To najprostszy, najlepszy poradnik jaki widziałem. Kiedyś zjadłem masę czasu, żeby dojść do właśnie takiego zaplotu tj. do tarczy ze szprychami ciągnącymi. Dziś znalazłem ten film, wziąłem piastę Deore XT, felgę Mavic 319, szprychy DT Swiss Champion 2.0, dobrane kalkulatorem i pół godziny później, miałem ponownie zaplecione identyczne koło. Tylko na początku zobaczyłem w starym kole gdzie idzie ta pierwsza szprycha aby było ładnie widać napis na piaście. Dziękuję!
Dziięki Tobie i kilku innym osobą na YT nauczyłem się zaplatać koła i je centrować, tak więc wielkie dzięki za wrzucony material i poświęcony czas. Pozdrowienia z Warszawy i czekam na zaplot w innych konfiguracjach :)
Kiedyś kupiłem koło do nauki zaplatania i tak leżało bo był lekki stres. Obejrzałem Twój poradnik i wyszło szybko i łatwo . Raz walnąłem się na 3 etapie . Później poszło . Dziękuję pierdoły zostawione :) i zapraszam do siebie na yt.
Chciałbym wyrazić wyrazy szacunku za te Pana filmy, dużo wiedzy z zakresu serwisu. Świetnie Pan tłumaczy, poprawnym językiem, ale proszę zrobić coś z oświetleniem tej piwnicy. Szkoda marnować taki potencjał. Pozdrawiam
Dzięki🔥 Właśnie składałem koła to two6playera i oglądałem filmy jak to robić ale z 3 razy poprawiałem. Przyszedłem tu i za pierwszym razem skręcone piękne kółka. Jeszcze raz dzięki🔥🔥🔥
No tak - ale zgodnie ze "sztuką" podobno szprychy wewnętrzne (te które wkładałeś jako pierwsze z obu stron - od zewnątrz do wnętrza piasty - tak by było widać ich główki) mają być pchającymi a zewnętrzne (te zaplatane później) ciągnącymi. W związku z czym chyba ważne jest w którą stronę obracasz piastę. W przypadku koła przedniego nie ma to znaczenia - ale w tylnym napęd masz po prawej czyli pasowałoby obrócić piastę w przeciwną stronę niż to zrobiłeś - a szprychę z drugiej strony (2ga ćwiartka zaplatana) włożyć nie po prawej ale po lewej (oczywiście z uwzględnieniem odsłonięcia wentyla). Żeby nie być gołosłowny zacytuję przedmiotową "sztukę". Jej argumenty wydają się być racjonalne, szczególnie w kontekście rozkładu naprężeń wynikających z "oddziaływania" napędu: "szprychy dzielimy na zewnętrzne, czyli te które wkładamy od środka piasty (wychodzą na zewnątrz piasty - łebek jest niewidoczny), wewnętrzne, których łebki widzimy od zewnętrznej strony ponieważ szprychę wkładamy od zewnątrz do wewnątrz. zewnętrzne szprychy powinny być skierowane przeciwnie do obrotu koła a wewnętrzne zgodnie z jego obrotem. Dlaczego tak jest? Są dwie przyczyny bardziej ważne i jedna trochę mniej znacząca. Ta mniej ważna, to względy aerodynamiczne - nieistotna zwłaszcza jeśli jest to nasze pierwsze koło. Jeśli jest to koło któreś z kolei, wypadało by jednak również na takie szczegóły zwracać uwagę. A te 2 ważniejsze? lepiej rozkładają się siły naprężające szprychy. Jest to przede wszystkim istotne w tylnym kole, w którym szprychy dzielimy na ciągnące popychające Lepiej ciągnąć niż pchać prawda?. Dodatkowo szprycha zewnętrzna nie pracuje samą główką (tak jak wewnętrzna), tylko opiera się o krawędź piasty, dzięki czemu jest mniej narażona na pęknięcie, zerwanie itd. drugi powód związany jest z pękaniem szprych, a dokładniej z tym co się stanie jak szprycha nam pęknie. Co