Bardzo miło słyszeć takie rzeczy z ust architekta bo niestety, ale wciąż w naszym kraju ta branża ma więcej wspólnego z rysownikami/kreślarzami niż inżynierią. Rośnie młode, świadome pokolenie, brawo ;)
Witam serdecznie :) Czyli wychodzi na to że ściany z keramzytu najlepiej jest pokryć wełną czy styropian aby dom byl zdrowy bo już się zakręciłem i jaki tynk byl by najlepsze w obu przypadkach . Dziekuje i pozdrawiam :)
Witam mam mały problem zrobiłem pokój z piwnicy ta piwnica ma fundamenty z kamienia niestety musiałem się obniżyć z wylewką wewnątrz pomieszczenia i dlatego izolacja pozioma jest metr nad wylewką pod wylewką jest chudziak na to styropian i podłogówka oraz panele zrobiłem ściany z regipsów na stelażach oddalonych od podmurówek z kamienia jakieś 10 do 15 cm w niektórych miejscach 5 cm nie dałem żadnej folii para przepuszczalnej tylko na stelaż od razu regipsy wychodzi mi grzyby i pleśń na dole i zazwyczaj widzę to w okresie wiosny lata jesieni w okresie zimy kiedy działa podłogówka nie występuje taka sytuacja jak mam ocieplić dom od wewnątrz żeby nie występował grzyb? Myślałem nawiercić w regipsach na samym dole kilka dziurek i wstrzyknąć piankę poliuretanową resztę uzupełnić kuleczkami styropianowymi do wysokości ponad metr nad posadzkę żeby bariera przekroczyła izolację poziomą na regipsy dać folię para przepuszczalną i przykręcić drugi regips żeby nie demontować tych pierwszych co o tym myślicie?
Super odcinek :) jaki więc byłby najlepszy sposób ocieplenia stropu domu murowanego? Jest to zagadnienie złożone, ale rozwiązań jest wiele i nie wszystkie można sprawdzić na własnej skurze. Mogę prosić o sugestię? :)
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak technologia stronu, rodzaj ogrzewania, instalacje wewnętrzne i wiele, wiele innych czynników...
Świetny film. Ekstra wprowadzenie w temat i rozwiniecie, czekam na kolejne. Przy okazji przemycę moje pytanie. Dom z bali drewnianych 12cm nie ocieplony, na tym od wewnątrz wełna 2cm, folia wiatroszczelna i pustka powietrzna 2cm, na to płyta GK. Chcemy docieplić wełną 5 lub 10 cm od wewnątrz, jak powinniśmy to zrobić? Zdjąć obecna płytę GK i dopiero ocieplać? Czy możemy na obecna GK położyć ocieplenie i czy takie ocieplenie przed zamknięciem kolejna GK powinno być zakryte folia paroizolacja?
Witam mam dach pokryty blachodachówka pod spodem membrane , pewien fachowiec zrobil mi szczeline wentylacyjna miedzy welna a memrana z sznurka ,pytanie moje brzmi czy to nie zaszkodzi ?
Mam domek na działce na stelażu stalowym ściany są tylko ze styropianu 30cm na tym siatka i klej od zewnątrz. Od środka jest płyta GK, paraizolacja i płyta MFP przykręcona do stalowej konstrukcji. Czy powinienem się obawiać grzyba w ścianie?
Czesc. Mam pytanie. Chcialbym odnowic 40 letnia drewniana altankę na działce gdzie elewacja jest z desek elewacyjnych. Zalezy mi tylko na tym aby welna badz styropian byly nosnikiem tynku (pucu). Grubosc max 5 cm. Co wybrac? Pozdrawiam
Grubość max 5 cm, tak naprawdę niewiele zmieni. Odczuwalna różnica będzie dopiero od grubości ponad 12 cm. Odnośnie samego materiału izolacyjnego, to już większej różnicy nie będzie. Oba mają podobne parametry jeżeli chodzi izolacyjność cieplną. Nagraliśmy film, w którym porównaliśmy różne materiały izolacyjne. Zapraszam by się z nim zapoznać :)
A czy ocieplenie dachu poddasza może wyglądać w taki sposób: między krokwie: - 2 cm dylatacji od membrany - poniżej 10 cm płyty PIR - poniżej 5 cm wełny (dla akustyki) pod krokwiami: - 6 cm płyty PIR Materiał kupiony, nawet zacząłem już to robić. Ale coś mnie tknęło żeby sprawdzić o co chodzi z tym punktem rosy i zgłupiałem. Patrzyłem tylko na izolacyjność termiczną, pomijając całkowicie temat punktu rosy w przegrodzie. Kalkulatory punktu rosy nic tu nie podpowiedzą. Jak to widzicie?
