Jak zarządzać środkami na kontach maklerskich? IKE, IKZE i zwykłe maklerskie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 135

  • @pawekowalski8538
    @pawekowalski8538 ปีที่แล้ว +8

    Fajny edukacyjnie odcinek. Też się za późno obudziłem z IKE I IKZE...ale lepiej późno niż wcale😂

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      No, ale obudziłeś się. Gratuluję, Paweł. Korzystasz z obydwu kont?

    • @pawekowalski8538
      @pawekowalski8538 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat
      Tak IKE OBLIGACJE, a IKZE BOSSA I Globalny ETF. STRATEGIA 80/20 ze względu na 50+ i niską tolerancję ryzyka ;)
      Najważniejsze trzymać do 60/65 aby uniknąć 19% i korzystać z odpisów w PIT, szczególnie w 2 progu (32%).

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      @@pawekowalski8538 w sensie 20/80? :) 80% obligacji?

    • @pawekowalski8538
      @pawekowalski8538 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat Yes of course ;)

  • @szubixsable
    @szubixsable 11 วันที่ผ่านมา +2

    Pozdrowienia dla tych którzy wrócili tu po pojawieniu się konta IKE na XTB :D

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  10 วันที่ผ่านมา

      Witajcie spowrotem. Z jednej strony nie trzeba już się bawić w przenoszenie, a z drugiej dalej 0,5% "pali po portfelu" inwestora robiącego przewalutowania na IKE w XTB.

  • @piotrhabdas80
    @piotrhabdas80 ปีที่แล้ว +1

    Tak zawilem rzeczy (dla amatora jakim jestem) super przedstawiasz w tabelkach i komentujesz, wyjasniasz. Brawo!
    Dziękuję i Pozdrawiam

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Pozdr, Piotrze :)

  • @filipk.1956
    @filipk.1956 ปีที่แล้ว +2

    Super przydatny podcast ! Dzięki wielkie

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz :). Miło mi.

  • @JurekManG
    @JurekManG 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo solidnie. Dzięki.

  • @ukaszjabonski6122
    @ukaszjabonski6122 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki za podcast. Rozwiałeś moje wątpliwości. Kwestia otwarta co do IKZE pozostaje przy obecnych stawkach podatkowych. Rozliczenie wspólne małżonków jednak podnosi próg dla pit do 240000 pln, a to mi się wydaje niezłym wynikiem przy pracy na etacie. Zastanawia mnie też priorytet wpłat na IKZE a następnie na IKE a nie odwrotnie. Oczywiście zakładam okres inwestycji 25-30 lat w akcje. Na IKZE ten podatek trzeba będzie zapłacić.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Ja właśnie tak robię. Najpierw IKZE, potem IKE, ale wiem, że zdołam wypełnić obydwa w ciągu roku.

  • @Akordeonista77
    @Akordeonista77 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawy odcinek. Niedawno założyłem IKZE w mBanku, żeby zoptymalizować się podatkowo (akurat najkorzystniejsza opcja, bo ponad 2k jest do zgarnięcia 😄). Będę musiał pomyśleć o IKE w następnym roku, żeby nie tracić oszczędności.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      Używam obydwu od 4 lat i żałuję, że obudziłem się tak późno (bo inwestuję w ogóle od 10).

  • @maciekwarycha2775
    @maciekwarycha2775 ปีที่แล้ว +2

    Super podcast !

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Dziękuję! Miło słyszeć, Maciek!

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 5 หลายเดือนก่อน

    Cześć Mateusz! Dziękuję za kolejną dawkę wiedzy. Szukałem odpowiedzi na moje pytanie, ale w sumie nie znalazłem, więc zapytam. Dopiero zaczynam na poważniej w inwestycje emerytalne. Kiedyś kupiłem trochę EDO, które fajnie zapracowały w ostatnich latach. Obecnie przychodzę z kapitałem, który pozwoliłby na kilkukrotne wypełnienie IKE i IKZE na dzień dobry dlatego zastanawiam się jak inwestować długoterminowo w horyzoncie czasowym 25-30 lat (chcę mieć portfel 60/40).
    Powiedzmy, że posiadam obecnie kapitał (na koncie w banku) 10-krotnie większy od tego co planuję inwestować co miesiąc. Mam w tym roku wypełniony limit IKE poprzez zakup EDO i ROD. Na IKZE wypełniłem limit w ok 1/3 (działalność gospodarcza) kupując VWCE żeby zapłacić minimalną kwotę prowizji. A teraz zanim postanowię co dalej to kupuję sobie VWCE na XTB tak jak uznam za stosowne by uśredniać kurs w dół. Czyli widzę, że w polskim złotym mogę kupić taniej ten ETF niż moja średnia, to realizuję zakup. Co jakiś czas kupuję sobie jednostkę tego ETF-a.
    Idąc do brzegu:
    1) Czy dobrą strategią jest rozdzielenie w moim przypadku zakupów na IKZE na 3 transakcje w roku żeby zminimalizować prowizję maklera, mimo że równie dobrze mógłbym to zrobić za jednym razem i zapomnieć o IKZE do kolejnego roku?
    2) Czy zakup na ETF na IKZE 3 razy w roku wypadnie istotnie lepiej niż raz w roku i czy będzie bezpieczniejszy z punktu uśredniania?
    3) Czy posiadając taką nadwyżkę na dzień dobry uważasz, że lepiej po wypełnieniu IKE/IKZE następnie stopniowo wprowadzać pieniądze na XTB (czyli zwykłe maklerskie konto) i kupować np. co tydzień aż do rozdysponowania tej kwoty w przeciągu np. roku? I ostatnie
    4) Czy jest sens powiedzmy raz w roku wypełnić limit IKE za pomocą EDO czy lepiej z jakiegoś względu rozłożyć to na kilka zakupów w roku mimo posiadania pieniędzy na wypełnienie limitu?
    Jeszcze nie wydałem tych pieniędzy, a za miesiąc kolejna konkretna pula pieniędzy, z którą będę musiał coś zrobić. Z góry dziękuję za poświęcenie czasu na odpowiedź na to myślę ciekawe pytanie :) Pozdrawiam!

