10ti letech vlastnictví, bych mohl dnes prodat za stejnou a možná vyšší cenu, než za jakou jsem ho pořídil. Kdo z vlastníků bateriových vozů by to mohl po 13 letech stáří těchto vozů říci? Ale co se divíme, když žijeme v zemi, kde se politik bez znalosti ekonomické situace jejich obyvatel vyjádří větou: Vy nemáte na ajfoun? A můj postoj - nemám nic proti elektrickým vozům, rozhodně je vnímám jako pokrok, jen jejich zdroj energie je pro mě největší podvod na všechny uživatele těchto aut. A pro pana Staňka, který by určitě uvedl, že někde se musí začít. A nezačíná se nějak moc dlouho a za peníze nás všech i když tohle např. já nechci? A kolik lidí je jako já?
Elektromobily budou dominovat prodejům nových aut během pár let, rozhodně do konce této dekády, i v Česku. Protože budou ve všech ohledech lepší i ve svém životním cyklu celkově levnější. A výrazně změní nejen dopravu, ale i energetiku (jako obrovská úložiště).
@@ElectroDad 1) Když na něco nemáte peníze, tak si to logicky nekoupíte. Tedy pokud nejste blázen a vezmete si na to půjčku, kterou nejste schopen splatit. To je princip tržního hospodářství. 2) Vyrůstal jsem za dob normalizace a když vidím, co se v této oblasti děje, tak mám hluboký pocit, že se ta doba v něčem vrátila. Není to otázka volby, je to věc nařízení. A já nebyl typ, který utíkal. Já jsem s tím dle možností bojoval. 3) Moje předpověď - ano postupně bude narůstat počet bateriových aut v nabídce, ale bude ubývat počet lidí, co si je můžou koupit. Neprodejné skladové zásoby. Plné bazary neprodejných bateriových aut, které bohatí odložili jako starý mobil. Ale kdo by kupoval starý mobil na kolečkách?
O reklamní sdělení se nejedná, neb to žádná automobilka neplatila. Nikde jsem ve videu netvrdil, že FVE je nezbytná součást EV. Protože není. Ti bez FVE holt budou nabíjet z veřejné sítě, jak je ostatně zmíněno ve videu. A jestli berete lidi s vybavenou Octavií a rodinným domem jako "lidi s vysokými příjmy", pak je na tom Česko evidentně velmi dobře. K poklesu ceny: Prakticky v každé diskuzi mi půlka lidí píše "moc rychle to ztrácí hodnotu a do bazaru to prodám moc levně" a druhá půlka "moc pomalu to ztrácí hodnotu a v bazaru je to stále moc drahé". Tak se prosím mezi sebou nějak dohodněte, kde je tedy problém. Za mě to vypadá, že problém reálně není. 🙂
@@jakubkutilek_ev Ďábel se ukrývá v detailu. Reklamní sdělení nemusí být vždy jen jako zadání prodejce, ale konkrétně i pro cíl p. Staňka: „Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.“ Pokud by to nebylo reklamní sdělení pro účely tohoto mota, ale technická informace, tak by to obsahovalo ekvivalent negativních informací s těmito „pozitivními“ vlastnostmi bateriových vozů (dále jen BV pravé elektrické auto jsem ještě neviděl). Také jsem nikde v mém komentáři neuváděl, že je FVE nezbytnou součástí BV, nýbrž, že je to pro ně jako cílovou skupinu toto sdělní určeno, jako výhoda levnějšího provozu. Ostatní bez FVE jsou třeba technologičtí nadšenci, kteří někdy až nekriticky pominou všechna negativa a berou to jako drahý koníček. A i v tom velmi krátkém předchozím sdělení je ukryta manipulace, kterou zastánci BV často používají. Použil jste proti mému automobilu (Opel Astra H, kombi 1,6/16, r.v. 2010) pro srovnání auto z úplně jiné třídy jako úroveň bohatství českých domácností. Dohledejte si prosím tyto informace u organizací jako je SDA a JATO, ale spíše si myslím, že to moc dobře víte a neznalé této problematiky uvádíte v omyl. Bohužel vám k těmto manipulacím pomáhá i velmi krátká doba provozu BV. Za takových 20 let budou všechny nedostatky BV obecně známé. Navrhuji, pojďme si o tom popovídat až BV bude 13 let jako je nyní mému autu, jak jsou na tom se stavem, dojezdem a investicemi zajišťující provoz těchto vozů. V závěru se chci vyjádřit k vašem rádoby šalamounskému zakončení komentáře a použil bych k tomu českou idiomatickou frázi, která se používá k vyjádření, že pokud se ptáte na cenu něčeho, znamená to, že si to nemůžete dovolit. Tato fráze obecně vyjadřuje situaci, kdy cena něčeho přesahuje vaše finanční možnosti nebo když se cena zdá neúměrně vysoká vzhledem k vašim zdrojům. A znamená to tedy, že jste bohužel použil pro srovnání dvě stejně finančně situované skupiny. Proto se nikdy nemůžou dohodnout.
Já osobně fandím elektromotorům oproti spalovacím pro jejich lepší charakteristické vlastnosti a efektivitu. Problém však je a hlavně bude se zdrojem el. energie obecně. Už nyní jsou ve světě oblasti , jdy majitelé EV z důvodu nedostatku el. en. měli zakázáno jejich miláčky nabíjet (např. v Kalifornii). Ve Švýcarsku a v jiných zemích už "vymýšlí" podmínky, za jakých se dobíjení EV bude zakazovat. Dále mně u EV vadí plánované zavádění daně za jejich vlastnictví, která má být náhradou za výpadky ze spotřební daně z pohonných hmot.
Vývoj energetické soustavy musí jít ruku v ruce s vývojem elektromobilů. Stejně jako se pro spalovací vozy musí stavět čerpací stanice, bez kterých by to nešlo. Kdo zaspí, bude řešit takovéto problémy. (Platí obecně, ne jen pro EV.) Ta daň je logická a bude to muset přijít - opravy silnic stojí hodně peněz a ty peníze se musí někde vzít. Jakmile bude citelně méně spalovacích aut, tak se bude muset ten příjem nějak kompenzovat.
Mate link na zdroj informacie o zakaze nabijania? Neviem si predstavit, ako to mozu zakazat. Bez odkazu na zdroj mi to pripada ako hoax, alebo rovno sirenie poplasnej spravy 😀
@@lacosaky1867 Je zajímavé, že má první odpověď, kterou jsem psal před dvěma týdny se zde nezobrazuje. Tedy v krátkosti: Stačí si v Google zadat např. "zákaz nabíjení elektromobilů" a naběhne vám tam tolik odkazů, že než je projdete, tak máte týden o zábavu postaráno 🙂
I když auto ani Ev nemám tak tomu jako astmatik plně fandím. Když se chodí po městě a ty staré dieseli vypouštějí ty smrady je to děs. Ještě co mě k tomu Napadá je fakt že pumpa bude často 5 km či dále od baráku i ve městě. Na vesnicí bych tipoval spíše přes 15 km. Nebo palivo nejisté kvality. A to že stačí dobít např 10 minut i třeba párkrát denně jako to děláme běžné s mobilem. Ať se daří
1.Neodjedete od nabijecky se zasunutym kabelem. 2.Vetsina EVecek se sama zabrzdi kdyz vystoupite,tedy pri zapomenuti parkovaci brzdy se Vam nerozjede. 🙂👍
Mam elektromobilitu rad a jiste ma spousty vyhod. Toto video je ale plne polopravd. Tohle nasilne tlaceni elektromobility mezi lidi urcite neni dobre. Ja osobne bych elektromobil chtel. Mam barak, mam fotovoltaiku, a denni najezd okolo 40km. Pro me naprosto idealni reseni. Ale s touhle propagandou co se okolo toho dela naprosto nesouhlasim.
Jeden NMC blok 2P6S sa dá zohnať nový v nákupe od odberu cca 110 - 150€ možno 200€ podľa výrobcu. V malom elektromobile ich je napr 20 ks. Autombilky by mohli trošku zlacniť tie ceny a spaľovacie motory skončia vplyvom trhu. Dokiaľ sú nastavené ceny tak ako sú prechod bude plynulý. Rýchlosť prechodu riadi priemysel sám nie spotrebitelia. 😊
Mno. Já bych si klidně elektromobil pro naše domácí používání uměl představit, jen cenově je to zatím pro středně příjmovou rodinu nesmysl. Snad až trh zaplaví levnější Čína...
Elektromobily se mi líbí, dokonce bych řekl, že je mám i rád (po osobních zkušenostech). Mě by úplně stačila Tesla Model Y SR, jen největší překážkou je prostě cena (nejen za auto, ale i za pojistku, nabíjení, atd.). A teď by to chtělo udělat video 13 nevýhod elektromobilu a video 13 absolutních lží, které elektromoblilisti říkají ostatním.
Pokud nejste zvyklý kupovat nová auta v ceně kolem 1M, budete muset pár let počkat, než se začne naplno sytit i trh s ojetými vozy. Anebo se prostě přesvědčit a zainvestovat víc.
Myslím si že jsou v Česku desetitisíce lidí, kteří by elektromobil okamžitě brali, kdyby byl finančně dostupnější. I ojeté elektromobily jsou hodně drahé!
Rozhodně souhlasím. Levnějších elektromobilů v kategoriích do 1 mil Kč se rozhodně dočkáme, jen to bude bohužel ještě pár let trvat. Tak jako jistou dobu trvalo zlevňování plochých televizí, počítačů, mobilů apod.
Myslím , že do nějakých 25- 30 měsíců Tesla začne pokrývat trhy cenově dostupným elektromobilem. Ostatní se jako obvykle budou muset přizpůsobit. Takže do tři let by mohl být docela dobrý výběr cenově dostupných elektromobilů.
A co je na tom prekvapiveho, drahe nove, draha ojetina..... a az nekdo bude prodavat enyaqa za 300 tis, tak to bude stejny vrak, jako kdyz nekdo prodava za 300 superba.
Elektromotor v autě je super, taky ho chci, ale ne za současných podmínek. Zatím se jedná o značně kompromisní záležitost a nebudu se chovat jak nějaký svazácký ideolog a vydávat kompromisy za výhody. ad hluk) Pokud nemá někdo naladěné auto na hluk záměrně, tak největším zdrojem hluku jsou pneumatiky. A je jedno jestli jde o elektro nebo spalovák. Nesmí sedět za volantem namachrovaný blb a takový jsou i s elektromobilem ad větší variabilita) hmm OK, budiž, jen to půltunové závaží v podobě baterií není to pravé, co v autě potřebujete a chcete ad výkon) bohužel se obávám, že právě výkon je to, co většinu lidí na elektro autech fascinuje. Není ekologie, pocit zodpovědnosti a bla bla bla. Je to hlavně ten výkon a fascinace zrychlením a ryzhlostí 🤨. Rychlost přes 200, klidně 322km/h, zrychlení 2.2s. Tak řešíme tu ekologii nebo přeměřování "pinďourů"? To je jen důkaz toho, že výkon je to, o co tu jde. Ne ekologie. Při takovém výkonu jde ekologie úplně stranou i u elektro auta. ad tepelná pohoda) tak to není vlastnost vyplývající z elektromobility, ale je to tam jen díky tomu, že auto ovládáte z aplikace. To má ale spousta i jiných aut. To za mně není výhoda elektromobility. Jo a jen tak mimochodem. Vždy v dílnách platilo, že elektromotory by byly nízkým teplotám naprosto odolné. Jsou jen odolnější. Horší je to s vysokou teplotou. ad nabíjení) nemá cenu polemizovat, někde se dá nabít rychle a obsazeno není. Když jsme jeli do Norska, tak tam byli fronty u nabíječek díky velkému rozšíření elektromobilů ad výdrž komponent) ano uznávám, je jednodušší. Jen ty tablety v autech opravdu nesnáším. U baterií si nejsem jistý, že budou všechny tak dobré, jak říkáte. Čém více SW je v autech, tím více automobilky spoléhají na to, že se to vyřeší updatem. Co jste vůbec nezmínili a může být obrovský problém je odolnost SW v autech, především elektromobilech před útoky hackrů mimochodem, jak to tedy je "všechny elektromobily mají automatickou převodovku" 3:30 a "proto také nepotřebuje převodovku" 5:00??? Nechcete si ty argumenty trochu srovnat a ujasnit?
Díky za podněty k zamyšlení. Za svazáckého ideologa mě zatím asi nikdo neoznačil. 😀Nemyslím si, že bych kompromis někde vydával za výhodu, ale respektuji váš názor. ad hluk) Ve vyšších rychlostech ano, ale právě při pomalém popojíždění ve městech je více slyšet spalovací motor. Z vlastní zkušenosti vím, že auta projíždějící na hlavní ulici kus od domu jen lehce sviští, ale TDI odjíždějící z parkoviště před domem mě umí při otevřeném okně i probudit a hlukem od pneumatik to opravdu není. ad půltunová baterie) Konkrétně tu půl tunu mají baterie kolem 80 kWh, menší baterie jsou lehčí. A nějaká hmotnost se pak ušetří na motoru, převodovce, chladiči a nádrži. Ale souhlasím, že nižší hmotnost by určitě neškodila. Pro zajímavost u větších aut je ten rozdíl procentuálně docela malý, Kodiaq 2.0 TSI je od 1722 kg, Enyaq 60 od 1917 kg, Enyaq 80 od 2032 kg, Tesla Y Long Range má 2054 kg. U menších aut je to podobný absolutní rozdíl, Peugeot 208 má od 1055 kg s 55 kW motorem, 1233 kg s 96 kW motorem, e-208 se 100 kW motorem a 45 kWh baterií pak má 1530 kg. ad výkon) Záleží, co kdo preferuje. Pro někoho je důležitější ekologie, pro někoho výkon, pro někoho kompromis obojího. Ale když může ekologičtější auto být zároveň výkonnější, tak proč ne? 🙂 ad tepelná pohoda) Spalovací auto klimatizovat bez nastartovaného motoru neumí, velká část vozů ani topit, aplikace jim v tom nepomůže. ad SW a tablety) To se týká už i spalovacích aut. To bych nebral jako (ne)výhodu konkrétně elektromobility, spíš moderních aut obecně. Naopak existují i elektromobily, kde ještě jsou klasická tlačítka třeba i pro klimatizaci nebo hlasitost. Sám preferuji jakousi "střední cestu", nepotřebuji "přetlačítkováno", ale určité prvky chci mít fyzicky. ad automatická převodovka) V ohledu ovládání je to automatická převodovka (není třeba řadit), výrobci to obvykle označují "jednostupňová automatická". Fyzicky tam ale k žádným změnám převodu nedochází, je to jen pevný redukční převod. A v důsledku to nepotřebuje výměny oleje a spojek.
Jsem pro elektromobil a moc bych ho chtěl na svou práci(Taxi), ale prostě je to na to úplně k ničemu . Zkoušel jsem levnější čínský (DongFeng) i dražší (VW id4) . Ale v zimním období je to prostě k ničemu , ten čas strávený na nabíječce stojí dost peněz, protože v tu dobu také kromě peněz za energii do baterie musím řešit čas bez výdělku. Pokud budu moci mít elektromobil za cenu benzínového kombíku s dojezdem na dálnici s topením (v zimě) 400 kilometrů v rozmezí 20% až 80% kapacity baterie a zpět to bude nabitý za třeba 15 minut , tak to chci co nejdříve mít , ale do té doby je to pro mě bohužel mimo hru
Myslím, že se dočkáte v dohledné době. Třeba Hyundai Ioniq 6 už není daleko od dojezdů a časů nabíjení, které píšete. Jen je o něco dražší, než je asi vaše představa. Ale zase při vysokých nájezdech to může slušně kompenzovat nízkými náklady na km. Vzhledem k postupnému vývoji tak další generace za několik let nejspíš bude splňovat vaše požadavky.
@@jakubkutilek_ev Ano to je velice povedené auto a je to právě asi to , co bych potřeboval, jen bohužel žádný kufr a k tomu cena jak tři benzínové obdoby
myslím , že po 400 ujetých km po městě což je reálně min 8 času by jste měl odpočívat minimálně 2 hodiny ))) za sebe bych rozhodně nechtěl taxí co řidič kroutí 15. hodinu bez přestávky...to by už ani nemusel vonět )))))
No tých výhod je možno viac .... lenže potom príde jeden "detail" - cena .... a je rozhodnuté ... ide sa kúpiť benzín : ) .... tak dopadol kolega po testovaní Tesly pred pár rokmi.
@@weetekxa2868 Dělal jsem v automobilce Škoda Auto 15let sic nejvyšší pozice kontrola podvozku . A je to nabalený kolos který má rezervy kde zeštíhlil levá ruka neví co dělá práva, tak to tam funguje - nefunguje, to že se tam lidé přetěžují na lince na to vliv nemá. Když bude motivace tak to půjde, peněz na vývoj mají víc než dost 😁
Spalovací vozy se zcela bez potíží jsou schopny dostat i na cenu okolo koruny za kilometr pokud jsou na LPG . Litr LPG v současnosti stojí okolo 15 Kč a je to tak v současnosti nejlevnější pohon. Dále argument , že energie ze solární elektrárny je zdarma je také závádějicí, protože neberete do úvahy amortizaci zařízení a pokřivení dotací. Střidače, baterie i panely mají svou cenu i životnost. Životnost vyskonapěťových střídačů se dle zkušeností pohybuje okolo deseti let. Životnost baterii se počítá okolo 15 let a panelú okolo 20-25 let.Tedy tento váš argument je zavádějící a cena takto vyrobené elektřiny se po započtení úrokových ztrát z investice , amortizace, a bez dotace na kterou se skládáme všichni pohybuje okolo 4 - 5 Kč za kwh dle tipu a výkonu . Další argument předehřev vozidla - to běžně může mít prakticky jakékoliv vozidlo. Buď elektrické s připojením k zásuvce u parkování, či naftové - benzínové tzv. Bufik.. Další argument o nižších servisních nákladech - zdaleka nemusí být pravdivý protože některé díly jsou extrémně drahé. Sám mám zkušenost s výměnou elrktromotoru z důvodu rozpadu ložiska, který u některých značek po záruce stojí třeba i 300 tisíc. Mám zkušenost z opravou palubní nabíječky , kdy servis chtěl řešit výměnou za 140 tisíc ! Naštěstí se našlo mnohem levnější řešení...mám zkušenost i s výměnou bateriových článků 2 ks za 35 000 kč atd...měl jsem za deset let již 3 elektromobily s mohu zcela objektivně říci, že vše není jen dokonalé jak se prezentuje...
Jak už jsem tu někde psal, LPG je docela fajn, jen to je stále spalovací motor - hluk, vibrace, výměny oleje, u LPG typicky malý výkon... Ale stále platí, že nejlevnější je nabíjet vlastní fotovoltaikou nebo třeba spotovým tarifem ve vhodné denní doby. Tam se dá dostat i hluboko pod tu korunu na km, např. při 4 Kč / km a průměrné spotřebě 18 kWh / 100 km je to 0,72 Kč / km. Že by nabíjení z vlastní FVE bylo "zdarma" ve videu nikde řečeno není, přesně z těch důvodů, co uvádíte. (I když může nastat situace, kdy máte na FVE vyloženě přebytky, které by se jinak nevyužily. Pak to je efektivně zdarma, ale to se bude dít relativně málo.) Na trhu už jsou i panely, co mají 30 let záruku, tj. vydrží minimálně 30 let, spíš ještě výrazně víc. I kdyby to bylo těch vámi uváděných 4 Kč / kWh, tak je to naprosto super cena provozu auta, která překoná i to LPG a navíc je to komfort nabíjení doma. Kdo má vlastní dům s FVE, tam je EV opravdu jasná volba. K předehřevu - ano, některé vozy to mají, ale některé a obvykle za příplatek. (A samozřejmě i bufík má emise, takže i tak je to horší, než EV.) Kolik spalovacích aut ale umí v létě vychladit interiér bez nastartování motoru? Na servisy zde Honza i dělal video před nějakou dobou. Bohužel některé firmy si opravdu účtují dost nepřiměřené částky za servis EV, aby si tím kompenzovali ušlé zisky za pravidelné výměny oleje u spalovacích vozů. To ale není vlastnost EV a servis se dá změnit. Jinak, samozřejmě, i EV může mít výrobní vadu (viz. vaše zkušenost s ložiskem) a může se v něm něco rozbít. U spalovacích vozů máte ale naprostou jistotu, že za servis budete platit - minimálně výměny oleje a později i servis samotného motoru.
@@jakubkutilek_ev Je to vše o úhlu pohledu.. ja nejsem nepřítel EV ani solarních systémú.. Termický ohřev vody mám již 20 let a FVE 5 let, ale třeba píšete o záruce na panely 30 let..ale víte sám , že vlastní panely nejsou to nejdražší..že mnohem více odchazejí drahě měniče a i životnost baterií se předpokládá 15 let.. na to vàm nikdo záruku 30 let nedá.... pokud to srovnám zatím s dvacetiletým provozem termického systému , tak i tam už jsem musel měnit některé pojistné ventily, řídící elektroniku , solanku atd ,ale taková rizika velkých nakladů nehrozí a mám v životnost tohoto zařízení resp. jeho rentabilitu větší důvěru než FVE...uvidím.... To samé když někdo používá jako argument vyměnu oleje.. to je operace za 600 kc i s filtrem.. Najezdil jsem s EV jiz 300 tisic km.(od roku 2012)..na LPG cca 1, 2 milionu (od roku 1996).. rozhodně však nebudu po těchto zkušenostech tvrdit, že jedno je horší ...nejde přece jen o přímé náklady , ale i o pořizovaci cenu a cenu a životnost baterie která po deseti letech většinou začíná být problematická..( mnoho takto starých baterii odejde náhle bez varovaní a výměna pouze jenom vadných článků rozhodí ostatní články). na dálnici a na dlouhých trasách je pro mne LPG jasná volba , protože dojedu na místo rychleji a levneji ( rychlé DC nabíjení je drahe 15 - 18 kc za kwh).. co se týče kratšich vzdáleností a po městě je pro mne EV jasna volba.. chováni ve městě atd.. měl jsem zatím tyto EV6 Tazzari Zero, Peugeot Ion a nyni Renault ZOE 55kwh.. Najezdil jsem i mnoho km v Tesle 3 a JAC Iev7.... tedy určitě budu dále EV chci a budu používat ( mám v plánu MG Marvel R) , ale auta na LPG ( mám jich ve firmě více) určitě budu používat souběžně , protože mi dávají ekonomicky smysl a na delší trasy jsou prostě rychlejší a nemusim svou trasu přizpůsobovat nabíjeni atd ... všechno má své a současné tlačení jen jedné cesty mi připadá velmi nemoudré.. Při mé nedávné cestě do Argentiny jsem za celou dobu nevidě jediné EV , ale obrovské množství vozidel na zemní plyn a mnoho vozidel na ethanol.. v podmínkách takové země je to prostě rozumnějši cesta.. mají zásoby zemního plynu na staletí a kukuřice a třtina na ethanol je také všude.. naopak kapacita elektrické sítě je napnutá .. proc by tedy šly touzo cestou.. a to mají spolu s Chile největší zásoby lithia na světě....tedy s elektromobility profitovat budou nyní značně...přesto jdou zatím jinou cestou alternativního pohonu...
@@jakubkutilek_ev Jako majitel elektromobilu, ale i LPG a CNG aut musim konstatovat, ze Vy zase pomerne neobjektivne a bez zkusenosti hodnotite spalovaci auta. LPG rozhodne nema nizsi vykon nez provoz na benzin. Naopak u LPG je casto mereny vykon spise vyssi nez ri chodu na BA a chod motoru hladsi. U CNG je to trosku jinak, ale i tak maji obe paliva vyrazne vyssi oktanove cislo a z toho vyplivajici vyhody. Stejnetak argumentovat u dnesnich aut vibracemi? Vase argumenty jsou bohuzel zasazene casove trosku jinam - stejne jako prostrihy 30 let stareho dieselu. Protoze mam moznost srovnavat jak provozni naklady, tak vlastni zkusenosti v podstate se vsemi pohony, pak z pohledu TCO je elektromobil uplne nejhorsi. Samozrejme pokud se bavime o bezne srovnatelne tride a vybave aut (a ne jako ve videu, kdy srovnavate zakladni ENYAQ s v podstate maximalne vybavenym Kodiaqem). Stejnetak vetsinu Vami popisovanych vyhod ja konkretne vnimam jako nevyhody. Nabijeni na cestach me obtezuje a zdrzuje to pomerne dost... Servisy na spalovacich si delame sami, za par korun, ale to u baterkacu nemuzeme (neumime)... Ze CNG auto "smrdi"? Spalenim metanu (ktery palůi hodne lidi ve sporacich) moc "smradu" nevyrobime... Ale to je jedno. Zkratka se dopoustite uplne stejnych faulu, jako zastanci spalovaku/odpurci elektromobilu. Ja nejsem odpurce elektromobility, ale snazim se realne vnimat co mi BEV prinasi a bere. Osvobozeni od cerpacek je jedina, ale jinymi vlastnostmi temer nevyvazitelna vyhoda pro me konkretne.
