00:46 A Nap útja az állatövi csillagképekben (animáció): javalab.org/en/zodiac_en 01:59 Egyes nézetek szerint a zodiákus elnevezés a ζωδιον ógörög szóból származik, ami valamilyen jelet, kicsi, festett vagy faragott figurát, szobrocskát jelentett. A szó többes száma: ζωδια. A British Museum webhelye szerint a csillagtérkép az i.e. 650. jan. 3-4-én Ninivéből látható égboltot ábrázolja, de újabb számítógépes elemzések szerint az i.e. 3300 körüli helyzetet örökíti meg. Lásd: www.britishmuseum.org/collection/object/W_K-8538 02:26 A babiloni csillagképekben előforduló elnevezések Anu: az égbolt isteni megszemélyesítője, az istenek ura öregember: Enmešarra, Enlil isten utolsó elődje (Enlil a szél, a levegő, a föld, a viharok ura, ő választotta szét az eget és a földet) barázda: Sala, az időjárás és a gabona istennőjének barázdája Pabilszag: a háború és a vadászat istene kecskehal: Enki, a víz, a tudás, a kézművesség és a teremtés istenének szimbóluma Anunitu: a háború istennője béres: Inanna istennő első férje Egyes források szerint a babiloni állatöv 17 csillagképből állt, mert a fecskét és a farkát nem tekintették külön konstellációnak. 04:32 A precessziót lásd a sorozat 4. részében: th-cam.com/video/wPt9xVsdB0E/w-d-xo.html 05:14 Ptolemaioszról részletesebben lásd: th-cam.com/video/GC3Lcp7uVpM/w-d-xo.html 07:04 A tavaszpont vándorlása a precesszió következtében (animáció - kerekített évszámokkal): th-cam.com/video/qlVgEoZDjok/w-d-xo.html 12:54 A refrakciót lásd: th-cam.com/video/ugRqaBuBYzs/w-d-xo.html 14:08 Az ekvátor (egyenlítő) kifejezés valójában a középkori latin circulus aequator diei et noctis (a kör, amely egyenlővé teszi a nappalt és az éjszakát) kifejezésből származik.
Nem adott magyarázatot, hogy miért állatövnek ill. zodiákusnak hívják a nem csak állatokból álló "állatövet"! Pedig van magyarázat egészen egyszerű! Még ha meglepő is .
00:46 A Nap útja az állatövi csillagképekben (animáció):
javalab.org/en/zodiac_en
01:59 Egyes nézetek szerint a zodiákus elnevezés a ζωδιον ógörög szóból származik, ami valamilyen jelet, kicsi, festett vagy faragott figurát, szobrocskát jelentett. A szó többes száma: ζωδια.
A British Museum webhelye szerint a csillagtérkép az i.e. 650. jan. 3-4-én Ninivéből látható égboltot ábrázolja, de újabb számítógépes elemzések szerint az i.e. 3300 körüli helyzetet örökíti meg. Lásd: www.britishmuseum.org/collection/object/W_K-8538
02:26 A babiloni csillagképekben előforduló elnevezések
Anu: az égbolt isteni megszemélyesítője, az istenek ura
öregember: Enmešarra, Enlil isten utolsó elődje (Enlil a szél, a levegő, a föld, a viharok ura, ő választotta szét az eget és a földet)
barázda: Sala, az időjárás és a gabona istennőjének barázdája
Pabilszag: a háború és a vadászat istene
kecskehal: Enki, a víz, a tudás, a kézművesség és a teremtés istenének szimbóluma
Anunitu: a háború istennője
béres: Inanna istennő első férje
Egyes források szerint a babiloni állatöv 17 csillagképből állt, mert a fecskét és a farkát nem tekintették külön konstellációnak.
04:32 A precessziót lásd a sorozat 4. részében: th-cam.com/video/wPt9xVsdB0E/w-d-xo.html
05:14 Ptolemaioszról részletesebben lásd: th-cam.com/video/GC3Lcp7uVpM/w-d-xo.html
07:04 A tavaszpont vándorlása a precesszió következtében (animáció - kerekített évszámokkal):
th-cam.com/video/qlVgEoZDjok/w-d-xo.html
12:54 A refrakciót lásd: th-cam.com/video/ugRqaBuBYzs/w-d-xo.html
14:08 Az ekvátor (egyenlítő) kifejezés valójában a középkori latin circulus aequator diei et noctis (a kör, amely egyenlővé teszi a nappalt és az éjszakát) kifejezésből származik.
Hurrá! Új video! Megvan az esti program mára! 😊
🙂 Hamarosan jön még egy.
Kár volt az asztrológiát elbagatelizálni.
Nem adott magyarázatot, hogy miért állatövnek ill. zodiákusnak hívják a nem csak állatokból álló "állatövet"! Pedig van magyarázat egészen egyszerű! Még ha meglepő is .
asdas