Choroby tarczycy. Prof. Beata Kos-Kudła Spotkania Medyczne im. K. Bochenek. Radio Katowice

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 70

  • @margotravelvlog8065
    @margotravelvlog8065 5 ปีที่แล้ว +10

    To jest chyba najlepszy profesjonalny Material na temat chorob tarczycy👍👍👍

  • @miroslawmajcher2093
    @miroslawmajcher2093 4 ปีที่แล้ว +4

    - b.dobry program. Podziękowanie.

  • @bozenatrojokmistrzreikibio7372
    @bozenatrojokmistrzreikibio7372 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo cenny wykład.Udostępniajcie.Dużo ludzi choruje na tarczycę a warto posłuchać tego wykłądu.

  • @mariolas9699
    @mariolas9699 6 ปีที่แล้ว +20

    Pani profesor nie wie jak robi się w Polsce specjalizacje. W tym roku na endokrynologię przewidziano 3 miejsca i dostaną je dzieci bardziej znaczących endokrynologów. Pani profesor nie zna również realiów świadczeń zdrowotnych na najniższym szczeblu czyli w medycynie rodzinnej. Prośbą o panel badań , czy też oznaczenie poziomu wapnia można co najwyżej rozbawić lekarza pierwszego kontaktu.

  • @habebe7591
    @habebe7591 4 ปีที่แล้ว +2

    Przesympatyczna pani profesor , bardzo cenny wykład -dziekuje

  • @znajoma-gy9mi
    @znajoma-gy9mi 6 หลายเดือนก่อน

    U mnie akurat tylko badanie Kalcytoniny i USG Doppler kolorowy rozszerzony, wykazał chorą tarczycę. Wszystkie podstawowe badania TSH, FT3, Ft4 tarczycowe jak i antyprzeciwciała miałam w normie.

  • @halinkas5042
    @halinkas5042 4 ปีที่แล้ว +7

    Pamiętajcie i proszę redakcję aby zapraszała lekarzy w trakcie specjalizacji. Oni są dużo mądrzejsi od tych pseudo profesorów. Wiem co mówię. Taki jeden pseudo profesor wykończył by moich pacjentów. Co robi tytuł? Praktyka i cały czas doszkalanie i sięganie po stare medyczne wydania książek.

  • @elzbietakaminska9049
    @elzbietakaminska9049 3 ปีที่แล้ว +5

    Najgorsze jest to, że człowiek czuje się źle, idzie do lekarza, liczy na pomoc i wraca z niczym. Idzie do kolejnych i znów nie ma trafnej diagnozy. Leczą człowieka na coś innego, a w sumie wystarczyło zrobić prawidłowe badania- to o czym mówi pani w ok. 20 minucie

  • @mathewwarjoysky7665
    @mathewwarjoysky7665 4 ปีที่แล้ว +1

    Super Prof! :)

  • @joannaj.7034
    @joannaj.7034 5 ปีที่แล้ว +2

    Pani w minucie 59:00 ma całkowicie racje! I tak to niestety wygląda...Trzeba naciskać, naciskać i jeszcze raz naciskać!

  • @mayagame
    @mayagame 3 ปีที่แล้ว +1

    Nie ma to jak miec objawy i niedoczynnosci i nadczynnosci razem, z wyjatkiem chudniecia :/

  • @michalwawrzak5869
    @michalwawrzak5869 3 ปีที่แล้ว

    Czy objawy problemów z tarczyca moga polegac na zaburzeniach neurologicznych w nodze lewej? Objawy bardzo podobne do dyskopatii. Jednak rezonans i neurolog tego nie potwierdzily natomiast mrowienie stopy ,zimna stopa,spiete miesnie podudzia i miesien gruszkowaty. Cala noga jest wrecz dretwa. W czasie jazdy na rowerze palce u stopy tej jednej dretwieja. Noga ciezka po dluzszym chodzeniu. Trzeba na chwile zrobic przerwe i unies ja do góry. W nocy jakby duszno i poduszka wiecznie za ciepla. Mam tez ogromne bruzdy na paznokciach pomimo suplementacji cynku.

