Az én felvetésem a klímával kapcsolatos lenne. Ezt a kényelmi berendezés már szinte minden új autóban megtalálni. De sokan ne tudják, nem tudom én sem, hogy ebben a rendszerben is van egy szárítószűrő melyet cserélni kell. De mikor és miért? Plusz a klíma karbantartását is kitárgyalhatnád, ha lehet kellően szájbarágósan mint eddig minden mást. Nagyon jó, szeretem ezt az egyszerűséget, lelkesed, és hozzáértést. Csak így tovább Doki! Még több ilyen tartalmas műhelyes videót. " Kérünk "
A szárítószűrőt csak akkor szokták cserélni ha valami miatt meg van bontva a klímarendszer. Emiatt nem vákuumolják le a gázt és töltik fel újra. Én is klímástól tudtam ezt meg.
A legtöbb szárítószűrő már egybe van építve a klímahűtővel. Cak akkor szoktuk cserélni, ha valamit egyébként is cserélni kell a rendszerben, pl: hűtő, kompresszor, expanziós szelep, evaporátor, kompreszor, vagy lyukas cső. Egyébként amíg rendesen működik a klímarendszer nincs értelme cserélni, mert a szennyeződések kiszűrése melett a nedvességet köti meg, az pedig egy zárt rendszernél nem kerül bele folyamatosan, nem úgy mint az olajba a korom, az üzemanyagrendszerbe a kosz, vagy a levegőszűrőbe a por.
@@tamasvass5643 Tehát ha az ügyfél odamegy pl egy, a kondival egyben lévő szűrős autóval, aminek a kisnyomású csöve mondjuk elfáradt a roppantásnál, és csak egy új csövet kell rároppantani, Ti megvetettek vele egy új klímakondit is? Vagy ha egy VW esetében cserélni kell egy kapilláris betétet szintén? Vagy ha egy sima, mondjuk nagynyomású csőszakaszon van egy javítás, mert kidörzsölődött, ott is új kondit vetettek? Mondjuk ma cseréltem egy MB W203-on expanziós, kellett volna kondit is vetetnem az ügyféllel? :) Tisztelt uram, megvan a hiba, az expanziós nem zár be, cserélni kell, az új 12000Ft, de cserélünk klímahűtőt is, nincs baja de kell mert mert, az pedig 40ezer Ft..... :D Csak óvatosan a butaságokkal, de mindenesetre béke!!!
@@Smafu.w126 Nyilván nem. Itt azon volt a hangsúly, hogy a szárítószűrőnek nincs csereperiódusa, és csak akkor érdemes cserélni, ha amúgy is valamiért meg kell bontani a rendszert. Új klímakomresszor felszerelésénél akkor van garancia rá, ha hűtőt, és szárítószűrőt is cserélünk. Expanziós szelepnél ha szemmel látszik, hogy tele van fémforgáccsal stb. akkor nyilván rendszer tisztítás után javasolni fogjuk a szárítószűrő cserét. A lyukas csövet értelem szerűen ha meg lehet hegeszteni és nem rohadt szét, mint a szita, akkor meghegesztetjük vagy a roppantott része cserélhető, akkor kicseréltetjük, de nem egyszer volt már, hogy nem tudták befogni, vagy olyan helyen kellett volna hegeszteni, ahol nem tudták megoldani. De ha évek óta törött/lyukas csővel használják az autót, mert most vették és az előző tulajt nem érdekelte, akkor ugyanúgy csak szárítószűrő csere és rendszer tisztítás után van garancia. Biztos pontatlanul fogalmaztam korábban, de így már remélem érthető mit akartam mondani.
Szia Zsolti! Mindig nagy örömmel nézlek és hallgatlak, de szerintem ez a videó most szakmailag nagyon mellé sikerült... Én magam is olajszűrők fejlesztésével foglalkozok kint Németországban, bár én a hidraulika területén dolgozok. Az alábbi dolgokat szeretném a következőkben tisztázni: 1. " A centrifugás szűrő a legjobb szűrő". Ez már csak elméleti alapon is bukik amennyiben valaki mostanában mechnikai eljárástechnikát tanul. A centrifugás szűrők nagy előnye a hátránya is, nincs bennük mozgó alkatrész, a kialakításuk okán alakul ki centrifugális tér a szennyeződés leválasztására. Viszont ez mindig nyomásveszteséggel jár. Szóval ez egy negatívum, mert nyomásveszteséggel működik. A másik probléma a leválasztás, ugyanis 20 mikron finomságot nem lehet elérni centrifugális szűrőkkel, így a mai követelményeknek nem felel meg. 2. "6. perc" a mai szűrők nem azért kisebbek mint a régebbiek, mert a gyártók spórolni akarnak. A szűrőgyártók hatalmas mennyiségű pénzt és időt ölnek bele a fejlesztésekbe, így egy mai szűrő annak ellenére, hogy kisebb mint 10-20 évvel korábban, 30-40%-al nagyobb mennyiségű szennyeződést tud felvenni és kisebb a nyomásvesztesége is. Az élettartamot is hosszabb időre tervezik, ezt több baráti forrásból is tudom, hogy a mai olajszűrők kifejlesztése és élettartama lassan eléri azt a maximumot, amit a jelenlegi technikai szinten el lehet érni. Vagy csak, hogy a saját területem maradjak, ahol én dolgozok, ott jelenleg jövünk ki az egyik szűrőnk utódjával, és a generáció váltás alatt közel 30% fejlődést sikerült elérnünk minden területen... 3. "38:50" - szűrőpapír. Nos ez a lelke mindennek, a szűrőpapír, és annak a porozitását, szennyeződés felvevő képességét és a nyomásveszteségét csak laborban lehet megvizsgálni. Így aztán optikailag azt mondani, hogy nagyon hasonlóak... hát az több mint bátor. 4. "40:80" - a különbség az, hogy nincs nagy különbség: hát ezt hallottam már én is, aztán amikor érdekes módon jön a laborvizsgálat akkor kiderül, hogy az a bizonyos szűrő a 20 mikron helyett 30 mikron finomságú és még a nyomásvesztesége is rosszabb és egyebek. Arról nem beszélve, hogy a nagy gyártók azok nagy papíripari beszállítókkal dolgoznak és fejlesztenek együtt és sokszor van a szerződésben olyan pont hogy: kizárólagosság. Magyarán xy szűrőgyártó az yx papírelőállítóval kifejleszt egy új szűrőpapírt, amit aztán csak az xy szűrőgyártónak ad el.
Szerintem mindenben igazad van. Egy valami a "problémám" Göbi az elején leszögezi, hogy ez nem labor, csak egy kis műhely ahol csak nagyjából próbál kiigazodni a sok fajta között.
Nem tudom, hogy milyen gépekhez szállítotok.A hidraulika olaj az egy külön téma. Eszméletlenül finomnak, tisztának kell lennie, különösen az axiáldugattyús szivattyúkban. Itt korom nem képződik, de kopadék igen. Csak egy gondolat, szerintem egy jó, erős mágnes az acélkopadékot elkapja. Nem tudom, hogy milyen centrifugál szűrőre gondoltál, Göbi a reaktívra (Héron gőzturbinája, Segner kerék, amelynek alapján Gauss kidolgozta a turbinaegyenletet.) "nincs bennük mozgó alkatrész" a reaktív pörög mint az istennyila.Tudtommal nehéz gépekbe szokás belerakni. Egyébként nem csak kvázi felületi papírszűrő van a világon, hanem mélységi szűrő is. Egy ismerősöm (nevet soha nem említek) kidolgozott egyet, természetesen kimérték, Ragyogó eredményeket kaptak. Ez is nehéz gépekhez passzolt. A Rábának nagyban szállítottak. Ami a nyomásveszteséget illeti be kéne tenni egy nyomásfokozó szivattyút. Ha van hely. Sztem a nehéz képek költsége ezt kibírja. A srác olyan laborszűrőket is gyárt, ami a cigarettafüstöt is kiszűri.
@@viktorg2694 ez így rendben is van az elején, de a végére kicsit átesik a ló túloldalára szerintem. Kicsit erős a végén azt állítani, hogy lényegében nincs különbség, miután az elején leszögezi, hogy ez csak egy kis műhely...
@@andrasaranyi4229 persze, a hidraulika az sokkal nehezebb terület, de szerencsére több más cégnél és van pár ismerősöm, így kötetlen beszélgetéseknél előjön, hogy ma már a személygépjárművekbe szánt szűrők fejlesztése is mekkora munka. Lassan pedig jönnek az új szűrők. Lehet felkészülni, mert a jelenlegi benzines motorok sokkal finomabb szemcsés szennyeződéseket okoznak, így már pár éve beindultak a fejlesztések, hogy a hidraulikai szűrőkhöz hasonló felépítésűek legyenek ezek a szűrők is...Amúgy a hidraulikai szűrők azok mind mélységi szűrők.
Jók a tesztek, mindig tanul valami okosat az ember belőlük, viszont szívesen látnék a tesztelt alkatrészek között gyárit is, hogy az mennyivel tud többet mint az utángyártottak. Csak így tovább, jó látni hogy van még minőségi tartalom ebben a témában!
A zsiguli óta nagyságrendeket változott a technológia, a motorok olajba jutatott anyagai is teljesen mások és az olajok is, így a szűrőknek is teljesen más követelményeknek kell eleget tenni. Tök jó volt ez a szűrőszétvágás, bár a szűrők szűrési képességéről azért nem tudtunk meg sokat. Egy jobb szűrő olyan minimális költség kilométerre vetítve, hogy ezen nem érdemes spórolni, pláne, hogy nagyon aktívan hozzájárul a motor állapotának hosszabb megtartásához, és biztos könyebben és drágábban lehet eladni azt az autót, aminek a kartergázával nem lehet felfújni a kereket 🙂
Mint engem is. A 31 éves Audi 100-asomba is a fém házas szűrő kell és nem a kurva fasza, modern környezetvédő papír betét. Évente cserélem az olajat és a szűrőt is. Ha 10E km van benne, vagy csak 5E km akkor is. Rohadtul nem érdekel, hogy mennyi fémet dobok ki, kifizettem az árát. Ezért autó még az autóm. Rohadt környezet szennyező vagyok, de jó gazdája az autómnak.