się dzieje, gdy pęka szprycha zewnętrzna? Szprycha pęka najczęściej tuż przy główce. Jeśli jest zachowana zasada kierunku, nie stanie się nic złego, ponieważ szprycha zostanie przytrzymana na trzecim krzyżu przez szprychę wewnętrzną, a ponadto ułoży się po skosie w stosunku do kierunku jazdy, w stosunku do kierunku obrotu piasty. Jeśli pęknie nam szprycha wewnętrzna, zostanie przytrzymana przez szprychę zewnętrzną, tym razem na drugim krzyżu (oczywiście w przypadku typowego pęknięcia przy główce). Może się też zdarzyć, że któraś pęknie przy nyplu albo w połowie długości, ale to też nie będzie zerwanie że tak powiem "kolizyjne". Gorzej by było, gdyby pękła zewnętrzna szprycha i była by ona szprychą pchającą. Wtedy mogłaby chcieć wbić nam się w piastę (zważywszy na kierunek jej usytuowania oraz kierunek obrotu piasty/koła." Tak na marginesie dobre filmy z poradami, można sporo skorzystać no i te "pro tipy" :). Tak z protipów - widziałem jak gość zrobił sobie gdzieś klucz do kasety z łba śruby - wkładając ją wprost w gniazdo kasety (tak jak ten specjalny shimanowski klucz).
Gajowy, jeśli pisałeś to z pamięci to 👏👏 masz dużo wiadomości ale musze Cię zmartwić, bo to koło zostało dobrze zaplecione. Jest to koło na hamulec tarczowy a tam szprychy ciągnące są kierowane w przeciwną stronę a nie tak jak powyżej napisałeś . Przemysł to 😕
Jutro będę składał koło po raz pierwszy i mam nadzieję że się uda. Dzięki i pozdro Edit: Udało się ale niestety za drugim razem bo coś pomieszlaem i zaplatalem od nowa. Dzięki wielkie za pomoc. Pozdro
Jeszcze powinno być o szprychach ciągnących i pchających. Generalnie w najlepszym serwisie w Warszawie przednie koło pod tarczówkę zaplatają tak, że ciągną wewnętrzne (bo zewnętrzne ciągną przy hamowaniu), a tylne tak, że ciągną zewnętrzne.
Dzień dobry Adam z tej strony. Czy to możliwe że jedna strona szprych jest dłuższa druga krótsza jak nie odpowiesz nic się nie stanie 😁 podobają mi się te filmiki
Mam obręcz dartmoor raider v2 ale na 36 szprych. Piasta ns roatry też na 36. I pierdzieli mi sie wszystko na 6:56. Jeśli policze 4 otwory od szprychy którą założyłem ląduję na innej szprysze(chyba tak sie odmienia). Czy jest różnica w zaplataniu 36 a 32?
To trudno byłoby wycentrować koło, bo szprycha idąca pod napinana naciąga również tą drugą szprychę przez co siły się lepiej rozkładają. Kiedyś przez pomyłkę w dwóch miejscach wyszedł mi taki manewr i nie dało rady tego wycentrować w żaden sposób, bo szprycha się napinała a nic to nie robiło dla obręczy
A jeżeli z jednej strony potrzebuję 257mm a z drugiej 258mm i kupię tylko to 257 mm to będzie dało radę to zapleść tak żeby to działało? Bo mi wyjdzie to o wiele taniej.
nie ma potrzeby cokolwiek mierzyć...wybierz Freespoke:kalkulator szprych,z zakładek wybierasz piastę następnie obręcz ,wstawiasz 3# i ilość szprych i klikasz oblicz !Pamiętaj wys nypla to 12mm !
Fajna stronka, nie znałem jej wcześniej. Podoba mi się to, że można znaleźć rysunki techniczne konkretnej piasty. Niestety z minusów - bardzo wąska gama piast i obręczy do wyboru. W większości wypadków i tak trzeba mierzyć samemu ;)
Jesteś rewelacyjny. Temat wyłożony prosto i przystępnie bez zbędnego eciepecie. Tak trzymaj.