  • @bartoszmajsner5794
    @bartoszmajsner5794 2 ปีที่แล้ว

    Teraz pytanie jak dlugo można żyć bez hormonów tarczycy po całkowitym usunięciu tarczycy bardzo proszę o odpowiedź

  • @maciejzawadzki6198
    @maciejzawadzki6198 2 ปีที่แล้ว

    Pani Profesor cudowna kobieta

  • @mstrdsl9564
    @mstrdsl9564 5 ปีที่แล้ว +7

    Jak ja się cieszę, że nigdy u "specjalisty" endokrynologa nigdy nie byłem. Już bym się chemii nałykał i tarczycy nie miał.

  • @danutaadamska382
    @danutaadamska382 3 ปีที่แล้ว

    Czy można leczyć przeciwciała.

  • @SteffiBabsiJosa
    @SteffiBabsiJosa 5 ปีที่แล้ว +8

    Czyli pacjent bez szkoły medycznej musi zabiegać o to aby lekarzowi wskazać jakiego typu badania jeszcze wykonać.
    I w przypadku ,gdy ktokolwiek z pacjentów nie potrafi w tej dziedzinie się wypowiedzieć ,kończy na zwykłych rutynowych badaniach.
    Jak wiadomo trzeba wykonać dużo więcej badań aby dokładnie zdiagnozować problem.
    Nieświadomy pacjent idzie po poradę i po pomoc a sam ma prosić i wiedzieć na jakie jeszcze dodatkowe badania zwrócić uwagę i uzyskać przekaz ? No super ! Tu,i w jakiejkolwiek innej dolegliwości lekarz powinien zalecać i rozwinąć swoje możliwości ,lekarz wczuwając się powinien ,kierować i pomóc, lekarz .

    • @Obiektivny
      @Obiektivny 4 ปีที่แล้ว +1

      Mam to samo . Córka ma cysty na jajnikach ,Hashimoto i brak hormonu i muszę przekonać panią ginekolog by powiązała to z niedoborem jodu co w konsekwencji prowadzi do pobrania jodu z jajników . Oczywiście nie ma współpracy z endokrynologiem ...

    • @stanislawakapsiak5745
      @stanislawakapsiak5745 4 ปีที่แล้ว +2

      Ale tak jest i w Niemczech,żaden lekarz nie lubi jak jesteś mądrzejszy od niego.Ja z Hashimoto wygrałam walkę z lekarzami,nie biorę nic 2 lata.Mam problemy z przenoszone a borelioza. ....po 17 latach wykryli.Dzieki Ziebie,Czerniak,Mariusz,Sebastian,Jaskółki i wielu innym - otwieraj y sobie oczy szeroko.Ja nie wyobrażam sobie w PL mieć kasę chorych.

    • @elaw6636
      @elaw6636 3 ปีที่แล้ว +2

      Pacjent najpierw sam musi się zdiagnozować, znać objawy choroby i jakich badań się domagać. Potem delikatnie zasugerować lekarzowi, żeby nie urazić ego tego lekarza, jaka to choroba i jakie skierowanie na jakie badania lekarz ma wydać. Następnie można przystąpić do właściwej diagnostyki i leczenia. Mam w tym takie doświadczenia. Inaczej można chodzić od Anasza do Kaifasza, aż kieszeń wywrócić się na drugą stronę, zdrowie i nerwy zruinuje. Teraz lekarz astmę, choroby dróg oddechowych, tarczycę z guzami i Hashimoto, bóle zamostkowe itp. bada i leczy przez telefon 👎😏. Ile to mamy zgonów z tego tytułu w ciągu roku 2020/2021 ?

    • @elzbietakaminska9049
      @elzbietakaminska9049 3 ปีที่แล้ว

      @@elaw6636 To prawda, musimy dokładnie powiedzieć lekarzowi co nam dolega i podsunąć pomysł, tzn podejrzenie co nam może dolegać, a lekarz niekoniecznie zadowolony, bo pacjent zbyt świadomy. Najgorsze jest to, że np. dwóch ginekologów, a każdy mówi co innego i nie wiadomo, który ma rację

