Парите и свободата / Кръг Квадрат / еп.16

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
  • Как капиталът стана по-маловажен от достъпите и защо все повече парите не са за богатите?Защо е важно да защитим правото си ни на кешови плащания? Парите, като носител на индивидуална сила и свобода. Откога парите стават все по-виртуални? В какво се крие основната опасност от дигитализирането им? Какъв е идеалният гражданин на нашето време и защо си струва да отстояваме кешовите плащания?
    Важни теми в студиото на Кръг Квадрат, разговарят Кънчо Стойчев, Тончо Краевски, Радослав Илиев и Андрей Райчев

ความคิดเห็น • 23

  • @MladenaMilanova
    @MladenaMilanova ปีที่แล้ว +7

    Страхотна тема. Дано Тончо е прав, но изпитвам огромни съмнения, гледайки заобикащата ни среда. За разлика от ковид, сега мнозинството хора абсолютно доброволно ще се откажат от кеша.

  • @trrrreyrt8875
    @trrrreyrt8875 5 หลายเดือนก่อน +1

    Това, което казва Тончо е изключително умно и точно. Да, хората могат да въздействат на властта (ако го поискат); да, хората могат да постигнат много чрез обединение; да, примерът с ковид е много подходящ, обаче тогава съпротивата беше стихийна, импулсивна, конвулсивна, обединението беше спонтанно, но точно затова - нетрайно.
    Накратко казано, ножът беше опрял до кокала, защото терорът беше очевиден.
    Всекидневния терор на "дребните" неща обаче не е толкова очевиден. Много малко са хората, които биха изслушали и разбрали например тези предавания ("голото" изслушване не е достатъчно). Още по-малко, освен това, са и готови да предприемат реални действия. Не е в темата за предаването, но основния проблем за мен днес е, че хората говорят, но не се разбират и то за елементарни неща (а днес нищо не се смята за елементарно, всичко е безкрайно важно и това разбиране е много съществена част от проблема). Едновремешната Вавилонска кула ряпа да яде... Освен това, както каза Райчев "Броят на хората, които искат да са бройлери е достатъчно голям". Аз бих допълнил и, че на достатъчно много хора много силно им импонира егалитаризма, идеята, усещането, желанието, всички хора да са равни.
    Това, разбира се, е невъзможно и виждаме колко големи поражения върху "социалната тъкан" нанася днес подобно мислене. Но не нека си вярват, нека си мечтаят, нека разсъждават според принципа "хубаво би било". Има обаче и друга мъдра поговорка - "Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да се сбъдне" и тя важи не само за егалитаризма.
    Затова съм скептичен относно съпротивата на "широките народни маси". Нека си го кажем направо - много малко хора имат търпението и ако щете, настървението, да се обединяват съзнателно и продължително, т.е. да се опитат да получат реална власт, както е модерно да се казва - да получат достъп до лостовете на властта. А какво ще правят, след като получат такъв достъп? Кой ще пази пазачите?
    Колко хора разбират колко фундаментално извратена е съвременната пазарна икономика, и колко са
    тези, които осъзнават своя истински принос към съвременния свят? Има много начини да поддържаш един режим - съзнателни и несъзнателни, доброволни и принудителни, пасивни и активни. Реалността - разбира се - е доста по-сложна и причините конкретния индивид да поддържа статуквото, в което живее, са повече от една и са страшно оплетени.
    В този смисъл, един от най-сериозните съвременни проблеми (а всъщност не само днес, но да не се отклонявам), е страшния, колосалния конформизъм на хората. Много малко са тези черни овце, които имат смелостта на практика да се опълчат (и то не за ден и два, не на един или два протеста) на конкретни или на абстрактно изглеждащи (казано накратко) извращения, на действия, планове и тенденции, които противоречат на съвестта им. Повечето хора много рядко и за кратко поемат риска да ритат срещу ръжена... Кой би искал да живее в неформална, но напълно осезаема социална изолация? Никога конформизмът на българина не е бил толкова голям, всичко (трябва да) се прави по точно определен начин (всяко "отклонение" в най-добрия случай се посреща с "добронамерени" шеги, т.е. - подигравки), има един-единствен "правилен" начин на мислене (от лична гледна точка - този на конкретната личност, а от институционална - политкоректния, който все по-сериозно бива и законово бетониран), алчността, драбнавостта и егоизма стигат космически висоти. И тия хора ще се обединяват доброволно и безкористно? И след това много от тях няма да се изкушат да злоупотребят с властта и да съсипят първоначалната блогородна идея? Това не може да стане. Не само в България вече е почти невъзможно да се постигне консенсус по фундаментални въпроси, защото днес Егото е най-голямата сила.
    Не знам за по-старите времена, но днес най-силния фактор, който който позволява на властта все още да удържа положението, е егоцентризма на хората. Всеки дърпа чергата към себе си, всеки е всезнаещ, претенциите на всеки непрекъснато нарастват. И тази андрешковщина (която стремглаво нараства по целия свят), това мислене, че властта по дефиниция е нещо неморално, въобще не спомага за решаването или поне туширането на нито един сериозен проблем. Виждам, че дори умните хора, разговарящи тук, не са пощадени от този вирус.
    Всички виждат външните прояви, но колко осъзнават причините, довели до тях? Всички виждат и знаят какво може да се направи с пари (по-точно - с много пари), но колко разбират или поне се замислят, каква е обратната страна на медала? Като се търси меда, не трябва да се забравя за жилото. Този епизод (а и много други) е глътка въздух в отровната атмосфера на политкоретния свят. Тук участниците разсъждават задълбочено и се оитват да обхванат много от страните на всеки въпрос и не са привърженици на черно-бялото мислене. Освен това, разговорите се провеждат на много културно ново, без ексцесии, но и без цензура.Освен това, загатват достатъчно подробно контекста и взаимовръзките на кокретната тема с много други теми и явления в съвременния свят. Дават връзката с останалото но без да прекаляват, без да разводняват основната тема. Няма друго предаване на толкова високо ниво. Донякъде има прилики с "Професорско каре", в което участват Цочо Бояджиев, Калин Янакиев, Георги Каприев и Владимир Градев, но там темите са по-абстрактни и се разглеждат много по-философски. Онова предаване е много по-елитарно, в добрия смисъл на думата. И двете обаче са задълбочени и смислени.
    На участниците в "Кръг Квадрат" бих пожелал само едно - продължавайте все така!