Některé argumenty nejsou zatím moc realizovatelné. Mám například pochybnost o výrobě baterií v Evropě. Jde to pomálu, jak říkají naši Moravští bratři a v Česku to nejde vůbec. Vždycky to nějaký Jouda zazdí. Jinak se mi video moc líbilo. Nebylo to dlouhé a bylo jak zajímavé, tak i některé vlastnosti jsem nevěděl. 😀
No teda! Je pravda, že o niektorých výhodách elektromobilov sa ani moc nehovorí - málokto si spomenie, že ropa sa dováža prevážne z pochybných krajín ako okolie Perzského zálivu alebo Rusko. (Dnes už z Ruska k nám možno nie, ale iné krajiny ako Čína používajú aj tú, i keď tie ropovody majú menšiu kapacitu.) Áno, najväčšie zásoby i produkciu má USA, ale tí aj najviac spotrebujú a ich ropa je obvykle drahšia (lebo sa horšie získava). Taktiež pokiaľ mám možnosť auto pri odstavení zapojiť, je to veľmi dobré. Angličania majú na to aj pekný výraz ABC - always be charging. Nabíjať na rýchlonabíjačkách (ktoré sú aj drahšie, niekedy sa cenou skoro vyrovnajú nafte) je potom treba len pri dlhších jazdách. Na druhej strane niektoré body sú naozaj zaujímavé. Plná sada asistentov je pekná vec, ale ťažko o nej hovoriť ako o "výhode elektromobilu", keďže rovnakú sadu asistentov majú aj spaľovacie. Výkon je u niektorých elektromobilov otázkou, jazdil som napr. na Renaulte Zoe, ktorý má pneumatiky s nízkym valivým odporom a ten znamená aj nízku priľnavosť. Rozbiehanie bolo teda v praxi relatívne pozvoľné a doprevádzané divokým blikaním kontrolky TC, až kým som nedosiahol 70-80 km/h, kde ale elektromotor už väčší výkon ako spaľováky nemal. Pravda je, že vďaka absencii radenia bolo plynulejšie. Pochopiteľne nie všetky elektroautá takéto pneumatiky používajú a dajú sa vymeniť - za cenu nižšieho dojazdu. Tepelnú pohodu môže mať človek aj v spaľovacom aute, stačí si nainštalovať nezávislé vykurovanie a je to. Bohužiaľ nabíjanie je ešte stále problémom - rýchlonabíjanie stále zaberie dosť času (hodina na 1 000 km je u väčšiny vozidiel len snom) a na "ABC" je stojanov mimo veľkých miest dosť málo. Pokiaľ zrovna nie ste niekde, kde sú verejne dostupné stojany alebo je niekto ochotný podeliť sa o zásuvku, ste odkázaný na rýchlonabíjanie alebo dúfať, že dojazd vystačí. Nechať auto niekde na nabíjačke nejde, pretože i vzdialenosť 5-10 km bez auta znamená 2-4 hodiny naviac a väčšina nabíjačiek účtuje aj čas. Áno, napríklad sieť Teplární Brno umožňuje nechať auto na nabíjačke i hodiny a vďaka MHD sa človek ani nezdrží, ale to nie je pravidlom. A bohužiaľ rýchle nabíjanie stojí viac, i keď stále obvykle o niečo menej ako prevádzka spaľovacieho vozidla - na druhej strane za ušetrené peniaze platí človek časom. A v zahraničí sa platí ešte viac, pretože, ako sa spomína vo videu, (nielen u Ionity) registrovaný zákazník platí menej než "roaming" a neregistrovaný ešte viac. Na druhej strane väčšina ľudí necestuje do zahraničia každý deň.
Až bude většina Aut elektrických tak stát bude muset někde kompenzovat chybějící příjmy za pohonné hmoty a taky nebude parkování zdarma , dobrý příklad je Lídl taky už nenabízí nabíjení zdarma 50kw , ano u máte pravdu u elektro auta se neplatí výměna oleje ale když je auto pracovní a veze kolegy nebo zaměstnance tak těm se prostoj nelíbí a chtěly by ho zaplatit , a auto je dobré občas zvednout aby bylo vidět jestli nejsou rozbité třeba čepy a vyměnit je dřív než se sjedou kraje Pneumatik , Dříve čepy byly u aut celoživotní ale to je doba Fordu T .
Bohužel prognóza pro vývoj vozového parku v Česku je smutná. V následujících letech bude stoupat podil dieselových vozidel s falešným osvědčením o emisích. Díky tomu kvalita ovzduší bude čím dál horší.
Temer vetsinu techto vyhod mam i s klasickym hybridem a stal cca poloviny co ojete EV, nemusim resit zadne dojezdy nabijeni, zkratka nic. Jednou za cca za 2-3 tydny do nej naleju plnou coz mam pri ceste takze realne + cca 5 min? Ekonomicky nas hybridni Yaris vychazi dramaticky lepe nez malobaterkova EV auta.
@@martinkrupka8934 tak vzhledem k tomu, ze polovina evropy jezdi v dieslu, tak hluk asi neni ten klicovy parametr pri rozhodovani. Ano, pokud clovek slapne yarisu plyn na podlahu tak zakvili, nevim kdy jsem to ale udelal naposledy. Ale soucasne brzy rano kdyz jeste rodina spi s nim odjezdu od domu zcela neslysne, stejne tak vetsinu jizd oo meste a to je dulezite. Navic kdyz potrebuji, skocim do nej na otocku pracovne 400 km do Drazdan, ktere malobaterkove ev to umi? Navic kdyz se podivate na silnici, tak tech hybridnich toyot pribyva rychlym tempem, ono to ma totiz ekomonomicko/uzitny smysl narozdil o nasilne vnucovanych ev. Kdyby ra ekonomika ev byla tak skvela jak se propaguje, lidi by je davno kupovali, realita je ale evidentne jina.
@@jip4746 akorát že porovnáváte hrušky a jblka že jo.,,takový egolf má trochu jiný jízdní komfort a vlastnosti než yaris, a je dražší. Ale když porovnám egolf a normálního golfa v benzínu, ten rozdíl cen už tam pokulhává že? Touhle logikou můžu říct že felicie z roku 1996 je mnohem lepší než ten váš hybrid, sice víc žere ale provozně je mnohem levnější protože stála 19k v bazaru a servis je za pár kaček a udělá ho každej Lojza va garáži...
1.kto kupuje vozidlo podľa hlučnosti? na trh sa dostanu len vozila splňajúce normy 2.priestornosť nieje výpovedná hodnota tam by som chcel vedieť pomer váhy vozidla s nosnosťou vozidla 3. vysoka bezpečnosť - porovnať vozidla spaľovacie v rovnakej nákupnej cene ako je cena EV 4.ľahké riadenie - no na zamyslenie ,výhoda aby sa dalo niečím pochváliť 5.vysoký výkon - okamžitý vysoký výkon je pre mnohých neskúsených vodičou skôr nebezpečím a pripomína mi to niekoho čo riadil malý skúter a skoči na litrovu mašinu A tak by sa dalo polemizovať o EV . Z môjho pohľadu drahé, pri výrobe neekológické s nedoriešním spracovaním spotrebovaných napájacích batérii. V prípade masového rozšírenia ako náhrada za spaľovacie auta bude nutné zabezpečiť kapacity na výrobu el.energie -nové elektrárne. A tak .....
1. Některá vozidla "jen" splní normy, některá jsou o hodně tišší. Nebo snad chcete tvrdit, že BMW 7 má jiné normy, než Dacia Jogger? (Schválně píšu dvě spalovací auta.) A spoustu zákazníků hlučnost / komfort zajímá, protože chtějí cestovat pohodlně a chtějí se třeba dobře slyšet při povídání. 2. Prostor je rozhodně důležitý, každý kdo někdy strávil hodiny cesty na prostředním zadním sedadle ví, o čem mluvím. 🙂A nosnost, resp. poměr nosnosti a hmotnosti je u EV podobný, jako u spalovacích aut. Pro ilustraci: Škoda Kodiaq 2.0 TDI 4x4: hmotnost 1767 - 1969 kg / nosnost 516 - 779 kg / poměr 26 - 44 % Škoda Octavia Combi RS 2.0 TSI: 1501 - 1677 kg / 468 - 597 kg / 28 - 40 % Hyundai Tucson 1.6 T-GDI: 1633 - 1764 kg / 406 - 537 kg / 23 - 30 % Tesla Model Y LR: 2054 kg / 539 kg / 26 % BMW iX xDrive40: 2440 kg / 645 kg / 26 % Hyundai Kona 64 kWh: 1760 kg / 485 kg / 28 % Škoda Enyaq 60: 1917 - 2104 kg / 424 - 619 kg / 20 - 32 % 3. Není třeba, Tesla je první bez ohledu na cenu. Všechna spalovací auta jsou v hodnocení EuroNCAP za ní (a hodně dalšími EV), včetně aut za mnohonásobnou cenu. 4. Podle vás není lehčí řízení výhoda? Rád se s autem perete nebo jak? 5. Platí stejně jak pro EV, tak pro spalovací vozy. S mocí (výkonem) musí přijít odpovědnost. 6. V celoživotním sečtení jsou EV ekologičtější - co ztratí výrobou baterií, doženou mnohem ekologičtějším provozem. (Ano, i v ČR z veřejné sítě.) 7. Recyklace baterií je dořešená a už probíhá, minimálně u VW a MB.
Beriem, všetko v poriadku, až na pár nepresnosti: cena na km pri diaľničnej rýchlosti určite nie je pod dízel, alebo počet nabíjačiek zatiaľ stačí, ale ak by sme vymenili aspoň polovicu spaľovákov za EVčka, nemáme kde ich nabíjať a ani čo, najprv sa musí zdvihnúť výrova a distribúcia elektrickej energie najmenej o tretinu. Dnes na ceste na dovolenku máme kopec púmp, a aj tak svojou kapacitou sotva stačia, a to tam tankujeme do 5 minút. Koľko nabíjacích stanovisk potrebujeme, ak tak strávime 6-10 x viac času? Elektro auta sa presadia až vtedy, keď nie len luxusné nové auta dorovnajú cenu odpovedajúcich spaľovákov, ale ak trojročné EV-čko dorovná cenu trojročného dízla, pri porovnateľnom nájazde. Inak je to iba hračka pre bohatých a pár nadšencov!
Vezmu to bodech: 1) Cena v dálniční jízdě klidně může být pod cenou dieselu. S kartičkou od výrobce vozu a s předplatným může být kWh na Ionity za 8 Kč vč. DPH, tedy při spotřebě 22 kWh / 100 km se dá jezdit pod 2 Kč na km + měsíční předplatné 350 Kč. Záleží na vozu a na tarifu, ale je to obecně možné. Ve městě a při nabíjení na AC nebo doma to vychází jednoznačně ve prospěch EV. Záleží i na tom, zda jezdíte spíše po dálnici nebo ve městě. To máme každý jinak. 2) Počet nabíječek v ČR se za rok 2022 zvýšil o 50 % a tempo se spíš zvyšuje. V SK i jinde v Evropě to bude asi podobné. Polovina všech aut se nevymění přes noc, takže tempo stavby nabíjecích stanic se dá přizpůsobit a je na to dost času. Navíc, přibližně polovina domácností může v klidu nabíjet doma. 3) Pro pokrytí spotřeby EV v Česku je to odhadem 6 500 000 aut * 15 000 km ročně * 20 kWh na 100 km = cca 20 TWh energie ročně. A to těch 20 kWh/100 v průměru je docela vysoká spotřeba, reálně bude méně. Současná (2021) výroba v ČR je 79 TWh, tedy nárůst spotřeby maximálně o 25 %. A to prosím berme do úvahy fakt, že se nějaká elektřina používá i pro provoz spalovacích aut, zejména na rafinaci ropy - ta pak nebude třeba. Zní to hodně, ale 25 % za 20 let není dramatické zvyšování a dá se to zvládnout. 4) S počtem nabíjecích stojanů oproti stojanům u pump souhlasím, bude jich třeba více. To bude určitá výzva, ale opět si myslím, že to bude řešitelné. V Norsku běžně mají u benzínky hromadu nabíjecích stojanů a nikomu už to tam nepřijde divné. 5) S cenami souhlasím. To srovnávání cen se postupně děje a bude spíš zrychlovat, ale zatím to ještě chce nějaký čas.
@@jakubkutilek_ev 1) Nie nemôže! Vami uvádzaná spotreba je do 120 km/h. Ak pôjdete tých tolerovaných 149 km/h tak podľa toho čo som videl a počul s praktického testovania, nedosiahne sa cena za jazdu elektoautom pod náklady za naftu. Predpokladám, že sa po diaľnici nejazdí "okolo komína", t.j. musím nakupovať energiu na diaľničných odpočivadlách/pumpách, a tam, pokiaľ viem, je ta cena práve najväčšia za kW. A vôbec sa nebavíme napríklad o prívese, aj keď niektoré EV ešte dnes nepripúšťajú pripojenie prívesu. 2) áno buduje, len to musí niekto zaplatiť. Tipnem si, že kto asi? Ako môže padať cena za prevádzku, keď to bude požierať čím ďalej viacej zdrojov? Teraz sa budujú nové, ľahko dostupné nabíjačky. Ak sa minú také "lacné miesta", budú sa budovať iba drahšie, t.j. vidina padania ceny za nabíjanie je v nedohľadne. 3. To navýšenie o minimálne o jednu tretinu mám z videa od ElectroDad. Nechce sa mi hľadať, bolo to zo zástupcom distribučnej siete a ešte niekoho. Netvrdia tam, že sa to nedá, len to chce veľké náklady. 4) Práve Norsko je dobrý príklad, ako sa to dá prehnať s dotáciami na nezmysel. Všetci chcú bezplatne nabíjať v centre mesta počas pracovnej doby, ale centrum sa nie a nie nafúknuť :-) 5) Ja som si istý, že na elektroauta prejdeme, len sa mi nepáči cesta, ktorou práve ideme. Dotácie majú ísť do trvalých projektov, ako je distribučná sieť, vývoj, integrácia riešení: EU kúpi riešenie od toho najlepšieho a poskytne ho bezplatne ostatným, nech nevymýšľajú teplú vodu. Nepáči sa mi, že sa umožňuje zneužívať dotácie napríklad na kúpu: kúpim nové EV-čko s dotáciou a o pol roka ho predám zo ziskom.
@@bzz7318 1) Mnou udávaná spotřeba byla nástřel a ani jsem neuvedl žádné konkrétní auto. Teď mi došlo, že to asi bude hodnota, kterou Honza uváděl ve videu z Dolomit s Mustangem? Já jsem to zvládl v teplejším počasí (kolem 15 °C) za těch 22 i při 130 km/h. Z testů mám u jiných aut 25,2, 23,5 a 26,5 - vše při 130 km/h a v zimním období. Z těch 4 čísel je průměr 24,3. Aerodynamická auta (Tesly, Ioniq 6, EQS...) se dostanou nejspíš i pod těch 22. Jak už jsem psal, nabíjení na dálnicích beru z Ionity, takže přesně jak píšete, není to kolem komína. Když nakouknu rychle do ceníku Ionity, tak u BMW je 7,90 Kč / kWh (+ paušál 335 Kč měsíčně), u VW za 9,40 Kč / kWh (+ paušál 365 Kč měsíčně), u Hyundai za 7,70 Kč / kWh (+ paušál 335 Kč měsíčně). Pokud jezdíte dálnice, tak se ten paušál dost vyplatí. Tak kdybych bral tu nejlepší variantu z testu 130 km/h, tak to je 23,5 * 7,70 / 100 = 1,81 Kč / km. Aktuální průměrná cena nafty je 34,65 Kč, takže to odpovídá 5,22 l nafty / 100 km na stejné náklady. Takže to jde. Netvrdím, že vždy, ale evidentně to jde. "Tolerovaných" 149 km/h osobně nejezdím, takže tam čísly nemohu sloužit ani pro EV ani pro fosilní vozy. Ale fyzikálně je hlavní složkou spotřeby na dálnici odpor vzduchu, který roste s druhou mocninou rychlosti. To by pro 149 oproti 130 byl nárůst o 31 %, takže v příkladu výše by to bylo 2,37 Kč / km a ekvivalent 6,84 l nafty / 100 km. To hádám stále není špatný výsledek. (Ano, součástí spotřeby jsou i jiné složky, jako valivý odpor kol, hmotnost, klimatizace... Ty ne vždy rostou s rychlostí, takže skutečný nárůst bude patrně nižší, než těch 31 %, ale změřeno v praxi to nemám. Rozdíl mezi 130 a 110 bývá 20 - 25%.) 2) Logicky se cena nabíječek rozloží do ceny nabíjení, souhlas. Větší vliv na (ne)snižování ceny za kWh bude mít spíš cena elektřiny na trzích. 3) Ano, rozhodně to není lehká věc, to bych netvrdil ani já. Ale půjde to, to je hlavní. Budování všech 4000 čerpacích stanic v ČR také stálo spoustu úsilí a peněz. Video jsem dohledal a konkrétní číslo jsem tam neslyšel, ale potvrdili tu obecnou tezi "přibližně jeden Temelín navíc", což je +20 %. V případě obou jaderných elektráren by to byla ta třetina, resp. 36 %. Spíš bych se přikláněl jen k tomu Temelínu a +20 % spotřeby, je to blíž k mému nástřelu. Já uvažuji osobní auta a 20 kWh/km, oni mohli uvažovat jiné spotřeby nebo jiné skupiny vozidel. Rozhodně děkuji za doplnění zdroje. 4) Taky nejsem úplně příznivcem dotací a zákazů. Bral jsem to opravdu jako příklad, že ty nabíječky mohou být i v hojném počtu. Pokud bude dost e-aut, tak energetické společnosti si nenechají ujít možnost vydělat a budou stavět. 5) Viz. výše. Násilnými zákazy se toho moc nevyřeší, naopak na zákaz ICEV od 2035 vnímám spíš negativní odezvu. Přitom i trh samotný k tomu směřuje i bez zákazu. EDIT k bodu 1) Byorn dělal video s Teslou Model 3 Performance a naměřil 23,3 při 130, 27,5 při 150 a 32,2 kWh / 100 km při 170 km/h. To je +18 % spotřeby na 150 oproti 130 a +38 % na 170 proti 130.
Ekologia? Ako sa vyrába el. energia? Najčastejšie z uhlia - ekologického! Účinnosť? Dojazd? Spotreba? Likvidácia opotrebovanej batérie - toxicita? Cena? A skúste si predstaviť že sa v Čechách pripojí v noci na nabíjačky napr. cca 500000 vozidieľ. Čo sa asi stane? El. auta sú tak dobré do mesta na nákup. El.vozidlá sú neekologické a neekonomické!
Zkuste si prosím nejprve něco zjistit, témata jako výroba elektřiny, recyklace baterie nebo dojezd jsme zde probírali již mnohokrát, dokonce i v této diskuzi.
Zaujímalo by ma ako je to, keď sa EV používa ako powerbanka. Ktorý EV to z tých dnešných dokáže a čo všetko by som musel na svojom dome upraviť aby to fungovalo.
Pokud nevadí angličtina, tak mohu doporučit video "A 24-hour test run of the Hyundai Ioniq 5's Vehicle-to-Load function" od "Technology Connextras". Tam vyloženě popisuje zkušenost se zapojením domácích spotřebičů do Ioniqu 5. V podstatě si z nabíjecího portu udělá 230 V / 16 A zásuvku, resp. ekvivalent v USA. Zapojení do domu by tak asi mělo být celkem snadné, ale to by více vysvětlil elektrikář. Z modelů dostupných u nás to má tuším jen Ioniq 5 / 6 a Kia EV6. V USA to má například Ford F-150 Lightning, který má i vyšší výkon. Hodně značek to slibuje jako budoucí funkce, takže by se to mělo rozšiřovat.
Pozdravujem. Ak už máte ostrovnú alebo ostrovnú hybridnú fotovoltiku, tak implementácia AUTA ako Powerbanka je už blízko. Nová Kia EV6tka, Hyundai Ioniq5 už majú zabudovaný menič na 230V sinus 3600W, teda ako normálny zásuvkový okruh so 16Amp isitičom... Alebo dobudovať do akéhokoľvek auta takýto menič (teoreticky aj do spaľováku..., avšak by motor musel stále bežať...), alebo si kúpiť elektrocentrálu... To je zdroj 230V. Čo sa týka domovej inštalácie...., okruhy, ktoré chcete z tohto napájať, musia byť uspôsobené tak, že sú buď na gride - teda normálne na siete, alebo sa prepnú na takýto externý zdroj, čiže vlastne prepínač sietí... U seba práve toto implementujem... ešte to nie je celé dokončené... ale bude. Stano
Aj VW s tým počíta že to čoskoro dokážu, určite na tom pracujú... Čisto teoreticky by v budúcnosti ľahko mohlo byť reálne že AC nabíjačka v aute sa prepne do reverzného módu a auto poskytne 3x16A (400V 11kW) pre barák... VW k tomu bude potrebovať špeciálny Walbox ktorý toto zvládne prepínať...
A příští video musí být o 13. nevýhod elektromobilů aby to bylo objektivní. Pokud nebudu jen to ukáže že nejste objektivní takže vše co jste řekli musí člověk brát s velkou rezervou a nemůže brát moc vážně.
@@ElectroDad No ale když říkáte výhodu měli by jste říct i nevýhody. Když to neuděláte je naprosto jasné že jste zaujatí a pak vše co řeknete nemůžu vůbec brát vážně. A tím elektromobililitě děláte zlou službu.
@@Spaidy96 Nevýhody (někdy jen domnělé nebo částečné) najdete bohužel v mnoha článcích a videích na internetu, dokonce i přímo v komentářích pod tímto videem. Tohle video mělo za úkol právě kompenzovat některá jiná média, která jsou silně proti elektromobilitě a ukázat lidem, že existují i výhody. Čímž nevylučuji možné budoucí video o problémech EV, ale v tuto chvíli ho nepřipravuji.
@@Spaidy96 ja oproti môjmu spalovaku vidím iba výhody žiadnu nevýhodu oproti spalovaku nemá za 13 mesiacov 49 000 km na EV a 20 000 km na spalovaku a už sa modlím aby už skončil leasing na spalovak a kupil si kia ev9
Jsem celoživotní fanda všeho, co je elektrické a elektronické. S EV nemám obecně zásadní problém, ač jej ještě nemám. Nejsem asi ta správná cílovka. I když se svojí FVE na střeše by se mi nějaké EV hodilo. Sice ne jako jediné univerzální vozidlo, to u mne zatím asi nevyhoví, ale určitě polovinu ročních najetých km bych zde využil. Ale jako jedno jediné auto zatím ne. Škoda. Co mi asi vadí nejvíce (a jistě nebudu sám) je ta dogmatická direktiva. Za par let pouze EV a nic jiného. Nepřijde mi to ani správně, ani dobře.
Pre obektivnost by bolo potrebne upozornit aj na nevyhody. Manipulatori upozornuju, ze okrem hoaxov je vraj neeticke ak novinar pise iba kritiku. Rovnako je to potom aj ked niekto propaguje vyhody a nevyhody zamlci, pripadne zacne mlzit. Prosim urobte aj video o nevyhodach. Dakujem. 🙂
7:30 🤣🤣🤣 uz mam strach 😭 Spalovaci motor ma take milion vyhod. Navic je to ekologicke a cisti vzduch. Pri provozu spaluje napriklad nanoplasty a ruzne jine necistoty ktere ve poletuji ve vzduchu, coz el neumi.
Ale ta zasadni nevyhoda to je ze to co se bezne dela 2 minuty tady trva mnohonasnobne dele. Nejdulezitejsi je cas ne to promarnit nekde u nabijecek. Ten kdo jezdi porce km pro toho to neni. Tomu se proste neda rict pokrok ale krok zpet.
Je potřeba usednout za volant elektromobilu. Tak jako jsme odešli od tlačítkových malých lehkých mobilů co vydržely týden nabité k chytrým telefonům, tak přejdeme na elektromobily - protože jsou celkově uživatelsky výrazně příjemnější.
2 minuty trva jen držení pistole, ale musíte tam započitat ještě hledání otevřené benzínky, čekání ve frontě a tohle když musíte řešit v opravdu nepříjemném počasí tak to nejsou 2 minuty ale věčnost. Pro srovnání já ujedu 1000km za 5 dní úplně v pohodě a nemám žádný problém s tím hodit auto každý večer na nabíječku, zabere to míň času než zajíždět někam na pumpu.
