Nie chcę schlebiać,ani się podlizywać,ale do materjałów zapewne się przygotowujesz.I tak nie mogę wyjść z podziwu do wiedzy oglądając twoje filmy Dzięki że jesteś
Gdybym miał w szkole nauczycieli z takim zapałem do prowadzenia lekcji jak pan do tworzenia filmików to miałbym 100% frekwencji i jeszcze by mi brakowało. Bardzo przyjemne w oglądaniu filmy. Oby takich więcej
Ja miałem takiego nauczyciela od elektrotechniki. Nie bał się przyznać że czegoś nie wie, ale na nast lelcję zawsze już woedział :) trochę też prowokowałem z pozpru naiwnymi pytaniami :) u niego kto tylko chciał to się nauczył. Mało jest takich, ale on już niestety nie uczy
Ostatnio kupiłem awaryjny starter do akumulatora oparty na super kondensatorach zparowany z baterią li-on. Koledze padła BM-ka na parkingu w pracy 2.5l diesel superkondensatory naładowaly się resztka energii z akumulatora który miał wtedy 9V i oddały energię w krótkim czasie dzięki czemu silnik odpalił bez problemu. Niesamowite jak ta technologia wpłynie - wpływa na nasze życie. Świetny materiał - bardzo treściwy. Dziekuje
Kondensator jest używany w mechanizmach zegarków Seiko Kinetic. Szybko się ładują przy użyciu "dynama" napędzanego wahnikiem (ruchem ręki) i zapewniają wystarczający zapas energii.
Kiedyś jako pomocnik elektryka pracowałem w instytucie badawczym technologii elektrycznych i innych właśnie pracowali tam nad tym całym grafenem i jego zastosowaniami. Widziałem np. fotodiode potrafiącą wykrywać pojedyncze fotony i inne cuda wianki :)
Rewelacyjnie się Pana słucha i ogląda, kanał jest dla mnie jak "Sonda" kiedy byłem młodszy. To co teraz telewizornie z siebie wypluwaja to szkoda gadać. Pozdrawiam
Z telewizyjnych polecam program Astronarium. Mówi o innej zupełnie innej dziedzinie nauki, ale wykonywany nie mniej profesjonalnie :) Mają także kanał na youtube, gdzie wrzucają wszystkie odcinki.
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny. '' wystarczy zacząć od siebie zdając sobie sprawę o czym tu jest mowa. a treść przemówi do WAS''. .Polecam.
Trafiłem na swój temat, suba dałem i kciuka bez zastanawiania się i od teraz kanał jest mój tzn do obejrzenia. swietnie się ogląda i podziwiam bo sporo wiedzy jest, przekazywana w sposób zrozumiały. Tymi kondensatorami interesowałem się od dawna, czekam na grafenowe, które lada moment podbiją świat ku naszej uciesze i zawartości portfela ... pozdrawiam!
Zamontowałem taki w rowerze, jadąc z włączonym dynamem lampka się święci i kondensator się ładuje, po zatrzymaniu lampka święci się jeszcze kilka minut.
5 lat tenu też chciałem takie coś zbudować, ale jednak zmieniłem rower na nowy, który nie ma prądnicy, za to oswietlenie na akumulatorki wystarcza na 30-60 godzin swiecenia. 30 do zaświecenia się kontrolki słabej baterii 60 to całkowitego wyczerpania, czego unikam. Dynamo wprowadza duży opór i ciężar.
+Franciszek Zielony a co, nigdy nie miałeś okazji wypróbować jazdy na rowerze z odchylanym dynamem? Różnica jest duża. A większy opór to mniejsza prędkość.
Co do zastosowań, to polska firma Medcom produkuje system odzysku energii generowanej w trakcie hamowania pojazdów trakcyjnych, gdzie energia ta jest magazynowana właśnie superkondensatorach.
Zajebiste materiały. Mój ulubiony kanał, oprócz kanałów gdzie można obejrzeć naprawy sprzętu elektronicznego :) Zaczynam swoją przygodę z elektroniką (jako hobby) i nie mogę się oderwać od Pana video!
Zastosowanie superkondensatora: Wibrator. Zalety: nie potrzeba długiej pracy (te 4 minuty wystarczy). Szybkie ładowanie (brak rozczarowania w nagłej potrzebie, gdy znaleziono go w szufladzie rozładowanego). Możliwość pobrania chwilowo bardzo dużej mocy (ważne podczas szczytowania).
Superkondensatory sa stosowane w samochodach elektrycznych wileka nadzieja bo mozna je bardzo szybko ladowac ale nie sa zbyt wydajne w poruwnaniu z innymi akumulatorami.
Witam! Szeroko stosowany w nowoczesnj trakcji falownikowej te to dopiero potrfia ! ( Prawidlowo rozladowywac obwody zeby nie bylo nispidzinek! Poz wykladowce!
Reduktorze, czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o samochodach elektrycznych, zasadzie działania, elektronice jaka się w nich znajduje itd? Uważam, że jest to bardzo ciekawy temat i "na czasie".
Młodych w szkołach nadal uczą że pojemność 1F jest nieosiągalna do wykonania w postaci kondensatora i to niezależnie czy ci ludzie skończyli technikum czy politechnikę. Fajnie byłoby taki test - sondę zrobić w szkołach związanych z elektryką
młody powiedział o kondensatorze 2F do auta (audio) to mgr inż. zaczął go prostować że: 2uF, obecnych w pomieszczeniu było prócz mnie 2 mgr inż. i jeden po technikum elektronicy, telefoniści w tym jeden z uprawnieniami budowlanymi o sep nie wspominając. Od tego czasu mam prosty test na takich "fachowców" gałęzi elektrycznej, bo już parę osób tak przetestowałem - stąd moja propozycja sondy na korytarzach szkół pytając uczniów studentów i także nauczycieli skoro tak uczą jak za pierwszej komuny.