@@PunktWidzeniaStudioArch To może inaczej. Trzeba umieć z nich korzystać:) Samo stwierdzenie z kalkulatora że przy 22'C i wilgotności 50% punkt rosy wynosi "tyle a tyle", nie mówi mi kompletnie nic o tym, czy ten punkt wypadnie gdzieś pomiędzy którąś z trzech warstw izolacji. Bo jeśli wypadnie np. w wełnie pomiędzy płytami PIR i wystąpi tam kondensacja pary, to nie będzie możliwości odparowania powstałej wody. Nie wiem czy w ogóle to jest problem i czy ta kondensacja może wystąpić w przegrodzie. Lub jeśli już, to w jakim punkcie jak np. w środku będzie 22' a na zewnątrz -15'. Dostępne kalkulatory nie mają takich danych do wprowadzania, więc jak dla mnie są bezużyteczne przy mojej rozkmince. No a nie chciałbym się narobić i dodatkowo zrobić to źle
Moim zdaniem, "oddychanie ścian" to temat bardziej złożony a określenie nie do końca trafione, poniewaz oddychanie to ruch powietrza, w pełnym składzie, zarówno w jedną jak i w drugą stronę. W przypadku ścian zewnętrzych ten ruch, praktycznie jest w jedną stronę. Ja porównał bym to do "puszczania bąków" i zażółconej bielizny. Warto popatrzyć na elewacje zewnętrzne niektórych budynków i ich wygląd. Nieraz, w tym samym budynku, z tej samej strony, nawet południowe czy zachodniej, elewacja ma różny wygląd - czysty lub brudny. Z czego to może wynikać? Zadałem sobie trudu i zapytałem o przyczynę tak wyglądających elewacji. Okazuje się, że jest tu różny układ warstw przegrody, tam gdzie opór dyfuzyjny maleje w kierunku zewnętrznym - jest ok. Problem jest, kiedy jest odwrotnie.
Na "czystość" elewacji ma wpływ więcej czynników i niż samo wydalanie powietrza przez nie. Warto też pochylić się nad sprawą glonów (i/lub porostów) na elewacjach zacienionych oraz odległości od drogi i stanu jej powierzchni. Jak zawsze, nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Aczkolwiek pomysł z "puszczaniem bąków" przez przegrody jest bardzo ciekawy ;)
Zakładając, że mamy dachówkę ceramiczną, membranę paroprzepuszczalną, dalej szczelnia wentylacyjna 3cm i 15cm wełny + folia paroizolacyjna. Czy istnieje możliwość że punkt rosy będzie w wełnie?
Dużo naczytałem się o tym jak to silka nie oddycha, a keramzyt znakomicie. Ten film rzucił n to trochę inne światło. Pytanie: czy sam fakt niższej paroprzepuszczalności silki sprawia, że jest gorsza od keramzytu pod względem zapewnienia optymalnych warunków wewnątrz budynku? Czy połączenie - silka, wełna mineralna, elewacja z ciętej cegły ceramicznej - ma szansę zapewnić właściwy przepływ pary z budynku, czy jest to pomysł z góry skazany na kłopoty?
Wyobraźmy że ocieplamy 9 piętrowy blok natryskowo otfartoł komurkoł PUR o grubości 20 cm. i gęstości 18-25 kg/m3 , po czym dajemy klasyczne zbrojenie 5-8 mm kleju i siatka 200-300g/m2 , finalnie tynk silikon 1.5mm. Lub : 2cm zamknietej 30-50kg/m3 , następnie 15-16cm otwartej ~8kg/m3 I do 20cm znowu zamkniętoł 2-3 cm. 150-200 KG/m3 Finalnie tynk1.5 lub farba ( bez zbrojenia !) Co państwo powiecie o kwestiach dyfuzji i oporu na zgniecenie w tych dwóch wariantach Ps. Odrzucamy cenę materiałów i kwestię trudności obróbki piany pur.
Przepraszam, ale nie rozumiem pytania :) Proszę jaśniej, o co konkretnie Pan/Pani pyta, czy czego chciałby się Pan od nas dowiedzieć, to chętnie odpowiemy.