  • @CitronadaClub
    @CitronadaClub ปีที่แล้ว +4

    Тази тема е изключително интересна. Убеден съм, че неоценения филм The Circle ще ви даде теми за размисъл. Всички тези ограничения рухват когато трябва да се прилагат за всички включително и за тези, които ги налагат.

  • @stanislavavasileva6700
    @stanislavavasileva6700 ปีที่แล้ว +3

    Много добър анализ !

  • @nassozaranoff2534
    @nassozaranoff2534 ปีที่แล้ว +2

    В началото на разговора съм, но лично за мен най-подходящото определение за парите е, че те са "склад" за стойност. Разликата обаче е, че докато човек държи тази складирана стойност, те могат да се обезценят - инфлация. Докато стоката, чиято стойност са представлявали вчера е запазила своята стойност или по-скоро парите са загубили своята. Тук е въпросът, какво точно са парите, без златното покритие. Защото, докато са били със златно покритие, те не се обезценяват, а стоката или повишава или намаля своята стойност.

  • @metala
    @metala ปีที่แล้ว +8

    Имам една молба, ако може да се ползва 'цифровизация', вместо 'дигитализация'. В момента тя бива измествана от чуждицата, чийто корен дори не присъства в българския език. 'Digitus' от латински е (анатомичен) 'пръст', докато 'цифра' произлиза от арабската дума за 'нула'.

  • @vassil100
    @vassil100 ปีที่แล้ว +5

    Маргинали от всички страни съединявайте се.
    Цифровите пари и отнемане на свобода след свобода на индивида ще отключи процес на маргинализация . Много хора няма да бъдат доволни от новата реалност, но няма да имат потенциал да се борят с нея. Като пример да дам Амишите , които живеят в 18 или 19 век , но не в 21 век. Новите Амиши ще живеят в 20 век. Те ще считат този период, че това е нормалното нормално / тавтологията е умишлена/. И според мен тези хора ще бъдат прави. С какви размери ще бъдат тези маргинални общности ще зависят от реализацията на глобалните и локални тенденции. Под глобални тенденции имам предвид следното реализация от идеите от Давос озвучените от Клаус Шваб и сие. Това са идеите за отказ или споделяне на собственост. Това са идеите, че мега корпорациите ще изпълняват социалните функции на националните държави, т.е един нов феодализъм и т.н. Под локални тенденции имам предвид степента да диктатурата, която държавата ще наложи върху индивида. Първи вариант е , ако се отиде към казармен тип общество и се отнеме всякаква свобода на индивида, то тогава подобна маргинализация ще бъде преследвана от закона и както беше при социализма трудно реализуема поради навлизането на държавата във всяко лично пространство. Тип Северна Корея - система от доносчици и тотално следене, политически комисари на всяко ниво и т.н. Летна и зимна униформа по 2 броя на индивид, система от социални кредити, само цифрови пари, контролирани централно. Вариант две държавата не се меси така тотално в личния живот на индивида. На индивида са оставени права за собственост върху поземлени участъци и работни помещения. То тогава е възможна маргинализация, като тип самодостатъчност . Индивидът си заработва прехраната с технология от 20 век, т. е селски труд или малка гаражна манифактура тип селски ковач.

