Eště by mohl ukázat jak funguje zastávka na znamení z venku. Protože já su z venkova, přijel sem do Brna a neměl sem ani páru, že nějaká zastávka na znamení existuje. Chvílu mi trvalo, než sem vygooglil, že musím mávat jak na prvního mája :-D
@@Misutcovo V Brně není potřeba na zastávce na znamení mávat, i když máváním rozhodně nic nezkazíte a řidiči to určitě uvítají. Nicméně řidiči v Brně (a potažmo celém IDS JMK) mají povinnost zastavit v zastávce na znamení, pokud na ní někdo stojí. Nicméně cestující musí stát na zastávce viditelně. Pokud je schovaný někde v budce, tak se pak nesmí divit, že mu tramvaj nezastaví. Mávat naopak musejí cestující s kočárkem, invalidním vozíkem, nebo kolem a ti mají povinnost mávat vždy, i v zastávce, která není na znamení. A pokud se nepletu, tak v Praze platí stejná pravidla.
Jiřislav L.P. Kolegové se někde negativně ozvali, že se jim obnovení Rezistorovy tvorby nelíbí? To nemyslím špatně, jen se ptám, protože jestli ano, tak je to dost dětinské...
Opravdu skvělá instruktáž :-) a jednou jste mě vezl linkou 7 z Anděla na Průběžnou a byla to bezva jízda a do konce jsem vám i mával ale vy jste si toho nevšiml a chápu to protože musíte dávat pozor na cestu i na nastupující cestující a jsem váš největší fanda :-)
4 ปีที่แล้ว +49
Díky, ani mě nenapadlo mačkat ty tlačítka horní nad dveřmi.
Wow. Já jsem teda znalý toho co mám dělat, když chci vystoupit v zastávce na znamení, ale vubec mě nepřekvapuje, že lidé mačkají "znamení řidiči", protože bylo řečeno, že zastavká je na znamení, hledám nějaké znamení a vidím tlačitko "znamení řidiči", tak ho intuitivně zmáčknu, protože tam je to slovo "znamení". Tohle by mohli trochu vyřešit, třeba větou "Pro znamení stiskněte tlačítko otevíraní dveří" Protože věřím, že klidně i mladí lide, kteří se s MHD nesetkavají často, protože bydlí třeba ma vesnici, kde ten jeden autobus, který projíždí tou jejich vesničkou zastavuje v každe zastavce, můžou mít s tímto problémy.
Autobus přes vesnice, který by zastavoval vždycky všude, moc není. Spíše tam nedolehla rigidnost předpisů, tak prostě nikoho nezajímá jestli je tam značka "na znamení".
Skvělé! :) Viděl jsem starší videa, kde lidé zkouší skákat pod tramvaj. Námět na další instruktáž: Ukázat, jaká je zábrzdná vzdálenost tramvaje. I třeba v malé rychlosti, když se tramvaj rozjíždí ze zastávky a ještě ji někdo předběhne přes cestu...
Díky za takové video! Upřímně by mě jako mimopražskou nenapadlo, že u zastávky na znamení se má mačkat tlačítko DVEŘE. Ve městě, kde jsou jen autobusy, to funguje úplně jinak a tak chápu, že to někoho může zmást.
@@Moxtrox myslím, že záleží na dopravním podniku. Co si pamatuji, tak na znamení bylo vždy stop. Třeba se to teď změnilo, ale když se rozšiřovaly zastávky na znamení v Pardubicích, dávalo se znamení na tlačítko stop.
@@zaludist V Praze je to tak (aspoň u novějších autobusů), že když zmáčknete tlačítko pro otevření dveří, rozsvítí se automaticky též panel "Stop" nade dveřmi.
@@Moxtrox V Praze už to považujeme za samozřejmost, ale nedávno jsem jen autobusem někde snad v Olomouci a tam fakt lidi jako magoři musej mačkat před vystoupením dvě tlačítka. Smysl to nedává.
Instruktáž věnovaná Dopravnímu podniku jako upozornění o nedostatečné informovanosti cestujících. Neboť kdo v Praze nebydlí a neokouká to (stejně jako já), tak se to asi nikde nedočte. Už pár let si říkám že by se s tím mělo něco dělat :) Super video :)
Skvele vysvetlene! DIKY! Ale pridam male "ale" :) Sam jsem jel na zastavku na znameni jen jednou v zivote a taky jsem nevedel, jak dat znameni, Dost jsem zmatkoval, nicmene rychle vygooglil a nasel odpoved. Nicmene, taky jsem chtel kratce zazvonit "znamenim k ridici". Jinak super, ze zase natacis!
Jako určtě nejste sám samozřejmě. Je tam sice napsáno ZNAMENÍ K ŘIDIČI,ale to je v podstatě nadpis a pod tím jsou důvody kdy se to znamení používá :-). 2x kočárek, několikrát - hrozí - li nebezpečí :-).
@@Hajdaa Jestli se zastávka jmenuje "na znamení" a to tlačítko se jmenuje "znamení k řidiči", tak člověka i může napadnout, že to tlačítko je určené k dávání znamení k řidiči a že ten řidič zastaví na to znamení. Na druhou stranu lidí z pralesa, kteří poprvé v životě jedou veřejnou dopravou, zase až tolik nejezdí, a ostatní si brzy zvyknou na to, že ty čudlíky jsou debilně a nesmyslně popsaný.
@@Hajdaa Ta samolepka u toho znamení k řidiči má přesně takovou grafiku, jakou měly popisky znamení k zastavení předchozích minimálně padesát let. A v tramvajích tam ten řádek o zastávkách na znamení oproti autobusům chyběl původně prostě jen proto, že tramvaje v té době žádné zastávky na znamení neměly.
Od doby, co jsem začala sledovat Vaše videa, tak jsem porozumněla mnohým věcem. Díky za ně, určitě to pomůže i dalším lidem buďto v osvětě, nebo ve změně pohledu na různé situace :) Jen tak dál a výtečná práce ! :)
Výborná a věcná instruktáž od člověka, který dané věci naprosto rozumí a má s ní mnoho zkušeností. Já jsem (z pohledu cestujícího) na zastávky na znamení zcela zvyklý, protože v Jihlavské MHD (pracuji v Jihlavě) jsou jenom zastávky na znamení, s výjimkou velkých dopravních uzlů a konečných stanic. Ale pro Pražáky, kteří si na zastávky na znamení teprve zvykají (co vím, Praha tyhle zastávky zavedla jen relativně nedávno), to je jistě užitečná instruktáž. Skvělá práce :) A stejný zvuk pro znamení k řidiči a pro výstrahu výpadku elektrické sítě je těžce nepraktická věc. S tím se asi toho moc udělat nedá, že? :( Dodal bych, že když stojím na zastávce na znamení a čekám na vozidlo MHD, tak mám ve zvyku na přijíždějícího řidiče mávnout, aby viděl, že mám v úmyslu nastoupit do jeho vozidla; z venku totiž nemám jak zjistit, jestli někdo ve vozidle zmáčknul zmíněné tlačítko žádosti o otevření dveří a tudíž nevím, jestli řidič na zastávce skutečně zastaví nebo ne (zvláště na zastávkách, které jsou obsluhovány více než jednou linkou)...
@@balkonovyzahradnik7495 Pravda. Je to jenom můj zvyk na zastávkách, které jsou obsluhované více linkami. Já totiž nevím, kterou linkou ostatní lidé stojící na zastávce chtějí jet, jestli tou samou co já nebo jinou.
A přitom ta výjimka pro ty uzlové a konečné stanice je naprosto zbytečná. To se přece rozumí samo sebou, že pokud někdo chce nastupovat nebo vystupovat, tak se zastaví - k tomu není potřeba vymýšlet nějaké výjimky. Jinak si vzpomínám, když jsem ještě byl řidičem tramvaje, tak mi jednou cestující před zastávkou stiskl záchrannou brzdu, na které chybělo to krycí sklíčko. To bylo ještě v době, kdy v pražských tramvajích nebyla ani poptávková tlačítka dveří, ani zastávky na znamení, a dotyčný byl zřejmě z nějaké země, kde už tehdy bylo obvyklé si před zastávkou stisknout tlačítko. Přiznám se, že v první chvíli mě tahle varianta vůbec nenapadla a myslel jsem si, že mi tramvaj zastavila z důvodu nějaké poruchy, že se bezpečnostní spínač sepnul sám od sebe. Až po nějaké době mi došlo, jak to asi bylo.
