❄️Rajdowy trening na oponach z kolcami pod kołem podbiegunowym? 🔥Kolejny wyjazd już za parę tygodni! Kiedy? Wylatujemy 18.03, a wracamy 21.03. Program dobrałem, by maksymalizować ilość czasu w samochodzie. Gwarantujemy, że każdy z uczestników zrobi ponad 300km w warunkach bojowych. 300km to więcej niż cały sezon Tarmac Masters! W programie: ✅2 dni jeżdżenia po zamarzniętych jeziorach (6 godzin na jednego uczestnika) ✅bezpłatna opieka instruktorska ✅wieczorne omówienie onboardów ✅lunch w przerwie pomiędzy przejazdami ✅wyścigi gokartów wyposażonych w okolcowane opony lub skutery śnieżne. Cena: 10000zł obejmuje wynajem aut,gokartów lub skuterów śnieżnych, transfer na miejscu, wyżywienie na torze. We własnym zakresie trzeba kupić przelot około 1500zł i zarezerwować hotel około 300-1000zł. Co wyróżnia moją propozycję? Maksymalny seat time na rajdowej oponie! Potrzebujesz więcej info? Napisz na fb facebook.com/radzioflatout
Bardzo przyjemny materiał, jak zawsze garść przydatnych informacji które każdy kto upala i tuninguje samochody powinien chociaż znać w teorii. Co do większego preloadu to z przodu stosuje się go też we współczesnych setupach do driftu (głównie w Japonii) właśnie po to by radykalnie odciążać koło "wleczone" i by zerowy ackerman nie był aż tak potrzebny, co dodatkowo przenosi więcej masy na pozostałe koła i dodaje więcej trakcji. Jak najbardziej warto dograć wszelkie informacje dotyczące geometrii czy ustawień, bo może i jest mniej tiktokowe i klikalne, ale jest to wiedza która powinna być trochę bardziej powszechna.
Dzięki Stary, że tu jesteś!!! Tak jak wspominałem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy preload jest dobry, czy zły. Zależy z czym walczymy i co chcemy uzyskać!
Zajebiście mi się podoba i w ch.. szanuję to co powiedziałeś nt. preloadu - różnica między teorią a praktyką, czyli nauczyciel akademicki a kierowca. Jak wsadzaliśmy TEIN'a do mojej Marty S15 tam też pod filmem wywiązała się dyskusja nt. tego co ja robię i wiele osób po mnie jechało jak po burej suce i nie do końca wiedziałem jak to ludziom łopatologicznie wytłumaczyć, że jak masz sportowy gwint do lekkiego auta, i masz problem z tym że zawias nie wybiera np. kostki brukowej w jeździe codziennej, to wynika z tego, że nie ma tego takiego "pierwszego ugięcia" tego 101kg o którym mówisz, i wystarczyło zrobić 5-10mm preloadu żeby zawieszenie zaczęło normalnie pracować i wybierać wrocławskie dziury :)
Extra i dzięki! Co do kontynuacji to prawdziwym domknięciem zagadnienia byłaby też analiza nagrania z przejazdu po TP po modach. Może z porównaniem osiągniętych czasów...o ile jakakolwiek korelacja będzie miała sens.
Wiem Marcin, ze dziekowac mam dopiero jak przejade sie autem po torze. Mimo wszystko ciesze sie, ze juz w tej chwili rozjasniles mi wiele i zrozumialem rzeczy, o ktorych wczesniej mialem srednie pojecie. Za to dziekuje!😊
Pół godziny minęło jak 5 minut... Mega odcinek. Super się to ogląda. 4:11 Może to głupie ale: nie ma jakiś - nie wiem - manszet aby to zabezpieczyć przed warunkami zewnętrznymi? Czy może zabezpieczanie prostu nie ma sensu? 30:19 Oooooo tak!! Nie mogę się doczekać!
