Izotopy w paleontologii / Dr Daniel Tyborowski

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 29

  • @maate21
    @maate21 3 ปีที่แล้ว +8

    Jak już tak podróżujemy sobie w czasie, to dzień dobry wieczór Panie Profesorze Tyborowski ;)

  • @dilofozaur
    @dilofozaur 3 ปีที่แล้ว +6

    Temat ostatnio "na czasie", a wykład jak zawsze profesjonalny. Wszystkiego dobrego w nowym 2021 roku, miejmy nadzieję, pozbawionego jakichś nowych SARSów, które się rozlały na cały świat.

  • @robertgajos7820
    @robertgajos7820 3 ปีที่แล้ว +3

    Jak dla mnie to super temat wszystkiego dobrego w nowym roku życzę

  • @leszekporowski1707
    @leszekporowski1707 3 ปีที่แล้ว

    Wysłuchałem sobie z przyjemnością jeszcze raz wykładu o izotopach i przyznam, że hostoria o tym małym mamutku jest dla mnie niesamowita. Niesamowita pod względem tego jak współczesna nauka potrafi być zaawansowana. Po wielu tysiącach lat potrafimy, na podstawie niewielkiej próbki materiału biologicznego, ustalić w jakim wieku mamucie dziecko przestało ssać mamę i dalej w jakikm wieku zmarło. Dla mnie to wiecej niż niesamowite.

  • @leszekporowski1707
    @leszekporowski1707 3 ปีที่แล้ว +1

    Super wykład. Dziękuję bardzo

  • @k0liberek
    @k0liberek 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy wykład, zaprezentowany w niezwykły sposób - nawet dla słabszych (mówię o sobie). Bardzo dziękuję za kolejny wspaniały kawałek wiedzy.
    To, co mi się nasunęło w trakcie wykładu (ale nie jestem specjalistą więc proszę o wyrozumiałość):
    Tury zostały prawdopodobnie wybite przez naszych "panów szlachata", być może by się dostowowały, ale nie dostały swojej szansy. Tur był zwierzyną łowną królewską i szlachecką - i zapewne nie przeżył tej reputacji.
    Żubry też nie przeżyły - to, co chodzi po lasach całej Europy to efekt krzyżówki wstecznej. Geny odzyskano już po wymarciu gatunku i odtworzono zwierzę, które zdążyło już niestety wymrzeć.

  • @jarekwal566
    @jarekwal566 3 ปีที่แล้ว

    Doktorze Danielu cieszę się że wróciłeś

  • @maciejbeskidnick3626
    @maciejbeskidnick3626 3 ปีที่แล้ว

    Rewelacja - o 70% omawianych zagadnień nie miałem pojęcia - dzięki

  • @anianidrew3617
    @anianidrew3617 3 ปีที่แล้ว

    Świetny temat. Jasno, prosto i zrozumiale przedstawiony, wydaje się łatwizną. I pewnie tak jest, jeśli się uważnie słucha. Przy okazji, życzę pomyślności, sukcesów naukowych i zdrowia w Nowym Roku.

  • @mihjq
    @mihjq 3 ปีที่แล้ว

    Mi by się podobało więcej odcinków nie o samych organizmach, tylko takich bardziej ogólnych. Ziemia, jej dzieje w świetle różnych nauk, jak chemia, na ile zainteresowania i kompetencje Prelegenta pozwolą. Moja ulubiona działka to astronomia i ciekawe, czy coś z tej dziedziny dałoby się podpiąć pod geologię/paleontologię? Formowanie planety, dopływ materiałów w asteroidach i kometach, panspermia, wpływ przebiegunowań na możliwość przyspieszenia mutacji?
    Oczywiście dziękuję za te izotopy, czegoś się dowiedziałem, mimo oczywiście zapewne powierzchownego podejścia. Dzięki, tak trzymać!

  • @piotrfranek8355
    @piotrfranek8355 3 ปีที่แล้ว

    Szkliwo = hydroksyfluoroapatyt = uwodniony fluoroapatyt = odmiana tak zwanego kamienia kotłowego. Wyjątkowo odporny związek chemiczny na warunki wodne a tu przy okazji bardzo twardy. Ciekawostka polega na tym, że zębina jest miękka i to ona przenosi obciążenia mechaniczne, taki prehistoryczny dwuwarstwowy damascen.

  • @turystykaprzyrodnicza2957
    @turystykaprzyrodnicza2957 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy wykład, tak powinny wyglądać lekcje chemii w szkole:) co do turów, to jak było wspomniane gdyby nie czynniki antropogeniczne (polowania, choroby od bydła domowego) to by pewnie żyły do dziś:) zresztą lepiej przystosowane zubry też wyginęły na wolności, tylko zostały skutecznie reintrodukowane. Pozdrowienia:)

  • @tomaszsienko583
    @tomaszsienko583 3 ปีที่แล้ว

    oprócz zjawiska parowania to oczywiście jest jeszcze padanie....czy padające deszcze nie równoważyły więc proporcji izotopów?

  • @norbertcccp9089
    @norbertcccp9089 3 ปีที่แล้ว

    Super

  • @kocurek77
    @kocurek77 3 ปีที่แล้ว

    Czy współpracuje Pan z archiwum Instytutu Badania Czwartorzędu?

