Jakie zastosowanie na polu walki ma buldoÅžer? Do usuwania przeszkÃģd np. uszkodzonego wozu sÅuÅžy wÃģz inÅžynieryjny ew. lemiesz przed zwykÅym czoÅgiem. Czy one nie sÄ stosowane do niszczenia zabudowaÅ cywilnych w ramach akcji odwetowych?
Dopiero kilka dni temu odkryÅam TwÃģj kanaÅ i jestem pod wraÅženiem. PomaÅu nadrabiam wczeÅniejsze materiaÅy. MiÅo siÄ Ciebie sÅucha i oglÄ da a materiaÅy sÄ ciekawe i zwiÄzÅe. Pozdrawiam! ;)
Zdecydowanie nie podzielam Twojego zdania, i Anno Domini 2022, SiÅy Obrony Izraela nie sÄ wcale tak mocne jak siÄ wydaje. OczywiÅcie, nie bez znaczenia jest kwestia nielegalnego, bo ÅamiÄ cego traktaty miÄdzynarodowe posiadania broni jÄ drowej przez Izrael. SÅusznie jednak zauwaÅžyÅaÅ, Åže w kwestii zwyciÄstwa militarnego nie jest tak bardzo istotne posiadanie drogich high-tech'owych zabawek, jak np. Arabia Saudyjska, ale wÅaÅnie taktyka. SiÄgnijmy zatem pamiÄciÄ do roku 2006, kiedy Izrael, mimo znaczÄ cej przewagi technologicznej i przewagi w powietrzu, solidnie przegraÅ trzydziestotrzydniowÄ wojnÄ, ktÃģrÄ toczyÅ przeciwko Libanowi. Zastosowana wÃģwczas przez Hezbollah i oddziaÅy Armii LibaÅskiej taktyka maÅych, rozproszonych oddziaÅÃģw, ktÃģre broniÅy siÄ przed izraelskÄ napaÅciÄ z bardzo dobrze ufortyfikowanych pozycji, ostrzeliwujÄ c m.in izraelskie kolumny opancerzone z broni ppanc, w wiÄkszoÅci przypadkÃģw caÅkowicie paraliÅžujÄ c izraelskÄ logistykÄ i nie pozwalajÄ c na przemieszczanie siÄ oddziaÅÃģw dalej, niÅž do Bint DÅžubajl gdzie zostaÅy powstrzymane. Obecnie, Izrael, mimo nielegalnego posiadania broni jÄ drowej, musi liczyÄ siÄ z tym, Åže Iran, jego geopolityczny rywal, znaczÄ co zwiÄkszyÅ swoje wpÅywy na Bliskim Wschodzie i dziÄki sojuszowi z Irakiem, SyriÄ i libaÅskim Hezbollahem, jest w stanie bez najmniejszych kÅopotÃģw przerzuciÄ na granice Izraela duÅže zwiÄ zki taktyczne, a zatem bezpoÅrednio mu zagroziÄ. PodsumowujÄ c, Izrael przestaÅ mieÄ przewagÄ nad swoimi sÄ siadami i przewaga ta na Bliskim Wschodzie bÄdzie zwiÄkszaÅa siÄ na korzyÅÄ Iranu. StÄ d choÄby ruchy Izraela w polityce miÄdzynarodowej, takie jak porozumienie z ArabiÄ SaudyjskÄ , Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Katarem, oraz traktowanie AzerbejdÅžanu jako strategicznego partnera. Pozdrawiam serdecznie!
Witam ProponujÄ skorzystaÄ ze sposobnoÅci sÅuÅženie w armii Izraela Powodzenia. Przypuszczam jest to honor sÅuÅžyÄ ojczyÅšnie dla kaÅždego Izraelczyka. Nawet tego ÅwieÅžo przybyÅego.
1. Izrael jest niczym bez USA. Po prostu dobrze speÅnia swojÄ rolÄ w tym rejonie. 2. Ostatni ,ograniczony atak rakietowy Iranu pokazaÅ co jest warta ta "kopuÅa". Izrael nie jest w stanie odpowiedzieÄ. BojÄ siÄ pomyÅleÄ ,co bÄdzie ,gdy Iran uderzy w peÅnej skali, a mÃģwi siÄ Åže posiada broÅ jÄ drowÄ . 3. Izrael swoim dziaÅaniem nakrÄciÅ takÄ spiralÄ nienawiÅci krajÃģw arabskich, Åže wspÃģÅczujÄ kaÅždemu Izraelczykowi. Izrael nawet w Turcji zyskaÅ wroga.
Jeden z ciekawszych vlogÃģw na YTbie. Imponuje mi Pani wiedza popularnonaukowa, no i sposÃģb jej przekazania, oglÄ dnÄ Åem z ogromnÄ przyjemnoÅciÄ . JuÅž polubiÅem PaniÄ i Pani vlogi. Jest Pani bardzo dobra warsztatowo i niezwykle wiarygodna w przekazie. Pozdrawiam bardzo serdecznie :-)
Laska, jako FANATYK uzbrojenia i militariÃģw...wielki szacun dla Ciebie za OGROMNA wiedze na ten temat! Wprost kopara mi opadla ze jesteÅ w tych sprawach tak ogarniÄta! MoÅžesz chyba zagiÄ Ä 80% facetÃģw! Jeszcze raz szacun! :D
Bardzo ciekawe wszystko co mÃģwisz, szczegÃģlnie to o podejÅciu do hierarchii. MyÅlÄ Åže tu nie tylko o szybkoÅÄ dziaÅania chodzi ale teÅž o nie marnowanie pomysÅÃģw tylko z powodu powstania ich w gÅowie podwÅadnego. Niejako zbiorowy mÃģzg ma wiÄcej szarych komÃģrek. Ps. min. 1:50 to chyba nasi bracia zza odry z kolejnÄ wersjÄ pancerfausta.
@@bernardsikora7330 ojojoj. KtoÅ tu zabiegi retoryczne bierze na tyle serio by siÄ obraÅžaÄ i jeszcze obraÅžaÄ innych. Ps. Na lek jach historii nauczyÅem siÄ odrÃģÅžniaÄ historiÄ od narodowej hagiografii i wyciÄ gaÄ wnioski z jednej jak i drugiej oraz z ich wzajemnych korelacji.
DziÄki za ciekawe opowieÅci o Izraelu, bardzo przybliÅžyÅaÅ mi ten kraj. Ostatnio oglÄ daÅem serial na Netfliksie pod tytuÅem Fauda,powiem Ci Åže jestem pod wraÅženiem tego filmu.Ciekawy jestem czy go oglÄ daÅaÅ i czy jest w nim wiÄcej prawdy czy fabuÅy. Pozdrawiam i polecam ten serial,czekam teÅž na Twoje nowe filmy.
Bardzo mi miÅo. OglÄ daÅam wszystkie sezony Faudy. To bardzo dobry serial, bo trzyma w napiÄciu. Gdybym miaÅa oceniÄ to powiedziaÅabym, Åže 30-40 procent to prawda, a reszta powstaÅa na potrzeby produkcji i sukcesu. To tak jak z filmami opartymi na faktach - gÅÃģwne wÄ tki sÄ prawdziwe, ale otoczka musi byÄ tak zrobiona, Åžeby nie zanudziÄ widza, wiÄc siÄ jÄ koloryzuje. :)
@@Izrealia I rzeczywiÅcie oglÄ da siÄ Åwietnie mimo brutalnych scen.CzÄsto kolejne sezony jakiÅ seriali bywaj coraz gorsze,ale w Faudzie jest odwrotnie.
SadzÄ,Åže siÅa Izraela nie tkwi w broni, a sÄ siedztwie, dookoÅa zacofane kraje arabskie z infrastrukturÄ anarchicznÄ . Technika teÅž ma znaczenie, ale ZachÃģd pomaga i to znacznie
SiÅa Izraela tkwi w jednym i w drugim. A ÅciÅlej w technice i technologii, myÅli wojskowej (szkoleniu, taktyce i strategii) oraz mentalnoÅci. We wszystkich tych aspektach Izrael bije sÄ siadÃģw na gÅowÄ, dlatego nie pomaga im nawet znaczna przewaga liczebna. Co do pomocy z zewnÄ trz, to poza bardzo nielicznymi wyjÄ tkami nie istniejÄ na Åwiecie paÅstwa samowystarczalne pod wzglÄdem obronnoÅci.
WojnÄ Jom Kippur Izrael prawie przegraÅ, syryjskie wojska byÅy niemalÅže rzut beretem od Telawiwu. W powietrzu juÅž znajdowaÅy siÄ myÅliwce z gÅowicami jÄ drowymi, gotowe na opcjÄ 'Samson', gdyby Telawiw wpadÅ w rÄce SyryjczykÃģw. Jak dramatyczna byÅa sytuacja wtedy, Åwietnie przedstawia serial HBO "Dolina Åez". Bardzo rzeczowy filmik, obnaÅžajÄ cy te fundamentalne rÃģÅžnice kulturowe miÄdzy wolnym Izraelem, a arabskimi dyktaturami. Pozdrawiam. Tel hai!
Tylko poczatkowa faza wojny odbywaÅa siÄ na korzyÅÄ Syrii. Polecam ten artykuÅ: "WydawaÄ siÄ mogÅo, Åže wojna Jom Kippur w swojej poczÄ tkowej fazie zakoÅczy siÄ sukcesem paÅstw arabskich. Statystyki wojskowe byÅy miaÅždÅžÄ ce. Egipt, Syria i Irak posiadaÅy ÅÄ cznie blisko 400 000 ÅžoÅnierzy, 1100 samolotÃģw, 4300 czoÅgÃģw i 1800 dziaÅ artylerii. SiÅy Obronne Izraela swoim wyposaÅženiem niekiedy nie dochodziÅy do poÅowy wyÅžej wymienionych liczb. ChoÄ byli w bardzo beznadziejnej sytuacji, to jednak dali radÄ podnieÅÄ siÄ po ciÄÅžkim ciosie i wygraÄ caÅy pojedynek. Istnieje wiele opinii na temat tego, dlaczego ogromne siÅy koalicji przegraÅy wojnÄ z tak maÅym paÅstwem, otoczonym zewszÄ d samymi wrogami. Wielu historykÃģw i politologÃģw tÅumaczy ten sukces poziomem wyszkolenia armii i pomocÄ , jakiej udzielili Izraelczykom Amerykanie. Trzeba jednak pamiÄtaÄ, Åže koalicja arabska rÃģwnieÅž miaÅa swoich sprzymierzeÅcÃģw i pomocnikÃģw m.in. ZwiÄ zek Radziecki. MoÅžna rÃģwnieÅž usÅyszeÄ opinie o ogromnym zaangaÅžowaniu i sile ducha IzraelczykÃģw, ktÃģrzy za wszelkÄ cenÄ nie chcieli dopuÅciÄ do ponownej utraty niepodlegÅoÅci." historia.org.pl/2015/09/30/wojna-jom-kippur-20-dni-krwawej-walki/
Agata ma calkowita racje. W pierwszych dniach wojny sytuacja tak na froncie syryjskim jak na froncie egipskim wygladala dla Izraela bardzo zle i straty w ludziach byly duze. Na froncie syryjskim bylo groznie, bo Syryjczycy weszli poza Golan, na tereny izraelskiej polnocno-wschodniej Galilei, czyli kilkadziesiat kilometrow od najgesciej zaludnionego rejonu Dan gdzie m.inn. lezy Tel Awiw. Jednakze po mobilizacji Izrael ruszyl do kontrataku, wyrzucil Egipcjan z prawie calego Synaju i stanal po zachodniej, czyli afrykanskiej stronie kanalu suezkiego, jakies 100 km od Kairu. Na froncie syryjskim Izrael wyrzucil Syryjczykow poza Golan i o ile pamietam wojska izraelskie weszly na tereny Syrii, jakies 40 km od Damaszku.
@@julianilicki5944 oboje mamy racjÄ. Zdanie czÄÅci IzraelczykÃģw, z ktÃģrymi rozmawiaÅem, byÅo wÅaÅnie takie, jakie przedstawiÅem - byÅo o wÅos od klÄski wÅaÅnie z powodu zaskoczenia (serial Valley Of Tears to Åwietnie pokazuje) i niewielkiej odlegÅoÅci, dzielÄ cej Golan od stolicy - czy w ogÃģle niewielkiego terytorium Izraela, jak siÄ dobrze przyjrzeÄ. MÃģj kompan Eliahu wspomina, iÅž plotka gÅosi, Åže GoÅda Meir spoliczkowaÅa ministra Mojsze Dajana za propozycjÄ prewencyjnego zrzucenia atomÃģwek na Damaszek i Kair jeszcze zanim Syryjczycy dotrÄ do Tel Awiwu. To pokazuje, jak blisko byÅo i ile gotowi byli poÅwiÄciÄ Izraelczycy.
@@radiozelaza Kiedys dawno temu czytalem ze po wyrzuceniu syryjskich wojsk Izraelczycy znalezli porzucone syryjskie dokumenty wojskowe z ktorych wynikalo ze syryjskie plany wojskowe zakladaly ze Syryjczycy dojda do jakiegos okreslonego punktu na mapie i tam napotkaja izraelski opor. Syryjczycy do tego punktu doszli, ale izraelskiego oporu nie bylo. Zdezorientowani (bo sytuacja nie zgadzala sie z planami) zatrzymali sie nie wiedzac co robic i czekajac na rozkazy "z gory". To dalo Izraelczykom czas na mobilizacje i zorganizowanie kontrataku. Jest to przyklad na to o czym mowi Agata: scisle hierarchie uniemozliwiajace podejmowanie samodzielnych decyzji przez dowodcow nizszego szczebla. Jak by to byli Izraelczycy to by nie czekali na rozkazy "z gory" tylko szybko opracowali nowe wlasne plany i szli dalej.