Gdy mnie uczono że pojemność 1F jest nie osiągalna gdyż jest to pojemność całej kuli ziemskiej i te bzdury uczą do dziś. Choć mnie to już wtedy śmierdziało, ponieważ skoro w cewkach nie ma takiego ograniczenia to dlaczego pojemność ma się kończyć na wartościach uF No i przede wszystkim ciągle produkuje się kondensatory o setkach uF to szkoła chce wmówię że nie da się złożyć pojemności w Faradach. Lecz tu się okazuje że nadal takich bzdur uczą, tylko co to za uczniowie że żaden w klasie nie poszedł do sklepu i nie kupił za parę zł kondziola by udowodnić nauczycielowi jego niekompetencje. Zresztą dziś nie trzeba nawet zł wydawać bo można to belfrowi na smartfonie pokazać.
U mnie w szkole jak zapytaliśmy nauczyciela czy dałoby radę zrobić kondensator o pojemność 1F, powiedział że jest to możliwe, ale przewodniki oraz dielektryk z których jest on zbudowany musiały by mieć powierzchnię wielkości boiska do piłki nożnej. Szkoła o profilu elektro-mechanicznym.
U mnie w firmie (ebs ink-jet) robimy upsy na super kondensatorach do naszych drukarek. Pozwala to na 5.5minuty dostarczania energii do drukarki (ok 60W)
Szczerze mówiąc zdębiałem widząc to 100F. Bladego pojęcia nie miałem, że takie kondensatory w ogóle istnieją. Z tym redox to kojarzy mi się z pomiarami potencjału Redox na oczyszczalniach ścieków. Kupa ludzi twierdzi, że jest to potrzebne a w praktyce prawie nikt nie wie jak z tego korzystać. ;-)))
takie super kondensatory były by dobre do aut spalinowych, na stałe podłączone do akumulatora jakimś urządzeniem, zawsze zapewniały by rozruch, powiedzmy w warunkach rosyjsko-syberyjskich, Kanadzie, Alasce..
Ja bym je widział w podtrzymywaniu pamięci SRAM i w ogóle w podtrzymaniu elektroniki jak np. układy RTC. Do tego w zgrzewarkach punktowych, tam trzeba szybko oddać dużo prądu, to samo dot. coilgunów. Niech tylko ceny spadną to może zbuduje sobie jeden :-)
Wieża Sony FH-B70CD wyprodukowana w 1991 roku używa do podtrzymania pamięci i zegara "systemowego" "supercapa" 1uF/2.7V co upchnięte jest w obudowie o średnicy ołówka i grubości (na oko) 3mm - więc trop dobry :)
mam pytania odnośnie samorozładowania superkondensatorów: jak szybko ono następuje, czy również jest to liniowe? czy superkondensatory grafenowe "samorozładowują" się w takim samym stopniu? co w ogóle wiemy na ten temat?
Jest na yt film jak pewien Amerykanin zastąpił zwykły kwasowo-ołowiowy akumulator samochodowy 12V kilkoma takimi kondensatorami. Są też dostępne boost-packi/powerbanki na superkondensatorach czy hybrydowe połączenie powerbanku litowo-jonowego z superkondensatorami do rozruchu samochodu. Chyba też są jakieś układy elektroniczne do balansowania stopnia naładowania kondensatorów połączonych szeregowo.
Super kondensatory są też stosowane w kontrolerach macierzy dyskowych do podtrzymania cache RAM na wypadek nagłej utraty zasilania, np. montowanych w serwerach. Niestety z mojej praktyki wychodzi że mają one trwałość ok. 5 lat tj. niewiele dłużej niż akumulatorów 4 lata a potem kontroler raportuje błąd z powodu utraty parametrów. Dlatego póki co super kondensator wygrywa jedynie sprawnością więc może robić za bufor do akumulatora, analogicznie do oorganizacji dysku SSHD :)
Jakich wielkości jest to samorozładowanie? Mam akumulatorki Energizer 2500mAh, które po tygodniu są rozładiwane do 0, a właściwie do 0,9V. A są Eneloopy, ktore po 10 latach leżakowania mają 70% ładunku.
Dlaczego na decybele? Są przydatne przy pikach prądowych przy niskich częstotliwościach, widać to w przypadku przygasania świateł w czasie bassu, gdzie wtedy to są największe piki prądowe.
Czy ktoś ma jakiś ciekawy pomysł jak naładować takie bydlę o pojemności 3000F (w przyszłości to będą wielokrotności tego) i na 2.7 v ? Na początek robiłem to przez opornik 5W 1ohm zanurzony w wodzie ale przydał by się jakiś lepszy patent. Może impulsowo ?
Super materiał! Mimo, że wyszedł kilka lat temu to temat stabilizacji częstotliwościowej SEE (Systemu ElektroEnergetycznego) w obliczu przyrostu źródeł odnawialnych jak farmy paneli PV jest cały czas aktualny. Zatem pytanie, czy można wykorzystać superkondensatory do szybkiej stabilizacji SEE w obliczu chwilowego obniżenia częstotliwości w wyniku braku zapasu mocy czynnej samego źródła PV - bo np. słońce świeci za słabo?
Spotkałem je ostatnio w zmodernizowanych przez Newag lokomotywach spalinowych (6Dl ). Producent podaje, że rozrusznik zasilany z układu superkondensatora zapewnia poprawny rozruch silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości ogniw akumulatorów oraz obciążania samych ogniw prądem rozruchowym.