Myślę że fajne mogłoby być porównanie ustawienia zawieszenia na codzień vs motorsport, jakie modyfikacje poprawią sterowność nie zmniejszając komfortu, lub zmniejszając go tylko trochę, a jakie modyfikacje są typowo pod motorsport. Ciekawe mogłoby też być omówienie różnych usztywnień (klatka, półklatka, rozpórka, harnessbar).
jest u nas w Polsce taki czlowiek co ustawia rozne zawieszenia w nowych autach dla roznych producentow (bmw, porsche itd) . Robi tez zawieszenia dostepne dla kazdego pod marka tunderline. i potrafi zrobic tak ze zawias jest calkowicie komfortowy a na torze jest szybko i sztywno. jest cos takiego jak szybkie i wolne odbicie dobicie. jedno robimy pod tor drugie pod ulice i jest petarda. wiec da sie zrobic to dobrze na kazde warunki. duzo lepiej niz producenci ktorzy wiedza o wadach swojego zawieszenia i nic z tym nie robia bo ma byc tanio a nie dobrze.
@@aleksydrywien3477 jedyna wada takiego zestawu to kasa. oczywiscie to wzgldna sprawa bo zachodnie rozwiazania sa gorsze i drozsze ale no cena boli. to nie jest juz cena za chinczyka.
@@PIWO2237 cenowo to i tak najtańszy 3way. KW kosztuje około 28 000 PLN, Nitron 32 000 PLN... Według mnie cena nie jest taka wysoka. Można też zamówić 1waya, który jest delikatnie droższy od BC.
Dobry odcinek przy niedzielnym grzebaniu z mx-5 NC niestety indukcja poszła w ruch śruby i tak nie puściły ale puściły tuleje teraz trzeba wycinać śruby zmieniać tuleje w dolnym wahaczu . Nic tylko zrobić sobie przerwe i oglądać i tak dzisiaj tego nie skończe .
@@radzioFLATOUT Mało tego, jak dobrze pamiętam to tuleje wahacza zewnętrzne i wnętrzne mają tą samą średnicę i można cały tył zrobić na fabrycznych unibolach
Co do odcinka o geometrii, poruszył bym temat kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. To ze wiekszy daje wiecej stabilności to wiem, ale co daje mniejszy oprocz lżej chodzącej koerownicy? W odcinku o maździe 3, wspomniałeś ze w 3 dążycie do większego kwsz, niz w maździe 2, poniewaz jeżdżą jeżdżą po różnych nawierzchniach. Kiedy można stwierdzić że się przesadzilo z kwsz, jakie są konsekwencje za dużego? Pozdrawiam:)
@@aleksydrywien3477wcześniej też używałem takiej felgi, w tym sezonie chce wrócić nowym autem (golf😂) na tor i rozglądałem się na rynku- prawie 2x tańsze od np protracka, leciutkie, dużo miejsca pod bbk. A to jak elegancko czarne prezentują się na Twoim BMW przekonało mnie, żeby złożyć już dziś zamówienie na komplet❤
U dołu też unibal powinno się włożyć :) Takie rozwiązanie jest w M3 (ten sam numer części co unibal na górze) i E46 - dodatnio wpływa na jazdę. Najdroższe i najlepsze sportowe zawieszenia (na asfalt oczywiście) regulacji pre-loadu nie mają.. ciekwe dlaczego ;)
Mam taki wynalazek, polo 9n gti z 1.8t, auto oczywiście podsterowne, jedyna modyfikacja zawieszenia to gwint kw v1 (na takim kupiłem), czyli regulacja tylko wysokości. Z przodu wysokość jest tak że sworzeń jest lekko niżej niż mocowanie wahacza, przód wyżej, tył niżej. Co byś wymienił jako must have aby trochę zmniejszyć ta podsterowność? zastanawiałem się nad dorzuceniem stabilizatora na tył. Auto po bułki ale chciałbym coś zawalczyć z ta podsterownością.
Było pytanie o b8 a jak widzisz temat zestawu gwintu b14 w torowym e36? Ewentualnie czy idzie zrobić sensowny zestaw na sportlinach i grubych stabach (cos w stylu hr/eibach) i latać czymś takim? Czy jednak pomimo wszystko tylko gwinciusz?
