@@Charlie-Jn89dc No tak k čudlíku jsem se nedostal, ale nechybí mi to. Nadále používám poměrně obyčejnou nabíječku samostatný desulfator. Podařilo se mi obnovit baterku z 12Ah až na 53Ah. Původní kapacita 72Ah. Po 8 létech to považuji za dobrý výsledek a bez čudlíku.😀
Tak už jí mám doma.Dorazila asi po 3 týdnech bez dalších nákladů.Na obalu krabičky režim Repair také není, ale na nabíječce i v návodu tento režim opravdu je.Už se těším až ji vyzkouším.Vypadá opravdu pěkně.Ještě jednou díky.
Pokračování videa jsem nenašel. Jaké jsou praktické zkušenosti? Všeobecně komerční nabíječky řízené mikroprocesorem nenabijí akumulátor na 100%. Je to chyba, která zkracuje životnost zaplaveného akumulátoru. Věřte, že výrobcům nabíječek a výrobcům, akumulátorů to nevadí. Zjistil jsem to jednoduše. Mám akumulátory se zátkami, takže po nabití změřím hustotu elektrolytu. Nabíječky z Lídlu, tato Čína a dokonce i CETEK nenabijí akumulátor na hustotu elektrolytu 1,28g. Nabíječky hlásí nabito ale akumulátor nemá všechny články stejně nabité. To pomalu a jistě degraduje kapacitu akumulátoru a zvyšuje jeho vnitřní odpor. O nějaké desulfaci se už vůbec nedá mluvit. Výrobce akumulátorů Banner doporučuje nabíjet hluboce vybitý akumulátor při závěrečném sycení (akumulátor je téměř nabit ale pokračuje se v nabíjení) 24 hodin při napětí 16,2 voltu. Akumulátor vlastně mění energii na elektrolýzu vody, ale probíhá částečné rozpouštění sulfidu. Proto kupuji autobaterie se zátkami, vím jak jsou nabité a když udělám chybu, tak mohu ztrátu vody doplnil. V momentě kdy zcela vybijete akumulátor a dáte dlouhým vybitím sulfidu čas vykrystalizovat je akumulátor zničen. Velké krystaly potrhají aktivní hmotu akumulátoru a ta opadá na dno akumulátoru. Žádná síla ji už nevrátí zpět na desky. U mokrého akumulátoru se opravdu vyplatí 2x do roka na jaře a na podzim nabít akumulátor na 100% s kontrolou hustoty elektrolytu. Pokud kupujete nový akumulátor nevěřte prodejci, že zátky nejsou, protože nejsou potřeba. Nebo dokonce že je rozdíl mezi akumulátorem se zátkami a bez zátek. Jsou to stejné akumulátory. To pouze vy se obíráte o možnost skutečné kontroly akumulátoru. To o zátkách neplatí u gelových a AGM akumulátorů. Tam zátky skutečně nejsou a pokud jsou nesmějí se otevírat. Vzduch by narušil integritu akumulátoru.
Píšete hezky, bohužel doba je jinde. Pokud chcete 12V AKU nabít na 100%, musíte jít s napětím o dost nahoru, klidněk 16V a baterii provařit. To dnes udělat nemůžete. U dynam bylo napětí v rozmezí u 12 V baterie 14,3V -14,4V. Novější, tedy u alternátorů je běžné napětí 14,2 V. Tedy dost pod plynovacím napětím. Moderní sajrajt start/stop, nabíjí klidně 14,9 a to ještě musíte brzdit motorem!!! Proto baterie AGM! Při jízdě pod plynem, bude napětí okolo 13,6V!!! To k nabití nestačí. To je tak jen udržovací. Takže ste nuceni při jízdě z kopce, mít zařazen kvalt. Že to ničí akumulátor je na snadě! Moderní blbost, která Vám AKU v podstatě ničí. Proud totiž není při tomto napětí omezen. Protože tam máte alternátor jlidně v výkonem 130A. Jinak u baterií AGM s elektrolytem nehnete, je totiž nasycen v separátorech, A když ji otevřete, stejně vám z ní nic nevyteče! Jinak doplním, 14,2 V Vám sice baterii na 100% nabíje, ale musel by jste ji nabíjet šeredně dlouho! Dle stavu, klidně i 400hodin!
