Jak dobrać odpowiedni rozmiar zaworu mieszającego ARV ProClick do instalacji - AFRISOpl

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 92

  • @bazejbaszczyk6100
    @bazejbaszczyk6100 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Według tabelek potrzebuję zawór czterodrogowy o KVS 10 . Jakiego zaworu ARV mam szukać oraz jak dobrać do niego siłownik dla ogrzewania podłogowego?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Cieszymy się, że poradził Pan sobie z doborem według nomogramu, zawartego w naszych materiałach technicznych. Wartość Kvs=10 możliwa jest do zrealizowania na zaworze 4-drogowym ARV 484 DN25, z gwintami wewnętrznymi Rp 1". Natomiast zastanawiam się dlaczego chce Pan to podmieszanie regulować za pomocą zaworu 4-drogowego? Ale myślę, że lepszym rozwiązaniem dla instalacji ogrzewania podłogowego byłoby zastosowanie zaworu ARV 3-drogowego z siłownikiem ARM. Jeśli chodzi o dobór siłownika, to musi być on zgodny z automatyką, którą Pan posiada, np. sterownik na kotle. Jeżeli automatyka pozwala nam na sterowanie pracą zaworu mieszającego to wybieramy siłownik ARM 323 lub 343. Jeśli jednak sterownik nie daje nam takiej możliwości, można zastosować regulator stałotemperaturowy ACT do sterowania zaworem mieszającym. Również nie mamy obrazu Pana instalacji, przez co ciężko jest wywnioskować w jaki sposób ma ten układ działać. W razie dodatkowyc pytań zapraszamy do kontaktu.

    • @bazejbaszczyk6100
      @bazejbaszczyk6100 6 ปีที่แล้ว +1

      Dzieńdobry. Posiadam dom z poddaszem użytkowym. Na parterze rozdzielacz 7 sekcyjny,na poddaszu 10 sekcyjny. Oba piony będą podłączone do jednego zaworu mieszającego ze względu na to, że automatyka mojego kotła obsługuje jeden obieg co oraz jeden cwu i nie chcę jej rozbudowywać . Zawór czterodrogowy chcę zastosować ponieważ wywnioskowałem że spełni tą samą funkcję co trójdrogwy (obniży temperaturę zasilania obiegu ogrzewania podłogowego) a dodatkowo zabezpieczy kocioł (na paliwo stałe- Peletowy) przed korozją. Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu jeżeli się mylę. Pozdrawiam...

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Spróbuję Panu przybliżyć sytuację z zaworem 4-drogowym. Ze względu na swoją konstrukcję, zawór mieszający 4-drogowy, nawet wyposażony w siłownik, nigdy nie zabezpieczy w sposób dokładny dwóch obiegów. Jeżeli automatyka kotła będzie realizowała priorytet ochrony powrotu, to temperatura uzyskana na wyjściu na obieg grzewczy, jest wypadkową zmieszania się strumienia zasilającego i powrotnego. Więc istnieje możliwość wpuszczenia na obieg podłogówki czynnika o temperaturze wyższej niż 43 st.C. Może to doprowadzić do uszkodzenia podłogi jak i instalacji podłogowej. Jeżeli na sterowniku kotła ustalimy priorytet utrzymania stałej temp. na zasilaniu obiegu grzewczego, to na powrocie nie bedzie osiągana wymagana temperatura chroniąca kocioł przed kondensacją niskotemperaturową. Poza tym zakładając, że zawór ma mieszać czynnik na zasilaniu obiegu grzewczego, to tuż za nim powinna znaleźć się pompa obiegowa. W sytuacji kiedy sterownik zamknie przepływ przez zawór w kierunku obiegu grzewczego, odetnie również pompę, która wymusza przepływ przez źródło ciepła. Jednym zdaniem, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli mogę coś zasugerować, to Pana układ powinien wyglądać tak. Kocioł zabezpieczony na powrocie zaworem temperaturowym ATV, pomiędzy tymi urządzeniami oczywiście musi znaleźć się pompa. Obieg kotłowy odseparowany od obiegów grzewczych sprzęgłem hydraulicznym BLH. Po stronie instalacji na zasilaniu trójnik z odejściem na c.w.u. i dalej do zaworu 3-drogowego ARV wyposażonego w siłownik ARM, który miesza nam czynnik na podłogówkę. Tak złożony zestaw będzie działał poprawnie. Bezobsługowo zabezpieczy źródło ciepła i ustali temperaturę na wyjściu na podłogówkę. Jeżeli potrzebuje Pan poglądowy schemat, to prosze wysłać wiadomość na zwt@afriso.pl.

