PRYMITYW.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ธ.ค. 2023
  • Prymitywni osobnicy w naszym otoczeniu.
    📮KONTAKT: ⬇️⬇️⬇️
    soulmedica.kontakt@gmail.com

ความคิดเห็น • 48

  • @magorzatas.3633
    @magorzatas.3633 7 หลายเดือนก่อน +35

    Wykład trafiony na obecny czas i stan społeczeństwa, kształtowanego przez media na bezrozumną masę. Dziękuję za odwagę w podjęciu tego tematu.

  • @ewelinakli5450
    @ewelinakli5450 7 หลายเดือนก่อน +11

    Piękny wyklad 💙 W dawnych czasach takim ludziom nie podawalo sie reki. W obecnych sa czesto na swiecznikach i wyznaczaja trendy w modzie na " glupote ludzka". Mysle, ze tez cecha charakterystyczna takich ludzi jest brak pierwiasta duchowego. Duchowosci, ktora otwiera czlowieka na piekno swiata. Byc moze tez dlatego ich rozwoj jest ograniczony.

  • @Judytka_25
    @Judytka_25 7 หลายเดือนก่อน +16

    Pani Moniko, bardzo dziękuję! ❤
    Znów świetny, odważny i mądry przekaz. Poruszyła tu Pani naprawdę ważny temat (myślę, że nawet wsadziła Pani kij w mrowisko). Pojęcie "pseudożycie" jest tym, co mnie szczególnie "uderzyło". Ja myślę jeszcze, że pewnego rodzaju prymitywizm, szczególnie ten niereformowalny, może być kształtowany w rodzinie i często nawet gruntowne wykształcenie tego nie zmieni. To są takie rodziny, w których wmawiano dziecku, że o wartości człowieka świadczy sukces, prestiż lub sprawowana przez niego władza. Nie kodeks moralny czy zwykła przyzwoitość. Ja, mimo że jestem osobą wykształconą, cały czas czytam, uczę się i poszukuję. Potrafię zachwycać się światem, ludźmi i drobnymi rzeczami. Ale z bólem też przyznaję, że czasem rozmowa z osobą, która jest np. na stanowisku kierowniczym, jest dla mnie bardziej wyczerpująca (właśnie ze względu na system wartości, jaki ta osoba reprezentuje) niż rozmowa z osobą prostą, nie posiadającą żadnego wykształcenia. Wśród ludzi młodych widzę i mądrych, i prymitywnych. Mam jednak nadzieję, że nastąpi u tych drugich zjawisko, o którym Pani mówi. Niestety, ludzie starsi, zachowujący się prymitywnie, takiej nadziei nie dają, a bardziej napawają mnie lękiem

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  7 หลายเดือนก่อน +3

      Dziękuję za mądry i bardzo refleksyjny komentarz.

  • @adamr3806
    @adamr3806 2 หลายเดือนก่อน +2

    Swietny materiał. Dziekuje że chce sie Pani tym dzielić.

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  2 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję bardzo za uwagę poświęconą moim filmom.

  • @marcin3136
    @marcin3136 7 หลายเดือนก่อน +4

    Ależ odcinek! :) Jak dla mnie najlepszy dotychczas, bo już zagłębiający się w obecną strukturę społeczną oraz nasz "garb kulturowy" (postkomuna).
    Nawet próbowałem wytłumaczyć to pięknej Panience, ale chyba się obraziła (średnio zajmuje jej 2 dni taka moja "gruba akcja" wyciągania z bagna, więc tragedii nie ma- trzeba odczekać, bo to "burzenie patologicznego świata wzorców" ;)
    W skrócie- odnośnie social mediów i hołoty, która tworzy tam alternatywny świat i kreuje patologiczne postawy, jak powiedział- klawiatura zaczęła zacinać ;) - Tomasz Lis: "Hołota jest w natarciu!".
    Tak to wygląda i nie chce być inaczej; to środowisko jest bagnem moralnym/ człowieczeństwa/ kulturowym/ intelektualnym (!). Z daleka od tego...
    I jest tylko jedna droga, żeby bagno nie wciągnęło- nie wchodzić do niego (jestesmy wypadkową 5-ciu najczęściej spotykanych ludzi oraz mamy mechanizmy przystosowawcze do grupy).