@PunktWidzeniaStudioArch Dziękuję, a jaka wełna byłaby najlepsza ?myślę na ganku o 10 cm, a cały dom 20 ?zalemi mocno na ochronie antydzeiekowej no i plus to ocieplenie
Witam Pana. Szkoda ze tak pozno trafilem na ten kanał. Doskonale wytłumaczone. 👍 Prosze w wolnej chwili odpowiedziec na moje pytanie. Mam dom ocieplony 15cm styropianem, dom z poddaszem nieużytkowym,strop żużlobetonowy. Bede podwieszał sufity z karton gipsu a na strop chce dac wełne mineralną 2×20cm. Pytanie: czy powinienem położyć folię izolacyjną na strop przed ułozeniem wełny czy lepiej na goły beton a folię dać miedzy sufitem podwieszanym a stropem? I czy lepszym rozwiązaniem na taki strop nieużytkowy bedzie wełna skalna czy szklana? Bedę wdzięczny za odpowiedz. Pozdrawiam.
Dziękuję za pochlebną opinię i zainteresowanie naszym kanałem :) Co do folii to najlepiej położyć ją na stropie pod wełną. Co do wyboru samej wełny odpowiedź nie jest jednoznaczna. Odsyłam do naszego filmu o rodzajach wełny. Znajdzie go Pan na naszym kanale :)
@@PunktWidzeniaStudioArch a ja właśnie myślę nad ociepleniem i ogrzaniem mieszkania w kamienicy od środka i postanowiłem zrobić to nowocześnie dając ogrzewanie ścienne, a konkretnie mam 50cm mur cegły pełnej, który zamierzam ocieplić od środka wełną skalną min. 5cm do 10cm (w zależności ile mogę zabrać przestrzeni z pokojów), na nią folia do podłogówki jako jakiś tam radiator ciepła, dalej rura PEX i znowu folia tym razem zwykła PE i płyta KG. - Pytanie czy dobrze założyłem warstwy i jak odprowadzi się wilgoć, która ewentualnie się tam skropli? - Czy wystarczy, że wełna będzie niezaizolowana od pustki powietrznej w obniżanym suficie? - W każdym razie, punkt rosy nie wypada na wewnętrznej izolacji, ale co jeżeli woda tam się się pojawi chociażby podczas chłodzenia pompą ciepła? Z góry dziękuję za uwagi i pomysły co mógłbym zmienić lub poprawić.
@@jakoob ogrzewanie ścienne.Albo w strukturze muru w "betonie" albo podtynkowe. Sucha zabudowa z wełną szklana + paroizolacja powinna wystarczyć. A izolacje zdecydowanie robi się na zewnątrz.
No właśnie jako laik zastanawiałem w którym miejscu przekroju ściany znajduje się punkt rosy a nikt o tym nie mówi . Jestem przed budową domu i podstawą dla mnie zawsze była ściana otwarta dyfuzyjne czyli np pustak z keramzytu i wełna jako izolacja. Ale pozostaje problem punktu rosy który będzie wypadać w środku wełny i często stosuję się na wełnę tynk akrylowy które który jest zamknięty dyfuzyjne chyba że zastosuje się tynk mineralny. Jeżeli ściana jest od północy to może doprowadzić to gnicia wełny. Z drugiej strony mamy styropian który jest zamknięty dyfuzyjnie i ściana nie pozbywa się pary wodnej ale za to kiedy dochodzi do punktu rosy w środku styropianu to jest dużo bardziej odporny bo nie będzie nam gnić jak wełna. Czyli oba rozwiązania ma plusy i minusy. Traci też sens stawiania ściany z materiału otwartego dyfuzyjnie jeżeli mamy wszystko przykryć styropianem.
Idea ściany otwartej dyfuzyjnie polega na tym, by jak najlepiej oddawała wilgoć, ale nie na tym, żeby swobodnie oddychała. To chwytliwa nazwa, lecz to nic więcej niż zwykła ściana skonstruowana z materiałów o niskim oporze dyfuzyjnym. Fizyka działa w niej tak samo jak w każdej innej, więc i tu potrzebna jest paroizolacja.
mnie się wydaje, że to nie kwestia samej odporności, ale tego, że do styropianu dużo mniej (jakieś 60 razy) dostanie się pary wodnej niż do wełny, więc nie będzie możliwości dużego wykraplania się pary wodnej, natomiast jeśli już jakaś woda się dostanie do styropianu, to będzie on miał znacznie większą trudność (60 razy) odparowania tej wilgoci na zewnątrz. Dlatego przy wełnie bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich tynków zewnętrznych o jak najlepszej paroprzepuszczalności, aby wełna przy korzystniejszych warunkach mogła odparować całą wilgoć z siebie.
