Zmiana filtrów do wody po 150 dniach - Ważymy i sprawdzamy co jest wewnątrz filtrów?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ธ.ค. 2021
  • Zmieniamy filtry wody po 150 dniach, sprawdzamy co producent upchnął w swoich filtrach, czy warto stosować filtr zmiękczający i węglowy?

ความคิดเห็น • 73

  • @fiand6887
    @fiand6887 ปีที่แล้ว +16

    Filtr węglowy ma za zadanie usuwać chlor z wody, ponieważ filtry są montowane szeregowo to zdemontowany filtr przepuszczał wodę , inaczej nie płynęła by woda w kranie. Proponowałbym taki filtr zostawić a zamiast filtra zmiękczającego dać np filtr 10 mikronów. Żeby skutecznie zmiękczyć wodę potrzebna jest stacja zmiękczająca. Serdecznie pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 2 ปีที่แล้ว +7

    Cześć! Dzięki za nagrania procesu wymiany filtrów. Pozdrawiam!

  • @rafabartnik6063
    @rafabartnik6063 2 ปีที่แล้ว +11

    W filtrze zmiękczającym znajduje się żywica jonowymienna.
    Pozdrawiam

  • @Pawelh4
    @Pawelh4 ปีที่แล้ว

    Taki filtr węglowy można też zważyć przed włożeniem i po zdemontowaniu jeżeli były jakieś zanieczyszczenia typu właśnie chlor lub podobne filtr będzie wyraźnie cięższy.

  • @rekawek6
    @rekawek6 2 ปีที่แล้ว +7

    Oprócz zważenia filtra wstępnego sznurkowego, film nie zawiera nic ciekawego. Po pierwsze te obudowy do filtrów to najgorszy wybór, spasowanie filtra jest mocno na wcisk, pojedyncza uszczelka potrafi spaść przy zakładaniu i przeciąć się przy dokręcaniu, jak ktoś niema bypasu na filtry to jesteśmy w domu bez wody do wymiany uszczelki. Najlepiej stosować obudowy gdzie są dwie uszczelki i obudowa jest jednym elementem (brak dodatkowej nakrętki). Jeżeli nie chcemy mieć problemu z uszczelkami, to trzeba je przesmarować wazelina techniczną. Filtry zmiękczające działają jak najbardziej, ale w zastosowaniu domowym, najlepiej mieć jeden po drugim. U mnie zmiekczaly wodę z 20dh do około 6dh, przy zastosowaniu jednego filtra było to spadek twardości z 20dh do około 10. Inna sprawa że ten filtr może "zmiękczyć" do 300litrow wody następnie przestaje przyjmować jony wapnia. Sam filtr jest wypełniony żywica jonowymienną. Teoretycznie można by taki filtr regenerować wodą z solą (podobnie działa zmiękczanie w zmywarce). Działanie filtra węglowego to już chemia której nie wytłumaczę, dodam tylko że wkład robi się że zwęglonego orzecha kokosowego (skorupy) więc jego zbicie może wynikać że zużycia.

  • @erykdiy5321
    @erykdiy5321 2 ปีที่แล้ว +10

    Oj chyba nie wiesz co oczyszcza węgiel aktywny to właśnie on jest najbardziej potrzebny w filtracji wody

    • @przemo3651
      @przemo3651 2 ปีที่แล้ว +1

      Oczyszcza - przez 3 dni jak się mikropory zatkają. On oczyszcza tylko mikroporami. Mozna go dac do super czystej wody tak aby mikropory wyłapały tylko cząsteczki chemiczne. A w takim czymś to autor ma rację - nei ma sensu. Jak do filtra idą paprochy :-)
      BTW, autor mówi, że nie ma sensu a pakuje nowe filtry co nic nie dają. Zamiast dac 100, 50, 5 mikronów. I ostatecznie wtedy jako czwarty dać węgiel. Tylko nie taki gdzie jest twarda bryła, tylko jedynie to granulki tak aby woda miała jak największą powierzchnię kontaktu z mikroporami, które wyłapują chemię. Teoretycznie bo praktycznie to i tak nic nie daje, złoże węgla musiało by być ogromne i powierzchnia styku ogromna. W czymś takim kontakt i wyłapanie będzie może zaledwie w 1% tej wody co przepływa 🙂 To lepiej będzie na 100 litrów wypitej wody wypić butelkę jakiejś źródlanej 😛

