Nagyon jó videó, köszönöm szépen! 2 évvel ezelőtt a napközbeni szundikálás kedvező hatásairól hallottunk érdekes előadást Doktor úrtól. Most már akkor azt is tudjuk, hogy ebben is meg kell találni a cél érdekében megfelelő egyensúlyt.
Én pont a múlt éjjel voltam így, délután megszunditottam 1 teljes órát és este nem tudtam elaludni meg 2-kor fent kukorékoltam. Viszont nem aludtam el,faradt voltam de végig csináltam a napot.Ma este biztos hamar és nagyot fogok aludni ❤ Üdv mindenkinek Londonból😊
A légzéstechnikák is segítenek: Pl a nyugtató légzés: Belégzés 4 mp- légzés szünet 1 mp- kilégzés hosszabb 6 mp, vagy váltott orrlyukon légzés, a stresszt is csökkenti, vagy a hasi légzés, vagy az OM mantra, a világegyetem alaprezgése OM= AUM mantrázás a, fent van a TH-cam-n!
Megdöbbentett az elalvás előtti olvasás javaslásának hiánya! Persze nem monitorról, hanem könyvből, ami ha ideálisan van megválasztva, 1 évig is kitarthat "beleavósként". A szőrös társ pedig? Nagyon mellélőtt az instrukció! Ha nincs hozzámbújva az óriási kutyusom, az maga a búbánatos álmatlanság!
Sokan megnyugvást és biztonságérzetet éreznek abban, hogy kedvenceikkel együtt alszanak, ami segíthet csökkenteni a szorongást. Nyilván erről lehet szó. Az olvasáshoz fény kell, ez rontja az elalvást. TV nézés közben is elalszanak emberek, akkor az is jó?
Az olvasással az a baj este, hogy 1. ha hideg fény van hozzá, az pont nem segíti az elalvást, 2. ha izgalmas, vagy érdekes a könyv, akkor pont azért nem lehet letenni, mert az ember várja a történetet, és folyamatosan figyel, ezért még tovább fent marad 3. ha meg nem izgalmas, érdekes, akkor meg kínszenvedés. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom, egy jó könyvet képes voltam reggel 5-6-ig olvasni, közben a letevésre sokkal kisebb volt az inger, és még ráadásul közben már nem is voltam álmos. A szőrös kedvenc, macskáknál problémás, mert sokan panaszkodtak, hogy a macska könyörtelenül ébreszt reggel, meg amikor ő úgy "gondolja".
Én tvt soha nem nézek napközben sem, elalvás előtt pedig legalább két órával rádiót hallgatok, többnyire akkor vannak az rodalmi műsorok. Egész életemben ötkor ébredtem,most a hülye óraátállítás miatt négykor.
@@ÁzsiábaSzakadtam pl. hangosköny halk hallgatásába belealudni nagyon jó! Amihez sem villany, sem bekapcsolt monitor nem kell. De átfókuszálni a figyelmet valami objektív, szellemileg felemelő illetve értékes tartalomra számomra hasznosabbnak, értelmesebbnek tűnik annak matrázásánál, hogy "jó alvó vagyok". A szőrös társ pedig nem szorongásoldó kellék, nem pusztán kedvenc, mint egy desszert vagy egy zeneszám, hanem olyasvalaki, akinek abszolút módon az ember karjában van éjjel az egyedüli őt megillető méltó helye.
@@tamasdenem7892 azért mondtam, hogy ideálisan megválasztott mű, esetemben pl. ami érdekes, de nehéz, lehetőleg tudományos olvasmány. A világítás szintén választás kérdése. Olyan embernek pedig, aki számára csak kedvenc az állat, és nem abszolút társ, véleményem szerint nem is kellene tartania...
Remek javaslatok voltak az elalvást segitendő. Az étkezést és a mozgást a javasoltak szerint végeztem. Mégis sokáig nehezen aludtam el, órákig forgolódtam. Most 2 tabletta Hoggar segít elaludni. Megpróbálom elhagyni, hátha nélküle is el tudok aludn😮.
Én este aránylag könnyen elalszom, de éjszaka legalább 5-6x felébredek. De csak annyi, hogy felébredek,fordulok, és már vissza is alszom. 1x kimegyek wc-re, de utána könnyen vissza alszom. Az alvásidőm 7-8 óra.
@@kicsiati én is azt hittem hogy nincs, aztan 150+ légzéskimaradásom volt a laborban. Hosszú távon nem előny (szív- és érrendszer gondok)... Igen, maszkot javasoltak, de még nem váltottam ki. Egyébként nekem a háton alvás helyett az oldalt alvás csökkentette az ébredések számát.
@@nagyzoltan5612 Lehet, hogy van kis mértékű, majd ha megérzem ezt fáradságban, akkor megnézetem. Egyébként felvettem többször az alvásom, és nem tapasztaltam légzés kihagyást, de attól még lehet hogy van. Viszont soha nem ébredek légszomjjal.
Nagyon szeretem az előadásokat hallgatni. Köszönöm. Azt a kérdést szeretném feltenni, mivel tudom természetesen és leg hatékonyabban, illetve milyen tápanyaggal tudom bevinni az esetleg szükséges, magasabb mennyiségű kreatint? Várom válaszát. Üdv, N. E.
Általában könnyen és gyorsan elalszom, ha mégsem, akkor felidézek egy gyerekkori emléket: egy vadvirágos réten futkározunk, majd elfáradva leheveredünk a virágok közé - néhány másodperc múlva már alszom is. Régebben olvastam egy elemzést a Miatyánk elalvásra gyakorolt hatásáról - vallásosaknak érdemes lehet kipróbálni.
Köszönöm a videót, a kreatin hatékonyságán nagyon meglepődtem! Az elmúlt időszakban sikerült kreatint és a magnézium glicanátot fogyasztanom. Megtartom ezt a szokásom. Említette, hogy a rövid alvások milyen hatással vannak a szervezetre, viszont mégis sokan esküsznek rá és büszkék is, hogy napi 4-6 órákkal elvannak, sőt híres eleink közül is többen űzték ezt a sportot és ők még fontos döntéseket is hoztak. Ön szerint ez a döntési pozicíóban lévő ellenben keveset alvó ember összefér egymással?