@@josefjerabek8878 to ješte nova auta od roku 2008 baterii za jizdy nenabiji, mužete jet po dalnici 300km daleko a nenabijete nic, až šlapnete na brzdu tak se alternator pripoji a nabiji tohle delaji nove auta kvuli emisim co2 narizeni EU... tak se baterie se start stopem niči... na tom to typu nabiječky cinan umistil i tlačitko zimni provoz tak nabijeka baterku nabije skoro na full..
@@zdenekzalis5916 nič si z toho nerobte. Niekto asi nevie čítať. Máte absolútnu pravdu. Tie nové procesorové (inteligentné nabíjačky majú schválne obmedzené napätie Max. na 14.6 V (moja solution na 14.8), aby pri nabíjaní pri neodpojenom akumulátore nezničilo elektroniku. Nad 15v v špičkách už odchádzajú el. súčiastky. Ja mám tam ešte režim desulfatácie a tiež režim natvrdo 15.5 V. Ale tie samozrejme môžem zapnúť len po odpojení akú.
Moje zkušenosti, dnes jsem potřeboval nabít dva roky starou baterku Varta 12V 70Ah olověná klasika, ale nyní se s autem nejezdí, čeká na prodej tak měla 2,5V po měsíci. Zkusil jsem připojit tuto chytrou nabíječku a zobrazila FULL stav nabito asi vysoký odpor, takže nic nenabíjela. Pomohla by funkce repair(oprava) ?? Jinak jsme ji musel připojit na starou klasickou nabíječku a ta ji rozchodila na 12V po pár minutách. A pak začala nabíjet i tato pseudointeligetní nabíječka.
Koupil jsem dvě tyto nabíječky. Protože jsem z oboru, zajímmalo mě jak chodí. Voltmetr v podstatě ukazuje u každé jinak, tedy nepřesně! To memění nic na tom, že nabíjení probíhá tak jak má, tedy až na napětí 14,8V - 14,9 V, a to již se sníženým proudem. Takže nevaří. Osobní zkušenost, co za ty peníze více chtít. Svůj účel totiž plní. Osobně doporučuji.
Osobně můžu doporučit. 8mi letá baterie bezůdržbová začala zlobit a už jsem občas nenastartoval. Po dvou letech používání této nabíječky tento 10ti letý akumulátor opět perfektně funguje. Desulfataci nepoužívám. U bezůdržbových akumulátorů se nedoporučuje.
Nabíječku jsem mimo jiné koupil za účelem oživení motocyklové baterie, která zůstala po zkratu skoro týden téměř na nule. Po týdnu v opravném režimu začala fungovat podezřele dobře a dneska už druhým rokem slouží bez náznaků nějakého problému. Dostává hodně zabrat, prototže tahle malá baterka musí nastartovat 1340ccm motor. Jinak pochopitelně na běžné nabíjení funguje jak má a bez závad.
Podobnou nabiječku mam, ale tu vykonejši z vykonem 8A nabijim i baterie nakladaku 24V ktere jsou provizorne ve fotovoltaice nabiječka je paradni.. kabely u nabiječky jsem nechal puvodni byť jsem elektrikař nemam čas rešit auto nabije baterky z nakladaku pokud je treba taky i desulfatace funguje dobre.
Díky za komentář, mě taky vyhovuje, zatím stále funguje podle představ. Ta desulfatace je jen takové lehká, ale měl jsem úplně mrtvou baterku, tak jsem jí nechal týden připojenou a funguje bez známek poškození. Za tu cenu asi nemá smysl chtít víc.
Dobrý den, máte pravdu, ale jedná se přesně o ten odkaz přes který jsem objednával. Když se podíváte nahoru doleva na poslední obrázek tak tady je "Pulse repair" uvedeno. Také na obrázcích níže to je funkce repair napsaná. V době objednání jsem nevěděl jak se zapíná, takže jsem neměl pochybnost 😀. Nicméně nabíječka samotná má opravdu dole (vpravo) kontrolku na funkci repair. Mimochodem na obrázku v manuálu také chybí, ale v textu už uvedena je i s piktogramem. Myslím, že prostě použili nějaké starší obrázky. Asi se nemusíte bát objednat. Nicméně těch prodejců, kteří nabízejí tyhle nabíječky je tam spousta a když koukám, tak někteří mají obrázky také špatně, ale jiní zase OK. Pro jistotu jsem se koukal na "snapshot" transakce a z toho je zjevné, že prodejce ani text ani obrázky nezměnil. Věřím tedy, že to bude OK.