Nie byduje domu ani nic także pytam tylko z ciekawości. Wobec tego co mówi autor lepiej wybrać wełnę niż styropian. Ale wszyscy raczej robią odwrotnie. Dlaczego? Tylko nie piszcie, że chodzi o cenę, bo pracuję w handlu i są klienci, którzy chcą lepszy produkt bez względu na cenę. Druga sprawa z tym punktem rosy. Jeśli wypada w ścianie na wysokości styropianu to co dalej z tą wodą się dzieje? Przecież przez styropian nie odparuje przecież, czy się mylę?
Nie będzie niespodzianek... Wciąż CENA jest tym najważniejszym faktorem przy wyborze materiałów budowlanych. Budowa domu staje się coraz droższa, a klienci i wykonawcy starają się szukać oszczędności na czym tylko mogą. Szczególnie na materiałach, których nie widać potem, gdy dom jest już skończony. A co do drugiego pytania, to TAK. Woda wyparowuje, lub się skrapla. Styropian jest materiałem higroskopijnym.
Ściany? Mhy a co mówi obecnie PN. Pod wylewki jako izolacja termiczna? Gdzie sens gdzie logika? Gdzie wytyczne ale pseudo wylewek anhydrytowych? Co nam daje izolacja w domu mieszkalnym grubości 12-15-20 cm z eps100..od stycznia 2021 roku weszło już Eps200 jak główna izolacja.....a gdzie folia sd100 ? Tu jakoś ustawodawca zaspał?
@@PunktWidzeniaStudioArch Nie do końca..co to jest anhydrtytowa wylewka ? Czy ona nie wymaga czegoś więcej niż samej izolacji?..Czy 15cm w 3 warstwach izolacji na bazie eps100..który jest jedynie i wyłącznie stosowany w mieszkaniówce pomijając fakt że jest on izolacja przemyslowA.Czy taka izolacja z folia budowlana gdzie pisze z atestem że jest z jej wymiary mają znaczna tolerancję.Czy Zwykła folia typ050 czy 200. Jest odpowiednim materiałem.Zdecydowanie mój wywód ma na celu.Zacbamowanie dyfuzji i przenikalności ciepłej.Przy izolacji każdej wylewki w domu.czy bloku.? Gdzie jest folia która zahamuje przedostawanie się pary.Nie pisze o wyeliminowaniu jej.Ale gdzie sens gdzie logika dawać 15cm 0,035 W/mK gdzie na zewnątrz stosuje się 10cm W/mK 0,042- i to daj Boże.Grafit..Kto i czym izoluje fundamenty?...Bo ktoś napisze że anhydryt jest lepszy bo lepiej grzeje...Tylko co strop?
Bardzo miło słyszeć takie rzeczy z ust architekta bo niestety, ale wciąż w naszym kraju ta branża ma więcej wspólnego z rysownikami/kreślarzami niż inżynierią.
Rośnie młode, świadome pokolenie, brawo ;)
Dziękujemy :)
Prosto i skutecznie - super 👍
Dzięki za komentarz! :)
Jestem mile zaskoczony ,bardzo fajnie ,że są takie filmiki ,pozdrawiam i polecam.
Dzięki za komentarz :)
Super, dzięki !!!
Nie ma sprawy :) Dzięki za komentarz!
Dobre wyjaśnienie
Dziękujemy! :)
Bardzo dobry materiał Pozdrawiamy 👍
Dziękujemy :)
Dzięki
Proszę bardzo :)
Witam serdecznie :) Czyli wychodzi na to że ściany z keramzytu najlepiej jest pokryć wełną czy styropian aby dom byl zdrowy bo już się zakręciłem i jaki tynk byl by najlepsze w obu przypadkach . Dziekuje i pozdrawiam :)
Bardzo dobry materiał teoretyczny
Dzięki!
Witam mam mały problem zrobiłem pokój z piwnicy ta piwnica ma fundamenty z kamienia niestety musiałem się obniżyć z wylewką wewnątrz pomieszczenia i dlatego izolacja pozioma jest metr nad wylewką pod wylewką jest chudziak na to styropian i podłogówka oraz panele zrobiłem ściany z regipsów na stelażach oddalonych od podmurówek z kamienia jakieś 10 do 15 cm w niektórych miejscach 5 cm nie dałem żadnej folii para przepuszczalnej tylko na stelaż od razu regipsy wychodzi mi grzyby i pleśń na dole i zazwyczaj widzę to w okresie wiosny lata jesieni w okresie zimy kiedy działa podłogówka nie występuje taka sytuacja jak mam ocieplić dom od wewnątrz żeby nie występował grzyb? Myślałem nawiercić w regipsach na samym dole kilka dziurek i wstrzyknąć piankę poliuretanową resztę uzupełnić kuleczkami styropianowymi do wysokości ponad metr nad posadzkę żeby bariera przekroczyła izolację poziomą na regipsy dać folię para przepuszczalną i przykręcić drugi regips żeby nie demontować tych pierwszych co o tym myślicie?
