Kopalnia Soli „Wieliczka” Szyby górnicze

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ก.ค. 2024
  • Kopalnia Soli „Wieliczka” to zabytek klasy UNESCO i jedna z największych atrakcji turystycznych Polski. Przede wszystkim jednak to obiekt górniczy. Podziemne wyrobiska, w tym chodniki, komory i szyby wymagają wielu wysiłków, aby w nienagannym stanie mogły je podziwiać kolejne pokolenia. Szyby górnicze wielickiej kopalni są jednym z charakterystycznych obiektów pejzażu Wieliczki. Ich sylwetki kojarzy każdy, kto kiedykolwiek odwiedził górnicze miasto. Jaka jest ich historia? Jakie funkcje spełniają? Jak są zabezpieczane? Zobaczcie sami.
    00:00 Wielickie szyby
    Szyb górniczy to dla wielu z nas brama do poziemnego świata. Górnicy postrzegają je jednak w nieco inne sposób - dla nich to raczej okno na świat.
    Przez wieki wydrążono do kopalni kilkadziesiąt szybów. Tylko nieliczne z nich dotrwały do czasów współczesnych. Każdy z nich pełni inną funkcję. Każdy z nich, tak w części podziemnej, jak i tej na powierzchni, wymaga stałego nadzoru i remontów.
    02:08 Szyb Daniłowicza
    Każdy, kto kiedykolwiek zwiedzał wielicką kopalnię, kojarzy charakterystyczny budynek szybu Daniłowicza. Aż do 1874 r. zjazd na dół szybem Daniłowicza odbywał się na siodełkach z łyka lipowego przypinanych do głównej liny. W 1874, pojawiła się tutaj pierwsza maszyna parowa. Z pomocą pary wyciągano turystów i transport aż do 1961 r., kiedy to pojawiła się pierwsza maszyna elektryczna.
    W ostatnim czasie szyb Daniłowicza ponownie poddano modernizacjom. Na czym konkretnie polegały prace wykonane w tym szybie ?
    04:16 Szyb Paderewski
    Pierwotnie ten szyb nazywał się szybem Franciszka i został wydrążony po to, aby odciążyć inne, sąsiadujące szyby. Od 1870 r. służył również turystom, którzy pierwotnie schodzili tym szybem na głębokość 51 m, by ostatnich kilkanaście metrów do poziomu I, pokonać schodami.
    W 2016 r. rozpoczęła się kilkuletnia rewitalizacja tego szybu. Po przebudowie szyb Paderewski został wyposażony w przedział schodowy. Budynek nadszybia szybu Paderewski, który w latach 50. XX w. niemal całkowicie zniknął z pejzażu Wieliczki, także został wyremontowany.
    Jak szyb wygląda dziś?
    06:35 Szyb św. Kingi
    Szyb św. Kingi to jest główny szyb wielickiej kopalni - to właśnie tędy górnicy codziennie zjeżdżają na dół, gdzie pracują wykonując renowacje chodników i komór. W ten sposób dbamy o nasz zabytek oraz o miasto, które leży nad kopalnią.
    Szyb Kinga nabrał na znaczeniu w drugiej połowie XIX w., kiedy to zamontowano w nim pierwszą maszynę parową. Tego typu urządzenie obsługiwało szyb aż do 1938 r., kiedy zastosowano pierwszą maszynę elektryczną. Ta z kolei została poddana gruntownej modernizacji, a właściwie wymieniona, w 2012 r., kiedy to zastosowano urządzenie, które obsługuje ten szyb do dzisiaj.
    Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy jazda górniczym wyciągiem szybowym jest bezpieczna?
    09:14 Miernictwo związane z szybami
    Bezpieczeństwo szybu to nie tylko ich kontrola od strony mechanicznej. To także kontrola stanu samego wyrobiska, jakim jest rura szybowa.
    Na czym polegają pomiary miernicze związane z szybami?
    10:48 Prace w kaplicy św. Kingi
    Podobnie jak szyby czy chodniki, które do tych szybów i od tych szybów prowadzą, tak i komory, w tym w szczególności takie komory, jak kaplica św. Kingi, wymagają co jakiś czas remontów, stałego nadzoru.
    Jakie prace zostały wykonane w tej wyjątkowej komorze w ostatnim czasie?
    13:59 Szyb Wilson
    Szyb Wilson powstał na początku XX w. z myślą o przewietrzaniu kopalni - to jeden z szybów wentylacyjnych wielickiej saliny.
    Jak zmienił się szyb Wilson w ostatnim czasie?
    17:11 Szyb Kościuszko
    Szyb Kościuszko, zgłębiony pod koniec XVIII w., przede wszystkim pełnił funkcję transportową. Od jakiegoś czasu funkcja transportowa nie jest już jednak funkcją tego szybu.
    Jakie funkcje pełni szyb Kościuszko obecnie?
    19:37 Udostępnianie szybów
    Prace w szybach to istotne zadanie wielickich górników - szyby muszą być wyremontowane, o odpowiednim standardzie, ale muszą być również połączone z organizmem kopalni. Dlatego właśnie prowadzone są przebudowy wyrobisk łączących szyby z resztą kopalni.
    Na czym one polegają?
    21:06 Szyb Regis
    Szyb Regis znajduje się w samym centrum Wieliczki. W ostatnich latach szyb przeszedł całkowitą metamorfozę - zarówno w części podziemnej, jak i w części na powierzchni.
    Jaką funkcję pełni dzisiaj szyb Regis w funkcjonowaniu wielickiej kopalni?
    Zapraszamy do zwiedzania wielickiej kopalni soli oraz polecamy inne nasze filmy na kanale Kopalni Soli „Wieliczka”.
    Zobacz film „Kopalnia Soli „Wieliczka” 2021 - opowieść sztygara”: • Kopalnia Soli „Wielicz...
    Zobacz film „Solne królestwo. Tajemnice Kopalni Soli „Wieliczka”: • Solne królestwo. Tajem...
    www.kopalnia.pl
  • เพลง