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  5 หลายเดือนก่อน +1

      0) Czemu obligacje na IKE, skoro inwestujesz kwoty znacznie przekraczające (rocznie) limity IKE + IKZE? :)
      1) Jednorazowy zakup jest OK, ale 3 zakupu, by nie szaleć z prowizjami też są OK. Uśrednienie przeciętnie daje gorszy wynik niż zakup od razu (patrz: rozdział 10 mojej książki).
      2) Nie, to iluzja. Statystyka "krzyczy", że w 60% wyjdziesz lepiej na inwestycji od razu.
      3) Jak wyżej - możesz wszystko od razu, w końcu i tak chcesz to zainwestować i będziesz dopłacał przez wiele lat.
      4) Akurat rozkładanie zakupów EDO wg mnie nie ma żadnego sensu.
      Widzę, że trapi Cię częsty problem mentalny "nowicjusza z kapitałem", więc albo przeczytaj 10 rozdział mojej książki, albo po prostu zaufaj mi, że w 60% wygrywa zakup od razu, a tylko w 40% rozkładanie zakupu na np. 6 miesięcy. Powód jest błahy: giełda cześciej rośnie, niż spada. Możesz rozłożyć na 6-12 miesięcy, a krach nastąpi dokładnie po tym okresie.
      Solucja numer 2? Przeważanie obligacji. Jeśli chcesz portfel 80/20 to możesz zacząć od razu, ale od portfela 60/40 i stopniowo (dopłatami) dodawać tu akcji, gdy będziesz oswajał się z ich ryzykiem.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@Inwestomat Dziękuję za odpowiedź! A no właśnie, myślałem jeszcze wczoraj o tym IKE z ETF-ami i kontaktowałem się z kolegą, który sporo oglądał Twoich materiałów i właśnie zrozumiałem o co chodzi, gdy zacząłem liczyć ile tak naprawdę musiałbym nabywać ETF-ów gdybym chciał balansować obligacje nabywane na IKE (wypełniając nimi limit IKE) do portfela 60/40. Także obligacje będę kupował na rachunku rejestrowym PKO, a w najbliższym czasie wypełnię limit IKE gotówką, spieniężę posiadane obligacje i przeniosę konto do Bossa gdzie mam obecnie IKZE założone z Twojego linka i będę nabywał ETF-y tak jak tu w filmie. W IKZE, a następnie IKE. 1) Sprawdzę. 2, 3) Czyli to zakup lepszy dla głowy w kontekście potencjalnego uśredniania, ale w większości nic poza tym. 4) Rozumiem, czyli chodzi o to żeby kapitał pracował od razu i nie warto czekać na inne przyszłe potencjalnie lepsze oferty tylko w razie czego zdecydować o przedterminowym wykupie i podmianie na lepszy produkt. Super, bardzo dziękuję, rozwiałeś kilka moich istotnych wątpliwości. Po weekendzie przechodzę do przeniesienia konta a stamtąd już pójdzie. Pozdrawiam!

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  5 หลายเดือนก่อน

      @@ProgramistaNaBudowie Brzmi bardzo rozsądnie. Wszystko w 100% zrozumiałeś.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 5 หลายเดือนก่อน

      @@Inwestomat dzięki za potwierdzenie Mateuszu, działam :)

  • @iirekm
    @iirekm 2 ปีที่แล้ว +1

    IKE/IKZE są na emeryturę, np za 40 lat, i nie trzeba kupować co miesiąc w celu uśrednienia ceny zakupu, wystarczy co kilka miesięcy czy nawet co rok jeśli w danym DM pozwoli to uniknąć przepłacania.
    Bardzo częste kupowanie (np co miesiąc) ma znaczenie tylko gdy inwestujemy w krótszym terminie (np 5 lat).

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +2

      Oczywiście nie ma potrzeby, by inwestować co miesiąc. Ten klip poruszał kwestię dyscypliny oszczędzania, bo wiele osób po prostu "przeje" odłożone i niezainwestowane przez 4-5 miesięcy pieniądze.

  • @MAGDAKRUSZELNICKA
    @MAGDAKRUSZELNICKA ปีที่แล้ว +1

    super materiał

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Dzięki! Miło mi.

