Podcast, odc. 6: Ciało mówi - część II. Gdzie przykładać ucho, by usłyszeć ciało?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ม.ค. 2025
- Do nagrywania kolejnych słów o języku ciała (w ujęciu Laban Bartenieff Movement System) skłania mnie to, że wszyscy w nim „mówimy”, a tak mało z nas go zna. Pewnie dlatego, że niełatwo jest opisać słowami kompleksowość kontaktu i czucia ciała. Nie jest się tego uczonym. Ciało bywa niepoznane emocjonalnie, często seksualizowane lub uprzedmiatawiane na różne sposoby. Trudne w kontakcie, bo dla wielu nie było, a może nadal nie jest, domem.
Różne słyszałam określenia, w jaki sposób ktoś przeżywał i myślał o ciele: „ciało służyło mi jako transport, pojazd dla mojej myślącej głowy”, „taki futerał, opakowanie, które się zużywa”, a nawet „więzienie”. To budzi smutek, współczucie, niezgodę i ból, że ktoś tak musi doświadczać, że coś musiało pójść nie tak.
Dobra wiadomość jest taka, że to może się zmienić. Nie tylko poprzez trud i znój, ale i poprzez doświadczenie zaciekawienia i chęci, by poczuć się lepiej i odzyskać energię życiową. To jest ścieżka, proces i nauka, by poznać i zrozumieć swój indywidualny język wywodzący się z ciała. Nie narzucony z zewnątrz, ale swój własny.
W podcaście mówię, podając przykłady, jak język ciała powiązany jest z historiami życiowymi i przekonaniami, czasem głęboko schowanymi, bo były bolesne. Jak litery języka ciała, ruchu, mogą stawać się kolejnymi puzzlami do odkrycia. Po to, by móc zacząć żyć swoje życie i wychodzić z przeszłości.
Mówię o tym, jak ważny jest ton Twojego monologu wewnętrznego i jak wpływa on na ciało, a także, jak pozycja ciała, „układanie siebie” w przestrzeni świata i innych ludzi może wpływać na różne aspekty relacji.
Odkrywam kilka liter języka ciała. Do posłuchania, do wypróbowania, ku lepszemu życiu 🙂
Język ruchu to czułe, wielowymiarowe doświadczenie siebie. Zauważenie, co w życiu powtarzamy i możliwość wprowadzenia zmiany przy wsparciu i zrozumieniu tego, co „ciało mówi”. Sam ruch nie wystarczy, tak samo jak nie wystarczy sam umysł. Język ruchu i ciała jest bardzo o ucieleśnionym umyśle i o myślącym ciele.
Budowanie relacji z ciałem możesz kontynuować na warsztatach, odwiedzając ten kanał z podcastami i medytacjami, korzystając z dłuższych webinarów (w moim nowym sklepie dostępne są już cztery) oraz wkrótce na szkoleniu online, które jest w fazie projektowania. Więcej o zamieszkiwaniu w ciele i wytańczaniu życia możesz przeczytać na moim blogu. A jeśli chcesz, zapisz się na mój newsletter, który wysyłam raz w miesiącu.
Sklep 👉 agasokolowska....
Facebook 👉 / wytanczajaczycie
Instagram 👉 www.instagram....
Blog 👉 agasokolowska....
Newsletter 👉 eepurl.com/drlgGD
Dziękuję Agnieszce Koryckiej-Sobotka, Trenerce języka ruchu i świadomej pracy z ciałem, za realizację dźwięku 🙏 👉 / podrozowanieglebokie
🌿 Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu, w którym opowiadam o tym, czemu życie i zamieszkiwanie w ciele to skarb i pułapka jednocześnie. Mówię o kolejnych dwóch literach języka ruchu. Podaję przykład praktyki świadomego ruchu o wzajemnym wpływie ciało-umysł i opowiadam o tym, co dobrego może z niej wyniknąć. ➡ th-cam.com/video/XKcpMTGlt2g/w-d-xo.htmlsi=SOIMCjk2X2M6ZEvk
🌹 Zaczynam stawiac granice i dbac o moj Dom tak jak to czuje i na co pozwalam. Z Wdzięcznością Zdrawiam❤🌹
❤❤❤❤❤
Cześć chcę Ci bardzo podziękować. Robisz piękną robotę💚 dzięki jodze nauczyłam się prawidłowej postawy ciała. Tak naprawdę to mam ochotę przycupnąć przytulić. Takie sprzeczności. Ma to sens?
Ma, ciało mówi . Nie jest tylko funkcjonalne i ćwiczące , jest czujące i myślące. ❤