@@helfstajn4739 2 minuty trva aj zapajat konektor a este v dazdi. Benzinka je aspon pod pristreskom. Nabijacku treba tiez hladat a uz teraz su v Britanii a Australii bitky o nabijacky. Alebo vecer u nas partie chlapov travia cas pri nabijackach. Ja ten cas chcem vyuzit inak nez stale nabijat.
@@adinoadino459 co vám trvá 2 minuty na tom vzít kabel a strčit ho do díry? To je práce na 7 vteřin max 20 když se klepete zimou natolik že se nemůžete trefit. V Británii netuším ale u nás jsou nabíječky v průměru 97% dne prázdné. S tou partičkou souhlasím a také bych si spíš rozmyslel že pojedu jinam. Ale podobné živly se stahují i k benzínkám kvůli alkoholu a cigaretám. Jinak já osobně otočím za den jen 200 km, takže není problém večer vylézt z auta vzít prodlužovačku strčit jí do auta a jít povečeřet, poklábosit s rodinou a jít si lehnout. Kdy pak člověk každé ráno vyjíždí s plnou.
S těmi brzdami je to opačně když nebudete vůbec brzdit tak vám zreznou brzdy komplet , třmeny i kotouče , měli by jste říci kolik baterii a motorů spotřebovala Tesla co v Německu ten 1 milion Km skutečně najela . a Diesel jezdí do 2 kč za km v pohodě a na benzínce jsou rukavice v ceně paliva takže ruce si nezamažete , a ta výměna oleje není drahá litr do obyčejného auta cca 100 kč když chce mít člověk něco lepšího tak víc a nezávislé topení na dálkové ovládání je už pěknou řadu let klidně 20 .
Brzdy: Ano, pokud by někdo jezdil tak plynule a efektivně, že by brzdy vůbec nepotřeboval a ani jeho elektromobil by je občas neobrousil záměrně, tak by zrezly. Reálně se to ale neděje. Navíc třeba u MEB jsou vzadu bubnové brzy, právě z tohoto důvodu. Tesla: Pokud myslíme tu samou (Hansjörg Eberhard von Gemmingen z Německa, 1 500 000 km v roce 2022), tak první baterie byla vyměněna po 290 000 bezplatně v záruce, půl roku měl dočasnou kvůli opravě (150 000 km), nová pak už drží přes milion km. Takže za výměnu baterie platil 0 Kč. Motory měnil celkem třikrát, poslední má odjeto zatím 820 000 km. Jinak podle dat z USA běžně baterie v Tesle po 370 000 km mají přes 80% původní kapacity, pro normálního člověka s normálními nájezdy opravdu nehrozí, že by musel baterii nebo motor řešit. Diesel: Ano, ve videu jsem netvrdil, že to nejde. Jen že se to zdaleka netýká všech aut a naopak EV jezdí běžně hodně pod ty 2 Kč/km. Při domácím nabíjení klidně i pod 1 Kč/km, o čemž se dieselům ani nesní. Tankování: Rukavice to z mé zkušenosti nezachrání, oblečení načichne i tak - z výparů, ne politím. Ale je fakt, že moje žena má citlivý čich, ne každý to bude tolik vnímat. Výměna oleje: Stále je to více, než 0. A vámi udávaná cena určitě neplatí pro lidi, kteří mají auto v záruce a výměnu dělají v autorizovaném servisu. Tam to bývá o hodně dražší a nemyslím, že by to byl nějaký "luxus". Nezávislé topení: Ano, některá spalovací auta topit dálkově umí, zdaleka ne všechna a vždy je to příplatková výbava. Elektromobily to umí prakticky všechny, stejně jako chladit, což spalovací auta neumí vůbec, ani za příplatek.
@@jakubkutilek_ev Děkuji za odpověď , je vidět že se tomu věnujete možná více Než elektrický táta a že se vyznáte , Auto pro práci beru jako pracovní stroj a zajímá mě nejlepší efektivita provozu a z elektromobilů pro jízdu mezi městy by mě stačil Wuling Mini EV v Číně stojí jednu devítinu Tesly 3 kdyby cena výhodná tak tím jezdím a to je auto pro 4 osoby sice bez nákupu , v Německu mají zakázat plynové kotle a má být nedostatek elektřiny , ještě mě zajímá jak se bude řešit nadbytek Benzínu který vznikne s příchodem elektro mobility , Plast a asfalt bude potřeba pořád Nafta nebo kerosín ty se spotřebují ale co s LPG a Benzínem , Dřív v Rusku to řešily nákladními auty Zil na Benzín .
@@ondralacman Honza má s elektromobilitou rozhodně více zkušeností, mě hlavně baví zkoumání nových technologií a práce s čísly. Spíš se snažím informovat, než vnucovat, i když toto video budí různé reakce. Bohužel EU a její "tlačení na pilu" v lidech budí spíš odpor, přitom směřování trhu je jasně směrem k EV i bez zákazů. S pracovním strojem a efektivitou naprostý souhlas, vždy se to v první řadě musí vyplatit. Právě ta kupní cena je teď asi největší problém EV, ale postupně se to zlepšuje. Ne jen sliby pro blízkou budoucnost (např. VW ID.2, malá Tesla, Renault 5...), ale i realitou - nástup čínských aut, Tesla teď opět zlevnila Model 3, letos už podruhé, čímž je už levnější, než Octavia RS. (Po započtení provozu a servisu dokonce o dost.) S těmi čínskými EV je trochu problém, že v Číně jsou velmi levné, ale při prodeji v Evropě musí být dražší o dopravu, daně a obvykle i s vylepšenou bezpečností nebo vyšší výbavou. Naše normy i požadavky a zvyklosti zákazníků jsou zkrátka jiné. Je to vidět i u spalovacích vozů při srovnání s mimoevropskými trhy, kde některé tamní modely by v EU vůbec nesměly na silnici. Než zmizí alespoň většina spalovacích aut, ještě to dost potrvá - v ČR je průměrné stáří vozu 16 let, takže minimálně v roce 2039 tu nějaká stále budou, i kdyby se od zítřka už prodávaly jen EV. Přechod tak bude postupný a ropný průmysl se tomu postupně přizpůsobí. I množství plastů a jiných ropných produktů by mělo postupně klesat - stále více se prosazuje nejen recyklace (v některých EV je z recyklovaných plastů skoro celý interiér), ale i vývoj neropných plastů. Z hlavy mě napadá v 3D tiskárnách běžně používaný PLA vyráběný z kukuřičného škrobu - jeho vlastnosti nejsou vhodné pro každé použití, ale v některých aplikacích dokáže ropné plasty nahradit. Stejně tak asfalt nejspíš půjde něčím nahradit. Z hlavy jsem si vzpomněl na firmu z USA, která dělá povrch silnic z recyklovaných cigaretových nedopalků, dokonce prý vydrží ještě více, než běžný asfalt. Vzhledem k současnému trendu omezování cigaret to asi není úplně perspektivní, ale ukazuje to, že to jde a určitě se postupně najdou i jiné alternativní zdroje. Myslím, že postupný útlum tak nastane u všech ropných produktů, ale bude to trvat desetiletí. A jen pro úplnost, i zpracování ropy může být ekologičtější, když se bude používat ekologická energie, tedy i při stejném objemu můžeme snížit emise.
@@jakubkutilek_ev Cla a dopravu a daně to je jasné že elektro auto bude dražší , ale v USA si lidi můžou přihlásit i nejlevnější elektromobil světa Chang Li jako golfoví vozík a jde to, a Peugeot iOn mě připomíná Tata nano nejlevnější auto světa vím zbyla z toho jen karoserie a byla řádně vyztužena ale stejně ten původ tam je "nejlevnější auto světa " Nebo Dacia Spring je elektrifikovaný Renolt Kwid , říkalo se že je to Nejlevnější SUV světa za 95 000 kč a že je jen pro rozvojový svět , protože bezpečnost není ideální a tet 8 let staré auto pro rozvojový svět je už dost bezpečné když je to elektromobil , asi ano , Největší ekologický smysl by dávali přestavby starších spalováků na elekto auto , dalo by to i lidem práci než tovární výroba roboti neberou mzdu a nevrací peníze do ekonomiky .
Jednostranně zaměřená propaganda. Jinak se toto video nazvat nedá. Jen pár drobností, co mě zrovna napadly: 1) E-auto je ekologičtější? Myslí se tím pouze provoz nebo taky těžba surovin nutných na výrobu baterií a taky jejich "ekologická" likvidace, až doslouží? Myslím, že tu likvidaci ještě nikdo nevyřešil. Ale možná se pletu. 2) Kdyby se všechna stávající auta vyměnila za elektromobily během následujících řekněme pěti let, kde by jsme tak asi vzali tolik elektrické energie navíc? Třeba Němci si zavřeli jaderné elektrárny i přesto, že jejich náhrada v podobě elektráren plynových jim nevyšla, protože ruský plyn přes nově budovaný Nordstream 2 asi nikdy už proudit nebude. Každý asi nebude mít finance na zbudování vlastní fotovoltaické domácí elektrárny nebo jiného tzv. obnovitelného (spíš občasného) zdroje elektřiny. 3) A ještě jednou. Kdyby jsme tedy měli všichni co nejdřív vyměnit auto se spalovákem za e-auto, jak se to vlastně vyplatí ekologicky? Pokud by někdo měl "zahodit" třeba auto, které má najeto 100 000 km, aby ho vyměnil za nové, dává to ekologicky smysl? To auto se musí nějak zlikvidovat i když by bylo schopné sloužit dál ještě několik let. A potom se pro toho uživatele musí vyrobit auto nové. Auto plné baterií, plné nových plastů, nových elektrosoučástek, nových kovů atd. Osobně si myslím, že nejlepší by bylo trochu zpomalit a žádnou fanatickou ideologií se neřídit. To je cesta do pekel. A přesně tam vede ta dnešní snaha všechny někam tlačit. Nic moc proti e-autům nemám, ale kdykoliv mě někdo něco nutí zvyšujícím se tlakem a propagandou, tím větší k tomu získávám odpor. A právě takto vnímám i tuto ideologii...
Mrzí mě, že video vnímáte jako propagandu a tlačení někam. Myšleno tak není a většina lidí ho snad správně vnímá jako inspiraci a zmínění i výhod, které nemusí každý znát. 1) Ano je a myslí se tím nejen provoz z energetického mixu v ČR, ale i výroba a likvidace baterií. Opravdu to tak vychází na základě čísel ze studií a oficiálních zdrojů. Budu na to ještě dělat podrobnější video. Recyklace / likvidace baterií už v tuto chvíli probíhá u VW nebo Mercedesu. Stejně tak druhotné využití v domácích úložištích, která už i v ČR firmy nabízí zákazníkům. A jen pro úplnost, existují tři způsoby recyklace baterií. Jeden má na výstupu původní materiály a zvyšuje uhlíkovou stopu baterie o cca 15 % (záleží na zdroji energie, která dělá většinu té stopy; s obnovitelnými zdroji to je výrazně méně), další dva pak mají na výstupu rovnou komponenty pro novou baterii a naopak snižují zátěž té nové baterie o cca 13 %, protože se ušetří ta těžba a náročná výroba. Takže ekologické to reálně je. 2) Za pět let se všechna auta nevymění - průměrné stáří českého auta je 16 let. Takže energetická síť má čas se přizpůsobit. Vychází to v českých podmínkách asi +20 % roční spotřeby, pokud by se vyměnila úplně všechna auta za BEV a je na to ještě minimálně těch 16 let. Česká / evropská energetika už podobné nárůsty v minulosti realizovala. Při současném boomu obnovitelných zdrojů bych se toho nebál. Na tomto kanálu můžete najít rozhovor s energetiky přesně na toto téma. 3) Nemyslím si, že by někdo šrotoval auto po 100 000 km, aby si koupil EV. Takže to starší auto bude ještě někomu sloužit. Při porovnání nových aut mezi srovnatelným spalovacím a EV je "bod zlomu" z hlediska ekologie po 30 - 100 tisících km, pokud bychom porovnávali již vyrobené spalovací s novým EV, bude to o 50 - 100 % déle. (Tohle číslo se postupně zlepšuje se zlepšováním výroby EV, některé značky už používají výhradně obnovitelné zdroje k výrobě vozu i baterií.) Pokud uvažuji průměrný český vůz s životností 240 000 km (16 let * 15 000 km ročně), tak EV má ekologicky smysl i proti už vyrobenému spalovacímu vozu. Opět, bude to podrobněji součástí samostatného videa.
Mě to vůbec jako jednostraně zaměřená propaganda nepřijde. Spíše video, které vyvrací lži internetu a mluví o normálních výhodech tohoto pohonu. Navíc, kdyby jste takhle uvažoval pořád stejně, tak by byla "jednostranná propaganda" úplně všude...
nevyhody 1- 2x vyssia Co stopa ako klasicke auta 2- cena,3 - baterie a nemoznost recyklacie.4 - nabijanie na sidliskach.5- cena novej baterie.6- bez klasickych aut a spalovacich motorov ak ich zakazu nebudu ziadne El auta...bez ropy a plynu baterie a el.auta nevyrobite.
1) Opravdu ne. Na vzorku 63 vozů jsem to počítal na základě dat z vědeckých studií a oficiálních zdrojů a v průměru má EV nabíjené z energetického mixu v ČR o 32 % nižší uhlíkovou stopu, než ICEV. 2) Ano, někdy. U dražších aut (cca od milionu výše) už jsou EV za stejnou cenu, jako spalovací vozy. 3) Baterie už se recyklují. Např. Mercedes-Benz teď spouští recyklační středisko v německém Kuppenheimu. 4) I to se dá řešit a s postupným zvyšováním počtu EV se to řešit samozřejmě bude. 5) U Tesly Model 3 je pozáruční výměna za 200 000 Kč. Ale pokud nemáte velmi vysoké nájezdy, tak dříve budete auto šrotovat, než by byla nová baterie potřeba. Podle dat z USA jsou baterie u Tesel naprosto v pořádku i po 370 000 km. 6) Zákaz se týká prodeje nových ICEV. O zákazu ropy jako takové se ani neuvažuje, protože jí lidstvo (zatím) potřebuje i na jiné věci, než dopravu. Ale možná by jste byl překvapen, jak málo ropných produktů je v moderních EV.
@@jakubkutilek_ev iste ked tisice odbornikov roky robiacich v obore tvrdia opak tych nezverejni nikto.zaiste je do toho zaratana tazba ropy plynu dobivanie uranu a drahych kovov pre baterie ?ked sa uz bavime kompletne.ta elektrina nejde zo zasuvky ani nezacina v elektrarni ta lezi hlboko pod zemou ..
@@markyzdesade932 Ano, je, samozřejmě. Konkrétně jsem použil emisní faktor výroby elektřiny zveřejněný Ministerstvem Průmyslu a Obchodu (390 g CO2 / kWh), následně připočetl (dle roční zprávy Energetického Regulačního Úřadu) ztráty přenosové a distribuční soustavy a vlastní spotřebu elektráren (celkem 12 %) a následně přičetl 10 % jako průměrnou ztrátu nabíjení. To vychází na 497 g CO2 na nabitou kilowatthodinu. Jediné, co v tom chybí je těžba surovin, k tomu jsem pro ČR nedohledal data. V Německu v roce 2013 (nejrelevantnější data, co jsem našel) by to bylo navíc 3 %. Pro výrobu baterií jsem počítal průměr z pěti (meta)studií z let 2018 - 2022, který je 101 kg CO2e na 1 kWh kapacity baterie. A stejně tak pro ICEV jsem kromě emisí z výfuku počítal emise z rafinace ropy (jen tu část, kterou přímo vypustí rafinerie, ne výrobu elektřiny pro tu rafinerii), ve výši 233 g CO2 / l benzínu a 277 g CO2 / l nafty, dle výroční zprávy společnosti Unipetrol. Vynechal jsem ropovody, čerpací stanice, dopravu paliva a těžbu ze stejného důvodu, jako těžbu uhlí. Čili jednoznačně ten výpočet nadržuje spalovacím vozům. Přesto vyšly EV výrazně lépe. Všechny zdroje se dají snadno dohledat. Stačí takto?🙂 (A pokud ne, tak prosím také odkažte na nějaké relevantní zdroje, ne osobní dojmy.) Studie a zdroje k výrobě baterií: "Analysis of the climate impact of lithium-ion batteries and how to measure it" (Hans Eric Melin, Circular Energy Storage, 07/2019) "How much CO2 is emitted by manufacturing batteries?" (MIT Climate Portal, 07/2022) "Effects of battery manufacturing on electric vehicle life-cycle greenhouse gas emissions" (Dale Hall a Nic Lutsey, The International Council on Clean Transportation, 02/2018) "Lithium-Ion Vehicle Battery Production, Status 2019 on Energy Use, CO2 Emissions, Use of Metals, Products Environmental Footprint, and Recycling" (Erik Emilsson, Lisbeth Dahllöf, IVL Swedish Environmental Research Institute, 11/2019) A jeden český kontroverzní článek "Kam kráčíš elektromobilito?" (Josef Morkus, Jan Macek, Centrum vozidel udržitelné mobility, Fakulty strojní ČVUT v Praze) - nemá datum vypracování a uvádí paradoxně nižší hodnotu, než je průměr, konkrétně 85 kg CO2e / kWh
Ano, nějak mi to slovo nejde přes pusu. 🙂Měli bychom vymyslet něco kratšího.
ปีที่แล้ว
Já mám elektroauta fakt rád, ale fakt si myslí Jakub, že moderní auta s jakýmkoliv jiným pohonem neumí vytápět nebo ovládat různé funkce vzdáleně? :) Video zajímavé, nepřekvapilo mě nic. Jen teda, a to nemyslím nijak ošklivě, ale vadí mi (a to i jinde), že Jakub mluví většinou rychle a je mu blbě rozumět. Když už mluví pomaleji, tak to je v pohodě. Chápu nervozitu, ale zpomalit by neškodilo. A ty přechody do černobílý jsou taky cool tak ve videu pro třináctiletý děcka ... Ale jinak - zaujala mě ta "velká powerbanka", hodilo by se nám to na tábor jako napájení ledničky. :) Docela by mě v nějakým testu zajímalo, co to fakticky zvládne. A to Chorvatsko bylo takový trošku pitomý, nějak nemusím věčný zbytečný navážení se do řidičů spalovacích aut nebo obráceně (strefování se do řidičů elektro aut resp. třeba cyklistů). Ale tak, asi to k tomu patří.
O nezávislém topení na benzín / naftu vím. To ale zdaleka neumí každé auto. A v létě chladit (ne jen větrat) bez nastartovaného motoru asi žádné čistě spalovací auto neumí? (Klidně dejte příklad, rád se dozvím nové věci.) Předpokládám, že to budou nabízet některé (plug-in) hybridy, které na to mají baterii, ale z běžné 70 Ah 12 V baterie si to neumím představit. Díky za zpětnou vazbu na černobílé přechody i rychlost mluvení, věřím, že to časem vyladím na rozumné tempo. To Chorvatsko byla opravdu nadsázka. Snažil jsem se tím poukázat na to, že cesta na dovolenou opravdu není hlavní poslání každého auta a že škarohlídi nemají s EV úplně pravdu. K powerbance: Lednička určitě bez problému, u Hyundai Ioniq 5 / 6 a Kii EV6 je to ve formě normální 230 V 16 A zásuvky (tj. 3,68 kW), to zvládne i vařič nebo rychlovarnou konvici. Doporučil bych video "A 24-hour test run of the Hyundai Ioniq 5's Vehicle-to-Load function" od "Technology Connextras" (anglicky, z USA), kde je ilustrováno použití pro domácnost v případě výpadku elektřiny.
@@jakubkutilek_ev To je hodne drahe kafe ohrate elektromobilem, na to pouzivam v kempu plynovy varic, ten stal 200 Kc. Chapete, ze Kia EV6 nebo Ionic 5 jsou auta pro hornich 10 000 ? A ti v kempu kafe asi varit nebudou...... To je takova typicka funkce v aute pro nekoho, kdo to nikdy nevyuzijte a ten kdo by to treba i rad nekde v kempu pouzil, tak tam bude spis ve dvojkove oktavce kombiku, kterou bude jezdit dokud ji neupadnou kola......
..... a co vy sam? Mate elektromobil? Tak nejak tusim, ze tu ideologicky bojujete za neco, na co sam vubec nemate, trochu zvlastni boj.... hlavne tim naprosto popirate cokoliv tu argumentujete. Zasadni problem EV aut je zkratka pomer uzitna hodnota/cena, ktera je pro drtivou vetsinu populace zkratka neprijatelna.
Oceňuji snahu, ale některým bodům které stojí na vodě je snad lepší se vyhnout. Baterie pod podlahou z hlediska prostoru pro cestující je spíše na škodu - skrčená pozice. Na dlouhých cestách většina lidí přestávky dělá, ale na místech kde chtějí a kde je jim to příjemné, nikoli na místech kde je nabíječka. Která auta s LFP, kromě jednoho modelu Tesly, lze tady běžně koupit? Nejlevnějí provoz je na LPG. Baterie co vydrží milión km a déle než zbytek auta je tvrzení podložené konkrétně jak?
- S baterií pod podlahou to záleží na konstrukci vozu, některé vozy jsou prostě vyšší, u jiných je třeba tvar baterie přizpůsobený tak, aby vznikl prostor pro nohy. V mnou testovaných EV se zatím nikdy ani mě ani jiným členům posádky nestalo, že by se museli nějak krčit. (Relativně malý vzorek, ale určitě existují vozy bez krčení, minimálně v SUV kategorii.) - Místa "příjemná" a místa s nabíječkou jsou obvykle tatáž. Ať už to jsou pumpy nebo třeba obchodní centra. A kde ještě nabíječka není, tak brzy bude. - S LFP zatím asi jen ta Tesla, bohužel. Ale na asijských trzích je vozů s LFP hodně a do menších aut se skvěle hodí, takže očekávám, že dostupných modelů bude postupně více. Sám bych preferoval vůz s LFP, pokud bych měl na výběr. - Nejlevnější je provoz EV s vlastní fotovoltaikou, pro lidi, kteří tu možnost mají. Pro ostatní to LPG nevychází špatně, jen má stále ty nevýhody spalovacího vozu. - U moderních aut se uvádí degradace o 20 % po 3000 nabíjecích cyklech, což u vozu s dojezdem 334 km je milion km života. Dají se dohledat různé příklady EV s nájezdy ve stovkách tisíc km s původní baterií a např. podle článku "A Study on Real-Life Tesla Battery Deterioration" mají baterie po 370 000 km stále přes 80 % původní kapacity. Baterie typu LFP pak mají 2x až 3x vyšší životnost.
Chlapi. Neblbněte😂. Zaprvé ,mladý kolega by potřeboval nějaký trening páč drmolí... a ty výhody? Hluk aut? Vezměte tedy 2 stejně staré vozy s podobným koeficientem odporu vzduch a změřte rozdíl... tak od ucha,žádný není... největší kravál dělají pneumatiky ,motor u moderních aut při jízdě opravdu člověk neregistruje... palivo si nevyrobím doma? Pokud chcete být, alespoň trošku objektivní kanál, tak to palivo si vyráběli doma i za jízdy už i naši dědové(dřevoplyn). Kdesi jezdí na alkohol a syntetická paliva se také vyvíjí, kde při spotřebě co2 se dostanou možná i do záporných čísel v grafu o uhlíkové stopě? Vytápění a chlazení před jízdou. No v pořádku, určitě to počítáte do průměrné spotřeby na 100km a pokud není vůz v nabíječce prostě se sníží celkový dojezd...který prostě je malý... spalovaky maji bufik a mohou mit externí klímu :-) na vase baterky 😊jízdní vlastnosti.. Mladík zmínil úžasné zrychlení jako F1 ,ale hned dodá, že by F1 samozřejmě ujela= elektromobil ,právě díky hmotnosti má horší a nebezpečnější jízdní vlastnosti. Toto kompenzuje celá armáda elektronických pomocníků aby to mohl řídit Franta a nebo Jiřina ,kteří nejsou zrovna na fyziku....ono totiž jestli máte na stejných gumach se stejným rozvorem se stejnou 4 kolkou jen hůře vyvážený spalovak co má něco kolem tuny v zatáčce, oproti EV co má spíše 2 tuny a obě auta jedou stejně rychle tak to těžší prostě vypadne ze zatáčky, při nižší rychlosti... smrad ze spalováků... u moderních aut? Cca od roku 2010??? Jste se už vážně zbláznili? Cena provozu a servis...hele abych jezdil levné a převezl vše co potřebují, musím mít alespoň 2 auta= ekologie dostává na zadek hned... jedno je multivan a je ekonomická sebevražda s tím odjíždět zákazníky na servisní zásahy... auto ujelo 140 000 km a servis zrovna nyní stal cca za 6 let asi 400 000 Kč. Jenže bylo to jen jedno auto a je univerzální. Dotáhne bagr, odveze rodinu i se psem... multivanu se mění motor tak náhradu. Potřebují naložit vercajk a velkého psa. Kouknu na ev...dodávka od peugeotu a kohosik jenže...stojí milion... 18 let stará Fabia na plyn stojí 50 000 Kč...kdy prosím projezdim s tou fabiii 950 000 Kč v lpg? A vlastně i v servisu...že si elektřinu vyrobíte sami? Kolik prosím stojí pronájem vaší plochy na fve ve vašem bydlišti? Kolik stála fve a Kolik stojí provoz a servis fve? Ono ani ten stridač není na věky...jsem zastáncem e aut , fve budu letos stavět, ale tohle video je tendenčně manipulativní a u pana Staňka mě to tedy mrzí...