  • @telerian446
    @telerian446 2 ปีที่แล้ว +6

    jak już ktoś wspomniał w filtrze zmiękczającym jest odpowiedni środek, czyli żywica jonowymienna, jednak jej ilość jest śmieszna oraz to że cykl jej pracy to max 5-7 dni i trzeba ją regenerować aby ponownie mogła działać, stosuje się ją w akwarystyce do zmiękczania wody - 20g obniży 100 l. wody o 4 stopnie w czasie 5-7 dni. Ciekawi mnie czy ktoś mierzył twardość wody w zaawansowanych filtrach za kilka tysięcy złotych, o ile stopni spada twardość GH

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว

      👍

    • @bercik9239
      @bercik9239 ปีที่แล้ว +1

      Hej właśnie chciał bym go zastosowanie aby zmiękczyć wodę w akwarium 250L ma to sens ? Pozdrawiam

    • @telerian446
      @telerian446 ปีที่แล้ว +1

      @@bercik9239 nie ma najmniejszego sensu, do zmiękczenia wody w akwarium tylko duża ilość woreczków z żywicą jonowymienną w dłuuuugim okresie czasu, lub filtr odwróconej osmozy i dodawanie wówczas do wody RO mikro i macro elementów. woda RO ma zero twardości

  • @ukaszkostecki6652
    @ukaszkostecki6652 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam, czy przepływ wody w układzie po filtrowaniu jest zadowalający? Ciśnienie?

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว +1

      Wszystko zależy jakie masz ciśnienie i przepływ na zasilaniu, w moim przypadku po założeniu filtrów ciśnienie i przepływ nieznacznie spadło, jednak do akceptowanego poziomu, wszystko jest Ok👍

    • @ukaszkostecki6652
      @ukaszkostecki6652 2 ปีที่แล้ว

      @@PolishManEU
      Super dzięki za wskazówki.

  • @elwiraniksa9367
    @elwiraniksa9367 2 ปีที่แล้ว +2

    Czy jest możliwość zamontowania tych filtrów pionowo? W bloku w pionie mam miejsce w pionie, w poziomie nie ma tyle miejsca. Czy na ciepłą wodę też można to zastosować?

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว

      Można pionowo, to tylko kwestia instalacji, zasadniczo filtry montuje się na przyłączy zimnej wody.

    • @doktorx2157
      @doktorx2157 2 ปีที่แล้ว +1

      Wydaje mi się że w pionie będzie jedynie problem przy wymianie filtrów wszystko się wyleje chyba że zrobić poniżej filtrów mały zawór żeby sobie wypuścić wodę do wiaderka i dopiero zmienić filtry.

  • @misiekki
    @misiekki ปีที่แล้ว

    Jakiej firmy są korpusy narurowe? Aquafilter?

  • @tomasski1831
    @tomasski1831 หลายเดือนก่อน

    A można poprostu zainstalować 3 piankowe filtry?

  • @adiadi-vq7rr
    @adiadi-vq7rr 2 ปีที่แล้ว +5

    filtr węglowy można sprawdzić testem paskowym chlor żelazo mangan czy ph ,w filtrze zmiękczającym jest żywica jonowymienna, co prawda znikoma ilość ,wiadomo to nie zmiękczacz profesjonalny ,ja węgiel aktywny kupuje sam i w specjalny wkład wsypuje po przepłukaniu ,a poza tym węgiel absorbuje a nie filtruje

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว

      Super, dziękuję za wyjaśnienia 👊

  • @gummiss11
    @gummiss11 ปีที่แล้ว

    U siebie mam tylko filtr z węglem aktywnym. Widzę jego działanie bo woda jest praktycznie bez chloru. Bez filtra woda w szklance zaraz po nalaniu miała kolor mleka.