@@radzioFLATOUT Dzięki za odp. B16 trochę za drogi. Jak rozumiem nie masz doświadczeń lub jakiś zasłyszanych opini znajomych o B14? A jak wygląda temat sprężyn sportline i grubego staba? Warto o tym myśleć w kontekście toru?
Pytam od kontem dryftu i zastanawia mnie rozwiązania Wisefab-a w tylnych wahaczach. Jest ma możliwość wyboru dwóch opcji mocowania tylnej tulei wzdłużnej. Wybiera się seryjne mocowanie lub mocowanie "more grip" jest one przesunięte bardziej do tyłu samochodu. Zastanawiam się co daje ta zmiana.
Tak precyzując, stwierdzenie: "twardość sprężyny" to bardziej potoczny język i nie jest to prawidłowe stwierdzenie. ;P Przepraszam, nie chce się czepiać ale mam skrzywienie zawodowe. ;( Nauczyciel akademicki nie mówiłby, że preload zmienia twardość sprężyny bo twardość dotyczy charakterystyki materiału nie właściwości samej sprężyny. Twardość materiału nie ma wpływu na sztywność sprężyny. Sprężyna o twardości 38HRC będzie tak samo sztywna jak identyczna sprężyna o twardości 45HRC. Sztywność sprężyny wynika z kształtu, ponieważ sztywność stali sprężynowej jest podobna i wynosi około 200000 [MPa]. Obróbka cieplna ma pomijalny wpływ na sztywność materiału, jeśli jest jednorodna i nie wprowadza naprężeń w określonym kierunku. Myślę, że poprawne stwierdzenia odnośnie zawieszenia to sztywność, podatność itp. nie koniecznie twardość. Twardość dotyczy bardziej wytrzymałości i mówi o tym kiedy zostanie przekroczona granica plastyczności i materiał zacznie się trwale odkształcać. A jeżeli chodzi o preload to zakumulowanie energii w sprężynie raczej spowoduje zwiększenie jej oporu i będzie trzeba go przekroczyć aby uginać ją dalej. Sprężyna naciska na amortyzator w drugą stronę i po prostu trzeba będzie to przełamać. Chociaż musiałbym sprawdzić wzory na złożenia sprężyn w notatkach to raczej zgodnie z teorią będzie tak jak mówisz. Polska edukacja techniczna kuleje i jesteśmy jej ofiarą ale raczej dobry nauczyciel akademicki to ogarnie. ;) Chociaż większość wykuła obracanie macierzy na blachę i nie wiele potrafi, więc mogą nie kumać bardziej skomplikowanych zagadnień i potraktować to jako ugięcie sprężyny o kolejne 10mm po wcześniejszym ugięciu. :)
@@radzioFLATOUT No każdy tak mówi ale spora część ludzie nie rozumie dokładnie o co chodzi. Więc mają czasem problemy w ogarnięciu różnych konstrukcji po za motoryzacją w, której kupuje się gotowe bezpieczne części. Nie raz spotkałem się z tym, że ludzie próbowali zmienić sztywność konstrukcji dorabiając części z twardszego materiału po czym głowili się czemu nic się nie zmieniło. Albo chcieli rozwiązać problemy z pękaniem zmęczeniowym stosując bardziej miękką stal co pękało jeszcze szybciej. Większość ludzi sugeruje się potocznym językiem i przysłowiami po czym ma problemy.
@@pawebogusz8753 ale jak juz podaje sie jednostke w kg/mm czy tam poprawnie N/mm to juz wiadomo o co chodzi. o wspolczynnik sprezystosci. czyli jaka sile czy mase przy przyspieszeniu ziemskim musimy uzyc by ugiac sprezyne. czyli potocznie twardosc sprezyny to po prostu wspolczynnik sprezystosci
@@PIWO2237 No jak ktoś mówi twarde zawieszenie to wiadomo, że nie chodzi mu o wytrzymałość materiału z jakiego jest zbudowane tylko podatność/sztywność. Jednak bardzo często, na produkcji spotykam się z problemami ludzi, którzy zaciągają wiedzę z potocznego jeżyka i nie rozumieją że twardość to nie to samo co sztywność itp. Działają przez to po omacku i podejmują dziwne działania, więc mam już pod tym względem skrzywienie. :( Postanowiłem się o to nie czepiać bo filmy są bardzo dobre zwłaszcza porównując do tego co jest na Polskim YT ale jednak nie wyżymałem i się przyczepiłem. :D
Jak ma być na ulicę to B8 + pro kit to jest zestaw 100% bezproblemowy. Pod seryjną oponę będzie git. Na torze z przyczepną gumą, niestety będziesz się podpierał lusterkami.