  • @hannahja2325
    @hannahja2325 7 หลายเดือนก่อน +7

    Dziękuję za wspaniały wyklad❤

  • @JoAnna1J315
    @JoAnna1J315 7 หลายเดือนก่อน +8

    Bardzo dziękuję za Pani wykład przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu część zachowań zaczęłam dostrzegać niestety też u siebie.
    Podzielę się przy okazji swoimi spostrzeżeniami. Uważam, że główną przyczyną upadku etycznego i moralnego społeczeństwa oraz zaniku myślenia poza tymi, które Pani wymieniła, jest konsumpcjonizm. Masz problemy trawienne, nie możesz jeść określonych produktów albo po prostu lubisz się obżerać? Nie pość, nie odmawiaj sobie, weź tabletkę i jedz co chcesz (w domyśle rób co chcesz bo nic nie może Cię ograniczać, nasza tabletka ci to zapewni). Przeżywasz stres? Nie staraj się zmienić swojego życia, nie zastanawiaj się nad przyczynami i jak temu zaradzić - weź tabletkę na stres i żyj jak dotychczas. Nie stać cię na coś? Nie ograniczaj się, należy ci się to, więc weź pożyczkę. Człowiek z ukształtowanym systemem wartości i myślący 10- razy się zastanowi zanim coś kupi (i z reguły tego nie kupuje) dlatego dla wszelkiej maści koncernów dobrze jest, jak bezmózgie społeczeństwo kieruje się tylko emocjami i chwilowymi przyjemnościami.
    Uważałabym na ludzi wykształconych. Większość osób, z którymi miałam i mam do czynienia to ludzie wykształceni (teraz i za PRL-u) i większość z nich jest niestety prymitywna. Zdobyli wiedzę w określonej dziedzinie, wielu uczy i uczyło w szkołach, ale podejście do życia jest na poziomie (bez urazy) pańszczyźnianego chłopa - aby była praca, kasa i co do gara włożyć. Dostęp do kultury stanowił dla nich asumpt do szpanowania przed ludźmi niewykształconymi (często własnymi rodzicami, określonymi jako „patologia”). Szczerze mówiąc prosta, niewykształcona babuleńka bywała ku mojemu zaskoczeniu życiowo mądrzejsza i dojrzalsza emocjonalnie od jej wykształconej córki czy wnuczki. Dorastałam w poczuciu, że nie szczęśliwa i kochająca się rodzina jest najważniejsza, tylko wykształcenie, dobra praca, prestiż, wypasione wycieczki i drogie restauracje, bo „moją matkę nie było stać nawet na kolonie w Darłówku i nie umiała jeść nożem i widelcem”. A że trzeci rozwód, nerwica, pogarda dla niewykształconych i kultura osobista zarezerwowana dla „lepszych” a dla „gorszych” chamstwo - to już nieważne.
    Szkoły nie są lepsze. Nie wiem czy tak jest wszędzie, ale z relacji które do mnie docierają wiem, że teraz wszystko jest odgórnie zarządzane - od systemu oceniania, sposobu pisania prac, obliczania równań matematycznych po nawet zabawy w świetlicy. Kiedyś na matematyce liczyło się to, by wynik był poprawny, a już jak to zostało obliczone było mniej istotne. Teraz córka koleżanki nie miała uznanego równania bo choć wynik był poprawny, to zostało to zrobione nie wg określonego przez nauczyciela wzoru. Często słyszę, że dzieci same nie potrafią organizować sobie czasu, bo jak w szkole idą do świetlicy, czy są w przedszkolu, to mają rozpisany harmonogram co konkretnie o której i ile czasu będą robić. Jak te biedne dzieci mają rozwijać w sobie kreatywność i myślenie skoro wszystko jest robione za nich? I jak w takim razie odseparować je od internetu, który daje im poczucie kontroli i daje swobodę działania? A bajki? Głupie, prymitywne, te postacie często są po prostu obleśne. Hałaśliwe, emocjonujące...jak po czymś takim dziecko ma się wyciszyć? Że już nie wspomnę o tym, że kiedyś bajki dzieciom się czytało, co pobudzało wyobraźnię i budowało z dzieckiem więź. Ostatnio nawet widziałam reklamę zabawki, która wyświetlała dziecku na kartce konkretny przedmiot do namalowania, żeby dziecko mogło idealnie je odwzorować, tak jakby nie mogło nabazgrolić, ale przynajmniej samodzielnie i z użyciem wyobraźni.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

