Te maniery były moją codziennością. W naszym skromnym, powojennym robotniczym domku, wprowadziła je moja mama, którą tak wychowano. Nie znała innych, więc stosowała je w ówczesnym komunistycznym robotniczo-chłopskim życiu. Ach, co to był za zgrzyt, już jako dzieci czuliśmy tą inność. Choć los ją skazał na nędzne życie (pracowała za marne grosze) mama pozostała wierna swoim manierom. Kiedyś mnie to nawet drażniło, teraz ją podziwiam. Piszę to ku Jej pamięci.
panie kolego, jest naprawde sporo ksiazek o tej tematyce. polecam ksiazki wspomnieniowe w ktorych jest duzo o zyciu szlachty, ziemianstwa glownie na Kresach choc zapewne znajdzie pan ksiazki traktujace o terenach dziejszej Polski czyli Krolestwie Polskim pod wladza carow, Wielkopolski czy Galicji. zycze szanownemu koledze udanego poranka.
Film jest pełen ogromnych generalizacji i podawania za normę przypadków ekstremalnych. Tak to już jest, że to co najbardziej kontrowersyjne najlepiej się sprzedaje. Pomijając jednak tę kwestię to chyba najwięcej nieprawdy jest w kwestii ubioru. Nie jest wcale prawdą aby dopasowywano ciało do ubioru, wręcz przeciwnie, wszystko było szyte na miarę dla konkretnej osoby i pod jej wymiary. Oczywiście dążono do osiągnięcia ubiorem pożądanej modnej sylwetki, jednak działo się to bardziej za sprawą odpowiedniego operowania proporcją, niż torturowania się metalową zbroją. Gorset sużył nie tyle do redukcji talii, lecz bardziej do podtrzymania i równomiernego rozłożenia ciężaru obszernych spódnic, a także wymuszał prawidłową postawę. Niektóre bogate kobiety faktycznie znacząco redukowały talię przy pomocy gorsetu, jednak na pewno nie było to wymaganą normą (tak jak dzisiaj niektórzy robią operacje plastyczne). Nieprawdą jest także aby nie dało się usiąść w krynolinie, była to giętka i lekka konstrukcja, którą można było przemieszczać i składać. W końcu po to została stworzona - aby zmniejszyć ilość ciężkich halek pod spódnicą.
Kuchnie budowano w osobnym budynku przed ochrony przed pożarem. Ogromna większość tego rodzaju wypadków miała swoje źródło właśnie w kuchni. Te dalekie drogi transportu potraw spowodowały zapotrzebowanie na srebne pokrywki na półmiski
Moi przodkowie tez pochodza ze szlachty .Rodzice mojej mamy to Baron i Ksiezniczka.Od dziecka uwielbialam jak mama mi opowiadala historie rodziny .o wojnie japonsko rosyjskiej gdzie dziadek byl wcielony do rosyjskiego wojska by pomagal im przy budowie mostow nad bialym morzem albo o Syberii gdzie strasznie zyli tam ale tez znam wiele milych historii.warto znac dzieje swoich przodkow .pradziadek ksiaze stracil caly majatek za to ze w majatku ukrywal powstanca za co wyslali go na piechote za gory Ural z rodzina.Bardzo przez to kocham historie Polski .
@@ThePiniusz 👍prawdziwej historii nie przekazywali bo jak by powiedzieli jak było naprawdę to mit rycerskiej szlachty by runął. Dlatego są przekazywane takie bajki że np powstańca ukrywali..
Szlachta się bawiła, żyła w luksusach reszta niewolników na nich pracowała. Żywili się np robiąc mąkę z kory drzewa, to było życie które polegało żeby tylko przeżyć następny dzień.
Piękne świadectwo naszej kultury. Bardzo dobre opracowanie. Tak trzymać. I jeśli mogłabym coś zasugerować, to bardziej stosowna oprawa dźwiękowa. To oczywiście sugestia.
Małgosia Filutowska Jeżeli mogę coś zasugerować to proponuję książke pt. : " POLSKIE ZŁUDZENIA NARODOWE " Szlachty w Polsce było 10% społeczeństwa a teraz każdy chłop z chłopa, cham chama to szlachcic. OLMA von Sankt Gallen
@@rudolfolma2783 Chłop nie pretendował do roli pana. Gdy się wzbogacił, tytułował siebie właścicielem ziemskim, ziemianinem. Fałszywe tytuły szlacheckie, magnackie kupowały sobie środowiska dysponujące okreslonym kapitałem, dla podniesienia prestiżu, nie mające nic wspólnego z arystokracją ani inteligencją. Niestety, a może stety na dłuższą metę, prawdy nie dało się ukryć. Pewien znany hrabia mawiał: gdyby się uprzeć, to z pana można zrobić chama, ale nigdy odwrotnie.
To bardzo duże uproszczenie, chociaż przybliżające życie raczej końca XVIII wieku, trudno jednak określić czas i miejsce. Proszę nie zapominać, porównując życie szlachty ziem pruskich, czy też zachodniej części Rzeczpospolitej z życiem szlachty na południowo wschodnich, to jak porównywać obecną Warszawę z przeciętnym miastem powiatowym. Po źródłowe informacje na temat życia możnowładców i szlachty na terenie Rzeczpospolitej od XVI wieku zapraszamy do serwisu historiaszlachecka.pl ps. 19:40 sernik zwany był również lesicą
Warta wspomnienia jest zapomniana rasa staropolskich koni pochodzenia nadbałtyckiego - Žemaitukas. Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez polską szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. Żmudziny- to bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego i polskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne na ,, trudy wojny,, .Szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, mchach ,porostach ,zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7 Rajd Szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.th-cam.com/video/15WMF_bEPNQ/w-d-xo.html...