@@radzioFLATOUT Miałem w aucie ulicznym taki zestaw i wg mnie tragedia, spręzyny eibach pro kit są bardzo miękkie, natomiast ten bilstein stosunkowo twardy w efekcie dziury wybierało słabo a na track dayu kładło się w zakrętach. Kupiłem gwint ST XA i uważam że jest to lepsze rozwiązanie zarówno w użytku codziennym jak i pojechania od czasu do czasu na tor.
Hehe. Pan narzeka, że do BMW jest mało części ? Uważam, że do BMW jest ich masa Do Alfa Romeo jest mało części. Jedyne motorsportowe mi znane to adaptery lusterek i naba kierownicy 😂
❄️Rajdowy trening na oponach z kolcami pod kołem podbiegunowym?
🔥Kolejny wyjazd już za parę tygodni!
Kiedy?
Wylatujemy 18.03, a wracamy 21.03.
Program dobrałem, by maksymalizować ilość czasu w samochodzie.
Gwarantujemy, że każdy z uczestników zrobi ponad 300km w warunkach bojowych.
300km to więcej niż cały sezon Tarmac Masters!
W programie:
✅2 dni jeżdżenia po zamarzniętych jeziorach (6 godzin na jednego uczestnika)
✅bezpłatna opieka instruktorska
✅wieczorne omówienie onboardów
✅lunch w przerwie pomiędzy przejazdami
✅wyścigi gokartów wyposażonych w okolcowane opony lub skutery śnieżne.
Cena: 10000zł obejmuje wynajem aut,gokartów lub skuterów śnieżnych, transfer na miejscu, wyżywienie na torze.
We własnym zakresie trzeba kupić przelot około 1500zł i zarezerwować hotel około 300-1000zł.
Co wyróżnia moją propozycję?
Maksymalny seat time na rajdowej oponie!
Potrzebujesz więcej info?
Napisz na fb facebook.com/radzioflatout
Bardzo przyjemny materiał, jak zawsze garść przydatnych informacji które każdy kto upala i tuninguje samochody powinien chociaż znać w teorii.
Co do większego preloadu to z przodu stosuje się go też we współczesnych setupach do driftu (głównie w Japonii) właśnie po to by radykalnie odciążać koło "wleczone" i by zerowy ackerman nie był aż tak potrzebny, co dodatkowo przenosi więcej masy na pozostałe koła i dodaje więcej trakcji.
Jak najbardziej warto dograć wszelkie informacje dotyczące geometrii czy ustawień, bo może i jest mniej tiktokowe i klikalne, ale jest to wiedza która powinna być trochę bardziej powszechna.
Dzięki Stary, że tu jesteś!!!
Tak jak wspominałem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy preload jest dobry, czy zły. Zależy z czym walczymy i co chcemy uzyskać!
Spotkanie teorii z praktyką - genialna sprawa w przystępnej formie. 😎
Dzięki Michał!
Zajebiście mi się podoba i w ch.. szanuję to co powiedziałeś nt. preloadu - różnica między teorią a praktyką, czyli nauczyciel akademicki a kierowca. Jak wsadzaliśmy TEIN'a do mojej Marty S15 tam też pod filmem wywiązała się dyskusja nt. tego co ja robię i wiele osób po mnie jechało jak po burej suce i nie do końca wiedziałem jak to ludziom łopatologicznie wytłumaczyć, że jak masz sportowy gwint do lekkiego auta, i masz problem z tym że zawias nie wybiera np. kostki brukowej w jeździe codziennej, to wynika z tego, że nie ma tego takiego "pierwszego ugięcia" tego 101kg o którym mówisz, i wystarczyło zrobić 5-10mm preloadu żeby zawieszenie zaczęło normalnie pracować i wybierać wrocławskie dziury :)
Dlatego najlepiej znać teorię, którą przefiltrujesz przez praktykę.