    • @bazejbaszczyk6100
      @bazejbaszczyk6100 6 ปีที่แล้ว +1

      AFRISOpl Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

  • @FranekDolas1
    @FranekDolas1 ปีที่แล้ว

    Dom 120 M2 ogrzewanie grzejniki, piec ekogroszek 15 kw. Zakup zawór 4 D powinienem zakupić ? KVS 6,3 ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Tak, w tej instalacji należy zastosować zawór o Kvsie 6,3 czyli ARV 482 (link do produktu afriso.pl/katalog-online/afriso/4-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace-arv-proclick/produkt/1348210)

  • @andrzejwciso7038
    @andrzejwciso7038 2 ปีที่แล้ว

    Witam. Będę podpinał piec na ekogroszek 12 kw dom około 70 m2. Różnica temp okolo 15 20 stopni. Jaki zawór 4d powinienem kupić?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Odpowiedni będzie model ARV 482 ProClick.

  • @SzkodnikSzkodnik
    @SzkodnikSzkodnik 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam a w jaki sposób dobrać zawór 4d jeżeli jest częściowo ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe jaką dobrać średnia wyliczeń

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Witamy, W takim przypadku zawór 4- drogowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najlepiej podmieszanie czynnika na podłogówkę, czy też grzejniki wykonać za pomocą zaworów 3-drogowych. Można wykorzystać gotowy zestaw mieszający ze sprzęgłem hydraulicznym: www.afriso.pl/pl/katalog-online/basic/zestaw-mieszajacy-ze-sprzeglem-hydraulicznym-bps/produkt/9096100
      Drugą funkcję zaworu 4- drogowego, czyli ochronę powrotu do kotła na paliwo stałe, można uzyskać poprzez zastosowanie zaworu temperaturowego ATV o temperaturze znamionowej równej minimalnej temperaturze powrotu określonej przez producenta kotła(link do produktu: www.afriso.pl/pl/katalog-online/afriso/zawor-temperaturowy-atv/produkt/1633500 ). Do zastosowania zaworu ATV w tej funkcji zalecamy właśnie zastosowanie sprzęgła hydraulicznego.

  • @dawidszczepanski155
    @dawidszczepanski155 2 ปีที่แล้ว

    Witam mam pytanie odnoście zaworu mieszającego. Jaki zawor by Pan polecił? Piec na pellet 24 kw, około 850 metrów bieżących podłogówki, zasilanie jest na 3/4.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Dla takiej wielkości podłogówki starczy zawór o Kvs 2,5 m3/h.

  • @wojciechmakiewicz2251
    @wojciechmakiewicz2251 ปีที่แล้ว

    mam pytanie bo często widuje różnice w podłączeniu zaworu 4 drogowego a mianowicie zasilanie od pieca jest podłaczane z prawej strony zaworu a z lewej powrót z grzejników czy tak też może być podłaczony ???

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Tak, może być tak podłączony. Jest to kwestia obrócenia skali na odpowiednią stronę oraz ustawienia w sterowniku prawidłowego kierunku otwierania.

  • @lakig6753
    @lakig6753 ปีที่แล้ว

    Witam. Jaki zawór 4 drogowy do instalacji grzejnikowej starego typu (duże przekroje rur). Piec ekogroszek 26kw, pompa obiegowa na całość 25-80 + pompa na powrocie miedzy zaworem a piecem 25-40

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Najodpowiedniejszym zaworem dla powyższych informacji będzie ARV 482 ProClick o nr katalogowym: 13 482 10. Ze względu na duże średnice można wybrać zawór o przyłączu 1".

    • @lakig6753
      @lakig6753 ปีที่แล้ว

      Dziękuję

  • @bidbidd1750
    @bidbidd1750 7 ปีที่แล้ว +1

    Moc 16kW, ogrzewanie grzejniki, jaki zawór 4D?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  7 ปีที่แล้ว

      Podanie tylko jednego parametru to zdecydowanie za mało aby dokładnie wskazać zawór 4 drogowy. Orientacyjnie możemy powiedzieć, że aby zawór mieszający 4-drogowy mieszał poprawnie, w tym przypadku właściwy będzie ten, o Kvs 6,3 m3/h, czyli ARV 482, DN20. Art.-Nr 1348210. Ale aby precyzyjnie dobrać zawór należy mieć więcej parametrów. W naszym katalogu techniczno-cenowym w rozdziale 2a1 znajdzie Pan wykres za pomocą, którego dokładnie dobierze Pan zawór. Monogramy za pomocą, których można dokonać wyboru zamieszczone zostały również w opisie pod filmem, link to www.proclick.afriso.pl/monogramy_ARV_ProClick.png

  • @kamilbury447
    @kamilbury447 3 ปีที่แล้ว

    Witam. Kocioł 17 KW, instalacja mieszana, grzejniki sterowane zaworem 4 drogowym z siłownikiem. Jaki zawór 3 drogowy na zasilanie podłogòwki 5 pętli w sumie około 40 m2? W tym momencie regulowane jest to zaworem termostatycznym
    ATM 561 który działa poprawnie, chcę jednak aby było to sterowane siłownikiem. Dziękuję za odpowiedź

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 ปีที่แล้ว

      Nie łączymy w jednej instalacji zaworu 4-drogowego z innym zaworem mieszającym. Wyjaśnialiśmy to zagadnienie tutaj: th-cam.com/video/OJKWYTKgWWY/w-d-xo.html. Instalacja z 2 obiegami powinna wyglądać jak zaprezentowaliśmy w tym filmie: th-cam.com/video/l36u7o8g6II/w-d-xo.html.

