Flying to the beach on the weekend - Brač Island (BWK/LDSB) via Bosnia-Herzegovina (LQSB)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 ก.ค. 2024
  • On a nice, warm, and sunny September weekend, we flew to Brač Island via Bosnia-Herzegovina and spent the night at the village of Bol, near the beach of Zlatni Rat (Golden Horn). Brač airport is fairly new and popular destination for general aviation flights, with a few scheduled flights as well. It has an unusual location on the top of the island rock, 1700 feet above sea level. Going with the family also posed new challenges. Besides flight planning and piloting, I also had to be the flight attendant and an overall tour guide as well! Add an intermittent radio transmit button failure and a slightly worse weather than predicted, and we have got the ingredients of an interesting flight, with awesome views of the Adriatic Sea. The video starts as we cross the border from Croatia to Bosnia-Herzegovina @ 6500 feet, on an ATC suggested direct shortcut from BAREB to PEVON.
    00:00 Best views
    01:38 Briefing
    02:03 Clear skies over Bosnia-Herzegovina
    04:31 En-route clouds over Bosnia
    11:23 Light rainshower over Bosnia
    14:19 Re-entering Croatia with Split RADAR
    18:46 Visual approach to Brač, runway 21
    26:07 Landing on Runway 21, taxi, shutdown
    30:48 Pictures of Brač Airport, Bol village and Zlatni Rat beach.
    Music:
    Freeling by Lauren Duski
    Please by Wayne Jones
  • ยานยนต์และพาหนะ

ความคิดเห็น • 7

  • @laszloszabo5247
    @laszloszabo5247 ปีที่แล้ว +1

    Helló, Zoltán. Ha megengeded lenne egy megjegyzésem. A videóid alatt futó zenei aláfestést légyszíves legalább a repülős komunikáció ideje alatt lejjebb halkítaíni, mert az amúgy sem mindég tiszta rádióbeszélgetés így alég nehéz megérteni. Külünben nagyon kedvelem a videóidat, már sokat tanultam belőlük. Jómagam is LAPL kiképzés tanulom. 🙂

    • @rnzoli
      @rnzoli  ปีที่แล้ว

      Szia Laci, a legtöbb videómon csak a szándékosan rövidre és "szórakoztatóbbra" vágott összefoglaló-beharangozó részen van zene, az ott rosszul hallotti rádióforgalmazásokat elvileg minden esetben megtalálod a később részletesebben kibontott, zene nélküli részek alatt is. Tehát pl. a 00:45-kor elhangzó üzenetváltás teljes egészében 20:25-nél hallható, ott már zene nélkül. Sok sikert az LAPL-hez - melyik reptéren tanulsz?

  • @wolfex1787
    @wolfex1787 ปีที่แล้ว +1

    Szia! Hàny kilóméterenként adsz hozzá a repülési tervhez jelentő pontokat, illetve csak vizuális jelentő pontokat adhatsz hozzá vagy sima jelentő pontokat is?

    • @rnzoli
      @rnzoli  ปีที่แล้ว +1

      Szia, én igyekszem 15 percenként beiktatni egy-egy forduló vagy navigációs ellenőrző pontot, hogy ha esetleg letérdelne a gép transzpondere, akkor is tudjam jelenteni a pontos helyzetünket legalább 15 perces gyakorisággal a rádión. 15 perc ezzel a géppel kb. 50 kilométer távolság. Egy 40 lóerős Falkéval meg kb. a fele, 25 kilométer.
      Igyekszem mindig olyan pontokat hozzáadni a tervhez, amelyek vizuálisan is jól felismerhetőek, hogy ha esetleg a GPS térdelne le (volt már erre is példa), akkor is elég pontosan tudjunk tájékozódni. A hivatalos VFR jelentőpontok jellemzően ilyen szemmel jól felismerhető helyeken vannak. IFR jelentőpontokra ez nem igaz, és igyekszem kerülni a használatukat, de pl. határátlépéshez ilyet kell megadni. Ilyen esetben egyrészt megnézem a jelentőpont környékét műholdas, vagy Google Earth képeken, hogy nagyjából szemmel is fel tudjam ismerni, illetve a GPS alternatívájaként VOR/DME (irányszög, távolság) adatokat is felírok róla, hogy ha pl. a felhőréteg felett repülnénk. Remélhetőleg a műholdas és a hagyományos földi rádiónavigációs eszközök nem hagyják el magukat egyszerre (vagy ha mégis, akkor marad a helyzetszámító mágneses iránytű és a stopper! 😅 )

    • @wolfex1787
      @wolfex1787 ปีที่แล้ว +1

      @@rnzoli Köszi! Városok is megfelelnek jelentőpontnak vagy inkább a kijelölt pontokat szokták használni?

    • @rnzoli
      @rnzoli  ปีที่แล้ว +1

      @@wolfex1787 Hosszabb útvonalra a városok is megfelelnek, a lényeg hogy, ne valami tucat-város legyen a fordulópont, ami könnyen összekeverhető a többivel, hanem mondjuk olyan, ami a környező tavakkal, hegyekkel, becsatlakozó utakkal, vasútállomással együtt egyedi legyen, tehát jól beazonosítható. Ezzel szemben egy-egy reptér közelében, ha át akarok menni a légterükön, akkor az általuk kijelölt pontokat használom, mert sokkal egyértelműbb a helyzetjelentés rádiózás során. (A helyiségnevek kiejtése annyi féle-fajta lehet, hogy hatékonyabb csak a kijelölt pontokra hivatkozni a pozícióm megadásakor.)

    • @wolfex1787
      @wolfex1787 ปีที่แล้ว +1

      @@rnzoli Köszi!