Drmolí, pravda. Ale to bude tím, že má něco s předníma zubama, za to chudák člověk nemůže. Jestli (už) elektromobil, nebo (ještě) spalovací auto, bych nechal v první řadě na zákaznících. Z mého pohledu je nejrelevantnější výhodou ta 13. výhoda, využívat to prostě jako plnohodnotné home storage se vším všudy - když se někam pojede, tak holt barák na pár hodin/dní pojede 100% ze sítě. Mít sólo baterku v baráku, a sólo baterku v autě, je zbytečný a neakceptovatelný luxus.
@@minduton tak to se omlouvám ,nicméně se mi jeví ,že rychleji mluví než mysli... to je fuk...záloha baráku? Zatím to 5kw myslím nedá aspoň na tepelko...eauto ve městě super, tady bude i tiché a bude mít solidní dojezd...a baterky snad budou jednou taky lehčí,tak i ty jízdní vlastnosti budou ok.mi se nelíbí to zkreslení celého videa...a to jsem fanda na tohle....už je nějaký e- kombík?😁 aspoň ať se tam ten pes vleze...
@@aleskrepela1 V první řadě díky za zpětnou vazbu na projev, věřím, že se bude postupně zlepšovat. Na zuby se vymlouvat nebudu, to je jen estetická záležitost v důsledku zranění (a snad i to se mi podaří pořešit v dohledné době) a na projev to nemá vliv. Spíš musím najít optimální tempo, kdy budu mluvit zřetelně a zároveň rozumně rychle, aby to nebylo nudné. A teď věcně k tomu, co jste napsal: - hluk: Ve vyšších rychlostech ano, ale ve městech při malých rychlostech je spalovací motor slyšet. V noci mě nebudí až tak šum aut v dáli, jako nastartovaný spalovák před domem na volnoběh nebo při výjezdu z parkoviště. Pro lidi uvnitř vozu záleží na odhlučnění, ale třeba TDI je malinko slyšet uvnitř i luxusních vozů. Spíš jde hlavně o hluk směrem ven. - Syntetická paliva doma asi nevyrobíte, pokud nebydlíte v chemičce. Ethanol by asi šel, dokonce existují i zařízení o velikosti lednice na přípravu vodíku elektrolýzou vody. A nebo prostě zapojíte EV do té zásuvky, co už tam máte. Co bude pro normálního uživatele jednodušší a cenově dostupnější? A ta záporná čísla CO2 u syntetických paliv prosím klidně rozveďte blíže, to mě zajímá a zatím jsem o tom neslyšel. - Ano, topení v zimě se samozřejmě do spotřeby počítá. I kdyby bylo na nabíječce, je třeba tu energii zaplatit. (Stejně jako to palivo do bufíku.) S tou externí klimatizací mě můžete odkázat na konkrétní auto, které to má? Zatím jsem to nikde v praxi neviděl. - Hmotnost: Souhlas, nižší hmotnost je vždy lepší z hlediska jízdních vlastností. (Bez ohledu na typ pohonu.) Ale zase vyvážení předek / zadek a nízké těžiště se hodí, tam jsou EV obvykle lepší. Závodní stroje jsou jiná kapitola a i tam EV existují v různých provedeních. - Smrad: Vlastní zkušenost, kdy mě zápach z výfuku nového vozu s motorem TSI (r. v. 2021) "udeřil do nosu", když jsem s nastartovaným motorem šel otevřít kufr. Opravdu to smrdí. - Cena vozu: Porovnávat 18 let starou mrňavou Fabii těsně před smrtí s úplně novým vozem úplně jiné kategorie není zrovna objektivní. Vždyť Leaf v bazaru je za 200 tisíc a nové spalovací BMW 7 stojí 3 miliony, tak evidentně jsou EV levnější! (Berte prosím jako nadsázku, ale vážně je třeba srovnávat relevantní věci.) - Cena FVE: Všechno má nějakou cenu a životnost. Když sám pořizujete, tak jste si určitě spočítal návratnost a průměrnou cenu za kWh a tedy určitě víte, že provoz e-auta z FVE je velmi levný. Přesně, jak říkám ve videu. - Těch 5 kW zatím asi nic v ČR neumí, ale v USA už mají i výkonnější modely a Ford se přímo chlubí, že to umí napájet dům. To u nás bude brzy taky. V nouzi (např. výpadek elektřiny) ale může i těch 230 V / 16 A být super - lednička bude chladit, světla svítit, dá se i uvařit. Na plnohodnotný chod domácnosti dává větší smysl spíš bateriové úložiště. - Kombíky existují a měly by se začít objevovat i v ČR. Např. MG5, Peugeot e-308, nejspíš v budoucnu i varianta VW ID.7.
@@jakubkutilek_ev jasný, prostě pomalu ,zřetelně. Rozcvičit a potom namluvit. 😉 decentně jste přešel dřevoplyn... po válce to bylo prý normalní 😁 otec to zažil a tak se cca 20 let zpět rozhodl vybudovat " perpetum mobile" na dřevo 😁 vzal motor z kadeta, vykutil tedy vyvíječ dřevoplynu , motor fungoval a roztačel nějaký elektromotor naopak = vyráběl elektřinu. Celý cirkus se musel chladit= vyráběl teplo...mělo to jen menší vady...trošku to tedy čadilo ale hlavně se klepal barák😁 tak to máti rázně zatrhla...😁 chlazení v autě? Většina policejních psovodů má takové auto... ma to " klímu" z venku...právě řeším denní převoz psa a ev je díky nízkým kufrum k ničemu...ideální výška kufru 70cm... obešel jsem vše a asi u nás jen rifter. A nad milion...ale jak jsem psal... multivan stal téměř 2 mil. Kč. Kdyby ten krám fungoval tak je to nejuniverzálnějši auto.a ani spotřebu bych neřešil. Servis je brutálně drahý, tady vidím šanci ev jak říkáte. Jenže zase krapet zaujatě. Místo mechanických složitostí máte v ev elektronické složitostí. Ono 300 a více koní bez asistentů v rukách nevyježděného člověka prostě udělá paseku asi...a kdo vám tedy poruchu opraví na cestě? Nebo někde ve městě? To už neudělá automechanik někde v garáži...= totální závislost na někom kdo to umí...nicméně tohle už je i u spalovacích aut. A tak výhoda tě staré fabie kombi na lpg , krom toho ,že to je pro mě vždy zážitek😁 je že se mi vleze do kufru pes, vercajk na sedadla a když se něco pokazí tak to stojí pakatel..😁 a ještě spotřebuji něco co už je vyhozené, ale je funkční ( nějaký repas) ekolog musí zajásat...😁 nevýhoda ev? Morální zastarávání...kdy jste si koupil 6 let starý mobil? 😁 druhá nevýhoda ev prostě zatím neutáhne 2,5t a neujede s tím alespoň těch 300 km...další nevýhoda samotná hmotnost . I při poruše... potřebujete větší odtahovku ,kterou už nemůže řídit řidič skupiny B...řešení? 2 a více aut... jedno ev na práci po městě a kolem města. Nejlépe 2 ev.... jedno nabíjet z fve a druhým jezdit. Většinou pracuji přes den= z fve bez šance přes týden dobít. No a jedno auto mít spalovak co utáhne 2,5 t a vleze se tam pes😁 ta sranda vyjde na pár milionů i s fve...což je pro 90% Čechů asi pitomost...ale jinak ano, chci ev ,jen to pořád nedává úplně smysl...
Opravdu si myslíte, že ti lidé neznají jízdu a vlastnosti spalovacích aut? Motor u moderních aut registrujete také. Vezmu tři příklady. Audi SQ7 s V8 TDI, oproti elektromobilu příšerně hlučné i na dálnici. Bently Continental GT W12. Opět jde slyšet pod zátěží motor i na dálnici ve stoupání. Rolls-Royce Cullinan, tam se to asi nejvíce blíží nějakému EV, ale pořád jde ten dvanáctiválec dost slyšet. Problém je v tom, že ten hluk prostě jen nevnímáte, neustále každou sekundu, minutu i každou hodinu jízdy ho máte v kabině a proniká Vám do uší. Jen prostě to berete jako normální a máte pocit, že nejvíce jdou slyšet odvalující se pneumatiky. Ale věřte mi, že hluk motoru je slyšet v každém autě, k tomu vibrace a škubání převodovky. Ostatní věci jsou už jen taková plácání do vody, abyste něco napsal. Omlouvám se, ale argumentovat lidem, kteří mají stovky tisíc nebo nižší miliony za volanty desítek spalovacích aut a tvářit se, že oni spadli z Marsu přímo do EV, to je trochu jednoduché.
Nová Octavia stojí přes 600 tisíc Kč, s výbavou je v podstatě na ceně elektromobilů. Za těch 250 tisíc se bavíme o bazaru a tam zatím EV této kategorie nejsou, musí se nejprve ojezdit. Na takto levné EV si budeme muset ještě chvíli počkat.
Passat rv. 2006, 2 litr 170 koní, najeto 460 tis. km. TCO za celou dobu mi vyšlo přes 2,5 mil Kč. Jenom naftu to spotřebovalo za necelý milión. To Vám přijde levné? Lidé peníze mají, jen je utrácí do nafty/benzínu a servisů. Ale tím jak je to postupné, tak si to nesečtou a myslí si jak je provoz spalovánu levný.
Alebo si to vyskúšajte so spaľovákom, tiež bude sranda, až budete musieť vypnúť motor, lebo by stačilo palivo len tak-tak. Teda za predpokladu, že rovnako ako tí majitelia elektromobilov, ktorí tiež mrznú, jazdíte s takmer prázdnou. ;-)
@@ElectroDad Dotace na elektromobil - Německo Dotace na elektromobil v Německu jsou určeny i pro fyzické osoby. Získat můžete až 6 tisíc eur na elektromobil v ceně do 40 tisíc eur. Dražší elektromobily mají nárok na dotaci ve výši 5 tisíc eur. Další slevy pak mohou přidat také automobilky, a to až 3 tisíce eur. Aktuálně však Německo schválilo ukončení dotací na elektromobil po vyčerpání současného balíku ve výši 3,4 miliardy eur. Tento balík peněz byl na podporu elektromobility v Německu určen na příští dva roky. Výše dotace se bude postupně snižovat od roku 2023, kdy budete moct získat maximálně 4,5 tisíce eur na elektromobil do 40 tisíc eur, na ty dražší to bude 3 tisíce eur. Zcela se pak zruší možnost dotace pro firmy a vztahovat se budou pouze na fyzické osoby. Dotace na elektromobil - Rakousko Dotace na elektromobil v Rakousku je 5 tisíc eur a vztahuje se téměř na všechny Rakušany, kteří si budou pořizovat nové auto na baterie. Podporu 600 eur pak mohou naši jižní sousedé získat na domácí dobíjecí stanici, žádají-li za bytový dům, pak až 1,8 tisíce eur. Dotace na elektromobil - Slovensko Dotace na elektromobil na Slovensku bohužel nejsou na programu dne a nepočítá se s nimi ani v nejbližších letech. Dle ministra hospodářství se Slovensko bude soustředit na budování infastruktury a rozvoj dobíjecí sítě. Pro majitele elektromobilů nebo také hybridů a plug-in hybridů existují různé výhody a podpůrné prostředky jako nižší registrační poplatky a zrychlený odpis vozidla po dvou letech pro právnické osoby. Dotace na elektromobil - Francie Dotace na elektromobil ve Francii jsou ve výši 7 tisíc eur pro elektromobily do 45 tisíc eur. Pro dražší vozy je dotace 3 tisíce eur a na auta nad 60 tisíc eur už se dotace nevztahují. Česko- kdyby na to teď mělo , už by dotovalo, nicméně, zdarma parkování v Praze, osvobození od dálničního polplatku, zvýhodněné ceny el. při nabíjení, velkorysé dotace na fotovoltaiku a domácí nabíječku a hlavně zdražení všech spalovacích automobilů. Takže jak jsem napsal dříve, kupte si kdo co chcete, ale za své.
@@robertpesak8356 Řešení následků vypouštění emisí z výfuků aut stojí nemalé peníze. Dotace (byť je obecně nemusím) v tomto případě slouží jako motivace ke koupi vozu, který těch emisí (a s nimi souvisejících nákladů) způsobuje méně. Pokud je to správně nastaveno (a o tom se dá diskutovat), tak se ty peníze jen přelijí z kapitoly "řešení externalit dopravy" do kapitoly "dotace EV" a reálně daňový poplatníci zaplatí stejně a budou mít lepší vzduch a déle žít. Za mě by bylo lepší, kdyby se ty náklady na likvidaci ekologických škod platily ve formě poplatku poměrného ke způsobeným emisím. Tedy, přesně jak píšete, každý za své ať zaplatí veškeré náklady spojené s jeho vozidlem. Ale ta dotace dělá vlastně to samé, jen z opačného konce. Podle OECD jsou náklady způsobené vypuštěním tuny CO2 asi 850 Kč při konzervativním odhadu. (K tomu spoustu nefinančních ztrát.) Pokud si někdo koupí Kodiaq 2.0 TDI, tak jen z výfuku vypustí dle WLTP 166 g CO2 / km, tedy při životnosti vozu 240 000 km vypustí 40 tun CO2. Dalších zhruba 10 tun vypustí automobilka při jeho výrobě a samozřejmě další emise jsou spojené se zpracováním ropy. Výroba srovnatelného Enyaqu sice způsobí o 8 tun CO2 více, ale provoz v případě průměrného mixu v ČR včetně ztrát je 83 g / km, tj. 19 tun za život. Případně 7 g / km, resp. 1,7 tuny za život při nabíjení výhradně z domácí FVE. Takže v tomto konkrétním případě je to 50 tun vs. 20 - 37 tun CO2, takže tam vzniká 11 - 25 tisíc rozdíl ve vyčíslitelných externalitách, který ve výsledku musí zaplatit daňový poplatník. Pokud se to dá jako dotace EV nebo se to dá MŽP na řešení následků je finančně jedno, ale je lepší emise nedělat, než je později složitě řešit. A jsou tam i ty nefinanční (nebo složitě vyčíslitelné) benefity jako lepší zdraví obyvatel, méně extrémů v počasí apod. A ano, jak jsem psal, dá se diskutovat (na základě dat o klimatu, průmyslu, ale i sociologických datech o chování lidí) o konkrétní výši a formě. Za mě by byla lepší cesta to dát jako nějakou férovou formu daně na vozidlo / palivo / elektřinu (dle konkrétní spotřeby), ale ta dotace to v podstatě řeší také.
Moc díky, nedávno jsem našel a zpracoval 25 výhod. Myslím, že ortodoxní zastánci spalovacích aut budou mít stále svůj jasný pohled. Nulovou zkušenost, ale jasný pohled.
No, je dobrý si uvědomit, že vyhrocení situace a rozdělení mezi "ortodoxní" zastánce spalovacích a nespalovacích aut tomu nepomůže.
Taky si o některých neustálých obdivovatelích Elona Muska myslím svý a oni často extrémně nesnáší kohokoliv jinýho (ať to jsou řidiči spalovacích aut nebo ti, kteří si dovolí říct, že Tesla není jediná a ideální zbožštělá možnost elektrovozu). A říkat o nich, že mají svůj jediný pohled - byť tam často ten jediný směr pohledu je, mi taky nepřijde ok.
@ Vývoj elektromobility jde tak rychle dopředu, že změny které to přináší není určitá část občanů vůbec schopna chápat. Buď to neřeší, nebo se drží svých konzervativních názorů, prezentují ten svůj svět jako jediný možný a vše nové odmítají. Konflikt pak ale vzniká, když jsou vystaveni realitě, kterou nedokážou přijmout.
To samozřejmě doufám,už každý viděl ;) kanál se vám pěkně rozjel,dáváte tomu hodně času a úsilí..a máte stejnou motivaci jako já něco točit, vadí mi nepravdy vtkloukané ze všech stran a rád lidem ukážu ,,realitu,, jen je to boj něco kvalitně natočit,nejprve technika z aliexpressu nestačila ;) a těd se peru s nedostatkem talentu ;) . Lidé jsou často jak bez vlastní hlavy. Kolikrát už jsem slyšel,že baterie ev je na výměnu co rok až dva a to stačil jeden článek autoforum..Problém je cena,ale to už není problém ev,ale naší soc. situace bohužel..Ev naopak auta postupně zlevní,teď se platí vývoj pak už nebude jak u spalovacích motorů potřeba ,,obcházet,, emise
@@RadekLanda Autoforum je v podstatě dazinformační platforma.
Parádní video. Vše bylo už řečeno a pěkně logicky vysvětleno. Nevidím v tom žádnou nevýhodu, i když mám stále spalovák, prahnu už po EV. Uvidím, co nabídne trh kolem roku 2025. Rýsuje se ID2 a Tesla model 2. Uvidím, s čím ještě přijde Škodovka.
Zvažte jetý elektromobil, Stanislave.
vela veci o elektromobilite je polopravda aby si nebol sklamaný čitaj a počuvaj z porozumením a pozor ak budeš aktívne používať auto može sa ti stať že už po 3r stratíš cca 15-20% kapacity teda aj dojazdu ;) inač je elektromobil plne použitelné auto min. obmedzujúce na používanie hlavne ak máš denný rádius do 200Km to skoro nepoznáš rozdiel od spalovaku :)
@@peter27ful no myslím že ak má rádius do 200km a kúpi solídne EV, tak rozdiel od spaľováku práveže pozná - a to teda radikálne. Lebo EV používané v rámci svojho dojazdu sú jednoducho s tým svojim štýlom fungovania parádna záležitosť, tam je to samá výhoda, spaľovák je tu úplne k ničomu. Len na to treba mať, treba model čo tých 200km zvládne aj v zime po diaľnici, takže istota je 64kWh+ batéria...
@@danielgago-sk myslíme na to isté len správne a trefne sa vyjadriť ;) P.S. ja som narážal len na nabíjanie že sa nemusí zdržiavať a plánovať ...
@@peter27ful presne tak... Osobne mať EV s dojazdom 200km, aj pri horších podmienkach, tak neriešim nič v 99% prípadoch. A to 1% už dakde nabijem...
Jako majitele bev mně nepřekvapilo nic😉 Za mě je nejvyšší výhoda 12. Nezávislost. To že většinu paliva z 40 tis. km ročně nabíjí z domácí zásuvky a nemusím k pumpě je super.
Není cesty zpět, že Pavle?
@@ElectroDad je to tak. Už jsem psal na Kordis, kdy budeme v Jihomoravském kraji jezdit elektrobusy😀
dobrý den o T3 ted reálně uvažuji, kolik cca procent z těch 40tis dobíjíte doma?? děkuji
@@jaroslavsehan7064 vychází mi to kolem 4700 km. Zbytek se dobíjí doma že zásuvky.
T3 bych zvažoval SR s lifepo baterií. To auto vydrží věky. My máme ID3 s 58 kWh baterií. Bohatě to stačí i na zahraniční cestování.
88 % doma, 12 % na cestách
Vše co jste uvedl je tak neskutečně samozřejmé pro všechny co žijí s EV! Sdílejme tyto myšlenky co to dá!
Co to tady mele o ekologii ten chytrolín.Takovým nesmyslům snad věří jenom Metelkové a další (nebudu jmenovat)
Co vše předchází tomu než se svezete těch pár kilometrů v elektropekáči?Ať nám popíše těžbu surovin k výrobě baterie a potom celou technologii výrobního procesu.Celá ta jeho ekologie se sesype jako bábovička z písku.Opak je pravdou.Elektromobily jsou neekologická auta.Protože o ty ekošunky není zájem ( hlavní kriteria cena a malý dojezd) ale i tak se najde dost zelených a nebo jiných magorů kteří vám je budou vychvalovat.Dneska jsou spalovací motory na takové úrovni,že nějaká elektroauta jsou obyčejné hajtry.
@@vaclav196 A to si fakt myslíš, že výroba spalovacího auta, a navíc pak paliva, je na tom snad líp? Typická ukázka čmoudské hlouposti 😀
@@vaclav196Obávám se, že tyhle tvoje argumenty silně neobstojí a jsou jen ukázkou toho, že víš o daném tématu prd!!
@@psisteak4122 Ty magore.Dnešním nová auta čmoudí? Tak možná náklaďáky,ale ty starý.
@@Guarrdian1984 No to jistě vy elktrošamtalové.Zlodějské Emisní povolenky zlikvidují výrobu z uhlí a potom bude el.energie nedostatek.Zatím se jenom žvaní o dostavbě Temelína a Dukovan,ale ještě se ani nekoplo. A dnešní vládní žvanilové nepostaví ani psí boudu natož aby zajistili dostatek el.energie.
8:41 - vážne si mám kúpiť auto za 50.000Eur (aby malo spomenutý dojazd 400km) na to aby som sa vozil 40km denne? Na to mi stačí auto v úplne inej cene... Toto je jedna veľká "teória" o tom aké EV auto stačí do mesta. Po meste mi stačí pravda aj model čo má dojazd 100km. Akurát keď nemám ani zásuvku (skoro všetky činžiaky kde je problém aj zaparkovať, nie ešte nabíjať) tak kde to mám každý deň dobíjať? Je to starosť navyše... Keď si predstavím plné sídlisko malobaterkáčov... Plné sídlisko veľkobaterkáčov si predstaviť neviem, na to tí ľudia tam zväčša nemajú...
Budete nabíjet tam kde se jezdí čerpat pohone hmoty do spalováků. Na čerpacích stanicích které mají nabíječku. Nebo u nějakého nákupního centra
@@habrrecords8698 keď si to povie polovica sídliska tak nákupné centrum je bez šance a všetko ostatné ruší ten komfort nabíjania bez starostí doma zo zásuvky. Takže tak ako chodia venčiť na sílisku psa, tak budú chodiť venčiť (nabíjať) auto. Ja mám odskúšané ako ktoré riešenie v praxi funguje. Akurát je trochu problém že v menšom meste nie je (zatiaľ) často nákupák s nabíjaním, ale prepchaté sídliská s autami tam sú. No ale ešte je čas na zmeny a dobudovanie.
@@danielgago-sk no však ti co nemají nakupák, tak budou jezdit na čerpací stanici, která má nabíječku. Je jasné, že to pohodlné nabijení ze zásuvky je jen pro lidi kteří mají svůj dům nebo garáž se zásuvkou. Lidi ze sídliště budou jezdit na čerpací stanice nebo do těch nákupních center
@@habrrecords8698 a to pri "laciných ojetinách" (ktoré sa tu v inej časti diskusii odporúčajú pre tých čo nemajú na nové ) kľudne aj každý deň, nie? Ja keď som to povedal kolegovi na sídlisku tak mi poklepal po čele. A to má verejnú nabíjačku 200m od domu, len by musel preparkovať potom. Necháme to pekne na prirodzený vývoj.
@@danielgago-sk ....vecer, preparkovat na sidlisti? A jako kam? Jste teoretik.
Moc hezky shrnuto. Díky.
Děkujeme.
14 výhoda, že nikdy neriešim kvalitu paliva😊
Skvělé
Toto je a do budúcna bude asi naozaj zaujímavý faktor. Už najmenej od doby čo sa pridáva tá biozložka a robí to tam akurát tak problémy... Čerstvá skúsenosť z poslednej jazdy na bicykli - bolo krásne teplo, takže vybehli aj motorkári - to je neuveriteľné ako tie motorky smrdeli po degradovanom palive... To som nezažil už roky toto. Je to cítiť že sa jazdí na starý benzín (od jesene)... Doteraz sa to dalo eliminovať kúpou 100 oktánovej "prémiovky", ale už aj tam je 5% tej zložky, takže sme s palivom v prdeli... Teraz na jar som musel na rotavátore kvôli tomu dva kráť (druhý krát poriadne, lebo normálne to bolo málo) čistiť karburátor, čo ten motor stále nešiel na poriadnu zmes. Ešte že to rozoznám a viem vybaviť, lebo inak by som na chudobnú zmes ten dvojtakt v takej záťaži a otáčkach zadrel... (Kto má 4 takty od Hondy tak vraj musí nechať poriadne prečistiť tie karburátory občas.) S kosačkou to je podobné. Pokiaľ som mal normálne palivo tak (až) takéto problémy neboli. Kosačka išla normálne a rotavátor potreboval len prefúknuť trysky, aj to nie po každej odstávke.