Vannak ilyen anekdoták Salvador Daliról és Edisonról is, ők szándékosan csinálták. Semmi gond nincs a rövid szunyálással HA egyébként nem szenved az illető álmatlanságban. Nem mintha perdöntő lenne, én is szoktam. Viszont este is jól alszom. Tehát akinek az éjjeli alvással gondja van, jobb ha napközben ébren marad.
A magnézium-citrát hashajtó hatású, ami hasmenéshez vezet. Ezért gyakran használják a székrekedés enyhítésére. Annak jó, akinek szorulása van. De arra sokkal egészségesebb rostot fogyasztani.
@@ÁzsiábaSzakadtam én nagyon súlyos (már műtött) nyaki gerincsérv eredetű görcsrohamokra kezdtem el szedni másfél éve, így tapasztalati alapon igazolhatom, hogy semmi korábban próbált magnézumkészítménnyel össze se mérhető a hatásának a jótékonysága. Hajtó hatását nem tapasztaltam napi 2-szer 500 mg-nak.
Ha valakinek egy megoldás nem segít (pl. Mg-biszglicinát), annak a következő lehet az oka: Minden problémának 1 - x, tehát min. 1, max akármennyi oka lehet. Ha neked nem segít az 1. számú okot célzó terápia, tabletta, gyógyszer, az 2 dolgot jelenthet: 1) kicsi a dózis 2) nálad van még más oka is a problémának. Vagy más szavakkal: Nálad nagyobb a baj. És nem azt jelenti, hogy az a megoldás sz@rt ér. Ilyen esetben csak akkor lesz változás, ha a többi okot is megtalálod és azokra is találsz “gyógyszert”, megoldást.
Nekem egy Neurológus Pszichiáter azt mondta a Melatoninról hogy nem jut át a vér agy gáton,így placebo csak.Nem is éreztem tőle semmit még magasabb dózisnál se.
@@katalinpalotai4806 hűvösebb hatású, mint a műszállal töltött párna. Csak eléggé drága, ha pihéből van, a másik pedig szúr, mert benne maradnak kemény részek
En nagyon sok embert ismerek aki az esti tévézés, filmezés álomba szenderit. Talán van köze a képernyő távolságnak? En mest kint vagyok egesz nap a hidegben es ahogy be sötétedik és bemegyek a melegre alhatnekom van.
Inkább egy megszokás. Megy a tv, leülök eléje. Aztán a fáradtságtól elalszik. De ez nem jelenti azt hogy jó módszer mert utána felkel, jobb esetben megy az ágyba. Nekem vagy 20 éve nincs tévém. A hálóban piros lámpa van mint a kuplerájban. Az ágyban nem nézem már a telefont. Gyakran úgy ájulok el, hogy a piros lámpát se tudom kikapcsolni.
köszönöm,párna nélkül alszom évek óta. ha oldalra fordulok a karom teszem a fejem alá,rugós ágyam van ,alattam egy,rajtam két pokróc elaludni el tudok,de hajnalban 03.30 - 03,45 között ébredek - mindegy ha éjfélkor fekszem le17-19°C van benn egész nap télen. gyógyszer nélkül 4-5 órát aludnák,a szer 2 órát nyújt rajta.hajnali 04,25-ös busszal jártam dolgozni 34 évig - lehet ez beidegződés?
Azért a ne szundíts el elég furcsa,tudtommal a napközbeni alvás része a mediterrániumban a sziesztának is és az ottani népek-különösen a spanyolok,de az olaszok is- a leghosszabb átlagos élet tartammal rendelkezők között vannak Európában.
Az igaz, hogy ott a szieszta, viszont éjszaka 3-kor még fenn vannak. És abban az időben még minden bolt nyitva is van. Legalábbis Spanyolország így működik...
@@ÁzsiábaSzakadtam Az én macskám legfeljebb azt akarja, hogy korán feküdjek le. És kifejezetten véd bárki mástól, hogy felébresszen. Kivéve, ha ki akar menni vadászni. A telefontól inkább el akar választani. Olyan, mintha azt akarná, hogy aludjak. A növényevők melletti kiállásod egyértelmű.
Szinte ugyan ez van nekem is. Nem az elalvással van a gond, az megy gyorsan, ne ébrednék fel 03:36- kor szinte minden éjjel… aztán nézem fél óránként az időt 06:00 -ig…
Azt se tudom, elhangzott-e hogy az alváshiány és -nehézség legfőbb oka (ha nem betegség van mögötte) a kávéfogyasztás. Nem az esti, hanem maga a kávé. Amilyen hülye vagyok, vagy 50 évig ittam, és egyéb általa okozott baj mellett még hülyébb is lettem, mint voltam. A kávé hosszú távon rontja az agyműküdést, csökkenti az agy vérellátását. Rövöd távon is rontja persze, de mivel feldob, ezt nem veszük észre. És főleg: nem akarjuk észrevenni.
Ez minden alapot nélkülöző általánosítás. A kávénak számos dokumentáltan hasznos hatása van. Ugyanakkor léteznek koffein érzékenyek és az is elhangzott, hogy nem célszerű később inni, mint a délelőtti órák.
Nem hangzott el a videóban, hogy a kreatin bevételének időpontja releváns lehet-e. Magnézium biszglicinátot a napi vitaminpakkban átütemeztem már estére és lefekvés előtt cca. egy órával veszem be a melatonint, így nagyon jól alszom. Ritkán felébredek, mert ki kell mennem mosdóba, de így még az is jó, kellemesen bambulok végig és visszafekvéskor mire leér a fejem a párnára már alszom is. 5-6 mg kreatint testépítés miatt szedek reggelente, mert gondoltam addigra "fogy ki a raktár", de ha az is dob az alváson átteszem estére.
Kedves Doktor Úr! A melatonin kapcsán jutott eszembe, hogy a gyártó azt írja rá, hogy fél órával elalvás előtt vegyük be vagy közvetlen lefekvés előtt. De közben több helyen olvasom, amit Ön is mond, hogy két órával elalvás előtt. Ebben nincs egységes szakmai álláspont? Köszönöm.