Já vždy mačkám tlačítko dveří. Znamení k řidiči jsem bral jako signál, když se v tramvaji něco stane - infarkt, výtržnost,... Ani mne nenapadlo, že se to může využít k zastávce na znamení. Díky za video. :)
Nikoli, ten systém by se měl udělat intuitivní. Každý úkon svoje tlačítko, ne rozlišovat kolikrát to zmáčknu. Tlačítko "znamení nouze" mít zadělaný aby nešlo zmáčknout omylem (třeba za sklem) ale houkat to začne po prvním zmáčknutí(ne že s každým zmáčknutím to udělá tón). Budu se flákat ve dveřích, bacha při zavírání - na to třeba tlačítko kočárku, ne že se to zmáčkne dvakrát (a věříme že řidič třeba slyšel tolik tónů, kolikrát sem to zmáčkl, zvlášť když myslí na křižovatku a má tam signalizaci třeba blinkru). Chci otevřít dveře => chci zastavit, zastávky na znamení se nemusí řešit.
Zdravím :) Dobře, že jsi opět mezi námi :) Vše se zdá celkem logické, ale i tak je to šikovné takto předat, evidentně to spousta lidí nedokáže pochopit :/ Tak přeji co nejméně falešných signálů a šťastnou cestu ! :)
@ Ano, barva je tzv "bavis". Po zaschnutí jde o jednu z nejvíc trvanlivých/odolných barev.
4 ปีที่แล้ว
@Reupload videí Nevím tedy, na koho je ten váš komentář vlastně určen, ale nějak jsem si nevšiml, že by tady někdo "žaloval". A to vzhledem k tomu, že to, že to je počmárané, je viditelné a na veřejném místě. A také nebyl "označen" žádný "pachatel" trestného činu poškození cizí věci či dokonce poškození veřejně prospěšného zařízení. A že by za to někdo ty ruce urazit potřeboval, to je sice poněkud blbý trest, ale když už, tak nabádání k trestnému činu (zákon nerozlišuje, k jakému; k jakému - v tomto případě těžké ublížení na zdraví s trvalými následky - však může ovlivnit výši trestu), ale opět ne žalování.
Můj obdiv všem řidičům tramvají..já pamatuji historické tramvaje které se v zatáčce na Klarov brzdily pískem..a vyskakovalo se za jízdy..dnešní tramvaje jsou luxusní..a i kdybych přejela stanici tak se nic neděje a vrátím se zpátky..
Jsem rád, že po hodně dlouhé době vyšlo video. Docela rád bych chtěl vidět i video, kde by bylo vysvětleno, co způsobí bezdůvodné stisknutí modrého tlačítka(plošiny).
Důvodné i bezdůvodné zmáčknutí plošiny způsobí, že na mě v kabině cestující zazvoní a rozsvítí se tlačítko Plošina (u 14T a 15T se na displeji zobrazí piktogram plošiny).
Super video, děkuju :-) Kdysi jsem řešila právě, jak dát to znamení. V základních instrukcích jsem to nenašla - možná, že jsem to přehlídla. Je vcelku škoda, že výrobce (?vedení?) na to nemyslí a nedá jednoduchou instrukci "jak na to".
No konečně, pěkné video 👍 Jste ještě zapomněl dodat, aby Vám nedávali znamení bušením do kabiny 🤔 Jinak co jsem pochopil, už nesmíte zveřejňovat záběry z jízd?
A zeď zapojíme logiku. Zastávka má uvedeno na ZNAMENÍ. Na tom tlačítku je uvedeno ZNAMENÍ k řidiči. Musí být tedy každému zcela jasné, že záměr vystupovat na zastávce na ZNAMENÍ se oznamuje tlačítkem DVEŘE. Někdo by se měl zásadně zamyslet nad popisem tlačítka znamení k řidiči.
Historicky to tak bylo. Než bylo poptávkové otevírání dveří, bylo v busech tlačítko znamení.Kdy jednou = zastávka na znamení, dvakrát = kočárek, mačkání = sos.
No teda! Perfektní práce! První vlaštovka jakési osvěty pro cestující? :) Někteří by to fakt potřebovali. Moc Vám fandím a těším se na další zajímavá videa.
4 ปีที่แล้ว +2
Docela pěkně vysvětleno. Troufnu si říct, že toto většina českých cestujících zná. Ne všichni, ale většina cestujícich určitě. Problém mají většinou turisté a cizinci, kteří přicházejí úplně z jiného prostředí a nejsou na naše pravidla v MHD zvyklí. Nejednou při návštěvě Prahy jsem byl svědkem, když si cizinci nebyli schopni ani zvenku tlačítkem otevřít dveře. Proto bych do Vašich instruktáží přidal například anglické titulky, protože Vás jistě sledují i zahraniční diváci :).
Zdravím Pane Rezistore. Jsem původně z Moravy, tudíž jsem vyrůstal na systému Brněnských tramvají (tzv. šalin :D ), kde se tlačítko otevření dveří mačká automaticky, když chce člověk vystoupit a to bez ohledu na typ zastávky. Nejsem si jistý, ale mám pocit že tam jsou i tlačítka pro zastávku na znamení, ale nechci lhát (je možné že si je jen pamatuji z jiných vozů MHD). Teprve nedávno jsem z vašich videí zjistil, že v Praze nic takového jako "zastávka na znamení" neexistovalo. To celé ve mě vyvolává otázku... "Na klasických zastávkách tramvaj otevírá všechny dveře automaticky, nebo jak to funguje?" Je možné že jsem to pouze špatně pochopil a i lidé v Praze tyto tlačítka běžně mačkají před vystoupením, pouze je mate systém zastávek na znamení, které jsou pro ně novinka a neví jak se v tom případě zachovat. Předem vám, nebo i jiným děkuji za případnou odpověď a přeji příjemný den.
Na stálé zastávce musí tramvaj zastavít a odblokovat dveře, bez ohledu na to zda je zadaná poptávka. Na zastávce na znamení musí pokud a) je daná poptávka, b) někdo čeká(není vidět přes předchozí tramvaj), c) je to stará tramvaj bez poptávky. Jestli v tramvaji s poptávkou řidič dveře jenom odblokuje nebo otevře centrálně, to vůbec nezáleží na charakteru zastávky.
Díky za instruktáž, pro ne-Pražany je to velmi důležitá informace. Podle videa to nevypadá, že by byla nějaká jednoduchá instruktážní info-grafika (co, kdy a jak zmáčknout) někde poblíž dveří. To by pomohlo jak řidičům, tak cestujícím.
Hele, Pepiku, tak mně tak napadlo, když už jsi se pustil znova do videí, a tentokrát takovou trochu edukativní formou, za což palec nahoru, možná by nebylo od věci, jako jedno z dalších, popsat lidem brzdy na tramvaji a ty procesy, který tam při brzdění probíhají. Jsem teď aktuálně v kurzu na Pankráci a docela mě to překvapilo. Stejně jako ta část obyvatelstva, která to má v hlavě alespoň malinko srovnaný, jsem vždycky věděl, že tramvaj = dlouhá brzdná dráha, ale popravdě nikdy jsem to pochopitleně do hloubky nestudoval. Prostě jsem to bral, asi jako většina, že je tramvaj prostě těžká, tak brzdí dýl :) A tudíž musí víc brzdit, aby zastavila. Bylo by fajn, lidem vysvětlit co a jak se děje při takový a takový poloze pedálu, že vlastně když jí rozjedeš na maximálku a uvedeš pedál do "zaparkovaný" polohy, čili do maximální provozní brzdy, že to prostě není jako v autě, kde sevřeš čelistma kotouče a zastavíš pomalu na fleku. Že tady žádná mechanika do určitýho momentu vůbec není a že je to něco jako, kdyby do poslední chvíle čekali až je na kole starým kole zastaví dynamo, který jim vyrábí proud do světla. Myslím, že spoustě lidí by se pak mohlo v těch hlavách alespoň porozsvítit, že myslet si, že když je tramvaj daleko, že má čas brzdit, že je to dost naivní představa ;) Snad chápeš jak to myslím a věřím, že si s tím tématem dokážeš poradit ;)
Elektromotor má sílu nejen při pohonu, ale i při brzdění, v něm problém není. Limitující je tření mezi kolem a kolejnicí. Pokud kola zablokuješ, tak tím brzdnou dráhu nezkrátíš, a naopak zlikviduješ 16 kol a ta můžou jít rovnou na přebroušení.