  • @dawidnazarko926
    @dawidnazarko926 3 หลายเดือนก่อน

    Hej, nagrałeś może jakiś podcast o tym jak zainwestować większą sumę pieniędzy np: 100 000zł? Niestety przez kilka ostatnich lat byłem inflacyjnym ignorantem i moje pieniądze straciły wiele ze swojej wartości nabywczej dlatego chciałbym wreszcie je zabezpieczyć/pomnożyć. Jestem bardzo początkujący i inwestowanie od razu dużej kwoty pewnie jest ryzykowne ale i dla mnie dość stresujące.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  3 หลายเดือนก่อน +1

      Hej,
      Jeszcze nie, ale zrobię Ci skrót: zainwestować to od razu, bo w 60% przypadków (około) wychodziło to lepiej niż rozkładanie zakupów na 3-6 miesięcy. Można zacząć od defensywnej proporcji portfela, ale i tak musisz wybrać proporcje i zacząć, więc najwyżej zacznij od zbyt dużej ilości obligacji skarbowych i stopniowo zwiększaj dopłatami udział akcji.

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 5 หลายเดือนก่อน

    Cześć Mateuszu! Pozwolę zadać sobie jeszcze jedno pytanie, ciekaw jestem Twoich przemyśleń. Otwieramy konto IKE dla drugiej połówki (podatek od dochodu 12%), która z racji bycia na urlopie macierzyńskim nie zarabia i będzie zwolniona podatku dochodowego w tym roku, ale ma sporo oszczędności i wypełnione IKE. Jak myślisz czy w takim przypadku warto dla niej zakładać w tym roku konto IKZE i wypełnić ETF-ami, mimo że nie będzie mogła odpisać ulgi od podatku? Czy może lepiej przelać pieniądze żeby leżały na IKZE i żeby limit był wykorzystany, a ETF-y kupić w przyszłym roku czy może kupić EDO na zwykłym rachunku w PKO BP?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  5 หลายเดือนก่อน +1

      Tak, ponieważ IKZE można odpisać od podatku na urlopie macierzyńskim. My robimy to samo (moja Żona rodzi w ciągu 1-2 tygodni i wpłacamy jej na IKZE w tym roku).
      Poza tym w PIT-37 (dodatek PIT/0) odlicza się wpłatę na IKZE a nie zakup ETF-ów, więc najgorsze, co możecie zrobić to wpłata i niekupowanie niczego.
      Zasiłek macierzyński jest normalnie opodatkowany (podobnie jak dochód z pracy), więc Żona będzie mogła to 12% od wysokości wpłaty na IKZE odzyskać.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 5 หลายเดือนก่อน

      @@Inwestomat Bardzo dziękuję Mateuszu! Tak zatem zrobimy. Powodzenia na nowej drodze życia jeśli to wasz pierwszy bąbel. Będzie ciekawie :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  5 หลายเดือนก่อน

      @@ProgramistaNaBudowie Dzięki! Tak, pierwszy bąbel, a planujemy dwa, najlepiej max. 1,5 roku pomiędzy :).

  • @kasiakinowska3969
    @kasiakinowska3969 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry. Czy lepiej kupić ETF w ramach IKZE w tym roku czy wpłacić całą kwotę i poczekać na rok przyszły? Założyłam IKZE w mBanku celem są zagraniczne ETF y w fundusze dywidendowe akumulujące na ok 15 lat. Pytam ponieważ w jednym z nagrań mówisz o tym że akcje aktualnie są drogie i wysoki jest kurs walutowy. A dopiero zaczynam moją przygodę z inwestowaniem. Będę wdzięczna za Twoją opinię.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      Hej Kasia,
      Jeśli próbujesz "wyczekać na dobry moment" to zwykle się pomylisz. Jeśli masz długi horyzont inwestycyjny i strategię, której się będziesz trzymać to nie ma absolutnie żadnej różnicy czy kupisz dziś czy za miesiąc lub trzy/sześć.
      Sugeruję ustalić strategię i po prostu ją realizować, a konsekwencja i dyscyplina da Ci o wiele więcej niż moje opinie o tym czy drogo czy nie. Zauważ, że ja inwestuję przynajmniej pół-aktywnie, stąd moje "skrzywienie" związane z modyfikacją proporcji akcje/obligacje w portfelu w zależności od wycen szerokiego rynku. Większości widzów sugeruję inwestowanie pasywne, a więc konsekwencję w działaniu.

  • @raab70terra
    @raab70terra 3 หลายเดือนก่อน

    Warto też korzystać z tego kanału...Dziękuję

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  3 หลายเดือนก่อน

      Miło mi, dzięki!