Mam pytanie, jak to jest z tym napięciem. Standardowe kondensatory (te co nie są "super"), też mają swoje granice, wynikające z przebicia elektrycznego (dielektryki mają swoją wytrzymałość elektryczną, przyłożenie zbyt dużego napięcia powoduje ich przebicie). Im grubszy dielektryk, tym wyższe napięcie można do niego przyłożyć. Kondensatory mają zazwyczaj parę milimetrów grubości i kilkadziesiąt lub kilkaset woltów maksymalnego napięcia, co przy grubości dielektryka superkondensatora (jeśli dobrze rozumiem, to są nim jony tego elektrolitu) liczonej w nanometrach oznacza, że musi on mieć niewyobrażalnie wielką wytrzymałość elektryczną, skoro wykrzacza się on dopiero przy kilku woltach, a i to - jeśli dobrze rozumiem - nie dlatego, że następuje przebicie, tylko dlatego że zachodzą jakieś reakcje elektrochemiczne. Co takiego dzieje się w tych elektrolitach, że są tak odporne na przebicie elektryczne? W zasadzie wychodzi na to, że wystarczy wymienić ten elektrolit, na jakiś szlachetniejszy (w sensie, że mniej skory do wchodzenia w reakcje), przy w miarę zbliżonej, lub nawet mniejszej (ewentualnie niewiele większej) gęstości masy i zaraz maksymalne napięcie powinno skoczyć, przy czym gdyby udało się osiągać na nim napięcia takie jak w standardowych kondensatorach, to i gęstością energii powinny wyprzedzić nawet ogniwa paliwowe, bo - jak mniemam - ta gęstość energii jest liczona dla superkondensatorów ze wzoru g=E/m=((C*Umax^2)/2)/m (gdy policzyłem z tego wzoru masę superkondensatora, dla danych z filmu, to wyszło mi ok. 5 gramów, w co jestem w stanie uwierzyć); co z kolei oznacza, że dziesięciokrotny wzrost maksymalnego napięcia, oznacza stukrotny wzrost maksymalnej energii, przy niezmienionej masie (a stukrotny napięcia - dziesięć tysiecy krotny energii). No tylko, że podejrzewam, że gdyby to było takie proste, to już dawno ktoś by zrobił coś takiego i trzepał hajsiwo na prawie że idealnych magazynach energii, więc pewnie nie mam racji. Pytanie, gdzie jej nie mam. Czyżby nikt nigdy nie odkrył wystarczająco szlachetnych elektrolitów?
czy superkondensatory się starzeją? Mam używaną przednią lampkę rowerową na dynamo dobrej klasy i dobrego producenta i wiem że jest oparta na kondensatorze (nawet w instrukcji piszę że nie ma tam baterii ani akumulatorów a kondensator). Nie wiem ile lat ma lampka bo kupiłem ją używaną. Ta lampka ma funkcję światła postojowego, czyli nawet jak stoimy np. na światłach i dynamo nie pracuje to dwie diodki się świecą i pokazują naszą pozycję. Gdy jadę to diody świecą się bardzo mocno czyli działają (nie są wypalone). Ale gdy się zatrzymam to świeca bardzo słabo tak że nie spełniają swojej funkcji bo ich nie widać. Myślę o wymianie kondensatora, ale z drugiej strony on powinien być bezobsługowy i na całe życie lampki. Co może być nie tak, że na postoju diody świecą tak słabo a gdy jadę to świecą mocno? Producent pisze tak: Standlight function: The standlight function is always ready for operation. It is completely maintenance free and works without batteries or rechargeable batteries. This is how it works: A minor amount of the energy generated by the dynamo is stored in a capacitor while riding. The capacitor is already fully charged after riding for about 3 minutes. While standing, the stored energy is supplied to two of the lower LEDs of the headlight, so that these keep on shining. The standlight function can be turned off by switching to the "0" position. The remaining capacity is stored in the condenser for several days so that the headlamp can be used as a light source, e.g. in a dark cellar, when set to the "S" or "T" position.
Dziękuję za materiał, jest super! Pominąłeś aspekt ekonomiczny, jakie są koszty tego rozwiązania, użycie rzadkich materiałów, zaawansowanie technologiczne wytworzenia?
Jest w sprzedaży, nie zdobyła popularności bo za często trzeba ładować, nie chciał byś chyba telefonu co ładuje się dziesięć sekund ale wystarcza to na godzinę
Pierwsze co mi w zastosowaniu praktycznym a przez to komercyjnym przychodzi do głowy to jako bufor w układzie bateria-superkondensator dla szybkiego ładowania takiego układu, szeregowe połączenie konieczne dla zniwelowania liniowego spadku napięcia w trakcie "przeładowywania" energii w baterię aby obniżyć próg .... i tak dalej. "Krótki strzał" z super wydajnej prądwo ładowarki w kondensator w kilka sekund, a później w takim laptopie czy telefonie sobie się prąd przelewa w odporniejsze na samorozładowanie baterie. i dużo by jeszcze ale inne pomysły to ja sobie pierwej zrobię i potestuję zanim co "chlapnę" być może bez sensu.
Słyszałem, chociaż nie wiem czy to prawda, że super kondensatory o wiele lepiej znoszą wysokie temperatury dlatego czasami są używane w kamerkach samochodowych. Typowy akumulator może nie wytrzymać upałów w aucie i się zapalić.
Mógłby ktoś spróbować je włączyć w węzły doskonale zrównoważonych drzew binarnych na LiS - teoretycznie daje to elastyczny i prymitywny sposób na projektowanie baterii. Niestety, mają ograniczoną ilość cykli ładowania, a współczynnik jakości do ceny promuje technologię LiIon. Niektórymi pokazanymi na filmie kondensatorami można spawać. Post Scriptum: dlaczego nie można założyć radiatora na baterię?