Wow. Az első videó, ahol végre azt éreztem, hogy egy irgalmatlan nagy tudású ember mesél a technikáról. Kedves Zsolt, ez a tökéletes stílus! Tippre csak fáradt, enerváltabb volt, de ez a lejjebb tekert humor/jópofizás/pörgés nagyon jól áll. Bevallom valahogy nem kedveltem az eddigi videóit Pistához képest. Sosem éreztem, hogy irgalmatlan tudás van a humor mögött. Így kevesebb pörgéssel és humorral, ez zseniális volt, összhang volt az előadásmód és a tartalom között. Kérem maradjon ezen a vonalon, humorr-bohóc stílusból elég Pista. :) Hajrá fiúk, szuper amit létrehoztok napról napra.
Nagyon köszönöm a bemutatót igazán informatív volt ! Jó tudni ezeket a dolgokat ha szeretnénk odafigyelni az autónkra..és megadni mindent neki amitől üzembiztos marad...
Azért a magasságukat meg lehetett volna mérni még. Tippem szerint a prémium picivel hosszabb és a rugalmas végüknek köszönhetően jobban illeszkedik a fedélhez.
Amit én észrevettem az olajszűrők között. Ford mondeo 2.0 dízel. A FoMoCO gyári szűrő tökéletesen bepattintható a helyére, masszívan bennmarad ameddig az ember rácsavarja a szűrőház fedelét. 2x vettem olcsóbb szűrőt és 1x Boscht amit egy szenvedés volt berakni, mert amint megfordítottam a fedelet, mindig kiesett és nem pattant be a helyére. Utoljára Mann filtert vettem, ami szintén egyszerűen a helyére ment.
Mennyivel bölcsebb lett volna fém házas szűrőket szétvagdosni. Elvégre ott érdemes csalni meg spórolni amit sosem látsz... Ebben így nem sok meglepetés volt, azt meg szétvagdosás nélkül is látom, hogy melyik a sűrűbb vagy hosszabb lamellás...
Érdekes a téma, én még megvizsgálnám mekkora erő kell ahhoz, hogy az olajat átpréseljük a szűrőpapíron. Illetve az is érdekelne, mi történik a műgyantával egy hónap olajfürdő után.
Egy 1/4 - el nagyobb méretű (ugye 50 cm) szűrőnek azonos a súlya, mint a kisebbnek, akkor mégiscsak kevesebb vizet vesz fel arányaiban? Vagy rosszul látom?
Engem érdekelne, olaj teszt. Több városi legenda is kering, különösen dízel motoroknál. Míg a Castrol-t eszi pl.: 2.0 VW Diesel a Mobil 1 et nem. A mondás az hogy a Mobil1 Racing nek magasabb a hűtőrése emiatt nem ég el. Szóval ha lehet valahogy ilyen jellegű teszt vagy ismeret anyag, hogy van e külnöbség márkák és márkák között. Valóban lehet-e így olaj evést csökkenteni stb az nagyon jó lenne ! Köszi mégegyszer a videót !
AZ fék munkahenger: 2 db hibás AZ dobfék betét rugója 1 db eltört szerelés közben (nagyon jó móka!) AZ lengéscsillapító rögzítés közben LETÖRT a szem Biztosan nem merek a jövőben ezen spórolni, hogy valami hulladék fost tegyek az autómba ... 1x elég volt beszopni, a szuper videók alapján, hogy jajj de jó... Elhiszem, hogy a műsorban jót kapsz ,de a valóságban meg szemetet adnak a vásárlónak ha bemegy!
Lengőkar/ szilent tesztet a népnek! Mindenki panaszkodik hogy pár hónapot max 1-2 évet birnak. Valami gépbe be kellene fogni lemérni mekkora erő kell a roncsolásukhoz, illetve hőre hogyan reagálnak.
@@andrasaranyi4229 Nekem rossz tapasztalatom van vele. Powerflex lengőkar szilent körülbelül 20ezer kilométert bírt a káprázatos minőségű alföldi utakon. Ellenben a Meyle HD komplett lengőkar 80ezer kilométerrel ezelőtt lett beszerelve és - lekopogom - még tartja magát.
@@dav1208 Ami az alföldi utakat illeti, legfeljebb egy kicsit óvatosabban mégy, és kegyetlenül figyelsz. A Powerflex-ben a szilentet nem sütik bele vmi szar gumiból? Ki lehet azt szedni, jó macerás, és beletenni egy méretpontos, jó minőségű újat. Persze nem árt egy pici átfedés és a -40 fokos fagyasztó.
Kicsit nevettséges a teszt! 41:21 Az olajszűrőt egy bizonyos futásteljesítmény után kellene vizsgálni.No és az indításkor is lehet különbséget észlelni, pl. a hidrotőkék sem egyformán kapnak olajat az indítást követően minden olajszűrőnél. A másik , milyen a betét állapota a csereperiódos felénél, hogyan bírja az üzemelési terhelést. Én az olajcseréket magam végzem és árgus szemmel ellenőrzöm a szűrőbetéteket. Bizony a cserekor van különbség a különböző szűrőbetétek között! Nekem a favorit a Purflux.
Na meg ott van a Hengst amit az elején kukázott, az egyik legjobb szűrő (legalább is benne van az első 4-be!), ezt a márkát használom üzemanyag és olajszűrő, levegőszűrő az filtron!
Hát ez nagyon amatőr teszt volt, mint ahogy az összes ilyen amit az elmúlt időben csináltatok. Itt egy példa hogyan kéne ezt a műfajt csinálni (pont olajszűrős). th-cam.com/video/TaoJpBiCG50/w-d-xo.html
Nagyon jól tolja a srác és az előadásmódja is pörgős, a mérési módszerei és felszerelése is tök jók ahhoz képest hogy kb maga rakta össze a cuccokat hozzá. Le a kalappal.
Köszönjük szépen az olajozott információ halmazt. Csak így tovább Doktor Úr. 13:13 - a Made in Extra EU jelölés egy bonyolult megfogalmazásban annyit jelent, hogy az Európai Únión kívüli országokkal történő tranzakciókat végrehajtó gyártó és vagy előállító, vagyis EU-n kívüli ország volt a tettes. Gyakorlatilag bárhol a világon legyártott és vagy előállított termék lehet, amely az EU előírásoknak megfelelően készült. Az anyagok újrahasznosításával és újrahasznosulásával foglalkozom, úgyhogy ezt azt információt már tanultam. ... megjegyzem : ( a sok-sok kínai mendemonda miatt, merthogy ott már tömeggyártás és emiatt rossz minőség keletkezik, rafináltan tudnak a gyártók játszani az ehhez hasonló jelölésekkel, mint pl a fent említett Extra EU is, vagy egy másik közkedvelt újabb jelölés a Made in PRC , azaz peoples republic of china és a többiek )
Érdekes téma, pont melos kocsi felújítása végett lett véve egy olyan szűrő ami nekem is új volt, maga a kialakítás is. Gyárinál majdnem 3x nagyobb, teli ára majdnem 5500 volt, Fm Filter márka, és a fém házba egy nagyobb inbusz helye van, nem kell olajleszedő se hozzá, alig fért be a helyére akkora. :D
A fémházas szűrő érdekelt volna engem is! Mert ugyan ahoz az autóhoz lehet venni magasabb és alacsonyabb szűrőt is. Kiváncsi lennék rá hogy hatékonyságban ugyan azt tudja-e a két szűrő.
Tippjeim szerint a válasza az lenne, hogy ha mindenáron tisztítani szeretnéd a motort, akkor iktass be 4-5 rövidített ciklusú olajcserét (3ekm) és utána térj vissza az általad elégségesnek tartottra. Azt is mondaná, hogy az a baj, hogy nem mérhető a különbség, maximum megbontással, amit ugye nem fogsz megtenni, mert felesleges. Harmadrészt, ha működik a dolog és tényleg annyira szennyeződött a kenésrendszer, akkor az oldott kopadék, részecske, neadjisten kokszdarabkák máshol, főleg csapágy kenési pontokon nagyobb kárt okoznak mint amennyi hasznot a tisztítás hoz. Személyes véleményem: Nyugodtan csináld, akkor megnyugszol, baja nem lesz tőle semminek, ha az előírás szerint végzed a műveletet. Értelme sok nincs. Vegyél inkább egy karton olcsó, minősítéseknek megfelelő olajat és cserélj kétszer olajat rövid idő alatt. Többet nyersz.
@@T4R3dneck köszönöm a normális választ. Látom azért vannak emberek akik tudnak értelmesen reagálni ha valakinek kérdése van. Remélem azért egyesek felfogják, h nem mindenki techbuzi h mindenre tudja a választ. Van aki megszállott, van aki hobbista vagy egyszerüen néző és követi az eseményeket mint én is. Megegyszer köszi az észrevételt.
Hengst márkát használok és teszek is be családban autókba. Gyári minőség sőt használtam Mann-t is, de mintha a Hengst még talán jobb is lenne kialakításban, minőségben mint a mindenki által ismert Mann. Írt Göbi totalcar cikkben is erről, ott is győztesként jött ki és az ára pedig érdekes módon fele annyi mint a Mann.
Az én is úgy tapasztaltam hogy a Mann már nem a régi legalábbis a minősége biztos nem, az ára az maradt . A Hengst minősége közelíti meg legjobban a gyári szűrőét igaz sok gyártónál a Hengst a gyári beszállító,eddig még soha semmi gyártási hibát nem tapasztaltam nem hallottam rá panaszt sem ellentétben a Mann filterrel
nekem anno úgy mondtak, hogy azért érdemes drágább szúrót venni, mert a papír szúrók át vannak itatva, olyan adalékanyagokkal ami az olajból esetleg hamarabb elfogynának és szúrókból tudnak így visszapótlódni Akkor még nem voltak se longlife olajok, se még 5w-40 sem.
Sajnálom, hogy a Hengst egyből a kukában végezte, pont arra lettem volna kíváncsi, mert emlékszem, korábban volt a Totalcaron egy szűrőteszt (szintén Göbi csinálta) és ott az volt a befutó...
Jópofa ez a finom A.Z. termékelhelyezés :) Segáz vele, valamiből finanszírozni kell a videóval eltöltött időt, ellenben a Filtron, mint márka direkt maradt ki?