Dzięki za pomoc! ! Właśnie składałem swoje koło, male komplikacje były ale finalnie wszystko wyszło tak jak u ciebie dzięki !
To najprostszy, najlepszy poradnik jaki widziałem. Kiedyś zjadłem masę czasu, żeby dojść do właśnie takiego zaplotu tj. do tarczy ze szprychami ciągnącymi.
Dziś znalazłem ten film, wziąłem piastę Deore XT, felgę Mavic 319, szprychy DT Swiss Champion 2.0, dobrane kalkulatorem i pół godziny później, miałem ponownie zaplecione identyczne koło.
Tylko na początku zobaczyłem w starym kole gdzie idzie ta pierwsza szprycha aby było ładnie widać napis na piaście.
Dziękuję!
Proszę, niech służy! 😉
Dziięki Tobie i kilku innym osobą na YT nauczyłem się zaplatać koła i je centrować, tak więc wielkie dzięki za wrzucony material i poświęcony czas.
Pozdrowienia z Warszawy i czekam na zaplot w innych konfiguracjach :)
Kiedyś kupiłem koło do nauki zaplatania i tak leżało bo był lekki stres. Obejrzałem Twój poradnik i wyszło szybko i łatwo . Raz walnąłem się na 3 etapie . Później poszło . Dziękuję pierdoły zostawione :) i zapraszam do siebie na yt.
Bardzo dziękuję za pomoc pełen profesjonalizm jesteś super pozdrawiam
Mega dzięki stary!
Bubu jesteś najlpeszy w tym co robisz pomogłeś bardzo dziękuję serdecznie
super w końcu się nauczyłem teraz szybciej mi to idzie w serwisie rowerowym dziękuję DIRTOWY BUBU
😃
Zajaweczka, fajnie, że mogłem pomóc ;)
Na szybko nie na szybko, ale jeden z fajniejszych materiałów o zaplataniu kółka 👍
Super tłumaczysz jestem zdziwiony że to takie proste a ja nie wiedziałem z czym to sie je do puki nie obejrzałem twojego filmu
Pierwszy raz to robiłem i udało mi się przez ciebie to zrobić bez większych problemów
Polecam ten filmik. Dobrze i szybko wytłumaczone. Zaplotlem swoje koło za pierwszym razem. 😉
Bardzo zrozumiały poradnik.
Dziękuję za pomoc
dzięki bubu nareszcie ktoś mi dobrze wytłumaczył jak zapleść koło
Świetny kanał niedawno pod odcinkiem prosiłem o poradnik do zaplatania koła. Patrzę cyk i już jest
Poradnik niech służy 😉 dzieki za miłe słowo 👊
Dziękuję. 👍
Serdeczne pozdro! 🍀
Dzięki za pomoc, poszło szybko i sprawnie
Kozak film teraz tylko centrowanie i git z fartem 💪
Dzieki. Prosto i czytelnie
Jasno, krótko i na temat, mi się udało, dzięki 😀
Super, Dzieki za dobre słówko 🤟
Świetny film z kalkulatorem sapima również .
Dzięki wreszcie skumałem zaplot. 😁🍻
Zajawa, niech się toczy! 😁
I wyszedł kółko jak nowe a w kieszeni 80€ pozostało. Dzięki dzięki dzieki
Świetny poradnik. Jak zawsze z resztą :)
Staram się trzymać poziom, dzięki za miłe słowo! 👊
@@DIRTOWYBUBU 👊 Zawsze doceniam fachowy materiał
Szybko konkretnie i na temat, dobry poradnik 👌🏻
Dzieki!
Dzięki bardzo pomogłeś piasta nowa już w rowerze założona
Kozacki Poradnik❤
Zaplatalem koło I ten sposób jest kozacki
pierwszy raz w zyciu zaplatalem kolo i sie udalo dzieki😆
super film!! złożone szybciutko
Dzięki za poradnik
Niby trudne, ale jak objaśniasz krok po kroku to proste. No i w końcu wiem co to te 3 krzyże hehe.