Jak zwykle super odcinek. Już od roku w aucie na tym jeżdżę i jest ok. Ale mam proźbę. Proszę o odcinek o układach sc .typu GAL. Oczywiście łapka poszła w górę Pozdrawiam A propos zastosowania to już od dawna w Europie i Chinach na pewno też jeżdżą autobusy które lądują się na przystankach
Odnośnie węgla porowatego o którym autor mówi w przypadku wnętrza superkondensatora. Chciałbym napisać ciekawostkę z dziedziny innej niż elektronika, a mianowicie hydraulika-konkretnie oczyszczalnie wszelakich ścieków chemicznych itp. 1 Gram węgla aktywnego którego używa się w stacjach filtrujących, np. ścieki chemiczne z wanien galwanicznych, chromowych itp. wynosi grubo ponad 3000m2, podkreślę 1 gram! W fabryce Wielton w Wieluniu, pewnie większość kojarzy wielbłąda na podwoziach naczep TIR, tam są produkowane. Miałem okazję montować stację filtrującą mi. z węglem aktywnym w oczyszczalni ścieków tamtejszych procesów produkcyjnych, montowaliśmy z tego co pamiętam 6 wielkich butli bodajże o poj. 1300L z czego dwa były na węgiel aktywny, pomyślcie sobie o objętości absorbcyjnej z ilości 2600L węgla aktywnego.
Rozmiar kondensatora rośnie wraz z wysokością napięcia pracy mamy 400 F ale tylko 2,7 volta a jakiej wielkości będzie kondensator 400 F na 450 volt ? pytam z ciekawości.
Nie chcę schlebiać,ani się podlizywać,ale do materjałów zapewne się przygotowujesz.I tak nie mogę wyjść z podziwu do wiedzy oglądając twoje filmy
Dzięki że jesteś
Gdybym miał w szkole nauczycieli z takim zapałem do prowadzenia lekcji jak pan do tworzenia filmików to miałbym 100% frekwencji i jeszcze by mi brakowało. Bardzo przyjemne w oglądaniu filmy. Oby takich więcej
Ja miałem takiego nauczyciela od elektrotechniki. Nie bał się przyznać że czegoś nie wie, ale na nast lelcję zawsze już woedział :) trochę też prowokowałem z pozpru naiwnymi pytaniami :) u niego kto tylko chciał to się nauczył. Mało jest takich, ale on już niestety nie uczy
Miałem kiedyś takiego nauczyciela od informatyki.. ale zbyt uciekał się w słuchanie Edith Piaf "kto bogatemu w (umysł zabroni)...?" :D
To FAKT !!
Ostatnio kupiłem awaryjny starter do akumulatora oparty na super kondensatorach zparowany z baterią li-on. Koledze padła BM-ka na parkingu w pracy 2.5l diesel superkondensatory naładowaly się resztka energii z akumulatora który miał wtedy 9V i oddały energię w krótkim czasie dzięki czemu silnik odpalił bez problemu. Niesamowite jak ta technologia wpłynie - wpływa na nasze życie. Świetny materiał - bardzo treściwy. Dziekuje
Jaki awaryjny starter pan kupił?
Tajemniczy symbol w 1:54 minucie to nie sigma, a grecka litera epsilon ;) Tym niemniej, jak zwykle - niezwykle przydatny film!
na Reduktorze szumu skończył mi się materiał do oglądania a dziś odkryłem ten kanał ^^ no to biorę się za nadrabianie.
Wspaniałe filmy Pan tworzy, z wielką przyjemnością się je ogląda
Bardzo mądry człowiek, aż miło posłuchać. Pozdrawiam :)
Kondensator jest używany w mechanizmach zegarków Seiko Kinetic. Szybko się ładują przy użyciu "dynama" napędzanego wahnikiem (ruchem ręki) i zapewniają wystarczający zapas energii.
Kiedyś jako pomocnik elektryka pracowałem w instytucie badawczym technologii elektrycznych i innych właśnie pracowali tam nad tym całym grafenem i jego zastosowaniami. Widziałem np. fotodiode potrafiącą wykrywać pojedyncze fotony i inne cuda wianki :)
Rewelacyjnie się Pana słucha i ogląda, kanał jest dla mnie jak "Sonda" kiedy byłem młodszy. To co teraz telewizornie z siebie wypluwaja to szkoda gadać. Pozdrawiam
Z telewizyjnych polecam program Astronarium. Mówi o innej zupełnie innej dziedzinie nauki, ale wykonywany nie mniej profesjonalnie :) Mają także kanał na youtube, gdzie wrzucają wszystkie odcinki.
Dziękuję chłopcze za miłe słowa: to ja piszę, tylko z innego konta bo jestem akurat u znajomych i nie wziąłem swojego telefonu🖐🏻
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny. '' wystarczy zacząć od siebie zdając sobie sprawę o czym tu jest mowa. a treść przemówi do WAS''. .Polecam.
Trafiłem na swój temat, suba dałem i kciuka bez zastanawiania się i od teraz kanał jest mój tzn do obejrzenia. swietnie się ogląda i podziwiam bo sporo wiedzy jest, przekazywana w sposób zrozumiały. Tymi kondensatorami interesowałem się od dawna, czekam na grafenowe, które lada moment podbiją świat ku naszej uciesze i zawartości portfela ... pozdrawiam!
Jak zwykle ciekawy film!
DZIĘKUJE!
Super ciekawy temat odcinka. Dziękuję.
Świetne programy, super się ogląda gratuluje. Jeżeli wolno mi zwrócić uwagę to do minusów tych super kondensatorów dołożył bym cenę są drogie.