  • @dzhunietbasri9944
    @dzhunietbasri9944 10 หลายเดือนก่อน +2

    Ако човек погледне през призмата на философията. Парите преди всичко са доверие.

  • @julianeverland8407
    @julianeverland8407 ปีที่แล้ว +1

    Тончо,не е така ,историята" с Биткойн а.
    сигурно е възможно да се "следят" транзакциите.освен това скоро въведоха и Данък за криптото.
    Лично аз не мисля че това е децентрализирана и анонимна лична акция.между свободни индивиди
    Струва ми се че много млади хора поглеждат много нефелно към тази перспектива.
    Поздрави за хубавата тема.

    • @julianeverland8407
      @julianeverland8407 ปีที่แล้ว

      да добавя.тези.които.
      "измислиха"крипто.и
      тези които.налагат
      DVDB са един и същи Банкерски ЕЛит
      /Между другото.
      израза "конспират.теория.
      е измислен,също така
      от ТЯХ😅
      Става.ясно.нали

  • @ЕмилНазъров
    @ЕмилНазъров ปีที่แล้ว +2

    Криптовалута и електронни пари са 2 различни неща. Криптовалута се равнява на кеш . Електронните пари са средство за контрол.

  • @mariakuncheva7702
    @mariakuncheva7702 ปีที่แล้ว +2

    Освен това я се опитай с базов доход да започнеш бизнес или да инвестираш на борсата. Обречен си цял живот да си бройлер роб. Няма мърдане. Част от Канадските шофьори бяха и дребни собственици с по 2-3 10 камиона, те с доходи поне 200 000CAD на година

  • @ТаняХристава
    @ТаняХристава 11 หลายเดือนก่อน +1

    Трябваше да приемем закон в конституцията , да не се отказват плащания в кеш, който желае, както са приели в Словакия . А не да вкарват закони, които обслужват властта .

  • @mariakuncheva7702
    @mariakuncheva7702 ปีที่แล้ว +2

    Между другото Андрей, ако не излизаш и работиш от къщи отличниците в корпорацията не те виждат и можеш да работиш там, не знаят че не си техен

  • @ТаняХристава
    @ТаняХристава 11 หลายเดือนก่อน +1

    Уважаеми, събеседници и сега ни принуждават банките и нямаме свобода ! Дойде време да се пенсионирам и банка ДСК , през която съм получавала заплатата си, изиска от мен да подпиша документ, че си предоставям личните данни за ползване, иначе няма да ми привеждат пенсията на картата.?! Не е ли това НАСИЛИЕ ?! 🤔😏🙄

  • @gerokostadinov4355
    @gerokostadinov4355 ปีที่แล้ว +3

    Очевидно не сте чувсли за cbdc точно оpуелския сценарий ще се случи до 2 години. Централно програмирани пари от държатава без нужда от търговски банки. Доста неподготвени но поне стигнахте до есенцията заради философката си подготовка.

    • @crasio
      @crasio ปีที่แล้ว

      Очевидно е и, че не са запознати с експеримента в Нигерия.

  • @aleksandarboyadzhiev8972
    @aleksandarboyadzhiev8972 ปีที่แล้ว

    Искам да се помисли върху сценарий "срок на годност на парите". Работиш януари, заплатата ти е със срок на използване до март. Q1. Без значение колко си спечелил и потребил. Q2 си на нула. Скачай отново.!!!

    • @TanyaTodorova11
      @TanyaTodorova11 7 หลายเดือนก่อน

      CBC ще са точно така - със срок на годност. Един месец. Каквото изхарчиш ок, после отново. Нещо като касата в магазина - месечно приключване.