@@zufex2029 Co vymýšlet nového? Při větších rychlostech a dobré adhezi je elektrodynamická brzda nejefektivnější, naopak čistě mechanické metody brzdění velmi nevhodné. Při malých rychlostech samozřejmě už elektrodynamika neúčinkuje, tj. je potřeba to chňapnout nějakou čelistí. U tramvají navíc máme elektromagnetickou kolejnicovou brzdu (pro železniční provoz asi není dost praktická, nejspíš by při větších rychlostech taky nebyla optimální). Co vymýšlet nového? Snad jen nějaký brzdicí padák by někdy trochu pomohl.
A jak je to, když mačkám tlačítko plošina a nic se mi nerozsvítí ani nic nezapípá? To se mi stává dost často. Je povinen si toto řidič před jízdou zkontrolovat, myslím funkci tlačítka. Moje zkušenost je taková, že to v noha případech nedělají a pak jsou překvapení a naštvaní, že je zdržuju.
Dobrý den, k tomu, co jste říkal na konci videa mám námitku: V takové tramvaji mi vzhledem k tomu, co jste nyní řekl (i jsem to věděl dříve) přijde vysloveně irelevantní a matoucí dávat do hlášení zastávek sdělení, že je to zastávka na znamení, neboť v takové tramvaji to fakticky zastávka na znamení není. Cestující proto (logicky) vidí jako jedinou možnost znamení právě to tlačítko "znamení k řidiči". Nyní už je takových tramvají stejně málo, ale jen před několika málo lety jich bylo více.
@@willyjeff85 Jen jsem myslel, že v těch typech tramvají, které musí stavět vždy by se mělo při hlášení zastávek vynechat dodatkové hlášení "zastávka na znamení"/"Příští zastávka je na znamení.", i když ta zastávka tento status má. Hlášení cestujícímu říká, že chce-li vystoupit, má dát znamení, nicméně za těchto okolností je hlášení chybné, neboť tramvaj zastaví bezpodmínečně.
@@willyjeff85 V některých městech dokázali signalizaci zastavení propojit s hlásičem, takže pokud už systém v okamžiku hlášení požadavek k zastavení eviduje, tak nehlásí nesmyslně znovu "zastávka na znamení", ale místo toho naopak rovnou hlásí "zastavíme". Dokonce i na LCD panelu vedení linky se ten údaj aktualizuje. No a úplně stejně by mělo být možné, aby vozidlo, které zastavuje všude i bez znamení, prostě hlášení tohoto údaje vynechávalo. A taky by samozřejmě bylo dobré, kdyby v případě přestupů na metro systém v době po půlnoci věděl, jestli se v dané stanici ještě nějaký přestup dá stihnout, a podle toho ho buď hlásil, nebo nehlásil. Jenže to by musel programovat někdo inteligentní a musel by mít dovoleno při práci myslet.
@@breznik1197 palubní počítač umí mít nahrané hlášení linky. Třeba mezi tím, co mají linky 22 a 97 jsou rozdíly dva - 97 staví na Lazarské(a hlásí centrální přestupní zastávka), za to u stanic metra nehlásí "přestup na metro." Že by řidič nemusel dávat kód hlásiče před kazdou jízdou(zvlášť když jede podle JŘ a má předepsaný co pojede) to se v busech nemusí, ale v tramvajích by to dávalo smysl. Ono vydefinovat co to znamená "metro se dá stihnout" ale je trošku těžší. Palubák nezná jízdní řád metra a nic mu do něj není. Divoká varianta je dostávat informace z dispečinku. Autobusy si prakticky vystačí s tím, že v jízdním řádě má buď "17:00 Opatov kecej" nebo "2:00 Opatov." Nicméně to stejně dělá paradox, když přestup z busu měl vyjít ale bus má zpoždění.
@@cetovac Ano, palubní počítač umí sestavovat hlášení z jednotlivých slov či frází podle toho, jak má naprogramovaný daný spoj a linku. A právě proto je možné hlášení pro každou jízdu přizpůsobovat jakýmkoliv okolnostem, které si ten palubní počítač umí zjistit. Už to není jako staré hlášení pro celou linku, které bylo natvrdo nahráno na magnetofonové pásce.
Ahoj do Prahy :) Zajímavé že to čudlítko na přední dveře máte tak nízko skoro u té sedačky,u nás v Ostravě je to daleko výš a všechny tři jsou dveřni tlačitka sou ve stejné rovině. Jinak ostravsky dopravni podnik tramvajove zastavky na zmameni nema,jenom A-bus a T-bus a jak tam mate tak hnusně počmaranou vpředu tu kabinu i ostatni časti tramvaje,tak to přetiraji podobnou barvou jako je tovarni barva té kabiny a bočnic u sedadel. U některych tramvaji co už jezdi trochu déle bývají ty kabiny přetřené radši celé. Jinak ještě se chci zeptat je tady v komentařich někdo z Brna ? Nevim to jistě ale podle mě DPMB ty zastavky na znameni má nějak trochu jinak než v tomhle videu.
4 ปีที่แล้ว
V Brně to funguje stejně, jako je to na videu: zmáčknete tlačítko na otevírání dveří. Jen je tam místo nápisu DVEŘE docela pochopitelný piktogram, že to tlačítko slouží k otevírání dveří a k zastávkám na znamení, takže jsem ještě neviděl, že by někdo nevěděl, co má zmáčknout.
V brněnské mhd to je vyřešené poněkud lépe - tlačítka dveří i tlačítka nad dveřmi signalizují zastavení na znamení. Otevírání dveří je pouze tlačítky dveří (stejně jako ve videu) a nouzová signalizace lze myslím provést také jakýmkoliv tlačítkem (zmáčknutím 3x). Tím chci říct, že nechápu proč nemají v pražských tramvajích tlačítko nad dveřmi propojené se signalizací na znamení. Dávalo by mě to smysl tak mít.
Shrnutí: Pokud chcete zastavit na zastávce, která je na znamení, stiskněte tlačítko otevírání dvěří. Pokud chcete zastavit kdekoli jinde, zmáčkněte několikrát tlačítko znamení k řidiči. 😄
Dobrý den, bohužel jsou i řidiči tramvaje, kteří se neorientují jen na tlačítko dveří, zažil jsem to bohužel již několikrát... Takže z pohledu cestujícího je dle mého použít zásadně oboje...
Já kontroluju zmáčknuté dveře při brzdění do zastávky, ale ta tramvaj jede, nemůžu hypnotizovat tu kontrolku neustále, takže pokud si cestující navolí dveře příliš pozdě, už mu nezastavím. Jinak k Vaší zásadě - co tomu řidiči brání projet zastávkou, i když použijete oboje?
@@willyjeff85 Zmáčknuto bylo cca. V půli cesty mezi zastávkami, a tento konkrétní řidič to udělal více lidem, proto chybu cestujícího vylučuji. Každopádně chápu námitku a pokud bude řidič ignorant, nezastaví nikdy. Naštěstí takových řidičů je minimum vy určitě nepatříte k této části, právě naopak a jsem rád, že opět pokračujete v tvorbě.
@@willyjeff85 Asi by pomohlo kdyby stisk tlačítka dveří taky udělal ňákej pazvuk, ale zase to by to tam v tý kabině pak bylo jak v telefonní ústředně. :-D
@@willyjeff85 Ty ledky svítěj na panelu tak urputně, že je člověk periferním viděním vnímá, i kdyby nechtěl. Obecně vzato, jedním z hlavních důvodů vstupních psychotestů pro řidiče je právě vyloučit ty uchazeče, kteří nezvládají zpracovávat více podnětů současně, ale samozřejmě i z těch, kteří sítem projdou, jsou někteří svými schopnostmi u dolní hranice a jiní zase třeba lepší. A i zkušený a soustředěný řidič občas něco splete.
@@nickocajko9282 Tento styl videí vůbec není zakázaný. Nesmí být videa jen za jízdy, to že si sám sebe nahrává o přestávce na konečné, kde není nikdo jiný než on a nejdou vidět ani SPZ od aut, tak to vůbec ničemu nevadí. Takže i kdyby tu spolupráci neměl, tak v těchto videích pokračovat dál může. :)
Moc pjekna informace mě se mi stalo že když jsem zmačknul znamení a ono se to nerozsvitilo ale jiní cestující zmáčkly a rozsvítilo znamení a zastavil na zastavce
Není náhodou u toho tlačítka znamení napsáno, že slouží právě pro zastavení v zastávce na znamení? Aspoň v jiných městech to tak bylo před tím, než vůbec bylo poptávkové otevírání dveří. To je matoucí.
To jim nevysvětlíš, napříč městama je to všude stejny. U nás se bohužel bere v potaz i zvuková návěst. Aneb jak nám říkal instruktor "nebezpečí, zastavte všemi prostředky" = 2 kočárky a jeden sekčák...