Dwór i jego bogactwo brało się z handlu ... a ze było bogato i było czym handlować świadczy o tym ilość dworów .. to nie wystrój dworu i ubrania angielskie tworzyły potęgę szlachty a tutejsza ziemia ...o szlachcie i dworach należy myśleć w kategoriach organizacji handlowej
Ten program został zrealizowany w dużym skansenie etnograficznym w Ciechanowcu Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka link do muzeum tutaj: www.muzeumrolnictwa.pl/ Jest to znakomite miejsce rekreacji i edukacji, w sam raz na rodzinną wycieczkę. My tam co roku jeździmy w okresie maj-wrzesień z żoną, często zabieramy młode roczniki dzieciaków i dorastającej młodzieży wśród rodziny i znajomych. Na początku przeważnie kręcą nosem, a później wspominają wycieczki i sami wracają. Z Warszawy jest kawałek drogi samochodem na wschód, trzeba zaplanować wycieczkę od rana do południa co najmniej. Bardzo duży, rozległy teren, mnóstwo zieleni, niedaleko strumień z jeziorkiem, zabytkowy młyn, pałacyk. Jest gdzie posacwerować, przede wszystkim można obejrzeć i wyrobić sonie opinię, w jakich warunkach ludzie różnych warstw (od biednych chłopów- wyrobników po szlachtę i arystokrację) mieszkali, pracowali w okresie mniej więcej 1840-1960. To jest bardzo pouczające, na prawdę duże przeżycie. W skansenie mieści się m.in. kolekcja zabytkowych maszyn rolniczych oraz piękny zbiór jajek wielkanocnych. To, co zostało pokazane w tym materiale to jest zaledwie niewielka cząstka wiedzy. Na miejscu - po zakupie biletów - do każdej grupy ok. 30-50 zwiedzających przydzielony jest przewodnik (nadzwyczaj kompetentni, gruntownie przygotowani fachowo kustosze), więc wszystko jest szczegółowo opowiedziane, pokazane itp. Bardzo miła atmosfera.
Ten film chociaż bardzo ciekawy to jednak pełen jest dziur, błędów i niedomówień nie mówiąc już, że miesza tradycje dworskie z chłopskimi, a to całkowicie zafałszowuje temat.
Ech, jeszcze wiele Cię zdziwi. Dawniej ludzie potrafili sobie radzić, obecnie, gdy nadejdą ciężkie czasy, młodych w wiekszosci dobije bezradność i brak zwykłej zaradności. 😂😂
To jest dworek szlachecki, nie pałac ani zamek. Arystokracja nie mieszkała w dworach i dworkach - tylko właśnie szlachta. Młody nie rozumie togo, co mówi.
Generalnie różnica między pałacem a dworkiem polegała na tym, że pałac miał co najmniej jedno piętro, a dworek był zawsze parterowy, choć mógł mieć użytkowe poddasze, co ze względu na występowanie wysokich dachów było czymś normalnym
Nie istnialy zadne rodziny w ktorych jezyk Polski byl nieznany! I nikt kto sobe mogl pozwolic na swiece nie szedl do lozka o zmroku! Itd itd. Prosze panowac nad absurdalnymi nieprawdami ktore psuja ten program.
@@mar-mz8kv Nigdzie w europie nie bylo takiego wyzysku i pogardy dla 'poddanych'. Poczytaj opisy polskiego chlopstwa spisane przez kupcow przybywajzcych z zagranicy.
@@ThePiniusz zgadza się, takie dziadostwo jakim była polska szlachta nie było nigdzie. Masz rację, można na ten temat poczytać, są opisy ludzi którzy w tamtych czasach odwiedzili Polskę.
Był przechowywany od zimy. Bloki lodu wyrąbywano ze stawów (często dworskich) z rzek, jezior. Kiedyś zimy były długie i mroźne. Bryły lodu ukryte w lodowniach izolowano słomą lub trocinami.
@@agnieszkagutkowska2435 I takie bryły przetrwały ukryte pod powierzchnią ziemi ciepłe miesiące ? Wow. Już trochę żyję na tym świecie ale o takich rzeczach nie słyszałem. Dziękuję za doinformowanie :)
Ja mam przed oczami biedaków którzy ;; padali na twarz przed panem i panią ,żadne skłony ;;; sukmana w miarę cała i czysta .Kto lubi niech ogląda Pozdrawiam
Nie przesadzaj...powtarzasz jakąś komunistyczną propagandę. Takie były czasy...a czy dzisiejsze są lepsze, kiedy we wszystkich zakątkach świata ludzie się mordują.
@@kandarayun Wszyscy się kłaniali. Dzisiaj też by się przydało, by hołota znała swoje miejsce w szeregu a nie się rozpychała i decydowała o przyszłości kraju.
@@movemelody1 holota była holota bo elita blokowała jej rozwój i dostęp do edukacji. Jednym slowem zależało im na tym, żeby holota istniała i zęby mieli się nad kim znecac
myślę że im chętniej usługiwał takiej pannie jak była jedyną dziedziczka a majątek jej ojca całkiem okazały więc nie patrzył nawet na urodę, wkońcu przy zgaszonym świetle jaka to różnica 😜no chyba że taki potwór że musiał kielicha na odwage i wio na pragę
@@kandarayun Co ty pleciesz? Arystokracja jeśli nawet nie pracowała, to dawała pracę, utrzymanie, była nośnikiem kultury, nauki, dobrych obyczajów, honoru. Dzisiejsze buractwo szuka tylko sposobu, by żyć na koszt społeczeństwa tyle, że w przeciwieństwie do arystokracji, jest antytezą tego wszystkiego, co przez wieki niosła ze sobą szlachta i arystokracja...nawet ta najgorsza i najgłupsza. Już Dołęga-Mostowicz mówił, że " chamy honoru nie mają "...i to jest to, co odróżnia ich od szlachty.
@@movemelody1 pytanie brzmi jak doszła do tego co miała i dlaczego właśnie ona? Bo nie jest sztuką przejmować się kulturą i honorem w momencie gdy ma się zaspokojone podstawowe potrzeby. Chamstwo tego luksusu nie miało, to i honoru nie miało, bo zwyczajnie nie miał o siły i czasu, musiało przecież tyrać na pana, który z jakiegoś powodu (zwykle nadania) był panem i już.
@@kandarayun No właśnie, jak doszła do tego co miała i dlaczego ci a nie inni? Może byli zdolniejsi, bardziej ofiarni, pracowitsi, walczyli, narażali życie, bronili, tworzyli podstawy państwowości, myśleli. Wystarczy porównać z dzisiejszymi czasami...aż tak bardzo ludzie się nie zmienili. Jedni się uczą, zakuwają po nocach, ciężko pracują, budują dobrobyt kraju, dają pracę innym, czasami wyjeżdżają, żeby żyć godnie i nie być dla społeczeństwa ciężarem, robią co mogą, by być niezależnymi, bo tak rozumieją honor... Z drugiej strony banda leni, miernot, nieudaczników, garb na ciele społeczeństwa, uczyć się nie chce, pracować byle jak albo wcale...po co, skoro jest pomoc społeczna a życie w oparach alkoholu i papierosów z podobnymi kolegami, nie wymaga wysiłku, myślenia, pozbawione jest odpowiedzialności za cokolwiek, wesołe...oczywiście do czasu.