  • @piotrgrzelak8725
    @piotrgrzelak8725 2 ปีที่แล้ว

    Panie Mateuszu, bardzo cenię sobie Pana wpisy na blogu i podcasty. Ogromnie dużo dzięki nim zrozumiałem i się z nich nauczyłem, ale tutaj albo czegoś nie rozumiem, albo nie jest to dobre rozwiązanie.
    Proponuje Pan kupować papier który raczej jest papierem dobrym do inwestycji długoterminowych na okres paru miesięcy. Przecież to co się z nim w tym okresie wydarzy jest zupełną loterią. Przyjmowanie jakichkolwiek założeń odnośnie tego ile w tym czasie zarobi jest niemożliwe. Równie dobrze może stracić 15% lub urosnąć 20%.
    O ile zgadzam się absolutnie że należy kupować na IKE i IKZE po zebraniu jakiejś większej kwoty, co pozwoli zminimalizować opłaty transakcyjne, oraz rozumiem potrzebę odkładania systematycznie równych kwot co miesiąc, to inwestycja w etfy akcyjne przez xtb na okres 3 czy 6 miesięcy jest według mnie bez sensu.
    Osobiście po prostu przelewam stałe miesięczne kwoty będące 1/12 sumy rocznych limitów na IKE oraz IKZE (2072,70 zł w 2022) na oddzielne konto w mbanku, a jak zbierze się te conajmniej 6500 zł pozwalające zminimalizować opłaty, to dokonuję zakupu w kolejności raz w roku IKZE i 2 razy w roku IKE. Równie dobrze można robić przelewy bezpośrednio na konta IKE i IKZE i niech sobie tam leżą i czekają. Jeżeli ktoś nie jest w stanie znieść faktu, że te parę tysięcy nie pracuje przez 3 czy 4 miesiące, to chyba lepiej żeby je ulokował w jakiś bardziej przewidywalny instrument, typu konto oszczędnościowe, czy od biedy etf obligacyjny przez wspomniany przez Pana xtb, a nie wrzucał je do kasyna kupując akcyjny etf na tak krótki okres. Chociaż te bezpieczne instrumenty w tak krótkim okresie, z kolei prawie nic nie zarobią, więc w rezultacie pół godziny w miesiącu poświęci się na klikanie na różnych kontach żeby kupić, sprzedać, przelać itp. a w rezultacie zarobi się na tym dodatkowe 10 zł...

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry,
      Odpowiedź może być krótka: jeśli i tak chcemy posiadać dane papiery, w tym przypadku ETF-y akcyjne to co za różnica na którym koncie je posiadamy? Jakbym sugerował kupowanie i sprzedawanie co kilka mieisęcy BEZ ponownego zakupu to faktycznie byłaby to "loteria", ale tego w podcaście nie ma.
      Co do "przechowywania na XTB, które nie ma sensu" oczywiście można wpłacać co 6m na IKE i IKZE i inwestować rzadziej, ale historia pokazuje, że takie odkładanie środków na 6m na boku kończy się znacznie gorzej niż "zaprzęgnięcie całego kapitału do pracy od razu", stąd ten wpis/podcast.

    • @adam6384
      @adam6384 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat generalnie się zgadzam ale takie przenoszenie co kilka miesięcy między np. xtb a IKE opłaca się wtedy kiedy mamy rynek rosnący, w przypadku spadków na takim xtb poniesiemy stratę, a więc wypłacimy mniej przez co zakupimy mniej jednostek na IKE, podczas gdy zależy nam raczej na tym żeby wykorzystać spadki i kupić więcej a nie mniej :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      @@adam6384 Trochę nie rozumiem komentarza. Jeśli transfer trwa max 1-2 dni, to co z tego, że sprzedaliśmy ze stratą? Cena aktywów jest wtedy taka sama, więc wychodzi na jedno.

    • @adam6384
      @adam6384 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat ok masz rację, trochę pomieszałem kwestie w tym komentarzu, mechanizm który pokazałeś rzeczywiście działa bo tak jak piszesz strata nie wpłynie na ilość jednostek które ostatecznie będziemy mieli (w porównaniu do inwestowania od razu na IKE), a to że przy spadkach na rynku wpłacając po prostu gotówkę na IKE i robiąc zakupy rzadziej kupimy więcej jednostek niż jak tak przenosimy z np. xtb, to zupełnie inna sprawa. Dzięki za szybką odpowiedź!

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      @@adam6384 Spoko, nie ma problemu.

  • @krzysztofokrasinski5310
    @krzysztofokrasinski5310 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dziękuję za materiał. Nie wyłapałem jednej rzeczy: czy jak już wpłacę np. 10 tys. na IKE 'maklerskie', a później chciałbym kupić np. 5 etf po 2 tys., to będzie 5 prowizji? Logika podpowiada że tak, a wolę się upewnić.

    • @grzegorzwojcikiewicz3251
      @grzegorzwojcikiewicz3251 2 ปีที่แล้ว +3

      Dla każdego zakupu / sprzedaży liczona jest prowizja. Czyli przy każdej operacji będzie prowizja.

    • @krzysztofokrasinski5310
      @krzysztofokrasinski5310 2 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzwojcikiewicz3251 dziękuję

  • @Dziuku94
    @Dziuku94 8 หลายเดือนก่อน

    36:26 dlaczego mówisz, że podatek belki zapłacimy w przyszłym roku? Czy XTB nie odlicza podatku belki przy wypłacie środków? Czy przejęzyczenie?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  8 หลายเดือนก่อน

      Tak, miałem tam na myśli podatek giełdowy (ten od osiągniętego zysku z transakcji).