Super odcinek :) jaki więc byłby najlepszy sposób ocieplenia stropu domu murowanego? Jest to zagadnienie złożone, ale rozwiązań jest wiele i nie wszystkie można sprawdzić na własnej skurze. Mogę prosić o sugestię? :)
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak technologia stronu, rodzaj ogrzewania, instalacje wewnętrzne i wiele, wiele innych czynników...
@@PunktWidzeniaStudioArch mógłbym prosić o maila, żeby skontaktować się? Bardzo podoba mi się sposób, w jaki analizujecie problem.
jan@punktwidzenia.org i maciej@punktwidzenia.org
Świetny film. Ekstra wprowadzenie w temat i rozwiniecie, czekam na kolejne. Przy okazji przemycę moje pytanie. Dom z bali drewnianych 12cm nie ocieplony, na tym od wewnątrz wełna 2cm, folia wiatroszczelna i pustka powietrzna 2cm, na to płyta GK. Chcemy docieplić wełną 5 lub 10 cm od wewnątrz, jak powinniśmy to zrobić? Zdjąć obecna płytę GK i dopiero ocieplać? Czy możemy na obecna GK położyć ocieplenie i czy takie ocieplenie przed zamknięciem kolejna GK powinno być zakryte folia paroizolacja?
Zapraszamy do zadania pytania na maila, chętnie odpowiemy. Adres: jan@punktwidzenia.org
Witam mam dach pokryty blachodachówka pod spodem membrane , pewien fachowiec zrobil mi szczeline wentylacyjna miedzy welna a memrana z sznurka ,pytanie moje brzmi czy to nie zaszkodzi ?
Nie powinno.
Mam domek na działce na stelażu stalowym ściany są tylko ze styropianu 30cm na tym siatka i klej od zewnątrz. Od środka jest płyta GK, paraizolacja i płyta MFP przykręcona do stalowej konstrukcji. Czy powinienem się obawiać grzyba w ścianie?
Jeżeli wszystko jest dobrze wykonane to nie powinno być problemu.
Czesc. Mam pytanie. Chcialbym odnowic 40 letnia drewniana altankę na działce gdzie elewacja jest z desek elewacyjnych. Zalezy mi tylko na tym aby welna badz styropian byly nosnikiem tynku (pucu). Grubosc max 5 cm. Co wybrac? Pozdrawiam
Grubość max 5 cm, tak naprawdę niewiele zmieni. Odczuwalna różnica będzie dopiero od grubości ponad 12 cm. Odnośnie samego materiału izolacyjnego, to już większej różnicy nie będzie. Oba mają podobne parametry jeżeli chodzi izolacyjność cieplną. Nagraliśmy film, w którym porównaliśmy różne materiały izolacyjne. Zapraszam by się z nim zapoznać :)
A czy ocieplenie dachu poddasza może wyglądać w taki sposób:
między krokwie:
- 2 cm dylatacji od membrany
- poniżej 10 cm płyty PIR
- poniżej 5 cm wełny (dla akustyki)
pod krokwiami:
- 6 cm płyty PIR
Materiał kupiony, nawet zacząłem już to robić. Ale coś mnie tknęło żeby sprawdzić o co chodzi z tym punktem rosy i zgłupiałem. Patrzyłem tylko na izolacyjność termiczną, pomijając całkowicie temat punktu rosy w przegrodzie. Kalkulatory punktu rosy nic tu nie podpowiedzą. Jak to widzicie?