3:20 Erről az önszugeráló pozitív mantrázásról Rose Namajunas jutott az eszembe, aki már az öltözőben azt ismételgeti halkan, de folyamatosan, hogy "I'm the best, I'm the best", és ezt egészen addig csinálja, amíg a UFC ketrecben el nem kezdődik a küzdelem. Néha bejön neki (kétszeres bajnok), néha meg nem. Az utóbbi időben nem. - Én meg nem nagyon tudom, mit is gondoljak erről az egész módszerről.
@@Patreides9 ez csak annyit mutat, hogy a pszichológiai módszerek, bár hatékonyak, de nem mindenhatóak, nem helyettesítik az edzést, az izmokat és a ruganyosságot. Csak kiegészíteni, rásegíteni tudnak, de azt nagyon is.
Ez az "önszugeráló" mantrázás akkor működik nagyon jól, ha olyanra alkalmazzuk, amit el is tudunk hinni, és nem múlik mások teljesítményén az eredmény. Persze ahogy előttem írta, ez nem "mindenható" módszer. Ez nem a szent grál amit mindenki keres, hanem egy módszer amivel esetleg könnyebben elérhetjük a célunkat. Mivel ez részben a saját hiten alapszik, így se mérni, sem garantálni nem lehet a végeredményt, meg azt sem, hogy mikor működik, és mikor nem.
Nem tudom, elhangzott-e a videóban az, ami legfontosabb lenne: meg kell találni az alváshiány OKÁT. Ezer oka lehet, és sok betegségre derülhet fény remélhetően még időben. Pl. magas vérnyomás, cukorháztartás probléma, magas kortizol szint (ami a szimpatikus idegrendszer túlsúlyát jelzi, és önmagában is súlyos baj) és még száz lehet, érdemes értelmes orvost felkeresni. De mindenféle ételek, rossz étrend, vagy főképpen táplálék kiegészítők, is okozhatja... Ezt kell először megvizsgálni ---- bogyók bekapkodása, vagy varázsmantrák helyett.
Kedves Doktor Úr! Még egy kérdés eszembe jutott. Mo-n már egy hete lassan nem süt a nap, ahogy többen itt is jelezték. Mit tudunk ilyenkor tenni, hogy beindítsuk a cirkadián ritmust? Ilyenkor is múködhet egy reggeli séta? Nagy teljesítményű napfénylámpa (gyógyászati) működhet? Esetleg egyéb más ötlete a Doktor Úrnak? Köszönöm előre is a választ!
Ha valakit érdekel: Ami a melatonint illeti, dokumentált, hogy emeli a vércukor szintet. Ez nem hangzik ilyesztően, pedig az, nálam pár nap alatt 0,5-el emelte. Első ránézésre nem érti az ember, miért baj ez, hiszen attól, hogy emelkedik a glukózszint a vérben, nyilván nem lesz cukorbeteg az ember. Vagy mégis? Utánanéztem, és nem sok jót ígér az ilyen emelkedés, ami ráadásul nem tudni, meddig tart, és aztán visszafordítható-e ... Részemről nem vagyok optimista. Másik tapasztalatom, hogy pár napra iszonyúan megdobta a libidómat, de sajnos ez a hatás hamar elmúlt. A melatonint azért javasolják főképpen, mert a legerősebb antioxidáns, és töredékére csöken termelése az idős korban -- mindkettő igaz. De sajnos, hiába "természtes vegyület" , a bevitt melatonin valahogy mégsem az igazi, sok problémát okozhat. A kreatin szintén közimádat tárgya, kipróbáltam párszor, bár nem alvás segítésre. Az eredmény több mint kellemetlen: 1. éjszakai lábgörcsök 2. furcsa testi fájdalmak itt-ott 3. bélpanaszok, felfúvódás. Azzal hirdetik, hogy energiát ad, mert részt vesz az energia-termelésben. Ez jól hangzik, de manapság már nehéz olyan vegyületet mondani, ami nem vesz ebben részt - legalábbis a reklámok szerint. Pl. a magnézium is "részt vesz" benne.
Nem dokumentált, hanem volt 15 éve egy tanulmány, amiben találtak egy olyan génhibát, melynek a hordozói nagyobb valószínűséggel lettek 2 típusú cukorbetegek ha melatonint szedtek.
Azt szeretném megkérdeni öntől,hogy azoknak az embereknek akik kénytelenek éjszakai műszakban dolgozni milyen megoldási javaslatai vannak,hogy a folyamatos 7-8 órás alvás meglegyen.Ami sajnos a cirkadián ritmus zavara miatt nem nagyon van meg általában és ezért 5-6 óra ami nagyon kevés és ezért borul minden is a szervezetben sajnos.Általában megoldásokat nem nagyon javasolnak az orvosok annyival intézik el a nagy átlag,hogy ha úgy érzi akkor ne dolgozzon éjszakai műszakban és ezzel a részükről le is van zárva a dolog na de az életben a valós életben azért az nem úgy működik,hogy ha nem szeretnél éjszakai akkor ne abban dolgozz :-) Előre is köszönöm a megtisztelő választ ami szerintem nagyon sok embert érdekelne.Szerintem egy pár perces videóban nagyon sok embert érdekelne,hogy a kizárólag éjszakai műszakban dolgozóknak mire kell nagyon odafigyelni alvás életmód étkezés vitaminok stb stb.
Kedves Gábor, nem akarom elkeseríteni, de a megoldás az, hogy ne legyen éjszakai műszak. Lehet trükközni melatoninnal, de kb az lesz, amit fent említett. Rövidebb alvás, és minden összekavarodik. Nagyon ritka, ha valaki éjszakai műszakban dolgozik és tökéletes sötét szobában tud nappal aludni, zaj mentesen. Volt rokonom éjjelesben, kb mint a Joe Rogan, kigyúrva. A család évtizedekig kussba napközben - 55 évesen mégis lefordult a székről, infarktus. Ha semmiképp nem megy a nappali munka, akkor a többi rizikófaktort fogja meg jobban. Cukor, egyszerű szénhidrátok, állati zsír és szesz kerülése, magnézium glicinátot lefekvés előtt, max csönd és sötét. Alvás után kreatin.