Extra i dzięki!
Co do kontynuacji to prawdziwym domknięciem zagadnienia byłaby też analiza nagrania z przejazdu po TP po modach. Może z porównaniem osiągniętych czasów...o ile jakakolwiek korelacja będzie miała sens.
Taki jest cel
Wiem Marcin, ze dziekowac mam dopiero jak przejade sie autem po torze. Mimo wszystko ciesze sie, ze juz w tej chwili rozjasniles mi wiele i zrozumialem rzeczy, o ktorych wczesniej mialem srednie pojecie. Za to dziekuje!😊
tradycyjnie. podziękujesz po poznaniu
Pół godziny minęło jak 5 minut... Mega odcinek. Super się to ogląda.
4:11 Może to głupie ale: nie ma jakiś - nie wiem - manszet aby to zabezpieczyć przed warunkami zewnętrznymi? Czy może zabezpieczanie prostu nie ma sensu?
30:19 Oooooo tak!! Nie mogę się doczekać!
Są, ale wilgoć zbiera się pod gumą. Problem jest taki, że te łożyska nie są w pernamentnym smarze, tak jak w przypadku serii
@@radzioFLATOUT Hmmm, takie buty. Myślałem, że wystarczy 'zarzygać' WD-40 czy innym smarem i chociaż to częściowo zlikwiduje problem korozji 🤔
@@NieJestemzPolskiPL trochę likwiduje, ale wieczne to nie będzie
@@radzioFLATOUT Dzięki za odpowiedzi Radzio 👍
Myślę że fajne mogłoby być porównanie ustawienia zawieszenia na codzień vs motorsport, jakie modyfikacje poprawią sterowność nie zmniejszając komfortu, lub zmniejszając go tylko trochę, a jakie modyfikacje są typowo pod motorsport. Ciekawe mogłoby też być omówienie różnych usztywnień (klatka, półklatka, rozpórka, harnessbar).
Niezly pomysl!
jest u nas w Polsce taki czlowiek co ustawia rozne zawieszenia w nowych autach dla roznych producentow (bmw, porsche itd) . Robi tez zawieszenia dostepne dla kazdego pod marka tunderline. i potrafi zrobic tak ze zawias jest calkowicie komfortowy a na torze jest szybko i sztywno. jest cos takiego jak szybkie i wolne odbicie dobicie. jedno robimy pod tor drugie pod ulice i jest petarda. wiec da sie zrobic to dobrze na kazde warunki. duzo lepiej niz producenci ktorzy wiedza o wadach swojego zawieszenia i nic z tym nie robia bo ma byc tanio a nie dobrze.
@@PIWO2237 prawda, mi właśnie jedzie zawias do jednego auta od Łukasza. W e36 też kolejnym upgradem będzie 3way od Thunderlane 😉
@@aleksydrywien3477 jedyna wada takiego zestawu to kasa. oczywiscie to wzgldna sprawa bo zachodnie rozwiazania sa gorsze i drozsze ale no cena boli. to nie jest juz cena za chinczyka.
@@PIWO2237 cenowo to i tak najtańszy 3way. KW kosztuje około 28 000 PLN, Nitron 32 000 PLN... Według mnie cena nie jest taka wysoka. Można też zamówić 1waya, który jest delikatnie droższy od BC.
Dobry odcinek przy niedzielnym grzebaniu z mx-5 NC niestety indukcja poszła w ruch śruby i tak nie puściły ale puściły tuleje teraz trzeba wycinać śruby zmieniać tuleje w dolnym wahaczu . Nic tylko zrobić sobie przerwe i oglądać i tak dzisiaj tego nie skończe .