  • @Polandmet_Meteorite_Videos
    @Polandmet_Meteorite_Videos ปีที่แล้ว +3

    Mala uwaga, podobno filtry nalezy najpierw NAMOCZYC przed zalozeniem.

  • @retrovhs3990
    @retrovhs3990 ปีที่แล้ว

    Witam ,ile Pan zużywa wody miesięcznie ,ile metrów 3 ??

    • @GrzegorzAlicki
      @GrzegorzAlicki 5 หลายเดือนก่อน

      Ja na 2 osoby 7 m na mały domek

  • @michap.7909
    @michap.7909 2 หลายเดือนก่อน

    Nic nie rozumiem, z jakiego powodu instaluje się w tym przypadku filtr węglowy jeśli woda leci do spłuczki ? Filtr zmiękczający raczej dajemy przed wejściem do pralki czy zmywarki zaś filtr węglowy tylko w miejscu poboru wody do celów spożywczych.

  • @Szybki02
    @Szybki02 2 ปีที่แล้ว +5

    Witam, ciesze się ze trafiłem tuaj na kanał. Powiem jak ja wymieniałem: NIe wiedziałęm o odpowietrzaniu, w wyniku czego zawsze musiałęm grzejniki odpowietrzać. Dopiero na innym filmie zauważyłem, że warto obudowe z czystym filtremzalać maksymalnie wodą, tak aby pozbyć się powietrza. Tutaj natomiast Pan pokazuje o odpowietrznikach na górze. Chciałem się zapytać z grzeczności - czy napewno Pan zrobił to dobrze?? W momencie kiedy zawór z wodą został odkręcony i woda wlewa się do naczynia powetrze idzie w rury i dajel w grzejniki. Czy nie powinno być tak: że z chwilą kiedy Pan odkręca wode, do góry zawór na obudowie powinien być odkręcony, juz na samym początku? Tak aby powietrze uciekało już podczas nalewania wody do pojemnika?? Chętnie usłysze od Pana odpowiedź, jak to powinno być robione prawidłowo?

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie tak jak piszesz, ja mam te filtry podłączone do zasilania domu w wodę, odpowietrzania takiego układu może być zbędne, ponieważ sam się odpowietrzy na końcu kranu.

    • @3DoMaN3
      @3DoMaN3 ปีที่แล้ว +2

      To powietrze nie pójdzie w grzejniki ;) układ c.w.u. i c.o. to 2 zupełnie inne odcięte od siebie układy. Powietrze z korpusów filtrów miało by szansę dostać się tylko w momencie dopuszczania wody do układu.

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry

  • @iTheDarkWolf
    @iTheDarkWolf ปีที่แล้ว

    wiesz co zrobić jak cieknie z jednego z nich woda bokiem? nie mogę sobie poradzić

    • @3DoMaN3
      @3DoMaN3 ปีที่แล้ว

      Jeśli mowa o korpusie filtra to najpewniej jest to kwestia uszczelki można taka kupić i wymienić. Przy wymianie wkładów co jakiś czas używać wazeliny technicznej albo chociaż mydła w płynie ;)

  • @grzechumajster7089
    @grzechumajster7089 12 วันที่ผ่านมา

    Szkoda że te obudowy nie maja jakis blokad punktowych żeby nie obracały sie przy dokręcaniu