Dzięki wielkie. Pomogłeś :)
Bardzo fajny filmik dzięki
dzięki, gdyby nie ten filmik siedziałbym nad tym pewnie z kilka godzin :D
Chciałbym wyrazić wyrazy szacunku za te Pana filmy, dużo wiedzy z zakresu serwisu. Świetnie Pan tłumaczy, poprawnym językiem, ale proszę zrobić coś z oświetleniem tej piwnicy. Szkoda marnować taki potencjał. Pozdrawiam
Dzieki za filmik,wasnie zlozylem pierwsze kolo :]
Mega dzięki!
Dzięki🔥
Właśnie składałem koła to two6playera i oglądałem filmy jak to robić ale z 3 razy poprawiałem. Przyszedłem tu i za pierwszym razem skręcone piękne kółka. Jeszcze raz dzięki🔥🔥🔥
Cieszę się, że mogłem pomóc. Do zoba na hopach 👊
No tak - ale zgodnie ze "sztuką" podobno szprychy wewnętrzne (te które wkładałeś jako pierwsze z obu stron - od zewnątrz do wnętrza piasty - tak by było widać ich główki) mają być pchającymi a zewnętrzne (te zaplatane później) ciągnącymi. W związku z czym chyba ważne jest w którą stronę obracasz piastę. W przypadku koła przedniego nie ma to znaczenia - ale w tylnym napęd masz po prawej czyli pasowałoby obrócić piastę w przeciwną stronę niż to zrobiłeś - a szprychę z drugiej strony (2ga ćwiartka zaplatana) włożyć nie po prawej ale po lewej (oczywiście z uwzględnieniem odsłonięcia wentyla).
Żeby nie być gołosłowny zacytuję przedmiotową "sztukę". Jej argumenty wydają się być racjonalne, szczególnie w kontekście rozkładu naprężeń wynikających z "oddziaływania" napędu:
"szprychy dzielimy na zewnętrzne, czyli te które wkładamy od środka piasty (wychodzą na zewnątrz piasty - łebek jest niewidoczny), wewnętrzne, których łebki widzimy od zewnętrznej strony ponieważ szprychę wkładamy od zewnątrz do wewnątrz.
zewnętrzne szprychy powinny być skierowane przeciwnie do obrotu koła a wewnętrzne zgodnie z jego obrotem.
Dlaczego tak jest? Są dwie przyczyny bardziej ważne i jedna trochę mniej znacząca. Ta mniej ważna, to względy aerodynamiczne - nieistotna zwłaszcza jeśli jest to nasze pierwsze koło. Jeśli jest to koło któreś z kolei, wypadało by jednak również na takie szczegóły zwracać uwagę.
A te 2 ważniejsze?
lepiej rozkładają się siły naprężające szprychy. Jest to przede wszystkim istotne w tylnym kole, w którym szprychy dzielimy na
ciągnące
popychające
Lepiej ciągnąć niż pchać prawda?. Dodatkowo szprycha zewnętrzna nie pracuje samą główką (tak jak wewnętrzna), tylko opiera się o krawędź piasty, dzięki czemu jest mniej narażona na pęknięcie, zerwanie itd.
drugi powód związany jest z pękaniem szprych, a dokładniej z tym co się stanie jak szprycha nam pęknie. Co się dzieje, gdy pęka szprycha zewnętrzna? Szprycha pęka najczęściej tuż przy główce. Jeśli jest zachowana zasada kierunku, nie stanie się nic złego, ponieważ szprycha zostanie przytrzymana na trzecim krzyżu przez szprychę wewnętrzną, a ponadto ułoży się po skosie w stosunku do kierunku jazdy, w stosunku do kierunku obrotu piasty. Jeśli pęknie nam szprycha wewnętrzna, zostanie przytrzymana przez szprychę zewnętrzną, tym razem na drugim krzyżu (oczywiście w przypadku typowego pęknięcia przy główce).
Może się też zdarzyć, że któraś pęknie przy nyplu albo w połowie długości, ale to też nie będzie zerwanie że tak powiem "kolizyjne".