Zastávky na známí bych úplně zrušila a automaticky bych zastavovala v každé, stejně jako tomu bylo dřív. Je to stejné jako ve vlacích milion tlačítek a člověk neví co má vůbec mačkat Ale jinak díky za vysvětlení.
Pěkné video, ještě jste mohl upozornit,že použití tlačítka "záchranná brzda", které je za sklivckem, není znamení k výstupu. Bohužel ani to sklíčko a piktogram některé cestující nezastaví ...
Takže když tramvaj jede třeba 40tkou z kopce, a pantograf lítá po drátech, tak to taky slyším často přerušovaně :D By měl teda řidič pod kopcem vylézt a taky se ptát, co se děje :D
Já mačkam tyhle čudly v autobuse už asi půl roku. Ale nikdy mi nezastavil. Takže musim doběhnout k řidiči, říct že budu vystupovatva on mi zastaví. Když je bus plný, tak smolík pacholík.
s autobusákama je to těžký, taky mam s tim svoje zkušenosti, když zmáčknete něco špatně tak je schopnej vás klidně seřvat a nebo jede prostě dál a neřeší že chce někdo vystupovat
Tak v normálním autobuse, pokud to neprovozuje nějaký Šrotliner, se snad po stisknutí tlačítka někde něco rozsvítí, ne? Pokud nerozsvítí, tak jsi asi mačkal blbě. Pokud STOP svítí a řidič nezastaví, tak je jasný, že ten blbej je on. No a samozřejmě pokud to zmáčkeš ve chvíli, kdy už ten autobus tou zastávkou projíždí, tak taky nemůžeš čekat, že na to bude reagovat. Ale je možné, že pokud u vás místo autobusů jezdí koňské povozy, tak je fakt asi lepší říct kočímu.
@@breznik1197 Nejsem debil pane. Čudlík mačká kde kdo a nikdy nezastavil. Každy ho mačká +- 500 metrů před zastávkou a nic. Ale jedná se jen o jednoho řidiče. Už jsme mu to s pár lidmi hezky vysvětlili ;)
@@krystof0118 Tak je fakt, že u některých obskurních dopravců dělají řidiče leckdy všelijací samorosti, o kterých se někdy i jejich kolegové podivují, že jim ještě úřady nezabavily nejen řidičák, ale i občanku. :-) Buď nezvládají sledovat víc věcí najednou, nebo třeba tak složitou věc, jako jsou zastávky, nejsou schopni pochopit.
@@breznik1197 Třeba u nás v Ostravě ještě jezdí autobusy, kde se po zmáčknutí dveře nerozsvítí nic. Tak je dobré koukat na LED panel, zda se tam objeví ZASTAVÍME, kdy řidič potvrdí, že to info má. Ale ne každý to potvrzuje. U novějších se už rozsvěcuje jak tlačítko, tak STOP nade dveřma
Řekl bych, že Josef měl na mysli sousloví "dostatečný předstih". Přesně to definovat nejspíše nejde, ale průměrně inteligentní jedinec by měl umět vyhodnotit, kdy je vyslaný signál včasný a kdy už může být na řidičovu reakci pozdě, ne? :)
Já říkám "po ohlášení 'příští zastávka je na znamení'" ale v tramvajích(narozdíl od busů) se hláška nepouští při rozjezdu :D takže několik vteřin po rozjetí. Když mám kufr nebo je přeplněno nebo z jinýho důvodu nechci vstávat, tak 1) hlídám jestli to někdo nezmáčkl 2) v nějaký čas někoho poprosím 3) vstávám, mačkám 200m před zastávkou :D
Mě připadá nelogické mít tlačítko "znamení k řidiči." Radši bych oddělená tlačítka (sos, plošina, kočárek, dveře,...) Že se tlačítko "dveře" dá zmáčknout za jízdy, je podle mě v pohodě.
Dobrý den, jsem rád, že po přestávce pokračujete ve Vaší zajímavé činnosti! Děkuji.
velice poučné, doufám, že to bude seriál "tramvajova etiketa" nebo tak něco
@šílená drátěnka a nejlépe to pouštět i v televizi aby to vidělo víc lidí
Místo reklam 😊
Eště by mohl ukázat jak funguje zastávka na znamení z venku. Protože já su z venkova, přijel sem do Brna a neměl sem ani páru, že nějaká zastávka na znamení existuje. Chvílu mi trvalo, než sem vygooglil, že musím mávat jak na prvního mája :-D
@@Misutcovo musíš včas mávat a večer je dobré mávat rozsvíceným mobilem, aby jsi byl vidět 😜
@@Misutcovo V Brně není potřeba na zastávce na znamení mávat, i když máváním rozhodně nic nezkazíte a řidiči to určitě uvítají. Nicméně řidiči v Brně (a potažmo celém IDS JMK) mají povinnost zastavit v zastávce na znamení, pokud na ní někdo stojí. Nicméně cestující musí stát na zastávce viditelně. Pokud je schovaný někde v budce, tak se pak nesmí divit, že mu tramvaj nezastaví. Mávat naopak musejí cestující s kočárkem, invalidním vozíkem, nebo kolem a ti mají povinnost mávat vždy, i v zastávce, která není na znamení. A pokud se nepletu, tak v Praze platí stejná pravidla.
Lépe bych to neřekl, je super, že jste zpět a ať si kolegové myslí co chtějí. Fandím Vám a přeji mnoho šťastných kilometrů bez nehod a mimořádností.
Jiřislav L.P. Kolegové se někde negativně ozvali, že se jim obnovení Rezistorovy tvorby nelíbí? To nemyslím špatně, jen se ptám, protože jestli ano, tak je to dost dětinské...
Opravdu skvělá instruktáž :-) a jednou jste mě vezl linkou 7 z Anděla na Průběžnou a byla to bezva jízda a do konce jsem vám i mával ale vy jste si toho nevšiml a chápu to protože musíte dávat pozor na cestu i na nastupující cestující a jsem váš největší fanda :-)
Díky, ani mě nenapadlo mačkat ty tlačítka horní nad dveřmi.
No po pár letech pokrok.
Wow. Já jsem teda znalý toho co mám dělat, když chci vystoupit v zastávce na znamení, ale vubec mě nepřekvapuje, že lidé mačkají "znamení řidiči", protože bylo řečeno, že zastavká je na znamení, hledám nějaké znamení a vidím tlačitko "znamení řidiči", tak ho intuitivně zmáčknu, protože tam je to slovo "znamení". Tohle by mohli trochu vyřešit, třeba větou "Pro znamení stiskněte tlačítko otevíraní dveří" Protože věřím, že klidně i mladí lide, kteří se s MHD nesetkavají často, protože bydlí třeba ma vesnici, kde ten jeden autobus, který projíždí tou jejich vesničkou zastavuje v každe zastavce, můžou mít s tímto problémy.
Autobus přes vesnice, který by zastavoval vždycky všude, moc není.
Spíše tam nedolehla rigidnost předpisů, tak prostě nikoho nezajímá jestli je tam značka "na znamení".
Super, konečně nějaká informace, doposud jsem mačkal nejdříve nahoře a pak, že chci otevřít dveře....
Skvělé! :)
Viděl jsem starší videa, kde lidé zkouší skákat pod tramvaj. Námět na další instruktáž: Ukázat, jaká je zábrzdná vzdálenost tramvaje. I třeba v malé rychlosti, když se tramvaj rozjíždí ze zastávky a ještě ji někdo předběhne přes cestu...
To nemůže natočit kvůli GDPR.
@@olivercech Proč? Jistě. Musel by to ukázat někde ve smyčce bez lidí...
Podle mě ve smyčce na tohle nemaj čas.
Díky za takové video! Upřímně by mě jako mimopražskou nenapadlo, že u zastávky na znamení se má mačkat tlačítko DVEŘE. Ve městě, kde jsou jen autobusy, to funguje úplně jinak a tak chápu, že to někoho může zmást.
U autobusů to funguje úplně stejně. Nikde nemusíte hledat tlačítko STOP, stačí na dveřích zmáčknout poptávku otevření.
@@Moxtrox myslím, že záleží na dopravním podniku. Co si pamatuji, tak na znamení bylo vždy stop. Třeba se to teď změnilo, ale když se rozšiřovaly zastávky na znamení v Pardubicích, dávalo se znamení na tlačítko stop.
@@zaludist V Praze je to tak (aspoň u novějších autobusů), že když zmáčknete tlačítko pro otevření dveří, rozsvítí se automaticky též panel "Stop" nade dveřmi.