@@julianilicki5944 tak, czytaÅem kiedyÅ caÅy artykuÅ wÅaÅnie na temat tego, dlaczego wojska arabskie nigdy nie byÅy w stanie sprostaÄ armii izraelskiej, i jak bardzo jest to rezultat rÃģÅžnic kulturowych miÄdzy zachodniÄ , mocno indywidualistycznÄ kulturÄ Izraela - a kolektywistycznÄ i hierarchicznÄ , opartÄ na strachu i przemocy, kulturÄ bliskowschodniÄ .
KiedyÅ tÄ herbatÄ wylejeszð Armia Izraela to jednak wsparcie takÅže finansowe USA. A jednak stosunek do AmerykanÃģw jako sojusznikÃģw wojskowych , nie zawsze musi byÄ taki sam jak do AmerykanÃģw jako AmerykanÃģw( kultura , biznes) . Jak twoi znajomi zapatrujÄ siÄ na USA , a takÅže AmerykaÅskich ÅŧydÃģw W Polsce jak mamy jakieÅ problemy finansowe , upadnie firma , brakuje na szpitale to zawsze krzyczymy ,to przez tych amerykaÅskich ÅŧydÃģw! Dziwne , oglÄ daÅem kiedyÅ reportaÅž ,w ktÃģrym mieszkanka Tel Awiwu ,krzyczaÅa bardzo podobnie (droÅžyzna u nas jest spowodowana zachÅannoÅciÄ amerykaÅskich ÅŧydÃģw) . W koÅcu jak to jest! Sama mÃģwiÅaÅ Åže wszyscy Izraelczycy jak siÄ przedstawiasz skÄ d pochodziÅ mÃģwiÄ ,a kto tu nie z Polski.ð.
Wsparcie USA to tylko jeden z wielu, wielu czynnikÃģw, ktÃģra wpÅywa na siÅÄ Izraela. Inne armie tez majÄ wsparcie USA, a nie sÄ nawet w poÅowie tak silne jak Izrael :)
Ja siÄ na militariach nie znam; zresztÄ mam czeskie korzenie, wiÄc jestem raczej pacyfistkÄ . A najbardziej imponuje mi nauka - the Brain Power - SiÅa MÃģzgu (jakie trzeba mieÄ mÃģzgi, Åžeby ogarnÄ Ä tyle wiedzy "ÅcisÅej" i technicznej, a potem to jeszcze wprowadziÄ w Åžycie) :-)
@@Izrealia MiaÅam wÅaÅnie takÄ historiÄ w rodzinie; byÅo to ok. roku 1920, czyli ze 100 lat temu - Polska jako paÅstwo siÄ odradzaÅa i u nas, na pograniczu nikt za bardzo nie patrzyÅ na narodowoÅÄ (czy jest siÄ Polakiem, Czechem, Niemcem, SÅowakiem, WÄgrem, Åŧydem, Cyganem itd.) Pewna ÅŧydÃģwka zaproponowaÅa mojej prababci zza Olzy, Åže zaadoptuje dwÃģjkÄ jej najmÅodszych dzieci, czyli mojego dziadka - rocznik 1912 i jego najmÅodszÄ siostrÄ - rocznik 1914, poniewaÅž wychowywali siÄ w licznej, niezamoÅžnej rodzinie i byli caÅkiem kumaci. (Tak poza tym oboje byli blondynami z maÅymi noskami i okrÄ gÅymi policzkami, wiÄc musieli siÄ podobaÄ Åŧydom). Prababcia siÄ oczywiÅcie nie zgodziÅa - nie wyobraÅžam sobie, co by byÅo, gdyby siÄ zgodziÅa i nadeszÅaby druga wojna Åwiatowa... Ciotka, ktÃģra ÅžyÅa znacznie dÅuÅžej niÅž mÃģj dziadek stwierdziÅa, Åže dla niej to byÅ zaszczyt, Åže Åŧydzi ich chcieli adoptowaÄ, tak wiÄc... :)
warto teÅž dodaÄ Åže Izrael ma jednÄ z najlepszych sÅuÅžb wywiadu co znaczÄ co wpÅywa na jego zdolnoÅci operacyjne na wrogich terenach, pozwala to na demonstrowanie przewagi i realnÄ likwidacjÄ celÃģw bez robienia wiÄkszego szumu
Zgadza siÄ. wojna 6 dniowa byÅa w 1967, Jom Kipur w 1973. MerkawÄ Mk1 opracowywano od 1967, ale prace znacznie przyspieszyÅy po wojnie Jom Kipur. W 1974 gotowy byÅ prototyp. Produkcja seryjna Mk1 od 1979. OczywiÅcie konstrukcjÄ udoskonalano przez nastÄpne dekady. Jest to (Mk 4) b. dobry czoÅg o specyficznej konstrukcji bardzo dobrze dopasowany do potrzeb Izraela.
@@adammajor5169 Tak, ten czoÅg jest skonstruowany pod tamtejszy teatr dziaÅaÅ wojennych, lepszy by byÅ tylko czoÅg bezzaÅogowy, myÅlÄ Åže prace nad takim sÄ juÅž mocno zaawansowane, i oczywiÅcie ÅciÅle tajne.
MiÅo byÅo sÅuchaÄ. Brawo Åŧydzi!!! Kocham Was, i uwaÅžam, Åže jesteÅcie jedynym, normalnym krajem, ktÃģry dba o swoich obywateli, jak Åžaden inny. Wielki szacun. Tak trzymajcie, i miejcie w gÅÄbokim powaÅžaniu opinie ogÅupiaÅych gojÃģw. Slalom szabat. Zibi
Wojna 6 dniowa i YomKippur byÅy doÅÄ dawno i miaÅy charakter konwencjonalny. A jak siÄ Pani odniesie do 2 wojna w Libanie i dziaÅaniach przeciwko Palestynczykom? One byÅy asymetryczne i IDF chyba poszÅo mniej wiÄcej jak USA w Iraku,czy Afganistanie. Z resztÄ odcinka siÄ zgadzam, poza kwestiÄ dziaÅaÅ armii arabskich. To nie wynika tylko z despotyzmu lecz w wielu przypadkach z wzorcÃģw radzieckich, wciÄ Åž. Czy Pereh nie jest wycofywany obecnie? Meriva 4 powstaÅa niedawno, to Merkava 1 powstaÅa po Yom Kippur a Merkava 4 jest odpowiedziÄ na warunki wojen asymetrycznych. Pozdrawiam
Link do kanaÅu podaÅ mi znajomy Izraelczyk. Dobrze zrobiÅ ;) Film o wojsku ciekawy, ale miaÅbym proÅbÄ o podawanie teÅž oryginalnej pisowni rÃģÅžnych broni. MusiaÅem trochÄ pokombinowaÄ, Åžeby znaleÅšÄ Perah (udaÅo siÄ to dopiero przez angielskÄ WikipediÄ), bo po hebrajsku jest ŨĪŨĻŨ - nie ma na koÅcu ani ch (Ũ Ũ) ani Ũ Inna sprawa, to na armiÄ izraelskÄ chyba najlepiej mÃģwiÄ Cahal. "SiÅy Obronne Izraela" to przecieÅž tÅumaczenie angielskiego Israeli Defence Force, gdyÅž w oryginale byÅoby to raczej Wojsko Obrony Izraela
CieszÄ siÄ, Åže siÄ podoba :) co do broni - ok, wezmÄ pod uwagÄ przy kolejnych filmach. Nazwa to Pereh. Nie wiem dlaczego, bo faktycznie w hebrajskim sÅowie brak litery H na koÅcu. Co do nazwy - SiÅy Obronne Izraela sÄ tÄ wÅaÅciwÄ w jÄzyku polskim. SprawdziÅam to. Tak z resztÄ nawet sÄ przedstawiane jak siÄ to wygoogluje.
Przypuszczam ze hebrajskie slowo ŨĶŨŨ (âcawaâ albo âcwaâ) mozna przetlumaczyc na polski jako âwojskoâ, âsilyâ (wojskowe/zbrojne) lub moze nawet âarmiaâ (w znaczeniu âwojskoâ). SkrÃģt âcahalâ jest hebrajskim skrotem hebrajskiej nazwy wojsk Izraela, wiec chyba nie byloby zbyt udanym pomyslem uzywac go w innych jezykach.
Poprawna nazwa armii izraelskiej to Israel Defense Forces (IDF), co tÅumaczy siÄ wÅaÅnie jako SiÅy Obronne Izraela. Nazwa jest terminem anglojÄzycznym, utworzonym przez samych IzraelczykÃģw na potrzeby PR (w samym Izraelu funkcjonuje oczywiÅcie nazewnictwo rodzime - ŨĶÖ°ŨÖļŨ ŨÖ·ŨÖēŨÖļŨ ÖļŨ ŨÖ°ŨÖīŨĐÖ°ŨŨĻÖļŨÖĩŨ i skrÃģt ŨĶŨŨīŨâ). Terminologii wojskowej, jak kaÅždej innej branÅžowej, nie tÅumaczy siÄ literalnie/dosÅownie, tylko dostosowuje sÅownictwo do tego, ktÃģre funkcjonujÄ ce w jÄzyku, na ktÃģry jest ono tÅumaczone. Co do nazewnictwa sprzÄtu wojskowego, to nazwy w rodzaju Pereh sÄ nazwami marketingowymi, sÅuÅžÄ cymi do reklamy i szybkiej identyfikacji. Niekoniecznie taka nazwa ma przeÅoÅženie na terminologiÄ, ktÃģra jest uÅžywana w praktyce przez uÅžytkownikÃģw. Sam zapis Pereh (z niemym âh" na koÅcu) jest zapisem anglosaskim - przyjÄtym na potrzeby marketingowe.
â@@Izrealia Zapis Pereh (z niemym âh" na koÅcu) to typowa transkrypcja anglosaska - przyjÄta na potrzeby marketingowe. Bierze siÄ ona z hebrajskiego ŨĪŨĻŨâ i pochodzi od nazwy jednej z ras osÅa (onager), jak rÃģwnieÅž nazwy rzymskiej katapulty (ang. onager, pol. mangonela/onager).
CzeÅÄ. WspaniaÅy kanaÅ, duÅžo merytorycznych informacji. Ale czy nie bÄdziesz mieÄ problemÃģw z powodu upublicznienia takich informacji? Pozdrawiam.
Åwietny vlog, gratulujÄ. BTW nie mogliby koledzy ÅžoÅnierze z Izraela podszkoliÄ naszych wojskowych zuchÃģw w topografii, a konkretnie w czytaniu map? JakiÅ czas temu nasi wojacy, w sile plutonu chyba weszli na teren Czech, zaaresztowali jakÄ Å przygranicznÄ kapliczkÄ nie dopuszczajÄ c do niej miejscowych. PonoÄ czytajÄ c mapy trzymali je w niewÅaÅciwym poÅoÅženiu, mÃģwiÄ c wprost "do gÃģry nogami', stÄ d ta pomyÅka. ZrobiÅ siÄ maÅy skandal, na szczÄÅcie Czesi nie zrobili afery, w koÅcu weszÅa do nich bratnia armia z NATO. (ChociaÅž w 1968 teÅž weszÅa do nich bratnia armia i to nie jedna - zadowoleni nie byli.) Jest szansa na jakiÅ topograficzny webinar? PS. Moja inicjatywa jest niezobowiÄ zujÄ ca, autorska, ale patriotyczna, mimo Åže nie ma upowaÅžnienia MON.
Jakiz to upadek, bo przeciez wielu Zydow bylo (przed powstaniem panstwa Izraela) szkolonych przez polskich specjalistow wojskowych i jak sadzic po wygranej wojnie 6 dniowej nie byli zle przygotowani.
Dyscyplina w wojsku to podstawa. Na pewno duÅža czÄÅÄ armii Izraela perfekcyjnie opanowaÅa regulamin ogÃģlny i regulamin musztry. Ciekawi mnie jak czÄsto majÄ poligony i strzelania bo one majÄ kluczowe znaczenie w wyszkoleniu poborowego. Podziwiam Pani zainteresowania. Ja pamiÄtam i najlepiej wspominam kapitana o kaÅždego ÅžoÅnierza dbaÅ. PamiÄtam poligon zimowy w Lipie. Minus dwadzieÅcia, woda w hydrantach zamarzaÅa Åže jÄ dowozili wodolejkÄ . Kadra to teÅž ludzie i teÅž potrafiÄ zrozumieÄ drugiego czÅowieka nawet w Polsce.
Jest dyscyplina i dyscyplina. Faktyczna i "formalna". Z n.p. musztra i innymi tego typu "formalnymi" aspektami wojskowosci w Izraelu jest raczej dosc kiepsko, przynajamniej porownujac z wieloma innymi krajami, chyba tez i z Polska. Rekruci ucza sie co prawda podstaw musztry, salutowania itp. w pierwszych miesiacach sluzby podczas tzw. tironut (po angielsku "basic training", nie wiem jak po polsku), ale pozniej rzadko maja z tego korzysc, w zasadzie tylko podczas roznego rodzaju wojskowych ceremoni ktore odbywaja sie dosc rzadko. Zolnierze na codzien nie maszeruja w szeregu, nie cwicza musztry, nie stoja na apelu, nie salutuja, nie skladaja zformalizowanych meldunkow itd. Punkt ciezkosci w wyszkoleniu lezy nie na ceremoniach i musztrze a na tym do czego wojsko jest: przygotowanie do walk w jednostkach bojowych i do innej dzialalnosci w innego typu jednostkach. Bo tym, a nie musztra, wygrywa sie wojny.