O tom že na to palivo nedokážu normálne jazdiť veterány ani nehovorím...
A keď čítam o syntetickom palive, je mi z toho zle, to bude isto paráda pre niektoré stroje... Ale veď v podstate by sa mali tie spaľováky komplet vyradiť pravda...
S tou tepelnou pohodou je spojeno i to, že už nikdy nemusíte škrábat v zimě okna. Asi by mě napadlo více věcí, ale zatím nemám EVčko 😔
Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně nabíjení "přes plot", u 230V, jaké je rozmezí ztrát pro 15m kabel ze zásuvky? (na rozmezí se ptám kvůli proměnlivé teplotě, možnost 1 nebo 2 fází, kvalitě i průměru kabelu...) Předem díky.
Jestli počítám dobře dle základních vzorečků, tak pro těch 1x 230 V / 16 A uvažovaných ve videu pro kabel 1,5mm2 mi vyšla ztráta 91 W, tj. 2,5 %. Není to ideální, ale nemyslím, že by to diskvalifikovalo tuto možnost, pokud jiná není.
Výborné video, díky 🙏
děkujeme
Pěkné video..
Děkujeme
Veľmi dobré a pravdivé video.
Děkujeme
Marně jsem hledal u tohoto videa, že se jedná o reklamní sdělení. Jde o to, že je to video v duchu prohlášení, které se časem vžije, jako se vžilo „Sorry jako“, a to je: „Fiala nelhal. Jen říkal něco, co nemohl udělat“. (zde spoustu již známých věcí záměrně zamlčuje) A toto video obsahuje všechny reklamní prvky. Pojďme si rozebrat proč, a hlavně komu je toto reklamní sdělení určeno. (Záměrně vynechávám firemní sféru, která může tvořit až 75% objemu nákupů nových vozidel. Zabývám se jen nákupem do osobního vlastnictví Sám autor uvádí, že 47% domácností žije v rodinném domě, ale už neuvádí, že FVE má tak 4% z tohoto počtu. Pokud bych byl objektivní, tak část lidí bez FVE z těchto domácností třeba může ev. nabíjet zdarma v zaměstnání nebo v obchodních centrech (kdo to ale platí a na úkor koho? To je stejné, jako byste řekli, že si můžete do svého auta natankovat benzín v práci zdarma, kdo asi může využívat tento benefit..). Když k tomuto všemu připočtu vysokou pořizovací cenu a rychlou ztrátu hodnoty těchto vozů, pak z toho jasně vychází cílová skupinka možných zákazníků, tj. lidé s vysokými příjmy. (jen pro porovnání, já své 13 let staré spalovací auto nižší střední třídy, po 10ti letech vlastnictví, bych mohl dnes prodat za stejnou a možná vyšší cenu, než za jakou jsem ho pořídil. Kdo z vlastníků bateriových vozů by to mohl po 13 letech stáří těchto vozů říci? Ale co se divíme, když žijeme v zemi, kde se politik bez znalosti ekonomické situace jejich obyvatel vyjádří větou: Vy nemáte na ajfoun? A můj postoj - nemám nic proti elektrickým vozům, rozhodně je vnímám jako pokrok, jen jejich zdroj energie je pro mě největší podvod na všechny uživatele těchto aut. A pro pana Staňka, který by určitě uvedl, že někde se musí začít. A nezačíná se nějak moc dlouho a za peníze nás všech i když tohle např. já nechci? A kolik lidí je jako já?
Elektromobily budou dominovat prodejům nových aut během pár let, rozhodně do konce této dekády, i v Česku. Protože budou ve všech ohledech lepší i ve svém životním cyklu celkově levnější. A výrazně změní nejen dopravu, ale i energetiku (jako obrovská úložiště).
@@ElectroDad 1) Když na něco nemáte peníze, tak si to logicky nekoupíte. Tedy pokud nejste blázen a vezmete si na to půjčku, kterou nejste schopen splatit. To je princip tržního hospodářství.
2) Vyrůstal jsem za dob normalizace a když vidím, co se v této oblasti děje, tak mám hluboký pocit, že se ta doba v něčem vrátila. Není to otázka volby, je to věc nařízení. A já nebyl typ, který utíkal. Já jsem s tím dle možností bojoval.
3) Moje předpověď - ano postupně bude narůstat počet bateriových aut v nabídce, ale bude ubývat počet lidí, co si je můžou koupit. Neprodejné skladové zásoby. Plné bazary neprodejných bateriových aut, které bohatí odložili jako starý mobil. Ale kdo by kupoval starý mobil na kolečkách?
O reklamní sdělení se nejedná, neb to žádná automobilka neplatila. Nikde jsem ve videu netvrdil, že FVE je nezbytná součást EV. Protože není. Ti bez FVE holt budou nabíjet z veřejné sítě, jak je ostatně zmíněno ve videu. A jestli berete lidi s vybavenou Octavií a rodinným domem jako "lidi s vysokými příjmy", pak je na tom Česko evidentně velmi dobře.
K poklesu ceny: Prakticky v každé diskuzi mi půlka lidí píše "moc rychle to ztrácí hodnotu a do bazaru to prodám moc levně" a druhá půlka "moc pomalu to ztrácí hodnotu a v bazaru je to stále moc drahé". Tak se prosím mezi sebou nějak dohodněte, kde je tedy problém. Za mě to vypadá, že problém reálně není. 🙂
@@jakubkutilek_ev Ďábel se ukrývá v detailu. Reklamní sdělení nemusí být vždy jen jako zadání prodejce, ale konkrétně i pro cíl p. Staňka: „Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.“ Pokud by to nebylo reklamní sdělení pro účely tohoto mota, ale technická informace, tak by to obsahovalo ekvivalent negativních informací s těmito „pozitivními“ vlastnostmi bateriových vozů (dále jen BV pravé elektrické auto jsem ještě neviděl). Také jsem nikde v mém komentáři neuváděl, že je FVE nezbytnou součástí BV, nýbrž, že je to pro ně jako cílovou skupinu toto sdělní určeno, jako výhoda levnějšího provozu. Ostatní bez FVE jsou třeba technologičtí nadšenci, kteří někdy až nekriticky pominou všechna negativa a berou to jako drahý koníček. A i v tom velmi krátkém předchozím sdělení je ukryta manipulace, kterou zastánci BV často používají. Použil jste proti mému automobilu (Opel Astra H, kombi 1,6/16, r.v. 2010) pro srovnání auto z úplně jiné třídy jako úroveň bohatství českých domácností. Dohledejte si prosím tyto informace u organizací jako je SDA a JATO, ale spíše si myslím, že to moc dobře víte a neznalé této problematiky uvádíte v omyl. Bohužel vám k těmto manipulacím pomáhá i velmi krátká doba provozu BV. Za takových 20 let budou všechny nedostatky BV obecně známé. Navrhuji, pojďme si o tom popovídat až BV bude 13 let jako je nyní mému autu, jak jsou na tom se stavem, dojezdem a investicemi zajišťující provoz těchto vozů.
V závěru se chci vyjádřit k vašem rádoby šalamounskému zakončení komentáře a použil bych k tomu českou idiomatickou frázi, která se používá k vyjádření, že pokud se ptáte na cenu něčeho, znamená to, že si to nemůžete dovolit. Tato fráze obecně vyjadřuje situaci, kdy cena něčeho přesahuje vaše finanční možnosti nebo když se cena zdá neúměrně vysoká vzhledem k vašim zdrojům. A znamená to tedy, že jste bohužel použil pro srovnání dvě stejně finančně situované skupiny. Proto se nikdy nemůžou dohodnout.
Já osobně fandím elektromotorům oproti spalovacím pro jejich lepší charakteristické vlastnosti a efektivitu. Problém však je a hlavně bude se zdrojem el. energie obecně. Už nyní jsou ve světě oblasti , jdy majitelé EV z důvodu nedostatku el. en. měli zakázáno jejich miláčky nabíjet (např. v Kalifornii). Ve Švýcarsku a v jiných zemích už "vymýšlí" podmínky, za jakých se dobíjení EV bude zakazovat. Dále mně u EV vadí plánované zavádění daně za jejich vlastnictví, která má být náhradou za výpadky ze spotřební daně z pohonných hmot.
Vývoj energetické soustavy musí jít ruku v ruce s vývojem elektromobilů. Stejně jako se pro spalovací vozy musí stavět čerpací stanice, bez kterých by to nešlo. Kdo zaspí, bude řešit takovéto problémy. (Platí obecně, ne jen pro EV.)
Ta daň je logická a bude to muset přijít - opravy silnic stojí hodně peněz a ty peníze se musí někde vzít. Jakmile bude citelně méně spalovacích aut, tak se bude muset ten příjem nějak kompenzovat.
Mate link na zdroj informacie o zakaze nabijania? Neviem si predstavit, ako to mozu zakazat. Bez odkazu na zdroj mi to pripada ako hoax, alebo rovno sirenie poplasnej spravy 😀
@@lacosaky1867 a nechcete si ty informace dohledat sám? Tyto informace jsou běžně dostupné, tak je nezaměňujte za "důkazy". Stačí se jen zajímat
@@lacosaky1867 Je zajímavé, že má první odpověď, kterou jsem psal před dvěma týdny se zde nezobrazuje. Tedy v krátkosti: Stačí si v Google zadat např. "zákaz nabíjení elektromobilů" a naběhne vám tam tolik odkazů, že než je projdete, tak máte týden o zábavu postaráno 🙂
I když auto ani Ev nemám tak tomu jako astmatik plně fandím.
Když se chodí po městě a ty staré dieseli vypouštějí ty smrady je to děs.
Ještě co mě k tomu Napadá je fakt že pumpa bude často 5 km či dále od baráku i ve městě. Na vesnicí bych tipoval spíše přes 15 km. Nebo palivo nejisté kvality.
A to že stačí dobít např 10 minut i třeba párkrát denně jako to děláme běžné s mobilem.
Ať se daří
1.Neodjedete od nabijecky se zasunutym kabelem.
2.Vetsina EVecek se sama zabrzdi kdyz vystoupite,tedy pri zapomenuti parkovaci brzdy se Vam nerozjede.
🙂👍
Mam elektromobilitu rad a jiste ma spousty vyhod. Toto video je ale plne polopravd. Tohle nasilne tlaceni elektromobility mezi lidi urcite neni dobre. Ja osobne bych elektromobil chtel. Mam barak, mam fotovoltaiku, a denni najezd okolo 40km. Pro me naprosto idealni reseni. Ale s touhle propagandou co se okolo toho dela naprosto nesouhlasim.
hellboy987?
Můžete se, prosím, rozepsat, co konkrétně ve videu je polopravda a podložit to nějak?
Výhoda, která mne překvapila: Machrování na semaforech. Talk to mě přesvědčilo, že si ho jdu koupit...
ok
Jeden NMC blok 2P6S sa dá zohnať nový v nákupe od odberu cca 110 - 150€ možno 200€ podľa výrobcu. V malom elektromobile ich je napr 20 ks. Autombilky by mohli trošku zlacniť tie ceny a spaľovacie motory skončia vplyvom trhu. Dokiaľ sú nastavené ceny tak ako sú prechod bude plynulý. Rýchlosť prechodu riadi priemysel sám nie spotrebitelia. 😊
souhlasím
Mno. Já bych si klidně elektromobil pro naše domácí používání uměl představit, jen cenově je to zatím pro středně příjmovou rodinu nesmysl. Snad až trh zaplaví levnější Čína...
Naprosto souhlasím.
Elektromobily se mi líbí, dokonce bych řekl, že je mám i rád (po osobních zkušenostech). Mě by úplně stačila Tesla Model Y SR, jen největší překážkou je prostě cena (nejen za auto, ale i za pojistku, nabíjení, atd.). A teď by to chtělo udělat video 13 nevýhod elektromobilu a video 13 absolutních lží, které elektromoblilisti říkají ostatním.
Pokud nejste zvyklý kupovat nová auta v ceně kolem 1M, budete muset pár let počkat, než se začne naplno sytit i trh s ojetými vozy. Anebo se prostě přesvědčit a zainvestovat víc.
KRASNE ENERGICKE RANO !!
ok
Myslím si že jsou v Česku desetitisíce lidí, kteří by elektromobil okamžitě brali, kdyby byl finančně dostupnější. I ojeté elektromobily jsou hodně drahé!
Rozhodně souhlasím. Levnějších elektromobilů v kategoriích do 1 mil Kč se rozhodně dočkáme, jen to bude bohužel ještě pár let trvat. Tak jako jistou dobu trvalo zlevňování plochých televizí, počítačů, mobilů apod.
Myslím , že do nějakých 25- 30 měsíců Tesla začne pokrývat trhy cenově dostupným elektromobilem. Ostatní se jako obvykle budou muset přizpůsobit. Takže do tři let by mohl být docela dobrý výběr cenově dostupných elektromobilů.
@@jirilhota6815 Skoro to i vypadá, že VW a Renault tentokrát budou Tesle i konkurovat - viz. ID.2 a Renault 5. Takže o to zajímavější to bude.
A co je na tom prekvapiveho, drahe nove, draha ojetina..... a az nekdo bude prodavat enyaqa za 300 tis, tak to bude stejny vrak, jako kdyz nekdo prodava za 300 superba.
@@jip4746 obávám se že technicky to bude nastejno, ale baterie budou velká past. Koupíte auto za 300kkč a k tomu baterie za 200-300kkc
Elektromotor v autě je super, taky ho chci, ale ne za současných podmínek. Zatím se jedná o značně kompromisní záležitost a nebudu se chovat jak nějaký svazácký ideolog a vydávat kompromisy za výhody.
ad hluk) Pokud nemá někdo naladěné auto na hluk záměrně, tak největším zdrojem hluku jsou pneumatiky. A je jedno jestli jde o elektro nebo spalovák. Nesmí sedět za volantem namachrovaný blb a takový jsou i s elektromobilem
ad větší variabilita) hmm OK, budiž, jen to půltunové závaží v podobě baterií není to pravé, co v autě potřebujete a chcete
ad výkon) bohužel se obávám, že právě výkon je to, co většinu lidí na elektro autech fascinuje. Není ekologie, pocit zodpovědnosti a bla bla bla. Je to hlavně ten výkon a fascinace zrychlením a ryzhlostí 🤨. Rychlost přes 200, klidně 322km/h, zrychlení 2.2s. Tak řešíme tu ekologii nebo přeměřování "pinďourů"? To je jen důkaz toho, že výkon je to, o co tu jde. Ne ekologie. Při takovém výkonu jde ekologie úplně stranou i u elektro auta.
ad tepelná pohoda) tak to není vlastnost vyplývající z elektromobility, ale je to tam jen díky tomu, že auto ovládáte z aplikace. To má ale spousta i jiných aut. To za mně není výhoda elektromobility. Jo a jen tak mimochodem. Vždy v dílnách platilo, že elektromotory by byly nízkým teplotám naprosto odolné. Jsou jen odolnější. Horší je to s vysokou teplotou.
ad nabíjení) nemá cenu polemizovat, někde se dá nabít rychle a obsazeno není. Když jsme jeli do Norska, tak tam byli fronty u nabíječek díky velkému rozšíření elektromobilů
ad výdrž komponent) ano uznávám, je jednodušší. Jen ty tablety v autech opravdu nesnáším. U baterií si nejsem jistý, že budou všechny tak dobré, jak říkáte. Čém více SW je v autech, tím více automobilky spoléhají na to, že se to vyřeší updatem.
Co jste vůbec nezmínili a může být obrovský problém je odolnost SW v autech, především elektromobilech před útoky hackrů
mimochodem, jak to tedy je "všechny elektromobily mají automatickou převodovku" 3:30 a "proto také nepotřebuje převodovku" 5:00??? Nechcete si ty argumenty trochu srovnat a ujasnit?
Díky za podněty k zamyšlení. Za svazáckého ideologa mě zatím asi nikdo neoznačil. 😀Nemyslím si, že bych kompromis někde vydával za výhodu, ale respektuji váš názor.
ad hluk) Ve vyšších rychlostech ano, ale právě při pomalém popojíždění ve městech je více slyšet spalovací motor. Z vlastní zkušenosti vím, že auta projíždějící na hlavní ulici kus od domu jen lehce sviští, ale TDI odjíždějící z parkoviště před domem mě umí při otevřeném okně i probudit a hlukem od pneumatik to opravdu není.
ad půltunová baterie) Konkrétně tu půl tunu mají baterie kolem 80 kWh, menší baterie jsou lehčí. A nějaká hmotnost se pak ušetří na motoru, převodovce, chladiči a nádrži. Ale souhlasím, že nižší hmotnost by určitě neškodila. Pro zajímavost u větších aut je ten rozdíl procentuálně docela malý, Kodiaq 2.0 TSI je od 1722 kg, Enyaq 60 od 1917 kg, Enyaq 80 od 2032 kg, Tesla Y Long Range má 2054 kg. U menších aut je to podobný absolutní rozdíl, Peugeot 208 má od 1055 kg s 55 kW motorem, 1233 kg s 96 kW motorem, e-208 se 100 kW motorem a 45 kWh baterií pak má 1530 kg.
ad výkon) Záleží, co kdo preferuje. Pro někoho je důležitější ekologie, pro někoho výkon, pro někoho kompromis obojího. Ale když může ekologičtější auto být zároveň výkonnější, tak proč ne? 🙂
ad tepelná pohoda) Spalovací auto klimatizovat bez nastartovaného motoru neumí, velká část vozů ani topit, aplikace jim v tom nepomůže.
ad SW a tablety) To se týká už i spalovacích aut. To bych nebral jako (ne)výhodu konkrétně elektromobility, spíš moderních aut obecně. Naopak existují i elektromobily, kde ještě jsou klasická tlačítka třeba i pro klimatizaci nebo hlasitost. Sám preferuji jakousi "střední cestu", nepotřebuji "přetlačítkováno", ale určité prvky chci mít fyzicky.
ad automatická převodovka) V ohledu ovládání je to automatická převodovka (není třeba řadit), výrobci to obvykle označují "jednostupňová automatická". Fyzicky tam ale k žádným změnám převodu nedochází, je to jen pevný redukční převod. A v důsledku to nepotřebuje výměny oleje a spojek.
Škoda ze uvadiš jen ty výhody !!! Já na to nikdy nebudu mít peníze (poctivě pracuji)a ani na ojeté výměna vybití baterie cca 60 000,-😢
Jsem pro elektromobil a moc bych ho chtěl na svou práci(Taxi), ale prostě je to na to úplně k ničemu . Zkoušel jsem levnější čínský (DongFeng) i dražší (VW id4) . Ale v zimním období je to prostě k ničemu , ten čas strávený na nabíječce stojí dost peněz, protože v tu dobu také kromě peněz za energii do baterie musím řešit čas bez výdělku. Pokud budu moci mít elektromobil za cenu benzínového kombíku s dojezdem na dálnici s topením (v zimě) 400 kilometrů v rozmezí 20% až 80% kapacity baterie a zpět to bude nabitý za třeba 15 minut , tak to chci co nejdříve mít , ale do té doby je to pro mě bohužel mimo hru
Myslím, že se dočkáte v dohledné době. Třeba Hyundai Ioniq 6 už není daleko od dojezdů a časů nabíjení, které píšete. Jen je o něco dražší, než je asi vaše představa. Ale zase při vysokých nájezdech to může slušně kompenzovat nízkými náklady na km. Vzhledem k postupnému vývoji tak další generace za několik let nejspíš bude splňovat vaše požadavky.
@@jakubkutilek_ev Ano to je velice povedené auto a je to právě asi to , co bych potřeboval, jen bohužel žádný kufr a k tomu cena jak tři benzínové obdoby
možno ioniq 5, ja poznám txikára z košíc má starý nissan leaf a nevie si to vinachválit
myslím , že po 400 ujetých km po městě což je reálně min 8 času by jste měl odpočívat minimálně 2 hodiny ))) za sebe bych rozhodně nechtěl taxí co řidič kroutí 15. hodinu bez přestávky...to by už ani nemusel vonět )))))
@@jaroslavsehan7064 🤣🤣🤣 Tak to bacha na Bolt , tam jsou i 20 hodin v kuse 🤣
No tých výhod je možno viac .... lenže potom príde jeden "detail" - cena .... a je rozhodnuté ... ide sa kúpiť benzín : ) .... tak dopadol kolega po testovaní Tesly pred pár rokmi.
Rozumím. Letos by se kolega dost možná rozhodoval jinak.
Velké SUV bych vůbec v tomto nepřipomínal , to doufám bude brzo minulost. Ale ostatní výhody jsou jasné. Vyhřáté auto v zimě asi nejzajímavější 👍
Kam chcete schovat marzi v malem EV? Automobilky musi generovat zisk, a nebo jako mistni co chteji dotace na vsechno.
@@weetekxa2868 Dělal jsem v automobilce Škoda Auto 15let sic nejvyšší pozice kontrola podvozku . A je to nabalený kolos který má rezervy kde zeštíhlil levá ruka neví co dělá práva, tak to tam funguje - nefunguje, to že se tam lidé přetěžují na lince na to vliv nemá. Když bude motivace tak to půjde, peněz na vývoj mají víc než dost 😁
Bohuzial ludia neprestanu kupovat SUV, bez ohladu ako velmi v to dufate.
Spalovací vozy se zcela bez potíží jsou schopny dostat i na cenu okolo koruny za kilometr pokud jsou na LPG . Litr LPG v současnosti stojí okolo 15 Kč a je to tak v současnosti nejlevnější pohon. Dále argument , že energie ze solární elektrárny je zdarma je také závádějicí, protože neberete do úvahy amortizaci zařízení a pokřivení dotací. Střidače, baterie i panely mají svou cenu i životnost. Životnost vyskonapěťových střídačů se dle zkušeností pohybuje okolo deseti let. Životnost baterii se počítá okolo 15 let a panelú okolo 20-25 let.Tedy tento váš argument je zavádějící a cena takto vyrobené elektřiny se po započtení úrokových ztrát z investice , amortizace, a bez dotace na kterou se skládáme všichni pohybuje okolo 4 - 5 Kč za kwh dle tipu a výkonu . Další argument předehřev vozidla - to běžně může mít prakticky jakékoliv vozidlo. Buď elektrické s připojením k zásuvce u parkování, či naftové - benzínové tzv. Bufik.. Další argument o nižších servisních nákladech - zdaleka nemusí být pravdivý protože některé díly jsou extrémně drahé. Sám mám zkušenost s výměnou elrktromotoru z důvodu rozpadu ložiska, který u některých značek po záruce stojí třeba i 300 tisíc. Mám zkušenost z opravou palubní nabíječky , kdy servis chtěl řešit výměnou za 140 tisíc ! Naštěstí se našlo mnohem levnější řešení...mám zkušenost i s výměnou bateriových článků 2 ks za 35 000 kč atd...měl jsem za deset let již 3 elektromobily s mohu zcela objektivně říci, že vše není jen dokonalé jak se prezentuje...
Ale ekoteroristi a západní neomarxisti s těmito komsomolci🤮🤮 rozhodli,že se bude jezdit na baterie a ostatní💩
Jak už jsem tu někde psal, LPG je docela fajn, jen to je stále spalovací motor - hluk, vibrace, výměny oleje, u LPG typicky malý výkon... Ale stále platí, že nejlevnější je nabíjet vlastní fotovoltaikou nebo třeba spotovým tarifem ve vhodné denní doby. Tam se dá dostat i hluboko pod tu korunu na km, např. při 4 Kč / km a průměrné spotřebě 18 kWh / 100 km je to 0,72 Kč / km.
Že by nabíjení z vlastní FVE bylo "zdarma" ve videu nikde řečeno není, přesně z těch důvodů, co uvádíte. (I když může nastat situace, kdy máte na FVE vyloženě přebytky, které by se jinak nevyužily. Pak to je efektivně zdarma, ale to se bude dít relativně málo.) Na trhu už jsou i panely, co mají 30 let záruku, tj. vydrží minimálně 30 let, spíš ještě výrazně víc. I kdyby to bylo těch vámi uváděných 4 Kč / kWh, tak je to naprosto super cena provozu auta, která překoná i to LPG a navíc je to komfort nabíjení doma. Kdo má vlastní dům s FVE, tam je EV opravdu jasná volba.
K předehřevu - ano, některé vozy to mají, ale některé a obvykle za příplatek. (A samozřejmě i bufík má emise, takže i tak je to horší, než EV.) Kolik spalovacích aut ale umí v létě vychladit interiér bez nastartování motoru?
Na servisy zde Honza i dělal video před nějakou dobou. Bohužel některé firmy si opravdu účtují dost nepřiměřené částky za servis EV, aby si tím kompenzovali ušlé zisky za pravidelné výměny oleje u spalovacích vozů. To ale není vlastnost EV a servis se dá změnit.