Historia naszej dworkowej szlachty to niestety historia ok 10 % naszej populacji tamtych czasów. To piękna historia itd ale w większości Polaków niestety nie może się z nią utożsamiać. Taka jest prawda
Gdyby nie szlachta, chłopi nie mieli by ziemi pod uprawę. Dzierżawili ja od szlachcica, a za dzierżawę mieli zapłacić pańszczyzną (pański czynsz). Dgyby nie szlachta to chłop nie miałby gdzie mieszkać, to szlachcic miał zapewnić drewno na budowę domu swojemu poddanemu, wydać zapasy plonów przy nieurodzajach itd. Gdyby nie szlachta to ten chłop siedziałby jako niewolnik w Turcji albo Chanacie Krymskim, płacono za niego 40 czerwonych złotych(koń husarski kosztował 200). Na koniec polecam tekst z IPN NK/003/47 instrukcja do prowadzenia polityki w Polsce pkt35." W historii nie można podawać, co który władca chciał zrobić lub zrobił dla kraju, trzeba natomiast ukazywać tyranię królów oraz walki uciemiężonego ludu.by nie doprowadzić do zjednoczenia ducha narodu”, a następnie zestaw to z tym co napisałeś. pkt 23. Należy zwrócić szczególną uwagę na ruch racjonalizatorski i wynalazczy, rozwijać go i popierać, ale wszystkie odkrycia dokładnie rejestrować i zapisem przekazywać do centrali. (...)W wypadku głośnych odkryć spowodować ich sprzedanie za granicę. Nie dopuszczać do publikacji zawierających wartości i opisy wynalazków."Doprowadzić do zerwania korelacji między przedmiotami, do ograniczenia wydawania materiałów źródłowych, - do usunięcia ze szkół średnich łaciny, greki, filozofii ogólnej, logiki i genetyki,co wyjałowi świadomość z tradycji humanistycznej, - głęboko osadzonej w polskości i wierze."
Sebastian Wach Tia! Ciężka jest dola chłopa, no chyba, że jest babą. ... za klasykiem. "Chytre bydle z pany kmiecie. Gdy dzień panu robić mają,. Częstokroć odpoczywają. ( z podatków płacą symbolicznie gruntowy i trochę VATu). Bo dotacje unijne mają ;)
Gdyby nie szlachta, nie byłoby postępu, bo nie byłoby wzorców kulturowych. Tak jak za komuny, kiedy chamstwo chciało być szlachtą. Społeczeństwo nie może funkcjonować bez elit.
Upraszczając - w krajach muzułmańskich obowiązuje "prawo" szariatu! z min. chłostą, kamienowaniem, wieszaniem i innymi tego typu "atrakcjami", dlatego XIX-wieczne kobiety, pomimo faktycznie dosyć silnego ubezwłasnowolnienia przez ówczesne konwenanse, były i tak! w dużo lepszej! sytuacji niż wiele obecnych muzułmanek w XXI wieku!!! ;) Jest to smutne i groźne zarazem, bo ta zaraza coraz bardziej się rozprzestrzenia, nie omijając i Polski! Kroczek po kroczku. Pozdro.
Te twoje wyliczanki co do zycia kobiet w krajach muzulmanskich to przesada. Poziom twojej wiedzy w dzisiejszych czasach jak wiekszosc Polakow ogranicza sie do propagandy. Nikt dzisiaj nie zyje tak jak to opisujesz.Muzulmanie tez sie rozwijaja . Nie jestem jedna z nich ale mam kontakt z nimi w kraju w ktorym mieszkam. Moze masz na mysli Pakistan lub Malezje .
@@bozenasteiner8261 szlachta w wiekszosci nie mieszkala w palacach . Szlachta byla zwiazana z ziemia. Nawet wsie byly szlacheckie gdzie na 50 gospodarstw bylo we wsi 3 chlopow. Szlachta uprawiala ziemie .
@Ventyfikator™ Dlaczego uważasz, że kształcenie i piękno nie są możliwe dla doświadczania współcześnie? Przedmówca prawdopodobnie miał na myśli, że bogaci ciężko nie pracowali, bo pisali listy i zarządzali majątkiem przez pośredników. Do dziś w społeczeństwie widać pokutuje mit jakoby ciężka praca, trudna, konkretna, poważna (a nie zajmowanie się "pierdołami") była pracą godną pochwały. Tym czasem uczono tak chłopstwo aby zajmowało się swoją rolą, czyli trudną, ciężką pracą na roli, nie wkładając nosa w nie swoje sprawy, czyli zarządzanie majątkami i handel. Zarządzenie i handel jak wiadomo były (i są nadal) domeną najbogatszych, a ci nie chcąc mieć konkurencji tworzyli etos ciężkiej pracy (co media oraz TV akcentują do dziś, urabiając masową opinie przez powarzenie zbitki słów "ciężka praca" w kontekście doceniania, sukcesu, dobrobytu. Tak że nie zorientowanej w biznesie i nie dowartościowanej masie ludzi do dziś wydaje się, że "ciężką pracą" się do czegoś dochodzi oraz, że to jest gonne pochwały, właściwie podlejże do życia. Witold Wójtowicz napisał książkę pt. "Sukces a Praca - Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa, najbogatsi byli by niewolnicy"
@Ventyfikator™ Mam kilka pytań: 1.Jaki jest cel, sens życia? 2. Jak rozumiesz honor? 3. Jaki jest cel obrony państwa? 4. Napisałeś _"złote źródło dochodu i będzie z nim ciężko pracował to zyska dużo, bardzo dużo to nie jest tak żeby być bogaty można nic nie robić"_ a) co to jest złote źródło dochodu? b) dlaczego uważasz ciężka praca prowadzi do bogactwa? c) jak rozumiesz bogactwo? d) jaki jest cel bogactwa, po co się bogacić? e) skąd założenie, że to praca (robienie czegoś) prowadzi do bogactwa? 2 cytaty jako wyjaśnienie moich pytań, które mogą wydawać się głupie, ale inny mówią odwrotnie: "Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa najbogatsi byli by niewolnicy" Witold Wójtowicz, autor książki S_*sukces a Praca*_ "Ludzie tak dużo pracują że nie mają czasu zarabiać pieniędzy" - Dawid Rockefeller Da się zważyć, że ci co najwięcej pracują (np. na 2 etaty aby związać koniec z końcem) są najbiedniejsi ci zaś co pracują najmniej (np. klikając sobie raz na jakiś czas, nawet raz na miesiąc) i inwestując przez net zarabiają najwięcej, bo to nie oni pracują na pieniądze, ale ich pieniądze pracują na nich (w ich inwestycjach lub biznesach, które polegają na ich AUTOMATYZACJI, czyli braku potrzeby pracy)
@Ventyfikator™ Odbiegłem od tematu filmu (cech szlachty "szlacheckie życie") czy od tematu komentarza pod którym piszemy (cytuje "bogaci zawsze zajmują się pierdołami". Co można by odnieść do życia, cech szlachty, arystokracji czy ogólnie rozumianych elit - czyli do tematu filmu). Poza tym co to miało by mieć znaczenie ów "odbieganie od tematu" (przecież to nie szkoła, a my nie piszany wypracowania na ocenę). Zresztą wg. mnie, szlacheckie życie, to życie SZLACHETNE, czyli pewnego rodzaju wyższe, dojrzalsze. Wiec mądrzejsze, gdzie nie jak pospólstwo wykonuje się różne rzeczy machinalnie, bezmyślnie bo na polecenie, będąc dryfowanym przez kogoś niewolnikiem, sługom. Tylko to życie wymagające myślenia i SAMO- organizacji więc posiadania własnych idei min takich jak ogólny cel życia, albo cel (pracy ponad potrzeby czyli) bogacenia się. Uproszczona forma (do wypunktowanych pytań) wynikała z pragnienia skrócenia wypowiedzi do minimum (przez co ucierpiała ona w zakresie formy grzecznościowej mogąc przypominać raczej szkolny test wiedzy, sondaż, a nie przesłuchanie -To nie przyszło by mi na myśl, że występuję w roli pytającego o czyjeś życie prywatne). Nie pytałem się o szczegóły tylko o ogólne idee. Ciekawią mnie opinie, OGÓLNE wyobrażenia ludzi o życiu, o świecie (a nie ich życie prywatne).