A dlaczego "kalkulatory punktu rosy nic tu nie powiedzą"? Właśnie od tego bym zaczął :)
@@PunktWidzeniaStudioArch To może inaczej. Trzeba umieć z nich korzystać:) Samo stwierdzenie z kalkulatora że przy 22'C i wilgotności 50% punkt rosy wynosi "tyle a tyle", nie mówi mi kompletnie nic o tym, czy ten punkt wypadnie gdzieś pomiędzy którąś z trzech warstw izolacji. Bo jeśli wypadnie np. w wełnie pomiędzy płytami PIR i wystąpi tam kondensacja pary, to nie będzie możliwości odparowania powstałej wody. Nie wiem czy w ogóle to jest problem i czy ta kondensacja może wystąpić w przegrodzie. Lub jeśli już, to w jakim punkcie jak np. w środku będzie 22' a na zewnątrz -15'. Dostępne kalkulatory nie mają takich danych do wprowadzania, więc jak dla mnie są bezużyteczne przy mojej rozkmince. No a nie chciałbym się narobić i dodatkowo zrobić to źle
Jasne. Jak zwykle w takiej sytuacji, zapraszam do przesłanie zapytania do nas bezpośrednio na maila: jan@punktwidzenia.org
Moim zdaniem, "oddychanie ścian" to temat bardziej złożony a określenie nie do końca trafione, poniewaz oddychanie to ruch powietrza, w pełnym składzie, zarówno w jedną jak i w drugą stronę. W przypadku ścian zewnętrzych ten ruch, praktycznie jest w jedną stronę. Ja porównał bym to do "puszczania bąków" i zażółconej bielizny. Warto popatrzyć na elewacje zewnętrzne niektórych budynków i ich wygląd. Nieraz, w tym samym budynku, z tej samej strony, nawet południowe czy zachodniej, elewacja ma różny wygląd - czysty lub brudny. Z czego to może wynikać? Zadałem sobie trudu i zapytałem o przyczynę tak wyglądających elewacji. Okazuje się, że jest tu różny układ warstw przegrody, tam gdzie opór dyfuzyjny maleje w kierunku zewnętrznym - jest ok. Problem jest, kiedy jest odwrotnie.
Na "czystość" elewacji ma wpływ więcej czynników i niż samo wydalanie powietrza przez nie. Warto też pochylić się nad sprawą glonów (i/lub porostów) na elewacjach zacienionych oraz odległości od drogi i stanu jej powierzchni. Jak zawsze, nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Aczkolwiek pomysł z "puszczaniem bąków" przez przegrody jest bardzo ciekawy ;)
Zakładając, że mamy dachówkę ceramiczną, membranę paroprzepuszczalną, dalej szczelnia wentylacyjna 3cm i 15cm wełny + folia paroizolacyjna. Czy istnieje możliwość że punkt rosy będzie w wełnie?
Należałoby to policzyć.
Dużo naczytałem się o tym jak to silka nie oddycha, a keramzyt znakomicie. Ten film rzucił n to trochę inne światło. Pytanie: czy sam fakt niższej paroprzepuszczalności silki sprawia, że jest gorsza od keramzytu pod względem zapewnienia optymalnych warunków wewnątrz budynku? Czy połączenie - silka, wełna mineralna, elewacja z ciętej cegły ceramicznej - ma szansę zapewnić właściwy przepływ pary z budynku, czy jest to pomysł z góry skazany na kłopoty?
To może być dobry pomysł :)
Wyobraźmy że ocieplamy 9 piętrowy blok natryskowo otfartoł komurkoł PUR o grubości 20 cm. i gęstości 18-25 kg/m3 , po czym dajemy klasyczne zbrojenie 5-8 mm kleju i siatka 200-300g/m2 , finalnie tynk silikon 1.5mm.
Lub :
2cm zamknietej 30-50kg/m3 , następnie 15-16cm otwartej ~8kg/m3
I do 20cm znowu zamkniętoł 2-3 cm. 150-200 KG/m3
Finalnie tynk1.5 lub farba ( bez zbrojenia !)
Co państwo powiecie o kwestiach dyfuzji i oporu na zgniecenie w tych dwóch wariantach
Ps. Odrzucamy cenę materiałów i kwestię trudności obróbki piany pur.
Przepraszam, ale nie rozumiem pytania :) Proszę jaśniej, o co konkretnie Pan/Pani pyta, czy czego chciałby się Pan od nas dowiedzieć, to chętnie odpowiemy.
Pytanie polega na tym czy otwarta komórka nadaje się do użycia na elewacji w tradycyjnym wykonaniu
Szczerze, to miałbym wątpliwości co do takich eksperymentów :)
Nic nie rozumiem.
Chce ocieplać wełna szklaną, ale mam dom w otoczeniu drzew , będzie dobrze ?
Dziękujemy za komentarz! W naszej opinii jeżeli wełna zostanie dobrze zabezpieczona to nie ma przeciwskazań do stosowania w pobliżu zieleni wysokiej.
@PunktWidzeniaStudioArch Dziękuję, a jaka wełna byłaby najlepsza ?myślę na ganku o 10 cm, a cały dom 20 ?zalemi mocno na ochronie antydzeiekowej no i plus to ocieplenie
Nie znamy Pani domu ani sytuacji więc nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie. W razie kolejnych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego :).