@@anderledani igen elvétve akad de már nagyon ritkán. 2020 as kia stonicban is az van. De csak a 4 hengeres motoron. A 3 hengeres már külön papír szűrős. Valószínűleg alapvetően a régebbi fejlesztésű jól bevált motoroknál nem alakítottak rajta. A második generációs Yarison is fém házas van az utódján már az új fajta. Európai autóban viszont már elvétve lehet találkozni vele. Illetve az újabb fejlesztésű japán és koreai motorokon is elhagyták. De tény hogy az amcsi v8 még többségében ezt használja 😃
Külföldi videók vannak de azok is kb annyit tudnak hogy megnezik mennyire folyekony mínusz 40 fokon meg forralják 200 fokra es megnezik milyen lesz. Ugy gondolom azzal sincs előrébb az ember.
Olyan vicces hogy az AZ Meisterteile dobozára "Ölfilter" van írva, sőt a Unix még .de domaint is foglalt, hogy azt lehessen hinni, hogy német gyártó :'D Miközben teljesen egy magyar cég (az Unix) saját márkája, amit ki tudja hol gyártanak, akár itthon.
A.Z., azaz Antal Zombori, a unix tulajdonosa. A Unix gyűjtőmárkája, nem gyártanak semmit. A németes név és csomagolás design nyilván nem véletlen, kicsit félrevezető is, ugyanakkor semmi sem tilja. Számomra az benne a zavaró, hogy vannak bejáratott márkák, amik letettek már valamit az asztalra, van velük tapasztalat és tudod mit kapsz a pénzedért. Ennél a márkánál meg fogalmad nincs, mert nem árulják el, hogy ki gyártotta az adott terméket. Pl. azt mondod, hogy te csak lemförder, vagy meile gömbfejet veszel, mert tapasztalataid szerint az a legjobb. Erre a unixos értékesítő azt mondja, ohgy vedd meg az A.Z.-t, mert sokkal olcsóbb és ugyanolyan jó. Rákérdezel, hogy "melyik gyártó terméke van a dobozban?". Hát azt nem tudják, de hidd el, hogy jó. Hát bocsi, a bizalom nem így működik, azért meg kell dolgozni. A nagy nevű gyártók már piacon vannak egy ideje, volt ideje kiépülni a bizalomnak.
Ha ezt tudom küldtem volna fémházas Hastings( 1.21$) Fram(1.87$) ,és a legdrágább Hastings (3.59$) között mi a difi ,én ezt a "nagyondrágát" (majdnem 910 Ft használom ,a 6 dolláros Bosch-t még nem mertem venni ,azért nem szórjuk a píízt meghát a kínálat teteje már csak rongyrázás .. de itthon is vettem már MannFiltert akciósan 600Ft-ért ,biztos romlott volt,főleg hogy romlott légszűrőt is vettem mellé 1200ft-ért ..
Véleményem szerint itt egyöntetűen a MAHLE nyert . Mert a közép rész kialakítása olyan , hogy legkevésbé akadályozza az olaj áramlását és a papír megtámasztása is a legjobb. Mert szűréskor egy középpontba irányába ható erő lép fel ami a papírt képes befelé nyomni , ezáltal elzárni szűrt olaj útját. Ezért az egyenesen bordázott fajták (a papír hajtogatással egy irányú !! ) mérnöki hibának tekinthetők.
Én mindig normális olajat és mann szűrőt vásárlok. Igazából az autó fenntartásához viszonyítva jelentéktelen az a párezer forint különbség a szűrők között. Legalább is az én 20 éves autómnál, az újaknál nem ismerem az árszabást.
Értem, és emlékszem, hogy ki lett hangsúlyozva, hogy nem labor, de na.... Szoba hőmérsékleten szemrevételezéssel, és ablakmosó folyadékos mártással kijelenteni Zsolti, hogy nincs számot tevő különbség, kissé hát komolytalan... Mert hát ugye lehet, hogy tévedek, de a motorban mint ha 1.5-4 Bar közti nyomáson, úgy 100 fok magaslatában, olajjal érintkező esemény mint ha más lenne mint amit láttunk :) De igen, világos, ez egy olyan teszt volt, hogy azzal főzünk ami van, és teljesen korrekt is volt, becsülettel, és ügyesen lezavartad :) És még annyit, hogy sem a szűrő alja, sem a teteje nem fekszik fel sehova, a fedél legmagasabb pontja, és a szűrőház legalsó pontja között áll, mondjuk fél centi hézagokkal. Azért nem mind1, hogy műanyagra van ragasztva a papír, vagy gyantás jellegű dologra, ami Neked gagyinak hatott, mert a műanyag dilatációja jóval kisebb, dagadási képessége 0, így a papír mozgásával arányosan a lezárás nem mozog, ergo könnyebben szakadhat, de ami a legfontosabb, hogy üzem meleg motornál engedi széjjelebb nyílni a szűrőt, így a híguló olajból fakadó olajnyomás esést is csökkenti, és a kosz elnyelő képessége is nő. Nem véletlen a Mann, és a Mahle a prémium, mert nyilván egy ilyen képességet támogató speciális ragasztó, vagy nevezzük megszilárduló vegyületnek, költségesebb a használata, mert drágább anyag, mint a hulladék újra felhasználásból származó műanyag darálék a fröccsöntő gépbe. Tehát a drágább anyag felhasználásával, a motor számára jótékonyabb hatású képességekkel is bír a szűrő. Amikor az ember kivesz egy műanyag vázas szűrőt 10-12ezer után, akkor a papír össze van roskadva, míg egy Mahle, vagy Mann szűrő megvan dagadva, mert több ganét szedett össze.
Sajnálom hogy nem tudtatok szűrési hatékonyságot mérni, az lett volna még egy objektív adat. Amúgy minél hosszabb a papír, annál nagyobba a szűrőfelület, a hatékonyságot jelentősen növeli. Meglepett az olcsó szűrő. Az AZMT meg nem kiugró egyáltalán.
Ma a Magyarországon futó autók legnagyobb része ma is azt az "elavult" ósdi fémházas szűrőket használja, ami ki lett kukázva és szóra sem volt érdemes. És még fogja is jó darabig. Ha tetszik, ha nem. És ebben a tekintetben nem is lényeges, hogy már nem korszerű. Így ez a teszt a legtöbb autós számára nem lett releváns. Ezzel tehát egy kissé mellélőttetek.
Kedves Doki! Azt szeretném kérdezni, hogy a modern dízel motorok korom lerakódásáról esetleg mondanál néhány dolgot? Konkrétan a bontás nélküli tisztítás érdekelne ill. ezek az adalékok, (alábbi hivatkozás) vagy bármelyik más! Van értelme? www.mathy.de/shop/de/produkt-sets/MATHY-Diesel-Komplett-Kur.html Köszönöm!
Mondjuk egy gyertya összehasonlítás is érdekes lehet, milyen ívet húz vagy nemtom :D Vagy a tél közeledtével esetleg ablakmosó folyadék teszt. Pl az egyik nagy áruház saját márkása -10 C-nál megfagyott a ráírt -70 helyett :D
Egy nagyon fontos szűrő kimaradt a sorból, a gyári szűrő. Viszonyítási alapnak jó lett volna. Én mindig úgy szoktam utángyártott márkát választani, hogy megnézem melyik hasonlít a legjobban a gyárira. Sajna csóró is vagyok és nincs a közelemben márkaszervíz ahonnét be tudnék szerezni gyári cuccokat megbízható helyről. Egyébként kilométerfüggő is, hogy milyen szűrőt vesz az ember az autójába egy 100ekm-es autóba még gondolkodás nélkül megveszem a drága szűrőt, de egy 400ekm-t futott autóba már jó lesz az olcsóbb is, azzal is elmegy még egy darabig.
Érdemes jobb fajta(nevű ) szűrőt használni, Vannak olyanok amit "széthullanak" és darabokba kell kivenni a szűrőházból.Ami akár olajcsatornát is elzárhat.
Ha mar olaj akkor lenne egy idevago kerdesem . A markaszervizben par milimeterrel maximum fole toltottek az autom ami egy ujkoratol tulajdonomban levo Honda jazz hybrid w0-20 olajjal . Tisztaban vagyok a tulzott olajtultoltes karos hatasival habosodas vakum efekt stb ezek mint habosodas nem jelentkeztek az en esetemben. A kerdes erdemes e kiszivni belole vagy ne foglalkozzak vele ?
Focus 2L dízelben, ha a gyártó előírás szerinti 5,5 liter olajat töltesz, bőven a max felett van. 5 liter olajjal áll meg a maxnál a színt. Szóval én nem aggódnék
Azért nekem fura, hogy egy ekkora cégnél dolgozó fejlesztőmérnökök munkája nem tetszik a Göbinek illetve "legagyizza" a filcet. Gondolom ez egy komoly fejlesztő-tesztelő munka lehetett, nem csak beütötte a fejét valaki és másnap szólt, hogy tegyünk oda filcet gyerekek...
Ismerősöm mindig MANN filert vesz mert azt olvasta hogy 25% a nagyobb a kapacitása (felülete) Ez itt be is bizonyosodott. Illetve ugyan ezt tapasztaltam a levegőszűrőnél is. Igaz én nem mértem le de azonos autóba a redők száma több volt a MANN szűrőnek. Persze nem lehet minden márkát megnézni és mindenkinek a saját márkája lenne a legérdekesebb. Purflux :D Mivel gyári beszállító pár helyen ezért én ezt szoktam
Azért erről a chip tuning dologról lehetne vitatkozni. Egy jó chippes nem úgy állít, hogy okádja a kormot, csak optimalizál. Az igénytelen és csóró nem megy utána levegővel és a még hozzá kellő dolgokkal.
Nekem annyi felvetésem lenne ezzel kapcsolatban, hogy szerintem ez az "inpregnáltság" tesz kissé hibás volt. Szerintem amikor ezeket kezelik akkor a külső réteg kapja meg ezt a védelmet, hiszen ott kell megfogni a vizet. Tehát amikor el lettek vágva akkor szabaddá lett téve alul-felül az a rész ami nincs le kezelve, így persze hogy a saját súlyuk többszörösét fel szívták. Bár ezt ön jó eredménynek tartotta, véleményem szerint mindössze néhány grammos többlettel lehetett volna abszolválni a tesztet, esetleg a rosszabb minőségűek mutattak volna nagyobb különbségeket . Szóval érdemes lenne ezt vágás nélkül tesztelni!