Zamontowałem taki w rowerze, jadąc z włączonym dynamem lampka się święci i kondensator się ładuje, po zatrzymaniu lampka święci się jeszcze kilka minut.
Genialne w swojej prostocie.
5 lat tenu też chciałem takie coś zbudować, ale jednak zmieniłem rower na nowy, który nie ma prądnicy, za to oswietlenie na akumulatorki wystarcza na 30-60 godzin swiecenia. 30 do zaświecenia się kontrolki słabej baterii 60 to całkowitego wyczerpania, czego unikam. Dynamo wprowadza duży opór i ciężar.
+Franciszek Zielony a co, nigdy nie miałeś okazji wypróbować jazdy na rowerze z odchylanym dynamem? Różnica jest duża. A większy opór to mniejsza prędkość.
W takim trekingu KTM miałem seryjnie takie oświetlenie , jest normalnie dostępne . Tylko nie za 10 zł .
No to masz w dodatku świętą lampkę. Możesz ją sprzedać na pikniku u Rydzyka.
swietne zastosowanie to wibratory, duza energia oddawana a na koniec spowolnienie az do kompletnego rozladowania... jak w naturze.
Super! Nie mam zbyt dużego pojęcia o elektronice i elektryce a wszystko zrozumiałem. :D
Dziękuję I pozdrawiam
pomyślałem o użyciu zestawu superkondesatorów do systemów caraudio, tam używane są kondensatory rzędu 1F
Bardzo ciekawy materiał.
Co do zastosowań, to polska firma Medcom produkuje system odzysku energii generowanej w trakcie hamowania pojazdów trakcyjnych, gdzie energia ta jest magazynowana właśnie superkondensatorach.
Zajebiste materiały. Mój ulubiony kanał, oprócz kanałów gdzie można obejrzeć naprawy sprzętu elektronicznego :)
Zaczynam swoją przygodę z elektroniką (jako hobby) i nie mogę się oderwać od Pana video!
Zastosowanie superkondensatora:
Wibrator.
Zalety: nie potrzeba długiej pracy (te 4 minuty wystarczy). Szybkie ładowanie (brak rozczarowania w nagłej potrzebie, gdy znaleziono go w szufladzie rozładowanego). Możliwość pobrania chwilowo bardzo dużej mocy (ważne podczas szczytowania).
Wibrator, ale to chyba dla ciebie, bo przeciętnej kobiecie 4 minuty to za mało ;D
To zależy jak jest rozpalona. Ale nie wiem jak się zachowują i rozpalają przy wibratorach.
Przydał by się filmik o balanserach a dokładnie elektronice ładującej po powstało już wiele mitów czy ją stosować czy też nie.
Super odcinek! Dziękuję.#
U mnie w pracy super kondensatorów używa się do uruchamiania silników spalinowych na lokomotywach typu GAMA
Superkondensatory sa stosowane w samochodach elektrycznych wileka nadzieja bo mozna je bardzo szybko ladowac ale nie sa zbyt wydajne w poruwnaniu z innymi akumulatorami.
Bardzo fajny odcinek i temat na czasie. Z dużym nawiązaniem do Tesli :) jak nie patrzeć
Witam! Szeroko stosowany w nowoczesnj trakcji falownikowej te to dopiero potrfia ! ( Prawidlowo rozladowywac obwody zeby nie bylo nispidzinek! Poz wykladowce!
Reduktorze, czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o samochodach elektrycznych, zasadzie działania, elektronice jaka się w nich znajduje itd? Uważam, że jest to bardzo ciekawy temat i "na czasie".
Jeśli już mówimy o zastosowaniu superkondensatorów, to może jakiś odcinek o energy harvestingu?
Młodych w szkołach nadal uczą że pojemność 1F jest nieosiągalna do wykonania w postaci kondensatora i to niezależnie czy ci ludzie skończyli technikum czy politechnikę. Fajnie byłoby taki test - sondę zrobić w szkołach związanych z elektryką
młody powiedział o kondensatorze 2F do auta (audio) to mgr inż. zaczął go prostować że: 2uF, obecnych w pomieszczeniu było prócz mnie 2 mgr inż. i jeden po technikum elektronicy, telefoniści w tym jeden z uprawnieniami budowlanymi o sep nie wspominając. Od tego czasu mam prosty test na takich "fachowców" gałęzi elektrycznej, bo już parę osób tak przetestowałem - stąd moja propozycja sondy na korytarzach szkół pytając uczniów studentów i także nauczycieli skoro tak uczą jak za pierwszej komuny.
Gdy mnie uczono że pojemność 1F jest nie osiągalna gdyż jest to pojemność całej kuli ziemskiej i te bzdury uczą do dziś. Choć mnie to już wtedy śmierdziało, ponieważ skoro w cewkach nie ma takiego ograniczenia to dlaczego pojemność ma się kończyć na wartościach uF No i przede wszystkim ciągle produkuje się kondensatory o setkach uF to szkoła chce wmówię że nie da się złożyć pojemności w Faradach. Lecz tu się okazuje że nadal takich bzdur uczą, tylko co to za uczniowie że żaden w klasie nie poszedł do sklepu i nie kupił za parę zł kondziola by udowodnić nauczycielowi jego niekompetencje. Zresztą dziś nie trzeba nawet zł wydawać bo można to belfrowi na smartfonie pokazać.
U mnie w szkole jak zapytaliśmy nauczyciela czy dałoby radę zrobić kondensator o pojemność 1F, powiedział że jest to możliwe, ale przewodniki oraz dielektryk z których jest on zbudowany musiały by mieć powierzchnię wielkości boiska do piłki nożnej. Szkoła o profilu elektro-mechanicznym.