@@ÁzsiábaSzakadtam Én dolgoztam három műszakban, dolgoztam állandó éjszakás műszakban és dolgoztam állandó délelőttös műszakban is. A három műszakos munkarendben a délelőttös hetet szenvedtem meg legjobban, este 8-kor mégsem fekszik le az ember hanem 10-11-kor és kialvatlanul hajnali 4-kor kelni, a hét végére nagyon elfáradtam. A munkahelyen a főnökök buzerálták az embert (egymás között buziknak neveztük őket) Az éjszakás hét volt a kedvencem, reggel elment a család, a nejem dolgozni, a gyerekek óvodába, iskolába, mire hazajöttek kialudtam magam. A munkahelyen is nyugi volt, lehetett dolgozni, nem tartottak fel a főnökök. A délutános hét is jó volt, egy hátránya volt, hogy egész héten szinte alig láttam a családomat. Az állandó éjszakás beosztás volt a kedvencem, én nappal is jól alszom, a munkahelyen is nyugiban lehetett dolgozni és a 40% éjszakai pótlék is jól jött. Sajnos volt amikor állandó délelőttösbe osztottak be, szenvedtem tőle rendesen. Volt, hogy olyan álmos voltam hazafelé, hogy elaludtam a buszon és a végállomáson a sofőr keltegetett. Van még egyfajta beosztás a 12/24 órás, ezt nem lehet megszokni. Ez egy gyilkos dolog, szerencsére így sosem dolgoztam.
Szia Zsolti doki! Magnézium bisglicinátot ajánlott egy gyógynövényes "guru". Hatása az alvásomra NULLA volt , 3mg melatoninnal együtt bevéve elalvás előtt 1-2 órával. Ez ugyanaz, mint a magnésium glicinát? Várom a válaszod. T: Cs A
@@ÁzsiábaSzakadtam "fully reacted" 1620mg /2 kapszula , ebből elemi mgnsm:200mg/2 kapszula. ( a megjegyzés jogos volt. Kérdésem,h ebből hány mg/ testsúly 10kg ként.) Köszönöm gyors válaszodat. T: Cs A
Ez most nagyon nekem szól köszönöm, nagyon hasznos. Gyakorolni fogom. Jó alvást kívánok.❤🦋♥️
Pont jol jon most ez a video. Koszonom Doki ♥️🙏
Nagyon jó videó, köszönöm szépen!
2 évvel ezelőtt a napközbeni szundikálás kedvező hatásairól hallottunk érdekes előadást Doktor úrtól. Most már akkor azt is tudjuk, hogy ebben is meg kell találni a cél érdekében megfelelő egyensúlyt.
Köszi Doki, ez is nagyon hasznos volt! 😊
A Mg glicinátot kipróbálom.
De jó főleg éjszakás után igen jól el alszok Köszönöm szépen a sok jó tanácsot ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Nagyon köszönöm a precíz, korrekt tájékoztatását!🙏 További jó egészséget kívánok!🙏
Köszönöm szépen kedves Zsolt. Ez nagyon aktuális ez a jó munkád.
Budapesten csak meg rendelni lehet Nagyon örülök hogy ön hozzá jut
Köszönöm! Ismét hasznos és kiváló videó. 🤘
Köszönöm az értékes videót. Minden jót kívánok Magának.
Kellemes szép estét kívánok Dr úr!🥰🥰♥️♥️
Így igaz táskarugós matracot vettem most és igazán jó
Köszönjük szépen Doktor Úr az ismét hasznos információkat!
Érdekes volt, köszönöm szépen Doktor Úr! 😊
Szuper ötletek! Ki fogom próbálni. Köszönőm!
Én pont a múlt éjjel voltam így, délután megszunditottam 1 teljes órát és este nem tudtam elaludni meg 2-kor fent kukorékoltam. Viszont nem aludtam el,faradt voltam de végig csináltam a napot.Ma este biztos hamar és nagyot fogok aludni ❤
Üdv mindenkinek Londonból😊
Köszönjük Dr Úr!
Köszönöm!
Köszönöm! Egy élmény volt hallgatni ezt a szakszerű, tudományos előadást.
A légzéstechnikák is segítenek: Pl a nyugtató légzés: Belégzés 4 mp- légzés szünet 1 mp- kilégzés hosszabb 6 mp, vagy váltott orrlyukon légzés, a stresszt is csökkenti, vagy a hasi légzés, vagy az OM mantra, a világegyetem alaprezgése OM= AUM mantrázás a, fent van a TH-cam-n!
Drága doktor ur én már mindent ki probáltam még se alszok jól hamar el alszok és sokszor felébredek
Köszönöm szépen!💚🙏
Köszönöm szépen!
Több mint egy hete nem láttuk a napot a köd és a pára miatt, így nehéz 30percet a napon sétálni. Köszönet a hasznos tanácsokért!🥰😊
Nem kell nap se. Csak kinti fény.
Nemtom, én akkor alszok jól, ha eszek. A szénhidrát kiüt, ha koplalok, akkor 3-4 óra alvás után felébredek. Többnyire hajnali 2-kor.
Köszönjük a videót doki. 😊
Nekem bevált a Magnésium Glycináte..a dr Úr javaslatára..
Megdöbbentett az elalvás előtti olvasás javaslásának hiánya! Persze nem monitorról, hanem könyvből, ami ha ideálisan van megválasztva, 1 évig is kitarthat "beleavósként". A szőrös társ pedig? Nagyon mellélőtt az instrukció! Ha nincs hozzámbújva az óriási kutyusom, az maga a búbánatos álmatlanság!
Sokan megnyugvást és biztonságérzetet éreznek abban, hogy kedvenceikkel együtt alszanak, ami segíthet csökkenteni a szorongást. Nyilván erről lehet szó.
Az olvasáshoz fény kell, ez rontja az elalvást. TV nézés közben is elalszanak emberek, akkor az is jó?