    • @kamilbury447
      @kamilbury447 3 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl Dziękuję. Czyli nie zależnie od rodzaju zaworu, czy ATM czy ARV na ogrzewanie podłogowe, nie powinno go tam być jeśli nie ma sprzęgła a jest już zawór 4- drogowy na grzejniki?

  • @vaiper1984
    @vaiper1984 6 ปีที่แล้ว +1

    witam chce się upewnić czy dobrze dobieram zawór 4 drogowy dla mocy kotła 20KW i różnica temperatury wynosi 5stopni to mi wychodzi 25 Kvs czy dobrze myślę?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Bardzo dobrze dobrany zawór. Cieszymy się, że filmy poradnikowe przynoszą oczekiwany efekt i są dla Pana źródłem rzetelnych informacji.

    • @tadziaswojciech7191
      @tadziaswojciech7191 6 ปีที่แล้ว

      Czy na pewo tak duże kvs do 20kw
      Mi wychodzi 10kvs.
      Jeśli się mylę to proszę o obliczenia dla mnie: moc 20kw ,różnica 15 stopni.

  • @grzegorzlatoszek5134
    @grzegorzlatoszek5134 4 ปีที่แล้ว

    Witam. W przyszłym roku zamierzam wymienić kopciucha na kocioł na ekogroszek 15 kW. Mój dom, to nieocieplony 100 m klocek ze spadzistym dachem, z połowy lat 70-tych + piwnica z garażem w połowie ogrzewana. Instalacja, to 83 żebereka żeliwne parter i 4 mb ożebrowanej rury fi 80. Rury główne, to dwucalówki, reszta różnie calówki. Mam pytanie. Czy odpowiedni będzie zawór ARV485? Pozdrawiam.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      Zaproponowany przez Pana zawór jest za duży. Proponujemy zastosować zawór 1”, czyli ARV 484 (afriso.pl/produkt/1348410).

    • @grzegorzlatoszek5134
      @grzegorzlatoszek5134 4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      Zapraszamy, w razie kolejnych pytań chętnie pomożemy.

  • @instruktornurkowania
    @instruktornurkowania 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Posiadam starą instalacje grawitacyjną z nieco przewymiarowanymi grzejnikami niekture bez zaworów. Poprzedni piec był zle podłączony. Bez zaworu mieszającego i nie rozgrzewał się do wyższych temp nisz 50 C
    obecnie mam nowy piec 50 kw na eko groszek ze sterownikiem IRID RTZ PID fuzzy logic. Budynek 340m2 użytkowej plus jakieś ogrzewane gospodarcze pomieszczenia.
    Chcę założy zawór 4D z siłownikiem z priorytetem ochrony powrotu. sterownik pieca potrafi sterować zaworem. w piecu wyjścia zasilające są 2' jest tez pompa do CWU i zasobnik. oraz pompa CO Chcę by teraz cyrkulacja była mechaniczna, a grawitacja jedynie w awaryjnych sytuacjach.
    Tylko jakiej wielkości powinienem go zainstalować i czy to najlepsze rozwiązanie?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Według wykresu, na którym prezentowany był dobór na filmie, najbardziej odpowiedni byłby zawór DN32 ARV 485 o wartości Kvs 16m3/h zautomatyzowany przez siłownik ARM 343. Siłownik podłączony do automatyki kotła będzie realizował wszelki zadania sterownika na kotle. Natomiast to rozwiązanie będzie działało tylko i wyłącznie w momencie wymuszonego przepływu przez pompę obiegową, która jest warunkiem zadziałania zaworu. W przypadku wyłączenia pompy, całość przestanie działać, a grawitacyjnie ciepło skieruje się ku górze instalacji i nie będzie realizowana żadna funkcja zaworu mieszjącego.