Szia Doki! A videó alapján jutott eszembe egy kérdés olajszint mérésel kapcsolatban. Igaz az új autókból már a nívó pálcát is kispórolták :) de nekem még egy hagyományosnak vett kocsim van (a4 b7 2.0 PD). Tehát a kérdésem a következő lenne: Hogy mérjünk 'szintet? Van a köztudatban ismert verzió, leállítás után várjunk 2-3 percet míg "lefolyik" az olaj? Vagy leállítás után egyből, míg a szűrőház is "tele" van, mert igazából az is vesz fel némi olajat. Te, mint "olajos" szakember melyik verziót tartod helyesnek? nem mellékesen, köszi a videókat, nagyon szívesen nézem a teszteket és ezeket a boncolgatós felvételeket is! üdv és további jó munkát: Dénes
Bár nem vagyok Doki, de beleszövegelnék. Nem kell ezt túlpörögni. Van benne kb. 4L olaj, +3-5dl. De egy olajcserénél gondolom 4L van felhasználva. Mivel ki se folyik mind, max. jelzésnél is lehet ilyenkor. 10 percet állt, vagy egy napot, mindegy az, csak ne rögtön leállítás után legyen mérve. Vagy járó motornál :D . Ha baj van, azaz fogy, észre lehet venni. Ha mindig ugyanabban az állapotban méred, lehet viszonyítani. Min.-max között 7,5dl van kb., gyártófüggő. Szóval nem egy misztikus dolog ez. Üdv.: Dénes
dns120ls az én szerelőm szerencsére gondos, megbillenti a kocsit, úgy folyatja ki, plusz meg ki is szívatja belőle! Szóval maradni nem sok marad benne!
@@gardaden érdekességképp: Leengedtem az olajat, több órán keresztül csepegett. Ez az autó nem kellett egy hétig, ezalatt a hét alatt +4dl kicsepegett még a leeresztés napján kívül. Ez pedig független a pozíciótól, szívástól. Ha rendszeresen cserélve van, már jó.
Pár éve szétszedtem 3 fémházas olajszűrőt amiket Aprili Shiverrel használtam el: www.sportmotor.hu/forum/olaj-lancspray-kenoanyag?q=ponthegeszt%C3%A9sek
Nem vagyok biztos benne, hogy gyártástechnológiában / anyagban olcsóbb a filccel ragasztott technológia, mint a műanyag fröccsöntés. Jó lett volna valahogyan még a papír levágása előtt tesztelni a vízfelvevő képességet. Így kizárható lett volna az összegyűrések különbségéből adódó eltérés. Persze lehet, semmit nem jelent. Akkor ha jól értem, a legdrágább és legolcsóbb szűrő közt van kb. 2.000 Ft. Azért ez nem egy oltári különbözet.
Göbi, amúgy patent a Videó és korrektek az Infók is. Még valami, a fém szűrő használat után teljességgel újrahasznosítható, ugyanis ledarálás után a fém mehet újrahasznosításra, a papírt meg szintén elégetik. Ugyan drágább alkatrész és az előállítása is, viszont sok pénz vissza is jön belőle alapanyagban. Ez az oka, h van néhány nagy autógyár aki a mai napig ragaszkodik hozzá..
Drágább az előállítás drágább a felhasználás drága az újrahasznosítás de megéri? Hát kurvára nem. El kell engedni ez így jóval egyszerűbb. Arról nem beszélve hogy kinek adod le a fémházas szűrőt használtan pl mint szerviz. Egyszerűen nem éri meg vele foglalkozni jobb a betét szűrő. Az meg hogy tegyünk bele több anyagot mert több pénzért egy részét vissza tudjuk nyerni egy nettó faszság 😃
@@szcs5643 hát alapvetően a környezet védelmemel és az újrahasznosításal foglalkozom de ilyen tanulmányal még nem találkoztam. Valószínűleg soha nem is fogok. Annak hogy tegyük egy fém házba aminek pénzért vissza tudjuk nyerni egy bizonyos százalékát vagy hagyjuk el és tegyük egy műanyag házba ami fixen beépített és cserélni sem kell csak a papír szűrőt az sokkal ésszerűbb. Legalábbis szerintem. De én ezt csak tanultam nyilván a sokkal okosabbak ezt másképp gondolják 😄 de ha tudod mutasd meg azt a tanulmányt mert valóban érdekelnek az ész érvek! Mert a "sokkal okosabb" meg a tegyünk bele fémet hogy újra tudjunk hasznosítani minden csak nem ész érv
a 20 mikron-os szűrési határ meg azért fontos, mert azon a méreten vannak a szokásos csapágyhézagok. ami alatta van az nem okoz gondot a motorban, és gond nélkül azt még be tudja ágyzni a csapágyfém..
Mondjuk engem meglep, hogy valaki az alapján választ olajszűrőt, hogy 2000 vagy 4000 forintba kerül e, miközben havi szinten vélhetően csak tankolásra elkölt az ember több tízezer forintot. Mivel olajszűrőt évente kb egyszer vesz az ember az árkülönbség gyakorlatilag lényegtelen.
Egy átlag felhasználónak biztosan mindegy. Én azért örülök egy ilyen tesztnek, mert nekem 2-3 hetente kell olajat cserélnem és egyáltalán nem mindegy hogy 3 vagy 6e ft egy szűrő, főleg úgy hogy közel azonos a tudásuk.
Az én felvetésem a klímával kapcsolatos lenne. Ezt a kényelmi berendezés már szinte minden új autóban megtalálni. De sokan ne tudják, nem tudom én sem, hogy ebben a rendszerben is van egy szárítószűrő melyet cserélni kell. De mikor és miért? Plusz a klíma karbantartását is kitárgyalhatnád, ha lehet kellően szájbarágósan mint eddig minden mást.
Nagyon jó, szeretem ezt az egyszerűséget, lelkesed, és hozzáértést. Csak így tovább Doki! Még több ilyen tartalmas műhelyes videót. " Kérünk "
A szárítószűrőt csak akkor szokták cserélni ha valami miatt meg van bontva a klímarendszer. Emiatt nem vákuumolják le a gázt és töltik fel újra. Én is klímástól tudtam ezt meg.
A legtöbb szárítószűrő már egybe van építve a klímahűtővel. Cak akkor szoktuk cserélni, ha valamit egyébként is cserélni kell a rendszerben, pl: hűtő, kompresszor, expanziós szelep, evaporátor, kompreszor, vagy lyukas cső. Egyébként amíg rendesen működik a klímarendszer nincs értelme cserélni, mert a szennyeződések kiszűrése melett a nedvességet köti meg, az pedig egy zárt rendszernél nem kerül bele folyamatosan, nem úgy mint az olajba a korom, az üzemanyagrendszerbe a kosz, vagy a levegőszűrőbe a por.
@@tamasvass5643 Tehát ha az ügyfél odamegy pl egy, a kondival egyben lévő szűrős autóval, aminek a kisnyomású csöve mondjuk elfáradt a roppantásnál, és csak egy új csövet kell rároppantani, Ti megvetettek vele egy új klímakondit is? Vagy ha egy VW esetében cserélni kell egy kapilláris betétet szintén? Vagy ha egy sima, mondjuk nagynyomású csőszakaszon van egy javítás, mert kidörzsölődött, ott is új kondit vetettek? Mondjuk ma cseréltem egy MB W203-on expanziós, kellett volna kondit is vetetnem az ügyféllel? :) Tisztelt uram, megvan a hiba, az expanziós nem zár be, cserélni kell, az új 12000Ft, de cserélünk klímahűtőt is, nincs baja de kell mert mert, az pedig 40ezer Ft..... :D Csak óvatosan a butaságokkal, de mindenesetre béke!!!
@@Smafu.w126 Nyilván nem. Itt azon volt a hangsúly, hogy a szárítószűrőnek nincs csereperiódusa, és csak akkor érdemes cserélni, ha amúgy is valamiért meg kell bontani a rendszert. Új klímakomresszor felszerelésénél akkor van garancia rá, ha hűtőt, és szárítószűrőt is cserélünk. Expanziós szelepnél ha szemmel látszik, hogy tele van fémforgáccsal stb. akkor nyilván rendszer tisztítás után javasolni fogjuk a szárítószűrő cserét. A lyukas csövet értelem szerűen ha meg lehet hegeszteni és nem rohadt szét, mint a szita, akkor meghegesztetjük vagy a roppantott része cserélhető, akkor kicseréltetjük, de nem egyszer volt már, hogy nem tudták befogni, vagy olyan helyen kellett volna hegeszteni, ahol nem tudták megoldani. De ha évek óta törött/lyukas csővel használják az autót, mert most vették és az előző tulajt nem érdekelte, akkor ugyanúgy csak szárítószűrő csere és rendszer tisztítás után van garancia. Biztos pontatlanul fogalmaztam korábban, de így már remélem érthető mit akartam mondani.
Szia Zsolti! Mindig nagy örömmel nézlek és hallgatlak, de szerintem ez a videó most szakmailag nagyon mellé sikerült... Én magam is olajszűrők fejlesztésével foglalkozok kint Németországban, bár én a hidraulika területén dolgozok. Az alábbi dolgokat szeretném a következőkben tisztázni:
1. " A centrifugás szűrő a legjobb szűrő". Ez már csak elméleti alapon is bukik amennyiben valaki mostanában mechnikai eljárástechnikát tanul. A centrifugás szűrők nagy előnye a hátránya is, nincs bennük mozgó alkatrész, a kialakításuk okán alakul ki centrifugális tér a szennyeződés leválasztására. Viszont ez mindig nyomásveszteséggel jár. Szóval ez egy negatívum, mert nyomásveszteséggel működik. A másik probléma a leválasztás, ugyanis 20 mikron finomságot nem lehet elérni centrifugális szűrőkkel, így a mai követelményeknek nem felel meg.
2. "6. perc" a mai szűrők nem azért kisebbek mint a régebbiek, mert a gyártók spórolni akarnak. A szűrőgyártók hatalmas mennyiségű pénzt és időt ölnek bele a fejlesztésekbe, így egy mai szűrő annak ellenére, hogy kisebb mint 10-20 évvel korábban, 30-40%-al nagyobb mennyiségű szennyeződést tud felvenni és kisebb a nyomásvesztesége is. Az élettartamot is hosszabb időre tervezik, ezt több baráti forrásból is tudom, hogy a mai olajszűrők kifejlesztése és élettartama lassan eléri azt a maximumot, amit a jelenlegi technikai szinten el lehet érni. Vagy csak, hogy a saját területem maradjak, ahol én dolgozok, ott jelenleg jövünk ki az egyik szűrőnk utódjával, és a generáció váltás alatt közel 30% fejlődést sikerült elérnünk minden területen...