Nie do koÅca. Owszem salutujÄ i majÄ rÃģÅžne tego typu "rytuaÅy". Natomiast nie buduja dystansu pomiÄdzy ÅžoÅnierzami wyÅžszej i niÅžszej rangi. Z generaÅem pijÄ piwo i zwracajÄ siÄ do niego na ty :) mÃģwiÄ o tym w odcinkach o wojsku. Brak oficjalnoÅci oraz zachowanie rÃģwnoÅci pomiÄdzy rÃģÅžnymi rangami przede wszystkim znacznie przyspiesza reakcjÄ na zagroÅženia i sprawia, Åže Izrael jest zawsze o krok do przodu zamiast traciÄ czas na mgliste budowanie hierarchii i wyÅžszoÅci
Salutuja glownie podczas roznego rodzaju oficjalnych ceremonii. Na codzien bardzo rzadko. A rytualy sa jak najbardziej, n.p. wielokilometrowe tzw. marsze dla beretow (na berety? beretowe?) w pelnym rynsztunku i z bronia dla zolnierzy w jednostkach bojowych po ktorych uroczyscie dostaja berety w kolorze swoich jednostek, czy ceremonie zaprzysiezenia (tak to sie nazywa?) po zakonczeniu tironut kiedy kazdy zolnierz dostaje "wlasna" bron i Tanach (muzulmanscy zolnierze dostaja Koran, ale co dostaja Druzowie?) i ktore odbywaja sie w specjalnych miejscach takich jak n.p. Kotel (Sciana Placzu) czy Masada.
I jeden z najbardziej zajebiaszczych czoÅgÃģwâ zresztÄ w avatrarku :) 9 Merkava IV jest kolejnÄ wersjÄ rozwojowÄ ,- pierwszÄ byÅa Merkava I. PiÄ tka ma byÄ bez wierzy pono.
10:05 "balistyczny", nie "batalistyczny"ð Fajny odcinek, niemniej btw czoÅgÃģw: sÄ opinie, Åže silnik merkavy daje duÅže widmo podczerwieni, ktÃģre przeszkadza w celowaniu. Generalnie broÅ made in Israel jest spoko, sam jestem szczÄÅliwym posiadaczem galila i bardzo go ceniÄ, choÄ jest toporny i ciezki, to niezawodny (i caÅy frezowany)
Trzeba pamiÄtaÄ o miejscu eksploatacji pojazdu. Na suchej pustyni z twardym kamienistym podÅoÅžem opancerzony pojazd waÅžÄ cy 60 ton ma sens, ale w kraju z miÄkkÄ glebÄ , glinÄ , bagnami i szerokimi rzekami na ktÃģrych sÄ mosty o maÅej noÅnoÅci taki kolos byÅby nie do uÅžycia. Poprosu nie mÃģgÅby jechaÄ. Do tego zwarta zabudowa miast z wÄ skimi ulicami uniemoÅžliwia operowanie tak wielkimi wozami. StÄ d w Europie uÅžywa siÄ lÅžejszych, bardziej zwrotnych i Åatwiejszych w transporcie wozÃģw. CzoÅgi nawet tak stare jak z lat 60tych na standardowych dziaÅach majÄ zasiÄg skuteczny ognia kilkanaÅcie km. MyÅlÄ Åže wspÃģÅczesne mogÄ sporo wiÄcej. Historycznie najwiÄkszÄ bitwÄ pancernÄ II Wojny Åwiatowej wygraÅy lÅžejsze i bardziej zwrotne czoÅgi pokonujÄ c ciÄÅžkie opancerzone i ryjÄ ce siÄ w bÅocie sÅynne niemieckie kolosy. Poprostu sprzÄt musi byÄ odpowiedni do miejsca uÅžywania. CaÅkiem fajnym pomysÅem z ubiegÅego wieku byÅy tankietki czyli miniaturowe czoÅgi. Opancerzenie miaÅy sÅabe, ale byÅy szybkie, zwrotne, latwe do ukrycia, bardzo trudne do trafienia i skutecznie siaÅy zniszczenie wÅrÃģd maÅozwrotnych kolosÃģw wroga.
Bardzo ciekawy odcinek. GratulacjÄ. TrafiÅem na TwÃģj kanaÅ przypadkowo ale teraz oglÄ dam z przyjemnoÅciÄ kaÅždy odcinek. Osobom, ktÃģrych zainteresowaÅ temat armii izraelskiej (IDF) bardzo polecam ksiÄ ÅžkÄ "NarÃģd start-upÃģw. Historia cudu gospodarczego Izraela" Senor Dan , Singer Saul (www.empik.com/narod-start-upow-senor-dan-singer-saul,p1072523145,ksiazka-p?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjwqML6BRAHEiwAdquMnTFWznjRRVxLxH44cmwHrKKrqaQw5g46EBtDGPWi6SkL9nVVxX8nLhoCkakQAvD_BwE). Ta ksiÄ Åžka to wspaniaÅa analiza wpÅywu IDF, sÅuÅžby w wojsku, takiego liberalnego sposobu zarzÄ dzania w wojsku, o ktÃģrym opowiada Agata na sukcesy gospodarcze. Bardzo duÅžo ciekawego znajdziecie w tej ksiÄ Åžce. Polecam i czekam na odcinek o start-up'ach.
Jasna cholera... OdÅÃģÅž kobieto tÄ szklankÄ z cherbatÄ , caÅy filmik nie mogÅem siÄ skupiÄ na tym co mÃģwisz tylko patrzyÅem czy jej nie wylejesz ... ð Git materiaÅ... ððŠð
Gwoli ÅcisÅoÅci! WybraÅem swÃģj nick wÅaÅnie taki, bo irytuje mnie antysemityzm ziejÄ cy z polskiego internetu. ÅŧyczÄ Ci jak najmniej trolli na Twoim kanale. W 1999 byÅem ÅžoÅnierzem UNIFIL. ZjeÅšdziÅem trochÄ Izrael i Liban. To w Libanie jest syf i brud, a prowadzenie samochodu, to sport ekstremalny. Izrael to inny Åwiat. Najlepsze wino piÅem w Kanie Galilejskiej. PrzyÅlij mi butelkÄ (Åžart oczywiÅcie)! W Nazarecie siÄ zgubiÅem. Pilot szukaÅ mnie dwie godziny. Te wÄ skie uliczki sÄ jak labirynt. Ale ogÃģlnie wspominam mile. Pozdrawiam z EÅku!
Pani mÄ dra jak Telewizor, a jednak.... ð10:06 pocisk "batalistyczny" siÄ przytrafiÅ. A tak na powaÅžnie to nie wiem co ciekawsze, informacje czy urok osobistyð
JuÅž odpowiedziaÅam wiele razy, Åže zdarzyÅo siÄ przejÄzyczenie :) moÅže to CiÄ zdziwi, ale ludzie na TH-cam i w telewizji to... LUDZIE Nie sÄ nieomylni i robiÄ bÅÄdy tak jak wszyscy inni. P.S. telewizor nie jest mÄ dry, a tym bardziej telewizja. WiÄc proszÄ mnie nie porÃģwnywaÄ do takiego medium :)
@@sauronsaga4839 ...mnie rÃģwnieÅž byÅo bardzo miÅo PaniÄ poznaÄ. ÅŧyczÄ dalszych sukcesÃģw w obiektywnej i konstruktywnej ocenie wypowiedzi przypadkowych ludzi ð
Jako osoba wierzÄ ca w BOGA JAHWEH, uwaÅžam, Åže BÃG im tak pobÅogosÅawiÅ i ochrania ich kraj. Jednak, jeÅli Izrael nie nawrÃģci siÄ i nie przyjmie JAHUSZUA (Hebrajskie ImiÄ JEZUSA), to BÃG pozwoli na ich ucisk. Widzimy, Åže Izrael odchodzi od ÅwiÄtoÅci, ale wierzÄ, Åže Izrael nigdy nie zostanie starty z mapy Åwiata. I teÅž czekam na powrÃģt KRÃLA KRÃLÃW :).
MÃģwiÅam o tym w innym odcinku o wojsku, ale to byÅo jakiÅ czas temu i nie pamiÄtam w ktÃģrym :D OgÃģlnie rzecz biorÄ c w wiÄkszoÅci sÄ zwolnieni...niektÃģrzy zgÅaszajÄ siÄ na ochotnika, ale to zdecydowana mniejszoÅÄ.
Z tym ze chodzi tu o Zydow ultraortodoksyjnych a nie ortodoksyjnych. "Normalno"-ortodoksyjni, czyli nie ultraortodoksyjni, podlegaja obowiazkowej sluzbie tak jak wszyscy inni.
@@Izrealia a to przepraszam za mojÄ niecierpliwoÅÄ. W miarÄ wolnego czasu staram zapoznaÄ siÄ z Pani filmowym przekazem, od poczÄ tku. Nie ukrywam, wciÄ gnÄ Å mnie. Nie da siÄ pominÄ Ä Åžadnego. Wszystko jest interesujÄ ce. DziÄkujÄ za wskazanie umiejscowienia Pani odpowiedzi.
Ja jestem pod wrazeniem organizacji Izraelczykow nie tylko jesli chodzi o wojny. Po wojnie Yom Kipur wiele osob z rzadu i armi stracilo posady ale jak dla mnie to uwazam ze swietnie sobie armia radzila majac tylu wrogow i takie sily jednoczesnie przeciw sobie. Warto sobie przeczytac o wojnie 6-Dniowej i Wojnie Yom Kipur. Jak to mowia "Zydzi to narod wybrany" wiec moze warto wziac sobie to do serca i nie kopac sie z Bogiem. Jak sie napada na kogos to nie nalezy potem plakac ze mu zajeto jakies terytoria.
Nie wiemy jak by to wygladalo w armii Izraela w czasie 2 wojny swiatowej gdyz ten kraj wtedy nie istnial I nie mial armii, dlatego porownanie troche slabe
@@Izrealia 7:30 do 7:45, to nie jest porownanie? Powiedzialas, ze arystokracja brytyjska startowala w czasie 2 wojny swiatowej z wyzszego pulapu... I potem powiedzialas, ze w terazniejszych czasach w armii izraelskiej jest inaczej. O to mi chodzi
Ok, rozumiem. ChodziÅo tylko i wyÅÄ cznie o to, Åže brak wyraÅšnej hierarchii, podziaÅÃģw, dystansu pomiÄdzy ÅžoÅnierzami niÅžszego i wyÅžszego szczebla skutkuje omijaniem niepotrzebnych, dÅugotrwaÅych procedur. Przez to armia izraelska oszczÄdza czas i dziaÅa szybciej, co jest kluczowe podczas wielu misji. WyjaÅniam to w tym samym filmiku.
Oczywiscie, Åže tak. Arabska kultura powoduje wybitnie feudalne stosunki w wojsku, i przez to ich wojska sÄ nieefektywnie dowodzone. Kultura techniczna leÅžy, sprawnoÅc sprzÄtu leÅžy
@@Sheep627 nie wysyÅam buziakÃģw, tylko serca :) kaÅždemu widzowi, ktÃģry poÅwiÄca swÃģj czas na oglÄ danie mojej twÃģrczoÅci i potrafi siÄ kulturalnie do niej odnieÅÄ. Nie jestem osobÄ religijnÄ , wiÄc powyÅžszy komentarz wcale mi "nie chlubi". Przypominam, Åže obecnoÅÄ na tym kanale nie jest obowiÄ zkowa.
W pewnym sensie tak. W pierwszych godzinach wojny izraelskie lotnictwo niemalze calkowicie zniszczylo egipskie lotnictwo na ziemi tak ze egipskie lotnictwo w praktyce przestalo istniec, dajac tym samym izraelskiemu lotnictwo calkowita kontrole przestrzeni powietrznej.
Izrael walczyÅ z bardzo sÅabo wyszkolonymi i koszmarnie dowodzonymi Wojskami Arabskimi. A Wsparcie USA i paÅstw zachodnich i ZSRR byÅo waÅžnym czynikiem czy by mieli niby walczyÄ nie mieli by zaplecza logistycznego co pozostaÅ jakby popatrzeÄ to ich wojsko caÅe byÅo w sprzÄcie zachodnim. I mieli zarÃģwno wyszkolenie z USA jak i ZSRR
Nie wiem czy Pan wie coÅ o sztuce walki np. Krev Maga ktÃģra wÅaÅnie w Izraelu byÅa rozwijana. W Polsce takiego wyszkolenia brakuje a to podczas walk chyba jakieÅ znaczenie ma. Czyli nie iloÅÄ a jakoÅÄ wyszkolenia poborowego siÄ bardziej liczy.
Popatrz na zdjÄcia z 1967 roku, Izraelczycy mieli broÅ, sprzÄt i mudundury nawet z II WÅ, mieli trochÄ nowych czoÅgÃģw, w miarÄ nowoczesne byÅo lotnictwo, w wojnie szeÅciodniowej kluczowe byÅo wyszkolenie, zaskoczenie i organizacja.