  • @Adam.Kulesza
    @Adam.Kulesza 3 ปีที่แล้ว +1

    Gdyby ośmiornica uczyły swoje dzieci to była by nowa cywilizacja jednak każde pokolenie zaczyna od nowa.

    • @caviramus0993
      @caviramus0993 3 ปีที่แล้ว

      A każde pokolenia jest dość krótkie w przypadku ośmiornic.

  • @kubacski8454
    @kubacski8454 3 ปีที่แล้ว

    👍

  • @matimati8029
    @matimati8029 7 หลายเดือนก่อน

    Pozdrowiennia z Wiednia apropo Vienna Standard Mean Ocean Water 😂

  • @mrbearinlair1868
    @mrbearinlair1868 3 ปีที่แล้ว

    Czy byłoby możliwe poświęcenie któregoś z wykładów tematowi paleontologii w odniesieniu do tez kreacjonistycznych? Myślę, że wszyscy zwolennicy racjonalizmu z wdzięcznością przyjęliby podanie argumentów naukowych obalających te bzdurne poglądy, zyskujące dziś niestety sporą popularność wśród zindoktrynowanych religijnie społeczeństw.

    • @pag56
      @pag56 3 ปีที่แล้ว +1

      Skoro ewolucja jest odpowiedzialna za sprawstwo w przyrodzie, to jak wyewoluowały prawa rządzące naturą. Skąd się wzięły, jaki jest ich początek. Jeżeli jednak nie wyewoluowały, to w wierze w jej (ewolucji) "siłę" sprawczą są nieprzeniknione luki informacyjne. Leibniz zadał słynne pytanie: dlaczego jest raczej coś niż nic?. Jan ewangelista zaś, napisał: Na początku było Słowo, l(L)ogos. Bez Niego nic się nie stało, co się stało. Pozostawiam rozwadze i pokorze ( wobec naszej niewiedzy).

    • @waldemarjurkowski6037
      @waldemarjurkowski6037 3 ปีที่แล้ว

      mrbear inlair jakie wartości wniósł by taki "wykład"?
      Wykłady Pana Daniela to nie mecz piłki nożnej, tu nie ma kiboli drużyny A i przeciwko kibolom drużyny B. Tu nie wygrywa ten, kto ma mocniejsze argumenty.
      Sorry. Propozycja bez wartości dydaktycznej.

    • @mrbearinlair1868
      @mrbearinlair1868 3 ปีที่แล้ว

      @@waldemarjurkowski6037 Nie zrozumiał Pan mojej prośby. Nie wzywam do zachowań kibolskich ani żadnej świętej wojny. Powtórzę: chodzi o argumenty naukowe obalające poglądy nienaukowe. Miałoby to jak najbardziej wartość dydaktyczną.

    • @mrbearinlair1868
      @mrbearinlair1868 3 ปีที่แล้ว

      @@pag56 Nie o to chodzi. Czyjakolwiek wiara nie ma z tym nic wspólnego. Proponuję (jak w odpowiedzi panu Waldemarowi) użycie argumentów opartych na nauce. Kaganek oświaty.

    • @pag56
      @pag56 3 ปีที่แล้ว

      @@mrbearinlair1868 Czekam właśnie na argumenty naukowe, a nie "naukowe". Całą moją młodość widziałem i słyszałem jak częstowano nas argumentem naukowości jedynej, prawdziwej teorii. Oczywiście wykłady pana doktora posiadają najczęściej walor naukowości. Jeżeli są we wiedzy "dziury", mówi najczęściej, nie wiemy. Chodzi mi o przypisywanie ewolucji (ewolucjonizm) bezpośredniego sprawstwa istnienia przyrody i życia. Powiem tak. Od czasów Einsteina i jego teorii względności to myśl, logos, jest pierwotna wobec wiedzy. Polecam też rozważenie konsekwencji twierdzeń Kurta Godla. Tu nie chodzi o wiarę, tylko o to że myśl, zamiar poprzedza wszystko co jest. W konsekwencji myśl zawsze wiąże się z inteligencją. To nie wiara, to racjonalność.

  • @pag56
    @pag56 3 ปีที่แล้ว +1

    Skoro ewolucja jest odpowiedzialna za sprawstwo w przyrodzie, to jak wyewoluowały prawa rządzące naturą. Skąd się wzięły, jaki jest ich początek. Jeżeli jednak nie wyewoluowały, to w wierze w jej (ewolucji) "siłę" sprawczą są nieprzeniknione luki informacyjne. Leibniz zadał słynne pytanie: dlaczego jest raczej coś niż nic?. Jan ewangelista zaś, napisał: Na początku było Słowo, l(L)ogos. Bez Niego nic się nie stało, co się stało. Pozostawiam rozwadze i pokorze ( wobec naszej niewiedzy).

    • @waldemarjurkowski6037
      @waldemarjurkowski6037 3 ปีที่แล้ว +1

      ... a "Słowo jest srebrem, a milczenie złotem". Pozdrawiam pokornie.

    • @pag56
      @pag56 3 ปีที่แล้ว

      @@waldemarjurkowski6037 bardzo śmieszne...

  • @pawetrzcinski6392
    @pawetrzcinski6392 3 ปีที่แล้ว

    👍