Díky za zajímavé info. Dovedu si živě představit, že se EMC vůbec nezabývali 😀. Asi by to šlo částečně vyřešit odstíněním krytu zevnitř nějakou fólií, ale s ohledem na velmi občasné použití to já řešit nebudu. Žádný radioamatér poblíž asi není.
Ono těch věcí co ruší může být podstatně více, stačí modemy k internetu, různé zdroje na připojení čehokoliv. Běžný člověk to nepozná, ale právě kdo má doma vysílačku, tak je to problém.
Mám modrú verziu, po vybalení prebehla kontrola kvality osadenia súčiastok a celej DPS, celkom slušne vyrobené aj keď sú ušetrené niektoré komponenty ako teda vstupné odrušenie, a aj pripojovacie šnúry boli neskutočne krátke, takže to som vymenil za dlhšie aj sieťovú aj k baterke. Na plošáku je nejaké volné miesto , takže som tam osadil vstupnú odrušovaciu tlmivku vybratú z nejakého odpáleného pulzného zdroja plus paralelne zvitkový kondenzátor. Takže snáď to trocha pomôže.
Vyplatí se pro někoho drahá nabíječky než levná, DEFA 701515 SmartCharge Inteligentní univerzální nabíječka baterií 4A 12V do 3000kc. Já osobně jedu autem jednou za týden nebo dva týdny a to max 10km. Jezdím raději na kole. Baterka by se měla pak udržovat a nabíjet pokud klesne bod 12.45V. Vyplatí se pak drahá nabíječka. Děkuji za radu.
Dobrý den, nevím zda se někomu tato nabíječka vyplatí, je to možné, ale nevím jaký je z nabíječky za řádově 2-3 tis. vlastně užitek. Tedy v čem je lepší než jiné kvalitní za řádově polovinu od osvědčených výrobců. To se ale bavíme o něčem jiném než je "Čína" ve videu. Taky máme doma auta nebo motorky, které stojí a u baterie v dobrém stavu nebývá důvod to nějak řešit. Nicméně nevím ani co je to za auto (má Start-Stop?) a ani jaká je jeho klidová spotřeba. Já bych to řešil jinak. Prostě bych ho normálně používal třeba 3 měsíce a 1x za týden si přeměřil baterii a sledoval kam až poklesne napětí. Pravděpodobně zjistíte, že buď nemusíte dělat nic a nebo 1x za měsíc na chvíli připojíte nabíječku a dobijete baterii na 100%. Udržovací nabíječky nemám moc rád z principu - nechci mít v garáži, kde kde mám spoustu benzínu, lihu, ředidel..., zapnutý spotřebič bez dozoru (nabíječka autobaterie, nabíječka aku nářadí...). Ze zkušenosti to nepovažuji za bezpečné.
Bohužel nemohu doporučit. Při šestém zapojení umřela. Proražený mosfet až do gate na primáru znamená odpálený driver. Konstrukce mne překvapila. Na vstupu není prakticky nic. Jen dodám, desulfatace by se měla provádět až několik týdnů.
Nabíječky s ventilátorem raději nebrat. Je to nejlevnější možné řešení. Což ale neznamená že nefungují. Rozdíly mezi "drahými" nabíječkami a těmi z Lídlu jsem zaznamenal hlavně v tom, že ty levnější ukončují nabíjení při nižším svorkovém napětí. Srovnával jsem s nabíječkami C-TEK. Každopádně pro DOMA za ty peníze proč ne. :-)
Omlouvám se, ale úplně nerozumím otázce. Ukazuje napětí, nabíjecí proud a teplotu okolí (údaje se na displeji střídají). Kapacitu baterie v Ah nabíječka vyhodnotit neumí na to jsou zátěžové měřáky.
Dobrý den ano a prodávají je asi všechny čínská tržiště. Já se po špatných zkušenostech s reklamacemi držím Aliexpressu a Banggood, kde mám s reklamacemi naopak zkušenost velmi dobrou.
Díky bohu že som technik tak návody nečítam ani anglicky ani činsky.....🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ten prúd cykluje a časom klesá ako sa batéria nabíja a nechám to kým sama nevypne nevím presne nechám to aj dva dni ono to samé vypne, princíp desulfanizace je že napetí ide cez 15V cca...