Az olvasással az a baj este, hogy 1. ha hideg fény van hozzá, az pont nem segíti az elalvást, 2. ha izgalmas, vagy érdekes a könyv, akkor pont azért nem lehet letenni, mert az ember várja a történetet, és folyamatosan figyel, ezért még tovább fent marad 3. ha meg nem izgalmas, érdekes, akkor meg kínszenvedés. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom, egy jó könyvet képes voltam reggel 5-6-ig olvasni, közben a letevésre sokkal kisebb volt az inger, és még ráadásul közben már nem is voltam álmos.
A szőrös kedvenc, macskáknál problémás, mert sokan panaszkodtak, hogy a macska könyörtelenül ébreszt reggel, meg amikor ő úgy "gondolja".
Én tvt soha nem nézek napközben sem, elalvás előtt pedig legalább két órával rádiót hallgatok, többnyire akkor vannak az rodalmi műsorok. Egész életemben ötkor ébredtem,most a hülye óraátállítás miatt négykor.
@@ÁzsiábaSzakadtam pl. hangosköny halk hallgatásába belealudni nagyon jó! Amihez sem villany, sem bekapcsolt monitor nem kell. De átfókuszálni a figyelmet valami objektív, szellemileg felemelő illetve értékes tartalomra számomra hasznosabbnak, értelmesebbnek tűnik annak matrázásánál, hogy "jó alvó vagyok". A szőrös társ pedig nem szorongásoldó kellék, nem pusztán kedvenc, mint egy desszert vagy egy zeneszám, hanem olyasvalaki, akinek abszolút módon az ember karjában van éjjel az egyedüli őt megillető méltó helye.
@@tamasdenem7892 azért mondtam, hogy ideálisan megválasztott mű, esetemben pl. ami érdekes, de nehéz, lehetőleg tudományos olvasmány. A világítás szintén választás kérdése. Olyan embernek pedig, aki számára csak kedvenc az állat, és nem abszolút társ, véleményem szerint nem is kellene tartania...
Köszönjük a kedves dr,úr informácioit ❤Üdv, Hollandiából❤
Remek javaslatok voltak az elalvást segitendő. Az étkezést és a mozgást a javasoltak szerint végeztem. Mégis sokáig nehezen aludtam el, órákig forgolódtam. Most 2 tabletta Hoggar segít elaludni. Megpróbálom elhagyni, hátha nélküle is el tudok aludn😮.
Én este aránylag könnyen elalszom, de éjszaka legalább 5-6x felébredek. De csak annyi, hogy felébredek,fordulok, és már vissza is alszom. 1x kimegyek wc-re, de utána könnyen vissza alszom. Az alvásidőm 7-8 óra.
@@kicsiati es pihenten ebredsz? Nekem ugyanezek voltak es kiderult h alvasi apnoem van.
@ Aránylag kipihent vagyok. Nem hiszem, hogy Apnoém lenne. Neked mit adtak rá? Maszkkal alszol?
@@kicsiati én is azt hittem hogy nincs, aztan 150+ légzéskimaradásom volt a laborban. Hosszú távon nem előny (szív- és érrendszer gondok)... Igen, maszkot javasoltak, de még nem váltottam ki. Egyébként nekem a háton alvás helyett az oldalt alvás csökkentette az ébredések számát.
@nagyzoltan5612 ez nem meglepő, mivel az alvási apnoe egyik kiváltó oka a háton alvás. Az Alvás lejátszó listában van erről külön video
@@nagyzoltan5612 Lehet, hogy van kis mértékű, majd ha megérzem ezt fáradságban, akkor megnézetem. Egyébként felvettem többször az alvásom, és nem tapasztaltam légzés kihagyást, de attól még lehet hogy van. Viszont soha nem ébredek légszomjjal.
Köszi Doki a remek videót! Szerencsémre jó alvó vagyok!
Cirkadián ritmus... na, ez az, amit a váltakozó többműszakban dolgozók cseszhetnek.
Én a katonai módszert alkamazom még mindig. ...tökéletesen működik. 🙂
Latrinapucolás és 100 fekvőtámasz? 😁
@Attee_Q ja... 🙂
Nagyon szeretem az előadásokat hallgatni. Köszönöm. Azt a kérdést szeretném feltenni, mivel tudom természetesen és leg hatékonyabban, illetve milyen tápanyaggal tudom bevinni az esetleg szükséges, magasabb mennyiségű kreatint? Várom válaszát. Üdv, N. E.
❤Nagyon szépen köszönöm ❤
A magnézium biszglicinát mellé érdemes kálciumot is szedni?
Nálunk csak kínai Kreatint lehet venni,por formában.
Wgyeb rendben van😂❤😂
Mind kínai. Ha pont nem indiai.
Általában könnyen és gyorsan elalszom, ha mégsem, akkor felidézek egy gyerekkori emléket: egy vadvirágos réten futkározunk, majd elfáradva leheveredünk a virágok közé - néhány másodperc múlva már alszom is.
Régebben olvastam egy elemzést a Miatyánk elalvásra gyakorolt hatásáról - vallásosaknak érdemes lehet kipróbálni.
Álom manó este jár. Kis zsakjába álomport szőr messze már. Kis szemekre rá talál. Mese ébred rajta messze szállsz. Kívánok hát jó éjszakát
kösz vide.jót szép álmokat🙃
Köszönöm szépen❤
Milyen dózisban kéne szedni a kreatint, ha nem vagyok testépítő? Hanem csak tornázom meg élem a strapás hétköznapjaimat.
3-5g naponta
@@ÁzsiábaSzakadtam Köszönöm!
A kreatint mikor veszi be Doki? Vagyis mikor ajánlott és mennyi? Meg milyen?
Reggel ha megyek edzeni. Egyébként bármikor. Mindegy milyen, kreatin monohydrate legyen. 5g mérőkanál van a dobozban. Annyi a napi adag.
Elszámolok háromig és már alszok is! Néha fél négyig...
Akkor az 30 perc alvás? 🤭
@ÁzsiábaSzakadtam Azért annyira nem súlyos a helyzet! 😀
Köszönöm a videót, a kreatin hatékonyságán nagyon meglepődtem! Az elmúlt időszakban sikerült kreatint és a magnézium glicanátot fogyasztanom. Megtartom ezt a szokásom. Említette, hogy a rövid alvások milyen hatással vannak a szervezetre, viszont mégis sokan esküsznek rá és büszkék is, hogy napi 4-6 órákkal elvannak, sőt híres eleink közül is többen űzték ezt a sportot és ők még fontos döntéseket is hoztak. Ön szerint ez a döntési pozicíóban lévő ellenben keveset alvó ember összefér egymással?
