Zdradzamy tajemnicę jak są prowadzone zbiorniki w Studiu Akwarystyki AQUA PLANT
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 22 พ.ย. 2024
- Zdradzamy tajemnicę jak są prowadzone zbiorniki w Studiu Akwarystyki AQUA PLANT w Krakowie
www.aquaplant....
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Jeśli podobał Ci się film, możesz mi postawić wirtualną kawę ;)
buycoffee.to/po...
Mój Facebook
www.facebook.c...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oferty biznesowe
podwodne.swiaty.aqua.test@gmail.com
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @podwodneswiaty
Zawsze chętnie wracam do podziwiania akwarium chłopaków z eakwarium. Mam tk szczęście że jestem z Krakowa i mogę podjechać i na żywo podziwiać te dzieła sztuki. Dzięki za materiał, zmotywował mnie aby odwiedzić studio ponownie. Pozdrawiam
Fajne baniaki,i ciekawie opowiadał. Lubię popatrzeć na cudze akwaria, zawsze można się dowiedzieć czegoś ciekawego.
Klasa
Bardzo fajny materiał. Myślę że do tego sklepu to pan doktor powinien faktycznie tak jak mówił czasem wracać. Zwłaszcza jak będą jakieś nowe aranżacje pana Maćka i nowe pomysły pana Łukasza. Przyjemnie się to ogląda. Pan Maciek też ogarnia i dobrze się go słucha. A pomysł na aranżację to coś pomyślę. To może napiszę. 270x80. Ale wymiar ... łał. No było widać, było. Robi wrażenie.
Studio Maćka sztos, baniaki przyjemne dla oka, mam z tamtad bucki i skały. Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie i oglądam z ciekawością 👍🏻👀☕️🦈🐬🐠🐳
Fajny filmik- pozdrawiam😏
Super
Super studio, fajny film. Może ponowna wizyta i relacja z zakładania dużego zbiornika u Pana Maćka. Pozdrawiam
Witam 😉 Piękne akwaria 💪 Duże akwarium utrzymałbym w podobnym stylu ale z anubiasami buckami i mikrozorium też pewnie. Po prostu zrobić restert . Pozdrawiam
Piękne zbiorniki wow
Fajny film, który dał mi odpowiedź, dlaczego to akwarium daje tak wysokie poziomy tlenu. Pierwsze to podłoże aktywne, które daje mnóstwo składników odżywczych a drugie to szybko rosnące rośliny u których fotosynteraza przebiega szybciej. Miałem kiedyś rotale i pamiętam taki to był "chwast" 😊
Stworzyłem pomysł na to akwarium ... wkleję w 2 częściach bo jest limit słów w komentarzach i go lekko przekroczyłem.
Tu jest część 2,
5. Strona lewa.
- pierwsza odpowiedź ... niech sobie pan tam wymyśli co chce. Ale to mieliśmy coś pomóc w aranżacji. No to już mówię.
- można zrobić jakieś wyspy. Może znalazł by się korzeń redmoor ... ale duży. Ustawiony klasycznie z tyłu na stronie lewej zbiornika gdzieś 10 cm od lewej szyby bocznej z gałęziami skierowanymi do przodu i w bok, czyli by musiał być tak 50 cm od szyby przedniej żeby to wyszło. Wszystko zależy jaki korzeń pan wymyśli ... układ skutkuje miejscem lokalizacji. Ale ... na 150 cm zbiornika w tej części to on jaki by nie był ... będzie tylko na części. I tak pewnie wyjdzie że będzie musiał być klejony z kilku kawałków. Może wyjdzie taki redmoor żeby mu chociaż jakaś gałązka wisiała 60-70 cm od pnia. To i tak bardzo daleko by było, nie wiem, czy to się utrzyma w ten sposób. Ale byśmy jej nie obciążali. Była by goła więc mogła by być cienka czyli stosunkowo lekka.
Czy red moor obsadzać czymś? Wg mnie nie. Niech oddaje barwę w toni wysokiej zbiornika zwłaszcza nad pustynią przodu i niskimi roślinami środka. Czemu redmoor - bo kolorystycznie żeby pasował do kamieni. Powinien mieć podobną barwę. Jak jasny brąz to tu i tu. Korzeń z czasem będzie ciemniejszy. A kamienie chwycą lekki nalot. Powinno pasować.