I miał rację. Elektrody w superkondensatorach mają bardzo dużą powierzchnię, dzięki porowatej strukturze
Adam Ad »szkoly publiczne nie sa od tego, aby uczyc. Wbijcie sobie to z glowy.
W przemysłowych urządzenia jak rejestratory lub panele HMI można spotkać jako podtrzymanie RTC.
Super wytłumaczone.
Super materiał!
U mnie w firmie (ebs ink-jet) robimy upsy na super kondensatorach do naszych drukarek. Pozwala to na 5.5minuty dostarczania energii do drukarki (ok 60W)
Da radę wynieść z zakładu parę szt. takich Superkondensatorów?
Z super-kondensatorów można zrobić spawarkę punktową np do baterii Li-ion
Na coilguna też nadadzą się?
Szczerze mówiąc zdębiałem widząc to 100F. Bladego pojęcia nie miałem, że takie kondensatory w ogóle istnieją. Z tym redox to kojarzy mi się z pomiarami potencjału Redox na oczyszczalniach ścieków. Kupa ludzi twierdzi, że jest to potrzebne a w praktyce prawie nikt nie wie jak z tego korzystać. ;-)))
Redox ,oczyszczalnie ,kupa .oraz ludzie którzy ponoć nie wiedzą jak to wykorzystać?
Zakazana wiedza.?
w samochodzie masz superkondensator zwany akumulatorem o jeszcze większej pojemności
Redoks synku to głównie występuje jak ci auto koroduje.
Bardzo ciekawy film. Gratuluję.
Świetny material
Super odcinek. Więcej takich!!!
Bardzo fajny odcinek ale my chcielibyśmy zobaczyć jak on się zachowa jak przyłożysz do styków śrubokręt :)
-rękojeścią czy grotem?
Bo nie doprecyzowałeś, a to dosyć dużo zmienia 😉
takie super kondensatory były by dobre do aut spalinowych, na stałe podłączone do akumulatora jakimś urządzeniem, zawsze zapewniały by rozruch, powiedzmy w warunkach rosyjsko-syberyjskich, Kanadzie, Alasce..
Stosuje sie też w car audio, przy wiekszych mocach
Witam.
Super wyjaśnione aspekty ... ! :)
Pozdrawiam serdecznie
Paweł P.
Daje suba ! ;)
---------"" --------- ;)
A jak jest z żywotnością kondensator vs. Super kondensator?
Ja bym je widział w podtrzymywaniu pamięci SRAM i w ogóle w podtrzymaniu elektroniki jak np. układy RTC.
Do tego w zgrzewarkach punktowych, tam trzeba szybko oddać dużo prądu, to samo dot. coilgunów. Niech tylko ceny spadną to może zbuduje sobie jeden :-)
Wieża Sony FH-B70CD wyprodukowana w 1991 roku używa do podtrzymania pamięci i zegara "systemowego" "supercapa" 1uF/2.7V co upchnięte jest w obudowie o średnicy ołówka i grubości (na oko) 3mm - więc trop dobry :)
Proponuję zastosowanie super kondensatorów jako akumulator rozruchowy do starego ursusa na zimę
Łapkę 👍 daje zanim zacznę ogladac. Szkoda, że dwóch i więcej nie można. hehe☺
mam pytania odnośnie samorozładowania superkondensatorów: jak szybko ono następuje, czy również jest to liniowe? czy superkondensatory grafenowe "samorozładowują" się w takim samym stopniu? co w ogóle wiemy na ten temat?
świetny odcinek
Super odcinek. Więcej takich
Super ciekawy film :)
Jest na yt film jak pewien Amerykanin zastąpił zwykły kwasowo-ołowiowy akumulator samochodowy 12V kilkoma takimi kondensatorami. Są też dostępne boost-packi/powerbanki na superkondensatorach czy hybrydowe połączenie powerbanku litowo-jonowego z superkondensatorami do rozruchu samochodu. Chyba też są jakieś układy elektroniczne do balansowania stopnia naładowania kondensatorów połączonych szeregowo.
dołączam się do pytania
capacitor car battery. Wpiszcie w yt
Chodzi Ci o ElectroBoom? Jeśli tak to jest Kanadyjczyk.
Kondensatory pojawiają się już w wideorejestratorach samochodowych, zamiast tych pseudobaterii xD ot taka ciekawostka xD
W autobusach hybrydowych firma MAN od dawna takie superkondensatory stosuje. Pozwalają bez strat żywotności na wielokrotne rozładowanie i naładowanie.
Co do redox to bardziej chemia niż fizyka - prosta sprawa, potencjał utleniająco redukujący ;)
Świetny odcinek ;)
Super kondensatory są też stosowane w kontrolerach macierzy dyskowych do podtrzymania cache RAM na wypadek nagłej utraty zasilania, np. montowanych w serwerach. Niestety z mojej praktyki wychodzi że mają one trwałość ok. 5 lat tj. niewiele dłużej niż akumulatorów 4 lata a potem kontroler raportuje błąd z powodu utraty parametrów. Dlatego póki co super kondensator wygrywa jedynie sprawnością więc może robić za bufor do akumulatora, analogicznie do oorganizacji dysku SSHD :)
Masz pan talent
Jakich wielkości jest to samorozładowanie? Mam akumulatorki Energizer 2500mAh, które po tygodniu są rozładiwane do 0, a właściwie do 0,9V. A są Eneloopy, ktore po 10 latach leżakowania mają 70% ładunku.