@@vitezslavskorpik746 proto píši, že to je užitečné. Ne všude to mají jako v Praze, takže to někoho může zmást 😅
@@Moxtrox V Praze už to považujeme za samozřejmost, ale nedávno jsem jen autobusem někde snad v Olomouci a tam fakt lidi jako magoři musej mačkat před vystoupením dvě tlačítka. Smysl to nedává.
Instruktáž věnovaná Dopravnímu podniku jako upozornění o nedostatečné informovanosti cestujících.
Neboť kdo v Praze nebydlí a neokouká to (stejně jako já), tak se to asi nikde nedočte.
Už pár let si říkám že by se s tím mělo něco dělat :) Super video :)
Skvele vysvetlene! DIKY! Ale pridam male "ale" :)
Sam jsem jel na zastavku na znameni jen jednou v zivote a taky jsem nevedel, jak dat znameni, Dost jsem zmatkoval, nicmene rychle vygooglil a nasel odpoved. Nicmene, taky jsem chtel kratce zazvonit "znamenim k ridici".
Jinak super, ze zase natacis!
Jako určtě nejste sám samozřejmě. Je tam sice napsáno ZNAMENÍ K ŘIDIČI,ale to je v podstatě nadpis a pod tím jsou důvody kdy se to znamení používá :-). 2x kočárek, několikrát - hrozí - li nebezpečí :-).
@@Hajdaa Jestli se zastávka jmenuje "na znamení" a to tlačítko se jmenuje "znamení k řidiči", tak člověka i může napadnout, že to tlačítko je určené k dávání znamení k řidiči a že ten řidič zastaví na to znamení. Na druhou stranu lidí z pralesa, kteří poprvé v životě jedou veřejnou dopravou, zase až tolik nejezdí, a ostatní si brzy zvyknou na to, že ty čudlíky jsou debilně a nesmyslně popsaný.
@@breznik1197 To by bylo ale psané stejnou barvou jako znamení pro kočár a ne zvýrazněné červenou barvou .. :-)
@@Hajdaa Ta samolepka u toho znamení k řidiči má přesně takovou grafiku, jakou měly popisky znamení k zastavení předchozích minimálně padesát let. A v tramvajích tam ten řádek o zastávkách na znamení oproti autobusům chyběl původně prostě jen proto, že tramvaje v té době žádné zastávky na znamení neměly.
Od doby, co jsem začala sledovat Vaše videa, tak jsem porozumněla mnohým věcem. Díky za ně, určitě to pomůže i dalším lidem buďto v osvětě, nebo ve změně pohledu na různé situace :) Jen tak dál a výtečná práce ! :)
Výborná a věcná instruktáž od člověka, který dané věci naprosto rozumí a má s ní mnoho zkušeností. Já jsem (z pohledu cestujícího) na zastávky na znamení zcela zvyklý, protože v Jihlavské MHD (pracuji v Jihlavě) jsou jenom zastávky na znamení, s výjimkou velkých dopravních uzlů a konečných stanic. Ale pro Pražáky, kteří si na zastávky na znamení teprve zvykají (co vím, Praha tyhle zastávky zavedla jen relativně nedávno), to je jistě užitečná instruktáž. Skvělá práce :) A stejný zvuk pro znamení k řidiči a pro výstrahu výpadku elektrické sítě je těžce nepraktická věc. S tím se asi toho moc udělat nedá, že? :(
Dodal bych, že když stojím na zastávce na znamení a čekám na vozidlo MHD, tak mám ve zvyku na přijíždějícího řidiče mávnout, aby viděl, že mám v úmyslu nastoupit do jeho vozidla; z venku totiž nemám jak zjistit, jestli někdo ve vozidle zmáčknul zmíněné tlačítko žádosti o otevření dveří a tudíž nevím, jestli řidič na zastávce skutečně zastaví nebo ne (zvláště na zastávkách, které jsou obsluhovány více než jednou linkou)...
Tak pokud ridic vidi ze na zastavce nekdo je tak by mel zastavit si myslim a neni treba mavat na nej.
@@balkonovyzahradnik7495 Pravda. Je to jenom můj zvyk na zastávkách, které jsou obsluhované více linkami. Já totiž nevím, kterou linkou ostatní lidé stojící na zastávce chtějí jet, jestli tou samou co já nebo jinou.
Tak třeba v Brně pokud na řidiče/ku nemáváte moc spojů Vám nezastaví.
Praha má zastávky na znamení už minimálně 25 let, jen u tramvají je to relativně novinka (první byla před 7 lety).
A přitom ta výjimka pro ty uzlové a konečné stanice je naprosto zbytečná. To se přece rozumí samo sebou, že pokud někdo chce nastupovat nebo vystupovat, tak se zastaví - k tomu není potřeba vymýšlet nějaké výjimky.
Jinak si vzpomínám, když jsem ještě byl řidičem tramvaje, tak mi jednou cestující před zastávkou stiskl záchrannou brzdu, na které chybělo to krycí sklíčko. To bylo ještě v době, kdy v pražských tramvajích nebyla ani poptávková tlačítka dveří, ani zastávky na znamení, a dotyčný byl zřejmě z nějaké země, kde už tehdy bylo obvyklé si před zastávkou stisknout tlačítko. Přiznám se, že v první chvíli mě tahle varianta vůbec nenapadla a myslel jsem si, že mi tramvaj zastavila z důvodu nějaké poruchy, že se bezpečnostní spínač sepnul sám od sebe. Až po nějaké době mi došlo, jak to asi bylo.
Tomuhle říkám kvalitní kontent co zde ještě nebyl, jde vidět že autora videí opravdu baví jeho práce a je v ni znalec ! určitě pokračujte
Moc pěkné video, i když v našem kraji nikde tramvaje nejsou a jel jsem v ní párkrát v životě, tak na toto nezapomenu.
Já vždy mačkám tlačítko dveří. Znamení k řidiči jsem bral jako signál, když se v tramvaji něco stane - infarkt, výtržnost,... Ani mne nenapadlo, že se to může využít k zastávce na znamení.
Díky za video. :)
You’re back!👏👏
3:30 nejlepší scéna 😂😂
Super ..teď jsem zase ráda že mohu sledovat vaše videa ...jsem ráda Jupy
Jsem strašně rád, že vydává videa tak často a furt mají nějakou hodnotu! Pokračuj dál!
Dobře vysvětleno. 👍 I když nechápu jak někdo může takhle blbnout. 😀
Tohle video by mělo být na hlavní stránce DPP a na všech jeho sociálních sítích! :D
Nikoli, ten systém by se měl udělat intuitivní.
Každý úkon svoje tlačítko, ne rozlišovat kolikrát to zmáčknu.
Tlačítko "znamení nouze" mít zadělaný aby nešlo zmáčknout omylem (třeba za sklem) ale houkat to začne po prvním zmáčknutí(ne že s každým zmáčknutím to udělá tón).
Budu se flákat ve dveřích, bacha při zavírání - na to třeba tlačítko kočárku, ne že se to zmáčkne dvakrát (a věříme že řidič třeba slyšel tolik tónů, kolikrát sem to zmáčkl, zvlášť když myslí na křižovatku a má tam signalizaci třeba blinkru).
Chci otevřít dveře => chci zastavit, zastávky na znamení se nemusí řešit.
Zdravím :)
Dobře, že jsi opět mezi námi :)
Vše se zdá celkem logické, ale i tak je to šikovné takto předat, evidentně to spousta lidí nedokáže pochopit :/
Tak přeji co nejméně falešných signálů a šťastnou cestu ! :)
Super video ,které neporušuje dp řád mega dobrej nápad
❤❤
Jak je to tam počmáraný... Někdo by potřeboval zlámat ruce.
Je to nějaký typ lihové fixy či co. Dokud to nezaschne, dá se to docela dobře umít lihem. Jenže po zaschnutí už nepomáhá ani ten líh.
@ Ano, barva je tzv "bavis". Po zaschnutí jde o jednu z nejvíc trvanlivých/odolných barev.
@Reupload videí
Nevím tedy, na koho je ten váš komentář vlastně určen, ale nějak jsem si nevšiml, že by tady někdo "žaloval". A to vzhledem k tomu, že to, že to je počmárané, je viditelné a na veřejném místě. A také nebyl "označen" žádný "pachatel" trestného činu poškození cizí věci či dokonce poškození veřejně prospěšného zařízení.