    • @instruktornurkowania
      @instruktornurkowania 6 ปีที่แล้ว +2

      Czy to znaczy że również funkcja ochrony powrotu przestanie działać w momencie wyłączenia pompy CO? Czy powinienem zastosować dodatkową pompę do mieszania wody w kotle? Pomiędzy zaworem mieszającym a piecem rury mają średnice 2' cale. Mialem nadzieje ze na tej pętli obejdzie się bez pompy. a tylko pompa za zaworem do obiegu na grzejniki.
      I jeszcze jedno., dla grzejników, według wykresu, przyjmując 15-20 C spadek dla mocy pieca 50Kw, najmniejszy Kvs wypada 10. Przecina się z poziomom linią na fioletowym polu. Dlaczego wiec Kvs 16? Czy dlatego że u żyte są grubsze rury? Z uwagi na to, że wcześniej była to instalacja grawitacyjna.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Tak jak wcześniej było to opisane - pompa jest gwarantem poprawności działania zaworu mieszającego. Jeżeli pompa przestanie działać żadna z jego funkcji nie będzie realizowana. Omawiana sytuacja nie wymaga montażu dodatkowej pompy, bo to wymusiłoby z kolei całkowitą zmianę koncepcji i konstrukcji układu. Należy zadbać ( w ustawieniach sterownika), aby nie doszło do całkowitego odcięcia przepływu pomiędzy obiegiem kotłowym, a obiegiem grzejnikowym, na którym jest zlokalizowana pompa. To ustawienie spełni wymagania dotyczące wymaganego przepływu przez źródło ciepła. Jest za to odpowiedzialny w sterownikach parametr "minimalne otwarcie zaworu".
      Co do drugiego pytania, to ma Pan absolutną rację, że powinien zostać dobrany zawór o wartości Kvs 10m3/h. Natomiast zawór DN32 również mieści się w zakresie działania, a dla instalacji z dużą ilością zładu i źródłem ciepła o dużej mocy, w przypadku braku prądu, należy przewidzieć możliwość odbioru ciepła z kotła. Im większa średnica zaworu, tym więcej ciepła odbierze instalacja.

    • @instruktornurkowania
      @instruktornurkowania 6 ปีที่แล้ว

      Zainstalowałem zawór 4d Kvs10 Niestety nie działa to jak bym chciał gdy zawór jest miej więcej w połowie otwarty to temperatura powrotu jest wysoka ale prawie nie ogrzewana jest woda w obiegu grzejnikowym jednak niewielkie otwarcie dalej całkowicie zmienia sytuacje bardzo szybko spada temperatura powrotu a rośnie temp wody ogrzewanej. co powoduje ze zawór jest zaraz przymykany i sytuacja się odwraca niestety w takim stanie rzeczy piec jest gorący 75 C plus minus . Temperatura powrotu bardzo wysoka ponad zadaną a instalacja zimna. piec prawie cały czas w potrzymaniu. Sterownik otwiera w kroku 3 s przerwa 20s .
      Jest tylko pompa na wyjcu z zaworu na obieg . Krótki obieg kotłowy chodzi tylko grawitacyjnie pompa chodzi na stale w tym czasie zawór nigdy nie jest całkiem otwarty ani zamknięty.
      Jak to mogę poprawić?
      @@AFRISOpl

    • @davidgniady413
      @davidgniady413 6 ปีที่แล้ว

      Według mnie dobrałeś o wiele za mały zawór. Minimalny zawór na Twoją instalację powinien mieć kvs 16, z racji średnic rur na instalacji ja jak bym był na Twoim miejscu zamontował bym 4d o kvs25. Ale na pewno nie montował bym zaworu o kvs 10. zawór kvs 10 zamontował bym na piecu o mocy 25KW. Takie jest moje zdanie na ten temat.

  • @adrianbaszczyk1101
    @adrianbaszczyk1101 2 ปีที่แล้ว

    Witam jaki kbs będzie potrzebny do podłogówki 1400metrów zasilane z bufora ciepła 1000l

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Zakładając 7 W na 1 mb rury i delta 5 należy zastosować zawór o Kvs 6,3 m3/h.

  • @danielogrodowicz6863
    @danielogrodowicz6863 2 ปีที่แล้ว

    Witam proszę o dobór zaworu 3 drogowego, 2 obiegi grzewcze, moc kotła 12 kw, różnica 15 stopni

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Dla tak małej mocy wystarczy zawór o Kvsie 2,5 m3/h.

  • @tadziaswojciech7191
    @tadziaswojciech7191 6 ปีที่แล้ว

    Witam przy wyborze zaworu jest jeszcze wartość DN co ona oznacza?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Jest to średnica nominalna zaworu czyli średnica wewnętrzna określana przy konstrukcji zaworu. Natomiast tak, jak jest to przedstawione na filmie poradnikowym, nie należy dobierać zaworu na podstawie tego parametru tylko na podstawie współczynnika kvs.

    • @tadziaswojciech7191
      @tadziaswojciech7191 6 ปีที่แล้ว

      Proszę o dobór zaworu 4 drożnego i silownika dla pieca 20kw który zasila tylko grzejniki.
      Proszę podać kakretne modele.