@@tomaszk3014 Teraz majÄ najlepsze wyposaÅženie i najbardziej profesjonalnÄ , zdeterminowanÄ armiÄ na Åwiecie. Dobry przykÅad jak z tego co siÄ ma zorganizowaÄ dobrze paÅstwo i w razie zagroÅženia dobrze nim pokierowaÄ.
BÃģg jest Mocniejszy WIDZIMY JAK ÅWIAT ZALEWA czy ludzie zaczaruja i powstrzymajÄ trzÄsienia POWODZIE widaÄ, Åže sÄ bezsilni .BÃģg jest KRÃLEM NAD KRÃLAMI ZMARTWYCHWSTAÅ ZYJE POWRÃCI ZEGNA SIE KOLANA MOCARZY
Izrael jest ÅšrenicÄ oka. SiÅÄ i tarczÄ Izraela jest BÃģg.. Przymierze Boga z Izraelem i Jego obietnice. RealnoÅÄ obecnoÅÄ Boga w Izraelu jest tak realna jak powietrze. Izraelowi towarzyszy BoÅža przychylnoÅÄ i BÅogosÅawieÅstwo.
13. Historia narodu przez wieki nauczonego sztuki przetrwania we wrogim otoczeniu, 14. [to tylko przypuszczenia] Poziom inteligencji "przeciÄtnego" Åŧyda jest wyÅžszy od "przeciÄtnego" europejczyka (a tym bardziej amerykanina).
@Marek Nowak Moja ciocia w rozmowach o Åŧydach czÄsto zachwycaÅa siÄ ich inteligencjÄ i otwartoÅciÄ umysÅu. MÃģwiÅa, ze wiÄkszoÅÄ ÅŧydÃģw, ktÃģrych zna jest bardzo oczytanych. Nie wiÄ zaÅam tego z wojskiem, ale TwÃģj komentarz daÅ mi do myÅlenia
@@Izrealia Moja babka byÅa ÅžydÃģwkÄ aszkenazyjskÄ , nasza rodzina mieszkaÅa na wschodzie Polski, miasta takie jak Sandomierz, OpatÃģw, KlimontÃģw i chyba OÅžarÃģw. Do czego zmierzam, prawie wszyscy bez wyjÄ tku w tych miastach, mam na myÅli ÅŧydÃģw, mÃģwili biegle po niemiecku, rosyjsku, jidysz i hebrajsku. ByÅo teÅž duÅžo oczytanych ludzi, mieli swoje szkoÅy , gminy, handel. Moja babka nauczyÅa mnie niemieckiego i rosyjskiego, co byÅo pomocne potem przy nauce innych jÄzykÃģw jak angielski i holenderski. (Po jidisch ani hebrajsku nie nie chciaÅa mnie nauczyÄ ani sÅowa, ani nie chciaÅa rozmawiaÄ w tych jÄzykach, moÅže przez strach, Åže nastanÄ kiedyÅ takie czasy, jak za Hitlera, nie wiem).
"... to izraelczycy czÄsto szkolÄ amerykaÅskie wojsko a nie odwrotnie" - o jakim wojsku pani mÃģwi? JeÅželi o siÅach specjalnych, to gÃģwno prawda. WeÅšmy izraelskÄ jednostkÄ specjalnÄ Sajjeret Matkal. Jej tryb szkoleÅ jest oparty na wzÃģr brytyjskiego SAS, a czÄsto izraelitÃģw szkolili operatorzy Delta Force. Druga bzdura to broÅ konstruowana dla amerykaÅskiej armii. Jak juÅž co, to amerykanie gÅÃģwnie wzorujÄ siÄ na rynku europejskim. Swoje konstrukcje broni chÄtnie wykorzystujÄ od takich producentÃģw jak GLOCK, SIG czy H&K. Amerykanie nie gustujÄ w izraelskiej broni, po takich niewypaÅach jak np.UZI.
To nie jest 'gowno prawda' tylko oficjalne informacje. JednÄ z takich broni jest Iron Dome. W Izraelu jest kilka punktÃģw, w ktÃģrych przechowuje siÄ broÅ dla AmerykanÃģw. Izraelczycy na rÃģÅžnych polach szkolÄ amerykaÅskich ÅžoÅnierzy oraz dzielÄ siÄ ze Stanami wieloma autorskimi strategiami wojskowymi. Nie ma juÅž kogoÅ takiego jak "Izraelici". Izraelita to przedstawiciel narodu Åžydowskiego w epoce Starego Testamentu. JeÅli juÅž to Izraelczycy.
@@Izrealia Co do szkoleÅ jednostek specjalnych, to nigdy nie ma "oficjalnych"informacji na ten temat. Dopiero z biegiem czasu wychodzi cos na ÅwiatÅo dzienne. Co do broni, to niektÃģre projekty sÄ realizowane przez izrael dla stanÃģw ale i jest i odwrotnie. System obrony powietrznej Iron Dome, ok, to jeden przykÅad wykorzystywania takiej broni przez USA, ale to nie znaczy Åže Izrael produkuje dla nich duÅže iloÅci. Po za tym Izrael niestety nie sÄ potÄgÄ militarnÄ na Åwiecie. Gdyby tak byÅo byli by w pierwszej dziesiÄ tce. Owszem, majÄ jednÄ z najlepiej wyszkolonych jednostek specjalnych na Åwiecie, ale co do armii, niestety nie sÄ aÅž tak silni.
Sam cytujÄ c moja wypowiedÅš napisaÅeÅ, Åže powiedziaÅam "czÄsto", a czÄsto nie znaczy zawsze i nie znaczy tylko. Izrael ma jednÄ z najlepszych armii pomimo swojego malutkiego rozmiaru. To nie jest moja opinia, tylko fakt. Nigdzie nie powiedziaÅam, Åže Stany nie realizujÄ projektÃģw dla Izraela. PowiedziaÅam tylko, Åže czÄsto to dziaÅa teÅž w drugÄ stronÄ. Izrael nie jest w pierwszej dziesiÄ tce, bo jest na to za maÅy.
âPanie Prezesie! Jak pÃģjdziemy z dryftem, to Bank bÄdzie musiaÅ zapÅaciÄ grubÄ dychÄ podatku u ÅšrÃģdÅa. Nie do skasowania z innymi ÅšrÃģdÅami przychodu. Boli!â âNa ile pana znam, naczelniku, pan do tego nie dopuÅci.â âA da mi Pan Prezes wolnÄ rÄ czkÄ?â ... pomachaÅem, rzecz bezczelna w klasycznych procedurach banku nie do pomyÅlenia... âDziaÅaj pan!â Skutek? O podatku u ÅšrÃģdÅa zapomnij. 49+ baniek do rachunku zyskÃģw i strat. DziÄkujÄ Pani. MogÄ udowodniÄ, Åže mÃģj Departament chodziÅ nie na ÅžÃģÅtych, ale solidnych, Åžydowskich papierach ð
Z cala pewnoscia mit. Duza wiekszosc zolnierzy i oficerow wtedy walczacych byla urodzona w Izraelu, i niewielu z nich pochodzilo z rodzin ktore przybyly z Polski, a z kolei tylko czesc tych ktorzy pochodzili z rodzin z Polski znala polski.
Teraz juÅž rozumiem taktykÄ wojny jako stymulacja rozwoju siÅy danego paÅstwa, spoÅeczeÅstwa, a ogÃģlnie teÅž Åwiata. Bo to zostaÅo zastosowane w staroÅžytnoÅci przez Boga/bogÃģw (patrz mit o zburzeniu wierzy Babel i podziale ludzkoÅci na wojujÄ ce narody) WychowujÄ c NarÃģd Wybrany teÅž mimo swoich moÅžliwoÅci unicestwienia kaÅždego wroga dajÄ c tzw "ziemiÄ obiecanÄ " skÅoniÅ do jej sobie wywalczenia samodzielnie. Wojna jako metoda na szybki rozwÃģj ludzkoÅci zastosowana przez Boga jest wyraÅšna w kontynuowaniu duchowej opieko Izraela. PrzemysÅ militarny to dziaÅ niezwykle innowacyjny bo wysokiego znaczenia, budzÄ cy emocje, zapaÅ i chÄtnie finansowany przez obywateli na jego sprawnoÅci opierajÄ cych poczucie bezpieczeÅstwa, wolnoÅÄ i siÅÄ. Co jak co, ale trudno z Bogiem (bogami) o tym dyskutowaÄ co jest skuteczne i praktyczne w strategiach rozwoju ludzkoÅci (techniki, wiedzy i charakteru).
Elastyczniejsze podejÅcie do hierarchii wygrywa. W Polsce feudalna stosunki wszÄdzie i we wszystkim paraliÅžujÄ i efektywnoÅÄ i innowacyjnoÅÄ. Pereh
Jakie zastosowanie na polu walki ma buldoÅžer? Do usuwania przeszkÃģd np. uszkodzonego wozu sÅuÅžy wÃģz inÅžynieryjny ew. lemiesz przed zwykÅym czoÅgiem. Czy one nie sÄ stosowane do niszczenia zabudowaÅ cywilnych w ramach akcji odwetowych?
Dopiero kilka dni temu odkryÅam TwÃģj kanaÅ i jestem pod wraÅženiem. PomaÅu nadrabiam wczeÅniejsze materiaÅy. MiÅo siÄ Ciebie sÅucha i oglÄ da a materiaÅy sÄ ciekawe i zwiÄzÅe. Pozdrawiam! ;)
Bardzo mi miÅo âĪïļ dziÄkujÄ âĪïļ
Zdecydowanie nie podzielam Twojego zdania, i Anno Domini 2022, SiÅy Obrony Izraela nie sÄ wcale tak mocne jak siÄ wydaje. OczywiÅcie, nie bez znaczenia jest kwestia nielegalnego, bo ÅamiÄ cego traktaty miÄdzynarodowe posiadania broni jÄ drowej przez Izrael. SÅusznie jednak zauwaÅžyÅaÅ, Åže w kwestii zwyciÄstwa militarnego nie jest tak bardzo istotne posiadanie drogich high-tech'owych zabawek, jak np. Arabia Saudyjska, ale wÅaÅnie taktyka. SiÄgnijmy zatem pamiÄciÄ do roku 2006, kiedy Izrael, mimo znaczÄ cej przewagi technologicznej i przewagi w powietrzu, solidnie przegraÅ trzydziestotrzydniowÄ wojnÄ, ktÃģrÄ toczyÅ przeciwko Libanowi. Zastosowana wÃģwczas przez Hezbollah i oddziaÅy Armii LibaÅskiej taktyka maÅych, rozproszonych oddziaÅÃģw, ktÃģre broniÅy siÄ przed izraelskÄ napaÅciÄ z bardzo dobrze ufortyfikowanych pozycji, ostrzeliwujÄ c m.in izraelskie kolumny opancerzone z broni ppanc, w wiÄkszoÅci przypadkÃģw caÅkowicie paraliÅžujÄ c izraelskÄ logistykÄ i nie pozwalajÄ c na przemieszczanie siÄ oddziaÅÃģw dalej, niÅž do Bint DÅžubajl gdzie zostaÅy powstrzymane. Obecnie, Izrael, mimo nielegalnego posiadania broni jÄ drowej, musi liczyÄ siÄ z tym, Åže Iran, jego geopolityczny rywal, znaczÄ co zwiÄkszyÅ swoje wpÅywy na Bliskim Wschodzie i dziÄki sojuszowi z Irakiem, SyriÄ i libaÅskim Hezbollahem, jest w stanie bez najmniejszych kÅopotÃģw przerzuciÄ na granice Izraela duÅže zwiÄ zki taktyczne, a zatem bezpoÅrednio mu zagroziÄ. PodsumowujÄ c, Izrael przestaÅ mieÄ przewagÄ nad swoimi sÄ siadami i przewaga ta na Bliskim Wschodzie bÄdzie zwiÄkszaÅa siÄ na korzyÅÄ Iranu. StÄ d choÄby ruchy Izraela w polityce miÄdzynarodowej, takie jak porozumienie z ArabiÄ SaudyjskÄ , Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Katarem, oraz traktowanie AzerbejdÅžanu jako strategicznego partnera.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam
ProponujÄ skorzystaÄ ze sposobnoÅci sÅuÅženie w armii Izraela Powodzenia.
Przypuszczam jest to honor sÅuÅžyÄ ojczyÅšnie dla kaÅždego Izraelczyka.
Nawet tego ÅwieÅžo przybyÅego.
JEZUS JEST KRÃLEM PANEM NAD PANAMI
1. Izrael jest niczym bez USA. Po prostu dobrze speÅnia swojÄ rolÄ w tym rejonie. 2. Ostatni ,ograniczony atak rakietowy Iranu pokazaÅ co jest warta ta "kopuÅa". Izrael nie jest w stanie odpowiedzieÄ. BojÄ siÄ pomyÅleÄ ,co bÄdzie ,gdy Iran uderzy w peÅnej skali, a mÃģwi siÄ Åže posiada broÅ jÄ drowÄ . 3. Izrael swoim dziaÅaniem nakrÄciÅ takÄ spiralÄ nienawiÅci krajÃģw arabskich, Åže wspÃģÅczujÄ kaÅždemu Izraelczykowi. Izrael nawet w Turcji zyskaÅ wroga.