Jinak, samozřejmě, i EV může mít výrobní vadu (viz. vaše zkušenost s ložiskem) a může se v něm něco rozbít. U spalovacích vozů máte ale naprostou jistotu, že za servis budete platit - minimálně výměny oleje a později i servis samotného motoru.
@@jakubkutilek_ev Je to vše o úhlu pohledu.. ja nejsem nepřítel EV ani solarních systémú.. Termický ohřev vody mám již 20 let a FVE 5 let, ale třeba píšete o záruce na panely 30 let..ale víte sám , že vlastní panely nejsou to nejdražší..že mnohem více odchazejí drahě měniče a i životnost baterií se předpokládá 15 let.. na to vàm nikdo záruku 30 let nedá.... pokud to srovnám zatím s dvacetiletým provozem termického systému , tak i tam už jsem musel měnit některé pojistné ventily, řídící elektroniku , solanku atd ,ale taková rizika velkých nakladů nehrozí a mám v životnost tohoto zařízení resp. jeho rentabilitu větší důvěru než FVE...uvidím.... To samé když někdo používá jako argument vyměnu oleje.. to je operace za 600 kc i s filtrem.. Najezdil jsem s EV jiz 300 tisic km.(od roku 2012)..na LPG cca 1, 2 milionu (od roku 1996).. rozhodně však nebudu po těchto zkušenostech tvrdit, že jedno je horší ...nejde přece jen o přímé náklady , ale i o pořizovaci cenu a cenu a životnost baterie která po deseti letech většinou začíná být problematická..( mnoho takto starých baterii odejde náhle bez varovaní a výměna pouze jenom vadných článků rozhodí ostatní články). na dálnici a na dlouhých trasách je pro mne LPG jasná volba , protože dojedu na místo rychleji a levneji ( rychlé DC nabíjení je drahe 15 - 18 kc za kwh).. co se týče kratšich vzdáleností a po městě je pro mne EV jasna volba.. chováni ve městě atd.. měl jsem zatím tyto EV6 Tazzari Zero, Peugeot Ion a nyni Renault ZOE 55kwh.. Najezdil jsem i mnoho km v Tesle 3 a JAC Iev7.... tedy určitě budu dále EV chci a budu používat ( mám v plánu MG Marvel R) , ale auta na LPG ( mám jich ve firmě více) určitě budu používat souběžně , protože mi dávají ekonomicky smysl a na delší trasy jsou prostě rychlejší a nemusim svou trasu přizpůsobovat nabíjeni atd ... všechno má své a současné tlačení jen jedné cesty mi připadá velmi nemoudré.. Při mé nedávné cestě do Argentiny jsem za celou dobu nevidě jediné EV , ale obrovské množství vozidel na zemní plyn a mnoho vozidel na ethanol.. v podmínkách takové země je to prostě rozumnějši cesta.. mají zásoby zemního plynu na staletí a kukuřice a třtina na ethanol je také všude.. naopak kapacita elektrické sítě je napnutá .. proc by tedy šly touzo cestou.. a to mají spolu s Chile největší zásoby lithia na světě....tedy s elektromobility profitovat budou nyní značně...přesto jdou zatím jinou cestou alternativního pohonu...
nase hyundai kona - v létě spotřeba 12 kWh, v zimě 15. aktuálně máme fix 3 Kč/kWh, který skončí za rok. do té doby už bude na střeše fotovoltaika
@@jakubkutilek_ev Jako majitel elektromobilu, ale i LPG a CNG aut musim konstatovat, ze Vy zase pomerne neobjektivne a bez zkusenosti hodnotite spalovaci auta. LPG rozhodne nema nizsi vykon nez provoz na benzin. Naopak u LPG je casto mereny vykon spise vyssi nez ri chodu na BA a chod motoru hladsi. U CNG je to trosku jinak, ale i tak maji obe paliva vyrazne vyssi oktanove cislo a z toho vyplivajici vyhody. Stejnetak argumentovat u dnesnich aut vibracemi? Vase argumenty jsou bohuzel zasazene casove trosku jinam - stejne jako prostrihy 30 let stareho dieselu. Protoze mam moznost srovnavat jak provozni naklady, tak vlastni zkusenosti v podstate se vsemi pohony, pak z pohledu TCO je elektromobil uplne nejhorsi. Samozrejme pokud se bavime o bezne srovnatelne tride a vybave aut (a ne jako ve videu, kdy srovnavate zakladni ENYAQ s v podstate maximalne vybavenym Kodiaqem). Stejnetak vetsinu Vami popisovanych vyhod ja konkretne vnimam jako nevyhody. Nabijeni na cestach me obtezuje a zdrzuje to pomerne dost... Servisy na spalovacich si delame sami, za par korun, ale to u baterkacu nemuzeme (neumime)... Ze CNG auto "smrdi"? Spalenim metanu (ktery palůi hodne lidi ve sporacich) moc "smradu" nevyrobime... Ale to je jedno. Zkratka se dopoustite uplne stejnych faulu, jako zastanci spalovaku/odpurci elektromobilu. Ja nejsem odpurce elektromobility, ale snazim se realne vnimat co mi BEV prinasi a bere. Osvobozeni od cerpacek je jedina, ale jinymi vlastnostmi temer nevyvazitelna vyhoda pro me konkretne.
řekl bych momentálně kdyby ceny elekřiny byli aspon trochu lidovější tak by se el. auta více rozšířili.
Dnes odpoledne byla cena silové elektřiny na spotovém trhu záporná a dne v noci bude zdarma. Ceny elektřiny na trhu klesají.
@@ElectroDad teď po tolika měsících.a na jak dlouho???
Některé argumenty nejsou zatím moc realizovatelné. Mám například pochybnost o výrobě baterií v Evropě. Jde to pomálu, jak říkají naši Moravští bratři a v Česku to nejde vůbec. Vždycky to nějaký Jouda zazdí. Jinak se mi video moc líbilo. Nebylo to dlouhé a bylo jak zajímavé, tak i některé vlastnosti jsem nevěděl. 😀
Prima, děkujeme.
No teda! Je pravda, že o niektorých výhodách elektromobilov sa ani moc nehovorí - málokto si spomenie, že ropa sa dováža prevážne z pochybných krajín ako okolie Perzského zálivu alebo Rusko. (Dnes už z Ruska k nám možno nie, ale iné krajiny ako Čína používajú aj tú, i keď tie ropovody majú menšiu kapacitu.) Áno, najväčšie zásoby i produkciu má USA, ale tí aj najviac spotrebujú a ich ropa je obvykle drahšia (lebo sa horšie získava).
Taktiež pokiaľ mám možnosť auto pri odstavení zapojiť, je to veľmi dobré. Angličania majú na to aj pekný výraz ABC - always be charging. Nabíjať na rýchlonabíjačkách (ktoré sú aj drahšie, niekedy sa cenou skoro vyrovnajú nafte) je potom treba len pri dlhších jazdách.
Na druhej strane niektoré body sú naozaj zaujímavé. Plná sada asistentov je pekná vec, ale ťažko o nej hovoriť ako o "výhode elektromobilu", keďže rovnakú sadu asistentov majú aj spaľovacie. Výkon je u niektorých elektromobilov otázkou, jazdil som napr. na Renaulte Zoe, ktorý má pneumatiky s nízkym valivým odporom a ten znamená aj nízku priľnavosť. Rozbiehanie bolo teda v praxi relatívne pozvoľné a doprevádzané divokým blikaním kontrolky TC, až kým som nedosiahol 70-80 km/h, kde ale elektromotor už väčší výkon ako spaľováky nemal. Pravda je, že vďaka absencii radenia bolo plynulejšie. Pochopiteľne nie všetky elektroautá takéto pneumatiky používajú a dajú sa vymeniť - za cenu nižšieho dojazdu.
Tepelnú pohodu môže mať človek aj v spaľovacom aute, stačí si nainštalovať nezávislé vykurovanie a je to.
Bohužiaľ nabíjanie je ešte stále problémom - rýchlonabíjanie stále zaberie dosť času (hodina na 1 000 km je u väčšiny vozidiel len snom) a na "ABC" je stojanov mimo veľkých miest dosť málo. Pokiaľ zrovna nie ste niekde, kde sú verejne dostupné stojany alebo je niekto ochotný podeliť sa o zásuvku, ste odkázaný na rýchlonabíjanie alebo dúfať, že dojazd vystačí. Nechať auto niekde na nabíjačke nejde, pretože i vzdialenosť 5-10 km bez auta znamená 2-4 hodiny naviac a väčšina nabíjačiek účtuje aj čas. Áno, napríklad sieť Teplární Brno umožňuje nechať auto na nabíjačke i hodiny a vďaka MHD sa človek ani nezdrží, ale to nie je pravidlom. A bohužiaľ rýchle nabíjanie stojí viac, i keď stále obvykle o niečo menej ako prevádzka spaľovacieho vozidla - na druhej strane za ušetrené peniaze platí človek časom. A v zahraničí sa platí ešte viac, pretože, ako sa spomína vo videu, (nielen u Ionity) registrovaný zákazník platí menej než "roaming" a neregistrovaný ešte viac. Na druhej strane väčšina ľudí necestuje do zahraničia každý deň.
Až bude většina Aut elektrických tak stát bude muset někde kompenzovat chybějící příjmy za pohonné hmoty a taky nebude parkování zdarma , dobrý příklad je Lídl taky už nenabízí nabíjení zdarma 50kw , ano u máte pravdu u elektro auta se neplatí výměna oleje ale když je auto pracovní a veze kolegy nebo zaměstnance tak těm se prostoj nelíbí a chtěly by ho zaplatit , a auto je dobré občas zvednout aby bylo vidět jestli nejsou rozbité třeba čepy a vyměnit je dřív než se sjedou kraje Pneumatik , Dříve čepy byly u aut celoživotní ale to je doba Fordu T .
Prestíž , design , skutočná ekológia.
🤣 tak určitěě
@@espozito7614 Super, že se shodneme.
Bohužel prognóza pro vývoj vozového parku v Česku je smutná. V následujících letech bude stoupat podil dieselových vozidel s falešným osvědčením o emisích.
Díky tomu kvalita ovzduší bude čím dál horší.
Jako 14 tou výhodu bych dopsal to, že se už nikdy nemusíte zabývat kvalitami benzínu, jejich složením, dolévání aditiv a doplňování adblue 🙂👍
Souhlasím děkuji.
Temer vetsinu techto vyhod mam i s klasickym hybridem a stal cca poloviny co ojete EV, nemusim resit zadne dojezdy nabijeni, zkratka nic. Jednou za cca za 2-3 tydny do nej naleju plnou coz mam pri ceste takze realne + cca 5 min? Ekonomicky nas hybridni Yaris vychazi dramaticky lepe nez malobaterkova EV auta.
😁 Porovnávat hybridní Yaris lze s kterým elektromobilem? Ten hluk, když chcete výkon je úžasný. 😆
@@martinkrupka8934 tak vzhledem k tomu, ze polovina evropy jezdi v dieslu, tak hluk asi neni ten klicovy parametr pri rozhodovani. Ano, pokud clovek slapne yarisu plyn na podlahu tak zakvili, nevim kdy jsem to ale udelal naposledy. Ale soucasne brzy rano kdyz jeste rodina spi s nim odjezdu od domu zcela neslysne, stejne tak vetsinu jizd oo meste a to je dulezite. Navic kdyz potrebuji, skocim do nej na otocku pracovne 400 km do Drazdan, ktere malobaterkove ev to umi? Navic kdyz se podivate na silnici, tak tech hybridnich toyot pribyva rychlym tempem, ono to ma totiz ekomonomicko/uzitny smysl narozdil o nasilne vnucovanych ev. Kdyby ra ekonomika ev byla tak skvela jak se propaguje, lidi by je davno kupovali, realita je ale evidentne jina.
Ako to vychadza ekonomicky lepsie? Naliatie plnej nadrze raz za 2 tyzdne je lacnejsie ako nabijanie?
@@lacosaky1867nejde jenom o palivo, suma nakladu vynalozenych na nakup, provoz a nasledny prodej auta vychazi jednoznacne pro ten Yaris.
@@jip4746 akorát že porovnáváte hrušky a jblka že jo.,,takový egolf má trochu jiný jízdní komfort a vlastnosti než yaris, a je dražší. Ale když porovnám egolf a normálního golfa v benzínu, ten rozdíl cen už tam pokulhává že? Touhle logikou můžu říct že felicie z roku 1996 je mnohem lepší než ten váš hybrid, sice víc žere ale provozně je mnohem levnější protože stála 19k v bazaru a servis je za pár kaček a udělá ho každej Lojza va garáži...
1.kto kupuje vozidlo podľa hlučnosti? na trh sa dostanu len vozila splňajúce normy
2.priestornosť nieje výpovedná hodnota tam by som chcel vedieť pomer váhy vozidla s nosnosťou vozidla
3. vysoka bezpečnosť - porovnať vozidla spaľovacie v rovnakej nákupnej cene ako je cena EV
4.ľahké riadenie - no na zamyslenie ,výhoda aby sa dalo niečím pochváliť
5.vysoký výkon - okamžitý vysoký výkon je pre mnohých neskúsených vodičou skôr nebezpečím a pripomína mi to niekoho čo riadil
malý skúter a skoči na litrovu mašinu
A tak by sa dalo polemizovať o EV . Z môjho pohľadu drahé,
pri výrobe neekológické s nedoriešním spracovaním spotrebovaných napájacích batérii.
V prípade masového rozšírenia ako náhrada za spaľovacie auta bude nutné zabezpečiť kapacity
na výrobu el.energie -nové elektrárne.
A tak .....
1. Některá vozidla "jen" splní normy, některá jsou o hodně tišší. Nebo snad chcete tvrdit, že BMW 7 má jiné normy, než Dacia Jogger? (Schválně píšu dvě spalovací auta.) A spoustu zákazníků hlučnost / komfort zajímá, protože chtějí cestovat pohodlně a chtějí se třeba dobře slyšet při povídání.
2. Prostor je rozhodně důležitý, každý kdo někdy strávil hodiny cesty na prostředním zadním sedadle ví, o čem mluvím. 🙂A nosnost, resp. poměr nosnosti a hmotnosti je u EV podobný, jako u spalovacích aut.
Pro ilustraci:
Škoda Kodiaq 2.0 TDI 4x4: hmotnost 1767 - 1969 kg / nosnost 516 - 779 kg / poměr 26 - 44 %
Škoda Octavia Combi RS 2.0 TSI: 1501 - 1677 kg / 468 - 597 kg / 28 - 40 %
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI: 1633 - 1764 kg / 406 - 537 kg / 23 - 30 %
Tesla Model Y LR: 2054 kg / 539 kg / 26 %
BMW iX xDrive40: 2440 kg / 645 kg / 26 %
Hyundai Kona 64 kWh: 1760 kg / 485 kg / 28 %
Škoda Enyaq 60: 1917 - 2104 kg / 424 - 619 kg / 20 - 32 %
3. Není třeba, Tesla je první bez ohledu na cenu. Všechna spalovací auta jsou v hodnocení EuroNCAP za ní (a hodně dalšími EV), včetně aut za mnohonásobnou cenu.
4. Podle vás není lehčí řízení výhoda? Rád se s autem perete nebo jak?
5. Platí stejně jak pro EV, tak pro spalovací vozy. S mocí (výkonem) musí přijít odpovědnost.
6. V celoživotním sečtení jsou EV ekologičtější - co ztratí výrobou baterií, doženou mnohem ekologičtějším provozem. (Ano, i v ČR z veřejné sítě.)
7. Recyklace baterií je dořešená a už probíhá, minimálně u VW a MB.
Beriem, všetko v poriadku, až na pár nepresnosti: cena na km pri diaľničnej rýchlosti určite nie je pod dízel, alebo počet nabíjačiek zatiaľ stačí, ale ak by sme vymenili aspoň polovicu spaľovákov za EVčka, nemáme kde ich nabíjať a ani čo, najprv sa musí zdvihnúť výrova a distribúcia elektrickej energie najmenej o tretinu. Dnes na ceste na dovolenku máme kopec púmp, a aj tak svojou kapacitou sotva stačia, a to tam tankujeme do 5 minút. Koľko nabíjacích stanovisk potrebujeme, ak tak strávime 6-10 x viac času?
Elektro auta sa presadia až vtedy, keď nie len luxusné nové auta dorovnajú cenu odpovedajúcich spaľovákov, ale ak trojročné EV-čko dorovná cenu trojročného dízla, pri porovnateľnom nájazde. Inak je to iba hračka pre bohatých a pár nadšencov!
Vezmu to bodech:
1) Cena v dálniční jízdě klidně může být pod cenou dieselu. S kartičkou od výrobce vozu a s předplatným může být kWh na Ionity za 8 Kč vč. DPH, tedy při spotřebě 22 kWh / 100 km se dá jezdit pod 2 Kč na km + měsíční předplatné 350 Kč. Záleží na vozu a na tarifu, ale je to obecně možné.
Ve městě a při nabíjení na AC nebo doma to vychází jednoznačně ve prospěch EV. Záleží i na tom, zda jezdíte spíše po dálnici nebo ve městě. To máme každý jinak.
2) Počet nabíječek v ČR se za rok 2022 zvýšil o 50 % a tempo se spíš zvyšuje. V SK i jinde v Evropě to bude asi podobné. Polovina všech aut se nevymění přes noc, takže tempo stavby nabíjecích stanic se dá přizpůsobit a je na to dost času. Navíc, přibližně polovina domácností může v klidu nabíjet doma.
3) Pro pokrytí spotřeby EV v Česku je to odhadem 6 500 000 aut * 15 000 km ročně * 20 kWh na 100 km = cca 20 TWh energie ročně. A to těch 20 kWh/100 v průměru je docela vysoká spotřeba, reálně bude méně. Současná (2021) výroba v ČR je 79 TWh, tedy nárůst spotřeby maximálně o 25 %. A to prosím berme do úvahy fakt, že se nějaká elektřina používá i pro provoz spalovacích aut, zejména na rafinaci ropy - ta pak nebude třeba. Zní to hodně, ale 25 % za 20 let není dramatické zvyšování a dá se to zvládnout.
4) S počtem nabíjecích stojanů oproti stojanům u pump souhlasím, bude jich třeba více. To bude určitá výzva, ale opět si myslím, že to bude řešitelné. V Norsku běžně mají u benzínky hromadu nabíjecích stojanů a nikomu už to tam nepřijde divné.
5) S cenami souhlasím. To srovnávání cen se postupně děje a bude spíš zrychlovat, ale zatím to ještě chce nějaký čas.
@@jakubkutilek_ev 1) Nie nemôže! Vami uvádzaná spotreba je do 120 km/h. Ak pôjdete tých tolerovaných 149 km/h tak podľa toho čo som videl a počul s praktického testovania, nedosiahne sa cena za jazdu elektoautom pod náklady za naftu. Predpokladám, že sa po diaľnici nejazdí "okolo komína", t.j. musím nakupovať energiu na diaľničných odpočivadlách/pumpách, a tam, pokiaľ viem, je ta cena práve najväčšia za kW. A vôbec sa nebavíme napríklad o prívese, aj keď niektoré EV ešte dnes nepripúšťajú pripojenie prívesu.
2) áno buduje, len to musí niekto zaplatiť. Tipnem si, že kto asi? Ako môže padať cena za prevádzku, keď to bude požierať čím ďalej viacej zdrojov? Teraz sa budujú nové, ľahko dostupné nabíjačky. Ak sa minú také "lacné miesta", budú sa budovať iba drahšie, t.j. vidina padania ceny za nabíjanie je v nedohľadne.
3. To navýšenie o minimálne o jednu tretinu mám z videa od ElectroDad. Nechce sa mi hľadať, bolo to zo zástupcom distribučnej siete a ešte niekoho. Netvrdia tam, že sa to nedá, len to chce veľké náklady.
4) Práve Norsko je dobrý príklad, ako sa to dá prehnať s dotáciami na nezmysel. Všetci chcú bezplatne nabíjať v centre mesta počas pracovnej doby, ale centrum sa nie a nie nafúknuť :-)
5) Ja som si istý, že na elektroauta prejdeme, len sa mi nepáči cesta, ktorou práve ideme. Dotácie majú ísť do trvalých projektov, ako je distribučná sieť, vývoj, integrácia riešení: EU kúpi riešenie od toho najlepšieho a poskytne ho bezplatne ostatným, nech nevymýšľajú teplú vodu. Nepáči sa mi, že sa umožňuje zneužívať dotácie napríklad na kúpu: kúpim nové EV-čko s dotáciou a o pol roka ho predám zo ziskom.
@@bzz7318 1) Mnou udávaná spotřeba byla nástřel a ani jsem neuvedl žádné konkrétní auto. Teď mi došlo, že to asi bude hodnota, kterou Honza uváděl ve videu z Dolomit s Mustangem? Já jsem to zvládl v teplejším počasí (kolem 15 °C) za těch 22 i při 130 km/h. Z testů mám u jiných aut 25,2, 23,5 a 26,5 - vše při 130 km/h a v zimním období. Z těch 4 čísel je průměr 24,3. Aerodynamická auta (Tesly, Ioniq 6, EQS...) se dostanou nejspíš i pod těch 22.
Jak už jsem psal, nabíjení na dálnicích beru z Ionity, takže přesně jak píšete, není to kolem komína. Když nakouknu rychle do ceníku Ionity, tak u BMW je 7,90 Kč / kWh (+ paušál 335 Kč měsíčně), u VW za 9,40 Kč / kWh (+ paušál 365 Kč měsíčně), u Hyundai za 7,70 Kč / kWh (+ paušál 335 Kč měsíčně). Pokud jezdíte dálnice, tak se ten paušál dost vyplatí. Tak kdybych bral tu nejlepší variantu z testu 130 km/h, tak to je 23,5 * 7,70 / 100 = 1,81 Kč / km. Aktuální průměrná cena nafty je 34,65 Kč, takže to odpovídá 5,22 l nafty / 100 km na stejné náklady. Takže to jde. Netvrdím, že vždy, ale evidentně to jde.
"Tolerovaných" 149 km/h osobně nejezdím, takže tam čísly nemohu sloužit ani pro EV ani pro fosilní vozy. Ale fyzikálně je hlavní složkou spotřeby na dálnici odpor vzduchu, který roste s druhou mocninou rychlosti. To by pro 149 oproti 130 byl nárůst o 31 %, takže v příkladu výše by to bylo 2,37 Kč / km a ekvivalent 6,84 l nafty / 100 km. To hádám stále není špatný výsledek.
(Ano, součástí spotřeby jsou i jiné složky, jako valivý odpor kol, hmotnost, klimatizace... Ty ne vždy rostou s rychlostí, takže skutečný nárůst bude patrně nižší, než těch 31 %, ale změřeno v praxi to nemám. Rozdíl mezi 130 a 110 bývá 20 - 25%.)
2) Logicky se cena nabíječek rozloží do ceny nabíjení, souhlas. Větší vliv na (ne)snižování ceny za kWh bude mít spíš cena elektřiny na trzích.
3) Ano, rozhodně to není lehká věc, to bych netvrdil ani já. Ale půjde to, to je hlavní. Budování všech 4000 čerpacích stanic v ČR také stálo spoustu úsilí a peněz.
Video jsem dohledal a konkrétní číslo jsem tam neslyšel, ale potvrdili tu obecnou tezi "přibližně jeden Temelín navíc", což je +20 %. V případě obou jaderných elektráren by to byla ta třetina, resp. 36 %. Spíš bych se přikláněl jen k tomu Temelínu a +20 % spotřeby, je to blíž k mému nástřelu. Já uvažuji osobní auta a 20 kWh/km, oni mohli uvažovat jiné spotřeby nebo jiné skupiny vozidel. Rozhodně děkuji za doplnění zdroje.
4) Taky nejsem úplně příznivcem dotací a zákazů. Bral jsem to opravdu jako příklad, že ty nabíječky mohou být i v hojném počtu. Pokud bude dost e-aut, tak energetické společnosti si nenechají ujít možnost vydělat a budou stavět.
5) Viz. výše. Násilnými zákazy se toho moc nevyřeší, naopak na zákaz ICEV od 2035 vnímám spíš negativní odezvu. Přitom i trh samotný k tomu směřuje i bez zákazu.
EDIT k bodu 1) Byorn dělal video s Teslou Model 3 Performance a naměřil 23,3 při 130, 27,5 při 150 a 32,2 kWh / 100 km při 170 km/h. To je +18 % spotřeby na 150 oproti 130 a +38 % na 170 proti 130.
Ekologia? Ako sa vyrába el. energia? Najčastejšie z uhlia - ekologického! Účinnosť? Dojazd? Spotreba? Likvidácia opotrebovanej batérie - toxicita? Cena? A skúste si predstaviť že sa v Čechách pripojí v noci na nabíjačky napr. cca 500000 vozidieľ. Čo sa asi stane? El. auta sú tak dobré do mesta na nákup. El.vozidlá sú neekologické a neekonomické!