  • @JacekWakua
    @JacekWakua ปีที่แล้ว

    Podeślę te informacje znajomym 👍

  • @KI-cz3rw
    @KI-cz3rw 2 หลายเดือนก่อน

    Cześć Mateusz!
    W tym roku otwieram konto IKE w banku Pko.
    Planuje inwestować na początek w Obligacje Edo 10 letnie indeksowane inflacją. Napisz proszę czy na poczatku w pierwszym roku warto wpłacić całą kwotę ( max.wpłata w ramach Ike) na poczatku czy moze stopniowo co miesiac ? Co bedzie bardziej opłacalne ?
    Na pewno poruszałeś ten tamat juz ale nie moge odnaleść...dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrowienia

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 หลายเดือนก่อน

      Czyli otwierasz IKE Obligacje w Biurze Maklerskim PKO SA (żeby być bardziej precyzyjnym). W banku IKE nie otwieraj, bo lokaty na IKE są bez sensu.
      Prawie zawsze bardziej opłacalne jest jak najszybsze inwestowanie pieniędzy (zwłaszcza w obligacje detaliczne), więc na nic nie czekaj, jeśli masz całą kwotę. Nawet jeśli pojawi się dużo lepsza emisja po 1-2 miesiącach, to najwyżej zerwie się tę pierwszy zakup i kupi nowe EDO raz jeszcze za całą kwotę.

    • @KI-cz3rw
      @KI-cz3rw 2 หลายเดือนก่อน

      @@Inwestomat witam dzięki za odpowiedź.
      Wydaje mi się że dobrze napisałem. IKE Obligacje w banku PKO. Nie posiadam u siebie w mieście Biura Maklerskiego z tego banku, a z tego co czytałem nie ma problemu założyć IKE w oddziale Banku? Chyba że się mylę więc proszę o info.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 หลายเดือนก่อน +1

      @@KI-cz3rw Możesz je założyć w oddziale banku, ale samo konto jest w Biurze Maklerskim PKO. Takie "technikalia", ale warto wiedzieć, z kim się podpisuje umowę :).

  • @mony280
    @mony280 ปีที่แล้ว +1

    Panie Inwestomat ale kupując etf zagraniczny w tym xtb 2 razy zapłacimy za przewalotowanie po 0,5 % co nam zje to co zaoszczędzimy

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Panie Nowak. Nie, jeśli korzystamy z konta na XTB w EUR i dokonujemy przewalutowań. Właśnie o tym mówiłem w tym podcaście.

    • @mony280
      @mony280 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat musiało umknąć to mojej uwadze, dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam 💪

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว +1

      @@mony280 Nie ma sprawy, pozdrawiam!

  • @blabla1980
    @blabla1980 2 ปีที่แล้ว +1

    Makler bierze prowizję od wpłaty ? ..czy dopiero od transakcji ?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      Od transakcji.

  • @annapie9355
    @annapie9355 2 ปีที่แล้ว

    Na Ike najlepiej chyba kupować ETF zagraniczne dywidendowe i akcje ,nie ma potem problemu z rozliczaniem sie a na XTB kupować polskie podatki chyba wygodniej jest rozliczać

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      Tak, ale można też wybrać wygodę i zamiast dywidendowych kupować po prostu ETF-y akumulące. Jak kto woli.

    • @annapie9355
      @annapie9355 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat tak dokładnie a gdzie mogłabym szukać info które to są np. w mbanku

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +2

      @@annapie9355 Na blogu mam link do listy ETF-ów. Wersja desktopowa, menu po prawej stronie.
      Alternatywnie: Dziś na moim fanpage-u na Facebooku dałem link do nowej wersji.

  • @neet5439
    @neet5439 ปีที่แล้ว

    Czy można z Ike wypłacać kapitał w jakiej tylko chcę ilości, czy tak jak słyszałem na ikze, czyli jak wypłacamy to wszystko? Bo zamierzam w wieku 45l już korzystać zarówno z dywidend jak i zyskowej części kapitałowej

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      W IKE można w dowolnych ilościach. Masz o tym klip na kanale. Poszukaj "zwrot".

  • @mikolaj78
    @mikolaj78 2 ปีที่แล้ว

    Ja parkuje swoje oszczędności na koncie oszczędnościowym i dopiero gdy uzbiera mi się odpowiednia kwota (w mBanku jest to minimum 19zł/0,29% = 6551,72 zł :)) wpłacam na IKE i składam zlecenie na kupno ETFa

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      Brzmi dobrze (a co najważniejsze prosto).

  • @adamj2851
    @adamj2851 ปีที่แล้ว

    Czy ten klip powstał już po podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i obniżeniu PITu z 17 na 12%? W 2022 roku było spore zamieszanie przez Nowy Ład (Wał)... i w połowie roku jakies dodatkowe zmiany podatkowe były...

    • @adamj2851
      @adamj2851 ปีที่แล้ว

      I jeszcze pytanie - chociaż jestem duzo starszy - ale dla jasności: osoby bodajże do 25 czy 26 roku zycia nie płacą dochodowego - im chyba nie za bardzo opłacaca się IKZE - bo nie maja z czego dostac zwrotu (nie płacą podatku więc nic nie mogą odliczyć?)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Nowy Ład nie miał wpływu na podatek od zysków kapitałowych i podatek Belki.
      @@adamj2851
      A o opłacalności iKZE mam osobny wpis.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว +1

      Tak, im nie opłaca się IKZE, bo niewiele im daje (bieżąco).@@adamj2851 W przyszłości może im się bardziej opłacać, bo po wielu latach płacisz 10% od całości a nie 19% od zysku. Jeśli zysk stanowi większość inwestycji, to na IKZE oszczędzisz mimo braku korzyści bieżących (PIT).

