Czy STRIP-TILL (uprawa pasowa) to przyszłość rolnictwa? Debata z udziałem naukowców i praktyka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • W debacie biorą udział dr inż. Marek Różniak, właściciel firmy AGRO-LAND i MZURI WORLD, prof. dr hab. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, dr inż. Aneta Perzanowska z Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW, dr inż. Jacek Skudlarski z Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Moderatorami panelu są Szymon Kowalski i Adam Gołębiewski, członkowie Koła Naukowego Rolników SGGW, studenci rolnictwa w SGGW. Dyskusja odbyła się w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Śmielinie. Organizatorami i pomysłodawcami spotkania są władze oraz członkowie Koła Naukowego Rolników SGGW. Koło Naukowe Rolników to organizacja studencka, której celem i misją jest podnoszenie umiejętności i kompetencji u studentów rolnictwa, a także rozpalanie pasji agronomicznej u wszystkich miłośników przyrody i natury. Niezmiernie ważną działalnością KNR SGGW jest upowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa i ekologii.

ความคิดเห็น • 10

  • @ostoja2004
    @ostoja2004 ปีที่แล้ว +1

    Spoko 👍

  • @Dziadek3560
    @Dziadek3560 2 ปีที่แล้ว +3

    Dlaczego mówicie ze uprawa pasowa powstała I opracowana została w Stanach Zjednoczonych Już pod koniec lat 80 w Polsce tak jest w Polsce siano buraki cukrowe kukurydzę rzepak i a nawet warzywa w STRIP -TILL i to z powodzeniem Tylko jak razem z sąsiadem zaczynaliśmy uprawę [ bez pługa 34 lata temu ] i ze bez orki będziemy siać buraki cukrowe to na zebraniu w cukrowni plantatorów buraka cukrowego wybuchł potężny śmiech Buraki były zasiane bezorkowo i to na redlinach w to rozstawie 70 cm i plon i polaryzacja była piękna Sialiśmy też buraki w rosnące żyto poplonowe i to też wychodziło A co nie wychodziło a to ze trzeba było stosować środek totalny do odchwaszczania a nie o to chodziło Dlatego teraz uprawiam bez pługa i bez użycia środka totalnego do zwalczania chwastów i daję radę Przy prawidłowej uprawie i pielęgnacji można mieć pole w miarę czyste od chwastów [bez orki ] i bez stosowania środka totalnego i innych środków chwastobójczych th-cam.com/video/fwHUMZz2haI/w-d-xo.html [ Można bez pługa ] Powiem coś z około 35 letnim doświadczeniem w tek sprawie Po pierwsze bardzo płytka i częste uprawki powierzchniowe niszczące chwasty i pobudzające następne do kiełkowania Po drugie tą wyczyszczoną wierzchnią glebę podnosimy głęboszem i wprowadzamy powietrze oczywiście bez jej odwracania to nie musi być głęboko ale powietrzę musi być Po trzecie w modrej glebie się nie grzebie A ze rośliny [[ nawet głupia pszenica a mówią ze gleba pod pszenicę gleba powinna być przed siewem ulęgnięta ] tak reaguje na głębsze wzruszenieth-cam.com/video/jWpT6cqtfvU/w-d-xo.html Tak ale dla małych i średnich gospodarstw to STRIP -TILL ale dwuetapowo [wychodzi bardzo dobrze ] Potrzeba do takiej uprawy ciągników mniejszej mocy [ 120 koni ] W tym problemami co Państwo poruszają walczyliśmy 33 lata temu z sąsiadem uprawiając bez pługa Literatura wspierająca nas oraz inne wiadomości były praktycznie żadne do osiągnięcia na ten temat Po prostu to co Państwo mówi przerobiłem na własnej skórze A tak jako ciekawostkę pokaże zasiany poplon w ściernisto z obornikiem i dodatkowo rozrzuconą słomę tak do doświadczenia czy można th-cam.com/video/V76GOTaTG8A/w-d-xo.html

    • @emilkowalski6440
      @emilkowalski6440 11 หลายเดือนก่อน

      wzoruję się na Tobie i jadę już któryś rok w ekologii właśnie z strip-till. Daje radę ale najpierw pracuje głowa a dopiero potem reszta :)

    • @Dziadek3560
      @Dziadek3560 11 หลายเดือนก่อน

      Tak wygląda koperek bez oprysku na chwasty Dobrze bo przedtem było kilka uprawek niszczących chwasty po zbiorze ziemniaków i dopiero siew A ze to były miesiące ciepłe to chwasty szybko kiełkowały i następna uprawa je niszczyła i pobudzała następne do kiełkowania W ekologii lepiej później zasiać aż nie zniszczymy większości chwastów np bronami Najlepiej mieć średnie brony ale szerokie Wtedy powinniśmy poruszać się ciągle tymi samymi koleinami Zapobiega to ugniataniu gleby przy niszczeniu chwastów Są np tylko 2 koleiny co 6 m przy takiej szerokości bron A za broną zaczepić jakiś delikatny łańcuszek włóczkę aby zagarnąć rowki po zębach od bron [ mniejsze wysychanie i lepsze kiełkowanie chwastów ] Po prostu kilka razy niszczymy kiełkujące chwasty korzystając z jednej koleiny przejazdy aby nie zajechać gleby kołami ciągnika Wybieramy termin i siejemy Jest to dużo lepsze jak np orka uprawka i siew jedno po drugim bo wtedy wyorane chwasty na powierzchnię pobudzone uprawką wschodzą razem z rośliną uprawną th-cam.com/video/J5jVtmyZJtw/w-d-xo.html @@emilkowalski6440

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270 2 ปีที่แล้ว +1

    20:13 owszem mają nacisk do 350 kg ale ten nacisk jest cały czas kontrolowany i regulowany, w zależności od warunków gleby by utrzymać zadaną głębokość siewu. A czy siewniki Mzuri mają taką opcję regulacji automatycznej nacisku koła dogniatającego? Został też pominięty aspekt zapotrzebowania mocy i uciągu. Strip till potrzebuje tej mocy i uciągu dużo większej niż siewniki no-till.

    • @emilrozniak8366
      @emilrozniak8366 2 ปีที่แล้ว +3

      Witam, tak siewniki Mzuri mają opcję regulacji nacisku koła dogniatającego. Dodatkowo w nowej wersji jest to możliwe do ustawienia w komputerze siewnika oraz automatycznie do danej gleby i pola.

    • @dawidg.9270
      @dawidg.9270 2 ปีที่แล้ว +1

      @@emilrozniak8366 Czyli jest to dostępne od niedawna tak?

    • @emilrozniak8366
      @emilrozniak8366 2 ปีที่แล้ว +1

      @@dawidg.9270 opcja regulacji nacisku jest dostępna od zawsze w maszynach Mzuri

    • @dawidg.9270
      @dawidg.9270 2 ปีที่แล้ว +1

      @@emilrozniak8366 miałem na myśli że automatyczna zmiana dostępna od niedawna. A czy ten nowy system automatycznie dostosowuje nacisk każdej redlicy siewnej do zmiennych warunków? Zresztą po spulchnieniu w strip till warunki są podobne gdzie w no-till są zmienne.

    • @emilrozniak8366
      @emilrozniak8366 2 ปีที่แล้ว +1

      @@dawidg.9270 tak nowy system automatycznie dostosowuje nacisk każdej redlicy osobno w zależności od warunków