To chyba standard😂
Górny fabryczny unibol można stosować na dole, tak w M3 było, sobie też tak robiłem w e46
Dobra uwaga
@@radzioFLATOUT
Mało tego, jak dobrze pamiętam to tuleje wahacza zewnętrzne i wnętrzne mają tą samą średnicę i można cały tył zrobić na fabrycznych unibolach
@@Andriy_Levchuk różne średnice, temat nie do zrobienia na oryginalnym uniballu.
Siema Marcin super odcinek nareszcie na warsztacie
Trochę tego brakowało, co?
@@radzioFLATOUT dokładnie 👍
Jak zwykle mega fajny odcinek.
Dzięki!!! Dzisiaj wlatuje kolejny!
Zajefajna ta biała NA w tle
To fakt
8:11 Do e36 też są takie sworznie dostępne, dokładnie z Meyle HD, bo te pływające to pół roku i do wymiany...
25:05 co to za rura harmonikowa, jest do doprowadzenie powietrza ze zdezaka do chlodzenia hamulcow ?
Dokładnie tak
Co do odcinka o geometrii, poruszył bym temat kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. To ze wiekszy daje wiecej stabilności to wiem, ale co daje mniejszy oprocz lżej chodzącej koerownicy? W odcinku o maździe 3, wspomniałeś ze w 3 dążycie do większego kwsz, niz w maździe 2, poniewaz jeżdżą jeżdżą po różnych nawierzchniach.
Kiedy można stwierdzić że się przesadzilo z kwsz, jakie są konsekwencje za dużego?
Pozdrawiam:)
Dobry pomysł! Dogram!
Hej Radzio, spotkałeś się kiedyś z tnącym wspomaganiem w lancerku evo x?
Autec Clubracing świetnie się prezentują na tym BMW- super felga w rozsądnych pieniądzach
To najtańsze i najlżejsze koło do e36 😊 też mi się podoba
@@aleksydrywien3477wcześniej też używałem takiej felgi, w tym sezonie chce wrócić nowym autem (golf😂) na tor i rozglądałem się na rynku- prawie 2x tańsze od np protracka, leciutkie, dużo miejsca pod bbk. A to jak elegancko czarne prezentują się na Twoim BMW przekonało mnie, żeby złożyć już dziś zamówienie na komplet❤
U dołu też unibal powinno się włożyć :) Takie rozwiązanie jest w M3 (ten sam numer części co unibal na górze) i E46 - dodatnio wpływa na jazdę.
Najdroższe i najlepsze sportowe zawieszenia (na asfalt oczywiście) regulacji pre-loadu nie mają.. ciekwe dlaczego ;)
Właściwie to każdy gwint ma regulację preload. Nie każdy ma regulację długości
No chyba jednak mają tylko na „preloadzie”
Mam taki wynalazek, polo 9n gti z 1.8t, auto oczywiście podsterowne, jedyna modyfikacja zawieszenia to gwint kw v1 (na takim kupiłem), czyli regulacja tylko wysokości. Z przodu wysokość jest tak że sworzeń jest lekko niżej niż mocowanie wahacza, przód wyżej, tył niżej. Co byś wymienił jako must have aby trochę zmniejszyć ta podsterowność? zastanawiałem się nad dorzuceniem stabilizatora na tył. Auto po bułki ale chciałbym coś zawalczyć z ta podsterownością.
Zacznij od stab na tyle
dzięki za odpowiedz, pozdrawiam ;)@@radzioFLATOUT
Mam u siebie podobną konstrukcje zawieszenia. Założyłem na tył staba, a na przodzie zrobiłem negatyw -1.3°. Różnica jest kosmiczna!
Było pytanie o b8 a jak widzisz temat zestawu gwintu b14 w torowym e36? Ewentualnie czy idzie zrobić sensowny zestaw na sportlinach i grubych stabach (cos w stylu hr/eibach) i latać czymś takim? Czy jednak pomimo wszystko tylko gwinciusz?
Jezdzilem w track dayach na b16. Mega dobry zawias!!!