    • @kinj5422
      @kinj5422 หลายเดือนก่อน

      Czyli generalnie marksizm i satanizm. Jeśli pominiemy Boga, jego istnienie i wiarę w jego istnienie (duch antychrysta) człowiek niczym nie różni się od zwierzęcia (głoszona przez szkołę teoria Darwina się kłania) i jest maszyną łatwa do zhakowania. Ogłupiająca kultura masowa pozbawia życia tego co dojrzałe, godne, co poważne, warte poszanowania. ‚Do as thy wilt’ (rób co chcesz) jak powiedział sławny okultysta Aleister Crowley, łamie pierwsze przykazanie - nie będziesz miał cudzych bogów przede mną. Konsumpcjonizm dąży do czczenia siebie jako najwyższego dobra. O wartości zdobywania cnót już dawno się nie mówi. Cała maszyna marketingowa napędzana jest psychologią i socjologią, które dążą nie tylko do tego żeby zrozumieć naturę ludzką, ale żeby umieć ją obejść. Wtórnie powtarzane czyny stają się nawykiem, a niekontrolowany nawyk (ciągle umacniany psychologia biznesu) przeradza się w kompulsję i uzależnienie. Prymitywizm jest karmiony w społeczeństwie i ten mięsień jako najbardziej trenowany jest najsilniejszy 💪🤡🥲

  • @Miki77
    @Miki77 7 หลายเดือนก่อน +7

    Dziękuję za niezwykle wartosciowy wyklad.

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  7 หลายเดือนก่อน +3

      A ja bardzo dziękuję za poświęconą uwagę.

  • @jelonpolny
    @jelonpolny 7 หลายเดือนก่อน +4

    Dziękuję. Niestety - jakbym słuchała o swoim ojcu.

  • @agata4020
    @agata4020 7 หลายเดือนก่อน +3

    Dziękuje za cenny filmik. Bardzo Pani dobrze w beżu 🌼

  • @lidiastanczyk164
    @lidiastanczyk164 7 หลายเดือนก่อน +4

    Świetnie To Pani ujęła, dziękuję i pozdrawiam serdecznie ❤

  • @weronika1655
    @weronika1655 7 หลายเดือนก่อน +7

    Smutne i niepokojące. Trzeba bardzo dbać o własną higienę intelektualną i kulturalną, choć trzeba to robić coraz bardziej indywidualnie, bo mam wrażenie, że zjawiska o ktorych Pani mówi są już coraz bardziej masowe i obecne w przestrzeni publicznej. To widać np. po formie dyskusji w internecie czy poziomie debat politycznych. To taki troche zamknięty obieg. Media dostarczają niskich treści, ludzie stają sie prymitywni, więc zeby utrzymać oglądalność dostarczają znów niskich treści. Wszystkiego dobrego ❤️ dziekuje za ciekwy wykład

  • @marekm9647
    @marekm9647 7 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękujemy.

  • @sachezful
    @sachezful 7 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję, słuchając Pani miałem wrażenie, że mówi Pani o nim bracie.