Vannak ilyen anekdoták Salvador Daliról és Edisonról is, ők szándékosan csinálták. Semmi gond nincs a rövid szunyálással HA egyébként nem szenved az illető álmatlanságban. Nem mintha perdöntő lenne, én is szoktam. Viszont este is jól alszom.
Tehát akinek az éjjeli alvással gondja van, jobb ha napközben ébren marad.
Jó éjszakát
Javasolnam az attekinteset a jobb es gyorsabb elalvast elosegito tengereszgyalogos modszer! 10 masodperc alatt alszol!
KÖSZÖNÖM.
Mi a véleményed a magnézium citrátrol? köszönöm 😊
Az én tapasztalatom szerint messzemenően a legjobb!
A magnézium-citrát hashajtó hatású, ami hasmenéshez vezet. Ezért gyakran használják a székrekedés enyhítésére. Annak jó, akinek szorulása van.
De arra sokkal egészségesebb rostot fogyasztani.
@@ÁzsiábaSzakadtam én nagyon súlyos (már műtött) nyaki gerincsérv eredetű görcsrohamokra kezdtem el szedni másfél éve, így tapasztalati alapon igazolhatom, hogy semmi korábban próbált magnézumkészítménnyel össze se mérhető a hatásának a jótékonysága. Hajtó hatását nem tapasztaltam napi 2-szer 500 mg-nak.
Ha valakinek egy megoldás nem segít (pl. Mg-biszglicinát), annak a következő lehet az oka:
Minden problémának 1 - x, tehát min. 1, max akármennyi oka lehet. Ha neked nem segít az 1. számú okot célzó terápia, tabletta, gyógyszer, az 2 dolgot jelenthet:
1) kicsi a dózis
2) nálad van még más oka is a problémának.
Vagy más szavakkal:
Nálad nagyobb a baj.
És nem azt jelenti, hogy az a megoldás sz@rt ér.
Ilyen esetben csak akkor lesz változás, ha a többi okot is megtalálod és azokra is találsz “gyógyszert”, megoldást.
Nekem egy Neurológus Pszichiáter azt mondta a Melatoninról hogy nem jut át a vér agy gáton,így placebo csak.Nem is éreztem tőle semmit még magasabb dózisnál se.
Nekem nem placebo mert reggel kotyagos vagyok tőle jó 1-2 órán keresztül.
Átjut a vér agy gáton.
A cica generálja a fehér zajt. A dorombolás altató hatású.
Cirmos zaj 🤭
Én ha érzem, hogy nem vagyok elég álmos, akkor beveszek 1 mg melatonint késő este, és nincs gond.
Köszi komment.
A párnáról kérdeznék.
A tollpárna hűsít? Köszönöm
@@katalinpalotai4806 hűvösebb hatású, mint a műszállal töltött párna. Csak eléggé drága, ha pihéből van, a másik pedig szúr, mert benne maradnak kemény részek
16:8- nal az ebednek kell nagynak lenni nem a vacsoranak!
En nagyon sok embert ismerek aki az esti tévézés, filmezés álomba szenderit. Talán van köze a képernyő távolságnak?
En mest kint vagyok egesz nap a hidegben es ahogy be sötétedik és bemegyek a melegre alhatnekom van.
Inkább egy megszokás. Megy a tv, leülök eléje. Aztán a fáradtságtól elalszik. De ez nem jelenti azt hogy jó módszer mert utána felkel, jobb esetben megy az ágyba.
Nekem vagy 20 éve nincs tévém. A hálóban piros lámpa van mint a kuplerájban. Az ágyban nem nézem már a telefont. Gyakran úgy ájulok el, hogy a piros lámpát se tudom kikapcsolni.
köszönöm,párna nélkül alszom évek óta. ha oldalra fordulok a karom teszem a fejem alá,rugós ágyam van ,alattam egy,rajtam két pokróc elaludni el tudok,de hajnalban 03.30 - 03,45 között ébredek - mindegy ha éjfélkor fekszem le17-19°C van benn egész nap télen. gyógyszer nélkül 4-5 órát aludnák,a szer 2 órát nyújt rajta.hajnali 04,25-ös busszal jártam dolgozni 34 évig - lehet ez beidegződés?
@@laszlohentes61 Milyen gyógyszer segít hosszabban aludni?
@evat6137 ne akarja tudni. Nem megoldás. László épp azt írta le, hogy anélkül nem is tud aludni.
@@ÁzsiábaSzakadtam Értem.
Akkor ezek szerint méreg.
Valami jobbra gondoltam,de félre értettem. :-)
Köszi a videót.
@evat6137 mi méreg? Elég sajátos következtetés. Az altatókhoz hozzá lehet szokni, ha lehet kerülje el.
De ez nem jelenti azt hogy méreg.
@@ÁzsiábaSzakadtam Abból a "ne akarja tudni" vàlaszból negatívan következtettem.
Nem kell kötekedni.
Hááát doki..33 percre találam meg...bocsi...
Azért a ne szundíts el elég furcsa,tudtommal a napközbeni alvás része a mediterrániumban a sziesztának is és az ottani népek-különösen a spanyolok,de az olaszok is- a leghosszabb átlagos élet tartammal rendelkezők között vannak Európában.
Az igaz, hogy ott a szieszta, viszont éjszaka 3-kor még fenn vannak. És abban az időben még minden bolt nyitva is van. Legalábbis Spanyolország így működik...
Ne szundizz, ha álmatlanságban szenvedsz.
Egyébként lehet.
A videó az álmatlanság megoldásairól szólt.
@@ÁzsiábaSzakadtam Az én macskám legfeljebb azt akarja, hogy korán feküdjek le. És kifejezetten véd bárki mástól, hogy felébresszen. Kivéve, ha ki akar menni vadászni. A telefontól inkább el akar választani. Olyan, mintha azt akarná, hogy aludjak.