facet wybieral babe = wiek 19 wiek rozumu wynalazkow rozwoju, dzis baba wybiera faceta wszechogarniajaca glupota niewola debilizm dzis nobla sie dostaje za cos co 19 wiecznemu wynalazcy nawet niechcialo sie isc do urzedu patentowego ;D
Demoralizacja i korupcja zawsze bierze gore wczesniej czy pozniej... Jednak uwazam, ze przylozyla do tego inna grupa reke nie lepsza od tej poprzedniej.
Te maniery były moją codziennością. W naszym skromnym, powojennym robotniczym domku, wprowadziła je moja mama, którą tak wychowano. Nie znała innych, więc stosowała je w ówczesnym komunistycznym robotniczo-chłopskim życiu. Ach, co to był za zgrzyt, już jako dzieci czuliśmy tą inność. Choć los ją skazał na nędzne życie (pracowała za marne grosze) mama pozostała wierna swoim manierom. Kiedyś mnie to nawet drażniło, teraz ją podziwiam. Piszę to ku Jej pamięci.
Nic nie uzdrawia bardziej niż zgrzyt rzeczywistości.
Wspaniały film. Dowiedziałam się dzięki niemu wiele ciekawych rzeczy. Czekam na kolejne filmy.
Dziękuję za wspanialy wyklad.Pozdrawiam i proszę o więcej.
piękne czasy, piękne tradycje. świetnie przegotowany program.
taa juz cie wdze jak popitalasz w takiej kietce i tym gorsecje zacisnietym ze powietrza brak
było , minęło , i dobrze że minęło , doceńmy zasługi Wielkiej Rewolucji Francuskiej
@@stanislawmroz7619Doceniamy ❤
cudowny film. taki, jaki trzeba.
Dziękuję za bardzo wartościowy i zaprezentowany w ciekawy sposób materiał.
Pięknie dziekuję za iście szlacheckie przedstawienie dobrych manier.
Bardzo mi się podobało. Proszę więcej o dworkach i życiu społecznym w Polsce. Kłaniam się.
panie kolego, jest naprawde sporo ksiazek o tej tematyce. polecam ksiazki wspomnieniowe w ktorych jest duzo o zyciu szlachty, ziemianstwa glownie na Kresach choc zapewne znajdzie pan ksiazki traktujace o terenach dziejszej Polski czyli Krolestwie Polskim pod wladza carow, Wielkopolski czy Galicji. zycze szanownemu koledze udanego poranka.
ziukNYC dziękuje bardzo- wesołych świat życzę ;)
Polecam książki pisane z drugiej strony tzn z pozycji chłopów.
Dobre, ciekawe programy. Dziekuje !
Bardzo ciekawy program i bardzo dobrze przekazany.
Uwielbiam takie filmy. Czekam na więcej
Konkret. Dziękuję.
Bardzo ciekawe. Prosze o wiecej.
Bardzo ciekawy film. Opowiadający ma świetną dykcję.
Film jest pełen ogromnych generalizacji i podawania za normę przypadków ekstremalnych. Tak to już jest, że to co najbardziej kontrowersyjne najlepiej się sprzedaje. Pomijając jednak tę kwestię to chyba najwięcej nieprawdy jest w kwestii ubioru. Nie jest wcale prawdą aby dopasowywano ciało do ubioru, wręcz przeciwnie, wszystko było szyte na miarę dla konkretnej osoby i pod jej wymiary. Oczywiście dążono do osiągnięcia ubiorem pożądanej modnej sylwetki, jednak działo się to bardziej za sprawą odpowiedniego operowania proporcją, niż torturowania się metalową zbroją. Gorset sużył nie tyle do redukcji talii, lecz bardziej do podtrzymania i równomiernego rozłożenia ciężaru obszernych spódnic, a także wymuszał prawidłową postawę. Niektóre bogate kobiety faktycznie znacząco redukowały talię przy pomocy gorsetu, jednak na pewno nie było to wymaganą normą (tak jak dzisiaj niektórzy robią operacje plastyczne). Nieprawdą jest także aby nie dało się usiąść w krynolinie, była to giętka i lekka konstrukcja, którą można było przemieszczać i składać. W końcu po to została stworzona - aby zmniejszyć ilość ciężkich halek pod spódnicą.
Kuchnie budowano w osobnym budynku przed ochrony przed pożarem. Ogromna większość tego rodzaju wypadków miała swoje źródło właśnie w kuchni.
Te dalekie drogi transportu potraw spowodowały zapotrzebowanie na srebne pokrywki na półmiski
super było to ciekawe i fajnie podane
Piękne miejsce. Podlasie, Ciechanowiec :)
super
Moi przodkowie tez pochodza ze szlachty .Rodzice mojej mamy to Baron i Ksiezniczka.Od dziecka uwielbialam jak mama mi opowiadala historie rodziny .o wojnie japonsko rosyjskiej gdzie dziadek byl wcielony do rosyjskiego wojska by pomagal im przy budowie mostow nad bialym morzem albo o Syberii gdzie strasznie zyli tam ale tez znam wiele milych historii.warto znac dzieje swoich przodkow .pradziadek ksiaze stracil caly majatek za to ze w majatku ukrywal powstanca za co wyslali go na piechote za gory Ural z rodzina.Bardzo przez to kocham historie Polski .