  • @konradkotowicz6820
    @konradkotowicz6820 2 ปีที่แล้ว +2

    Z mojego doświadczenia najlepszym rozwiązaniem jest taki układ: filtr samoczyszczący 50 mikronów, dwa filtry (sznurkowe czy piankowe) 20 mikronów i 10 mikronów, na końcu filtr węglowy. Mechaniczne filtry wymieniamy gdy są po prostu zanieczyszczone a węglowy co 4 miesiące, a z pierwszego samoczyszczącego wystarczy "spuścić" osad. Jeżeli chcemy mieć miękką wodę to po filtrach mechanicznych stosujemy zmiękczacz z głowicą sterującą, a na końcu filtr węglowy. Jak ktoś chcę naprawdę wodę do picia to po ww filtracji najlepiej na osobnym kranie (ujęciu) montujemy filtr odwróconej osmozy i taką wodę możemy pić

    • @pawepiascik6053
      @pawepiascik6053 ปีที่แล้ว +5

      No właśnie nie. Kamień w czajniku to związki wapnia i magnezu których potrzebuje nasze ciało. Odwrócona osmoza oczyszcza najlepiej ale szkodzi zdrowiu bo jest jałowa przez co wypłukujesz minerały z oraganizmu

    • @konradkotowicz6820
      @konradkotowicz6820 ปีที่แล้ว +3

      @@pawepiascik6053 co kto lubi. Ja wolę czysta wodę (która paradoksalnie w każdej postaci wypłukuje dużo związków z organizmu), a do tego zbilansowana dietę, soki warzywne, zdrowe oleje np z orzechów czy nasion. Jak się świadomie je i pije to nie braknie nam magnezu, wapnia i innych minerałów. A gdy mamy czysta wodę to mamy czyste zlewy, muszle, brodziki czy wanny. O korzyściach dla skóry (szczególnie wrażliwej) i włosów mówić nie muszę. O czystych czajnikach już mówiliśmy, ale to też czysta pralka, miękkie, puszyste, bardziej pachnące pranie i wiele, wiele innych zalet. Niemniej jak wspomniałem na wstępie co kto lubi.

  • @stanleystanley2580
    @stanleystanley2580 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dobra rada żeby zostawić dwa, też tak mam u siebie,no i częstsza wymiana bo tu trochę przesadziłeś . Tam też rozwijają się bakterie. U mnie raczej rdzawy nalot na filtrach

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว +1

      Celowo wydłużyłem okres wymiany, chciałem zobaczyć na ile mogę sobie pozwolić, teraz oczywiście będę częściej wymieniał.👍

    • @telerian446
      @telerian446 2 ปีที่แล้ว

      co oznacza twoje powiedzenie "zostawić dwa" ? wymienić 1 zostawić 2 ? zastosować 2 nie 3 ?

    • @stanleystanley2580
      @stanleystanley2580 2 ปีที่แล้ว

      @@telerian446 zamontować tylko dwa filtry i częściej wymieniac

    • @telerian446
      @telerian446 2 ปีที่แล้ว +1

      @@stanleystanley2580 tak dziwnej teorii jeszcze nie słyszałem, im więcej "różnych" filtrów tym lepiej, pierwszy powinien wyłapać najgrubsze, kolejny mniejsze, węglowy - chlor, część metali ciężkich itp oraz poprawia smak zapach i barwę. Zmiękczający faktycznie jest nie potrzebny gdyż wcale nic nie robi. A czwarty dodał bym kolejny na drobne zanieczyszczenia gdyby węglowy był złej jakości i wytrącał coś po absorpcji.

    • @stanleystanley2580
      @stanleystanley2580 2 ปีที่แล้ว

      @@telerian446 masz rację więc zamontuj 10 a dla pewności 20. Żeby jakąś małą drobinka nie przemknęła przypadkiem.

  • @Ktos3214
    @Ktos3214 2 ปีที่แล้ว +3

    słabe dokręcanie filtrów przejdzie tylko przy niskim ciśnieniu wody, mam te same obudowy i przy 6 barach na wejściu żeby nie ciekło musiałem przesmarować uszczelki wazeliną i dokręcić dosłownie na siłę ile tylko się dało, dopiero wtedy było szczelne

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว +2

      Patent z wazeliną się sprawdza 👍

    • @przemo3651
      @przemo3651 2 ปีที่แล้ว

      Lepiej wazelinę ale bez dokręcania na siłę bo im mocniej dokręcasz pierwszy raz tym bardziej musisz drugi i kolejne. Guma po prostu się odkształca i traci właściwości a tym szybciej im bardziej jest zgnieciona i cieniutka.