Jeden z ciekawszych vlogÃģw na YTbie. Imponuje mi Pani wiedza popularnonaukowa, no i sposÃģb jej przekazania, oglÄ dnÄ Åem z ogromnÄ przyjemnoÅciÄ . JuÅž polubiÅem PaniÄ i Pani vlogi. Jest Pani bardzo dobra warsztatowo i niezwykle wiarygodna w przekazie. Pozdrawiam bardzo serdecznie :-)
Bardzo mi miÅo âĪïļ
Laska, jako FANATYK uzbrojenia i militariÃģw...wielki szacun dla Ciebie za OGROMNA wiedze na ten temat! Wprost kopara mi opadla ze jesteÅ w tych sprawach tak ogarniÄta! MoÅžesz chyba zagiÄ Ä 80% facetÃģw! Jeszcze raz szacun! :D
Bardzo ciekawe wszystko co mÃģwisz, szczegÃģlnie to o podejÅciu do hierarchii. MyÅlÄ Åže tu nie tylko o szybkoÅÄ dziaÅania chodzi ale teÅž o nie marnowanie pomysÅÃģw tylko z powodu powstania ich w gÅowie podwÅadnego. Niejako zbiorowy mÃģzg ma wiÄcej szarych komÃģrek.
Ps. min. 1:50 to chyba nasi bracia zza odry z kolejnÄ wersjÄ pancerfausta.
Trafnie zauwaÅžone z tymi pomysÅami. DziÄkujÄ bardzo
od kiedy mamy braci zza odry ? gdzie byles na lekcjach historii, nieuku
@@bernardsikora7330 ojojoj. KtoÅ tu zabiegi retoryczne bierze na tyle serio by siÄ obraÅžaÄ i jeszcze obraÅžaÄ innych.
Ps. Na lek jach historii nauczyÅem siÄ odrÃģÅžniaÄ historiÄ od narodowej hagiografii i wyciÄ gaÄ wnioski z jednej jak i drugiej oraz z ich wzajemnych korelacji.
podoba mi siÄ bardzo mÄ dre reakcje mÄ dry kraj ðð
DziÄki za ciekawe opowieÅci o Izraelu, bardzo przybliÅžyÅaÅ mi ten kraj.
Ostatnio oglÄ daÅem serial na Netfliksie pod tytuÅem Fauda,powiem Ci Åže jestem pod wraÅženiem tego filmu.Ciekawy jestem czy go oglÄ daÅaÅ i czy jest w nim wiÄcej prawdy czy fabuÅy.
Pozdrawiam i polecam ten serial,czekam teÅž na Twoje nowe filmy.
Bardzo mi miÅo. OglÄ daÅam wszystkie sezony Faudy. To bardzo dobry serial, bo trzyma w napiÄciu. Gdybym miaÅa oceniÄ to powiedziaÅabym, Åže 30-40 procent to prawda, a reszta powstaÅa na potrzeby produkcji i sukcesu. To tak jak z filmami opartymi na faktach - gÅÃģwne wÄ tki sÄ prawdziwe, ale otoczka musi byÄ tak zrobiona, Åžeby nie zanudziÄ widza, wiÄc siÄ jÄ koloryzuje. :)
@@Izrealia I rzeczywiÅcie oglÄ da siÄ Åwietnie mimo brutalnych scen.CzÄsto kolejne sezony jakiÅ seriali bywaj coraz gorsze,ale w Faudzie jest odwrotnie.
Ja nie mogÅam przestaÄ oglÄ daÄ. PochÅonÄ Å mnie bez koÅca ð
SadzÄ,Åže siÅa Izraela nie tkwi w broni, a sÄ siedztwie, dookoÅa zacofane kraje arabskie z infrastrukturÄ anarchicznÄ . Technika teÅž ma znaczenie, ale ZachÃģd pomaga i to znacznie
SiÅa Izraela tkwi w jednym i w drugim. A ÅciÅlej w technice i technologii, myÅli wojskowej (szkoleniu, taktyce i strategii) oraz mentalnoÅci. We wszystkich tych aspektach Izrael bije sÄ siadÃģw na gÅowÄ, dlatego nie pomaga im nawet znaczna przewaga liczebna. Co do pomocy z zewnÄ trz, to poza bardzo nielicznymi wyjÄ tkami nie istniejÄ na Åwiecie paÅstwa samowystarczalne pod wzglÄdem obronnoÅci.
WojnÄ Jom Kippur Izrael prawie przegraÅ, syryjskie wojska byÅy niemalÅže rzut beretem od Telawiwu. W powietrzu juÅž znajdowaÅy siÄ myÅliwce z gÅowicami jÄ drowymi, gotowe na opcjÄ 'Samson', gdyby Telawiw wpadÅ w rÄce SyryjczykÃģw.
Jak dramatyczna byÅa sytuacja wtedy, Åwietnie przedstawia serial HBO "Dolina Åez".
Bardzo rzeczowy filmik, obnaÅžajÄ cy te fundamentalne rÃģÅžnice kulturowe miÄdzy wolnym Izraelem, a arabskimi dyktaturami. Pozdrawiam. Tel hai!
Tylko poczatkowa faza wojny odbywaÅa siÄ na korzyÅÄ Syrii. Polecam ten artykuÅ: "WydawaÄ siÄ mogÅo, Åže wojna Jom Kippur w swojej poczÄ tkowej fazie zakoÅczy siÄ sukcesem paÅstw arabskich. Statystyki wojskowe byÅy miaÅždÅžÄ ce. Egipt, Syria i Irak posiadaÅy ÅÄ cznie blisko 400 000 ÅžoÅnierzy, 1100 samolotÃģw, 4300 czoÅgÃģw i 1800 dziaÅ artylerii. SiÅy Obronne Izraela swoim wyposaÅženiem niekiedy nie dochodziÅy do poÅowy wyÅžej wymienionych liczb. ChoÄ byli w bardzo beznadziejnej sytuacji, to jednak dali radÄ podnieÅÄ siÄ po ciÄÅžkim ciosie i wygraÄ caÅy pojedynek. Istnieje wiele opinii na temat tego, dlaczego ogromne siÅy koalicji przegraÅy wojnÄ z tak maÅym paÅstwem, otoczonym zewszÄ d samymi wrogami. Wielu historykÃģw i politologÃģw tÅumaczy ten sukces poziomem wyszkolenia armii i pomocÄ , jakiej udzielili Izraelczykom Amerykanie. Trzeba jednak pamiÄtaÄ, Åže koalicja arabska rÃģwnieÅž miaÅa swoich sprzymierzeÅcÃģw i pomocnikÃģw m.in. ZwiÄ zek Radziecki. MoÅžna rÃģwnieÅž usÅyszeÄ opinie o ogromnym zaangaÅžowaniu i sile ducha IzraelczykÃģw, ktÃģrzy za wszelkÄ cenÄ nie chcieli dopuÅciÄ do ponownej utraty niepodlegÅoÅci."
historia.org.pl/2015/09/30/wojna-jom-kippur-20-dni-krwawej-walki/
Agata ma calkowita racje. W pierwszych dniach wojny sytuacja tak na froncie syryjskim jak na froncie egipskim wygladala dla Izraela bardzo zle i straty w ludziach byly duze. Na froncie syryjskim bylo groznie, bo Syryjczycy weszli poza Golan, na tereny izraelskiej polnocno-wschodniej Galilei, czyli kilkadziesiat kilometrow od najgesciej zaludnionego rejonu Dan gdzie m.inn. lezy Tel Awiw. Jednakze po mobilizacji Izrael ruszyl do kontrataku, wyrzucil Egipcjan z prawie calego Synaju i stanal po zachodniej, czyli afrykanskiej stronie kanalu suezkiego, jakies 100 km od Kairu. Na froncie syryjskim Izrael wyrzucil Syryjczykow poza Golan i o ile pamietam wojska izraelskie weszly na tereny Syrii, jakies 40 km od Damaszku.
@@julianilicki5944 oboje mamy racjÄ.
Zdanie czÄÅci IzraelczykÃģw, z ktÃģrymi rozmawiaÅem, byÅo wÅaÅnie takie, jakie przedstawiÅem - byÅo o wÅos od klÄski wÅaÅnie z powodu zaskoczenia (serial Valley Of Tears to Åwietnie pokazuje) i niewielkiej odlegÅoÅci, dzielÄ cej Golan od stolicy - czy w ogÃģle niewielkiego terytorium Izraela, jak siÄ dobrze przyjrzeÄ.
MÃģj kompan Eliahu wspomina, iÅž plotka gÅosi, Åže GoÅda Meir spoliczkowaÅa ministra Mojsze Dajana za propozycjÄ prewencyjnego zrzucenia atomÃģwek na Damaszek i Kair jeszcze zanim Syryjczycy dotrÄ do Tel Awiwu. To pokazuje, jak blisko byÅo i ile gotowi byli poÅwiÄciÄ Izraelczycy.
@@radiozelaza Kiedys dawno temu czytalem ze po wyrzuceniu syryjskich wojsk Izraelczycy znalezli porzucone syryjskie dokumenty wojskowe z ktorych wynikalo ze syryjskie plany wojskowe zakladaly ze Syryjczycy dojda do jakiegos okreslonego punktu na mapie i tam napotkaja izraelski opor. Syryjczycy do tego punktu doszli, ale izraelskiego oporu nie bylo. Zdezorientowani (bo sytuacja nie zgadzala sie z planami) zatrzymali sie nie wiedzac co robic i czekajac na rozkazy "z gory". To dalo Izraelczykom czas na mobilizacje i zorganizowanie kontrataku. Jest to przyklad na to o czym mowi Agata: scisle hierarchie uniemozliwiajace podejmowanie samodzielnych decyzji przez dowodcow nizszego szczebla. Jak by to byli Izraelczycy to by nie czekali na rozkazy "z gory" tylko szybko opracowali nowe wlasne plany i szli dalej.
@@julianilicki5944 tak, czytaÅem kiedyÅ caÅy artykuÅ wÅaÅnie na temat tego, dlaczego wojska arabskie nigdy nie byÅy w stanie sprostaÄ armii izraelskiej, i jak bardzo jest to rezultat rÃģÅžnic kulturowych miÄdzy zachodniÄ , mocno indywidualistycznÄ kulturÄ Izraela - a kolektywistycznÄ i hierarchicznÄ , opartÄ na strachu i przemocy, kulturÄ bliskowschodniÄ .
9:40 Kiedy nasze wÅadze zrozumiejÄ Åže lepiej gdy obywatele zarabiajÄ mÃģzgiem niÅž Åapami?
Kiedy obywatele zrozumiejÄ , Åže lepiej pracowaÄ mÃģzgiem niÅž Åapami
@@andrzejmajewski8526 Wielu juÅž rozumie, ale znam teÅž takich, co chyba nigdy w Åžyciu nie pomyÅleli, Åže warto myÅleÄ.
KiedyÅ tÄ herbatÄ wylejeszð Armia Izraela to jednak wsparcie takÅže finansowe USA. A jednak stosunek do AmerykanÃģw jako sojusznikÃģw wojskowych , nie zawsze musi byÄ taki sam jak do AmerykanÃģw jako AmerykanÃģw( kultura , biznes) . Jak twoi znajomi zapatrujÄ siÄ na USA , a takÅže AmerykaÅskich ÅŧydÃģw W Polsce jak mamy jakieÅ problemy finansowe , upadnie firma , brakuje na szpitale to zawsze krzyczymy ,to przez tych amerykaÅskich ÅŧydÃģw! Dziwne , oglÄ daÅem kiedyÅ reportaÅž ,w ktÃģrym mieszkanka Tel Awiwu ,krzyczaÅa bardzo podobnie (droÅžyzna u nas jest spowodowana zachÅannoÅciÄ amerykaÅskich ÅŧydÃģw) . W koÅcu jak to jest! Sama mÃģwiÅaÅ Åže wszyscy Izraelczycy jak siÄ przedstawiasz skÄ d pochodziÅ mÃģwiÄ ,a kto tu nie z Polski.ð.
Wsparcie USA to tylko jeden z wielu, wielu czynnikÃģw, ktÃģra wpÅywa na siÅÄ Izraela. Inne armie tez majÄ wsparcie USA, a nie sÄ nawet w poÅowie tak silne jak Izrael :)
@@Izrealia Co racja to racja!!!
Ja siÄ na militariach nie znam; zresztÄ mam czeskie korzenie, wiÄc jestem raczej pacyfistkÄ .
A najbardziej imponuje mi nauka - the Brain Power - SiÅa MÃģzgu (jakie trzeba mieÄ mÃģzgi, Åžeby ogarnÄ Ä tyle wiedzy "ÅcisÅej" i technicznej, a potem to jeszcze wprowadziÄ w Åžycie) :-)
DokÅadnie. Bardzo imponujÄ ce!
@@Izrealia MiaÅam wÅaÅnie takÄ historiÄ w rodzinie; byÅo to ok. roku 1920, czyli ze 100 lat temu - Polska jako paÅstwo siÄ odradzaÅa i u nas, na pograniczu nikt za bardzo nie patrzyÅ na narodowoÅÄ (czy jest siÄ Polakiem, Czechem, Niemcem, SÅowakiem, WÄgrem, Åŧydem, Cyganem itd.) Pewna ÅŧydÃģwka zaproponowaÅa mojej prababci zza Olzy, Åže zaadoptuje dwÃģjkÄ jej najmÅodszych dzieci, czyli mojego dziadka - rocznik 1912 i jego najmÅodszÄ siostrÄ - rocznik 1914, poniewaÅž wychowywali siÄ w licznej, niezamoÅžnej rodzinie i byli caÅkiem kumaci. (Tak poza tym oboje byli blondynami z maÅymi noskami i okrÄ gÅymi policzkami, wiÄc musieli siÄ podobaÄ Åŧydom). Prababcia siÄ oczywiÅcie nie zgodziÅa - nie wyobraÅžam sobie, co by byÅo, gdyby siÄ zgodziÅa i nadeszÅaby druga wojna Åwiatowa...