  • @MrBeliever69
    @MrBeliever69 ปีที่แล้ว

    Jak to jest z tym podatkiem "Belki" w IKZE? Czy jeżeli wypłacę pieniądze z IKZE przed 65 rokiem życia to zapłacę podatek Belki i jednocześnie wypłacana kwota zwiększy mój dochód do opodatkowania?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Nie. IKZE neguje podatek Belki, ale jeśli dokonasz zwrotu (przed 65) to normalnie rozliczysz całą kwotę wypłaty w PIT-36 (jakbyś miał dochód z pracy).

  • @marekkomosa8598
    @marekkomosa8598 2 ปีที่แล้ว

    Jesli o dyscypline chodzi, to mozna przelewac co miesiac na konto oszczednosciowe na swoim zwyklym rachunku (pod warunkiem, ze nie ma oplat i procent nie jest zbyt niski), a potem inwestowac dalej w maklerskie

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      Oczywiście jest taka możliwość. Tu opisuję osobę, która chce ciągle inwestować nowymi środkami.

    • @wojciechwielgosz9426
      @wojciechwielgosz9426 2 ปีที่แล้ว

      Cześć Mateusz, nie wiem jakie założenia Ty przyjmujesz w swoim inwestowaniu. Natomiast coś mi mówi, że przy założeniu inwestycji 12k na rok (nie rozbijając tego 1k/ miesiąc) najlepiej na samym początku stycznia wpłacić full na IKZE resztę na IKE. Lub od razu full na IKZE i full na IKE. Wtedy te pieniądze "już pracują" od początku roku. Co myślisz? W ogóle fajny odcinek, trafiłem na Twojego bloga, ponieważ nagrywałeś odcinek z Marcinem Iwuciem u Niego, gdzie jestem stałym bywalcem. Pozdrawiam, Wojtek 😉

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      @@wojciechwielgosz9426 Hej Wojtek,
      Oczywiście najlepiej jest (jak piszesz) jak najszybciej zainwestować środki na obydwu kontach. Ten wpis/podcast zrobiony jest z perspektywy osoby, która nawet w ciągu całego roku może nie uzbierać więcej niż 12 000 złotych, nie mówiąc nawet o odłożeniu na wpłaty na kolejny rok już w grudniu kończącego się roku.
      Witam na kanale! Fajnie, że trafiłeś tu przez Marcina :).

    • @wojciechwielgosz9426
      @wojciechwielgosz9426 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat Mateusz, ja akurat nie utworzyłem jeszcze konta IKZE z jednej przyczyny (chociaż był to mój plan na 2021 ☹️). Tak jak wspomniałeś, najlepiej opłaca się to na jednoosobowej działalności/etacie (a już najbardziej jak wpada się w próg 32 % podatku). Teraz rozliczamy się razem z żoną, co więcej Polski Ład zwiększył nam progi podatkowe. Załóżmy, że:
      1. Łapiemy się aktualnie na 17%.
      2. Biorąc pod uwagę inflację i to, że się rozwijamy zawodowo (będziemy więcej zarabiać) --> z biegiem czasu wpadniemy w próg 32 %.
      3. Zaoszczędzonych pieniędzy nie chcemy trzymać do 65 roku życia (pewnie przeznaczymy na wkład własny w mieszkanie). Tylko 2-4 lata.
      To w takim przypadku możemy więcej "oddać" w postaci podatku do Państwa, niż możemy odliczyć w PICIe, czy "zarobić" na ETFie.
      Co uważasz? Dzięki za odpowiedź.
      Wojtek

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      @@wojciechwielgosz9426 Masz rację. Krótkoterminowe inwestowanie w indeks akcji to zły pomysł, zwłaszcza jeśli chcecie wykorzystać środki na wkład własny mieszkania. O wiele lepiej "zaparkować" je na obligacjach COI.

  • @ukaszkrawczynski1893
    @ukaszkrawczynski1893 2 ปีที่แล้ว

    Witam, mam pytanie odnośnie swojej sytuacji, rozliczam wspólnie z żoną pit-37, chcemy założyć IKZE każde z osobna, czy będzie wówczas istniała możliwość odliczenia tych wpłat na IKZE mojej i żony, czy będzie konieczne rozliczanie się osobno aby uzyskać zwrot?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      Każdy z współmałżonków posiadając konto IKZE, może dokonać odliczenia od podatku, nawet jeśli małżeństwo rozlicza się w wspólnie.
      Ulgę na IKZE wykazuje się w deklaracji PIT-O.

    • @ukaszkrawczynski1893
      @ukaszkrawczynski1893 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat dziękuję za odpowiedź Panie Mateuszu, chętnie korzystam z Pana wiedzy, proszę o więcej materiałów!!! :-)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +2

      @@ukaszkrawczynski1893 Robię co mogę, ale praca na etacie nie ułatwia prowadzenia bloga z długim artykułem i podcastem co tydzień ;).

    • @blabla1980
      @blabla1980 2 ปีที่แล้ว +3

      I tak Cud że Mu się chce , bo przecież robi gigantyczną robotę ✌️

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      @@blabla1980 Dzięki!