To sa bajeczki an nie historie.
@@ThePiniusz 👍prawdziwej historii nie przekazywali bo jak by powiedzieli jak było naprawdę to mit rycerskiej szlachty by runął. Dlatego są przekazywane takie bajki że np powstańca ukrywali..
11:41 co to jest "jeblisko łóżka"?
🤣🤣🤣
Muzyka w tle przeszkadza w odbiorze.
Ciekawe ale nie do konca jest to prawda Niektore szczegoly sa pominiete lub naciagniete ale mimo to dobry odcinek Pozdrawiam Serdecznie
Dobrze wiedzieć jak to nasza szlachta mieszkała,, jak żyła, czym się zajmowali i jak bawili, a jak biedacy.
Szlachta się bawiła, żyła w luksusach reszta niewolników na nich pracowała. Żywili się np robiąc mąkę z kory drzewa, to było życie które polegało żeby tylko przeżyć następny dzień.
Co to za muzyka pod koniec odcinka w tle i na napisach końcowych? Ktoś wie?
Piękne świadectwo naszej kultury. Bardzo dobre opracowanie. Tak trzymać. I jeśli mogłabym coś zasugerować, to bardziej stosowna oprawa dźwiękowa. To oczywiście sugestia.
Małgosia Filutowska
Jeżeli mogę coś zasugerować to proponuję książke pt. :
" POLSKIE ZŁUDZENIA NARODOWE "
Szlachty w Polsce było 10% społeczeństwa a teraz każdy chłop z chłopa, cham chama to szlachcic.
OLMA von Sankt Gallen
@@rudolfolma2783 Chłop nie pretendował do roli pana. Gdy się wzbogacił, tytułował siebie właścicielem ziemskim, ziemianinem. Fałszywe tytuły szlacheckie, magnackie kupowały sobie środowiska dysponujące okreslonym kapitałem, dla podniesienia prestiżu, nie mające nic wspólnego z arystokracją ani inteligencją. Niestety, a może stety na dłuższą metę, prawdy nie dało się ukryć. Pewien znany hrabia mawiał: gdyby się uprzeć, to z pana można zrobić chama, ale nigdy odwrotnie.
skąd brano lód do lodowni?
To bardzo duże uproszczenie, chociaż przybliżające życie raczej końca XVIII wieku, trudno jednak określić czas i miejsce. Proszę nie zapominać, porównując życie szlachty ziem pruskich, czy też zachodniej części Rzeczpospolitej z życiem szlachty na południowo wschodnich, to jak porównywać obecną Warszawę z przeciętnym miastem powiatowym. Po źródłowe informacje na temat życia możnowładców i szlachty na terenie Rzeczpospolitej od XVI wieku zapraszamy do serwisu historiaszlachecka.pl ps. 19:40 sernik zwany był również lesicą
Warta wspomnienia jest zapomniana rasa staropolskich koni pochodzenia nadbałtyckiego - Žemaitukas. Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez polską szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. Żmudziny- to bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego i polskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne na ,, trudy wojny,, .Szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, mchach ,porostach ,zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7 Rajd Szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.th-cam.com/video/15WMF_bEPNQ/w-d-xo.html...
Ech te białe sery kto widział uczciwy bez wody. To co dziś sprzedają to pełne wody kupowanej w cenie sera
Serwatka jest równie wartościowa co ser
Wrzyscy w okolicach mówili ze jesteśmy dobrze wychowani
Super filmy, bardzo ciekawie przedstawiane, ale jakby prowadzący tyle nie machał rękami, to byłoby idealnie
Dwór i jego bogactwo brało się z handlu ... a ze było bogato i było czym handlować świadczy o tym ilość dworów .. to nie wystrój dworu i ubrania angielskie tworzyły potęgę szlachty a tutejsza ziemia ...o szlachcie i dworach należy myśleć w kategoriach organizacji handlowej
Szlachta wszystkiego czego się dorobiała to to było na garbie chłopów którzy byli ich niewolnikami.
Ktoś wie co to za miejsce?
Ten program został zrealizowany w dużym skansenie etnograficznym w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka
link do muzeum tutaj: www.muzeumrolnictwa.pl/
Jest to znakomite miejsce rekreacji i edukacji, w sam raz na rodzinną wycieczkę. My tam co roku jeździmy w okresie maj-wrzesień z żoną, często zabieramy młode roczniki dzieciaków i dorastającej młodzieży wśród rodziny i znajomych. Na początku przeważnie kręcą nosem, a później wspominają wycieczki i sami wracają. Z Warszawy jest kawałek drogi samochodem na wschód, trzeba zaplanować wycieczkę od rana do południa co najmniej. Bardzo duży, rozległy teren, mnóstwo zieleni, niedaleko strumień z jeziorkiem, zabytkowy młyn, pałacyk. Jest gdzie posacwerować, przede wszystkim można obejrzeć i wyrobić sonie opinię, w jakich warunkach ludzie różnych warstw (od biednych chłopów- wyrobników po szlachtę i arystokrację) mieszkali, pracowali w okresie mniej więcej 1840-1960. To jest bardzo pouczające, na prawdę duże przeżycie. W skansenie mieści się m.in. kolekcja zabytkowych maszyn rolniczych oraz piękny zbiór jajek wielkanocnych. To, co zostało pokazane w tym materiale to jest zaledwie niewielka cząstka wiedzy. Na miejscu - po zakupie biletów - do każdej grupy ok. 30-50 zwiedzających przydzielony jest przewodnik (nadzwyczaj kompetentni, gruntownie przygotowani fachowo kustosze), więc wszystko jest szczegółowo opowiedziane, pokazane itp. Bardzo miła atmosfera.
Oglądałem do niespełna 20 minuty i zacząłem się dziwić
Skąd oni ten lód brali do lodowni w ciepłe dni 😂
Takich brakow jest wiecej. Lod rabano zima w rzece lub stawie i zwozono do lodowni, jako izolacja sluzyla sloma.
Ten film chociaż bardzo ciekawy to jednak pełen jest dziur, błędów i niedomówień nie mówiąc już, że miesza tradycje dworskie z chłopskimi, a to całkowicie zafałszowuje temat.