Ciotka, ktÃģra ÅžyÅa znacznie dÅuÅžej niÅž mÃģj dziadek stwierdziÅa, Åže dla niej to byÅ zaszczyt, Åže Åŧydzi ich chcieli adoptowaÄ, tak wiÄc... :)
PiÄkna i ciekawa historia. Jak z filmÃģw :)
@@Izrealia A dziÄkujÄ :-)
Polityka bezpieczeÅstwa Izraela robi ogromne wraÅženie pozytywne! Respekt
To prawda!
warto teÅž dodaÄ Åže Izrael ma jednÄ z najlepszych sÅuÅžb wywiadu co znaczÄ co wpÅywa na jego zdolnoÅci operacyjne na wrogich terenach, pozwala to na demonstrowanie przewagi i realnÄ likwidacjÄ celÃģw bez robienia wiÄkszego szumu
A jak dziala wywiad - kupuje informacje. WiÄc, muszÄ mieÄ kupÄ kasy, a dwa wÅrÃģd arabÃģw musi byÄ masa sprzedawcÃģw informacji...
Szkoda Åže wczasie 2wojny, tego nie robili, tylko sÅuchali
Rabi.s
PojawiÅa siÄ silna konkurencja wÅrÃģd serwisÃģw wojskowychð10:05 - pocisk batylistyczny :-)
PrzesÅowiÅam siÄ ðĪðĪĢ chodzi oczywiÅcie o BALISTYCZNY
@@Izrealia ð
10:28 Merkava Mk1 (produkowana od 1979), Merkava Mk4 jest w produkcji od 2001 (oficjalnie).
Zgadza siÄ. wojna 6 dniowa byÅa w 1967, Jom Kipur w 1973. MerkawÄ Mk1 opracowywano od 1967, ale prace znacznie przyspieszyÅy po wojnie Jom Kipur. W 1974 gotowy byÅ prototyp. Produkcja seryjna Mk1 od 1979. OczywiÅcie konstrukcjÄ udoskonalano przez nastÄpne dekady. Jest to (Mk 4) b. dobry czoÅg o specyficznej konstrukcji bardzo dobrze dopasowany do potrzeb Izraela.
@@adammajor5169 Tak, ten czoÅg jest skonstruowany pod tamtejszy teatr dziaÅaÅ wojennych, lepszy by byÅ tylko czoÅg bezzaÅogowy, myÅlÄ Åže prace nad takim sÄ juÅž mocno zaawansowane, i oczywiÅcie ÅciÅle tajne.
MiÅo byÅo sÅuchaÄ. Brawo Åŧydzi!!! Kocham Was, i uwaÅžam, Åže jesteÅcie jedynym, normalnym krajem, ktÃģry dba o swoich obywateli, jak Åžaden inny. Wielki szacun. Tak trzymajcie, i miejcie w gÅÄbokim powaÅžaniu opinie ogÅupiaÅych gojÃģw. Slalom szabat.
Zibi
Poza tym jest jeszcze Krav Maga - wymyÅlili jÄ Åŧydzi do przerzucania ArabÃģw na drugi brzeg KanaÅu Sueskiego :)
Wojna 6 dniowa i YomKippur byÅy doÅÄ dawno i miaÅy charakter konwencjonalny. A jak siÄ Pani odniesie do 2 wojna w Libanie i dziaÅaniach przeciwko Palestynczykom? One byÅy asymetryczne i IDF chyba poszÅo mniej wiÄcej jak USA w Iraku,czy Afganistanie. Z resztÄ odcinka siÄ zgadzam, poza kwestiÄ dziaÅaÅ armii arabskich. To nie wynika tylko z despotyzmu lecz w wielu przypadkach z wzorcÃģw radzieckich, wciÄ Åž. Czy Pereh nie jest wycofywany obecnie? Meriva 4 powstaÅa niedawno, to Merkava 1 powstaÅa po Yom Kippur a Merkava 4 jest odpowiedziÄ na warunki wojen asymetrycznych. Pozdrawiam
Jestem pod wraÅženiem.
Ja teÅž.Od kiedy Bronia nie jest niebezpieeczna?
Szacunek i uklon
O to mi chodzilo caÅujÄ raczki
Link do kanaÅu podaÅ mi znajomy Izraelczyk. Dobrze zrobiÅ ;) Film o wojsku ciekawy, ale miaÅbym proÅbÄ o podawanie teÅž oryginalnej pisowni rÃģÅžnych broni. MusiaÅem trochÄ pokombinowaÄ, Åžeby znaleÅšÄ Perah (udaÅo siÄ to dopiero przez angielskÄ WikipediÄ), bo po hebrajsku jest ŨĪŨĻŨ - nie ma na koÅcu ani ch (Ũ Ũ) ani Ũ
Inna sprawa, to na armiÄ izraelskÄ chyba najlepiej mÃģwiÄ Cahal. "SiÅy Obronne Izraela" to przecieÅž tÅumaczenie angielskiego Israeli Defence Force, gdyÅž w oryginale byÅoby to raczej Wojsko Obrony Izraela
CieszÄ siÄ, Åže siÄ podoba :) co do broni - ok, wezmÄ pod uwagÄ przy kolejnych filmach. Nazwa to Pereh. Nie wiem dlaczego, bo faktycznie w hebrajskim sÅowie brak litery H na koÅcu. Co do nazwy - SiÅy Obronne Izraela sÄ tÄ wÅaÅciwÄ w jÄzyku polskim. SprawdziÅam to. Tak z resztÄ nawet sÄ przedstawiane jak siÄ to wygoogluje.
Przypuszczam ze hebrajskie slowo ŨĶŨŨ (âcawaâ albo âcwaâ) mozna przetlumaczyc na polski jako âwojskoâ, âsilyâ (wojskowe/zbrojne) lub moze nawet âarmiaâ (w znaczeniu âwojskoâ). SkrÃģt âcahalâ jest hebrajskim skrotem hebrajskiej nazwy wojsk Izraela, wiec chyba nie byloby zbyt udanym pomyslem uzywac go w innych jezykach.
Poprawna nazwa armii izraelskiej to Israel Defense Forces (IDF), co tÅumaczy siÄ wÅaÅnie jako SiÅy Obronne Izraela. Nazwa jest terminem anglojÄzycznym, utworzonym przez samych IzraelczykÃģw na potrzeby PR (w samym Izraelu funkcjonuje oczywiÅcie nazewnictwo rodzime - ŨĶÖ°ŨÖļŨ ŨÖ·ŨÖēŨÖļŨ ÖļŨ ŨÖ°ŨÖīŨĐÖ°ŨŨĻÖļŨÖĩŨ i skrÃģt ŨĶŨŨīŨâ). Terminologii wojskowej, jak kaÅždej innej branÅžowej, nie tÅumaczy siÄ literalnie/dosÅownie, tylko dostosowuje sÅownictwo do tego, ktÃģre funkcjonujÄ ce w jÄzyku, na ktÃģry jest ono tÅumaczone. Co do nazewnictwa sprzÄtu wojskowego, to nazwy w rodzaju Pereh sÄ nazwami marketingowymi, sÅuÅžÄ cymi do reklamy i szybkiej identyfikacji. Niekoniecznie taka nazwa ma przeÅoÅženie na terminologiÄ, ktÃģra jest uÅžywana w praktyce przez uÅžytkownikÃģw. Sam zapis Pereh (z niemym âh" na koÅcu) jest zapisem anglosaskim - przyjÄtym na potrzeby marketingowe.
â@@Izrealia Zapis Pereh (z niemym âh" na koÅcu) to typowa transkrypcja anglosaska - przyjÄta na potrzeby marketingowe. Bierze siÄ ona z hebrajskiego ŨĪŨĻŨâ i pochodzi od nazwy jednej z ras osÅa (onager), jak rÃģwnieÅž nazwy rzymskiej katapulty (ang. onager, pol. mangonela/onager).
CzeÅÄ. WspaniaÅy kanaÅ, duÅžo merytorycznych informacji. Ale czy nie bÄdziesz mieÄ problemÃģw z powodu upublicznienia takich informacji? Pozdrawiam.
DziÄkujÄ :)
To sÄ informacje dostÄpne w internecie, nie sÄ poufne.
Åwietny vlog, gratulujÄ. BTW nie mogliby koledzy ÅžoÅnierze z Izraela podszkoliÄ naszych wojskowych zuchÃģw w topografii, a konkretnie w czytaniu map? JakiÅ czas temu nasi wojacy, w sile plutonu chyba weszli na teren Czech, zaaresztowali jakÄ Å przygranicznÄ kapliczkÄ nie dopuszczajÄ c do niej miejscowych. PonoÄ czytajÄ c mapy trzymali je w niewÅaÅciwym poÅoÅženiu, mÃģwiÄ c wprost "do gÃģry nogami', stÄ d ta pomyÅka. ZrobiÅ siÄ maÅy skandal, na szczÄÅcie Czesi nie zrobili afery, w koÅcu weszÅa do nich bratnia armia z NATO. (ChociaÅž w 1968 teÅž weszÅa do nich bratnia armia i to nie jedna - zadowoleni nie byli.)
Jest szansa na jakiÅ topograficzny webinar?
PS. Moja inicjatywa jest niezobowiÄ zujÄ ca, autorska, ale patriotyczna, mimo Åže nie ma upowaÅžnienia MON.
Jakiz to upadek, bo przeciez wielu Zydow bylo (przed powstaniem panstwa Izraela) szkolonych przez polskich specjalistow wojskowych i jak sadzic po wygranej wojnie 6 dniowej nie byli zle przygotowani.
Jeden z ciekawszych kanaÅÃģw (a sporo "ryjÄ na YT"), gratulujÄ. No dobra, jest super :-)
DziÄkujÄ bardzo!
Dyscyplina w wojsku to podstawa. Na pewno duÅža czÄÅÄ armii Izraela perfekcyjnie opanowaÅa regulamin ogÃģlny i regulamin musztry. Ciekawi mnie jak czÄsto majÄ poligony i strzelania bo one majÄ kluczowe znaczenie w wyszkoleniu poborowego. Podziwiam Pani zainteresowania. Ja pamiÄtam i najlepiej wspominam kapitana o kaÅždego ÅžoÅnierza dbaÅ. PamiÄtam poligon zimowy w Lipie. Minus dwadzieÅcia, woda w hydrantach zamarzaÅa Åže jÄ dowozili wodolejkÄ . Kadra to teÅž ludzie i teÅž potrafiÄ zrozumieÄ drugiego czÅowieka nawet w Polsce.
DziÄkujÄ i pozdrawiam
@@Izrealia ProszÄ. Niezmiernie mi miÅo. DziÄkujÄ. Pozdrawiam.
Jest dyscyplina i dyscyplina. Faktyczna i "formalna". Z n.p. musztra i innymi tego typu "formalnymi" aspektami wojskowosci w Izraelu jest raczej dosc kiepsko, przynajamniej porownujac z wieloma innymi krajami, chyba tez i z Polska. Rekruci ucza sie co prawda podstaw musztry, salutowania itp. w pierwszych miesiacach sluzby podczas tzw. tironut (po angielsku "basic training", nie wiem jak po polsku), ale pozniej rzadko maja z tego korzysc, w zasadzie tylko podczas roznego rodzaju wojskowych ceremoni ktore odbywaja sie dosc rzadko. Zolnierze na codzien nie maszeruja w szeregu, nie cwicza musztry, nie stoja na apelu, nie salutuja, nie skladaja zformalizowanych meldunkow itd. Punkt ciezkosci w wyszkoleniu lezy nie na ceremoniach i musztrze a na tym do czego wojsko jest: przygotowanie do walk w jednostkach bojowych i do innej dzialalnosci w innego typu jednostkach. Bo tym, a nie musztra, wygrywa sie wojny.
Nie do koÅca. Owszem salutujÄ i majÄ rÃģÅžne tego typu "rytuaÅy". Natomiast nie buduja dystansu pomiÄdzy ÅžoÅnierzami wyÅžszej i niÅžszej rangi. Z generaÅem pijÄ piwo i zwracajÄ siÄ do niego na ty :) mÃģwiÄ o tym w odcinkach o wojsku. Brak oficjalnoÅci oraz zachowanie rÃģwnoÅci pomiÄdzy rÃģÅžnymi rangami przede wszystkim znacznie przyspiesza reakcjÄ na zagroÅženia i sprawia, Åže Izrael jest zawsze o krok do przodu zamiast traciÄ czas na mgliste budowanie hierarchii i wyÅžszoÅci
Salutuja glownie podczas roznego rodzaju oficjalnych ceremonii. Na codzien bardzo rzadko. A rytualy sa jak najbardziej, n.p. wielokilometrowe tzw. marsze dla beretow (na berety? beretowe?) w pelnym rynsztunku i z bronia dla zolnierzy w jednostkach bojowych po ktorych uroczyscie dostaja berety w kolorze swoich jednostek, czy ceremonie zaprzysiezenia (tak to sie nazywa?) po zakonczeniu tironut kiedy kazdy zolnierz dostaje "wlasna" bron i Tanach (muzulmanscy zolnierze dostaja Koran, ale co dostaja Druzowie?) i ktore odbywaja sie w specjalnych miejscach takich jak n.p. Kotel (Sciana Placzu) czy Masada.