  • @maciejkobylinski2267
    @maciejkobylinski2267 2 ปีที่แล้ว

    A dlaczego nie przelewać stałej kwoty np. 1000zł miesięcznie na ike/ikze a inwestować dopiero po uzbieraniu kwoty do zakupów z minimalną prowizją ok 6000zł. Brak niepotrzebnych komplikacji z przenoszeniem i sprzedażą z konta na konto a dyscyplinę mamy zachowaną. Myślę, że to najmniej skomplikowana opcja. Pozdrawiam

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      Hej Maciek,
      Oczywiście można czekać z wpłatą i zakupami, robiąc to co pół roku, ale z początku obniżasz tak (potencjalnie) swoją stopę zwrotu oraz (dla niektórych) może to być z punktu widzenia dyscypliny o wiele gorsze niż "zabawa" co 1-3 miesiące.

  • @jacekgorski5945
    @jacekgorski5945 2 ปีที่แล้ว

    Witam mam pytanie czy dobrze rozumiem gdy Kupie ETF typu acc na rynki wschodzące i rozwinięte na koncie IKE i w najgorszym przypadku wypłacę środki i zapłacę podatek belki np. po 20 latach bo do 60 roku życia zostało mi prawie 40 lat :P to i tak będzie to dużo bardziej opłacalne niż poza IKE bo dywidendy będą pracowały "Większe" przez te 20 lat,ponieważ nie były ucinane podatkiem belki przy wypłacaniu dywidend? Mam rację?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      Cześć! Nie masz racji, bo acc nie płacą dywidend. Jeśli wyjmiesz po latach to będzie to równoważne ze zwykłym kontem maklerskim, bo akumulacja jest "wewnątrz" ETF-a.

    • @jacekgorski5945
      @jacekgorski5945 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat Czyli w takim razie optymalniejszym rozwiązaniem będzie ETF distributing bo wtedy dywidendy będą wypłacane bez podatku i będe mógł je reinwestować w "wewnątrz" IKE?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      @@jacekgorski5945 Tak, ale zauważ, że accumulating nie jest nic "gorsze" od distributing.
      Po prostu distributing poza IKE "traci" co roku na podatku Belki, a distributing wewnątrz IKE nie :).

    • @jacekgorski5945
      @jacekgorski5945 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat Dzięki wielkie za odpowiedź i poświęcony czas :)

  • @Gieldanadobreinazle
    @Gieldanadobreinazle 2 ปีที่แล้ว

    Witam czy w ike np.mbank za kupno polskich akcji dewidendach minimalna prowizja jest też 19zł czy za polskie akcje jest mniejsza prowizje niż za zagraniczne czyli 0.30 procenta czyli mniej więcej ok 3złz góry dzięki za odpowiedź

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      minimum 5 złotych i 0,39%.

    • @Gieldanadobreinazle
      @Gieldanadobreinazle 2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję czyli to będzie też dobra opcja na ike

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      @@Gieldanadobreinazle Jak najbardziej. Chyba dość często o tym mówię/piszę.

  • @mareckymarek7131
    @mareckymarek7131 ปีที่แล้ว

    "Ministerstwo finansów rozważa modyfikację podatku od zysków kapitałowych, która wstępnie zakłada, że zyski do 10 tys. zł rocznie będą z niego zwolnione, a powyżej tej kwoty będą opodatkowane stawką 20 proc."
    No i cały misterny plan poszedł...
    Jeżeli to wejdzie to lepiej zostać w XTB. Oczywiście nie dotyczy to milionerów. Ale taki niziołek który na 150tys. oszczędności wykręci zwrot 6-7% może być zadowolony. A jak żonę w to wprowadzisz to już już trzeba zainwestować w maszynkę do liczenia piniendzy.😄

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Czemu? Nie ma projektu ustawy, więc nie zmieniajmy planu na inwestowanie.

  • @MAGDAKRUSZELNICKA
    @MAGDAKRUSZELNICKA ปีที่แล้ว

    Czy nie jest korzystniej, jeśli przez 6 ms w roku będziemy odkładać ( 1000 zł miesięcznie) na koncie oszczędnościowym ( oprocentowanie obecnie 8%) i dwa razy do roku wpłacać do ikze/ike?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Odpowiedź masz w tym klipie :). Przecież właśnie to liczyłem.
      Rozumiem, że chodzi Ci o to, by nie inwestować, tylko odkładać na lokacie. Gdy to nagrywałem płaciły one 1-2%. Statystycznie lepiej być na giełdzie cały czas, jeśli to odpowiada na Twoje pytanie.

    • @guu6365
      @guu6365 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat nawet zakładając 24/29 zł prowizji co miesiąc przy DCA miesiecznym - horyzont inwestycyjny około 30-35 lat

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว +1

      @@guu6365 Jeśli masz dostęp do lokaty 8% rocznie, to może się opłacać czekać te 2-3 miesiące, ale czekanie 6 miesięcy tylko po to by 19 zł (około) zapłacić od 5660 zł, a nie od 3000 zł inwestycyjnie nie ma sensu. Kompromis to np. inwestowanie co kwartał.