Desulfátor má velikost svářečky. Tahle sranda nic nedesulfatuje, nemá na to výkon... I odborně desulfatované baterie mají poměrně nízkou životnost. U dnešních baterií už separátory mezi deskami nedovolí odpadávání kalů na dno článků.
mne sa podarilo s podobnou cinskou nabijackou zachranit 100Ah Exide Premium s 2V. Po beznom CC CV nabiti mala kapacitu 5Ah. Po niekolko nasobnom pulznom nabijani mala nakoniec 80Ah a dalej sa mi uz nechcelo merat. Daco to zrejme zvladne, ale na druhu stranu to trvalo niekolko dni :D
@@vladimirmodr8253 no postoj sice chápu, ale realisticky to není možné. Jakákoli top nabíječka bude téměř jistě vyrobena v Číně, jen nebude za takovou cenu...
Zajímala mě pulzní regenerace. Vydržel jsem 10 minut nesmyslů a pak jsem to vypnul. Díky!
ja to isté :D
Po použití termínu ,,ČUDLIK,, jsem výklad vzdal😂
@@Charlie-Jn89dc No tak k čudlíku jsem se nedostal, ale nechybí mi to. Nadále používám poměrně obyčejnou nabíječku samostatný desulfator. Podařilo se mi obnovit baterku z 12Ah až na 53Ah. Původní kapacita 72Ah. Po 8 létech to považuji za dobrý výsledek a bez čudlíku.😀
@@jiriadamcik7545
Odkaz na ten desulfator?Pokud je funkční.
Díky
Tak už jí mám doma.Dorazila asi po 3 týdnech bez dalších nákladů.Na obalu krabičky režim Repair také není, ale na nabíječce i v návodu tento režim opravdu je.Už se těším až ji vyzkouším.Vypadá opravdu pěkně.Ještě jednou díky.
Pokračování videa jsem nenašel. Jaké jsou praktické zkušenosti? Všeobecně komerční nabíječky řízené mikroprocesorem nenabijí akumulátor na 100%. Je to chyba, která zkracuje životnost zaplaveného akumulátoru. Věřte, že výrobcům nabíječek a výrobcům, akumulátorů to nevadí. Zjistil jsem to jednoduše. Mám akumulátory se zátkami, takže po nabití změřím hustotu elektrolytu. Nabíječky z Lídlu, tato Čína a dokonce i CETEK nenabijí akumulátor na hustotu elektrolytu 1,28g. Nabíječky hlásí nabito ale akumulátor nemá všechny články stejně nabité. To pomalu a jistě degraduje kapacitu akumulátoru a zvyšuje jeho vnitřní odpor. O nějaké desulfaci se už vůbec nedá mluvit. Výrobce akumulátorů Banner doporučuje nabíjet hluboce vybitý akumulátor při závěrečném sycení (akumulátor je téměř nabit ale pokračuje se v nabíjení) 24 hodin při napětí 16,2 voltu. Akumulátor vlastně mění energii na elektrolýzu vody, ale probíhá částečné rozpouštění sulfidu. Proto kupuji autobaterie se zátkami, vím jak jsou nabité a když udělám chybu, tak mohu ztrátu vody doplnil. V momentě kdy zcela vybijete akumulátor a dáte dlouhým vybitím sulfidu čas vykrystalizovat je akumulátor zničen. Velké krystaly potrhají aktivní hmotu akumulátoru a ta opadá na dno akumulátoru. Žádná síla ji už nevrátí zpět na desky. U mokrého akumulátoru se opravdu vyplatí 2x do roka na jaře a na podzim nabít akumulátor na 100% s kontrolou hustoty elektrolytu. Pokud kupujete nový akumulátor nevěřte prodejci, že zátky nejsou, protože nejsou potřeba. Nebo dokonce že je rozdíl mezi akumulátorem se zátkami a bez zátek. Jsou to stejné akumulátory. To pouze vy se obíráte o možnost skutečné kontroly akumulátoru. To o zátkách neplatí u gelových a AGM akumulátorů. Tam zátky skutečně nejsou a pokud jsou nesmějí se otevírat. Vzduch by narušil integritu akumulátoru.