@@radzioFLATOUT Dzięki za odp. B16 trochę za drogi. Jak rozumiem nie masz doświadczeń lub jakiś zasłyszanych opini znajomych o B14? A jak wygląda temat sprężyn sportline i grubego staba? Warto o tym myśleć w kontekście toru?
Generalnie B14 to B16 bez reulacji@@knowosad6642
jak się zmienia TOE tylnego zawieszenia w zależności od wysokości?
Przy torowym skoku zmienia się bardzo niewiele
Z obniżeniem idzie w rozbieżność.
Pytam od kontem dryftu i zastanawia mnie rozwiązania Wisefab-a w tylnych wahaczach.
Jest ma możliwość wyboru dwóch opcji mocowania tylnej tulei wzdłużnej. Wybiera się seryjne mocowanie lub mocowanie "more grip" jest one przesunięte bardziej do tyłu samochodu.
Zastanawiam się co daje ta zmiana.
@@xlukas3x moim zdaniem to jest anti lift
@@xlukas3xw wisefabie skracasz cały zawias relokujac mocowabie w wahaczu.
Aj była DISastra kiedyś kombinowana
Początki kanału
Tak precyzując, stwierdzenie: "twardość sprężyny" to bardziej potoczny język i nie jest to prawidłowe stwierdzenie. ;P
Przepraszam, nie chce się czepiać ale mam skrzywienie zawodowe. ;(
Nauczyciel akademicki nie mówiłby, że preload zmienia twardość sprężyny bo twardość dotyczy charakterystyki materiału nie właściwości samej sprężyny.
Twardość materiału nie ma wpływu na sztywność sprężyny.
Sprężyna o twardości 38HRC będzie tak samo sztywna jak identyczna sprężyna o twardości 45HRC.
Sztywność sprężyny wynika z kształtu, ponieważ sztywność stali sprężynowej jest podobna i wynosi około 200000 [MPa].
Obróbka cieplna ma pomijalny wpływ na sztywność materiału, jeśli jest jednorodna i nie wprowadza naprężeń w określonym kierunku.
Myślę, że poprawne stwierdzenia odnośnie zawieszenia to sztywność, podatność itp. nie koniecznie twardość.
Twardość dotyczy bardziej wytrzymałości i mówi o tym kiedy zostanie przekroczona granica plastyczności i materiał zacznie się trwale odkształcać.
A jeżeli chodzi o preload to zakumulowanie energii w sprężynie raczej spowoduje zwiększenie jej oporu i będzie trzeba go przekroczyć aby uginać ją dalej.
Sprężyna naciska na amortyzator w drugą stronę i po prostu trzeba będzie to przełamać.
Chociaż musiałbym sprawdzić wzory na złożenia sprężyn w notatkach to raczej zgodnie z teorią będzie tak jak mówisz.
Polska edukacja techniczna kuleje i jesteśmy jej ofiarą ale raczej dobry nauczyciel akademicki to ogarnie. ;)
Chociaż większość wykuła obracanie macierzy na blachę i nie wiele potrafi, więc mogą nie kumać bardziej skomplikowanych zagadnień i potraktować to jako ugięcie sprężyny o kolejne 10mm po wcześniejszym ugięciu. :)
Przepraszam, spaczony motoryzacją używam określenia „twardość”
@@radzioFLATOUT No każdy tak mówi ale spora część ludzie nie rozumie dokładnie o co chodzi.
Więc mają czasem problemy w ogarnięciu różnych konstrukcji po za motoryzacją w, której kupuje się gotowe bezpieczne części.
Nie raz spotkałem się z tym, że ludzie próbowali zmienić sztywność konstrukcji dorabiając części z twardszego materiału po czym głowili się czemu nic się nie zmieniło.
Albo chcieli rozwiązać problemy z pękaniem zmęczeniowym stosując bardziej miękką stal co pękało jeszcze szybciej.
Większość ludzi sugeruje się potocznym językiem i przysłowiami po czym ma problemy.
