A tartalom volt a lényeg, az meg érdekes volt. Kétségtelen, hogy a hölgy kevésbé színesen olvas, mint egy előadóművész, és a végére nagyon elfáradt, ami nem csoda. Engem sokkal jobban zavart a közben fényképező tapintatlan résztvevő. Most láttam a budapesti kiállítást, köszönöm az előadást 🙂
Nagyon érdekes előadás volt, sok új részletet köszönhetünk az előadónak! Mondjuk a lényeghez szerintem az vinne közelebb, ha a napút jelentését végre tisztáznánk, mert az sajnos nagyon felszínesen át lett lépve. Az elhivatás idézet is félbe lett hagyva, pedig rögtön utána írja, hogy a "hallomásából" ezt az egy szót nem értette. Tehát nyilván utána nézett, például a korabeli szótárakban. "NAPÚT szó jelentése Magyar nyelv (1862) szótárunk szerint NAPÚT szó jelentése, értelmezése: (nap-út) ösz. fn. Azon körvonal, melyet a nap egy év alatt látszólag bejár, mely máskép állat v. barkörnek neveztetik, nappálya (Ecliptica). V. ö. NAPKÖR." Tovább keresve a barkör jelentése: "BARKÖR, (bar-kör) ösz. fn. Csillagászi műszó, s jelenti az éggömbnek azon körét, melynek határai között a bujdosók mozognak. Szélessége tíz fok, és tizenkét részre, azaz csillagzatra osztatik. Másképen: állatkör. (Zodiacus)." Ez így már egészen egyértelmű kell hogy legyen a mai ember számára is, amit nem lehet átlépni, ha Csontváryt meg szeretnénk érteni!
Ahogy elnézem, az előadót a fizikai megközelítés érdekli. Onnan nagyon nehéz a szellemi útra lépni. Pedig nő! Náluk márcsak a gyerekek tudják jobban. Igen, a NAPÚT lapvető. Tisztán a magyar őstudás testetöltése, emiatt magasabbra is vezet, semint azt a mai tudomány szeretné. Pap Gábornál kösd fel a gatyát! ;)
Az eloadas erdekes volt. A sok felolvasas viszont monoton. Az operator csapnivalo oda sem figyelt az eloadora. Amikor az eloado a festeny reszleteit elemezte, akkor nem a festmenyt fenykepezte, hanem vagy az eloado arcat vagy a kozonseget mutatta. Ez kapitalis hiba az operator reszerol!!!
7:40 "Igló, nagyon kis városka". Igen, ez minden felvidéki bányavárosra igaz. Ja, nem... Esetleg megkéne nézni a kiterjedt, mai szóval értelmezendó agglomerációját. Felkészületlenség és értelmezőképesség hiánya. 12:15 ugyanebbe a sorozatba tartozik a gém... Ami egy kócsagot ábrázol... (hozzá kell tenni, hogy a kép címe nem Csontvárytól származik, hanem a nagyképességű művészettörténészekről, akik az életben nem láttak se gémet, se kócsagot, viszont baromi okosak) 20:00-tól János, Péter és id. Jakab már eleve ott voltak a Tábor-hegyi transzfigurációnál (átlényegülés) Viszont ezektől eltekintve a festési szakmai anyag nagyon érdekes volt és kifejezetten örülök neki. Köszönöm!
Köszönöm ezt az alapos minden fontos irányba kiterjedő információcsomagot! Nagy élmény, eddig Németh Lajos és az Önéletrajz ismerete után... KÖSZÖNÖM!
Ragyogó előadás!!! Köszönöm!!
A tartalom volt a lényeg, az meg érdekes volt. Kétségtelen, hogy a hölgy kevésbé színesen olvas, mint egy előadóművész, és a végére nagyon elfáradt, ami nem csoda.
Engem sokkal jobban zavart a közben fényképező tapintatlan résztvevő.
Most láttam a budapesti kiállítást, köszönöm az előadást 🙂
Az a néni - a csodálatosan analfabéta operatőrrel szemben - az előadás képeit fényképezte le.
Nagyon érdekes előadás volt, sok új részletet köszönhetünk az előadónak! Mondjuk a lényeghez szerintem az vinne közelebb, ha a napút jelentését végre tisztáznánk, mert az sajnos nagyon felszínesen át lett lépve. Az elhivatás idézet is félbe lett hagyva, pedig rögtön utána írja, hogy a "hallomásából" ezt az egy szót nem értette. Tehát nyilván utána nézett, például a korabeli szótárakban. "NAPÚT szó jelentése
Magyar nyelv (1862) szótárunk szerint NAPÚT szó jelentése, értelmezése: (nap-út) ösz. fn. Azon körvonal, melyet a nap egy év alatt látszólag bejár, mely máskép állat v. barkörnek neveztetik, nappálya (Ecliptica). V. ö. NAPKÖR." Tovább keresve a barkör jelentése: "BARKÖR, (bar-kör) ösz. fn. Csillagászi műszó, s jelenti az éggömbnek azon körét, melynek határai között a bujdosók mozognak. Szélessége tíz fok, és tizenkét részre, azaz csillagzatra osztatik. Másképen: állatkör. (Zodiacus)." Ez így már egészen egyértelmű kell hogy legyen a mai ember számára is, amit nem lehet átlépni, ha Csontváryt meg szeretnénk érteni!
Pap Gábor előadásai itt elérhetőek. Ő beszél a lényegről.
Ahogy elnézem, az előadót a fizikai megközelítés érdekli. Onnan nagyon nehéz a szellemi útra lépni. Pedig nő! Náluk márcsak a gyerekek tudják jobban.
Igen, a NAPÚT lapvető. Tisztán a magyar őstudás testetöltése, emiatt magasabbra is vezet, semint azt a mai tudomány szeretné. Pap Gábornál kösd fel a gatyát! ;)
Az eloadas erdekes volt. A sok felolvasas viszont monoton. Az operator csapnivalo oda sem figyelt az eloadora. Amikor az eloado a festeny reszleteit elemezte, akkor nem a festmenyt fenykepezte, hanem vagy az eloado arcat vagy a kozonseget mutatta. Ez kapitalis hiba az operator reszerol!!!
7:40
"Igló, nagyon kis városka".
Igen, ez minden felvidéki bányavárosra igaz.
Ja, nem...
Esetleg megkéne nézni a kiterjedt, mai szóval értelmezendó agglomerációját.
Felkészületlenség és értelmezőképesség hiánya.
12:15
ugyanebbe a sorozatba tartozik a gém...
Ami egy kócsagot ábrázol...
(hozzá kell tenni, hogy a kép címe nem Csontvárytól származik, hanem a nagyképességű művészettörténészekről, akik az életben nem láttak se gémet, se kócsagot, viszont baromi okosak)
20:00-tól
János, Péter és id. Jakab már eleve ott voltak a Tábor-hegyi transzfigurációnál (átlényegülés)
Viszont ezektől eltekintve a festési szakmai anyag nagyon érdekes volt és kifejezetten örülök neki. Köszönöm!
Az előadó modorosan idegenszerű akcentussal az A’ hangot EE hangke’nt ejti. Nagyon zavaro’.