Internet mówi co innego, poza tym jeśli spadek można przewidzieć na podstawie krótszych pomiarów :)
Ja bym poprosił o update materiału. Co się zmieniło przez ostatnie kilka lat
Podpisuję się pod tym
są przydatne w car audio przy zawodach na decybele
Dlaczego na decybele?
Są przydatne przy pikach prądowych przy niskich częstotliwościach, widać to w przypadku przygasania świateł w czasie bassu, gdzie wtedy to są największe piki prądowe.
Można nimi zgrzewać blaszki niklowe do ogniw ;)
To mi się podoba super wiedza
Nie wiedziałem że są takie kondensatory super filmik tak dalej łapka w górę idzie
Swojego czasu były stosowane w automatach telefonicznych na karty magnetyczne (z tego co pamietam takie mini UPS dla uP)
Czy ktoś ma jakiś ciekawy pomysł jak naładować takie bydlę o pojemności 3000F (w przyszłości to będą wielokrotności tego) i na 2.7 v ? Na początek robiłem to przez opornik 5W 1ohm zanurzony w wodzie ale przydał by się jakiś lepszy patent. Może impulsowo ?
jaki kondensator da się błyskawicznie naładować i jednocześnie da się je tak samo rozładować nie musza być bardzo pojemne
Ten gościu wymiata
Super materiał! Mimo, że wyszedł kilka lat temu to temat stabilizacji częstotliwościowej SEE (Systemu ElektroEnergetycznego) w obliczu przyrostu źródeł odnawialnych jak farmy paneli PV jest cały czas aktualny. Zatem pytanie, czy można wykorzystać superkondensatory do szybkiej stabilizacji SEE w obliczu chwilowego obniżenia częstotliwości w wyniku braku zapasu mocy czynnej samego źródła PV - bo np. słońce świeci za słabo?
GENIALNE Pytanie. . Można je zastosować do rozruchu Rozrusznika w aucie. Albo jako miękki start do urządzeń dużej mocy. Pozdrawiam.
Spotkałem je ostatnio w zmodernizowanych przez Newag lokomotywach spalinowych (6Dl ). Producent podaje, że rozrusznik zasilany z układu superkondensatora zapewnia poprawny rozruch silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości ogniw akumulatorów oraz obciążania samych ogniw prądem rozruchowym.
A po podłączeniu odwrotnie będzie normalne bum czy też większe?
A dlaczego ładunki dodatnie nie przyklejają się bezpośrednio (jako pierwsze) do lewej elektrody?
Mam pytanie, jak to jest z tym napięciem. Standardowe kondensatory (te co nie są "super"), też mają swoje granice, wynikające z przebicia elektrycznego (dielektryki mają swoją wytrzymałość elektryczną, przyłożenie zbyt dużego napięcia powoduje ich przebicie). Im grubszy dielektryk, tym wyższe napięcie można do niego przyłożyć. Kondensatory mają zazwyczaj parę milimetrów grubości i kilkadziesiąt lub kilkaset woltów maksymalnego napięcia, co przy grubości dielektryka superkondensatora (jeśli dobrze rozumiem, to są nim jony tego elektrolitu) liczonej w nanometrach oznacza, że musi on mieć niewyobrażalnie wielką wytrzymałość elektryczną, skoro wykrzacza się on dopiero przy kilku woltach, a i to - jeśli dobrze rozumiem - nie dlatego, że następuje przebicie, tylko dlatego że zachodzą jakieś reakcje elektrochemiczne. Co takiego dzieje się w tych elektrolitach, że są tak odporne na przebicie elektryczne? W zasadzie wychodzi na to, że wystarczy wymienić ten elektrolit, na jakiś szlachetniejszy (w sensie, że mniej skory do wchodzenia w reakcje), przy w miarę zbliżonej, lub nawet mniejszej (ewentualnie niewiele większej) gęstości masy i zaraz maksymalne napięcie powinno skoczyć, przy czym gdyby udało się osiągać na nim napięcia takie jak w standardowych kondensatorach, to i gęstością energii powinny wyprzedzić nawet ogniwa paliwowe, bo - jak mniemam - ta gęstość energii jest liczona dla superkondensatorów ze wzoru g=E/m=((C*Umax^2)/2)/m (gdy policzyłem z tego wzoru masę superkondensatora, dla danych z filmu, to wyszło mi ok. 5 gramów, w co jestem w stanie uwierzyć); co z kolei oznacza, że dziesięciokrotny wzrost maksymalnego napięcia, oznacza stukrotny wzrost maksymalnej energii, przy niezmienionej masie (a stukrotny napięcia - dziesięć tysiecy krotny energii). No tylko, że podejrzewam, że gdyby to było takie proste, to już dawno ktoś by zrobił coś takiego i trzepał hajsiwo na prawie że idealnych magazynach energii, więc pewnie nie mam racji. Pytanie, gdzie jej nie mam. Czyżby nikt nigdy nie odkrył wystarczająco szlachetnych elektrolitów?
czy superkondensatory się starzeją? Mam używaną przednią lampkę rowerową na dynamo dobrej klasy i dobrego producenta i wiem że jest oparta na kondensatorze (nawet w instrukcji piszę że nie ma tam baterii ani akumulatorów a kondensator). Nie wiem ile lat ma lampka bo kupiłem ją używaną. Ta lampka ma funkcję światła postojowego, czyli nawet jak stoimy np. na światłach i dynamo nie pracuje to dwie diodki się świecą i pokazują naszą pozycję. Gdy jadę to diody świecą się bardzo mocno czyli działają (nie są wypalone). Ale gdy się zatrzymam to świeca bardzo słabo tak że nie spełniają swojej funkcji bo ich nie widać. Myślę o wymianie kondensatora, ale z drugiej strony on powinien być bezobsługowy i na całe życie lampki. Co może być nie tak, że na postoju diody świecą tak słabo a gdy jadę to świecą mocno?