  • @romek28
    @romek28 5 ปีที่แล้ว

    Witam. Mam pytanie bo jestem przed modernizacją kotłowni. Kocioł 22kw bije bufor 600 litrowy od temp 55-90 stopni, jakie wtedy przyjąć parametry? Odejścia od bufora będą trzy czyli grzejniki około 50 stopni mały warsztat 60-65 stopni i CWU. Jeżeli zastosuje zawory ATM czy nie bedą się przegrzewały??? Pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Podczas montażu zaworów ATM za zasobnikiem c.w.u. czy buforem zalecamy, aby wykonać pułapkę cieplną zapobiegającą zbytniemu nagrzewaniu się zaworów termostatycznych ATM. Szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pan w naszym artykule: www.afriso.pl/aktualnosci/pulapka-cieplna

  • @kamillobo3886
    @kamillobo3886 ปีที่แล้ว

    Chciałbym dobrać zawór trójdrożny do instalacji z buforem który mam zamiar grzać do 90C na instalację ma iść 55, będzie wracać 40. Jaką różnicę temperatur powinienem przyjąć przy wyborze zaworu 15 czy 50? Pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว +1

      Należy przyjmować różnicę temperatur między zasilaniem i powrotem z instalacji. W opisanym przypadku będzie to 15 st. C.

  • @adamosipowski3680
    @adamosipowski3680 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam, mam pytanie jaki dobrać zawór 4D + siłownik. Przymierzam się do modernizacji swojej instalacji. Pow. Użytkowa 130m2, głównie grzejniki + podłogówka (2 łazienki + kuchnia + wiatrołap). Piec na ekogroszek 22 kW. Pytanie jak odnieść się do różnicy temperatur w kwestii doboru zaworu?? Przy temp. Na piecu 65 stopni daje mi dokładnie (mierząc na rurze na zasilaniu przy piecu) 61 stopni i powrót potrafi spaść jak głowice termostatyczne puszczą na grzejniki do 52 stopni (skrajnie czasem nawet do 48 stopni..). Aktualnie instalacje mam bez żadnego zaworu i zastanawiam się nad zastosowaniem zaworu 4D z słownikiem lub jako drugi wariant sprzęgło hydrauliczne wraz zaworem 3D (zastanawiam się które rozwiązanie będzie lepsze ale i jak dokładnie dobrać zawory w obu przypadkach..). Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Aby precyzyjnie odpowiedzieć na Pana pytanie potrzebujemy więcej szczegółów na temat instalacji np.: Ile jest grzejników? Jaka jest powierzchnia podłogi grzewczej? Jaki typ kotła? Jak jest przygotowywana ciepła woda użytkowa? Jak jest rozdzielany czynnik na obiegi grzewcze? Te wszystkie informacje oraz szczegółowe obliczenia hydrauliczne powinny być zawarte w projekcie instalacji. Chętnie pomożemy i omówimy szczegóły instalacji. W tym celu prosimy o kontakt z naszym zespołem Wsparcia Technicznego pod numerem telefonu 32 330 33 61 lub na adres mailowy zwt@afriso.pl.

    • @adamosipowski3680
      @adamosipowski3680 6 ปีที่แล้ว +1

      Witam, Dziękuje zainteresowanie się tematem - zgodnie z sugestią przesłałem na wskazanego maila obszerne dane na temat mojej instalacji oraz budynku. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie/poprawki ale przede wszystkim za pomoc w doborze zaworu 4D oraz sprzęgła wraz zaworem 3D.

  • @piotr1440
    @piotr1440 5 ปีที่แล้ว

    Witam piec na pellet 11 kw różnica temperatur 15 stopni chcę dobrać zawór 4 drogowy brakło mi skali w zacienionym miejscu i jak teraz dobrać zawór. Pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว +1

      Można zastosować zawór 4-drogowy o najmniejszym współczynniku Kvs (6,3). Natomiast rzeczywiście tutaj nie będzie to optymalny zakres doboru. Alternatywą jest zastosowanie zaworu ATV do ochrony powrotu instalacji, sprzęgła hydraulicznego (lub bufora) oraz drugiego zaworu 3-drogowego ARV do utrzymania odpowiedniej temperatury na zasilaniu instalacji.

    • @piotr1440
      @piotr1440 5 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź to rozumiem że zawór 3 drożny 2,5 kvs

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Tak, zawór 3-drogowy o kvs 2,5 jest odpowiedni dla tej instalacji.

  • @jacekolejarczyk2272
    @jacekolejarczyk2272 4 ปีที่แล้ว

    Witam. Mam pytanie. Potrzebuję zaworu 3D do podłogówki. Z tabeli wychodzi że najlepszy będzie o KVS 4 jednak truddno dostać zawory obrotowe o tak niskim współczynniku przy zachowaniu złącza 1 cal. (Takie mam położone rury z podlogówki). W taki wyoadku wybrać zawór bardziej dostępny na rynku np z KVS 6,3 czy przejść z rur 1 cal na 3/4 i kupić zawór 3/4 z KVS 4? Dziękuję i pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      Zawór z przyłączem 1” będzie mieć za duży współczynnik Kvs. Może to spowodować zbyt mały spadek ciśnienia na zaworze, a w konsekwencji jego nieprawidłową pracę. Warto zastosować zawór o współczynniku Kvs 4 m3/h. Ewentualnie dopuszczalne jest zwiększenie o jedną wartość do góry - współczynnik Kvs 6,3 m3/h.