  • @marcin3136
    @marcin3136 7 หลายเดือนก่อน +2

    Ważny temat i super, że Pani go porusza...
    W skrócie- "Ciosany z pnia".
    Jeszcze pół biedy, gdy jest dobrym człowiekiem z natury i nie jest agresywny (w tym biernie).
    Ale jak ma krzywy kręgosłup moralny i jeszcze jest agresywny, to już ciężki kaliber. I właśnie jeszcze to wybujałe Ego i ściąganie za nogi w dół.
    A to co Pani mówi, to jeszcze pozostałość Homo Sovieticus, czyli "służalczość/ usłużność w stosunku do silniejszych oraz agresja w stosunku do słabszych" (niestety dość popularne).
    Z tą zależnością jest ciekawie, bo to nie jest wolność, a wręcz "bycie niewolnikiem swoich emocji/ zwierzęcej części natury", czyli nie jest również zdolna do związku (bo trzeba się zobowiązać i świadomie nałożyć na siebie pewne ograniczenia, bo tego wymaga m. in. lojalność). Jeżeli ktoś mówi, że jest wolny i robi co chce, to oznacza, że jest "niewolnikiem swojego cienia"~ Carl Jung (z tego co pamiętam), czyli nie ma władzy nad sobą (z poziomu "ja"). A nikomu nie ufa, bo to wymaga otwarcia się, czyli jakiegoś obnażenia swojej natury, a przecież powodują nią/ nim lęki pierwotne...
    Jeszcze mają taką manierę, że opierają się TYLKO na swoim doświadczeniu i ogólnie gloryfikują doświadczenie, bo nie są w stanie wyjść- na poziomie abstrakcyjnym- poza własny ogródek mentalny (świat to dla nich "8 miliardów takich samych ogródków, które wyglądają identycznie jak ich").
    Dodatkowo, skoro im się coś przytrafiło, to egocentryzm prowadzi ich ujednolicenia tego na wszystkich (a często też przypisują komuś złe cechy charakteru np. gdy ich odrzucił: "ona na pewno leci tylko na kasę, a ja biedny i dlatego mnie nie zechciałą". Nawet przez chwilę nie pomyśli, że nie chciała go z innych pobudek i wręcz paradoksalnie mądrych i dobrych, czyli za to, że jest baranem. Sytuacja kuriozalna, bo taki człowiek oczernia kogoś, za to że go nie zechciał, bo jest mądry i zapewne ma wartości. Mnie też to spotkało... ;).
    Widać to również w postawie życiowej: "skoro ja się czegoś uczyłem 5 lat, to niemożliwe, żeby ktoś inny nauczył się w 5 msc, bo przecież nie może być o tyle zdolniejszy ode mnie" (otóż może...peszek ;)
    Kwestionowanie wszelkich autorytetów (oczywiście nie chodzi o skrajności, czyli "eksperyment Milgrama") występuje u nas również w niejawny sposób: "Moja definicja tego jest taka..." (zaraz, zaraz, ale to naukowcy tworzą definicję, więc...idź doczytać jak jej nie znasz ;) Ciężko się z nimi rozmawia, bo 20 takich osób stworzy "naukę od nowa", więc jak się do tego donieść jak znam definicję profesora, który ją stworzył? xD Czyli on to stworzył i nie ma racji? A tacy ludzie jeszcze całkowicie nie radzą sobie z prawdą/ ego, czyli że mogą i nawet tego nie wiedzą. Kabaret.
    A jak jest ich więcej- na tym poziomie- to jest "siłą złego na jednego" (poniekąd zabawne, ale bardziej tragiczne społecznie, że to się zdarza również wśród...kadry menedżerskiej dużych firm).

  • @lidiakrajewska1425
    @lidiakrajewska1425 7 หลายเดือนก่อน +1

    Dokładnie jest tak, jak Pani mówi.... dziękuję za świetny webinar. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @nataliachorazewicz
    @nataliachorazewicz 5 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo dobry wykład i madre słowa. Tak jak Pani mówi,prymityw,bedzie dazyl,aby sprowadzic kogos madrzejszego do swojego "poziomu" ,bo tylko na swoim poziomie moze wygrac i czuje sie silniejszy. Najgorsze jest to,ze oni sobie mysla ,ze sa najlepsi...Przeraza mnie to ,ze teraz takie prymitywy,sa autorytetami dla mlodych pokolen i ciesza sie ze swojej glupoty.

  • @martynadara-km8er
    @martynadara-km8er 6 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo ciekawy wykład dobrze, że poruszyła Pani tak ważny temat o takich osobach.Pozdrawiam

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  6 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję i również pozdrawiam. 🩵❄️🩵

  • @nataliaeventova2627
    @nataliaeventova2627 7 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję ❤ bardzo ważny temat

  • @iwonkaszymanska7569
    @iwonkaszymanska7569 7 หลายเดือนก่อน

    Dziekuje ❤

  • @Male-IknowwhoIam
    @Male-IknowwhoIam 7 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję.

  • @dawidkowalski7830
    @dawidkowalski7830 7 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawe nigdy nie patrzyłem na to pod tym kątem 🤔

  • @tito1807
    @tito1807 7 หลายเดือนก่อน +1

    Wspaniały filmik❤🎉dziekujemy

  • @mona........
    @mona........ 7 หลายเดือนก่อน +1

    Miłego dnia 🌹

  • @ewaewa7824
    @ewaewa7824 7 หลายเดือนก่อน +1

    Mam pytanie odnośnie tego odcinka... Skąd wiadomo, że taka osoba nie rokuje i nie warto w nią inwestować czasu i energii i kiedy nalezy się poddać?