A že by za to někdo ty ruce urazit potřeboval, to je sice poněkud blbý trest, ale když už, tak nabádání k trestnému činu (zákon nerozlišuje, k jakému; k jakému - v tomto případě těžké ublížení na zdraví s trvalými následky - však může ovlivnit výši trestu), ale opět ne žalování.
@ okay boomer
Krásně výstižné. Jen by se cestující mohli naučit to znamení dávat dostatečně včas.
Přesně úplně nejlépe vysvětleno a nejlepší je to že teď budou vycházet videa jako to bylo před pauzou.😉😉😄😄😊😊
Jak to víš?
@@Tobizon Myslí si to, protože teď vychází každej den jedno video.
Ok
Děkuji moc
Naprosto parádní video.
To jsou fakt super informace (y)
To je zajímavé, děkuji za poučení :D
Super formát.:-)
Thanks, Josef! An old good friend seems to have returned from deportation... :))
Můj obdiv všem řidičům tramvají..já pamatuji historické tramvaje které se v zatáčce na Klarov brzdily pískem..a vyskakovalo se za jízdy..dnešní tramvaje jsou luxusní..a i kdybych přejela stanici tak se nic neděje a vrátím se zpátky..
Paráda, pokračuješ dál, to je super! :)
Super video, díky za informace sice jsem to všechno věděl ale nevadí😀
Jsem rád, že po hodně dlouhé době vyšlo video. Docela rád bych chtěl vidět i video, kde by bylo vysvětleno, co způsobí bezdůvodné stisknutí modrého tlačítka(plošiny).
Důvodné i bezdůvodné zmáčknutí plošiny způsobí, že na mě v kabině cestující zazvoní a rozsvítí se tlačítko Plošina (u 14T a 15T se na displeji zobrazí piktogram plošiny).
To je video ze včerejší linky 16?
Rezistor je z5! 👍👌👏
Super video, děkuju :-) Kdysi jsem řešila právě, jak dát to znamení. V základních instrukcích jsem to nenašla - možná, že jsem to přehlídla. Je vcelku škoda, že výrobce (?vedení?) na to nemyslí a nedá jednoduchou instrukci "jak na to".
Rezistor is back!👌👍
Jezdím tu 25 let a nevěděl jsem že stačí zmáčknout jen tlačítko dveří. Tak já sem doteď byl jeden z těch co na Vás zvonil... :D Děkuju za info!
A to jste neokoukal že to ostatní nemáčkají?
@@menosobota552 A kde by to okoukal? Zastávky na znamení pro tramvaje jsou dost vzácný.
Rezistor je zpátky!
No konečně, pěkné video 👍
Jste ještě zapomněl dodat, aby Vám nedávali znamení bušením do kabiny 🤔
Jinak co jsem pochopil, už nesmíte zveřejňovat záběry z jízd?
A zeď zapojíme logiku. Zastávka má uvedeno na ZNAMENÍ. Na tom tlačítku je uvedeno ZNAMENÍ k řidiči. Musí být tedy každému zcela jasné, že záměr vystupovat na zastávce na ZNAMENÍ se oznamuje tlačítkem DVEŘE. Někdo by se měl zásadně zamyslet nad popisem tlačítka znamení k řidiči.
Historicky to tak bylo.
Než bylo poptávkové otevírání dveří, bylo v busech tlačítko znamení.Kdy jednou = zastávka na znamení, dvakrát = kočárek, mačkání = sos.
No teda! Perfektní práce! První vlaštovka jakési osvěty pro cestující? :) Někteří by to fakt potřebovali. Moc Vám fandím a těším se na další zajímavá videa.
Docela pěkně vysvětleno. Troufnu si říct, že toto většina českých cestujících zná. Ne všichni, ale většina cestujícich určitě. Problém mají většinou turisté a cizinci, kteří přicházejí úplně z jiného prostředí a nejsou na naše pravidla v MHD zvyklí. Nejednou při návštěvě Prahy jsem byl svědkem, když si cizinci nebyli schopni ani zvenku tlačítkem otevřít dveře. Proto bych do Vašich instruktáží přidal například anglické titulky, protože Vás jistě sledují i zahraniční diváci :).
když je někdo ze země kde se jezdí na velbloudovi tak nevim jeslti mu pomůže instruktážní video :-D
I opice a papoušci dokážou napodobovat a tím se učit. Pokud nějaký turista má schopnosti ještě nižší, tak má holt smolíka.
@@breznik1197 Oni jsou spíš líní si zjistit informace
@ Systémy pro veřejnost mají být natolik intuitivní, aby je každý nemusel předem týden studovat.
@@breznik1197 Já ti/vám vůbec nerozumím, ukončeme tuhle zbytečnou diskusi
Parádní video. Dobře že už zase tocis :)
Zdravím Pane Rezistore.
Jsem původně z Moravy, tudíž jsem vyrůstal na systému Brněnských tramvají (tzv. šalin :D ), kde se tlačítko otevření dveří mačká automaticky, když chce člověk vystoupit a to bez ohledu na typ zastávky. Nejsem si jistý, ale mám pocit že tam jsou i tlačítka pro zastávku na znamení, ale nechci lhát (je možné že si je jen pamatuji z jiných vozů MHD). Teprve nedávno jsem z vašich videí zjistil, že v Praze nic takového jako "zastávka na znamení" neexistovalo.
To celé ve mě vyvolává otázku... "Na klasických zastávkách tramvaj otevírá všechny dveře automaticky, nebo jak to funguje?" Je možné že jsem to pouze špatně pochopil a i lidé v Praze tyto tlačítka běžně mačkají před vystoupením, pouze je mate systém zastávek na znamení, které jsou pro ně novinka a neví jak se v tom případě zachovat.
Předem vám, nebo i jiným děkuji za případnou odpověď a přeji příjemný den.
Na stálé zastávce musí tramvaj zastavít a odblokovat dveře, bez ohledu na to zda je zadaná poptávka.
Na zastávce na znamení musí pokud a) je daná poptávka, b) někdo čeká(není vidět přes předchozí tramvaj), c) je to stará tramvaj bez poptávky.
Jestli v tramvaji s poptávkou řidič dveře jenom odblokuje nebo otevře centrálně, to vůbec nezáleží na charakteru zastávky.
Hurá môžem prist na návštevu Prahy, a voziť sa.
Snad že se toto dostane ke všem cestujícím kteří o tom nevěděli. Zdravím ze Šalingradu :)
Dobrej reportér tv nova😂😂😂
Díky za instruktáž, pro ne-Pražany je to velmi důležitá informace. Podle videa to nevypadá, že by byla nějaká jednoduchá instruktážní info-grafika (co, kdy a jak zmáčknout) někde poblíž dveří. To by pomohlo jak řidičům, tak cestujícím.
jak dopadlo vyjednávání s podnikem?
Tieto inštruktážne videá sú geniálne :O škoda že nám električky v meste nejazdia :D
Skvělé video.
Hele, Pepiku, tak mně tak napadlo, když už jsi se pustil znova do videí, a tentokrát takovou trochu edukativní formou, za což palec nahoru, možná by nebylo od věci, jako jedno z dalších, popsat lidem brzdy na tramvaji a ty procesy, který tam při brzdění probíhají. Jsem teď aktuálně v kurzu na Pankráci a docela mě to překvapilo. Stejně jako ta část obyvatelstva, která to má v hlavě alespoň malinko srovnaný, jsem vždycky věděl, že tramvaj = dlouhá brzdná dráha, ale popravdě nikdy jsem to pochopitleně do hloubky nestudoval. Prostě jsem to bral, asi jako většina, že je tramvaj prostě těžká, tak brzdí dýl :) A tudíž musí víc brzdit, aby zastavila. Bylo by fajn, lidem vysvětlit co a jak se děje při takový a takový poloze pedálu, že vlastně když jí rozjedeš na maximálku a uvedeš pedál do "zaparkovaný" polohy, čili do maximální provozní brzdy, že to prostě není jako v autě, kde sevřeš čelistma kotouče a zastavíš pomalu na fleku. Že tady žádná mechanika do určitýho momentu vůbec není a že je to něco jako, kdyby do poslední chvíle čekali až je na kole starým kole zastaví dynamo, který jim vyrábí proud do světla. Myslím, že spoustě lidí by se pak mohlo v těch hlavách alespoň porozsvítit, že myslet si, že když je tramvaj daleko, že má čas brzdit, že je to dost naivní představa ;) Snad chápeš jak to myslím a věřím, že si s tím tématem dokážeš poradit ;)
...přičemž při tom zdánlivém nebrždění už zřejmě lítají cestující po tramvaji...