Producent pisze tak:
Standlight function:
The standlight function is always ready for operation. It is completely maintenance
free and works without batteries or rechargeable batteries.
This is how it works: A minor amount of the energy generated by the dynamo is
stored in a capacitor while riding. The capacitor is already fully charged after riding
for about 3 minutes. While standing, the stored energy is supplied to two of the lower
LEDs of the headlight, so that these keep on shining. The standlight function can be
turned off by switching to the "0" position. The remaining capacity is stored in the
condenser for several days so that the headlamp can be used as a light source, e.g. in
a dark cellar, when set to the "S" or "T" position.
Możliwe, że to przez to. Wymień i powinno, działać. Tylko wstaw taki sam jak był przedtem. Pozdrawiam.
Epsilon a nie sigma. Poza tym świetny odcinek.
No jaki zajebisty odcinek!
FIlm był tylko pod linkiem z maila... na Kanale jeszcze go nie było widać - fajnie :)
Bardzo merytoryczne
Dziękuję za materiał, jest super! Pominąłeś aspekt ekonomiczny, jakie są koszty tego rozwiązania, użycie rzadkich materiałów, zaawansowanie technologiczne wytworzenia?
Można ładować paczkę 6 szeregowo połączonych superkondensatorów napięciem 12V i dużym prądem od na 3V napięcia tego układu?
15:15, na zdrowie!
Fajna by była wkrętarka na takie kondensatory , może mała pojemność , ale za to parę sekund w ładowarce i naładowane
Jest w sprzedaży, nie zdobyła popularności bo za często trzeba ładować, nie chciał byś chyba telefonu co ładuje się dziesięć sekund ale wystarcza to na godzinę
Pierwsze co mi w zastosowaniu praktycznym a przez to komercyjnym przychodzi do głowy to jako bufor w układzie bateria-superkondensator dla szybkiego ładowania takiego układu, szeregowe połączenie konieczne dla zniwelowania liniowego spadku napięcia w trakcie "przeładowywania" energii w baterię aby obniżyć próg .... i tak dalej.
"Krótki strzał" z super wydajnej prądwo ładowarki w kondensator w kilka sekund, a później w takim laptopie czy telefonie sobie się prąd przelewa w odporniejsze na samorozładowanie baterie. i dużo by jeszcze ale inne pomysły to ja sobie pierwej zrobię i potestuję zanim co "chlapnę" być może bez sensu.
ciekawy materiał
12:40 jeszcze w car audio
Dobra tylko ten mały jest na 2,7v a ten duży na 400v czy ja jestem głupi i to nie ma znaczenia 🤔
lubje ogladac Programy w Pana wykonaniu .
Słyszałem, chociaż nie wiem czy to prawda, że super kondensatory o wiele lepiej znoszą wysokie temperatury dlatego czasami są używane w kamerkach samochodowych. Typowy akumulator może nie wytrzymać upałów w aucie i się zapalić.
Mógłby ktoś spróbować je włączyć w węzły doskonale zrównoważonych drzew binarnych na LiS - teoretycznie daje to elastyczny i prymitywny sposób na projektowanie baterii. Niestety, mają ograniczoną ilość cykli ładowania, a współczynnik jakości do ceny promuje technologię LiIon. Niektórymi pokazanymi na filmie kondensatorami można spawać.
Post Scriptum: dlaczego nie można założyć radiatora na baterię?
świetny materiał
Jak zwykle super odcinek. Już od roku w aucie na tym jeżdżę i jest ok. Ale mam proźbę. Proszę o odcinek o układach sc .typu GAL. Oczywiście łapka poszła w górę Pozdrawiam A propos zastosowania to już od dawna w Europie i Chinach na pewno też jeżdżą autobusy które lądują się na przystankach
Odnośnie węgla porowatego o którym autor mówi w przypadku wnętrza superkondensatora. Chciałbym napisać ciekawostkę z dziedziny innej niż elektronika, a mianowicie hydraulika-konkretnie oczyszczalnie wszelakich ścieków chemicznych itp.
1 Gram węgla aktywnego którego używa się w stacjach filtrujących, np. ścieki chemiczne z wanien galwanicznych, chromowych itp. wynosi grubo ponad 3000m2, podkreślę 1 gram!
W fabryce Wielton w Wieluniu, pewnie większość kojarzy wielbłąda na podwoziach naczep TIR, tam są produkowane.
Miałem okazję montować stację filtrującą mi. z węglem aktywnym w oczyszczalni ścieków tamtejszych procesów produkcyjnych, montowaliśmy z tego co pamiętam 6 wielkich butli bodajże o poj. 1300L z czego dwa były na węgiel aktywny, pomyślcie sobie o objętości absorbcyjnej z ilości 2600L węgla aktywnego.
mógłby pan odświeżyć ten temat:)
A jak podłączyć aby zwiększyć napięcie pracy takich kondensatorów ?
Rozmiar kondensatora rośnie wraz z wysokością napięcia pracy mamy 400 F ale tylko 2,7 volta a jakiej wielkości będzie kondensator 400 F na 450 volt ? pytam z ciekawości.
Andreo Kruk szeregowo połączone pakiety 2,4V (jest to powiedziane pod koniec filmiku: 2,4V to szeregowe połączenie kilku s.-kondensatorów).
Pozdrawiam wszystkich studentów politechniki wrocławskiej, w szczególności z wydziału w12. Może kiedyś zdacie te dimy u Piaska
No super te kondensatory.
Po tytule myślałem że mowa będzie o audiofilskich kondach jak Audio Note Kasei czy Mundorf M-lytic.