    • @elaw6636
      @elaw6636 3 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie tak jest. Oczywiście są wyjątki, ale lekarz potrafi powiedzieć, że np."zaraz oszaleje" gdy pacjent mówi o swoich dolegliwościach, a sprawa jest poważna i nie wie co mu jest. Są też lekarze wspaniali, dociekliwy i z empatią. Tacy nie są mile widziani w środowisku i muszą szukać innego miejsca pracy, albo sami się rozchorują z tego wszystkiego. Są tacy. Nie mogą być za dobrzy dla pacjenta. Za dużo kasy wydają na pacjenta i za małe przychody generują dla placówki. Tajemnica lekarska - żeby pacjent nie za dużo wiedział jak i gdzie może i powinien być leczony? Biznes, dalej biznes. Mówią np, że trzeba iść do jakiegoś specjalisty lub zrobić dodatkowe badania, ale skierowania? o to już nie, nie dadzą z własnej woli. Jeśli chodzi o badania naukowe, żeby się poddać eksperymentowi, o to wtedy tak. Za tym idzie szansa na większą karierę dla lekarza, kasę dla badacza i placówki, a dalej dla firm farmaceutycznych. Ale też pacjent nie powinien za wiele wiedzieć co go czeka. Człowiek, to biznes. W papierach i systemach jest i za nim idą pieniądze, jak nie prywatne pacjenta, to też pacjenta, które całe życie płaci do kasy państwa, a potem państwo poprzez lekarzy robi łaskę, że zlecą temu samemu płatnikowi- pacjentowi w ramach NFZ jakieś badania. To temat rzeka. Jesteśmy niestety w ogromnych szczękach zimnych kalkulacji biznesowych. Pozdrowienia dla prawdziwych lekarzy, którzy są i czasem dają nam trochę nadziei. Chwała tym Judymom, którzy jeszcze są.

  • @wojciechszot3082
    @wojciechszot3082 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam nadczynność tarczycy,miałem robione USG wyszły miguzki podczas innych badań gdzie potrzebne były badania przy Cyntografi serca była pobiera na nowotwór ,ale wszystko jest ok Mam tylko to co p.Doktor mówi jak nerwowość czasem drżenie rąk ogólnie jestem nadpobudliwy

    • @wojciechszot3082
      @wojciechszot3082 3 ปีที่แล้ว

      Km

    • @wojciechszot3082
      @wojciechszot3082 3 ปีที่แล้ว

      Nie mam wola czasem dusznosci w mostku biorę tylkoiThyrozol 5 mg już 3 lata ale jest tak jak bylo nikt mi o niczym innym nie mówi,Dziękuję za poradę i proszę o nia

  • @witasb76
    @witasb76 3 ปีที่แล้ว +1

    Czyli przy hashimoto suplementacja jodu może szkodzić

  • @margotravelvlog8065
    @margotravelvlog8065 5 ปีที่แล้ว +5

    Minute 21,rozmowa z guzkiem to Nowa forma leczenie🙈🙊🙉

  • @renatalach5722
    @renatalach5722 3 ปีที่แล้ว

    Ja nie mam tarczycy wycięli mi w 2009 roku od roku 2010 mam niedoczynność tarczycy biorę Eltyroks 112 niedawno byłam u endokrynologa miałam robione USG wszystko jest w porządku mam zrobić tsh i ft4 pozdrawiam

    • @bartoszmajsner5794
      @bartoszmajsner5794 2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry pani Renato mam pytanie czy pani orientuje się może jak dlugo można przeżyć bez hormonów tarczycy

    • @renatalach5722
      @renatalach5722 2 ปีที่แล้ว

      @@bartoszmajsner5794 tabletki trzeba brać ja ten Eltyroks będę brać do końca życia

    • @znajoma-gy9mi
      @znajoma-gy9mi 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@bartoszmajsner5794 Całe życie można przeżyć bez tarczycy ale niestety na hormonach.

  • @wotwot5823
    @wotwot5823 4 ปีที่แล้ว +3

    A co z nadnerczami.Czy badając hormony tarczycy nie należy sprawdzić hormonów nadnerczy.Po uzupełnieniu hormonów nadnerczy i tarczycowych można podejrzewać depresję.System zdrowotny nie finansuje kompleksowych badań,stąd problem.