- na tył wstawił bym coś tym razem czerwonego. Obojętnie co pan tam ma, ale żeby to było wysokie. Ewentualnie tył zielony a przód czerwony niski. Wyspy by mogły też być na zasadzie jedna inna druga inna itd. Różnorodność duża w przyrodzie to i w akwarium.
- może też zmieści się gdzieś z Invitala taka roślinka typu: aponegeton-ulvaceus. Fajnie wygląda na zdjęciach, nie analizowałem jej warunków. Na pewno nie rośnie niska.
- jeśli robimy układ wyspowy ... można by się zabawić w coś takiego że mamy 3 wyspy tył, przed nimi są 2 wyspy środek a przed nimi ... NIC. Ewentualnie 4 wyspy tył i 3 wyspy środek. Przy 80 cm głębi to Aquascaperzy by powiedzieli że robimy akwarium na 6-7 warstw. Ale to nie zawody. Wysp jak zrobimy dużo to wtedy mniejsze, ale było by ich więcej. Teoretycznie w linii tylnej i środkowej, ale przecież można przód też na coś wykorzystać. Być może powtórzyć z przodu trawkę Eleocharis Parwula, ale tym razem w formie na przykład takiego paska tylko. Cienkiego w głąb ale długiego, wzdłuż przedniej szyby ale też tak posadzonej żeby rosła tylko w tej kupie i nie przerosła do przedniej szyby. Nie potrzebujemy widoku białych korzeni na czarnym podłożu z przodu. Można też tak zrobić żeby była wycinanka w postaci zakrętu. Idzie eleoharis parwula wdłuż szyby i wykręca do tyłu dając wyraźną kreskę w tył tej wolnej przestrzeni. Czyli jak u krawca. Prawa strona ściana lotosa 30 cm pustyni i paseczek z trawki. Ale paseczek ... żeby nie przerosła. Posadzona w czymś co gwarantuje że będzie w kupie.
- wyspy środek - roślinność niższa, wyspy tył wyższa. To ogólnie wiadomo. Układ wysp tak żeby jedna nie zasłaniała drugiej czyli naprzemiennie. Przednie wyspy mają nie zasłaniać tylnich. To wyjdzie coś jak ogród francuski. Czyli wszystko przycięte od kreski mimo że dzikie w naturze. Na ile się da ... ukryte obrzeża żeby wyszło naturalnie. Można maskowanie zrobić z fragmentów dragon stone. Bo jak mamy budować kanion, to tam może być sporo klejenia bo dragon na 45 cm to kawał skały. Może lepiej kleić z mniejszych elementów. No i będą śmieci ... z ubijania i formowania. W sam raz do wykorzystania.
I tyle. Co, gdzie i z czego ... do pomyślenia jeszcze.
- Jeszcze tylko jedno ... wstawki z Dragon Stone na stronie lewej ... np. wystające z podłoża. Tak żeby zaznaczyć to powinno być obowiązkowe. Wg uznania, żeby nawiązać do kanionu.
Plan B.
- Lewa strona zrobiona w ten sposób że całe dno jest puste. Nie ma żadnej rośliny posadzonej w gruncie. Więc ... w zasadzie to cała ta strona mogła by być na podłożu jałowym a nie na aktywnym. No i cała aranżacja wisi na korzeniach. Obsada roślin - same epifity. I gotowe. Zaleta ... nie trzeba ciąć, rośnie powoli. Pusta przestrzeń zapewnia pod korzeniami rybom możliwość pływania i mają tam gdzie się schować. W gruncie tylko wtedy jakiś gruz z dragon stone. DLA UROZMAICENIA.
6. Ryby. Kilka pomysłów:
- proponuję drobne ryby pływające stadami. Akwarium jest duże. Potrzebujemy ławicy, pasuje wstawić coś innego.
- Razbora galaxy na przykład (tego to ze 30 sztuk właśnie bo to rybka typu 2-3 cm ale pan takich nie chce)
- Tęczanki neonowe (do 6 cm więc je już będzie widać lepiej a ryba też odporna na wszystko) . Praktyczna ryba też, bo to je wszystko co się im da i nie sprawia problemów hodowlanych. Jeśli się pan upiera na 1 gatunek. No to Tęczanka neonowa. Stado. 6cm ryba. Będzie ją widać. Generalnie tęczanki są super. Ryby łagodne a o pięknych barwach. Wiadomo ... nie ma co kupować takich co rosną wielkie na 20cm. Lepiej więcej sztuk jakiś normalnych. Tęczanek jest dużo odmian. Można poszukać jakiejś innej. Bardzo ładne są też Tęczanki Wernera ... te płetwy maja super wygląd. Ryba ma 5 cm. w grupie 30 sztuk wyglądała by super. Tęczanki to ryby które muszą się wypływać ... uwielbiają pływać, a tu mamy autostradę na 270 cm.