Píšete hezky, bohužel doba je jinde. Pokud chcete 12V AKU nabít na 100%, musíte jít s napětím o dost nahoru, klidněk 16V a baterii provařit. To dnes udělat nemůžete. U dynam bylo napětí v rozmezí u 12 V baterie 14,3V -14,4V. Novější, tedy u alternátorů je běžné napětí 14,2 V. Tedy dost pod plynovacím napětím. Moderní sajrajt start/stop, nabíjí klidně 14,9 a to ještě musíte brzdit motorem!!! Proto baterie AGM! Při jízdě pod plynem, bude napětí okolo 13,6V!!! To k nabití nestačí. To je tak jen udržovací. Takže ste nuceni při jízdě z kopce, mít zařazen kvalt. Že to ničí akumulátor je na snadě! Moderní blbost, která Vám AKU v podstatě ničí. Proud totiž není při tomto napětí omezen. Protože tam máte alternátor jlidně v výkonem 130A. Jinak u baterií AGM s elektrolytem nehnete, je totiž nasycen v separátorech, A když ji otevřete, stejně vám z ní nic nevyteče!
Jinak doplním, 14,2 V Vám sice baterii na 100% nabíje, ale musel by jste ji nabíjet šeredně dlouho! Dle stavu, klidně i 400hodin!
@@josefjerabek8878 to ješte nova auta od roku 2008 baterii za jizdy nenabiji, mužete jet po dalnici 300km daleko a nenabijete nic, až šlapnete na brzdu tak se alternator pripoji a nabiji tohle delaji nove auta kvuli emisim co2 narizeni EU... tak se baterie se start stopem niči... na tom to typu nabiječky cinan umistil i tlačitko zimni provoz tak nabijeka baterku nabije skoro na full..
Pletete si staré dolévací akumulátory a novější AGM baterie. Něco si o tom zjistěte, než budete psát blbosti do komentářů.
@@milanblaha636 Asi nechápete psaný text. Úplně na konci je co o gelových a AGM akumulátorech? Chytrolíny miluji.
@@zdenekzalis5916 nič si z toho nerobte. Niekto asi nevie čítať. Máte absolútnu pravdu. Tie nové procesorové (inteligentné nabíjačky majú schválne obmedzené napätie Max. na 14.6 V (moja solution na 14.8), aby pri nabíjaní pri neodpojenom akumulátore nezničilo elektroniku. Nad 15v v špičkách už odchádzajú el. súčiastky. Ja mám tam ešte režim desulfatácie a tiež režim natvrdo 15.5 V. Ale tie samozrejme môžem zapnúť len po odpojení akú.
Moje zkušenosti, dnes jsem potřeboval nabít dva roky starou baterku Varta 12V 70Ah olověná klasika, ale nyní se s autem nejezdí, čeká na prodej tak měla 2,5V po měsíci. Zkusil jsem připojit tuto chytrou nabíječku a zobrazila FULL stav nabito asi vysoký odpor, takže nic nenabíjela. Pomohla by funkce repair(oprava) ?? Jinak jsme ji musel připojit na starou klasickou nabíječku a ta ji rozchodila na 12V po pár minutách. A pak začala nabíjet i tato pseudointeligetní nabíječka.
Koupil jsem dvě tyto nabíječky. Protože jsem z oboru, zajímmalo mě jak chodí. Voltmetr v podstatě ukazuje u každé jinak, tedy nepřesně! To memění nic na tom, že nabíjení probíhá tak jak má, tedy až na napětí 14,8V - 14,9 V, a to již se sníženým proudem. Takže nevaří. Osobní zkušenost, co za ty peníze více chtít. Svůj účel totiž plní. Osobně doporučuji.
Zmena výstupných káblov v dĺžke zmení aj nabíjanie, pretože nabíjačka meria odpor.
Osobně můžu doporučit. 8mi letá baterie bezůdržbová začala zlobit a už jsem občas nenastartoval. Po dvou letech používání této nabíječky tento 10ti letý akumulátor opět perfektně funguje. Desulfataci nepoužívám. U bezůdržbových akumulátorů se nedoporučuje.
Nabíječku jsem mimo jiné koupil za účelem oživení motocyklové baterie, která zůstala po zkratu skoro týden téměř na nule. Po týdnu v opravném režimu začala fungovat podezřele dobře a dneska už druhým rokem slouží bez náznaků nějakého problému. Dostává hodně zabrat, prototže tahle malá baterka musí nastartovat 1340ccm motor. Jinak pochopitelně na běžné nabíjení funguje jak má a bez závad.