  • @karolchuck6024
    @karolchuck6024 ปีที่แล้ว

    Witam wszystkich.Niedawno jeden znajomy żalił mi się że przelewał z XTB 2000 usd i bank który obsługuje XTB pobrał mu 27 USD prowizji.Macie to też rozkminione ?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว +1

      Tak. Trzeba mieć konto walutowe w Pekao SA, by tego uniknąć. Tego nie pobiera XTB, tylko Pekao SA.

    • @shaman1939
      @shaman1939 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat A jeśli z jakichś powodów nie mogę mieć konta walutowego w PEKAO SA, bo mam w aliorze to jestem skazany na owe opłaty?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      @@shaman1939 Niestety tak. To typowy koszt przelewu SWIFT, więc ominiesz to tylko... prowadząc konto EUR w XTB (SEPA jest darmowa).

  • @andrzej4354
    @andrzej4354 ปีที่แล้ว

    Witam , czy jak kupię IKE obligacje np.edo w pko bp ,to moge też założyć IKE z etf-em zakupionym w domu maklerskim ? tak by mieć ike oblig edo i ike etf

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Nie ma takiej możliwości. Można prowadzić tylko jedno IKE.
      Kompromisem jest SUPERIKE w PKO BP, na którym można mieć zarówno EDO, jak i ETF-y, ale tylko z GPW (ograniczony wybór).

    • @andrzej4354
      @andrzej4354 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat to zostaje jedynie np w bosiu założyć konto ike i zrobic część portfela z oblikacji edo i częśc etf np akcje zagraniczne mozna tak?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      @@andrzej4354 Nie można, bo obligacje detlaliczne (EDO) można kupić tylko w PKO i Pekao SA.

    • @andrzej4354
      @andrzej4354 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat rozumiem, czyli albo oblig edo lub coi z ike a etf bez ike i wówczas ten acumulujący dywidendy z podatku rozlicze przy jego sprzedaży? albo etf wyplacajacy dywid zrobic w ike a oblig edo kupic bez ike i zostaje opcja super ike ale tylko etf na polske , który wariant byłby korzystniejszy?.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      @@andrzej4354 Tak, akumulujący rozliczysz dopiero po sprzedaży.
      Trzy warianty porównałem w podcaście z WallStreet 26. Zobacz w sekcji "gościnne" na moim kanale.

  • @devfbk7095
    @devfbk7095 ปีที่แล้ว

    jest jeden wielki minus takiego przenoszenia środków... ono trwa z 2-3 dni przez które kurs etf będzie się wahał dużo więcej niż te "pozorne" oszczędności

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      Może tak, może nie.
      Z drugiej strony - kurs się też waha, jeśli inwestujesz w różne dni w każdym miesiącu i wtedy jakoś nie ma z tym problemu :P.

  • @TomJones007
    @TomJones007 2 ปีที่แล้ว

    A może po prostu inwestować co 2 miesiące zamiast przelewac z XTB?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว +1

      Oczywiście nie ma z takim podejściem żadnego problemu. Pisałem/mówiłem o osobie, która by trzymać dyscyplinę musi oszczędzać i przelewać co miesiąc.

  • @ppp.1334
    @ppp.1334 2 ปีที่แล้ว

    Czy jest sens zakładać ikze dla osoby na UOP?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      Mam o tym odcinek "Czy konto IKZE się opłaca?" - drugi najnowszy klip :).
      W skrócie: jest.

  • @erwinborowski2441
    @erwinborowski2441 ปีที่แล้ว

    Bardzo trafne symulacje

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  ปีที่แล้ว

      A dziękuję, Erwinie :)

  • @nammachine9
    @nammachine9 2 ปีที่แล้ว

    Ale trzeba raczej mieć konto w m banku co powoduje kolejne koszta

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      W jakim sensie konto w mBanku powoduje kolejne koszty? Chodzi o te transakcyjne 19 zł? No właśnie filmik dotyczy sposobu na unikanie ich płacenia dla kwot inwestycji rzedu 1000 zł miesięcznie.

    • @nammachine9
      @nammachine9 2 ปีที่แล้ว

      @@Inwestomat nie nie te 19 to jasna sprawa, a tu bardziej pytanie czy trzeba mieć zwykłe konto w mBank aby założyć IKE?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 ปีที่แล้ว

      @@nammachine9 IKE jest zawsze lepsze od zwykłego, bo można w dowolnej chwili wypłacić środki, sprawiając, że IKE było takie samo jak zwykłe.
      Natomiast jeśli się nie wypłaci to po 60 roku życia brak podatku Belki sprawia, że "wygraliśmy" ze zwykłym.

    • @tomcioq2
      @tomcioq2 2 ปีที่แล้ว

      @@nammachine9 Możesz inwestować przez konto maklerskie mBanku lub emaklera mBanku ( też konto maklerskie ale podpięte do konta bankowego - koszt utrzymania np. karty to 7 zł jeśli nie robisz transakcji powyżej 350zł) O to Ci chodziło?

    • @nammachine9
      @nammachine9 2 ปีที่แล้ว

      @@tomcioq2 dokładnie

  • @blabla1980
    @blabla1980 2 ปีที่แล้ว +1

    Ten porządek na biurku to taka pokazówa ? ..czy masz tak zawsze ?