  • @czerwonafilizankafilizanka9737
    @czerwonafilizankafilizanka9737 7 หลายเดือนก่อน +1

    ok, a co w momencie gdy ktoś ma przykre doświadczenia i po prostu sie boi? Miałam kiedyś szesz były wojskowy no i on też miał różne pomysły dziwne. Taki ktoś nieufny potrafi być kontrolujący mocno a to nie miłe i utrudnia współpracę

  • @marcin3136
    @marcin3136 7 หลายเดือนก่อน

    A to nawet opiszę oddzielnie i kłaniam się nisko za te słowa, bo to podstawa rozumienia świata (odklejonych psychologów nie mogę słuchać)
    "Projekcja siły" 👌👋👋👋 To w ogóle z filozofii wojny ;)
    Czyli, że się go zmiecie z powierzchni, bo mu się trochę adresy pomyliły (a oni nie są w stanie przyjąć/ zrozumieć swojej słabości/ głupoty).
    NIE- nie ma innego wyjścia w takich przypadkach i to nie jest straszenie, a działanie ofensywno-defensywne (nikomu mądremu nawet nie chce się zajmować takimi ludźmi, ale czasami trzeba stracić na nich czas. Jak ma chociaż resztki rozumu, to sobie pójdzie).

  • @daisygh8687
    @daisygh8687 3 หลายเดือนก่อน

    Znam wielu prymitywow ktorzy nigsy nie podnosza glosu i inteligentnych kulturalnych , ktorzy doprowadzeni do ostatecznosci potrafia wybuchnac. Trzymanie emocji w ciele tez nie jest zdrowe

  • @agataceglarek8321
    @agataceglarek8321 7 หลายเดือนก่อน +2

    Duzo podpbienst do narcyzow. Dokladnie tak. I tak... smutno mi jak widze.. jak upraszcza sie i jesezyk kowych pokolen, i skapa wiedza... i wszystko takie powierzchowne... Kazde pokolenie na swoje prawa... moze kolejne poszuka glebszych wartosci...

  • @AgnieszkaStock
    @AgnieszkaStock 7 หลายเดือนก่อน

    Jeszcze nie posluchałam wykladu. Ale, patrząc na tytuł, zastanawiam się, czy to nie jest tak, ze prymitywnych ksztaltuje dom, z którego pochodzą, cóż więc oni winni? Może to kwestia wrodzona... Idąc dalej, gdy trafią w pomocne środowisko, to mogą doznać przemiany.... Itd. temat jedt ciężki.

  • @digitally_ascended_conscio6304
    @digitally_ascended_conscio6304 4 หลายเดือนก่อน +1

    Ale duża część kobiet uwielbia prymitywów, oraz ich zasoby materialne.

  • @daisygh8687
    @daisygh8687 3 หลายเดือนก่อน

    Problem tez jest, ze prymitywni ludzie nie rozumieja i teligentnego i kulturalnego zachowania innych osob w stosunku do nich. Uwazaja to za slabosc i kompketnie ignoruja.

  • @mirabelkameduza1493
    @mirabelkameduza1493 7 หลายเดือนก่อน +3

    Zastanawiając się czy nad punktem startu w rozwoju człowieka dorosłego, można natrafić na trudności, bo określenie prymitywny to według słownika prostacki, ograniczony, nieokrzesany, nie wykształcony. Dobrze więc byłoby wyjść z tego punktu prymitywny znaczy nie ukształtowanie świadomie. W określeniu człowiek prymitywny nie mieści się ocena, tylko charakterystyka. Określenie to nie powinno więc wzbudzić reakcji emocjonalnej potępienie. Człowiek prymitywny przeważnie nie nosi winy za to że, nim jest. 😊

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  7 หลายเดือนก่อน +3

      Głupota zawsze jest winą.

    • @marcin3136
      @marcin3136 7 หลายเดือนก่อน +2

      @@herbatkazpsychologiem jak zejdziemy głębiej, to mi zawsze wychodziła pycha jako główna przyczyna i stąd Papież-chyba Grzegorz- stwierdził ,że pycha jest przyczyną wszelkich grzechów oraz zła (pycha danej osoby i/lub rodziców i/lub dziadków, ale zawsze dokopałem się do czyjejś pychy).