Sice jen z technického hlediska, ale taky by mě to zajímalo :)
Elektromotor má sílu nejen při pohonu, ale i při brzdění, v něm problém není. Limitující je tření mezi kolem a kolejnicí. Pokud kola zablokuješ, tak tím brzdnou dráhu nezkrátíš, a naopak zlikviduješ 16 kol a ta můžou jít rovnou na přebroušení.
@@breznik1197 tak proc neudelat novou konstrukci, ktera dokaze trochu i brzdit?
@@zufex2029 Co vymýšlet nového? Při větších rychlostech a dobré adhezi je elektrodynamická brzda nejefektivnější, naopak čistě mechanické metody brzdění velmi nevhodné. Při malých rychlostech samozřejmě už elektrodynamika neúčinkuje, tj. je potřeba to chňapnout nějakou čelistí. U tramvají navíc máme elektromagnetickou kolejnicovou brzdu (pro železniční provoz asi není dost praktická, nejspíš by při větších rychlostech taky nebyla optimální). Co vymýšlet nového? Snad jen nějaký brzdicí padák by někdy trochu pomohl.
Ráda jsem tě zas viděla. Dík za za další video :)
Ty jsi prostě skvělý a to si zaslouží like mám radost z toho co děláš jaký máš často linky abych tě tam teda potkal máš někdy teďka linku 7 a 6 .
A u 14T a 15T zmáčknu tlačítko na dveří pro otevření dveří? Stačí to?
Ano, stačí.
Adam Dvořák ok dík
Jako v autobuse, taky stačí zmáčknout tlačítko na dveřích.
3:50 ale co když nezastaví? Jsme přeci jenom lidi a stát se to může, co pak?
Holt vystoupíte na další zastávce a vrátíte se tu jednu zastávku pěšky :)
Nebo můžeš zařvat.
@@HirrumiHassan A tramvaják dostane pokutu
@@Fera-gr5mm no jako neměl by projet zastávku ale když projede tak dostane asi nějakou tu penalizaci
@@olivercech Já takhle jednou mával na autobusáka do zrcátka protože zrovna koukal a jel v klidu dál. :-D
A jak je to, když mačkám tlačítko plošina a nic se mi nerozsvítí ani nic nezapípá? To se mi stává dost často. Je povinen si toto řidič před jízdou zkontrolovat, myslím funkci tlačítka. Moje zkušenost je taková, že to v noha případech nedělají a pak jsou překvapení a naštvaní, že je zdržuju.
Mastnou tyčí jsem jel naposledy v Brně před 20ti lety na Invex. Dodnes z toho mám noční můry🙊😁
Dobrý den, k tomu, co jste říkal na konci videa mám námitku: V takové tramvaji mi vzhledem k tomu, co jste nyní řekl (i jsem to věděl dříve) přijde vysloveně irelevantní a matoucí dávat do hlášení zastávek sdělení, že je to zastávka na znamení, neboť v takové tramvaji to fakticky zastávka na znamení není. Cestující proto (logicky) vidí jako jedinou možnost znamení právě to tlačítko "znamení k řidiči". Nyní už je takových tramvají stejně málo, ale jen před několika málo lety jich bylo více.
Asi si na něco naběhnu, ale nevím, co by to bylo jiného, než zastávka na znamení?
@@willyjeff85 Jen jsem myslel, že v těch typech tramvají, které musí stavět vždy by se mělo při hlášení zastávek vynechat dodatkové hlášení "zastávka na znamení"/"Příští zastávka je na znamení.", i když ta zastávka tento status má. Hlášení cestujícímu říká, že chce-li vystoupit, má dát znamení, nicméně za těchto okolností je hlášení chybné, neboť tramvaj zastaví bezpodmínečně.
@@willyjeff85 V některých městech dokázali signalizaci zastavení propojit s hlásičem, takže pokud už systém v okamžiku hlášení požadavek k zastavení eviduje, tak nehlásí nesmyslně znovu "zastávka na znamení", ale místo toho naopak rovnou hlásí "zastavíme". Dokonce i na LCD panelu vedení linky se ten údaj aktualizuje. No a úplně stejně by mělo být možné, aby vozidlo, které zastavuje všude i bez znamení, prostě hlášení tohoto údaje vynechávalo. A taky by samozřejmě bylo dobré, kdyby v případě přestupů na metro systém v době po půlnoci věděl, jestli se v dané stanici ještě nějaký přestup dá stihnout, a podle toho ho buď hlásil, nebo nehlásil. Jenže to by musel programovat někdo inteligentní a musel by mít dovoleno při práci myslet.
@@breznik1197 palubní počítač umí mít nahrané hlášení linky.
Třeba mezi tím, co mají linky 22 a 97 jsou rozdíly dva - 97 staví na Lazarské(a hlásí centrální přestupní zastávka), za to u stanic metra nehlásí "přestup na metro."
Že by řidič nemusel dávat kód hlásiče před kazdou jízdou(zvlášť když jede podle JŘ a má předepsaný co pojede) to se v busech nemusí, ale v tramvajích by to dávalo smysl.
Ono vydefinovat co to znamená "metro se dá stihnout" ale je trošku těžší. Palubák nezná jízdní řád metra a nic mu do něj není. Divoká varianta je dostávat informace z dispečinku. Autobusy si prakticky vystačí s tím, že v jízdním řádě má buď "17:00 Opatov kecej" nebo "2:00 Opatov." Nicméně to stejně dělá paradox, když přestup z busu měl vyjít ale bus má zpoždění.
@@cetovac Ano, palubní počítač umí sestavovat hlášení z jednotlivých slov či frází podle toho, jak má naprogramovaný daný spoj a linku. A právě proto je možné hlášení pro každou jízdu přizpůsobovat jakýmkoliv okolnostem, které si ten palubní počítač umí zjistit. Už to není jako staré hlášení pro celou linku, které bylo natvrdo nahráno na magnetofonové pásce.
Dobré video! Vsadím se že někomu to pomůže :D
Ahoj do Prahy :)
Zajímavé že to čudlítko na přední dveře máte tak nízko skoro u té sedačky,u nás v Ostravě je to daleko výš a všechny tři jsou dveřni tlačitka sou ve stejné rovině. Jinak ostravsky dopravni podnik tramvajove zastavky na zmameni nema,jenom A-bus a T-bus a jak tam mate tak hnusně počmaranou vpředu tu kabinu i ostatni časti tramvaje,tak to přetiraji podobnou barvou jako je tovarni barva té kabiny a bočnic u sedadel. U některych tramvaji co už jezdi trochu déle bývají ty kabiny přetřené radši celé.
Jinak ještě se chci zeptat je tady v komentařich někdo z Brna ? Nevim to jistě ale podle mě DPMB ty zastavky na znameni má nějak trochu jinak než v tomhle videu.
V Brně to funguje stejně, jako je to na videu: zmáčknete tlačítko na otevírání dveří. Jen je tam místo nápisu DVEŘE docela pochopitelný piktogram, že to tlačítko slouží k otevírání dveří a k zastávkám na znamení, takže jsem ještě neviděl, že by někdo nevěděl, co má zmáčknout.
Super :) máš můj like pane
Super video jako vždy ! :)
V brněnské mhd to je vyřešené poněkud lépe - tlačítka dveří i tlačítka nad dveřmi signalizují zastavení na znamení. Otevírání dveří je pouze tlačítky dveří (stejně jako ve videu) a nouzová signalizace lze myslím provést také jakýmkoliv tlačítkem (zmáčknutím 3x). Tím chci říct, že nechápu proč nemají v pražských tramvajích tlačítko nad dveřmi propojené se signalizací na znamení. Dávalo by mě to smysl tak mít.
Thanks for video))))
Na Reunionu se cestující domůže zastavení na zastávce na znamení tím, že dvakrát zatleská. :D fakt.
super,, ano toto je problém asi skoro všade v MHD,, žial toto by mala vidiet bežná cestujuca verejnosť,,,
čekám, kdy se tohle video objeví na oficiálních stránkách DPP
Taky vždycky čučím na dementy, co mačkají tlačítko na znamení místo od dveří. Cestují a ani si neumí přečíst pravidla provozu.
Shrnutí:
Pokud chcete zastavit na zastávce, která je na znamení, stiskněte tlačítko otevírání dvěří. Pokud chcete zastavit kdekoli jinde, zmáčkněte několikrát tlačítko znamení k řidiči. 😄
Dobrý den, bohužel jsou i řidiči tramvaje, kteří se neorientují jen na tlačítko dveří, zažil jsem to bohužel již několikrát... Takže z pohledu cestujícího je dle mého použít zásadně oboje...