- Fantom czerwony - Barwieniec czerwony. Dlaczego ... bo ciekawie pływa w większym stadzie w sposób zorganizowany. Rośnie na jakieś 4,5 cm i nie sprawia kłopotów. Na pewno koło 30 sztuk by pasowało żeby coś było widać. Ryba pół przeźroczysta. Tylko wybrać taką dobrze czerwoną bo w handlu różnie z nimi bywa.
- Miedzik obrzeżony. dorasta do 5cm. Bardzo ładna ryba.
- Stado sumików szklistych .... tylko lubią ruch wody trochę większy.
Inna alternatywa ... zrezygnować z tradycyjnych ryb !!!. Wpuścić stado Ellasoma Gilberti. Są piękne - niebieskie samce. Ryba nie oczywista. Łagodna. Jedynie co ... prawie nie grzać zbiornika. Tyle tylko co dla innych ryb dennych i roślin trzeba. No nie wiem ... zejść na 21-22 stopnie na przykład. Ellasoma wytrzyma i +10 i +4 nawet podobno. Te Ellasomy lubią zarośla. No i ekonomia ogrzewania tu występuje. Bardzo praktyczna sytuacja z tą rybą.
- obsada sprzątająca. Może Babka kobaltowa neonowa. Ta babka była by fajna bo by nawiązywała kolorami do każdej z tych wymienionych ryb.
- krewetki - jakieś kobaltowe, albo jakieś granatowo czarne. Nie rzucały by się tak w oczy na podłożu. A kolor ... do ryb chyba OK. Z Caridina jest cała masa odmian barwnych tylko że są niektóre drogie.
A może bez krewetek !?!
- nie wpuścił bym tam żadnego zbrojnika. Bo zbrojniki robią bałagan. Jeśli już to wstawić przylgę chińską będą przynajmniej płaszczki w akwarium (wytrzyma +10 stopni) i być może jak młody człowiek przyjdzie z rodzicami to mu się to spodoba. Jak pan chce, to ewentualnie Loricaria RED tylko żeby się nie rozmnażała bo po co panu 200 sztuk. To wstawić np. 5 samców jeśli są ładniej ubarwione. Będą takim uzupełnieniem.
- żadnych żyworodnych ryb. Nie nastawiamy się na gwałtowne rozmnażanie populacji. Akwarium tez raczej bez ślimaków bo to za duży zbiornik na tego typu kłopot.
Jak pan chce fajnie zastartować ten zbiornik to po stworzeniu obsady roślin wstawił bym na jakiś czas wiadro moczarki kanadyjskiej. Jest bezproblemowa, wyciągnie wszystko z wody co to podłoże aktywne by tam wydało do słupa. Roślina której nie żal (wyrzucić do kosza :-) ).... po 3-5 tygodniach bym ją wyrzucił ze zbiornika w całości jak by rośliny posadzone zastartowały porządnie. Tylko jedno ... moczarka czysta bez ślimaków. Żeby sobie jakiegoś syfu nie narobić.
I jeszcze 1 uwaga istotna na start. I ogólnie złoty środek na wysyp glonów. Proponuję wrzucić w akwarium rozwielitkę żywą w dużej ilości. Niech się jeszcze mnoży do tego. Zeżre z wody wszystko. Wiadomo tylko wtedy żeby nie podmieniać tej wody, albo podmieniać tylko przez watę chyba, żeby tej rozwielitki sobie nie wylać Ostatnio na innym kanale pomysł z rozwielitką na start ktoś podał i uważam go za GENIALNY. Potem jak się pojawią ryby .... można je tydzień nie karmić aż zjedzą rozwielitkę do zera.
- jest szansa że w trawniku na stronie prawej opadająca ikra miała by szansę się wylęgnąć, a z racji gęstości, być może pojawił by się kiedyś jakiś narybek. Co prawda nic nie mówię o mchu. Ale może niech pan zrobi chociaż ten zbiornik bez mchu. Ja wiem że mech jest ładny, ale niech będzie coś innego.