Izraelczycy dyskutujÄ z Szefam juÅž parÄ tysiÄcy latð
hehe, dobre :D
Polacy wolÄ mare z czÄstochowy
10:06 Agatko...chyba chodziÅo Tobie bardziej o pocisk balistyczny....
I jeden z najbardziej zajebiaszczych czoÅgÃģwâ zresztÄ w avatrarku :) 9 Merkava IV jest kolejnÄ wersjÄ rozwojowÄ ,- pierwszÄ byÅa Merkava I. PiÄ tka ma byÄ bez wierzy pono.
Wierzy? W co wierzy? Co ma wiara do tego? Czy bez wieÅžy...
Tak merkava jest fest dobrym czoÅgiem tylko w starciu w Europie miaÅ by przejebane
10:05 "balistyczny", nie "batalistyczny"ð Fajny odcinek, niemniej btw czoÅgÃģw: sÄ opinie, Åže silnik merkavy daje duÅže widmo podczerwieni, ktÃģre przeszkadza w celowaniu. Generalnie broÅ made in Israel jest spoko, sam jestem szczÄÅliwym posiadaczem galila i bardzo go ceniÄ, choÄ jest toporny i ciezki, to niezawodny (i caÅy frezowany)
JuÅž siÄ odnosiÅam sto razy do tego przejezyczenia :) ale dzieki za czujnoÅÄ
@@Izrealia przeoczyÅem, od niedawna oglÄ dam Pani kanaÅ ð
@@timitimi5942 spoko ð
Trzeba pamiÄtaÄ o miejscu eksploatacji pojazdu. Na suchej pustyni z twardym kamienistym podÅoÅžem opancerzony pojazd waÅžÄ cy 60 ton ma sens, ale w kraju z miÄkkÄ glebÄ , glinÄ , bagnami i szerokimi rzekami na ktÃģrych sÄ mosty o maÅej noÅnoÅci taki kolos byÅby nie do uÅžycia. Poprosu nie mÃģgÅby jechaÄ. Do tego zwarta zabudowa miast z wÄ skimi ulicami uniemoÅžliwia operowanie tak wielkimi wozami. StÄ d w Europie uÅžywa siÄ lÅžejszych, bardziej zwrotnych i Åatwiejszych w transporcie wozÃģw. CzoÅgi nawet tak stare jak z lat 60tych na standardowych dziaÅach majÄ zasiÄg skuteczny ognia kilkanaÅcie km. MyÅlÄ Åže wspÃģÅczesne mogÄ sporo wiÄcej. Historycznie najwiÄkszÄ bitwÄ pancernÄ II Wojny Åwiatowej wygraÅy lÅžejsze i bardziej zwrotne czoÅgi pokonujÄ c ciÄÅžkie opancerzone i ryjÄ ce siÄ w bÅocie sÅynne niemieckie kolosy. Poprostu sprzÄt musi byÄ odpowiedni do miejsca uÅžywania. CaÅkiem fajnym pomysÅem z ubiegÅego wieku byÅy tankietki czyli miniaturowe czoÅgi. Opancerzenie miaÅy sÅabe, ale byÅy szybkie, zwrotne, latwe do ukrycia, bardzo trudne do trafienia i skutecznie siaÅy zniszczenie wÅrÃģd maÅozwrotnych kolosÃģw wroga.
Rewelacyjny kanal, jeden z najlepszych!!! Kapitalna dziewczyna!!!
DziÄkujÄ bardzo ð
Kiedy wracasz do Polski ? ðð
Nie planujÄ ð
Bardzo ciekawy odcinek. GratulacjÄ. TrafiÅem na TwÃģj kanaÅ przypadkowo ale teraz oglÄ dam z przyjemnoÅciÄ kaÅždy odcinek.
Osobom, ktÃģrych zainteresowaÅ temat armii izraelskiej (IDF) bardzo polecam ksiÄ ÅžkÄ "NarÃģd start-upÃģw. Historia cudu gospodarczego Izraela" Senor Dan , Singer Saul (www.empik.com/narod-start-upow-senor-dan-singer-saul,p1072523145,ksiazka-p?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjwqML6BRAHEiwAdquMnTFWznjRRVxLxH44cmwHrKKrqaQw5g46EBtDGPWi6SkL9nVVxX8nLhoCkakQAvD_BwE). Ta ksiÄ Åžka to wspaniaÅa analiza wpÅywu IDF, sÅuÅžby w wojsku, takiego liberalnego sposobu zarzÄ dzania w wojsku, o ktÃģrym opowiada Agata na sukcesy gospodarcze. Bardzo duÅžo ciekawego znajdziecie w tej ksiÄ Åžce. Polecam i czekam na odcinek o start-up'ach.
DziÄkujÄ bardzo :) z pewnoÅciÄ przeczytam te ksiÄ ÅžkÄ!
BÄdzie odcinek o startupach :)
@@Izrealia CieszÄ siÄ bardzo. DziÄkujÄ za wiadomoÅÄ.
Jasna cholera... OdÅÃģÅž kobieto tÄ szklankÄ z cherbatÄ , caÅy filmik nie mogÅem siÄ skupiÄ na tym co mÃģwisz tylko patrzyÅem czy jej nie wylejesz ...
ð
Git materiaÅ... ððŠð
ð udaÅo siÄ nie wylaÄ
Ciekawy kanaÅ ..
Gwoli ÅcisÅoÅci! WybraÅem swÃģj nick wÅaÅnie taki, bo irytuje mnie antysemityzm ziejÄ cy z polskiego internetu. ÅŧyczÄ Ci jak najmniej trolli na Twoim kanale.
W 1999 byÅem ÅžoÅnierzem UNIFIL. ZjeÅšdziÅem trochÄ Izrael i Liban. To w Libanie jest syf i brud, a prowadzenie samochodu, to sport ekstremalny. Izrael to inny Åwiat. Najlepsze wino piÅem w Kanie Galilejskiej. PrzyÅlij mi butelkÄ (Åžart oczywiÅcie)! W Nazarecie siÄ zgubiÅem. Pilot szukaÅ mnie dwie godziny. Te wÄ skie uliczki sÄ jak labirynt. Ale ogÃģlnie wspominam mile. Pozdrawiam z EÅku!
Oj... Tych trolli jest mnÃģstwo!
MoÅže kiedyÅ Ci przyÅle te butelkÄ! Pozdrawiam
AJ! WAJ!
Pani mÄ dra jak Telewizor, a jednak.... ð10:06 pocisk "batalistyczny" siÄ przytrafiÅ. A tak na powaÅžnie to nie wiem co ciekawsze, informacje czy urok osobistyð
JuÅž odpowiedziaÅam wiele razy, Åže zdarzyÅo siÄ przejÄzyczenie :) moÅže to CiÄ zdziwi, ale ludzie na TH-cam i w telewizji to... LUDZIE
Nie sÄ nieomylni i robiÄ bÅÄdy tak jak wszyscy inni.
P.S. telewizor nie jest mÄ dry, a tym bardziej telewizja. WiÄc proszÄ mnie nie porÃģwnywaÄ do takiego medium :)
Droga pani mogÄ siÄ uklonic
Od dawna Izrael ogÅosili Åže posiadajÄ technologie... I wspÃģÅpracujÄ z PewnÄ Nacja kosmiczna..
...zuch dziewczyna ð
subtelna i empatyczna,
jestem pod wraÅženiem,
niezwykle merytorycznej
wiedzy.
Ale mi miÅo âĪïļ dziÄkujÄ âĪïļ
@@Izrealia z uwagÄ i zainteresowaniem ÅledziÅ bÄdÄ Twoje materiaÅy,
pozdrawiam ð
CieszÄ siÄ ðī
lamus...
@@sauronsaga4839 ...mnie rÃģwnieÅž byÅo bardzo miÅo PaniÄ poznaÄ.
ÅŧyczÄ dalszych sukcesÃģw w obiektywnej i konstruktywnej ocenie wypowiedzi przypadkowych ludzi ð
Najlepszy kanaÅ! uwielbiam! czekam na kolejne vlogi !! ð
Bardzo mi miÅo âĪïļ
Jako osoba wierzÄ ca w BOGA JAHWEH, uwaÅžam, Åže BÃG im tak pobÅogosÅawiÅ i ochrania ich kraj. Jednak, jeÅli Izrael nie nawrÃģci siÄ i nie przyjmie JAHUSZUA (Hebrajskie ImiÄ JEZUSA), to BÃG pozwoli na ich ucisk. Widzimy, Åže Izrael odchodzi od ÅwiÄtoÅci, ale wierzÄ, Åže Izrael nigdy nie zostanie starty z mapy Åwiata. I teÅž czekam na powrÃģt KRÃLA KRÃLÃW :).
Wielki ucisk tuÅž za rogiem
Oho, jest soe czego baÄ :)
A to jak to jest z ortodoksyjnymi Åŧydami? Oni rÃģwnieÅž odbywajÄ sÅuÅžbÄ? Czy sÄ zwolnieni?
MÃģwiÅam o tym w innym odcinku o wojsku, ale to byÅo jakiÅ czas temu i nie pamiÄtam w ktÃģrym :D
OgÃģlnie rzecz biorÄ c w wiÄkszoÅci sÄ zwolnieni...niektÃģrzy zgÅaszajÄ siÄ na ochotnika, ale to zdecydowana mniejszoÅÄ.
@@Izrealia dziÄki, jeszcze chyba nie dotarÅam do tego odcinka, ale na pewno nadrobiÄ! ðð
Bardzo mi miÅo âĪïļ
Z tym ze chodzi tu o Zydow ultraortodoksyjnych a nie ortodoksyjnych. "Normalno"-ortodoksyjni, czyli nie ultraortodoksyjni, podlegaja obowiazkowej sluzbie tak jak wszyscy inni.
Czy Pani odbyÅa sÅuÅžbÄ wojskowÄ , czy oczekuje? A moÅže PaniÄ sÅuÅžba ominÄÅa? Pani wiedza na poruszony temat - Chapeau bas!
OdpowiedziaÅam w ostatnim QA :) ostatni odcinek
@@Izrealia a to przepraszam za mojÄ niecierpliwoÅÄ. W miarÄ wolnego czasu staram zapoznaÄ siÄ z Pani filmowym przekazem, od poczÄ tku. Nie ukrywam, wciÄ gnÄ Å mnie. Nie da siÄ pominÄ Ä Åžadnego. Wszystko jest interesujÄ ce. DziÄkujÄ za wskazanie umiejscowienia Pani odpowiedzi.
Nie ma za co:) pozdrawiam
âĪ
âĢïļ
JA POTWIERDZAM, ROZMIAR NIE MA ZNACZENIA...
Ja jestem pod wrazeniem organizacji Izraelczykow nie tylko jesli chodzi o wojny. Po wojnie Yom Kipur wiele osob z rzadu i armi stracilo posady ale jak dla mnie to uwazam ze swietnie sobie armia radzila majac tylu wrogow i takie sily jednoczesnie przeciw sobie. Warto sobie przeczytac o wojnie 6-Dniowej i Wojnie Yom Kipur. Jak to mowia "Zydzi to narod wybrany" wiec moze warto wziac sobie to do serca i nie kopac sie z Bogiem.
Jak sie napada na kogos to nie nalezy potem plakac ze mu zajeto jakies terytoria.
Wybrany przez kogo?
Nie wiemy jak by to wygladalo w armii Izraela w czasie 2 wojny swiatowej gdyz ten kraj wtedy nie istnial I nie mial armii, dlatego porownanie troche slabe
Jakie porÃģwnanie? Nie uÅžyÅam takiego porÃģwnania :)
@@Izrealia 7:30 do 7:45, to nie jest porownanie? Powiedzialas, ze arystokracja brytyjska startowala w czasie 2 wojny swiatowej z wyzszego pulapu... I potem powiedzialas, ze w terazniejszych czasach w armii izraelskiej jest inaczej. O to mi chodzi
Ok, rozumiem. ChodziÅo tylko i wyÅÄ cznie o to, Åže brak wyraÅšnej hierarchii, podziaÅÃģw, dystansu pomiÄdzy ÅžoÅnierzami niÅžszego i wyÅžszego szczebla skutkuje omijaniem niepotrzebnych, dÅugotrwaÅych procedur. Przez to armia izraelska oszczÄdza czas i dziaÅa szybciej, co jest kluczowe podczas wielu misji. WyjaÅniam to w tym samym filmiku.
Sila zolnierza jest MOTYWACJA .
A mnie si wydaje, Åže gÅÃģwnÄ siÅÄ Izraela jest indolencja krajÃģw oÅciennych.
Oczywiscie, Åže tak. Arabska kultura powoduje wybitnie feudalne stosunki w wojsku, i przez to ich wojska sÄ nieefektywnie dowodzone. Kultura techniczna leÅžy, sprawnoÅc sprzÄtu leÅžy
No nie do koÅca. Kraje oÅcienne wspierajÄ ce to na przykÅad Iran z ogromnÄ siÅÄ i budÅžetem.
super naracja
NajwiÄkszÄ siÅÄ Izraela jest BÃģg i Jego obietnice.
@@Sheep627 oni nie odrzucili Boga. Nie uznali Mesjasza i tkwiÄ caly czas w starym przymierzu. BOG wybral ten narÃģd i tak jest. BOG sie nie zmienia.