Já kontroluju zmáčknuté dveře při brzdění do zastávky, ale ta tramvaj jede, nemůžu hypnotizovat tu kontrolku neustále, takže pokud si cestující navolí dveře příliš pozdě, už mu nezastavím. Jinak k Vaší zásadě - co tomu řidiči brání projet zastávkou, i když použijete oboje?
@@willyjeff85 Zmáčknuto bylo cca. V půli cesty mezi zastávkami, a tento konkrétní řidič to udělal více lidem, proto chybu cestujícího vylučuji. Každopádně chápu námitku a pokud bude řidič ignorant, nezastaví nikdy. Naštěstí takových řidičů je minimum vy určitě nepatříte k této části, právě naopak a jsem rád, že opět pokračujete v tvorbě.
@@willyjeff85 Asi by pomohlo kdyby stisk tlačítka dveří taky udělal ňákej pazvuk, ale zase to by to tam v tý kabině pak bylo jak v telefonní ústředně. :-D
@@willyjeff85 Ty ledky svítěj na panelu tak urputně, že je člověk periferním viděním vnímá, i kdyby nechtěl. Obecně vzato, jedním z hlavních důvodů vstupních psychotestů pro řidiče je právě vyloučit ty uchazeče, kteří nezvládají zpracovávat více podnětů současně, ale samozřejmě i z těch, kteří sítem projdou, jsou někteří svými schopnostmi u dolní hranice a jiní zase třeba lepší. A i zkušený a soustředěný řidič občas něco splete.
Can someone translate
To už je ta spolupráce s DPP?
Nejspíše ne, ale snad to pro ně bude přijatelný
@@nickocajko9282 Tento styl videí vůbec není zakázaný. Nesmí být videa jen za jízdy, to že si sám sebe nahrává o přestávce na konečné, kde není nikdo jiný než on a nejdou vidět ani SPZ od aut, tak to vůbec ničemu nevadí. Takže i kdyby tu spolupráci neměl, tak v těchto videích pokračovat dál může. :)
Moc pjekna informace mě se mi stalo že když jsem zmačknul znamení a ono se to nerozsvitilo ale jiní cestující zmáčkly a rozsvítilo znamení a zastavil na zastavce
Poučné, ale v MHD v Bratislave to funguje presne opacne. Pri zastavke na znamenie, je potrebne zvonit. Dopitove tlacidlo nestaci.
když chci vystoupit, bacím do švecovo kabiny šutrem. nééééé kecám. sem zodpovědný kaštan a šotouš. hezký den a víc videí prosím
Není náhodou u toho tlačítka znamení napsáno, že slouží právě pro zastavení v zastávce na znamení? Aspoň v jiných městech to tak bylo před tím, než vůbec bylo poptávkové otevírání dveří. To je matoucí.
A je to takhle u všech dopravních podniků? Aby člověk někde nezmačkl tlačítko a otevřely se mu dveře za jízdy.
To jim nevysvětlíš, napříč městama je to všude stejny. U nás se bohužel bere v potaz i zvuková návěst. Aneb jak nám říkal instruktor "nebezpečí, zastavte všemi prostředky" = 2 kočárky a jeden sekčák...
Skvělý jak ze strany cestujícího tak ze strany řidiče.
Proč tlačítko dveře nemá u sebe zároveň nápis "zastávka na znamení" nebo "prosím zastavte" ?
i kratší nápis "na znamení" by dost pomohl :) a pak by nemuselo vznikat toto video :)
Zastávky na známí bych úplně zrušila a automaticky bych zastavovala v každé, stejně jako tomu bylo dřív. Je to stejné jako ve vlacích milion tlačítek a člověk neví co má vůbec mačkat Ale jinak díky za vysvětlení.
Pěkné video, ještě jste mohl upozornit,že použití tlačítka "záchranná brzda", které je za sklivckem, není znamení k výstupu. Bohužel ani to sklíčko a piktogram některé cestující nezastaví ...
Proč máte skoro u všech takových to tramvají posprejovanou kabinu?
Když vám někdo sprejuje na kabinu, tak ho nemusíte zastavit nebo vyhodit?
Předpokládám, že se to stává, když vůz jede jako druhý v soupravě.
Takže když tramvaj jede třeba 40tkou z kopce, a pantograf lítá po drátech, tak to taky slyším často přerušovaně :D By měl teda řidič pod kopcem vylézt a taky se ptát, co se děje :D
Já mačkam tyhle čudly v autobuse už asi půl roku. Ale nikdy mi nezastavil. Takže musim doběhnout k řidiči, říct že budu vystupovatva on mi zastaví. Když je bus plný, tak smolík pacholík.
s autobusákama je to těžký, taky mam s tim svoje zkušenosti, když zmáčknete něco špatně tak je schopnej vás klidně seřvat a nebo jede prostě dál a neřeší že chce někdo vystupovat
Tak v normálním autobuse, pokud to neprovozuje nějaký Šrotliner, se snad po stisknutí tlačítka někde něco rozsvítí, ne? Pokud nerozsvítí, tak jsi asi mačkal blbě. Pokud STOP svítí a řidič nezastaví, tak je jasný, že ten blbej je on. No a samozřejmě pokud to zmáčkeš ve chvíli, kdy už ten autobus tou zastávkou projíždí, tak taky nemůžeš čekat, že na to bude reagovat. Ale je možné, že pokud u vás místo autobusů jezdí koňské povozy, tak je fakt asi lepší říct kočímu.
@@breznik1197 Nejsem debil pane. Čudlík mačká kde kdo a nikdy nezastavil. Každy ho mačká +- 500 metrů před zastávkou a nic. Ale jedná se jen o jednoho řidiče. Už jsme mu to s pár lidmi hezky vysvětlili ;)
@@krystof0118 Tak je fakt, že u některých obskurních dopravců dělají řidiče leckdy všelijací samorosti, o kterých se někdy i jejich kolegové podivují, že jim ještě úřady nezabavily nejen řidičák, ale i občanku. :-) Buď nezvládají sledovat víc věcí najednou, nebo třeba tak složitou věc, jako jsou zastávky, nejsou schopni pochopit.
@@breznik1197 Třeba u nás v Ostravě ještě jezdí autobusy, kde se po zmáčknutí dveře nerozsvítí nic. Tak je dobré koukat na LED panel, zda se tam objeví ZASTAVÍME, kdy řidič potvrdí, že to info má. Ale ne každý to potvrzuje. U novějších se už rozsvěcuje jak tlačítko, tak STOP nade dveřma
Nojo,pro pražáky je potřeba instruktáž provést polopaticky.... :-)
Pražáci to znají, takže to vysvětlení bylo asi pro někoho jinýho. :-)
Zajíémá mě kdy taky ty tvurci kamer udělají přirozené periferní vidění takové jaký má človek bez vybouleného zvětšeného efektu ve středu obrazovky.
Jáka je dostatečná vzdálenost před zastavkou ? 5 m stačí XD
Řekl bych, že Josef měl na mysli sousloví "dostatečný předstih". Přesně to definovat nejspíše nejde, ale průměrně inteligentní jedinec by měl umět vyhodnotit, kdy je vyslaný signál včasný a kdy už může být na řidičovu reakci pozdě, ne? :)
Já říkám "po ohlášení 'příští zastávka je na znamení'" ale v tramvajích(narozdíl od busů) se hláška nepouští při rozjezdu :D takže několik vteřin po rozjetí.
Když mám kufr nebo je přeplněno nebo z jinýho důvodu nechci vstávat, tak 1) hlídám jestli to někdo nezmáčkl 2) v nějaký čas někoho poprosím 3) vstávám, mačkám 200m před zastávkou :D
Kluci.... to pražáci nemají žádný inteligentní dopravní systém jako v Brně? Tam řidič hned ví co, kde, kdy a jak.... Snažte se :-)
Věřím tomu, že v Práglu žijí talpy, kterým je potřeba to vysvětlit :D
Děkujůch
0:48 testující xd
Ten systém je nelogickej. Mělo by se k tomu účelu používat znamení k řidiči. Pokud je zastávka na znamení, je logické dát řidiči to znamení.
To není systém, to je bordel (:-)))
Mě připadá nelogické mít tlačítko "znamení k řidiči."
Radši bych oddělená tlačítka (sos, plošina, kočárek, dveře,...)
Že se tlačítko "dveře" dá zmáčknout za jízdy, je podle mě v pohodě.
Dopravní podnik neumí ty tlačítka popsat správnými nápisy a aktivní řidič se to pak snaží napravovat. Kocourkov tohleto.