    • @Obiektivny
      @Obiektivny 4 ปีที่แล้ว +1

      Euthyrox powoduje zmiany w kościach

    • @znajoma-gy9mi
      @znajoma-gy9mi 6 หลายเดือนก่อน

      Ja zawsze robię też i na nadnercza ACTH bo mam guzki. Co roku robiłam komplet badań, łącznie z TRAb

  • @stormyrain2957
    @stormyrain2957 7 ปีที่แล้ว +7

    W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zaczęto dodawać fluor do wody po roku 1945. Miało to na celu zapobiec próchnicy zębów. Prawdą jest, że fluor zapobiega psuciu się zębów i powstawaniu próchnicy, ale z drugiej strony także zaburza pracę układu endokrynologicznego, jest toksyczny dla tarczycy, ponieważ prowadzi do obumierania komórek i zaburzenia jej funkcji.
    Fluor, podobnie jak inne halogeny, może powodować stan zapalny i obumieranie komórek tarczycy i prowadzić do powstania
    autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
    Zwiększona ilość próchnicy zębów spowodowana dużym zużyciem cukru. Wprowadzając fluor do wody, lobbyści zarabiający na sprzedaży cukru znaleźli rozwiązanie, aby utrzymać zyski z jego sprzedaży i jednocześnie zapobiec próchnicy zębów.
    Znanych jest wiele potwierdzonych przypadków poprawy funkcji tarczycy po wyeliminowaniu fluoru.
    Fluor z wody można usunąć poprzez proces destylacji, stosowanie systemów filtrujących opartych na rewersyjnej osmozie i stosowanie specjalnych filtrów. Większość filtrów nie usuwa fluoru z wody.

  • @krystynaw9612
    @krystynaw9612 3 ปีที่แล้ว

    Mam jeden płat tarczycy po operacji biorę leki eutyrox i niedoczynność.

  • @halinkas5042
    @halinkas5042 4 ปีที่แล้ว +4

    Biedni pacjenci!

  • @pixelf
    @pixelf 4 ปีที่แล้ว +3

    Wystarczy zadbać o minerały i witaminy i tarczyca ruszy.. Chyba że są anty tg anty tpo

  • @margaretareszke4664
    @margaretareszke4664 5 ปีที่แล้ว +2

    Po Czarnobyu Moja siostra i moja corka zachorowaly, po kilku latach i ja - wszystko wysiadlo...

  • @wiesawaszramka4234
    @wiesawaszramka4234 3 ปีที่แล้ว

    Medycyna poszła do przodu

  • @mmetanoja2421
    @mmetanoja2421 6 ปีที่แล้ว +4

    I p. Prof.tez ma chora tarczyce jak i te panie po bokach👀

  • @Obiektivny
    @Obiektivny 5 ปีที่แล้ว +7

    W Polsce mamy wysycenie jodem? Na jakich badaniach pani się opiera? Lekarze na świecie coraz częściej leczą choroby tarczycy jodem.

    • @margotravelvlog8065
      @margotravelvlog8065 5 ปีที่แล้ว

      Leczenie jodem?Tak radioaktywnym,ktore Maja zniszczyc komorki tarczycy,sa wypadki Jak U Mnie,ze nie mozna Mi tego podac,Po rocznym leczeniu,bez rezultatow czekam na operacje,gdyz mam zaatakowane oczy i chce je ratowac. To sa bardzo skomplikowane zachorowania i bardzo indywidualnie.

    • @AlaRozumek2591
      @AlaRozumek2591 4 ปีที่แล้ว

      Teraz mamy naraz wysycenie jodem bo mamy bardziej czyste powietrze i naraz mamy dostęp do morza a kiedyś chyba nie mieliśmy dostępu do morza dlatego nie było wysycenia jodem!!!!!🦧

    • @stanislawakapsiak5745
      @stanislawakapsiak5745 4 ปีที่แล้ว +1

      Ja dwa lat nie biorę hormonow,miałam Hashimoto chyba 12 lat.Kosztowalo mnie dużo mobilizacji,rok bez glutenu,białka zwierzęcego, no i mięsa w ogóle. Uzupełnilam minerały, witaminy,krople Lugola .....i hashimoto było i,,,,nie ma.Mieszkam w Niemczech tu kontroluje u endokrynolog tarczyce. Na moje ,,zeznania,,co ja robiłam od razu odpowiedz,,,,,,Pani wie,że przy hashimoto nie wolno brać jodu itd.Do tej samej pani doktor chodzę teraz raz w roku,częściej nie muszę,