3. "38:50" - szűrőpapír. Nos ez a lelke mindennek, a szűrőpapír, és annak a porozitását, szennyeződés felvevő képességét és a nyomásveszteségét csak laborban lehet megvizsgálni. Így aztán optikailag azt mondani, hogy nagyon hasonlóak... hát az több mint bátor.
4. "40:80" - a különbség az, hogy nincs nagy különbség: hát ezt hallottam már én is, aztán amikor érdekes módon jön a laborvizsgálat akkor kiderül, hogy az a bizonyos szűrő a 20 mikron helyett 30 mikron finomságú és még a nyomásvesztesége is rosszabb és egyebek. Arról nem beszélve, hogy a nagy gyártók azok nagy papíripari beszállítókkal dolgoznak és fejlesztenek együtt és sokszor van a szerződésben olyan pont hogy: kizárólagosság. Magyarán xy szűrőgyártó az yx papírelőállítóval kifejleszt egy új szűrőpapírt, amit aztán csak az xy szűrőgyártónak ad el.
Szerintem mindenben igazad van. Egy valami a "problémám" Göbi az elején leszögezi, hogy ez nem labor, csak egy kis műhely ahol csak nagyjából próbál kiigazodni a sok fajta között.
Nem tudom, hogy milyen gépekhez szállítotok.A hidraulika olaj az egy külön téma. Eszméletlenül finomnak, tisztának kell lennie, különösen az axiáldugattyús szivattyúkban.
Itt korom nem képződik, de kopadék igen. Csak egy gondolat, szerintem egy jó, erős mágnes az acélkopadékot elkapja.
Nem tudom, hogy milyen centrifugál szűrőre gondoltál, Göbi a reaktívra (Héron gőzturbinája, Segner kerék, amelynek alapján Gauss kidolgozta a turbinaegyenletet.)
"nincs bennük mozgó alkatrész" a reaktív pörög mint az istennyila.Tudtommal nehéz gépekbe szokás belerakni.
Egyébként nem csak kvázi felületi papírszűrő van a világon, hanem mélységi szűrő is.
Egy ismerősöm (nevet soha nem említek) kidolgozott egyet, természetesen kimérték, Ragyogó eredményeket kaptak. Ez is nehéz gépekhez passzolt. A Rábának nagyban szállítottak.
Ami a nyomásveszteséget illeti be kéne tenni egy nyomásfokozó szivattyút. Ha van hely. Sztem a nehéz képek költsége ezt kibírja.
A srác olyan laborszűrőket is gyárt, ami a cigarettafüstöt is kiszűri.
@@viktorg2694 ez így rendben is van az elején, de a végére kicsit átesik a ló túloldalára szerintem. Kicsit erős a végén azt állítani, hogy lényegében nincs különbség, miután az elején leszögezi, hogy ez csak egy kis műhely...
@@andrasaranyi4229 persze, a hidraulika az sokkal nehezebb terület, de szerencsére több más cégnél és van pár ismerősöm, így kötetlen beszélgetéseknél előjön, hogy ma már a személygépjárművekbe szánt szűrők fejlesztése is mekkora munka. Lassan pedig jönnek az új szűrők. Lehet felkészülni, mert a jelenlegi benzines motorok sokkal finomabb szemcsés szennyeződéseket okoznak, így már pár éve beindultak a fejlesztések, hogy a hidraulikai szűrőkhöz hasonló felépítésűek legyenek ezek a szűrők is...Amúgy a hidraulikai szűrők azok mind mélységi szűrők.
@@viktorg2694 hát jól mellélőtt.....
"Akkora kartergaza van hogy a kereket fel lehet vele fujni."
:D
Gázolaj, vagy üzemanyagszűrőkről is csinálj ilyet Doki!
Támogatom 👍
A gázolaj szűrőt szívesen meg nézném én is
Jók a tesztek, mindig tanul valami okosat az ember belőlük, viszont szívesen látnék a tesztelt alkatrészek között gyárit is, hogy az mennyivel tud többet mint az utángyártottak. Csak így tovább, jó látni hogy van még minőségi tartalom ebben a témában!
Arra én is. Gyári olajszűrőm és a Mann ugyaannyiba kerül. Most az a kérdés ebből mennyi a haszon és mennyi a tényleges anyagár.
Ismét tökéletes ahogy már dokitól megszokhattuk, egyedül az okoz bennem hianyérzetet hogy a purflux szűrő kimaradt ami tapasztalaim szerint a legjobb!
Gyári Renault beszállító 100%-hogy minőségi termék.
A zsiguli óta nagyságrendeket változott a technológia, a motorok olajba jutatott anyagai is teljesen mások és az olajok is, így a szűrőknek is teljesen más követelményeknek kell eleget tenni. Tök jó volt ez a szűrőszétvágás, bár a szűrők szűrési képességéről azért nem tudtunk meg sokat. Egy jobb szűrő olyan minimális költség kilométerre vetítve, hogy ezen nem érdemes spórolni, pláne, hogy nagyon aktívan hozzájárul a motor állapotának hosszabb megtartásához, és biztos könyebben és drágábban lehet eladni azt az autót, aminek a kartergázával nem lehet felfújni a kereket 🙂
Pont az érdekelt volna, amit az elején kib@sztál a kukába! :)
Ugyan ez volt fém burokban! De engem is az érdekelt vona. ;)
Szintén... a 2001-es Puntomba is fémházas kell.. :D De még anyáméba is pedig az már faszlift utáni verzió... :D
Ezen felvenettem. Detto. :D
Mint engem is. A 31 éves Audi 100-asomba is a fém házas szűrő kell és nem a kurva fasza, modern környezetvédő papír betét. Évente cserélem az olajat és a szűrőt is. Ha 10E km van benne, vagy csak 5E km akkor is. Rohadtul nem érdekel, hogy mennyi fémet dobok ki, kifizettem az árát. Ezért autó még az autóm. Rohadt környezet szennyező vagyok, de jó gazdája az autómnak.
Kár, hogy a Hengst kimaradt, pedig az ilyen motorokon ha jól emlékszem az olajszűrőházat pont a Hengst gyártya.
Wow. Az első videó, ahol végre azt éreztem, hogy egy irgalmatlan nagy tudású ember mesél a technikáról. Kedves Zsolt, ez a tökéletes stílus! Tippre csak fáradt, enerváltabb volt, de ez a lejjebb tekert humor/jópofizás/pörgés nagyon jól áll.
Bevallom valahogy nem kedveltem az eddigi videóit Pistához képest. Sosem éreztem, hogy irgalmatlan tudás van a humor mögött. Így kevesebb pörgéssel és humorral, ez zseniális volt, összhang volt az előadásmód és a tartalom között. Kérem maradjon ezen a vonalon, humorr-bohóc stílusból elég Pista. :)
Hajrá fiúk, szuper amit létrehoztok napról napra.
16:19 a tiszta agresszió xD 🤣
Nagyon köszönöm a bemutatót igazán informatív volt ! Jó tudni ezeket a dolgokat ha szeretnénk odafigyelni az autónkra..és megadni mindent neki amitől üzembiztos marad...
Full beteg, hibátlan content ;) még ilyet, jöhet hűtőházban viszkozitás teszt, stb :P
Azért a magasságukat meg lehetett volna mérni még. Tippem szerint a prémium picivel hosszabb és a rugalmas végüknek köszönhetően jobban illeszkedik a fedélhez.
Amit én észrevettem az olajszűrők között. Ford mondeo 2.0 dízel. A FoMoCO gyári szűrő tökéletesen bepattintható a helyére, masszívan bennmarad ameddig az ember rácsavarja a szűrőház fedelét. 2x vettem olcsóbb szűrőt és 1x Boscht amit egy szenvedés volt berakni, mert amint megfordítottam a fedelet, mindig kiesett és nem pattant be a helyére. Utoljára Mann filtert vettem, ami szintén egyszerűen a helyére ment.
"Teli ár" falra tudok mászni ettől a szótól. Kb. azt jelenti, hogy jól lehúztunk - áron vetted meg... :D
Töltünk egy autókártyát és egyből kapsz 10 % kedvességet! Micsoda üzlet mi? :D
@@Adi-rn2hp az még mindig 40%-kal ár drágább mint a nem lehúzós alkatrészboltokban elérhető . De becsületükre lecsen mondva, gyorsan szállítanak!
Mennyivel bölcsebb lett volna fém házas szűrőket szétvagdosni. Elvégre ott érdemes csalni meg spórolni amit sosem látsz... Ebben így nem sok meglepetés volt, azt meg szétvagdosás nélkül is látom, hogy melyik a sűrűbb vagy hosszabb lamellás...
Ja mondjuk ez igaz...
@@a.f.1587 De milyen a papír?
Óriási szakértő, aki ránézésre megállapítja, melyik a jó szűrő ...
Legalább készült 42 percnyi tartalom. Göbi hajlamos néha úgy beszélni mintha csak a netről szedte volna össze a tudását.
Engineering explained magyar változata.
Maximálisan támogatom ezt az új műsort! 😁👌
Érdekes a téma, én még megvizsgálnám mekkora erő kell ahhoz, hogy az olajat átpréseljük a szűrőpapíron. Illetve az is érdekelne, mi történik a műgyantával egy hónap olajfürdő után.
Király kis video lett ez is. Lehet belőle okulni. Esetleg a későbbiekben megnézhetnétek a kuplung tárcsákat és szerkezeteket.
Hali! Fékbetét teszt lesz majd?
Réz alátétet az olaj leeresztő csavarhoz hiányolom a csomagolásokból 🤔
Egy 1/4 - el nagyobb méretű (ugye 50 cm) szűrőnek azonos a súlya, mint a kisebbnek, akkor mégiscsak kevesebb vizet vesz fel arányaiban?
Vagy rosszul látom?
Igen, ez nekem is egyből szemet szúrt, azt hittem meg lesz említve.
Doki!
Lesz videó a részecskeszűrő tisztításról?
Mi a különbség cég és cég között?
A Fiat 126p ( kispolszki ) főtengely végén volt a centrifugál szűrő .
Meg egy csomó máson is. Fiat 500, 600, 850. A korabeli Mercedeseket meg aluházas szűrővel szerelték, cserélhető betéttel.
Hát? Kicsi a centrifugális erő, mert kicsi a fordulatszám.
