Mapa sinic w Polsce, gdzie są zamknięte kąpieliska?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 มิ.ย. 2024
  • Mapa sinic w Polsce, gdzie są zamknięte kąpieliska? - tak jak w tytule, Główny Inspektorat Sanitarny przygotował dla nas mapę kąpielisk w kraju, warto na nią spojrzeć przed urlopem ;).
    Link do mapy : sk.gis.gov.pl/
    A teraz troszkę wiedzy od wujka google ;)
    Sinice, cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota (Cyanobacteria) - gromada samożywnych bakterii, dawniej uznawanych za rośliny.
    Nazwa tradycyjna Cyanophyta (końcówka -phyta - roślina), stosowana w taksonomii dawniejszej, kładzie nacisk na podobnieństwa sinic z roślinami - zdolności fotosyntezy tlenowej oraz obecności chlorofilu. Chloroplasty roślinne w istocie powstały z sinic w drodze endosymbiozy.
    Sinice to w większości organizmy samożywne, mające zdolność wytwarzania związków organicznych na drodze fotosyntezy. Nieliczne gatunki, nie mając barwników asymilacyjnych, są heterotrofami.
    Niektóre sinice mają zdolność asymilacji azotu atmosferycznego dzięki tzw. heterocytom, tj. komórkom otoczonym grubą ścianą komórkową, mającym uwsteczniony aparat fotosyntetyczny, nie produkujący tlenu. W takich warunkach poprawnie działa nitrogenaza, enzym asymilujący azot. Związany azot przesyłany jest przez plasmodesmy do protoplastów sąsiadujących komórek.
    Zdolności te sprawiają, że sinice mogą być organizmami pionierskimi. Można je spotkać w prawie każdym środowisku na Ziemi, są odporne na długotrwałe susze czy wysokie temperatury gorących źródeł, a nawet wysokie zasolenie czy kwasowość podłoża. Do termofili należą m.in. Mastigocladus laminosus, Oscillatoria filiformis, Phormidium laminosum, Synechococcus lividus. Sinice współżyją również z roślinami jako epifity bądź endofity (Anabaena azollae w paproci Azolla), jak i ze zwierzętami i protistami (w Paulinella chromatophora). Endosymbiotyczne sinice nazywane są cyjanellami, a cały organizm cyjanomem. Niektóre gatunki współtworzą porosty.
    Sinice mają budowę prokariotyczną. W peryferyjnej części komórki znajdują się tylakoidy, które zawierają tylko chlorofil a. Występują w nich również inne barwniki, jak: niebieska fikocyjanina, czerwona fikoerytryna, żółty karoten. Barwników tych zazwyczaj jest więcej niż chlorofilu a, toteż sinice mają charakterystyczne sino-zielone zabarwienie. Materiałem zapasowym są polisacharydy glukozowe przypominające amylopektynę i glikogen, nazywane potocznie skrobią sinicową, a także cyjanoficyna i wolutyna.
    Materiał genetyczny zlokalizowany jest w nukleoidzie. Otoczone są delikatną ścianę komórkową oraz błoną zewnętrzną, jak u innych bakterii Gram-ujemnych. Dookoła zewnętrznej błony komórkowej wytwarzane są grube pochwy śluzowe.
    Liczne sinice tworzą kolonie w postaci nieregularnych skupień bądź nici.
    Wyróżnia się dwa typy nici sinicowych:
    typ pleurokapsalny - nić zbudowana jest z komórek otoczonych całkowicie ścianą komórkową.
    typ trychomowy - wszystkie komórki sinic tkwią we wspólnej ścianie komórkowej.
    Rozmnażanie
    Sinice rozmnażają się wyłącznie wegetatywnie przez prosty podział komórki, rozerwanie nici (utworzonej przez pewną liczbę komórek sinic) lub wytwarzanie specjalnych tworów w tym celu. Rozerwanie nici następuje, gdy pewne komórki ją tworzące obumierają, przez co nić ulega podzieleniu na części. Komórki takie nazywane są nekrydiami. Do tworów służących do rozmnażania wegetatywnego należą:
    Akinety, inaczej artrospory. Komórki o charakterze przetrwalnikowym występujące tylko u form nitkowatych, większe od komórek wegetatywnych, o grubej ścianie komórkowej i dużej ilości ziarnistości materiałów zapasowych.
    Endospory powstają wewnątrz komórki macierzystej, uwalniane są po jej rozpadzie. Nie mają charakteru przetrwalnikowego. Twory jednokomórkowe.
    Egzospory powstają, gdy komórka macierzysta otwiera się na szczycie i odcina je ze swego wnętrza; w stadium początkowym nie mają ściany komórkowej, tylko otoczone są błoną.
    Hormogonia. Wielokomórkowe fragmenty trychomów, zdolne do aktywnego ruchu; jeśli są otoczone grubą ścianą komórkową oraz jeśli się nie poruszają, to wówczas mają charakter przetrwalnikowy.
    Planokoki powstają podobnie jak hormogonia, z tą różnicą, że są jednokomórkowe i mają zawsze zdolność ruchu.
    Nannocyty. Liczne, drobniutkie komórki powstające przez wielokrotne podziały cytoplazmy komórki macierzystej.
    Źródło wiedzy - wikipedia
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 5

  • @user-ft5sx5yn2c
    @user-ft5sx5yn2c 6 วันที่ผ่านมา +1

    Dobra mapa.👍🙂

  • @BobiQus-tc6vb
    @BobiQus-tc6vb 5 วันที่ผ่านมา +1

    Super bardzo przydatne 😊😊

  • @recipebyme
    @recipebyme 6 วันที่ผ่านมา +1

    Very nice 👍😊

  • @Banksja
    @Banksja 5 วันที่ผ่านมา +1

    Napewno będą śledzić miłośnicy kąpieli.👍🙂🏖️

  • @jolarta2406
    @jolarta2406 6 วันที่ผ่านมา +1

    Witaj, bardzo fajna mapa i przydatna dla miłośników kąpieli wodnych, ale póki co nad morzem mamy czysto... a nie, jednak dwa miejsca na czerwono.. dzięki za informacje o takiej mapie, pozdrawiam serdecznie i miłego dnia 😍😍🍀🍀🖐🖐