A növényevők melletti kiállásod egyértelmű.
@NoComment_7 nem értem a növényevős részt.
@@ÁzsiábaSzakadtam Vannak a növényevők és a vadászok és közöttük is átmenetek. Más az életritmusuk.
Elég divatos elmélet.
Belégzes A hang ismétlése,majd Ő hang- M hang
Szinte ugyan ez van nekem is. Nem az elalvással van a gond, az megy gyorsan, ne ébrednék fel 03:36- kor szinte minden éjjel… aztán nézem fél óránként az időt 06:00 -ig…
@ Nem Ő O a robot átír mindent, és M mantrában A-O-M, de mikor kiejtik OM hang ot AUM-t mondanak.
Azt se tudom, elhangzott-e hogy az alváshiány és -nehézség legfőbb oka (ha nem betegség van mögötte) a kávéfogyasztás. Nem az esti, hanem maga a kávé. Amilyen hülye vagyok, vagy 50 évig ittam, és egyéb általa okozott baj mellett még hülyébb is lettem, mint voltam. A kávé hosszú távon rontja az agyműküdést, csökkenti az agy vérellátását. Rövöd távon is rontja persze, de mivel feldob, ezt nem veszük észre. És főleg: nem akarjuk észrevenni.
Ez minden alapot nélkülöző általánosítás. A kávénak számos dokumentáltan hasznos hatása van.
Ugyanakkor léteznek koffein érzékenyek és az is elhangzott, hogy nem célszerű később inni, mint a délelőtti órák.
Nem hangzott el a videóban, hogy a kreatin bevételének időpontja releváns lehet-e. Magnézium biszglicinátot a napi vitaminpakkban átütemeztem már estére és lefekvés előtt cca. egy órával veszem be a melatonint, így nagyon jól alszom. Ritkán felébredek, mert ki kell mennem mosdóba, de így még az is jó, kellemesen bambulok végig és visszafekvéskor mire leér a fejem a párnára már alszom is. 5-6 mg kreatint testépítés miatt szedek reggelente, mert gondoltam addigra "fogy ki a raktár", de ha az is dob az alváson átteszem estére.
Pont igy vagyok én is. A kreatin maradjon reggel
Kedves Doktor Úr! A melatonin kapcsán jutott eszembe, hogy a gyártó azt írja rá, hogy fél órával elalvás előtt vegyük be vagy közvetlen lefekvés előtt. De közben több helyen olvasom, amit Ön is mond, hogy két órával elalvás előtt. Ebben nincs egységes szakmai álláspont? Köszönöm.
Az egy és két óra közötti idő, amit bárhol látok.
Jeeeeej!
Üdv Dr én annyira jól alszok túl hajtom magam
Ez tiszta agykontroll.
🎉
🙏💙🙏
Jol alszom csak pisilni megxek ejdzaka sokszor
Több mint egy hete rétegfelhőzet van, köd . Egész nap nem lehet azóta látni a napot. 😱
Nem tarthat örökké 😎
Mély levegő vétel és üres az agyam...és alszom mint bunda .
Koszonom.
Van 1 mg is a melatonin-ból, de nem érdemes.. a 3 mg az jó...
Forditva, minel kevesebb annal jobb.
3:20 Erről az önszugeráló pozitív mantrázásról Rose Namajunas jutott az eszembe, aki már az öltözőben azt ismételgeti halkan, de folyamatosan, hogy "I'm the best, I'm the best", és ezt egészen addig csinálja, amíg a UFC ketrecben el nem kezdődik a küzdelem. Néha bejön neki (kétszeres bajnok), néha meg nem. Az utóbbi időben nem. - Én meg nem nagyon tudom, mit is gondoljak erről az egész módszerről.
Épp tanúi lehettünk annak, hogy még tömegeken is működik.
Ugyi...🙄
@@Patreides9 ez csak annyit mutat, hogy a pszichológiai módszerek, bár hatékonyak, de nem mindenhatóak, nem helyettesítik az edzést, az izmokat és a ruganyosságot. Csak kiegészíteni, rásegíteni tudnak, de azt nagyon is.
Ez az "önszugeráló" mantrázás akkor működik nagyon jól, ha olyanra alkalmazzuk, amit el is tudunk hinni, és nem múlik mások teljesítményén az eredmény. Persze ahogy előttem írta, ez nem "mindenható" módszer. Ez nem a szent grál amit mindenki keres, hanem egy módszer amivel esetleg könnyebben elérhetjük a célunkat. Mivel ez részben a saját hiten alapszik, így se mérni, sem garantálni nem lehet a végeredményt, meg azt sem, hogy mikor működik, és mikor nem.
Nem tudom, elhangzott-e a videóban az, ami legfontosabb lenne: meg kell találni az alváshiány OKÁT. Ezer oka lehet, és sok betegségre derülhet fény remélhetően még időben. Pl. magas vérnyomás, cukorháztartás probléma, magas kortizol szint (ami a szimpatikus idegrendszer túlsúlyát jelzi, és önmagában is súlyos baj) és még száz lehet, érdemes értelmes orvost felkeresni. De mindenféle ételek, rossz étrend, vagy főképpen táplálék kiegészítők, is okozhatja... Ezt kell először megvizsgálni ---- bogyók bekapkodása, vagy varázsmantrák helyett.
Hol vizsgálnak ki ilyesmit?
Alvászavar központ Szeged.
A 8:40 körüli megjegyzésed nem tűnik túl tudományosnak. Kikéne fejteni!
Linkek a videó alatti leírásban
Kedves Doktor Úr! Még egy kérdés eszembe jutott. Mo-n már egy hete lassan nem süt a nap, ahogy többen itt is jelezték. Mit tudunk ilyenkor tenni, hogy beindítsuk a cirkadián ritmust? Ilyenkor is múködhet egy reggeli séta? Nagy teljesítményű napfénylámpa (gyógyászati) működhet? Esetleg egyéb más ötlete a Doktor Úrnak? Köszönöm előre is a választ!