Podobnou nabiječku mam, ale tu vykonejši z vykonem 8A nabijim i baterie nakladaku 24V ktere jsou provizorne ve fotovoltaice nabiječka je paradni.. kabely u nabiječky jsem nechal puvodni byť jsem elektrikař nemam čas rešit auto nabije baterky z nakladaku pokud je treba taky i desulfatace funguje dobre.
Díky za komentář, mě taky vyhovuje, zatím stále funguje podle představ. Ta desulfatace je jen takové lehká, ale měl jsem úplně mrtvou baterku, tak jsem jí nechal týden připojenou a funguje bez známek poškození. Za tu cenu asi nemá smysl chtít víc.
Na uvedeném odkazu Aliexpress jsou obrázky nabíječky pouze se 3 mody - bez desulfatace. Jde o jiný model, nebo je spatně pouze obrázek?
Dobrý den, máte pravdu, ale jedná se přesně o ten odkaz přes který jsem objednával. Když se podíváte nahoru doleva na poslední obrázek tak tady je "Pulse repair" uvedeno. Také na obrázcích níže to je funkce repair napsaná. V době objednání jsem nevěděl jak se zapíná, takže jsem neměl pochybnost 😀. Nicméně nabíječka samotná má opravdu dole (vpravo) kontrolku na funkci repair. Mimochodem na obrázku v manuálu také chybí, ale v textu už uvedena je i s piktogramem. Myslím, že prostě použili nějaké starší obrázky. Asi se nemusíte bát objednat. Nicméně těch prodejců, kteří nabízejí tyhle nabíječky je tam spousta a když koukám, tak někteří mají obrázky také špatně, ale jiní zase OK. Pro jistotu jsem se koukal na "snapshot" transakce a z toho je zjevné, že prodejce ani text ani obrázky nezměnil. Věřím tedy, že to bude OK.
@@koblih69 Díky za vysvětlení a uveřejnění recense.Jdu ji objednat.Ta cena je více než lákavá.Jirka.
Dobrý den mám vybitou baterií po měření má 10,5 voltů,lze ji nabit
Dobrý den, pozor, také mám něco podobného, je to dobrá rušička, pokud má soused vysílačku, nebude vůbec rád, když Vy budete regenerovat.
Díky za zajímavé info. Dovedu si živě představit, že se EMC vůbec nezabývali 😀. Asi by to šlo částečně vyřešit odstíněním krytu zevnitř nějakou fólií, ale s ohledem na velmi občasné použití to já řešit nebudu. Žádný radioamatér poblíž asi není.
Ono těch věcí co ruší může být podstatně více, stačí modemy k internetu, různé zdroje na připojení čehokoliv.
Běžný člověk to nepozná, ale právě kdo má doma vysílačku, tak je to problém.
Mám modrú verziu, po vybalení prebehla kontrola kvality osadenia súčiastok a celej DPS, celkom slušne vyrobené aj keď sú ušetrené niektoré komponenty ako teda vstupné odrušenie, a aj pripojovacie šnúry boli neskutočne krátke, takže to som vymenil za dlhšie aj sieťovú aj k baterke. Na plošáku je nejaké volné miesto , takže som tam osadil vstupnú odrušovaciu tlmivku vybratú z nejakého odpáleného pulzného zdroja plus paralelne zvitkový kondenzátor. Takže snáď to trocha pomôže.
Jakýkoliv čínský pulzní zdroj,je zdroj em.rušení.
Ohleduplnost vůči radioamaterum nikdo neřeší,spíše naopak.
Dobrý koment👍
Vyplatí se pro někoho drahá nabíječky než levná, DEFA 701515 SmartCharge Inteligentní univerzální nabíječka baterií 4A 12V do 3000kc. Já osobně jedu autem jednou za týden nebo dva týdny a to max 10km. Jezdím raději na kole. Baterka by se měla pak udržovat a nabíjet pokud klesne bod 12.45V. Vyplatí se pak drahá nabíječka. Děkuji za radu.