@@Sheep627 nie wysyÅam buziakÃģw, tylko serca :) kaÅždemu widzowi, ktÃģry poÅwiÄca swÃģj czas na oglÄ danie mojej twÃģrczoÅci i potrafi siÄ kulturalnie do niej odnieÅÄ. Nie jestem osobÄ religijnÄ , wiÄc powyÅžszy komentarz wcale mi "nie chlubi".
Przypominam, Åže obecnoÅÄ na tym kanale nie jest obowiÄ zkowa.
9:47 MoÅžna ÅmiaÅo powiedzieÄ Åže wojnÄ w 1967 roku wygraÅo lotnictwo.
W pewnym sensie tak. W pierwszych godzinach wojny izraelskie lotnictwo niemalze calkowicie zniszczylo egipskie lotnictwo na ziemi tak ze egipskie lotnictwo w praktyce przestalo istniec, dajac tym samym izraelskiemu lotnictwo calkowita kontrole przestrzeni powietrznej.
@@julianilicki5944 Bo Izraelski sztab odrobiÅ lekcje z II WÅ, panowanie w powietrzu uÅatwia panowanie na lÄ dzie.
Izrael walczyÅ z bardzo sÅabo wyszkolonymi i koszmarnie dowodzonymi Wojskami Arabskimi. A Wsparcie USA i paÅstw zachodnich i ZSRR byÅo waÅžnym czynikiem czy by mieli niby walczyÄ nie mieli by zaplecza logistycznego co pozostaÅ jakby popatrzeÄ to ich wojsko caÅe byÅo w sprzÄcie zachodnim. I mieli zarÃģwno wyszkolenie z USA jak i ZSRR
Nie wiem czy Pan wie coÅ o sztuce walki np. Krev Maga ktÃģra wÅaÅnie w Izraelu byÅa rozwijana. W Polsce takiego wyszkolenia brakuje a to podczas walk chyba jakieÅ znaczenie ma. Czyli nie iloÅÄ a jakoÅÄ wyszkolenia poborowego siÄ bardziej liczy.
Popatrz na zdjÄcia z 1967 roku, Izraelczycy mieli broÅ, sprzÄt i mudundury nawet z II WÅ, mieli trochÄ nowych czoÅgÃģw, w miarÄ nowoczesne byÅo lotnictwo, w wojnie szeÅciodniowej kluczowe byÅo wyszkolenie, zaskoczenie i organizacja.
@@tomaszk3014 Teraz majÄ najlepsze wyposaÅženie i najbardziej profesjonalnÄ , zdeterminowanÄ armiÄ na Åwiecie. Dobry przykÅad jak z tego co siÄ ma zorganizowaÄ dobrze paÅstwo i w razie zagroÅženia dobrze nim pokierowaÄ.
@@robertprucnal8664 Zdeterminowani byli zawsze, to pozwoliÅo im pokonaÄ przewaÅžajÄ ce siÅy przeciwnika.
BÃģg jest Mocniejszy WIDZIMY JAK ÅWIAT ZALEWA czy ludzie zaczaruja i powstrzymajÄ trzÄsienia POWODZIE widaÄ, Åže sÄ bezsilni .BÃģg jest KRÃLEM NAD KRÃLAMI ZMARTWYCHWSTAÅ ZYJE POWRÃCI ZEGNA SIE KOLANA MOCARZY
trochÄ gÅupie Åže tym siÄ fascynujÄ ale tu chodzi o ludzi......najlepszy czoÅg nie chellenger abrams....Merkava
SUPER WYKÅADA ROZNICE ARMI IZRAELA A KRAJOW ARABSKICH I INNYCH
DziÄkujÄ âĪïļ
Po co mÃģwiÄ "Aj Di Ef", skoro hebrajski skrÃģtowiec brzmi fajniej i bardziej swojsko - CAHAL!
Beseder!
PeÅna nazwa teÅž dobrze brzmi Tzvah Haganah l'Yisrael.
@@tegie4 ludzie, piszcie fonetycznie po polsku ;) jak nasz rodak Eli Barbur - Cawa Hagana Lyzrael!
@@radiozelaza Nawet nie wiedziaÅem, Åže tak moÅžna. DziÄki za info.
Izrael jest ÅšrenicÄ oka. SiÅÄ i tarczÄ Izraela jest BÃģg.. Przymierze Boga z Izraelem i Jego obietnice. RealnoÅÄ obecnoÅÄ Boga w Izraelu jest tak realna jak powietrze. Izraelowi towarzyszy BoÅža przychylnoÅÄ i BÅogosÅawieÅstwo.
13. Historia narodu przez wieki nauczonego sztuki przetrwania we wrogim otoczeniu, 14. [to tylko przypuszczenia] Poziom inteligencji "przeciÄtnego" Åŧyda jest wyÅžszy od "przeciÄtnego" europejczyka (a tym bardziej amerykanina).
Prawda. Zgadzam siÄ.
Haha Åŧyda, masz na myÅli Åžyda aszkenazyjskiego, a nie sefardyjskie go.
Tak, zgadzam siÄ jest to mentalnoÅÄ narodowa ich Åže caÅy czas siÄ uczÄ .
@Marek Nowak
Moja ciocia w rozmowach o Åŧydach czÄsto zachwycaÅa siÄ ich inteligencjÄ i otwartoÅciÄ umysÅu. MÃģwiÅa, ze wiÄkszoÅÄ ÅŧydÃģw, ktÃģrych zna jest bardzo oczytanych. Nie wiÄ zaÅam tego z wojskiem, ale TwÃģj komentarz daÅ mi do myÅlenia
@@Izrealia Moja babka byÅa ÅžydÃģwkÄ aszkenazyjskÄ , nasza rodzina mieszkaÅa na wschodzie Polski, miasta takie jak Sandomierz, OpatÃģw, KlimontÃģw i chyba OÅžarÃģw. Do czego zmierzam, prawie wszyscy bez wyjÄ tku w tych miastach, mam na myÅli ÅŧydÃģw, mÃģwili biegle po niemiecku, rosyjsku, jidysz i hebrajsku. ByÅo teÅž duÅžo oczytanych ludzi, mieli swoje szkoÅy , gminy, handel. Moja babka nauczyÅa mnie niemieckiego i rosyjskiego, co byÅo pomocne potem przy nauce innych jÄzykÃģw jak angielski i holenderski. (Po jidisch ani hebrajsku nie nie chciaÅa mnie nauczyÄ ani sÅowa, ani nie chciaÅa rozmawiaÄ w tych jÄzykach, moÅže przez strach, Åže nastanÄ kiedyÅ takie czasy, jak za Hitlera, nie wiem).
Atom
Ameryka, Ameryka, Ameryka i tyle w temacie.
PowiaÅo grozÄ ... ðģ
Merkawa 4
"... to izraelczycy czÄsto szkolÄ amerykaÅskie wojsko a nie odwrotnie" - o jakim wojsku pani mÃģwi? JeÅželi o siÅach specjalnych, to gÃģwno prawda. WeÅšmy izraelskÄ jednostkÄ specjalnÄ Sajjeret Matkal. Jej tryb szkoleÅ jest oparty na wzÃģr brytyjskiego SAS, a czÄsto izraelitÃģw szkolili operatorzy Delta Force. Druga bzdura to broÅ konstruowana dla amerykaÅskiej armii. Jak juÅž co, to amerykanie gÅÃģwnie wzorujÄ siÄ na rynku europejskim. Swoje konstrukcje broni chÄtnie wykorzystujÄ od takich producentÃģw jak GLOCK, SIG czy H&K. Amerykanie nie gustujÄ w izraelskiej broni, po takich niewypaÅach jak np.UZI.
To nie jest 'gowno prawda' tylko oficjalne informacje. JednÄ z takich broni jest Iron Dome. W Izraelu jest kilka punktÃģw, w ktÃģrych przechowuje siÄ broÅ dla AmerykanÃģw.
Izraelczycy na rÃģÅžnych polach szkolÄ amerykaÅskich ÅžoÅnierzy oraz dzielÄ siÄ ze Stanami wieloma autorskimi strategiami wojskowymi.
Nie ma juÅž kogoÅ takiego jak "Izraelici". Izraelita to przedstawiciel narodu Åžydowskiego w epoce Starego Testamentu. JeÅli juÅž to Izraelczycy.
@@Izrealia Co do szkoleÅ jednostek specjalnych, to nigdy nie ma "oficjalnych"informacji na ten temat. Dopiero z biegiem czasu wychodzi cos na ÅwiatÅo dzienne. Co do broni, to niektÃģre projekty sÄ realizowane przez izrael dla stanÃģw ale i jest i odwrotnie. System obrony powietrznej Iron Dome, ok, to jeden przykÅad wykorzystywania takiej broni przez USA, ale to nie znaczy Åže Izrael produkuje dla nich duÅže iloÅci. Po za tym Izrael niestety nie sÄ potÄgÄ militarnÄ na Åwiecie. Gdyby tak byÅo byli by w pierwszej dziesiÄ tce. Owszem, majÄ jednÄ z najlepiej wyszkolonych jednostek specjalnych na Åwiecie, ale co do armii, niestety nie sÄ aÅž tak silni.
Sam cytujÄ c moja wypowiedÅš napisaÅeÅ, Åže powiedziaÅam "czÄsto", a czÄsto nie znaczy zawsze i nie znaczy tylko. Izrael ma jednÄ z najlepszych armii pomimo swojego malutkiego rozmiaru. To nie jest moja opinia, tylko fakt. Nigdzie nie powiedziaÅam, Åže Stany nie realizujÄ projektÃģw dla Izraela. PowiedziaÅam tylko, Åže czÄsto to dziaÅa teÅž w drugÄ stronÄ.
Izrael nie jest w pierwszej dziesiÄ tce, bo jest na to za maÅy.
Najbardziej kluczowy jest dla mnie, sierÅžanta podchorÄ Åžego piechoty, przydziaÅ suszonych moreli dla podkomendnych!
Ooo, dobre!
Dlatego Åže lzreaczy walczÄ o wÅasne przetrwanie,a, nie rzÄ du ktÃģry ich zmusza.
âPanie Prezesie! Jak pÃģjdziemy z dryftem, to Bank bÄdzie musiaÅ zapÅaciÄ grubÄ dychÄ podatku u ÅšrÃģdÅa. Nie do skasowania z innymi ÅšrÃģdÅami przychodu. Boli!â
âNa ile pana znam, naczelniku, pan do tego nie dopuÅci.â
âA da mi Pan Prezes wolnÄ rÄ czkÄ?â ... pomachaÅem, rzecz bezczelna w klasycznych procedurach banku nie do pomyÅlenia...
âDziaÅaj pan!â
Skutek? O podatku u ÅšrÃģdÅa zapomnij. 49+ baniek do rachunku zyskÃģw i strat.
DziÄkujÄ Pani. MogÄ udowodniÄ, Åže mÃģj Departament chodziÅ nie na ÅžÃģÅtych, ale solidnych, Åžydowskich papierach ð
PonoÄ w czasie wojny szeÅciodniowej, Izraelczycy nie uÅžywali Åžadnych szyfrÃģw, tylko porozumiewali siÄ po polsku. Czy to prawda?
Nie mam wiedzy na ten temat, nigdy o czymÅ takim nie sÅyszaÅam
Z cala pewnoscia mit. Duza wiekszosc zolnierzy i oficerow wtedy walczacych byla urodzona w Izraelu, i niewielu z nich pochodzilo z rodzin ktore przybyly z Polski, a z kolei tylko czesc tych ktorzy pochodzili z rodzin z Polski znala polski.
Jerycho3
Pereh
Teraz juÅž rozumiem taktykÄ wojny jako stymulacja rozwoju siÅy danego paÅstwa, spoÅeczeÅstwa, a ogÃģlnie teÅž Åwiata.
Bo to zostaÅo zastosowane w staroÅžytnoÅci przez Boga/bogÃģw (patrz mit o zburzeniu wierzy Babel i podziale ludzkoÅci na wojujÄ ce narody)
WychowujÄ c NarÃģd Wybrany teÅž mimo swoich moÅžliwoÅci unicestwienia kaÅždego wroga dajÄ c tzw "ziemiÄ obiecanÄ " skÅoniÅ do jej sobie wywalczenia samodzielnie.
Wojna jako metoda na szybki rozwÃģj ludzkoÅci zastosowana przez Boga jest wyraÅšna w kontynuowaniu duchowej opieko Izraela.
PrzemysÅ militarny to dziaÅ niezwykle innowacyjny bo wysokiego znaczenia, budzÄ cy emocje, zapaÅ i chÄtnie finansowany przez obywateli na jego sprawnoÅci opierajÄ cych poczucie bezpieczeÅstwa, wolnoÅÄ i siÅÄ. Co jak co, ale trudno z Bogiem (bogami) o tym dyskutowaÄ co jest skuteczne i praktyczne w strategiach rozwoju ludzkoÅci (techniki, wiedzy i charakteru).
Elastyczniejsze podejÅcie do hierarchii wygrywa. W Polsce feudalna stosunki wszÄdzie i we wszystkim paraliÅžujÄ i efektywnoÅÄ i innowacyjnoÅÄ.
Pereh
PostaraÅa siÄ
NajwiÄkszÄ siÅÄ Izraela jest BÃģg i Jego obietnice.
NajwiÄkszÄ siÅÄ Izraela jest BÃģg i Jego obietnice.