Ha világos van, érdemes kicsit kimoccanni akkor is. Ha zuhog az eső akkor persze nem
Ha valakit érdekel:
Ami a melatonint illeti, dokumentált, hogy emeli a vércukor szintet. Ez nem hangzik ilyesztően, pedig az, nálam pár nap alatt 0,5-el emelte. Első ránézésre nem érti az ember, miért baj ez, hiszen attól, hogy emelkedik a glukózszint a vérben, nyilván nem lesz cukorbeteg az ember. Vagy mégis? Utánanéztem, és nem sok jót ígér az ilyen emelkedés, ami ráadásul nem tudni, meddig tart, és aztán visszafordítható-e ... Részemről nem vagyok optimista. Másik tapasztalatom, hogy pár napra iszonyúan megdobta a libidómat, de sajnos ez a hatás hamar elmúlt. A melatonint azért javasolják főképpen, mert a legerősebb antioxidáns, és töredékére csöken termelése az idős korban -- mindkettő igaz. De sajnos, hiába "természtes vegyület" , a bevitt melatonin valahogy mégsem az igazi, sok problémát okozhat.
A kreatin szintén közimádat tárgya, kipróbáltam párszor, bár nem alvás segítésre. Az eredmény több mint kellemetlen: 1. éjszakai lábgörcsök 2. furcsa testi fájdalmak itt-ott 3. bélpanaszok, felfúvódás.
Azzal hirdetik, hogy energiát ad, mert részt vesz az energia-termelésben. Ez jól hangzik, de manapság már nehéz olyan vegyületet mondani, ami nem vesz ebben részt - legalábbis a reklámok szerint. Pl. a magnézium is "részt vesz" benne.
Nem dokumentált, hanem volt 15 éve egy tanulmány, amiben találtak egy olyan génhibát, melynek a hordozói nagyobb valószínűséggel lettek 2 típusú cukorbetegek ha melatonint szedtek.
Azt szeretném megkérdeni öntől,hogy azoknak az embereknek akik kénytelenek éjszakai műszakban dolgozni milyen megoldási javaslatai vannak,hogy a folyamatos 7-8 órás alvás meglegyen.Ami sajnos a cirkadián ritmus zavara miatt nem nagyon van meg általában és ezért 5-6 óra ami nagyon kevés és ezért borul minden is a szervezetben sajnos.Általában megoldásokat nem nagyon javasolnak az orvosok annyival intézik el a nagy átlag,hogy ha úgy érzi akkor ne dolgozzon éjszakai műszakban és ezzel a részükről le is van zárva a dolog na de az életben a valós életben azért az nem úgy működik,hogy ha nem szeretnél éjszakai akkor ne abban dolgozz :-) Előre is köszönöm a megtisztelő választ ami szerintem nagyon sok embert érdekelne.Szerintem egy pár perces videóban nagyon sok embert érdekelne,hogy a kizárólag éjszakai műszakban dolgozóknak mire kell nagyon odafigyelni alvás életmód étkezés vitaminok stb stb.
Kedves Gábor, nem akarom elkeseríteni, de a megoldás az, hogy ne legyen éjszakai műszak. Lehet trükközni melatoninnal, de kb az lesz, amit fent említett. Rövidebb alvás, és minden összekavarodik. Nagyon ritka, ha valaki éjszakai műszakban dolgozik és tökéletes sötét szobában tud nappal aludni, zaj mentesen. Volt rokonom éjjelesben, kb mint a Joe Rogan, kigyúrva. A család évtizedekig kussba napközben - 55 évesen mégis lefordult a székről, infarktus.
Ha semmiképp nem megy a nappali munka, akkor a többi rizikófaktort fogja meg jobban. Cukor, egyszerű szénhidrátok, állati zsír és szesz kerülése, magnézium glicinátot lefekvés előtt, max csönd és sötét. Alvás után kreatin.
Kizárólag egészségügyben engedném az éjszakai műszakot, de kompenzálva és nem állandóan, hanem rövid éjjeles után hosszabb nappalos műszakban.
@@ÁzsiábaSzakadtam Én dolgoztam három műszakban, dolgoztam állandó éjszakás műszakban és dolgoztam állandó délelőttös műszakban is.
A három műszakos munkarendben a délelőttös hetet szenvedtem meg legjobban, este 8-kor mégsem fekszik le az ember hanem 10-11-kor és kialvatlanul hajnali 4-kor kelni, a hét végére nagyon elfáradtam. A munkahelyen a főnökök buzerálták az embert (egymás között buziknak neveztük őket)
Az éjszakás hét volt a kedvencem, reggel elment a család, a nejem dolgozni, a gyerekek óvodába, iskolába, mire hazajöttek kialudtam magam. A munkahelyen is nyugi volt, lehetett dolgozni, nem tartottak fel a főnökök.
A délutános hét is jó volt, egy hátránya volt, hogy egész héten szinte alig láttam a családomat.
Az állandó éjszakás beosztás volt a kedvencem, én nappal is jól alszom, a munkahelyen is nyugiban lehetett dolgozni és a 40% éjszakai pótlék is jól jött.
Sajnos volt amikor állandó délelőttösbe osztottak be, szenvedtem tőle rendesen. Volt, hogy olyan álmos voltam hazafelé, hogy elaludtam a buszon és a végállomáson a sofőr keltegetett.
Van még egyfajta beosztás a 12/24 órás, ezt nem lehet megszokni. Ez egy gyilkos dolog, szerencsére így sosem dolgoztam.
Szia Zsolti doki! Magnézium bisglicinátot ajánlott egy gyógynövényes "guru". Hatása az alvásomra NULLA volt , 3mg melatoninnal együtt bevéve elalvás előtt 1-2 órával. Ez ugyanaz, mint a magnésium glicinát? Várom a válaszod.
T: Cs A
Ugyanaz. Kérdés mekkora volt az adag.
@@ÁzsiábaSzakadtam "fully reacted" 1620mg /2 kapszula , ebből elemi mgnsm:200mg/2 kapszula. ( a megjegyzés jogos volt. Kérdésem,h ebből hány mg/ testsúly 10kg ként.) Köszönöm gyors válaszodat. T: Cs A
Napi 420mg elemi magnézium a napi ajánlott dózis 30 éves kor felett
Komment ❤
Köszönöm szépen❤