Ralf Horch ja pamiętam w latach 60 jeszcze wozacy wozili bele lodu w trocinach
były wykopane ziemianki , lód składano , przykrywano słomą , dobrze trzymało zimno
Ech, jeszcze wiele Cię zdziwi. Dawniej ludzie potrafili sobie radzić, obecnie, gdy nadejdą ciężkie czasy, młodych w wiekszosci dobije bezradność i brak zwykłej zaradności. 😂😂
To jest dworek szlachecki, nie pałac ani zamek. Arystokracja nie mieszkała w dworach i dworkach - tylko właśnie szlachta. Młody nie rozumie togo, co mówi.
Gdzie mieszkała arystokracja i czym się zajmowała wtedy?
Generalnie różnica między pałacem a dworkiem polegała na tym, że pałac miał co najmniej jedno piętro, a dworek był zawsze parterowy, choć mógł mieć użytkowe poddasze, co ze względu na występowanie wysokich dachów było czymś normalnym
Cóź podobnie mnie ; WYCHOWANO i Dlatego jestem TROCHĘ NIE DZISIEJZA@ ten savoir vivre moźe dzisiaj śmieszyć@@@ zasady jednak muszą obowiązywać.
Fajne
A skąd oni brali lód?
Lod byl wyrabywany podczas zimy z pobliskiego jeziora lub rzeki i skladowy w lodowni.
Duszny świat.
Ciekawe jak w yym czsie wygłądalo życie chłopów.
Mój ojciec właśnie tak nas uczył i jeszcze musiało sie pocałować w rękę kiedyś pracował u chrabiego
Celina Schwarz i co ortografi cię nie nauczył jednak
@@bozenasteiner8261 Ciebie też nie nauczono ortografii.
Dariusz Gluza nie pasuje coś prostaku?
@@bozenasteiner8261 Nie tylko z ortografią problem ...
Dariusz Gluza masz widzę że sobą problem Ty mądry inaczej
Nie istnialy zadne rodziny w ktorych jezyk Polski byl nieznany! I nikt kto sobe mogl pozwolic na swiece nie szedl do lozka o zmroku! Itd itd. Prosze panowac nad absurdalnymi nieprawdami ktore psuja ten program.
dobre...
Inna byla szlachta w Polsce inna we Francji. Polska szlachta to ziemianstwo a francuska to dworzanin.
To nie były piękne czasy.Dzieci chłopskie umierały z głodu, a szlachta się bawiła.
Zawsze byli bogatsi i biedniejsi... W kazdym kraju i narodzie...
@@mar-mz8kv Nigdzie w europie nie bylo takiego wyzysku i pogardy dla 'poddanych'. Poczytaj opisy polskiego chlopstwa spisane przez kupcow przybywajzcych z zagranicy.
@@ThePiniusz zgadza się, takie dziadostwo jakim była polska szlachta nie było nigdzie. Masz rację, można na ten temat poczytać, są opisy ludzi którzy w tamtych czasach odwiedzili Polskę.
No... Język francuski... Co się dotyczy Austro-Węgier to po niemiecku się mówiło.
Skąd lód w tej lodowni ? W miesiącach letnich?
Był przechowywany od zimy. Bloki lodu wyrąbywano ze stawów (często dworskich) z rzek, jezior. Kiedyś zimy były długie i mroźne. Bryły lodu ukryte w lodowniach izolowano słomą lub trocinami.
@@agnieszkagutkowska2435 I takie bryły przetrwały ukryte pod powierzchnią ziemi ciepłe miesiące ? Wow. Już trochę żyję na tym świecie ale o takich rzeczach nie słyszałem. Dziękuję za doinformowanie :)
Ja mam przed oczami biedaków którzy ;; padali na twarz przed panem i panią ,żadne skłony ;;; sukmana w miarę cała i czysta .Kto lubi niech ogląda Pozdrawiam
Wybierz w YT hasło:
" Dr Jan Przybył " Polska a Ukraina, historia a mity "
Polecam książkę pt.:
" POLSKIE ZŁUDZENIA NARODOWE "
Autor: Ludwik Stomma.
Nie przesadzaj...powtarzasz jakąś komunistyczną propagandę.
Takie były czasy...a czy dzisiejsze są lepsze, kiedy we wszystkich zakątkach świata ludzie się mordują.
@@movemelody1 wtedy też się mordowali xd a dodatkowo kłaniali
@@kandarayun
Wszyscy się kłaniali.
Dzisiaj też by się przydało, by hołota znała swoje miejsce w szeregu a nie się rozpychała i decydowała o przyszłości kraju.
@@movemelody1 holota była holota bo elita blokowała jej rozwój i dostęp do edukacji. Jednym slowem zależało im na tym, żeby holota istniała i zęby mieli się nad kim znecac
Pozdrawiam moją klasę która to ogląda shshhs
polecam też to th-cam.com/video/UnCJByAjDrk/w-d-xo.html materiał jest z archiwum tvp :)
Siema 7c
Piękna Polszczyzna
Te ograniczenia dla panny to do dziś funkcjonuja np w krajach muzułmańskich
ach ! CO TO BYL ZA CYRK
gdy przepych laczyl die z bieda i poddanstwem ...
a chlop pracujacy na roli zyl z rodzina pod strzecha w nedzy...
film ok ale mam na ten temat napisać wypracowanie więc...
myślę że im chętniej usługiwał takiej pannie jak była jedyną dziedziczka a majątek jej ojca całkiem okazały więc nie patrzył nawet na urodę, wkońcu przy zgaszonym świetle jaka to różnica 😜no chyba że taki potwór że musiał kielicha na odwage i wio na pragę
I jak taki możnowładca mógł dorównać postępowi cywilizacyjnemu 19 wieku który wymagał pracy od świtu do zmroku.
Też pracowali...choć pewnie nie wszyscy.
A czy teraz wszyscy pracują?
@@movemelody1 pewnie są tacy co nie pracują bo nie muszą... Ale to w większości dlatego, że kiedyś oracowali, a taki arystokrata nigdy nie musiał
@@kandarayun
Co ty pleciesz?
Arystokracja jeśli nawet nie pracowała, to dawała pracę, utrzymanie, była nośnikiem kultury, nauki, dobrych obyczajów, honoru.
Dzisiejsze buractwo szuka tylko sposobu, by żyć na koszt społeczeństwa tyle, że w przeciwieństwie do arystokracji, jest antytezą tego wszystkiego, co przez wieki niosła ze sobą szlachta i arystokracja...nawet ta najgorsza i najgłupsza.
Już Dołęga-Mostowicz mówił, że " chamy honoru nie mają "...i to jest to, co odróżnia ich od szlachty.