Tyle.
Nie wiem czy fajny pomysł z tą aranżacją. Nie wiem czy ryby spasują. Ale zawsze jakiś. Chciał pan zbiornik prosty w obsłudze z 1 obsadą ryb. No to JEST.. Z drugiej strony żeby był jakiś, czyli żeby miał swój charakter. Może się panu ta aranżacja spodoba, a może zupełnie pójdzie pan w inne klimaty.
Myślę że co akwarysta to inny pomysł. I to jest piękne w akwarystyce.
A mój komentarz tak długi jak zbiornik 🙂
PS.
Jak pan chwyci ten pomysł to będę lekko w szoku. Nie mam do pana komunikacyjnie daleko, a nie byłem u pana w sklepie (wybierałem się parę razy), ale z tej okazji to przyjdę zobaczyć to dzieło na żywo.
Osobiście 120x80 to bym chciał mieć kiedyś w domu. Ale boję się że 80 głębi będzie w domu zbyt ambitne. Żeby 60 się dało to już będzie coś. Może kiedyś. Żona się boi że zaleję salon więc z praktycznego punktu widzenia akwarium powinno stać w kotłowni. Od razu w okolicy kratki ściekowej do kanalizacji. I póki co chyba ma rację, choć dzieci mówią że jak ma być akwarium takie duże to po to żeby się nim pochwalić czyli żeby było je widać. Na dwoje babka wróżyła.
😊
to akwarium 280 długości fajnie by wyglądało z 3 różnymi nieregularnymi wyspami jak jest duża głębokość to można to ułożyć żeby ryby wokoło pływały. I ogarniać latwiej 😊
Parametry wody w kranie (Wodociągi Kraków dla źródła Raba czyli zbiornik Dobczyce):
CaCO3/dm3 = 133
Twardość dN = 7,45 (czyli poniżej 10)
odczyn pH = 7,9
przewodność mikroS/cm = 324
Pierwiastki w mg/dm3
Magnez =39
Wapń = 95
Fluorki = 0,05
Chlorki = 17,9
Azotyny (NO2) = 0
Azotany (NO3) = 2,9
Siarczany = 18 mg/dm3
Żelazo = 0
Czyli tak na oko u pana Maćka w kranie pływa coś takiego.
Pan Maciek żeby zapanować nad tym postawił na RO. I chyba dobrze, bo po co ryzykować.
Zastanawiam się jednak czy jeśli by tylko w kranówce zbić pH z 7,9 na 7,0 przy pomocy CO2 + podłoże jakieś aktywne to czy ta woda kranowa się jednak do czegoś nadaje. Dosyć duża przewodność jest czyli ogólnie sporo tego pływa w tej wodzie. Zbiornik roślinny i tak by absorbował te pierwiastki z takiej wody i nie trzeba by lać tyle tego makro i mikro. Z drugiej strony, wodę odchlorować,. lekko podnieć magnez i dodać żelazo dla roślin ... i może by dało radę. Na sierczany jakiś absorber do filtra. A pytanie co w takiej kranówce może pływać dla mnie jest istotne. Bo to też i moja woda w kranie a nie tylko pana Maćka. Mamy to samo ujęcie.
Z punktu widzenia człowieka a nie ryb to woda z Dobczyc uchodzi za jedną z lepszych w Polsce.
Zastanawiające.
Witam moim zdaniem tak duże akwarium i szerokie,pięknie by się prezentowało akwarium roślinne.Przy innej aranżacji i jeżeli chodzi o obsadę to świetny zbiornik dla skalara naturalnego altum szeroki,to byłby widok.No ale to moje zdanie.Powodzenia i pozdrawiam.
O jak bym pierdyknął iwagumi to coś pięknego. Tylko skała trawnik bucki i anubiasy. Zbiornik bajka.👍
W tym długim można zrobić Malawi przy szerokości 80 cm fajnie będzie wyglądała głębia z kamieniami.
Co tu pisac, naprawde piekne zbiorniki.
Można zapytać jakiej grubości jest szyba w tych akwa 240l?
niestety nie wiem ale jak będę ponownie u Maćka to zapytam
Pozdrowionka, ja tak odnośnie dużego akwarium ,świetne i z dużym potencjałem ale moim zdaniem zmetnienie wody to nie wina drewna, zawsze swoje akwaria buduje na drewnie samodzielnie pozyskanym i zapewniam że to nie drewno .