ความคิดเห็น • 16

  • @edzionietypowy8125
    @edzionietypowy8125 3 หลายเดือนก่อน

    Super Film .... !!!!

  • @MotoPasjeKamila
    @MotoPasjeKamila ปีที่แล้ว +3

    Witajcie Widzowie!
    Cieszę się, że poza standardową dla mnie na TH-cam tematyką motoryzacyjną mogłem Wam przybliżyć też coś z mojego zawodowego podwórka.
    Pozdrawiam Wszystkich Oglądających!

  • @avanturnik2600
    @avanturnik2600 ปีที่แล้ว

    Dziś zwiedziłem z rodziną kopalnię trasa turystyczna po ponad 20 latach i byłem zachwycony historią przewodniczki Pani Marii oraz stanem technicznym kopalni. Pana video relacja stanowi znakomite uzupełnienie wiedzy, za co dziękuję i zachęcam do kontynuacji!

  • @piorab
    @piorab 6 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy film!

  • @rrusek16
    @rrusek16 ปีที่แล้ว +1

    Świetna robota Kamil! I brawa za realizację!

  • @mieczysawstelmaszyk2613
    @mieczysawstelmaszyk2613 ปีที่แล้ว +3

    Nie miałem pojęcia, że Kopalnia Wieliczka jest tak ogromna i tyle ciekawych obiektów kryje. Zwiedzałem ją wiele lat temu jako dzieciak...

    • @MotoPasjeKamila
      @MotoPasjeKamila ปีที่แล้ว +1

      Oj tak! Jest ogromna! Gdy w 1996 roku kończyliśmy eksploatację złoża mieliśmy ponad 2000 komór i ponad 250km chodników. Dziś zlikwidowaliśmy już część niezabytkową Kopalni i wyrobisk jest znacznie mniej, ale nadal bardzo dużo.

    • @mieczysawstelmaszyk2613
      @mieczysawstelmaszyk2613 ปีที่แล้ว +1

      @@MotoPasjeKamila Jestem pod wrażeniem. Życzę Wam wszystkim niewyczerpanej pasji dla dobra naszego dziedzictwa!

    • @MotoPasjeKamila
      @MotoPasjeKamila ปีที่แล้ว +1

      @@mieczysawstelmaszyk2613 Dziękuję w imieniu swoim i kolegów, którzy wystąpili w filmie jako moi rozmówcy. Jak widać kolejne pokolenie górników wielickich przejmuje pałeczkę od doświadczonych kolegów i to nie tylko pod względem zaangażowania w prace modernizacyjne jak i zabezpieczające, ale także pod względem miłości do tego wyjątkowego miejsca.

  • @kostekwlck1
    @kostekwlck1 ปีที่แล้ว +1

    zacząłem to oglądać i myślę skąd ja go znam a tu od zahara z YT :)

  • @standor-vf6xt
    @standor-vf6xt ปีที่แล้ว

    Super, to je přesně to, co mě po prohlídce zajímalo. 👍 Ještě nějaké videa spodních pater bys mohl natočit, odkud se na povrch čerpá solanka. 🙂

  • @user-kb3zf3rj1b
    @user-kb3zf3rj1b ปีที่แล้ว

    Super filmik 🎉

  • @radekpsk3664
    @radekpsk3664 10 หลายเดือนก่อน

    Co ile lat konserwowane sa liny wind?

  • @kubus5802
    @kubus5802 ปีที่แล้ว

    A szyb górsko, ktorego nie było w tym filmie, pełni obecnie jakiś funkcje?

  • @hansausmaczupikczuhans9995
    @hansausmaczupikczuhans9995 3 หลายเดือนก่อน

    Te wszystkie inwestycje to grube miliony, kto to finansuje🤔

  • @michal559s40
    @michal559s40 7 หลายเดือนก่อน

    Panie sztygar, jak już mówisz o górnictwie, to używaj nazewnictwa GÓRNICZEGO