Доста отдавна я правя по този начин, да споделя опит: Обикновенно я правя в края на септември, началото на октомври, за да хвана последните 20-тина по-топли дни. Всеки ден разклащам, като през 2-3 дни изливам саламурата от всички буркани в голяма тенджера, за да се хомогенизира навсякъде, след което я връщам обратно. Синап се слага повечко - той държи зеленчуците твърди и хрупкави. Сол, задължително морска - 50гр. на литър вода - всички туршии правя с морска сол. По-едрите домати може да ги надупчите с вилица на 1-2 места. Морковите ги нарязвам по-едрите на шайби 1-2 см, че най-бавно поемат и уплътнявам с тях дупките. Чесън също слагам цели скилидки и 5-6 зърна бахар на трилитров буркан. Двайсетина зърна черен пипер също. Зеле не слагам, тъй като променя вкуса малко. Тази година нарязах няколко домата на половина да пробвам - станаха чудесно и не се разтекоха (за сега). Най-отдолу, в средата и отгоре стрък желина, глава целина нарязвам също на кубчета по 2-3 см, стига за 3 буркана. Бурканите ги държа първо вкъщи в шкаф, за да е над 20 градуса температурата и да започне ферментацията, затворени не много стегнато, да си фъщят. Когато мисля, че е достатъчно кисело - местя бурканите на терасата, покрити. Ниските температури докъм 10-11 градуса спират или забавят много ферментацията. Ако започне да става прекалено кисело - спирам ферментацията с калиев сорбат. За разлика от натриевия бензоат не променя вкуса, а и (мисля че) е одобрен за био производство (вино, туршии, сокове). Дозировката на калиевия сорбат е 1,5 гр на литър саламура, при препоръчителни 1-2 гр на литър.
Най-вероятно ще се развали след време, но ако се изяде бързо не е нужно да се слага нищо. Може с натриев бензоат, върши същата работа, ако ще стои по-дълго време туршията.
@@mo-ni да, ако е на студено си издържа без аспирин без проблем. Синап силно препоръчвам да се сложи, няма да станат хрупкави без него. Евентуално може да се замести със смокинови листа или листа от хрян.
Възможно най полезната такава.
Благодаря👍🙂
"Жената ще ме пребие"🤣 Сладуран!🥰 А туршията е суперска, вече 3 -ти път я правя, и вкусно, и хрупкаво и коремчето щастливо🥰 Благодаря!
Чудесна идея.Благодаря ти.
Доста отдавна я правя по този начин, да споделя опит:
Обикновенно я правя в края на септември, началото на октомври, за да хвана последните 20-тина по-топли дни. Всеки ден разклащам, като през 2-3 дни изливам саламурата от всички буркани в голяма тенджера, за да се хомогенизира навсякъде, след което я връщам обратно. Синап се слага повечко - той държи зеленчуците твърди и хрупкави. Сол, задължително морска - 50гр. на литър вода - всички туршии правя с морска сол. По-едрите домати може да ги надупчите с вилица на 1-2 места. Морковите ги нарязвам по-едрите на шайби 1-2 см, че най-бавно поемат и уплътнявам с тях дупките. Чесън също слагам цели скилидки и 5-6 зърна бахар на трилитров буркан. Двайсетина зърна черен пипер също. Зеле не слагам, тъй като променя вкуса малко. Тази година нарязах няколко домата на половина да пробвам - станаха чудесно и не се разтекоха (за сега). Най-отдолу, в средата и отгоре стрък желина, глава целина нарязвам също на кубчета по 2-3 см, стига за 3 буркана. Бурканите ги държа първо вкъщи в шкаф, за да е над 20 градуса температурата и да започне ферментацията, затворени не много стегнато, да си фъщят. Когато мисля, че е достатъчно кисело - местя бурканите на терасата, покрити. Ниските температури докъм 10-11 градуса спират или забавят много ферментацията. Ако започне да става прекалено кисело - спирам ферментацията с калиев сорбат. За разлика от натриевия бензоат не променя вкуса, а и (мисля че) е одобрен за био производство (вино, туршии, сокове). Дозировката на калиевия сорбат е 1,5 гр на литър саламура, при препоръчителни 1-2 гр на литър.
Благодаря
Браво!
Чудесно!
Може ли да се направи с морска сол?
Да
Особено защото е със сол, което я прави пробиотик !
Ако я убиеш с аспирин или още по-лошо с натриев бензоат я правиш мъртва и отровна. За бога НЕ го правете.
Здравеите!
С какво мога да заместя в место аспирин защото много ми вреди на стомаха.
Какво да сложа да не омекват камбите ,продуктите?
@@sevcansevcan1451 аспирина е само при нужда, за да не се вкисне, стават хрупкави от синапа 🙂
Колко време може да стои след като ферментира, на каква температура трябва да се съхранява
@@stefaniivanova8465 на възможно най-студено. Майка ми има хубаво мазе и има още от миналата година, без да е стерилизирала.
Не трябва да употребявам аспирин, поради здравословен проблем. Без него ще се развали ли? Живея в топла държава. Съвет ?
Най-вероятно ще се развали след време, но ако се изяде бързо не е нужно да се слага нищо.
Може с натриев бензоат, върши същата работа, ако ще стои по-дълго време туршията.
Кипваш я за 10 минути и е готова, или я слагаш в хладилник до застудяване. Но кипването е най добро и стои навсякъде, баба Райна главен готвач.
Кога се слага асперина
Докато е студено няма смисъл, ако случайно се затопли времето и още не сте я изяли, тогава.
Вече може да покрепиш канала в Patreon: shorturl.at/ipqLO
Аз също много я обичам но я избягвам заради прекаленото много сол
Тя солта остава в саламурата повечето, а и не ядеш по 1 буркан на ядене + това ако се движиш и пиеш достатъчно вода, солта не е проблем :)
И колко синап се слага?
Няма огромно значение, слагам на око. На по големите повече, на по малките по-малко.
@@BeardGainz Съответно може ли без синап? И ако е студено значи ли това че може и въобще да не се слага аспирин...
@@mo-ni да, ако е на студено си издържа без аспирин без проблем. Синап силно препоръчвам да се сложи, няма да станат хрупкави без него. Евентуално може да се замести със смокинови листа или листа от хрян.
Може ли без Аспирин защото много ми пречи на стомаха.
С какво мога да заместят в место аспирин за да не омекват камбите?
@@sevcansevcan1451 не четеш ли какво писаха по-нагоре, точно е казано всичко в горния коментср
Водата преварена ли е
😊
Не, няма нужда. Може от кана с филтър, тази е направо от чешмата.
И тоя газ не е от праз :)))))
Знаеш 🤣