Igen, gyakorlatilag az ékszíjtárcsában.
@@feketekristof4632 Meg az Ural-375-ön. Csak egy kicsit nagyobb.
Engem érdekelne, olaj teszt. Több városi legenda is kering, különösen dízel motoroknál. Míg a Castrol-t eszi pl.: 2.0 VW Diesel a Mobil 1 et nem. A mondás az hogy a Mobil1 Racing nek magasabb a hűtőrése emiatt nem ég el. Szóval ha lehet valahogy ilyen jellegű teszt vagy ismeret anyag, hogy van e külnöbség márkák és márkák között. Valóban lehet-e így olaj evést csökkenteni stb az nagyon jó lenne ! Köszi mégegyszer a videót !
AZ fék munkahenger:
2 db hibás
AZ dobfék betét rugója
1 db eltört szerelés közben (nagyon jó móka!)
AZ lengéscsillapító rögzítés közben LETÖRT a szem
Biztosan nem merek a jövőben ezen spórolni, hogy valami hulladék fost tegyek az autómba ... 1x elég volt beszopni, a szuper videók alapján, hogy jajj de jó...
Elhiszem, hogy a műsorban jót kapsz ,de a valóságban meg szemetet adnak a vásárlónak ha bemegy!
Lengőkar/ szilent tesztet a népnek! Mindenki panaszkodik hogy pár hónapot max 1-2 évet birnak. Valami gépbe be kellene fogni lemérni mekkora erő kell a roncsolásukhoz, illetve hőre hogyan reagálnak.
Megint drága, de még hosszú is.Lehet kapni poliuretánból utángyártottat. Kicsit merevebb, de hihetetlenül tartós, csak drága.
Gyanítom egyre többen járnak óriási kerékkel peres gumikon. Hol vannak már a /55/70 gumik
@@andrasaranyi4229 Nekem rossz tapasztalatom van vele. Powerflex lengőkar szilent körülbelül 20ezer kilométert bírt a káprázatos minőségű alföldi utakon. Ellenben a Meyle HD komplett lengőkar 80ezer kilométerrel ezelőtt lett beszerelve és - lekopogom - még tartja magát.
@@vasi79o /80-nal karikázok. A szilentek köszönik, jól vannak :)
@@dav1208 Ami az alföldi utakat illeti, legfeljebb egy kicsit óvatosabban mégy, és kegyetlenül figyelsz.
A Powerflex-ben a szilentet nem sütik bele vmi szar gumiból? Ki lehet azt szedni, jó macerás, és beletenni egy méretpontos, jó minőségű újat. Persze nem árt egy pici átfedés és a -40 fokos fagyasztó.
gázolaj szűrő teszteettt :):)
Fordnál nagyon nagy az árkülönbség a MANN és a többi között. azért arra kíváncsi lennék, hogy az miért van.2.0tdci
Én a régebbinél teszteltem (2,5 td): Tecneco, Starline szivárog a szűrőháznál, a MANN, Motorcraft pedig nem.
Kicsit nevettséges a teszt! 41:21
Az olajszűrőt egy bizonyos futásteljesítmény után kellene vizsgálni.No és az indításkor is lehet különbséget észlelni, pl. a hidrotőkék sem egyformán kapnak olajat az indítást követően minden olajszűrőnél.
A másik , milyen a betét állapota a csereperiódos felénél, hogyan bírja az üzemelési terhelést.
Én az olajcseréket magam végzem és árgus szemmel ellenőrzöm a szűrőbetéteket. Bizony a cserekor van különbség a különböző szűrőbetétek között!
Nekem a favorit a Purflux.
Kíváncsi lettem volna a gyári beszállító Purflux szűrőre is. Hullámos szurőpapír kialakítása miatt még nagyobb szurőfelülete van.
Na meg ott van a Hengst amit az elején kukázott, az egyik legjobb szűrő (legalább is benne van az első 4-be!), ezt a márkát használom üzemanyag és olajszűrő, levegőszűrő az filtron!
Tokeletes idozites! Pont aktualis a csere :)
Nálam is.
Én is az őszi cserét preferálom.
Hát ez nagyon amatőr teszt volt, mint ahogy az összes ilyen amit az elmúlt időben csináltatok. Itt egy példa hogyan kéne ezt a műfajt csinálni (pont olajszűrős). th-cam.com/video/TaoJpBiCG50/w-d-xo.html
ja ez ilyen iskolás Gerekeknek szólt :) végig tekergettem.. vontatott is volt. 10p és srác jól tolta
Nagyon jól tolja a srác és az előadásmódja is pörgős, a mérési módszerei és felszerelése is tök jók ahhoz képest hogy kb maga rakta össze a cuccokat hozzá. Le a kalappal.
Köszönjük szépen az olajozott információ halmazt. Csak így tovább Doktor Úr.
13:13 - a Made in Extra EU jelölés egy bonyolult megfogalmazásban annyit jelent, hogy az Európai Únión kívüli országokkal történő tranzakciókat végrehajtó gyártó és vagy előállító, vagyis EU-n kívüli ország volt a tettes. Gyakorlatilag bárhol a világon legyártott és vagy előállított termék lehet, amely az EU előírásoknak megfelelően készült.
Az anyagok újrahasznosításával és újrahasznosulásával foglalkozom, úgyhogy ezt azt információt már tanultam.
... megjegyzem : ( a sok-sok kínai mendemonda miatt, merthogy ott már tömeggyártás és emiatt rossz minőség keletkezik, rafináltan tudnak a gyártók játszani az ehhez hasonló jelölésekkel, mint pl a fent említett Extra EU is, vagy egy másik közkedvelt újabb jelölés a Made in PRC , azaz peoples republic of china és a többiek )
Nagyon jó videó. Minden percét élveztem.
Köszi.
Érdekes téma, pont melos kocsi felújítása végett lett véve egy olyan szűrő ami nekem is új volt, maga a kialakítás is. Gyárinál majdnem 3x nagyobb, teli ára majdnem 5500 volt, Fm Filter márka, és a fém házba egy nagyobb inbusz helye van, nem kell olajleszedő se hozzá, alig fért be a helyére akkora. :D
A fémházas szűrő érdekelt volna engem is! Mert ugyan ahoz az autóhoz lehet venni magasabb és alacsonyabb szűrőt is. Kiváncsi lennék rá hogy hatékonyságban ugyan azt tudja-e a két szűrő.
Eccerűen imádom a SPEEDZONE-t
Doki! A motor öblítőkről mi a véleményed? Ha már kenésnél vagyunk!
@@TheCukrasz ismerjük egymást? Vagy ez a életcélod h ülsz a youtubon és beszólsz és várod h valaki reágál e. Aztán meg vered rá!
Tippjeim szerint a válasza az lenne, hogy ha mindenáron tisztítani szeretnéd a motort, akkor iktass be 4-5 rövidített ciklusú olajcserét (3ekm) és utána térj vissza az általad elégségesnek tartottra. Azt is mondaná, hogy az a baj, hogy nem mérhető a különbség, maximum megbontással, amit ugye nem fogsz megtenni, mert felesleges. Harmadrészt, ha működik a dolog és tényleg annyira szennyeződött a kenésrendszer, akkor az oldott kopadék, részecske, neadjisten kokszdarabkák máshol, főleg csapágy kenési pontokon nagyobb kárt okoznak mint amennyi hasznot a tisztítás hoz.
Személyes véleményem: Nyugodtan csináld, akkor megnyugszol, baja nem lesz tőle semminek, ha az előírás szerint végzed a műveletet. Értelme sok nincs. Vegyél inkább egy karton olcsó, minősítéseknek megfelelő olajat és cserélj kétszer olajat rövid idő alatt. Többet nyersz.
@@T4R3dneck köszönöm a normális választ. Látom azért vannak emberek akik tudnak értelmesen reagálni ha valakinek kérdése van. Remélem azért egyesek felfogják, h nem mindenki techbuzi h mindenre tudja a választ. Van aki megszállott, van aki hobbista vagy egyszerüen néző és követi az eseményeket mint én is. Megegyszer köszi az észrevételt.
@@TheCukrasz és úgy őszintén kit érdekelsz?
@@TheCukrasz éppen most bizonyítottad be h te pont az a nyomorult fajta vagy aki a netem ül és mindenkinek pofázik. Élj a világodban. Csau
Érdekes volt látni, köszönöm doki!!
Hengst márkát használok és teszek is be családban autókba. Gyári minőség sőt használtam Mann-t is, de mintha a Hengst még talán jobb is lenne kialakításban, minőségben mint a mindenki által ismert Mann. Írt Göbi totalcar cikkben is erről, ott is győztesként jött ki és az ára pedig érdekes módon fele annyi mint a Mann.
2600 ft a mann az enyémbe ha nem a lehuzos unixba veszed teli aron 6 ezerert.
Az én is úgy tapasztaltam hogy a Mann már nem a régi legalábbis a minősége biztos nem, az ára az maradt . A Hengst minősége közelíti meg legjobban a gyári szűrőét igaz sok gyártónál a Hengst a gyári beszállító,eddig még soha semmi gyártási hibát nem tapasztaltam nem hallottam rá panaszt sem ellentétben a Mann filterrel
nekem anno úgy mondtak, hogy azért érdemes drágább szúrót venni, mert a papír szúrók át vannak itatva, olyan adalékanyagokkal ami az olajból esetleg hamarabb elfogynának és szúrókból tudnak így visszapótlódni Akkor még nem voltak se longlife olajok, se még 5w-40 sem.
Ez egy igen nagy butaság.....
Nagyon érdekes volt!! Köszönöm!
Sajnálom, hogy a Hengst egyből a kukában végezte, pont arra lettem volna kíváncsi, mert emlékszem, korábban volt a Totalcaron egy szűrőteszt (szintén Göbi csinálta) és ott az volt a befutó...
Jópofa ez a finom A.Z. termékelhelyezés :)
Segáz vele, valamiből finanszírozni kell a videóval eltöltött időt, ellenben a Filtron, mint márka direkt maradt ki?
a semmire jutottunk-fémházas szűrőket kellet volna szétvágni :P
Akkor se kaptunk volna így több eredményt. Lényegében így, majdnem mindegy. Vagy nem? :))
Fémházas szűrő már csak a régi autókban van. Többször megtették ezek az autók a föld-hold távolságot. Van nekik nagyobb bajuk mint a szűrő képesség 😃
@@S0RT3D87 régi autókban? Milyen régiekben? A 2007-2013-as Hyundai i30 mennyiben régi autó?