A jak to wygląda to w przypadku ścian 3 warstwowych?
Ściana 3-warstwowa to jest temat na oddzielny film :)
@@PunktWidzeniaStudioArch Może więc i temat ściany jednowarstwowej można by poruszyć przy okazji. Pozdrawiam!
Witam Pana. Szkoda ze tak pozno trafilem na ten kanał. Doskonale wytłumaczone. 👍 Prosze w wolnej chwili odpowiedziec na moje pytanie. Mam dom ocieplony 15cm styropianem, dom z poddaszem nieużytkowym,strop żużlobetonowy. Bede podwieszał sufity z karton gipsu a na strop chce dac wełne mineralną 2×20cm. Pytanie: czy powinienem położyć folię izolacyjną na strop przed ułozeniem wełny czy lepiej na goły beton a folię dać miedzy sufitem podwieszanym a stropem? I czy lepszym rozwiązaniem na taki strop nieużytkowy bedzie wełna skalna czy szklana? Bedę wdzięczny za odpowiedz. Pozdrawiam.
Dziękuję za pochlebną opinię i zainteresowanie naszym kanałem :) Co do folii to najlepiej położyć ją na stropie pod wełną. Co do wyboru samej wełny odpowiedź nie jest jednoznaczna. Odsyłam do naszego filmu o rodzajach wełny. Znajdzie go Pan na naszym kanale :)
@@PunktWidzeniaStudioArch Dziękuję. O to mi chodziło. O wełnie dzis oglądałem. Dam ok 45cm wełny skalnej.
@@PunktWidzeniaStudioArch a ja właśnie myślę nad ociepleniem i ogrzaniem mieszkania w kamienicy od środka i postanowiłem zrobić to nowocześnie dając ogrzewanie ścienne, a konkretnie mam 50cm mur cegły pełnej, który zamierzam ocieplić od środka wełną skalną min. 5cm do 10cm (w zależności ile mogę zabrać przestrzeni z pokojów), na nią folia do podłogówki jako jakiś tam radiator ciepła, dalej rura PEX i znowu folia tym razem zwykła PE i płyta KG.
- Pytanie czy dobrze założyłem warstwy i jak odprowadzi się wilgoć, która ewentualnie się tam skropli?
- Czy wystarczy, że wełna będzie niezaizolowana od pustki powietrznej w obniżanym suficie?
- W każdym razie, punkt rosy nie wypada na wewnętrznej izolacji, ale co jeżeli woda tam się się pojawi chociażby podczas chłodzenia pompą ciepła?
Z góry dziękuję za uwagi i pomysły co mógłbym zmienić lub poprawić.
@@piotrkopa2918 a zastanawiałeś się nad ciężarem? 45cm to jest jakaś abstrakcyjna wartość. Skoro izolacja działa do 20cm.
@@jakoob ogrzewanie ścienne.Albo w strukturze muru w "betonie" albo podtynkowe. Sucha zabudowa z wełną szklana + paroizolacja powinna wystarczyć. A izolacje zdecydowanie robi się na zewnątrz.
No właśnie jako laik zastanawiałem w którym miejscu przekroju ściany znajduje się punkt rosy a nikt o tym nie mówi . Jestem przed budową domu i podstawą dla mnie zawsze była ściana otwarta dyfuzyjne czyli np pustak z keramzytu i wełna jako izolacja. Ale pozostaje problem punktu rosy który będzie wypadać w środku wełny i często stosuję się na wełnę tynk akrylowy które który jest zamknięty dyfuzyjne chyba że zastosuje się tynk mineralny. Jeżeli ściana jest od północy to może doprowadzić to gnicia wełny. Z drugiej strony mamy styropian który jest zamknięty dyfuzyjnie i ściana nie pozbywa się pary wodnej ale za to kiedy dochodzi do punktu rosy w środku styropianu to jest dużo bardziej odporny bo nie będzie nam gnić jak wełna. Czyli oba rozwiązania ma plusy i minusy. Traci też sens stawiania ściany z materiału otwartego dyfuzyjnie jeżeli mamy wszystko przykryć styropianem.
Idea ściany otwartej dyfuzyjnie polega na tym, by jak najlepiej oddawała wilgoć, ale nie na tym, żeby swobodnie oddychała. To chwytliwa nazwa, lecz to nic więcej niż zwykła ściana skonstruowana z materiałów o niskim oporze dyfuzyjnym. Fizyka działa w niej tak samo jak w każdej innej, więc i tu potrzebna jest paroizolacja.