    • @Ktos3214
      @Ktos3214 2 ปีที่แล้ว

      @@przemo3651 przy 6barach z wazeliną bez dokręcenia na siłę i tak ciekło, te korpusy już mają taką konstrukcje, lepiej dołożyć do takich z 2 lub 3 uszczelkami, a dokręcić musiałem tak mocno, że bałem się, że rozwale klucz, gwint, albo wyrwe całość ze ściany i rur

  • @zbyszekcichowlas252
    @zbyszekcichowlas252 2 ปีที่แล้ว +2

    Filtry grubo przetrzymane, dużo zanieczyszczeń mechanicznych dobrze by było wstawić filtr samoczyszczący miejsca jest na wszystko. Ja mam twardą wodę bez stacji zmiękczającej za dużo nie jestem w stanie zrobić. Mam samoczyszczący plus pianka i dwa zmiękczające za tym następny samoczyszczący bo kiedyś były dafi węglowe które lubiły przepuszczać. Filtry przepływowe maja wydajność kilka kilkanaście procent (poza mechanicznymi). Twarda woda zjadła mi już grzałkę w pralce a w moim regionie kamienie na nerkach to norma.

    • @arni3210
      @arni3210 2 ปีที่แล้ว +4

      Twarda woda nie ma wpływu na tworzenie się kamieni w nerkach. Wpływ na tworzenie sie kamieni w nerkach ma przede wszystkim niewłaściwa dieta....dla każdego inna.

    • @zbyszekcichowlas252
      @zbyszekcichowlas252 ปีที่แล้ว

      @@arni3210 Tak podają oficjalne źródła ale co innego mówią lekarze w szpitalu w Bełchatowie skoro co 3 mieszkaniec ma problemy z kamieniami, i na oddziale większość osób jest z jednego regionu. Ja wybieram swoją wersję, ale kazdy ma swój rozum i może wierzyć że to zła dieta.

    • @mjakmaniek77
      @mjakmaniek77 ปีที่แล้ว

      Kamienie na nerkach nie robią się od wody😂

  • @karolwojtczak4073
    @karolwojtczak4073 2 ปีที่แล้ว +2

    Srednia wymiana wkladu to 3 miesiace max 4

  • @rysit
    @rysit 2 ปีที่แล้ว +1

    Przy wyborze filtrów sznurkowych czy piankowych nie sugerujcie się mikronami. Bierzcie tańsze.

    • @3DoMaN3
      @3DoMaN3 ปีที่แล้ว +3

      Bzdura... Dobiera się do tego jakiej jakości woda w instalacji jest. Jak np 5 mikronów szybko się zapycha dajemy filtry wstępny o większej np 20 mikro i za nim 5 mikro.

    • @mattvoy8200
      @mattvoy8200 ปีที่แล้ว

      @@3DoMaN3 dokladnie mam na wejsciu 20 mikr poliprop -> 5mikr poliprop -> wklad odzelaziajacy itp->weglowy i tu mysle o profesjonalnym zmiekczaczu na caly dom a dodatkowo pod kran coconat/osmoza+mineraly z dobrego zrodla

  • @aryofervolazin9274
    @aryofervolazin9274 5 หลายเดือนก่อน

    weglowy ma chyba chemicznie wode oczyszczac ale cos to slabo wylapuje bo nadal woda smakuje jak zur u mnie
    mam filtr bialy weglowy bialy i inast odwroconej osmozy
    miernik tds pokazuje np ze kranowka ma 230 a po uzyciu filtru ma 50 skladnikow rozp w wodzie
    pewnie usuwa to jakies latwo wylapywalne rzeczy a co z chemikaliami roznymi?
    herbata po zaparzeniu jest klatowniejsza i smaczbniejsza ale sama woda nadal jest niedobra
    co zrobic by byla krystaliczna w smaku? elektroliza? ozonowanie? ale jak ten ozon oczyscic z wody?