@@anderledani igen elvétve akad de már nagyon ritkán. 2020 as kia stonicban is az van. De csak a 4 hengeres motoron. A 3 hengeres már külön papír szűrős. Valószínűleg alapvetően a régebbi fejlesztésű jól bevált motoroknál nem alakítottak rajta. A második generációs Yarison is fém házas van az utódján már az új fajta. Európai autóban viszont már elvétve lehet találkozni vele. Illetve az újabb fejlesztésű japán és koreai motorokon is elhagyták. De tény hogy az amcsi v8 még többségében ezt használja 😃
2020-as trasitba is fémházas van :)
Köszönjük a remek kis tesztet
Ez nagyon mérnöki és összeszedett lett. Köszi!
En benne hagytam egyszer egy kis flex port a karterben gondolvan majd az olajszuro megoldja. Hat 10km alatt csapagyas lett a motor. :)
Tartalmas volt Doki! Köszönjük!!
Üdv. Nekem egy elég fontos vizsgálat hiányzik...
Hogy viselkednek pl 110 C környékén... mint mechanikailag mint a papir jellemzők.
Olajak nem lesznek (motor vagy váltó) ? Kösz.
Labor / tesztberendezések nélkül nincs értelme.
@@narancs5 Plusz istentelen drága, csak akkreditál labor eredménye a mérvadó.
Külföldi videók vannak de azok is kb annyit tudnak hogy megnezik mennyire folyekony mínusz 40 fokon meg forralják 200 fokra es megnezik milyen lesz. Ugy gondolom azzal sincs előrébb az ember.
Megnéztük, sokkal okosabbak nem lettünk.
Én a dízel Focusomba mindenből MANN veszek, a szutyok szívó benzines Golfba meg olcsóbbat.
Olyan vicces hogy az AZ Meisterteile dobozára "Ölfilter" van írva, sőt a Unix még .de domaint is foglalt, hogy azt lehessen hinni, hogy német gyártó :'D
Miközben teljesen egy magyar cég (az Unix) saját márkája, amit ki tudja hol gyártanak, akár itthon.
Olyan, mint a Biotech USA. Nem mindegy?
@ hasonlóképpen gyártsunk japánnak marketingelt autót Magyarországon, rájátszva a japán autók hírnevére, és virágoztassuk fel a magyar ipart :D
@@anderledani nincs azzal semmi baj, ha a minősége megfelelő
@@anderledani megfogtad a lényeget jár a keksz. De valamiben jobb a mai világban egy ekte német mint mondjuk egy japán vagy kínai?
A.Z., azaz Antal Zombori, a unix tulajdonosa. A Unix gyűjtőmárkája, nem gyártanak semmit. A németes név és csomagolás design nyilván nem véletlen, kicsit félrevezető is, ugyanakkor semmi sem tilja. Számomra az benne a zavaró, hogy vannak bejáratott márkák, amik letettek már valamit az asztalra, van velük tapasztalat és tudod mit kapsz a pénzedért. Ennél a márkánál meg fogalmad nincs, mert nem árulják el, hogy ki gyártotta az adott terméket. Pl. azt mondod, hogy te csak lemförder, vagy meile gömbfejet veszel, mert tapasztalataid szerint az a legjobb. Erre a unixos értékesítő azt mondja, ohgy vedd meg az A.Z.-t, mert sokkal olcsóbb és ugyanolyan jó. Rákérdezel, hogy "melyik gyártó terméke van a dobozban?". Hát azt nem tudják, de hidd el, hogy jó.
Hát bocsi, a bizalom nem így működik, azért meg kell dolgozni. A nagy nevű gyártók már piacon vannak egy ideje, volt ideje kiépülni a bizalomnak.
Ha ezt tudom küldtem volna fémházas Hastings( 1.21$) Fram(1.87$) ,és a legdrágább Hastings (3.59$) között mi a difi ,én ezt a "nagyondrágát" (majdnem 910 Ft használom ,a 6 dolláros Bosch-t még nem mertem venni ,azért nem szórjuk a píízt meghát a kínálat teteje már csak rongyrázás .. de itthon is vettem már MannFiltert akciósan 600Ft-ért ,biztos romlott volt,főleg hogy romlott légszűrőt is vettem mellé 1200ft-ért ..
Jó teszt volt 👍 1.8 TDCi a MANN-t szereti. Kis ínyenc.
Véleményem szerint itt egyöntetűen a MAHLE nyert . Mert a közép rész kialakítása olyan , hogy legkevésbé akadályozza az olaj áramlását és a papír megtámasztása is a legjobb. Mert szűréskor egy középpontba irányába ható erő lép fel ami a papírt képes befelé nyomni , ezáltal elzárni szűrt olaj útját. Ezért az egyenesen bordázott fajták (a papír hajtogatással egy irányú !! ) mérnöki hibának tekinthetők.
Én mindig normális olajat és mann szűrőt vásárlok. Igazából az autó fenntartásához viszonyítva jelentéktelen az a párezer forint különbség a szűrők között. Legalább is az én 20 éves autómnál, az újaknál nem ismerem az árszabást.
Értem, és emlékszem, hogy ki lett hangsúlyozva, hogy nem labor, de na.... Szoba hőmérsékleten szemrevételezéssel, és ablakmosó folyadékos mártással kijelenteni Zsolti, hogy nincs számot tevő különbség, kissé hát komolytalan... Mert hát ugye lehet, hogy tévedek, de a motorban mint ha 1.5-4 Bar közti nyomáson, úgy 100 fok magaslatában, olajjal érintkező esemény mint ha más lenne mint amit láttunk :) De igen, világos, ez egy olyan teszt volt, hogy azzal főzünk ami van, és teljesen korrekt is volt, becsülettel, és ügyesen lezavartad :) És még annyit, hogy sem a szűrő alja, sem a teteje nem fekszik fel sehova, a fedél legmagasabb pontja, és a szűrőház legalsó pontja között áll, mondjuk fél centi hézagokkal. Azért nem mind1, hogy műanyagra van ragasztva a papír, vagy gyantás jellegű dologra, ami Neked gagyinak hatott, mert a műanyag dilatációja jóval kisebb, dagadási képessége 0, így a papír mozgásával arányosan a lezárás nem mozog, ergo könnyebben szakadhat, de ami a legfontosabb, hogy üzem meleg motornál engedi széjjelebb nyílni a szűrőt, így a híguló olajból fakadó olajnyomás esést is csökkenti, és a kosz elnyelő képessége is nő. Nem véletlen a Mann, és a Mahle a prémium, mert nyilván egy ilyen képességet támogató speciális ragasztó, vagy nevezzük megszilárduló vegyületnek, költségesebb a használata, mert drágább anyag, mint a hulladék újra felhasználásból származó műanyag darálék a fröccsöntő gépbe. Tehát a drágább anyag felhasználásával, a motor számára jótékonyabb hatású képességekkel is bír a szűrő. Amikor az ember kivesz egy műanyag vázas szűrőt 10-12ezer után, akkor a papír össze van roskadva, míg egy Mahle, vagy Mann szűrő megvan dagadva, mert több ganét szedett össze.
Sajnálom hogy nem tudtatok szűrési hatékonyságot mérni, az lett volna még egy objektív adat. Amúgy minél hosszabb a papír, annál nagyobba a szűrőfelület, a hatékonyságot jelentősen növeli. Meglepett az olcsó szűrő. Az AZMT meg nem kiugró egyáltalán.
Ma a Magyarországon futó autók legnagyobb része ma is azt az "elavult" ósdi fémházas szűrőket használja, ami ki lett kukázva és szóra sem volt érdemes. És még fogja is jó darabig. Ha tetszik, ha nem. És ebben a tekintetben nem is lényeges, hogy már nem korszerű. Így ez a teszt a legtöbb autós számára nem lett releváns. Ezzel tehát egy kissé mellélőttetek.
Szia Doki ! Engem az üzemanyag szűrő meg a levegő szűrő érdekelni 😀✌🏻Remélem lesz ilyen
Vix közép ár de nagyon jó minőségű!
Ha esetleg megoldható Legközelebb egy Gyári szúrőt is betehetnél a sorba ,hogy ott van e különbség az utángyártottal szemben.
Kedves Doki!
Azt szeretném kérdezni, hogy a modern dízel motorok korom lerakódásáról esetleg mondanál néhány dolgot?
Konkrétan a bontás nélküli tisztítás érdekelne ill. ezek az adalékok, (alábbi hivatkozás) vagy bármelyik más! Van értelme?
www.mathy.de/shop/de/produkt-sets/MATHY-Diesel-Komplett-Kur.html
Köszönöm!
Jo volt,Hanula bacsi se tudta volna jobban eloadni,osszefoglalni.👍
Azt tudja valaki ,hogy egy TESCO API SN 5w 30 as olaj, hogyan rosszabb nevesebb olajhoz viszonyitva?
Motorolajról lesz ilyen videó? Nagyon érdekelne hogy melyik márkáról mi a véleményed.
Mondjuk egy gyertya összehasonlítás is érdekes lehet, milyen ívet húz vagy nemtom :D Vagy a tél közeledtével esetleg ablakmosó folyadék teszt. Pl az egyik nagy áruház saját márkása -10 C-nál megfagyott a ráírt -70 helyett :D
Egy nagyon fontos szűrő kimaradt a sorból, a gyári szűrő. Viszonyítási alapnak jó lett volna. Én mindig úgy szoktam utángyártott márkát választani, hogy megnézem melyik hasonlít a legjobban a gyárira. Sajna csóró is vagyok és nincs a közelemben márkaszervíz ahonnét be tudnék szerezni gyári cuccokat megbízható helyről.
Egyébként kilométerfüggő is, hogy milyen szűrőt vesz az ember az autójába egy 100ekm-es autóba még gondolkodás nélkül megveszem a drága szűrőt, de egy 400ekm-t futott autóba már jó lesz az olcsóbb is, azzal is elmegy még egy darabig.
Érdemes jobb fajta(nevű ) szűrőt használni, Vannak olyanok amit "széthullanak" és darabokba kell kivenni a szűrőházból.Ami akár olajcsatornát is elzárhat.