Dobrý den, nevím zda se někomu tato nabíječka vyplatí, je to možné, ale nevím jaký je z nabíječky za řádově 2-3 tis. vlastně užitek. Tedy v čem je lepší než jiné kvalitní za řádově polovinu od osvědčených výrobců. To se ale bavíme o něčem jiném než je "Čína" ve videu. Taky máme doma auta nebo motorky, které stojí a u baterie v dobrém stavu nebývá důvod to nějak řešit. Nicméně nevím ani co je to za auto (má Start-Stop?) a ani jaká je jeho klidová spotřeba. Já bych to řešil jinak. Prostě bych ho normálně používal třeba 3 měsíce a 1x za týden si přeměřil baterii a sledoval kam až poklesne napětí. Pravděpodobně zjistíte, že buď nemusíte dělat nic a nebo 1x za měsíc na chvíli připojíte nabíječku a dobijete baterii na 100%. Udržovací nabíječky nemám moc rád z principu - nechci mít v garáži, kde kde mám spoustu benzínu, lihu, ředidel..., zapnutý spotřebič bez dozoru (nabíječka autobaterie, nabíječka aku nářadí...). Ze zkušenosti to nepovažuji za bezpečné.
@@koblih69 🤦
Bohužel nemohu doporučit. Při šestém zapojení umřela. Proražený mosfet až do gate na primáru znamená odpálený driver. Konstrukce mne překvapila. Na vstupu není prakticky nic. Jen dodám, desulfatace by se měla provádět až několik týdnů.
Nabíječky s ventilátorem raději nebrat. Je to nejlevnější možné řešení. Což ale neznamená že nefungují. Rozdíly mezi "drahými" nabíječkami a těmi z Lídlu jsem zaznamenal hlavně v tom, že ty levnější ukončují nabíjení při nižším svorkovém napětí. Srovnával jsem s nabíječkami C-TEK. Každopádně pro DOMA za ty peníze proč ne. :-)
Dobrý deň ukazuje aj koľko ma anperou koľko má baterka
Omlouvám se, ale úplně nerozumím otázce. Ukazuje napětí, nabíjecí proud a teplotu okolí (údaje se na displeji střídají). Kapacitu baterie v Ah nabíječka vyhodnotit neumí na to jsou zátěžové měřáky.
Kdysi jsem udělal 2 kondenzátorové nabíječky a ty nabijí každou baterku. Samozřejmě stará baterka už nemá takovou kapacitu, ale auto ještě nastartuje.
Dobrý den, lze touto nabíječkou nabíjet lithiovou baterii do motorky?
motorky by měla umět..
Lithiove určitě s touto nabíječkou nenabíjet není na ně.
Mám podobnou za 160 z Wishe
Dobrý den ano a prodávají je asi všechny čínská tržiště. Já se po špatných zkušenostech s reklamacemi držím Aliexpressu a Banggood, kde mám s reklamacemi naopak zkušenost velmi dobrou.
@@koblih69 funguje, víc nežádám
Není to na desulfataci desulfatace je když se nabíjí vysokými proudy po kratinkou dobu. Tohleto je dobré na promýchání elektrolitu.
Desulfatace se provádí vysokým napětím a minimálním proudem.
@josefstora3529 Blbost
Pojde ozivit aj 10 rocnne gelove baterie?
ty asi ne, pokud gel castečne vyschne tak je po baterce. to je jen čiste na olověne zaplavene baterie.
Díky bohu že som technik tak návody nečítam ani anglicky ani činsky.....🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ten prúd cykluje a časom klesá ako sa batéria nabíja a nechám to kým sama nevypne nevím presne nechám to aj dva dni ono to samé vypne, princíp desulfanizace je že napetí ide cez 15V cca...
ano, tak to funguje, nie tak ako bolo povedane na videu.
Desulfátor má velikost svářečky. Tahle sranda nic nedesulfatuje, nemá na to výkon...
I odborně desulfatované baterie mají poměrně nízkou životnost.
U dnešních baterií už separátory mezi deskami nedovolí odpadávání kalů na dno článků.
mne sa podarilo s podobnou cinskou nabijackou zachranit 100Ah Exide Premium s 2V. Po beznom CC CV nabiti mala kapacitu 5Ah. Po niekolko nasobnom pulznom nabijani mala nakoniec 80Ah a dalej sa mi uz nechcelo merat. Daco to zrejme zvladne, ale na druhu stranu to trvalo niekolko dni :D
Podobnou mám za 160 Kč. Čínská verze.😂😂
Co dnes není čínská verze :D
@koblih69 to je z Číny ale ještě čínská verze 😂
@@jackdaniels3906 byl by odkaz?
Všechno,je Čína a přestal jsem Čínu kupovat.
@@vladimirmodr8253 no postoj sice chápu, ale realisticky to není možné. Jakákoli top nabíječka bude téměř jistě vyrobena v Číně, jen nebude za takovou cenu...