  • @TheApsiiik
    @TheApsiiik 3 หลายเดือนก่อน +1

    @PolishMan plus dla ciebie, że w ogóle posiadasz filtry wody, ale nie masz kompletnie pojęcia co mówisz i jak powinny działać takie filtry... Po pierwsze filtry cząstek stałych oczyszczają wodę z zanieczyszczeń stałych typu piasek, ziemie, elementy metalowe lub organiczne itp. taki filtr powinien być wymieniany co najmniej raz na 3 miesiące! chyba, że lubisz kolonie bakterii rozwijające się na filtrze.. Filtr węglowy ma zadanie pozbyć się chloru (chlor zapobiega rozwijaniu się bakterii w wodzie, ale nie jest 100% bezpieczny dla zdrowia oraz zmienia smak i zapach wody) oraz ołowiu, który jest bardzo toksyczny dla człowieka. Po prostu filtr węglowy poprawia smak i jakość wody. Oczywiście nie jest to jedyne zadanie filtra węglowego. Do węgla bardzo dużo związków chemicznych się przyłącza przez swoją porowatą strukturę, tym samym usuwają bardzo dużą ilość szkodliwych związków(dlatego też są używane w oczyszczaczach powietrza). Żywotność filtra węglowego to jakieś 3-6 miesięcy. Co do zmiękczającego, to ja sama nazwa mówi pozbywa się kamienia z wody(minerały typu wapń magnez itp) filtr zmiękczający mniejsza ilość osadzonego się kamienia w rurach instalacji wodnej, oraz na elementach końcowych typu: spłuczka, bateria, zlew, wanna... Przez to czyszczenie jest mniej pracochłonne i wymaga mniejszej ilości chemii. Kamień, a raczej minerały nie są szkodliwa dla człowieka, wręcz przeciwnie są bardzo potrzebne niestety przez ich ilość w wodzie możemy mieć problem z utrzymaniem czystości w domu lub ewentualna jakość prania będzie niższa. Filtry zmiękczające bardzo szybko tracą swoje właściwości i powinny być wymieniane raz w miesiącu!. Można je regenerować z pomocą solanki, ale zamiast robić to ręcznie lepiej kupić automatyczni zmiękczacz do wody, który będzie to robił za nas! Poczytaj trochę zanim zaczniesz pieprzyć głupoty i nie wymieniaj wszystkiego na filtry cząstek stałych...

  • @rysit
    @rysit 2 ปีที่แล้ว +2

    Co do filtrów węglowych: zwracajcie uwagę czy po kilku dniach użytkowania nie pojawią się rdzawe plamy. Jest to oznaka obecności metali w bloku węglowym. Takie filtry nadają się jedynie do reklamacji.

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za wskazówkę, piąteczka dla Ciebie 👊

  • @andrzejpolowy7607
    @andrzejpolowy7607 2 ปีที่แล้ว +3

    Witam. Szkoda tylko że nic się nie dowiedziałeś na temat wkładów, zanim nie opublikowałeś tego filmu. W ten sposób wprowadzasz ludzi w błąd . Pozdrawiam

    • @PolishManEU
      @PolishManEU  2 ปีที่แล้ว

      Uzasadnij swoją wypowiedź, mam te filtry i doskonale wiem, że stosowanie ich mija się z celem, poza filtrami, które mają za zadanie oczyszczać wodę z zanieczyszczeń stałych.

  • @marekjastrzebowski3669
    @marekjastrzebowski3669 ปีที่แล้ว

    te filtry na stan mojej wiedzy, są źle zamontowane