Zkuste si prosím nejprve něco zjistit, témata jako výroba elektřiny, recyklace baterie nebo dojezd jsme zde probírali již mnohokrát, dokonce i v této diskuzi.
Mam 2x Teslu rád Vás sleduji ale mluvíte jako pionýr a svazák. Budte trochu chlap.
Dvě Tesly z Vás dělají chlapa, Jaroslave?
@@ElectroDad ne ani tri pet sto… trochu se odvažte. Elektromobilite rozumite jen emoce mate 0
Nemyslim to urazlive
Hezkou nedeli Velikonocni
@@ElectroDad dvě jsou málo Antone Pavloviči )))
vyjadřujete názor nebo se jen chlubíte?
@@jaroslavborak7004 Já myslím, že jste to trefil. Také mi připadá ten projev takový správně ideologicky svazácký
Výhoda elektromobilů je, že o jejich výhodách se mezi majiteli přesvědčuje stále dokola každý jouda
Komentář hodný Pigíka
Zaujímalo by ma ako je to, keď sa EV používa ako powerbanka. Ktorý EV to z tých dnešných dokáže a čo všetko by som musel na svojom dome upraviť aby to fungovalo.
Pokud nevadí angličtina, tak mohu doporučit video "A 24-hour test run of the Hyundai Ioniq 5's Vehicle-to-Load function" od "Technology Connextras". Tam vyloženě popisuje zkušenost se zapojením domácích spotřebičů do Ioniqu 5.
V podstatě si z nabíjecího portu udělá 230 V / 16 A zásuvku, resp. ekvivalent v USA. Zapojení do domu by tak asi mělo být celkem snadné, ale to by více vysvětlil elektrikář.
Z modelů dostupných u nás to má tuším jen Ioniq 5 / 6 a Kia EV6. V USA to má například Ford F-150 Lightning, který má i vyšší výkon. Hodně značek to slibuje jako budoucí funkce, takže by se to mělo rozšiřovat.
Pozdravujem.
Ak už máte ostrovnú alebo ostrovnú hybridnú fotovoltiku,
tak implementácia AUTA ako Powerbanka je už blízko.
Nová Kia EV6tka, Hyundai Ioniq5 už majú zabudovaný menič na 230V sinus 3600W,
teda ako normálny zásuvkový okruh so 16Amp isitičom...
Alebo dobudovať do akéhokoľvek auta takýto menič (teoreticky aj do spaľováku..., avšak by motor musel stále bežať...),
alebo si kúpiť elektrocentrálu...
To je zdroj 230V.
Čo sa týka domovej inštalácie...., okruhy, ktoré chcete z tohto napájať,
musia byť uspôsobené tak, že sú buď na gride - teda normálne na siete,
alebo sa prepnú na takýto externý zdroj, čiže vlastne prepínač sietí...
U seba práve toto implementujem... ešte to nie je celé dokončené... ale bude.
Stano
Aj VW s tým počíta že to čoskoro dokážu, určite na tom pracujú...
Čisto teoreticky by v budúcnosti ľahko mohlo byť reálne že AC nabíjačka v aute sa prepne do reverzného módu a auto poskytne 3x16A (400V 11kW) pre barák... VW k tomu bude potrebovať špeciálny Walbox ktorý toto zvládne prepínať...
@@StanislavD11 mám 3 roky on grid 3,5 kW jednofazovy
naco??kup si len baterie samostatne vyradene zo servisu ak maju 50% kapacity budu ti sluzit doma este niekolko rokov.
A příští video musí být o 13. nevýhod elektromobilů aby to bylo objektivní. Pokud nebudu jen to ukáže že nejste objektivní takže vše co jste řekli musí člověk brát s velkou rezervou a nemůže brát moc vážně.
Jde o kanál o elektromobilitě. Spalovacím vozům bylo a je věnováno řádově více tvorby.
@@ElectroDad No ale když říkáte výhodu měli by jste říct i nevýhody. Když to neuděláte je naprosto jasné že jste zaujatí a pak vše co řeknete nemůžu vůbec brát vážně. A tím elektromobililitě děláte zlou službu.
@@Spaidy96 Nevýhody (někdy jen domnělé nebo částečné) najdete bohužel v mnoha článcích a videích na internetu, dokonce i přímo v komentářích pod tímto videem. Tohle video mělo za úkol právě kompenzovat některá jiná média, která jsou silně proti elektromobilitě a ukázat lidem, že existují i výhody.
Čímž nevylučuji možné budoucí video o problémech EV, ale v tuto chvíli ho nepřipravuji.
@@Spaidy96 ja oproti môjmu spalovaku vidím iba výhody žiadnu nevýhodu oproti spalovaku nemá za 13 mesiacov 49 000 km na EV a 20 000 km na spalovaku a už sa modlím aby už skončil leasing na spalovak a kupil si kia ev9
Jsem celoživotní fanda všeho, co je elektrické a elektronické. S EV nemám obecně zásadní problém, ač jej ještě nemám. Nejsem asi ta správná cílovka. I když se svojí FVE na střeše by se mi nějaké EV hodilo. Sice ne jako jediné univerzální vozidlo, to u mne zatím asi nevyhoví, ale určitě polovinu ročních najetých km bych zde využil. Ale jako jedno jediné auto zatím ne. Škoda. Co mi asi vadí nejvíce (a jistě nebudu sám) je ta dogmatická direktiva. Za par let pouze EV a nic jiného. Nepřijde mi to ani správně, ani dobře.
Pre obektivnost by bolo potrebne upozornit aj na nevyhody. Manipulatori upozornuju, ze okrem hoaxov je vraj neeticke ak novinar pise iba kritiku. Rovnako je to potom aj ked niekto propaguje vyhody a nevyhody zamlci, pripadne zacne mlzit. Prosim urobte aj video o nevyhodach. Dakujem. 🙂
7:30 🤣🤣🤣 uz mam strach 😭 Spalovaci motor ma take milion vyhod. Navic je to ekologicke a cisti vzduch. Pri provozu spaluje napriklad nanoplasty a ruzne jine necistoty ktere ve poletuji ve vzduchu, coz el neumi.
a ha
@@ElectroDad 🐱
Ano, spalovací motory krásně čistí vzduch ve městech. Doporučuje 11 astmatiků z 10! 🤣🤣🤣
@@jakubkutilek_ev Krásně řečeno 🐱
Takže čím více spalovacích aut v ulicích velkých měst, tím čistší vzduch... To fakt nejde ani vymyslet... :)
Druhý kufr má snad jen Tesla. Zato nabídka skutečně prostorných MPV jako Galaxy a nebo Sharan/Alhambra prakticky není.
Ale ta zasadni nevyhoda to je ze to co se bezne dela 2 minuty tady trva mnohonasnobne dele. Nejdulezitejsi je cas ne to promarnit nekde u nabijecek. Ten kdo jezdi porce km pro toho to neni. Tomu se proste neda rict pokrok ale krok zpet.
Je potřeba usednout za volant elektromobilu. Tak jako jsme odešli od tlačítkových malých lehkých mobilů co vydržely týden nabité k chytrým telefonům, tak přejdeme na elektromobily - protože jsou celkově uživatelsky výrazně příjemnější.
2 minuty trva jen držení pistole, ale musíte tam započitat ještě hledání otevřené benzínky, čekání ve frontě a tohle když musíte řešit v opravdu nepříjemném počasí tak to nejsou 2 minuty ale věčnost.
Pro srovnání já ujedu 1000km za 5 dní úplně v pohodě a nemám žádný problém s tím hodit auto každý večer na nabíječku, zabere to míň času než zajíždět někam na pumpu.
@@helfstajn4739 2 minuty trva aj zapajat konektor a este v dazdi. Benzinka je aspon pod pristreskom. Nabijacku treba tiez hladat a uz teraz su v Britanii a Australii bitky o nabijacky. Alebo vecer u nas partie chlapov travia cas pri nabijackach. Ja ten cas chcem vyuzit inak nez stale nabijat.
@@adinoadino459 co vám trvá 2 minuty na tom vzít kabel a strčit ho do díry? To je práce na 7 vteřin max 20 když se klepete zimou natolik že se nemůžete trefit.
V Británii netuším ale u nás jsou nabíječky v průměru 97% dne prázdné.
S tou partičkou souhlasím a také bych si spíš rozmyslel že pojedu jinam. Ale podobné živly se stahují i k benzínkám kvůli alkoholu a cigaretám.
Jinak já osobně otočím za den jen 200 km, takže není problém večer vylézt z auta vzít prodlužovačku strčit jí do auta a jít povečeřet, poklábosit s rodinou a jít si lehnout. Kdy pak člověk každé ráno vyjíždí s plnou.
S těmi brzdami je to opačně když nebudete vůbec brzdit tak vám zreznou brzdy komplet , třmeny i kotouče , měli by jste říci kolik baterii a motorů spotřebovala Tesla co v Německu ten 1 milion Km skutečně najela . a Diesel jezdí do 2 kč za km v pohodě a na benzínce jsou rukavice v ceně paliva takže ruce si nezamažete , a ta výměna oleje není drahá litr do obyčejného auta cca 100 kč když chce mít člověk něco lepšího tak víc a nezávislé topení na dálkové ovládání je už pěknou řadu let klidně 20 .
Brzdy: Ano, pokud by někdo jezdil tak plynule a efektivně, že by brzdy vůbec nepotřeboval a ani jeho elektromobil by je občas neobrousil záměrně, tak by zrezly. Reálně se to ale neděje. Navíc třeba u MEB jsou vzadu bubnové brzy, právě z tohoto důvodu.
Tesla: Pokud myslíme tu samou (Hansjörg Eberhard von Gemmingen z Německa, 1 500 000 km v roce 2022), tak první baterie byla vyměněna po 290 000 bezplatně v záruce, půl roku měl dočasnou kvůli opravě (150 000 km), nová pak už drží přes milion km. Takže za výměnu baterie platil 0 Kč. Motory měnil celkem třikrát, poslední má odjeto zatím 820 000 km.
Jinak podle dat z USA běžně baterie v Tesle po 370 000 km mají přes 80% původní kapacity, pro normálního člověka s normálními nájezdy opravdu nehrozí, že by musel baterii nebo motor řešit.
Diesel: Ano, ve videu jsem netvrdil, že to nejde. Jen že se to zdaleka netýká všech aut a naopak EV jezdí běžně hodně pod ty 2 Kč/km. Při domácím nabíjení klidně i pod 1 Kč/km, o čemž se dieselům ani nesní.
Tankování: Rukavice to z mé zkušenosti nezachrání, oblečení načichne i tak - z výparů, ne politím. Ale je fakt, že moje žena má citlivý čich, ne každý to bude tolik vnímat.
Výměna oleje: Stále je to více, než 0. A vámi udávaná cena určitě neplatí pro lidi, kteří mají auto v záruce a výměnu dělají v autorizovaném servisu. Tam to bývá o hodně dražší a nemyslím, že by to byl nějaký "luxus".
Nezávislé topení: Ano, některá spalovací auta topit dálkově umí, zdaleka ne všechna a vždy je to příplatková výbava. Elektromobily to umí prakticky všechny, stejně jako chladit, což spalovací auta neumí vůbec, ani za příplatek.
@@jakubkutilek_ev Děkuji za odpověď , je vidět že se tomu věnujete možná více Než elektrický táta a že se vyznáte , Auto pro práci beru jako pracovní stroj a zajímá mě nejlepší efektivita provozu a z elektromobilů pro jízdu mezi městy by mě stačil Wuling Mini EV v Číně stojí jednu devítinu Tesly 3 kdyby cena výhodná tak tím jezdím a to je auto pro 4 osoby sice bez nákupu , v Německu mají zakázat plynové kotle a má být nedostatek elektřiny , ještě mě zajímá jak se bude řešit nadbytek Benzínu který vznikne s příchodem elektro mobility , Plast a asfalt bude potřeba pořád Nafta nebo kerosín ty se spotřebují ale co s LPG a Benzínem , Dřív v Rusku to řešily nákladními auty Zil na Benzín .
@@ondralacman Honza má s elektromobilitou rozhodně více zkušeností, mě hlavně baví zkoumání nových technologií a práce s čísly. Spíš se snažím informovat, než vnucovat, i když toto video budí různé reakce. Bohužel EU a její "tlačení na pilu" v lidech budí spíš odpor, přitom směřování trhu je jasně směrem k EV i bez zákazů.
S pracovním strojem a efektivitou naprostý souhlas, vždy se to v první řadě musí vyplatit. Právě ta kupní cena je teď asi největší problém EV, ale postupně se to zlepšuje. Ne jen sliby pro blízkou budoucnost (např. VW ID.2, malá Tesla, Renault 5...), ale i realitou - nástup čínských aut, Tesla teď opět zlevnila Model 3, letos už podruhé, čímž je už levnější, než Octavia RS. (Po započtení provozu a servisu dokonce o dost.) S těmi čínskými EV je trochu problém, že v Číně jsou velmi levné, ale při prodeji v Evropě musí být dražší o dopravu, daně a obvykle i s vylepšenou bezpečností nebo vyšší výbavou. Naše normy i požadavky a zvyklosti zákazníků jsou zkrátka jiné. Je to vidět i u spalovacích vozů při srovnání s mimoevropskými trhy, kde některé tamní modely by v EU vůbec nesměly na silnici.
Než zmizí alespoň většina spalovacích aut, ještě to dost potrvá - v ČR je průměrné stáří vozu 16 let, takže minimálně v roce 2039 tu nějaká stále budou, i kdyby se od zítřka už prodávaly jen EV. Přechod tak bude postupný a ropný průmysl se tomu postupně přizpůsobí. I množství plastů a jiných ropných produktů by mělo postupně klesat - stále více se prosazuje nejen recyklace (v některých EV je z recyklovaných plastů skoro celý interiér), ale i vývoj neropných plastů. Z hlavy mě napadá v 3D tiskárnách běžně používaný PLA vyráběný z kukuřičného škrobu - jeho vlastnosti nejsou vhodné pro každé použití, ale v některých aplikacích dokáže ropné plasty nahradit. Stejně tak asfalt nejspíš půjde něčím nahradit. Z hlavy jsem si vzpomněl na firmu z USA, která dělá povrch silnic z recyklovaných cigaretových nedopalků, dokonce prý vydrží ještě více, než běžný asfalt. Vzhledem k současnému trendu omezování cigaret to asi není úplně perspektivní, ale ukazuje to, že to jde a určitě se postupně najdou i jiné alternativní zdroje. Myslím, že postupný útlum tak nastane u všech ropných produktů, ale bude to trvat desetiletí.
A jen pro úplnost, i zpracování ropy může být ekologičtější, když se bude používat ekologická energie, tedy i při stejném objemu můžeme snížit emise.
@@jakubkutilek_ev Cla a dopravu a daně to je jasné že elektro auto bude dražší , ale v USA si lidi můžou přihlásit i nejlevnější elektromobil světa Chang Li jako golfoví vozík a jde to, a Peugeot iOn mě připomíná Tata nano nejlevnější auto světa vím zbyla z toho jen karoserie a byla řádně vyztužena ale stejně ten původ tam je "nejlevnější auto světa " Nebo Dacia Spring je elektrifikovaný Renolt Kwid , říkalo se že je to Nejlevnější SUV světa za 95 000 kč a že je jen pro rozvojový svět , protože bezpečnost není ideální a tet 8 let staré auto pro rozvojový svět je už dost bezpečné když je to elektromobil , asi ano , Největší ekologický smysl by dávali přestavby starších spalováků na elekto auto , dalo by to i lidem práci než tovární výroba roboti neberou mzdu a nevrací peníze do ekonomiky .
Jednostranně zaměřená propaganda. Jinak se toto video nazvat nedá. Jen pár drobností, co mě zrovna napadly:
1) E-auto je ekologičtější? Myslí se tím pouze provoz nebo taky těžba surovin nutných na výrobu baterií a taky jejich "ekologická" likvidace, až doslouží? Myslím, že tu likvidaci ještě nikdo nevyřešil. Ale možná se pletu.
2) Kdyby se všechna stávající auta vyměnila za elektromobily během následujících řekněme pěti let, kde by jsme tak asi vzali tolik elektrické energie navíc? Třeba Němci si zavřeli jaderné elektrárny i přesto, že jejich náhrada v podobě elektráren plynových jim nevyšla, protože ruský plyn přes nově budovaný Nordstream 2 asi nikdy už proudit nebude.
Každý asi nebude mít finance na zbudování vlastní fotovoltaické domácí elektrárny nebo jiného tzv. obnovitelného (spíš občasného) zdroje elektřiny.
3) A ještě jednou. Kdyby jsme tedy měli všichni co nejdřív vyměnit auto se spalovákem za e-auto, jak se to vlastně vyplatí ekologicky? Pokud by někdo měl "zahodit" třeba auto, které má najeto 100 000 km, aby ho vyměnil za nové, dává to ekologicky smysl? To auto se musí nějak zlikvidovat i když by bylo schopné sloužit dál ještě několik let. A potom se pro toho uživatele musí vyrobit auto nové. Auto plné baterií, plné nových plastů, nových elektrosoučástek, nových kovů atd.
Osobně si myslím, že nejlepší by bylo trochu zpomalit a žádnou fanatickou ideologií se neřídit. To je cesta do pekel. A přesně tam vede ta dnešní snaha všechny někam tlačit.
Nic moc proti e-autům nemám, ale kdykoliv mě někdo něco nutí zvyšujícím se tlakem a propagandou, tím větší k tomu získávám odpor. A právě takto vnímám i tuto ideologii...
Mrzí mě, že video vnímáte jako propagandu a tlačení někam. Myšleno tak není a většina lidí ho snad správně vnímá jako inspiraci a zmínění i výhod, které nemusí každý znát.
1) Ano je a myslí se tím nejen provoz z energetického mixu v ČR, ale i výroba a likvidace baterií. Opravdu to tak vychází na základě čísel ze studií a oficiálních zdrojů. Budu na to ještě dělat podrobnější video. Recyklace / likvidace baterií už v tuto chvíli probíhá u VW nebo Mercedesu. Stejně tak druhotné využití v domácích úložištích, která už i v ČR firmy nabízí zákazníkům.
A jen pro úplnost, existují tři způsoby recyklace baterií. Jeden má na výstupu původní materiály a zvyšuje uhlíkovou stopu baterie o cca 15 % (záleží na zdroji energie, která dělá většinu té stopy; s obnovitelnými zdroji to je výrazně méně), další dva pak mají na výstupu rovnou komponenty pro novou baterii a naopak snižují zátěž té nové baterie o cca 13 %, protože se ušetří ta těžba a náročná výroba. Takže ekologické to reálně je.
2) Za pět let se všechna auta nevymění - průměrné stáří českého auta je 16 let. Takže energetická síť má čas se přizpůsobit. Vychází to v českých podmínkách asi +20 % roční spotřeby, pokud by se vyměnila úplně všechna auta za BEV a je na to ještě minimálně těch 16 let. Česká / evropská energetika už podobné nárůsty v minulosti realizovala. Při současném boomu obnovitelných zdrojů bych se toho nebál. Na tomto kanálu můžete najít rozhovor s energetiky přesně na toto téma.
3) Nemyslím si, že by někdo šrotoval auto po 100 000 km, aby si koupil EV. Takže to starší auto bude ještě někomu sloužit. Při porovnání nových aut mezi srovnatelným spalovacím a EV je "bod zlomu" z hlediska ekologie po 30 - 100 tisících km, pokud bychom porovnávali již vyrobené spalovací s novým EV, bude to o 50 - 100 % déle. (Tohle číslo se postupně zlepšuje se zlepšováním výroby EV, některé značky už používají výhradně obnovitelné zdroje k výrobě vozu i baterií.) Pokud uvažuji průměrný český vůz s životností 240 000 km (16 let * 15 000 km ročně), tak EV má ekologicky smysl i proti už vyrobenému spalovacímu vozu. Opět, bude to podrobněji součástí samostatného videa.
Mě to vůbec jako jednostraně zaměřená propaganda nepřijde. Spíše video, které vyvrací lži internetu a mluví o normálních výhodech tohoto pohonu. Navíc, kdyby jste takhle uvažoval pořád stejně, tak by byla "jednostranná propaganda" úplně všude...
nevyhody 1- 2x vyssia Co stopa ako klasicke auta 2- cena,3 - baterie a nemoznost recyklacie.4 - nabijanie na sidliskach.5- cena novej baterie.6- bez klasickych aut a spalovacich motorov ak ich zakazu nebudu ziadne El auta...bez ropy a plynu baterie a el.auta nevyrobite.
1) Opravdu ne. Na vzorku 63 vozů jsem to počítal na základě dat z vědeckých studií a oficiálních zdrojů a v průměru má EV nabíjené z energetického mixu v ČR o 32 % nižší uhlíkovou stopu, než ICEV.
2) Ano, někdy. U dražších aut (cca od milionu výše) už jsou EV za stejnou cenu, jako spalovací vozy.
3) Baterie už se recyklují. Např. Mercedes-Benz teď spouští recyklační středisko v německém Kuppenheimu.
4) I to se dá řešit a s postupným zvyšováním počtu EV se to řešit samozřejmě bude.
5) U Tesly Model 3 je pozáruční výměna za 200 000 Kč. Ale pokud nemáte velmi vysoké nájezdy, tak dříve budete auto šrotovat, než by byla nová baterie potřeba. Podle dat z USA jsou baterie u Tesel naprosto v pořádku i po 370 000 km.
6) Zákaz se týká prodeje nových ICEV. O zákazu ropy jako takové se ani neuvažuje, protože jí lidstvo (zatím) potřebuje i na jiné věci, než dopravu. Ale možná by jste byl překvapen, jak málo ropných produktů je v moderních EV.
@@jakubkutilek_ev iste ked tisice odbornikov roky robiacich v obore tvrdia opak tych nezverejni nikto.zaiste je do toho zaratana tazba ropy plynu dobivanie uranu a drahych kovov pre baterie ?ked sa uz bavime kompletne.ta elektrina nejde zo zasuvky ani nezacina v elektrarni ta lezi hlboko pod zemou ..
@@markyzdesade932 Ano, je, samozřejmě. Konkrétně jsem použil emisní faktor výroby elektřiny zveřejněný Ministerstvem Průmyslu a Obchodu (390 g CO2 / kWh), následně připočetl (dle roční zprávy Energetického Regulačního Úřadu) ztráty přenosové a distribuční soustavy a vlastní spotřebu elektráren (celkem 12 %) a následně přičetl 10 % jako průměrnou ztrátu nabíjení. To vychází na 497 g CO2 na nabitou kilowatthodinu. Jediné, co v tom chybí je těžba surovin, k tomu jsem pro ČR nedohledal data. V Německu v roce 2013 (nejrelevantnější data, co jsem našel) by to bylo navíc 3 %.
Pro výrobu baterií jsem počítal průměr z pěti (meta)studií z let 2018 - 2022, který je 101 kg CO2e na 1 kWh kapacity baterie.
A stejně tak pro ICEV jsem kromě emisí z výfuku počítal emise z rafinace ropy (jen tu část, kterou přímo vypustí rafinerie, ne výrobu elektřiny pro tu rafinerii), ve výši 233 g CO2 / l benzínu a 277 g CO2 / l nafty, dle výroční zprávy společnosti Unipetrol. Vynechal jsem ropovody, čerpací stanice, dopravu paliva a těžbu ze stejného důvodu, jako těžbu uhlí.
Čili jednoznačně ten výpočet nadržuje spalovacím vozům. Přesto vyšly EV výrazně lépe. Všechny zdroje se dají snadno dohledat.
Stačí takto?🙂 (A pokud ne, tak prosím také odkažte na nějaké relevantní zdroje, ne osobní dojmy.)
Studie a zdroje k výrobě baterií:
"Analysis of the climate impact of lithium-ion batteries and how to measure it" (Hans Eric Melin, Circular Energy Storage, 07/2019)
"How much CO2 is emitted by manufacturing batteries?" (MIT Climate Portal, 07/2022)
"Effects of battery manufacturing on electric vehicle life-cycle greenhouse gas emissions" (Dale Hall a Nic Lutsey, The International Council on Clean Transportation, 02/2018)
"Lithium-Ion Vehicle Battery Production, Status 2019 on Energy Use, CO2 Emissions, Use of Metals, Products Environmental Footprint, and Recycling" (Erik Emilsson, Lisbeth Dahllöf, IVL Swedish Environmental Research Institute, 11/2019)
A jeden český kontroverzní článek "Kam kráčíš elektromobilito?" (Josef Morkus, Jan Macek, Centrum vozidel udržitelné mobility, Fakulty strojní ČVUT v Praze) - nemá datum vypracování a uvádí paradoxně nižší hodnotu, než je průměr, konkrétně 85 kg CO2e / kWh
2x vyšší CO stopa? Jak to počítáte? Jen výroba?
veľká väčšina BEV nemá žiaden plyn.ovláda sa akcelerátorom :§)
Ano, nějak mi to slovo nejde přes pusu. 🙂Měli bychom vymyslet něco kratšího.