    • @jacekolejarczyk2272
      @jacekolejarczyk2272 4 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl czyli lepiej wziąć zawór z właściwym kvs tj. 4 z mniejszym przyłączem tj 3/4. Czy wstawienie zaworu 3/4 w instalację z rur 1 cal będzie miało jakiś negatywny wpływ na pracę instalacji?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      Redukcja przyłącza o 1 demencję nie powinna spowodować nieprawidłowości w pracy instalacji.

  • @kriskros9892
    @kriskros9892 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam Mam pytanie mam w swojej instalacji zawór afriso ATM 761 3,2 KVS 20- 43 ogrzewanie podłogowe 120 m2 łącznie 850 mb rury czy to oznacza że jest on źle dobrany i powinienem mieć o przepływie 10kvs?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Zarówno dla zaworów ARV, jak i dla zaworów ATM w naszych materiałach znajdują się jedynie szacunkowe dobory. Właściwy dobór dokonywany powinien być dla konkretnej instalacji, przez projektanta, na podstawie dokładnych obliczeń hydraulicznych instalacji. Zawór ATM 761 z szacunkowych obliczeń wygląda na właściwie dobrany do Pan instalacji. Pod linkiem znajduje się uproszczony dobór zaworów ATM: www.afriso.pl/pl/wiedza/czesto-zadawane-pytania.

    • @Grzegorz1985
      @Grzegorz1985 3 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl witam czy można dobieras kvs zaworu w ten sposób że gdy pompa obiegowa przepływ Qmax ma np 1.5m3/h to zawór też powinien mieć minimum 1,5Kvs?juz się zakrecilem z tym tematem i nie wiem czy Mozna to tak też dobierać.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 ปีที่แล้ว

      Nie, bo czasem dla jednej wartości przepływu mogą pasować dwa zawory o różnych Kvs. Mając przepływ na wykresie trzeba znaleźć odpowiednią prostą i wybrać zawór o mniejszym Kvs. Warto też obejrzeć nasz film o tym: th-cam.com/video/o-Et9AFMqJY/w-d-xo.html

  • @waldinhopl
    @waldinhopl 4 ปีที่แล้ว

    Witam. Mój dom ma ok 80m2, nie jest ocieplony. Planuję zakup pieca 15kw na ekogroszek. Liczę, że spadki temperatury na powrocie będą rzędu 15-20 st. C. Zastanawiam się między zaworem 3d a 4d Waszej firmy. Ze schematu widzę, że kvs dla moich parametrów jest bardzo niskie jak na 4d. Czy jestem skazany na zawór 3d?. Proszę o radę. Pozdrowienia

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      Jeżeli na instalacji będą tylko grzejniki (bez podłogówki) i delta będzie rzędu 15-20°C, to polecamy zawór 4-drogowy.

  • @tadziaswojciech7191
    @tadziaswojciech7191 6 ปีที่แล้ว

    Proszę o pomoc w doborze zaworu 4 drogowego i siłownika dla pieca 20kw i instalacji grzejnikowej.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      afriso.pl/pl/obsluga-klienta/wsparcie-techniczne

  • @davidgniady413
    @davidgniady413 6 ปีที่แล้ว

    Witam
    Będę modernizował instalację i chciałem dopytać o średnicę zaworu. Na to chwilę piec jest podpięty bez żadnego zaworu n drowgowego, ochrona powrotu jest dzięki CWU. Takie rozwiązanie jest mało ekonomiczne. Do ogrzania powierzchnia około 180m2, instalacja jest stara główna nitka to 2" i od niej odbiegają piony 3/4". dT to 10-12*C piec 25KW.
    Według doboru i instrukcji powinienem dobrać zawór o kvs 6,3 bodaj że jest to zawór 3/4. Ale obawiam się ży przy tak dużych średnicach rur ten zawór może mieć zbyt mały przepływ i rozważam dobór zaworu o jedna demencję wyższego czyli kvs 10, tez ten zawór mieści się w "skali". A może wypadało by w mojej sytuacji myśleć o zaworze kvs 16. Dodam że na piętrze są grzejniki segmentowe a na parterze stare stalowe grzejniki panelowe które zostaną z biegiem lat wymienione. Proszę o wskazówki.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว +1

      W tym przypadku rzeczywiście ewentualnym rozsądnym wyjściem będzie zastosowanie zaworu o kvs 10: zawór ARV 484 ProClick. Bezsprzecznie rury są przewymiarowane, zawór o kvs 16 też. Zawór 4-drogowy aby pracował właściwie powinien być zautomatyzowany przez siłownik ARM 343. Siłownik podłączony do automatyki kotła będzie realizował wszelkie zadania sterownika na kotle. Natomiast to rozwiązanie będzie działało tylko i wyłącznie w momencie wymuszonego przepływu przez pompę obiegową, która jest warunkiem zadziałania zaworu.