@@movemelody1 pytanie brzmi jak doszła do tego co miała i dlaczego właśnie ona? Bo nie jest sztuką przejmować się kulturą i honorem w momencie gdy ma się zaspokojone podstawowe potrzeby. Chamstwo tego luksusu nie miało, to i honoru nie miało, bo zwyczajnie nie miał o siły i czasu, musiało przecież tyrać na pana, który z jakiegoś powodu (zwykle nadania) był panem i już.
@@kandarayun
No właśnie, jak doszła do tego co miała i dlaczego ci a nie inni?
Może byli zdolniejsi, bardziej ofiarni, pracowitsi, walczyli, narażali życie, bronili, tworzyli podstawy państwowości, myśleli.
Wystarczy porównać z dzisiejszymi czasami...aż tak bardzo ludzie się nie zmienili.
Jedni się uczą, zakuwają po nocach, ciężko pracują, budują dobrobyt kraju, dają pracę innym, czasami wyjeżdżają, żeby żyć godnie i nie być dla społeczeństwa ciężarem, robią co mogą, by być niezależnymi, bo tak rozumieją honor...
Z drugiej strony banda leni, miernot, nieudaczników, garb na ciele społeczeństwa, uczyć się nie chce, pracować byle jak albo wcale...po co, skoro jest pomoc społeczna a życie w oparach alkoholu i papierosów z podobnymi kolegami, nie wymaga wysiłku, myślenia, pozbawione jest odpowiedzialności za cokolwiek, wesołe...oczywiście do czasu.
Historia naszej dworkowej szlachty to niestety historia ok 10 % naszej populacji tamtych czasów. To piękna historia itd ale w większości Polaków niestety nie może się z nią utożsamiać. Taka jest prawda
Moja prababcia z d.Księżopolska herbu Ślepowron 1877-1909
@@ewafrydrych6086 Jaruzelski tez byl herbu Slepowron.😛
TL:DR
Bardzo fajny material, ale zyc w takiej zlotej klatce, ciagle pod obserwacja jako kobieta raczej bym nie chciala...
i to właśnie było z jednych przyczyn upadku potężnego państwa , przywiązywano wagę do bzdur zamiast dla wiedzy , umiejętności itd
Myślisz, że gdzie indziej było inaczej? Bo lekturze Austen widać, że raczej nie
Gdyby nie chłopi to by szlachta nie miała co do garnka włożyć. Szlachta czerpała ogromne profity z ciężkiej pracy chłopa.
Gdyby nie szlachta, chłopi nie mieli by ziemi pod uprawę. Dzierżawili ja od szlachcica, a za dzierżawę mieli zapłacić pańszczyzną (pański czynsz). Dgyby nie szlachta to chłop nie miałby gdzie mieszkać, to szlachcic miał zapewnić drewno na budowę domu swojemu poddanemu, wydać zapasy plonów przy nieurodzajach itd. Gdyby nie szlachta to ten chłop siedziałby jako niewolnik w Turcji albo Chanacie Krymskim, płacono za niego 40 czerwonych złotych(koń husarski kosztował 200). Na koniec polecam tekst z IPN NK/003/47 instrukcja do prowadzenia polityki w Polsce pkt35." W historii nie można podawać, co który władca chciał zrobić lub zrobił dla kraju, trzeba natomiast ukazywać tyranię królów oraz walki uciemiężonego ludu.by nie doprowadzić do zjednoczenia ducha narodu”, a następnie zestaw to z tym co napisałeś. pkt 23. Należy zwrócić szczególną uwagę na ruch racjonalizatorski i wynalazczy, rozwijać go i popierać, ale wszystkie odkrycia dokładnie rejestrować i zapisem przekazywać do centrali. (...)W wypadku głośnych odkryć spowodować ich sprzedanie za granicę. Nie dopuszczać do publikacji zawierających wartości i opisy wynalazków."Doprowadzić do zerwania korelacji między przedmiotami, do ograniczenia wydawania materiałów źródłowych, - do usunięcia ze szkół średnich łaciny, greki, filozofii ogólnej, logiki i genetyki,co wyjałowi świadomość z tradycji humanistycznej, - głęboko osadzonej w polskości i wierze."
jak na całym świecie, teraz mieszczuchy tez mają co do garnka włożyć dzięki rolnikom
Sebastian Wach
Tia! Ciężka jest dola chłopa, no chyba, że jest babą. ... za klasykiem.
"Chytre bydle z pany kmiecie.
Gdy dzień panu robić mają,.
Częstokroć odpoczywają. ( z podatków płacą symbolicznie gruntowy i trochę VATu).
Bo dotacje unijne mają ;)
Sebastian Wach gdyby nie ciało rozum nie miał by gdzie funkcjonować
pozdrawiam
Gdyby nie szlachta, nie byłoby postępu, bo nie byłoby wzorców kulturowych.
Tak jak za komuny, kiedy chamstwo chciało być szlachtą.
Społeczeństwo nie może funkcjonować bez elit.
Teraz z babą dupa do dupy i spanie bo do roboty trzeba się wyspać 😃
12.35 o dzieciach
Jeśli chodzi o 'przywileje' 19 wiecznych kobiet i panienek to wypisz wymaluj dzisiejsze obyczaje w krajach muzułmańskich :D
Upraszczając - w krajach muzułmańskich obowiązuje "prawo" szariatu! z min. chłostą, kamienowaniem, wieszaniem i innymi tego typu "atrakcjami", dlatego XIX-wieczne kobiety, pomimo faktycznie dosyć silnego ubezwłasnowolnienia przez ówczesne konwenanse, były i tak! w dużo lepszej! sytuacji niż wiele obecnych muzułmanek w XXI wieku!!! ;) Jest to smutne i groźne zarazem, bo ta zaraza coraz bardziej się rozprzestrzenia, nie omijając i Polski! Kroczek po kroczku. Pozdro.
Te twoje wyliczanki co do zycia kobiet w krajach muzulmanskich to przesada. Poziom twojej wiedzy w dzisiejszych czasach jak wiekszosc Polakow ogranicza sie do propagandy. Nikt dzisiaj nie zyje tak jak to opisujesz.Muzulmanie tez sie rozwijaja . Nie jestem jedna z nich ale mam kontakt z nimi w kraju w ktorym mieszkam. Moze masz na mysli Pakistan lub Malezje .
3
Takiego upodlenia chłopów przez szlachtę jak Polsce nie było w Europie nigdzie.