Jest tam pożądna filtracjia zauważyłem, zrób jeden filterek z węglem myślę że pomoże na stan wody.
Witam. Mi też brakuje pomysłu nq baniak 1300 l z pyszczakami . Może ktoś ma pomysł?
Jaka jest nazwa tych ślimaków o których mówicie w 28 minucie mikrofon kiepsko zebrał pozdrawiam
Clithon corona
Szkła opti white czy może viv ?
AMAZONIA ✔️ NIEZŁE PODŁOŻE ALE TRZEBA STABILIZOWAĆ . PRZEPŁACAMY PRZECIEŻ TAM SĄ ZWYKŁE KOPALINY , mieszanina składu .
😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
Ja bym tam widział tęczanki boesemana i biotop Nowej Gwinei
Stworzyłem pomysł na to akwarium ... wkleję w 2 częściach bo jest limit słów w komentarzach i go lekko przekroczyłem.
Tu jest część1,
Pomysł na aranżację 270x80.
Hmm. Sam pan chciał, No to jazda:
0. Dwa zbiorniki w jednym? Nie. Jeden! Ale taki inny. Na początek bawimy się w krawca z cm ale może to jakoś wyjdzie.
1. Mamy złotą proporcję, czyli układ 60 lewa strona i 40 prawa. Z przeliczenia na cm to nam daje na lewą stronę jakieś 180 cm a na prawą 90. 10 cm tolerancji na kresce ... no to ta prawa strona wychodzi idealny kwadrat 80x80 na stronie prawej. Powiedzmy 10 cm części rozdzielającej A na lewej mamy 180 cały czas. Jak zabierzemy 10 cm do 170 cm reszty też się nic nie stanie.
2.Dalej.
- zakładamy w całym zbiorniku podłoże ciemne. Gdzie aktywne to aktywne. Gdzie lawa wulkaniczna pod spód no to dajemy. Ale może też być tak że częściowo będzie jałowy żwirek (tylko kwarcowy nie bazaltowy przypadkiem) barwiony na czarno frakcja 1-3.
- strona prawa 80x80. Na środku powiedzmy doniczka - wyspa. Ale ma być nie wystająca (PLAN B ... zrobić wystająca do wysokości wzrostu trawnika. Po co? Da to więcej miejsca lotosowi na korzeń, dwa ... uwypukli optycznie RING, będzie go lepiej widać). Słowo doniczka jest tu umowne, nie musi być fizycznie plastik w akwarium. Opaska drewniana fi 40 czy kamienie w kształcie. Więc jak ją zrobimy wysoką to masa podłoża wejdzie dookoła żeby to wyrównać. Bierzemy doniczkę średnica 30-40 cm wysokość 5-6 cm. Wyspa. Na wyspie rośnie LOTOS. Ten wściekło zielony. Ale robimy tak żeby on był na żyznym podłożu i ma tam po prostu eksplodować. Reszta dookoła tego lotosu całkowicie pusta. Ewentualnie jeśli nie pusta - trawka niska. Eleoharis Parwula w wersji nana tylko gęsto. Tak żeby nie trzeba było tego nawet przycinać. Tylko jedna rzecz. Estetyka. Jeśli robimy wyspę fi 30-40 to nie wpuszczamy pod niego żadnej trawy. Ma mieć dookoła pustynię. RING ma być jak od linijki, idealne koło by pasowało. Trawki owszem niech sobie może rosną ale z daleka. Fachowo to się nazywa Soliter. Tylko pytanie czy 1 lotos załatwi sprawę. Czy będzie wystarczająco. jak by się okazało że kiepska sprawa to wstawić 3 lotosy koło siebie centralnie w trójkącie. Tak żeby to stworzyło jednolitą mocną, grubą kolumnę. Mniej więcej chyba wiadomo o co chodzi. Tu ma stać konkret a nie jakiś tam cienki Bolek niedożywiony.
- no to tą 1/3 zbiornika mamy z głowy. Dlaczego tak? Wyobraźmy sobie że wpuszczamy ławicę ryb tylko takich które chętnie pływają w kupie i mamy taki piękny obraz.
2. No to teraz tak. Robimy głęboki kanion na łączniku. Ma być cholernie surowy w swojej wewnętrznej części. Czyli te wewnętrzne zbocza łyse. Bez roślin.
