Klucz dynamometryczny. Liczenie momentu siły przy zastosowaniu przedłużeń klucza.
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Wzory na wyliczenie momentu siły i długości przedłużenia.
Proszę zwrócić uwagę, że @7:52 wyniki podane dla L1 i L2 zostały zamienione. Błąd powstał przy spisywaniu równań z brudnopisu na ekran komputera. Za powstały błąd przepraszam.
Proszę zwrócić uwagę, że @7:52 wyniki podane dla L1 i L2 zostały zamienione. Błąd powstał przy spisywaniu równań z brudnopisu na ekran komputera. Za powstały błąd przepraszam.
Nareszcie ktoś upublicznił rzeczowe obliczenia w tym temacie. 90% mechaników wybałuszy oczy i stwierdzi że woli kupić większy klucz. Bardzo szanuje Panie Robercie za umiejętność wprowadzenia (niezbyt skomplikowanej, ale zawsze) matematyki do "brudnego, prostackiego" zajęcia jakim jest mechanika pojazdowa, co więcej, podzielenie się tą wiedzą publicznie!
Mialem problem z dokręceniem nakrętki kielichowej określonym momentem siły. Male dochodzenie i oto efekt.
Dziękuję za filmy w języku polskim. Co niektórzy polscy (mam na myśli takich, co to tylko trochę :angielszczyzny" liznęli i wymądrzają się "po ichniemu" na wszystkie strony)) "ju-tu-berzy" nie uważali nie tylko na lekcjach fizyki ale i lekcje polskiego opuszczali. Nie mogą więc znać: "Niechaj to narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i..." (A może w latach 90-tych ub. wieku już tego w szkołach nie uczyli??? Nie wiem.)
Z pełnym szacunkiem serdecznie pozdrawiam 🍀
Ps. To dopiero drugi film. Zostawiam suba a konto nowych filmików. A że "okolica obfita we zboże" to sobie trochę pojem z magazynu. 😎
Świetny materiał .Pozdrawiam
Dziẹkuję
genialne i proste a ludzie tak uwielbiają se utrudniać i koplikowac z uporem maniaka. najlepiej ktoś by za nich zrobił.
Dzięki za sporą dawkę wiedzy. Jednak zastanawia mnie dlaczego uchwyt klucza w innym miejscu niż rękojeść zmienia moment siły. To, że zmienia się siła którą my dostarczamy musi się zmieniać, jednak zakładając ze korpus klucza jest sztywny moment siły nie powinien zależeć od punktu przyłożenia siły. Chyba że sztywność korpusu jest tu istotna.
Nie było tematu 😂 dotarłem do materiału gdzie jest to wytłumaczone, oczywiście Pana autorstwa😀 Jeszcze raz dziękuję i niech się niesie.
Pozdrawiam.
Tu macie misie złote wzór bez funkcji liniowej, który nawet uczeń podstawówki przekształci w miarę potrzeb. M1 = M2 x L1 : L2 gdzie M1 to siła ustawiona na kluczu, M2 siła na śrubie ( na końcu przedłużki ), L1 to normalna długość klucza, L2 to długość klucza z przedłużką. Kalkulatory też łatwo znajdziecie z pomocą ulubionego wujka wszystkich Polaków :)
Nie usuwam komentarzy i bez wyzwisk poproszę.
A może nieco modyfikacji.
L w tym L+E to dla Pana "milimetrowca" - poniżej, można pokazać w której odległości od środka pomiaru całkowitego L można przyłożyć siłę aby otrzymać interesujący nas moment. Ciekawe czy wpadnie jak to zrobić ;-)
Puenta niestety ;-) mocna i powielokroć prawdziwa
Nitononetr- niuton razy metr. I naprawdę ludzie mysleli ze długość nie ma znaczenia?
Znaczy, gdyby pomiar odbywał się zawsze rzeczywiście na osi śruby to by nie miała. Ale pomiar odbywa się w przegubie jak Pan Robert tłumaczy w tym (th-cam.com/video/siFXUfTxJHQ/w-d-xo.html ) filmiku, więc nie dość że odległość dodana wzdłuż uchwytu za osią na której ma być mierzona śruba ma znaczenie, to jeszcze miejsce uchwytu drastycznie może zmienić rzeczywistą wartość na śrubie przy równym pomiarze na kluczu.
A jak wygląda sprawa użycia przedłużki z adapterem elektronicznym? Np przy słabo dostępnych miejscach gdzie nie mieści się adapter lub w celu zwiększenia momentu dokręcenia
Mowa jest tu o kluczu dynamometrycznym typu "klikającego", tego najpopularniejszego, który jest zespołem dwóch dźwigni. Nakładka elektroniczna (taka cyfrowa, jak na wideo) mierzy moment siły w punkcie obrotu na śrubie. Nie ma w jej przypadku znaczenia długość dźwigni, o ile tylko siedzi ona bezpośrednio na śrubie ( oczywiście poprzez klucz nasadkowy).
@@robertdeptula2003 Dzięki za szybką odpowiedź. Miałem na myśli zastosowanie nakładki elektronicznej (adaptera) nieosadzonej bezpośrednio na śrubie. Czyli:
ŚRUBA----ramię----ADAPTER----------ramię za które ciągniemy
Jakie wartości byłby w tym przypadku na śrubie?
Byc może da rade to wyliczyć. Dobry material na następne wideo.
Nikt nie komentuje, każdy szuka papieru kancelaryjnego :)
To magia 😅
Latwiej liczyc to z proporcji
Umiesz liczyc to licz na siebie. Taka to matematyka.😅😅😅😅
Trzeba się liczyć z ludźmi i ze słowami, reszta się nie liczy.
Panie matematyk ale gdzie to równanie z dwiema niewiadomymi. Bo do znalezienia dwóch niewiadomych, potrzeba układu dwóch równań. Oj ktoś ściągał na maturze.
Ósma minuta wideo. Równanie pierwsze: N=73,8 L/(L+9,5), równanie drugie: N=-76,61L+3481,29. Rozwiązanie układu równań: L=44,6 N=60,5. Gratuluje zdanej matury.
@Tom Wisowski: To juz takie skrzywienie u fizyków, że stosujemy skróty myślowe i oczywistych rzeczy nie zapisujemy. Szkoda atramentu.