    • @davidgniady413
      @davidgniady413 6 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl dzięki za odpowiedz.

  • @dorotasobol2757
    @dorotasobol2757 6 ปีที่แล้ว +1

    Chcę dobrać grupę pompowo mieszjącą z właściwym zaworem mieszającym do ogrzewa podłogowego zasilanego przez kocioł kondensacyjny. Czy poniższe obliczenie jest prawidłowe:
    Prędkość przepływu cieczy w obwodach grzewczych wynosi: 0,1 do 0,6 m/s ( czyli 6 do 36 m/min), a pojemność cieczy w pex 16/2 wynosi: 0,113 l/m,
    min. przepływ: 6m/min x 0,113 l/m= 0,68 l/min czyli: 0,041 m3/h przy 1 obiegu,
    max. przepływ: 36m/min x 0,113 l/m= 4,07 l/min czyli: 0,244 m3/h przy 1 obiegu.
    Należy przyjąć że zawór mieszający:
    min. Kvs = 1,5 m3/h przy 6 obwodach,
    min. Kvs = 2,0 m3/h przy 8 obwodach.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Obliczenia same w sobie są prawdziwe. Jednak należy pamiętać, że współczynnik Kvs nie prezentuje wprost rzeczywistego przepływu przez zawór. Jest to przepływ teoretyczny, który można osiągnąć przy spadku ciśnienia na zaworze o wartości 1 bar. Aby zawór działał poprawnie i spełniał swoją rolę w instalacji, spadek ciśnienia powinien wynosić w granicach od kilku do kilkunastu kPa. I faktycznie dla 6 pętli ogrzewania odpowiedni będzie zawór o Kvs 1,6 m^3/h, jednak przy założeniu, że prędkość przepływu w pojedynczej pętli nie będzie przekraczać 2 l/min. Dla 8 pętli powinien to być zawór 2,5 m^3/h przy takich samych założeniach. Po więcej informacji odsyłam do naszego działu FAQ: www.afriso.pl/pl/wiedza/czesto-zadawane-pytania oraz katalogu techniczno-cenowego, w którym dostępne są nomogramy pokazujące zależność spadku ciśnienia i przepływu dla zaworów termostatycznych:
      www.afriso.pl/pl/pobieranie/katalog_techniczno_cenowy_rozdzial_2_armatura_regulacyjna_AFRISO.pdf

  • @sopelkus
    @sopelkus 5 ปีที่แล้ว

    Witam
    Jeżeli według monogramu wychodzi mi że powinienem mieć zawór trój drogowy o kvs 8 (szara linia) to powinienem kupić 10 czy 6,3 . Zawór ma być wykorzystany do instalacji podłogówki o łącznej długości 1700m/b pex 16x2 (trzy rozdzielacze łącznie 28 pętli). moc pieca 19kW

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Dla mocy kotła 19 kW oraz różnicy temperatur 5K najmniejsza wartość współczynnika kvs wynosi 10 m3/h.

    • @sopelkus
      @sopelkus 5 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl dziękuję za odpowiedź

  • @przsie5020
    @przsie5020 6 ปีที่แล้ว

    Witam, u mnie w nowo budowanym domu planuję zarówno ogrzewanie podłogowe jak i grzejnikowe. Ogrzewanie podłogowe planuję podzielić na 2 rozdzielacze, jeden na dole (mający 6 obwodów) i jeden na górze (mający 3 obwody). do rozdzielaczy z kotłowni mam już poprowadzoną rurę fi32 na dole i fi25 na górze.
    Teraz pytania:
    Do rozdzielaczy powinienem dobrać zawory ARV ProClick z nomogramu. Jednak jako moc powinienem brać pod uwagę moc kotła? czy moc jaka jest potrzebna do ogrzania tej części domu którą ogrzewają obwody z rozdzielacza? (Przykładowo moc kotła to 16kW a zapotrzebowanie części domu na dole wg. projektu wynosi 5kW)
    Czy jest możliwość zastosowania jednego zaworu trójdrogowego do dwóch rozdzielaczy jeśli różnią się ilością (i długością) obwodów?
    Czy jeśli teoretycznie wyjdzie mi z nomogramu średnica zaworu fi20 to czy za nim do rozdzielaczy mogę zostawić rury fi 32 czy powinienem to wymienić?
    Pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      W celu określenia rozmiaru zaworu mieszającego bierzemy pod uwagę moc, jaką chcemy przenieść przez zawór na dany obieg. Jeżeli chce Pan podmieszać obieg instalacji płaszczyznowej, to można taki układ zainstalować w kotłowni i za jego pomocą ustalić temperaturę w tym obiegu grzewczym. Skoro z obliczeń wynika, że instalacja płaszczyznowa ma moc grzewczą 5kW, to dla jej parametru deltaT 5K, Kvs zaworu powinien się mieścić pomiędzy 2,2-5 m3/h. Więc do precyzyjnego podmieszania odpowiednie będą zawory ARM 381 i ARM 388. Jeżeli chce Pan układ podłączyć do istniejących przewodów, to lepiej zastosować zawór o podobnej lub zbliżonej średnicy. Przewymiarowanie zaworu mieszającego może skutkować zbyt długą reakcją na zmianę temperatury, a nawet nie zadziałaniem zaworu z powodu braku wymaganych wartości spadku ciśnienia. Do regulacji instalacji podłogowej, czyli przepływów w każdej pętli, służą rotametry lub zawory na rozdzielaczu sterowane siłownikami. Układ podmieszania powinien być tak dobrany, aby był wstanie zasilić cały obieg w odpowiednią ilość czynnika grzewczego.