    • @katarzynasiwiec8849
      @katarzynasiwiec8849 4 ปีที่แล้ว

      stanislawa kapsiak czy dałabym jakiś kontakt do siebie mam hasimoto i zastanawiam się płynem Lugola. Może napisz do mnie: kas.siwiec@gmail.com

    • @janekwielki3829
      @janekwielki3829 3 ปีที่แล้ว +1

      @@stanislawakapsiak5745 na łeb ci nie padło? Białko i witaminy z grupy B są właśnie w mięsie. Mięso to budulec naszego organizmu. Twoi przodkowie siedzą jeszcze na drzewie 🦍 bo moi zaczęli jeść mięso i z niego zeszli

  • @monikalataa3775
    @monikalataa3775 4 ปีที่แล้ว

    ja polecam IODICAprzy problemach z tarczycą. jod z natury.

  • @helenakropidowska5638
    @helenakropidowska5638 6 ปีที่แล้ว +7

    Wymieniając czynniki nie zająknęła się że szczepionki mogą się w dużej mierze przyczyniać.Stres w czasie wojny ludzie mieli niewspółmiernie większy a na hashimoto tak nie chorowali.

    • @margotravelvlog8065
      @margotravelvlog8065 5 ปีที่แล้ว

      Chorowali, tylko Nikt takich statystyki nie prowadzl,znam kobiety Po 80stce,ktore Jako 20latki zachorowaly,zyja od lat bez tarczycy

  • @stanislawakapsiak5745
    @stanislawakapsiak5745 6 ปีที่แล้ว +9

    Najlepiej wyciąć, co za brednie.
    Leczyć, leczyć, leczyć nie wycinać, obcinać i td ja bym sobie zbadał poziom D3, to są słowa profesor.Przeciez przy takich chorobach to obowiązek, poprosić lekarza domowego żeby zlecił badanie poziomu wapnia....my mamy prosić lekarza rodzinnego,żeby zrobił coś. co lekarza obowiązkiem jest.Nue mogę słuchać, każdy myśli o prywatnym kasowaniu pcjentow,o zgrozo.
    Lekarz nie wyleczy w Polsce jak nie dasz forsy, dobrze,że ubezpieczona jestem w kraju innym.

    • @scypio72scypio41
      @scypio72scypio41 5 ปีที่แล้ว +2

      Nie wszystkie badania są refundowane przez NFZ. Sam musiałem wykonac prywatnie badanie. Zeby potwierdzic chorobe.

    • @moherowyproject
      @moherowyproject 4 ปีที่แล้ว +1

      Nie tylko w polsce tak jest wszedzie

    • @elaw6636
      @elaw6636 3 ปีที่แล้ว +3

      Tak trzeba prosić, ale można się nie doprosić.

  • @teresakuzel8810
    @teresakuzel8810 3 ปีที่แล้ว

    Otulosc

  • @mariakotarba6130
    @mariakotarba6130 3 ปีที่แล้ว

    0

  • @stanislawakapsiak5745
    @stanislawakapsiak5745 6 ปีที่แล้ว +9

    Bzdury,podejrzenie to nie diagnoza,żeby wycinać tarczyce.co to za lekarz,który tak szybko operuje.Stres....nigdy nie slyszalam o nadnerczach i innych hormonami w całym organizmie.....bzdety,szkoda jest mi czasu na wysłuchanie p.prof.

    • @scypio72scypio41
      @scypio72scypio41 5 ปีที่แล้ว

      Po wiedza z podstawówki wzgl€dnie z szkoły średniej.

  • @teresakuzel8810
    @teresakuzel8810 3 ปีที่แล้ว

    Dieta

  • @nadziejakonf.9
    @nadziejakonf.9 6 ปีที่แล้ว +1

    Polecam ten suplement. Pomógł mi w początkowej fazie choroby tarczycy. nplink.net/2a6jn9yy