Já mám elektroauta fakt rád, ale fakt si myslí Jakub, že moderní auta s jakýmkoliv jiným pohonem neumí vytápět nebo ovládat různé funkce vzdáleně? :)
Video zajímavé, nepřekvapilo mě nic. Jen teda, a to nemyslím nijak ošklivě, ale vadí mi (a to i jinde), že Jakub mluví většinou rychle a je mu blbě rozumět. Když už mluví pomaleji, tak to je v pohodě. Chápu nervozitu, ale zpomalit by neškodilo.
A ty přechody do černobílý jsou taky cool tak ve videu pro třináctiletý děcka ...
Ale jinak - zaujala mě ta "velká powerbanka", hodilo by se nám to na tábor jako napájení ledničky. :) Docela by mě v nějakým testu zajímalo, co to fakticky zvládne.
A to Chorvatsko bylo takový trošku pitomý, nějak nemusím věčný zbytečný navážení se do řidičů spalovacích aut nebo obráceně (strefování se do řidičů elektro aut resp. třeba cyklistů). Ale tak, asi to k tomu patří.
O nezávislém topení na benzín / naftu vím. To ale zdaleka neumí každé auto. A v létě chladit (ne jen větrat) bez nastartovaného motoru asi žádné čistě spalovací auto neumí? (Klidně dejte příklad, rád se dozvím nové věci.) Předpokládám, že to budou nabízet některé (plug-in) hybridy, které na to mají baterii, ale z běžné 70 Ah 12 V baterie si to neumím představit.
Díky za zpětnou vazbu na černobílé přechody i rychlost mluvení, věřím, že to časem vyladím na rozumné tempo.
To Chorvatsko byla opravdu nadsázka. Snažil jsem se tím poukázat na to, že cesta na dovolenou opravdu není hlavní poslání každého auta a že škarohlídi nemají s EV úplně pravdu.
K powerbance: Lednička určitě bez problému, u Hyundai Ioniq 5 / 6 a Kii EV6 je to ve formě normální 230 V 16 A zásuvky (tj. 3,68 kW), to zvládne i vařič nebo rychlovarnou konvici. Doporučil bych video "A 24-hour test run of the Hyundai Ioniq 5's Vehicle-to-Load function" od "Technology Connextras" (anglicky, z USA), kde je ilustrováno použití pro domácnost v případě výpadku elektřiny.
@@jakubkutilek_ev No Kia EV6 nebo Ionic 5 jsou skutecne "levne" elektrocentraly..... Mam v garazi bezinovou 3 kw za 7000 Kc.
@@jip4746 No vidíte! Ke spalováku jste za ní musel platit a u některých EV je v ceně a navíc nesmrdí. 😄
@@jakubkutilek_ev To je hodne drahe kafe ohrate elektromobilem, na to pouzivam v kempu plynovy varic, ten stal 200 Kc. Chapete, ze Kia EV6 nebo Ionic 5 jsou auta pro hornich 10 000 ? A ti v kempu kafe asi varit nebudou...... To je takova typicka funkce v aute pro nekoho, kdo to nikdy nevyuzijte a ten kdo by to treba i rad nekde v kempu pouzil, tak tam bude spis ve dvojkove oktavce kombiku, kterou bude jezdit dokud ji neupadnou kola......
..... a co vy sam? Mate elektromobil? Tak nejak tusim, ze tu ideologicky bojujete za neco, na co sam vubec nemate, trochu zvlastni boj.... hlavne tim naprosto popirate cokoliv tu argumentujete. Zasadni problem EV aut je zkratka pomer uzitna hodnota/cena, ktera je pro drtivou vetsinu populace zkratka neprijatelna.
Oceňuji snahu, ale některým bodům které stojí na vodě je snad lepší se vyhnout. Baterie pod podlahou z hlediska prostoru pro cestující je spíše na škodu - skrčená pozice. Na dlouhých cestách většina lidí přestávky dělá, ale na místech kde chtějí a kde je jim to příjemné, nikoli na místech kde je nabíječka. Která auta s LFP, kromě jednoho modelu Tesly, lze tady běžně koupit? Nejlevnějí provoz je na LPG. Baterie co vydrží milión km a déle než zbytek auta je tvrzení podložené konkrétně jak?
- S baterií pod podlahou to záleží na konstrukci vozu, některé vozy jsou prostě vyšší, u jiných je třeba tvar baterie přizpůsobený tak, aby vznikl prostor pro nohy. V mnou testovaných EV se zatím nikdy ani mě ani jiným členům posádky nestalo, že by se museli nějak krčit. (Relativně malý vzorek, ale určitě existují vozy bez krčení, minimálně v SUV kategorii.)
- Místa "příjemná" a místa s nabíječkou jsou obvykle tatáž. Ať už to jsou pumpy nebo třeba obchodní centra. A kde ještě nabíječka není, tak brzy bude.
- S LFP zatím asi jen ta Tesla, bohužel. Ale na asijských trzích je vozů s LFP hodně a do menších aut se skvěle hodí, takže očekávám, že dostupných modelů bude postupně více. Sám bych preferoval vůz s LFP, pokud bych měl na výběr.
- Nejlevnější je provoz EV s vlastní fotovoltaikou, pro lidi, kteří tu možnost mají. Pro ostatní to LPG nevychází špatně, jen má stále ty nevýhody spalovacího vozu.
- U moderních aut se uvádí degradace o 20 % po 3000 nabíjecích cyklech, což u vozu s dojezdem 334 km je milion km života. Dají se dohledat různé příklady EV s nájezdy ve stovkách tisíc km s původní baterií a např. podle článku "A Study on Real-Life Tesla Battery Deterioration" mají baterie po 370 000 km stále přes 80 % původní kapacity. Baterie typu LFP pak mají 2x až 3x vyšší životnost.
Takze funkce vzdaleny start v mem mobilu u me v6ky je vlastne vyplod me fantazie? Tohle video je jak nejaka reklama na kult, vy jste pribuzni ze😅
Chlapi. Neblbněte😂. Zaprvé ,mladý kolega by potřeboval nějaký trening páč drmolí... a ty výhody? Hluk aut? Vezměte tedy 2 stejně staré vozy s podobným koeficientem odporu vzduch a změřte rozdíl... tak od ucha,žádný není... největší kravál dělají pneumatiky ,motor u moderních aut při jízdě opravdu člověk neregistruje... palivo si nevyrobím doma? Pokud chcete být, alespoň trošku objektivní kanál, tak to palivo si vyráběli doma i za jízdy už i naši dědové(dřevoplyn). Kdesi jezdí na alkohol a syntetická paliva se také vyvíjí, kde při spotřebě co2 se dostanou možná i do záporných čísel v grafu o uhlíkové stopě? Vytápění a chlazení před jízdou. No v pořádku, určitě to počítáte do průměrné spotřeby na 100km a pokud není vůz v nabíječce prostě se sníží celkový dojezd...který prostě je malý... spalovaky maji bufik a mohou mit externí klímu :-) na vase baterky 😊jízdní vlastnosti..
Mladík zmínil úžasné zrychlení jako F1 ,ale hned dodá, že by F1 samozřejmě ujela= elektromobil ,právě díky hmotnosti má horší a nebezpečnější jízdní vlastnosti. Toto kompenzuje celá armáda elektronických pomocníků aby to mohl řídit Franta a nebo Jiřina ,kteří nejsou zrovna na fyziku....ono totiž jestli máte na stejných gumach se stejným rozvorem se stejnou 4 kolkou jen hůře vyvážený spalovak co má něco kolem tuny v zatáčce, oproti EV co má spíše 2 tuny a obě auta jedou stejně rychle tak to těžší prostě vypadne ze zatáčky, při nižší rychlosti... smrad ze spalováků... u moderních aut? Cca od roku 2010??? Jste se už vážně zbláznili? Cena provozu a servis...hele abych jezdil levné a převezl vše co potřebují, musím mít alespoň 2 auta= ekologie dostává na zadek hned... jedno je multivan a je ekonomická sebevražda s tím odjíždět zákazníky na servisní zásahy... auto ujelo 140 000 km a servis zrovna nyní stal cca za 6 let asi 400 000 Kč. Jenže bylo to jen jedno auto a je univerzální. Dotáhne bagr, odveze rodinu i se psem... multivanu se mění motor tak náhradu. Potřebují naložit vercajk a velkého psa. Kouknu na ev...dodávka od peugeotu a kohosik jenže...stojí milion... 18 let stará Fabia na plyn stojí 50 000 Kč...kdy prosím projezdim s tou fabiii 950 000 Kč v lpg? A vlastně i v servisu...že si elektřinu vyrobíte sami? Kolik prosím stojí pronájem vaší plochy na fve ve vašem bydlišti? Kolik stála fve a Kolik stojí provoz a servis fve? Ono ani ten stridač není na věky...jsem zastáncem e aut , fve budu letos stavět, ale tohle video je tendenčně manipulativní a u pana Staňka mě to tedy mrzí...
Drmolí, pravda. Ale to bude tím, že má něco s předníma zubama, za to chudák člověk nemůže. Jestli (už) elektromobil, nebo (ještě) spalovací auto, bych nechal v první řadě na zákaznících. Z mého pohledu je nejrelevantnější výhodou ta 13. výhoda, využívat to prostě jako plnohodnotné home storage se vším všudy - když se někam pojede, tak holt barák na pár hodin/dní pojede 100% ze sítě. Mít sólo baterku v baráku, a sólo baterku v autě, je zbytečný a neakceptovatelný luxus.
@@minduton tak to se omlouvám ,nicméně se mi jeví ,že rychleji mluví než mysli... to je fuk...záloha baráku? Zatím to 5kw myslím nedá aspoň na tepelko...eauto ve městě super, tady bude i tiché a bude mít solidní dojezd...a baterky snad budou jednou taky lehčí,tak i ty jízdní vlastnosti budou ok.mi se nelíbí to zkreslení celého videa...a to jsem fanda na tohle....už je nějaký e- kombík?😁 aspoň ať se tam ten pes vleze...
@@aleskrepela1 V první řadě díky za zpětnou vazbu na projev, věřím, že se bude postupně zlepšovat. Na zuby se vymlouvat nebudu, to je jen estetická záležitost v důsledku zranění (a snad i to se mi podaří pořešit v dohledné době) a na projev to nemá vliv. Spíš musím najít optimální tempo, kdy budu mluvit zřetelně a zároveň rozumně rychle, aby to nebylo nudné.
A teď věcně k tomu, co jste napsal:
- hluk: Ve vyšších rychlostech ano, ale ve městech při malých rychlostech je spalovací motor slyšet. V noci mě nebudí až tak šum aut v dáli, jako nastartovaný spalovák před domem na volnoběh nebo při výjezdu z parkoviště. Pro lidi uvnitř vozu záleží na odhlučnění, ale třeba TDI je malinko slyšet uvnitř i luxusních vozů. Spíš jde hlavně o hluk směrem ven.
- Syntetická paliva doma asi nevyrobíte, pokud nebydlíte v chemičce. Ethanol by asi šel, dokonce existují i zařízení o velikosti lednice na přípravu vodíku elektrolýzou vody. A nebo prostě zapojíte EV do té zásuvky, co už tam máte. Co bude pro normálního uživatele jednodušší a cenově dostupnější?
A ta záporná čísla CO2 u syntetických paliv prosím klidně rozveďte blíže, to mě zajímá a zatím jsem o tom neslyšel.
- Ano, topení v zimě se samozřejmě do spotřeby počítá. I kdyby bylo na nabíječce, je třeba tu energii zaplatit. (Stejně jako to palivo do bufíku.) S tou externí klimatizací mě můžete odkázat na konkrétní auto, které to má? Zatím jsem to nikde v praxi neviděl.
- Hmotnost: Souhlas, nižší hmotnost je vždy lepší z hlediska jízdních vlastností. (Bez ohledu na typ pohonu.) Ale zase vyvážení předek / zadek a nízké těžiště se hodí, tam jsou EV obvykle lepší. Závodní stroje jsou jiná kapitola a i tam EV existují v různých provedeních.
- Smrad: Vlastní zkušenost, kdy mě zápach z výfuku nového vozu s motorem TSI (r. v. 2021) "udeřil do nosu", když jsem s nastartovaným motorem šel otevřít kufr. Opravdu to smrdí.
- Cena vozu: Porovnávat 18 let starou mrňavou Fabii těsně před smrtí s úplně novým vozem úplně jiné kategorie není zrovna objektivní. Vždyť Leaf v bazaru je za 200 tisíc a nové spalovací BMW 7 stojí 3 miliony, tak evidentně jsou EV levnější! (Berte prosím jako nadsázku, ale vážně je třeba srovnávat relevantní věci.)
- Cena FVE: Všechno má nějakou cenu a životnost. Když sám pořizujete, tak jste si určitě spočítal návratnost a průměrnou cenu za kWh a tedy určitě víte, že provoz e-auta z FVE je velmi levný. Přesně, jak říkám ve videu.
- Těch 5 kW zatím asi nic v ČR neumí, ale v USA už mají i výkonnější modely a Ford se přímo chlubí, že to umí napájet dům. To u nás bude brzy taky. V nouzi (např. výpadek elektřiny) ale může i těch 230 V / 16 A být super - lednička bude chladit, světla svítit, dá se i uvařit. Na plnohodnotný chod domácnosti dává větší smysl spíš bateriové úložiště.
- Kombíky existují a měly by se začít objevovat i v ČR. Např. MG5, Peugeot e-308, nejspíš v budoucnu i varianta VW ID.7.
@@jakubkutilek_ev jasný, prostě pomalu ,zřetelně. Rozcvičit a potom namluvit. 😉 decentně jste přešel dřevoplyn... po válce to bylo prý normalní 😁 otec to zažil a tak se cca 20 let zpět rozhodl vybudovat " perpetum mobile" na dřevo 😁 vzal motor z kadeta, vykutil tedy vyvíječ dřevoplynu , motor fungoval a roztačel nějaký elektromotor naopak = vyráběl elektřinu. Celý cirkus se musel chladit= vyráběl teplo...mělo to jen menší vady...trošku to tedy čadilo ale hlavně se klepal barák😁 tak to máti rázně zatrhla...😁 chlazení v autě? Většina policejních psovodů má takové auto... ma to " klímu" z venku...právě řeším denní převoz psa a ev je díky nízkým kufrum k ničemu...ideální výška kufru 70cm... obešel jsem vše a asi u nás jen rifter. A nad milion...ale jak jsem psal... multivan stal téměř 2 mil. Kč. Kdyby ten krám fungoval tak je to nejuniverzálnějši auto.a ani spotřebu bych neřešil. Servis je brutálně drahý, tady vidím šanci ev jak říkáte. Jenže zase krapet zaujatě. Místo mechanických složitostí máte v ev elektronické složitostí. Ono 300 a více koní bez asistentů v rukách nevyježděného člověka prostě udělá paseku asi...a kdo vám tedy poruchu opraví na cestě? Nebo někde ve městě? To už neudělá automechanik někde v garáži...= totální závislost na někom kdo to umí...nicméně tohle už je i u spalovacích aut. A tak výhoda tě staré fabie kombi na lpg , krom toho ,že to je pro mě vždy zážitek😁 je že se mi vleze do kufru pes, vercajk na sedadla a když se něco pokazí tak to stojí pakatel..😁 a ještě spotřebuji něco co už je vyhozené, ale je funkční ( nějaký repas) ekolog musí zajásat...😁 nevýhoda ev? Morální zastarávání...kdy jste si koupil 6 let starý mobil? 😁 druhá nevýhoda ev prostě zatím neutáhne 2,5t a neujede s tím alespoň těch 300 km...další nevýhoda samotná hmotnost . I při poruše... potřebujete větší odtahovku ,kterou už nemůže řídit řidič skupiny B...řešení? 2 a více aut... jedno ev na práci po městě a kolem města. Nejlépe 2 ev.... jedno nabíjet z fve a druhým jezdit. Většinou pracuji přes den= z fve bez šance přes týden dobít. No a jedno auto mít spalovak co utáhne 2,5 t a vleze se tam pes😁 ta sranda vyjde na pár milionů i s fve...což je pro 90% Čechů asi pitomost...ale jinak ano, chci ev ,jen to pořád nedává úplně smysl...
Opravdu si myslíte, že ti lidé neznají jízdu a vlastnosti spalovacích aut? Motor u moderních aut registrujete také. Vezmu tři příklady. Audi SQ7 s V8 TDI, oproti elektromobilu příšerně hlučné i na dálnici. Bently Continental GT W12. Opět jde slyšet pod zátěží motor i na dálnici ve stoupání. Rolls-Royce Cullinan, tam se to asi nejvíce blíží nějakému EV, ale pořád jde ten dvanáctiválec dost slyšet. Problém je v tom, že ten hluk prostě jen nevnímáte, neustále každou sekundu, minutu i každou hodinu jízdy ho máte v kabině a proniká Vám do uší. Jen prostě to berete jako normální a máte pocit, že nejvíce jdou slyšet odvalující se pneumatiky. Ale věřte mi, že hluk motoru je slyšet v každém autě, k tomu vibrace a škubání převodovky.
Ostatní věci jsou už jen taková plácání do vody, abyste něco napsal. Omlouvám se, ale argumentovat lidem, kteří mají stovky tisíc nebo nižší miliony za volanty desítek spalovacích aut a tvářit se, že oni spadli z Marsu přímo do EV, to je trochu jednoduché.
nabidněte elektro auto o velikosti octavia kombi, s cenou do 250 tis.... každý nemá 1mil. na elektro mobil
Nová Octavia stojí přes 600 tisíc Kč, s výbavou je v podstatě na ceně elektromobilů.
Za těch 250 tisíc se bavíme o bazaru a tam zatím EV této kategorie nejsou, musí se nejprve ojezdit. Na takto levné EV si budeme muset ještě chvíli počkat.
@@JanNovak-pg8oe omlouvám se, samozřejmě jsem myslel, ojeté auto
Tak e-golfy už se k tomu začínají blížit, ne?
Passat rv. 2006, 2 litr 170 koní, najeto 460 tis. km. TCO za celou dobu mi vyšlo přes 2,5 mil Kč.
Jenom naftu to spotřebovalo za necelý milión. To Vám přijde levné?
Lidé peníze mají, jen je utrácí do nafty/benzínu a servisů. Ale tím jak je to postupné, tak si to nesečtou a myslí si jak je provoz spalovánu levný.
@@JanNovak-pg8oe já mam jen povinný a to mi přijde že je levnější. Havarijko bude podle nákupní ceny.
V lednu zácpa na D1 a to vám vychvalovačům přeji.
mýtus, zjistěte si správné informace
Elektrický Ford Mach-e který testuji by v zimě na D1 v zácpě vydržel nepřetržitě topit v kabině minimálně 60 hodin.
Alebo si to vyskúšajte so spaľovákom, tiež bude sranda, až budete musieť vypnúť motor, lebo by stačilo palivo len tak-tak. Teda za predpokladu, že rovnako ako tí majitelia elektromobilov, ktorí tiež mrznú, jazdíte s takmer prázdnou. ;-)
Ať si každý koupí co chce, ale za své. Bez dotací a všelijakých úlev. Jinak se nižší třída skládá na tu střední a vyšší a to mi jaksi nedává smysl.
O jakých dotacích na elektromobily píšete? Vy dostanete při nákupu EV jakoukoli podporu? Tak snad abyste poradil ostatním jak na to...
@@ElectroDad Dotace na elektromobil - Německo
Dotace na elektromobil v Německu jsou určeny i pro fyzické osoby. Získat můžete až 6 tisíc eur na elektromobil v ceně do 40 tisíc eur. Dražší elektromobily mají nárok na dotaci ve výši 5 tisíc eur. Další slevy pak mohou přidat také automobilky, a to až 3 tisíce eur.
Aktuálně však Německo schválilo ukončení dotací na elektromobil po vyčerpání současného balíku ve výši 3,4 miliardy eur. Tento balík peněz byl na podporu elektromobility v Německu určen na příští dva roky. Výše dotace se bude postupně snižovat od roku 2023, kdy budete moct získat maximálně 4,5 tisíce eur na elektromobil do 40 tisíc eur, na ty dražší to bude 3 tisíce eur. Zcela se pak zruší možnost dotace pro firmy a vztahovat se budou pouze na fyzické osoby.
Dotace na elektromobil - Rakousko
Dotace na elektromobil v Rakousku je 5 tisíc eur a vztahuje se téměř na všechny Rakušany, kteří si budou pořizovat nové auto na baterie. Podporu 600 eur pak mohou naši jižní sousedé získat na domácí dobíjecí stanici, žádají-li za bytový dům, pak až 1,8 tisíce eur.
Dotace na elektromobil - Slovensko
Dotace na elektromobil na Slovensku bohužel nejsou na programu dne a nepočítá se s nimi ani v nejbližších letech. Dle ministra hospodářství se Slovensko bude soustředit na budování infastruktury a rozvoj dobíjecí sítě. Pro majitele elektromobilů nebo také hybridů a plug-in hybridů existují různé výhody a podpůrné prostředky jako nižší registrační poplatky a zrychlený odpis vozidla po dvou letech pro právnické osoby.
Dotace na elektromobil - Francie
Dotace na elektromobil ve Francii jsou ve výši 7 tisíc eur pro elektromobily do 45 tisíc eur. Pro dražší vozy je dotace 3 tisíce eur a na auta nad 60 tisíc eur už se dotace nevztahují.
Česko- kdyby na to teď mělo , už by dotovalo, nicméně, zdarma parkování v Praze, osvobození od dálničního polplatku, zvýhodněné ceny el. při nabíjení, velkorysé dotace na fotovoltaiku a domácí nabíječku a hlavně zdražení všech spalovacích automobilů. Takže jak jsem napsal dříve, kupte si kdo co chcete, ale za své.
@@robertpesak8356 Řešení následků vypouštění emisí z výfuků aut stojí nemalé peníze. Dotace (byť je obecně nemusím) v tomto případě slouží jako motivace ke koupi vozu, který těch emisí (a s nimi souvisejících nákladů) způsobuje méně. Pokud je to správně nastaveno (a o tom se dá diskutovat), tak se ty peníze jen přelijí z kapitoly "řešení externalit dopravy" do kapitoly "dotace EV" a reálně daňový poplatníci zaplatí stejně a budou mít lepší vzduch a déle žít.
Za mě by bylo lepší, kdyby se ty náklady na likvidaci ekologických škod platily ve formě poplatku poměrného ke způsobeným emisím. Tedy, přesně jak píšete, každý za své ať zaplatí veškeré náklady spojené s jeho vozidlem. Ale ta dotace dělá vlastně to samé, jen z opačného konce.
Podle OECD jsou náklady způsobené vypuštěním tuny CO2 asi 850 Kč při konzervativním odhadu. (K tomu spoustu nefinančních ztrát.) Pokud si někdo koupí Kodiaq 2.0 TDI, tak jen z výfuku vypustí dle WLTP 166 g CO2 / km, tedy při životnosti vozu 240 000 km vypustí 40 tun CO2. Dalších zhruba 10 tun vypustí automobilka při jeho výrobě a samozřejmě další emise jsou spojené se zpracováním ropy. Výroba srovnatelného Enyaqu sice způsobí o 8 tun CO2 více, ale provoz v případě průměrného mixu v ČR včetně ztrát je 83 g / km, tj. 19 tun za život. Případně 7 g / km, resp. 1,7 tuny za život při nabíjení výhradně z domácí FVE. Takže v tomto konkrétním případě je to 50 tun vs. 20 - 37 tun CO2, takže tam vzniká 11 - 25 tisíc rozdíl ve vyčíslitelných externalitách, který ve výsledku musí zaplatit daňový poplatník. Pokud se to dá jako dotace EV nebo se to dá MŽP na řešení následků je finančně jedno, ale je lepší emise nedělat, než je později složitě řešit. A jsou tam i ty nefinanční (nebo složitě vyčíslitelné) benefity jako lepší zdraví obyvatel, méně extrémů v počasí apod.
A ano, jak jsem psal, dá se diskutovat (na základě dat o klimatu, průmyslu, ale i sociologických datech o chování lidí) o konkrétní výši a formě. Za mě by byla lepší cesta to dát jako nějakou férovou formu daně na vozidlo / palivo / elektřinu (dle konkrétní spotřeby), ale ta dotace to v podstatě řeší také.
@@jakubkutilek_evPro někoho asi vyčerpávající odpověď, ale nic to nemění na tom, co jsem už napsal. Kupte si každý co se vám líbí, ale za své.