Powinien iść w lekki skos w prawo. Czemu tak ... bo ktoś stanie na środku zbiornika i ma go widzieć jak idzie, albo przynajmniej jak się zaczyna, bo jak się kończy to 1 krok w prawo prosimy.. Czyli tak:
- Mamy na łączniku tolerancję 10 do 20 cm na długości zbiornika i mamy wejść na 80 cm na głębokość. Czyli na przodzie akwarium zaczynamy kanion na 170-175 centymetrach od lewej a kończymy z tyłu na 185 190 cm od lewej. Taką mamy powiedzmy umowną tolerancję. Kamienie nie są na 1 cm grubości zwłaszcza jak postawimy coś na 45 wysokie to swoje musi zająć w podstawie żeby się to nie przewróciło. Bardzo ważne jest żeby nie zaburzyć kamieniami kwadratu 80x80. To jest święte. W to nie wchodzimy. Jak zaburzymy o parę centymetrów tragedii nie ma, ale walczmy o to. Skos w kanionie można zbudować tak że kamienie z tyłu będą cieńsze w podstawie a z przodu szersze, wyprostuje to ten prawy kwadrat a i tak da skos wewnątrz.
- No i teraz wyobraźnia musi popracować. W kanionie idzie przerywnik czyli na dole kanionu idzie ścieżka i kurcze pasuje żeby ona była BIAŁA albo jasno żółta. Jeśłi pan ma dostęp do różnych piasków ... jeszcze rudy piasek bym sprawdził. Mamy czarne podłoże. Rude czy ciemno czerwone na czarnym też może by było OK. Nie wiem która lepsza opcja ... przykleić piasek do papieru i wstawić zanim się zasypie czymkolwiek. Zobaczyć. Z tym że ... 1-2 cm przy szybie musi być czarne żeby krawędź szyby z przodu była jednak jednolita. Wiadomo o co chodzi.
- Żeby to miało sens wszystko ... wg mnie z przodu musi być ten kanion szerszy a z tyłu węższy. Nie powinna ścieżka iść liniowo, jakieś lekkie załamania czy zakrzywienia wskazane. Same kamienie mogą wymusić coś. Gdzieś może być lekko szerszy ten kanion gdzieś węższy. W miarę możliwości powinno być tak żeby tą ścieżkę było widać na całej długości i na optykę to ona powinna być lekko wznosząca się. Ma oparcie ... wysokie kamienie z dwóch stron. Nie rozwali się. Ścieżka i kanion łyse. Bez roślin. Na ścieżce piaseczek sklejony nie wiem ... 0,5 litra kleju superglue. Albo co. Żeby był nie do ruszenia. I żeby się tam nic nie zasiało w przyszłości.
- I teraz jeszcze tak. Z perspektywy ryb. Ryby muszą mieć jak go pokonać z lewej w prawo i z prawej w lewo. Czyli te kamienie zaczynają się gdzieś 10 cm od przedniej szyby ... no to mamy 1 przejście. Potrzebujemy jeszcze minimum 2 przejścia w środku albo trzy. Czyli wg mnie można to zrobić na zasadzie głębokich szczelin. Jest ściana kamienia i nagle jest szczelina która zjeżdża na 30 cm w dół od tafli. Szczelina ma te 5 cm. Może i więcej, albo mniej ale ... ma być i ryba żeby przeszła.
- jakieś ułatwienie tym rybom trzeba zrobić to dwie strony kanionu powinny mieć te szczeliny w miarę symetrycznie ... tak żeby ryba widziała gdzie ma płynąć. Bo jak po akwarium stado się rozpędzi to żeby szły ryby przez kanion w poprzek - jak stado jeleni w lesie tak obrazowo mówiąc.
- Mam nadzieję że to teraz widać o co mi chodzi.
- Czyli mamy. Sama skała postrzępione szczyty na wysokość 35-45 cm czyli praktycznie chwilami aż do tafli. Może być też tak że będą wystawać. Z czego ... no z czegoś strzępiastego. Dragon Stone nie oddaje. Dać jasny na przykład. Na ciemnym podłożu zbiornika byłby ładnie widoczny.