Gorzej by było, gdyby pękła zewnętrzna szprycha i była by ona szprychą pchającą. Wtedy mogłaby chcieć wbić nam się w piastę (zważywszy na kierunek jej usytuowania oraz kierunek obrotu piasty/koła."
Tak na marginesie dobre filmy z poradami, można sporo skorzystać no i te "pro tipy" :). Tak z protipów - widziałem jak gość zrobił sobie gdzieś klucz do kasety z łba śruby - wkładając ją wprost w gniazdo kasety (tak jak ten specjalny shimanowski klucz).
Gajowy, jeśli pisałeś to z pamięci to 👏👏 masz dużo wiadomości ale musze Cię zmartwić, bo to koło zostało dobrze zaplecione. Jest to koło na hamulec tarczowy a tam szprychy ciągnące są kierowane w przeciwną stronę a nie tak jak powyżej napisałeś . Przemysł to 😕
Jutro będę składał koło po raz pierwszy i mam nadzieję że się uda. Dzięki i pozdro
Edit: Udało się ale niestety za drugim razem bo coś pomieszlaem i zaplatalem od nowa. Dzięki wielkie za pomoc.
Pozdro
Super
Spoko robota pozdrawiam serdecznie
No i elegancko 👊
Jeszcze powinno być o szprychach ciągnących i pchających. Generalnie w najlepszym serwisie w Warszawie przednie koło pod tarczówkę zaplatają tak, że ciągną wewnętrzne (bo zewnętrzne ciągną przy hamowaniu), a tylne tak, że ciągną zewnętrzne.
Świetny poradnik :)
nie każdy bohater nosi peleryne :) łatwiutko
Dzięki wielkie
Mega pomogło
Dzień dobry Adam z tej strony. Czy to możliwe że jedna strona szprych jest dłuższa druga krótsza jak nie odpowiesz nic się nie stanie 😁 podobają mi się te filmiki
Dzięki stary przyda się
Ladnie, git. W bliskiej przyszlosci nie bede zaplatac, ale wiedza sie przyda! Pokazesz jeszcze jakies inne style?
Pozdro
Mam pytanko czy przy zaplataniu muszę mieć nowe szprychy czy mogę stare użyć
Bubu przyjedziesz do Rabki na dirt-a ?
Zapraszamy :-)
Dzięki ziomal za zaproszenie! Mam nadzieję, że tam trafię na jednym z tripów 💪
@@DIRTOWYBUBU Czekam z niecierpliwością ;-)
A moze pokazesz jak zrobic na 2 krzyże? Bo akurat będę nad takim kolem pracował z gory dziękuję
Mam obręcz dartmoor raider v2 ale na 36 szprych. Piasta ns roatry też na 36. I pierdzieli mi sie wszystko na 6:56. Jeśli policze 4 otwory od szprychy którą założyłem ląduję na innej szprysze(chyba tak sie odmienia). Czy jest różnica w zaplataniu 36 a 32?
dobry wieczór to zaplatanie kół rowerowych to bardzo trudne nie oszukujmy sie ja mam koła 28 zwykłe nie stozkowe i jaka długos jest tych szprych
supcio
cześć mam pytanie
zrobisz kiedyś odcinek o ochraniaczach typu buzer/zbroja? i czy sam używasz
Mam jedną zbroję i chętnie opowiem co nieco 👊 Dzięki za pomysł!
👍
Mi się nie udało zapleść koła bo niektóre spychy bardziej wystają i jest nie równe koło. Jak byś mógł prosił bym o pomoc
Bardzo fajny poradnik. Pytanko- a co, gdyby trzeci krzyż dać też. NAD szprychą, a nie pod? Czy jest jakiś powód, bo wszyscy zaplątają pod?
To trudno byłoby wycentrować koło, bo szprycha idąca pod napinana naciąga również tą drugą szprychę przez co siły się lepiej rozkładają. Kiedyś przez pomyłkę w dwóch miejscach wyszedł mi taki manewr i nie dało rady tego wycentrować w żaden sposób, bo szprycha się napinała a nic to nie robiło dla obręczy
@@DIRTOWYBUBU Miałem kiedyś zrobić próbę, ale tym wyjaśnieniem zaoszczędziłeś lutego. Dzięki !