@@PunktWidzeniaStudioArch Czyli ścianę z keramzytobetonu najpierw trzeba pokryć folią paroizolacyjną A później wełną mineralną ? Dobrze rozumiem ?
mnie się wydaje, że to nie kwestia samej odporności, ale tego, że do styropianu dużo mniej (jakieś 60 razy) dostanie się pary wodnej niż do wełny, więc nie będzie możliwości dużego wykraplania się pary wodnej, natomiast jeśli już jakaś woda się dostanie do styropianu, to będzie on miał znacznie większą trudność (60 razy) odparowania tej wilgoci na zewnątrz. Dlatego przy wełnie bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich tynków zewnętrznych o jak najlepszej paroprzepuszczalności, aby wełna przy korzystniejszych warunkach mogła odparować całą wilgoć z siebie.
Ale po co chcesz oddawać wilgoć ze ściany murowanej na zewnątrz? Niech ona oddaje wilgoć do wewnątrz. Problem punktu rosy przestaje wtedy istnieć.
Dzięki za materiał. To jak ocieplić kampera?
Świetne pytanie :) Nie mam pojęcia, może piana PUR?
@@PunktWidzeniaStudioArch chodzi o skraplanie wody by wyeliminować w środku... folia lub coś?
Tego nie da się załatwić inaczej niż przez wentylację, fizyki się nie oszuka ;)
Nie byduje domu ani nic także pytam tylko z ciekawości. Wobec tego co mówi autor lepiej wybrać wełnę niż styropian. Ale wszyscy raczej robią odwrotnie. Dlaczego? Tylko nie piszcie, że chodzi o cenę, bo pracuję w handlu i są klienci, którzy chcą lepszy produkt bez względu na cenę. Druga sprawa z tym punktem rosy. Jeśli wypada w ścianie na wysokości styropianu to co dalej z tą wodą się dzieje? Przecież przez styropian nie odparuje przecież, czy się mylę?
Nie będzie niespodzianek... Wciąż CENA jest tym najważniejszym faktorem przy wyborze materiałów budowlanych. Budowa domu staje się coraz droższa, a klienci i wykonawcy starają się szukać oszczędności na czym tylko mogą. Szczególnie na materiałach, których nie widać potem, gdy dom jest już skończony. A co do drugiego pytania, to TAK. Woda wyparowuje, lub się skrapla. Styropian jest materiałem higroskopijnym.
lubie placki ;)
Nie Pan jeden, Panie Damianie :) Pozdrawiam i życzę smacznego!
Ściany? Mhy a co mówi obecnie PN. Pod wylewki jako izolacja termiczna? Gdzie sens gdzie logika? Gdzie wytyczne ale pseudo wylewek anhydrytowych? Co nam daje izolacja w domu mieszkalnym grubości 12-15-20 cm z eps100..od stycznia 2021 roku weszło już Eps200 jak główna izolacja.....a gdzie folia sd100 ? Tu jakoś ustawodawca zaspał?
Nie do końca rozumiem co ma Pan na myśli, ale zgadzamy się, że zmiany w przepisach niekoniecznie podążają za logiką :)
@@PunktWidzeniaStudioArch Nie do końca..co to jest anhydrtytowa wylewka ? Czy ona nie wymaga czegoś więcej niż samej izolacji?..Czy 15cm w 3 warstwach izolacji na bazie eps100..który jest jedynie i wyłącznie stosowany w mieszkaniówce pomijając fakt że jest on izolacja przemyslowA.Czy taka izolacja z folia budowlana gdzie pisze z atestem że jest z jej wymiary mają znaczna tolerancję.Czy Zwykła folia typ050 czy 200. Jest odpowiednim materiałem.Zdecydowanie mój wywód ma na celu.Zacbamowanie dyfuzji i przenikalności ciepłej.Przy izolacji każdej wylewki w domu.czy bloku.? Gdzie jest folia która zahamuje przedostawanie się pary.Nie pisze o wyeliminowaniu jej.Ale gdzie sens gdzie logika dawać 15cm 0,035 W/mK gdzie na zewnątrz stosuje się 10cm W/mK 0,042- i to daj Boże.Grafit..Kto i czym izoluje fundamenty?...Bo ktoś napisze że anhydryt jest lepszy bo lepiej grzeje...Tylko co strop?
@@PunktWidzeniaStudioArch nie wy pierwsi nie rozumiecie wpisów tego gościa ;)
Koleś jakiś obłąkany nie potrafi się wysłowić więc raczej nic mądrego nie ma na myśli...
@@TeddyBer195 Nie wiem co bierzesz ,ale bierz połowe tego.