Polska w 3/4 to potomkowie szlachty. Jestesmy wiec szlacheckim narodem tylko malo kto dzis przywiazuje wage do manier i dobrego wychowania.
m ar polska to kraj chłopski tylko mały procent to szlachta a promil to arystokracja byla
@@bozenasteiner8261 szlachta w wiekszosci nie mieszkala w palacach . Szlachta byla zwiazana z ziemia. Nawet wsie byly szlacheckie gdzie na 50 gospodarstw bylo we wsi 3 chlopow. Szlachta uprawiala ziemie .
@@mar-mz8kv to się chyba gołota zwało i od chłopstwa tylko herbem odróżniało...
@Ventyfikator™ no nie wiem skro jakoś udało im się wszystko stracić
@@kandarayunk
Jd
Ma Pan rację, nie zostałby Pan wpuszczony do salonu, jednak nie ze względu na marny ukłon, a z powodu nachalnej lewicowej propagandy.
Kuba Grygowski Kubuś Puchatek !!!!!!!!!!!
Aby odpowiedzieć na to pytanie, zagrajmy w Wiedźmina
Wniosek jest jeden... Bogaci zawsze zajmowali się pierdolami xd
@Ventyfikator™ Dlaczego uważasz, że kształcenie i piękno nie są możliwe dla doświadczania współcześnie?
Przedmówca prawdopodobnie miał na myśli, że bogaci ciężko nie pracowali, bo pisali listy i zarządzali majątkiem przez pośredników.
Do dziś w społeczeństwie widać pokutuje mit jakoby ciężka praca, trudna, konkretna, poważna (a nie zajmowanie się "pierdołami") była pracą godną pochwały.
Tym czasem uczono tak chłopstwo aby zajmowało się swoją rolą, czyli trudną, ciężką pracą na roli, nie wkładając nosa w nie swoje sprawy, czyli zarządzanie majątkami i handel.
Zarządzenie i handel jak wiadomo były (i są nadal) domeną najbogatszych, a ci nie chcąc mieć konkurencji tworzyli etos ciężkiej pracy (co media oraz TV akcentują do dziś, urabiając masową opinie przez powarzenie zbitki słów "ciężka praca" w kontekście doceniania, sukcesu, dobrobytu. Tak że nie zorientowanej w biznesie i nie dowartościowanej masie ludzi do dziś wydaje się, że "ciężką pracą" się do czegoś dochodzi oraz, że to jest gonne pochwały, właściwie podlejże do życia.
Witold Wójtowicz napisał książkę pt. "Sukces a Praca - Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa, najbogatsi byli by niewolnicy"
@Ventyfikator™ Mam kilka pytań:
1.Jaki jest cel, sens życia?
2. Jak rozumiesz honor?
3. Jaki jest cel obrony państwa?
4. Napisałeś _"złote źródło dochodu i będzie z nim ciężko pracował to zyska dużo, bardzo dużo to nie jest tak żeby być bogaty można nic nie robić"_
a) co to jest złote źródło dochodu?
b) dlaczego uważasz ciężka praca prowadzi do bogactwa?
c) jak rozumiesz bogactwo?
d) jaki jest cel bogactwa, po co się bogacić?
e) skąd założenie, że to praca (robienie czegoś) prowadzi do bogactwa?
2 cytaty jako wyjaśnienie moich pytań, które mogą wydawać się głupie, ale inny mówią odwrotnie:
"Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa najbogatsi byli by niewolnicy"
Witold Wójtowicz, autor książki S_*sukces a Praca*_
"Ludzie tak dużo pracują że nie mają czasu zarabiać pieniędzy" - Dawid Rockefeller
Da się zważyć, że ci co najwięcej pracują (np. na 2 etaty aby związać koniec z końcem) są najbiedniejsi
ci zaś co pracują najmniej (np. klikając sobie raz na jakiś czas, nawet raz na miesiąc) i inwestując przez net
zarabiają najwięcej, bo to nie oni pracują na pieniądze, ale ich pieniądze pracują na nich (w ich inwestycjach lub biznesach, które polegają na ich AUTOMATYZACJI, czyli braku potrzeby pracy)
@Ventyfikator™ Odbiegłem od tematu filmu (cech szlachty "szlacheckie życie") czy od tematu komentarza pod którym piszemy (cytuje "bogaci zawsze zajmują się pierdołami". Co można by odnieść do życia, cech szlachty, arystokracji czy ogólnie rozumianych elit - czyli do tematu filmu).
Poza tym co to miało by mieć znaczenie ów "odbieganie od tematu" (przecież to nie szkoła, a my nie piszany wypracowania na ocenę).
Zresztą wg. mnie, szlacheckie życie, to życie SZLACHETNE, czyli pewnego rodzaju wyższe, dojrzalsze. Wiec mądrzejsze, gdzie nie jak pospólstwo wykonuje się różne rzeczy machinalnie, bezmyślnie bo na polecenie, będąc dryfowanym przez kogoś niewolnikiem, sługom. Tylko to życie wymagające myślenia i SAMO- organizacji więc posiadania własnych idei min takich jak ogólny cel życia, albo cel (pracy ponad potrzeby czyli) bogacenia się.
Uproszczona forma (do wypunktowanych pytań) wynikała z pragnienia skrócenia wypowiedzi do minimum (przez co ucierpiała ona w zakresie formy grzecznościowej mogąc przypominać raczej szkolny test wiedzy, sondaż, a nie przesłuchanie -To nie przyszło by mi na myśl, że występuję w roli pytającego o czyjeś życie prywatne).
Nie pytałem się o szczegóły tylko o ogólne idee.
Ciekawią mnie opinie, OGÓLNE wyobrażenia ludzi o życiu, o świecie (a nie ich życie prywatne).
facet wybieral babe = wiek 19 wiek rozumu wynalazkow rozwoju, dzis baba wybiera faceta wszechogarniajaca glupota niewola debilizm dzis nobla sie dostaje za cos co 19 wiecznemu wynalazcy nawet niechcialo sie isc do urzedu patentowego ;D
To "Baba" wybiera chłopa i wybierała ;)
ppp wróć do kopania rowów nie rób przerw bo marnujesz czas pana swojego
UWIELBIAM WROCŁAW! Wrocław oczami ukraińskiego turysty. Spaceruj ze smartfonem. / th-cam.com/video/6YXRAC216ck/w-d-xo.html
Rewolucje październikowe, Francuskie były konieczne
Demoralizacja i korupcja zawsze bierze gore wczesniej czy pozniej... Jednak uwazam, ze przylozyla do tego inna grupa reke nie lepsza od tej poprzedniej.
Szela wróć szlachte truć!
Jaka warstwa społeczna, taki idol. Ech...
Schamiały nam czasy...
Co jest nie tak z muzyką
Ciekawa jest historia ludzi, dla których nasi przodkowie pracowali.