    • @przsie5020
      @przsie5020 6 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź
      A w jaki sposób zawór ARV ProClick zabezpiecza przed puszczeniem zbyt wysokie temperatury w układ? Czy za zaworem powinno się montować termometr? Jeśli tak to jakiego rodzaju? np: Przylgowy?

  • @MMBobbyAxe
    @MMBobbyAxe 4 ปีที่แล้ว

    A co jeśli jedt kocioł pellet 12kW ogrzewa bufor 800 litrów z grzałką elektryczną 10kW i z bufora jest zasilanie na ogrzewanie c.o. c.w.u. i podłogowe? Jak dobrać zawory 3d i 4d kvs?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      W tej instalacji zawór 4-drogowy nie ma racji bytu. Natomiast zawory 3-drogowe powinniśmy dobrać na zapotrzebowanie cieplne poszczególnych obiegów. Jak to zrobić? Omawialiśmy w tym filmie: th-cam.com/video/mNCujvcgDhg/w-d-xo.html

  • @sawomirlebiecki5621
    @sawomirlebiecki5621 3 ปีที่แล้ว

    Na filmie jest podana błędna informacja a mianowicie nie dobiera się zaworu mieszającego do mocy źródła ciepła lecz do mocy obiegu grzewczego który obsługuje

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 ปีที่แล้ว

      To prawda. Jednak w filmie przedstawiliśmy dobór dla instalacji z jednym obiegiem grzewczym, w związku z tym moc obiegu jest taka sama jak moc całej instalacji, a tym samym źródła ciepła.

  • @daruddg31
    @daruddg31 2 ปีที่แล้ว

    Czyli można taki zawór wsadzić sobie w d..e przy pełnym sterowaniu podłogówki, np. zamknięte 95% obiegów. Czyli z 1200m rury działa np. 70m. Nie ma szans aby zawór sobie poradził.

  • @wojciechmakiewicz2251
    @wojciechmakiewicz2251 4 ปีที่แล้ว

    Jaki zawór 4d do pieca na ekogroszek 30 kw wyjście z pieca średnica 2"

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      Dla takiej instalacji wystarczy zawór 1".

  • @EmiNetworks
    @EmiNetworks 5 ปีที่แล้ว

    Jak dobrać KVS dla ARV jak instalacja grzejnikowa jest bezpośrednio zasilana z bufora 1000 litrów? Źródłem ciepła dla instalacji już nie jest kocioł tylko naładowany załóżmy do 80-90 stopni bufor.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Ponieważ nie mamy pełnej informacji na temat instalacji za buforem, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie dobrać odpowiedniego zaworu. Prosimy o kontakt z Zespołem Wsparcia Technicznego, pod numerem telefonu (32) 330 33 61, lub mailowo na adres: zwt@afriso.pl, pomożemy.

  • @zibbyi7200
    @zibbyi7200 2 ปีที่แล้ว

    To raczej nie tak z tą mocą jak mówisz. Tu raczej chodzi o zapotrzebowanie na ciepło a nie moc nominalną kotła. Jak będziesz tak dobierał zawory 3d dla instalacji mieszanej podłogowo grzejnikowej, to podłogówka z zaworem z za dużym kvs będzie podbierać ciepłą wodę z grzejników = podłogówka grzeje, grzejniki nie grzeją.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      W wypadku zaworów czterodrogowych dobór opiera się na mocy źródła ciepła. W przypadku zaworów trzydrogowych na poszczególnych obiegach grzewczych dobór opiera się na mocy grzewczej danego obiegu wynikającej z zapotrzebowania na ciepło.

  • @klamczasty
    @klamczasty 6 ปีที่แล้ว +1

    NOMOGRAMÓW a nie monogramów ;)

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za czujność Panie Jakubie. Błąd został poprawiony.

    • @klamczasty
      @klamczasty 6 ปีที่แล้ว

      ..ale żeby tak sobie "panować"..