- do tego kanionu. Na stronę zewnętrzną tej aranżacji dajemy epifity. Ale tylko od strony prawej ... czyli epifity od strony tej części 80x80. Najlepiej anubiasy nana. Ale też ... żeby z widoczną skałą stanowiły powiedzmy 20-30% tej skały nie więcej. Bo przecież będą rosły. Też jest kwestia że anubiasy nie będą do szczytów. Jest to roślina na mniejsze słońce, no to muszą być posadzone max do 2/3 wysokości zbiornika. Mamy 45 na wysokość to mamy 30 cm na nie. 5 cm podłoże to mamy 25 cm. Więc na 20 cm w pionie poprzyczepiać.
3. Jak kanion wyjaśniony To teraz tak. Mamy teoretycznie 170 - 180 cm strony lewej zbiornika. Tak w zasadzie ... mamy tu osobne akwarium w ten sposób. Ale żeby to miało sens i jakiś układ kompozycyjny był to tak:
- Skoro lewa strona kanionu (z kamieni) jest całkowicie goła od roślin to ją teraz zasłaniamy. Powtarzamy lotosa. Ale nie raz ... wstawmy 3-5-7 sztuk (ile tam wejdzie ... 80 cm to długa droga w głębię zbiornika, ma być jeden za drugim wzdłuż lewej skały kanionu. Czyli łyse kamienie lekka przerwa np. 10 cm i zasłaniające lotosy. Tylko by musiała być ta sama odmiana co na tej wyspie 80x80. Bo to da nawiązanie ... że to jednak to samo akwarium a nie dwa różne. Te lotosy mają przykryć kamienie z boku, z drugiej strony ważne żeby nie były posadzone bezpośrednio na trasie ryb. Czyli ... skoro ryby przepływają szczelinami to linia na kierunku szczelin ... czyli wzdłuż zbiornika ma być pusta. Będą ryby miały widok na wprost na połowę zbiornika. Wypływając ze strefy prawej mają przejść szybko przez 2 zbocza kanionu i nie blokować się na lotosach.
- No to mamy lotosy. To nam zostaje jeszcze w lewej części jakieś 160-150 cm zbiornika do wykorzystania. Może nawet mniej. Bo kwestia grubości kamieni itd. Tu jedna istotna rzecz. Liście lotosów nie powinny wisieć nad kanionem (żeby nie zacieniały kanionu całkowicie). Czyli żeby nam nie przeszły nad kamieniami górą. Jak? W miarę możliwości odsunąć lotosa od kamienia ... żeby nie wisiał na kamieniu. Można skierować strumień wody na odpychanie żeby wspomóc kierunek kładzenia się roślin na tafli. Aranżacja nawet jak siedzi w głowie to wiadomo jak to jest jak się piaskownicę zrobi. To i tak w życiu nie wyjdzie idealnie, choć byśmy się starali i starali. Ma pan doświadczenie, da pan radę.
4. Jeszcze się nad jednym zastanawiam. Ale to chyba wyjdzie dobrze. Są 2 lampy Skylight. To patrząc od prawej strony pytanie gdzie się kończy światło od tej prawej. Tak teoretycznie ... to powinno się kończyć właśnie nad tą ścianą lotosów. No to mamy tak że teraz na lewo od ściany lotosów mamy obszar ciemny zbiornika. Bo nie ma lampy na środku. Z drugiej strony rzecz biorąc ... to w zasadzie obszar środka akwarium tu się zaczyna. Krawiec mierzy: 270/2 = 135 cm. 135 cm a 160-170 .... to daje nam 30 cm pustej przestrzeni. I tą pustą przestrzeń bym utrzymał. Po co? Po to żeby ściana lotosów była widoczna dla obserwatora. No i po to żeby było widać głębię zbiornika. Właśnie w tym miejscu. I jeszcze 1 istotny powód. Środek akwarium to tu karmimy ryby. Przynajmniej teoretycznie, bo to akwarium jest cholernie długie. Ale .... raczej bym karmił na środku. W drugiej części ... będę pisał o wyspach. Ta przerwa ma być po to żeby te wyspy nie dochodziły do lotosów. Może być tak że z tyłu powiedzmy ta przerwa będzie węższa ... tłumaczę dalej w części drugiej.
Zamiast lotosa .... Grzybieńczyk Tajwański. Przypomina lotosa ale rośnie bardziej zwarty wg mnie !!!! A też wściekło zielony. Do rozważenia taka alternatywa.
Przy takiej powierzchni dna zbrakło by czasu na przycinki
Akwarium bez ryb 😂