@@pawebogusz8753 ale jak juz podaje sie jednostke w kg/mm czy tam poprawnie N/mm to juz wiadomo o co chodzi. o wspolczynnik sprezystosci. czyli jaka sile czy mase przy przyspieszeniu ziemskim musimy uzyc by ugiac sprezyne. czyli potocznie twardosc sprezyny to po prostu wspolczynnik sprezystosci
@@PIWO2237 No jak ktoś mówi twarde zawieszenie to wiadomo, że nie chodzi mu o wytrzymałość materiału z jakiego jest zbudowane tylko podatność/sztywność.
Jednak bardzo często, na produkcji spotykam się z problemami ludzi, którzy zaciągają wiedzę z potocznego jeżyka i nie rozumieją że twardość to nie to samo co sztywność itp.
Działają przez to po omacku i podejmują dziwne działania, więc mam już pod tym względem skrzywienie. :(
Postanowiłem się o to nie czepiać bo filmy są bardzo dobre zwłaszcza porównując do tego co jest na Polskim YT ale jednak nie wyżymałem i się przyczepiłem. :D
@@pawebogusz8753 troche mi to przypomina jak niekotrzy mowią ze leją do auta "gęstszy olej"
Radziu a totalnie amatorsko pchac sie w gwint czy tradycyjnie wrzucac B8, zeby paradoksalnie nie popsuc sobie auta z powodu braku wiedzy? :)
Jak ma być na ulicę to B8 + pro kit to jest zestaw 100% bezproblemowy. Pod seryjną oponę będzie git. Na torze z przyczepną gumą, niestety będziesz się podpierał lusterkami.
@@radzioFLATOUT i tanio bo w zerkopolu co iles tam tysiecy zrobia rewizje i dalej jazda. j
@@radzioFLATOUT Miałem w aucie ulicznym taki zestaw i wg mnie tragedia, spręzyny eibach pro kit są bardzo miękkie, natomiast ten bilstein stosunkowo twardy w efekcie dziury wybierało słabo a na track dayu kładło się w zakrętach. Kupiłem gwint ST XA i uważam że jest to lepsze rozwiązanie zarówno w użytku codziennym jak i pojechania od czasu do czasu na tor.
3 marca to światowy dzień gwintowanego zawieszenia w E36 👀
Haha
A jutro wielka licytacja nieruchomości marki ursus na warszawskim ursusie 👀
No dobra daliście sprężynę ale czemu bez helperow ? Ja już nie czaje kiedy się je daje i po co
Jaki to rozmiar felg ?
17x9 z et30
Chętnie dowiedziałbym się jaki wpływ mają tuleje acentryczne z m3 na przednich wahaczach :)
Zwiększają kąt wyprzedzania sworznia
W połączeniu z maksymalnym pochyleniem mcpersona na camberplate efekt jest ok czy kwsz i camber będzie już za duży?
@@patrx723 za duży do czego? ;) to zalezy od wysokości zawieszenia i przede wszystkim od faktu do czego ma być auto
Przeznaczenie to bieszczadzkie OS-y, okazjonalnie tor. Samochód to zabawka do wywoływania uśmiechu 😅
@@patrx723 jak nie bedzie duzo latania bokiem to wlasciwie w e36 nie da sie zrobic za duzo kwsz. Rob ile wlezie
Pokaz to na przykładzie hondy.
NOWI: Jeżeli myślicie że Marcin wciśnie Wam kolejny kit to gruba ściema…gość wie o co chodzi i podpowie Wam co i jak. Zapytaj a odpowie…
Smarować WD to jak zapraszać rdze na imprezę...
Hehe. Pan narzeka, że do BMW jest mało części ? Uważam, że do BMW jest ich masa
Do Alfa Romeo jest mało części. Jedyne motorsportowe mi znane to adaptery lusterek i naba kierownicy 😂
Źle to ująłem, chodziło mi o kity poprawiające kinematyke zawieszenia pod motorsport. Oczywiście dostęp do części aftermarketowych jest gigantyczny 🙂
Mógłbyś mi powiedzieć dlaczego w BMW tył niżej się ustawia No i ile niżej trzeba ustawić bo byłem naprawdę bardzo wdzięczny😊😊