Lehetne fékolaj teszt DOT 3,4,5,közötti különbség.(forráspont,vízfelvevő képesség) Karosszéria elemeknél méretpontossági teszt.Motorolaj/motorolaj adalék teszt (súrlódási,visszafolyási sebesség teszt hidegen/melegen) Esetleg Féltengelycsukló teszt.Váltóolaj teszt.
Ha mar olaj akkor lenne egy idevago kerdesem . A markaszervizben par milimeterrel maximum fole toltottek az autom ami egy ujkoratol tulajdonomban levo Honda jazz hybrid w0-20 olajjal . Tisztaban vagyok a tulzott olajtultoltes karos hatasival habosodas vakum efekt stb ezek mint habosodas nem jelentkeztek az en esetemben. A kerdes erdemes e kiszivni belole vagy ne foglalkozzak vele ?
Ha kicsit van csak szint felett nem lessz baj 1-2 deci plusz nem számít
Koszi a tanacsot!
Focus 2L dízelben, ha a gyártó előírás szerinti 5,5 liter olajat töltesz, bőven a max felett van. 5 liter olajjal áll meg a maxnál a színt. Szóval én nem aggódnék
János Vasics akkor en se parazok ✌🏼😊
A szűröknél hogy filc alapú alja szembe a műanyaggal azért jobb szerintem, mivel a szűrőházban előforduló szennyeződésnél is képes tömíteni.
Azért nekem fura, hogy egy ekkora cégnél dolgozó fejlesztőmérnökök munkája nem tetszik a Göbinek illetve "legagyizza" a filcet. Gondolom ez egy komoly fejlesztő-tesztelő munka lehetett, nem csak beütötte a fejét valaki és másnap szólt, hogy tegyünk oda filcet gyerekek...
Ismerősöm mindig MANN filert vesz mert azt olvasta hogy 25% a nagyobb a kapacitása (felülete) Ez itt be is bizonyosodott. Illetve ugyan ezt tapasztaltam a levegőszűrőnél is. Igaz én nem mértem le de azonos autóba a redők száma több volt a MANN szűrőnek. Persze nem lehet minden márkát megnézni és mindenkinek a saját márkája lenne a legérdekesebb. Purflux :D Mivel gyári beszállító pár helyen ezért én ezt szoktam
Azért erről a chip tuning dologról lehetne vitatkozni. Egy jó chippes nem úgy állít, hogy okádja a kormot, csak optimalizál. Az igénytelen és csóró nem megy utána levegővel és a még hozzá kellő dolgokkal.
Gázolaj szűrőről is jó lenne egy videó!
Ez a kék folyadék nem a SpeedzoneCamp-ből a permetezőből maradt? Mert abban is ilyen kék folyadék volt. :-)
Mi is ludwisburg mellet vagyunk
Beningenböl nézünk titeket jok vagytok
Szomszéd! Üdv Marbach-ból!
@@krisztianfazekas666 hello szia nektek is
Nekem annyi felvetésem lenne ezzel kapcsolatban, hogy szerintem ez az "inpregnáltság" tesz kissé hibás volt. Szerintem amikor ezeket kezelik akkor a külső réteg kapja meg ezt a védelmet, hiszen ott kell megfogni a vizet. Tehát amikor el lettek vágva akkor szabaddá lett téve alul-felül az a rész ami nincs le kezelve, így persze hogy a saját súlyuk többszörösét fel szívták. Bár ezt ön jó eredménynek tartotta, véleményem szerint mindössze néhány grammos többlettel lehetett volna abszolválni a tesztet, esetleg a rosszabb minőségűek mutattak volna nagyobb különbségeket . Szóval érdemes lenne ezt vágás nélkül tesztelni!
Úgyis mindig az AZMT nyer :D
Vajon, miért? :D
Szia Doki!
A videó alapján jutott eszembe egy kérdés olajszint mérésel kapcsolatban.
Igaz az új autókból már a nívó pálcát is kispórolták :) de nekem még egy hagyományosnak vett kocsim van (a4 b7 2.0 PD).
Tehát a kérdésem a következő lenne:
Hogy mérjünk 'szintet?
Van a köztudatban ismert verzió, leállítás után várjunk 2-3 percet míg "lefolyik" az olaj?
Vagy leállítás után egyből, míg a szűrőház is "tele" van, mert igazából az is vesz fel némi olajat.
Te, mint "olajos" szakember melyik verziót tartod helyesnek?
nem mellékesen, köszi a videókat, nagyon szívesen nézem a teszteket és ezeket a boncolgatós felvételeket is!
üdv és további jó munkát:
Dénes
Bár nem vagyok Doki, de beleszövegelnék. Nem kell ezt túlpörögni. Van benne kb. 4L olaj, +3-5dl. De egy olajcserénél gondolom 4L van felhasználva. Mivel ki se folyik mind, max. jelzésnél is lehet ilyenkor. 10 percet állt, vagy egy napot, mindegy az, csak ne rögtön leállítás után legyen mérve. Vagy járó motornál :D . Ha baj van, azaz fogy, észre lehet venni. Ha mindig ugyanabban az állapotban méred, lehet viszonyítani. Min.-max között 7,5dl van kb., gyártófüggő. Szóval nem egy misztikus dolog ez. Üdv.: Dénes
dns120ls az én szerelőm szerencsére gondos, megbillenti a kocsit, úgy folyatja ki, plusz meg ki is szívatja belőle! Szóval maradni nem sok marad benne!
@@gardaden érdekességképp: Leengedtem az olajat, több órán keresztül csepegett. Ez az autó nem kellett egy hétig, ezalatt a hét alatt +4dl kicsepegett még a leeresztés napján kívül. Ez pedig független a pozíciótól, szívástól. Ha rendszeresen cserélve van, már jó.
Pár éve szétszedtem 3 fémházas olajszűrőt amiket Aprili Shiverrel használtam el: www.sportmotor.hu/forum/olaj-lancspray-kenoanyag?q=ponthegeszt%C3%A9sek
Egy jó sorozat " A vállalatok halojaban "
Kerékcsapágy tesztet/összehasonlítást is szeretnénk kérni!
Venni akartam és a boltos srác felsorolt 5 márkát akik csak csomagolnak de nem gyártanak. Febit vettem.
@@zoltanszabo7169 És a Febiben mi volt? Skf?
Szuper videó ! Köszi
Ilyen par ezres teteleknel mindig a dragabbat szoktam kerni. A lelkem is nyugodtabb...😉
Bosch nem került bele! :) Pedig jó minoségü szürői vannak!
A klímáról és a gázolajszűrökröl is csinálhatnál eggy ilyen videót 😀😉
Nem vagyok biztos benne, hogy gyártástechnológiában / anyagban olcsóbb a filccel ragasztott technológia, mint a műanyag fröccsöntés.
Jó lett volna valahogyan még a papír levágása előtt tesztelni a vízfelvevő képességet. Így kizárható lett volna az összegyűrések különbségéből adódó eltérés. Persze lehet, semmit nem jelent.
Akkor ha jól értem, a legdrágább és legolcsóbb szűrő közt van kb. 2.000 Ft. Azért ez nem egy oltári különbözet.
Gobi megerkezett..
Latszik, hogy ez a vegzettsege..
Göbi, amúgy patent a Videó és korrektek az Infók is. Még valami, a fém szűrő használat után teljességgel újrahasznosítható, ugyanis ledarálás után a fém mehet újrahasznosításra, a papírt meg szintén elégetik. Ugyan drágább alkatrész és az előállítása is, viszont sok pénz vissza is jön belőle alapanyagban. Ez az oka, h van néhány nagy autógyár aki a mai napig ragaszkodik hozzá..
Drágább az előállítás drágább a felhasználás drága az újrahasznosítás de megéri? Hát kurvára nem. El kell engedni ez így jóval egyszerűbb. Arról nem beszélve hogy kinek adod le a fémházas szűrőt használtan pl mint szerviz. Egyszerűen nem éri meg vele foglalkozni jobb a betét szűrő. Az meg hogy tegyünk bele több anyagot mert több pénzért egy részét vissza tudjuk nyerni egy nettó faszság 😃
@@S0RT3D87
Ezt okosabb emberek már kiszámolták. Hidd el nem véletlenül van még ilyen szűrő.....
@@szcs5643 hát alapvetően a környezet védelmemel és az újrahasznosításal foglalkozom de ilyen tanulmányal még nem találkoztam. Valószínűleg soha nem is fogok. Annak hogy tegyük egy fém házba aminek pénzért vissza tudjuk nyerni egy bizonyos százalékát vagy hagyjuk el és tegyük egy műanyag házba ami fixen beépített és cserélni sem kell csak a papír szűrőt az sokkal ésszerűbb. Legalábbis szerintem. De én ezt csak tanultam nyilván a sokkal okosabbak ezt másképp gondolják 😄 de ha tudod mutasd meg azt a tanulmányt mert valóban érdekelnek az ész érvek! Mert a "sokkal okosabb" meg a tegyünk bele fémet hogy újra tudjunk hasznosítani minden csak nem ész érv
Egy Filtront megnéztem volna még :)
vw gyári szűrő nem is opció?
a 20 mikron-os szűrési határ meg azért fontos, mert azon a méreten vannak a szokásos csapágyhézagok. ami alatta van az nem okoz gondot a motorban, és gond nélkül azt még be tudja ágyzni a csapágyfém..
Induláskor meg smirglizi a tengelyt.
MTZ centrifugális szűrő
Tesztelhetnél szerszámokat illetve kisgépeket. DeWalt-Makita-Erbauer-Bosch-Hitachi vagy valami hasonló felállásban
Mondjuk engem meglep, hogy valaki az alapján választ olajszűrőt, hogy 2000 vagy 4000 forintba kerül e, miközben havi szinten vélhetően csak tankolásra elkölt az ember több tízezer forintot. Mivel olajszűrőt évente kb egyszer vesz az ember az árkülönbség gyakorlatilag lényegtelen.
Egy átlag felhasználónak biztosan mindegy. Én azért örülök egy ilyen tesztnek, mert nekem 2-3 hetente kell olajat cserélnem és egyáltalán nem mindegy hogy 3 vagy 6e ft egy szűrő, főleg úgy hogy közel azonos a tudásuk.
Pro tipp:
Nem a B-vel és U-val kezdődő boltban kell venni a szűrőt, és akkor a Mann is 2ezer forint körül van a legtöbb típusra! :D
Nálam évi átlag 3 olajszűrő fogy, pedig nem is megyek sokat...
2ezres PD-nek is ilyen a szűrője! :D