Coś miłego
Się szanuje 🤘
mózg mnie rozbolał. już łatwiejsze są prestrzenie n-wymiarowe, albo całki eliptyczne.
A jeżeli z jednej strony potrzebuję 257mm a z drugiej 258mm i kupię tylko to 257 mm to będzie dało radę to zapleść tak żeby to działało? Bo mi wyjdzie to o wiele taniej.
Jeśli mi tak wychodzi, że różnią się milimetrem to zamawiam takie same (na ogół te dłuższe) i wszystko działa
Rozplotłem koło i mam dłuższe i krótsze szprychy. Po której stronie dać krótsze a po której dłuższe? Kołnieże w piaście są takich samych wymiarów?
Po lewej od tarczy zazwyczaj są krótsze, ale nie zawsze tak jest. Przy rozplataniu warto to sobie zapamiętać 👊
Gdzie kupie końcówkę do wkrętarki żeby dokręcać te nyple od góry jak zrobiłeś to ty ?
W jakimś narzędziowym albo budowlanym sklepie
- malutka wkrętarka do tego długi bit płaski
nie ma potrzeby cokolwiek mierzyć...wybierz Freespoke:kalkulator szprych,z zakładek wybierasz piastę następnie obręcz ,wstawiasz 3# i ilość szprych i klikasz oblicz !Pamiętaj wys nypla to 12mm !
Fajna stronka, nie znałem jej wcześniej. Podoba mi się to, że można znaleźć rysunki techniczne konkretnej piasty. Niestety z minusów - bardzo wąska gama piast i obręczy do wyboru. W większości wypadków i tak trzeba mierzyć samemu ;)
zjebałem XD
Co za noob. xD
Czy w przypadku gdy mam amortyzator 100mm który jest na koła 27.5 ale mam w nim koło 26 i wsadzę go do two6playera to będzie problem?
Nie będzie żadnego problemu. Mój amortyzator też jest oryginalnie pod koło 27,5" i wszystko działa jak należy 👊
@@DIRTOWYBUBU dzięki
@@sqjazda2253 Wiem data,ale mam amor 26 i latałem na kole 24 kiedyś
Jak zaplotlem po wymienieniu obreczy odkrecaja mi sie same sprzychy z nypli
Z początku to normalne, koło musi się ułożyć i trzeba jeszcze raz je dokrecić 🤘
@@DIRTOWYBUBU dzięki! Przyda sie bo zacząłem latac 15 metrowe byki
Jaki masz rozmiar ramy 26 playera ? Jeśli mam 185 cm to kupić L czy S?
Zdecydowanie L
@@Bigduck88 ok dzięki
Też bym stawiał na Lke 🤟
Jaka piaste kupic do 250zl do two6pleyera
reel ss
Jakie to szprychy?
Akurat tego mi potrzeba było bo pierwsza sztywna os wjechala
Różnica jak niebo i ziemia 😁
Od strony napędu będą KRÓTSZE
Zaplot 36 jest taki sam jak 32?
Tak, wygląda to identycznie 😉
@@DIRTOWYBUBU Dzięki juz zaplotłem swoje pierwsze koło dzięki tobie :D
Mi nie wychodzi ,niektóre nyple wystawają niektóre nie
Dasz link do tych tabeli
Znajdziesz je na stronie velo.pl w opisie konkretnej piasty czy obręczy
A posmarowałeś czymś gwinty tych szprych? Bo ponoć się powinno, a nic nie wspominasz o tym.
Osobiście na gwint nie używam ani smaru ani żadnego kleju
następnym razem przy przyszypszonym tępie puść jakąś muzyczkę :)))))))
dobry wieczór to zaplatanie kół rowerowych to bardzo trudne nie oszukujmy sie ja mam koła 28 zwykłe nie stozkowe i jaka długos jest tych szprych